سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

من لر هستم

ﻣﻦ لر ﻫﺴﺘﻢ . ﭘﺪﺭﻡ ﺧﻮﺭﺷﯿﺪ ﻭ ﻣﺎﺩﺭﻡ ﻣﺎﻫﺘﺎﺏ.

من لر هستم

ﭘﺪﺭﻡ ﮐﻮﻩ ﻭ ﻣﺎﺩﺭﻡ ﺭﻭﺩ .

من لرم ﺍﺯ ﺗﺒﺎﺭ ﺧﺎﮎ ﺍﯾﺮﺍﻥ، ﺍﺯ ﻧﮋﺍﺩ عیلام و کاسیت و بازمانده الیمائیس و الیمایی های سرافراز، ﺍﺯ ﺗﺒﺎﺭ ﻣﺮﺩﻣﯽ ﮐﻪ ﺍﮔﺮ ﻧﺎﻡ ﻭ ﺭﺳم ﺸﺎﻥ ﺑﻪ ﺑﻠﻨﺪﺍﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﻭﻟﯽ ﺑﻪ ﺑﻠﻨﺪﺍﯼ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻫﺴﺖ.

ﻧﻪ ﻣﻬﺎﺟﺮ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﻡ ﻭ ﻧﻪ ﺭﺍﻧﺪﻩ شده، ﺍﺻﺎﻟﺘﻢ ﺭﺍ ﺍﺯ عیلام و کاسیت ﺑﺎﯾﺪ ﭘﺮﺳﯿﺪ، ﻓﺮﻫﻨﮕﻢ ﺭﺍ ﺍﺯ نگاره های ﭼﻐﺎﺯﻧﺒﯿﻞ ﺑﺮ رخت ﻣﺮﺩﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﻗﻮﻣﻢ ﺑﯿﺎﺑﯿﺪ ﮐﻪ "شرم، فروتنی ﻭ سنگینی" ﯾﺎﺩﮔﺎﺭ ﺍﻫﻮﺭﺍﺳﺖ ﺑﺮ ﻟﺒﺎﺳ ﻤﺎﻥ...

به لر بودنم افتخار می کنم به سرزمینم افتخار میکنم به مردمانم افتخار میکنم به تاریخ و فرهنگ رسوم و آیین دیرینه ام، به طبیعت بکرش به قله های سر به فلک کشیده زرده، تاراز، منار... به رودهای خروشان کارون، زرینه رود... به کوگ خوش خرامان تاراز، به بلوط های زیبایش، به چشمه سارانش، به مال کنون عشایرش به اسطوره ها و حماسه سرایانش، به آن تاریخی که درازایش به درازای تاریخ بشر است، به آثار به جای مانده از گذشتگان، به استواری کول فره، اشکفت سلمان، بردنشانده، بردگوری ها، بردشیرها، به آیین های بازمانده از آناهیتا و میترا و زرتشت، به چوقا؛ دبیت؛ کلاه خسروی؛ مینای هفت رنگ و گلونی، به ترنه زنان نجیبش؛ به صداقت و سادگی مردانش، به شجاعت و شرافت و پاکدامنی شیر زنانش، به لالایی مادرانش، به رقص دستمال بازی و رزم چوب بازیش، به گذشته و حال و آینده اش... من بختیاری هستم افتخارم می کنم شاخه ای از قوم با افتخار لر هستم.

 

ابراهیم کیانی قلعه سردی/فعال مردم لر/ ساکن ایذه

103 نظر

 • یاسین منوچهری

  برخی به مردم لور ، قوم میگویند در صورتی که قوم برای نامیدن قبیله به کار میرود و نمیتوان جمعیتی ۱۲ میلیونی را در قالب قوم نامید یا تقسیم بندی کرد و درست این است که لور را یک ملت بدانیم زیرا ملت به گروهی از انسانها که دارای ریشه فرهنگی ، نژادی ، تاریخی و زبانی مشترکی هستند گفته میشود. ملت یک واحد انسانی مشخص است که احساس تعلق و وحدت نسبت به یکدیگر، دارند و در یک قلمرو جغرافیایی مشخص زندگی میکنند. ولی قوم برای نامیدن یک قبیله به کار میرود. تعریفی که از ملت شده مبنی بر وحدت زبان و نژاد و نیای مشترک و روح جمعی است و بیشتر و به حق باید از مردمی با تبار ایلی چون:لورها ، کردها ، بلوچ ها و ترکمن ها جستجو کرد تا مردمان انگل و بی هویت شهری فارس و ترک و عرب که بازمانده از یورش و تهاجم امپراتوری های فرسوده صفوی و عثمانی و عباسی بودند. آن قومی که حاکمیت یافت ملت نام گرفت و آن قومی که از حاکمیت بی بهره ماند قومیت نامیده شد. قومیت غالب ( فارس ) با ابزار نظامی به سرکوب ، حذف ، تغییر ، تحقیر ، تضعیف و ذوب فرهنگی اقوام غیر فارس در کوره ملت سازی کمر بست. رضا خان میر پنج آینه تمام نمای این اندیشه بود که افکار فاشیستی و نژاد پرستانه اش را به زور پیاده سازی کرد و ایران را با تمام تنوعاتش پرشیالیزه کرد بنابراین دولت مدرن ایران حالت تسلط قومی به خود گرفت و تکثر قومی و نژادی تبدیل به ناسیونالیسم قومی و نژادی شد و در این سیاست نه به وجوه مشترک همه اقوام بلکه بر مسلط کردن ویژگی های یک گروه قومی به همه گروه های دیگر تأکید کرد.


 • بهاروند

  اگر صفاتی در چندین نسل از قومی تداوم یابد به خصوصیت ژنتیکی آنان مبدل خواهد شد ، اجازه ندهیم فقر و محرومیت و مهاجرت و شهروند درجه سوم به نام مردم لور سند بخورد. اگر کسی دنبال حقوق مردم اش بود یا رسوم و فرهنگ قوم اش را معرفی کرد و یا در مقابل توهینات و زیاده طلبی های پانکردها و پان پارس ها ایستادگی کرد دال بر تجزیه طلب بودن او نیست بلکه این حق طلبی است.


 • امین رستمی

  من میتوانم تو و تمام افرادت را همینجا بکشم ولی نمی خواهم بعدها بگویند:لورها به میهمان خود رحم نکرده اند !!! سخن شیخ علی خان بیرانوند خطاب به سپهبد امیر احمدی ( قصاب لورستان ) . منبع:خاطرات امیر احمدی صفحه ۲۲۸ .


 • پادنا سکاوند

  ما لرها همان نامداران تاریخ هستیم که رد پاهای مان فراتر از سرزمین مان است .


 • شهسواری

  یه روز یک لری میشه:پروفسور احسان کامرانی ( متولد پلدختر ) استاد دانشگاه هاروارد آمریکا و مخترع قرنیه چشم مصنوعی _ پروفسور باهر مغز سوم فیزیک جهان _ دکتر سعید شاملو بزرگترین استاد روانشناسی ایران _ دکتر بهرام عکاشه ( متولد مسجد سلیمان ) پدر زلزله شناسی و زمین شناسی ایران _ پروفسور کرم زاده ( متولد مسجد سلیمان ) استاد جهانی ریاضیات _ دکتر حسین الماسیان ( متولد خرم آباد ) پدر علم هیپنوتیزم ایران _ پروفسور توفیق موسیوند ( لر همدان ) مخترع قلب مصنوعی _ دکتر ملک حسینی ( لر بویر احمدی یاسوج ) تنها پزشک پیوند کبد در آسیا .


 • شهید عبد الرسول زرین لر کهگیلویه و بویر احمد

  شهید عبد الرسول زرین متولد سال ۱۳۲۰ خورشیدی در روستایی در استان لر نشین کهگیلویه و بویر احمد متولد شد و در جبهه توسط سردار شهید حسین خرازی به خاطر دقت در تیر اندازی به " گردان تک نفره" مشهور شد. او بهترین تک تیر انداز ایران در جنگ ایران و عراق بود که هفتصد ( ۷۰۰ ) شلیک موفق داشت در صورتی که کریس کابل بهترین تک تیر انداز آمریکایی فقط ۱۶۰ شلیک موفق داشته است. صدام حسین بعثی برای شکارش یک تیم ۲۰ نفری تک تیرانداز بین المللی را اجیر کرده بود و هر بار هم با تلفات سنگین بر میگشتند. او در عملیات خیبر به شهادت رسید. روحش شاد


 • کوشکی

  دیرگاهیست نام لر هم روح و هم جان من است ، این فلسطین همچنان مکه ی ایمان من است .


 • نام لرستان در دیوان شمس تبریزی در قرن ۶ هجری ، رباعی ۱۴۹۸

  گر شادم و گر عراق و گر لورستان ، روشن شده زان چهره ی چون نورستان / با منکر و با نکیر همدستی کن ، تا دست زنان رقص کند گورستان


 • الوندیان

  من یک لر هستم چون دانه های گندم در چنگ آسیابم ، اما هزار ریشه از ما میان صحراست


 • لر عیلامی ام

  لر عیلامی ام ، پارسی دروغ است … نشانم خایدالو ، أنشان و شوش است


 • هاویر سپهوند

  جرج ریترز در کتاب:مردانی از نسل کوروش مینویسد:لرها تمام مرگ ها را تجربه کرده اند:مردن با گلوله ، مردن با اعدام ، مردن زیر شکنجه در زندان ، مردن با سر بریده شدن ، مردن با بمب های شیمیایی ، مردن سته جمعی ، مردن از سرما و قحطی ، اما در طول تاریخ هیچ لری از ترس نمرده است .


 • سلاح دانش

  مهندس افشانی معاون عمرانی وزارت کشور در سومین جشنواره مردم لر گفت:اگر تا دیروز پشتوانه مردمان لر غیرت و برنو بود ، امروز باید خود را به سلاح دانش و بینش تجهیز کنند.


 • بروهی دیار دلیران

  لر که باشی متفاوتی . تفاوت داشتن به معنای برتری نیست . تو چیزهایی داری که همه ندارند . برای خودت شعر داری ، زبان داری ، موسیقی و ملودی داری ، رقص و نمایش داری ، دنیای فرهنگ و تاریخ داری . لر که باشی بیشتر از زبان رسمی کشورت ضرب المثل داری ، حکایت داری ، داستان داری ، تراژدی عشقی عبد ممد و خدابس داری . وقتی که استبداد گلوی ایران را بسته بود سردار اسعدها و ابوالقاسم ها و علیمردان ها داری . تو فتح تهران و قندهار داری . تمدن و مدنیت عیلام باستان و کاسیت و علیمایید و اتابکان و والیان لر داری . تو آریوبرزن ها ، کریم خان زندها ، قدم خیرها ، دلواری ها داری . لر که باشی هزار دلیل برای مفتخر بودن داری . آن بی اصل و نسب های مهاجری که بتو میخندند نداشته هایشان را چه راحت پشت جوک هایت میپوشانند. یادت باشد هزاران دلیل برای مغرور بودن داری . درود بر یکایک فرزندان این خاک قهرمان …


 • چنگایی

  پروفسور رومن گیرشمن باستان شناس معروف پس از تحقیقات و کاوش های فراوان در کتاب ( به جستجوی سیلک ) میگوید:اوج هنر ایران باستان در هنر برنز لرستان است.


 • سالاروند

  علی قهرمان فرزند بی بی نیلوفر بختیار و نوه ژنرال تیمور بختیار است که کلانتر شهر اورنج کانتی در لس آنجلس است. دیوید اسعد بختیاری ( David Bakhtiari ) متولد ۳۰ سپتامبر ۱۹۹۱ فرزند کارل اسعد بختیاری و نوه خان بختیاری سردار اسعد ، عضو تیم راگبی آمریکاست.


 • باجلان

  هر لحظه هراس قطع انگشت و سقوط ، یک عمر تو را دیده و کردیم سکوت / با این همه نفت و گاز و آب و خاکت ، این حق تو نیست دختر سبز بلوط . تبعیض ، تحقیر ، فرق و فقر حق مردم لر نیست.


 • پریسکا

  نتیجه تحقیقات بر روی استخوان های کشاورزان نخستین در منطقه زاگرس نشان میدهد DNA کشاورزان باستان اهل زاگرس بیش از همه به زرتشتی های ایران شباهت دارد و خیلی متفاوت از مردمانی است که زراعت را از ترکیه به اروپا بردند تفاوت شگفت انگیز ژن کشاورزان اولیه ساکنان شرق و غرب هلال حاصلخیز که تا پیش از این تصور میشد از یک نژاد هستند به عنوان دستاورد این پژوهش توسط یک تیم بین المللی در نشریه ساینس منعکس شده است.


 • کمالی

  خدابخشی نماینده الیگودرز لرستان:در متوسط کشاورزی ۴۶ درصد از زمین های زراعی آبی هستند در حالی که در لرستان تنها ۲۳ درصد از زمین های زراعی آبی هستند و در حوزه الیگودرز فقط ۱۱ درصد از زمینهای کشاورزی آبی هستند !!! این در حالی است که هر ثانیه صد و هشتاد میلیون متر مکعب آب از الیگودرز به اراک و گلپایگان و قم و کاشان میبرند !!!


 • سلسله توهینات به قوم لر ، بی غرض نیست !!!

  سازمان صدا و سیما در اختیار یک قوم است و اصرار بر توهین سالانه به مردمان لر دارند ! وقتی سریال سراسر دروغ و تحریف سرزمین کهن متوقف شد طاقت نیاوردند و خیلی زود توهینی دیگر را آغاز کردند و به اقوام اصیل ایران توهین کردند کاری که این سازمان با امنیت داخلی میکند خیلی از دشمنان نتوانستند بکنند برای حفظ انسجام ملی بایستی عوامل نفوذی را که به اقوام اهانت میکنند و بر آن نیز اصرار دارند از دستگاه های تبلیغاتی _ رسانه ای اخراج کرد ! این سلسله توهینات بی برنامه و بی غرض نیست. چو بیشه تهی ماند از نره شیر … شغالان درآیند آنجا دلیر .


 • شهاب موحد

  قدیمی ترین اثر هنری منقوش دست بشر با چهل هزار سال قدمت در خرم آباد لرستان کشف شده و این اثر هنری سنگ نگاره ای رنگین کمان است که بر دیواره یک غاری بنام یافته در خرم آباد کنده شده است . در کل دنیا چند غار منقوش وجود دارد که اکثرأ مثل:یافته ، دوشه چگنی ، هومیان و میرملاس کوهدشت در لرستان هستند. آنان که تاریخ و فرهنگ خود را از دست داده اند مردم بدبختی هستند ، بدبخت تر از آنان کسانی هستند که در بازیافتن تاریخ و فرهنگ از دست رفته خود تلاشی نمی کنند ولی بدبخت ترین مردم کسانی هستند که تاریخ و فرهنگ خود را به ریشخند میگیرند. احمد کسروی


 • آری من لرم

  آری من لرم . اصالت کهن و پر افتخار ما ریشه در تاریخ این سرزمین دارد. در پس سالیان دراز ، سربلند و پر ابهت به ما رسیده است . این امانت ارزشمند را پاس بداریم و باشکوه تر به نسل بعدی منتقل کنیم تا آیندگانمان نام ما را به نیکی ببرند …


 • بیایید کمی لر باشیم !

  سالهاست دشمنان مردم لر با تفرقه افکنی در میان مردم ما با تمام توان در غارت و چپاول منابع و معادن و گسترش فقر و محرومیت در میان آنها سعی و تلاش میکنند. روزی بر عده ای از این مردم میتازند و روز دیگر به تمام این مردم توهین و اهانت میکنند و مدام در پی فتنه انگیزی و دشمنی این مردمان با یکدیگر میکوشند تا مبادا روی آرامش و توسعه ببینند و با آگاهی و پیشرفت و بوجود آمدن اتحاد در میان آنها ، سفره گسترده این سرزمین ، بر روی آنها بسته شود. مردمان لر بیایید دست در دست هم با اتحاد و آگاهی رسانی به تمام توده مردم لر ، سرزمین مان را به جایگاهی که شایسته آن است رشد و تعالی دهیم.


 • توهین به مردم لر ممنوع !

  هویت و اصالت کهن خود را پاسداری کنیم تا دیگران بخود اجازه ی توهین به افتخارات ما را به خود ندهند . این وظیفه یکایک ماست !


 • پروژه نفوذ !

  دقیقأ در زمانی که جان بولتن از لزوم ایجاد جنگ و اختلافات قومی و نژادی در ایران سخن میگوید ؛ حجت الاسلام شیخ حسن نوروزی ، نماینده رباط کریم تهران ، پا به پای سیاست های کاخ سفید به قوم لر هتاکی و اهانت میکند !


 • لر نژاد خالص ایرانی

  اوژن اوبن فرانسوی در کتاب ایران امروز ، چاپ سال ۱۳۶۲ ، صفحه ی ۱۶۲ عنوان میکند که در سلسله جبال غربی و جنوبی ایران ، لرها و کردها و بلوچ ها از نژاد خالص ایرانی هستند که کاملأ دست نخورده مانده اند ! در کتاب جامعه شناسی ایلات و عشایر اثر دکتر یعقوب احمدی ، صفحه ی ۱۷۳ آمده است که:کلنل دیمز عنوان میکند که دانشمندان جمجمه بلوچ و لر و کرد را از نوع پهن سران ایرانی میدانند حال آنکه جمجمع عرب و هندی ها از نوع دراز سران است !


 • غار تاریخی کلدر ؛ نخستین جایگاه انسان هوشمند

  لرستان یکی از نخستین زادگاه های انسان هوشمند ( همو ساپین ) در غرب آسیاست ! بهروز بازگیر سرپرست کاوش باستان شناختی غار کلدر خرم آباد اعلام کرد تا قبل از کاوشهای غار کلدر همه توجهات روی منطقه شامات متمرکز بود اما کاوشهای غار کلدر با ۵۴ هزار و ۴۰۰ سال قدمت منجر به تاریخ نگاری لایه های پارینه سنگی تازه ای شد. این باستان شناس از تنگه جبل الطارق اسپانیا _ سیسیلی ایتالیا _ کریدور فلسطین و باب المندب به عنوان ۴ مسیر احتمالی پراکنش و مهاجرت انسان های هوشمند ( همو ساپین ها ) نام برد. سایت کسار اکیل در لبنان با ۴۸ هزار سال قدمت _ منوت در فلسطین با ۴۹ هزار سال و غار کلدر خرم آباد با ۵۴ هزار و ۴۰۰ سال قدمت ، کهن ترین غار در زاگرس محسوب میشود که ابزارهای انسان های نعاندرتال و همو ساپین در این غار کشف شده است. بهروز بازگیر باستان شناس از چاپ کرنولوژی غار تاریخی کلدر به صورت رسمی در یکی از معتبرترین مجلات دنیا خبر داد و در ادامه به چاپ مقالات منتشر شده از نتایج کاوش غار کلدر در مجلات معتبر داخلی و بین المللی اشتره کرد. به گفته وی در نشریه معتبر نشنال جغرافی ، لرستان به عنوان نخستین زادگاه انسان های هوشمند در غرب قاره آسیا معرفی شد.


