سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

امروز فقط صدای واحد میتواند لرستان را نجات دهد

اما امروز فقط صدای واحد می‌تواند ما را از شرایط به وجود آمده نجات دهد. بدون هم‌صدایی ما و اصحاب رسانه همه تلاش‌ها بیهوده خواهد بود. شکایت از وزارت نیرو تا به مطالبه عمومی تبدیل نشود راه به‌جایی نخواهد برد.

امروز فقط صدای واحد میتواند لرستان را نجات دهد

 

بیانیه نماینده مردم خرم‌آباد:

امروز فقط صدای واحد میتواند لرستان را نجات دهد

لزوم تبدیل شکایت از وزارت نیرو به یک مطالبه عمومی

 

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: شکایت از وزارت نیرو تا به مطالبه عمومی تبدیل نشود راه به‌جایی نخواهد برد.

به گزارش یافته، در بیانیه «محمدرضا ملکشاهی راد» که شامگاه شنبه 24 فروردین‌ماه و خطاب به اصحاب رسانه، اساتید دانشگاه و صاحب‌نظران، فعالان فضای مجازی و احزاب سیاسی استان لرستان صادر شده، آمده است:

 پس از وقوع سیل در استان ما و خرابی‌های این حادثه بحث‌ها و اظهارنظرهای فراوانی هم از جانب مسؤولین و هم از طرف مردم شکل‌گرفته تا دلایل این سیلاب ریشه‌یابی شود و طبیعی است که در چنین شرایطی نظرها یکسان نباشد و اختلاف عقیده و رأی به وجود آید اما آنچه مسلم است اینکه بسیاری از زیرساخت‌های لرستان و خانه‌های مردم خسارت ‌دیده و همه به دنبال راهی هستیم تا خسارت‌های به وجود آمده جبران گردند.

 تضارب آرا و اختلاف‌نظر همواره وجود داشته و خواهد داشت اما امروز زمانی برای همدلی است تا با صدای واحد احقاق حق کنیم وزندگی‌های بر آب‌رفته مردم را بازگردانیم.

وزارت نیرو با اسناد و مدارک در همه ادوار با لجاجت به لرستان آسیب ‌زده و بدون شک اگر تنگ‌نظری‌های این وزارتخانه نبود امروز لرستانمان چنین نبود و خوزستان این‌گونه تهدید نمی‌شد. وزارت نیرو با عدم تخصیص منطقی آب و مقاومت در برابر ساخت سدهای لرستان، اصلی‌ترین مقصر حوادث به وجود آمده است.

 نمایندگان مجلس در همه دوره‌ها نیز به فراخور شرایط تلاش‌هایی برای تغییر شرایط و مجاب کردن وزارت نیرو داشته‌اند و در مواردی نیز رایزنی‌ها و لابی‌گری‌ها به نتایجی رسیده اما در نهایت سیاست این وزارتخانه بر عدم تخصیص مناسب آب لرستان بوده و مخالفت با احداث سدهای بالادستی به دلیل حجم بالای سدهای کرخه و دز، شرایط امروز را برای ما رقم زده است.

 این‌جانب با فضای نقد و چالش بیگانه نیستم و به گواه اصحاب رسانه هیچ‌گاه در مقابل انتقادهای حتی ناعادلانه برافروخته نشده‌ام و در مواردی که تخریب‌های ناجوانمردانه هم صورت گرفته تلاشی برای مقابله به‌مثل نکرده‌ام. شما منتقد باشید و اگر روزی مصلحت‌اندیشی کنید در حق مردم کوتاهی کرده‌اید.

اما امروز فقط صدای واحد می‌تواند ما را از شرایط به وجود آمده نجات دهد. بدون هم‌صدایی ما و اصحاب رسانه همه تلاش‌ها بیهوده خواهد بود. شکایت از وزارت نیرو تا به مطالبه عمومی تبدیل نشود راه به‌جایی نخواهد برد.

 کسانی که همه اقدامات نماینده مجلس را سیاسی و انتخاباتی جلوه می‌دهند در حق مردم لرستان خیانت می‌کنند"‌. جان و مال مردم رفته و بی‌اخلاقی محض است که تلاش برای شکایت از وزارت نیرو و دریافت خسارت از این وزارتخانه را برای مطامع سیاسی و تخریب‌های انتخاباتی خنثی کنیم. به‌وقت انتخابات بر سر مواضع خود بمانید و از هیچ تلاشی برای موفقیت کاندیداهای موردعلاقه خود کوتاهی نکنید اما در این شرایط که فرصتی برای بازپس‌گیری حقوقمان به وجود آمده، صدایمان باید واحد باشد.

