یک شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

کریم خان زند

کریم خان زند

کریم‌خان زَند (زادهٔ ۱۱۱۹ ه.ق)موئسس تنها سلسله ژادشاهی لُرتبار ایران در روستای پری (پیروز) از توابع بخش زند ملایر درگذشتهٔ ۱۱۹۳ ه‍.ق در شیراز) فرمانروای ایران از ۱۱۷۹ تا ۱۱۹۳ ه.ق و بنیان‌گذار دودمان زندیه بود. وی در دوران اوج حکومت خود تقریباً بر تمام ایران حکومت می‌کرد اما از تاج‌گذاری خودداری و خود را وکیل الرعایا می‌خواند. وی پیش از به قدرت رسیدن رئیس طایفه زند و از فرماندهان سپاه نادرشاه بود.

حکومت او دوره‌ای آرام در تاریخ ایران به شمار می‌رود. کریم خان زند در اداره کشور ، بر پایه تعاریف نوین علم سیاست ، دموکرات ، فدرالیست ، آزادی خواه و جمهوری خواه شمرده می شود. وی خودمختاری خراسان ، استقلال افغانستان و مدیریت محلی در ولایات ایران را به رسمیت شناخت، در عین آن که با آشوب و یغما به مبارزه می پرداخت.  از آن نمونه مدارا با میر مهنا و مدیریت محلی او در جنوب ایران و نیز قاجار در شمال ایران بود.

کریم‌خان توانست پس از فروپاشی حکومت نادرشاه افشار، تمام بخش‌های مرکزی، شمالی، غربی و جنوبی ایران را تحت حکومت خود درآورد. همچنین برادر وی، صادق‌خان زند، نیز موفق شد در سال ۱۱۸۹ ه.ق. بصره را از امپراتوری عثمانی جدا کرده و به ایران پیوست نماید و از این طریق، نفوذ ایران را بر سراسر اروندرود، بحرین و جزایر جنوبی خلیج فارس مسلم گرداند.

 

سیاست داخلی

او را نیکوترین فرمانروا پس از حمله اعراب به ایران دانسته‌اند. کریم‌خان از طایفه زند بود. پدرش «ایناق خان» نام داشت و رئیس ایل بود. کریم خان در آغاز یکی از سربازان سپاه نادرشاه افشار بود که پس از مرگ نادر به ایلش پیوست. کم کم با سود بردن از جو به هم ریخته پس از مرگ نادر کریم‌خان نیرویی به هم زد و پس از چندی با دو خان لر بختیاری به نامهای ابوالفتح خان و علیمردان خان که همتبار او محسوب می شدند ائتلافی فراهم ساخت و کسی را که از سوی مادری از خاندان صفوی می‌دانستند، به نام ابوتراب میرزا را به شاهی برگزیدند. در این اتحاد علیمردان خان نایب‌السلطنه بود و ابوالفتح خان حاکم اصفهان و کریم‌خان نیز سردسته سپاه بود. اما چندی که گذشت علیمردان خان، ابوالفتح‌خان را کشت و بر دیگر همراهش کریم‌خان هم شورید ولی سرانجام پیروزی با کریم‌خان بود. چندی هم با محمد حسن خان قاجار دیگر مدعی پادشاهی ایران درگیر بود که سرانجام سربازانش محمد حسن خان را در حالی که رو به گریز بود کشتند. او بازمانده افغانهای شورشی را نیز یا تار و مار کرد و یا آرام نمود. سر انجام با لقب وکیل الرعایا (نماینده مردم) در ۱۷۵۰ به فرمانروایی بخش بزرگی از ایران به جز خراسان رسید که آن را به احترام نادرشاه در دست نوه او شاهرخ‌میرزا باقی گذاشت.

