🔀آخرین مقالات

عیسوند

عیسوند

ستون وطن بختیاری بود    به هر  حادثه مرد یاری بودبختیاری قومی است که با داشتن همه پارامتر های قومی (زبان -حوزه جغرافیایی گسترده-موسیقی پوشش و و لباس خاص خود ............) به دو شاخه تقسیم گردیده

چهارلنگ و هفت لنگ.

چهارلنگ:

۱-میوند(ممیوند)        ۲-ممصالح       ۳-زلقی        ۴ -کیانرثی      ۵-موگویی

هفتلنگ:

۱-  بابادی         ۲  -دورکی              ۳- بهداروند            ۴  -دینارانی

 

لذا باتوجه به برسی  جغرافیایی و اماری  وبعضی دیگر شاخص ها بزرگترین  ایل بختیاری باب میوند(ممیوند) از  شاخه چهارلنگ میباشد که این ایل همواره در طول تاریخ قومی و میهنی جایگاه خاصی برخوردار هستند و برحسب اسناد تاریخی و تاریخ شفاهی  حکومت گران بزرگی از ایل میوند برخواستند تا اینکه مورخان بزرگ ایرانی و خارجی را بر آن داشته که از ایشان در آثار  خود  یاد نمایند. از جمله در چندقرن پیشتر

اتابکان لر بزرگ  که در آغاز  در  دامنه های  اشترانکوه زیسته ا ند که خود تاریخی مفصل و مجمل دارد دیگر حکومت  پادشاهی دو بزرگمرد بختیاری میوند(ممیوند): ( شاه مراد)علیمرادخان میوند که طبق ادله های بدست امده از تبعیدی ها گمان بیشتری میرود که علیمراد خان از ایل ایسوند بوده  و الماس خان میوند که از ایل پولادوند میباشد و چند تن دیگر که در لینک ایل میوند توضیحات بیشتر و مفصل تری خواهم اورد.


 

 

عیسوند/ایسوند

 

ایل بزرگ عیسوند یا ایسوند،از باب میوند‌،شاخه چهارلنگ از ایل بزرگ همیشه سرافراز بختیاری می باشد.

که از 18 تیره تشکیل شده است و برخی منابع انها را 23 تیره معرفی کرده اند.

که  18تیره ان عبارتند از: مرادوند - شاهون - علیرضاوند - محمدقلی وند- طهماسب‌وند - دعاوی - کیروی - جافروند - هیوند – اداوی – گیلاوند - دهدار - چناری-گمار - گورویی - خان –ورگی - شاودی وند - باوا.
 

محل سکونت طوایف عیسوند از دیر باز در منطقهٔ زاگرس میانی، بین استان‌های لرستان، خوزستان و چهارمحال و بختیاری میان کوه‌های قالی کوه، اشترانکوه، زردکوه و کوه کینو، تا شهرستان دزفول در جوار هفتنان، سگریون، پالنگان، تنگ سرا و قسمت‌های مرکزی شهر دزفول می باشد.
شعری در باب ایل غیور "عیسوند" از باب میوند.شاعر مصطفی زمانی عیسوند
(درین شعر تا حدودی حماسه های ایل عیسوند بیان شده)


تو ای قالی کوه ای سرفرازو سربلند
ای کنام غیورمردان میوند/مگرخشکیده ریواس وچویلت?

بهرم بگو از دلاوریهایه مردان دلیرت/زبان بازکن ای قالیکوه ای کمین گاه پلنگان/

بهرم بگواز رشادتیهایه عیسوندان/منم قالی کوه مستعارم رشته زاگرس/

میگویم ازدلیرمردانم هرچ میخاهی بپرس/منم قالی کوه ک درخود پروریدم خان لر/

شیرمردانم همه جنگ جو وسنگر نشین وقلدر/بیاد آرید ک خاک لرستان را ب طربت کشیدندشیران/

