سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

من لر هستم

من لر هستم

ﻣﻦ لر ﻫﺴﺘﻢ . ﭘﺪﺭﻡ ﺧﻮﺭﺷﯿﺪ ﻭﻣﺎﺩﺭﻡ ﻣﺎﻫﺘﺎﺏ . ﭘﺪﺭﻡ ﮐﻮﻩ ﻭﻣﺎﺩﺭﻡ ﺭﻭﺩ . من لرم ﺍﺯ ﺗﺒﺎﺭ ﺧﺎﮎ ﺍﯾﺮﺍﻥ، ﺍﺯ ﻧﮋﺍﺩ عیلام و کاسیت وبازمانده الیمائیس و الیمایی های سر افراز ﺍﺯ ﺗﺒﺎﺭ ﻣﺮﺩﻣﯽ ﮐﻪ ﺍﮔﺮ ﻧﺎﻡ ﻭ ﺭﺳﻤﺸﺎﻥ ﺑﻪ ﺑﻠﻨﺪﺍﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﻭﻟﯽ ﺑﻪ ﺑﻠﻨﺪﺍﯼ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻫﺴﺖ. ﻧﻪ ﻣﻬﺎﺟﺮ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﻡ ﻭ ﻧﻪ ﺭﺍﻧﺪﻩ شده، ﺍﺻﺎﻟﺘﻢ ﺭﺍ ﺍﺯ عیلام و کاسیت ﺑﺎﯾﺪ ﭘﺮﺳﯿﺪ ﻓﺮﻫﻨﮕﻢ ﺭﺍ ﺍﺯ نگاره های ﭼﻐﺎﺯﻧﺒﯿﻞ ﺑﺮ رخت ﻣﺮﺩﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﻗﻮﻣﻢ ﺑﯿﺎﺑﯿﺪ ﮐﻪ "شرم، فروتنی ﻭ سنگینی" ﯾﺎﺩﮔﺎﺭ ﺍﻫﻮﺭﺍﺳﺖ ﺑﺮ ﻟﺒﺎﺳﻤﺎﻥ... به لر بودنم افتخار می کنم به سرزمینم افتخار میکنم به مردمانم افتخار میکنم به تاریخ وفرهنگ رسوم وایین دیرینه ام به طبیعت بکرش به قله های سربه فلک کشیده زرده،تاراز،منار،.... به رودهای خروشان کارون،زرینه رود،... به کوگ خوش خرامان تاراز به بلوطهای زیبایش به چشمه سارانش به مالکنون عشایرش به اسطوره هاوحماسه سرایانش به آن تاریخی که درازایش به درازای تاریخ بشر است به آثار به جای مانده از گذشتگان، به استواری کول فره،اشکفت سلمان، بردنشانده،بردگوری ها،بردشیرها به ایینهای بازمانده از آناهیتا و میترا و زرتشت به چوقا؛ دبیت؛ کلاه خسروی؛ مینای هفت رنگش، گلونی . به ترنه زنان نجیبش؛ به صداقت وسادگی مردانش به شجاعت و شرافت و پاکدامنی شیر زنانش به لالایی مادرانش به رقص دستمال بازی ورزم چوب بازیش به گذشته وحال واینده اش... من بختیاری هستم افتخارم میکنم شاخه ای از قوم با افتخار لر هستم ❤️❤️❤️