 • اختراع چشم مصنوعی با قابلیت بینایی توسط مخترع لرستانی

  دکتر احسان کامرانی متولد شهر پلدختر لرستان توانسته با اختراع چشم مصنوعی با قابلیت بینایی ، دنیا را در حیرت فرو ببرد. دکتر احسان کامرانی پس از اخذ مدرک لیسانس مهندسی پزشکی از دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران و فوق لیسانس مهندسی برق گرایش کنترل از دانشگاه تربیت مدرس تهران ، مقطع دکترای مهندسی پزشکی را در دانشگاه مونترال کانادا به پایان رسانیده است. احسان کامرانی دکترای خود را در رشته مهندسی پزشکی از پلی تکنیک مونترال کانادا با موفقیت به اتمام رسانده و فوق دکترای مهندسی بیو اپتیک را نیز از دانشگاه هارواد آمریکا و فوق دکترای نانو مواد پزشکی را از دانشگاه پوهانگ کره جنوبی دریافت کرده است. وی اخیرأ توانسته اختراعی بزرگ در علم پزشکی به ثبت برساند و تمام دنیا را تحت تأثیر اختراع خود قرار دهد. او در مصاحبه ای اذعان داشت که به عنوان یک لرستانی افتخار میکنم که رشته تخصصی که علم آموزی کرده ام امروز با سفر به بیش از ۴۰ کشور جهان کارهای تحقیقاتی و پژوهشی متعددی را انجام داده ام. کامرانی با اشارهذبه ساخت سیستم جدید بینایی بخشی برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ عنوان کرد:با پیشرفت و توسعه پروژه در حال حاضر با مشارکت تیمی از کشورهای مختلف شامل آمریکا ، کانادا ، استرالیا ، سوعد و سنگاپور و کره جنوبی تحقیقات هنوز برای اطمینان بخشی از تأثیر داعمی و عدم احتمال آسیبهای جانبی آن در صورت استفاده طولانی مدت در حال انجام است. برای این نخبه لر تبار آرزوی موفقیت و سربلندی داریم.


 • زخم بی التیام

  به هر گوشه شهرم مینگرم زخم های بی التیامی به چشم میخورد … از کودک کار گرفته تا پیرمرد دست پینه بسته دور میدان کار … از دستفروشی جوان لیسانسه تا تکدی گری دختران جوان … درد فقر و اعتیاد و فحشا به کنار دلم درد میگیرد … همدمم شده چهره ی پژمرده و بغض زده ی پدران و مادران شهرم و همصدایم شده سکوت جوانان خوابیده در قبرستان این شهر. سالهاست عاطفه و مهربانی همراه با شادی و نشاط از شهرم به سرزمین های دور بار سفر بسته و گویا قصد بازگشت ندارد. هر روز به بهانه ای ، ناله ای در سینه ها بر میخیزد و طلوع هر صبح ، غروبی غمگین را به دنبال خواهد داشت. در بزرگترین دهکده جهان سوم زندگی را با تمام پیچ و خم هایش پست سر میگذارم و به امید فردایی تلخ تر از دیروز گذشته ام سالهاست که چشم انتظارم … جرایم تردد در شهرم اجبعری و سبقت گرفتن افسران راهنمایی رانندگی در جریمه کردن از سبقت گرفتن ماشینها بیشتر شده است ! تنها چیزی و نامی که فراموش شده ، شهر و شهروند است ! عده ای در برج و باروهای سر به فلک کشیده و عده ای در کف خیابان های بدون سقف در حال سپری کردن عمرشان هستند. تمام نهادها و ارگانها به گونه ای ریسمان اتصالشان به مردم وصل میباشد … من و شما همچون چاه کن با دستان خودمان چاه های عمیق برای خود و فرزندان مان حفر کرده ایم … آری انتخاب مان اشتباه است که انتصاب اشتباه به دنبال دارد … باید بپذیریم هرگز از روی اندیشه و تفکر تصمیم به انتخاب نگرفته ایم و کور کورانه و احساسی سوار بر موج های گوناگون شده ایم … تاریخ مان کهن اما فراموش شده … شجاعت و صداقتمان زبانزد خاص و عام اما پیگیری و خواسته هایمان کودکانه … استقامت و تعصب مان بیش از حد ، اما تصمیم گیری و خواسته هایمان بچگانه … اکنون دیگر هیچکس از کویر نشین و صحراگرد و جنگلی و پایتخت نشین گرفته تا ترک و عرب و کرد و فارس حتی حاضر به دیدن رویمان و شنیدن ناممان نیستند و همه به دنبال منافع خودشانند … سیاسی کاری _ سیاست بازی و ترفندهایشان فقط برای استان های محروم نگه داشته شده لر نشین است ! اما لقمه چرب و نرمشان از سفره انقلاب مختص اونهاست … ما همین که غیور ، شاهنامه خوان ، شجاع ، بی باک و حماسه آفرین هستیم کفایت میکند …


 • تقابل آفتاب سوخته ها و سایه نشین ها:احد رستگار

  فوتبال سیستم سرمایه محور و سرمایه دار است که اما داعمأ در پی تولید ثروت در زمینه های مختلف است و اساس آن بر پایه هیاهو و سلبریتی پروری است. این سیستم خشن و بی رحم یک بازیکن را معرفی و معروف میکند. هر چه این بازیکن معروف تر بشود ، سود این سیستم بیش تر است. بازیکن معروف تر یعنی قیمت قرارداد بازی بیشتر ، فروش پیراهن بیشتر ، قراردادهای تبلیغاتی بیشتر و … برای آن بازیکن و در نهایت سود بیشتر برای همه. فوتبال رحم ندارد زیرا ممکن است به رغم این که یک فرد استعداد و توانایی و شایستگی تبدیل شدن به یک ستاره را دارد به علت هماهنگ نبودن و یا نداشتن مهارت در هماهنگ شدن با این سیستم نه تنها به جایگاه خود نرسد بلکه ، حتی نتواند در سطحی پایین تر از سطح فنی خود به فوتبال بپردازد و حتی به کلی از صحنه این ورزش محو بشود. مارادونا و سرگذشتش نمونه ای نزدیک و آشنا از این چنین بازیکنی است. نیما نکیسا ، فراز فاطمی و ابراهیم میرزا پور نیز از قربانیان این سیستم در ایران هستند. رد چنین سیستمی را در فوتبال ایران نیز میتوان دید. بدنه این سیستم متشکل از دلالان فوتبال است که مربیان یا بازیکنانی را یک شبه معرفی و معروف میکنند و هم ایشان را در کمتر از یک ساعت محو و نابود میکنند. این سیستم همان سیستمی است که وجود بازیکنان خود ساخته ای چون " وحید امیری" و" علیرضا بیرانوند" را تاب نمی آورد !!! داستان بازیکنانی که قامت تربیت و روح و شخصیتشان آنقدر بزرگ است که در چارچوب تعریف شده این سیستم جای نمیگیرند ! بازیکنانی که به زعم این سیستم ، محلی از اعراب ندارند ! شهرستانی اند و از پشت کوه آمده اند ! سیستمی که برای رسیدن به اهداف خودش حواشی و فشارهای بسیاری را بر بازیکنانی این چنینی وارد میکند. این سیستم بی رحم در راه رسیدن به هدفش همه چیز را نادیده میگیرد حتی روح و روان مردم یک قوم و حتی فراتر از آن مردم یک کشور را !!! اخلاقمندی برای این سیستم مفهومی ندارد. بسیاری از ما هجمه هایی را که چند ماه پیش از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه علیه علیرضا بیرانوند شروع شد را بخاطر داریم. بیرانوند که تا بازی قبل اسطوره پرسپولیسی ها و تماشاچیانش بود ، بی دلیل و با برنامه از پیش تعیین شده به یکباره مغضوب و آماج آزارهای کلامی ، تخریبات هدفدار و سنگسار رسانه ای در ورزشگاه ها و فضای مجازی قرار گرفت. سپس پیشکسوتانی مانند ؛ قلیچ دروازه بان سابق تیم پرسپولیس وارد میدان شدند که دروازه بانی کپسول را بهتر از بیرانوند دانست !!! البته ایشان وقتی به استناد نظر آمار و کلین شیت های بیرانوند محکوم شدند باز هم سنگر را خالی نکردند و بیرانوند را سنگسار رسانه ای کردند !!! سپس خبرنگاران وارد بازی شدند و با پیش کشیدن مطالب خصوصی زندگی بیرانوند سعی در اتهام زنی به او ، ترور شخصیت و به هم ریختن تمرکز او کردند ! البته این هجمه ها تا زمان اعلام اسامی بازیکنان تیم ملی توسط کیروش و حتی پس از آن نیز ادامه داشت. اما این همه فشار برای چه بود ؟ چرا این فشارها بر روی سردار آزمون ترکمن وارد نشد ؟ چرا سردار آزمون به رغم آماده نبودنش طی یکسال گذشته که بارها ثابت شده بود ، این چنین سرنوشتی نداشت ؟ سردار آزمونی که در سه بازی ایران در جام جهانی از ابتدا در ترکیب تیم بود و در طول نزدیک به ۲۵۰ دقیقه به جای گل زنی یا بازی درست دفاعی ، با روح و روان ۸۰ میلیون ایرانی روپایی زد ؟ سردار آزمونی که به عنوان مهاجم تمام کننده به زمین میرفت ولی بجای تلاش در زمین قدم میزد !!! شاید بپرسید فشارها و جنجال های وارده بر علیرضا بیرانوند چه ربطی به سردار آزمون دارد ؟ هیچ ربط مستقیمی در اینجا نیست چون خواستگاه و طبقه اجتماعی این دو و نفر سومی که اندکی بعد نامش را مینویسیم یکی نیست ! بیرانوند یک شهرستانی است یک لرستانی است که هر چه را به دست آورده از دسترنج خودش بوده است. حاصل تبلور یک استعداد جسمی خدادادی به وسیله یک اراده متکی به خود است. این داستان برای همه ما مردمان لر آشناست. لر خرم آبادی که برای رسیدن به شغل و کار هدف مورد نظرش مجبور است جلای وطن بکند و از دیار محروم نگه داشته شده لرستان ، راهی شهری بشود که برج های زمختش با پول رانت بالا آمدند و شبها را در پارکها ، ساختمان های نیمه کاره میخوابد و با تلاش فردی به موفقیت های ورزشی دست می یابد. اما همیشه ناز پروردگان حسود ، گذشته پر تلاش این فرد خود ساخته را که از قضا دستی در چنین سیستم هایی ندارد ، وسیله مضحکه و تحقیر او قرار میدهد ؛ اما بیرانوند هیچ عبایی از بیان گذشته اش ندارد. بیرانوند مانند همه هم تبارانش صراحت لهجه دارد و سادگی در کردار و صفای درون و همین باعث میشود تا خودش باشد و به هم وطنانش احترام بگذارد و در هر فرصتی به فکر شاد کردن دل ایشان باشد. سردار آزمون فرزند یک سرمایه دار بزرگ است. هر چه دارد از پدرش دارد. پدری که خود شخصأ برای منتقدان پسرش شاخ و شانه میکشد و پیامک تهدید آمیز میفرستد ، اما کسی این رفتار او را نقد نمیکند ! یا بی ادبی نمیخواند ! کسی آزمون را هو نمیکشد ! یا برایش جنجال درست نمیکند ! آری در جامعه فرا دست پرست و فرو دست ستیز ایران ، ثروتمند همیشه ستایش شده است گویی پول عیوب را خوب میپوشاند ! هیچ خبرنگاری از پدر و چگونگی کسب ثروت و سن و سال آزمون گزارش نمیگیرد ! اتفاقأ در میان انبوه تماشاگران ایران در روسیه ، پدر سردار آزمون را پیدا میکنند و تصویرش را پخش میکنند ! هیچ پیش کسوت فوتبالی برای او پیامک نصیحت گونه نمیفرستد و شکلک لایک او را حرکت بی ادبی نمیداند. کسی کل کل کردن های آزمون با مردم در صفحه مجازی را عمل بد نمیداند ؛ و در آخر این آزمون است که طلبکارانه و با کلی منت نهادن بر مردم رنجدیده ایران ، بی ادبانه به ۸۰ میلیون توهین میکند و از تیم ملی قهر میکند ! پسر گل بابا ، دل نازکی دارد. نه بشنود حق دارد همه را بنوازد و مثل همیشه پشت بابا و زیر سایه ایشان قایم میشود. در اجتماعی که همه چیز را از دریچه اقتصاد و پول اندازه میگیرند باید هم بیرانوند سنگسار رسانه ای شود و آزمون تبدیل به بت شود. نفر سوم یک عزیز بابای دیگر است که این یکی بر عکس بیرانوند و آزمون ، پدری گمنام ندارد ، اما مانند آزمون زیر سایه پدر گرامیشان هستند ! پدرشان شاید به اندازه پدر جناب آزمون مایه تیله نداشته باشند اما دوستان فوتبالی با معرفتی دارد. حتی فوتبال نویسان و فوتبال گویان و بسیاری از جراید و رسانه ها طرفدار او هستند. این نفر سوم دارای ژن خوب است. نام و نفوذ پدرش در سیستم فوتبال خیلی به درد میخورد. به لطف بابا ، فوتبال را در آکادمی های اروپا یاد گرفته و در چند تیم نه چندان معروف اروپایی و آمریکایی بازی کرده تا رزومه خوبی داشته باشد. امیر عابد زاده که از شانس بد بیرانوند ، سودای دروازه بانی اول تیم ملی شدن را دارد !!! تا جانشین پدر شود و نام پدر استمرار بخشد. دوستان بابا هم هوای ایشان را دارند و به هر شکلی بود یکی از دروازه بان های تیم ملی را حذف کردند تا او را در لیست تیم ملی بگذارند !!! جالب اینجاست که وقتی ایشان وارد تیم ملی شدند حاشیه های بیرانوند هم شروع شد !!! در این جام جهانی هیچ نقطه رویارویی مانند صحنه دوعل کریس و بیرانوند زیبا نبود ، آنجا که دو انسان از دو فرهنگ متفاوت اما از یک خواستگاه مشترک طبقاتی همدیگر را در چشمان هم دیدند. اینجاست که باید گفت دوعل یک بر یک مساوی کریس و بیرانوند نشان داد که به رغم وجود سیستم و تحمیل بازیکنان زیر سایه بزرگ شده ، هنوز هم فوتبال جایی برای بازیکنان تمرین کرده و سختکوش و آفتاب سوخته دارد. یادمان باشد هر چقدر هم که پولدار باشی و یا ژن خوب داشته باشی فوتبال هنوز نیازمند استعداد غریزی است !


 • فاروق دامنی بلوچ ( ایرانشهری )

  فاروق دامنی ( هموطن بلوچ اهل ایرانشهر ) این شعر را در تاریخ ۱۵ مهر ۹۷ تقدیم مردم قوم لر کرده است:بنام آنکه گفتی حی دادار … جناب حضرت حق زیب گفتار / چه خوش گفتی برادر من دلیرم … بلوچم در رشادت همچو شیرم / برای دشمنانم سخت و سنگم … به عشق خاک ایران مرد جنگم / ولی من با عزیزان یار غارم … چو کوهی پشت آنان استوارم / تو ای فرزند ایل بختیاری … لرستانی تو هم پر افتخاری / لرستان مأمن فرهنگ و دین است … نماد سربلندی در زمین است / جوانانش دلیر و پهلوان اند … فروغ ملک ایران در جهان اند / اصیل و با وقار ، پاک و صاف اند … زنان و دخترانش با عفاف اند / برادر با بلوچ و ترک و کرد اند … سترگ و سنگ خارا و ستردند / رفیق و هموطن را یار غارند … به چشم دشمنانش همچو خارند / صدایت را شنیدم ای برادر … بلوچم من براس ات ( برادرت ) تا که آخر / تو بشنو این پیامم در لرستان … پیام یک بلوچ از شرق ایران / که ما ایرانی ایم از هر تباری … بلوچ و ترک و کرد و لر بختیاری / همه از نسل پاک آریاییم … و با عشق و مرام و با صفاییم . بروهی مردم بلوچ و لر


 • حرف ، حرف غیرت لر بی و بس !

  قهر و کینه من دلا رنگی نداشت … مالمون خوبی دل تنگی نداشت / حرف ، حرف غیرت لر بی و بس … خویی گری و سیرت لر بی و بس. کسی که به قوم لر خدمت میکند نیازی ندارد که به طایفه خود تفاخر کند. بروهی مردمان لر


 • بهرنگ آزاد مهر

  من لرم از مردمان کاسی ام _ سخت کوشان دل زاگرسی ام / مفتخر هستم به اصل و ریشه ام _ زاده فرهنگ زیبا پیشه ام / بر شناخت قوم لر یک سخن است _ زینت هر موزه از قوم من است / این سخن را قاطع میگویم بدان _ لر فقط ، لر هست از غیرش مخوان / از لحاظ ریشه و سیر و گذر _ هیچ سنخیت ندارد با دگر / آریا یا این و یا آن بافی است _ ما فقط گوییم لر ، این کافی است .


 • البرز چگنی

  سر اورال ایسیتن در کتاب جغرافیای تاریخی غرب ایران ، بخش ؛ طوایف و سکنه لرستان مینویسد:الوار ( لرها ) را میتوان تنها طایفه شمرد که کمتر با نژادهای دیگر مخلوط شده باشند و قیافه الوار به قیافه ایرانی های، قدیم شبیه است که در حجاری های هخامنشی و ساسانی دیده میشود همانطور که قیافه آنها تغییر نکرده ، زبان و عادات قدیمی آنها هنوز باقی است.


