چهار شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

بیکاری ابر چالش بلاد لر نشین

چرا باید سهم لرها از اقتصاد بیکاری باشد؟ اقتصاد سرزمینهای لر در سالیان گذشته اقتصاد قوی بوده است اما امروزه با وجود منابع و معادن بسیار بالاترین نرخ بیکاری در بلاد لرنشین است

بیکاری ابر چالش بلاد لر نشین

علی عبداله زاده _ ماهنامه جهش نو ، شماره ۲۴

استان های لر نشین دارای ظرفیت های بی بدیلی در تمام حوزه ها هستند ، به بیان دیگر این استانها از نظر داشتن منابع و استعدادها با هیچ گونه کمبود و کاستی مواجه نیستند و تمامی ظرفیت های خدادادی لازم برای توسعه در استان های لر نشین وجود دارد. متأسفانه به دلایل تاریخی نتوانسته ایم از داشته هایمان به خوبی استفاده کنیم به همین دلیل این استان ها از نظر اقتصادی با چالش های زیادی دست و پنجه نرم میکنند.

 

شاید بتوان گفت مهمترین و اصلی ترین چالش موجود کنونی کشور ، بیکاری است ، چرا که تمامی اقشار جامعه را درگیر خود کرده و به یک محدوده خاص جغرافیایی نیز خلاصه نمی شود.

به بیان دیگر در تمامی کشور میتوان این ابر چالش را مشاهده کرد ، البته درصد بیکاری در برخی از مناطق متناسب با اقدامات انجام شده توسط دولت ها و مردم متفاوت است. به نحوی که در برخی استان ها به دلیل اینکه دولت زیر ساخت و همچنین سرمایه گذاری لازم را در دهه های گذشته در آنها انجام داده و همچنین مردم نیز از نظر، فرهنگی و اقتصادی پذیرای این اقدامات بوده اند اکنون مشکلات کمتری به چشم میخورد ! بسیاری از کارشناسان معتقدند که بیکاری دلیل نیست بلکه معلول بسیاری از عوامل بوده ، به عنوان نمونه در صورتی که بخش تولید با مشکلات کمی مواجه باشد و شاهد رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار باشیم مطمعنأ بیکاری نیز کاهش خواهد یافت. به هر حال به دلیل کم کاری ها ، اکنون بیکاری و فقر اقتصادی گریبان کشور را گرفته و با وجود اقدامات انجام شده هنوز هم این چالش و معضل کاهش نیافته است. معضل بیکاری در برخی از استان ها به خصوص استان های لر نشین به شدت جامعه را تحت تأثیر قرار داده است ، به نحوی که با یک مراجعه به جدول آمار بیکاری به خوبی میتوان دریافت رتبه های اول بیکاری در اختیار چه استان هایی است !

به هر حال در دهه های گذشته استان های لر نشین همواره جزء بیکارترین و فقیرترین استان های کشور قرار داشته اند و این موضوع غیر قابل کتمان است.

 با وجود اینکه در چند سال گذشته شاهد بهبود وضعیت بیکاری در استان های لر نشین بر اساس آمار مرکز ملی آمار بودیم ، اما بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که این اعداد و ارقام با واقعیت موجود در جامعه به هیچ عنوان همخوانی ندارد ! عده ای هم معتقدند که کاهش آمار بیکاری استان های لر نشین به دلیل مهاجرت اجباری و کوچ ناخواسته جوانان تحصیلکرده و جویای کار به کلانشهرهاست.

به هر حال اکنون مدیریت ارشد برخی استان ها مثل لرستان نیز اعلام کرده اند که به هیچ عنوان به دنبال آمار سازی نیستند و حتی در بدو آغاز فعالیتشان در لرستان معتقد بودند که باید آمار بیکاری در لرستان را به صورت واقعی اعلام کرد ، شاید به همین دلیل بود که بر اساس آخرین اعلام مرکز ملی آمار کشور شاهد نزول دوباره نرخ بیکاری در لرستان بودیم.

بر اساس نتایج طرح آمار گیری نیروی کار زمستان سال ۱۳۹۶ لرستان با نرخ ۱۴ درصد ، ششمین استان بیکار کشور اعلام شد. استان چارمحال بختیاری با ۲۴ درصد رتبه نخست بیکاری را دارد و کهگیلویه و بویر احمد با ۱۷ درصد رتبه پنجم بیکاری را داراست ! و خوزستان با ۱۳ و نیم درصد بعد از لرستان بیشترین جمعیت بیکار را دارد.

 

 در کتاب جمعیت شناسی ایران اثر دکتر مژده کیانی ، صفحه ۲۱۹ ، آمده که لرستان ، کهگیلویه بویر احمد ، ایلام ، خوزستان و چارمحال بختیاری (یعنی استان های لر نشین) بیشترین نرخ بیکاری را داشته اند.

 براساس گزارشات جدید ، استان لرستان در زمستان ۹۶ با نرخ بیش از ۱۴ درصدی بیکاری در رده ششم استان های بیکار کشور قرار گرفت ! دولت تاکنون تلاش زیادی برای بهبود وضعیت بیکاری در استان های لر نشین انجام داده ولی به علت فاصله داشتن با آمارها و میانگین کشوری باید سرمایه گذاری کلان و بلند مدت صورت بگیرد تا به حد نساب کشوری برسند. سال گذشته و امسال دولت همچون روال گذشته اقدام به پرداخت تسهیلات اشتغال زایی به متقاضیان اقشار مختلف کرده است که نظرات متفاوتی در مورد این اقدام وجود دارد. وضعیت حال حاضر متأثر از وضعیت اقتصادی نا مناسب و یک نزول فراگیر در کشور است اما نشان از مرگ تدریجی رویای توسعه و یا بهبود جایگاه اقتصادی مناطق لر نشین در کشور دارد.


 

×نگاهی جامعه شناختی به بیکاری در لرستاندکتر مجتبی ترکارانی (با اندک تغییراتی توسط نگین زاگرس)

 

بیکاری در لرستان(منظور همه مناطق لرنشین) امروز به " مادر همه مسایل " استان تبدیل شده است.

وقتی در مورد هر مسأله صحبت میکنی به بیکاری میرسی ، مسایل روانی و خانوادگی و اقتصادی و سیاسی و اجتماعی همه به فقر و بیکاری و نداری ختم میشوند. برای همه از مسؤل دولتی تا نماینده مجلس تا سرپرست خانواده و حتی خود جوانان تحصیلکرده این سؤال مطرح است که بیکاری و فقر را چگونه میتوان حل کرد ؟

 واقعیت این است که همه از بیکاری شکایت و گله گذاری میکنند ولی راه حل این مسعله در دست هیچ کسی به تنهایی نیست. بنابراین در این یادداشت کوتاه بر آن هستیم که به بعضی از ویژگی های نیروی کار در لرستان اشاره نموده و راهکارهایی نه چندان بزرگ ولی روشنگر را در جهت کاهش بیکاری استان لرستان مطرح نماییم .

 

 ویژگی های نیروی کار در لرستان (منظور همه مناطق لرنشین):

 ۱ _ لرستان یک جامعه نیمه سنتی و نیمه مدرن است بنابراین نیروی کار آن به تبع شرایط تاریخی ، آزاد شده از یک شیوه تولید روستایی و عشایری است. طبیعی است که بسیاری از این نیروی کار که در سن ۱۵ تا ۶۵ سالگی قرار دارند بیسواد بوده و یا در صورت باسوادی نیز فاقد مهارت های تخصصی و کار آفرینی بوده و حتی در صورت دارا بودن مهارت تخصصی و دانشگاهی قابلیت جذب پتانسیل خود را در استان خود ندارند ! بنابراین چنین نیروی کاری بخاطر اینکه در زادگاه خویش امکان تأمین معاش روزانه خود را ندارد دست به مهاجرت برون استانی و یا درون استانی میزنند. روندی که متأسفانه در چند ساله اخیر بسیار تشدید شده تا جایی که سرزمین های لرنشین را به یکی از مهاجر فرست ترین استان های ایران تبدیل کرده است.