ب تاریخ اثبات کرد ایل را "ایسوف خان"/جنگ لرستان کرده ایم با شهاب ولشکر/

یا در جنگ "چَلون" نهاده ایم تاج برسر/چ گویم ک هرچه گویم کم است واژه/

پهلوی راب زانو درآوردیم در "کودتایه نوژه"/قطارها بسته و نشسته برزین/

تاج داران عیسوند قوم خوانین/زطهماس وممقولیوند علیرضاوند شیران کاهد/

اداوی وگورویان هم احدو واحد/داشته ایم کلانتران پا ب دربار/

دواویی وکیروی مردان دهدار/مرادوندان دلیر وشاهون سوار/

شیرمردان ورگی ب جنگ ندارندقرار/میگویم ازایلم از غیرت شاه ودیوندان/

ازدلاوریها ونبردهایه هیوندان/زجافروندان وگیلاوندان/

ازشیرمردان عیسوندان/میگویم از رشادتهایه گمار وچناری/

این بودتاریخ مردان دیاری/

 

تاریخچه

 نخستین دولتی که همزمان با ایلام در ایران پیش از اسلام تشکیل شد، دولت ماد بود. ارتباط این دولت با سرزمین بختیاری نیز زیاد بوده‌است. به‌طوری‌که هرودوت می‌نویسد: “قبایل عضو اتحادیه ماد، شش قبیله بودند که عبارتند از: بوسیان، پارتاکنیان، آستروکاتیان، اریزانتیان، بودیان و مغ‌ها (تاریخ ماد، ص ۱۴۲).”

از قبایل یادشده هم‌اینک نام پنج تای آن‌ها در بین طوایف بختیاری با تغییراتی به چشم می‌خورد که عبارتند از:  بوسیان= طایفه‌ی بوساک یا بساک چهارلنگ، مغ‌ها= طایفه‌ی موگویی یا مغویی چهارلنگ و جالب‌تر اینکه مورخین سکونتگاه قبیله‌ی ششم را نیز در جنوب اصفهان ذکر کرده‌اند که منطقه‌ی فریدن کنونی و پارتاکنا (پارتیکن) باستانی می‌باشد چرا که درحال حاضر در نزدیکی‌های داران پارکی به‌نام پارک “پارتیکن” احداث گردیده است.


بساک یکی از طوایف بزرگ ایل میوند از چهارلنگ بختیاری است.که ممیوند شامل 5طایفه بساک،عبدالوند ،حاجیوند،(فولادوندوسالاروند) وعیسوندمیشود.

این مطلب بخاطر این بود ک در قسمت ایل بساک نیز عرض کردم ایل ایسوند و بساک طبق گفته بزرگان در گذشته های دور یک ایل بودند. بساک و عیسوند برادر و البته بساک برادر بزرگتر بوده است که ب مرور بعلت زیاد شدن  این ایل و این دو برادر جدا میشوند و هرکدام بر منقطه ای حاکم میشوند. بساک و ایسوند یکی بودند.  تاریخ ایسوند را باد در بساک جستجو کرد. بنظر میرسد ایل عیسوند و بساک بازماندگانی از قبایل ماد ها بوده اند .

 

سردار اسعد بختیاری در کتاب خود تاریخ بختیاری ص620 ذکر کرده که:

عیسوند شعبه ای از بساک است. ریاست ان امروزه به عهده یوسف خان عیسوند و اسد خان می باشد. مسکنشان دامنه غالی کوه (قالی کوه) است.بزرگان عیسوند از فردی بنام علیمراد خان صحبت میکنند ک سرداری از سپاه نادرشاه بود و‌در جنگ های مختلف از جمله جنگ با عثمانی ها و کشتن فرمانده عثمانی به دست علیمراد حرف میزنند، و روزگاری در برابر دشمنی نادرشاه با بختیاری قیام میکند و بختیاری رو متحد و ب جنگ نادر برمیخیزاند
اما بعد از شکست علیمراد بواسطه خیانت عده ای بسیار از چهارلنگ و هفت لنگ بختیاری تبعید میشوند که از جمله ایل عیسوند بوده و ب خراسان و قزوین و ایلام  تبعید شدند.
همچنین طوایفی از عیسوند به بوشهر تبعید شدند ک هم اکنون بخشی بنام عیسوند در بوشهر هست ( بنده در خاطرم هست که چند وقت قبل از فردی که ساکن این بخش میباشد صحبت میکرد که گفته بود ما بختیاری هستیم اما نمیدانم کی و چطور به این منطقه اومده ایم).


