پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

لیلا قاسم

لیلا قاسم (زن مبارز لور عراقی) روز چهارشنبه ۲۷ دسامبر سال ۱۹۵۲ در یکی از روستاهای خانقین به نام "مسفا" چشم به جهان گشود. لیلا در سال ۱۹۵۹ وارد مدرسه شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه‌ اش را در شهر خانقین به پایان رساند و سپس برای ادامه تحصیل در رشته جامعه شناسی، در سال ۱۹۷۰ به دانشگاه بغداد رفت.

لیلا قاسم

سال ۱۹۷۰ در سالگرد تأسیس حزب بعث، شماری از بازرگانان لور فیلی که سهم کلانی از اقتصاد عراق در دست‌ شان بود، به صورت گروهی دستگیر ‌ و ثروت و دارایی‌ شان توسط حکومت بعث عراق مصادره شد.

عده‌ای از آن‌ها را کشتند،‌ و بقیه را به این عنوان که ایرانی هستند روانه مرزهای ایران کردند. متعاقبا به صورت گسترده‌ تری حدود سیصد هزار نفر از لورهای فیلی در شهرهای بغداد، بصره، جسان، مندلی، خانقین، بابل، سویره، علی شرقی، علی غربی، کوت، عماره و بدره دستگیر شدند؛ اموال آن‌ها مصادره و یا توسط افراد بعثی به غارت رفت. مردهای بین ۱۵ تا ۳۰ سال که تعدادشان حدود نه هزار نفر می‌شد کشته و ناپدید شدند و روانه زندان شدند و بقیه را با ابطال شناسنامه های عراقی بالاجبار روانه مرزهای ایران کردند.

چنین شرایطی بود که لیلا قاسم در دانشگاه  بغداد به مبارزه با جنایات بعثی ها پرداخت و به تدریج تبدیل به الگوی مقاومت و مبارزه در مقابل حکومت بعثی آن هم درست در زمان کوران و خفقان حکومت بعثی بود.

جنایات حزب بعث علیه لورهای فیلی  پس از سازش شاه و صدام در الجزایر شتاب بیشتری گرفت. مبارزات لیلا قاسم و یارانش زمانی که ستم و جنایات حکومت در سال ۱۹۷۴ کشتار و آواره کردن لورهای فیلی به اوج خود رسید رنگ ویژه و تازه ای به خود گرفت.

هراس رژیم بعثی موجب تشدید خفقان در بغداد شد که در پی آن لیلا با همراهی یارانش (جواد مراد هموندی، حسن محمد رشید، نریمان فواد و آزاد سلیمان میران) دستگیر و مدتی در زندان ابوغریب در سلول انفرادی رژیم زندانی گردید و در ۱۳ مه ۱۹۷۴ رژیم بعث او و چهار همراهش را به اعدام محکوم و در زندان ابوغریب غروب هنگام به دار آویخت.

لیلا قاسم توسط بازماندگانش در وادی السلام نجف به خاک سپرده شد.

لیلا قاسم اسطوره ی مبارزه علیه ظلم در میان لورهای فیلی عراق است .

البته متاسفانه او برای اکراد نیز میجنگید.  و عضو حزب دموکرات کردستان بود که پس از دستگیری توسط نیروهای بعث صدام اکراد به او خیانت کردند.

1 نظر

  • احمدوند

    زنده باد شیرزنان ایل همه وند (احمدوند) لیلا قاسم از ایل احمدوند بودند.لطفا اضافه بفرمایید و همسرشان جواد مراد همه وند از احمدوندهای منطقه سلیمانیه عراق بودند.آخرین مقالات