کریم‌خان هوشمند و باتدبیر بود و به آرامش و رفاه مردم اهمیت می‌داد و به دانشمندان ارج می‌گذاشت. وی کارخانه‌های چینی‌سازی و شیشه‌گری در ایران احداث کرد. صنایع و بازرگانی در دوره وی رونق فراوان یافت. با این وجود غربیان وی را «پادشاهی بزرگ» نمی‌دانستند چرا که در دورهٔ زمامداری او به‌بیگانگان امتیازی داده نشد؛ البته او خود نیز چنین ادعایی نداشت و خود را وکیل الرعایا می‌خواند. کریم‌خان با توجه به پیشه‌اش که سرپرستی ایل بود از نزدیک با مشکلات مردم آشنا بود و سپس سپاهی‌گری آن هم در ارتش نادری، که درگیر جنگهای پیاپی بود به او نشان داد که بار جنگ‌های پیاپی به دوش خراج مردم است؛ پس، بیشتر آرامش و درگیر نکردن کشور در درگیری‌ها را می‌پسندید تا مبادا آشوب و یا جنگی به کشور و مردم آسیب برساند.

 

جنگ خارجی

تنها جنگ دوران فرمانروایی کریم‌خان، جنگ بصره و ستاندن این شهر از عثمانیان بود. او در این جنگ به دلیل بدرفتاری‌ها و اخاذی از بازرگانان ایرانی توسط حاکم بصره درگیر شد. در زمان او بندر بوشهر مرکز تجارت و داد و ستد شد. کریم خان از انگلیسی‌ها دل خوشی نداشت و همیشه می‌گفت که انگلیسی‌ها می‌خواهند ایران را مانند هند کنند؛ بنابراین با دیگر کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و هلند به امور بازرگانی می‌پرداخت.

سرلشکری

کریم خان زند در نبرد‌های زیر فرماندهی سپاه را خود بر عهده داشت: نبرد کریم خان زند-آزاد خان افغان

سرکوبی شورش‌ها

در زمان کریم‌خان چند آشوب از جمله طغیان میرمهنا دزددریایی معروف خلیج فارس و شورش حسینقلی خان جهانسوز رخ داد اما در کل در زمان او مردم ایران روی آرامش دیدند.

پایتخت کریم‌خانی

کریم‌خان زند شهر شیراز را پایتخت خود ساخت و بناهای بسیار زیبایی از خود در این شهر به یادگار گذاشت که از آن جمله می‌توان به حمام وکیل، بازار وکیل، ارگ کریم‌خاند و مسجد وکیل اشاره کرد.

مرگ کریم‌خان و نسل او

کریم‌خان در ۱۱۹۳ هجری قمری (۱۷۹۹ میلادی) درگذشت. فرزندان او هفت تن، چهار پسر و سه دختر بودند. پس از مرگش زکی‌خان زند به فرمانروایی رسید. وی در موزه پارس یا عمارت فرنگی واقع در روبروی زندان کریم خانی (ارگ کریم خانی) ضلع جنوبی مجاور حیاط هنرستان صنعتی نمازی شیراز به خاک سپرده شده‌است.پس از چیرگی آغامحمدخان قاجار بر شیراز،به دلیل کینه اش قبر وکیل الرعایا را شکافته و استخوانهای او را به تهران برد و در کاخش در مکانی بنام خلوت کریمخانی دفن کرد.

 

13 نظر

 • چیروز

  لر خواندن زندیه دلیلی بر نفی لک بودن آنان نیست چون که بلافاصله اعلام کردند که لکها گروه اصیل قوم لر هستند.لکی نمیتواند با سایر شاخه های لری بیگانه و یا چیزی استیلا یافته باشد لکی با سایر زبانهای لری مثل بختیاری اصیل و قدیمی قرابت و نزدیکی دارد.


 • اسماعیل زاده

  کریم خان زند با وجود دموکرات منشی و مردمداری , در امر سیاست آدم موفقی نبود ، نه امور خارجی را توانست سر و سامان دهد و نه کار تمرکز داخلی مملکت را به جایی برساند ( حماسه کویر نوشته دکتر ابراهیم باستانی پاریزی صفحه ۶۸۵ ) نصیر خان در لارستان در جنوب شیراز خود مستقل از کریم خان زند بود. میر مهنا هم که از خان زند اطاعت نمیکرد.