28 نظر

 • یاسین منوچهری

  برخی به مردم لور ، قوم میگویند در صورتی که قوم برای نامیدن قبیله به کار میرود و نمیتوان جمعیتی ۱۲ میلیونی را در قالب قوم نامید یا تقسیم بندی کرد و درست این است که لور را یک ملت بدانیم زیرا ملت به گروهی از انسانها که دارای ریشه فرهنگی ، نژادی ، تاریخی و زبانی مشترکی هستند گفته میشود. ملت یک واحد انسانی مشخص است که احساس تعلق و وحدت نسبت به یکدیگر، دارند و در یک قلمرو جغرافیایی مشخص زندگی میکنند. ولی قوم برای نامیدن یک قبیله به کار میرود. تعریفی که از ملت شده مبنی بر وحدت زبان و نژاد و نیای مشترک و روح جمعی است و بیشتر و به حق باید از مردمی با تبار ایلی چون:لورها ، کردها ، بلوچ ها و ترکمن ها جستجو کرد تا مردمان انگل و بی هویت شهری فارس و ترک و عرب که بازمانده از یورش و تهاجم امپراتوری های فرسوده صفوی و عثمانی و عباسی بودند. آن قومی که حاکمیت یافت ملت نام گرفت و آن قومی که از حاکمیت بی بهره ماند قومیت نامیده شد. قومیت غالب ( فارس ) با ابزار نظامی به سرکوب ، حذف ، تغییر ، تحقیر ، تضعیف و ذوب فرهنگی اقوام غیر فارس در کوره ملت سازی کمر بست. رضا خان میر پنج آینه تمام نمای این اندیشه بود که افکار فاشیستی و نژاد پرستانه اش را به زور پیاده سازی کرد و ایران را با تمام تنوعاتش پرشیالیزه کرد بنابراین دولت مدرن ایران حالت تسلط قومی به خود گرفت و تکثر قومی و نژادی تبدیل به ناسیونالیسم قومی و نژادی شد و در این سیاست نه به وجوه مشترک همه اقوام بلکه بر مسلط کردن ویژگی های یک گروه قومی به همه گروه های دیگر تأکید کرد.


 • بهاروند

  اگر صفاتی در چندین نسل از قومی تداوم یابد به خصوصیت ژنتیکی آنان مبدل خواهد شد ، اجازه ندهیم فقر و محرومیت و مهاجرت و شهروند درجه سوم به نام مردم لور سند بخورد. اگر کسی دنبال حقوق مردم اش بود یا رسوم و فرهنگ قوم اش را معرفی کرد و یا در مقابل توهینات و زیاده طلبی های پانکردها و پان پارس ها ایستادگی کرد دال بر تجزیه طلب بودن او نیست بلکه این حق طلبی است.


 • امین رستمی

  من میتوانم تو و تمام افرادت را همینجا بکشم ولی نمی خواهم بعدها بگویند:لورها به میهمان خود رحم نکرده اند !!! سخن شیخ علی خان بیرانوند خطاب به سپهبد امیر احمدی ( قصاب لورستان ) . منبع:خاطرات امیر احمدی صفحه ۲۲۸ .


 • پادنا سکاوند

  ما لرها همان نامداران تاریخ هستیم که رد پاهای مان فراتر از سرزمین مان است .


 • شهسواری

  یه روز یک لری میشه:پروفسور احسان کامرانی ( متولد پلدختر ) استاد دانشگاه هاروارد آمریکا و مخترع قرنیه چشم مصنوعی _ پروفسور باهر مغز سوم فیزیک جهان _ دکتر سعید شاملو بزرگترین استاد روانشناسی ایران _ دکتر بهرام عکاشه ( متولد مسجد سلیمان ) پدر زلزله شناسی و زمین شناسی ایران _ پروفسور کرم زاده ( متولد مسجد سلیمان ) استاد جهانی ریاضیات _ دکتر حسین الماسیان ( متولد خرم آباد ) پدر علم هیپنوتیزم ایران _ پروفسور توفیق موسیوند ( لر همدان ) مخترع قلب مصنوعی _ دکتر ملک حسینی ( لر بویر احمدی یاسوج ) تنها پزشک پیوند کبد در آسیا .


 • شهید عبد الرسول زرین لر کهگیلویه و بویر احمد

  شهید عبد الرسول زرین متولد سال ۱۳۲۰ خورشیدی در روستایی در استان لر نشین کهگیلویه و بویر احمد متولد شد و در جبهه توسط سردار شهید حسین خرازی به خاطر دقت در تیر اندازی به " گردان تک نفره" مشهور شد. او بهترین تک تیر انداز ایران در جنگ ایران و عراق بود که هفتصد ( ۷۰۰ ) شلیک موفق داشت در صورتی که کریس کابل بهترین تک تیر انداز آمریکایی فقط ۱۶۰ شلیک موفق داشته است. صدام حسین بعثی برای شکارش یک تیم ۲۰ نفری تک تیرانداز بین المللی را اجیر کرده بود و هر بار هم با تلفات سنگین بر میگشتند. او در عملیات خیبر به شهادت رسید. روحش شاد


 • کوشکی

  دیرگاهیست نام لر هم روح و هم جان من است ، این فلسطین همچنان مکه ی ایمان من است .