 

۲ _ در این استان ها بخاطر نبود زمینه مساعد کسب و کار در حوزه های گردشگری و تولید و خدمات مولد و حتی ضعف در کشاورزی ، تمام نیروی افراد برای پیدا کردن شغل به سمت ادارات دولتی و کارمندی روانه شده است ! بنابراین ادارات دولتی تحت فشار نیروهای پر نفوذ و قدرتمند سیاسی مجبور به پذیرش افراد غیر شایسته ولی با رابطه شده و افراد شایسته و تحصیلکرده بدون حامی سیاسی در این بازی ، حاشیه ای شده اند ! هم اکنون ادارات لرستان پر از افراد نا متجانسی شده است که تحصیلات شان ربطی به شغل شان ندارد ! از طرف دیگر بخاطر اینکه در سال های اخیر ، اکثر سازمان ها نیروی انسانی خود را نه بر مبنای نیاز و نه از مجرای آزمون ورودی انتخاب کرده اند ، راه برای ورود افراد شایسته به شدت محدود شده است. حتی سازمان های دولتی نیز زیر بار فشار تحمیل نیروها تغییر شکل داده و از کارایی و بهره وری مناسب خارج شده و با مازاد نیروهایی مواجه هستند که نمی توانند از آنها انتظار کارایی بهینه داشته باشند و نه میتوانند تعدیل نمایند. بلکه باید بسازند و حقوقش را پرداخت کنند تا …

 

۳ _ با وجود بالا بودن جمعیت مرکز استان های لرنشین و همچنین بخاطر وجود ادارات کل در مرکز استان ها ، نیروی کار دولتی بیشتری در استان ها جذب شده و استخدام شوندگان بیشتر از مرکز استان ها باشند و این موضوع باعث شده که در شهرستان های دیگر استان های لرنشین نیروی کار کمتری در ادارات جذب شده و باعث مهاجرت بیکاران این شهرستان ها به مرکز استان ها و یا دیگر شهرستان های کشور شده است ! از آنجایی که ادارات دولتی باید آیینه توان مندی های استان ها باشند این نا همگونی در لرستانات و تمرکز این افراد در مرکز استان ها به چشم میخورد ( هر چند در این میان سر لرها بی کلاه مانده و بیشتر غیر بومی ها در ادارات هستند ! ). حتی نگاه منفی نیز از طرف شهرستان ها نسبت به مراکز استان های لرنشین و یا ادارات کل استانی نیز متأثر از چنین نگاهی است و آنها معتقد به وجود نوعی تبعیض در سازمان ها به نفع مرکز استان ها می باشند !

 

۴ _ فرهنگ کار در جامعه لرستان در سالیان اخیر به شدت تضعیف و ناسازگار شده است اگر چه بخاطر غلبه فرهنگ شیوه تولید عشایری و روستایی بر محیط کار تا حدی این نوع فرهنگ سازگاری مناسبی با فرهنگ کسب و کار تولیدی و صنعتی نداشته است . ولی در سالیان اخیر نیز به خاطر رشد بیکاری و گرایش شدید جامعه به کار دولتی این فرهنگ کار به شدت تخریب شده است. همه خواهان پیشرفت و ترقی سریع در یک کار دولتی هستند. کار بدون زحمت و کم خطر و کم مسؤلیت مانند نگهبانی و رانندگی را بر کار آفرینی و کار در بخش خصوصی و یا آزاد را ترجیح می دهند و از هر راهی برای ورود به ادارات دولتی استفاده می کنند ( ورود با مشاغل خدماتی و سپس آشکار کردن مدارک دانشگاهی و یا کسب آن و ادعای شغل متناسب با آن مدرک نمودن و در نتیجه تن به فرهنگ سازمانی اداری ندادن ) .

 

 راهکارها:

 

۱ _ انتظار اینکه بتوان این حجم بالای بیکاری را با سرمایه گذاری اقتصادی در کوتاه مدت پاسخ داد ، تقریبأ غیر ممکن است. بنابراین نباید جامعه را با وعده های پوچ و قول های خیالی مشغول کرد و عمر آدمها را تلف نمود. دولت ضرورت دارد با تعیین بیکاری به عنوان یک مسأله مهم سیاسی و امنیتی و اقتصادی و اجتماعی به مساعد نمودن فضای کسب و کار و سرمایه گذاری توجه نموده و راه را برای مشاغل کسب و کار کوچک و متوسط همپا با یک استراتژی توسعه ای پایدار باز کند. به عنوان مثال اگر در استانی مثل لرستان گردشگری به عنوان محور توسعه تعریف شود میتوان مشاغل خدماتی و حتی تولیدی گسترده ای را در ذیل این رهیافت تعریف کرد. ولی این موضوع نیاز به توسعه در بعد کلان دارد تا هم بار اشتغال اصلی استان را تا حدی جذب کند و هم راه را برای درآمد زایی استان هموار کند.

 

 ۲ _ در استان های لرنشین باید فقر زدایی در کنار کاهش بیکاری مورد توجه قرار گیرد. فقر در لرستانات مخصوصأ در سال های اخیر بخاطر خشکسالی و کم آبی و انتقالات آب و بالا رفتن نرخ بیکاری در خانواده ها عمیق تر شده است . در صورتی که بتوان از کمک های دولتی این خانوارها را شناسایی نمود و تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار داد. میتوان بار زیادی را از دوش خانواده ها برداشت و باعث شد بیماران بتوانند به راحتی مهاجرت نموده و در پی کاری برآیند و حتی با بهبود وضع مالی خانواده ها گرایش به مهاجرت بعضی اقشار جامعه را نیز تسهیل نمود.

 

 ۳ _ ضرورت کاستن بار سنگینی معاش بر روی دوش بخش کشاورزی و دامداری در لرستانات و آزاد کردن آن در جهت حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست به طوری که امروزه به خاطر فقر و نیاز خانواده زمین های مراتع و جنگلی تبدیل به کشت شده و با بازدهی اندک نه تنها باعث رفع معاش نشده بلکه باعث خسارت زیادی به منابع طبیعی شده اند. بنابراین نیروی کاری که در حوزه کشاورزی مشغول شده نه تنها اشتغال واقعی نیست بلکه اقتصاد در بلند مدت هزینه های زیادی بابت اشتغال چنین افرادی می پردازد.

 

۴ _ ضرورت کاستن از بار کاهش بیکاری بر روی دوش ادارات دولتی که باعث شده این ادارات عملأ از کارایی سازمانی خود دور شوند. همان طوری که متخصصین اقتصاد میگویند وجود نیروی کار در یک حوزه بیشتر از میزان مناسب باعث، بازدهی نزولی شده است. این وضعیت در ادارات استان حاکم است و ضرورت دارد که نسبت به تعدیل و جهت دهی این نیروها در جای مناسب باید اقدام مناسب صورت گیرد.

 

 ۵ _ ایجاد همکاری های مؤثر و ارگانیکی بین سازمان فنی و حرفه ای کشور در جهت توانمند کردن فارغ التحصیلان دبیرستانی و دانشگاهی کشور در جهت کسب یک مهارت در کنار کسب مدارک تحصیلی میتواند در پیدا کردن شغل در آینده مؤثر باشد. زیرا آموزش های دانشگاهی فاقد توان و مهارت کار آفرینی یا جذب یک شغل در نظام اقتصادی ما هستند.

 

 ۶ _ تصحیح فرهنگ کار نیاز عاجل نیروی کار میباشد. با توجه به اینکه فرهنگ کار در سطح ملی و محلی به شدت تضعیف شده است. تغییر و تحول در آن نیازمند اقداماتی در سطح ملی است. به عنوان مثال عدم شایسته سالاری و رابطه بازی باعث شده افراد سخت کوشی را جدی نمی گیرند و اعتقادی به انجام کار درست و دقیق ندارند و در پیدا کردن شغل بیش از آنکه به فکر افزایش توانایی خود باشند به دنبال پیدا کردن رابطه و پارتی باشند. چنین ویژگی هایی جز با تنظیم مناسب سیستم اقتصادی و سیاسی میسر نخواهد شد. بنابراین مسأله اصلی در جهت کاهش بیکاری چگونگی ایجاد فضای مناسب کسب و کار و زمینه سازی سیاسی و اقتصادی و اجتماعی مناسب برای سرمایه گذاری است. تا بتوان فشار اصلی اشتغال را بر روی حوزه کشاورزی و ادارات دولتی آزاد نمود و از این انرژی در جای مناسبی با بهره وری بالا استفاده نمود.

28 نظر

 • غبطه دیروز و حسد امروز

  بی برنامگی مسؤلان برای حل علمی و کارشناسی مشکلات اعم از گرانی ، بیکاری ، فقر اقتصادی مردم ، طلاق و بزه کاری مردم را نا امید و افسرده کرده است. متأسفانه اغلب مدیران دچار روزمرگی و بی برنامگی هستند و هیچ برنامه زمان بندی شده ای برای حل مشکلات مردم ندارند کما اینکه در جریان تصمیمات متعدد دولت ، نرخ ارز افزایش سرسام آوری داشته و قیمت سکه از مرز دو و نیم میلیون تومان هم گذشته در حالی که تصمیمات کارشناسی و حساب شده بود هرگز این اتفاقات نمی افتاد. منحنی جرایم رابطه مستقیمی با فشار اقتصادی به مردم و فقر دارد که مسؤلان و دولت مردان باید چاره اندیشی کنند. حل معضلاتی چون:سرقت ، طلاق ، اعتیاد و بیکاری در گرو رونق اقتصادی مردم و رفع نا داری آنان است ! طلاق ۱۲ درصد رشد داشته و مشکلات بیکاری ، فقر و اعتیاد عامل اصلی بسیاری از طلاق هاست و نمیشود بدون حل این معضلات ، انتظار حل مشکل بحران طلاق را داشت ! افزایش نرخ سکه موجب تشدید معضلات طلاق شده است هنگامی که قیمت سکه دو میلیون و نیم میشود چطور شوهر ، مهریه را پرداخت کند ؟


 • نرخ بالای بیکاری زیبنده استانهای لر نشین نیست!