 • پست اینستاگرامی علیرضا بیرانوند

  پست اینستاگرامی علیرضا بیرانوند که روی دشمنان قوم لر را سیاه کرد:بنازم مردمان پاکمان را _ تمام مردمان لر زبان را / کسانیکه اصیل و ریشه دارند _ زلال و سبز مانند بهارند / دل لر آسمانی صاف و آبی است _ دل لر اهل نیرنگ و ریا نیست / بزرگ و سر بلند و پاک و والا _ دلی پر شور دارد مثل دریا / همیشه لر جماعت هر کجا هست _ صبور و مهربان و باوفا هست / ز کنگاور گرفته تا گناوه _ دلس پاک و زلاله جور آوه / ز کلهرهای کرمانشان و لکها _ بیا تا خاک ایلام مصفا / ز خاک خانقین تا بختیاری _ دل ما مهربان و گرم و جاری / لران مینجایی و ثلاثی _ همه از نسل ایلامیم و کاسی / اگر چه دور از هم افتادیم _ دوباره در هوای اتحادیم / کریمخان ، لطفعلی خان ، آریوبرزن _ به خود میبالم از اینکه لرم من / دنا و بیستون و زردکوه است _ همیشه هر کجا لر باشکوه است. درود میفرستیم به غیرت علیرضا بیرانوند و آرزوی سربلندی و بهروزی برای او داریم.


 • من یک لر ایلامی ام این را بدانید…مانند لر تا آخر ایرانی بمانید:حیدر میرانی

  حیدر میرانی شاعر لر اهل ایلام:من یک لر ایلامی چادر نشینم … من اولین نسل بشر روی زمینم / تعبیر خواب خسته تاریخ هستیم … حتی هرودوت هم نمیداند که هستیم / تاریخ بخشی از سفال قوم مان است … حتی هنر ، فرزند مفرغ هایمان است / ما بچه هایمان یک به یک پیغمبرانند … حتی زمین و کوه هایمان لر زبانند / آیا چغازنبیل را می شناسید؟ … من شوشی ام قوم خدا را می شناسید؟ / فرزند خوب حضرت این شوشیناکم … از جنس نورم از تباری پاک پاکم / از ابتدا هم دشمن ضحاک بودیم … ارمایل یا گرمایل در افلاک بودیم / ما ملتی را از قفس آزاد کردیم … ما بغضها را عاقبت فریاد کردیم / جمشید جم بی قوم ما فتحی ندیده … رستم بدون ما کجا لشکر کشیده؟ / کوروش بیا بیدار شو حالم خراب است … نوع بشر امروز در رنج و عذاب است / به آریوبرزن بگو بهتر بجنگد … ققنوس باشد بلکه بهتر بجنگد / به شیر علی مردان بگو با دی بلال ات … فرزند بی بی مریمی شیرت حلالت / سردار اسعد ملک تهران را بگیرد … حق و حساب قوم لر را پس بگیرد / مانند کی لهراسب مرد و شیرزادی … نشنیدی از جنگ سخت تا مرادی / از نسل کی کاووس فرزندی بیاید … مانند دکتر اعظمی مردی بزاید / در جنگ آهو دشت همراه غلام خان … جنگیده ام با دشمنان خاک ایران / هر کس کمک میخواست ما را صدا کرد … بعدأ که مشکل رفع شد از ما جدا کرد / ما فاتحان قله تاریخ هستیم … فرزند ایرانیم و میهن پرستیم / من یک لر ایلامی ام این را بدانید … مانند لر تا آخر ایرانی بمانید.


 • آریوبرزن منم در فکر اسکندر نباش:حیدر میرانی

  کوروش ام تاریخ قوم لر بجایم مانده بود _ قسمتی از مفرغی زیبا برایم مانده بود / آریوبرزن منم در فکر اسکندر نباش _ ابتدا قوم لر در دستهایم مانده بود / پهلوان قوم کاسیت ام حمورابی کجاست _ پادشاهی بابلی در قصه هایم مانده بود / مثل باباطاهرم جامانده ای از قوم لر _ مهربانی لابه لای شعرهایم مانده بود / خان زندم داستانم را به قاجاری نگو _ لطفعلی خانی برای دردهایم مانده بود / اسعدم از بختیاری ، فاتح تهران منم _ هشتصد سرباز لر در ماجرایم مانده بود / من رییس و شیر دلوارم ، لر بوشهری ام _ روی ساحل رد پای اسبهایم مانده بود / بعد صدها قرن تاریخ من از میراثمان _ یک تفنگ خالی برنو برایم مانده بود. شعر از استاد حیدر میرانی شاعر ایلامی


 • ایران بدون قوم لر معنا ندارد

  ما از تبار کوروش ایم از تخت جمشید _ فرزند الوندیم با برفی که بارید / از پشتکوه معرفت یا آل خورشید _ با زخم های کهنه ای از جنس تبعید / از جنس مفرغ مانده ای همراه اکسید _ ایران بدون قوم لر معنا ندارد / از دوره میبردند ما را سوی لوشان _ تبعید میکردند ما را تا خراسان / گاهی به ابهر گاهی از اوقات تهران _ از مندلی تا خانقین و مرز مهران / میبرد ما را تا بلندی های جولان _ در قلب لر جز نام ایران معنا ندارد / از شیرهای بهمعی تا شهسواری _ از خرم آبادی و لک تا بختیاری / لیراوی و کر کرایی ، آسماری _ لرهای شولستان و ایل بی قراری / بر سنگ قبرمان نوشته بی براری _ ایران بدون قوم لر معنا ندارد. شعر از:حیدر میرانی ، شاعر اهل ایلام


 • لرستان کهن تاریخ ز عهد دور دارد

  لرستان مردمی غیور دارد - درون کلبه ی دل نور دارد / علیمردان و شیران پور دارد - اتابکهای لر در گور دارد / صفا و صورت مسرور دارد - بهشتی که زنان حور دارد / قدم خیر و قضیب النور دارد - سلحشور مردمی پر زور دارد / کهن تاریخ ز عهد دور دارد - شراب از شیردال پر شور دارد / کمانچه نغمه ای داوود دارد - فلک الافلاک و نیز مانرود دارد.


 • دکتر آرش جودکی

  دکتر آرش جودکی متولد ۱۳۴۷ که سال ۷۳ برای ادامه تحصیل به کشور بلژیک رفت. ایشان دانش آموخته فلسفه سیاسی از دانشگاه های FUNDP در شهر نامور و UCL در شهر لواین لاینو میباشد. دکتر آرش جودکی دکترای خود را در رشته فلسفه سیاسی از دانشگاه Fundp وابسته به آکادمی دانشگاهی لواین دریافت کرد و از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۸ در آن دانشگاه بعنوان استادیار تدریس کرد و هم اکنون در پژوهشکده فلسفه سیاسی مشغول به کار است و چندین کتاب و مقاله چاپ کرده است.


 • پروفسور منوچهر چگنی

  پروفسور منوچهر چگنی سال ۱۳۳۷ در خرم آباد متولد شد و دکترای فیزیک پلاسمای خود را در سال ۶۸ از دانشگاه لوند سوئد گرفت و سال ۷۴ به درجه پروفسوری رسید. او پدر موتور پلاسمای ایران است. اختراعات او : اختراع اولین لیزر فرا بنفش N2 در سال ۶۱ / ساخت دستگاه برش سنگ تا عمق ۶ متری به روش پلاسما / تولید اولین موشک سوخت جامد در ایران به سال ۶۰ / اولین سازنده موتور پلاسمای ایران / ساخت فیلتر اپتیکی مادون قرمز در سال ۶۳ / ساخت زغال اکتیو که جاذب مواد رادیواکتیو و تصفیه کننده عوامل شیمیایی است / ساخت انواع ماسکهای ضد شیمیایی / طراحی آشکار ساز عوامل شیمیایی لیزری / تأسیس مرکز پلاسما و لیزر ایران / دستیابی به نیروی ضد جاذبه در مقیاس آزمایشگاهی / ابداع بیش از ۳۰ مورد اختراع در علوم پلاسما و لیزر / پروفسور چگنی همچنین مقالات و نظریات زیادی در مورد اختر فیزیک دارد.


 • سید کمال الدین جزایری

  سیدکمال الدین جزایری سال ۱۳۳۱ در خرم آباد متولد شد و لیسانس مهندسی آبیاری را از دانشگاه جندی شاپور گرفت و فوق لیسانس را در دانشگاه اوکلاهامای آمریکا در زمینه ماشین آلات کشاورزی و دکترای خود را از دانشگاه تربیت مدرس تهران گرفت.دکتر جزایری عضو هیئت علمی دانشگاه چمران اهواز است و سال ۷۱ استاد نمونه دانشگاه شد. او اختراع هد نئوماتیک کمباین را در سال ۸۲ ثبت کرد. دکتر جزایری دارای ترجمه ها و نگارش کتابها و مقالات بسیاری در زمینه رشته تخصصی شان است و بیش از ۱۰ مقاله علمی - پژوهشی دارند و استاد مشاور و راهنمای چندین پایان نامه ارشد بودند.


 • دکتر حسین بهاروند

  دکتر حسین بهاروند متولد سال ۱۳۵۰ است ایشان لیسانس زیست شناسی از دانشگاه شیراز ، فوق لیسانس از شهید بهشتی و دکترا از دانشگاه خوارزمی دارد.دکتر حسین بهاروند استاد ممتاز ، مؤسس و رییس پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلولهای بنیادی پژوهشگاه رویان است و رییس گروه زیست شناسی دانشگاه علم و فرهنگ است. از ایشان ۴ کتاب به زبان انگلیسی توسط انتشارات SPRINGER و John wiley چاپ شده است. تاکنون ۲۹۷ مقاله بین المللی / ۱۰۲ مقاله داوری شده داخلی به همراه ۷ فصل در کتب بین المللی چاپ شده است. او ۷ کتاب به زبان فارسی و ۸ کتاب ترجمه شده دارد که با استناد به Google scholar بیش از ۶۹۵۰ بار به مطالعات ایشان رجوع شده و دارای ۴۳ h-index است. دکتر بهاروند عضو هیئت تحریریه ۸ مجله علمی بین المللی است. او در جشنواره رازی ، خوارزمی ، دکتر هادوی ، بنیاد ملی نخبگان و... جایزه گرفته و سال ۸۹ اثرش بعنوان کتاب برگزیده شناخته شد. سال ۹۴ استاد برجسته کشور شد. سال ۲۰۱۴ جایزه بین المللی یونسکو را برد و بهترین سخنران در کنگره باروری خاورمیانه شد. سال ۸۲ دکتر حسین بهاروند تولید سلولهای بنیادی انسان را آغاز کرد و ریاست پژوهشگاه رویان را از سال ۸۵ تاکنون به عهده دارد.


 • دکتر حسین الماسیان

  دکتر حسین الماسیان سال ۱۳۱۷ در خرم آباد لرستان متولد شد و لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشکده علوم تربیتی تهران گرفت و دکترای خود را در زمینه هیپنوتراپی از کلینیکال هیپنوتراپیست آمریکا گرفت.دکتر حسین الماسیان به پدر علوم هیپنوتیزم ایران معروف است و مدرک استادی در علم یوگا و ریکی دارد. فعالیتها : انجام پژوهش در زمینه مسائل فوق روانی / استاد مشاوره در دانشکده علوم تربیتی تهران / تأسیس مرکز روانشناسی خودکاوی یاران شید در تهران / همکاری با مؤسسات و مراکز علمی آمریکا ، آلمان هند و نپال در خصوص هیپنوتیزم / استاد مشاور در دانشکده پلیس تهران / همکاری با دانشکده روانشناسی شهیدبهشتی / فعالیت در بیمارستان پارس و آبان تهران / همکاری با دانشگاه شیراز / انجام عمل زایمان بدون بیهوشی از طریق هیپنوتیزم / انجام ۴ عمل سزارین بدون بیهوشی از طریق هیپنوتیزم / نگارش و ترجمه کتابها و مقالات مختلف در زمینه علوم روانشناختی ، هیپنوتیزم ، علوم تربیتی ، یوگا و ریکی.


 • پروفسور سکندر امان اللهی بهاروند

  پروفسور سکندر امان اللهی بهاروند سال ۱۳۱۶ در خرم آباد مرکز لرستان متولد شد. ایشان فوق دیپلم خود را از دانشگاه بالتیمور آمریکا گرفت ، لیسانس جامعه شناسی خود را از دانشگاه مورگان خواند ، فوق لیسانس انسان شناسی را در دانشگاه مریلند گرفت و در دانشگاه رایس تگزاس دکترا گرفت. ایشان محقق برتر بنیاد ملی علوم آمریکاست و سال ۵۳ عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز شد. دکتر بهاروند استاد مدعو دانشگاه هاروارد انگلیس ، آرهوس دانمارک ، برگن نروژ ، آمریکا و... بوده است. تألیفات پروفسور بهاروند : شناخت فرهنگ / خنیاگری و خنیاگران / سازش فرهنگی مردم کوهستان و تحولات آن / اندیشه های انسان شناسی / دوره پیش از تاریخ در لرستان / ایلات و عشایر ایران / کوچ نشینی در ایران / نظام اجتماعی ایل بهاروند / ترجمه دو سفرنامه درباره لرستان / ترجمه رساله لرستان و لرها / ترجمه گذر از ذهاب به خوزستان / نقد خاطرات حسین قلیخان نظام السلطنه مافی / کتاب قوم لر / کتاب جغرافیای لرستان / مسائل و مشکلات کوچ نشینان / توسعه و تهاجم فرهنگی از دیدگاه انسان شناسی / علل کندی توسعه در لرستان / روال کوچ نشینی در ایران / مسائل و مشکلات انسان شناسی در ایران / نقش انسان شناسی در شناخت انسان و فرهنگ و دهها مقاله علمی - پژوهشی که ذکرشان در این مقال نمیگذرد.


 • محمدعلی ساکی سکاوند

  مرحوم علیمحمد ساکی سکوند سال ۱۳۱۴ در خرم آباد متولد شد و پس از اخذ دیپلم ، سال ۳۸ لیسانس و سال ۴۲ فوق لیسانس جامعه شناسی از دانشگاه تهران گرفت و دبیر دبیرستانهای طهماسبی و بهار خرم آباد شد. سال ۴۸ رییس آموزش پرورش ایذه و شوشتر شد و به علت تحولی شگرف در فرهنگ آموزش به عنوان بهترین مسئول آموزش در ایران انتخاب شد. سال ۵۰ شهردار خرم آباد شد و تا سال ۵۶ در آن سمت ماند و دریاچه کیو / هتل کیو / هتل جلب سیاحان / هتل شهرداری / شهربازی و بوستان دانشجو / احداث کمربند سبز دور شهر / تأسیس پنج کتابخانه / ساخت میادین شهر / تعریض خیابانهای قدیمی / احداث چایخانه سنتی / تبدیل کاروانسرا به بازارچه / و غسالخانه جدید احداث کرد و به شهردار جاویدان و خوشنام تبدیل شد بطوریکه خرم آباد بعد از تهران ، اصفهان و شیراز تمیزترین و زیباترین شهر ایران انتخاب شد. آثار : کتاب جغرافیای تاریخی و تاریخ لرستان / ترجمه سفرنامه ویل دورانت / ترجمه سفرنامه آرنولد ویلسن / ترجمه سفرنامه فریا استارک / ترجمه سفرنامه هنری راویلسون / ترجمه سفرنامه دیار الموت / ترجمه زندگینامه کریمخان زند / تصحیح گلشن مراد و قلاع حشاشین / ترجمه سیاحت نامه مسیو چریکف / مقاله مردم شناسی ایران / باجلوند ؛ دانشنامه جهان اسلام / ایلات لر / مقاله تاریخ گیتی گشای زندیه / مقاله میر نوروز / مقاله دفینه در لرستان / رفع اشتباهات خاطرات اعتماد السلطنه / دروغها و سهوهای رستم التواریخ / ژاندارمری در لرستان / بررسی کتاب قوم لر / و روزنامه اخبار مشروطیت. سالهاست که خرم آبادی ها در موطن خویش غریب هستند و مغلوب و تابع برخی خرده فرهنگها و رسوم ناشایست مهمانان ناخوانده شهرشان همانند استخدامات طایفه ای و اقوامی یا حضور در گرمای کشنده میانروز بر مزار اموات شده اند. شاید به همین دلایل بود که مرحوم شهردار ساکی ترجیح داد به تهران مهاجرت کند و واپسین لحظات زندگی اش را در غربت بگذراند اما او نامی جاویدان در خرم آباد دارد و یکی از سرآمد مردان دیار لرستان بود. روحش شاد


 • پروفسور سعید شاملو

  سعید شاملو سال ۱۳۰۸ در شهر لرنشین ملایر متولد شد. وی بنیانگذار روانشناسی بالینی در ایران است. ایشان از دانشگاه جورج واشنگتن دکترای روانشناسی بالینی و از دانشگاه ایلی نویز فوق دکترای روان درمانی گرفت و در دانشکده پزشکی شهیدبهشتی به تدریس پرداخت. وی از پیشگامان طراحی سازمان نظام روانشناسی است و یکصد مقاله نظری و پژوهشی در زمینه روانشناسی تألیف کرده و اولین کلینیک مرکز مشاوره را سال ۴۲ در دانشگاه تهران تأسیس و همچنین اولین بار دوره های فوق لیسانس و دکترای روانشناسی بالینی را در ایران راه اندازی کرد.


 • دکتر بهرام عکاشه

  دکتر بهرام عکاشه سال ۱۳۱۵ در مسجدسلیمان بدنیا آمد. ایشان به پدر علم زلزله شناسی ایران معروفند. دکتر عکاشه استاد دانشگاه تهران بود و سال ۶۴ به مرتبه استادی رسیدند و رییس بخش زلزله شناسی در مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران است همچنین ریاست دانشکده علوم پایه دانشگاه، آزاد واحد شمال به عهده ایشان میباشد.


 • دکتر امیدعلی شهنی کرم زاده

  دکتر امیدعلی شهنی کرم زاده سال ۱۳۲۳ در مسجدسلیمان متولد شد و از دانشگاه اکستر بریتانیا دکترای ریاضی در ۲۷ سالگی گرفت و در دانشگاه جندی شاپور اهواز به تدریس پرداخت. ایشان عضو انجمن ریاضی آمریکا (AMS) است و ده ها مقاله علمی در مجلات معتبر بین المللی از وی چاپ شده و عضو انجمن ریاضی ایران ، آمریکا ، انگلیس ، ژاپن و عضو اتحادیه ریاضی معلمان آمریکاست. سال ۸۳ دکتر کرم زاده جایزه ترویج علوم رابرد و سال ۸۴ چهره ماندگار کشور شد.


