شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

امروز فقط صدای واحد میتواند لرستان را نجات دهد

اما امروز فقط صدای واحد می‌تواند ما را از شرایط به وجود آمده نجات دهد. بدون هم‌صدایی ما و اصحاب رسانه همه تلاش‌ها بیهوده خواهد بود. شکایت از وزارت نیرو تا به مطالبه عمومی تبدیل نشود راه به‌جایی نخواهد برد.

امروز فقط صدای واحد میتواند لرستان را نجات دهد

 

بیانیه نماینده مردم خرم‌آباد:

امروز فقط صدای واحد میتواند لرستان را نجات دهد

لزوم تبدیل شکایت از وزارت نیرو به یک مطالبه عمومی

 

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: شکایت از وزارت نیرو تا به مطالبه عمومی تبدیل نشود راه به‌جایی نخواهد برد.

به گزارش یافته، در بیانیه «محمدرضا ملکشاهی راد» که شامگاه شنبه 24 فروردین‌ماه و خطاب به اصحاب رسانه، اساتید دانشگاه و صاحب‌نظران، فعالان فضای مجازی و احزاب سیاسی استان لرستان صادر شده، آمده است:

 پس از وقوع سیل در استان ما و خرابی‌های این حادثه بحث‌ها و اظهارنظرهای فراوانی هم از جانب مسؤولین و هم از طرف مردم شکل‌گرفته تا دلایل این سیلاب ریشه‌یابی شود و طبیعی است که در چنین شرایطی نظرها یکسان نباشد و اختلاف عقیده و رأی به وجود آید اما آنچه مسلم است اینکه بسیاری از زیرساخت‌های لرستان و خانه‌های مردم خسارت ‌دیده و همه به دنبال راهی هستیم تا خسارت‌های به وجود آمده جبران گردند.

 تضارب آرا و اختلاف‌نظر همواره وجود داشته و خواهد داشت اما امروز زمانی برای همدلی است تا با صدای واحد احقاق حق کنیم وزندگی‌های بر آب‌رفته مردم را بازگردانیم.

وزارت نیرو با اسناد و مدارک در همه ادوار با لجاجت به لرستان آسیب ‌زده و بدون شک اگر تنگ‌نظری‌های این وزارتخانه نبود امروز لرستانمان چنین نبود و خوزستان این‌گونه تهدید نمی‌شد. وزارت نیرو با عدم تخصیص منطقی آب و مقاومت در برابر ساخت سدهای لرستان، اصلی‌ترین مقصر حوادث به وجود آمده است.

 نمایندگان مجلس در همه دوره‌ها نیز به فراخور شرایط تلاش‌هایی برای تغییر شرایط و مجاب کردن وزارت نیرو داشته‌اند و در مواردی نیز رایزنی‌ها و لابی‌گری‌ها به نتایجی رسیده اما در نهایت سیاست این وزارتخانه بر عدم تخصیص مناسب آب لرستان بوده و مخالفت با احداث سدهای بالادستی به دلیل حجم بالای سدهای کرخه و دز، شرایط امروز را برای ما رقم زده است.

 این‌جانب با فضای نقد و چالش بیگانه نیستم و به گواه اصحاب رسانه هیچ‌گاه در مقابل انتقادهای حتی ناعادلانه برافروخته نشده‌ام و در مواردی که تخریب‌های ناجوانمردانه هم صورت گرفته تلاشی برای مقابله به‌مثل نکرده‌ام. شما منتقد باشید و اگر روزی مصلحت‌اندیشی کنید در حق مردم کوتاهی کرده‌اید.

اما امروز فقط صدای واحد می‌تواند ما را از شرایط به وجود آمده نجات دهد. بدون هم‌صدایی ما و اصحاب رسانه همه تلاش‌ها بیهوده خواهد بود. شکایت از وزارت نیرو تا به مطالبه عمومی تبدیل نشود راه به‌جایی نخواهد برد.

 کسانی که همه اقدامات نماینده مجلس را سیاسی و انتخاباتی جلوه می‌دهند در حق مردم لرستان خیانت می‌کنند"‌. جان و مال مردم رفته و بی‌اخلاقی محض است که تلاش برای شکایت از وزارت نیرو و دریافت خسارت از این وزارتخانه را برای مطامع سیاسی و تخریب‌های انتخاباتی خنثی کنیم. به‌وقت انتخابات بر سر مواضع خود بمانید و از هیچ تلاشی برای موفقیت کاندیداهای موردعلاقه خود کوتاهی نکنید اما در این شرایط که فرصتی برای بازپس‌گیری حقوقمان به وجود آمده، صدایمان باید واحد باشد.

 این‌جانب معتقدم در سی سال گذشته وزارت نیرو از عدم توجیه علمی تخصیص آب لرستان بیشترین بهره را برده و علیرغم تلاش نمایندگان، خیانت کارشناسان این حوزه باعث شده تا نتیجه موردنظر حاصل نشود.

بر همین اساس خواهشمندم اساتید دانشگاه، وکلا و حقوقدانان و از همه مهم‌تر اصحاب رسانه با هر تفکر و سلیقه‌ای یاریگر ما باشند تا دادستان حق مردم باشیم. لرستان آباد آرزوی ماست.

