شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

لرستان سهمش از آب را می‌خواهد

قبل از سیل‌های بنیان‌کن اخیر که تمام معادلات علمی و نظریات کارشناسی چند دهه اخیر را به هم‌ ریخت شاهد دست‌ درازی حساب ‌شده‌ای به نقشه‌های استان لرستان برای دستیابی به سرچشمه‌های دز و تحت سیطره درآوردن منابع آبی استان لرستان بودیم

لرستان سهمش از آب را می‌خواهد

قبل از سیل‌های بنیان‌کن اخیر که تمام معادلات علمی و نظریات کارشناسی چند دهه اخیر را به هم‌ ریخت شاهد دست‌ درازی حساب ‌شده‌ای به نقشه‌های استان لرستان برای دستیابی به سرچشمه‌های دز و تحت سیطره درآوردن منابع آبی استان لرستان بودیم که بعد از روشنگری فعالین اجتماعی و رسانه‌ای و خنثی شدن این توطئه این روزها شاهد آن هستیم که بار دیگر در اقدامی هماهنگ عده‌ای سودجو در عین تمامیت ‌خواهی و زورگویی مانند گسل بار دگر فعال‌شده‌اند و با تمام قوا اعوان ‌وانصار خود شامل رسانه‌های وابسته و دانشگاهیان ذی‌نفوذ و افراد تأثیرگذار حوزه‌های اجتماعی و سیاسی را به میدان آورده‌اند برای القا وجا انداختن این فرضیه غلط که سدسازی در استان لرستان عملی قبیح است که باعث آسیب به محیط ‌زیست و به هم خوردن اکوسیستم و طبیعت می‌گردد.

 از جامعه‌شناس همه‌چیزدان گرفته که از شیر مرغ تا تخم کروکدیل تز می‌دهد تا فعال محیط‌ زیست که نظراتش با تغییر شرایط آب و هوایی تغییر می‌کند در این وانفسایی که مردم لرستان در ویرانه‌های به‌ جامانده از سیل با مرگ دست ‌و پنجه نرم می‌کنند در کمال وقاحت قصد دارند نان خود را در خون این مردم بزنند و مشغول ارائه نظریه‌های های غیر کارشناسی، غیرمنصفانه و خلاف منافع ملی خود هستند.

و اما چند سؤال واضح از این دایه‌های مهربان‌تر از مادر چطور آن روزها که تمام صنایع و کارخانجات آب بر ایران را به استان‌های شرقی منتقل می‌کردند دم از حفاظت از محیط ‌زیست و حفظ طبیعت نمی‌زدید؟


چطور آن روزها که این طرح‌ها را مطالعه می‌کردند به فکر تأمین آب این صنایع آب بر در استان‌های کویری نبودید؟


شما که حفظ گونه‌های مختلف جانوری و حیات‌وحش را بهانه مخالفت خود با سدسازی برای ذخیره آب و تخصیص عادلانه آن بین همه ذینفعان پایین‌دست و بالادست اعلام می‌کنید آیا به فکر حیات و بقای انسان‌های مقیم مناطق غربی و جنوبی ایران هم هستید؟


چگونه است که این مردم در طول این دهه‌های سپری‌شده سهم مشخص و معینی از اشتغال و منافع هنگفت حاصل از کارخانه‌ها و صنایع احداث‌شده در مناطق خاص نداشته‌اند و هیچ سهمی از سودهای هنگفت این صنایع به این استان‌های محروم تعلق نگرفته است؟


حالا که در اثر بی‌تدبیری مشکل آب برای صنایعی که در شرایط ناعادلانه و نه بر اساس منافع عمومی مردم ایران‌زمین در مناطق کم آب احداث‌شده‌اند پیش‌آمده بازهم باید تاوان این سودجویی از جیب مردم لرستان [تمام بلاد لر] و با دست‌درازی به منابع آب لرستان و خوزستان پرداخته شود؟


چطور آن روزها برای تقسیم صنایع و کارخانجات نباید توسعه متوازن و عدالت صنعتی در نظر گرفته می‌شد؟ ولی حالا که اشتباه بودن سیاست‌های قبلی بر همگان روشن‌شده و مردم استان‌های لرستان و خوزستان با پرداخت هزینه گزاف و به قیمت ساقط شدن از هستی‌شان آن را پرداخته‌اند دم از عدالت آبی می‌زنید؟


آقای متخصص این چه نظریه مضحکی است که سد موجب از بین رفتن محیط‌زیست می‌شود مگر غیرازاین است که پشت هر سدی که ساخته می‌شود اکوسیستم منطقه شکل جدیدی به خود می‌گیرد و گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری خود را با فضای ایجادشده تطابق می‌دهند و شکل جدیدی از اکوسیستم شکل می‌گیرد، کدام عقل سلیمی انتقال آب با لوله و حفر تونل را راه‌ حل پیشگیری از سیل و منطبق بر اصول و قواعد علمی می‌داند و ساختن سد را عملی منسوخ‌شده؟


یا این تیوری لایروبی رودخانه‌ها را بر چه پایه و اساسی بر سدسازی ترجیح می‌دهید چگونه و با صرف چه هزینه‌ای می‌خواهید هزاران کیلومتر رودخانه را لایروبی کنید درحالی‌که معلوم نیست سال‌های بعد دوباره به حالت اول خود بازنگردد!!!!

مردم لرستان این بار فریب پروپاگاندای تبلیغاتی با توسل به نظریه‌پردازی‌های شبه‌علمی را نمی‌خورند و از حق مسلم خود نمی‌گذرند اگر لرستان قطب کشاورزی و دام‌پروری است پس سهم خود را از آب این مایه حیات باید در زمین‌های کشاورزی خود ببیند و دولت ‌مردان توجه داشته باشند که مردم لرستان نه حق آبه که خون آبه خود را می‌خواهند.