 • نام لرستان در دیوان شمس تبریزی در قرن ۶ هجری ، رباعی ۱۴۹۸

  گر شادم و گر عراق و گر لورستان ، روشن شده زان چهره ی چون نورستان / با منکر و با نکیر همدستی کن ، تا دست زنان رقص کند گورستان


 • الوندیان

  من یک لر هستم چون دانه های گندم در چنگ آسیابم ، اما هزار ریشه از ما میان صحراست


 • لر عیلامی ام

  لر عیلامی ام ، پارسی دروغ است … نشانم خایدالو ، أنشان و شوش است


 • هاویر سپهوند

  جرج ریترز در کتاب:مردانی از نسل کوروش مینویسد:لرها تمام مرگ ها را تجربه کرده اند:مردن با گلوله ، مردن با اعدام ، مردن زیر شکنجه در زندان ، مردن با سر بریده شدن ، مردن با بمب های شیمیایی ، مردن سته جمعی ، مردن از سرما و قحطی ، اما در طول تاریخ هیچ لری از ترس نمرده است .


 • سلاح دانش

  مهندس افشانی معاون عمرانی وزارت کشور در سومین جشنواره مردم لر گفت:اگر تا دیروز پشتوانه مردمان لر غیرت و برنو بود ، امروز باید خود را به سلاح دانش و بینش تجهیز کنند.


 • بروهی دیار دلیران

  لر که باشی متفاوتی . تفاوت داشتن به معنای برتری نیست . تو چیزهایی داری که همه ندارند . برای خودت شعر داری ، زبان داری ، موسیقی و ملودی داری ، رقص و نمایش داری ، دنیای فرهنگ و تاریخ داری . لر که باشی بیشتر از زبان رسمی کشورت ضرب المثل داری ، حکایت داری ، داستان داری ، تراژدی عشقی عبد ممد و خدابس داری . وقتی که استبداد گلوی ایران را بسته بود سردار اسعدها و ابوالقاسم ها و علیمردان ها داری . تو فتح تهران و قندهار داری . تمدن و مدنیت عیلام باستان و کاسیت و علیمایید و اتابکان و والیان لر داری . تو آریوبرزن ها ، کریم خان زندها ، قدم خیرها ، دلواری ها داری . لر که باشی هزار دلیل برای مفتخر بودن داری . آن بی اصل و نسب های مهاجری که بتو میخندند نداشته هایشان را چه راحت پشت جوک هایت میپوشانند. یادت باشد هزاران دلیل برای مغرور بودن داری . درود بر یکایک فرزندان این خاک قهرمان …


 • چنگایی

  پروفسور رومن گیرشمن باستان شناس معروف پس از تحقیقات و کاوش های فراوان در کتاب ( به جستجوی سیلک ) میگوید:اوج هنر ایران باستان در هنر برنز لرستان است.


 • سالاروند

  علی قهرمان فرزند بی بی نیلوفر بختیار و نوه ژنرال تیمور بختیار است که کلانتر شهر اورنج کانتی در لس آنجلس است. دیوید اسعد بختیاری ( David Bakhtiari ) متولد ۳۰ سپتامبر ۱۹۹۱ فرزند کارل اسعد بختیاری و نوه خان بختیاری سردار اسعد ، عضو تیم راگبی آمریکاست.


 • باجلان

  هر لحظه هراس قطع انگشت و سقوط ، یک عمر تو را دیده و کردیم سکوت / با این همه نفت و گاز و آب و خاکت ، این حق تو نیست دختر سبز بلوط . تبعیض ، تحقیر ، فرق و فقر حق مردم لر نیست.