 • میان زهد و رندی

  محمد احمد پناهی ( پناهی سمنانی ) در کتاب کریم خان زند مینویسد:در نظام حکومتی کریم خان زند ( وکیل الرعایا ) بیشتر مردم از نظر شغل و حرفه در چهار صنف متمرکز شده بودند:کشاورزان _ بازرگانان و تجار _ اهل حرفه و کسب _ و کارکنان دیوانی ! وکیل الرعایا معتقد بود هر کسی از این چهار صنف بیرون است ، رویش دیدن ندارد ! برای همین بود که وقتی صاحب منصبان حکومتی از او خواستند برای طلاب علوم دین ، مقرری تعیین کند نپذیرفت و گفت:ما وکیل دولت ایرانیم ، از خود اموالی نداریم که به ملا و طلبه دین بدهیم هر کس مواجب میخواهد باید مانند لشگریان به دولت، ایران خدمت کند !


 • سوابق تاریخی ایل زند

  دکتر رضا شعبانی در تاریخ تحولات ایران در دوره های افشاریه و زندیه صفحه ۱۱۲ مینویسد:جمیع مورخانی که درباره سلسله زندیه سخن گفته اند بر این نکته مذعنند که ایل زند از طوایف لر است مثل:عباس اقبال آشتیانی در تاریخ مفصل ایران صفحه ۷۳۹ _ عبدالعظیم رضایی در تاریخ ده هزار ساله ایران صفحه ۴۵ _ محمد احمد پناهی در کتاب کریم خان زند و … نامی اصفهانی در تاریخ گیتی گشای زندیه صفحه ۵ درباره سلسله زند مینویسد:بر ضمایر مشتریان جواهر معانی و بیاعان متاع نکته دانی مخفی و مستور نماند که سلسله زند و آن فرقه سعادتمند از اعاظم ایلات عراق عجم و در شیمه کریمه شجاعت مشهور و در شیوه حمیده بسالت پیوسته از اقران ممتاز و فی مابین جمیع فرق ، مباهی و سر افراز و در لوازم مروت و مردی و مردانگی و مراسم دلیری و فرزانگی بی شریک و انباز بوده اند.


 • دستبرد تاریخی کردها

  تجربه نشان داده نخبگان ملتهای نو پدید یا ناحیه گرایان سیاسی که ریشه های تاریخی و اشتراکات لازم برای آفرینش ملت نداشته اند ناگزیر به جعل تاریخ و تحریف بسیاری از واقعیات فرهنگی و تاریخی روی آورده اند و به آفرینش قهرمانهای ملی پرداخته اند ؛ نخبگان و روشنفکران کرد در جهت ساخت سابقه سیاسی برای کردها ناگزیر به خلق قهرمان ملی شده اند. پانکردها صلاح الدین ایوبی را قهرمان ملی معرفی میکنند اما نمیگویند که بیشتر سپاهش ترک بودند یا او بیشتر دلبستگی به اسلام داشت و او هیچگاه آنگونه که در تحلیل نخبگان معاصر کرد بازتاب یافته خود را کرد ندانسته است. نمونه دیگر کریم خان زند است که کردها او را قهرمان ملت کرد مینامند!!! شگفتا که سلسله زندیه را قاجارها که مورد پشتیبانی دو ایل بزرگ کرد یعنی اردلان و مکری بودند ، نابود کردند. زندیه توسط ۲ ایل کرد اردلان و مکری نابود شد ( دکتر مجتبی مقصودی ، همگونی جمعیتی و توسعه ملی در ایران ، صفحه ۱۴۲ ).


