پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

کریم خان زند

کریم خان زند

کریم‌خان زَند (زادهٔ ۱۱۱۹ ه.ق)موئسس تنها سلسله ژادشاهی لُرتبار ایران در روستای پری (پیروز) از توابع بخش زند ملایر درگذشتهٔ ۱۱۹۳ ه‍.ق در شیراز) فرمانروای ایران از ۱۱۷۹ تا ۱۱۹۳ ه.ق و بنیان‌گذار دودمان زندیه بود. وی در دوران اوج حکومت خود تقریباً بر تمام ایران حکومت می‌کرد اما از تاج‌گذاری خودداری و خود را وکیل الرعایا می‌خواند. وی پیش از به قدرت رسیدن رئیس طایفه زند و از فرماندهان سپاه نادرشاه بود.

حکومت او دوره‌ای آرام در تاریخ ایران به شمار می‌رود. کریم خان زند در اداره کشور ، بر پایه تعاریف نوین علم سیاست ، دموکرات ، فدرالیست ، آزادی خواه و جمهوری خواه شمرده می شود. وی خودمختاری خراسان ، استقلال افغانستان و مدیریت محلی در ولایات ایران را به رسمیت شناخت، در عین آن که با آشوب و یغما به مبارزه می پرداخت.  از آن نمونه مدارا با میر مهنا و مدیریت محلی او در جنوب ایران و نیز قاجار در شمال ایران بود.

کریم‌خان توانست پس از فروپاشی حکومت نادرشاه افشار، تمام بخش‌های مرکزی، شمالی، غربی و جنوبی ایران را تحت حکومت خود درآورد. همچنین برادر وی، صادق‌خان زند، نیز موفق شد در سال ۱۱۸۹ ه.ق. بصره را از امپراتوری عثمانی جدا کرده و به ایران پیوست نماید و از این طریق، نفوذ ایران را بر سراسر اروندرود، بحرین و جزایر جنوبی خلیج فارس مسلم گرداند.

 

سیاست داخلی

او را نیکوترین فرمانروا پس از حمله اعراب به ایران دانسته‌اند. کریم‌خان از طایفه زند بود. پدرش «ایناق خان» نام داشت و رئیس ایل بود. کریم خان در آغاز یکی از سربازان سپاه نادرشاه افشار بود که پس از مرگ نادر به ایلش پیوست. کم کم با سود بردن از جو به هم ریخته پس از مرگ نادر کریم‌خان نیرویی به هم زد و پس از چندی با دو خان لر بختیاری به نامهای ابوالفتح خان و علیمردان خان که همتبار او محسوب می شدند ائتلافی فراهم ساخت و کسی را که از سوی مادری از خاندان صفوی می‌دانستند، به نام ابوتراب میرزا را به شاهی برگزیدند. در این اتحاد علیمردان خان نایب‌السلطنه بود و ابوالفتح خان حاکم اصفهان و کریم‌خان نیز سردسته سپاه بود. اما چندی که گذشت علیمردان خان، ابوالفتح‌خان را کشت و بر دیگر همراهش کریم‌خان هم شورید ولی سرانجام پیروزی با کریم‌خان بود. چندی هم با محمد حسن خان قاجار دیگر مدعی پادشاهی ایران درگیر بود که سرانجام سربازانش محمد حسن خان را در حالی که رو به گریز بود کشتند. او بازمانده افغانهای شورشی را نیز یا تار و مار کرد و یا آرام نمود. سر انجام با لقب وکیل الرعایا (نماینده مردم) در ۱۷۵۰ به فرمانروایی بخش بزرگی از ایران به جز خراسان رسید که آن را به احترام نادرشاه در دست نوه او شاهرخ‌میرزا باقی گذاشت.

کریم‌خان هوشمند و باتدبیر بود و به آرامش و رفاه مردم اهمیت می‌داد و به دانشمندان ارج می‌گذاشت. وی کارخانه‌های چینی‌سازی و شیشه‌گری در ایران احداث کرد. صنایع و بازرگانی در دوره وی رونق فراوان یافت. با این وجود غربیان وی را «پادشاهی بزرگ» نمی‌دانستند چرا که در دورهٔ زمامداری او به‌بیگانگان امتیازی داده نشد؛ البته او خود نیز چنین ادعایی نداشت و خود را وکیل الرعایا می‌خواند. کریم‌خان با توجه به پیشه‌اش که سرپرستی ایل بود از نزدیک با مشکلات مردم آشنا بود و سپس سپاهی‌گری آن هم در ارتش نادری، که درگیر جنگهای پیاپی بود به او نشان داد که بار جنگ‌های پیاپی به دوش خراج مردم است؛ پس، بیشتر آرامش و درگیر نکردن کشور در درگیری‌ها را می‌پسندید تا مبادا آشوب و یا جنگی به کشور و مردم آسیب برساند.

