شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

نکاتی پیرامون پخش دوباره سریال سرزمین کهن

نکاتی پیرامون پخش دوباره سریال سرزمین کهن

قوم لور در طول تاریخ کهن این سرزمین همواره قلب و ستون فقرات ایران بوده و هست. در تاریخ این قوم سر افراز حتی یک نقطه تاریک وجود ندارد و در هیچ جای تاریخ ایران ، خیانت و یا حرکتی از قوم لور که ضد ایران و ایرانی باشد ثبت و ضبط نشده است.

 

 لورها به عنوان مردمانی دوستدار ایران همواره در مقابل دشمنان این مرز و بوم سینه شان سپر بلا بوده است و ایران ستیزان اجنبی پرست دلی پر کینه از این قوم سربلند و اصیل النسب دارند. قوم لور و هر آنچه که مایه مباهات این قوم و ملت ایران باشد تیری است در چشم و قلب دشمنان این مرز و بوم به همین دلیل بی ربط نیست که اتاق فکر و ستاد پشتیبانی که در آن انواع توهینات ردیفی ، جوکهای سخیف و تمسخرهای سبک و بی دلیل که به این مردم اصیل شده و میشود را منسوب به دشمنان خارج نشین و دنباله روهای داخلی آنها بدانیم. حتی نخبگان و متفکران معاصر و بزرگی نظیردکترعلیشریعتی ، شهید مطهری و هم از نسبت های ناروای این قماش فحاش بی نصیب نمانده اند.

 

سیل و هجوم بی سابقه و تولید ، ترجمه و پخش جوکهای قومیتی و توهین به قوم لور در فضای مجازی در چند سال اخیر گواه این مدعاست و این همه توهین اساسأ بدون غرض و بدون پشتوانه مالی امکان پذیر نیست و دست تجزیه طلبان ایران ستیز را به وضوح میتوان در آن تشخیص داد. با هوشیاری کاربران فضای مجازی توهینات هدفمند و رگباری این بدخواهان لور ستیز در این فضا راه بجایی نبرد ولی اکنون بدخواهان قوم لور زمین بازی را عوض کرده و هجمه را به داخل رسانه های رسمی و تولیدات فرهنگی و هنری کشانده اند. 

بهمن ماه سال ۱۳۹۲ کمال تبریزی مجموعه ای که تحریف علنی تاریخ معاصر بود و نفع قوم خاصی را منعکس میکرد را با هزینه گزاف و تبلیغات زیاد روی آنتن برد در یکی از سکانس های این مجموعه که در روز تعطیل و ساعات پر بیننده تلویزیون پخش میشد یکی از شخصیت های فیلم که از قضا خودش عضو فرقه دموکرات آذربایجان ( از احزاب وطن فروش و دست نشانده حزب کمونیست شوروی، سابق ) است به صورت آشکارا به مردم لور بختیاری توهین میکند و همزمان عکس سردار اسعد بختیاری از رهبران مشروطه را نشان میدهد!!!  

واکنش و اعتراض فعالان سیاسی و رسانه ای قوم لور به این موضوع باعث اعتراض مردم در استانهای لور نشین شد. با گسترش دامنه اعتراضات مردمی ، شورای عالی امنیت ملی به قضیه ورود پیدا کرد و به همین دلیل با دستور مستقیم این شورا جلوی پخش سریال از قسمت چهارم گرفته شد. با توقیف پخش و نیز عذر خواهی عوامل و دست اندر کاران تولید سریال سرزمین کهن بالاخره اعتراضات مردمی فرو نشست. عزت الله ضرغامی رییس وقت سازمان صدا و سیما که خود از لورهای بختیاری خوزستان میباشد با پوشیدن لباس لوری بختیاری به میان مردم مسجد سلیمان رفت و از آنان دلجویی کرد حالا رسانه ای شدن خبر پخش دوباره مجموعه تلویزیونی سرزمین کهن به نقل از گمال تبریزی و آقای میر باقری معاون سیما باعث نگرانی فعالان سیاسی و رسانه ای قوم لور و بویژه همتباران لور بختیاری شده است. 

در پی افزایش این نگرانی ها پویش توقیف سریال سرزمین کهن در فضای مجازی ایجاد شده است با وجود گذشت زمان کمی از ایجاد این پویش حدود ۳۰ هزار نفر در سراسر کشور به آن پیوسته است و جملگی اعضای این پویش که از همه اقشار قوم لور در آن وجود دارد خواستار جلوگیری از پخش این سریال جنجالی هستند در سالهای اخیر قوم نجیب و اصیل لور بارها مورد آماج توهین ها و تمسخرهای بی پایه و اساس قرار گرفته است به همین نارضایتی ، حساسیت و نیز عصبانیت پنهانی در لایه هایی از جامعه لور در سراسر کشور ایجاد شده است.