 

آرش کاظمی / منتشر شده در وبسایت یافته بدلیل اهمیت موضوع در وبسایت نگین زاگرس بازنشر شد.

60 نظر

 • بهراد چنگایی

  سرپرست معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفته : برای حل مشکل آب کشور نیاز به گذشت ملی داریم!!! مفهوم جمله این است که مردم بلاد لرنشین کوتاه بیایید تا روند انتقال آب به کویر شتاب بگیرد! در ادبیات این حضرات خصوصأ جماعت اصلاح طلب که خاستگاه کویری هم دارند هرگاه صحبت از ملت ، ملی ، کشور و وطن میشود منظور قوم پارس است فقط تصور کنید که نفت و گاز در کویر بود. نفت مایع سیاه رنگی است که از مناطق لرنشین استخراج و در کویر پالایش و سرمایه گذاری میشود.


 • بختیاری

  هرجا لر است آنجا بحران آب است. انتقال آب / حیف و میل آب در صنایع فولاد و ذوب آهن کویر / کاهش بارندگی / سدسازی غیراصولی / خشکسالی / کشاورزی سنتی / چاه های غیرمجاز / و قلدر مآبی شهرهای کویری برای مالکیت و مدیریت منابع آب بلاد لرنشین بر سر مردم لر هوار شده است.جنگ یزد و اصفهان بر سر آب کوهرنگ بختیاری آدم را یاد این مثل می اندازد : دو کافر سر مال یک مسلمان باهم جنگ کردند! مافیای آب حتی نام تاریخی رودخانه سیمره در محدوده لرستان را به کرخه تغییر دادند تا برای انتقال آب زمینه را فراهم کنند.اگر فقط یک دهم اعمال کشاورزان ورزنه اصفهان را لرها انجام میدادند برچسب تجزیه طلب / اغتشاشگر / برهم زننده امنیت / و مزدور بیگانه را در رسانه ها بما میچسباندند.


 • در ایران دانشگاه زینت مجالس است تا حلال مشکلات

  دکتربابک مختاری : معمولا دانشگاه ها در کشورهای توسعه یافته در مرکز شهر و در نقاط قابل دسترسی ساخته میشوند و اصلا برخی از شهرها حول یک دانشگاه شکل گرفته اند و سرزندگی و شادابی شهر به وجود دانشجویان گره خورده است آکسفورد و کمبریج دو نمونه برجسته اند چون اروپایی ها دانشگاه را یک عُنصر اضافی و مزاحم نمی بینند که برای دور نگه داشتن دانشجو ، دانشگاه را روی قُله کوه یا در بیابانها دور از شهر بسازند بلکه هدفشان از تاسیس دانشگاه استفاده از دستاوردهای آموزشی ، پژوهشی و فناوری برای اداره بهتر امور مملکت است. دانشگاه میگوید انحصار در قدرت باعث ایجاد فساد و رانت میشود / دانشگاه میگوید در مناطق خشک کویری ، کشاورزی انجام نشود اما در ایران کم آب ترین دشتها جایگاه صنایع آبخواه و محصولات آب بر مثل برنج است / دانشگاه میگوید صنایع آهن ، فولاد ، روی ، مس و آلومینیوم را در سواحل و کنار آبهای آزاد تاسیس کنیم که هم آلودگی شان رقیق تر شود و هم آب شیرین هدر داده نشود اما ما در دل کویر صنایع بزرگ را برپا کردیم / دانشگاه میگوید رشد و شکوفایی اقتصاد در گرو بازار آزاد و رقابت سالم است اما در ایران فعالیتهای اقتصادی شفاف نیست / دانشگاه میگوید اولین گام برای اشتغالزایی ، سرمایه گذاری در صنایع کوچک است. در ایران دانشگاه بیشتر زینت مجالس است تا حلال مشکلات. در ایران پول بادآورده نفت به جای نخبگان تصمیم میگیرد.


 • تبعات سیل بر اقتصاد نحیف لُرستان

  سیل نوروز ۹۸ موجب از بین رفتن راهها و پلهای زیادی شد و راه ارتباطی شهرها و روستاهای لرستان را مسدود کرد و ساختمانهایی که در مسیر سیل بودند تخریب شدند.هزار مدرسه دچار خسارت و صد مدرسه تخریب شدند. سیل موجب از دست رفتن شغلهای زیادی شد. کشاورزان دیگر کِشتی ندارند. دامداران دامهایشان را از دست دادند و صنعتگران سازه های صنعتشان را آب برده و بازیابی آنها در کوتاه مدت امکان پذیر نیست. دولت به هیچ عنوان نمیتواند تمام خسارتهای سیل را جبران کند به قول شاعر : شب نگردد روشن با وصف چراغ - نام فروردین نیارد گل به باغ. سیلاب شادی و زندگی مردم سیلزده را با خود برد.از سدهای پنجگانه مطالعه شده در حوزه آبریز کرخه فقط دو مورد احداث شده و مابقی در چرخه کلنجار خواسته های محدود شهرستانی / استانی / و حتی قومی بر زمین مانده است. اگر سد گاوشمار و تنگ شبیخون در لُرستان احداث میشد جلوی خسارت سیل را میگرفت. چو بَد کردی مشو ایمن زِ آفات - که لازم آمد طبیعت را مکافات.