لازم به ذکر هست ک طوایفی هم ب استان ایلام تبعید شدند ک هم اکنون نیز ایلی ب همین نام (یعنی ایسوند) در ایلام وجود دارد.

 


 

 

حماسه علیمراد خان میوند (حماسه علیمراد خان عیسوند)

 

 علیمرادخان ممیوند چهارلنگ رهبرانقلاب بختیاری در برابر نادرشاه وی از سرداران سپاه نادرشاه بود.

 

 قیام علیمرادخان {مئیوند چارلنگ }


 کارثویت ازقول محمدکاظم مولف کتاب تاریخ عالم ارای نادری مینویسدپس از روی کار آمدن نادرشاه افشار،علی مرادخان مئیوند در جرگه نیروهای بختیاری تحت پیروی وی قرار گرفت وتوانست درجنگ عثمانی عبدالله پاشا رادر اذربایجان شکست دهد. اما پس از رنجش از رفتار نادرشاه بر علیه بختیاری ، از سپاه نادر روی برتافته و بانی شورش بزرگی، در ایل بختیاری گردیده و خود را پادشاه خوانده و تاج گذاری نمود، و حتی تا ضرب سکه نیز پیش رفت.

میکنم دیوانگی تا بر سرم غوغا شود        سکه بر زر میزنم تا صاحبش پیدا شود

 

در سال 1142هج 1729  1730 نادر شاه به حاکم بختیاری دستور داد تا حدود 200 خانوار بختیاری بانفوذ را به اصفهان کوچ دهد لذا بختیاریها زیر بار نرفتند و نادر شاه به تلافی تعداد هزار بختیاری را که در سپاه وی بودند اسب و تفنگشان را گرفت و روسای آنها را به جام در خراسان تبعید کرد و بجای 200 خانوار 400 خانوار را بجای تبعید در اصفهان به جام خراسان فرستاد. در سال 1145 هج 1732  1733 م نادر شاه احمد خان بختیاری را که از ملتزمین رکاب وی بود در جنگ هرات به حکومت بختیاری منسوب کرد احمدخان یکی از روسای یاغی بختیاری را گرفت و کشت این امر سبب شد تا بستگان وی به احمدخان هجوم بردند و اورا به قتل رساندند و به سمت گرمسیر ( خوزستان ) کوچ کردند.

 

نادر شاه جهت تنبیه آنها قشون فرستاد و پس از چندین روزی درگیری بختیاریها شکست خوردند و نادر نزدیک به 3000 هزار خانوار به نواحی خراسان تبعید کرد اما در سال 1147 هج 1734  1735 بختیاریهای تبعید شده از رنج دوری سر به شورش در آورده و راهی بختیاری شدند . نادر شاه قشونی به فرماندهی بابا خان چاپشلو بیگلر بیگی لرستان به دفع آنها فرستاد پس از زد خوردی شدید بسیاری کشته و بقیه دستگیر و نادر دستور داد تا آنها به جام نزد دیگر بختیاریها فرستاده شوند . لشکر کشیهای نادر به بختیاری و تبعید دائم بختیاریها مخصوصا خانواده های سر شناس مردم این قوم را به ستوه آورده بود و بختیاریها مرتب بدنبال فرصت می گشتند تا عقده خود را از ظلم و جور نادر خالی کنند تا اینکه  در سال 1148 هج 1735  1736 م فردی بنام علی مراد یا علی مرادی که چهارلنگ و از باب ميوند و ایل عیسوند بوده علم طغیان بر افراشته و طوایف زیادی به گرد او جمع شدند .