 این‌جانب معتقدم در سی سال گذشته وزارت نیرو از عدم توجیه علمی تخصیص آب لرستان بیشترین بهره را برده و علیرغم تلاش نمایندگان، خیانت کارشناسان این حوزه باعث شده تا نتیجه موردنظر حاصل نشود.

بر همین اساس خواهشمندم اساتید دانشگاه، وکلا و حقوقدانان و از همه مهم‌تر اصحاب رسانه با هر تفکر و سلیقه‌ای یاریگر ما باشند تا دادستان حق مردم باشیم. لرستان آباد آرزوی ماست.

محمدرضا ملکشاهی راد/ نماینده مردم شریف خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی

منتشر شده در وبسایت یافته ....


جمع و تفریق، جدول ضرب و سیل

همه چیز به سرعت سیاسی می‌شود و عجیب‌تر این‌که آن‌ها که در گرداب سیاست قرار می‌گیرند، ساده‌ترین و بدیهی‌ترین چیزها را اول به دست فراموشی می‌سپارند.

عجیب‌تر جامعه‌ای است که به سرعت باور می‌کند. بگذارید چند دقیقه وقت شما را برای روشن کردن دو نکته که فقط با کاربرد ساده جمع‌ و تفریق، و جدول ضرب به دست می‌آید، بگیرم. سه گزاره این روزها از سوی سیاسیون، و برخی دیگر طرح می‌شود.

🔹اول، اگر سد تنگ معشوره ساخته شده بود، سیلاب سال ۹۸ به لرستان خسارت نمی‌زد.

🔹دوم، اگر سد بختیاری ساخته شده بود، سیلاب به خوزستان خسارت بسیار کمتری می‌زد.

🔹سوم، اگر طرح انتقال آب خوزستان به بهشت‌آباد اجرا شده بود، سیلاب کارون، با انتقال آب به اصفهان، سبب خسارات کمتری می‌شد.

 

شما را به این توجه می‌دهم که من در این متن هیچ (مطلقاً هیچ) نظر له یا علیه این پروژه‌ها ندارم، و صرفاً می‌خواهم به وجهی خاص از وجوه استدلال موافقان این سه گزاره توجه دهم. تصمیم‌گیری تخصصی درباره ساخت دو سد معشوره و بختیاری، و پروژه انتقال آب سرشاخه‌های کارون از طریق طرح بهشت‌آباد به اصفهان، یزد و کرمان، به کلی بیرون از دایره این نوشتار است.

سد بختیاری در هشتم فروردین ۱۳۹۲ کلنگ‌زنی شد (مطالعات آن از سال ۱۳۷۵ آغاز شده بود) و در همان روز رئیس هیئت مدیره شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اعلام کرد، سد با هزینه ۱۷۰۰ میلیارد تومان که با هزینه‌های جانبی به ۳۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد، ظرف ۱۱۲ ماه ساخته می‌شود.

 https://www.mehrnews.com/news/2023381

این بدان معناست که نه سال و چهار ماه برای ساخت سد وقت لازم بوده است و به شرط تأمین منابع ۳۵۰۰ میلیارد تومانی (بدون لحاظ کردن تورم، شرایط عمومی اجرای پروژه‌های بزرگ در کشور که گاه تا دو سه برابر زمان برنامه‌ریزی‌شده طول می‌کشند، شرایط تحریم‌ها و این‌که در ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ هزینه ساخت آن ۷ هزار میلیارد تومان و با فاینانس یک شرکت کره‌ای اعلام شد) باید در مرداد ۱۴۰۱ (سه سال و نیم بعد از سیلاب ۱۳۹۸) تکمیل می‌شده است.

کلنگ احداث سد تنگ معشوره در چهارم خرداد ۱۳۹۲ توسط محمود احمدی‌نژاد به زمین زده شد

 https://www.mehrnews.com/news/2265718

اگر از همه اما و اگرها درباره مجوزهای محیط‌زیستی، ارزش اقتصادی و اعتراضات به ساخت سد که بگذریم، مقرر بود سد ظرف مدت ده سال با برآورد اولیه هزینه ۱۲۰۰ میلیارد تومان (رقمی نزدیک به سد بختیاری) ساخته شود. اگر همه چیز خوب پیش می‌رفت، سد در سال ۱۴۰۲ (چهار سال و نیم بعد از سیلاب ۱۳۹۸) به پایان می‌رسید.

