چهار شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

دسایس نفوذیان پان کرد

لازم دانستم تو پرانتز عرض کنم که منظور از پانکرد مردم عزیز کرد نیست

دسایس نفوذیان پان کرد

چندی است در فضای مجازی شاهد آنیم افرادی که آشکارا تحت تأثیر گروهک های تجزیه طلب پان کرد هستند به نام ما مردم لک , به پیاده نظام فریب خورده بدل شده اند و ندانسته بر طبل جدایی میکوبند و ملتمسانه به دست و پای دیگر اقوام افتاده اند که شما را به خدا ما را در لایه های زیرین قومیتی خویش قرار دهید هر چند با استفاده از برخی الفاظ تازه ابداع همچون لکستان داعیه مطالبه حقوق مردم لک زبان سر میدهند.

این رفتار و نگرش های مشابه که عمدتأ ناشی از نا آگاهی از تاریخ و پیشینه قوم لور میباشد تا کنون تأثیری بر هویت و تفکر مردمان لک نداشته است اما همین دیدگاه های نا بخردانه بود که در دوره پهلوی اول ، پشتکوه لورستان را تبدیل به استانی خود کرد پندار و نیمه کرد کرده است!

حال آنکه با توجه به مستندات تاریخی و تقسیمات جغرافیایی کشوری که مشخص میکند ایلام تا همین چند دهه ی پیش پشتکوه لورستان نامیده میشده و هنوز ریش سفیدان ایلام و لورستان این نکته را به یاد دارند در حالی که این افراد توسط مردم لک به عنوان هم نژاد خود شمرده نمی شوند. حال نوبت به مشتی خود فروخته هویت گریز رسیده که کانالی کذایی به نام لکستان ایجاد کرده و خود را متعلق به قومی میدانند که حتی آنان را به حساب نمی آورند و فقط مورد توجه اندک جدایی طلبان به ظاهر کرد هستند.

لازم دانستیم که برای آگاهی این معدود افراد هویت گریز نکاتی را عنوان کنیم

آقای م . ح ادمین کانال تفرقه افکنانه له کستان  لک در طول تاریخ به عنوان یکی از مقتدر ترین ، نجیب ترین و اصیل ترین اقوام لور بوده و خواهد ماند و چه افتخاری بالاتر از این که لک ها بخش عظیمی از جمعیت لورستان فیلی ( لورستان ، ایلام و کرمانشاه ) را به خود اختصاص داده اند. لک خود طلایه دار مردمان لور است و صاحب خانه است و خانه و کاشانه شان همینجاست. تأسیس استان جداگانه آنهم برای تسریع نفوذ فرهنگی پان کرد تنها چیزی است که ما لکها نیازی بدان نداریم. تفاوت زبان و گویش همتباران لک هیچ دلیلی بر لور نبودن آنها نیست همان گونه که بختیاری ها و بویر احمدی ها و ممسنی ها هم زبانشان با باقی لور تباران ( مینجایی و ثلاثی ) فرق دارد و البته همه ما دارای واژگان مشترک و سنت های یکسانی میباشیم. پس بر حسب دیدگاه شما آنها ( کردها ) هم باید ساز جدایی کوک کنند و بروند خود را به جای دیگری بچسبانند؟ مگر کرد کرمانجی ، زبان کرد سورانی را میفهمد؟ مگر زازا و هورامی و مکری و زبان هم را میفهمند؟ دایره شمول مردم لور به گستردگی لک ، ثلاثی ، مینجایی ، بختیاری ، کهگیلویه و بویر احمدی ، ممسنی ، لیراوی ، ملکی و میباشد که تازه در این تقسیم بندی لورهای سراسر ایران از شیروان و تربت حیدریه و منجیل و رودبار و قزوین و کرج و ساوه و ورامین و کرمان و جیرفت تا لورهای فیلی عراق که جدیدأ بر اساس جعل آشکار پان کوردها ( کردهای فیلی!!! ) خوانده میشوند هم جای میگیرند. همان رقص و پایکوبی لوری در خیابان های سوعد که شما به سخره اش گرفته اید بیش از دهها میلیون بیننده داشت و خود سند افتخاری است از نجابت و پاکی شیر زنان و شیر مردان لور تباری که در راه اشاعه فرهنگ و شناساندن تمدن قوم خویش از جان و مال خویش مایه گذاشته اند. همان رقص که با پوشیدگی ذاتی گرد آفریدان مردمم همراه بود به درستی لباس و پوشش مردم لور فیلی را به هنر دوستان ایران و خارج از ایران نشان داد. و بهتر است بدانند که بیشتر عزیزان حاضر در آن دسته رقص لک بودند و ما لکها همیشه بر تبار و ریشه لوری خود افتخار خواهیم کرد. تمامی چهره های فعال فرهنگی مناطق لور تبار ایران بجای سنگ تفرقه و جدایی انداختن و فریب این و آن دادن ، همگی در زیر درفش همیشه در اهتزاز لور برای پاسداشت زبان و آداب و رسوم و فرهنگ اصیل لوری از جیب خودشان هزینه میکنند نه برای امثال شما جیره خوار اجانب و ضد انقلاب های ایران ستیز جدایی طلب هستند. لکهای لور تبار که جان عزیزشان را برای دفاع از ایران و دفاع از فرهنگ و هویت خویش داده اند و همه لورستانات به وجود تک تکشان افتخار میکنند کسی که رقص و دستمال بازی لوری را با پوشش شال و ستره و کت و گلونی لوری که تنها عامل شناسان شدن هویت ماست و پیشینه ای کهن دارد را به باد تمسخر میگیرد ، کسی که خود را خارج از دایره لورها و لورستان میداند حتمأ و بدون شک هدفی جز نفاق ندارد و مهره ای بازی خورده است که باید از او و اربابان طرد شده اش پرهیز کرد.