 • چرا لرستان پرآب نباید سدی داشته باشد؟

  مطالعه سدهای بختیاری ، گاوشمار ، کاکاشرف ، داربلوط و شبیخون انجام شده و باید اعتبار لازم برای احداث آنها تخصیص داده شود.درحالی که لُرستان جزء پنج استان پرآب ایران است اما میانگین زمینهای کشاورزی آبی در لرستان فقط ۲۳% است و در کشور ۴۶% میباشد. مردم لرستان خواستار احقاق حقوق خود در حوزه آب هستند.از سال ۱۳۸۹ ، ثانیه ای ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب از الیگودرز لرستان به استانهای اصفهان ، اراک و قم میبرند ولی صدها روستا در لرستان با تانکر آبرسانی میشوند.طریقت بجز خدمت خلق نیست - به تسبیح و سجاده و دلق نیست.


 • سدهایی که به استخر مبدل شدند

  ۲۲ فروردین ۹۸ مجمع نمایندگان لُرستان در مجلس با وزیرنیرو دیدار کردند. ملکشاهی نماینده کوهدشت خطاب به وزیرنیرو گفت: ما تخصیص عادلانه آب لُرستان را میخواهیم ، براساس بررسیها حدود ۵۰% معدل کشور تخصیص آب داریم ، نیاز داریم به تکمیل و احداث سدهای ضروری ، هیچ سد بزرگی در لرستان نبود که روی آن سیل را مدیریت کنیم اگر سد معشوره (گاوشمار ) با همان حجم و مطالعات قبلی اجرا شود شهرستانهای پلدختر ، کوهدشت و چگنی از آن بهره مند میشوند ولی وزارت نیرو حجم معشوره را کاهش داد و جلوی ساختش را گرفت چون یک کارشناس گفته بود : به گوزن زرد زیان وارد میشود!!! مگر در آنجا گوزن زرد داریم؟ این نظرات غیرکارشناسی خیانت است. کارشناس دیگری گفته بود: از منافع استان پایین دست چیزی به لرستان بدهیم!!! چگونه میشود منابع آبی که از لرستان عبور میکند و در پایین دست در بخش کشاورزی استفاده میشود را به ما بدهند؟ این اظهارنظرها موجب توقف ساخت سد معشوره شد. حجم سدهای لرستان را اینقدر کاهش دادند که به استخر مبدل شدند. توقع مردم لُرستان از وزارت نیرو ۴۰ ساله است ما هم یک حق قانونی را فریاد میزنیم و هم یک ضرورت را ، ما را به عنوان یک استان کشاورزی معرفی کردند اما سدها را به استخر و بشکه تبدیل میکنند و اراضی آبی مان نصف میانگین کشوری است.


 • حجم تمام سدهای لُرستان فقط ۲۰۶ میلیون مترمکعب است

  دکتر رستمیان نماینده نورآباد لرستان در مجلس روز پنجشنبه ۲۲ فروردین در حضور وزیر نیرو در استانداری لرستان گفت : میانگین اراضی آبی کشور ۴۵% است و این میزان در لرستان ۲۳% است وزارت نیرو باید به لُرستان توجه کند اعتراض ما به ۴۰ سال مدیریت وزارت نیرو است ؛ اگر ۱۰ سد استاندارد در لرستان ساخته میشد اینقدر خسارت نمی دیدیم چندین بار در صحن مجلس نطق کردم و این خطرها را به استحضار رسانیدم ولی توجهی نشد ، چند بار ظرف زمانی ۱۰ روزه و یک هفته ای تعیین کردیم اما آن ظرف زمانیها را هم آب برد ، میخواهیم سدهای لُرستان را اجرا کنید ، آنقدر هر روز حجم مخزن سد معشوره را کاهش دادید که واقعاً به یک استخر کوچک تبدیل شده است.


 • اگر لُرستان سد داشت ویرانی بوجود نمی آمد

  روزنامه همشهری 19 فروردین 98 : اگر وزارت نیرو سد معشوره را احداث میکرد یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب سیلاب جمع آوری میشد و این سیل ویرانگر بخش شاهیوند ، شهر معمولان و پلدختر را تخریب نمیکرد از سویی اگر سد بختیاری با آن میزان از پیشرفت احداث میشد بخش عمده آب و رسوب وارده به سد دز و به تبع آن خوزستان کاهش می یافت ؛ مجری سد بختیاری اعلام کرده است اگر این سد احداث شود میتوان ۶۰% روان آبها و ۵۰% رسوب منتهی به سد دز را مهار کند و مانع ورود گل و لای به سد دز شود. همچنین اگر بر رودخانه ی کاکاشرف سد زده میشد آن سیلاب ویرانگر منطقه ی ماسور خرم آباد را به زیر آب نمیبرد و باعث تخریب دیوار فرودگاه خرم آباد نمیشد. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان ضمن تاکید بر مدیریت صحیح حوضه ی آبریز خرم آباد و ساماندهی خرمرود ، ساخت سدهای مخملکوه و تنگ شبیخون که مطالعه آنها هم انجام شده است را از راهکارهای حل مشکل سیلاب در خرم آباد دانسته است (روزنامه همشهری ۱۲ اسفند ۹۷ ).


 • دیناری

  چرا جوانان تحصیلکرده و سیاسیون لُرتبار بصورت مداوم به مجلس و سایر ارگانهای دولتی سر نمیزنند و پیگیر حل مشکلات سرزمین قوم لر نیستند؟ چرا نمایندگان شهرهای لرنشین در مجلس به خواسته های به حق و قانونی خود پافشاری نمیکنند؟ چرا تمام لرتباران با همبستگی و اتحاد در مجلس دنبال طرحهای صنعتی و اشتغالزا نیستند؟ اراک ، همدان ، اصفهان ، اهواز ، شیراز ، کرج و قم لرتبار کم ندارد وقتی با ازدواج و روابط فامیلی بین مردم لرستان و سایر استانها بیشتر شود اهرم های بیشتری برای ورود به حوزه های گوناگون اشتغال و استخدامی یافت میشود.متاسفانه شهرهای لرنشین ارتباطات کمی باهم دارند.


