جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

لرهای خراسان

قضیه ای که ذهن بسیاری از نویسندگان لر و کرد را به خود مشغول کرده شباهت زیاد زندگانی و فرهنگ برخی کردان کرمانج با برخی مردمان لر هست . که دلیل آن وجود لرهای تبعیدی زیادیست که در ادور مختلف تاریخ از لرستان(همه مناطق لرنشین) به خراسان است که کوچانده شده اند. این امر باعث شده که برخی نویسندگان نوپا کرد بدلیل بی اطلاعی و یا برخی مقاصد دیگر از لرهای خراسان بعنوان کردان خراسان نام ببرند.

لرهای خراسان

لر نام ملیتی ایرانی است که در غرب و جنوب و جنوب‌ غربی ایران زندگی می‌کند، زبان آن‌ها لری است و شیعه مذهب هستند. ایلات قوم لر به دو دستهٔ بزرگ، لربزرگ و لرکوچک(لرفیلی) تقسیم می‌شوند که خود دارای زیر مجموعه‌ های متعددی هستند.

[صیفی‌نژاد، جواد. لرهای ایران: لربزرگ و لرکوچک. آتیه، تهران:۱۳۸۱]

در طی قرون متمادی به دلایل مختلفی جمعیت زیادی از این قوم باستانی مجبور به ترک زادگاه و کوچ اجباری به سایر نقاط ایران و جهان شدند. یکی از مقاصد مهاجرت آنان استان بزرگ خراسان بوده است، که متاسفانه تاریخ نویسان لر کمتر به آن توجه نموده اند، لرها در خراسان اغلب به نام کُرد معرفی شده اند، دلیل این امر میتواند در شیوه زندگی آنان باشد چراکه لرها پیشه عشایری و دامپروری داشته و به صورت کوچ نشینی زندگی میکردند.

[کُردkord به معنی گوسفند چران، چوپان و این بمناسبت شبانی کردن این طایفه است. (از فرهنگ فارسی معین ). به قول حمزه اصفهانی (صفحه ۱۵۱) ایرانیان قدیم(فرس) دیلمیان را "اکراد طبرستان" می نامند و اعراب را "کُردان سورستان" می خوانند./ فرهنگ معین . صفحه ۲۰۱۰]

با این اوصاف باید گفت که کُرد یک قوم و نژاد واحد نیست بلکه کرد یا "کُرده واری" نوعی شیوه زندگی است ، هرکس که شغل شبانی داشته و به صورت چادرنشین و کوچرو زندگی کرده است ، او را کُرد گفتند.

 

از حضور دقیق الوار (لرها) در شرق ایران اطلاع جامعی در دست نیست اما اسناد و مکتوبات تاریخی وجود دارد که نشان میدهد سیر مهاجرت لرها به خراسان در دو مرحله ابتدا قرون اولیه اسلام و سپس دوران حکومت های صفویه ، افشاریه ، زندیه ، قاجار و پهلوی بوده است، سندی تاریخی وجود دارد که نشان می دهد تعدادی از ایلات لر در قرن دوم هجری قمری از ایالت جبال ایران (لرستان) به خراسان مهاجرت کرده اند.

 

در بخشی از یک سند تاریخی چنین آمده است:

«در هنگام توجه امام علی بن موسی الرضا ثامن الائمه المعصومین و ضامن الغرباء و المساکین به خراسان امیر سلطانقلی از میان طایفه چگنی و زنگنه و سیاه منصور و اکراد که اعتقاد به او داشته اند مفارقت اختیار و به اتفاق امیر احمد و امیر محمد بنی اعمام دست توسل به دامن آن حضرت استوار و وارد این دیار و آن حضرت امیر محمد و امیر احمد خطاب به بیچاره و منسوب به سرکار خود فرموده اند ...»

نکته ای که در این سند وجود دارد آن است که طوایف چگنی ، زنگنه و سیاه منصور را جدای از اکراد ثبت کرده اند. در واقع این ایلات در اصل لر میباشند.

بنابراین در سال ۲۰۰ هجری قمری بعد از هجرت امام رضا (ع) از مدینه به خراسان ، طوایفی از قوم لر همچون چگنی ، زنگنه و سیاه منصور به دلیل ارادت به آن حضرت از ایالت جبال ایران (لرستان) به خراسان روانه شده که مورد مرحمت آن حضرت واقع شدند.

·          

خاطرات دعبل خزائی در راه عبور و رسیدن به مرو و برخورد او با کُردی‌ های علوی نشان از وجود کُردها (لُرها) در خراسان در قرون اولیه اسلامی است.

زمانی که علی بن موسی الرضا ، امام هشتم شیعیان ، ولایت‌ عهد مأمون عباسی را قبول کرد و از مدینه به خراسان آمد، دعبل به همراه ابراهیم بن عباس صولی ، شاعر دیگر شیعه ، راهی خراسان شدند. هر دو شاعر در «مرو» نزد ایشان رفتند و قصیده خود را در مرثیه حسین و مناقب وی و سایر بنی‌ هاشم انشاد کردند. قصیده  دعبل که حماسه تاریخ بنی‌هاشم و منقبت‌نامه آل علی بود ، بسیار مورد توجه قرار گرفت و علی بن موسی الرضا و اهل بیت او و مأمون ، خلیفه عباسی را به گریه انداخت. سپس علی بن موسی الرضا ده هزار درهم از سکه‌هایی که به نام خود او ضرب شده بود،  به دعبل داد و آنگاه به درخواست دعبل ، جبه‌ای از جامه‌های شخصی خود را نیز به دعبل بخشید. مأمون عباسی هم پنجاه هزار درهم به او صله داد.

«دعبل خزائی در سال ۱۴۸ هجری قمری در کوفه متولد شد و در سال ۲۲۰ هجری قمری در شوش درگذشت.»

·          

در خاطرات تیمور در کتاب منم تیمور جهانگشا، که در مسیر قوچان به گروهی برمی‌خورد؛ که می‌گویند : ما کُردیم(گله دار)

در این کتاب چنین آمده است: «من وقتی به قوچان رسیدم مردانی دیدم بلند قامت و قوی هیکل که هنوز نمد در بر داشتند برای اینکه هوای بهار در قوچان سرد است ، در دست هر یک از آن ها یک چوب دستی بلند دیده میشد و گاهی آن چوب را بر دوش می نهادند. آن ها درصدد بر نیامدند که به قشون من حمله کنند ولی از نظرهایی که به ما می انداختند معلوم بود که از ما نمی ترسند، برخی از آنان چشم های زاغ و موهای زرد داشتند و با زبانی تکلم میکردند که نه فارسی بود نه عربی و معلوم شد که آنها کُرد میباشند و از کردستان کوچ کرده اند و در قوچان سکونت کرده اند.

چون مردان کُرد نیرومند بودند چند تن از آنها را فراخواندم و با کمک یک دیلماج با آنها صحبت نمودم و پرسیدم که آیا میل دارید که وارد قشون من بشوید؟ آنها پرسیدند تو که هستی ، گفتم من تیمور سلطان ماوراءالنهر هستم و عنقریب سلطان خراسان نیز خواهم شد. کُردها گفتند ما نمی خواهیم از زن و فرزندان و زادگاه خود دور شویم و به سربازی احتیاج نداریم و دارای گوسفند هستیم و از راه پرورش گوسفند معاش خود را تامین می نماییم.

با اینکه کُردهای قوچان مردانی قوی بودند ، بی آزار به نظر می رسیدند و من از طرف آن ها آسوده خاطر شدم و عازم طوس کردیدم ... »

[منم تیمور جهانگشا / گردآورنده : مارسل بریون فرانسوی / ترجمه : ذبیح الله منصوری / صفحه ۶۳ و ۶۴].

 

(نکته: تیمور گورکان ، معروف به تیمور لنگ ، نخستین پادشاه گورکانی و پایه‌ گذار این دودمان شاهی است که از ۷۷۱ تا ۸۰۷ ه‍.ق در بیشتر سرزمین‌ های آسیای مرکزی و غربی حکمرانی کرد.کتاب منم تیمور جهانگشا کتابی‌ست در بردارنده خاطرات امیر تیمور گورکانی به قلم خویش.).

·          

هم‌ زمان با دورهٔ تیمور، کلاویخو نیز در سفرنامهٔ خود اشاره به وجود کُردها در خراسان می‌نماید.

روی گونزالس کلاویخو اسپانیایی : Ruy González de Clavijo)درگذشته ۲ آوریل ۱۴۱۲) نویسنده و جهانگرد اسپانیایی که فرستاده مخصوص هانری سوم پادشاه اسپانیا به نزد تیمور گورکانی بود و شرح مسافرت خویش را در سفرنامه‌ای نگاشت.

در سفرنامه کلاویخو شرح کامل سفارت وی و سفرش (بین سالهای ۱۴۰۳ تا ۱۴۰۶ میلادی) از مایورکای اسپانیای تا سمرقند و همچنین  کشورها و شهرها و شاهان و حاکمان و اوضاع و احوال مردم آن عصر را خصوصاً ایران عصر تیموری را می‌توان به وضوح دریافت.

کلاویخو در سفرنامه خود یاد میکند که روز ۲۲ ژوئیه ۱۴۰۴ میلادی وارد جاجرم میشوند ، روز ۲۴ ژوئیه به اسفراین و روز ۲۶ به نیشابور میرسد که میگوید:

«در حدود یک فرسخ مانده به نیشابور جاده از ناحیه ای گذشت که در آن بیشه های بسیار بود و جویبارها و نهرهای بیشماری سیراب میشد. در آن دشت، اردوگا بزرگی دیدم مرکب از تقریبا چهارصد چادر، این چادرها از چادرهای عادی نبودند. بلکه چادرهای دراز و کوتاه نمدین سیاه بودند(بهون). در این چادرها قبیله ای به نام الوار(که کرد هستند) زندگی میکنند و هیچ مسکن و خانه ای ندارند جز این چادرها و هرگز هم در شهر یا دهکده ای مسکن نمیکنند، بلکه زمستان و تابستان را در هوای آزاد به سرمیبرند و به گله چرانی اشتغال دارند. گله های آنان عبارتند از دسته های قوچ و میش و گاو. مردم این قبیله بخصوص در حدود بیست هزار شتر دارند ، اینان عرض و طول این استان را می پیمایند و تحت فرمان تیمور هستند و سالانه سه هزار شتر و پانزده هزار گوسفند به رسم خراج به او می دهند ، این خراج را با رضایت خاطر در برابر امتیاز چرانیدن گله های خویش تقدیم میکنند . به مجرد آنکه به این قوم چادر نشین برخوردیم رئیس آنان از اردوگاه بیرون شد و ما را به چادر دعوت کرد. آنان ما را در بزرگترین چادر خویش نشانیدند و در برابر ما به رسم محل کاسه های شیر و خامه و نان گذاشتند. ما از آنان تودیع کردیم و به نیشابور رفتیم».

[سفرنامه کلاویخو / صفحه ۱۸۸]

 با توجه به مطلب فوق ، این حقیقت آشکار میشود که اکرادی که تیمور در راه قوچان به آنان برخورده است همان قبیله الواری بوده است که کلاویخو نیز به آنان اشاره کرده و این اقوام (از چگنی ، زنگنه و سیاه منصور و... بودند که) در قرن دوم هجری به خراسان روانه شدند.این مستندات دلیل بر وجود لرها پیش از زمان صفویه در خراسان است.