حرف آخر اینکه تمام فرهیختگان و جوانان متعهد و آگاه لور بدون وابستگی به جایی و فارغ از اقدامات سیاسی فقط و فقط در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ و آداب و رسوم قوم لور در چارچوب قوانین جاری کشور عزیزمان ایران گام بر میدارند و در این راه خطیر از سرزنش عده ای هویت گم کرده و خود فروخته اجنبی پرست که از لور بودن خودشان شرمسارند نمی هراسند این وعده خداست در رابطه با منافقان ( و لا تطع الکافرین و المنافقون ودع اذاهم و توکل علی الله و کفی بالله وکیلا ) .

 

نویسنده: همتباری از دیار مردم همیشه قهرمان لورهای لک

6 نظر

 • لر لک

  ما لک ها همیشه لر بوده و لر خواهیم موند این ها قصد دارن با منزوی کردن بخشی از لر های لک آون ها رو به سمت کرد پنداری بکشونن. اول به لر بودن افتخار میکنم بعد به ایل طایفه خودمون


 • درد دل

  نام محمد بیرانوندی نماینده ( خرم آباد و چگنی ) و گلمرادی نماینده بندر ماهشهر و امیدیه در لیست بیانیه نمایندگان کرد مجلس چه میکند؟ نمایندگان لور که هیچگاه نتوانستند هویت قومی شان را مبنای حرکتی مثبت در مجلس قرار دهند چرا ساده لوحانه وارد بازی پانکردها شدند؟ آیا این نماینده لور کوچکترین علاقه ای به زبان ، هویت ، فرهنگ و منافع مردمان حوزه انتخابیه خود دارد؟ همان مردمی که رأی خود را از آنها گرفت و در ایام انتخابات شب و روز میگفتند:من آمده ام تا در خدمت شما باشم و از حقوق و منافع شما دفاع کنم!!! یادتان نرود شما زاده کجا هستید و برای کجاها سهم خواهی میکنید! وعده هایتان به مردم یادتان نرود! بجای بحث های حاشیه ای فکری به حال معضل بیکاری ، فقر اقتصادی و مهاجرت جوانان تحصیلکرده بیکار حوزه انتخابیه تان بکنید! بهرحال مردم لور از شما انتظار دارند و در پرونده عملکرد شما ثبت خواهد شد.