  آمار اشتغال در بلاد لر نشین بسیار رنج آور است. شهرهای لر نشین مانند یک جسمی هستند که پاهایشان در حال گندیدن است و ما صورتش را سرخ نگه داشته ایم! گویا شوک لازم به برخی دستگاه ها وارد نشده که درد جوانان جامعه را احساس کنند ؟ جدی ترین دغدغه ای که ایران با آن دست به گریبان است معضل فقر و بیکاری است لذا سعی و تلاش مدیران ارشد و مسؤلان دولتی باید به سمتی برود که میزان اشتغال رو به افزایش بگذارد. کم توجهی دولتمردان به استانهای لر نشین قابل اغماض و بخشش نیست زیرا کار کردن با این سبک و سیاق مشکل بیکاری را حل نخواهد کرد. در کلانشهرها کار برای کارگر مهاجر افغانی است چون کارگر ایرانی بیمه میخواهد ، چون باید حقوق وزارت کار بهش داد ، چون کارش که تمام شد پولش را میخواهد اما مهاجر افغانی با یک نان بربری و چهار تا تخم مرغ راضی میشود و نه بیمه میخواهد ،نه حقوق درست و حسابی ، نه ایمنی لذا کار برای اونه نه کارگر ایرانی ! کارگر افغانی گچبری را از ایرانی یاد گرفت بعد رفت بجای، متری ده هزار تومان ، متری ۵ هزار کار کرد و نرخ را بهم ریخت ! خیلی از کارگران ایرانی به دلیل بیکاری ، کسادی بازار ، فقر و هزینه های زندگی دچار مشکل خانوادگی شده اند.


 • ضعف فرهنگ کار

  کم کاری در محیط های کاری مرتبط با جا نیفتادن فرهنگ کار ، عافیت طلبی مدیران ، عدم نظارت دقیق و مستمر بر کار کارمندان ،استفاده از کارکنان در مشاغلی که با تخصص و تحصیلات شان ارتباط ندارد ، انتصاب مدیران غیر تخصصی و گاهأ انتصاب مدیران به دلیل ارتباطات سیاسی و نه تخصص و تحصیلات مرتبط آنها ، عدم استفاده بموقع از تشویق و تنبیه ، ترویج فرهنگ چاپلوسی در محیط کاری ، عدم شناخت کافی از توانایی افراد در محیط های کاری ، نا کافی بودن دوره های آموزشی ، عدم برخورداری از دانش روز ، بی انگیزگی کارمندان و … باعث شده جامعه ما نه تنها پیشرفت نکند بلکه عقب ماندگی و پسرفت را هم تجربه کند. گردشگری که یکی از درآمدزا ترین صنعت های قرن ۲۱ است مورد کم توجهی نمایندگان و مدیران قرار گرفته است استان های لر نشین براساس جاذبه های طبیعی و تاریخی میتوانند گردشگری رابه عنوان منبع اصلی درآمد خود تبدیل کنند و فرصت های شغلی جدید ، سرمایه گذاری بخش خصوصی ، کاهش فقر و بیکاری و در یک کلام بهبود کیفیت زندگی مردم و افزایش رفاه اجتماعی را در پی داشته باشد.


 • بیکاری فارغ التحصیلان ، مهمترین معضل اجتماعی

  اختلالات روحی و روانی جوانان حکایت از بیکاری و مشکلات حاد ناشی از این معضل بزرگ جامعه ایران است. ایران بیشترین جمعیت جوان را در خاورمیانه دارد و هم اکنون ۲۰ درصد جمعیت جوان ایران در بیکاری مطلق و فقر به سر میبرند ! در ایران باید سالی ۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت بگیرد تا شاید فقر و بیکاری حل گردد ! نسل دانش آموختگانی که باید چرخ اقتصاد و مدیریت کشور را در دست بگیرند ولی در اوج جوانی ، وقت طلایی خود را پشت در ادارات تلف میکنند و خبری از کار نیست ! و زمینه های اشتغال برای رشته های دانشگاهی مهیا نیست. مهمترین علت ضعف فرهنگ کار ، نا کار آمد بودن سیستم آموزشی کشور در بازار کار است ! فرار مغزها _ مهاجرت نخبگان دانشگاهی _ شیوع اعتیاد و فساد _ مشکلات روانی و عصبی _ افسردگی و اختلال روحی _ بلا تکلیفی پس از فراغت از تحصیل _ بالا رفتن سن ازدواج و افزایش طلاق همگی از علل نبود کار و شغل و درآمد است. هم اکنون ۱۳ میلیون مجرد ، هشت میلیون بیکار و ۴ میلیون معتاد داریم که علت عمده نا امنی ، جرم و خشونت تمامأ از عدم کار و سرمایه است. آمار سرقت و قانون گریزی نسبت مستقیم با فزایش فقر اقتصادی و بیکاری دارد لذا دولتمردان و نمایندگان مجلس باید بصورت اورژانسی مشکلات و معضلات را حل کنند وگرنه کشور با بحرانهای جدی روبرو میشود.


 • شرایط توسعه پایدار

  سید موسی خادمی استاندار لرستان:امسال بودجه لرستان که از محل درآمدهای نفتی و استانی ۲۵۰ میلیارد تومان است حدود ۶۵ میلیارد تومان کاهش پیدا کرده که کسر این رقم تأثیر گذار خواهد بود ! استانها و شهرهای لر نشین همگی محروم هستند و نیازمند توجه ویژه دولت میباشند لکن با کاهش بودجه عمرانی ، عمر بسیاری از پروژه ها لاکپشتی و دراز مدت میشود. یک فارغ التحصیل پس از خروج از دانشگاه با کمترین میزان تجربه و نبود سرمایه لازم چگونه میتواند اقدام به ایجاد شغل یا حضور در محیط کسب و کار کند ؟


 • سلفی گری ایلی

  تمامی این مشکلات ریشه در معیارهایی دارند که در نزاع های گفتمانی به هم گره خورده اند. از بخت بد ایرانیان ، بیشتر فلاسفه و متفکران در ۶۰ سال اخیر ، فقط بر طبل امتناع از مدرنیته میکوبند ! باز اندیشان یا روشنفکران دینی هم در درون سنت دینی به دور خود می پیچند و عاجز از اراعه نسخه ای پر بدیل برای حرکت به سمت مدرنیته هستند ! با این اوصاف بدیهی است، که تنها یک راه باقی مانده است و آن هم حرکت به سمت گذشته !!! حرکت به سمت تبار و اصالت خون … و در بلاد لر نشین حرکت به سمت گذشته بر معیار سلفی گری ایلی تعریف شده که بر همه نوع صلاحیت وتخصص ؛ چربش پیدا کرده است و تمامی معیارهای اصلحیت را به کنار زده است ! به سخنی ساده ، گفتمان سلفی گری ایلی یا پاپاعیسم بر بروکراسی که رکن اساسی مدرنیزاسیون است ، زبان خاص خود را استوار کرده است ! با این تفاصیل ، تنها خروجی سلفی گری ایلی فقط یک چیز است و آن هم انفجار و احساس محرومیت نسبی و قحطی زدگی !!! طبیعتأ در این وضعیت نا کار آمد و منبعث از گفتمان اصالت طایفه ای ، چرخه درست اداری به کما رفته و بورکراتهایی که اکثرأ بر همین معیار ایلی عناوین و القابی چون رییس ، معاون و کارشناس را یافته اند و از طرفی دیگر حداقلات بوروکراتیک را آموزش ندیده اند اجتماع را با مدیریت غلط به عقب میرانند واین درجایی فقط با شایسته گزینی درمان میشود.


 • تفاوت کشورهای ثروتمند با فقیر چیست؟

  تفاوت کشورهای ثروتمند و فقیر ، تفاوت قدمت آنها نیست برای مثال ، کشور مصر بیش از ۴ هزار سال تاریخ مکتوب دارد ولی از نظر اقتصادی و رفاهی فقیر است ! اما کشورهای جدیدی مانند:کانادا ، نیوزیلند ، استرالیا و آمریکا که ۱۵۰ سال پیش وضعیت قابل توجهی نداشتند اکنون کشورهای توسعه یافته و ثروتمندی هستند ! تفاوت کشورهای فقیر و ثروتمند در میزان منابع طبیعی قابل استحصال آنها هم نیست مثلا ژاپن که سرزمین بسیار محدودی است و ۸۰ درصد آن کوه هایی است که مناسب کشاورزی و دامداری نیست اما دومین اقتصاد قدرتمند جهان پس از آمریکا را دارد ! ژاپن مانند یک کارخانه پهناور و شناوری میباشد که مواد خام را از همه جهان وارد کرده و به صورت محصولات پیشرفته صادر میکند. یا کشور دانمارک و سوییس که اصلا کاکاعو ندارند اما بهترین شکلات و لبنیات های جهان را تولید میکنند در سرزمین کوچک و سرد سوییس که تنها ۴ ماه در سال میتواند کشاورزی و دامداری کند بهترین لبنیات دنیا تولید میشود. سوییس کشوری است که به امنیت ، نظم و سخت کوشی مشهور است و به همین خاطر بخاطر نظام بانکداری دقیق اش به گاوصندوق دنیا شهره است ! افراد تحصیل کرده ای که از کشورهای ثروتمند با همتایان خود در کشورهای فقیر برخورد دارند برای ما مشخص میکنند که سطح هوش و فهم نیز تفاوت قابل توجهی در این میان ندارد. نژاد و زبان و رنگ و جنسیت نیز مهم نیستند زیرا مهاجرانی که در کشور خود برچسب تنبلی میگیرند در کشورهای اروپایی و آمریکایی بخاطر فرهنگ کار به نیروهای مولد و فعال تبدیل میشوند پس تفاوت در چیست ؟ تفاوت در رفتارهایی است که در طول سالها، فرهنگ و دانش علمی نام گرفته است. وقتیکه رفتارهای مردم کشورهای پیشرفته و ثروتمند را تحلیل می کنیم متوجه میشویم که اکثریت غالب آنها از اصول زیر در زندگی خود پیروی میکنند:رعایت اخلاق به عنوان اصل پایه _ وحدت و انسجام ملی _ مسؤلیت پذیری _ احترام به قانون و مقررات _ احترام به حقوق شهروندی دیگران _ عشق به کار و تلاش _ تحمل سختی ها به منظور سرمایه گذاری روی آینده _ میل به اراعه کارهای برتر و فوق العاده _ نظم پذیری _ پرهیز از دروغ که کثیف ترین فعل عیر انسانی است . اما در کشورهای جهان سوم و فقیر مثل ایران تنها عده قلیلی از مردم از این اصول پیروی میکنند در ایران کسی را که زیاد کار میکند را تراکتور مینامند ! کسی که به قوانین احترام بگذارد را بچه مثبت میگویند ! کسی که اخلاقیات را رعایت کند با برچسب پاستوریزه مواجه میشود ! کسانیکه حقوق دیگران را زیر پا میگذارند و افراد قالتاقی هستند را ایرانی ها آدم زرنگ میخوانند ! انسان های منظم و منطقی را افراد خشک و حوصله سر بر مینامند ! انسان های با ادب و مبادی آداب را متملق به حساب می آورند ! جوانان بسیار ساعی و کوشا را خرخوان میدانند ! اکثر مردم ایران به دنبال یک شبه رفتن راه صد ساله هستند. ایرانیان فقیر هستند نه به این خاطر که منابع طبیعی ندارند بلکه رفتارشان چنین سبب شده و برای آموختن و رعایت اصول اخلاقی فاقد اهتمام لازم هستند.