در دوران حکومت صفویه بخصوص شاه طهماسب و شاه عباس صفوی بسیاری از ایلات غرب ایران از لرستان تا شمال کردستان با جمعیتی حدود پنجاه هزار خانوار به خراسان کوچانده شدند تا از مرزهای شرقی ایران دفاع کنند و سدی محکم در مقابل حملات پی در پی ازبکان و مغولان باشند ، این روند کوچ در دوره های بعدی بخصوص افشاریه نیز ادامه داشت و در دوران پهلوی بسیاری از طوایف قوم لر به دلیل عدم اطاعت از استبداد داخلی و آزادی خواهی از لرستان به خراسان تبعید شدند و مشقت بسیار کشیدند ، در ادامه مطلب به برخی از این ایلات و طوایف اشاره شده است:

زنگنه

از کردان ایل بزرگ زنگنه کرمانشاه است ، که در خراسان ، روستاهای نیاز آباد خواف ، قاسم آباد ، اسدآباد ، ابراهیمی ، شهرک از توابع بخش خواف ساکنند و جمعیت آنها به یک هزار خانوار میرسد. که به کار دامداری و کشاورزی اشتغال دارند. عده ای از آن طایفه هم در درگز ، نوخندان (خانواده های اباذر غفاری و حیدربیگ جعفری) و حصار لطف آباد زندگی میکنند و به امور کشاورزی مشغولند.

علت انتقال و زمان انتقال آنها به خراسان چنین است: «زنگنه از کردان کرمانشاه است که نادرشاه در جنگ با احمدپاشا عثمانی در سال ۱۱۴۷ قمری در زهاب کرمانشاه او را شکست داد و عده ای از طوایف لر و کرد همدان و کرمانشاه را از قبیل : باجلان ، قرابیات و زنگنه را به خراسان انتقال دادند.»

قرابیات در نیشابور و هرات و زنگنه در درگز ، نوخندان ، حصار ، خواف اسکان داده شدند و به امور کشاورزی و دامداری پرداختند. از فرزندان این طایفه در اثر تحصیلات عالیه با عناوین دبیر ، کارمند ، افسر ، پزشک و ... در خدمت مردم هستند

[ایل ها و طایفه های عشایری خراسان / سیدعلی میرنیا / صفحه ۱۲۶]

البته گروه اول از زنگنه ها در دوران صفویه به خراسان روانه شدند.

شرفخان بدلیسی جایگاه اولیه ایل زنگنه را لرستان ، گوران یا اردلان و به همراه چگنی و سیاه منصور سه برادر دانسته و حاکمان کرد را برخاسته از این اقوام دانسته است.

معین الدین نطنزی ، ایل زنگنه را جزو قلمرو اتابکان لرستان محسوب می کند و جزو طوایفی نام می برد که به حکم اتابکان لُر گردن گذارده بودند.

تذکره الملوک ایل زنگنه را در مجموعه ای مرکب از ایلات کرد و لر نام می برد.

در کتاب تاریخ مردوخ صفحه ۱۰۶ آمده است : زنگنه قریب چهارصد و پنجاه خانوار هستند ، در استان کرکوک و خانقین در اطراف کفری و ابراهیم خانجی و اراضی سوماک سکونت دارند. بعضی هم در کرمانشاه و هلیلان هستند . جزو عشیره لرند ، ایل زنگنه دو تیره اند : فارس آغا ، رستم آغا . در شرفنامه می نویسد : عشیره زنگنه در افغانستان هم هستند ، شاید از بلوچستان به آنجا رفته باشند.

در سفرنامه ناصرالدین شاه نیز ایل زنگه را لرهای زنگه خوانده است .

دربارهٔ وجه تسمیهٔ زنگنه اقوال گوناگون است. برخی منابع این نام را برگرفته از نام مکانی می‌دانند که این ایل در آن‌جا می‌زیست.

برخی نام زنگنه را منبعث از زنگه شخصیت افسانه‌ای در حماسه ملی ایران می‌دانند. زنگنه‌ها خود را بازمانده زنگه می‌دانند. و به  قولی دیگر نام ایل زنگنه در اصل زنگه زنه بوده‌است که زنگه همان پسر شاوران می‌باشد و زنه در زبان کردی به معنای زنده است؛ بنابرین زنگه زنه یعنی زنگه (پسر شاوران) زنده یا جاوید است.

 

چکنه لو یا چکنی

کردان چگنی هم در روی کار آمدن شاه اسماعیل صفوی مانند سایر ایلات قزلباش سهم بسزایی داشتند ، امراء چگنی بیش از ده نفر در خدمت شاهان صفوی بوده اند و هر یک مقام و منصبی در دولت داشتند که میتوان اشخاص زیر را نام برد :

۱- محمود خلیفه چگنی از امرای شاه طهماسب ، ۲- صفی قلی خان چگنی کوتوال الموت ۳- بوداق خان چگنی امیرالامرای خراسان ۴- احمدسلطان چگنی حاکم سبزوار در دوران شاه عباس.

کردان چگنی خراسان امروزه ، در روستاهای بخش سرولایت و مرکز آن چکنه نیشابور سکونت دارند و به امور کشاورزی و دامداری مشغول اند. یکی از بزرگان این طایفه اردغدی بیگ چگنی است که در ارتش نادرشاه یکی از سرکردگان به شمار می آمد.

عده ای از چگنی های چکنه سرولایت نیشابور در زمان قاجاریان به درگز مهاجرت کردند و در نوخندان سکونت گزیدند و به کشاورزی مشغول شدند. یکی از فرزندان معروف چکنه ای های نوخندان ، احمد وفادار قهرمان کشتی کشور می باشد.

[ایل ها و طایفه های عشایری خراسان / سیدعلی میرنیا / صفحه ۱۱۶ و ۱۱۷]

از دیگر مشاهیر چگنی خراسان میتوان به پرفسور حسین صادقی پزشک و جراح قلب و ارس محمد یکه تاز از پهلوانان نامی خراسان در کشتی باچوخه از طایفه اغورلو مییتخان و همچنین جناب آقای کلیم الله توحدی اوغاز اشاره کرد ، آقای توحدی اوغاز اصالتا از طایفه اغورلو مییتخان (اغورلو محبت خان) هستند که ایشان جد این طایفه را اغورلو سلطان خان چگنی میداند.

دانشنامه ایرانیکا چگنی‌ها را کرد تبار معرفی می‌کند.

دائرةالمعارف بزرگ اسلامی چگنی را یکی از ایلات لر ساکن لرستان معرفی می‌کند که گروهی از آنان به کردستان، قزوین، خراسان و فارس کوچانده شدند.

بدلیسی در شرفنامه چگنی‌ ها را یکی از سه ارکان اصلی کرد(گله دار) معرفی می‌کند.

چگنی ها جایگاه ویژه ای را در تاریخ ایران به خود اختصاص داده و در امور نظامی ، سیاسی و فرهنگی نقش والایی داشته اند.

کلیم الله توحدی در صفحه ۱۱۳ جلد دوم حرکت تاریخی کرد به خراسان می گوید : گمان دارم بزرگترین مرکزیت چگنی ها استان خراسان باشد.

ایل چگنی در خراسان جزو ایل چمشگزک نیستند زیرا چگنی ها پیش از چمشگزک به خراسان آمدند.

[حرکت تاریخی کرد به خراسان / جلد دوم / کلیم الله توحدی اوغاز / صفحه ۱۱۳]

دانشنامه ایرانیکا در یک جا چگنی‌ها را لر دانسته و لغتنامه دهخدا و ایرج افشار چگنی را از ایل‌های کردمعرفی می‌کنند. البته علی‌اکبر دهخدا تمام لرهای دیگر را نیز کرد دانسته است. چگنی در عراق نیز یکی از ایلات کرد ساکن در کردستان عراق است.

(در تمام این منابع ذکر نام کرد صرفا بعنوان گله دار و کوچ نشین بوده)

در شرفنامه آمده است که پانصد تن از رجال نامی و زبده چگنی از جانب مشهد رو به سوی هندوستان نهادند که در هرات افغانستان در دستگاه قزاق خان تکلو حاکم هرات وارد شدند و توسط قزاق خان در منطقه غرجستان بین هرات و کابل سکنی گزیدند.

در حقیقت چگنی از ایلات لر هستند و کوچ اولیه آنان به همراه زنگنه و سیاه منصور به خراسان در قرون اولیه اسلامی بوده است . کرد دانستن چگنی خبطی تاریخی است.

 

سیاه منصور

سیاه منصور یکی از طوایف کُرد(لُر) است که در گذشته در زرین کمر یا گروس فعلی (بیجار کُردستان) میزیسته اند و سپس به سال ۹۶۰ هجری امارتی برای خود پدید آوردند که تا سال ۹۹۹ قمری فرمان راندند و جمعا دو نفر از آنان به نام های خلیل خان و دولتیارخان به حکومت رسیدند.

سایر حکام و صاحب منصبان لرستانی عهد شاه عباس صفوی ، احمدخان چگنی حاکم سبزوار ، امام قلی خان سیاه منصور حاکم اسفراین خراسان و رضاقلی خان سیاه منصور حاکم بست و زمین دار میباشد.

در ذکر امراء کرد ایران آمده‌است: عمدهٔ اکراد ایرانی سه طبقه‌اند، سیاه منصور، چگنی و زنگنه، و حکایت مشهور است در السنه و افواه مذکور که در اصل ایشان سه برادر بوده‌اند که از ولایت لرستان آمده و به روایتی از گوران و اردلان، معزم ملازمت سلاطین ایران از وطن بیرون آمده‌اند. ایشان ترقیات کلی روا داده، هر سه برادر به مرتبهٔ امارت رسیده و مردمانی که از طرف و جوانب بر سر رعیت آن‌ها جمع شده، ملقب به اسم ایشان گشته‌اند.

[شرفنامه تاریخ مفصل کردستان / امیر اشرف خان بدلیسی / صفحه ۴۲۳، ۴۲۴]

 

چشمه سیاه منصور که محل دامداری کردهای سیاه منصوری خراسان بوده که پس از جدا شدن فیروزه از پیکر ایران ، جزو خاک شوروی شد و اکنون در خاک جمهوری ترکمنستان است.

[حرکت تاریخی کرد به خراسان / کلیم الله توحدی اوغاز / جلد دوم / صفحه ۱۹۰]

 

باجلان

علت انتقال و زمان انتقال آنها به خراسان چنین است: زنگنه از کردان کرمانشاه است که نادرشاه در جنگ با احمدپاشا عثمانی در سال ۱۱۴۷ قمری در زهاب کرمانشاه او را شکست داد و عده ای از طوایف لر و کرد همدان و کرمانشاه را از قبیل : باجلان ، قرابیات و زنگنه را به خراسان انتقال دادند

[ایل ها و طایفه های عشایری خراسان / سیدعلی میرنیا / صفحه ۱۲۶]

بنابراین در دوران نادرشاه جماعت زیادی از ایل باجلان (باجلوند) به خراسان رفته اند.

 

بختیاری

طایفه ای از ایل لر بختیاری فارس اند. که به فرمان نادرشاه افشار در سال ۱۱۴۹ هجری قمری ، پس از سرکوب علیمراد خان ، از طوایف چهارلنگ و هفت لنگ به درگز منتقل یا تبعید شده اند و در درون (نوخندان) اسکان یافته اند. اکنون بازماندگان این طایفه ، در نوخندان به کشاورزی و باغداری اشتغال دارند و بعضی هم در سازمان های دولتی بعنوان دبیر و کارمند به کار مشغول اند.

[ایل ها و طایفه های عشایری خراسان / سید علی میرنیا / صفحه ۱۶۸]

 

بور بور

طایفه ای است از کردان ایل بور بور که در اطراف ورامین (قنداب ، اقارین) زندگی میکنند. پنجاه خانوار از این ایل به وسیله الله یار خان حاکم درگز (۱۲۸۱ - ۱۲۷۰ هجری قمری) از قوچان به درگز انتقال یافته و در لطف آباد اسکان داده شده اند . بازماندگان این کردان به امور کشاورزی اشتغال دارند. از بزرگان این طایفه ، موسی خان بوربور است که یکی از سرکردگان ارتش نادرشاه به شمار می رفت و مورد اعتماد وی بود.