محمدرضا ملکشاهی راد/ نماینده مردم شریف خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی

منتشر شده در وبسایت یافته ....


جمع و تفریق، جدول ضرب و سیل

همه چیز به سرعت سیاسی می‌شود و عجیب‌تر این‌که آن‌ها که در گرداب سیاست قرار می‌گیرند، ساده‌ترین و بدیهی‌ترین چیزها را اول به دست فراموشی می‌سپارند.

عجیب‌تر جامعه‌ای است که به سرعت باور می‌کند. بگذارید چند دقیقه وقت شما را برای روشن کردن دو نکته که فقط با کاربرد ساده جمع‌ و تفریق، و جدول ضرب به دست می‌آید، بگیرم. سه گزاره این روزها از سوی سیاسیون، و برخی دیگر طرح می‌شود.

🔹اول، اگر سد تنگ معشوره ساخته شده بود، سیلاب سال ۹۸ به لرستان خسارت نمی‌زد.

🔹دوم، اگر سد بختیاری ساخته شده بود، سیلاب به خوزستان خسارت بسیار کمتری می‌زد.

🔹سوم، اگر طرح انتقال آب خوزستان به بهشت‌آباد اجرا شده بود، سیلاب کارون، با انتقال آب به اصفهان، سبب خسارات کمتری می‌شد.

 

شما را به این توجه می‌دهم که من در این متن هیچ (مطلقاً هیچ) نظر له یا علیه این پروژه‌ها ندارم، و صرفاً می‌خواهم به وجهی خاص از وجوه استدلال موافقان این سه گزاره توجه دهم. تصمیم‌گیری تخصصی درباره ساخت دو سد معشوره و بختیاری، و پروژه انتقال آب سرشاخه‌های کارون از طریق طرح بهشت‌آباد به اصفهان، یزد و کرمان، به کلی بیرون از دایره این نوشتار است.

سد بختیاری در هشتم فروردین ۱۳۹۲ کلنگ‌زنی شد (مطالعات آن از سال ۱۳۷۵ آغاز شده بود) و در همان روز رئیس هیئت مدیره شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اعلام کرد، سد با هزینه ۱۷۰۰ میلیارد تومان که با هزینه‌های جانبی به ۳۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد، ظرف ۱۱۲ ماه ساخته می‌شود.

 https://www.mehrnews.com/news/2023381

این بدان معناست که نه سال و چهار ماه برای ساخت سد وقت لازم بوده است و به شرط تأمین منابع ۳۵۰۰ میلیارد تومانی (بدون لحاظ کردن تورم، شرایط عمومی اجرای پروژه‌های بزرگ در کشور که گاه تا دو سه برابر زمان برنامه‌ریزی‌شده طول می‌کشند، شرایط تحریم‌ها و این‌که در ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ هزینه ساخت آن ۷ هزار میلیارد تومان و با فاینانس یک شرکت کره‌ای اعلام شد) باید در مرداد ۱۴۰۱ (سه سال و نیم بعد از سیلاب ۱۳۹۸) تکمیل می‌شده است.

کلنگ احداث سد تنگ معشوره در چهارم خرداد ۱۳۹۲ توسط محمود احمدی‌نژاد به زمین زده شد

 https://www.mehrnews.com/news/2265718

اگر از همه اما و اگرها درباره مجوزهای محیط‌زیستی، ارزش اقتصادی و اعتراضات به ساخت سد که بگذریم، مقرر بود سد ظرف مدت ده سال با برآورد اولیه هزینه ۱۲۰۰ میلیارد تومان (رقمی نزدیک به سد بختیاری) ساخته شود. اگر همه چیز خوب پیش می‌رفت، سد در سال ۱۴۰۲ (چهار سال و نیم بعد از سیلاب ۱۳۹۸) به پایان می‌رسید.

طرح انتقال آب بهشت آباد به فلات مرکزی ایران براساس مصوبه جلسه ۲۴۸ کمیته تخصیص وزارت نیرو در ۲۱ شهریور ۱۳۸۹ برای انتقال حجمی برابر ۵۸۰ میلیون مترمکعب آب برای تامین نیاز شرب و صنعت سه استان اصفهان، کرمان و یزد مطرح شده و ۴ سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۳ در سیزدهمین جلسه شورای عالی آب نیز تصویب شده است. انتقال ۵۸۰ میلیون متر مکعب آب در سال (به شرط تأیید فنی، محیط‌زیستی و اجتماعی، ارزش اقتصادی و تأمین هزینه و همه مناقشات موجود بر سر این پروژه) به معنای متوسط ۱۸.۳۹ مترمکعب در ثانیه است. سیلاب‌هایی که خوزستان را در سال ۱۳۹۸ در بر گرفتند، در اوج‌شان در رودخانه کرخه به بیش از ۸۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه رسیدند و حتی در روزهای اخیر که ورودی و خروجی سدها کاسته شده‌اند به حدود ۱۴۰۰ مترمکعب در ثانیه رسیده است. حجم آب ورودی به سدهای خوزستان و سیلاب خوزستان چندین میلیارد مترمکعب است.