 • راه حل کاهش خسارت سیل ، ساخت سد است

  متخصصان راه حل کاهش خسارات سیل را در لُرستان ساخت سد میدانند. سد صرفاً یک سازه است و نقش آن نه صد در صد مثبت و نه صد در صد منفی است. معمولاً هدف اصلی سدها ذخیره و تنظیم منابع آب است و در برخی مناطق هم سد را برای کنترل سیلاب میسازند. در ایران سدها بیشتر برای استفاده کشاورزی ، شرب ، صنعت و تولید برق احداث میشوند. عملکرد سدها در سیلاب اخیر مثبت بود و توانسته تا حدودی در اثر تله اندازی سیل ، خسارات را کاهش بدهد. سد یک ابزار برای مدیریت سیلاب است. وقتی سدها خالی باشند قدرت کنترل سیلاب آنها بالا میرود یعنی اگر سال آینده چنین بارشی داشته باشیم سدها این مقدار تاثیرگذار نخواهند بود. در سیلابهای اخیر نقش سدها در زمان حادثه مثبت ارزیابی میشود.کار سد این است که شدت سیل را کاهش داد و بلاد لُرنشین به سدهای بزرگ و استاندارد نیازمند هستند و مجمع نمایندگان لُرستان در مجلس باید بطور جدی پیگیر ساخت سدها باشند چون ۹۰ % زمینهای کشاورزی لُرستان دیم هستند و لرستان بالاترین آمار بیکاری را دارد و بشدّت محتاج اشتغالزایی در حوزه کشاورزی است.چرا بلاد لُرنشین باید از سیل خسارات ببینند ولی منابع آب مناطق لُرنشین خرج صنایع چند طبقه کویر مرکزی شوند؟ آیا این مرکزگرایی نیست که تمامی صنعت را در شهرهای حاشیه کویر احداث کردند؟


 • مشکل کم آبی در کویر《انسان ساز》است

  مشکل بی آبی در شهرهای حاشیه کویر《انسان ساز》است و اشتباه مسئولان در احداث صنایع در کویر مرکزی باعث به وجود آمدن این مشکلات شده است و بارشهای اخیر هم راهگشا نخواهد بود چون صنایع کویر چندطبقه شدند و رشد جمعیت بالایی دارند و هر مقدار که بزرگتر شوند آب بیشتری را طلب خواهند کرد لذا رفتار محیط زیستی مردم کویر و حاکمیت اشکال دارد و باید طوری رفتار کنیم که به پایداری در سطح حوضه آبریز برسیم. نباید زمینه بزرگتر شدن شهرهای کویری چون اصفهان ، یزد و قم را فراهم کرد چون به دلیل بافت کویری در آینده به شدت با مشکل و معضل روبرو خواهند شد.


 • مردمان لُر فریب پروپاگاندای تبلیغاتی کویریها را نخورند

  در مجله《چشم انداز ایران》، شماره ۱۱۵ ، صفحه ۲۵ آمده است : مردم ساکن در کویر مرکزی این دیدگاه را مطرح میکنند که اگر با انتقال آب چارمحال بختیاری (سامانه سد و تونل بهشت آباد) به اصفهان و یزد و کرمان مخالفت نمیشد دیگر سیلاب به لُرستان و خوزستان خسارت نمیزد!!! در جواب پروپاگاندای تبلیغاتی کویرنشینان باید بگوییم : بارشهای رخداده در بازه ۶ تا ۱۳ فروردین ۹۸ در استان لُرستان در رودخانه های دز و کارون (حوضه آبریز کارون بزرگ) ، کشکان و سیمره (حوضه آبریز کرخه) به گونه ای بود که بدون وجود سدها در شرایط بیشینه حدود ۲۰ هزار متر مکعب در ثانیه جریان آب وارد خوزستان میشد که از این میزان ۱۰ هزار مترمکعب در ثانیه از کارون بزرگ و باقی آن از کرخه بود با این توضیح《هیچکدام از طرح انتقالی》اثری بر کاهش سیلاب لُرستان و خوزستان نمیتواند داشته باشد!!! درست کردن یک سازه تونل که در ۵۰ سال یکبار استفاده شود《توجیه اقتصادی》ندارد و میزان آبی که به کویراصفهان منتقل میشود حدود ۲۰ مترمکعب بر ثانیه بوده که بر کاهش سیلاب هم《هیچ تاثیری》ندارد!!! ما در مملکتی هستیم که همواره منافع مردم استانهای مرکزی و حاشیه کویر در نظر گرفته شده است همان هایی که آب بلاد لُرنشین را در روز روشن میبرند و حتی اکراه دارند نام لُر و لُرستانی را ببرند! مافیای انتقال آب از احداث صنایع در شهرهای لُرتبار به بهانه پتانسیل کشاورزی جلوگیری میکنند و زمانیکه پیگیر ساخت سد برای ذخیره آب و آبی کردن زمینهای کشاورزی میشویم میگویند شما پتانسیل گردشگری دارید و احتیاج به کشاورزی ندارید!!! حقیقت این است که مافیای انتقال آب ، کویر را هم صنعتی کردن ، هم گردشگری و هم سطح مزارع آبی شان به مراتب بیشتر از مناطق لُرنشین است. مردمان لُر به هیچ وجه فریب پروپاگاندای تبلیغاتی زیاده خواهان کویرنشین را نخورند وقتیکه شهرهای اصفهان ، یزد و قم هم صنعتی هستند هم کشاورزی و گردشگری و از این طریق به کسب ثروت زیادی مشغولند چرا لُرها در فقر و نداری دست و پا بزنند؟