[ایل ها و طایفه های عشایری خراسان / سید علی میرنیا / صفحه ۱۱۴]

ایل بوربور اصالتا از ایلات لُر ایران است که امروزه در سراسر این کشور پراکنده‌ شده‌ است. از مناطق سکونت بوربورها می‌توان به آذربایجان، ورامین، خراسان شمالی، فارس و کرمان اشاره کرد. بخش هائی از  آن به اتحادیه‌های افشار، بهارلو ، بختیاری، هداوند ، خمسه ، قشقایی، ترکمن ، شاهسون و احتمالاً دیگر ایل‌ها ملحق شده‌ است.

[داریوش بوربور، «تحقیق پیرامون مکان نام‌های ایران با عنصر بور»، نامه پژوهشگاه میراث فرهنگی، تهران، ۱۳۷۲، جلد ۲، شماره ۴، سری ۹، ص ۱۱۰۱۱۲.]

 

زند و لک

طوایف زند و لک به فرمان نادرشاه افشار در سال ۱۱۴۵ هجری قمری پس از سرکوبی شورش این طوایف در ملایر به درگز تبعید و در دستگرد و کپکان و کلات اسکان داده شدند.

علت تبعید آنان در نادرنامه قدوسی چنین ذکر شده است:«... نادرشاه هنگام توقف در کرمانشاه (۱۱۴۵ هجری قمری) ، دستور داد باباخان چاووشلو ، قبیله زند و لک منطقه ملایر و علی شکر را به مناسبت فجایعی که در شورش خود مرتکب شده اند ، حدود سیصد خانوار از آن طوایف لر را که در قریه (پری) از توابع ملایر سکونت داشته اند با عیال و اولاد به درگز کوچ بدهند و عده ای از مردان رشید آن ها را نیز به خدمات لشگری گمارند ، و از آن جمله کریم خان زند و برادرانش بودند که در جنگ هندوستان جزو سپاه نادرشاه شرکت داشتند. (در نوخندان خانواده های محمدصادق صادقی و برادرش جعفربیگ در برج قلعه از طایفه زند هستند.) بعد از کشته شدن نادرشاه ، در زمان سلطنت علی شاه افشار ، کریم خان زند و برادرانش ، از خراسان به موطن خود بازگشتند و بعد سلسله زند را تشکیل دادند. عده ای که در درگز نوخندان و کلات باقی ماندند به کار کشاورزی پرداختند ، بازماندگان این طوایف ، امروز در مشهد ، درگز و کلات و غیره زندگی میکنند.»

[ایل ها و طوایف عشایری خراسان / سیدعلی میرنیا / صفحه ۱۷۶]

 

در عالم آرای نادری جلد اول صفحه ۱۶۱ آمده است:

نادر پس از حرکت به سوی خراسان در این سال : به قدر دوازده هزار خانوار جماعت افشار و چهل و پنج هزار خانوار از جماعت ترکان و بختیاری و اکراد و الوار و ... روانه خراسان گردانید که در توابعات ارض اقدس و جام و ابیورد و درون و خبوشان سکنی دادند.بسیاری از این مهاجرین پس از قتل نادر به اوطان خویش بازگشتند که کریم خان زند فرمانده لرها از آن جمله بود ، عده مختصری نیز در خراسان باقی ماندند ، که ازجمله کردهای بیرک و باش محله و برخی از فرخانی ها میباشند.

[حرکت تاریخی کرد به خراسان / جلد دوم / کلیم الله توحدی اوغاز / صفحه ۱۰۴]

 

کوسه

معروف به کوسان در روستای کوسه در جیرستان شهرستان باجگیران ساکن اند و دارای ۳۴۷ نفر جمعیت اند.

[ایل ها و طوایف عشایری خراسان / سیدعلی میرنیا / صفحه ۱۴۱ و ۱۴۲]

مردوخ آورده است که : کوسه قریب چهل خانوار است و در سقز و سیاه کوه مسکن دارند.

همچنین کوسه دهی از روستاهای کردنشین مهاباد است که در بخش بوکان قرار دارد و ۲۷۲ تن سکنه دارد.

[حرکت تاریخی کرد به خراسان / جلد دوم / کلیم الله توحدی اوغاز / صفحه ۱۴۹ و ۱۵۰]

شایان ذکر است که در بین چگنی های قزوین تیره ای به نام کوسه وجود دارد که زیرمجموعه طایفه نظامیوند چگینی هستند ، احتمالا کوسه های خراسان نیز اصالتا چگنی و با کوسه های چگنی قزوین یکی باشند.

 

شه رانلو

معروف به قه رامانی شه ران که هنوز عده ای از آنها در شمال قوچان به چادرنشینی و چارپاداری مشغول و حدود ۲۰ گله گوسفند دارند.

شرانلو به احتمال قریب به یقین تحریف شده ی "شروانلو" بوده اند و شیروان نام یکی از ایلات معتبر کرد بوده است که ابتدا در منطقه لرستان قشلاق و ییلاق داشته و در آنجا نیز قصبه ای به نام شیروان ساخته اند. سپس دامداران آن برای قشلاق به کردستان عراق رفته و در آنجا نیز روستایی به همین نام داشته اند و از آنجا به قفقاز رفته ، شهرهای شیروان و ایروان را بنا نهاده اند ، دقیقا خط سیری است که کردهای شادلو نیز پیموده اند ، پس از ورود به خراسان نیز شهر شیروان کنونی را ایجاد کرده اند و این شهر از اولین شهرهایی است که به وسیله کردهای زعفرانلو ساخته شد و سپس قراخان فرزند شه علی سلطان (شاهقلی سلطان) مرکزیت ایل را از شیروان به قوچان انتقال داد و در آبادانی آنجا که محل مناسب تری بود کوشید.

 

علامه مردوخ آورده است: شیروان قریب هزار و پانصد خانواری در لوای (منطقه) هولیر (از توابع اربیل عراق)

شیروانی : این قبیله هم از قبایل اکراد عراق اند ، شاید شعبه ای از عشیره شیروان باشند که اینها دو تیره اند : کرنی ، ایروانی.

[حرکت تاریخی کرد به خراسان / جلد دوم / کلیم الله توحدی اوغاز / صفحه ۱۸۹]

 

ابن حقول راه دیگر سرزمین پهله (لرستان دوران ساسانیان) از شمال به جنوب را چنین توصیف می کند : از دینەور (شهرستان صحنه) تا سیمره 5منزل و از دینەور تا سیروان (شیروان چرداول) ٤ منزل و از سیروان تا سیمره یک روز.

شهر تاریخی سیروان (شیروان) ، در حوزه شمالی استان ایلام(لرستان پشتکوه) و شمال شرقی شهر ایلام در دامنه های اطراف و لایه های زیرین سراب کلان واقع در شهرستان سیروان به صورت نیمه مدفون با بقایای آثار معماری ارزشمند قرار دارد.

این شهر از جمله مراکز زیست محیطی باستانی است که در دوره های میان کوهی زاگرس واقع شده است. این شهر در دوران شکوه و عظمتش مرکز ایالت ماسبذان (از شهرهای مهم و آباد لرستان)، در دوره ساسانی بوده و وجود پل ها، راه ها، محوطه ها، قلعه های فراوان و سکونت گاههای باستانی در این محوطه گویای اهمیت این شهر است.

همچنین دهستان شیروان یکی از دهستان های شهرستان بروجرد است. دهستان شیروان در بخش مرکزی شهرستان بروجرد و در جنوب آن  قرار گرفته و از نظر مساحت ، بزرگ‌ ترین دهستان این شهرستان به حساب می‌آید. مرکز آن روستای شیروان است.

 

شادلو یا شادی لو

یکی از ایلات بزرگ کرمانج خراسان است ، بدلیسی در شرفنامه از طایفه شادلوی نام می برد که در ولایت لرستان کوچک اسکان داشته اند.

[شرفنامه / امیر اشرف خان بدلیسی/ صفحه ۸۳ و ۸۴]

بدلیسی در شرفنامه درمورد نیاکان سلطان صلاح الدین ایوبی قهرمان معروف جنگ های صلیبی و فاتح فلسطین می گوید:

«... که جد ملوک مصر شادی بن مروان در اصل از اکراد رونده دوبن آذربایجان است که اکنون (دوبن) ویران گشته و به قریه کرنی چغرسعد اشتهار دارد ...»

[حرکت تاریخی کرد به خراسان / جلد دوم / صفحه ۳۱۴]

صلاح‌الدین ایوبی (۵۳۲ هجری قمری - ۱۷ صفر ۵۸۹ هجری قمری) یکی از سرداران مسلمان جنگ‌های صلیبی بود. ایوبیان دودمانی ایرانی تبار بودند که از (۱۱۷۱ تا ۱۲۶۰/۱۲۵۰ م) در مصر و سوریه و عراق فرمانروایی کردند. پایتخت‌های ایشان دمشق و قاهره بود.

صلاح‌الدین در سال ۱۱۳۶ میلادی در تویسرکان واقع در همدان امروزی از پدر و مادری لُر به دنیا آمد.

[وبلاگ کردی مالپه ری سوفی بله (به نقل از ) : قاموس الاعلام ترکی]حمدالله مستوفی در سال ۷۳۰ هجری قمری دربارهٔ طوایف لرستان می‌نویسد :

«در مقدمه ذکر لُران و سبب وقوع اسم لُری بر ایشان یاد کرده شد که در کول مانرود بوده‌اند. چون در آن کول مردم بسیار شدند، هر گروهی به موضعی رفتند و ایشان را بدان موضع بازخواندند، چنانچه سیوانی ، جنگرویی ، اوتری و هر قبیله‌ای از لُران که درآن مقام نداشتند لُر اصلی نباشند و شعب ایشان بسیار است چنان‌که کوشکی ، لنبکی ، روزبهانی ، ساکی ، شادلوی ، داودی ، عباسی ، محمدکاری و گروه جنگروی که امرای لُر کوچک و خلاصه ایشانند از شعبه سلبوری باشند و از شعب دیگران این اقوامند کارند ، رزجنگری ، فضلویی ، شنوندی ، الانی ، کاه‌کاهی ، ورخوارکی ، دری ، ویراوند ، مانکره ، واری ، امارکی ، ابوالعباسی ، علی ممایی ، کیجایی ، جودکی ، مدرئی و غیرهم که منشعب شده‌اند.»

[تاریخ گزیده / حمدالله مستوفی / صفحه  ۵۵۰ و ۵۵۱]

صلاح الدین ایوبی که شرفنامه نسل آنان را به شادی بن مروان از اکراد رونده رسانده است در اصل از ایل شادلوی لرستان بوده اند که به عراق و سوریه و آذربایجان رفته و سپس در دوران صفویه به خراسان رفتند و اکنون از ایلات بزرگ کرد خراسان اند که اصلا لُر هستند و نام شادلوی از ایلات لرستان در تاریخ گزیده حمدالله مستوفی نیز آمده است.

 

گولیان لو

ممکن است اینها منسوب به "کول مانرود" در لرستان باشند و بدلیسی در شرفنامه به آن اشاره کرده است. درحال حاضر یکی از مهمترین ایلات کوچ نشین کرمانج خراسان هستند که تابستان را در رشته کوه های الاداغ نزدیک شوغان و زمستان را در "به رروزی" مراوه تپه در ساحل رود اترک و نزدیک آی تمور و آق قَمیش به امر گله داری مشغول اند. معروف ترین آنها حاج آقاخان و شاهرضا می باشند که هرکدام سه چهار هزار گوسفند دارند.