سؤال مهم این است: آیا سدهایی که قرار بود در بهترین حال در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ ساخته شوند، و طرح انتقال آبی که قرار است در بهترین حالت ۱۸.۴ مترمکعب بر ثانیه آب منتقل کند، می‌توانستند در سیلاب سال ۱۳۹۸ لرستان و خوزستان را از سیلاب نجات دهند؟

برخی می‌گویند «اگر چند میلیارد مترمکعب سیلاب جاری‌شده بر دشت‌های خوزستان با طرح‌های انتقال به فلات مرکزی منتقل می‌شد، چه آبادانی‌ها که خلق نمی‌شد.» آیا کسی پرسیده است انتقال چند میلیارد مترمکعب آب در بازه زمانی چند روزه یا چند ده روزه سیلاب (و نه کل سال) چه سازه‌ها و تجهیزاتی با چه ملاحظات اقتصادی نیاز دارد.

 

این گونه سخنان بخشی از همان پوپوسیل (پوپولیسم سیلاب) یا ماهیگیری سیاسی از دل سیلاب است.

 

(محمد فاضلی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی) منتشر شده در وبسایت یافته که بدلیل اهمیت موضوع در وبسایت نگین زاگرس بازنشر شد.

21 نظر

 • خسارت سیل ۹۸ به کانونهای کشاورزی لرستان

  مراد بیرانوند رییس جهادکشاورزی خرم آباد گفت : خسارت سیل به خرم آباد ۶۲ میلیارد تومان برآورد شده و حوزه های زراعت / باغبانی / شیلات / و دامپروری را متضرر کرده است. بیشتر مزارع را آب گرفته و ۷۰۰ هکتار از باغات خرم آباد ۱۰۰٪ آسیب دیدند. ده هزار هکتار از اراضی گندم به زیر آب رفته و ۱۵۰۰ رأس دام تلف شدند و ۳۰۰ تن ماهی از بین رفتند و ۴۴ واحد شیلات غیرفعال شدند. سهم لرستان در تولید گندم ۵۰۰ هزار تن بوده و لرستان ۲ میلیون و ۱۴۷ هزار تن از محصولات زراعی که معادل ۳٪ از مجموع تولید کشور است را تولید کرده که با سیل ۹۸ و خسارات مزارع این آمار تولید به شدت کاهش می یابد.


 • سیلاب ، لرستان را سالها عقب انداخت

  سیدموسی خادمی استاندار لرستان : سیل ، لرستان را سالها عقب انداخت نیاز بود که در تخصیص آب به لرستان از سوی وزارت نیرو بازنگری صورت گیرد. در سیل اخیر ۱۸ شهر و ۱۲۰۰ روستا درگیر سیلاب و ۳۵ هزار خانوار دار مشکل شدند / ۶ هزار واحد تجاری / راه ارتباطی ۸۷۰ روستا / برق ۱۱۴۵ روستا / ارتباط تلفنی ۳۶۰ روستا و ۱۰ شهر / گاز ۱۸۲ روستا / و آب ۱۰ شهر قطع شدند.حدود هزار کیلومتر راه روستایی و شهری و ۷۵۰ دهنه پُل از بین رفت که ۱۵۰ دهنه پل بالای ۲۰ متر بود.همچنین ۶۰ هکتار زمین زراعی کامل از بین رفت / هزار هکتار زمین به طور کامل به زیر آب رفت و تبدیل به مسیل رودخانه شد / ۲۱ هزار مترمکعب از مزارع پرورش ماهی / ۵۰۰ ایستگاه پمپاژ از بین رفتند و در حوزه کشاورزی نزدیک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت دیده ایم.


 • مشکل اصلی لُرستان بیکاری جوانان است

  آیت الله سیداحمد میرعمادی نماینده ولی فقیه در لرستان گفت:مشکل اصلی لرستان بیکاری جوانان است و ما انتظار داریم کارخانجات جدیدی ایجاد شوند و زمینه مشارکت مردم و بخش خصوصی در ایجاد فرصتهای شغلی فراهم شود. دولت میتواند با هدایت سرمایه گذاران زمینه ایجاد اشتغال در لرستان را فراهم کند و یاور بیکاران باشد. شاخصهای اقتصادی لرستان قابل مقایسه با استانهای دیگر نیست و انتظار این است که حداقل لرستان به میانگین کشوری برسد همچنین وضعیت تخصیص آب لرستان به میانگین کشوری برسد و یک سد بزرگ در لرستان احداث شود که برای استانهای پایین دست رفع خطر کند و جلوی سیلاب را بگیرد.


 • سیل تخریب

  سیل در لُرستان باعث شد که تا سالها فقر و کمبود زیرساختها در لرستان بیشتر بازنمایی و رسانه ای شود و همین اندک زیرساختها هم تخریب شوند و ساکنان این مناطق فقیرتر شوند.مشکل این است که دستگاههای مسئول کشور در ارتباط با آینده ، اغلب برخوردی تاخیری ، انفعالی و گاه غیرفنی داشته اند. در شهر خرم آباد عرض رودخانه را تنگ کردند و حریم رودخانه را از ۴۰ متر به ۲۴ متر کاهش دادند و در عرض ۱۲ متری خانه ساختند و همه مسیلها را پر کردند و خانه ساختند و بجای کمربند سبز شهری و طرح آبخیزداری ، ساختمان سازی را تا شانه به شانه مخملکوه ادامه دادند. ویتگنشتاین به درستی میگوید : ما مرزها را از آن رو نمی شناسیم که اصلا ترسیم نشده اند!!!