 • پروفسور توفیق موسیوند

  پروفسور توفیق موسیوند سال ۱۳۱۵ در روستای ورکانه همدان متولد شد ایشان فوق تخصص جراحی قلب از دانشگاه کارلتون اتاوای کانادا دارند و اختراعاتی همچون : بای پس قلبی ریوی / تعیین DNA انسان توسط اثر انگشت را دارند همچنین پروفسور موسیوند دارنده عالیترین مقام علمی جهان از انجمن سلطنتی کانادا و بریتانیا است و عضو انجمن دانشمندان نیویورک است. وی توانست برای نخستین بار قلب مصنوعی انسان را اختراع کند و سال ۱۹۹۷ میلادی / ۱۳۷۶ شمسی از رییس جمهور کانادا جایزه علمی دریافت کرد و عضو انجمن سلطنتی کانادا شد. سال ۲۰۱۱ بعنوان محقق برتر معرفی شد و سال ۲۰۱۳ موفق به دریافت مدال الماس جوبیلی از ملکه الیزابت دوم شد. سال ۲۰۰۲ جایزه آکادمی بین المللی قلب، و عروق را گرفت.


 • سیدعلی ملک حسینی (بویراحمدی)

  سیدعلی ملک حسینی سال ۱۳۲۸ در روستای چشمه چنار شهرستان بویراحمد متولد شد. پروفسور ملک حسینی نخستین کسی است که پیوند کبد در ایران از فرد زنده به زنده را انجام داد و در دایرة المعارف پزشکی به عنوان پدر پیوند کبد در ایران معرفی شد. دکتر ملک حسینی دوره فوق تخصصی جراحی عروق و پیوند کلیه را در دانشگاه علوم پزشکی آمریکا گذراند و عضو هیئت رییسه علوم پزشکی خاورمیانه شد. سال ۷۲ نخستین پیوند بدون بیهوشی کبد را در ایرانو خاورمیانه به انجام رساند و لقب پولدارترین و معروف ترین پزشک شیراز را گرفت. پروفسور ملک حسینی رییس بیمارستان سعدی شیراز / رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز / عضو هیأت امناء دانشگاه علوم پزشکی یاسوج / عضو انجمن پپیوند اعضاء خاورمیانه / بنیانگذار بیمارستان پیوند اعضا ابوعلی سینای شیراز و چهره ماندگار ایران است.


 • دکتر محمود صادقی

  دکتر محمود صادقی سال ۱۳۴۱ در الیگودرز متولد شد او سیاستمدار اصلاح طلب ، حقوقدان ، مدرس دانشگاه و نماینده لرتبار تهران است. وی فرزند شهید محمدحسین صادقی نماینده دورود و ازنا در مجلس است که در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در تیر ماه ۶۰ کشته شد. او دکتری حقوق از دانشگاه تربیت مدرس دارد و دانشیار رشته حقوق در دانشگاه ، عضو کانون وکلای دادگستری ایران ، وکیل پایه یک دادگستری وعضو کمیسیون انجمنهای علمی ایران است. دکتر صادقی در دهمین دوره انتخابات مجلس با ۱ میلیون و ۶۵۰ هزار رأی نماینده تهران شد و از سال ۹۲ تا ۹۴ مشاور وزیر علوم بود. در مجلس خواستار شفاف سازی حسابهای شخصی رییس قوه قضاییه شد / بدهکاران بانک سرمایه را افشا کرد / با فرمانده سپاه در خصوص ضرورت عدم دخالت نظامیان در انتخابات نامه نگاری کرد/ به نوع بورسیه کردن دانشجویان سفارشی انتقاد کرد که این انتقادات موجب شناخت بیش از پیش مردم از وی شد.


 • دکتر کیانوش زهراکار

  دکتر کیانوش زهراکار سال ۱۳۵۵ در شهر ویسیان لرستان زاده شد و سال ۸۴ دکتری خود را در رشته مشاوره اخذ نمود. از ایشان تاکنون ۹۰ مقاله در مجلات علمی - پژوهشی و سمینارهای داخلی و خارجی و ۱۵ عنوان کتاب (ترجمه و تألیف) منتشر گردیده است. افتخارات : عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی / پژوهشگر برتر دانشگاه خوارزمی در سال ۹۲ / پژوهشگر برتر منتخب استان تهران در سال ۸۸ / پژوهشگر برتر منتخب دانشگاه آزاد اسلامشهر در سال ۸۷ / پژوهشگر برتر منتخب استان لرستان در سال ۸۲ / دانشجوی برتر منتخب دوره دکتری در سال ۸۲ / استاد راهنما و مشاوره بیش از ۱۰۰ پایان نامه تحصیلات تکمیلی.


 • دکتر علی دلاور

  دکتر علی دلاور سال ۱۳۲۰ در خرم آباد متولد شد و سال ۵۸ دکتری خود را در دانشگاه ایالتی فلوریدا در رشته روشهای تحقیق و آمار اخذ نمود و دارای مرتبه علمی استاد تمامی میباشد و تاکنون تعداد ۱۳۷ مقاله در سمینارهای داخلی و خارجی ارائه و ۱۹ عنوان کتاب را ترجمه و تألیف نمودند. ایشان عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی میباشند و سال ۷۰ معاون پژوهشی دانشکده روانشناسی شد. عده زیادی از متخصصان حوزه روانشناسی به دکتر علی دلاور لقب پدر روش تحقیق در روانشناسی و روان سنجی ایران داده اند. دکتر دلاور عضو هیأت، تحریریه بیش از ۲۰ مجله علمی ، عضو هیأت ممیزه مرکزی وزارت علوم و رییس باشگاه پژوهشگران جوان است.


 • دکتر علی خاکی صدیق

  دکتر علی خاکی صدیق سال ۱۳۴۱ در خرم آباد متولد شد. وی لیسانس ریاضی از دانشگاه نیوکاسل انگلیس ، فوق لیسانس از دانشگاه منچستر و دکتری سیستمهای کنترل از دانشگاه سالفورد انگلیس دارد. ایشان رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و استاد تمام گروه کنترل دانشکده برق است. دکترخاکی صدیق تاکنون ۱۲ جلد کتاب چاپ کرده که بارها به تجدید چاپ رسیده و در دانشگاههای معتبر کشور مورد آموزش و استفاده دانشجویان قرار گرفته است. وی طراح سؤالات کنکورهای ارشد و دکتری از سال ۶۹ است. افتخارات : بیش از ۷۰ مقاله در مجلات و ۱۳۰ مقاله در کنفرانسهای علمی ارائه داده است / کسب جایزه کتاب سال دانشگاهها در سال ۷۳ / پژوهشگر نمونه در سال ۷۴ / پژوهشگر نمونه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در سال ۷۵ / استاد نمونه وزارت علوم در سال ۷۸ / جایزه دومین کتاب برتر سال ۹۷ در مهندسی برق / شایسته ی تقدیر در نوزدهمین دوره کتاب سال ۹۰ / و استاد برجسته مهندسی ایران در سال ۹۱ از جمله افتخارات ایشان میباشد.


 • دکتر صادق آیینه وند

  دکتر صادق آیینه وند سال ۱۳۳۰ در روستایی لرنشین از توابع تویسرکان بدنیا آمد. او دانش آموخته دانشگاه القدیس یوسف لبنان و دانشگاه تهران بود و در دانشگاه تربیت مدرس تدریس میکرد و سال ۹۲ رییس پژوهشگاه علوم انسانی شد. دکتر آیینه وند به چهره ماندگار تاریخ ایران معروف است.


 • دکتر هوشنگ نهاوندی

  دکتر هوشنگ نهاوندی سال ۱۳۱۱ از خانواده ای لرتبار در رشت بدنیا آمد. پدرش میرزا علی اکبر تاجرنهاوندی از مؤسسین شعبه حزب عامیون دموکرات گیلان بود و در مجلس مؤسسان به نمایندگی مردم لاهیجان انتخاب شد و به منشیگری مجلس رسید او به زبان روسی تسلط داشت و مترجم میرزا کوچک خان جنگلی بود.دکتر هوشنگ نهاوندی از دانشگاه سوربن پاریس دکترای اقتصاد دولتی گرفت و پس از بازگشت مسئول بانک اعتبارات شد سال ۴۰ بعنوان مستشار اقتصادی سفارت ایران به بلژیک رفت و نایب رییس نمایندگی ایران در اتحادیه اقتصادی اروپا شد. در کابینه حسنعلی منصور وزیر مسکن شد و بعدأ رییس دانشگاه شیراز شد و در دولت شریف امامی وزیر علوم شد و مدتی رییس دانشگاه تهران بود.


 • علی یونسی

  حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی سال ۱۳۳۰ در نهاوند متولد شد. وی دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیتهاست و چهارمین وزیر اطلاعات در دولت خاتمی بود.ایشان همچنین رییس قضایی نیروهای مسلح بوده است.علی یونسی در مصاحبه باماهنامه میراث پارس در مورد سلسله زندیه گفت : زندیه یکی از طوایف لر بودند که در رقابت با قاجاریه به حکومت رسیدند و بخاطر صلح و آبادانی یکی از خوشنامترین حکومتهای ایران هستند.کریمخان زند تلاش کرد صلح و عدالت را برای ایران به ارمغان آورد و کریمخان زند حرکت خود را از ملایر آغاز میکند و طوایف مختلف لر او را در رسیدن به پادشاهی حمایت کردند.


 • علیرضا بیرانوند

  علیرضا بیرانوند سال ۱۳۷۱ در خرم آباد متولد شد. وی در تیمهای وحدت ، نفت و پرسپولیس بازی کرده و دروازه بان تیم ملی جوانان ، تیم المپیک و تیم ملی بوده و سال ۲۰۱۴ به تیم ملی دعوت شد. در جام جهانی روسیه با انجام بیشترین کلین شیت ممکن ، بهترین رکورد را در تاریخ رقابتهای جام جهانی بنام خود به ثبت رساند. گل نخوردن تیم ملی در بازیهای که بیرانوند دروازه بان تیم ملی بود توسط فیفا بعنوان یک رکورد ویژه یاد شد. او ۱۱۲۴ دقیقه در هیچ بازی رسمی گل نخورد و در جام جهانی روسیه در ۳ بازی تنها ۲ گل خورد و بهترین دروازه بان تاریخ فوتبال ایران در ادوار جام جهانی لقب گرفت و پنالتی کریستیانو رونالدو را مهار کرد و نخستین دروازه بان ایرانی بود که توانست در جام جهانی یک ضربه پنالتی را مهار کند. سایت المصدر عربستان پس از بازی تیم نفت تهران در برابر الاهلی عربستان در لیگ قهرمانان آسیا از پرتاب دست بیرانوند بعنوان یک رویداد تاریخی و بینظیر یاد کرد و آنرا طولانی ترین پرتاب دست در تاریخ فوتبال جهان دانست. افتخارات : بیرانوند سال ۹۴ با نفت تهران نایب قهرمان جام حذفی شد / سال ۹۵ و ۹۶ دو بار با پرسپولیس قهرمان لیگ برتر شد / سال ۹۶ و ۹۷ در ترکیب پرسپولیس سوپر جام قهرمانی را برد / سال ۹۷ نایب قهرمان لیگ آسیا شد / سه بار دروازه بان برتر ایران شد / بهترین بازیکن لیگ قهرمانان آسیا در نیمه نهایی شد / نامزد بهترین دروازه بان فیفا شد / و سال ۲۰۱۸ بهترین دروازه بان لیگ قهرمانان آسیا شد.


 • دکتر حسین کمالی

  دکتر حسین کمالی سال ۱۳۳۲ در دورود لرستان زاده شد او هشت سال در دولت رفسنجانی و خاتمی وزیر کار بود. وی دبیرکل حزب اسلامی کار است. ایشان دکترای مدیریت اقتصاد سیاسی دارد و ۳ دوره نماینده مجلس و ۳ دوره وزیر کار بوده است. همچنین قائم مقام وزیر بازرگانی بوده و هم اکنون مشاور رییس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام است.


 • دکتر مهدی غضنفری

  دکتر مهدی غضنفری متولد ۱۳۳۹ در الیگودرز لرستان است. ایشان وزیر صنعت ، معدن و تجارت در کابینه دوم احمدی نژاد بود. وی دکتری مهندسی صنایع از دانشگاه NSW سیدنی استرالیا دارد او ۵ کتاب و ده ها مقاله، علمی دارد و از سال ۸۱ تا ۸۳ رییس دانشکده، مهندسی صنایع علم و صنعت تهران بوده و مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و صنعت تهران است.


 • دکتر عادل آذر

  دکتر عادل آذر سال ۱۳۴۵ در دهلران بدنیا آمد ایشان دکتری مدیریت صنعتی دارد و عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران است و مدیرگروه مدیریت دانشگاه تربیت مدرس است. همچنین دکتر عادل آذر نماینده. ، مجلس هفتم در مجلس بوده و هم اکنون رییس مرکز آمار ایران است.


 • وحید امیری

  وحید امیری سال ۱۳۶۷ در خرم آباد بدنیا آمد.وی بازیکن تیم ملی و باشگاه ترابوزان اسپور در سوپر لیگ ترکیه است او سابقه بازی در داتیس خرم آباد / کوثر لرستان / گهر دورود / نفت مسجدسلیمان / نفت تهران / و پرسپولیس را دارد. وحید امیری دارای لیسانس حقوق و فوق لیسانس مدیریت ورزشی دارد و بارها به علت بازی خوب و عملکرد مناسب در تیم منتخب لیگ برتر فوتبال قرار گرفت. سال ۲۰۱۴ به تیم ملی دعوت شد. او سال ۹۴ با نفت تهران نایب قهرمان جام حذفی شد / سال ۹۵ قهرمان لیگ برتر با پرسپولیس شد / سال ۹۶ با پرسپولیس قهرمان سوپر جام فوتبال ایران شد / سال ۹۷ همراه پرسپولیس قهرمان لیگ برتر شد و در همین سال به عنوان بهترین بازیکن سال فوتبال ایران انتخاب شد.


 • دکتر محمد عالیخانی

  دکتر محمد عالیخانی سال ۱۳۰۸ در خرم آباد متولد شد او دیپلمات ، محقق ، نویسنده و سرکنسول ایران در نیویورک و حیدرآباد هند بود و سفیر ایران در اندونزی که سال ۴۵ موفق به دریافت درجه دکتری از رشته علوم سیاسی شد. تألیفات : سیاست خارجی سوریه از ۱۹۴۱ تا ۱۹۶۱ / دیپلماسی کشورهای خاورمیانه / حقوق اساسی در علوم سیاسی / حقوق بین الملل / هویت ملی ایرانیان / ترجمه کتاب ؛ فضا زیستگاه آینده بشر / ترجمه معبد طلایی / ترجمه کتاب کاندید اثر ولتر و...


 • نصراله کسراییان

  نصرالله کسراییان متولد ۱۳۲۳ خرم آباد است. از او به عنوان پدر عکاس قوم شناسی و مردم نگاری ایران نام میبرند. او فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه تهران است. او نخستین عکاس ایرانی است که کتابهای پر فروش و با تیراژ بالا دارد. عکسهای او آنقدر مورد توجه است که از روی آنها قالیچه ، گوبلن ، پوستر و حتی کلیپ نمایشی میسازند. او کتاب تکنیک عکاسی اثر آندریاس فینیگر را ترجمه کرده کتابی مرجع که تابحال ۵۰ هزار نسخه آن به فروش رفته است. کتابها : زندگی / از کودکی / یک تجربه / سرزمین ما ایران / ترکمنهای ایران / دماوند / اصفهان / عشایر ایران / تهران / کردهای ایران / تخت جمشید / طبیعت ایران / جنوب / شمال / یادداشتهایی درباره کویر / ماسوله معماری ایران / بلوچستان و...کتاب سرزمین ما ایران از موفق ترین مجموعه عکسهای نصرالله کسراییان است. کتاب کویر او حاصل ۳۰ سال عکاسی از کویرهای ایران است.


 • سید صفدر حسینی

  دکتر سید صفدر حسینی ۱۳۳۳ در ایذه متولد شد او رتبه اول دوره دکتری اقتصاد و کشاورزی دانشگاه ساسکاچوان کانادا را از آن خود کرد و بورسیه اعطایی دانشگاه را گرفت و سال ۷۴ فارغ التحصیل شد و بعنوان دانشیار در دانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی تهران مشغول به تدریس شد. او مشاور سازمان برنامه و بودجه / استاندار چارمحال و بختیاری / معاون امور تولیدی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور / سال ۸۰ وزیر کار شد / سال ۸۳ وزیر اقتصاد و دارایی شد و هم اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است.


 • دکتر زهرا رهنورد بروجردی

  دکتر زهرا رهنورد بروجردی سال ۱۳۳۴ در بروجرد لرستان متولد شد او نویسنده ، نقاش و مجسمه ساز است. وی دارای لیسانس مجسمه سازی / فوق لیسانس پژوهش هنر / و دکتری علوم سیاسی دارد و مشاور رییس جمهور (محمدخاتمی) را در کارنامه دارد. او اولین زن مسلمان رییس دانشگاه است که مدرک تمام استادی (پروفسوری) کسب کرده و تاکنون ۳۰ جلد کتاب و دهها مقاله (۳۴مقاله در زمینه هنر) به چاپ رسانده است از جمله : حکمت هنر اسلامی / طلوع زن مسلمان / ریشه های استعماری کشف حجاب / پیام حجاب زن مسلمان / دولت اسلامی / موضعگیری طبقات در فرآیند انحطاط جامعه / سوگواری در حراء و... او رییس تنها دانشگاه دخترانه کشور یعنی الزهراء بود. ایشان بدلیل ۳۵ سال فعالیت قرآن پژوهی مفتخر به دریافت لقب خادم القرآن شدند و از طرف مرکز بیوگرافی دانشگاه کمبریج در لیست ۲ هزار استاد برجسته جهانی قرار گرفت.


 • دکتر والی الله فرزاد

  دکتر ولی الله فرزاد متولد ۱۳۱۸ در شهر لرنشین ملایر است ایشان لیسانس روانشناسی از دانشگاه تبریز / فوق لیسانس مشاوره از دانشگاه تربیت معلم (خوارزمی) / و دکتری روانشناسی از دانشگاه پاسی فیلد آمریکا دریافت کرد و سال ۶۱ به عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی درآمد و پس از بازنشستگی بعنوان هیأت علمی دانشگاه آزاد تهران درآمد. ایشان بیش از ۸۰ مقاله علمی و ۳ کتاب ترجمه شده در کارنامه دارد.


