دو شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

مرادوند

به نام خدا

با عرض سلام

طایفه مرادوند یکی از طوایف ایل بزرگ عیسوند(ایسوند) از باب میوند ، شاخه ی چهارلنگ و از ایل بزرگ بختیاری می باشد. محل سکونت کنونی این طایفه در استان خوزستان شهرستان دزفول شهرک المهدی می باشد، نیای این طایفه بزرگمرد «مراد» میباشد که رشادت های زیادی از خود نشان داد.

 

تبار:

شجرنامه

 مراد فرزند محمد رضا ایسوند بود که از او شیش اولاد ذکور به نام های: شرفعلی، دلاور، صعدعلی، علی، محمدرضا وحسن اقا به جا مانده است

شرفعلی که از او دو اولاد ذکور بجای ماند:                                                            

1- جعفرقلی که اولادش( مرید-امامقلی-پاپی)

اولاد مرید: (کلانتر امیر- بارانی - قلی)

اولاد امامقلی: (مراد معروف به مراد شجاع)

اولاد پاپی: (بزرگمرد ساکی - شیخ علی- محمد)

 

2-وضعلی  که اولادش:(گودرز خان - بختیار)

اولاد گودرز: (میرزاقلی-نجف قلی-حیات قلی-حسینقلی-عباس-فرامرز)

اولاد بختیار: (خدارحم)

 

دلاور که خود بر 4دسته می باشد:

1-اسفندیار که اولادش: (مختار-پاپا)

اولاد مختار:(امام داد-احمد)

اولاد پاپا: (حیدر-عبده شاه-محمد شاه)

 

2-ندر که اولادش: (سوخته رو)

اولاد سوخته رو: (حسینقلی-فداله)

 

3-اسکندر که اولادش (یعقوب)

اولاد یعقوب: (یونس-امیر که از فرزندانش (ناصر اسکندری) ازفرماندهان سپاه پاسداران در 8سال جنگ تحمیلی بود)

 

4-خمکار که اولادش: (سلطان علی-درویش-علی محمد-نامدار)

اولاد سلطان علی: (سلطان حسین-محمد حسین)

اولاد درویش: (فرج)

علی محمد (فاقد اولاد)

اولاد نامدار: (محمود-امیر)

 

صعدعلی که خود بر2 دسته می باشد:

1-بندعلی که اولادش: (نادعلی- کرم علی-رمز علی-شمس علی که از بزرگان جنگی نیز بودند)

اولاد نادعلی: (محمد علی-جمعه-شاه علی-کلبعلی)

اولاد کرم علی: (علی کرم-علی داد-علی مراد-خداکرم)

اولاد رمز علی: (حیدر علی بک)

اولاد شمس علی: (ابراهیم)

2-لطف علیاولادش:  (مراد)

 

علی که خود بر 4 دسته می باشد:

1-امیدعلی که اولادش : (محمد نصیر-هفترونی) ، بزرگزاده بودند

2-ولی (فاقد اولاد)

3-سنگری که اولادش: (داوود علی-براتعلی)

4-آقاسی که اولادش: (چراغعلی)

 

محمد رضا 1 دسته می باشد:

1-علی رضا که اولادش: (غلام رضا-علی میرزا)

 

حسن آقا 1 دسته می باشد:

1-حسین آقا که اولادش : (شفیع-میرزا)

شفیع (فاقد اولاد)

میرزا که اولادش: (رفیع-پیره)

 

مناطق:

این طایفه در ادوار گذشته عشایر بوده و به شغل دامداری و کشاورزی مشغول ، و ییلاق قشلاق می نمودند. قشلاق این طایفه در شهرستان دزفول می باشد و ییلاق این طایفه در استان لرستان شهرستان الیگودز مناطقی به نام قالیکوه زیرتنگ- سرتنک -سسکو -سوراب -ورگ -زیبا است.

بزرگان:

 یکی از بزرگ مردان این طایفه کلانتر امیر فرزند مرید بود که او یک مرد شجاع، تفنگ چی، مهمان نواز و سوار کاری ماهر بود، او در سمینار ومراسمات، جشنواره های محلی از سوی مقامات دولتی دعوت می شدند و در مسابقات سوار کاری جشنواره ها شرکت می کردند قلم توان نوشتن این بزرگ مرد دوران را ندارد  .اودر مهر ماه سال 1349در منطقه سردشت به رحمت ایزدی پیوست. آرامگاه  وی در منطقه ی مولیز که این منطقه از طایفه ی مرادوند می باشند قرار دارد.

کلانتر امیر مرادوند

ور کشیم هفت چو بهون هفت چو چناری***مش امیر و محمد نصیر دو سردیاری 

یاد او روزا بخیر ایلم به بار بی***مش امیر برنو بدست نوزین سوار بی

 

از دیگر بزرگان این طایفه می توان به کدخدا مشهدی مراد، کدخدا مشهدی ساکی که معروف به سفره ایل بود و محمد،محمد نصیر ، کدخدا مشهدی بارانی ،مشهدی قلی و عبدل .مشهدی میرزاقلی، مشهدی امامداد، مشهدی سلطان حسین ، مشهدی عبده شاه و پهلوان علی کرم اشاره کرد.