 

جنگ خارجی

تنها جنگ دوران فرمانروایی کریم‌خان، جنگ بصره و ستاندن این شهر از عثمانیان بود. او در این جنگ به دلیل بدرفتاری‌ها و اخاذی از بازرگانان ایرانی توسط حاکم بصره درگیر شد. در زمان او بندر بوشهر مرکز تجارت و داد و ستد شد. کریم خان از انگلیسی‌ها دل خوشی نداشت و همیشه می‌گفت که انگلیسی‌ها می‌خواهند ایران را مانند هند کنند؛ بنابراین با دیگر کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و هلند به امور بازرگانی می‌پرداخت.

سرلشکری

کریم خان زند در نبرد‌های زیر فرماندهی سپاه را خود بر عهده داشت: نبرد کریم خان زند-آزاد خان افغان

سرکوبی شورش‌ها

در زمان کریم‌خان چند آشوب از جمله طغیان میرمهنا دزددریایی معروف خلیج فارس و شورش حسینقلی خان جهانسوز رخ داد اما در کل در زمان او مردم ایران روی آرامش دیدند.

پایتخت کریم‌خانی

کریم‌خان زند شهر شیراز را پایتخت خود ساخت و بناهای بسیار زیبایی از خود در این شهر به یادگار گذاشت که از آن جمله می‌توان به حمام وکیل، بازار وکیل، ارگ کریم‌خاند و مسجد وکیل اشاره کرد.

مرگ کریم‌خان و نسل او

کریم‌خان در ۱۱۹۳ هجری قمری (۱۷۹۹ میلادی) درگذشت. فرزندان او هفت تن، چهار پسر و سه دختر بودند. پس از مرگش زکی‌خان زند به فرمانروایی رسید. وی در موزه پارس یا عمارت فرنگی واقع در روبروی زندان کریم خانی (ارگ کریم خانی) ضلع جنوبی مجاور حیاط هنرستان صنعتی نمازی شیراز به خاک سپرده شده‌است.پس از چیرگی آغامحمدخان قاجار بر شیراز،به دلیل کینه اش قبر وکیل الرعایا را شکافته و استخوانهای او را به تهران برد و در کاخش در مکانی بنام خلوت کریمخانی دفن کرد.

 

6 نظر

 • چیروز

  لر خواندن زندیه دلیلی بر نفی لک بودن آنان نیست چون که بلافاصله اعلام کردند که لکها گروه اصیل قوم لر هستند.لکی نمیتواند با سایر شاخه های لری بیگانه و یا چیزی استیلا یافته باشد لکی با سایر زبانهای لری مثل بختیاری اصیل و قدیمی قرابت و نزدیکی دارد.


 • اسماعیل زاده

  کریم خان زند با وجود دموکرات منشی و مردمداری , در امر سیاست آدم موفقی نبود ، نه امور خارجی را توانست سر و سامان دهد و نه کار تمرکز داخلی مملکت را به جایی برساند ( حماسه کویر نوشته دکتر ابراهیم باستانی پاریزی صفحه ۶۸۵ ) نصیر خان در لارستان در جنوب شیراز خود مستقل از کریم خان زند بود. میر مهنا هم که از خان زند اطاعت نمیکرد.


 • میان زهد و رندی

  محمد احمد پناهی ( پناهی سمنانی ) در کتاب کریم خان زند مینویسد:در نظام حکومتی کریم خان زند ( وکیل الرعایا ) بیشتر مردم از نظر شغل و حرفه در چهار صنف متمرکز شده بودند:کشاورزان _ بازرگانان و تجار _ اهل حرفه و کسب _ و کارکنان دیوانی ! وکیل الرعایا معتقد بود هر کسی از این چهار صنف بیرون است ، رویش دیدن ندارد ! برای همین بود که وقتی صاحب منصبان حکومتی از او خواستند برای طلاب علوم دین ، مقرری تعیین کند نپذیرفت و گفت:ما وکیل دولت ایرانیم ، از خود اموالی نداریم که به ملا و طلبه دین بدهیم هر کس مواجب میخواهد باید مانند لشگریان به دولت، ایران خدمت کند !