 • زمینه جذب گردشگری را فراهم کنیم !

  استان های لر نشین سرزمینی زیبا ، سر سبز با آب و هوای معتدل و کوهستانی هستند که آثار طبیعی و تاریخی فراوانی دارند همچنین بر سر شاهراه ارتباطی شمال به جنوب و شرق به غرب قرار دارند و صنعت پولساز گردشگری در بلند مدت میتواند موجبات شکوفایی اقتصاد شهرهای لر نشین را فراهم کند اما بزرگترین ضعف بر سر راه ما همان نبود زیرساخت ها و خصوصأ کمبود اقامتگاه ها و مهمانسراست. شاید برخی از تمکن مالی برخوردار نباشند که اوقات خود را در هتل های گران قیمت با پرداخت هزینه گزاف بگذرانند در فصل تابستان که شاهد استقبال بی نظیر خودروهای غیر بومی از اقصی نقاط کشور در جاده ها و شهرهای لر نشین سرازیر میشوند بارها و بارها شاهد بودیم که مسافران جنوبی مشهد برای اقامت شبانه با خانواده خود آدرس مهمانپذیر را جویا شده که پاسخ هر شهروند لر تباری غیر از شرمساری چیز دیگری نیست. هر از گاهی در خیابان های اصلی و جاده های فرعی رستوران های مجلل با انواع غذاهای متنوع افتتاح میشود اما از ساخت مهمانپذیر یا سوییت های خانوادگی خبری نیست که بناچار مسافران و زاعران باید شب را در گوشه خیابان ، پارکها یا داخل چادر بدون امکانات رفاهی به صبح برسانند ! و بلاد لر نشین را با خاطرات نه چندان خوش ترک کرده و عطای بازدید اماکن تاریخی را به لقایش ببخشند و سوغات و صنایع دستی هم نا شناخته باقی میماند ! در استان های لر نشین نباید با سرعت عادی کار کرد چرا که از بقیه استانها از لحاظ زیرساخت و صنعت عقب هستیم و اگر قرار است که جایگاه استان عوض شود باید با سرعتی بالاتر از سایر استانها کار کنیم تا به میانگین کشوری برسیم.


 • آمار سازی و آمارهای غیر واقعی لرستان !

  نرخ بیکاری لرستان شده ۱۳/۸۱ آن وقت خوزستان و اصفهان ۱۶/۵ !!! یعنی نرخ بیکاری اصفهان و خوزستان صنعتی ۲ درصد بیشتر از لرستان است ؟ دم مسؤلین لرستان گرم با این آمار تقلبی دادنشون ! بله دیگه لرستان صنعتی تر از اصفهان و خوزستان است !!! روزمرگی در کار اداری ، بزرگترین آفتی است که بعضی از دستگاه ها به آن دچار شده اند. باید بجای آمار سازی کذب که ما را از واقعیت ها دور نگه میدارد به صورت شفاف و صادقانه برای مردم اقدامات و فعالیتها اطلاع رسانی شود وگرنه ما فقط خودمان را گول زده ایم.