 • آشفتگی سیاسی عصر زندیه

  پس از مرگ نادرشاه افشار ، ایران صحنه کشمکش داخلی شد و افراد زیادی به فکر سلطنت افتادند مثل:میر حسن خان خراسانی حاکم اصفهان / سرافراز بیگ خدابنده لو در همدان / کایید کلبعلی در بروجرد / حسین خان زنگنه در کرمانشاه / مصطفی خان شاملو سفر ایران در عثمانی / احمد خان ابدالی در شرق ایران / آزاد خان افغان در کردستان / ابوالفتح خان و علیمردان خان در بختیاری / محمد حسن خان قاجار در شمال / و کریم خان زند در غرب ایران!!! دوره زندیه از یکطرف محصول آشفتگی های سیاسی بود که پس از مرگ نادر ایجاد شد و از سوی دیگر پیامد تسلط کریمخان زند بر بخشی از نیروهای ایلی بود. رسیدن کریمخان به قدرت پس از مواجهه با نیروهایی بود که در مقابل زندیان قرار گرفتند. افغانهای مدعی قدرت و قاجارهای ترکمن از مهمترین نیروهایی بودند که زندیه با آن مواجه بود. کریمخان برای رسیدن به قدرت توانست در برابر آنها بایستد البته سرکوب قاجارها مقطعی بود و آنها در طول حکومت ۴۶ ساله زندیه همواره بعنوان نیروی قدرتمندی در برابر ساختار قدرت ادامه حیات دادند!!! پس از سرکوب این نیروها کریمخان قدرت خود را عمدتأ در نیمه جنوبی ایران پایه ریزی کرد. خراسان منطقه ای بود که افشارهای ترک همچنان در آنجا قدرت داشتند. در شمال کشور هم قاجارها قدرت خود را حفظ کردند. انتخاب پایتخت همواره در طول تاریخ یکی از مساعل مهم محسوب میشود که در معادله های سیاسی بعدی تأثیرگذار بود. در این دوره هم انتخاب شیراز محصول عوامل متعددی بود. محمدصادق نامی اصفهانی در گیتی گشا و ابوالحسن غفاری کاشانی در گلشن مراد اشاره هایی به این موضوع کردند:۱ ) شیراز یکی از کانونهای مهم در پهنه جنوبی ایران بود که امکان دستیابی زودهنگام به سواحل جنوبی و مرزهای غربی ایران با تسلط بر شیراز وجود داشت ۲ ) سابقه تاریخی این شهر به آن موقعیت ممتازی میبخشید که پس از اسلام در زمان آل بویه ، آل اینجو و آل مظفر پایتخت بود ۳ ) شیراز در مقایسه با اصفهان میتوانست زمینه مناسب تری برای خلق یک هویت مستقل برای زندیه ایجاد کند چون در اصفهان هنوز خاندانهایی وجود داستند که با صفویه در پیوند مستقیم بودند این خاندانهای ریشه دار شامل:دیوان سالاران _ علما _ بخشی از بدنه اشرافیت سیاسی و اصناف بودند. قاعدتأ به راحتی نمیتوانستند با زندیه کنار بیایند. وجود روحانیت سنتی و ریشه دار در اصفهان و عناصر مذهبی قدرتمند هم در کنار طبقات دیگر باعث میشد تا سپهر سیاسی _ فرهنگی و مذهبی اصفهان به نفع صفویه ها رقم بخورد و زندیه نمیتوانستند جا پایی در اصفهان بیابند. ۴ ) ترس از قاجارها که مدعیان قدرت بودند و ضرورت مقابله با آنها همواره دغدغه زندیه به شمار میرفت. ایل قاجار تلاش بسیار طولانی از دوره صفویه برای شرکت در ساختار قدرت از خود نشان داد. آنها در چند نسل برای رسیدن به قدرت تلاش کردند. مرکزیت قدرت قاجارها در شمال کشور به ویژه در استرآباد ( گرگان ) موجب شد تا این اندیشه شکل بگیرد که شیراز به پایتختی انتخاب گردد تا کمتر در معرض آسیب باشد چون شیراز فاصله زیادی تا استرآباد داشت ۵ ) مردم شیراز ( منظور بیشتر لرهای ممسنی فارس است ) در جنگهای کتل کمارج و خشت در سال ۱۱۶۸ هجری از کریمخان در مقابل آزاد خان افغان حمایت کردند و این دلبستگی بوجود آمد تا شیراز تختگاه زندیه شود. دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی در کتاب حماسه کویر صفحه ۶۸۵ مینویسد:کریمخان زند با وجود مردم داری در امر سیاست آدم موفقی نبود چون نتوانست امور داخلی را سر و سامان بدهد و نه توانست کار تمرکز داخلی مملکت را به جایی برساند به طوری که خراسان بصورت خودمختار در دست جانشینان نادرشاه افشار بود / شمال ایران در دست حسین قلی خان قاجار بود / نصیرخان در لارستان در جنوب شیراز از کریمخان زند حرف شنوی نداشت و مستقل بود / تقی خان درانی در کرمان همیشه شورش میکرد / اعراب بنی کعب در شادگان خوزستان و میرمهنا در جنوب هم ادعای خودمختاری داشتند. حکومت ۴۰ ساله زندیه بجز در شهر شیراز نتوانستند در کل ایران مثمرثمر باشند در واقع آنها حکومت محلی در همان حومه شیراز داشتند که بیشترش هم در جنگ با قاجارها گذشت. قاجارها لطفعلی خان را در کرمان به دست قاطرچیان سپردند که به او تجاوز کنند و پسر خردسالش را عقیم کردند و دخترش را به پست ترین موجودات بخشیدند و ترکمن ها به زنش تجاوز کردند ( آخرین روزهای لطفعلی خان زند ، صفحه ۸ ).