 • سوابق تاریخی ایل زند

  دکتر رضا شعبانی در تاریخ تحولات ایران در دوره های افشاریه و زندیه صفحه ۱۱۲ مینویسد:جمیع مورخانی که درباره سلسله زندیه سخن گفته اند بر این نکته مذعنند که ایل زند از طوایف لر است مثل:عباس اقبال آشتیانی در تاریخ مفصل ایران صفحه ۷۳۹ _ عبدالعظیم رضایی در تاریخ ده هزار ساله ایران صفحه ۴۵ _ محمد احمد پناهی در کتاب کریم خان زند و … نامی اصفهانی در تاریخ گیتی گشای زندیه صفحه ۵ درباره سلسله زند مینویسد:بر ضمایر مشتریان جواهر معانی و بیاعان متاع نکته دانی مخفی و مستور نماند که سلسله زند و آن فرقه سعادتمند از اعاظم ایلات عراق عجم و در شیمه کریمه شجاعت مشهور و در شیوه حمیده بسالت پیوسته از اقران ممتاز و فی مابین جمیع فرق ، مباهی و سر افراز و در لوازم مروت و مردی و مردانگی و مراسم دلیری و فرزانگی بی شریک و انباز بوده اند.


 • دستبرد تاریخی کردها

  تجربه نشان داده نخبگان ملتهای نو پدید یا ناحیه گرایان سیاسی که ریشه های تاریخی و اشتراکات لازم برای آفرینش ملت نداشته اند ناگزیر به جعل تاریخ و تحریف بسیاری از واقعیات فرهنگی و تاریخی روی آورده اند و به آفرینش قهرمانهای ملی پرداخته اند ؛ نخبگان و روشنفکران کرد در جهت ساخت سابقه سیاسی برای کردها ناگزیر به خلق قهرمان ملی شده اند. پانکردها صلاح الدین ایوبی را قهرمان ملی معرفی میکنند اما نمیگویند که بیشتر سپاهش ترک بودند یا او بیشتر دلبستگی به اسلام داشت و او هیچگاه آنگونه که در تحلیل نخبگان معاصر کرد بازتاب یافته خود را کرد ندانسته است. نمونه دیگر کریم خان زند است که کردها او را قهرمان ملت کرد مینامند!!! شگفتا که سلسله زندیه را قاجارها که مورد پشتیبانی دو ایل بزرگ کرد یعنی اردلان و مکری بودند ، نابود کردند. زندیه توسط ۲ ایل کرد اردلان و مکری نابود شد ( دکتر مجتبی مقصودی ، همگونی جمعیتی و توسعه ملی در ایران ، صفحه ۱۴۲ ).