یاران او در ابتدا چهار صد نفر بودند ولی او توانست ایل بختیاری را در حالی که در سرد سیر بود یه همسویی با خویش برساند و جمع سپاه خود را به بیش از 20  هزار نفر برساند. او پس از این سودای پادشاهی کرد و بزرگان وریش سفیدان بختیاری را به سمت های کشوری گماشت او در بهار همان سال سکه ضرب کرد وخطبه به نام خود خواند و خود را شاه نامید. در این دوران نادر که در قفقاز مشغول جنگ بودمتوجه قیام او شد

 

نادر شاه سپاهی گران به دفع وی فرستاد اما پس از چندین مرحله درگیری سپاه نادر هر بار با شکست مواجه می گردید . پس از اینکه تمام حاکمان منسوبی نادر در اطراف بختیاری نتوانستند بر علی مراد و اطرافیانش فائق آیند خود نادر آهنگ بختیاری کرد در مرحله اول گروهی از نیروهای افغان و اکراد را به جنگ بختیاریها فرستاد که با شکست مجدد سپاه نادر توام شد خشم نادر با یورش همه جانبه به بختیاریها سبب شد تا تعداد زیادی از بختیاریها کشته و یا به اسارت نادر در آیند

و سرانجام نادر پس از چند شکست متوالی ازبختیاریها در نهایت خود از راه جاپلق ازنا عازم بختیاری شدو با علیمرادخان که در کوههای قارون در درود پناه گرفته بود درگیرشد   ودرنهایت  علیمراد شاه بختیاری در اولین سال سلطنت خود ودر حالی که هنوز مجال تاج گذاری نیافته بود خود راشکست خورده در میان کوهستانهای کرکس در شمال شرق بختیاری دید. سپاهیان نادر بعد از یک سال جست و جو او را در حالی که از ترس اسارت زنان و از سر غیرت تمام زنان خانواده ی خویش را بجز مادرش کشته بود به همراه برادر وپسرانش  بعد از سه روز مقاومت درکوهستانهای حوالی تنگ پنج منطقه کول راد اسیر شد ودر حالی که گوش ودماغ ولبهایش را با دست وپایش بریده بودند بدون آنکه ناله ای بکند کشته شد.پس از کشته شدن علی مرادشاه دویست تن از نزدیکانش  ازجمله فرزندان وتنها برادرش به قتل رسیدند ۳۰۰۰ خانوار بختیاری به خراسان تبعید شده و5000 خانوار در سرمای زمستان رها شدند و حدود هزار نفر به بوشهر و هزار نفر هم به ایلام و همچنین در یزد و سمنان و کرمان و زنجان و قوم و تهران و فارس تبعید شد.

مهراب امیری نویسنده کتاب حکومتگران بختیاری علیمرادخان مئیوندراقهرمان نامی وسلحشور بختیاری معرفی میکندو حشمت الله رحمتی نویسنده کتاب قوم لر در ایینه 'تاریخ' او را اولین  حاکم بختیاری معرفی' نموده' است


 از دیگر حماسه های این ایل شریف میتوان از: حماسه جنگ ایسوف خان (یوسف خانن) ، حماسه جنگ چلو و حماسه جنگ ایسوند در نبرد با اعراب یاد کرد.


 

 

از بزرگان این طایفه میتوان:

 (کلانتر مشهدی امیر،مشهدی محمد نصیر، مشهدی ساکی مشهدی مراد،مشهدی بارانی از طایفه مرادوند)-