 • توهمات پانکردها

  پانکولی ها ( پانکردهای متوهم ) در تزی جدید ملایر را شهر کوردها خوانده اند!!! آخر ملایر که صد در صد جمعیتش لور ثلاثی هستند چه ربطی به قوم آواره و مهاجر کرد دارد؟؟؟ کریم خان زند هم طبق توهم جدید پانکردها کورد است؟؟؟ من نمیدانم این همه خریت و جعل تاریخ را از کجا میارید؟ یه طوری با اعتماد به نفس جعل هویت و تاریخ میکنند که کریم خان زند تو گور تن اش میلرزد. شما پانکردها وقتی بزرگ و شاهی ندارید قرار نیست دست به دامن مشاهیر و سرزمین لور بشوید و جعل هویت کنید. کریم خان زند لور شاهی از دیار ملایر بود که همیشه بر لور بودن خود تأکید داشت ملایر هم شهر لورهای ثلاثی است و به زبان لوری تکلم میکنند. پانکولی های جاعل برید کتاب تاریخ زندیه رو بخونید تا ببینید چطور کریم خان زند خودش را لور معرفی میکند. پانکردها میخواهند با خیمه شب بازی ، لکها را که زبانشان به دلیل همجواری اندکی مورد هجوم رسانه ای کوردها قرار گرفته را کورد قالب و معرفی کنند و از این تلرانس فرهنگی نهایت بهره را ببرند و با القای کورد بودن از آنها سربازان پیاده برای خود تدارک ببینند و به تاریخ و مشاهیر و سرزمین تاریخی لورها تسلط یابند لذا بیشترین خطر برای لورها از جانب کوردهاست که میخواهند ازمردم لور به عنوان بازو و گوشت جلو توپ بهره بگیرند. در لور بودن لکها همین بس که نویسندگان کردستانی نه تنها لک بلکه کلهر و زنگنه و کرمانشاهان را هم لور میدانستند مثل:شریف خان و علی اکبر وقایع نگار کردستانی. آدمهای انگل و بی اصل و نسب و بی هویت برای بزرگ جلوه دادن خود و کم کردن کاستی های خودشان مجبور به جعل و دزدی هویت میشوند انسانهای بیشرف دارای این خصلت ها هستند و شما بی شرف ترین انسانها هستید. بهتر است توسط حقیقت سیلی بخورید تا اینکه توسط دروغ بوسیده شوید. هویت چیزی است که نمیتوان از یک ملت گرفت هویت ذاتی است. هویت را نمیشود به کسی القا کرد.


 • حامد میر رحیمی

  پان کوردها گلونی را که روسری زنان و سربند مردان لور است را به یغما میبرند و بر سر زنان معروفه و هرزه بین گروهک های تروریستی و تجزیه طلب پژاک و دموکرات و کومله و شورای آزادی خود میکنند تا با گرفتن فیلم و عکس و پخش آن در فضای مجازی تبدیل به نمادی کردی کنند. خوشبختانه با هوشیاری مسؤلان قبل از شروع دزدی آنها گلونی لورستانی ثبت ملی شد. اما دندان چپاولگر این دزدان بی هویت هنوز کنده نشده است امروزه در تمام رسانه های خود سعی میکنند این دستار لوری را به تن زنان تروریست کورد کنند غافل از اینکه در لورستان فیلی گلونی بر سر زنان و دور کلاه مردان لور پیچیده میشده است و تاریخی فراتر از وجود کورد دارد. در عکس های قدیمی هیچ کردی ( نه خود کرد پندارها که لباس لوری می پوشیده اند ) گلونی به سر ندارد حتی عکس های سی سال پیش زنان کرد هم بدون پوشش گلونی است البته اکثرأ هم بی حجاب و بدون پوشش سر هستند. امیدوارم این دزدان هویت و فرهنگ دست از سر فرهنگ مردم لور بردارند و اگر فرهنگ ، نماد ، مشاهیر و آوازه ای ندارند ، داشته های دیگر اقوام و ملل را ندزدند.


 • کاکاوند

  ابی ربیع شامی ، از امام صادق پرسید:گروهی از کردها در منطقه ما زندگی میکنند و همیشه برای خرید و فروش می آیند و ما با آنها همنشین شده و با هم معامله و تجارت داریم ، تکلیف چیست ؟ امام صادق فرمود:ای ابا ربیع ! با کردها همنشین نشو زیرا ایشان گروهی از جن هستند که خدا از روی آنها پرده برداری کرده است. در کتاب:بدایع اللغه اثر ؛ علی اکبر وقایع نگار کردستانی صفحه ۱۹ آمده:حدیث نبوی صلی الله تعالی شأنه علیه و سلم فرموده:الأکراد طایفه من الجن و این حدیث در کتاب فقهی شرح لمعه و اکثر کتابهای تاریخی هم آمده و وجود دارد.


 • رسم چَند زنی

  رسم چَند زنی بیشتر در میان ایلات و عشایر کُرد و قشر خوانین ، کلانتران و دامداران ثروتمند رواج دارد. مولف کتاب《شرفنامه بُدلیسی》درباره تداوم رسم چند زنی در میان کردها ظاهراً در میان خوانین و کردهای مُتمکن و نه رُعایا مینویسد : اَکراد به پیروی از سُنت نبوی ۴ زن را به نکاح در میآوردند.برخی کردها را از نژاد سامی و برخاسته از قوم کلدانی میدانند.برخی برآنند که گروه های چادرنشین را در گذشته با نام کلی《الاکراد》یاد میکردند.کردها تا همین قرن معاصر کوچ نشین بودند و گروه های از کردها هنوز زندگی عشایری دارند و اطراف سنندج ، مُریوان ، دیوان دره ، سقز ، بیجار و بانه بصورت نیمه کوچ نشین زندگی میکنند.آخرین مقالات