مراد شجاع


 پهلوان علی کرم


 

کلانتر محمد نصیر


کدخدا بارانی عیسوند


کدخدا عبدل بارانی


 

 


 طایفه مرادوند  يک شهيد والا مقام در دوران دفاع مقدس تقدیم وطن و کشور کرده است :  شهيد نورعلي عيسوند زیبایی در مورخ 1360/1/15در عمليات فتح المبين در منطقه کرخه به شهادت رسيد.


شهید نورعلی عیسوند زیبایی

شهید نورعلی عیسوند زیبایی

 

3 نظر

  • ارش

    بسیار ممنون از نگین زاگرس


  • سلام و عرض ادب

    با سلام و با افتخار از اینکه بنده نیز بختیاری هستم و همچنین تشکر میکنم از بزرگواری که زحمت کشیدند و این آثار و اطلاعات را جمع آوری و منتشر نمودند ! بزرگوار بنده دوستی به نام عباس مرآدوند البته مربوط به چند سال پیش است می تونید لطف کنید تلفن یا آدرسی برام پیدا کنید و اگه موفق شدید بفرمایید مهندس جانبازی به شماره همراه ۰۹۱۳۰۰۰۶۱۳۸ تماس بگیرند ممنون میشم


  • حسن عیلامی《از ایل ساکی》

    اولین طبیب خرم‌آبادی فردی به نام《حسن عیلامی》بوده است. فقط ميرزا مصطفی خان حكيم (متوفی 1279 خورشیدی) كه نام 24 متری حكيم‌آباد برگرفته از ساختمان محل طبابت اوست و طبیبی غیربومی بود، در اسناد و منابع دوره قاجار به عنوان تنها حكيم مسلمان اين شهر ياد شده است. اما اولين طبيب بومی خرم‌آبادی‌الاصل در عصر قاجار كيست؟《حسن عيلامی》فرزند مُلا حسین و بی‌بی سکینه حدود سال 1255 هجری خورشیدی در خرم‌آباد لُرستان به دنیا آمد. پدر وی اصالتاً از ساکی‌های ساکن خرم‌آباد بود. حسن در نوجوانی عازم عثمانی شد و مدت‌ها در بیمارستان‌های استانبول و شهرهای مختلف مِصر دستیار پزشکان آن‌جا می‌شود. وی پس از سا‌ل‌ها کسب تجربه در دستياری طبابت پزشكان آن ديار، با داشتن مدرکی معتبر از عثمانی، دوران حکومت احمدشاه قاجار به ایران باز می‌گردد و با داشتن مجوز در《آبادان》مطب دایر می‌نماید. مطب وی تا اواسط دوران حکومت رضاشاه در محل کنونی خیابان امیری جنب سینما شیرین نزدیک بازار کویتی‌های آبادان قرار داشت. حکیم حسن عیلامی زمان حضور در عثمانی با دکتر امیرخان اعلم (1340-1255) آشنا شد و با وی که طبیب مخصوص احمدشاه و در اواخر دوره رضاشاه نیز رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه تهران بود، رفاقت و مُراوده داشت.《حكيم حسن عیلامی》مدتی نیز در تهران با وی همکاری می‌کرد. مرحوم حسن عیلامی دو همسر داشت که همسر اولش بی‌بی نبات دزفولی بود و از او یک پسر به نام عبدالحسین‌خان و دو دختر به نام‌های فاطمه و سارا داشت. عبدالحسین سال 1315 با خانم خسروی ازدواج کرد که 3 پسر و 4 دختر آن‌ها همگی ساکن آمریکا شدند. سارا دختر حکیم حسن عیلامی همسر "برهان زمان‌پور" (1389-1300) فرزند حاج اسدالله زمان‌پور (زمانی) بانی حمام حاجی اَسَلا در درب‌دلاکان خرم‌آباد (حدود کنونی زورخانه طیب) بود. فاطمه دختر بزرگ حكيم نیز همسر نورالله فروغی (1372-1281) پسر دیگر حاج اسدالله و از سیاستمداران و روزنامه‌نگاران دهه ۲۰ خرم‌آباد بود. حکیم از همسر دومش به نام گشسب‌بانو سگوند فرزندی نداشت. مرحوم حکیم حسن یک برادر به نام میرزا "محمد عیلامی" (1337-1271) داشت که معلم بود. وی خواهری هم به نام فرخ داشت که همسر اول حاج اسدالله زمان‌پور (1323-1246) از تجار سرشناس و معاریف محله درب دلاکان خرم‌آباد بود. حكيم حاج حسن عیلامی شهریورماه 1320 درگذشت و در قبرستان "علی بن مهزیار اهواز" به خاک سپرده شد.آخرین مقالات