 • پریسکا

  نتیجه تحقیقات بر روی استخوان های کشاورزان نخستین در منطقه زاگرس نشان میدهد DNA کشاورزان باستان اهل زاگرس بیش از همه به زرتشتی های ایران شباهت دارد و خیلی متفاوت از مردمانی است که زراعت را از ترکیه به اروپا بردند تفاوت شگفت انگیز ژن کشاورزان اولیه ساکنان شرق و غرب هلال حاصلخیز که تا پیش از این تصور میشد از یک نژاد هستند به عنوان دستاورد این پژوهش توسط یک تیم بین المللی در نشریه ساینس منعکس شده است.


 • کمالی

  خدابخشی نماینده الیگودرز لرستان:در متوسط کشاورزی ۴۶ درصد از زمین های زراعی آبی هستند در حالی که در لرستان تنها ۲۳ درصد از زمین های زراعی آبی هستند و در حوزه الیگودرز فقط ۱۱ درصد از زمینهای کشاورزی آبی هستند !!! این در حالی است که هر ثانیه صد و هشتاد میلیون متر مکعب آب از الیگودرز به اراک و گلپایگان و قم و کاشان میبرند !!!


 • سلسله توهینات به قوم لر ، بی غرض نیست !!!

  سازمان صدا و سیما در اختیار یک قوم است و اصرار بر توهین سالانه به مردمان لر دارند ! وقتی سریال سراسر دروغ و تحریف سرزمین کهن متوقف شد طاقت نیاوردند و خیلی زود توهینی دیگر را آغاز کردند و به اقوام اصیل ایران توهین کردند کاری که این سازمان با امنیت داخلی میکند خیلی از دشمنان نتوانستند بکنند برای حفظ انسجام ملی بایستی عوامل نفوذی را که به اقوام اهانت میکنند و بر آن نیز اصرار دارند از دستگاه های تبلیغاتی _ رسانه ای اخراج کرد ! این سلسله توهینات بی برنامه و بی غرض نیست. چو بیشه تهی ماند از نره شیر … شغالان درآیند آنجا دلیر .


 • شهاب موحد

  قدیمی ترین اثر هنری منقوش دست بشر با چهل هزار سال قدمت در خرم آباد لرستان کشف شده و این اثر هنری سنگ نگاره ای رنگین کمان است که بر دیواره یک غاری بنام یافته در خرم آباد کنده شده است . در کل دنیا چند غار منقوش وجود دارد که اکثرأ مثل:یافته ، دوشه چگنی ، هومیان و میرملاس کوهدشت در لرستان هستند. آنان که تاریخ و فرهنگ خود را از دست داده اند مردم بدبختی هستند ، بدبخت تر از آنان کسانی هستند که در بازیافتن تاریخ و فرهنگ از دست رفته خود تلاشی نمی کنند ولی بدبخت ترین مردم کسانی هستند که تاریخ و فرهنگ خود را به ریشخند میگیرند. احمد کسروی


 • آری من لرم

  آری من لرم . اصالت کهن و پر افتخار ما ریشه در تاریخ این سرزمین دارد. در پس سالیان دراز ، سربلند و پر ابهت به ما رسیده است . این امانت ارزشمند را پاس بداریم و باشکوه تر به نسل بعدی منتقل کنیم تا آیندگانمان نام ما را به نیکی ببرند …


 • بیایید کمی لر باشیم !

  سالهاست دشمنان مردم لر با تفرقه افکنی در میان مردم ما با تمام توان در غارت و چپاول منابع و معادن و گسترش فقر و محرومیت در میان آنها سعی و تلاش میکنند. روزی بر عده ای از این مردم میتازند و روز دیگر به تمام این مردم توهین و اهانت میکنند و مدام در پی فتنه انگیزی و دشمنی این مردمان با یکدیگر میکوشند تا مبادا روی آرامش و توسعه ببینند و با آگاهی و پیشرفت و بوجود آمدن اتحاد در میان آنها ، سفره گسترده این سرزمین ، بر روی آنها بسته شود. مردمان لر بیایید دست در دست هم با اتحاد و آگاهی رسانی به تمام توده مردم لر ، سرزمین مان را به جایگاهی که شایسته آن است رشد و تعالی دهیم.