 • طایفه زند

  دکتر عباس اقبال آشتیانی در کتاب تاریخ ایران پس از اسلام ، صفحه ۹۱۳ مینویسد : طایفه زند از طوایف لُر است که پیش از ظهور کریمخان زند چندان اسم و رسمی در تاریخ نداشته اند و اصلاً در یکی از مضافات ملایر اقامت داشتند و به علت ایجاد ناامنی توسط نادرشاه افشار سرکوب شدند و جمع کثیری از ایشان را به دره گز خراسان کوچ داد و آنان را در مقابل مساکن ترکمانان حوالی ابیورد نشاند.در زمان عادلشاه جانشین نادر به خیال مراجعت به اوطان اصلی اختیار خود را به دست یکی از سپاهیان قدیم نادر بنام《کریم توشمال》سپردند و کریم با کمک برادرش صادق طایفه زند را به خاک ملایر برگرداند.


 • جمعیت لکها از خیال تا واقعیت

  جمعیت لکها از خیال تا واقعیت: هیچگونه سرشماری قابل اعتمادی از جمعیت لکها در دست نیست در کتاب شناسنامه اجتماعی _ فرهنگی استان لرستان که توسط دفتر امور اجتماعی استانداری لرستان تهیه شده است در صفحه ۳۵ آمده که با توجه به اینکه هیچ آمار مستند و دقیقی در رابطه با جمعیت قومیتها وجود ندارد لکن تمام آمارها تخمینی و تخیلی است. در یک مطالعه در سال ۱۹۹۲ میلادی جمعیت لکها در سراسر ایران یک و نیم میلیون نفر برآورد شده است (بر پایه آمار مهرداد ایزدی) از آنجا که لکها ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت ۴ استان (کرمانشاه ، لرستان ، ایلام و همدان) را تشکیل میدهند جمعیت آنها در سال ۲۰۰۹ میبایستی ۲ میلیون باشد.《رحیم عثمانوندی》که خود لک کرمانشاه است اولین کسی است که عنوان کرده لکها نیمی از جمعیت لرستان را تشکیل میدهند ولی به هیچ سندی یا کتابی یا مرجع مستندی برای تأیید حرفش استناد نکرده است و احتمالأ بر پایه احساسات طایفه ای _ قومی چنین حرفی را زده است وگرنه از ۱۱ شهرستان لرستان فقط در ۳ شهرستان لکها در اکثریت هستند. لکها در مناطق شمال غربی لرستان ساکنند. به نظر میرسد که بررسی های انجام شده از جمعیت مردم لک دقیق نمی باشد. دانشنامه اتنولوگ تعداد جمعیت مردم لک را یک میلیون نفر در سال ۲۰۰۰ میلادی میداند. لغت نامه دهخدا لکها را ساکن کرمانشاه ، همدان و ایلام معرفی میکند.


 • هویت کریمخان در منابع تاریخی

  لک زبان ها از دیرباز بعنوان یکی از اصلیترین گروه های《قوم لر》مطرح بوده و در تمام طول تاریخ تمام مشاهیر لکزبان در هرجا که سکونت داشته اند خود را با پسوند《لر》یا《لرستانی》به دیگران معرفی و شناسانده اند مانند: کریمخان لُر / بابا رجب لرستانی / فاطمه لُر گوران / بابا خوشین لرستانی و...گذشته تاريخی سرزمينهای لرنشين تقريباً در دوره های مختلف تاريخی از دوران باستان تا زمان صفويه مشترک بوده و مناطق لک زبان امروزی نيز جزئی مهم و سرنوشت ساز از اين پيكره بزرگ بوده اند. به عنوان مثال كريم خان زند كه از لرهاي لک زبان بوده و در متون مختلف تاريخی هويتی جدای از لر نداشته است بطوريكه دكتر پرويزرجبی در كتاب《كريم خان و زمان او》قبيله زند را از لرها به شمار می آورد(رجبی ، ۱۳۷۸ ، ص ۳۲).همچنين دكتر《دره مير حيدر》در بيان انتقال پايتخت به شيراز در زمان زنديه چنين ميگويد: در زمان زنديه پايتخت از شمال شرقی به جنوب (شيراز) منتقل شد و اينبار نيز، عامل گروه ملی مسلط كه لرها بودند بر ساير عوامل پيشی گرفت (ميرحيدر، جغرافيای سياسی، ص 151).