 • با انتقال چندباره آب به کویر، لُرها ضربه می بینند

  با اجرای متعدد طرحهای انتقال آب از بلاد لُرنشین به《کویرهای بی طول و عرض》اصفهان و یزد و کرمان ، فقط لُرها متضرر میشوند و به زیان مردم و حاکمیت خواهد بود و در دراز مدت منابع آب مبدا آب (لرستان) به شدت آسیب می بینند. استانهای لُرنشین برخلاف شهرهای کویری هیچگونه صنعت اشتغالزایی ندارند اگر مُداوم بخواهند آب به کویر انتقال دهند همین کشاورزی نیم بند هم از دست لُرها در میآید و این وسط فقط ما متضرر میشویم! انتقال آب آخرین راه تامین آب ، آنهم برای مصارف خاص مانند《شُرب》میباشد! ولی ما شاهدیم که میلیاردها مترمکعب آب از سرزمین لُرستان به کویر پمپاژ میکنند و صرف صنایع ، کشت برنج و چغندر ، ساخت دریاچه مصنوعی و آکواریوم میکنند. مقدم بر انتقال آب ، تهیه طرح آمایش سرزمین است. منفعت ملی ایجاب میکند بجای انتقال آب به سمت کویرمرکزی ، نیاز را با آب موجود تنظیم کنند! بنابراین بر طبل انتقال آب کوبیدن یک مُعادله《همه طرف بازنده》است! کویر عظیم اصفهان به منبع آب مطمعن نیاز دارد نه آب انتقالی سیلاب لُرستان! راه حل در همه جای دُنیا نگاه آمایشی است که متناسب با ظرفیت منطقه نیاز آبی ایجاد گردد!!! اصلاً چرا دولت مجوز تاسیس صنایع آبخواه در استانهایی میدهد که حتی در تامین آب شُرب خود مانده اند؟ چرا لُرها دائماً باید تاوان تصمیمات اشتباه و زیاده طلبی های مافیای انتقال آب را بدهند؟ مگر آنان یک تکه سوهان و گَز مجانی به لُرها میدهند که دائم به طمع آب نشسته اند؟ آیا خود لُرها نیاز آبی ندارند که منبع مطمعنی برای کویرنشینان شدند؟


 • بودجه طرحهای انتقال آب از کجا تامین میشود؟

  قرار است آب را با قیمت بسیار بالایی《به ازای هر مترمکعب بیش از ۲۵ هزار تُومان》از دریای عُمان به مشهد منتقل کنند! قبل از آن باید پرسید علت کمبود آب در مشهد چیست؟ در کجای دُنیا مسیر ۲ هزار کیلومتری را برای انتقال آب لوله گذاری کردند؟ بودجه اینکار از کجا تامین میشود؟ آیا کل مردم ایران باید برای حل بی آبی شهرهای حاشیه کویر هزینه بپردازند؟ باید مصرف را بهینه کرد نه اینکه بخاطر سوء مصرف ، آب را از فاصله ۲ هزار کیلومتری منتقل کرد! چرا با احداث صنایع در کویر مرکزی ، باعث مهاجرت از سایر نواحی به این شهرها شدید و الآن با رشد جمعیت با بُحران آب مواجه شدید؟ تمام طرحهای انتقال آب موقتی است و نقش مُسکن دارد و چاره کم آبی نیست.


 • ظرفیت جمعیتی کویر محدود باید باشد

  دولت از محل بودجه عمومی (که متعلق به کل مردم ایران است نه فقط کلانشهرها) قرار است از خلیج فارس حجم آب زیادی را با هزینه سرسام آور به یزد و اصفهان انتقال دهد. پول تصفیه آب شور ، هزینه پمپاژ و لوله گذاری های چندصد کیلومتری ، میلیاردها تومان پول میشود که از جیب کُل مردم ایران باید پرداخت شود تا همچنان شهرهای کویری به قطب صنعت و کانون جمعیت باقی بمانند!!! برای کدام ناحیه ایران به اندازه کویر مرکزی هزینه شده است؟ ظرفیت زیستی و جمعیتی شهر اصفهان فقط ۵۰۰ هزار نفر است اما الان ۴ برابر این میزان در اصفهان زندگی میکنند! اگر ایران طرح آمایش سرزمین داشت هیچوقت نباید مجوز احداث صنایع در کویر را میدادند! در تمام دُنیا مرسوم است که صنایع به سواحل منتقل شوند و پرجمعیت ترین شهرهای دنیا مثل ریودوژانیرو در برزیل / نیویورک در آمریکا / دوبی در امارات / بمبئی در هند / شانگهای در چین / استانبول در ترکیه / جاکارتا در اندونزی و کراچی پاکستان همگی در کنار سواحل و دریاها هستند اما در ایران بزرگترین شهرها در مرکز کویری ایرانند!


 • طرح کویر سبز!

