چهار شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

کلک و کلک چی در فرهنگ لری

کلک و کلک چی در فرهنگ لری

کلک (kalak) قایقی موقت است که از به هم بستن "تول آوین"( پوست باد شده گاو یا گوسفند ) و تخته و ریسمان تهیه می شود . ایلات لر , مخصوصا در بختیاری , برای گذر از عرض رود کارون , در وقت کوچ بهاره , از آن استفاده می برند . اغلب کلک ها , کوچک اند اما در قدیم , برخی خوانین , از کلک های بسیار بزرگ با صدها خیک بادی , برای گذر از کارون , استفاده می کردند . به قایق کلک و به قایقران ," کلک چی " یا "مله وون " می گفتند که از کلمه لری ملهmala ( شنا ) می آید . در... قدیم , هر جوان لری , می بایست " دس مله " (شنا ) می دانست . از همین رو ضرب المثلی در بختیاری رایج بود که "لٔر بوی و مله نبوی؟!!" یعنی : لٔر باشی و شنا بلد نباشی ؟! محال است !

 

( فرهنگستان زبان فارسی , این کلمه لری" مله وون " را به صورت ملوان , برای کارکنان کشتی , استفاده برد . و به قیاس ملوان , اصطلاح بی معنی و بیخود " خلبان " را هم اختراع کرد برای کاپیتان هواپیما متشکل از دوبخش " خلاء" عربی یعنی جایی که خالی از هواست و (بان ) !!؟؟)

 

" سرکلکی "( روی قایقی ) نام یکی از مقام های موسیقی لری بختیاری , در منطقه شوشتر و دزفول , بوده است که آوازی است که وقت کلک رانی می خواندند. یکی از میراث و آثار قدیمی دزفول نیز , خانه " کلک چی " است که به خاندان قدیمی متعلق بوده که کارشان قایق رانی بر روی کارون و نقل و انتقال مسافرین بوده است .

کلک

کلک چی

تاریخچه کلک

 

1 نظر

  • مشاهیر قوم لُر

    لُر همان است که ضربه دستش دل یاران زهرای مرضیه را شاد کرد (ابو لؤلؤ پیروز نهاوندی) ... لُر همان است که نخستین بار بر علیه خلیفه جور قیام کرد و از سرزمین لُر تا مصر علم استقلال کشید (ابوسعید بن بهرام گناوه ای) … لُر همان است که نخستین عملیات دریایی ایران پس از اسلام را انجام داد (صلاح الدین محمود لُر) … لُر همان است که سنت سخاوت گذاشت و ثلث منال حکومتش را خرج مهمانان کرد (نصرت الدین احمد اتابک لُربزرگ) … لُر همان است که مرد شمشیر و قلمش خواندند (امیر جلال الدین مسعود شاه لیراوی) … لُر همان است که عادلترین پادشاه ایران خوانند (کریمخان زند ملایری) … لُر همان است که شجاع ترین و دلیرترین شاهزاده تاریخ ایران گفتندش (لطفعلی خان زند) … لُر همان است که فاتح قندهار و سند و دهلی در زمان نادرشاه افشار بود (فوج کهگیلویه و بختیاری در لشکر نادرشاه افشار) … لُر همان است که شعر و مدح اهل بیت اش بر تارک ادبیات ایران میدرخشد (عمان سامانی) … لر همان فاتح تهران و سردار مشروطیت است (حاج علی قلی خان سردار اسعد بختیاری) … لُر همان پایه گذار شیعه اصولی در جهان تشیع است (آیت الله وحید بهبهانی) … لُر همان است که پوزه استعمار پیر را به خاک مذلت سایید (رئیسعلی دلواری و دلیران تنگستان و دشتستان و سواران بختیاری) … لُر همان است که دمار از ارتش رضاخانی درآورد (کی لهراسب باطولی و دلیران بویراحمد و خوانین لرستان) … لُر همان است که زنانش هنگ نظامی بریتانیای کبیر را شکست داد (زنان لُرده دشتستان) … لُر همان است که تنها کسی بود که در مقابل کشف حجاب رضاخانی قیام مسلحانه کرد (خدا کرم خان بهمنی) …لُر همان است که شجاعت و سخاوت و دیانت را توأمان داشت و زیر بار دو پهلوی نرفت (علی سمیل فخرایی دشتی) … لُر همان است که عالیترین مرجع جهان تشیع بود (آیت الله سیدحسین بروجردی) … لُر همان است که شجاعانه مقابل شاه ایستاد و پیام مرجعیت را به شاه رسانید (آیت الله کمالوند) … لُر سردار شهید محمد بروجردی است … لُر سردار شهید نعمت سعیدی است … لُر تیمسار غضنفر آذرفر فاتح حاج عمران و کربلای ۷ است ... لُر هزاران شهید و آزاده دفاع از ایران است ... لُر دکتر عبدالحسین زرینکوب، دکتر جعفرشهیدی، دکتر مهرداد اوستا، پروفسور سکندر بهاروند، دکتر علی‌محمد رنجبر، دکترمحمدمهدی فولادوند، دکترشاموربختیار و هزاران دانشمند و استاد و دکتر و مهندس است … به آن دلقکان یاوه گو می‌گوییم؛ ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگاه توست … عرض خود میبری و زحمت ما میداری.آخرین مقالات