 • زند عشیره ای از قوم لُر

  میرزا ابوالحسن غفاری کاشانی درکتاب《گُلشن مراد》صفحه ۳۵ آمده: طایفه زند شُعبه ای از الوار (لُرها) است / نُصرت نظمی درکتاب《دلاوران زند》مینویسد: لطفعلی خان زند لُر است و ایل زند مابین اراک و ملایر است / دکتر عبدالحسین نوایی درکتاب《کریمخان زند》صفحه ۳۵ ذکرمیکند: زند اصالتاً از محال پری و کمازان ملایر و متعلق به طوایف لُر بود / دکترعلی اصغر شمیم درکتاب《ایران در دوره سلطنت قاجار》صفحه ۲۷ مینویسد: کریمخان زند با افراد ایل زند از ایلات لُر و از خاک بختیاری به شمال خراسان انتقال یافته بود / در کتاب تتمیم تاریخ نگارستان صفحه ۴۱۶ آمده: کریمخان زند از لرهایی بود که در حوالی ملایر ساکن بودند و لرها او را《کریم توشمال》میخوانند / در کتاب تاریخ تطبیقی ایران با کشورهای جهان صفحه ۴۶۳ آمده: زند نام طایفه ای است از لرهای فیلی که در قلعه پری از توابع ملایر سکونت داشتند / در کتاب تاریخ گُلشن مُراد صفحه ۴۸۵ آمده: بعد از آن قاطبه ایل زند و دیگر طوایف الوار (لُرها) در میدان درب دولتخانه شاهی تجمیع و... / در کتاب صدر التواریخ صفحه ۱۲ به لُر بودن کریمخان زند اشاره شده است: موسس این سلسله کریمخان زند از الوار فیلی (لُرهای فیلی) که در محدوده قلعه پری ملایر سکونت داشتند / دکتر ابراهیم باستانی پاریزی درکتاب《حماسه کویر》صفحه ۱۵۶ مینویسد: کریم توشمال از لُرهای قریه پیری و کمازان از توابع ملایر بود / دکتررضا شعبانی درکتاب《هزار فامیل》صفحه ۵ آورده: وقتی لُرهای بختیاری در اصفهان شورش کردند ابراهیم شاه، یکی از فرماندهانش بنام کریمخان لُر را ماموریت داد که به اصفهان برود تا با زبان خوش، لُرها را به اطاعت درآورد چون زبان لُر را لُر میفهمد! / دکتر ابراهیم باستانی پاریزی درکتاب《حضورستان》صفحه ۲۲۰ مینویسد: دوبار مُرتضی قُلیخان افشار پسرشاهرخ خان و هادی خان منسوب آقاعلی بیرون آمدند و با الوار (لُرهای) طرفدار لطفعلی خان زند جنگ کردند و او را به شهر مشهد راه ندادند تا او به طرف قائنات درخراسان جنوبی رفت درسال ۱۲۰۵ هجری / محمدهاشم آصف در《رستم التواریخ》چندبیت که بنام کریمخان است آورده: زهی عاقل غیر عالم لُری _ زبَردست فرمانده پُرخوری / اگرچه لُری صادق و ساده بود _ ز نامردی و ننگ آزاده بود / درکتاب《کُرزه بُر طایفه ای از زند》صفحه ۱۷۵ آمده: کلیتاً ایرانی خالص که نژاد آنها تاکنون باقی است تیره و ایلات مختلفه الوار (لُرها) هستند که در بلاد ایران، خاصه در نهاوند و بروجرد و غیره متفرقند! درهمان کتاب آمده که زندها لباس لُری میپوشند / درکتاب《تاریخ ایران باستان تا امروز》ترجمه ؛ کیخسرو کشاورزی صفحه ۲۹۹ آمده: کریمخان زند رهبر عشیره ای از لُرها بنام زند بود که در منطقه حوالی ملایر میزیست / دکتررضاشعبانی در《تاریخ سیاسی _ اجتماعی ایران در دوره زندیه》صفحه ۱۱۲ مینویسد: جمیع مورخانی که درباره زندیه سخن گفتند بر این نکته مُذعِنند که ایل زند از طوایف لُر است و ظاهراً مناطقی که ایلات لُر ساکن بودند از زمانهای قدیم، قبل از ورود آریاییها مسکون و دارای تمدن بوده است در واقع میتوان لُرها را یکی از قبایل بزرگ ایران به حساب آورد که در بخش وسیعی از فلات ایران استقرار دارند / دکترعباس اقبال آشتیانی در《تاریخ مُفصل ایران》صفحه ۷۳۹ زند را از ایلات لُر برمیشمارد.