 • اقتصاد ایران از عدم شفافیت رنج میبرد

  اقتصاد ایران سالهاست که از عدم شفافیت رنج میبرد و عدم شفافیت موجب افزایش فساد و رانت / کاهش کارآیی / افزایش هزینه / رشد کاغذبازی اداری / کاهش پایه های مالیاتی / افزایش موانع تجاری / افت درآمدهای ارزی / عدم توازن بودجه / و رکود اقتصادی شده است.با وجود حجم تحریمهای کنونی که اقتصاد و کشور را به حالت نامساعدی کشانده آیا توسعه یافتگی ممکن است؟ بدون تردید پاسخ منفی است.


 • سد هراسی

  به وقت کم آبی سد متهم شده و مردم دچار سد هراسی میشوند و به وقت سیل ، سد متهم شده که اگر ساخته میشد ، اگر بودجه میدادند و سدهای بیشتری ساخته میشد این همه خسارت به بار نمی آمد و مردم دچار بحران نمیشدند.لُرها مردمانی مغرور و آزادمنش هستند شاید زندگی مالی و ماحصل یک عمر تلاششان یک شبه بر آب رفته باشد اما در بدترین شرایط هم برای ایشان حفظ شان انسانی و شرافتشان بیش و پیش از هر چیز دیگری حتی جان اهمیت دارد.


 • شکوه شرف!

  درود بر آهنین مرد لُر! درود بر سینه های پر درد و غمین اما چون دژ مستحکم مرد و زن لُر سرزمینم! شرف تو کوه صبر توست که در این سالیان با دیدن همه مرارتها چون آتش فشانی از درون جوشید اما طغیان نکرد. شرف تو ، تسلیم نشدن در برابر نامردی های روزگار است که چه بسیار هم دیده ای! نوروز لُرستان در گل نشست اما لُرها نفس شان به غرور و اُبهت شان گرم است و از زبان بزرگ مرد هم تبارم چه پژواک و طنین شگرف و شایسته ای دارد این بیت : نعمت روی زمین قسمت پُر رویان است _ خون دل میخورد آن کس که حیایی دارد!!! مَشکن ای بغضِ پر دردِ سنگین! بغضت را نگهدار بزرگمرد هم تبارم! اشکت مقدس است. در برابر شکوه بغض و اشک تو سیل ، بسی حقیر است! و تو راست قامت پس از همه ویرانه ها دوباره برخواهی خاست...لُرستان دارالغرور و سرزمین مردم آزادمنش است


 • سیل در پلدختر غارتگری کرد

  سیل غارتگر و بی رحم هرچه سر راهش بوده را در امان نگذاشته است همه جا را صاف و کور کرده است. دانشکده پرستاری ، فرمانداری ، شهرداری ، کلانتری ، مجموعه ورزشی ، مدارس و...همه نابود شدند پلدختر لرستان ویرانه ای است که به این زودیها آباد نمیشود. سیل شهر را در هم شکسته و زندگی مردمش را در گل فرو برده است. آنچه به چشم می آید حال مغموم و بُهت زده مردم بی خانمان است.


 • بارشهای اخیر نشانه تَر سالی نیست

  شماری از کارشناسان میگویند : بارشهای اخیر نشانه تَر سالی نیست بلکه ناهنجاریهای اقلیمی و از مهمترین نشانه های گرمایش جهانی به شمار میرود و احتمال وقوع دوباره آن با همان شدت و حتی بیشتر وجود دارد. بر این پایه باید همیشه آماده برگشت احتمالی این پدیده ی ناخوانده بود و با آینده نگری مشکلها را به حداقل رساند به گفته فرانسیس تیبالدز : پی بردن به اشتباههای گذشته همیشه آسان است ولی تبیین بهترین روشها برای رسیدن به راه حلهایی که اشتباههای پیشین در آن تکرار نشود به مراتب مشکلتر.بارها گفته شده ما اسیر گذشته و نگاه تنگ آن هستیم اینک باید به گونه ای عمل کنیم که آیندگان همین حسرت و افسوس را تکرار نکنند.