 • آشفتگی سیاسی عصر زندیه

  پس از مرگ نادرشاه افشار ، ایران صحنه کشمکش داخلی شد و افراد زیادی به فکر سلطنت افتادند مثل:میر حسن خان خراسانی حاکم اصفهان / سرافراز بیگ خدابنده لو در همدان / کایید کلبعلی در بروجرد / حسین خان زنگنه در کرمانشاه / مصطفی خان شاملو سفر ایران در عثمانی / احمد خان ابدالی در شرق ایران / آزاد خان افغان در کردستان / ابوالفتح خان و علیمردان خان در بختیاری / محمد حسن خان قاجار در شمال / و کریم خان زند در غرب ایران!!! دوره زندیه از یکطرف محصول آشفتگی های سیاسی بود که پس از مرگ نادر ایجاد شد و از سوی دیگر پیامد تسلط کریمخان زند بر بخشی از نیروهای ایلی بود. رسیدن کریمخان به قدرت پس از مواجهه با نیروهایی بود که در مقابل زندیان قرار گرفتند. افغانهای مدعی قدرت و قاجارهای ترکمن از مهمترین نیروهایی بودند که زندیه با آن مواجه بود. کریمخان برای رسیدن به قدرت توانست در برابر آنها بایستد البته سرکوب قاجارها مقطعی بود و آنها در طول حکومت ۴۶ ساله زندیه همواره بعنوان نیروی قدرتمندی در برابر ساختار قدرت ادامه حیات دادند!!! پس از سرکوب این نیروها کریمخان قدرت خود را عمدتأ در نیمه جنوبی ایران پایه ریزی کرد. خراسان منطقه ای بود که افشارهای ترک همچنان در آنجا قدرت داشتند. در شمال کشور هم قاجارها قدرت خود را حفظ کردند. انتخاب پایتخت همواره در طول تاریخ یکی از مساعل مهم محسوب میشود که در معادله های سیاسی بعدی تأثیرگذار بود. در این دوره هم انتخاب شیراز محصول عوامل متعددی بود. محمدصادق نامی اصفهانی در گیتی گشا و ابوالحسن غفاری کاشانی در گلشن مراد اشاره هایی به این موضوع کردند:۱ ) شیراز یکی از کانونهای مهم در پهنه جنوبی ایران بود که امکان دستیابی زودهنگام به سواحل جنوبی و مرزهای غربی ایران با تسلط بر شیراز وجود داشت ۲ ) سابقه تاریخی این شهر به آن موقعیت ممتازی میبخشید که پس از اسلام در زمان آل بویه ، آل اینجو و آل مظفر پایتخت بود ۳ ) شیراز در مقایسه با اصفهان میتوانست زمینه مناسب تری برای خلق یک هویت مستقل برای زندیه ایجاد کند چون در اصفهان هنوز خاندانهایی وجود داستند که با صفویه در پیوند مستقیم بودند این خاندانهای ریشه دار شامل:دیوان سالاران _ علما _ بخشی از بدنه اشرافیت سیاسی و اصناف بودند. قاعدتأ به راحتی نمیتوانستند با زندیه کنار بیایند. وجود روحانیت سنتی و ریشه دار در اصفهان و عناصر مذهبی قدرتمند هم در کنار طبقات دیگر باعث میشد تا سپهر سیاسی _ فرهنگی و مذهبی اصفهان به نفع صفویه ها رقم بخورد و زندیه نمیتوانستند جا پایی در اصفهان بیابند. ۴ ) ترس از قاجارها که مدعیان قدرت بودند و ضرورت مقابله با آنها همواره دغدغه زندیه به شمار میرفت. ایل قاجار تلاش بسیار طولانی از دوره صفویه برای شرکت در ساختار قدرت از خود نشان داد. آنها در چند نسل برای رسیدن به قدرت تلاش کردند. مرکزیت قدرت قاجارها در شمال کشور به ویژه در استرآباد ( گرگان ) موجب شد تا این اندیشه شکل بگیرد که شیراز به پایتختی انتخاب گردد تا کمتر در معرض آسیب باشد چون شیراز فاصله زیادی تا استرآباد داشت ۵ ) مردم شیراز ( منظور بیشتر لرهای ممسنی فارس است ) در جنگهای کتل کمارج و خشت در سال ۱۱۶۸ هجری از کریمخان در مقابل آزاد خان افغان حمایت کردند و این دلبستگی بوجود آمد تا شیراز تختگاه زندیه شود. دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی در کتاب حماسه کویر صفحه ۶۸۵ مینویسد:کریمخان زند با وجود مردم داری در امر سیاست آدم موفقی نبود چون نتوانست امور داخلی را سر و سامان بدهد و نه توانست کار تمرکز داخلی مملکت را به جایی برساند به طوری که خراسان بصورت خودمختار در دست جانشینان نادرشاه افشار بود / شمال ایران در دست حسین قلی خان قاجار بود / نصیرخان در لارستان در جنوب شیراز از کریمخان زند حرف شنوی نداشت و مستقل بود / تقی خان درانی در کرمان همیشه شورش میکرد / اعراب بنی کعب در شادگان خوزستان و میرمهنا در جنوب هم ادعای خودمختاری داشتند. حکومت ۴۰ ساله زندیه بجز در شهر شیراز نتوانستند در کل ایران مثمرثمر باشند در واقع آنها حکومت محلی در همان حومه شیراز داشتند که بیشترش هم در جنگ با قاجارها گذشت. قاجارها لطفعلی خان را در کرمان به دست قاطرچیان سپردند که به او تجاوز کنند و پسر خردسالش را عقیم کردند و دخترش را به پست ترین موجودات بخشیدند و ترکمن ها به زنش تجاوز کردند ( آخرین روزهای لطفعلی خان زند ، صفحه ۸ ).آخرین مقالات