[حرکت تاریخی کرد به خراسان / جلد دوم / کلیم الله توحدی اوغاز / صفحه ۲۰۶]

 

حمدالله مستوفی در سال ۷۳۰ هجری قمری دربارهٔ طوایف لرستان می‌نویسد :

«در مقدمه ذکر لُران و سبب وقوع اسم لُری بر ایشان یاد کرده شد که در کول مانرود بوده‌اند. چون در آن کول مردم بسیار شدند، هر گروهی به موضعی رفتند و ایشان را بدان موضع بازخواندند، چنانچه سیوانی ، جنگرویی ، اوتری و هر قبیله‌ای از لُران که درآن مقام نداشتند لُر اصلی نباشند و شعب ایشان بسیار است چنان‌که کوشکی ، لنبکی ، روزبهانی ، ساکی ، شادلوی ، داودی ، عباسی ، محمدکاری و گروه جنگروی که امرای لُر کوچک و خلاصه ایشانند از شعبه سلبوری باشند و از شعب دیگران این اقوامند کارند ، رزجنگری ، فضلویی ، شنوندی ، الانی ، کاه‌کاهی ، ورخوارکی ، دری ، ویراوند ، مانکره ، واری ، امارکی ، ابوالعباسی ، علی ممایی ، کیجایی ، جودکی ، مدرئی و غیرهم که منشعب شده‌اند.»

[تاریخ گزیده / حمدالله مستوفی / صفحه  ۵۵۰ و ۵۵۱]

 

 تکلو

این طایفه منسوب به تکله بن هزار اسب حاکم لرستان که به دست هلاکو خان مغول کشته شد. کردها (لرها) ی تکلو امروزه نیز بقایای آنها در نواحی تربت جام به سر می برند.

در روزگار شاه عباس که سرتاسر نواحی شرقی آشفته بود ، اراده آن به عهده ی نامدار مردی چون گنجعلی خان زیک و زنگنه و تکلو مشرق ایران را امنیت بخشید و در رفاه و آسایش مردم و عمران و نوسازی نواحی تحت حکومت خویش گمارد.

[حرکت تاریخی کرد به خراسان / جلد دوم / ص ۷۲]

کردان چگنی پس از آنکه توسط شاه طهماسب از ممالک محروسه شاهی اخراج شدند به سوی هرات پیشروی کردند. در این هنگام قزاق خان تکلو حاکم هرات بود و چون به عللی از شاه طهماسب بیمناک بود در صدد دلجویی و پذیرایی گرم از چگنی ها برآمد و آنها را به سوی خویش جلب نمود.

[حرکت تاریخی کرد به خراسان / جلد دوم / کلیم الله توحدی اوغاز / صفحه ۱۰۶]

در مورد این امر که وقتی شاه طهماسب صفوی ، چگنی ها را از کشور اخراج کرد و آنها رو به سوی هرات و هندوستان نهادند شاید علت اصلی کوچ آنان به هرات همان قزاق خان تکلو باشد ، زیرا قزاق خان از تبار تکله بن هزار اسب ، وی از نسل اتابکان لر بزرگ بود و اینکه چگنی ها به طرف او رفتند شاید علت آن لر بودن وی باشد زیرا چگنی ها لر هستند و آن ها نیز می توانستند به عثمانی پناهنده شوند لیکن به طرف قزاق خان تکلو که حاکمی لر و از خودشان بود رفتند.

علاوه بر ایلات مذکور جماعتی از لرهای ملکشاهی و شوهان در خراسان های شمالی و رضوی بخصوص شهرستان کاشمر سکونت دارند.

در دوران پهلوی نیز بسیاری از مردم لر به خراسان تبعید شدند ، یکی از آن طوایف به نام ملاباشی ملایری ساکن بجنورد خراسان اند که از لرهای ملایر بودند.

اسکان لرها پس از شکست شورش در اوایل حکومت پهلوی ، خصوصاً طایفه بیرانوند و استقرار حاکم نظامی در میان هر طایفه ، آغاز شد علیرغم آنچه که گفته شد ، در مورد نحوة اسکان ایل بیرانوند که به شرق و خراسان کوچ داده شدند.

کلیم الله توحدی در کتاب حرکت تاریخی کرد به خراسان جلد دوم صفحه ۲۲۶ چنین میگوید : رضا خان نیز طایفه بیرانوند لرستان را به خراسان تبعید کرد که اینها نیز اکثرا در کویرهای خراسان مُردند و برخی به وطن خویش بازگشتند.

ایل سکوند در اوایل حکومت پهلوی به دلیل سر پیجی از قانون اسکان عشایر به مناطقی مانند خراسان تبعید شدند که بعدها به لرستان بازگشتند و جماعتی از آنان در خراسان ماندگار شدند که اکنون ساکن شهرستان کاشمر هستند و به زبان فارسی تکلم میکنند.

 

 تبعید طایفه میر به خراسان

میرها از موثرترین طوایف بالاگریوه در امر صلح ، سازش و سیاست بوده اند ، طایفه میر در چند نوبت با قوای رضاخان نیز جنگیدند در اتحادیه ایلی کوهدشت و محاصره قوا به فرماندهی شاه بختی حضور فعال داشتند.

امیراحمدی طبق معمول قرآن مهر کرده برای میرزا محمد خان و برادرش میر اسفندیار خان فرستاد که کسی معترض شما نمی شود تسلیم شوید و سلاح های افراد خود را جمع آوری و تحویل دهید. آنها پذیرفته زمستان ۱۳۰۸ به دهلران کوچ نموده و مشغول جمع آوری سلاح ها شدند ، ولی سرتیپ تاج بخش با قشونی به دهلران وارد شد و بی مقدمه میرها را به سمت آبدانان کوچ داد ، بعد از ورود به آبدانان بر اساس برنامه قبلی تیمسار امیراحمدی با گروهی سر رسید.

قبل از ورود او بزرگان در یک جلسه با حضور تاج بخش خانه میرزا محمدخان گرد آمده بودند. همگی جلوی امیر احمدی بلند شدند اما او ننشست و چهل و دو نفر از سران را در یک صف جدا نمود ابتدا دستور داد عباس خان میر برادر میرزا محمد خان میر را به چوب بستند و آنقدر چوب زیر پایش زدند که گوشت پاهایش تکه تکه شده به هوا پرید به طوری که بعد از فرستادن به زندان قصر قجر بر حسب آن ضربات فوت کرد.

از میان چهل و دو نفر جدا شده توسط امیراحمدی افراد ذیل بودند :

۱- میرزا محمدخان تیمور پور میر بزرگ طایفه میر

۲- میر اسفندیارخان شهاب برادر میرزا محمدخان

۳- میرعباس خان برادر میرزا محمدخان

۴- میرزا حسین خان میر پسر میرعباس خان

۵- امیرخان پسر عباس خان

۶- عزیزاله خان پسر عباس خان

۷- دمبوس خان

۸- محمدتقی خان

۹- امیرخان

۱۰- محمد رفیع خان

۱۱- شیخ علی خان

۱۲- عالی خان

۱۳- احمدخان

۱۴- نصیرخان

۱۵- مزبان خان

۱۶- لطیف خان برادر مزبان خان

۱۷- عادل خان برادر مزبان خان

۱۸- باقرخان

۱۹- صادق خان برادر باقر خان

۲۰- سعید خان برادر باقر خان

طایفه میر همراه با سران به سمت بجنورد خراسان حرکت داده شدند.

[تاریخ سیاسی لرستان جلد اول / خدابخشی/ صفحه ۱۷۴ ، ۱۷۵ و ۱۷۶]

جناب آقای کلیم الله توحدی در جلد پنجم کتاب حرکت تاریخی کرد گفته اند در جلد هفتم درمورد این مردم توضیح داده میشود.

 

سخن آخر

این مقاله تنها بررسی گوشه کوچکی از معرفی لر تباران خراسان است ، لرها که گاه به دلیل لیاقت در مملکت داری و حکمرانی و گاهی به دلیل مرزداری و وفاداری به کشور و گاها به دلیل سرکشی و آزادی خواهی مجبور به ترک زادگاه شده و لرستان عزیز را به مقصد سایر ممالک ایرانی ترک کرده اند ، در خراسان نیز حضور چشمگیر و فعالی داشته اند ، آنها در دوران های صفویه و افشاریه که به اتحادیه ایلی کرمانج ملحق شدند در طول تاریخ توسط نویسندگان و مورخان خراسانی و غیره به عنوان بخشی از جامعه کرد خراسان معرفی و ثبت شده اند ، لازم است نویسندگان و محققین لر با پژوهش پیرامون اصل و ریشه این ایلات و تاثیر گذاری آنان بر تاریخ ، فرهنگ و جغرافیای خراسان بزرگ ، کتابی تحت عنوان لرهای خراسان تالیف نمایند.

ایلات و طوایفی که در این مقاله ذکر شده اند بر اساس منابع معتبر ، جملگی لر هستند اما به علت این که این منابع همچون شرفنامه ، حرکت تاریخی کرد به خراسان ، ایل ها و طوایف عشایری خراسان توسط نویسندگان کرد نوشته شده است ، ایلات و طوایف لر را به عنوان کرد ثبت کرده اند ، هرچند کردها ، قوم لر را از خود جدا نمی دانند و امیر اشرف خان بدلیسی در کتاب شرفنامه صفحه ۲۳ گفته است: طایفه اکراد چهار قسم است و زبان و آداب ایشان مغایر یکدیگر است ، اول کرمانج ، دوم لر ، سوم کلهر ، چهارم گوران .

بنابراین سایر نویسندگان ایرانی و بخصوص کرد با تکیه بر گفته های شرفنامه دچار این اشتباه شده و لر و گوران را به عنوان کُرد ثبت کرده اند که این مطلب مغایر حقیقت است.

حتی جناب استاد کلیم الله توحدی اوغاز نویسنده و مورخ مشهور خراسانی که به حق پدر تاریخ کرد خراسان است و اصالتا از طایفه اغورلو مییتخان چگنی خراسان میباشد بارها به اصالت لری برخی ایلات کرمانج اشاره کرده هرچند از نظر وی لرها و کردها از یک تباراند.

ایشان در جلد دوم ، صفحه ۱۶۸ ، حرکت تاریخی کرد متذکر میشوند که :

«کردهای خراسان شباهت زیادی به لرها دارند تا شبیه کردهای غرب ایران ، از لحاظ ظاهری باشند گرچه موهای زیبای سر در بین کردهای خراسان به ندرت دیده میشود»

شباهت کرمانج های خراسان به لرها دلیلی جز ادغام نژادی آنان نمی تواند داشته باشد چراکه خیل عظیمی از کردهای خراسان اصالتا لر هستند.

خارج از این در در استان خراسان جنوبی شهرستان سربیشه روستای چنشت مردمانی زندگی می کنند که پوشش زنانه ی شان شباهت قابل توجهی با پوشش زنانه ی لرهای بختیاری دارد این شباهت به قدری است که نمی توان این دو را از هم تشخیص داد لازم به ذکر است که این مردمان گویشی دقیقا مانند گویش لرهای جنوبی(خصوصا لرهای ممسنی) که از گویش های زبان گسترده و قدرتمند لری است دارند.

 

منابع و ماخذ :

شرفنامه ، امیر اشرف خان بدلیسی

حرکت تاریخی کرد به خراسان ، کلیم الله توحدی اوغاز

ایل ها و طوایف عشایری خراسان ، سیدعلی میرنیا

سفرنامه کلاویخو

منم تیمور جهانگشا

تاریخ سیاسی لرستان ، خدابخشی

ویکی پدیا دانشنامه آزاد

 

نوشته شده : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، مهندس رضا میرزاوند

24 نظر

 • سجادسبزعلی

  سلام شما چه لری هستی که تواین سایتت اسم ایل بزرگ بیرانوند وباجولوند رو نیاوردید اطلاعاتت کافی نیست


 • به روز

  کلیه ی لرتباران در هر جایی که باشند برادر و از یک تبار هستند . سربلند باد مردم لر و لرستان بزرگ .