 • بی عملی و پُرگویی

  ایرانیها بسیار پُرگو و پُرسخن و کم عملند. همه چیز را میدانند اما دریغ از عمل به اعتقادات. ایرانیها اساسا مردمی پُرگو و پُر سخن و کم کُنش هستند. عدم ایجاد سدهای مناسب در مسیر سیلاب لرستان ، نتوانست سهم زیادی از این حجم انبوه آب را برای مصارف مختلف در استان حفظ کند! بلاد لرنشین از سیل خسارت دیدند و از محاسن آن نیز بهره لازم را نبرد. اغلب سدها علاوه بر تامین آب برای کنترل و مهار سیلاب ساخته میشوند


 • جودکی

  ما سیل زدگان لُرستان (پلدختر و معمولان) به دلیل امکانات لوکس و خیلی زیادی که مسئولین محترم در اختیارمان قرار دادند دوست داریم برای همیشه سیل زده باشیم و به خانه های خود باز نمی گردیم! وام ۶ میلیونی در اختیار سیل زدگان لُرستان گذاشتند درحالیکه برای اجاره خانه ۵۰ میلیون پول پیش و ماهی ۷۰۰ هزار تومان کرایه میخواهند! خدا وکیلی با ۶ میلیون وام منازلمان را درست کنیم یا اثاثیه بخریم؟


 • چه باید کرد تا لُرستان از حالت《توسعه نیافتگی》دربیاید؟

  چهار خُرداد ۹۸ دکترحسین سلاحورزی (نایب رییس اتاق بازرگانی ایران) در جمع خبرنگاران لُرستان گفت : هر روز دچار پَسرفت و توسعه نیافتگی عمیق و چند لایه در لُرستان میشویم. گاهی نا امید میشوم که در لُرستان توسعه اتفاق نمی افتد! هیچ دولت و نمایندگان دولتی که به دنبال برنامه کوتاه مدت باشند ، نمیتوانند برای لُرستان کاری بکنند. ما اگر خودمان به فکر لُرستان نباشیم در《گرداب توسعه نیافتگی》گرفتار میشویم! وقتی سُکاندار پارلمان اقتصادی لُرستان و ایران این چنین نا امید و مایوس سخن بر زبان میراند باید دانست آب در چه کرتی است! چه باید کرد تا لُرستان از حالت توسعه نیافتگی دربیاید؟


 • نرخ بیکاری لرستان ۳ برابر متوسط کشور است!

  رییس اتاق بازرگانی لُرستان : سهم لرستان از مساحت و جمعیت دو عامل توسعه لُرستان است و جایگاه لُرستان باید در میانه جدول اقتصادی کشور باشد اما متاسفانه جزء ۳ استان آخر کشور هستیم! با اینکه سهم لرستان از جمعیت و سرزمین و منابع تقریباً ۲ درصد است اما سهم آن از تولید ناخالص بیشتر از یک درصد نشده است! دکترحسین سلاحورزی گفت : نرخ بیکاری جوانان لُرستان سه برابر متوسط کشور است! هیچوقت نتوانستیم درآمد سرانه بیشتری از نصف حد متوسط کشور داشته باشیم! اگر بخواهیم به نُرم متوسط کشوری از نظر درآمد سرآنه ، اشتغال و تولید ناخالص که سهم و حق ماست برسیم ، بایستی به طور مُداوم در طول ۵ سال ، سالی ۵۰۰ میلیون دُلار یا حدود ۷ هزار میلیارد تومان پول جدید به لُرستان بیاوریم! اگر تمام منابع دولتی ، بودجه جاری و عمرانی و حتی درآمدهای شهرداری را حساب کنیم به ۲ هزار میلیارد تومان نمیرسد! پس فقط باید سالی ۸ هزار میلیارد تومان به لُرستان پول بیاوریم تا بتوانیم《ارزش افزوده》ایجاد کنیم و《درآمد سرانه》را افزایش دهیم! اگر ما لُرها خودمان کاری نکنیم همچنان در این《گرداب توسعه نیافتگی》باقی خواهیم ماند! توسعه یافتگی لُرستان بسته به فُلان شخص و دولت و حزب نیست! مگر یک جریان درست راه بیفتد و نه در حد حرف بلکه در عمل به این برسیم که《لُرستان بهشت سرمایه گذاری》است و سرمایه گذاران به لُرستان بیایند و اینکار سخت نیست فقط باید موانع را شناسایی کرد و با یک برنامه ریزی دقیق در این حوزه کار کنیم.


 • کارگر لُر نمیخواهیم!

  روز ۲۲ خرداد ۹۸ موسسه کاریابی《کارآفرینان یزد》در چاپ آگهی استخدام شرکت فولاد در قسمت توضیحاتش نوشت : ترجیحاً لُر نباشد! مردمان لُر چشمتان روشن! ببینید روز روشن بطور آشکار نژادپرستان وقیحانه شرط میگذارند که از پذیرش کارگر لُر معذوریم! موقع انتقال آب بلاد لُرنشین به کویر ما هموطن ، غیور و سلحشور خطاب میشویم اما موقع استخدام شرط میگذارند که کارگر لُر نمیخواهیم! حتی کارگری ساده را هم برای تحصیلکردگان لُر بر نمی تابند! چرا کارخانه آب بَر فولاد باید در کویر یزد منتقل شود و به بهانه آن آب از کوهرنگ بختیاری ببرند؟ ۱۲۰ سال است که از مسجدسلیمان بختیاری نفت استخراج میکنند ولی به اندازه نصف یک شهر کویری امکانات ندارد! تمام پول مملکت به سمت کویرمرکزی جارو میشود و خرج بُرجسازی و تاسیس صنایع در کویر میشود!برخلاف تصور ما در خیلی از ادارات قانون های نانوشته زمان استخدام میگویند نباید فامیلی《وند》داشته باشد و از فلان استان لُرنشین باشد.


