چهار شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

نقش بختیاریها در برقراری امنیت جاده اصفهان تهران

هجدهم آبان 1298 ش برابر با اعدام نایب حسین کاشی و پسرش ماشاالله خان کاشی است. وی که سالیان دراز به راهزنی و قتل و غارت در نواحی اطراف اصفهان بویژه کاشان و جاده ساوه و قم مشغول بود، در سال 1294 ش به درخواست دولت و مردم اصفهان و با مجاهدت خستگی ناپذیر مشروطه خواهان بختیاری بازداشت و گوشمالی شد و در سال 1298 ش توسط دولت در تهران اعدام شد.

نقش بختیاریها در برقراری امنیت جاده اصفهان تهران

نویسنده: محسن حیدری

 

بختیاریها سه بار به تقاضای دولت و مردم اصفهان با نایب حسین کاشی و اشرار و اتباع او جنگیدند:

 

در نبرد اول، در 15 مهر 1289 غلامحسین خان شهاب السلطنه بختیاری با سپاهی از بختیاری به تعقیب نایب حسین کاشی پرداخت که نایب حسین و اتباعش به سمت اردستان متواری شدند.

 

در نبرد دوم، که در همان سال 1289 ش رخ داد، قوای بختیاری تحت امر لطفعلی خان بختیاری امیر مفخم و خسروخان بختیاری سردار ظفر با فوج سوار و توپخانه مجهز به تقاضای دولت و مردم اصفهان به طرف کاشان عزیمت نمودند. نایب حسین دروازه ها و عمارات بزرگ را سنگربندی نموده آماده دفاع شد. قوای نایب حسین هزار و دویست نفر بودند. در دو نبرد جداگانه که بین طرفین به وقوع پیوست عده زیادی کشته شدند. سرانجام شهر کاشان به گلوله بسته شد و نایب حسین و اتباعش فرار کردند.

 

در نبرد سوم که در سال 1294 ش رخ داد، بختیاریها موفق شدند کاشان را از لوث وجود اشرار و راهزنان پاک کنند و راه تجاری اصفهان به ساوه و قم و تهران را باز کنند.

 

میرزا حسن نراقی در کتاب تاریخ اجتماعی کاشان می نویسد: «در سال 1333 هجری قمری [برابر با 1294 ش] بود که چراغعلی خان سردار صولت بختیاری به فرماندهی گروهی از سواران داوطلب [بختیاری] با دویست نفر ژاندارم، شهر کاشان را محاصره نمود. پس از خراب کردن سنگرها و برج های شهر با گلوله توپ، اشرار فرار کرده و به قلعه کرشاهی شتافتند.»

 

پس از دستگیری و اعدام نایب حسین کاشی، امنیت به منطقه برگشت و انبوه روستاییانی که بخاطر ناامنی مجبور به ترک وطن شده بودند پس از 14 سال یاغی گری های او و پسرش ماشاءالله خان سردار کاشی، به روستاهای خود بازگشتند.

 

چراغعلی خان سردار صولت بختیاری فرزند فتح الله خان بختیاری سردار ارشد (همسر دوم بی بی مریم بختیاری) بود و حاصل ازدواج اول سردار ارشد با یک بانوی چهرازی بختیاری بود.

 

اخیرا عده ای قلم به دست مزدور، درصدد تطهیر جنایات نایب حسین کاشی برآمده اند. امیرهوشنگ آریانپور در کتابی با عنوان "حماسه طغیان" (نشر آمه 1388 ش) این اشرار و راهزنان را تطهیر نموده و مجاهدان مشروطه خواه بختیاری را "مزدوران بختیاری" لقب داده است که البته این حجم وارونه نمایی تاریخ جای تاسف دارد. (لازم بذکر است که عده ای نیز بدنبال دام زدن و ایجاد تفرقه بین ایلات لر این راهزن را لر معرفی کرده اند این از ان دست دروغ های شاخ دار است. بنابرین مردم ما باید هوشیار باشند تا در زمین دشمن بازی نکنند)

 

منابع:

- بختیاری در ادوار تاریخ از آریوبرزن تا سردار اسعد، حسین سعادت نوری اصفهانی، بکوشش محسن حیدری، تهران، نشر تمتی، 1395

- تاریخ اجتماعی کاشان، حسن نراقی، تهران، موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران، 1345

 

 

3 نظر

  • ما از اولاد خاک لرستانیم

    هویت قومی در مقابل ملیت نیست بلکه هویت قومی مجموعه فرهنگها و باورعا و خواسته ها و آرزوها و رفتارهای اوست. هویت قومی جزو فرهنگ و تاریخ ما لرهاست. ما از اولاد خاک لرستانیم _ یادگار کیان و ساسانیم / حرف حب الوطن من الایمان _ گفت بر ما که اهل ایمانیم.


  • نیست مانند لرستان در همه ایران زمین

    نیست مانند لرستان در همه ایران زمین _ بر تمام مردم لر صد هزاران آفرین / ای که تهمت میزنی بر قوم ما این را بدان _ هر که لر باشد کلام اش هست خوب و دلنشین. شعر از استاد محسن ایمانی از پلدختر لرستان


  • دارالغرور ( لرستان )

    ای لرستان نام تو آرام جان بنده است _ از وجود عطر روح ات این جهان آکنده است / ای سرای پهلوانی و دلیری ، بی گمان _ در تمام روزگاران دشمن ات بازنده است.آخرین مقالات