 • فرشید

  دروود واقعا مقاله عالیی بود خسته نباشین واقعا زحمات شما جهت پاسداشت تاریخ فرهنگ اصالت قوم لر ستودنی هستش


 • امیر

  سلام طایفه ی بزرگی توایذه بنام شالوساکن هست شباهت شادلو باشالو جای تحقیق وتفحص بیشتر دارد.


 • تورک اوغلو

  با سلام خدمت مدیر محترم وبلاگ در این مطلب دو اشتباه را دیدم که لازم دیدم آن ها را بیان نمایم 1_ طایفه تکلو از طوایف تورک نژاد می باشد و از طوایف تورک ایل افشار هستند به غیر از خراسان طایفه تورک تکلو در کرمان و آذربایجان هم حضور دارند که تورکی صحبت می کنند طایفه تورک تکلو افشار قبل از پیوستن به قزلباشان صفویه در آناطولی حضور داشتند و با روی کار آمدن شاه اسماعیل صفوی در ایران به ایران آمده و هسته اولیه قزلباشان را تشکیل دادند و با روی کار آمدن نادرشاه افشار که او هم از ایل افشار بود بخشی از این طایفه در جهت حمایت از او به خراسان رفتند 2_ طایفه کوسه هم از طوایف تورک هستند که به خراسان آمده اند بخشی از طایفه تورک کوسه در ایل شاهسون بغدادی حضور دارند و به تورکی صحبت می کنند

 • مدیر وبسایت

  با سلام مطلب فوق بر اساس مستندات توسط نویسنده محترم نگاشته شده است نه احساسات فردی یا ناسیونالیستی . صرف اینکه کسی ترکی صحبت کند ترک نیست کما اینکه کردهای زیادی در ترکیه هستند و ترکی حرف میزنند ولی ترح حساب نمیشوند . اگر استنادی در رد استنادات نویسنده دارید قید بفرمایید وگرنه ......


 • ساجد

  بسیاری از طوایف لر در زمان شاه عباس صفوی و نادر شاه افشار به خراسان شمالی و مشهد تبعید شده اند که در بین آنها ایلات چگینی و همچنین اقوامی از ایلات بختیاری و لک من جمله بیرانوند و ...حضور دارند.اکثر تبعیدی های این استان لر هستند که جهت مقابله با قوای روسیه تزاری به این مناطق و من جمله گیلان و قزوین و ...آمده بودند و همین لرها بودند که نیروهای روسیه را تا قزوین عقب راندند گرچه بین این ها ایلات کردی هم ممکن است حضور داشته باشند ولی به قدر لرهای تبعید شده نیستند اما میبینیم که پانکردها به این ها نیز دست درازی میکنند و آنها رو کرد مینامند.هر کجا ایل لر زبانی هست سریعا به کرد تغییرش میدهند تا جمعیت خودشان را بالا نشان دهند.اگر آمار صحیحی از جمعیت لرها و آن دسته از ایشان که در استانهای خراسان شمالی،قزوین،گیلان،تهران و مازندزان و زنجان و...پراکنده و تبعید شده اند بگیرند،مطمئن هستم حدودا 20 میلیون نفر جمعیت میشوند که این تعداد غیر از لرهای ساکن عراق و عمان و... هست.


 • طاهر

  پانکردها که اکثر مدیران ویکی پدیا از این ها هست، برای خودشان هر روز مطالب کاملا دروغ و سراسر غیر واقعی منتشر میکنند و در این سایت قرار میدهند. اکثریت جمعیت استان خراسان شمالی از ایلات و طوایف لر هستند که در زمان های حکومت زندیه و افشاریه و قاجار به این مناطق آمده و یا تبعید شده اند. در زمان نادر شاه بسیاری از این لرهای بختیاری جزو سربازان اصلی نبرد نادر شاه در فتح هند و افغانستان به شمار میرفتند و در بسیاری از جنگهای نادر حضور داشتند.پس از دوران زندیه و شروع دوره قاجار مجددا بسیاری از لرها به مناطقی از استان های قزوین و زنجان و گیلان و خراسان و کرمان و...تبعید شدند که هم اکنون آمار دقیقی از جمعیت این دسته از لرها در دست نیست ولی به صورت تخمینی میتوان در حدود 4 میلیون نفر تخمین زد.با وجود این که نشانه های بسیاری در لر بودن این طوایف و ریشه لرستانی و بختیاری داشتن آنها وجود دارد ولی پانکردها در حال دزدی ایلات لر و جمعیت آنها به نفع خود هستند.به طوری که طبق آمار های خنده دار و مسخره این آقایون متعصب که کلا چشم خود را به روی واقعیت بسته اند و هیچ ترسی از دادن آمار و ارقام خیالی و مضحک خودشان ندارند در سایت ویکی پدیای خراسان شمالی نوشته شده 46.1 درصد کورد!!!!!!!!.آخه یکی نیست به اینها بگه آخه خراسان شمالی کردش کجا بود؟؟؟؟ حتی آمار ترکمن ها و مردم بومی استان رو هم کمتر از آمار کردها نوشتید.این دیگه چه مسخره بازیه که شما درآوردید؟؟؟؟اگه به آمار دادنه پس من میگم کل ایران لر هستند و هیچ قوم دیگری تو ایران نیست. خراسان شمالی کجا 46 درصد کرد . هرچند بیشتر امارشون لرهای مهاجر به این مناطق لر هستند نه کرد.آخه کردها کی تبعید شدند پس چطور میشه خراسان شمالی کرد داشته باشه مگه اینکه واقعیت رو کتمان کنید و لرهای این استان رو هم به اسم کرد بزنید.اگه آمار درستی از جمعیت این استان گرفته شه مطمئن هستم جمعیت کرد تو این استان به 5 درصد هم نمیرسه.


 • رامین

  با سلام . نام خانوادگی من اردلان هست و ساکن روستای سیرزار در شهرستان کلات نادری از شهرستانهای مشهد هستیم . خیلی دوسدارم بدونم ریشه و شجره ما به کدوم خاندان تعلق داره. گویش ما لکی هست و شبیه لک زبانان کرمانشاه صحبت میکنیم......میشه در این مورد کمکم کنید؟


 • پلنگ بختیاری

  سلام و خسته نباشید خدمت مدیر وبلاگ لرهای بختیاری کوچ داده شده به خراسان دوره نادرشاه افشار در نوخندان و محمد آباد شهرستان درگز خراسان رضوی ساکن هستند. فاتحان قلعه قندهار و دهلی هندوستان سرداران و سواران شجاع لربختیاری بودند. زیرا نادرشاه چهار هزار نفر از شجاعان لربختیاری را وارد سپاه خود کرد. ضمنا لرهای بختیاری از آن زمان در افغانستان، پیشاور پاکستان و دهلی هند ساکن شدند، حاتم خان بختیاری حاکم کشمیر هند دوره نادرشاه بود. جاویدان اسلام پاینده ایران زنده باد قوم شجاع و وطن پرست لر


 • دانیال ارزانی

  دَنیِل ارزانی (Daniel Arzani) بازیکن فوتبال ایرانی - استرالیایی (زادهٔ ۴ ژانویهٔ ۱۹۹۹ در خرم‌آباد) بازیکن ایرانی‌ تبار حرفه‌ای فوتبال اهل استرالیا است که در پست هافبک هجومی و وینگر برای باشگاه فوتبال ملبورن سیتی و تیم ملی فوتبال استرالیا بازی می‌کند.وی با بازی در تیم ملی فوتبال استرالیا در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ در روسیه یکی از جوانترین بازیکنان در این دوره می‌باشد.ارزانی به دلیل سرعت بالا ، مهارت در دریبل و نیز توانایی بازی در پست‌ های وینگر و پشت مهاجم شهرت دارد.ارزانی از طایفه نجم سهیلی چگنی ، زادهٔ خرم‌آباد است و در ۷ سالگی به همراه خانواده‌اش به سیدنی مهاجرت کرده و تا پیش از نقل مکان به ملبورن در همان‌ جا پرورش یافته‌ است. وی انگلیسی و فارسی را روان صحبت می‌کند.


 • چِگنی، چنگایی و چنگروی

  چِگنی، چنگایی و چنگروی: ولادیمیر مینورسکی تاریخدان و ایرانشناس روسی در رساله《لُرستان و لُرها》دریکوندها و اتابکان لرستان و والیان لُرفیلی (سلیورزی) را از طایفه《چنگروی》معرفی میکند. احتمالاً چِگنی و چنگایی بازماندگان طایفه چِنگروی باشند. اکبر یاوریان در واژه نامه لُری، ص 314 مینویسد: چنگایی منسوب به چنگروی است چون تلفظ واژه اوستایی خورشید (انیران آنغز ئو چنگه/ aniran angha anaghrd reotch) به معنی《روشنایی بی پایان》میباشد که در کتاب اوستا نوشته: هاشم رضی، یسنا، هات یکم، بخش پنجم، ص 156 این مطلب آمده است! چِنگروی cengervi از کلمه چنگه یا چنگای اوستایی به معنی《خورشید》است و لقب اتابکان لُر هم آل خورشید است که نسبشان به همین طایفه چنگروی میرسد! محمد سُهرابی در《لُرستان و تاریخ قوم کاسیت》ص 23 مینویسد: واژه چِنگایی که به شاخه های وسیعی از طوایف لُر اطلاق میگردد از همان واژه چِنگروی و یا به عبارت بهتر《چنگای》اوستایی ماخوذ شده است! دکتر کَرم علیرضایی درکتاب《پیوستگی زبان لُری با تاجیکی》ص 116 مینویسد: جنگره jangara به معنای جنگی و جنگجو است مثال از لاهوتی: جانا دلم که پیش تو چون برّه راحت است _ تنها که هست《جنگره》چون بَبر میشود! در نفحات الاُنس، ص 128، جنگ گری به معنای جنگجو و پرخاشگر است. عیدی محمد ارشادی در فرهنگ بختیاری ص 300 مینویسد: جنگری یا جنگالو به فرد جنگی و جنگجو گفته میشود! شاید جنگروی (چنگروی) به معنای جنگجو باشد. حمداللّه مستوفی در تاریخ گزیده ص 549 مینویسد: جنگروی که اُمرای لُرکوچک و خلاصه ایشانند از شعبه سَلبوری (سلیورزی) باشند!دکتر سکندر امان اللهی بهاروند در《قوم لُر》ص 133 مینویسد: برخی از طایفه جنگروی در دهات بُلطاق و گندُمینه (شهرستان فریدن اصفهان) به سر میبرند و به جهانگیری معروفند. گفته میشود که در اواخر صفویه به این دیار تبعید شدند. دکترابراهیم پاریزی درکتاب《نون جو》ص 324 مینویسد: اُمرای چگنی با 15 هزار سوار سال 936 قمری/ 1529 میلادی در رکاب شاه طهماسب صفوی بودند! توجه کنید 6 قرن پیش چگنیها اینقدر جمعیت داشتند که 15 هزار سوار جنگی در اختیار شاه طهماسب صفوی قرار دادند. آقامحمدخان قاجار با 2 هزار سوار شیراز را گرفت. تهیه روزانه آذوقه 15 هزار سوار در گذشته خیلی سنگین بوده و این گستردگی چگنی ها در گذشته را میرساند.