 

هرگونه جسارت ، بی حرمتی دوباره و یا عملی که بوی اهانت از آن به مشام برسد ممکن است خدای ناکرده به حوادث و نا آرامی های خارج از کنترل تبدیل شود. برای ایجاد آرامش و جلوگیری از سؤ استفاده فرصت طلبان از شرایط موجود توصیه هایی در ذیل عنوان میشود

یکم ؛ کنش گران و فعالان سیاسی و رسانه ای قوم لور نگران هستند که بار دیگر تاریخ را به ضرر این قوم تحریف و دستکاری کنند لذا واکنش ها به پخش دوباره سریال سرزمین کهن ناشی از این نگرانی است.

دوم ؛ ایران کشوری کثیر القوم است این ویژگی همچنان که یک نقطه قوت محسوب میشود در صورتی که کج سلیقگی شود و نظارت لازم بر تولید آثار فرهنگی و هنری نشود به وحدت ملی خدشه وارد شده و کشور از این ناحیه آسیب خواهد دید به همین دلیل در تولید محصولات فرهنگی و هنری باید دقت شود به قومیت ها دانسته یا ندانسته اهانتی ، نشود.

سوم ؛ با توجه به نقش رسانه ملی در جهت دهی و آگاهی بخشی به جامعه مسؤلان این رسانه فراگیر در تولید آثاری که با موضوع قومیت ها و فرهنگ های بومی کشور تهیه میشود دقت نظر بیشتری داشته باشند دیگر اینکه ضمن رعایت حساسیت ها و خطوط قرمز قومیت های موجود در کشور از کارشناسانی که به هویت قومی و تاریخ اقوام احاطه دارند به عنوان نویسنده یا مشاور تاریخی در تولید اینگونه آثار استفاده شود.

 چهارم ؛ پیشنهاد میشود که قبل از پخش دوباره سریال سرزمین کهن جمعی از نخبگان و فرهیختگان لور تبار به ویژه همتباران بختیاری سریال را ببینند تا نگرانی ها در این خصوص رفع شود.

پنجم ؛ شایسته بود در نسخه اصلاح شده سریال از هم تباران بختیاری اعاده حیثیت و دلجویی شود و کارگردان یا کارشناس و مشاور تاریخی مجموعه قبل از پخش قسمت نخست سریال میتواند، اینکار را انجام دهد.

در پایان باید عرض شود که مردم لور آنقدر عظمت دارند که توهین و تمسخر عده ای تازه به شهر رسیده و مجهول النسب که وحدت اقوام را نمیخواهند نمی توانند خدشه ای به تاریخ سراسر افتخار این قوم وارد کنند قومی که هیچگاه در طول تاریخ ، گریز از مرکز نبوده اند و چشم به دهان بیگانگان و دشمنان این آب و خاک ندوخته اند.

یک ضرب المثل لوری هست که میگویددریا وه زون سیی حروم نموعه. یعنی آب دریا با زبان زدن یک سگ حرام نمیشود. قوم لور دریاست کسانی که عظمت این قوم را نمیخواهند هم چون کف روی آب با تلنگری و یا وزیدن نسیمی از بین میروند و نمیتوانند از عظمت و بزرگی این قوم جلیل بکاهند

 

6 نظر

 • نعمت سعیدی

  تهت هیچ شرایطی باید رییس رسانه ملی اجازه پخش را صادر نکند چون نه اینکه باعث همبستگی نمیشود بلکه باعث تنش میان قومها و همبستگی ملی میشودبا حترام و ل تشکر


 • سیروس بهاروند

  متأسفانه ما لورها نسبت به هویت ، فرهنگ و داشته هایمان بی تفاوت شده ایم و در این برهه حساس از تاریخ می بینیم که در روز روشن و در تلویزیون تاریخ را تحریف و دستکاری و به ضرر قوم ما تعریف ، تفسیر و روایت میکنند و نمایندگان ، مسؤلان و نخبگان قوم ما هم به راحتی از کنار این هجمه های تاریخی عبور میکنند!!! مشکل اصلی مردمان لور به کم قانع بودن است و اینکه ما دنبال حق و حقوق و مطالباتمان نمی رویم


 • فرشید بیرانوند

  واقعأ غیر قابل باور است که صدا و سیما میلی اول پخش میکند و بعد باز بینی میکند!!! نکته دیگر تکرار سریالی و رگباری این توهین هاست. آیا اقوام دیگر هم از این نسیم مستفیض میشوند یا فقط ماییم که باید همیشه فدایی باشیم؟ دفاع مسؤلین هم چندان قاطع نیست و فقط در حد یک بیانیه است! آیا مسعولی حاضر است استعفا دهد به نشانه ی اعتراض؟