  طی دهه ها و سالهای گذشته میلیاردها تومان هزینه صرف عُمران و آبادانی کویر مرکزی ایران شده است و ثقل اصلی سرمایه گذاری حاکمیت منتهی به شهرهای حاشیه کویر شده است. در ایران برای هیچ منطقه ای به اندازه استانهای مرکزی هزینه نشده است. مردمی که تا دیروز از قنات ، کاریز و آب انبارها استفاده میکردند امروزه با انتقالات متعدد آب از بلاد لُرنشین صاحب صنایع چند طبقه ، دریاچه های مصنوعی ، بزرگترین آکواریوم خاورمیانه و بیشترین سرانه فضای سبز کشور شدند! شهر کویری یزد از ۴۵ کیلومتر قبل از شهر تا ۷۵ کیلومتر بعد از شهر تماماً دو طرف جاده پُر از شهرکهای صنعتی و مزارع سرسبز کشاورزی است! خود مسئولان یزدی میگویند بدون آب انتقالی کوهرنگ فقط ۳ روز آب داریم! چه اصراری است که صنعت به کویر برود؟ آیا این مرکزگرایی و فارس محوری نیست؟ بخشی از این پولی که برای این انتقال آب میخواهند هزینه کنند بهتر است برای حفاظت آبهایی که در حوضه وجود دارد هزینه شود. بهترین راه حل ، سازگاری با کم آبی است. هر حوضه باید براساس منابع آب موجود خودش برنامه ریزی کند و اگر قرارست انتقال آب صورت بگیرد باید منافع آن به حوضه مبدا (بلاد لُرنشین) هم برسد. منافع هم باید صرف کاهش اثرات منفی محیط زیستی و اجتماعی حوضه مبدا گردد. بنابراین اولین اصل اینست که در حوضه مقصد آب (کویر) صرفه جویی شود و جمعیت متناسب با منابع باشد چون اصولاً با یک سیل نمیتوان گفت که دوره خشکسالی تمام شده و وارد دوره تَرسالی شده ایم!


 • خطر تغییر اقلیم در لُرستانات جدی است

  اصولاً در لُرستانات چقدر رواناب سطحی داریم که کویریها طمع انتقالش را کرده اند؟ آیا به لحاظ شاخصهای محیط زیستی میبایست مسیر تمام رودها را عوض کرد و به کویر هدایت نمود؟ پس تکلیف حیات ، اقتصاد و معیشت حوزه مبدا چه میشود؟ سهم نیازهای زیست محیطی به ویژه تالابها ، دریاچه ها و رودها در این بین چه میشود؟ توجیه اقتصادی طرحهای انتقال آب همیشه منفی بوده است و باید بازنگری در افکار و آرای پیشین کرد. ایران در کمربند خشک دُنیا واقع شده و انتقال مُداوم آب به کویر موجب نگرانی اقوام و تنازع بر سر آب میشود. تصمیم سازان و تصمیم گیران کلان کشور باید واقعیت جغرافیای کویر را درک کنند. ذات کویر بی آبی است و به زور گلستان نمیشود.


 • خسارت سیل برای لُرستان ، آب برای کویر!

  سیل ۹۸ به دلیل نبود سد در لُرستان که کانون بارشها بود موجب خسارت به شهرها و روستاهای لُرستان شد و دو شهر معمولان و پلدختر به زیرآب رفت و مزارع کشاورزی زیر گِل و لای مدفون شدند. از بارش و بارندگی فقط خسارت سیل به لرها رسید و میلیاردها متر مکعب آب ، بدون استفاده از لُرستان خارج شدند! بیش از ۹۰ % زمینهای کشاورزی لُرستان دیم است و ثانیه ای ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب از الیگودرز محروم به کویر قُم میرود. سدهای لُرستان همه بشکه و استخر هستند و حجم کُل سدهای لُرستان به ۲۰۰ میلیون مترمکعب نمیرسد! این درحالی است که در بارندگیهای فروردین ۹۸ بیش از ۱۳ میلیارد مترمکعب آب از لُرستان به پایین دست رفت و موجب خسارت به شهرهای خوزستان شد. اگر لُرستان سد داشت هیچوقت این همه از سیلاب خسارت نمی دید. ایکاش استانهای لُرنشین را هم مثل شهرهای کویری ببینند.


 • رودها و رویدادها

  کویر مرکزی ایران بدون دریافت بارش موثری همواره با کمبود شدید آب روبه رو است این در حالی است که این منطقه کویری کانون صنایع ، جمعیت مهاجر و مراکز زیربنایی عمده ای را در خود جای داده است که تامین نیاز روزافزون آنها به آب این مناطق خشک را با بحران شدید آب مواجه ساخته است. مردمان کویر از آغاز با دشواری در کویر زندگی کردند چون خاصیت کویر همین بی آبی است و کویریها با حفر قنات ، کاریز و آب انبار با کم آبی کنار آمدند. اما نمیشود صنایع یک مملکت وسیع مثل ایران را وابسته به یک نقطه (کویرمرکزی) کرد. متاسفانه در چند سال اخیر که اکثر وزراء و دولتمردان خاستگاه کویری داشتند بر امر احداث صنایع در کویر دخالت عمده کردند و با رانت و لابی تمام صنایع ریز و درشت را در منطقه ای خشک و بی آب احداث کردند و با استفاده بودجه هایی از محل صندوق توسعه و بودجه عمومی اقدام به انتقالات متعدد آب از بلاد لُرنشین به حاشیه کویر کردند و دائم به اختلافات دامن زدند و تحت فشارها مخصوصا فشار افراد ذی نفوذ یا برخی نمایندگان از نظرات کارشناسان محیط زیست عدول کردند و خواسته و ناخواسته موجب آشفتگی و اختلاف در حوضه های آبریز شدند. اگر طرح آمایش سرزمین که مشمول تمام پارامترهای ژئوپلیتیکی از قبیل اقلیم ، جمعیت ، توپوگرافی ، موقعیت ، قابلیت ارضی و امنیت است و متناسب با توانمندی های خاص آن مناطق اجرا میشد مطمئناً هیچ قانونی اجازه نمیداد در کویر صنعت تاسیس کنند که امروزه مناطق زیادی را درگیر مشکلات و معضلات کنند.


