سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

قوم لر در کجای تاریخ ایران کم گذاشت!

سؤال من از شما این است که قوم لر در کجای تاریخ ایران در حمایت از تمامیت ارضی کشور و حضور درصحنه‌های مهم و سرنوشت‌ساز کم گذاشته‌اند که می‌بایست این‌چنین مورد بی‌مهری قرار گیرند؟

قوم لر در کجای تاریخ ایران کم گذاشت!

اخیراً آگهی استخدام در یکی از مؤسسات کاریابی برای فولاد یزد در فضای مجازی منتشر شده که موجب تکدر خاطر و جریحه‌دار شدن غرور و احساسات میلیون‌ها لر زبان در اقصی نقاط کشور گردیده است.

آقای کارآفرین محترم؛ فراموش نکنیم که پایه این کشور بر مبنای اتحاد و همبستگی در عین تکثر کلیه اقوام از ترک و لر و کرد و بلوچ و گیلکی و...بنا نهاده شده است و تضعیف هر گروه و قومی تضعیف فرهنگ و پیشینه فرهنگی کشور است، لازم است همه ما به تاریخ و جغرافیای قومی این سرزمین احترام بگذاریم و در راستای حفظ کرامت انسانی از تحقیر، نژادپرستی و اجحاف در حق همدیگر اجتناب ورزیم.

سؤال من از شما این است که قوم لر در کجای تاریخ ایران در حمایت از تمامیت ارضی کشور و حضور درصحنه‌های مهم و سرنوشت‌ساز کم گذاشته‌اند که می‌بایست این‌چنین مورد بی‌مهری قرار گیرند؟؟ چرا باید این قوم سرافراز که شرف و غیرت و عزت و ناموس این خاک مدیون رشادت‌ها و جان‌فشانی‌های آن‌هاست به‌کرات و به طرق مختلف مورد گزند تعصبات نژادپرستانه و کینه‌جویانه آگاهانه یا ناآگاهانه قرار گیرد، توهین به قوم لر توهین به فرهنگ و تاریخ ایران است.

مگر جز این است که این مسئولیت‌ها و تریبون‌ها امانت الهی است برای برقراری عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه منابع و مواهب الهی و ترویج فرهنگ دوستی و برادری و ایجاد وفاق و همدلی نه ابراز تفاخر طبقاتی و کینه‌ورزی‌های شخصی و عقده‌گشایی و نفرت افکنی بین اقشار و گروه‌های مختلف جامعه و رواج بداخلاقی‌ها و شکاف‌های قومی، قبیله‌ای!

« يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَىٰ وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا ۚ إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ»ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره‌ها و قبیله‌ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید؛ (اینها ملاک امتیاز نیست،) گرامی‌ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست؛ خداوند دانا و آگاه است!

توهین به قوم لر


اگر امروز این قوم همیشه سربلند دچار محرومیت است اگر امروز نرخ رشد بیکاری در استان‌های لرنشین از میانگین کشوری بالاتر است اگر امروز صنایع و کارخانجات اشتغال‌زا در استان‌های کویرنشین احداث شده‌اند و جوانان لر می‌بایست برای کسب روزی حلال ترک شهر و دیار سرسبز خود کرده و راهی بادیه و کویر شوند دلیلی ندارد جز سیاست‌های نامتوازن توسعه‌ای در دهه‌های گذشته.

عدالت اجتماعی روابط میان مردم و برخورداری آنان از مواهب و رفاه موجود در جامعه را تعیین می‌کند. توازن اجتماعی ازجمله قواعدی است که قابلیت کاربرد در تنظیم عادلانه مناسبات اقتصادی را دارد:

 توازن دارای دو محور اساسی است:

 اول؛ از انباشت ثروت و تمرکز آن در دست عده و یا طبقه و قومی خاص در جامعه جلوگیری شده و تلاش شود فرصت‌های شغلی و تولیدی برای همه افراد جامعه فراهم آید.

دوم؛ امکان دستیابی به حداقلی از سطح رفاه و آسایش برای همه افراد جامعه فراهم شود. اگر در طی سال‌های گذشته توسعه متوازن ملاک برنامه‌ریزی و قانون‌گذاری می‌بود سهم لرها از صنایع بزرگی چون فولاد و گندله‌سازی یزد، پالایشگاه و پتروشیمی و ذوب‌آهن اصفهان از لحاظ اشتغال و ازلحاظ سود و سهام این کارخانجات در سیاست‌گذاری و برنامه‌های چشم‌انداز در نظر گرفته می‌شد که این‌چنین برای به‌کارگیری و اشتغال مردم نجیب لر به آن‌ها سرکوفت زده نشود.

وقتی مردم مناطق لرنشین دم از حق آبه می‌زنند و سهمشان از رودخانه و منابع آبی که به صورت خدادادی در این مناطق به ودیعه گذاشته شده است را فریاد می‌زنند دولتمردان از تقسیم عادلانه آب و سیاست‌های کلان و همه‌شمول آبی دم می‌زنند ولی چگونه است که این مردم در طول دهه‌های گذشته سهم مشخص و معینی از اشتغال و منافع هنگفت حاصل از کارخانجات و صنایع آب بری که به دست بشر و کاملاً هدفمند در مناطق کم آب و کویرنشین احداث‌شده‌اند نداشته‌اند و درصدی از سود حاصل از تولید این صنایع ملی برای رشد و توسعه مناطق توسعه‌نیافته و کمتر برخوردار تعلق نگرفته است؟ تا امروز برای اشتغال که حق قانونی و شرعی تمام ساکنان این سرزمین است نهی نشوند این است معنای توزیع عادلانه منابع؟

توزیع عادلانه بدین معنی است که در آگهی‌های استخدامی قید «لر نباشد» لحاظ گردد.

توزیع عادلانه یعنی اینکه با این همه استعداد و مدیران خوش‌نام و موفق در حوزه‌های مختلف اکثر مناصب و کرسی‌های مدیریت استان را مدیرانی از لیگ دو قرار بدهند؟

تعادل و توازن منطقه‌ای یعنی، توزیع عادلانه امکانات و امور رفاهی پیشرفت همه مناطق و توانمندسازی مناطق محروم، توزیع اعتبارات به‌صورت قانونی و متوازن که در آن افزایش سطح برخورداری شهرستان‌های زیر میانگین کشوری در شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و زیربنایی مدنظر قرار گرفته شود.