 • مردمان قوم لُر

  آنچه درباره موقعیت فعلی لری گفتیم، البته با داده‌های موجود در برخی متون کهن همخوانی ندارد مثلاً در کتاب شرفنامه‌ بدلیسی‌ (که در اواسط قرن دهم هجری نوشته شده) زبان لری از انشعابات کردی دانسته شده و وجه‌ تسمیه مفاهیم لر کوچک‌ و بزرگ‌ هم آمده‌ است (ص‌ ۴۸ ـ ۴۳) و در صفحه ۷۶ آن به‌صراحت آمده است: «لر بزرگ‌، که‌ مشهورند به‌ بختیاری» (ص‌ ۷۶). در همین کتاب، باوجودی که در توصیف مردم ایل چگنی آن‌ها را از «اکراد» معرفی می‌کند و می‌گوید: «این‌ طایفه‌ (چگنی‌) در شجاعت‌ و شهامت‌ و دلاوری‌ از سایر اکراد ایران‌ ممتاز است»، ذکر می‌کند که «عمده‌ اکراد ایران‌ سه‌ طبقه‌اند: سیاه ‌منصور و چگنی‌ و زنگنه… آن‌ها سه‌ برادر بوده‌اند که‌ از《ولایت‌ لرستان‌》و به‌ روایتی‌ از گوران‌ به‌ عزم‌ ملازمت‌ سلطان ایران‌ از وطن‌ بیرون‌ آمده‌اند»‌ (۴ ـ ۴۲۳). منبع دیگری که در باب وجه‌تسمیه لرها و انواع آن‌ها می‌شناسیم، کتاب《نصف جهان فی تعریف اصفهان》نوشته محمدمهدی بن محمدرضا الاصفهانی است، که در دوره ناصرالدین‌شاه قاجار نوشته شده است. در این کتاب آمده است: «وجه‌تسمیه (لرها) معلوم نیست، آنچه در زمین فیلی مانده‌اند، آن‌ها را لر بزرگ و مسکن ایشان را لرستان فیلی می‌نامند و آنچه پیش‌تر رفته و به زمین اصفهان نزدیک شده‌اند، لر کوچک و بختیاری می‌خوانند» (ص ۱۶۵) که این تعریف، با تعریف بدلیسی از لر بزرگ همخوانی ندارد! لذا حتی کتبی که ناظر بر تاریخ نواحی غربی ایران هستند نیز درزمینهٔ تعلق برخی اقوام به کرد یا لر باهم اتفاق‌نظر ندارند! لذا راهکارهای زبان‌شناختی می‌توانند در این زمینه اطلاعات مناسب‌تری ارائه دهند.


 • چگنیهای ساکن استان فارس

  روزنامه کیهان، مورخ یکم آذر ۱۳۴۱: «دوازده نفر از افراد ایل چگنی دستگیر شدند» و در همان تاریخ: «کلانتران ایل قشقایی احضار شدند...اسلحه مهندس ملک عابدی در خانه یکی از مُتهمین کشف شد» روزنامه کیهان در آن روز نوشت: امروز کلانتران و روسای ایلات و نمایندگان خوانین قشقایی به ژاندارمری《فیروزآباد فارس》احضار شدند. از میان احضار شدگان آقابابا جاویدی پیشکار و نماینده محمدناصر قشقایی،《کاکاجان چگنی رئیس طایفه چگینی》، حمزه رئیس طایفه کهوا، جلال و تیمور تیموری پسران نجیم گورکانی معروف دیده می شوند. پسين روز دوشنبه، ۲۱ آبان ۱۳۴۱، در «تنگاب» (تنگ آب) فيروزآباد فارس، قتلی اتفاق افتاد كه سرآغاز هجوم دوباره ارتش پهلوی به ايلات و عشاير جنوب بود. قتل كاملاً اتفاقی، رئيس حوزه اصلاحات ارضی فيروزآباد، مُستمسكی مهم برای مهندس «شاهپور ملك عابدی» سركوب قطعی و دائمی عشاير جنوب به وسيله حاكمان عصر پهلوی دوم گرديد. تبليغات سرسام آور، مستمر و طولانی حاكمان رژيم، تمام صفحات روزنامه ها و مجلات و نيز راديو و تلويزيون را فراگرفت. به نظر میرسد، تمام اين تبليغات، عليه عشاير جنوب و در جهت ايجاد زمينه مساعد برای سركوب شديد و خشن آنان و نيز تمهيدات مناسب برای خاتمه دادن به زندگی ايلی و عشيره‌ای و اقتدار سياسی، اجتماعی و اقتصادی آنها بوده است. به گونه‌ای كه دكتر «حسن ارسنجانی» وزير كشاورزی وقت به صراحت اعلام كرد:《به افتضاح چادرنشينی در فارس خاتمه می‌دهیم》اين گفته كسی است كه ظاهراً از روشنفكران و آزادانديشان عصر بوده و رهايی رعيت از سلطه مالك و خان را میطلبيد!


 • چگنی های استان مرکزی

  بزرگترین جمعیت لُرهای مهاجر به استان مرکزی را مهاجرین «ایل بزرگ چگنی» تشکیل میدهند. در اوایل دوران قاجار بخش نسبتاً بزرگی از ایل لُر چگنی از محل خود در لُرستان به مناطقی از استان مرکزی در بخش شَرّاء و استان همدان مهاجرت میکنند. چگنی ها مدتی در این منطقه میمانند و پس از مدتی در روستاها ساکن میشوند. اولین ایلخان چگنی در این ناحیه «حاجی نصیرخان» و فرزندش رستم خان بوده‌اند که سنگ قبر آنها در امامزاده ابراهیم روستای نوده واقع شده است. مرکز حکومت آنان در روستای مس سفلی قرار داشت. از دیگر افراد مشهور ایل چگنی در منطقه شَرّاء میتوان از فرج الله خان چگنی فرزند ارشد حاج رستم خان نام برد که در دوره حکومت مظفرالدین شاه قاجار در دربار محمدعلی میرزای ولیعهد در تبریز بوده است. روستاها و طوایف چگنی در منطقه شَرّاء از این قراراست: سبزواری چگنی: این طایفه در روستاهای مس سفلی و ایجان سکونت دارند و از نوادگان حاجی نصیرخان هستند که فرزند سبزوار بود. قادری چگنی: فرزندان قادربگ چگنی هستند. این طایفه در دوره‌ای به خوانین روستای مس سفلی و بخشی از منطقه تبدیل شدند و نام فامیل «خان بلوکی» را برای خود برگزیدند. خان بلوکی های اصلی فرزندان محمدحسن بگ هستند و در مقطعی در فعالیتهای اقتصادی و اداری شهر اراک نیز تاثیرگذار بودند. پاساژی در مرکز شهر اراک تا چندسال پیش بنام آنان وجود داشت. دوهَری (ساکن روستای مس سفلی)، پَم هَر (ساکن روستای گِذِردَر)، الله کرمی (ساکن روستای آلودر با شهرت مرادی)، طایفه تاجمیر سلطان (در روستای حسین گرگ) و بخشی از ساکنین روستاهای شُرشُره، چالاب، دهچال، استوه، قشلاق، علی آباد و...از باقیماندگان ایل چگنی هستند که به تبع لُرزبانان منطقه شَرّاء به لُری ثلاثی صحبت میکنند.


 • تیمور خان چگنی (سردار زندیه)

  بعد از مرگ کریمخان زند در سال۱۱۹۳ هجری از همان ساعات اول جنگ و ستیز و کشمکش مُدعیان سلطنت آغاز شد! جنازه وکیل الرعایا سه روز بر زمین ماند و پسران کریمخان نیز ملعبه دست عموهای خود چون زکی خان، صادق خان و نظرعلی خان زند شده بودند! سرلشکر سِر جان مَلکُم ( Sir John Malcolm)، (۲ مه ۱۷۶۹ – ۳۰ مه ۱۸۳۳) درکتاب تاریخ ایران، ص ۵۴۱، مینویسد: عدم انتخاب جانشین توسط کریمخان زند باعث شد تا بعد از مرگ او اختلاف شدیدی بین وارثین وی درگیرد و همین مساله زمینه زوال و سقوط این سلسله را فراهم آورد به طوری که بازماندگان وی بر سر سلطنت به جان هم افتادند! از میان برنداشتن مُدعیان سلطنت همچون: برادران و پسر عموها توسط کریم خان باعث گردید تا هیچکدام از《فرزندان او》نتوانند به حکومت دست یابند و در حقیقت دست نشانده《عموهای خود》شدند! کریم خان زند که دارای پنج پسر بود، صالح خان پسر بزرگش پادشاهی نیافت و پسر عمویش اکبرخان او را《کور》کرد! پسر دیگرش ابوالفتح خان چند روزی نام پادشاهی یافت ولی او نیز توسط عمویش《صادق خان زند》نابینا شد! محمدعلی خان پسر سوم را هم اکبرخان چشم کَند! پسر چهارم او محمد رحیم خان را بخت مُساعدت کرده در ایام حیات پدر زندگی را وداع گفته بود وگرنه او را هم کور میکردند! پسر پنجم او ابراهیم خان را نیز اکبرخان《خواجه》ساخت!!! همچنین عدم رفتار صحیح مُدعیان سلطنت با مردم و مالیاتهای سنگین، به تدریج زمینه نارضایتی از زندیه را افزایش داد و آغامحمدخان قاجار از این شرایط نهایت استفاده را کرد! اما در سال ۱۱۹۵ هجری که صادق خان بر تخت لرزان زندیه نشسته بود مناطق کُهگیلویه و بویراحمد جملگی سر به مخالفت جناب صادق خان برداشتند. چون آن منطقه مسکن جوانان کثیر و مردمان شجاع بود رای بر این شد که جعفرخان زند و《تیمور خان چگنی》و حسن خان باجلان را به عنوان سرداران سپاه به آن منطقه گسیل دارند. در جمع لشگر زند کایی مراد نامی دارای ایل عشیره بزرگ متعهد شد به میان آن مردم رود و آنان را دوباره مطیع حکومت زند کند اما این ترفندی بود که خود را خلاص کرده به همتباران شورشی خود بپیوندد. جعفرخان مطلع شد که کایی مراد نیز جماعت انبویی آماده کرده دست و بازوی مصاف در برابر خان زند گشوده است. جعفرخان ابتدا اعظم خان افغان را مأمور محاربه با او نمود اما اعظم خان مغلوب شد! اینبار دو تن از سرداران خود حسن خان باجلان و《تیمور خان چگنی》را به اتفاق الوند خان بیرام وند به دفع و دستگیری آن جماعت مامور نمود. در دهدشت تلاقی دو لشگر دست داد تا یک شبانه روز از هر طرف جهد و ممارست بیشمار به کار بسته شد تا عاقبت نسیم فتح پیروزی بر پرچم سرداران باجلان و《چگنی》و بیرام وند وزیده یکصد و هفتاد نفر از آن لشگریان را دستگیر کرده به حضور آورده به شیراز فرستادند. سپس هشت ماه در آن مناطق برای احتیاط و جلوگیری از شورش احتمالی توقف فرموده به سوی شیراز بازگشتند. (منبع: گلشن مراد، ابوالحسن غفاری کاشانی، ص ۵۷۶).عزیزان این متن و آدرس کتاب و صفحه را دقت کرده با اصل کتاب مطابقت دهند! این اسناد و مکتوباتی است که در تواریخ مهم و مرجع ثبت شده و داستان سرایی نیست.