 • دکتر رضا نقشینه

  دکتر رضا نقشینه متولد ۱۳۱۳ در شهر لرنشین، مسجدسلیمان است. او متخصص آسیب شناسی دامپزشکی از آمریکا و استاد تمام (پروفسور) دانشگاه تهران بود. وی پس از طی تحصیلات مقدماتی وارد دانشکده دامپزشکی تهران شد و سال ۳۶ فارغ التحصیل شد و برای ادامه تحصیل به آمریکا عزیمت نمود و مدرک تخصصی آسیب شناسی دامپزشکی را کسب کرد و پس از بازگشت عضو هیئت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران شد و سال ۴۳ مرتبه علمی دانشیاری و در سال ۵۲ مرتبه استاد تمامی را اخذ نمود. لین دانشمند لرتبار که بنیانگذار پاتولوژی دامپزشکی ایران است، عضویت پیوسته فرهنگستان علوم و اخذ بهترین پژوهش بنیادین دانشگاه تهران را در کارنامه پژوهشی خود دارد.


 • مهری بختیار زاده

  دکتر مهری بختیار زاده سال ۱۹۳۸ در نیویورک متولد شد. او دارای مدرک دکتری روانشناسی از دانشگاه نیومکزیکو است و از اسلام شناسان و قرآن پژوهان لرتبار آمریکاست. بختیار زاده در آمریکا از مادری مسیحی و پدری لرتبار متولد شد. او آثار زیادی را به زبان انگلیسی در مورد اسلام تألیف نموده است که مهمتر از همه ترجمه قرآن به زبان انگلیسی است که باعث بحثهای زیادی در محافل اسلام شناسی گردید. وی ۲۵ کتاب دیگر در مورد اسلام به تحریر درآورده است. دکتر بختیار زاده برخی از آثارمهم دکتر علی شریعتی و آیت الله مرتضی مطهری را نیز به انگلیسی ترجمه کرده است.


 • پروفسور هوشنگ راستان

  پروفسور هوشنگ راستان در سال ۱۳۱۵ در شهر لرتبار ملایر متولد شد. وی از چهره های بین المللی جراحی قلب است و سابقه ریاست بخش قلب و عروق در دانشگاه گوتینگن آلمان که بزرگترین مرکز آموزشی جراحی تخصصی در دنیاست را در کارنامه خود دارد. از آثار علمی وی میتوان به نگارش بیش از ۹۰ مقاله علمی در باب مسائل مختلف پزشکی اشاره کرد. همچنین اختراع روشهای جراحی در بیماریهای مادر زادی و اکتسابی قلب عنوان یافته های جدید وی در دنیاست که بر این مبنا بنام خود پروفسور هوشنگ راستان در تاریخ اختراعات جهانی ثبت شده است.


 • عبدالمجید یعقوب پور

  دکتر عبدالمجید یعقوب پور سال ۱۳۲۰ در بروجرد لرستان زاده شد. وی لیسانس زمین شناسی را از دانشگاه خوارزمی / فوق لیسانس و دکتری خود را در دانشگاه آیوا آمریکا در رشته زمین شناسی اقتصادی دریافت کرد. پس از بازگشت به ایران استاد دانشگاه خوارزمی شد. سال ۷۱ دانشیار شد و سال ۷۷ استاد تمام (پروفسور) شد. دکتر یعقوب پور دوره تخصصی اکتشاف معدن به کمک رایانه را در پاریس گذارند و فرصت مطالعاتی را در کانبرای استرالیا بود. دکتر یعقوب پور را در ایران به عنوان پدر زمین شناسی اقتصادی میشناسند. سال ۸۵ به عنوان زمین شناس نمونه انتخاب شد. وی در شورای برنامه ریزی و پژوهشی وزارت فرهنگ و آموزش عالی عضویت دارد.


 • دکتر علیرضا کیامنش

  دکتر علیرضا کیامنش سال ۱۳۲۳ در اندیمشک متولد شد سال ۴۸ لیسانس از دانشگاه خوارزمی گرفت ، سال ۵۱ فوق لیسانس گرفت و سال ۵۴ عازم آمریکا شد و دکتری خود در رشته روشهای تحقیق و ارزشیابی از دانشگاه UCLA آمریکا گرفت. زمان برگشت به ایران در دانشگاه خوارزمی مرتبه استادی گرفت. او مؤلف ۸ کتاب و مترجم بیش از ۱۰ جلد کتاب با عناوینی چون : استدلال آماری در علوم رفتاری / ارزشیابی آموزشی / سنجش و اندازه گیری / ترجمه کتاب استدلال آماری که در دوره هفتم کتاب ایران به عنوان کتاب سال برگزیده شد. وی رییس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه خوارزمی / عضو انجمن تحقیقات تربیتی آمریکا به مدت ۱۰ سال / عضو کمیسیون تربیتی یونسکو / سرپرست مرکز تحقیقات آموزشی وزارت علوم / مدیر پژوهشکده تعلیم و تربیت / سردبیر نشریه فصلنامه تعلیم و تربیت و...


 • محمد مهدی فولادوند

  دکتر محمدمهدی فولادند ، نویسنده ، مترجم ، قرآن پژوه و ادیب لرتبار است. او فرزند حسین فولادوند بختیاری است و سال ۱۲۹۹ در اراک متولد شد. وی سال ۱۳۱۸ از دارالفنون تهران دیپلم ادبی گرفت و از دانشگاه تهران لیسانس حقوق گرفت. سال ۱۳۲۹ عازم فرانسه شد و ۱۴ سال در دانشگاه سوربن پاریس در رشته های ادبیات / هنر / فلسفه / و زبان شناسی عرب تحصیل کرد و رساله دکتری خود را درباره عمرخیام نوشت. در سال ۴۴ بعنوان عضو دائمی انجمن نویسندگان فرانسوی زبان و عضو وابسته انجمن شعرای فرانسه برگزیده شد. در آبان ۱۳۴۴ به تهران بازگشت و در اکثر دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی از جمله : هنرکده هنرهای دراماتیک / هنرهای زیبای تهران / مدرسه عالی ادبیات و زبانهای خارجه علوم تربیتی و...به تدریس دروس ؛ فلسفه ، زیباشناسی ، ادبیات فرانسه ، تاریخ مذاهب و فرهنگ و تمدن پرداخت. سال ۱۳۲۴ قدیمی ترین انجمن فلسفی توسط وی در تهران تشکیل شد. دکتر فولادوند بر زبانهای فرانسه، عربی و انگلیسی تسلط کامل داشت و ۴۰ کتاب ترجمه کرد. ترجمه قرآن فولادوند به زبان فارسی جزء ممتازترین و دقیق ترین ترجمه های ۵۰ سال اخیر معرفی شده و جایزه ۵ لوح تقدیر به دست آورد. آثار فرانسوی وی مورد تقدیر ژنرال دوگل (رییس جمهور فرانسه) ، شوایستر ، فرانسوا موریاک ، هانری ، دمتنرلان ، ژان ککتو و آکادمی های معتبر فرانسه ، سوییس و کانادا واقع شده است. دکتر فولادوند در زبان فارسی به مهدا تخلص دارد و دیوان اشعار فارسی او ۲۰ هزار بیت دارد که در زبان فرانسه به ۷۰۰ صفحه میرسد. دکتر فولادوند در کتابی که چندین دهه قبل درباره خیام نوشته بود مقبره این شاعر را به کلاهکهای چاههای نفت تشبیه کرد و معتقد بود مزار بسیاری از شاعران و نویسندگان در ایران به لحاظ زیبایی شناسی. ، اصلأ جذاب نیستند!!! آثار محمدمهدی فولادوند : ترجمه رباعیات خیام به فرانسه / منتخب اشعار و نوشته های فرانسه / در جستجوی زیبایی / سنفونی ها / زن در اندیشه خدا / نخستین درس زیبایی شناسی / رهایی از گمراهی / ترجمه الحدود ابن سینا / ترجمه عربی انسان مسئول و تاریخساز / آفرینش هنری در قرآن / قرآن و نسل امروز / نقدی بر مارکس / ترجمه از عربی ؛ خدا را دیدم / ترجمه از عربی ؛ سفری از شک تا ایمان / فرهنگ لغت فارسی به فرانسه / ترجمه قرآن به فرانسه / صلح و شمشیر به فرانسه / ترجمه مادام بوواری / حافظ دلها / اپرای آفرینش به ۵ زبان / در حریم نور / پیشوای چهره بر خاک سایندگان / خیام شناسی / ترجمه نهج البلاغه / حافظ در آستان وحی / ترجمه تئاتر در ایران به فرانسه / چگونه قرآن را به فارسی ترجمه کنیم؟ / از ژرفای قرآن / ترجمه دعای کمیل به فرانسه و....


 • علی عبدالمالکی

  در کتاب تاریخ گزیده که قرن ۷ هجری نوشته شده ، صفحه ۵۳ ، از طوایف لر نام میبرد از جمله طایفه عبدالمالکی. علی عیدالمالکی خواننده ، ترانه سرا و تنظیم کننده موسیقی پاپ در ۲۶ مرداد سال ۶۷ در خانواده ای لرتبار اهل تویسرکان در تهران متولد شد و با آلبوم نامسلمون مطرح شد. وی در بهمن ۸۶ آلبوم خدانشناس در سال ۸۷ آلبوم نامسلمون را با آهنگسازی و تنظیم جدید روانه بازار کرد و تک آهنگهای متعددی را خوانده است. اولین کنسرتش را در سال ۹۰ برگزار کرد و سال ۹۴ آلبوم مخاطب خاص را پخش کرد.


 • فراز کمالوند

  فراز کمالوند سال ۱۳۵۵ در خرم آباد متولد شد. وی جوان ترین مربی تاریخ لیگ برتر است و از ۱۹ سالگی با مربیگری در جوانان پاس دوران مربیگری خود را آغاز کرد. کمالوند بین سالهای ۷۷ تا ۸۰ همراه با عادل فردوسی پور در روزنامه ابرار ورزشی روزنامه نگاری میکرد او یک ژورنالیست ورزشی بود. فراز کمالوند مربیگری خود را نزد فیروز کریمی آموخت او طی ۵ سال در هر ۳ رده نوجوانان / جوانان / و امید ، پاس را در باشگاههای تهران قهرمان کرد و با تیم امید پاس قهرمان کشور شد. او بازیکنان زیادی مثل : محمد نصرتی ، وحید طالب لو ، خسرو حیدری ، میثم منیعی ، محمد ابراهیمی ، مهدی کیانی ، داریوش شجاعیان و... را به فوتبال ایران معرفی کرد. او سابقه مربیگری در تیمهای : استقلال اهواز / ابومسلم / برق تهران / پیام مشهد / سرخپوشان / تراکتور سازی / پاس همدان / شهرداری تبریز / گسترش فولاد تبریز / صنعت نفت آبادان / گل ریحان البرز / و آلومینیوم اراک را در کارنامه خود دارد. افتخارات : قهرمان کشور با تیم امید پاس ، قهرمان تهران با جوانان پاس ، سال ۸۰ دستیار فیروز کریمی بود و موفق شد ۲ سال پیاپی با ابومسلم مشهد و استقلال اهواز به لیگ برتر صعود کند ، او با شیرین فراز کرمانشاه به لیگ برتر صعود کرد ، سال ۸۷ تراکتور سازی تبریز را قهرمان لیگ آزادگان کرد و به لیگ برتر آورد ، او با صنعت نفت آبادان بهترین نتیجه تاریخ این باشگاه را در لیگ برتر بدست آورد ، سال ۸۹ شهرداری تبریز را قهرمان لیگ دسته اول کرد و به لیگ برتر فوتبال آورد.


 • محمد فیلی خرم آبادی

  محمد فیلی خرم آبادی بازیگر معروف سینما و تلویزیون در سال ۱۳۲۹ در شیراز بدنیا آمد. فیلی های شیراز لرتبارانی هستند که به همراه کریمخان زند از لرستان به شیراز مهاجرت کردند او در فیلمهای : شام عاشقانه ۳ نفره / مالیخولیا / عشق / پایان خدمت / ابابیل / روز شیطان / تابستان ۵۸ / گشتی ها / تفنگ سرپر و...بازی کرد همچنین در سریالهای : مختارنامه (درنقش شمر) ، روزی روزگاری ، چار دیواری ، عملیات ۱۲۵ ، پشت کوههای بلند ، جلال الدین ، دولت مخفی ، غیر علنی ، پرستاران ، گسل ، هاتف ، بانوی عمارت ، دنگ و فنگ روزگار و... به ایفای نقش پرداخته است.


 • احمد رضا درویش

  احمد رضا درویش سال ۱۳۴۰ در شهر لرنشین تویسرکان متولد شد وی از جمله کارگردانان جریان ساز و صاحب سبک سینماست. او فارغ التحصیل رشته گرافیک و معماری است که فعالیت هنری خود را از سال ۶۱ آغاز کرد و در سال ۹۳ برای سالها فعالیت فرهنگی نشان، افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر را دریافت کرد. او فیلمهای : آخرین پرواز / ابلیس / آذرخش / کیمیا (برنده ۳ سیمرغ بلورین ) / سرزمین خورشید (برنده ۷ سیمرغ) / متولد ماه مهر (برنده ۳ سسیمرغ) / دوئل (برنده ۷ سیمرغ) / روز رستاخیز (برنده ۹ سیمرغ) را کارگردانی کرده و نویسنده فیلمنامه ؛ کانی مانگا و حکایت اول، بوده است. فیلم دوئل عظیم ترین فیلم ژانر دفاع مقدس بود و فیلمنامه دوئل یکی از فیلمهای خوب در چند دهه اخیر سینمای ایران است. همچنین ایشان بین سالهای ۷۵ تا ۷۹ مدیر عامل خانه سینما بوده است.


 • مهتاب کرامتی

  مهتاب کرامتی سال ۱۳۴۹ در ملایر متولد شد. او دوره بازیگری را در کارگاه های آزاد بازیگری گذراند و همانجا برای نقش هلن در مردان آنجلس انتخاب شد. سال ۷۷ در فیلم مردی از جنس بلور ایفای نقش کرد و سال بعد در مومیایی ۳ و مرد بارانی بازی کرد که نامزد دریافت جایزه از جشنواره فیلم فجر شد. او در فیلمهای : بهشت از آن تو / شاه خاموش / هشت پا / رستگاری در ۸/۲۰ دقیقه / حس پنهان / آدم / آتش سبز / بیست / آدمکش / آلزایمر / فرزند چهارم / مزار شریف / عصر یخبندان / ارغوان / ماجان / جاده قدیم / بهت / سریال مردان آنجلس ، مریم مقدس ، خاک سرخ ، رقص روی شیشه و...بازی کرده است. جوایز : بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم بیست - بهترین بازیگر زن برای فرزند چهارم - بهترین بازیگر زن برای اشباح - بهترین بازیگر نقش اول زن برای عصر یخبندان.


 • همایون بهزادی (سرطلایی)

  همایون بهزادی سال ۱۳۲۰ در خرم آباد لرستان متولد شد. او لیسانس ادبیات داشت و سابقه بازی در تیمهای : شاهین ، پیکان و پرسپولیس را داشت. وی در بازی معروف پرسپولیس و استقلال در ۱۶ شهریور ۵۲ هت تریک کرد و ۶ بر صفر به پیروزی رسیدند. او در تیم پیکان در ۱۹ بازی ۲۵ گل زد. در ۹ تیر ۵۱ در دیدار منتخب تهران و بایرن مونیخ آلمان با پیروزی ۶ بر دو به نفع تیم منتخب تهران به پایان رسید که همایون یک گل زد. همچنین در ۲۱ بهمن ۵۱ در بازی مقابل اسپارتا پراگ یک گل زد. بهزادی همراه تیم ملی نایب قهرمان بازیهای آسیایی سال ۴۵ شد و در جام ملتهای آسیا به سال ۴۷ قهرمان شدند و ۴ سال بعد باز قهرمان آسیا شدند. او یکی از بهترین مهاجمان تیم ملی بود و بخاطر قدرت سر زنی و پرشهای بلند به سر طلایی معروف شد. بهزادی سال ۵۳ سرمربی پرسپولیس شد‌. وی یکی از اعضای تالار مشاهیر پرسپولیس و جزء ۱۲ مرد تأثیرگذار پرسپولیس بود. او بهترین گلزن جام ملتهای آسیا در سال ۱۹۶۸ و جزء ۱۰ نفر فوتبالیست افسانه ای قاره آسیاست!!! افتخارات : آقای گل مسابقات مقدماتی المپیک توکیو / عضو تیم منتخب آسیا / آقای گل جام ملتهای آسیا / محبوب ترین فوتبالیست ایران در سال ۱۳۵۰ / نخستین آقای گل فوتبال ملی ایران / ثبت هت تریک در دربی تهران بنام خود / دارنده رکورد بیشترین گل زده در دربی تهران با ۴ گل در یک بازی / قهرمانی با پیکان در سال ۴۲ و ۴۴ / قهرمانی با پرسپولیس در سال ۵۲ و ۵۴ / قهرمانی المپیک توکیو ۴۳ / قهرمانی تورنمنت سنتو ۴۴ / قهرمانی جام کوروش سال ۵۰ / قهرمانی المپیک مونیخ سال ۵۱ / و قهرمانی جام ملتهای آسیا در سال ۱۳۵۱ و...


 • امید سلطانی

  امید سلطانی خواننده پاپ در سال ۱۳۴۱ در الیگودرز لرستان بدنیا آمد. او از تبار لرهای بختیاری است. از ۱۰ سالگی هنرهایی مثل خطاطی ، نقاشی و خوانندگی را آغاز کرد. روزگار گذشت و امیدسلطانی در ۱۸ سالگی در جبهه حضور یافت. سپس برای ادامه تحصیل به ترکیه رفت و مدرک مهندسی معماری گرفت. اولین آلبوم خود بنام باران را هم در ترکیه کار کرد. او دارای آلبوم های : هر دو عاشق / سربلند / حضرت عشق / پرسه های عاشقانه / پیروزی / کنسرت زنده / انتظار / شب میلاد / و نا امیدی هرگز از کارهای اوست.