( کدخدا حاج حسینقلی،مهدی،سالنی از طایفه  شاهون)-

(کدخدا کایدحسین،معظم از طایفه علیرضاوند)-

( کدخدا حاج حیدر،مشهدی نریمان،محمد حسن از طایفه  محمد قلی وند)-

(کدخدا مشهدی حسن آقا،حسین خان،مرادحسین از طایفه طهماسبوند)-

(کدخدا حاج قپانی،جعفرقلی،امیدعلی از طایفه دعاوی)-

(کدخدا بابا خان،حاج علی اکبر، حاج گنجعلی،درویش از طایفه کیروی)-

(مشهدی ابول،حیدر،امیرقلی از طایفه جافروند)-

(کدخدا مشهدی رحم خدا، نظر،حسد از طایفه هیوند)-

(کدخدا خیرگرد،مهرعلی ،قاسم اداویی)-( کدخدا مشهدی محمد، حاج مراد،حسین از طایفه گیلاوند)-

(کدخدا علقلی،امان الله از طایفه دهدار)-

( کدخدا مشهدی علی جان، بازعلی از طایفه چناری)-

(کدخدا حیدرآقا،اسفندیار از طایفه گمار)-

(کدخدا مشهدی محمدعلی، خیرعلی،امامداد از طایفه گورویی)-

مهراب خان از طایفه خان)- (و کربلایی شهریار از طایفه ورگی)   نام برد.

 

 

11 نظر

 • منوچهر عیسوند

  ممنون از اطلاعاتتون


 • سالار اداوی

  باهزاران درود فراوان برشما درزنده نگهداشتن نام بختیاری وایل عیسوند


 • ستین

  مرسی از اطلاعاتتون از طایفه خان میتوان آاسد طهماسبی وآ رضاقلی طهماسبی وآ امیرحسین طهماسبی وهمچنین آ محمد طهماسبی وآ ابدال طهماسبی رو نام برد


 • سامان

  باعث افتخارمه که یک بختیاری ام ازطایفه عیسوند خیلی افسوس خوردم ازاینکه طایفه عیسوند ازهم جداشدن هرکدام به سمتی رفتن


 • مردی از ایل گمار

  ممنون از اطلاعات منتشر شده


 • حج احمد کیروی

  درود بر شرف بختیاری ، روح بزرگان و سردمداران و کلانتران بختیاری شاد


 • اسفندیار مهرآیین

  با سلام و احترام این یک اشتباه تاریخی است که در تیره های طایفه ایسوند یا بکلی از تیره سرلک نام برده نمیشود و یا به روش گذشته از آن با عنوان لک نام میبرند . لک یک قوم قدیمی ایران است با فرهنگ و زبان مستقل و هیچگاه در بختیاری حضور نداشته است . از حدود سال 1210 که یک خانواده به کلانتری آدینه سرلک وارد ایسوند شده تا کنون به دلیل سلیقه و خوانش خوانین وقت از آن باعنوان "لک "یاد شده است .اما روایات و اسناد خانواده آدینه سرلک و شجره نامه موجود ادعای درستی "سرلک" را دارد . با سپاس اسفندیار مهرآیین سرلک


 • مهدی

  درود بر همه بختیاری ها و درود بر ایل میوند. و درود فراوان بر طایفه اداوی.ممنون از اطلاعاتی که دادین.


 • مهدی قلی زاده.اداوی

  درود بر همه بختیاری‌ها. و درود بر ایل میوند و ایل بزرگ ایسوند. ممنون از اطلاعاتتون.