 • توهین به مردم لر ممنوع !

  هویت و اصالت کهن خود را پاسداری کنیم تا دیگران بخود اجازه ی توهین به افتخارات ما را به خود ندهند . این وظیفه یکایک ماست !


 • پروژه نفوذ !

  دقیقأ در زمانی که جان بولتن از لزوم ایجاد جنگ و اختلافات قومی و نژادی در ایران سخن میگوید ؛ حجت الاسلام شیخ حسن نوروزی ، نماینده رباط کریم تهران ، پا به پای سیاست های کاخ سفید به قوم لر هتاکی و اهانت میکند !


 • لر نژاد خالص ایرانی

  اوژن اوبن فرانسوی در کتاب ایران امروز ، چاپ سال ۱۳۶۲ ، صفحه ی ۱۶۲ عنوان میکند که در سلسله جبال غربی و جنوبی ایران ، لرها و کردها و بلوچ ها از نژاد خالص ایرانی هستند که کاملأ دست نخورده مانده اند ! در کتاب جامعه شناسی ایلات و عشایر اثر دکتر یعقوب احمدی ، صفحه ی ۱۷۳ آمده است که:کلنل دیمز عنوان میکند که دانشمندان جمجمه بلوچ و لر و کرد را از نوع پهن سران ایرانی میدانند حال آنکه جمجمع عرب و هندی ها از نوع دراز سران است !


 • غار تاریخی کلدر ؛ نخستین جایگاه انسان هوشمند

  لرستان یکی از نخستین زادگاه های انسان هوشمند ( همو ساپین ) در غرب آسیاست ! بهروز بازگیر سرپرست کاوش باستان شناختی غار کلدر خرم آباد اعلام کرد تا قبل از کاوشهای غار کلدر همه توجهات روی منطقه شامات متمرکز بود اما کاوشهای غار کلدر با ۵۴ هزار و ۴۰۰ سال قدمت منجر به تاریخ نگاری لایه های پارینه سنگی تازه ای شد. این باستان شناس از تنگه جبل الطارق اسپانیا _ سیسیلی ایتالیا _ کریدور فلسطین و باب المندب به عنوان ۴ مسیر احتمالی پراکنش و مهاجرت انسان های هوشمند ( همو ساپین ها ) نام برد. سایت کسار اکیل در لبنان با ۴۸ هزار سال قدمت _ منوت در فلسطین با ۴۹ هزار سال و غار کلدر خرم آباد با ۵۴ هزار و ۴۰۰ سال قدمت ، کهن ترین غار در زاگرس محسوب میشود که ابزارهای انسان های نعاندرتال و همو ساپین در این غار کشف شده است. بهروز بازگیر باستان شناس از چاپ کرنولوژی غار تاریخی کلدر به صورت رسمی در یکی از معتبرترین مجلات دنیا خبر داد و در ادامه به چاپ مقالات منتشر شده از نتایج کاوش غار کلدر در مجلات معتبر داخلی و بین المللی اشتره کرد. به گفته وی در نشریه معتبر نشنال جغرافی ، لرستان به عنوان نخستین زادگاه انسان های هوشمند در غرب قاره آسیا معرفی شد.