 • فریبا متخصص

  فریبا متخصص سال ۱۳۴۰ در بروجرد لرستان به دنیا آمد. او بازیگر تئاتر ، سینما و تلویزیون است و در رادیو به عنوان گوینده و دوبلوری فعالیت میکند. وی سال ۷۰ لیسانس جامعه شناسی گرفته است. او برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن تئاتر ایران در سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر است. فیلمهای او : زیر سقف دودی / آباجان / عشقولانس / ایران برگر / از ما بهتران / سیب سرخ حوا / روزی که خواستگار آمد / ماه پیشونی / شنگول و منگول / شب مکافات و سریالهای : شهرزاد / رهایم نکن / قرعه / کیفر / ستاره حیات / عملیات ۱۲۵ / زمانه / ملکوت / به کجا چنین شتابان / در چشم باد / بوی غریب پاییز / همسایه ها / مزد ترس / آوای فاخته و...


 • مسعود جعفری جوزانی

  مسعود جعفری جوزانی متولد ۱۳۲۷ در روستای جوزان ملایر است. مادرش از طایفه چگنی و پدرش از جوزانی هاست. او مدرک فوق لیسانس فیلمسازی از دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکوی آمریکا دارد. وی منتخب هشتمین همایش چهره های ماندگار در سال ۸۹ است. او برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم فجر برای شیرسنگی در سال ۶۵ است. کتاب کوروش کبیر توسط او و بوسیله نشر تریتا چاپ شده است. او کارگردان فیلمهای : پشت دیوار سکوت / ایران برگر / در چشم باد (سریال) / بلوغ / دل و دشنه / یک مرد یک خرس / در مسیر تند باد / شیرسنگی / جاده های سرد / و تهیه کننده : همخانه / غروب شد بیا / و ناصرالدین شاه آکتور سینما را در کارنامه خود دارد.


 • حسین یاری

  حسین یاری ۱۳۴۶ در ملایر متولد شد او بازیگر سینما ، تئاتر و تلویزیون است که بازیگری را در سال ۵۸ در سن ۱۲ سالگی با نمایش گندمهای خونین آغاز کرد. او در فیلمهای : خداحافظ دختر شیرازی / داش آکل / یادم تو را فراموش / پدر آن دیگری / مزارشریف / ساکن طبقه وسط / آوا / تراژدی / ابرهای ارغوانی / یک سطر واقعیت / پاریس تا پاریس / سعادت آباد / کیمیا و خاک / کتونی سفید / اقلیما / میم مثل مادر / شهرآشوب / بلوغ / حمله به اچ ۳ و سریالهای : نهنگ آبی - عاشقانه - عالیجناب - قلب یخی - هوش سیاه - شب دهم - فرستاده - مثل هیچکس - از یاد رفته و مردان آنجلس. حسین یاری برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم آخرین مرحله / برنده دیپلم افتخار برای بلوغ / برنده بهترین بازیگر سریال تلویزیونی شب دهم / برنده بهترین بازیگر مرد برای سعادت آباد / برنده بهترین جایزه بازیگر مرد برای یادم تو را فراموش در جشنواره ویند آمریکا.


 • آزیتا حاجیان

  آزیتا حاجیان سال ۱۳۳۶ در ملایر متولد شد او لیسانس بازیگری و کارگردانی تئاتر دارد. وی برای روبان قرمز برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شد. فیلمها : زیر سقف دودی / ماه در جنگل / لاله / کیمیا و خاک / تاکسی نارنجی / سایه ها / خواب زمستانی / دیوار / محیا / باغ فردوس / شمعی در باد / موج مرده / روبان قرمز / آدم برفی / هنر پیشه / دزد عروسکها و سریالهای : سالهای دور از خانه - بازی نقابها - کیمیا - تا ثریا - سالهای مشروطه - ساعت شنی - سفر سبز - امام علی و....


 • دکتر محمود گودرزی

  دکتر محمود گودرزی سال ۱۳۳۴ در ملایر متولد شد. او سیاستمدار اطلاح طلب ، کشتی گیر سابق ، استاد تمام دانشکده تربیت بدنی تهران ، وزیر ورزش و جوانان و دبیر عالی شورای جوانان ایران است. دکتر گودرزی از سال ۴۸ تا ۵۷ کشتی گیر حرفه ای بوده و مقابل محمد بناء (مربی اسبق تیم ملی کشتی فرهنگی) به پیروزی رسیده و همچنین دارای تألیفات متعددی در زمینه ورزش است و مربی کشتی در سطوح مختلف بوده و هم اکنون عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است.


 • داریوش شجاعیان

  داریوش شجاعیان ، سروش رفیعی و ساسان انصاری هر سه نفر متولد ممسنی (نورآباد) لر هستند. داریوش شجاعیان متولد ۱۳۷۱ ممسنی است و در تیمهای فجر سپاسی/ بهمن شیراز / گسترش فولاد تبریز / و استقلال تهران بازی میکند.سال ۹۳ به تیم ملی توسط کارلوس کیروش دعوت شد و یکی از نفرات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بود اما مصدوم شد و جام جهانی را از دست داد. شجاعیان با استقلال تهران قهرمان جام حذفی ۹۷ شد. سروش رفیعی متولد ۱۳۶۹ ممسنی است که در تیمهای فجرسپاسی ، فولادخوزستان ، پرسپولیس و الخور قطر بازی میکند و سال ۲۰۱۴ به تیم ملی دعوت شد. ساسان انصاری متولد ۱۳۷۰ ممسنی است و سابقه بازی در تیمهای فولاد زرین - فولاد خوزستان - پرسپولیس - سپاهان و تراکتورسازی را دارد و رکورد دار گل زده شده پشت سرهم و متوالی در لیگ برتر است و دی ۹۵ توسط کارلوس کیروش به تیم ملی دعوت شد و بهترین گلزن سپاهان در لیگ هفدهم شد.بلاد لرنشین سرزمین استعدادهاست متأسفانه امکانات و زیرساخت ندارد.


 • اسماعیل خان سرباز بروجردی

  اسماعیل خان معروف به سرباز بروجردی که در سال ۱۲۸۹ قمری وفات کرده ، ادیب و شاعر بود که تخلص سرباز اختیار کرده بود. اصلش از خرم آباد فیلی بود و به مناسبت آنکه در بروجرد تولد و تمکن یافته به بروجردی مشهور شده و چون در فوج نظام صاحب منصب بوده ، تخلص سرباز را برای خود برگزیده است. وی در انواع شعر دست داشته و دیوانی در مراثی بنام اسرارالشهاده از او بازمانده که دو مرتبه در تبریز و بمبئی چاپ شده که قریب ۵ هزار بیت دارد. محمود میرزا قاجار میگوید : سرباز نامش اسماعیل خان بود و از طایفه فیلی خرم آباد ، در غزل سرایی دستی دارد و سعی نماید که از متوسطان باشد مشارالیه در درگاه نواب محمد قاسم میرزا به منصب تخلص خود ممتاز و سرهنگ سرباز است.نسخه ای از دیوان سرباز در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران موجود است.


 • استاد حسین لر زاده

  استاد حسین لر زاده سال ۱۲۸۵ خورشیدی در تهران کوچه قلمستان نزدیک باغ و حمام حاج عبدالصمد چشم به جهان گشود. پدر ایشان استاد محمد لر زاده از معماران نامی دوره اتابک و همکار حاج حسن صنیع الدیوان معمار اتابکی بود. نام خانوادگی آنها ابتدا لر بود ولی بعد از تعویض شناسنامه ها و بر طبق قوانین آن روز این نام خانوادگی را به لر زاده تغییر دادند. علت انتساب نام خانوادگی لر و لرزاده انتساب آنها به قوم لر که به صفا ، راستی و بی آلایشی شهره اند و سابقه فرهنگی درخشانی که دارند ، بوده است. از یادگارهای استاد محمد لر زاده میتوان از مسجد حاج حسن صنیع الدیوان / سید نصیرالدین / یکی دو ایوان در مدرسه سپهسالار / از گردن به پایین گنبد سر قبر آقا / و خط بنایی دور آن و حوضخانه آینه کاری حسینیه امیر بهادر یاد کرد. استاد حسین لرزاده در سن ۷ سالگی حدود ۶ ماه به مکتبخانه میرزا حسن در نزدیکی چهار راه حاج رضا خیابان بلور سازی رفت و سپس او را به مدرسه ای در کوچه پشت گذر مهدیخان فرستادند. سالهای آخر دبستان برای استاد مفهومی نداشت چرا که در سالهای قبل ، هندسه ، حساب ، رسم فنی و نقاشی را در کلاسهای بالاتر و سطح عالیتر طی کرده بود. پس از دوران ابتدایی به دبیرستان سلطانی در پل امیر بهادر فرستاده شد و بعد به شعبه مجسمه سازی مدرسه کمال الملک فرستاده شد و قالبگیری و قالبسازی آموخت و نزد سید محمد تقی نقاش باشی ، کار تابلوسازی را فرا گرفت. پدرش او را به کارهای فنی و رشته های معماری وامیداشت و پسرش را در کارها شرکت میداد. پس از مرگ پدر به دعوت استاد جعفرخان کاشانی مشغول ساخت عمارت سنگی تپه علیخان سعدآباد شد. نخستین کار مستقل استاد لرزاده را میتوان سر در بانک شاهی (بانک تجارت فعلی) واقع در میدان توپخانه تهران دانست. استاد حسین لرزاده در طول عمر هنری خود بیش از ۸۴۲ مسجد ساخت!!! از جمله مسجد اعظم قم را به دعوت آیت الله بروجردی ساخت و مأمور تعمیر و تغییرات در حرم امام حسین در کربلا شد کی طی حکمی از طرف آیت الله شهرستانی تولیت وقت آن حرم به عنوان افتخار آمیز ؛ معمار آستانه مقدسه حضرت اباعبدالله الحسین نایل گردید. استاد حسین لرزاده تعداد زیادی مسجد (بیش از هزار مسجد) را طرح ، اجرا یا نظارت کرد همچنین برخی از احکام ، جوایز و نشانهای دریافتی توسط استاد لر زاده شامل مدال فردوسی بخاطر طراحی و ساخت ساختمان مقبره حکیم فردوسی / مدال و نشان علمی به دلیل لیاقت معمار حسین لرزاده / دریافت درجه کارشناسی آستانه مقدس کربلا بخاطر تعمیر حرم سیدالشهداء خصوصأ تجدید بنای ایوان بزرگ و....همچنین استاد لرزاده صاحب تألیفات متعددی نیز هست از جمله : احیای هنرهای از یاد رفته در ۲ جلد که شامل آموزش اصول اربعه معماری سنتی با روشی بسیار سهل و ممتنع است / نغمه لرزاده شامل اشعار / خاطرات / صدامیه مجموعه اشعار استاد در زمان جنگ و انقلاب / تعدادی تابلو و لوح از گره های بنایی بدیع و یگانه و همینطور مقرنس و رسمی و سرقلم های گوناگون طراحی و رنگ آمیزی کرده است که به صورت تابلو ، زینت بخش اتاق و منزل اوست. استاد لر زاده طبق مهناز رییس زاده شاگردش به همه عوامل معماری تسلط داشت. کاسه سازی یا شمسه زیاد در آثار لرزاده به اوج رسید در مساجد امام حسین / انبار گندم / مساجد تخریب شده سنگی / سلمان / عمار / فخریه / سجاد و سپهسالار همه جا این یادگار ارزنده استاد لرزاده هنوز پابرجاست. استاد لرزاده مأمور طراحی و ساخت مقبره فردوسی میشود و طی دو سال طرح را اجرا و به اتمام میرساند از آنجا که فردوسی شیعه مذهب است استاد لرزاده در سردابه مقبره یک چهار کاسه به نشانه ارکان اربعه شیعه بر روی سنگ ، بنا میکند و سپس از طریق سوسنها ، کناری به حجرات دیگر زیر بنای یادبود مرتبط میسازد. استاد لرزاده پس از ۹۸ سال زندگی پر تلاش صبح روز سه شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۸۳ دار فانی را وداع گفت.


 • دکتر عبدالحسین زرینکوب

  دکتر عبدالحسین زرینکوب سال ۱۳۰۱ در بروجرد لرستان متولد شد. سال ۲۷ لیسانس خود را از دانشگاه تهران گرفت و سپس در سال ۳۴ دکتری ادبیات گرفت. دکتر زرینکوب، از سال ۱۳۴۱ به بعد در فواصل تدریس در دانشگاه تهران در دانشگاه های کالیفرنیا / هند / پاکستان / آکسفورد / سوربن / پرینستون و... به تدریس پرداخت. در ضمن این فعالیتها به علم ملل و نحل و مباحث مربوط به کلام ، نقد ادبی و تاریخ علاقه یافت و آثار ارزشمندی در این زمینه تألیف کرد. دکتر زرینکوب در اواخر عمر به مطالعه و تحقیق و تدریس مباحثی در عرفان ، ادیان و تاریخ پرداخت. دهها کتاب و صدها مقاله حاصل تحقیقات ارزشمند او در طی پنجاه سال گذشته بوده است. دکتر زرینکوب استادممتاز دانشگاه تهران و دانشکده الهیات بود که تاریخ اسلام تدریس میکرد. آثار متعدد و ارزنده ای دارد که از محاسبه بیرون است : ترجمه منابع شعر پارسی / فلسفه شعر / نقد الشعر (نقد ادبی) / دو قرن سکوت / ارث میراث صوفیه / با کاروان حله / جستجو در تصوف / تک درخت / بامداد اسلام / کارنامه اسلام / شعر بی نقاب / شعر بی دروغ / از کوچه رندان / سر نی / فرار از مدرسه / و صدها مقاله و آثار ارزنده تخصصی دیگر. دکتر زرینکوب ۲۴ شهریور ۷۸ درگذشت و در بهشت زهرا ، قطعه ۸۸ ، ردیف ۱۴۳ ، شماره ۱۰ به خاک سپرده شد.


 • دکتر سید جعفر شهیدی

  دکتر سید جعفر شهیدی در سال ۱۳۰۶ در بروجرد بدنیا آمد وی از دانشمندان و مفاخر بزرگ ادبی ایران به شمار میرود. دکتر شهیدی چند سال در عوالم طلبگی در قم نزد آیت الله بروجردی دروس دینی و حوزوی خواند. سپس با دکتر محمد معین و علامه دهخدا آشنا شد و معاونت سازمان لغت نامه را به عهده گرفت. اخذ درجه دکتری با امتیاز بالا و استادی دانشکده ادبیات تهران در فاصله سالهای ۱۳۴۰ به بعد جزء مرحله دوم زندگانی استاد شهیدی است.بعد از مرگ دکتر محمد معین ، استاد شهیدی مسئولیت اداره سازمان لغت نامه دهخدا را به عهده گرفت. وی در زمینه ادبیات عرب و فارسی بنام است و درک محضر و مجالست با اساتیدی چون بدیع الزمان فروزانفر / دهخدا / جلال همایی / دکتر محمد معین و...اعتبار علمی و معنوی او را دو چندان کرده است. تألیفات و مقالات علمی و ادبی دکتر شهیدی فراوان است که از آن جمله میشود به این آثار اشاره کرد : زندگینامه ابوذر غفاری / انقلاب بزرگ / زندگی حضرت سجاد / زندگی حضرت فاطمه / زینب شیر زن کربلا / محدودیت در اسلام / جنایت کاران چه می اندیشند؟ / تاریخ تحلیلی اسلام / قیام امام حسین / تصحیح و حاشیه بر کتاب دره نادره / ترجمه نهج البلاغه که سال ۱۳۶۹ بعنوان کتاب سال شناخته شد.


 • دکتر مهرداد اوستا

  دکتر مهرداد اوستا سال ۱۳۰۸ در بروجرد لرستان متولد شد. او نویسنده و شاعر بود. وی لیسانس معقول و منقول از دانشگاه تهران گرفت و فوق لیسانس فلسفه گرفت و بعدها تحصیلات خود را تا دکتری ادامه داد. بدیع الزمان فروزانفر استاد وی بود. شهریور ۱۳۳۲ حدود ۷ ماه در زندان سیاسی بود. او سال ۳۵ با سباستین مونه فیلسوف و شرق شناس فرانسوی آشنا شد. در سفر به انگلیسبا برتراند راسل دیدار کرد و در سفر به فرانسه با ژان پل سارتر گفتگو داشت. در سوییس با محمدعلی جمالزاده دیدار کرد. دکتر مهرداد اوستا در دانشکده هنرهای زیبای تهران تدریس میکرد. سال ۳۲ در حالی که تنها ۲۵ سال سن داشت در دانشگاه تهران تدریس میکرد. آثار : تصحیح دیوان سلمان ساوجی / از کاروان رفته / شراب خانگی ترس محتسب خورده / رساله ای در فلسفه / عقل و اشراق / تصحیح رسائل خیام (نوروز نامه ) / پالیزبان / حماسه آرش / از امروز تا هرگز / اشک و سرنوشت / روش تحقیق در دستور زبان فارسی و شیوه نگارش / تیرانا / امام حماسه ای دیگر.


 • پیروز عنبرزاده بهمئی

  سلام ایلم به گرمای جنوب.یادگار کوروش و این مرز و بوم.سلام ایلم به ایران کهن.سلام لر به تو ای هموطن.با شروعی دوباره میگم از دیار ماغر.از خروش مارون و از بلندیهای منگشت.از ایلات لر و اصالت بهمئی ها.میزبانش کهگیلویه تا قلعه علاست.اسم لر مهر افتخار همه زاگرسی هاست.مثالش حسین خان و مثالش حاج حیدر است.