 • اسفندیار مهرآیین

  گوشه اى از ايل بزرگ بختيارى, [13.04.18 14:19] ایل چهارلنگ متشکل از 5 باب زیر است : : 1-چهار لنگ محمود صالح (مم صالح) 2– چهارلنگ کیانرسی (کیان ارثی) 3 – چهارلنگ میوند 4- چهارلنگ زلقی (زلکی) 5- چهار لنگ موگویی - 1-چهار لنگ محمود صالح : متشکل از طوایف ذیل میباشد . موزائی (ممزائی) – آل داود – آرد پناهی – اورش – مم جلالی – کاقلی – عادکار – قلی –استاد موزائی تیره های آنعبارت است از : خلیل –ستاروند – دویروند – فرخ وند – جمالوند- خون باوا –چهار پره – دریالائی – بدرفته- گوروئی – موزرمنی – اورک باوا- هارونی – گشول –دودانگه –دره بالائی – عیسی پره – شیخ برون عالی – برون- تمبی-مومدجسنی –کوتکی –گشول –لیوسی -ایسپره محل سکونت اکثریت این ایل گرمسیرات در خوزستان مسجدسلیمان و سردسیرات درشهرستان فریدون شهر وحومه ان به سمت استان چهار محال وبختیاری میباشند. ند. علی قلی خان پدر علیمردان خان بختیاری از مردان بنام این ایل بود . - 2-چهار لنگ کیارسی (کیان ارسی) : متشکل از طوایف ذیل میشود- . هرکل – باباجعفری -مکوندی – جانکی *- پوستین به کول – گل گیری – عالی جعفری – غریب وند- گیشتل – سندلی – ریش گشاش – گریجه – سیلان – اسفرین – بوربورون- ورمحمید – استکی – عاشوروند – علی وند – – شیخ – سوهونی ( کهیش ، باورصاد ، حموله )- گل گیری طایفه (ایل) جانکی* گرمسیر نشین منشعب از تیره های ذیل میگردد. زنگنه – گراوند – هیهاوند – بلواسی (ابوالعباس) – ممبینی – کرد زنگنه ( گردون ) – آل خورشیدی – کهوایی طایفه مکوندی * چهار لنگ باب منشعب از : کایدان – بلغارس – لک – تاتائی –کین بور – کلهر – کاروائی(گرائی)- دشمن زیاری – کاداد آئی – چهار بنیچه محل سکونت این طوایف گرمسیرات درخوزستان شهرستان باغملک وکلیه بخشها و توابع آن ، هفت کل وحومه چهارلنگ سوهونی کیارسی به شرح ذیل میباشند : -کهیش (سوهونی) : کلو – تاته – زوتی استرم – شوکوهی – استاژدین – جمالدین –کاید – صالحوند – دوگوئی – اولاد رمضان – جویریز- اصخدری محل سکونت این تیره ها گرمسیرات در شهرستان مسجدسلیمان وحومه وسردسیرات در استان چهار ومحال وبختیاری میباشند. -باور صاد (سوهونی ) : تالپاوند- خواجه – گنجعلیوند – شنگی – ور محمود –متروک – کورکور – شامی – کرشهی – محل سکونت این تیره ها گرمسیرات در نصرآباد، باغ عبد شاه ،باغ چشمه علی ، بردسرغلیان، تلخاب ،تنگ مو ، چدرخت، وحومه مسجدسلیمان وسردسیرات در استان چهار محال و بختیاری میباشند . -حموله ( سوهونی ) : تیزگرد – اردش غریب – ورمهمدی – شیخ – شیخ فقیر- شیخ ور اور محل سکونت این تیره ها گرمسیرات در مسجدسلیمان و حومه وسردسیرات در استان چهارمحال وبختیاری در بخش شهرستان چلگرد روستای دیمه میباشند . جانکی سردسیر نشین ساکن شهرستان لردگان : جلیلی – معموری ایل جانکی سردسیر نشین که در شهرستان لردگان ساکن میباشند و از طوایف ذیل تشکیل شده اند . – ریگی –بارزی –بربر – هلوسعد – شاسی- سرتک – بوکر - لردگان از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری میباشد که از لحاظ مرز جغرافیایی ازجنوب با استان کهگیلویه واز غرب با خوزستان (شهرستان ایذه ) همسایگی دارد اکثریت جمعیت این شهر را ایل جانکی تشکیل داده اند .