 • تبعید ایل چگنی از لُرستان به خراسان

  شِیبک خان اُزبک دائم به خراسان حمله میکرد و بیشتر شهرهای خراسان را گرفتند تا اینکه شاه طماسب چگنی ها را از لُرستان به خراسان کوچ داد تا با جنگاوری که داشتند جلوی حملات اُزبکان را بگیرند که حدود ده هزار خانوار چگنی از لُرستان بسوی خراسان رفتند و مردم پراکنده خراسان را جمع کرده و با خود متحد ساختند و بر اُزبکان حمله بردند و همه آنها را قلع و قمع کردند و از خراسان بیرون ریختند و به شاه طماسب پیغام دادند که ما خراسان را از وجود اُزبکان پاک کردیم و شاه طهماسب هم پیغام داد که چگنی ها در خراسان بمانند و از آنجا دفاع کنند به تصریح《تاریخ عالم آرای عباسی》بُداق خان چگنی تا سال ۱۰۱۲ قمری حاکم خراسان بوده است. هنوز هم چگنی ها در شمال خراسان حضور دارند در کتاب کلیم الله توحیدی، جلد اول، ص ۴۵۹ شجره نامه چگنی ها آمده که در آن قید شده که چگنی ها و سیاه منصورها از《لُرستان》به خراسان تبعید شدند! بعداً در زمان شاه عباس دوم کُرمانج ها از آناطولی به شمال خراسان برای جلوگیری از حملات اُزبکان کوچ داده شدند. منبع: فرهنگ و باورهای مردم چگنی اثر؛ مُراد محمودی چگنی. در《تاریخ غضنفری》جلد 1، ص 164 نوشته: سال ۹۴۸ قمری شاه طهماسب صفوی شخصاً جهت تنبیه علاءالدین رعناباشی حاکم یاغی دزفول به خرم‌آباد وارد شد، جهانگیر عباسی اتابک لُرکوچک افراد زبده ای را انتخاب و معرفی کرد و یکی از همین افراد بُداق خان چگنی بود! دکترابراهیم پاریزی درکتاب《نون جو》ص 324 مینویسد: اُمرای چگنی با 15 هزار سوار سال 936 قمری/ 1529 میلادی از لُرستان در رکاب شاه طهماسب صفوی بودند. در دایره‌المعارف اسلام آمده: اجداد سیاه منصور، چگنی و زنگنه سه برادر بودند و از لُرستان آمده‌اند (زُبده تاریخ کُرد، جلد ۲، ص ۲۷).شهری بنام چگنه در جنوب قوچان است که یادگار چگنیهای تبعیدی به خراسان است!چگنیهای استان فارس بیشتر میان قشقایی هستند و پسوند چگنی دارند. در بوشهر چگنیهای حیات داوودی سکونت دارند. در خُنداب اراک بیش از 30 هزار چگنی زندگی میکند. چگنیها در لوشان و قزوین هم سکونت دارند. در سلیمانیه عراق منطقه شارباژیر همگی فامیلی چگنی دارند.


 • از شباهت لفظی تا جعل تاریخ

  پانترکیسم ادعا کرده چگنی ها تُرک هستند! دکتر ابراهیم خدایی در مقاله《کریستوف کُلمب باشیم اما کشفیاتمان درحد شباهت دو کلمه نباشد》مینویسد: کاملاً اتفاقی است که اسامی شبیه زبان ما، در دیگر زبانها، یافت شود بدون اینکه کوچکترین ارتباطی با ما داشته باشند! ادعای هرگونه ارتباطی باید علاوه بر شباهتهای ظاهری کلمات، همراه با استدلال‌های تاریخی (روایتهای معتبر از گذشته) و یا فرهنگی (شباهتهای زبانی، فرهنگی و نژادی) همراه باشد تا بتوان حتی آنرا درحد یک فرض مطرح کرد وگرنه حتی بیان آن درحد فرضیه نیز آسیب زاست! این چگنی با آن جکل فقط یک شباهت لفظی دارند، نه چیز دیگر! جکل Jikil یا چـگِل در گزارش تاجران و مورخین چینی از قبایل وابسته به یوشی ها در شمال جاده ابریشم و کاشغر بودند که بعداً از آنها بعنوان یکی از قبائل ترک خاور دور و از ترکان خَلُّخ (ناحیه‌ای در حدود کاشغر) نام برده شده. واسیلی ولادیمیروویچ بارتولد در《تاریخ هفت آب》ص ۳۶ و ۴۰ این طایفه را بصورت《جِکِل》ثبت کرده! از قرن 7 میلادی نام این قبیله در آثار فارسی و ترکی به چشم میخورد. جکِل ها در ابتدا در اطراف دریاچه ایسیک‌کول واقع در کشور قرقیزستان کنونی زندگی می‌کردند. آنها از بازماندگان شاخه شمالی یوشی ها بودند که بعداً خانات کیمک در ترکستان بوجود آوردند. در کتاب《دیوان لغات الترک》اثر محمود کاشغری از قبائل ترک، از جکِل در کنار اَفشار، بایُندر، سلغر، یغما، غُز، سِلجوق و مجغر نام می‌برد. جکِلها بعدها در زمان جنگهای صلیبی به نواحی قفقاز و نواحی حاشیه دریای سیاه در ترکیه فعلی کوچ میکنند که امروز بخش چپنی در ترکیه یکی از ولایتهای ترکمن نشین است که از مهاجرت این قبیله بوجود آمده است. علاوه بر ترکیه، جکِل ها در قفقاز و جلگه جکل مجارستان نیز زندگی میکنند. در فرهنگ فارسی عَمید، ص ۴۰۷ آمده: چکل طایفه‌ای از ترکان قراخانی که در نزد شُعراء به زیبایی و خوش اندامی معروف بوده‌اند مثال از سعدی: محقق همان بیند اندر ابل _ که در خوبرویان چین و چکل! چکل در ترکی به معنی گوشت و بخیه است اما در نزد مردم ترکستان به کسی گفته میشود که بدن او جای زخم شمشیر دارد. در فرهنگ دهخدا جکل نام شهری از ترکستان قدیم است که مردم آن شهر به زیبایی و شجاعت معروف بوده‌اند و بدین مناسبت شاعران در اشعار خود خوبرویان را بدین شهر نسبت داده یا به مردم جکل ترکستان تشبیه کرده‌اند که دارای قامت بلند و صورت زیبا بودند حافظ میگوید: صفای خلوت خاطر از آن شمع《چگل》جویم _ فروغ چشم و نور دل از آن ماه ختن دارم/ سوختم در چاه صبر از بهر آن شمع《چگلین》_ شاه ترکان فارغ است از حال ما کو رستمی. خواجوی کرمانی گوید: ای شمع《چگل》دوش در ایوان که بودی _ وی سرو روان دی به گلستان که بودی. حکیم صبوری گوید: ور براندازد نقاب از صورت شمع《چگل》_ زهد را غارت نماید هوش را یغما کند. اکبر یاوریان در واژه‌نامه لُری، ص 314 مینویسد: چنگایی منسوب به چنگروی است چون تلفظ واژه اوستایی خورشید (انیران آنغز ئو چنگه/ aniran angha anaghrd reotch) به معنی《روشنایی بی پایان》میباشد که در کتاب اوستا نوشته هاشم رضی، یسنا، هات یکم، بخش 5، ص 156 این مطلب آمده. چِنگروی cengervi از کلمه چنگه یا چنگای اوستایی به معنی《خورشید》است و لقب اتابکان لُر هم آل خورشید است که نسبشان به همین طایفه چنگروی میرسد! دکتر کَرم علیرضایی در《پیوستگی زبان لُری با تاجیکی》ص 116 مینویسد: جنگره jangara به معنای جنگی و جنگجو است و جنگروی (چنگروی) به معنای جنگجو میباشد. چگنی و چنگایی بازمانده طایفه چنگروی لُر هستند.


 • خسروی

  با توجه به اینکه در استان خراسان جنوبی جمعیت زیادی با نام خانوادگی خسروی در روستاهای متعدد این استان ساکن می باشند بطوری که در برخی از این روستا ها اکثرا به این نام خوانده میشوند و همچنین حرفه اکثر شان در گذشته دامداری بوده است میخواستم بدانم آیا اصالت این مردم نیز به قوم لر یا بختیاری بر می گردد یا خیر و آیا رابطه ای بین آنها وجود دارد؟


 • خسروی

  ایل بهلولی که هم اکنون غالبا در شهرستان های زیرکوه درمیان و سربیشه استان خراسان جنوبی ساکن می باشند به گفته بزرگان این ایل در زمان صفویه و افشاریه از استان فارس به این منطقه کوچانده شده اند و گویش آداب و رسوم و ترانه های محلی آنها کاملا با هم مشابه می باشد


 • دکتر مهرداد ویس‌کرمی

  دکتر مهرداد ویس‌کرمی (متولد ۱۳۵۰ خرم‌آباد) دارای مدرک دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دکترای الهیات از دانشگاه قم می‌باشد. ایشان معدل اول دیپلم تجربی لُرستان و رتبه 24 کنکور سراسری تجربی را کسب کردند و مولف هفده عنوان کتاب هستند. دکتر ویسکرمی سابقه 16 سال طبابت دارند. دکتر ویسکرمی مجوز تدریس یازده حیطه تخصصی در دانشگاه را دارند و بعنوان پژوهشگر برگزیده ملّی و نویسنده نمونه دانشگاه علوم پزشکی کشور انتخاب شدند و کارشناس صداوسيمای مرکز لُرستان، اصفهان و اراک هستند. وی سابقه تدریس پانزده ساله در دانشگاه‌های استان‌های اصفهان و لُرستان را در کارنامه خود دارد و چندین مقاله علمی_پژوهشی از آثار اوست. از جمله آثار وی «ابتکار علامه طباطبایی در حل مسئله روح در قرآن» می‌باشد. دکتر مهرداد ویسکرمی به دو زبان انگلیسی و عربی تسلّط کامل دارند.


 • چگنی بازمانده دودمان چنگروی

  ایرج کاظمی درکتاب میرنوروز، صفحه 105 مینویسد: حمدالله مستوفی درتاریخ گزیده صفحه 550 زادگاه اتابکان لُر را مانرود در مرکز لُرستان میداند و می‌نویسد: اتابکان لُر از طایفه چنگروی از طوایف لُر بوده‌اند و سرسلسله آنان شجاع الدین خورشید از آنجا برخاسته! امروزه آثار قلعه چنگری بر فراز کوهی به همین نام خودنمایی میکند! بدون تردید ایل چگنی و چنگایی از بازماندگان دودمان اتابکان لرکوچک به شمار میروند! کوه چنگری در شهرستان چگنی کنار کوه مه‌پِل موید چنگروی بودن چگنی هاست! همچنین سراب چِگِه در چگنی بدون شک ریشه تمام چگنی ها را به این منطقه میرساند. چگنی های استان فارس ببستر در فیروزآباد حضور دارند. بوشهر خصوصاً گناوه که مُلک حیات داوودی است که از لُرستان به جنوب تبعید شدند. کلمه ایل اولین بار در تاریخ ایران در جلوی نام چگنی ثبت شده (تذکره نصرآبادی، صفحه 33 جلوی نام شاعر بزرگوار و فرهیخته، عبدالله سلطان حاکم ولایات خراسان) قبل از آن، کلمه ایل به تنهایی استفاده میشده و معنای اتحاد و همدلی میداده مثل جمله: «بیایید باهم ایل شویم» در استان فارس چگنی قبلاً یک ایل بوده، قشقایی هم یک ایل، الان اینطوری جعل کردند که چگنی یک طایفه از قشقاییه! همان روزنامه سال 41 شمسی که راجع به قتل رییس برنامه اصلاحات ارضی در فارس، به دست چگنیها بوده، هم چگنی را یک ایل دانسته! بهترین سند برای لُربودن چگنیها، لُری حرف زدن چگنی هایی است که به گیلان و قزوین در دوره صفویه تبعید شدند اگر ترک بودند باید در پایتخت صفویه یعنی قزوین که قاعدتاً زبانش ترکی بوده، اینها هم ترکی حرف میزدند! بیخود‌. چگنی های رودبار و لوشان و قزوین اصالتشان را بعد از گذشت 450 سال از زمان‌ صفویه‌ تاکنون حفظ کردند و با افتخار به زبان‌ لُری تکلم‌ میکنند!‌ شواهد و قرائن بسیار متقنی بر تبعید چگنیها از لُرستان به قزوین وجود دارد مثلاً یکنفر از چگنی های قزوین یک داستان از اجدادش نقل میکرده و از درختی در چگنی صحبت میکرد به اسم «دار تی» یعنی درخت توت که الآن آن درخت در شهرستان چگنی وجود دارد و اسم منطقه هم بنام همین درخت شده و کارشناسان کشاورزی عمرش را بالای پانصد سال میدانند!