 • ایلامیان《پروتو لُرها》

  حسن پیرنیا در کتاب《تاریخ ایران》صفحه ۳۶ مینویسد : کلمه ایلام به معنی کوهستان است و کشور ایلام باستان شامل خوزستان ، لُرستان ، بختیاری و پشتکوه (استان ایلام) بود. سومریها و اکدیها ، ایلام را با علامت《Nim》مینوشتند که به معنی سرزمین مرتفع است. جورج کامرون در کتاب《ایران در سپیده دم تاریخ》مینویسد : ایلامیان نخستین مردمی بودند که در ایران از تمدن و فرهنگ بهره ور بوده اند و خط نقشی و نگاری را آنها اختراع کردند. دکتر پرویز رجبی درکتاب《هزاره های گُم شده》جلد ۲ ، ص ۵۴ ، مینویسد : اگر ایلام کوههای لُرستان و بختیاری را در شمال و شرق خود نداشت هرگز به شکوفایی و غنا دست نمی یافت این قلمروی کوهستانی را ایلامیها《اَنزان یا اَنشان》مینامیدند. چون کشور ایلام برای مردم بین النهرین سرزمینی مرتفع تر از بین النهرین بود بنابراین میتوان گمان کرد که ایلام در اصل بجای جلگه های پست خوزستان ، در جایی مرتفع یعنی کوههای بلاد لُرنشین قرار داشته است. دکتر یوسف مجید زاده درکتاب《تاریخ و تمدن ایلام》صفحه ۵ مینویسد: منطقی ترین فرض آن است که ایلامیها به《پروتو لُرها》تعلق دارند. دنیل تی پاتس در کتاب《باستان شناسی ایلام》صفحه ۷۹ مینویسد: پروفسور والتر هینتس ، ایلام شناس فقید آلمانی که برای نخستین بار با تکیه بر کتیبه ها و نگاره های به دست آمده درباره ی مردمان اولیه ی ایلام اظهار نظر کرده است اعلام میدارد که: ایلامیها《لُرهای اولیه》یعنی نیاکان ساکنان لُرستان جدید در غرب ایران هستند. پروفسور ریچارد نلسون فرای درکتاب《میراث باستانی ایران》صفحه ۹۷ مینویسد: ایلامیها با مردم لولوبی ، کاسی و گوتی پیوند نژادی داشته اند و بین آنها در هزاره دوم پیش از میلاد فرهنگ استواری در میان بوده است. هرتسفلد هم فرضیه پیوند نژادی و زبانی این اقوام باستانی را مطرح کرده است. دکتر پیر آمیه در《تاریخ ایلام》صفحه ۲ مینویسد: ایلامیها از نژاد آسیانی یا زاگرو ایلامی《Zagro _ Elamite》یعنی نه هندو اروپایی و نه سامی بوده اند.


 • دانیال ارزانی

  دَنیِل ارزانی (Daniel Arzani) بازیکن فوتبال ایرانی - استرالیایی (زادهٔ ۴ ژانویهٔ ۱۹۹۹ در خرم‌آباد) بازیکن لُرتبار حرفه‌ای فوتبال اهل استرالیا است که در پست هافبک هجومی و وینگر برای باشگاه فوتبال ملبورن سیتی و تیم ملی فوتبال استرالیا بازی می‌کند. وی با بازی در تیم ملی فوتبال استرالیا در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ در روسیه جوانترین بازیکنان در این دوره می‌باشد. ارزانی به دلیل سرعت بالا ، مهارت در دریبل و نیز توانایی بازی در پست‌ های وینگر و پشت مهاجم شهرت دارد. ارزانی از طایفه《نجم سهیلی چگنی》زادهٔ خرم‌آباد است و در ۷ سالگی به همراه خانواده‌اش به سیدنی مهاجرت کرده و تا پیش از نقل مکان به ملبورن در همان‌ جا پرورش یافته‌ است. وی انگلیسی و فارسی را روان صحبت می‌کند.


 • خلبان علی کیارش

  «خلبان علی کیارش» در سال 1332 در روستای ازنا از توابع «خرم آباد» متولد شد و دوران تحصیلی را در دبستان روستای«ایمان آباد»شروع و کلاس ششم را در دبستان «حکیم نظامی» ازنا پشت سر گذاشت. بعد از آن به علت نبودن دبیرستان در روستای زادگاهش برای ادامه تحصیل به «خرم آباد» عزیمت کرد و دوران دبیرستان را در دبیرستان امام سپری کرد. همزمان با تحصیل بوکس تمرین می‌کرد.کیارش در خانواده‌ای کشاورز رشد نمود و در سال 1351 در هوانیروز ارتش ثبت نام کرد. وی برای گذراندن آموزش‌های لازم وارد پایگاه فعلی شهید وطن پور اصفهان شد و بعد از طی آموزش‌های پرواز با هلی کوپترهای کبری انتخاب شدند. وی به علت رتبه‌های عالی که هنگام آموزش کسب می‌کرد به عنوان مربی آموزش هلی کوپتر انتخاب شد و در همان پایگاه محل آموزش خود مشغول آموزش خلبانان جدید شد.علی کیارش در سال 1358 ازدواج کرد و صاحب پسری به نام «بابک» شد. در سال 1359 به کردستان اعزام شد و به مقابله با اشرار تجزیه طلب و معارضین پرداخت و پس از شروع جنگ عراق علیه ایران، «کیارش» سه ماموریت را با موفقیت در منطقه جنوب انجام داد.بنابر این گزارش، شهید کیارش در روز 22 آذر ماه 59 جهت انجام ماموریتی بر روی رودخانه کرخه به پرواز درآمد و پس از تار و مار کردن ارتش بعثی به پایگاه برمی‌گردد و در شب 23 همان ماه برای ادامه عملیات با شش هلی کوپتر جنگی به منطقه اعزام می‌شوند که پس از انجام عملیات، هلی کوپتر وی مورد اصابت گلوله های دشمن قرار گرفت. هلی کوپتر را در پایگاه شکاری دزفول می‌نشاند ولی «کیارش» سخت مجروح شده بود. وی را به بیمارستان داخل پایگاه منتقل می کنند. پس از اقدامات اولیه با تهران تماس گرفته می‌شود و درخواست یک هواپیما برای انتقال «کیارش» به بیمارستان در تهران می‌کنند که یک ساعت بعد این اقدام صورت می‌گیرد اما علی قبل از انتقالش به تهران در همان پایگاه دزفول به شهادت می‌رسد.


 • لشکر۸۴خرم آباد اولین یگانی که واردخاک عراق شد

  تیمسار اسکندربیرانوند درمصاحبه با سایت یافته گفت: در عملیات فتح‌المبین فروردین 1361 به عنوان فرمانده لشگر 84 (لشگر عملیاتی خرم‌آباد) باز پس‌گیری مناطق دشت عباس، علی گره زرد، تینه، پل رودخانه چنجاب، ارتفاعات عین‌خوش و تصرف پادگان عین‌خوش، تپه‌های کمرسرخ، تیشه‌کن، تپه‌های 202 و مواضع توپخانه دشمن، تصرف جاده ارتباطی استان‌های خوزستان و ایلام در این عملیات خیره کننده و پیروزمندانه و نیز در غرب دزفول از عین‌خوش تا میش‌داغ حدود یک‌صد کیلومتر یعنی از پل کرخه تا عمق حدود 80 کیلومتری خاک میهن از وجود ارتش بعث عراق آزاد شد. در این عملیات 12 قبضه توپ، 130 ميلي‌متري کششی، 6 قبضه توپ 122 م- م، ده‌ها تانک و نفربر و بیش از هزاران سلاح سبک و سنگین توسط تیپ مستقل 84 به غنیمت گرفته شد و حدود 2500 نفر از نیروهای عراقی اسیر یورش دلاور‌مردان لشگر عملیاتی 84 خرم‌آباد شدند.صدام گفته بود که اگر ایرانیان بتوانند سایت‌های 4و5 واقع در عین‌خوش را آزاد نمایند کلید شهر بصره را تسلیم آنان خواهد کرد، بنابراین کلید فتح‌المبین در عین‌خوش بود که به دست دلیر‌مردان لشگر 84 خرم‌آباد فتح شد.مأموریت‌های عملیات فتح‌المبین به عهده گردان 139 به فرماندهی سرگرد لایق و بسیار شجاع شهید《شاه‌مراد نقدی》(1361-1329) محول گردید که منجر به تصرف قرارگاه لشگر و توپخانه دشمن در ارتفاعات 202 در غرب دشت عباس شد و این پیروزی مهم و ارزشمند را نصیب لشگر 84 خرم‌آباد نمودند.در چند عملیات دیگر هم شرکت داشتیم ولی در عملیات محرم که آبان‌ماه سال 1361 بود علی‌رغم انتظارم شهید خرازی نزد من آمد و به من گفت در این عملیات جدا‌گانه کار می‌کنیم. ظاهراً شهید خرازی به خاطر برخی گوشه و کنایه‌های دور اطرفیان که گفته بودند آقای خرازی وابسته به کمک سرهنگ بیرانوند است چنین تصمیمی گرفته بود، ولی در هر حال آقای خرازی پیشانی مرا بوسید و خداحافظی کرد. به ما ابلاغ شد که باید تمامی مناطق اشغال شده تا خط رأس مرز یعنی از حمرین در منطقه موسیان و عین‌خوش تا دهلران بود را باز پس بگیریم.


 • سید حمید جهان بخت

  سیدحمید جهان‌بخت سال 1326 در «قره‌ویس» در جنوب شرقی لرستان و در جوار ایستگاه راه‌آهن «مازو» متولد می‌شود؛ آن زمان پدر مسئولیت اداری داشته و بعد به خرم‌آباد منتقل می‌شود و سال‌ها رئیس دفتر و کفیل فرمانداری کل لرستان و گاهی هم کفیل شهرداری خرم‌آباد بود و به این ترتیب سید حمید دوران ابتدایی و دبیرستان را در خرم‌آباد در دبستان پانزده بهمن و دبیرستان‌های امیرکبیر و ملک‌الشعراء بهار می‌گذراند.او در انتهای دوره‌ی ابتدایی و شروع دبیرستان، سرودن شعر را آغاز می‌کند. سال 1345 در کنکور شرکت می‌کند و با《رتبه برتر》در دو رشته حقوق سیاسی و ادبیات فارسی دانشگاه تهران پذیرفته می‌شود؛ در نهایت رشته حقوق سیاسی را انتخاب می‌کند و وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران می‌شود؛ سال 1349 مدرک کارشناسی را دریافت می‌کند. بعد از آن دوره خدمت وظیفه را در تیپ 2 زرهی دزفول می‌گذراند. پس از فراغت؛ چندین سال به عنوان سرپرستار آموزش بهداشت لرستان، مدرسه عالی بهداشت مدارس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان به خدمت می‌پردازد. سال 1361 وارد وزارت امورخارجه می‌شود و در همان سال به هند عزیمت می‌کند؛ برای چند سال مسئولیت بخش‌های دانشجویی، سیاسی و نیز سرپرستی《سفارت جمهوری اسلامی ایران》را عهده‌دار می‌گردد.در این کشور دوره کارشناسی ‌ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی را در《کالج ذاکر حسین دهلی》طی می‌کند و اولین تألیف خود با عنوان «مجموعه مقالات» را آماده می‌کند. بعد از آن چند سال در ایران اقامت دارد و در این مدت کتاب 《اخوان شهید مجلس》را می‌نویسد و انتشار مقالات در فصلنامه‌ها و روزنامه‌ها را شروع می‌کند.پس از آن دو مرحله به پاکستان گسیل شده و به عنوان《کنسول درجه یک》به انجام وظیفه می‌پردازد. در این کشور دوره دکترای خود را در رشته《اقبالیات》آغازمی‌کند؛ اما فضایی را که جنگ‌های قومی و حملات ناتو به افغانستان از دالان هوایی بلوچستان پاکستان ایجاد می‌کند، مانع از تکمیل آن می‌گردد.در همین دوره چند مقاله برون‌مرزی تألیف می‌کند.در بازگشت به ایران، پس از تهیه رسالات مفصل و دفاعیه‌های دشوار، مقام《رایزنی درجه یک سیاسی》که بالاترین مقام علمی‌ـ سیاسی در وزارت امورخارجه می‌باشد را دریافت می‌کند.بعد از آن نگارش مدخل‌های تخصصی را شروع می‌کند و تألیف کتاب‌ها و مقالات را ادامه می‌دهد. آثار و تألیفات زیادی از طرف این محقق و نویسنده لرستانی چاپ و به بازار عرضه و مورد استقبال واقع شده است.کتب منتشر شده: نوادر لرستان (اخوان شهید مجلس) که قالب تغییریافته آن به ویژه از نظر افزوده شدن مطالب لازم و مورد علاقه نسل‌های بعد، اکنون با نام《برادران شهید مجلس》در دست انتشار است / رند لرستان / سفر قندهار / آئین ادبی نماز / پیر لرستان / عیدانه پهلوی (مجموعه داستان مُستند) و نظم پایداری هستند. کتب در دست انتشار‌: برادران شهید مجلس / احترام سادات / قرآن خط وشا / آئین‌های سنتی در خرم‌آباد / می‌کُشد این نوه‌ی شیرین من (مجموعه اشعار در رثاء اهل‌ بیت علیهم السلام) / شاعران ایستاده در مکتب اهلبیت علیهم‌السلام / زینی‌نامه (طنز رانندگی در لرستان) / بوسه بر پوزه (مجموعه داستان‌‌های مُستند) / ادبیات لری / فرهنگ دینی قوم لر / دیوان فارسی / دیوان لری / دانشنامه یک مبلغ مسلمان / دال علی سه مَرَّه است / فرهنگ مفاتیح الجنان / آفات انقلاب اسلامی / بدعت‌های دینی / بحران هویت / پریزه جهان‌بخت / خاطرات جهان‌بخت / بیاض جهان‌بخت / مشکلات زبان اردو / ذکریه در بلوچستان پاکستان / بلوچ و بلوچستان در پاکستان / شهرهای دانشگاهی هند / سپاه صحابه / صاحب‌منصب لر / و چند اثر دیگر می‌باشند. بقیه آثار من هم یک سلسله رسالات؛ مدخل‌های تخصصی و مقالات‌ هستند.


 • مستان

  من یه دختر لرم که تمام بزرگان و تاریخدانان طایفه خود رو از دست دادم و تنها کسی که مانده حافظه خود رو از دست داده.سالهاس که ما جوانان ظایفه در جستجوی اصل و نسب خود هستیم و تنها به کلماتی برمیخوریم مانند اینکه اصل شما به گیو برمیگرده و سه برادر بودند که اومدن جنوب و اسم اون سه نفر و اسم روستایی که با سرچ اسمش به هیچی دست پیدا نکردم.تنها دستنوشته هایی هم که جمع اوری شده بود با سهل انگاری از دست رفت و من همچنان به عشق پیدا کردن اصل و نسب خود و بازگشت به اون منطقه به اینجستجوها ادامه میدم. من یک دختر لر بویراحمدی ام.اصیل ترین قوم ایرانی.


 • دکتر فاطمه شرفی چگنی دانشجوی نخبه هاروارد

  دکتر《فاطمه شرفی چگنی》دختر مرحوم احمدعلی شرفی از روستای چم وزیر از توابع بخش ویسیان شهرستان چگنی《جزو ده نفر دانشجوی برتر و نابغه دانشگاه هاروارد امریکا》است! دکتر فاطمه شرفی از تیره شرف، طایفه اولاد احمدبیگ چگنی افتخاری بزرگ و باعث غرور و سربلندی کشور ایران و لُرستان و ایل بزرگ چگنی می‌باشد. بدون شک دکتر شرفی آینده‌ای روشن تر و افتخارآمیزتری خواهد داشت. ان‌شاءالله شاهد پیشرفت هرچه بیشتر و ترقی در پله های بالاتر علمی در سطح جهانی باشیم. ایل لُر چگنی از این نابغه ها و نخبگان بسیار دارد که نه تنها در جامعه ایرانی بلکه خدمات شایسته ای به جامعه بشری در سطح جهانی ارایه کرده‌اند. دانشگاه هاروارد (به انگلیسی: Harvard University) برترین دانشگاه آمریکا و جهان است که در《شهر کمبریج》ایالت ماساچوست آمریکا است. قسمت‌هایی از دانشگاه هاروارد مثل دانشکدهٔ پزشکی و دانشکدهٔ بازرگانی در شهر مجاور کمبریج یعنی بوستون قرار دارد. هاروارد در سال ۱۶۳۶ میلادی (۱۰۱۵ خورشیدی) توسط هیئت قانون‌گذاران «مهاجرنشین خلیج ماساچوست» ساخته شد. این دانشگاه اولین مؤسسهٔ آموزش عالی در کشور آمریکا و همچنین اولین بنیاد در آمریکای شمالی به‌شمار می‌رود. نام آن در ابتدا «دانشکدهٔ نو» یا «دانشکده در شهرک نو» بود که بعدها در ۱۳ مارس ۱۶۳۹ کشیشی به نام《جان هاروارد》۴۰۰ جلد کتاب به کتابخانهٔ این دانشگاه و همچنین مبلغ ۷۷۹ پوند به این دانشگاه کمک نمود. قدیمی‌ترین مؤسسه آموزش عالی در آمریکا به تَبَع نام اولین فردی که زمین و کتاب‌های خود را وقف ساختن آن کرد《هاروارد》نام گرفت. خانم دکتر شرفی چگنی در برترین دانشگاه جهان عضو 10 دانشجوی برتر و نابغه این دانشگاه معرفی شده است!


 • دکتر《لادن تیموری طولابی》افتخار چگنی

  دکتر لادن تیموری طولابی افتخار ایران《بانوی دانشمند لُرتبار چگنی》مورد تایید و تشویق یونسکو، رتبه یک کنکور علوم تجربی 1373 ،کاشف داروهای یکسری از بیماریهای سرطانی، عضو هیات علمی اَنستیتو پاستور ایران! دکتر لادن تیموری طولابی فرزند فریدون خان نوه رستم خان (بهادر) تیموری طولابی نایب الحکومه چگنی در دوران پهلوی اول است! دکترای حرفه‌ای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ التحصیل 1381 با عنوان پایان نامه (بررسی ارتبط کایمریسم و موفقیت پیوند مغز استخوان در بیماران پیوندی) بیمارستان شریعتی، دکترای تخصصی فرآورده های بیولوژیک از انستیتو پاستور ایران، فارغ التحصیل در سال 1388 با عنوان پایان نامه (طراحی و دو سازه ژن درمانی ویژه سرطان کولون و بررسی بیان آن در محیط Vitro in) ، برنده بورس مشترک اورئال یونسکو در سال 2011 ، گرانت پژوهشی استادیاران جوان از بنیاد ملّی نخبگان در سال 1390. سوابق تدریس با جزئیات و تاریخ: ۱- ژنتیک سرطان از واحد ژنتیک انسانی به دانشجویان کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی_دانشگاه علوم پزشکی ایران در نیم ترم دوم سال تحصیلی ٨۵_٨۴. ۲- پیشگویی ژنی در ٨ دوره پیاپی کارگاه بیوانفورماتیک برگزار شده توسط شبکه پزشکی مولکولی ۳- تفسیر ژنی در نخستین کارگاه روش‌ھای بیوانفورماتیک در ژنومیک در دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شھید بھشتی در سال ١٣٨۴. ۴- طراحی پرایمر در ۶ دوره پیاپی کارگاه بیوانفورماتیک برگزار شده توسط شبکه پزشکی مولکولی ۵- روش‌ھای غیر ویروسی انتقال ژن از واحد ژن درمانی به دانشجویان دکترای پزشکی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی تھران درنیم ترم اول سال تحصیلی ٩٠-٨٩. ۶- طراحی پرایمر در ردوس اطلاع رسانی به دانشجویان دکترای باکتری شناسی پزشکی انستیتو پاستور ایران در نیم ترم دوم سال ٨٩-٨٨. ۷- میتوکندری از واحد زیست شناسی مولکولی پیشرفته به دانشجویان دکترای تخصصی بیوتکنولوژی پزشکی انستیتو پاستور ایران در درنیم ترم اول سال تحصیلی ٩٠-٨٩. ۸- استفاده از مسیرھای سیگنالینگ در طراحی دارو از واحد تازه ھای بیوتکنولوژی به دانشجویان دکترای تخصصی بیوتکنولوژی پزشکی در انستیتو پاستور ایران درنیم ترم دوم سال تحصیلی ٩٠-٨٩. ۹- تغییرات پس از رونویسی از درس زیست شناسی مولکولی پیشرفته به دانشجویان دکترای بیوتکنولوژی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران. ۱۰- تغییرات پس از رونویسی و پس از ترجمه از درس ژنتیک مولکولی به دانشجویان دکترای بیوتکنولوژی دارویی از انستیتو پاستور ایران.