 • لر تنها نیست

  وقتی میگن لر و به خصوص ما بختیاری ها ساده هستیم ولی منظور ساده زیستی است نه ساده اندیشی و ساده لوح بودن. لور تنها نیست بی غیرتی در قوم لور مد شده است. متأسف هستم برای مسؤلین که هنوز متوجه ی خواسته ی ما نشدند تاکنون عدم پخش این سریال نژادپرستانه را به منزله ی محکومیت آنان میدانستیم و سکوت کردیم ولی اگر قرار به پخش آن باشد محکومیت مادام العمر به کنار کشیدن از کلیه ی فعالیتهای تهیه کننده و کارگردان و نویسنده باید منظور شود و مجازات این افراد دست اندر کار این سریال سخیف که باعث اختلاف و تنش قومی و نا امنی وطن میشود عین عدالت خواهی برای اقوام اصیل ایرانی است. گرگها خوب بدانند در این ایل غریب … گر پدر مرد ، تفنگ پدری هست هنوز / گر چه مردان قبیله همگی کشته شدند … توی گهواره چوبی پسری هست هنوز / آب اگر نیست نترسید ، که در قافله مان … دل دریایی و چشمان تری هست هنوز


 • سرزمین مادری !

  روزنامه ایران در شماره ۶۶۲۸ ( ۴ آبان ۱۳۹۶ ) نوشت:انتخاب نام خانوادگی بختیاری برای خانواده ای که سلطنت طلب است و نقش منفی سریال سرزمین کهن را هم دارند موجب اعتراض مردم لر شد اما چیزی که باعث زبانه کشیدن این آتش زیر خاکستر شد دیالوگ تندی بود که در قسمت چهارم سریال سرزمین کهن به مشاهیر قوم لر از جمله سردار اسعد توهین کردند و همزمان عکس او را نشان میدادند و این گستاخی سریال کمال تبریزی را متوقف کرد و اعتراضات قوم لر در ۶ استان فراگیر شد و علاوه بر مردم نمایندگان مجلس و دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام را هم به واکنش واداشت و دکتر رضایی علاوه بر اعتراض به ضرغامی رییس صدا و سیما در گفتگویی زنده که از شبکه دو پخش شد در واکنش به حاشیه های پیش آمده سریال سرزمین کهن از سردار اسعد بختیاری و علیمردان خان به عنوان شخصیت های مهم و تأثیرگذار در تاریخ معاصر ایران نام برد و صحبت کرد. آژانس خبری بختیاری ها ( ایبنا) به دلیل انعکاس خبری این اعتراضات از دسترس کاربران خارج شد ! هدایت الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس ، سریال ساخته کمال تبریزی را تفرقه آمیز و یکطرفه نامید و گفت:به آقای علی عسگری تذکر و هشدار میدهم که فکر پخش مجدد سریال ضد ملی و زشت سرزمین کهن را از سر بیرون کند. این سریال حاوی گرایشات تند نژادپرستی است و رسانه ملی که همواره در دست گروه خاصی بوده همواره برداشت و خوانش خاص خود را از تاریخ معاصر دارند و قومی را بزرگ و دیگری را کوچک جلوه میدهند در تمام سریال های مشروطه هم همین خط فکری را می بینید که تمامأ حول یک قوم خاص به گردش در می آید و وقتی تاریخ مکتوب و اسناد را رصد میکنیم می بینیم که مشروطه حاصل تلاش و مجاهدت لرهای بختیاری ، خواص تهران و قشون گیلان به همراه آذربایجان بوده است اما حالا چرا فقط تلویزیون ایران فقط ستارخان و باقرخان را نشان میدهد ؟


 • احمدوند

  وضعیت امروز هر جامعه تابع شرایطی است که جامعه از گذشته تاکنون طی کرده و انتخابهای غلط گذشته میتواند بر وضعیت امروز تأثیرگذار باشد. بطوری که انتخابهای بد دیروز ، دامنه و تنوع تصمیمات امروز را محدود نموده است. یک جامعه بر اثر تصمیمات نامناسب گذشته میتواند به قفل شدگی برسد و به تقدیرگرایی تن دهد. بی تفاوتی نسلهای گذشته امروز جامعه لرها را به قفل شدگی کشانده است بطوریکه هر تازه به شهر رسیده ای بخود جرأت میدهد که در مورد لرها اظهار نظر کند و ژست روشنفکری بگیرد. دیالوگهایی که نشان از حس ناسیونالیستی به نفع قومی خاص دارد در این سریال چه معنایی میتواند داشته باشد؟ آخر مگر میشود قومی که در انقلاب مشروطه طلایه دار بوده و نقش اصلی را داشته تا به این حد توسط یک رسانه و عوامل سازنده اش (گمال تبریزی) تحریف شود؟ حس ناسیونالیستی و قومگرایی و برجسته سازی توسط سازندگان در این سریال یکطرفه کاملأ مشهود بود.آخرین مقالات