 • کیمیا

  سشماری جمعیت عراق و حذف قوم لر از آن:استانهای دیاله واسط و میسان در عراق جزو لرستان فیلی هستند و به لرهای فیلی پشتکوهی معروفند ولی در ویکی پدیا مناطق سکونت این دسته از لرها رو کرد نشین ذکر کرده است.جالب اینجاست که جمعیت لر عراق را 227000 نفر نوشته اند که خیلی بیشتر از این میباشد و ثانیا محل زندگی لرها رو ذکر نکرده ولی در مورد سایر اقوام با جمعیت کوچکتر حتی،جغرافیای زندگی شان نوشته شده است.توضیح ویکی پدیا:عراق کشوری است با قومیت‌های گوناگون و ساکنان آن را عرب، کرد،[۱۴۳]ترکمن، آشوری، کلدانی، مندایی و صابئین و غیره تشکیل می‌دهند. کُردها در نواحی شمال و شمال شرقی عراق که به کردستان عراق مشهور است و استان‌های واسط، استان دیاله و میسان(محل سکونت لرهای فیلی در سه استان مذکور) زندگی می‌کنند [۱۴۴] و از لحاظ فرهنگی. زبانی و طرز پوشش با عرب‌ها متفاوتند.ما لرها در عراق جمعیت 2 میلیون نفری را داریم و خوش نداریم کرد خطاب شویم.


 • ناسیونالیسم ایرانی

  ناسیونالیستهای ایرانی به روایت ویلسون آرنولد تالبوت ویلسون ( Arnold Talbot Wilson ) در کتاب سفرنامه خودش ، صفحه ۲۳۵ مینویسد:ناسیونالیست های ایرانی ( منظور پان پارسها ) میخواهند با تمام عناصر غیر ایرانی ( غیر پارس ) و اقلیت های کشور رفتار خصومت آمیزی داشته باشند. فقط زبان ترکی که در شمال ایران و دربار ( دربار قاجاریه ) کشور مرسوم است از این قاعده مستثنی میباشد. اینها عربها را به خاطر زبان عربی دوست ندارند از کردها به سبب گرایش آنها به تسنن بدبین اند. آسوریهای ارومیه را به علت آنکه مسیحی هستند قبول ندارند ، زرتشتی ها را به علت مذهب مورد تأییدشان نیستند ، طوایف بلوچ و افغانی در مرزهای شرقی و قشقاییها در جنوب ایران وضعی مشابه دارند. بختیاریها و لرهای لرستان و پشتکوه نیز چون جدا از ایران و حکومت مرکزی اداره و نیمه مستقل هستند مورد نفرت آنها ( فارسها ) هستند !!! احتمال دارد این روحیه به خاطر اقدامات و فشارهای وحدت طلبی ایرانیها به وجود آمده باشد ، ولی یقینأ در افق فکری این مردم چنین مسأله ای وجود ندارد اگر قرار باشد وحدت ایران در برابر امحاء آداب و سنن و رسوم و فرهنگ نژادی اقلیت هایش امکان پذیر شود یقینأ وقوع چنین امری بهای گزافی خواهد بود !!! ایرانی محصول تمدن قدیمی و بازمانده ی چندین سیستم مذهبی و چندین نوع آب و هوا میباشد و اختلاف نقاط مختلف آن به اندازه ی تفاوتی است که بین مردمان از سیسیل ( در جنوب ایتالیا ) تا دریای بالتیک( در شمال اروپا ) میشود دید! جامعه ایران از نژادهای مختلفی مانند:ترک / عرب / کرد / فارس / بلوچ / لر / افغانی / آسوری / گیلک / مازنی تشکیل یافته است!