 • استان های لر نشین فاقد استراتژی پیشرفت هستند

  آیا جامعه و اقتصاد استان های لر نشین در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دارد ؟ تا زمانی که ما براساس سند چشم انداز توسعه ۲۰ ساله و سند توسعه استانها بر اساس برنامه های پنج ساله ، توسعه سخت افزاری مطلوبی نداشته باشیم ، عقب افتادگی ها بطور داعم استمرار می یابد ! استان های لر نشین از معدود استانهایی هستند که به دلیل برخورداری از ظرفیتهای طبیعی و انسانی از مستعدترین مناطق کشور برای توسعه همه جانبه هستند اما هنوز از لحاظ صنعت ، کشاورزی و گردشگری عقب هستند. نگاهی گذرا به سیمای اقتصادی این استانها به وضوح نشان میدهد که مناطق لر نشین به رغم داشتن مؤلفه های مؤثر در فرآیند توسعه نظیر:آب فراوان ، خاک حاصلخیز ، نیروی انسانی تحصیلکرده و مجرب ، دسترسی به شریان های ارتباطی ملی و منطقه ای ، نزدیکی به سواحل خلیج فارس ، پیشتاز بودن در تولید بسیاری از محصولات زراعی و دامی ، چشم اندازهای طبیعی و گردشگری و … هنوز نتوانسته جایگاه واقعی خود را در اقتصاد کشور بازشناسد و شتاب فقر و بیکاری بر آهنگ توسعه غلبه دارد. تراژدی اقتصادی در بلاد لر نشین به گونه ای است که هنوز وزن مشکلات و معضلات که محصول نا کار آمدی سیاست های مدیریتی است و هیچ شاغلی از کشاورز و دامدار تا هتلدار و بازاری و کارمند از روزگار اقتصادی خود رضایت ندارد. به اعتقاد کارشناسان ، کشورهایی نظیر:هلند _ دانمارک _ بلژیک _ لوکزامبورگ و بسیاری از کشورهای توسعه یافته که امروزه تولیدات زراعی ، دامی و صنعتی خود را به اقصی نقاط جهان از جمله ایران صادر میکنند ، از ظرفیت های طبیعی و اقتصادی مشابه با لرستانات برخوردارند. این در شرایطی است که این کشورها جمعیتی چند برابر جمعیت مناطق لر نشین را با بالاترین امکانات رفاهی و درآمد سرانه در خود جای داده اند. اما بلاد لر نشین با همه جذابیت های اقلیمی و اقتصادی از تدارک زندگی و معیشت مردمان لر تبار ناتوان است آنهم با این همه آب و نفت و معادن و ذخایر متنوع خود ! تردیدی نیست که ریشه این همه نابسامانی در سرزمینی با ویژگی های لرستانات جز استراتژی نامشخص و نبود برنامه ای مدون برای توسعه نیست چرا که صنعت لرستانات قربانی رکود مطلق شده است و کشاورزی هم به دلیل اعمال برخی سیاست های لجام گسیخته اقتصادی در سطح کلان برای رونق گردشگری رو به نابودی است ! آیا در بسیاری از کشورهای اروپایی که ویژگی های مشابه مناطق لر نشین را دارند صنعت به دلیل مساعل زیست محیطی حذف شده است ؟ جز این است که در اروپا ، کشاورزی ، صنعت و گردشگری در کنار هم توسعه یافته اند ؟ آیا بزرگترین و مهمترین کارخانه های تولید دارو ، سموم دفع آفات ، تأسیسات عظیم هسته ای ، پالایشگاهی و پتروشیمی و نیروگاه ها در این کشورها وجود ندارد ؟ جز این است که کشورهای اروپایی از مقاصد عمده سفر جهانگردان و گردشگران جهان به شمار میروند ؟ به گونه ای که درآمد حاصل از صنعت توریسم در بسیاری از کشورهای کوچک جهان چند برابر درآمد حاصل از فروش نفت و گاز ماست ؟ به گفته ی بسیاری از کارشناسان جاذبه های توریستی _ گردشگری بلاد لر نشین مانند معادن طلا هستند پس چگونه هنوز نتوانسته ایم از این همه ظرفیت بی نظیر استفاده کنیم ؟ در حوزه مباحث منطقه ای اقتصاد ایران ، استانهای لر نشین دارای ویژگی های خاص و مهم اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی میباشند که بنابر طیف وسیعی از آمار و شاخص های رسمی و تحقیقی ، متأسفانه روندها و گرایش های برنامه ریزی و سیاست گذاری دولت ، استان های لر نشین را با انبوهی از مساعل و معضلات حل نشده و بر جای مانده واگذارده است. براساس فهرست وسیعی از انواع شاخص های اقتصادی ، استان های لر نشین از نظر اقتصادی در بین استانهای کشور و در مجموع در اقتصاد ملی از موقعیت ضعیفی برخوردار است. با وجود منابع غنی طبیعی ، تنوع آب و هوایی ، آب فراوان ، دشت های وسیع ، معادن متنوع ، نیروی کار جوان و فراوان و سرشار از قابلیت های گردشگری و … این استانها نتوانسته اند به تناسب توانمندی ها و فرصت های خود از اقتصاد ملی سهم مناسبی کسب کند ! نوسانات در نرخ رشد بخشهای مختلف اقتصاد استانها ، وضعیت توسعه یافتگی لرستانات را بسیار نامناسب تر جلوه گر میکند. استان های لر نشین به عنوان پل عرتباطی جنوب با مرکز کشور و غرب به شرق و یکی از مناطق های مهم جغرافیایی _ اقتصادی و دارای ظرفیت های بالقوه و بالا در بخش های معدنی ، صنعتی ، کشاورزی و گردشگری در عرصه ملی ، در صورت ادامه روندهای توسعه اقتصادی و با توجه به برخی نتایج ناموفق به دست آمده و تبدیل آن به بیکارترین استان های کشور با مساعل و چالش های بسیار بیشتری روبرو خواهد شد. توجه به مساعلی نظیر بروز فراگیر فقر و بیکاری _ وضع نا مناسب توزیع درآمد _ عدم امکان به کارگیری قابلیتهای اقلیمی و طبیعی در فرآیندهای صنعتی و کشاورزی _ سهم نامتناسب از تولید ناخالص ملی _ نوسانات پر شدت روند سرمایه گذاری تولیدی _ عدم بهره مندی از شرایط زیر ساختی و اعتبارات عمرانی مناسب _ تعطیلی و ورشکستگی کارخانجات صنعتی _ عدم دانش فنی متناسب با سطح تکنولوژی موجود _ محدودیت های منابع مالی و اعتباری _ سطح محدود و بعضأ روند کاهنده بهره وری _ میزان بالای بار تکفل خانوار و … همگی از محدودیت ها و نقاط ضعفی به شمار می آیند که در شرایط خطیر و حساس آینده که همراه با اقتضاعات و شرایط خاص خود خواهد بود. فرآیند بازتولید مدارهای عقب ماندگی و توسعه نیافتگی را بیش از پیش و تداوم شدت خواهد بخشید. مطابق گزارش معاونت برنامه ریزی وزارت صنعت و معدن و تجارت در موضوع " رتبه بندی استان های کشور به لحاظ توسعه یافتگی صنعتی " که در آن ۶ شاخص ارزش افزوده فعالیت صنعتی و معدنی _ میزان سرمایه گذاری واحدهای فعال صنعتی و معدنی _ میزان سرمایه ثابت طرح های دارای حداقل ۶۰ درصد پیشرفت _ میزان اشتغال واحدهای فعال صنعتی و معدنی _ میزان اشتغال طرح های دارای حداقل ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی و مساحت فاز عملیاتی در شهرک های صنعتی مورد استفاده قرار گرفته است. استان لرستان در این رده بندی طی سالهای ۷۹ تا ۸۶ همیشه حاعز رتبه ۲۴ گردیده است و در سالهای آتی هم رتبه ای بهتر از گذشته نداشته است. آنچه مشهود است چیزی نیست مگر روند قهقرایی توسعه یافتگی صنعتی در لرستان ! لرستان در سالهای گذشته بیشترین نرخ بیکاری را در سطح کشور به خود اختصاص داده و نکته قابل ملاحظه آنکه ، این شاخص تقریبأ دو برابر نرخ بیکاری کشور بوده است !!! فرآیند اشتغال زایی در لرستان با مشکلات اساسی روبرو بوده است چرا که میزان " سرمایه گذاری و اشتغال صنعتی بسیار پایین بوده است که در بین استانهای کشور رتبه آخر را دارد ! بررسی ها نشان میدهد فعالیتهای اقتصادی لرستان با اعتبارات دولتی پیوند حیاتی دارد و از این جهت وابسته و آسیب پذیر شده است. با این وجود همواره سهم هزینه های عمرانی لرستان از کل کشور ، کمتر از سهم و وزن جمعیتی لرستان در کل کشور بوده است !!! به عنوان نمونه طی برنامه های اول و دوم توسعه ، سرانه اعتبارات عمرانی لرستان ، یک دوم سرانه اعتبارات عمرانی کشور بوده است. همچنین این نکته نیز قابل تأمل است که سهم هزینه های دولت در لرستان نسبت به کل کشور معادل ۹/۴۰ در برنامه اول و ۶/۳۰ در برنامه دوم بوده است ! بیشتر مالیات های دریافتی در لرستان ، مالیاتهای مستقیم بوده است و سهم قابل توجهی از مالیاتهای مستقیم لرستان را مالیات بر درآمد تشکیل میدهد. سهم شرکتها و مشاغل آزاد در مالیاتهای لرستان کمتر از سهم مزد و حقوق بگیران است. همچنین مالیات بر ثروت کمترین سهم از مالیاتها را دارا بوده است. با این وجود میزان مالیاتهای دریافتی نسبت به ظرفیتهای مالیاتی لرستان کم است ! عمده صادرات استان های لرنشین شامل سنگهای معدنی و محصولات دامی و کشاورزی ، اغلب به صورت خام ، فله ای و فرآوری نشده صادر و به فروش میرسند که نشانگر ساختار غیر صنعتی بلاد لر نشین است!!! ساختار جوان جمعیت و نرخ بالای بیکاری ، موجب بالا رفتن ضریب بار تکفل شده است و در نتیجه تناسب بین درآمد و هزینه خانوارها را بر هم زده است و در نهایت مانع از ایجاد پس انداز و سرمایه گذاری قابل توجه در استانهای لر نشین شده است ! به طوری که نرخ پس انداز و سرمایه گذاری در استانهای لر نشین بسیار کمتر از متوسط کشوری است ! این در حالی است که پس انداز محدود لرستان نیز به طور عمده از نوع سپرده کوتاه مدت و سپرده قرض الحسنه میباشد ! با توجه به رابطه مستقیم میان توسعه نیافتگی گردشگری و عدم سرمایه گذاری دولت در زیر ساخت های مناسب گردشگری و علی رغم قابلیت های فراوان و بسیار جذاب گردشگری در استانهای لر نشین ، شاهد عدم شکوفایی و توسعه نیافتگی صنعت گردشگری در لرستانات هستیم ! این نکته از آنجا اهمیت بسیار بیشتری می یابد که یکی از زمینه های اصلی حرکت توسعه در لرستان ، به کارگیری توانمندی ها و ظرفیت های بخش کشاورزی است. با توجه به مطالب پیش گفته و یادآوری این نکته که در نتیجه کم توجهی به علتهای بنیادین توسعه نیافتگی در عرصه ملی عمومأ و در استانهای لر نشین خصوصأ ، مدارهای مولد عقب ماندگی استمرار داشته اند و مشکلات و معضلات اساسی در پیش روی مدیریت اقتصادی بلاد لر نشین در چند دهه پیش ، هنوز هم همان معضلات و مشکلات هستند. در عین حال که در اسناد برنامه ای پیشین استان های لر نشین مکررأ به تنگناهایی نظیر:شیوه تولید سنتی / کمبود نیروی انسانی ماهر و متخصص / ضعف زیر ساخت های توسعه ای / ضعف کار آفرینی و کمبود سرمایه گذاری در بخش خصوصی / وجود برخی مساعل قومی _ قبیله ای بازدارنده و ضعف دانش فنی اشاره میشود ! بدون کمترین تغییری همین معضلات و تنگناهای توسعه ای در آخرین سند توسعه ای استان های لر نشین مورد توجه قرار میگیرند.


 • پای صنعت فرآوری و بسته بندی در لرستان می لنگد

  باغات و مزارع لرستان در جهنم تشنگی دست و پا میزنند. پلدختر لرستان با ۱۴۰۰ هکتار باغات انجیر ۹۲ درصد انجیر سیاه ایران را تولید میکنند و لرستان رتبه نخست تولید انجیر را در ایران دارد که به کشورهای ترکیه ، اتریش و مجارستان صادر میکند ولی عدم مدیریت منابع آب و نبود سد و کم آبی رودخانه مادیان رود و کشکان موجب شده که ۴۰۰ هکتار باغ انجیر در آستانه نابودی قرار بگیرد. نبود صنایع تبدیلی و فرآوری و عدم وجود سردخانه و بسته بندی باعث شده که حبوبات لرستان هم بنام استانهای کرمانشاه و همدان و با بسته بندی هایی بنام آنها وارد بازارهای داخلی و خارجی گردد. سالانه ۴۰ هزار تن نخود در لرستان برداشت میشود ولی بصورت خام و فله ای به دلالان کرمانشاهی به پایین ترین قیمت به فروش میرسد.


 • لرستان را با سیاه نمایی از توسعه دور نکنید!