 • طایفه میرزاوند چگنی در شیراز

  معرفی طایفه میرزاوند چگنی شیراز: طایفه میرزاوند از طوایف اصیل و محترم استان فارس می باشند این طایفه که طبق روایاتشان از تبار شخصی از طایفه میرزاوند چگنی بوده اند اواخر افشاریه و اوایل زندیه از لرستان به سمت مناطق ایل نشین بختیاری و سپس به شیراز رهسپار شده و در میان ایل قشقایی سکنا گزیدند ، طایفه میرزاوند تاریخ پر فراز و نشیبی را طی کرده و با ایل بزرگ قشقایی وصلت نموده ، به دلیل سکونت حدود سیصد ساله آنان در استان فارس و در میان ترک زبانان قشقایی زبانشان به ترکی تغییر یافته است. طایفه میرزاوند دارای شخصیت های بنام و تاثیرگذار می باشد که در زمینه های علمی و اجرایی در سِمَت های مختلف استانی و کشوری مشغول به خدمت می‌باشند. تاریخ تکمیلی میرزاوندهای شیراز در کتاب ایل چگنی توسط استاد《مراد محمودی چگنی》به رشته تحریر درآمده و پس از چاپ این کتاب می توانید بیشتر با این دسته از چگنی ها آشنا شوید. طایفه میرزاوند از طوایف بزرگ و با اصالت ایران هستند ، به نقل از راویان متعدد میرزاوند قدیمی ترین طایفه چگنی بوده است که در دوران صفویه تا زندیه بیشترین مهاجرت را داشته اند ، اکنون میرزاوندها چهار شاخه بزرگ می باشند ۱- میرزاوند چگنی ۲- میرزاوند بالاگریوه ۳- میرزاوند بختیاری و ۴- میرزاوند قشقایی. با تحقیقات گسترده مشخص شده که میرزاوندهای قشقایی ابتدا از لرستان و ایل چگنی به فارس رفته اند، آنان پس از قرنها دوری از لُرستان و ادغام با اقوام دیگر هنوز نام زیبا و با ابهت میرزاوند را حفظ نموده و به آن افتخار می‌کنند. شایان ذکر است که ایل هداوند بزرگترین ایل لُرتبار و لُرزبان استان تهران منشعب از میرزاوند بوده‌اند.


 • سرهنگ خلبان حسین چگنی

  فضای جنگ جذابیت تعریف ندارد، واقعیت جنگ در تعاقب خود تخریب، ویرانی، بی‌سامانی و ترس را به همراه دارد؛ اما اگر مردم یک سرزمین مورد تهاجم قرار بگیرند به صورتیکه غیرت ملی و ایدئولوژیک آن‌ها خدشه‌دار شود دفاع چنان مقام و منزلت مقدسی می‌یابد که جان بی‌ارزش‌ترین هدیه برای از مقاومت در برابر دشمن می‌شود. فرهنگ فولکلور نیز از این اسطوره‌های مقاومت در جهت بازتولید میهن‌پرستی، شرافت و رادمردی استفاده کرده و آن‌ها را به نسل بعد می‌شناساند. تاریخ لُرستان تاریخ حماسه‌ی مقاومت‌هاست؛ تاریخی لبریز از نقش‌آفرینی مردان و زنان سلحشوری که در زمان حیات خویش نقشی ماندگار زده‌اند و به ابدیت پیوسته‌اند. اما افسوس و حسرت که قوم لُر همواره از اظهار فضیلت‌های خود عاجز است و انگار بلد نیست که بزرگان خود را در سطح کلان و ملی به هم‌وطنان باز شناساند. علت این ناتوانی و عدم انعکاس قابلیت‌های سرزمینی هرچه باشد در اصل موضوع تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کند، ما سال‌هاست خودمان را《مردمانی فضیلت کش》خطاب می‌کنیم. تقریباً کم پیش می‌آید که در جایی صحبت از جنگ تحمیلی و فرماندهان سرافراز نیروی هوایی بشود و نام《سرهنگ خلبان حسین چگنی》به میان نیاید. دوستی غیر لُر تعریف می‌کرد سال گذشته در همایشی تحت عنوان "آن ۴۲ فروند" (با موضوعیت تقدیر از ۴۲ خلبان نمونه‌ی اوایل جنگ که از پایگاه شکاری تبریز به مواضع ارتش صدام حمله کردند) شرکت کردم؛ همایش در سالن سوره حوزه هنری تهران برگزار و سخنران اول نیز خلبان بازنشسته امیر سرتیپ دوم مُحبی از خلبانان زبده جنگ بود، سرتیپ مُحبی در خلال برنامه بارها و بارها از شجاعت و استعداد زنده‌یاد《سرهنگ خلبان حسین چگنی》نام برد و از او به‌عنوان سند مستند افتخار لُرستان در جنگ تحمیلی یاد کرد. هنگامی که راوی از رشادت و راهبری خلبان چگنی در جریان عملیات فاو صحبت می‌کرد اشک در چشمانش حلقه بست. اما به‌راستی سرهنگ خلبان چگنی که بود و چرا این‌گونه سال‌ها بعد از حیاتش تکریم می‌شود و نامش تاریخ انقضا ندارد؟ از همین‌جا می‌توان به اصالت اسطوره‌ها پی برد؛ اساطیری که بدون داشتن تریبون و برنامه و تبلیغات، محبوب دل‌ها شده‌اند. سرهنگ حسین چگنی متولد ۱۳۳۱ در شهرستان چگنی است، پدرش مرحوم علی عسگر از فرماندهان اننظامی خوش‌نام لُرستان بود. (و در هر منطقه‌ای که خدمت نمود علاوه بر کسوت فرماندهی نظامی چونان کدیوری متنفذ به رتق و فتق امورات مردم پرداخت) سرهنگ حسین چگنی تحصیلات ابتدایی و تکمیلی متوسطه را در زادگاه خود (شهر خرم‌آباد) به پایان رساند، سپس با عشقی ابدی دانشکده نیروی هوایی پیوست او در زمره نسلی از خلبانان نیروی هوایی است که برای تکمیل مهارت‌های هوایی به خارج از کشور اعزام شدند. خلبان چگنی با نبوغی ذاتی حائز《نمره الف》دوره خلبانی هواپیماهای شکاری فانتوم در《پایگاه هوایی لکلند واقع در سانتیاگوی تگزاس》شد و به‌عنوان خلبان ممتاز خاورمیانه در رسانه‌های تگزاس از او نام برده شد. با پیروزی انقلاب و شروع جنگ، عرصه برای مردی سلحشور مانند وی، فراهم و در تمام عرصه‌های شغلی خویش به انجام خدمت پرداخت. چهار هزار ساعت پرواز طی بیش از نهصد عملیات موفق وی را در رأس تالار افتخارات یک سرباز وطن قرار داده که بنظر می‌رسد این رکورد قابل تکرار نباشد. در خلال جنگ تحمیلی که نیاز به تجهیز ناوگان هوایی کشور برای مقابله با تهاجمات رژیم بعثی ضروری می‌نمود. سرهنگ خلبان چگنی که علاوه بر استادی پرواز در کسوت《استاد دانشگاه به تدریس دو رشته زبان انگلیسی و روسی》مشغول بود، مأمور آموزش و انتقال تجهیزات هوایی خریداری شده از روسیه شد. وی پس از حضور در کشور روسیه و تکمیل تمام دوره‌های تخصصی، در مقام فرمانده اسکادران انتقال میگ‌های ۲۹ به ایران جز اولین خلبانان غیر روسی منطقه بود که با میگ ۲۹ به ساحت هوایی کشور ادای احترام کرد. در خلال یکی از مأموریت‌های شکستن دیوار صوتی و موشک‌باران بغداد و کرکوک، قسمتی از بال هواپیمای سرهنگ چگنی به تورهای آفندی بر فراز بغداد گیرکرده و وی با مهارت کامل به‌رغم آسیب‌دیدگی بال هواپیما آن را سالم در خاک ایران به زمین می‌نشاند و چیزی شبیه معجزه اتفاق می‌افتد. البته از این دست اتفاقات بارها برای خلبان چگنی رخ داد اما گویا تقدیر مُصر به حفظ این فرماندهی ارزشمند تا پایان جنگ بود تا بتواند خلبانان جوان بیشتری را تربیت کند. بعد از جنگ و به پاسداشت سال‌ها رشادت و پایمردی این خلبان بی‌بدیل، رهبر انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دو نوبت از وی تجلیل و دو نشان《شجاعت》و《زبده‌ترین خلبان جنگ》را با دستان مبارک خویش به وی اهدا نمودند. سرهنگ خلبان چگنی از سوی آیت‌الله رفسنجانی رئیس‌جمهور وقت نیز موردتقدیر قرار گرفت. بسیاری مدال‌ها و پاسداشت‌های عنوان نشده دیگر، نیز در تالار افتخارات این فرزند برومند لُرستان به چشم می‌خورد. تا او را به‌عنوان یکی از پرافتخارترین خلبانان جنگ تحمیلی حائز اهمیتی بی بدیل کند. علاوه بر تمام مراتب و مدارج علمی و تخصصی یادشده، وی انسانی وارسته، خاکی و بی‌ادعا بود و به معنای اَخص کلمه مردم‌دار بود. زنده‌یاد سرهنگ چگنی در سال ۱۳۷۷ در اثر سانحه‌ی اتومبیل به دیدار حق شتافت تا ابدیت داغ کوچی ناگاه را در اتمسفر لُرستان و کشور مکرر کند. سرهنگ خلبان فرشید همتی چگنی: به‌رغم نبود این اَبَرمرد جای بسی افتخار و خوشحالی است که هم‌اینک خواهرزاده برومند و فهیمش《سرهنگ خلبان فرشید همتی چگنی》مُمد راه وی شده و به‌عنوان خلبانی نمونه و همچنین مدرس پروازی زبده در آموزش هواپیماهای شکاری کشور مطرح است و با وجود جوانی و به مدد تجربه، تلاش و استعداد خویش، معاونت یکی از سوق‌الجیشی ترین پایگاه‌های هوایی کشور را عهده‌دار است. به قول لُری خودمان، خوورزا وِلدِ حالوشَ. ای تهمتن، معنی نام حسین _ در صلابت همچو انجام حسین / ای غرور خسته‌ی مردان ایل _ دشمنان از قهر تو اندر قتیل / ای سکوت فاخر، ای مرد خدا _ ای ضمیرت پر ز الحان جدا / ای پر از غم‌های ناگفته به اوج _ ای تو طوفنده به دریاها و موج. مهرداد سوری / سایت یافته.


 • پروفسور ناصر چگنی

  پرفسور ناصر چگنی: در سال ۱۳۲۸ در شهر لُرنشین ملایر به دنیا آمد ایشان دارای: 1_دکترای فیزیولوژی از دانشگاه تهران / 2_دکترای phd از دانشگاه ساوتهمپتون انگلیس / 3_دکترای غدد از دانشگاه لیزئول آمریکا / 4_استاد دانشگاه فلوریدای آمریکا / 5_ارائه بیش از ۱۹۰ مقاله علمی_پژوهشی در زمینه زیست شناسی سلولی / 6_کاشف تحقیقات nekata در سال ۲۰۱۰ می‌باشند. برای پرفسور چگنی آرزوی سلامتی و تندرستی داریم.آخرین مقالات