 • اختراع چشم مصنوعی با قابلیت بینایی توسط مخترع لرستانی

  دکتر احسان کامرانی متولد شهر پلدختر لرستان توانسته با اختراع چشم مصنوعی با قابلیت بینایی ، دنیا را در حیرت فرو ببرد. دکتر احسان کامرانی پس از اخذ مدرک لیسانس مهندسی پزشکی از دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران و فوق لیسانس مهندسی برق گرایش کنترل از دانشگاه تربیت مدرس تهران ، مقطع دکترای مهندسی پزشکی را در دانشگاه مونترال کانادا به پایان رسانیده است. احسان کامرانی دکترای خود را در رشته مهندسی پزشکی از پلی تکنیک مونترال کانادا با موفقیت به اتمام رسانده و فوق دکترای مهندسی بیو اپتیک را نیز از دانشگاه هارواد آمریکا و فوق دکترای نانو مواد پزشکی را از دانشگاه پوهانگ کره جنوبی دریافت کرده است. وی اخیرأ توانسته اختراعی بزرگ در علم پزشکی به ثبت برساند و تمام دنیا را تحت تأثیر اختراع خود قرار دهد. او در مصاحبه ای اذعان داشت که به عنوان یک لرستانی افتخار میکنم که رشته تخصصی که علم آموزی کرده ام امروز با سفر به بیش از ۴۰ کشور جهان کارهای تحقیقاتی و پژوهشی متعددی را انجام داده ام. کامرانی با اشارهذبه ساخت سیستم جدید بینایی بخشی برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ عنوان کرد:با پیشرفت و توسعه پروژه در حال حاضر با مشارکت تیمی از کشورهای مختلف شامل آمریکا ، کانادا ، استرالیا ، سوعد و سنگاپور و کره جنوبی تحقیقات هنوز برای اطمینان بخشی از تأثیر داعمی و عدم احتمال آسیبهای جانبی آن در صورت استفاده طولانی مدت در حال انجام است. برای این نخبه لر تبار آرزوی موفقیت و سربلندی داریم.


 • زخم بی التیام

  به هر گوشه شهرم مینگرم زخم های بی التیامی به چشم میخورد … از کودک کار گرفته تا پیرمرد دست پینه بسته دور میدان کار … از دستفروشی جوان لیسانسه تا تکدی گری دختران جوان … درد فقر و اعتیاد و فحشا به کنار دلم درد میگیرد … همدمم شده چهره ی پژمرده و بغض زده ی پدران و مادران شهرم و همصدایم شده سکوت جوانان خوابیده در قبرستان این شهر. سالهاست عاطفه و مهربانی همراه با شادی و نشاط از شهرم به سرزمین های دور بار سفر بسته و گویا قصد بازگشت ندارد. هر روز به بهانه ای ، ناله ای در سینه ها بر میخیزد و طلوع هر صبح ، غروبی غمگین را به دنبال خواهد داشت. در بزرگترین دهکده جهان سوم زندگی را با تمام پیچ و خم هایش پست سر میگذارم و به امید فردایی تلخ تر از دیروز گذشته ام سالهاست که چشم انتظارم … جرایم تردد در شهرم اجبعری و سبقت گرفتن افسران راهنمایی رانندگی در جریمه کردن از سبقت گرفتن ماشینها بیشتر شده است ! تنها چیزی و نامی که فراموش شده ، شهر و شهروند است ! عده ای در برج و باروهای سر به فلک کشیده و عده ای در کف خیابان های بدون سقف در حال سپری کردن عمرشان هستند. تمام نهادها و ارگانها به گونه ای ریسمان اتصالشان به مردم وصل میباشد … من و شما همچون چاه کن با دستان خودمان چاه های عمیق برای خود و فرزندان مان حفر کرده ایم … آری انتخاب مان اشتباه است که انتصاب اشتباه به دنبال دارد … باید بپذیریم هرگز از روی اندیشه و تفکر تصمیم به انتخاب نگرفته ایم و کور کورانه و احساسی سوار بر موج های گوناگون شده ایم … تاریخ مان کهن اما فراموش شده … شجاعت و صداقتمان زبانزد خاص و عام اما پیگیری و خواسته هایمان کودکانه … استقامت و تعصب مان بیش از حد ، اما تصمیم گیری و خواسته هایمان بچگانه … اکنون دیگر هیچکس از کویر نشین و صحراگرد و جنگلی و پایتخت نشین گرفته تا ترک و عرب و کرد و فارس حتی حاضر به دیدن رویمان و شنیدن ناممان نیستند و همه به دنبال منافع خودشانند … سیاسی کاری _ سیاست بازی و ترفندهایشان فقط برای استان های محروم نگه داشته شده لر نشین است ! اما لقمه چرب و نرمشان از سفره انقلاب مختص اونهاست … ما همین که غیور ، شاهنامه خوان ، شجاع ، بی باک و حماسه آفرین هستیم کفایت میکند …آخرین مقالات