  با وجود اینکه منابع آبی لرستان ، مشکل آب را در استان های قم و اراک و اصفهان بر طرف کرده است اما در برخی از مناطق لرستان شاهد مشکلات در تأمین آب شرب هستیم. لذا حق آبه لرستان که حق این مردم است باید به صورت عادلانه پرداخت شود تا معضل بی آبی برطرف شود. متأسفانه با همین بخشی نگری ها و تنگ نظری ها استان های لر نشین را از توسعه دور نگه داشتند الآن در کشور ۵ تا ۶ درصد جمعیت تحت پوشش کمیته امداد هستند ولی در بلاد لر نشین ۱۰ درصد جمعیت !!! تقریبأ جمعیت تحت پوشش کمیته امداد در استان های لر نشین دو برابر میانگین کشوری است ! معضل بزرگ جامعه ایران و لرستان مسعله اشتغال است و لرستان نباید از زبان برخی افراد حقوقی با فقر و نداشته ها و نا امیدی ها معرفی شود. تمام شهرها و استان های لر نشین واقعأ سرشار از نفت و آب و معادن هستند و دستاوردهای بزرگی داشته اند لکن باید به معرفی ظرفیت ها پرداخت وگرنه با سیاه نمایی توسعه به دست نمی آید ! فقر ، بیکاری ، طلاق ، بد سرپرستی ، اعتیاد و نداشتن مسکن از جمله آسیب های اجتماعی به شمار می آیند که بزرگترین چالش برای هر حکومتی هستند. حکومت ها از پای درنیامدند مگر با همین آسیب های اجتماعی ! لذا دولتمردان باید در جهت ریشه کن کردن فقر و بیکاری از اجتماع تلاش مضاعف کنند.


 • حرکت لاک پشتی پروژه ها در لرستان

  برخی پروژه ها در لرستان مدت زمان زیادیاز کلنگ زنی سپری کرده اند اما به دلیل اعتبارات قطره چکانی روند تکمیلشان به کندی پیش میرود و بعضأ در حد کلنگ باقی مانده اند و حالا حالاها روبان افتتاح را به خود نمی بینند مثل پالایشگاه نفت پلدختر که سال ۸۷ کلنگش زده شد یا هتل پارک صخره ای خرم آباد که از سال ۷۶ تا الآن بلا تکلیف است ! مسؤلان پاسخ شفاف نمی دهند و فقط گفتار درمانی میکنند. غرستان به لحاظ سرانه فضای ورزشی رتبه ۲۷ را دارد که با میانگین کشوری خیلی فاصله دارد ولی از ۳۶ پروژه دهکده المپیک بعد از ۱۲ سال فقط دو پروژه عملیاتی شدند که آنها هم هنوز نا تمام هستند ! بجای تقابل و تعارض ، به فکر همراهی و همکاری برای توسعه مناطق لر نشین باشیم !


 • برنامه دولت برای کاهش فقر ناموفق بوده است

  سال گذشته ۲۷۰۰ میلیارد جرایم راهنمایی و رانندگی در ایران وصول شده و به خزانه واریز شده است !!! در بودجه ۹۷ پیش بینی شده این میزان به ۳ هزار میلیارد تومان افزایش یابد !!! دولت از کاهش نا هنجاری ها در کشور نا امید شده است لذا دولت باید برای کاهش جرایم برنامه ریزی کند نه افزایش جرایم !!! به طور متوسط هر ماشین ۱۵۰ هزار تومان باید جریمه شود تا این میزان از بودجه دولت محقق شود ؛ در واقع مردم باید تخلف کنند تا بودجه دولت تأمین شود !!! عوارض خروج از کشور نیز یک مرتبه به طرز نا موزونی ۳ برابر شده است این موارد روش منطقی برای کسب درآمد نیست ، دولت بدون حساب و کتاب تعهد ایجاد کرده و حالا بودجه کم آورده است و با جریمه کردن مردم ، بودجه را تأمین میکند. در جامعه ی سالم با اقتصاد سالم است که جرایم کاهش پیدا میکند ، وقتی آمار جرایم بیشتر شد و پرونده های تخلفات بالا رفت نشان میدهد برنامه های دولت برای کاهش فقر و بیکاری نا موفق بوده است ! در استان های لر نشین حداقل کاری که توانسته اند انجام دهند این بوده که روند افزایش جرم را متوقف کنند ! در حالیکه ۳ برابر ظرفیت زندان ها در شهرهای لر نشین زندانی داریم ! حدود ۹۳ درصد آب ، در بخش کشاورزی مصرف میشود و ۷ درصد در بخش صنعت و شرب ! این در حالی است که سهم بخش کشاورزی در تولید نا خالص ملی ۱۷ درصد است ؛ این موضوع یک فاجعه است !!! میانگین کشت های آبی ما در ایران ۲۳ درصد است و از طرفی با وجود آبهای موجود در بلاد لر نشین تناسبی با توسعه بخش کشاورزی ندارد ؛ بنابراین باید تلاش کرد که شرایط را به وضع مطلوب تری برسانیم.


 • مشکل معیشتی کشاورزان لرستانی با اجرای قمرود

  با اجرای پروژه انتقال آب الیگودرز لرستان به قم ، برای روستاییان و کشاورزان الیگودرزی مشکل معیشتی به وجود آمده و خیلی از روستاها به دلیل خشک شدن قنات ها و چشمه ها متروکه شده اند ! حتی هیچ اعتباری به لرستان برای جلوگیری از زوال و تخریب جنگل های بلوط داده نشده است ! از آنجا که اجرای برخی پروژه ها مانند قمرود خسارات زیادی به کشاورزان شرق لرستان وارد کرده است و معیشت آنها را با مشکل جدی مواجه کرده است لذا لازم است که در شورای برنامه ریزی استان لرستان یک ردیف بودجه ملی به خسارت دیدگان این پروژه اختصاص یابد. برای توسعه استانهای لر نشین نیازمند نگاه برنامه محور هستیم نه شخص محور ! باید در نظر داشت در شرایطی که بودجه عمرانی کشور کمتر از هزار میلیارد تومان است میزان نقدینگی در کشور هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است !


 • کشاورزان لرستانی از نبود صنایع تبدیلی رنج میبرند !!!

  صنایع تبدیلی و اقدامات پس از تولید محصولات کشاورزی به عنوان حلقه نهایی در تکمیل زنجیره تولیدات کشاورزی نقش مهمی را ایفا میکنند. دستیابی به توسعه پایدار بخش کشاورزی _ افزایش بهره وری در تولیدات کشاورزی _ رشد صادرات غیر نفتی _ امنیت غذایی و ایجاد فرصت های شغلی ، تنها بخشی از مزایای ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی محسوب میشود. با ایجاد و توسعه صنایع تکمیلی و فرآوری در استان های لر نشین میتوانیم شاهد اشتغال پایدار در بخش کشاورزی باشیم ! محصولات کشاورزان لرستانی مانند:انار ، گردو ، انجیر ، سیب و حبوبات و بسیعری از محصولات کشاورزی لرستان ، با برندها و بسته بندی های سایر استانهای همجوار مثل همدان و کرمانشاه به فروش میرسد !!! در استان لرستان بیش از ۸۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی داریم که از این مقدار حدود ۲۰ درصد آبی و ۸۰ درصد دیم است ! ما هر ساله شاهد به تاراج رفتن زحمات یکساله کشاورزان لر به دست دلالان به دلیل نبود صنایع تبدیلی و فرآوری در لرستان هستیم ! لرستان رتبه نخست تولید ماهی را در استانهای غیر ساحلی ایران را داراست ولی صنایه بسته بندی کنسرو ندارد. سالانه ۳۵ هزار تن انار ارگانیک در لرستان تولید میشود ولی به صورت خام و فله ای به دلالان به پایین ترین قیمت به فروش میرسد و به نام انار ساوه صادر میشود !!! شکل گیری صنایع تبدیلی و تکمیلی سطح درآمد خانوارهای فعال در بخش کشاورزی را افزایش خواهد داد. صنایع تبدیلی در رونق تولید و بازاریابی محصولات کشاورزی نقش اساسی دارد. همه ساله به دلیل نداشتن بازار و بسته بندی نا مناسب شاهد امحای قابل توجه محصولات کشاورزی هستیم ! مطابق آمار بیش از ۳۶۸ هزار تن از محصولات کشاورزی لرستان به ارزش تقریبی ۶۶۵ میلیارد تومان به دلیل نداشتن صنایع تبدیلی و تکمیلی به ضایعات بدل میشود !!!


 • اعتیاد:معضل شوم اجتماعی لرستان

  جامعه لرستان با معضلات اجتماعی عدیده ای روبه رو است از جمله :فقر _ مشکلات معیشتی _ تورم اقتصادی _ حاشیه نشینی گسترده _ تراکم جمعیت کیفری بیش از پنج هزار زندانی در استان _ روند گسترش اعتیاد به مواد مخدر به خصوص در بین جوانان و … را میتوان از جمله مهمترین آسیبها برشمرد. میانگین سنی مصرف مواد مخدر در لرستان ۲۱ سال است و حدود ۷۰ هزار نفر در استان دچار سؤ مصرف مواد مخدر هستند. در لرستان هیچ گونه مرکز درمان سرپایی وابستگی به مواد مخدر برای سم زدایی ( بازگیری ) نداریم. تریاک و کلأ مواد مخدر چه صنعتی و چه سنتی ،" یک سلاح پنهان " برای سرکوب اجتماعی است و به همین خاطر با پایین ترین قیمت در دسترس همگان قرار میگیرد. طبق آمارها ۶۰ % زندانیان ایران را زندانیان مواد مخدر تشکیل، میدهند و ۲۰ % جرایم نیز به نوعی با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر در ارتباط است ! بیش از ۳۵ % زندانیان لرستان را سوداگران مواد مخدر تشکیل میدهند.


