سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

لرستان سهمش از آب را می‌خواهد

قبل از سیل‌های بنیان‌کن اخیر که تمام معادلات علمی و نظریات کارشناسی چند دهه اخیر را به هم‌ ریخت شاهد دست‌ درازی حساب ‌شده‌ای به نقشه‌های استان لرستان برای دستیابی به سرچشمه‌های دز و تحت سیطره درآوردن منابع آبی استان لرستان بودیم

لرستان سهمش از آب را می‌خواهد

قبل از سیل‌های بنیان‌کن اخیر که تمام معادلات علمی و نظریات کارشناسی چند دهه اخیر را به هم‌ ریخت شاهد دست‌ درازی حساب ‌شده‌ای به نقشه‌های استان لرستان برای دستیابی به سرچشمه‌های دز و تحت سیطره درآوردن منابع آبی استان لرستان بودیم که بعد از روشنگری فعالین اجتماعی و رسانه‌ای و خنثی شدن این توطئه این روزها شاهد آن هستیم که بار دیگر در اقدامی هماهنگ عده‌ای سودجو در عین تمامیت ‌خواهی و زورگویی مانند گسل بار دگر فعال‌شده‌اند و با تمام قوا اعوان ‌وانصار خود شامل رسانه‌های وابسته و دانشگاهیان ذی‌نفوذ و افراد تأثیرگذار حوزه‌های اجتماعی و سیاسی را به میدان آورده‌اند برای القا وجا انداختن این فرضیه غلط که سدسازی در استان لرستان عملی قبیح است که باعث آسیب به محیط ‌زیست و به هم خوردن اکوسیستم و طبیعت می‌گردد.

 از جامعه‌شناس همه‌چیزدان گرفته که از شیر مرغ تا تخم کروکدیل تز می‌دهد تا فعال محیط‌ زیست که نظراتش با تغییر شرایط آب و هوایی تغییر می‌کند در این وانفسایی که مردم لرستان در ویرانه‌های به‌ جامانده از سیل با مرگ دست ‌و پنجه نرم می‌کنند در کمال وقاحت قصد دارند نان خود را در خون این مردم بزنند و مشغول ارائه نظریه‌های های غیر کارشناسی، غیرمنصفانه و خلاف منافع ملی خود هستند.

و اما چند سؤال واضح از این دایه‌های مهربان‌تر از مادر چطور آن روزها که تمام صنایع و کارخانجات آب بر ایران را به استان‌های شرقی منتقل می‌کردند دم از حفاظت از محیط ‌زیست و حفظ طبیعت نمی‌زدید؟


چطور آن روزها که این طرح‌ها را مطالعه می‌کردند به فکر تأمین آب این صنایع آب بر در استان‌های کویری نبودید؟


شما که حفظ گونه‌های مختلف جانوری و حیات‌وحش را بهانه مخالفت خود با سدسازی برای ذخیره آب و تخصیص عادلانه آن بین همه ذینفعان پایین‌دست و بالادست اعلام می‌کنید آیا به فکر حیات و بقای انسان‌های مقیم مناطق غربی و جنوبی ایران هم هستید؟


چگونه است که این مردم در طول این دهه‌های سپری‌شده سهم مشخص و معینی از اشتغال و منافع هنگفت حاصل از کارخانه‌ها و صنایع احداث‌شده در مناطق خاص نداشته‌اند و هیچ سهمی از سودهای هنگفت این صنایع به این استان‌های محروم تعلق نگرفته است؟


حالا که در اثر بی‌تدبیری مشکل آب برای صنایعی که در شرایط ناعادلانه و نه بر اساس منافع عمومی مردم ایران‌زمین در مناطق کم آب احداث‌شده‌اند پیش‌آمده بازهم باید تاوان این سودجویی از جیب مردم لرستان [تمام بلاد لر] و با دست‌درازی به منابع آب لرستان و خوزستان پرداخته شود؟


چطور آن روزها برای تقسیم صنایع و کارخانجات نباید توسعه متوازن و عدالت صنعتی در نظر گرفته می‌شد؟ ولی حالا که اشتباه بودن سیاست‌های قبلی بر همگان روشن‌شده و مردم استان‌های لرستان و خوزستان با پرداخت هزینه گزاف و به قیمت ساقط شدن از هستی‌شان آن را پرداخته‌اند دم از عدالت آبی می‌زنید؟


آقای متخصص این چه نظریه مضحکی است که سد موجب از بین رفتن محیط‌زیست می‌شود مگر غیرازاین است که پشت هر سدی که ساخته می‌شود اکوسیستم منطقه شکل جدیدی به خود می‌گیرد و گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری خود را با فضای ایجادشده تطابق می‌دهند و شکل جدیدی از اکوسیستم شکل می‌گیرد، کدام عقل سلیمی انتقال آب با لوله و حفر تونل را راه‌ حل پیشگیری از سیل و منطبق بر اصول و قواعد علمی می‌داند و ساختن سد را عملی منسوخ‌شده؟


یا این تیوری لایروبی رودخانه‌ها را بر چه پایه و اساسی بر سدسازی ترجیح می‌دهید چگونه و با صرف چه هزینه‌ای می‌خواهید هزاران کیلومتر رودخانه را لایروبی کنید درحالی‌که معلوم نیست سال‌های بعد دوباره به حالت اول خود بازنگردد!!!!