طرح انتقال آب بهشت آباد به فلات مرکزی ایران براساس مصوبه جلسه ۲۴۸ کمیته تخصیص وزارت نیرو در ۲۱ شهریور ۱۳۸۹ برای انتقال حجمی برابر ۵۸۰ میلیون مترمکعب آب برای تامین نیاز شرب و صنعت سه استان اصفهان، کرمان و یزد مطرح شده و ۴ سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۳ در سیزدهمین جلسه شورای عالی آب نیز تصویب شده است. انتقال ۵۸۰ میلیون متر مکعب آب در سال (به شرط تأیید فنی، محیط‌زیستی و اجتماعی، ارزش اقتصادی و تأمین هزینه و همه مناقشات موجود بر سر این پروژه) به معنای متوسط ۱۸.۳۹ مترمکعب در ثانیه است. سیلاب‌هایی که خوزستان را در سال ۱۳۹۸ در بر گرفتند، در اوج‌شان در رودخانه کرخه به بیش از ۸۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه رسیدند و حتی در روزهای اخیر که ورودی و خروجی سدها کاسته شده‌اند به حدود ۱۴۰۰ مترمکعب در ثانیه رسیده است. حجم آب ورودی به سدهای خوزستان و سیلاب خوزستان چندین میلیارد مترمکعب است.

سؤال مهم این است: آیا سدهایی که قرار بود در بهترین حال در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ ساخته شوند، و طرح انتقال آبی که قرار است در بهترین حالت ۱۸.۴ مترمکعب بر ثانیه آب منتقل کند، می‌توانستند در سیلاب سال ۱۳۹۸ لرستان و خوزستان را از سیلاب نجات دهند؟

برخی می‌گویند «اگر چند میلیارد مترمکعب سیلاب جاری‌شده بر دشت‌های خوزستان با طرح‌های انتقال به فلات مرکزی منتقل می‌شد، چه آبادانی‌ها که خلق نمی‌شد.» آیا کسی پرسیده است انتقال چند میلیارد مترمکعب آب در بازه زمانی چند روزه یا چند ده روزه سیلاب (و نه کل سال) چه سازه‌ها و تجهیزاتی با چه ملاحظات اقتصادی نیاز دارد.

 

این گونه سخنان بخشی از همان پوپوسیل (پوپولیسم سیلاب) یا ماهیگیری سیاسی از دل سیلاب است.

 

(محمد فاضلی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی) منتشر شده در وبسایت یافته که بدلیل اهمیت موضوع در وبسایت نگین زاگرس بازنشر شد.

2 نظر

  • بوم گرایی در لرستان

    هرگاه سخن از لزوم بوم گرایی در لرستان میشود عموم منتقدین اظهار میکنند شایسته سالاری باید بر مناسبات حاکم باشد و منتقدان بوم ستیزی را به گرایشات سیاسی و طایفه ای متهم میکنند اولأ آنکه بوم گرایی مردم لر ابتدا به ساکن نیست بلکه واکنشی به رفتار اقلیم کویراست اگر شما به شایسته سالاری معتقدید باید به مسئولان برخاسته از شهرهای فارس نشین این انتقاد را وارد کنید همان هایی که مشغول تولید ژن خوب هستند. مردم بخوبی بخاطر دارند که رییس جمهور ، معاون اول ، وزیر نیرو ، معاونین وزیر اکثرأ در دوره اصلاحات یزدی بودند و با دستکاری اسناد ، پروژه های صنعتی را به کویر منتقل کردند. بومی به معنای کسی نیست که در فلان طول و عرض جغرافیایی متولد شده است خیر ، بومی کسی است که تعلق خاطر به زیست بوم و اقلیم دارد. تعداد مسئولان بومی لرستان آنچنان قلیل و انگشت شمار بوده که عملأ برای ارزیابی آنها در مواجهه با خیل عظیم مسئولان غیر بومی با کمبود داده مواجه ایم از اندک مسئولان بومی لرستان میتوان به شهرداران علیمحمدساکی قبل ازانقلاب و مهندس نصیری بعد ازانقلاب اشاره کرد که در مدت کم دست به کارهای بزرگ زدند.


  • خسارت سیل ۹۸ به کانونهای کشاورزی لرستان

    مراد بیرانوند رییس جهادکشاورزی خرم آباد گفت : خسارت سیل به خرم آباد ۶۲ میلیارد تومان برآورد شده و حوزه های زراعت / باغبانی / شیلات / و دامپروری را متضرر کرده است. بیشتر مزارع را آب گرفته و ۷۰۰ هکتار از باغات خرم آباد ۱۰۰٪ آسیب دیدند. ده هزار هکتار از اراضی گندم به زیر آب رفته و ۱۵۰۰ رأس دام تلف شدند و ۳۰۰ تن ماهی از بین رفتند و ۴۴ واحد شیلات غیرفعال شدند. سهم لرستان در تولید گندم ۵۰۰ هزار تن بوده و لرستان ۲ میلیون و ۱۴۷ هزار تن از محصولات زراعی که معادل ۳٪ از مجموع تولید کشور است را تولید کرده که با سیل ۹۸ و خسارات مزارع این آمار تولید به شدت کاهش می یابد.آخرین مقالات