 • نرخ بیکاری پنهان در لرستان ۴۰ درصد است

  بیکاری پنهان در کدام استانها بیشتر است ؟ با در نظر گرفتن میزان بیکاری پنهان ، نرخ بیکاری در برخی استانها نظیر:لرستان ، کرمانشاه ، ایلام ، کهگیلویه و بویر احمد ، چارمحال بختیاری نزدیک به چهل درصد است ! برخی کارشناسان در مورد نحوه محاسبه نرخ بیکاری در ایران انتقاد دارند و معتقدند که میزان بیکاری همواره بالاتر از آن، است که اعلام میشود. بیکاران پنهان تمایل دارند بیشتر کار کنند اما نمیتوانند مثل کارگران فصلی ! بیکاران پنهان جمعیت غیرفعال کشورند که بیشترین احتمال ورود آنها به بیکاری وجود دارد. تعداد بیکاران در سال ۹۵ ببش از ۴ میلیون نفر بوده است. جمع تعداد بیکاران ، شاغلین ناقص و جمعیت غیر فعال با احتمال ورود به بازار کار در سال ۹۵ معادل ۸ میلیون نفر بوده است ! چنانچه در استانهای لرستان _ کرمانشاه _ ایلام _ کهگیلویه و بویر احمد _ چارمحال بختیاری و خوزستان اقدامات لازم برای رفع، بیکاری صورت نگیرد ، باید در انتظار بیکاری بیش از ۳۰ درصد در این مناطق بود.


 • صنعت گردشگری:دروازه درمان اقتصاد لرستان

  وجود ۵ هزار اثر تاریخی _ گردشگری منحصر بفرد و ۳ هزار و ۲۰۰ اثر باستانی ثبتشده در فهرست آثار ملی نیز بخشی از تاریخ و فرهنگ کهن لرستان میباشد که هر گردشگر خارجی و داخلی را به خود جذب میکند. بلاد لر نشین با داشتن آب و هوایی متنوع و چهار فصل دارای طبیعتی زیباست که بهره مندی از ۹۵ آبشار بکر و چشم نواز از زیبایی های خدادادی این دیار است. مناطق لر نشین در سالهای گذشته میزبان گردشگران زیادی بوده اند اما باید بتوان لرستان را از معبر ، به مقصد گردشگری تبدیل کرد و ماندگاری توریست ها را در لرستان افزایش داد تا در بلند مدت شاهد رونق اقتصاد گردشگری باشیم. صنعت گردشگری نقش قابل توجهی بر درآمد زایی جامعه محلی و روستایی داشته نمونه بارز این موضوع را میتوان استقبال مناسب گردشگران داخلی و خارجی از ظرفیت طبیعی لرستان به خصوص آبشار زیبای بیشه دانست که هم اکنون تمام روستاهای اطراف این آبشار توانسته اند با حضور گردشگران برای خود درآمد زایی کنند ! لرستان ( منظور تمام سرزمین های لر نشین ) سرزمین کوه های سر به فلک کشیده _ رودخانه های خروشان _ آبشارهای سحر انگیز _ دشت های سر سبز بهشتی _ دریاچه ها و تالاب های منحصر بفرد و جنگل های بلوط است. اما سهم لرستان از صنعت گردشگری چه اندازه است ؟ متأسفانه صنعت گردشگری به دلیل مهیا نبودن زیر ساخت های توسعه همچون راه های مناسب اعم از ریلی ، هوایی و زمینی از رشد مناسبی برخوردار نبوده است و در کنار این موارد وجود نفت و گاز و معادن زیر زمینی ایران و تمایل به خام فروشی و وابستگی به درآمد ناشی از دلارهای نفتی ، باعث شده مسؤلان ایران علاقه چندانی به صنعت گردشگری و حضور گردشگران خارجی نداشته باشند و خود را بی نیاز از دلارهای گردشگران ببینند.


 • توسعه نیافتگی مناطق لر نشین محصول مدیران بی برنامه و جلسات فرمایشی است

  سرزمین های لر نشین تمدنی به بلندای تاریخ بشریت دارند و سرشار از نعمت های خدادادی از جمله جاذبه های طبیعی ، معادنو منابع آب و نفت و گاز هستند اما امروز آنچه در بلاد لر نشین می بینیم تناسبی با این همه استعداد ندارد و مدیران فقط می آیند خوب حرف میزنند ، خوب جلسه میگیرند ، خوب انتقاد میکنند ، خوب مصوبه مینویسند و همه ساله انواع بنرهای کسب موفقیت بر در و دیوار در شهرها نصب میکنند اما هر آنچه میگویند و مینویسند بر چهارچوب میز و صندلی های سالن جلسات میماند و خبری از توسعه و پیشرفت لرستان نیست. حکایت لرستان ما ، حکایت مدیران بی برنامه و نا توانی است که خود را از کرسی مدیریت آویزان کرده و به جای تدوین و اجرای برنامه ها ، همه توان خود را صرف جلسات بیهوده ، مستند سازی و آمارسازی برای مدیران بالا دستی میکنند و اکثر مدیران لرستان دچار خود شیفتگی مزمن شده و به لطف برخی رسانه های جمعی ( تعریف نامه ) و خوب بنویس ، چنان گزارش عملکرد میدهند که انگار همه چیز آرام است و قطار توسعه در مسیر پیشرفت است ! امروز تکیه بر نظارتهمگانی و توجه به نظر اکثریت مردم در همه جوامع توسعه یافته یک اصل بی بدیل برای استراتژی توسعه است اما در لرستان ، خودکامگی مدیران بی تجربه و فاقد تخصص ، بدون توجه به دغدغه های نخبگان ، مبنای توسعه قرار میگیرد و حاصل این مدیریت ها را در نتیجه به راحتی میتوان ملاحظه کرد. امروزه بیشتر از همیشه " کار گروه اشتغال لرستان" با حضور گسترده مدیران تشکیل میشود اما حاصل آن بیکاری جوانان لرستان است. بیشترین کارگروه های فرهنگی _ اجتماعی تشکیل میگردد و حاصل آن افزایش طلاق ، پرخاشگری ، بی حجابی ،تکدیگری و مشاغل کاذب است. جلسات منظم شورای آموزش و پرورش برگزار میشود اما بیشترین افت تحصیلی و ترک تحصیل دانش آموزان در لرستان رقم میخورد. ستاد ساماندهی جوانان شکل میگیرد و جلسات مصوبات خوبی دارد اما کمترین سهم توسعه نصیب جوانان میشود.


 • نبود فرهنگ کار و عدم مدیریت منابع

  در شرایطی که اقتصاد ایران دوباره تحریم است و شرایط اقتصادی دچار مشکلات عدیده است ، استانهای کمتر توسعه یافته بیشتر دچار سختی میشوند ! با آسیب دیدن، حوزه اشتغال ، بیکاری اوج گرفته و سطح رفاه عمومی کاهش می یابد و لذا اگر دو مشکل عنوان شده برطرف شوند بسیاری از محرومیت ها از بین میرود.


 • رشد آسیب های اجتماعی

  متأسفانه آسیبهای اجتماعی در ایران در حال افزایش بوده و لرستان هم در معرض این خطرات قرار دارد. ایران همسایه افغانستان است که بزرگترین تولید کننده مواد مخدر دنیاست و ایران محل ترانزیت مواد مخدر از افغانستان به اروپا برای قاچاقچیان محسوب میشود. لذا آموزش و پرورش در موارد درسی باید به آسیب های اجتماعی بپردازد. استانهای لر نشین از امن ترین و پاکترین مناطق ایران هستند و این امنیت در بلاد لر نشین باید تبلیغ شود چرا که آثار اقتصادی دارد ! لرستان میتواند مولدترین مناطق در زمینه کشاورزی و دامپروری باشد و در این زمینه اشتغال زایی صورت بگیرد. متأسفانه توزیع نا عادلانه آب به استانهای لر نشین ضربه زده به طوری که لرستان کمتر از نرخ بهره مندی از منابع آبی برخوردار است. در استان کویری اصفهان ۴۰ درصد از اراضی آبی بوده اما این میزان در لرستان ۲۰ درصد است و از ۸۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی لرستان ۹۰ درصدشان دیم است !


 • پالایشگاه مینی فاینری پلدختر لرستان

  شهرستان پلدختر لرستان دارای ذخایر قابل توجه نفت خام بوده و روزانه بیش از ۵ هزار بشکه نفت از پلدختر لرستان برای فرآوری به پالایشگاه کرمانشاه ارسال میشود !!! از سوی دیگر شاهد انتقال بخش قابل توجهی از نفت خام توسط لوله سراسری از لرستان هستیم به همین دلیل ضرورت احداث پالایشگاه نفت برای پلدختر لرستان امری ضروری است.


