سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

تات خیری/تادخیری

تیره تاتخیری  یا تادخیری تیره ی از طایفه حاجیوند باب میوند شاخه چهارلنگ ایل بختیاری وازقوم لر میباشدکه شامل10تش اصلی به نام های:

تیره خیرالله

 تیره اکبر

 تیره حسین

تیرا نصرالله

 تیره شکرالله

 تیره گیمدی

تیره شیرالی

تیره  طاسمالی(تش وابسته)

تیره گرپی (تش وابسته)

  طایفه تاتخیری با طایفه ایرانشاهی و ماکونالی برادرند.

و شامل دوتش دیگر که خودشان را ازتیره تاتخیری میدانند تحت عنوان ماکون عالی که دراستان لرستان شهرهای دورود وخرم آباد و استان خوزستان شهراندیمشک ساکن  هستند.

و تش ملکشاهی که ساکن استان ایلام هستند ولی درمورد اینکه تش ملکشاهی هم ازطایفه تاتخیری باشند شک وشبه بیشتری هست تا تش ماکون عالی.

 

تیره تاتخیری مثل دیگرتیره های بختیاری به چندتش وهرتش به چنداولاد وجرگه وبهون وخانوار تقسیم میشود.

محل سکونت اصلی تیره تاتخیری استان لرستان

 شهرستان دورود دراطراف امام زاده شاه پیروالی،سیره،محله انگشته، شهر دورود و...

شهرستان ازنا در روستای دره تخت، شهرازنا و...

شهرستان الیگودرزدر روستاهای کشکک،دهنو عالی محمود،برناباد،دهنو عبدالوند،جوآسیاب،شهرالیگودرز و...

استان مرکزی:

شهرستان خمین در روستاهای آشناخور ،حسین آبادآشناخور،لیلان،کفسان،ارزقان ،شهرخمین و...

استان تهران:

شهر تهران و اسلامشهر محله چهاردانگه و...

استان خوزستان:

شهرستان اندیمشک،شهرستان دزفول و...

استان اصفهان :

شهرستان گلپایگان ،اصفهان و...

میباشد.

 

پدر جده تیره تاتخیری شمس الدین فرزند خیری بوده است که از گذشته در اطراف شاه پیروالی و دامنه های سرسبزوسرده اشترانکوه استان لرستان سکونت داشته است.

لازم به ذکر است که تیره تاتخیری ازگذشته تاکنون تیره  خیلی شجاع و بزرگ بوده است که اخلاقه مشتی گری و جنگجویی این تیره در چهارلنگ ها به ویژه طایفه میوند زبانزدخاصوعام است.افراد زرنگ و پردل دراین تیره واقعا خیلی زیاد است.

 

تش بزرگ ایرانشاهی:

تش ایرانشاهی تشی زیر مجموعه تیره  بزرگ تاتخیری میباشدکه نام پدرجدشان حمزه هم درشجرنامه تیره تاتخیری ها آمده است.

و شامل 13جرگه یا اولاد یا فامیلی میباشدازقبیل:ایلشاهی،شنبه ای،شریعتی،شیرپاک،حاتمی،الیاسی،متاعی،احمدی،پریور،پورمند، جابری،آهووشی وپاینده.

محل سکونت تش ایرانشاهی شهرستان دورود لرستان، شهرستان ازنا لرستان روستای دره تخت، پاچه لک وشهرازنا و...،شهرستان الیگودرز لرستان روستاهای برناباد، کشکک، دهنو آلممید(عالی محمود)، دهنو عبدالوند، جوآسیاب(جواسیو)، شهر الیگودرزو...، شهرستان خمین مرکزی روستاهای آشناخور ، حسین آباد آشناخور، کفسان، لیلان، ارزقان و شهرخمین و...

شهرستان گلپایگان اصفهان و...

استان خوزستان(شهرهای اهواز،اندیمشک،دزفول)

استان تهران شهرهای تهران،اسلامشهر(چهاردانگه)و...

میباشد.