 • توسعه کویر محور

  متاسفانه در ایران به دلایل متعدد مطالعات طرحهای آمایش سرزمین صورت نگرفته است که از اصلیترین عوامل آن نفوذ استانهای کویرنشین و مدیریت جزیره ای و ناحیه ای آنها بجای مدیریت ملی و یکپارچه است. در بخش آب به دلیل اینکه شهرهای حاشیه کویر ضعف شدید آبی دارند لذا هر مدیری یا نماینده ای خود را در حوزه آب صاحب نظر میداند و همین دخالتهای نابجا مسائل را پیچیده تر و مدیریت را محلی و ناحیه ای کرده است. عملاً وزارت نیرو در خدمت استانهای کویری است و هر از گاهی شاهد پروژه های انتقال آب با هزینه های سرسام آور هستیم که فقط مصالح کویرنشینان را در نظر میگیرند و نمایندگانشان اهرمهای لازم برای فشار را در اختیار دارند وطرحهای مُخرب زیست محیطی را به اجرا درمیآورند همین عامل سبب شده که مسابقه اتلاف منابع آب بین استانهای اصفهان ، یزد و کرمان شکل بگیرد و هرکدام به نوعی سعی دارند تا منابع آب بیشتری از بلاد لُرنشین به کویر مرکزی انتقال دهند. از شالیکاری زیر آفتاب سوزان کویر بگیر تا ساخت بزرگترین آکواریوم خاورمیانه تا ساخت دریاچه های مصنوعی چند هکتاری در کویر! این مسابقه اتلاف منابع آب درحالی صورت میگیرد که استانهای مبدا انتقال آب مثل لُرستان از نبود سد برای کنترل سیلاب در سیل ۹۸ به شدت آسیب می بیند و دو شهر معمولان و پلدختر کامل تخریب شدند و شماری جان باختند و ۱۵۰ هزار نفر آسیب مستقیم از سیل دیدند. شهرهای کویرنشین که به ناحق و با استفاده از لابی و نفوذ صنعتی شدند دائماً دنبال فرصت برای انتقال آب میگیرند! نمیدانیم طرح انتقال آب کوهرنگ ۱ و ۲ و ۳ کافی نبود؟ طرح انتقال آب قمرود که ثانیه ای ۱۸۰ میلیون متر مکعب آب از الیگودرز لرستان خارج میکند کافی نبود؟ طرح انتقال آب گلاب و بهشت آباد کافی نبود؟ طرح انتقال آب کارون زمان دولت سازندگی (رفسنجانی) کافی نبود؟ تمامی دولتها فقط به کویر مرکزی میرسند. برای هیچ منطقه ای به اندازه ناحیه کویر مرکزی هزینه و سرمایه گذاری نشده است و این چیزی جز مرکزگرایی نیست.


 • توسعه نقطه ای با تاکید بر کویر مرکزی

  تمامی صنایع ایران به اشتباه در کویر مرکزی متمرکز شدند و طی سالیان اخیر و بروز مدیریتهای محلی و جزیره ای نگرانیهایی از وجود برداشتهای بیش از نیاز و انتقالات مُداوم آب به شهرهای کویری ، مشکلات و تنشهایی بین حوزه های آبریز بوجود آورده است. اکثر سدهای بزرگ ایران در خوزستانی احداث شدند که به علت گرمای هوا و تبخیر بالا ، حدود دو سوم منابع آب پشت سدها تبخیر میشوند! در بارشهای فروردین ۹۸ با آن همه بارندگی و خسارت به لُرستان فقط ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره شد و حدود ۲۰ میلیاردمترمکعب آب از لُرستان به خوزستان رفت! کماکان این هدررفت آب لُرستان ادامه دارد و ۹۰ % زمینهای کشاورزی لُرستان دیم و تشنه هستند و ۲۰۰ روستای لرستان در ماه های گرم سال با تانکر آبرسانی میشوند! رسانه های استانهای کویرنشین با شانتاژ رسانه ای دارند تبلیغ میکنند که اگر آب بلاد لُرنشین به کویر منتقل شود دیگر سیل بروز نمیکند!!! اولاً اگر ابرها را بارور نمیکردند این حجم بارندگی رخ نمیداد. دوماً چرا به جای انتقال آب به کویر ، در خود لُرستان برای مهار سیلاب و ذخیره آب ، سدسازی نکنند؟ حجم تمام سدهای لُرستان تنها ۲۰۰ میلیون مترمکعب است درحالیکه ۲۰ میلیارد مترمکعب آب از لُرستان به پایین دست رفته است.مردمان لُر به هیچ وجه فریب تبلیغات را نخورند همین هایی که به دنبال انتقال آب مناطق لُرنشین به کویر مرکزی اند زمان سیل در لُرستان تنها به تحقیر و توهین به مردم سیل زده میپرداختند و میگفتند اگر لُرها با سیل از بین بروند ما کویریها جهان اول میشویم! یا لُر...شنا کن تا پلدختر برقصآ! بگذارید ببینم با کدام منابع کویر میخواهند جهان اول بشوند! اگر پول نفت مناطق لُرنشین نبود شما الان بدتر از افغانستان بودید.