و ازبخشهای بزرگ این شهرستان میتوان بخش خانمیرزا را نام برد که جمعیت این بخش رانیز تیره های وابسته به طایفه بابادی عکاشه تشکیل داد ه اند . گوشه اى از ايل بزرگ بختيارى, [13.04.18 14:19] - از خوانین ایل چهار لنگ کیارسی میتوان از محمدتقی خان وعلی نقی خان را نام برد که محمدتقی خان در زمان قاجار زمان حکومت فتحعلیشاه قاجار علیه حکومت طغیان کرده وهمچنین جنوب کشور را تا حدود بندر بوشهر تصرف میکند ودم از استقلال میزند که سرانجام بسال 1258 ه.ق محمدتقی خان دستگیر و به تهران برده می شود و در سال 1268 ه.ق در حبس در تهران دارفانی را وداع میگوید وی در اشعار بختیاری به "شاه تقی " معروف است . ضمناً قلعه بزرگ وتاریخی که در شهرستان قلعه تل بجای مانده مربوط به دوره حکومت این خوانین بزرگ میباشد . - 3- چهارلنگ میوند (ممی وند ) : چهارلنگ میوند متشکل از طوایف ذیل میباشد . 1-عبدالوند 2- بساک (بسحاق) 3- پولادوند 4- ایسوند 5 – حاجی وند- 6-سالاروند 1-طایفه عبدالوند کوشاری – بیرانوند – جهانگیروند – خواجه چراغی - جمالی – باورسی – زیدقائد – هیل هیل – دهقانی- ماهروئی – درویش – توئی -زرین چغایی- ده قاضی - چکان محل سکونت سردسیرات در شهرستان الیگودرز وحومه -شول آباد -گله وند- ده اسپید- کهنه سرخ -عزیز آباد- کمندون- حاجی آباد- دهنو عالی محمودی- چشمه سلطان- دولت آباد -دره تخت دورود- وگرمسیرات در استان خوزستان ساکن میباشند . 2-طایفه بساک (بسحاق ) ملک محمودی – جلیل وند – گرگیوند – آدینه وند – خانه قائدشهریسوند – خانه صلاتین – میرزاوند (میزه وند ) – اتابک – غیاثوند – بزی – کردی – جمشید وند –تودوئی – آلیگر ملک محمودی : (درویشی – تاجدیوند – کاظم اصلانی ) بزی : ( کریوند- شیخ میر- صوفی – اتابکی – احمدفرد – محمدباقری ) 3-طایفه پولادوند هیودی – سالاروند – خانه جمالی – خانه قائد-فرخی - گراوند محل سکونت سردسیرات در شهرستان دورود وحومه والیگودرز وحومه :-ده اسپید- کهنه سرخ -تاسل -عزیز آیاد- کمندون- دره تخت - پاجه لک- شول آباد-کیرو وگرمسیرات در استان خوزستان ساکن هستند. 4-طایفه عیسوند : جافروند (جعفروند)– گوروی – ورکی – اداوی- زیبایی- فرخ شاهون- خان -خانه قائد-طهماسوند-محمدقلی وند -علیرضاوند -گیلاوند -دعاوی -چناری- گمار- دهدار -هیوند - شاودی وند - مرادوند -سرلک - جان جان - بابا - سادات کلاه سیاه محل سکونت سردسیرات در شهرستان ایگودرز وحومه خاک به تیه(اتناکیه)- گیلان (گیلون) - شاه آباد -بدرآباد - آلی کوه وگرمسیرات در استان خوزستان ساکن میباشند . 