 • توهمات پانکرد

  پانکردهای متوهم در تزی جدید ملایر را شهر کوردها خوانده اند!!! آخر ملایر که صد در صد جمعیتش لُر ثلاثی هستند چه ربطی به قوم آواره و مهاجر کرد دارد؟؟؟ کریم خان زند هم طبق توهم جدید پانکردها کورد است؟؟؟ من نمیدانم این همه خریت و جعل تاریخ را از کجا میارید؟ یه طوری با اعتماد به نفس جعل هویت و تاریخ میکنند که کریم خان زند تو گور تن اش میلرزد. شما پانکردها وقتی بزرگ و شاهی ندارید قرار نیست دست به دامن مشاهیر و سرزمین لُر بشوید و جعل هویت کنید. کریم خان زند لُر شاهی از دیار ملایر بود که همیشه بر لُر بودن خود تأکید داشت ملایر هم شهر لُرهای ثلاثی است و به زبان لوری تکلم میکنند. پانکولی های جاعل برید کتاب تاریخ زندیه رو بخونید تا ببینید چطور کریم خان زند خودش را لُر معرفی میکند. پانکردها میخواهند با خیمه شب بازی ، لکها را که زبانشان به دلیل همجواری اندکی مورد هجوم رسانه ای کوردها قرار گرفته را کورد قالب و معرفی کنند و از این تلرانس فرهنگی نهایت بهره را ببرند و با القای کورد بودن از آنها سربازان پیاده برای خود تدارک ببینند و به تاریخ و مشاهیر و سرزمین تاریخی لورها تسلط یابند لذا بیشترین خطر برای لُرها از جانب کوردهاست که میخواهند ازمردم لر به عنوان بازو و گوشت جلو توپ بهره بگیرند. در لر بودن لکها همین بس که نویسندگان کردستانی نه تنها لک بلکه کلهر و زنگنه و کرمانشاهان را هم لر میدانستند مثل:شریف خان و علی اکبر وقایع نگار کردستانی. آدمهای انگل و بی اصل و نسب و بی هویت برای بزرگ جلوه دادن خود و کم کردن کاستی های خودشان مجبور به جعل و دزدی هویت میشوند انسانهای بیشرف دارای این خصلت ها هستند و شما بی شرف ترین انسانها هستید. بهتر است توسط حقیقت سیلی بخورید تا اینکه توسط دروغ بوسیده شوید. هویت چیزی است که نمیتوان از یک ملت گرفت هویت ذاتی است. هویت را نمیشود به کسی القا کرد.


 • دروغ های پانکردیسم

  پانکردها برای قومسازی و توسعه سرزمینی همواره متوسل به دروغ میشوند آنها بدون هیچ سند و مدرکی ادعا میکنند کریمخان زند کُرد بوده است!!! دکتر ایرج افشار سیستانی درکتاب《پژوهش در نام شهرهای ایران》صفحه ۴۱۲ مینویسد: سنندج شهری جدید است که در دوره صفویه ساخته شد و کریمخان زند در ۱۱۶۴ هجری سنندج را ویران کرد!!! اگر کریمخان زند کُرد بود چرا سنندج شهر تازه تاسیس کردها را ویران کرد؟


 • تیمور خان چگنی (سردار زندیه)