مردم لرستان این بار فریب پروپاگاندای تبلیغاتی با توسل به نظریه‌پردازی‌های شبه‌علمی را نمی‌خورند و از حق مسلم خود نمی‌گذرند اگر لرستان قطب کشاورزی و دام‌پروری است پس سهم خود را از آب این مایه حیات باید در زمین‌های کشاورزی خود ببیند و دولت ‌مردان توجه داشته باشند که مردم لرستان نه حق آبه که خون آبه خود را می‌خواهند.

 

آرش کاظمی / منتشر شده در وبسایت یافته بدلیل اهمیت موضوع در وبسایت نگین زاگرس بازنشر شد.

3 نظر

  • بهراد چنگایی

    سرپرست معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفته : برای حل مشکل آب کشور نیاز به گذشت ملی داریم!!! مفهوم جمله این است که مردم بلاد لرنشین کوتاه بیایید تا روند انتقال آب به کویر شتاب بگیرد! در ادبیات این حضرات خصوصأ جماعت اصلاح طلب که خاستگاه کویری هم دارند هرگاه صحبت از ملت ، ملی ، کشور و وطن میشود منظور قوم پارس است فقط تصور کنید که نفت و گاز در کویر بود. نفت مایع سیاه رنگی است که از مناطق لرنشین استخراج و در کویر پالایش و سرمایه گذاری میشود.


  • بختیاری

    هرجا لر است آنجا بحران آب است. انتقال آب / حیف و میل آب در صنایع فولاد و ذوب آهن کویر / کاهش بارندگی / سدسازی غیراصولی / خشکسالی / کشاورزی سنتی / چاه های غیرمجاز / و قلدر مآبی شهرهای کویری برای مالکیت و مدیریت منابع آب بلاد لرنشین بر سر مردم لر هوار شده است.جنگ یزد و اصفهان بر سر آب کوهرنگ بختیاری آدم را یاد این مثل می اندازد : دو کافر سر مال یک مسلمان باهم جنگ کردند! مافیای آب حتی نام تاریخی رودخانه سیمره در محدوده لرستان را به کرخه تغییر دادند تا برای انتقال آب زمینه را فراهم کنند.اگر فقط یک دهم اعمال کشاورزان ورزنه اصفهان را لرها انجام میدادند برچسب تجزیه طلب / اغتشاشگر / برهم زننده امنیت / و مزدور بیگانه را در رسانه ها بما میچسباندند.


  • در ایران دانشگاه زینت مجالس است تا حلال مشکلات

    دکتربابک مختاری : معمولا دانشگاه ها در کشورهای توسعه یافته در مرکز شهر و در نقاط قابل دسترسی ساخته میشوند و اصلا برخی از شهرها حول یک دانشگاه شکل گرفته اند و سرزندگی و شادابی شهر به وجود دانشجویان گره خورده است آکسفورد و کمبریج دو نمونه برجسته اند چون اروپایی ها دانشگاه را یک عُنصر اضافی و مزاحم نمی بینند که برای دور نگه داشتن دانشجو ، دانشگاه را روی قُله کوه یا در بیابانها دور از شهر بسازند بلکه هدفشان از تاسیس دانشگاه استفاده از دستاوردهای آموزشی ، پژوهشی و فناوری برای اداره بهتر امور مملکت است. دانشگاه میگوید انحصار در قدرت باعث ایجاد فساد و رانت میشود / دانشگاه میگوید در مناطق خشک کویری ، کشاورزی انجام نشود اما در ایران کم آب ترین دشتها جایگاه صنایع آبخواه و محصولات آب بر مثل برنج است / دانشگاه میگوید صنایع آهن ، فولاد ، روی ، مس و آلومینیوم را در سواحل و کنار آبهای آزاد تاسیس کنیم که هم آلودگی شان رقیق تر شود و هم آب شیرین هدر داده نشود اما ما در دل کویر صنایع بزرگ را برپا کردیم / دانشگاه میگوید رشد و شکوفایی اقتصاد در گرو بازار آزاد و رقابت سالم است اما در ایران فعالیتهای اقتصادی شفاف نیست / دانشگاه میگوید اولین گام برای اشتغالزایی ، سرمایه گذاری در صنایع کوچک است. در ایران دانشگاه بیشتر زینت مجالس است تا حلال مشکلات. در ایران پول بادآورده نفت به جای نخبگان تصمیم میگیرد.آخرین مقالات