5-طایفه حاجی وند : غالبی– الیاسی -کرپی - تات خیری-هیل هیل - زیدقائد محل سکونت سردسیرات در شهرستان دورود وحومه وایلگودرز وحومه آن: منطقه شول آباد -وگرمسیرات دراستان خوزستان ساکن میباشن 6-سالاروند :کاهدوند- خواجه –درویش – شاهون –مداوور –سیری – حیدروند – میر – لمیسی – محل سکونت سردسیری سالاروندها در شرق لرستان شهرهای دورود ،شول آبا ، ازناو الیگودرزو محل سکونت گرمسیری آنان خوزستان حومه دزفول ،اندیمشک ،شوشتر و ایذه است. 4- چهار لنگ موگویی : متشکل از طوایف ذیل میباشد پیرگوئی – خوئی اگوئی – شیخ سعید – دی وستی – شیاسی – مهدور –خواجه – باجول – سور – مری – کیماس – بورن گون باب – هلیل – عیسا – چروم – شیرازی – دوستی – سله چیوا (سرلک چیوا) – صالح کوتاه (سادات) – شمسی (باباشمس الدین) – جمالوند- دومیروند- داود وند- بدرفته – خون باوا – فرخ وند – چهار پره – هارونی – گشول – دودانگه خاندان ارشد این ایل خواجه ای باجول بوده ، محل سکونت این طوایف سردسیرات در حومه شهرستان فریدون شهر و شهرستان الیگودرز حومه بخش بربرود شرقی بخشهایی از ازنا وپاچه های زلقی و دورود و گرمسیرات در استان خوزستان میباشد . - 5- چهارلنگ زلقی (زلکی) : متشکل از طوایف ذیل میباشد دوغ زنی – میمون جائی(میمجه ای ) – جاوند – غیب الله وند- وندوند (ابراهیم وند) – تاجمیری- شاهمنصوری – سرداری – شمسری وند – غیبی وند- جانبازوند- بلغایی – رمدوند- شیخ ورست – ارجنگی (ارژنگی ) – عیدی وند- کلاوند – می گیر – لرکی- پزی – مدورک- مه فروش – ماندنی – خواجه – سیانجائی – ابول وند- کوهکن- حارلوند- خدروند – سادات احمدی – برام وند – چهار بری – القاس وند – گانر – چپال – تشمال – هزار سی – ترپی –محلی وند محل سکونت این طوایف گرمسیرات در استان خوزستان مسجدسلیمان ، سردشت دزفول ، وسردسیرات در الیگودرز وحومه آن-کوه بزم نوی - پرچل- دره قائد - بخش بربرود شرقی وبنه وار وپاچه های زلقی در ازنا میباشد . گوشه اى از ايل بزرگ بختيارى, [13.04.18 14:19] ازافراد بنام این ایل در طول تاریخ بختیاری علیمردان خان زلقی بوده که به سال 1145 ه .ق(1111خ) سال اول سلطنت نادرشاه افشار برعلیه حکومت نادر شاه طغیان کرده لکن شکست میخورد وبدستور نادر دستگیر ومثله شده در اثر طغیان وی برعلیه حکومت حدود 3000 خانوار چهارلنگ بختیاری رابه مرز افغانستان در استان خراسان کوچاندند ولی این گروه پس از قتل نادرشاه به دست فرماندهان خود به مناطق بختیاری بازگشتند ، ویادآوری میشود که بختیاریها در جنگهای مرزی باکشورهای همسایه و در زمان حکومتهای مختلف در ایران نقش بسزائی ایفا نمودند که فتح قندهار در زمان نادرشاه افشار یکی از حماسه های بزرگ آنان است. لرکهکیلویه :لیراوی - ایل باوی – چهار بنیچه 1-لیراوی کوه: ایل بهمئی – تیره احمدی – تیره مهمدی – تیره علاء الدینی - 2- لیراوی دشت : خدرها چهاربنیچه :ایل بویراحمد – ایل دشمن زیار – ایل چرام – ایل نویی لر ممسنی :ایل جاوند – ایل تکش – ایل رستم – ایل دشمن زیاری 2- لر کوچک ایل پاپی – ایل چگینی – ایل درک وند – طوایف لک – طوایف مستقل 1- ایل پاپی :فناصر – هادی 2- ایل چگینی :بداق – شیراوند – قلاوند – میرزاونداحمدوک – رک رک – سوزوار ویس کرم – شه کرم – زراکار 3- درک و.ند :بهاروند – قلاوند – میرها 4- طوایف مستقل :حیات داودی – پیرحیاتی – حیات غیبی – رک رک – گله دار امیر – قلایی 5-طوایف لک :فیلی – بیرانوند – باجلان – سلسله- دلفان - +


 • مینا

  سلام از طایفه دهدار به مردان دلیری به نام آ علینقی دهدار