چهار شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

آیا میدانید نهضت سوادآموزی براساس طرح پیشنهادی شهید «نوروزعلی جلیل پور» موزرمی بختیاری تشکیل شد؟

در ۷ دی ۱۳۵۸ ش، امام خمینی به درخواست مهندس بازرگان نخست وزیر دولت موقت و برپایه طرح اولیه یک آموزگار لر بختیاری شهر گچساران، با صدور فرمانی مردم و مسئولان را به تشکیل نهضت سوادآموزی فراخواند.

آیا میدانید نهضت سوادآموزی براساس طرح پیشنهادی شهید «نوروزعلی جلیل پور» موزرمی بختیاری تشکیل شد؟

 نویسنده: محسن حیدری

 امام در پیام خود، اقشار مردم را به مبارزه فراگیر با نقیصه بی سوادی فرا خواند و از مسئولان خواست تا آموزش و پرورش با تمام امکانات بپا خیزد و ریشه بی سوادی را برکنند. بر همین اساس سازمان نهضت سوادآموزی به عنوان یک نهاد انقلابی تأسیس شد.

نوروزعلی جليل پور، فرزند حاج نجاتعلی از «اولاد اسکندر» از طایفه «موزرمی» دینارانی بختیاری در سال ۱۳۲۹ ش در گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد متولد شد. تبار وی به روستای «سه بلوطک» در منطقه زیبا و توریستی «موزرم» در بخش دهدز ایذه در مرز سه استان لرنشین خوزستان و چهارمحال بختیاری و کهگیلویه بویراحمد برمی گردد. وی که دستی در شعر و نقاشی داشت، در سال ۱۳۵۷ در مقطع کارشناسی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و به تدریس در مدارس تهران پرداخت.

هرچند رژیم پهلوی فعالیتهای نسبتا گسترده در پیکار با بی سوادی انجام داده بود ولی عجله برخی مقامات سیاسی آن رژیم برای اعلام «جشن ریشه کن شدن بیسوادی» باعث شده بود فعالیتهای دولتی در دهه پنجاه دچار وقفه شود و بقیه فعالیتها در بخش غیردولتی دنبال شود.

 

نوروزعلی جلیل پور معلم گچسارانی که اعلام زودهنگام جشن ریشه کن شدن بی سوادی را غیرواقعی می دانست و خواستار شروع دوباره فعالیت دولت در این زمینه بود، طرحی را به صورت مکتوب به دفتر مهندس بازرگان نخست وزیر دولت موقت ارائه کرد که از طریق وی به امام خمینی منتقل و منجر به تشکیل نهضت سواداموزی شد.

مكاتبه ای بین نخست وزیر و وزیر آموزش و پرورش به تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۵۸ موجود است که طرح نوروزعلی جلیل پور برای «سوادآموزی رایگان به افراد بی سواد در مناطق محروم با استفاده از آموزگاران داوطلب بدون حقوق نظیر دانشجويان، معلمان و اساتيد دانشگاه» جهت بررسی ارجاع شده است.

پس از پذیرش طرح نهضت سوادآموزی از سوی نخست وزیر و امام خمینی، وزارت اموزش و پرورش دولت موقت در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۵۸ از نوروزعلی جليل پور تقدير نمود.

نوروزعلی جلیل پور بلافاصله پس از صدور فرمان امام مبني بر نهضت سوادآموزي، به اجرای ازمایشی این طرح در استان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت و این استان را به نخستین مجری طرح یادشده مبدل کرد.

با شدت گرفتن جنگ تحمیلی، نوروزعلی جلیل پور سنگر مدرسه را ترک می کند و به سنگر دفاع از میهن می شتابد. وی از رزمندگان ستاد جنگ های نامنظم به فرماندهی شهید چمران بود و به مهاباد رفت.

نوروزعلی جلیل پور در بامداد یازدهم رمضان برابر با ۱۱ تیر ۱۳۶۱ در جبهه های دفاع مقدس به شهادت رسید و در گلزار شهدای گچساران به خاک سپرده شد. از وی دو فرزند به یادگار مانده است.

 

یادش گرامی... 

0 نظر


آخرین مقالات