  بعد از مرگ کریمخان زند در سال۱۱۹۳ هجری از همان ساعات اول جنگ و ستیز و کشمکش مُدعیان سلطنت آغاز شد! جنازه وکیل الرعایا سه روز بر زمین ماند و پسران کریمخان نیز ملعبه دست عموهای خود چون زکی خان، صادق خان و نظرعلی خان زند شده بودند! سرلشکر سِر جان مَلکُم ( Sir John Malcolm)، (۲ مه ۱۷۶۹ – ۳۰ مه ۱۸۳۳) درکتاب تاریخ ایران، ص ۵۴۱، مینویسد: عدم انتخاب جانشین توسط کریمخان زند باعث شد تا بعد از مرگ او اختلاف شدیدی بین وارثین وی درگیرد و همین مساله زمینه زوال و سقوط این سلسله را فراهم آورد به طوری که بازماندگان وی بر سر سلطنت به جان هم افتادند! از میان برنداشتن مُدعیان سلطنت همچون: برادران و پسر عموها توسط کریم خان باعث گردید تا هیچکدام از《فرزندان او》نتوانند به حکومت دست یابند و در حقیقت دست نشانده《عموهای خود》شدند! کریم خان زند که دارای پنج پسر بود، صالح خان پسر بزرگش پادشاهی نیافت و پسر عمویش اکبرخان او را《کور》کرد! پسر دیگرش ابوالفتح خان چند روزی نام پادشاهی یافت ولی او نیز توسط عمویش《صادق خان زند》نابینا شد! محمدعلی خان پسر سوم را هم اکبرخان چشم کَند! پسر چهارم او محمد رحیم خان را بخت مُساعدت کرده در ایام حیات پدر زندگی را وداع گفته بود وگرنه او را هم کور میکردند! پسر پنجم او ابراهیم خان را نیز اکبرخان《خواجه》ساخت!!! همچنین عدم رفتار صحیح مُدعیان سلطنت با مردم و مالیاتهای سنگین، به تدریج زمینه نارضایتی از زندیه را افزایش داد و آغامحمدخان قاجار از این شرایط نهایت استفاده را کرد! اما در سال ۱۱۹۵ هجری که صادق خان بر تخت لرزان زندیه نشسته بود مناطق کُهگیلویه و بویراحمد جملگی سر به مخالفت جناب صادق خان برداشتند. چون آن منطقه مسکن جوانان کثیر و مردمان شجاع بود رای بر این شد که جعفرخان زند و《تیمور خان چگنی》و حسن خان باجلان را به عنوان سرداران سپاه به آن منطقه گسیل دارند. در جمع لشگر زند کایی مراد نامی دارای ایل عشیره بزرگ متعهد شد به میان آن مردم رود و آنان را دوباره مطیع حکومت زند کند اما این ترفندی بود که خود را خلاص کرده به همتباران شورشی خود بپیوندد. جعفرخان مطلع شد که کایی مراد نیز جماعت انبویی آماده کرده دست و بازوی مصاف در برابر خان زند گشوده است. جعفرخان ابتدا اعظم خان افغان را مأمور محاربه با او نمود اما اعظم خان مغلوب شد! اینبار دو تن از سرداران خود حسن خان باجلان و《تیمور خان چگنی》را به اتفاق الوند خان بیرام وند به دفع و دستگیری آن جماعت مامور نمود. در دهدشت تلاقی دو لشگر دست داد تا یک شبانه روز از هر طرف جهد و ممارست بیشمار به کار بسته شد تا عاقبت نسیم فتح پیروزی بر پرچم سرداران باجلان و《چگنی》و بیرام وند وزیده یکصد و هفتاد نفر از آن لشگریان را دستگیر کرده به حضور آورده به شیراز فرستادند. سپس هشت ماه در آن مناطق برای احتیاط و جلوگیری از شورش احتمالی توقف فرموده به سوی شیراز بازگشتند. (منبع: گلشن مراد، ابوالحسن غفاری کاشانی، ص ۵۷۶).عزیزان این متن و آدرس کتاب و صفحه را دقت کرده با اصل کتاب مطابقت دهند! این اسناد و مکتوباتی است که در تواریخ مهم و مرجع ثبت شده و داستان سرایی نیست.آخرین مقالات