 • دکتر《کرم‌الله طولابی》

  دکتر《کرم‌الله طولابی》دانش‌یار جراحی دانشگاه علوم پزشکی تهران و فلوشیپ (فوق تخصص) جراحی لاپاروسکوپی پیشرفته از جمله مفاخر ایل چگنی ولُرستان است. وی فرزند حاج یدالله فرزند حاج علیداد در سال ۱۳۴۴ در روستای دوش_برآفتاب از توابع《تِشکن شهرستان چِگنی لُرستان》متولد شد. ایشان از متخصصان توانمند و بنام جراحی عمومی در كشور می‌باشد. سوابق تحصيلی: دوره فوق تخصص فلوشیپ جراحی لاپاروسکوپی پیشرفته از دانشگاه Hull، انگلستان (۱۳۷۹). بورد تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران (۱۳۷۲). دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران (۱۳۶۸). برخی از افتخارات: بنیان‌گذار لاپاروسکوپی پیشرفته با انجام اولین عمل جراحی طحال‌برداری در کشور، تهران، بیمارستان امام خمینی (۱۳۷۵). انجام اولین عمل جراحی برداشتن غده تیموس در سطح کشورهای خاورمیانه با روش لاپاروسکوپی، تهران، بیمارستان امام خمینی تهران/ پایه‌گذار جراحی چاقی در ایران به روش لاپاروسکوپی با انجام اولین جراحی در بیمارستان میلاد تهران (۱۳۸۴). انجام اولین جراحی Laparoscopic Gastric sleeve resection for morbid obesity در بیمارستان میلاد تهران (۱۳۸۴). انجام اولین عمل جراحی برداشتن کامل مری با لاپاروسکوپ، تهران، بیمارستان امام خمینی (۱۳۸۴). انجام اولین عمل جراحی برداشتن غده پانکراس، تهران، بیمارستان عرفان (۱۳۸۶). بنیان‌گذار و دبیر اولین کنگره بین‌المللی لاپاروسکوپی پیشرفته در ایران (۱۳۷۹). اتمام دوره متوسطه در طی ۳ سال/ اتمام دوره چهارساله جراحی عمومی در طی ۳ سال/ کسب رتبه عالی در امتحان بورد جراحی کشور (۱۳۷۱). ساخت ۱۷ مرکز بهداشتی_درمانی شهری/ ۲۲ مرکز بهداشتی_درمانی روستایی/ و ۳۷۰ خانه بهداشت در ایران/ ساخت ۲ بیمارستان برای نورآباد و الشتر و راه­ اندازی بیمارستان­های پلدختر و ازنا درلُرستان/ تکمیل و راه­ اندازی دانشکده پیراپزشکی و ساخت دانشکده پرستاری گلدشت/ برگزاری ۲ کنگره بزرگ بین­ المللی لاپاروسکوپی برگزاری کارگاه­های آموزشی_پژوهشی و کنگره­ های مختلف/ دعوت بعنوان جراح مدعو در بیمارستان­های بین­ المللی/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی لُرستان (۱۳۸۱_۱۳۷۷). انجام و شروع به کار بیش از ۵۰۰ پروژه بهداشتی–درمانی، بیمارستانی و آموزشی_پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی لُرستان (۱۳۸۱_۱۳۷۷). معاون مرکز جراحی‌های آندوسکوپیک بیمارستان میلاد و مسئول آموزش لاپاروسکوپی پیشرفته دراین مرکز (۱۳۸۷_۱۳۸۱). تجربیات جراحی کلینیکال از پیشگامان جراحی لاپاروسکوپی پیشرفته در ایران با انجام اولین جراحی لاپاروسکوپی Splenectomy در بیمارستان امام خمینی ۱۳۷۳/ انجام جراحی عمومی لاپاروسکوپی و جراحی سرطان ۱۳۹۱_۱۳۷۱٫/ انجام جراحی در بیمارستانهای تحت نظارت دانشگاه در ایران، ۱۳۸۸-۱۳۷۲٫/ آموزش جراحی لاپاروسکوپی پیشرفته به جراحان عمومی و متخصصین زنان در دانشگاه­ها و بیمارستان­های خصوصی، ۱۳۷۳- تاکنون/ عضو تیم جراحی عروق و پیوند کلیه، ۱۳۷۶-۱۳۷۳٫/ تجربیات اجرایی: رییس دانشگاه علوم پزشکی لُرستان، ۱۳۸۱-۱۳۷۷٫/ برگزارکننده اولین کنفرانس بین­ المللی لاپاروسکوپی پیشرفته برای اولین بار در ایران، ۱۳۷۹٫/ برگزارکننده دومین کنفرانس بین­ المللی لاپاروسکوپی پیشرفته در ایران، ۱۳۸۰٫/ مدیر برگزاری سومین، چهارمین و پنجمین کنفرانس ملی لاپاروسکوپی پیشرفته در ایران، ۱۳۸۲، ۱۳۸۴، ۱۳۸۶٫/ عضو هیئت تحریریه مجله علمی «یافته» در دانشگاه علوم پزشکی لُرستان/ رییس بخش لاپاروسکوپی بیمارستان امام خمینی، ۱۳۸۲- تاکنون/ مؤسس گروه جراحی آندوسکوپی در بیمارستان شریعتی (دانشگاه علوم پزشکی تهران)، ۱۳۸۲٫/ معاونت گروه اندوسرجری در بیمارستان میلاد، ۱۳۸۱- تاکنون/ آموزش جراحی لاپاروسکوپی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ۱۳۸۲٫/ رییس آموزش لاپاروسکوپی پیشرفته و مدیر برگزاری سمینارهای ماهانه لاپاروسکوپی در بخش اندوسرجری بیمارستان میلاد، ۱۳۸۱٫/ تأسیس بخش جراحی آندوسکوپی بیمارستان توحید در خرم­ آباد، ۱۳۷۹٫/ تأسیس بخش جراحی آندوسکوپی بیمارستان شهدا در خرم ­آباد، ۱۳۷۸٫/ رییس بخش جراحی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، ۱۳۷۴-۱۳۷۲٫/ برگزاری کارگاه آموزشی لاپاروسکوپی پیشرفته در دانشگاه­های یاسوج، چالوس، اهواز، مشهد و کردستان فلوشیپ و عضویت لاپاروسکوپی پیشرفته، انگلستان (۱۳۷۹)/ پیوند کلیه و عروق، ایران (۱۳۷۶)/ جراحی سرطان، ایران (۱۳۷۱).


 • دکتر مهرزاد بروجردی

  دکتر مهرزاد بروجردی متولد ۱۳۴۱، تحلیلگر سیاسی، پژوهشگر و استاد علوم‌سیاسی دانشگاه سیراکیوزدر نیویورک است. مهرزاد بروجردی ۱۳۴۱ در خانواده‌ای لُرتبار در شهر آغاجاری خوزستان به دنیا آمد. دوران نوجوانی را در خوزستان گذراند. چند ماهی پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ برای تحصیل در رشته علم سیاست و جامعه‌شناسی به آمریکا سفر کرد. دوره کارشناسی را تا سال ۱۳۶۲ در دانشگاه بوستون و دوره کارشناسی ارشد علم سیاست را سال ۱۳۶۴ در دانشگاه نورث ایسترن به پایان برد و سال ۱۳۶۹ مدرک دکتری روابط بین‌الملل را از دانشگاه امریکن واشینگتن دریافت کرد سپس دو سال دوره پسادکتری را در دانشگاه‌های هاروارد و تگزاس سپری نمود. وی از سال ۱۳۷۱ تاکنون در گروه علم سیاست دانشکده شهروندی و روابط عمومی مکسول در دانشگاه سیراکیوز تدریس می‌کند و درحال حاضر مدیر این گروه است. مهم‌ترین حوزه‌های پژوهشی مورد علاقه مهرزاد بروجردی سیاست و تاریخ روشنفکری در خاورمیانه به‌ویژه ایران است. مهرزاد بروجردی رئیس سابق انجمن بین‌المللی ایران شناسی (International society for iranian studies)، قدیمی‌ترین گروه پژوهش‌های ایرانشناسی در مغرب زمین است. وی همچنین بنیان‌گذار و مدیر مرکز پژوهش‌های خاورمیانه در دانشگاه سیراکیوز و سر ویراستار رشته کتاب‌های تاریخ سیاسی و روشنفکری خاورمیانه در انتشارات این دانشگاه است. وی در انتشار بیش از ۳۰ کتاب در این رشتهٔ پژوهشی با انتشارات دانشگاه سیراکیوز همکاری داشته‌است. مهرزاد بروجردی عضو هیئت مدیره بنیاد خاورنزدیک (Near East Foundation)، پژوهشگر وابسته در مرکز خاورمیانه واشینگتن (Middle East Institute) و یکی از دو مدیر پرتال داده‌های ایران (Iran Data Portal) است. مهرزاد بروجردی در سال ۲۰۱۷ توسط شورای آموزش و پرورش آمریکا (ای‌سی‌ای) برای دوره آموزش رهبری اجرایی برگزیده شد و به همین خاطر سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ را در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در نورتریج سپری کرد. تازه‌ترین کتاب مهرزاد بروجردی《ایران پسا انقلاب؛ کتابچه راهنما》نام دارد که با همراهی کوروش رحیم‌خانی نوشته شده‌است. کتاب《ایران پسا انقلاب》اطلاعات جامعی را در مورد افرادی که در دوران جمهوری اسلامی مناصب عالی‌رتبه سیاسی (مانند وزارت، نمایندگی مجلس، عضویت در شورای نگهبان یا مجلس خبرگان و...) بر عهده داشته‌اند، ارایه می‌دهد. همچنین کتاب داده‌هایی مانند میزان مشارکت در انتخابات در استان‌های مختلف و همچنین میزان آرای نامزدها را دربر ‌می‌گیرد. کتاب《ایران پسا انقلاب》اطلاعات جامعی را از نهادهای سیاسی و سیاستمداران ایران پسا انقلاب ارایه می‌دهد. اندیشکده شورای آتلانتیک در نشستی در ماه مارس سال ۲۰۱۸ به بررسی کتاب《ایران پسا انقلاب》پرداخت. از دیگر کتاب‌های دکتر مهرزاد بروجردی می‌توان به کتاب《روشنفکران ایرانی و غرب》و همچنین《آئینه‌ای برای امیر مسلمان: اسلام و اندیشهٔ حکومت‌گری》اشاره کرد که هر دو کتاب توسط انتشارات دانشگاه سیراکیوز منتشر شده‌اند. کتاب‌های منتشر شده: روشنفکران ایرانی و غرب (فرزان روز – چاپ نخست ۱۳۷۷) / روشنفکران ایرانی و غرب (انتشارات دانشگاه سیراکیوز - ۱۹۹۶ - به انگلیسی) / تراشیدم، پرستیدم، شکستم (نگاه معاصر – چاپ نخست ۱۳۸۹) / آئینه‌ای برای امیر مسلمان: اسلام و اندیشهٔ حکومت‌گری (دانشگاه سیراکیوز – ۲۰۱۳ – به زبان انگلیسی) / ایران پسا انقلاب؛ کتابچه‌‌ی راهنما (انتشارات دانشگاه سیراکیوس – ۲۰۱۸ - ۸۵۳ صفحه - به زبان انگلیسی).


 • رضا سقایی سلاحورزی

  استاد رضا سقایی《طلای آواز ایران》از طایفه لُر سلاحورزی، فروردین سال ۱۳۱۸ در محله قدیمی پشت بازار خرم‌آباد بدنیا آمد. با کشف استعداد او توسط محمد رایگان گوینده رادیو به بی‌سیم ارتش در قلعه فلک الافلاک رفت پس ازمدتی توسط حمید ایزدپناه به رادیوتهران معرفی شد و دو ترانه گندم‌خر و کوش‌طلا راخواند و در طول زندگی هنری خود با استاد، مجتبی میرزاده، نبی فیروزی و فرج علیپور همکاری داشت. به تشویق عبدالله غیابی نخستین فیلمساز لُرستانی براساس موسیقی متن فیلم میراث پس از اکران ترانه‌های لُری را با سازهای خارجی اجرا کرد و در همان اثر ترانه دایه دایه معروف‌‌ترین اثر خود را به یادگار نهاد. وی در اواخر جنگ ایران و عراق در شهر ازنا بر اثر اصابت ترکش یک بمب مجروح شد و تا پایان عمر به خاطر عوارض آن بیمار بود. از جمله کارهای معروف او «زندگی بی‌ چشم تو درد و عذابه» است که بعدها عبدالوهاب شهیدی و علی‌اصغر زند وکیل هم این کار را خواندند. سقایی بعد از ۱۳۴۴ بسیار معروف و به خواننده‌ای شناخته شده تبدیل شد و تا ۱۳۵۷ خوانندگی را ادامه داد. بعد از انقلاب تقریباً خواندن را کنار گذاشت. تنها فیلمی که از او به یادگار مانده فیلم مستند《رضا دوباره می‌خواند》به کارگردانی سید محمد سیف‌زاده می‌باشد که زندگی و آثار او را در دهه شصت به تصویر کشیده است. ترانهٔ موتورچی (دایه دایه) که سال‌ها پیش با تنظیم مجتبی میرزاده و با صدای سقایی اجرا شده بود در سال ۱۳۸۶ در میان ترانه‌های فاخر و ماندگار ۱۰۰ سال اخیر موسیقی ایران به ثبت ملی رسید. تا پیش از انقلاب ۵۷ کاست‌هایی معمولاً بدون نامِ آلبوم به صورت غیررسمی و توسط استریوهای وقت تهران ازجمله شرکت سی‌بی‌اس به‌صورت سیستم دالبی حرفه‌ای از وی پخش شد ولی پس از انقلاب به اهتمام اهالی موسیقی لرستان و به‌ویژه شرکت‌های آوای سپهر و نوای زاگرس سه آلبوم قدم‌خیر، تفنگ و موتورچی از وی انتشار یافت فیلم مستند《رضا دوباره می‌خواند》به کارگردانی سیدمحمدسیف‌زاده در سال ۱۳۹۴ به‌صورت سینمایی اکران شد. در سال ۱۳۹۵ نیز تعداد هفت ترانه از ترانه‌های تمرینی و بدون ساز رضا سقایی که درمحافل خصوصی خوانده بود با تلاش امین عباسیان، ریاست انجمن موسیقی لُرستان، و جمعی از نوازندگان شهرستان خرم‌آباد در قالب آلبومی با عنوان دنگ دیر به علاقه‌مندان عرضه گردید. آثار منتشرنشده‌ی بسیاری از او به یادگار مانده است. رضا سقایی در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۸۹ به دلیل نارسایی تنفسی در پی سکته‌ی مغزی در بیمارستان ساسان تهران درگذشت. پیکر وی در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۸۹ در تهران تشیع و به شهر زادگاهش خرم‌آباد منتقل شد، در این مراسم تعدادی از هنرمندان و اهالی لُرستان و دوستداران این هنرمند شرکت داشتند. درویش‌رضا منظمی، نوازندهٔ کمانچه، با انتقاد از کم‌توجهی مسئولان به وضعیت هنرمندان گفت: هنرمندان بیش از آنکه نیازمند مادیات باشند به توجه و محبت نیاز دارند و ما امروز شاهد هستیم که سقایی که بیش از ۲۰ سال بیمار و در کنج خانه‌اش افتاده بود هیج کس سراغی از او نمی‌گرفت ولی حالا همه به سر و سینه خود می‌زنند. علی‌اکبر شکارچی، خواننده و کمانچه‌نواز، دربارهٔ سقایی گفت: مردم هنردوست ایران، لُرستانی‌های عزیز هنرپرور، ذهن و گوش و هوش شما و فرزندانتان در سراسر ایران با نغمه‌خوانی سقایی با موسیقی لُری آشنا شد. او با تهی‌دستی و صبوری نهال موسیقی لُری را در طول عمر پربارشان در جان شیفته شما غرس کرد. اکنون بسیار متأسفم که سرنانوازان لُرستان در سوگ او بایستی ساز بنوازند. پیکر رضا سقایی پس از تشییع در تهران به خرم‌آباد منتقل شد و در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۸۹ با شرکت جمعی از مسئولان دولتی استان لُرستان، مردم، اهالی موسیقی و دوست‌داران وی تشییع و در قطعه هنرمندان آرامستان خرم‌آباد به خاک سپرده شد. عجب صوت خوشی داری قناری _ بگو از دل بگو از بیقراری / در این سرمای سرد استخوان سوز _ بیا ما را بهاری کن بهاری. بیا ای کبک خوشخوان زمانه _ برای من بخوان شعر و ترانه / بیا کوه دلم را پر ز گل کن _ به یک آهنگ ناب عاشقانه. سراپا نغمه وسازی سقایی _ طلای ناب آوازی سقایی / تویی تو تک سوار عشق و آواز _ به دشت عشق میتازی سقایی.آخرین مقالات