3 نظر

  • منصور

    عالی


  • احسان ايرانشاهي

    باسلام و خداقوت. ممنون بابت مطالب خوبتون . فقط بزرگترین اشتباه مطلبتون راجع به طایفه ایرانشاهی اینه که بزرگترین مرکز تجمع و محل اسکان ایرانشاهی ها وفامیل ایشان روستای کندرچه از توابع الیگودرزه که در مطلبتون ذکر نکردید که فامیل های پریور،پورمند،آهووش،پاینده همگی از پسرعموهای ما هستند که الان به این فامیلی ها تغییر نام داده اند و همگی اهل روستای ذکر نشده کندرچه هستند . ممنونم


  • فقط زمان《رای‌گیری》به ذَلقی می‌آیند!

    محصور شدگان بخش ذلقی الیگودرز: ۱۴۳ روستای بخش ذلقی الیگودرز جاده ندارند! روزنامه ایران در شماره ۶۹۴۰ (۱۴ آذر ۹۷) صفحه ۹ ، نوشت: ۱۴۳ روستای بخش ذلقی الیگودرز (محصور شدگان) جاده، برق، آب، مدرسه و آنتن موبایل و تلویزیون ندارند! شهرستان الیگودرز پهناورترین شهرستان لُرستان است که ۴۱۷ روستا دارد و ۱۴۳ روستای آن در بخش ذلقی جزء محرومترین مناطق ایران است! این منطقه هیچ رشدی نکرده و مردم هیچ امکاناتی ندارند و در وضعیت اسفناکی زندگی میکنند! ما روستاهایی داریم که برای رفتن به آنجا دو روز راه است ولی اگر جاده احداث شود فقط ۲ ساعت طول میکشد! راه اندازی جاده منطقه را از بن بست ارتباطی درمی آورد و باعث جذب گردشگر ، رونق اقتصادی و اشتغالزایی میشود. با ساخت جاده مدارس ساخته میشوند و برق و آبرسانی مهیا میشود! معلمان بخاطر نبود جاده ساعتها پیاده روی میکنند و شبها جایی برای خواب ندارند! مردم ۱۴۳ روستای ذلقی منتظر جاده ای هستند که به محرومیتشان پایان دهد! محمد پذیرش که ۵۰ سال دارد میگوید: تا بحال هیچ غریبه ای پایش را اینجا نگذاشته چون اصلأ کسی نمیداند ۱۳ هزار نفر در بخش ذلقی زندگی میکنند《فقط زمانیکه رأی گیری باشد با اسب و قاطر می‌آیند و از ما میخواهند که رأی بدهیم!》چندین بار با اداره برق مکاتبه کردیم که برق رسانی کنید ولی گفتند هر موقع جاده درست شد برق میکشیم! با بارش اولین برف پاییزی تا اوایل اردیبهشت تمام راهها بسته میشوند. بچه ها بیسوادند و از کمترین امکانات محرومند. ما با بی امکاناتی سالهاست سر کردیم ولی بچه هایمان دارند زجر میکشند چون زندگی کسالت باری دارند ما برق و آب و جاده و مدرسه و حتی آنتن تلویزیون و موبایل هم نداریم که بچه هایمان سرگرمی داشته باشند! اگر کسی مریض شود هیچ درمانگاهی نیست و باید او را از کوه و کمر به بزنوید ببریم! چرا متولیان اداره زیارتگاه امامزاده محمدبن حسن که سالانه ۱ میلیون زائر دارند و نذورات زیادی هم کسب میکنند بخشی از این پول را خرج ترمیم و آسفالت جاده نمیکنند؟ چرا اداره راه و شهرسازی لرستان نمیتواند ۳۸ کیلومتر جاده که راه ۱۴۳روستاست را درست کند؟ باید کمکی به آبادانی منطقه ذلقی که ۱۳ هزار جمعیت دارد بشود. وزارت راه و شهرسازی وارد عمل شود. بخاطر نبود جاده کودکان از تحصیل جا میمانند و دختران در سن پایین ازدواج میکنند. بخدا در شأن مردم ۱۴۳ روستا نیست که در قرن ۲۱ از امکانات اولیه به کلی دور باشند. خواهش میکنم از مسؤلان که مشکلات مردم را حل کنند!آخرین مقالات