 • لرستانی و بیکاری

  نرخ اشتغال و بیکاری یکی از مهم‌ترین شاخص‌های مهم و واضح برای نشان دادن توسعه و پیشرفت جوامع محسوب شده و عملکرد مسئولان و متولیان امر و موفقیت آنان در حوزه اشتغال و اقتصاد را به‌خوبی نشان می‌دهد.در سالیان گذشته لرستان همواره در بین استان‌های اول جدول بیکاری قرار داشته و این خود گواهی بر《عدم توسعه‌یافتگی》و《محرومیت》در این استان غنی و پرظرفیت است.لرستان هرساله جزء صدرنشینان جدول بیکاری کشور در آماری است که توسط سازمان آمار و اطلاعات ملی ارائه می‌شود.اما صدرنشیان و مدیران دستگاه‌های اجرایی که میتوانند، با ایجاد شغل و حمایت از تولید، در این رده‌بندی تغییر ایجاد کنند، همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.نمونه بارز این مدیران،《مدیرکل کار》،《تعاون و رفاه اجتماعی》لرستان است که پس‌از سال‌ها ریاست در این منصب و اثبات ناکارآمد بودن شیوه مدیریتی وی در زمینه ایجاد اشتغال در استان، بر مرکب مدیرکلی نشسته و می‌تازد! دریغ از جوری همت برای ایجاد تغییر در وضعیت جوانان بیکار این استان! از سویی دیگر در《اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت》که ازجمله وظایف آن می‌توان به جذب سرمایه‌گذار و حمایت از تولید اشاره کرد، با عدم حضور مدیر کل در سازمان وعلی‌الرغم تمام مأموریت‌های اداری وحق ماموریتهای پنهانی کلان کدام سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری در استان جذب شده یا کدام ایده تجاری جوانان ما مورد حمایت قرار گرفته؟ تا شاید در کنار این حرکات تعدادی از جوانان ما نیز بر سرکار رفته و علاوه‌بر این‌که نان آور خانواده خود باشند، بتوانند با اشتغال چندین جوان دیگر، آمار بیکاری استان را پایین بیاورند! در شرایط امروزی اگر تعداد جوانان و خانواده‌هایی که به دلیل کمبود شغل از لرستان به استان‌های صنعتی مهاجرت می‌کنند را به آمار خود اضافه کنیم، می‌بینیم که آمار بیکاری در لرستان سر به فلک کشیده و دیگر تا سالیان سال هیچ استان دیگری به گرد پای ما نمیرسد! آیا با مدیریت‌های فعلی دستگاه‌های اجرایی حامی تولید ملی و جذب سرمایه‌گذار در استان که حتی ازگرفتن سهمیه برخلاف استانهای دیگر که برای دستگاه‌های تحت امر خود نیروی خدماتی جذب کنند عاجزند و از《امریه سربازی》استفاده می‌کنند و دردناک تر اینکه حتی معاونان و کارمندان خود را با سفارشات افراد مختلف سیاسی و غیرسیاسی انتخاب می‌کنند!می‌توان امیدوار بود نرخ بیکاری استان لرستان در آینده تکانی خورده و وضعیت استان رو به بهبود برود! دستگاه‌های حمایتی مانند《صنعت، معدن و تجارت》در سیل اخیر به کدام تولید از رونق افتاده کمک کرد و به کدام مرد که از شرمندگی روی سر بالا کردن در مقابل خانواه‌اش را نداشت، کمک کرد که بتواند شغلی دست و پا کرده یا همان شغل سابق خود را ادامه دهد؟ آیا در استانی که سازمان نظارت جایگاه و پایگاهی ندارد و《سازمان بازرسی》همچنان در دسترس نیست! می‌توان چند نرخی بودن محصولات و مایحتاج ضروری زندگی مردم را کنترل کرد؟ آیا وقت تغییر در مدیریت اداراتی مانند کار، تعاون و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و ...که ارتباط مستقیم با ایجاد شغل و حمایت از تولید دارند، نرسیده؟ تا شاید با ایجاد شغل در استان، شاهد تغییراتی در احوالات جوانان این مرز و بوم باشیم وگرنه باید برای لرستان قهرمان بیکاری در کشور «دوات» بگیریم! سؤالی که باید پاسخ داده شود این است که آیا زمان تغییر مدیریتهای کلان در سطح استان نرسیده شاید با این تغییرات شاهد تغییرات در جایگاه لرستان در صدر جدول بیکاری کشور باشیم. مریم امرایی: هفته نامه شهاب آسمانی


 • خرم آباد: پنجمین شهر که بمباران هوایی شد!

  لُرستان دومین استان خسارت دیده از جنگ است و با 3 استان جنگ زده هم مرز بوده و 6500 شهید و 50 هزار رزمنده در جنگ داشته است. خرم آباد با 144 حمله هوایی و 12 بار موشکباران《پنجمین شهر ایران》از لحاظ حمله هوایی و خسارت است که 2354 نفر در آن حملات شهید شدند!《روستای صاحب الزمان》خرم آباد 76 شهید، 350 جانباز و 700 رزمنده دارد کدام روستا در ایران چنین جانفشانی هایی برای دفاع از مملکت کرده؟ چرا چنین مردمانی بعد از گذشت 4 دهه از انقلاب رکوردار بیکاری، فقر، مهاجرت و کمبود امکانات هستند؟ چرا مسئولان و نمایندگان این دردهای لُرستان را فریاد نمیزنند؟ چرا دولت و مجلس به فکر لُرستان نیست؟ چرا در خرم آباد افراد غیربومی را در ادارات استخدام میکنند؟


