چهار شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

حاج بخشی شیرمرد لر جبهه های جنگ

آیا میدانید «حاجی بخشی» رزمنده و پدر دو شهید که مجسمه برنزی وی در مقابل ایستگاه متروی پل فردیس کرج نصب شده، از لرهای بختیاری شازند است؟

حاج بخشی شیرمرد لر جبهه های جنگ

حاج ذبیح‌الله بخشی‌زاده معروف به "حاجی بخشی" (متولد ۱۳۱۲ شمس آباد شازند اراک و متوفی ۱۳ دی ۱۳۹۰ تهران) از اعضای شاخص بسیج در دوران دفاع مقدس ایرانیان در برابر هجوم سراسری ارتش بعثی عراق بود.

پدرش محمدعلی بخشی از اهالی شمس آباد شازند و مادرش صغری بختیاری معروف به "صغری لره" از لرهای بختیاری حومه بروجرد بود.

هفت ساله بود که يتیم شد و بعنوان کمک خرج خانه به کار مشغول شد؛ کارهاي کشاورزی، سار فروشی، آب فروشی، دست فروشی در راه آهن اراک، اهواز و بعدها دکه داری در ايستگاه راه آهن تهران از جمله کارهايي است که او در نوجوانی و جوانی انجام داده است.

ذبيح الله بخشی در خاطراتش گفته است که در دوره نوجوانی و در مقطع پایان جنگ جهانی دوم، با دزديدن ديناميت از ماشين متفقین اقدام به منفجر کردن یکی از ماشينهای آنها در اهواز کرده است.

او درباره این اقدام می گوید: "آن روزها می گفتند دخترها را به سربازان روسی و انگليسی می فروختند... تصوير زنان و دخترانی که متفقين به زور سوار کوپه های قطار کرده بودند و با خود می بردند، مثل يک کابوس تمام وجودم را گرفته بود. خوابم را آشفته کرده بود. حتی حالا بعد از آن همه سال، آن همه ماجرا، وقتي فکرش را می کنم، خونم به جوش می آيد. آن ها ناموس ما بودند؛ ناموس اين آب و خاک... سه تا بسته چهارتايی ديناميت را زير ماشین جاسازی کردم و به آنها هم يک فتيله بلند وصل کردم... صدايی مهيب همه جا را لرزاند."

حاج بخشی در دهه ١٣٣٠ با جبهه ملی و فدائیان اسلام و در دهه ١٣٤٠ با هیات های موتلفه اسلامی تهران همکاری داشت و به گفته خودش، یکبار که دستگیر شده بود، مادرش پیش تیمسار تیمور بختیار فرماندار نظامی تهران رفته و خواستار کمک ایلیاتی او شده بود و به این ترتیب با وساطت او آزاد شده بود.

با آغاز جنگ تحمیلی در در سال ١٣٥٩ او که ٤٧ ساله بود، بطور داوطلبانه به جبهه های جنگ ایران و عراق رفت و تا پایان جنگ در خط مقدم جبهه حضور و نقش مهمی در روحیه بخشی به رزمندگان و تبلیغات میدانی در خط مقدم داشت. وی در جبهه ها به خاطر تفاوت سنش با میانگین سنی رزمندگان، به "حبیب بن مظاهر" شهرت داشت.

مرتضی آوینی در یکی از نریشن های مستند روایت فتح درباره وی گفته ‌است: "در آن سوی فاو، به حاج بخشی برخوردیم؛ چهرهه آشنای حزب‌الله تهران. هر کس سرزندگی و بذله‌گویی و آن چهره شاداب او را می‌دید باور نمی‌کرد که دو ساعت پیش فرزندش شهید شده باشد. او حاضر نشده بود که به همراه پیکر فرزند شهیدش جبهه نبرد را، ولو برای چند روز، ترک گوید. هر جا که حزب‌الله تهران هست او نیز همانجاست و علمداری می‌کند".

اباصلت بیات (از عکاسان جنگ) دربارهه وی گفته‌ است: "در منطقه عملیاتی «کربلای۱۰» در پنجوین عراق، حاجی بخشی در حال شکلات دادن به رزمندگان بود؛ همان لحظه به ایشان خبر شهادت پسرش را دادند؛ حاجی بخشی بدون اینکه دستش بلرزد یا تغییری در رفتار و چهره‌اش دیده شود، گفت: عیب ندارد، اینها همه پسران من هستند".

حاج بخشی در جنگ تحمیلی مجروح شد و دو پسر، یک برادر و یک داماد او نیز در جنگ به شهادت رسیدند. حاجی بخشی در سالهای بعد از جنگ نیز از چهره های فعال فرهنگی در گردهمایی های مذهبی رزمندگان تهران به شمار می رفت که شعار "ماشاالله حزب الله" وی از شهرت بسزایی برخوردار بود.

رو ٧ دی ١٣٨٩ طی مراسم رسمی با حضور رئیس جمهور وقت کشورمان، "نشان ملی ایثار" به حاجی بخشی اهدا گردید.

سرانجام حاج بخشی شیرمرد لربختیاری و بسیجی دلیر جبهه های جنگ و پدر دو شهید سرافراز دفاع مقدس، در ١١ دی ١٣٩٠ در تهران درگذشت. پیکر وی در یک مراسم با شکوه و چند ده هزار نفری پس از نمازجمعه ١٦ دی ماه ١٣٩٠ تشییع و به خاک سپرده شد.

در پی درگذشت وی، آیت الله خامنه‌ای پیام تسلیتی به این شرح صادر نمود: "بسم الله الرحمن الرحیم. درگذشت پیر دلاور جبهه‌های جهاد، پدر دو شهید و همرزم و همراه هزاران شهید، مرحوم حاج ذبیح‌الله بخشی را به همه مجاهدان راه حق و به خانواده محترم آن مرحوم تسلیت می‌گویم و علو درجات و پاداش صبر و ثبات را برای ایشان از خداوند متعال مسالت می‌نمایم. سید علی خامنه‌ای، ١٥ دیماه ١٣٩٠".

مزار این رزمنده خستگی ناپذیر و پدر دو شهید در قطعه ٢٦ گلزار شهدا و در جوار مهدیه بهشت زهرای تهران قرار دارد.

 

در سال ١٣٩٢ مجسمه برنزی حاج ذبیح الله بخشی مقابل ایستگاه متروی پل فردیس در حومه کرج نصب شد. این مجسمه به سفارش شورای شهر و شهرداری کرج ساخته شده و تصویری از حاج بخشی را در حال رفتن به جبهبه های جنگ در حالی که پرچم ایران را بر شانه حمل می کند، ارائه می دهد. این مجسمه در سایز طبیعی ساخته شده و روی یک پایه سنگی دو متری نصب گردیده است.

3 نظر

  • بخشی پور از الیگودرز

    درود بر شما . بله خانواده های خدابخشی / بخشی زاده / نوربخشی / بخشی زاده و … همگی از لرهای بختیاری هستند. مهندس حاجی رضا خدابخشی که لر بختیاری است کتابهای:عشایر لرستان _ انقلاب اسلامی و لرستان _ گویش لری از منظر شاهنامه فردوسی و … را نوشته است. تشکر ویژه دارم از سایت مردمی نگین زاگرس که معرف مشاهیر و بزرگان قوم لر است.


  • رضارحیمی

    حاج بخشی از لر های ملایر هست، و خیابان ولی بخشی از نام او ست در ملایر


  • رضارحیمی

    حاج بخشی از لر های ملایر هست، و خیابان ولی بخشی از نام او ست در ملایرآخرین مقالات