 • مدیران عسلی و روغنی ایده آل مردم نیستند !

  عسل و روغن حیوانی در تثبیت مدیران لرستان بسیار مؤثر است چرا که این افراد از نگهبانان در وزارتخانه ها تا رده بالا ، عسل و روغن حیوانی پیشکش میکنند ! برخی مدیران در لرستان به صورت شبکه ای و ضربدری با یکدیگر کار میکنند که علاوه بر حمایت از طرف مقابل ، استخدام های بده بستانی در دستگاه های خود دارند ! خیلی از مدیران بواسطه فشار نمایندگان به استاندار تحمیل شدند. برای رفع مشکلات لرستان باید اقدامات جزیره ای را کنار گذاشت که متأسفانه بسیاری از مدیران این اعتقاد را ندارند. زمینه رشد و توسعه لرستان را باید إلیت جامعه ( روسنفکران ) ، سیاسیون ، مدیران و رسانه ها فراهم کنند زیرا مردم را همین ها باید مطلع کنند.


 • مسافرکشی:شغل اجباری برای جویندگان کار!

  مسافرکشی راحت ترین راه کسب درآمد برای جوانان بیکار تبدیل شده است.جوانان بیکار لرستانی که سرمایه و توان رفتن به سایر استان های صنعتی کشور را برای پیدا کردن شغل ندارند به ناچار به مسافرکشی درسطح شهرها میپردازند. حضور تعداد زیادی جوان بیکار از سایر شهرستانهای لرستان در خرم آباد علاوه بر رعایت نکردن قوانین و مقررات رانندگی ، باعث بی نظمی ، شلوغی خیابانها ، ترافیک و هرج و مرج شهری و شکایت رانندگان تاکسی در این شهر شده است. در خرم آباد پلاک دیگر شهرستانها به حدی زیاد شده است که دیگر کار مسافرکشی حتی برای تاکسی های خرم آباد نیست ! همچنین طبق گفته پلیس راهور لرستان براساس قانون حمل و جابجایی مسافر با خودروی پلاک شخصی ممنوع است ! استان ها و شهرهای لر نشین از عدم توازن منطقه ای رنج میبرند و اگر تحریم ها شدت یابد و شرایط اقتصادی تغییر کند مناطقی مانند لرستان بیشترین آسیب را دیده و مشکلات حادتری به آنها تحمیل خواهد شد لذا دولت باید توجه بیشتری به این مناطق داشته باشد.


 • بلاد لر نشین در فقر و محرومیت نگه داشته شده اند

  مسؤلان و مدیران بلاد لر نشین در حوزه اقتصادی دستاورد قابل ذکری نداشته اند و سرمایه گذار خاصی جذب نکرده اند و حوزه اقتصاد و اشتغال در این مدت به نوعی دچار، رکود بوده است. چالش های موجود در ایران مانند:بیکاری ، تنش آبی ، فقر اقتصادی و نداری در مناطق لر نشین حادتر هستند و در حوزه فن آوری هیچ تغییری در استانعای لر نشین صورت نپذیرفته است. اگر قرار بر این است که اقدام به سرمایه گذاری در استانهای لر نشین کنند این استانها باید برتری و مزیتی بر سایر مناطق کشور داشته باشند وگرنه در قرن ۲۱ دیگر کسی زیر بار حرفهای شعاری و صحبتهای توخالی نمیرود در واقع کسی میتواند یقه گیری کند که در عمل حرفی برای گفتن داشته باشد. اشتغال جوانان تحصیلکرده در پیچ و خم برخوردهای سلیقه ای مسؤلان است و با توجه به تحریمات و شرایط اقتصادی ایران ، نمیتوان به دولت برای ایجاد اشتغال پایدار امیدوار بود.


 • لزوم نگاه توسعه محور دولت به لرستان

  لرستان با پتانسیل های بی نظیر از جمله طبیعت بکر و آب فراوان که متأسفانه کل سهم لرستان از آن یک میلیارد متر مکعب است در حالیکه سالانه ۹ میلیارد متر مکعب آب از لرستان خارج میشود ! با این همه لرستان از یک عقب ماندگی تاریخی در زمینه صنعت و استفاده از داشته های معدنی خویش رنج میبرد. به عنوان نمونه هیچ صنعت شاخصی در لرستان نداریم که بتواند باری از مشکل کم کاری و یا بهتر بگویم بیکاری کم کند ، یا طبق گفته مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری ، لرستان هیچ سدی برای تأمین آب شرب در لرستان نداریم!!! کشاورزی همچنان به صورت سنتی و دیم در لرستان انجام میشود و با وجود کم آبی ها و خشکسالی های اخیر همچنان محصولات آب بر همچون هندوانه ، برنج ، چغندر و … در لرستان کشت میشوند. هنوز لرستان نتوانسته از یک معبر گردشگری به یک مقصد گردشگری برای توریست های داخلی و خارجی تبدیل شود. لرستان نسبت به بعضی از همسایگان خود از جمله خوزستان و کرمانشاه از یک عقب ماندگی رنج میبرد که با عزم همگانی و پیگیری مسؤلان استان و مجمع نمایندگان قابل حل میباشد و حتی لرستان پتانسیل لازم برای جلو زدن از کرمانشاه و رسیدن به حد خوزستان و یا فراتر از آن را دارد و در آینده میتواند به عنوان یک استان صنعتی ، گردشگری و کشاورزی معرفی شود.


 • اقتصاد ، مرد بزرگ میخواهد !

  علم اقتصاد برای کشور قاعده مندی چون سوعد و بلژیک است اما واقعیت این است که علم اقتصاد قاعده مند کننده کشورهایی بوده که امروز توسعه یافته اند. کشورهایی چون ژاپن _ کره جنوبی _ آفریقای جنوبی _ فنلاند _ هلند _ آمریکا و کانادا و … همه و همه از قواعد علم اقتصاد بهره برده اند که اکنون به این جایگاه ها رسیده اند. بنابراین وقت آن رسیده است که سیاستمداران و مسؤلان ارشد مملکت به قاعده و قانون علم اقتصاد اعتماد کنند. نباید فراموش کنیم که فقط در سایه سیاست گذاری های صحیح اقتصادی است که رانت ، فساد ، اختلاس و قاچاق برچیده میشود ؛ بیکاری کاهش می یابد و در بلند مدت ثروت جامعه افزایش می یابد ! یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ایران طی ۴۰ سال اخیر ، عدم وجود شفافیت اطلاعات و در نتیجه شکلگیری فساد _ رانت _ رانتخواری _ اختلاس و پولشویی ویرانگر است. با وجود رانت گسترده لطمات جبران نا پذیری بر پیکره کشور در ابعاد مختلف اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی وارد شده است. تشدید شکاف فقیر و غنی _ رشد مهاجرت نخبگان به خارج _ ترویج فساد اداری گسترده _ تخصیص نا مناسب منابع مالی _ رشد دلالی و سوداگری _ کاهش پاسخگویی مسولان به مردم _ افت سرمایه اجتماعی و بحران بی اعتمادی و … همه و همه از پیامدهای مهم عدم وجود شفافیت اقتصادی در ایران است ! تجربه تمام دنیا نشان داده که " نظام چند نرخی" برای هر کالایی پر از فساد و نا کارآمدی است ! بنابراین چه لزومی دارد مهمترین ذخیره ی استراتژیک بانک مرکزی ایران به صورت چند نرخی اراعه شود ؟ این که میگویند شرایط بحرانی است یا مصلحت اقتضا میکند و … تمامأ توجیهاتی برای باز کردن گلوگاه های فساد اقتصادی است ! چرا سیاستمداران به جای افزایش حجم دولت و تراکم کارمندان به فکر چابک تر کردن آن نیستند ؟ بد نیست بدانیم که کشور ژاپن با حدود ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت ، صرفأ حدود یک میلیون نفر کارمندرسمی دولت دارد اما ایران ۸۰ میلیون نفری حدود دو و نیم میلیون نفر حقوق بگیر دولت دارد !!! تجربه تمام دنیا نشان داده که رشد نقدینگی نتیجه ای جز تورم و رشد عمومی قیمت ها ندارد. بنابراین چه لزومی دارد که داعمأ و به انحای متفاوت ، نقدینگی در اقتصاد ایران توزیع میشود ؟ مگر نه این است که پرداخت نقدی ۴۵ هزار تومان یارانه با هدف اجرای عدالت و کمک به طبقات فرودست جامعه آغاز شد. پس چرا هم اکنون پرداخت همگانی و یکسان یارانه برای تمام افراد جامعه با زاویه گرفتن از اهداف اصلی خود ، نتیجه ای جز کسری بودجه شدید دولت نداشته است ؟ در تمام دنیا وظیفه ی بانکها صرفأ بانکداری و واسطه گری پولی بین سپرده گذار و سرمایه گذار است ؟ پس چرا بانکهای ایران اعم از خصوصی و دولتی به جای انجام وظیفه ی ذاتی خود ، اکثرأ به بنگاه داری و سوداگری و دلالی های کاذب روی آورده اند ؟ فرصت کم است و شرایط اقتصاد ایران بحرانی است لذا اصلاحات اقتصادی و سیاسی از نان شب برای ایران واجب است.آخرین مقالات