 • استثمار

  استعمار شاخ و دم ندارد! فرض کنید یک کشور نفت یک کشور دیگر را استخراج کرده و میفروشد و سود حاصل از آن را در کشور خود سرمایه گذاری می کند (مانند آنچه که بریتانیا در سالهای قبل از سال ۳۲ با نفت ایران کرد) فرض کنید که یک کشور ماده و منبع طبیعی پراهمیت تر و گرانتر از نفت مانند آب را از یک سرزمین به کشور خود انتقال میدهد و نه تنها هیچ پولی به بومیان نمیدهد بلکه مردم بومی را از آب شرب هم محروم کرده و معترضین را سرکوب و آنها را بعنوان مخل امنیت ملی سرمایه داران زندانی میکند! دقیقا چنین رفتاری با مردم خوزستان، لرستان و چهارمحال بختیاری توسط کویرنشینان میشود. نیروهای حافظِ منافع کویرنشینان《کویرلَند》در تیر ۱۳۹۴ مردم محروم بُلداجی را به گلوله بستند و در ۳ بهمن ۱۳۹۶ به تجمع اعتراضی مسالمت آمیز خوزستانیها مقابل استانداری خوزستان حمله کردند و چندین زن را زیر لگد و باتوم گرفتند!عباس کشاورز معاون وزیر کشاورزی در سفری که به خرم آباد مرکز لرستان داشته، گفته: لرستان دشت ندارد! پس نیاز به آب ندارد! و کشت دیم کنید تا آب به استانی دیگر (اصفهان) رود!!! چنین اظهارات غیرمسولانه، غیر علمی و بشدت تبعیض آمیز از زبان مدیری جاری میشود که اُصولاً میبایستی کمی سواد اکولوژیک و نیز مردم شناسی داشته باشد. دستکم این معاون وزیر میداند که انتقال آب موجب کاهش ذخیره های آب زیرزمینی غیرقابلِ جایگزین خواهد شد که خشک شدن چشمه ها، تالابها، جویبارها و رودخانه ها را در پی خواهد داشت! با خالی شدن سفره های زیر زمینی و انتقال آبهای سطحی، کل پوشش گیاهی، جنگلی، جانوری، کشاورزی و دامپروری از بین خواهد رفت و مضافاً بر این موجبِ تهدید حیات نه تنها در لرستان بلکه در خوزستان و بختیاری سیل مهاجرت به کویر و بروز بحرانهای اجتماعی خواهد شد. هم اکنون نه تنها بسیاری از شهرهای لرستان، بختیاری و خوزستان در بخش کشاورزی با کمبود آب مواجه هستند بلکه آب شرب جیره بندی شده است. لرستان ۸۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۹۰% آنها دیم است و اگر لرستان سد داشت سیل آن همه خسارت به شهرها نمیزد!در برخی مناطق لُرنشین با تانکر هم آب توزیع نمیشود و مردم با زحمت بسیار آب شرب خود را تهیه میکنند. بعلت خشکاندن رودخانه های خوزستان از جمله زهره و کارون آب دریا پیشروی کرده و میزان شوری آب موجب تعطیلی کشاورزی در هندیجان و نابودی نخلستانهای آبادان و خرمشهر شده است.


 • بوم گرایی در لرستان

  هرگاه سخن از لزوم بوم گرایی در لرستان میشود عموم منتقدین اظهار میکنند شایسته سالاری باید بر مناسبات حاکم باشد و منتقدان بوم ستیزی را به گرایشات سیاسی و طایفه ای متهم میکنند اولأ آنکه بوم گرایی مردم لر ابتدا به ساکن نیست بلکه واکنشی به رفتار اقلیم کویراست اگر شما به شایسته سالاری معتقدید باید به مسئولان برخاسته از شهرهای فارس نشین این انتقاد را وارد کنید همان هایی که مشغول تولید ژن خوب هستند. مردم بخوبی بخاطر دارند که رییس جمهور ، معاون اول ، وزیر نیرو ، معاونین وزیر اکثرأ در دوره اصلاحات یزدی بودند و با دستکاری اسناد ، پروژه های صنعتی را به کویر منتقل کردند. بومی به معنای کسی نیست که در فلان طول و عرض جغرافیایی متولد شده است خیر ، بومی کسی است که تعلق خاطر به زیست بوم و اقلیم دارد. تعداد مسئولان بومی لرستان آنچنان قلیل و انگشت شمار بوده که عملأ برای ارزیابی آنها در مواجهه با خیل عظیم مسئولان غیر بومی با کمبود داده مواجه ایم از اندک مسئولان بومی لرستان میتوان به شهرداران علیمحمدساکی قبل ازانقلاب و مهندس نصیری بعد ازانقلاب اشاره کرد که در مدت کم دست به کارهای بزرگ زدند.


 • لُرستان زیر فشارِ تحریم

  مسلماً در این وضعیت ، فشار تحریمها بر استانهای محروم مثل لُرستان خود را بیشتر نشان میدهد و در شرایطی که ریسکِ اقتصادی بالاست سرمایه گذاری جدیدی صورت نمیگیرد و بر فعالیت های اقتصادی در کوتاه مدت و بلندمدت اثرات بدی میگذارد که کمترینش خروج سرمایه از لُرستان است. واگذار کننده پروژه ها خود دستگاه های اجرایی هستند و در فرایند واگذاریها اخلال ایجاد نموده و به بهانه های واهی سرمایه گذاران را دلسرد میکنند و یا پروژه ها را بدون توجیه اقتصادی جلوه میدهند. ادبیات دستوری و نگاه پیمانکار و کارفرما به عدم تمایل سرمایه گذاران منجر میشود. از حجم بودجه دولتی که به استانها پرداخت میشود سهم ناچیزی به اشتغالزایی اختصاص می یابد و اکثر بودجه به عنوان حقوق ماهانه بین کارمندان خود دولت در استانها پخش میشود و اشتغال اولویت اول نیست



آخرین مقالات