 • طرح انتقال آب به کویرمرکزی (بهشت آباد)

  طرح پُر هزینه انتقال آب بختیاری به کویر مرکزی (بهشت آباد) که رویای کویر آباد و سبز را دنبال میکند با جوسازی ها و شانتاژ رسانه ای استانهای اصفهان ، یزد و کرمان دوباره فعال شده است در صورتی که این طرح مُخرب زیست محیطی اجرا بشود ثانیه ای ۱۵۰۰ میلیون مترمکعب آب از چارمحال بختیاری به《کویر بی طول و عرض》انتقال میدهد و تقریباً حیات در چارمحال بختیاری را مختل و تحت شعاع قرار میدهد چون قبلاً هم پروژه انتقال آب کوهرنگ ۱ و ۲ و ۳ اجرا شده و دیگر آبی برای انتقال باقی نگذاشته است! کویریها ادعای دروغینی را با استفاده از حوادث سیل ۹۸ عنوان میکنند که هدف این طرح انتقال آب به کویر برای جلوگیری از سیلاب است! که کذب محض است و تنها با هدف جمع آوری آب باقیمانده در چارمحال بختیاری و انتقال آن از طریق تونل《نه لوله》به کویرستان است تا صرف صنایع ، کشاورزی و گردشگری شود! آنچه که در طرحهای انتقال آب نادیده گرفته میشود تنها منافع استان مبدا《بختیاری》است که در محرومیت اقتصادی و محدودیت معیشتی به سر میبرد. اگر نگران سیلاب هستید خُب ابرها را بارور نکنید یا در بلاد لُرنشین سد بزرگ بسازید نه اینکه سیل را بهانه کنید تا بتوانید برای چندمین بار منابع آب را انتقال دهید!


 • محدودیت احداث صنایع در کویر خشک

  در صورت وجود《طرح آمایش سرزمین》در ایران ، مدیریت منابع آب کشور را فراهم می آورد تا به جای سوق دادن تمامی《صنایع ریز و درشت》به کویرمرکزی ، صنعت / ثروت / اشتغال / و رفاه به طور یکنواخت در بین تمامی مناطق ایران پخش شود نه اینکه آنها را در یکجا به دور از منابع آب ، مجتمع کنند! هم اکنون قرار است با پولهای نجومی طرح انتقال آب از خلیج فارس و دریای عُمان به کویرمرکزی اجرایی شود! تمامی دولتها به طُرق مختلف انواع و اقسام کمکها و سرمایه گذاریها را در کویرمرکزی انجام دادند. نمیدانم چه اصراری دارند که تمامی امکانات را در مرکز ایران فراهم کنند و پیرامون (مرزها) را محروم نگه دارند؟ اگر صنعت کشور به طور یکسان در تمامی استانها بخصوص سواحل دریاها و استانهای پرآب احداث میشد شاید مجبور نبودند برای تامین آب چند استان نور چشمی به سمت طرحهایی بروند که تاکنون هیچ کشوری ، کمتر به سوی آنها رفته اند! هزینه و بودجه این طرحهای انتقال آب از کجا فراهم میشود؟ از جیب ۸۰ میلیون ایرانی برای اقلیت کویرنشین هزینه میکنند؟ هزینه های سرسام آور انتقال آب ، لوله گذاری ، شیرین کردن و ایستگاه های پمپاژ آب ، منافعش تماماً برای کویرنشینان است اما مضرات زیست محیطی آن گریبانگیر کل کشور میشود.《نگاه آمایش》و《تقسیم کار ملی》باید جایگزین مدیریت جزیره ای نامتقارن شود و در مناطق کویر مرکزی و کم بارش نباید طرحهای صنعتی و تمرکز جمعیتی صورت بگیرد چون《ظرفیت زیستی》شهرهای خشک کویری محدود است و پتانسیل جذب جمعیت و صنایع آبخواه و آب بَر را ندارند. حاکمیت ، مجلس ، دولت ، وزارت نیرو و خود مردم ایران باید جلوی احداث صنایع را در کویر مرکزی ایران بگیرند و اجازه ندهند بخاطر زیاده خواهی برخی ، کل کشور با تنش مواجه شود.


 • جلوگیری از احداث سد عامل خسارت سیل به لرستان بود

  روز ۲۳ اردیبهشت ۹۸ دکتر ملکشاهی نماینده کوهدشت لُرستان در مجلس گفت : جلوگیری از احداث سد در لُرستان عامل خسارت سیل بود و صدمات زیادی به روستاها و شهرها وارد شد متاسفانه تصمیمات نامعقول ، غیرمنصفانه و تبعیض آمیز《وزارت نیرو》موجب عقب ماندن استان لُرستان از قافله توسعه و پیشرفت شده است! ظلم روشن وزارت نیرو با توجه به《عدم تخصیص متناسب آب به جمعیت استان لُرستان》موجب شده است نسبت اراضی آبی ، نسبت به اراضی دیمی ، کمتر از ۵۰ % معدل کشور باشد که این اقدامات غیرعادلانه موجب《عدم رونق کشاورزی》،《عدم توسعه》،《افزایش نرخ بیکاری کشاورزان》و《مهاجرت کشاورزان به حاشیه شهرها》شده است! آقایان چیت چیان و اردکانیان وزرای نیرو باید در دادگاه پاسخ دهند چرا تخصیص قطعی ۲۷۵ میلیون متر مکعب آب《سد معشوره لُرستان》برای آب شُرب ، صنعت و کشاورزی شهرهای کوهدشت و رومشگان به ۱۰۰ میلیون مترمکعب کاهش دادند؟ و جلوگیری از احداث سد معشوره در سالهای گذشته موجب خسارتهای فراوان مالی و جانی به استان ۲ میلیونی لُرستان به خصوص در سیل ۹۸ شده است. نماینده کوهدشت در مجلس اظهار داشت : مجدداً متذکر میشوم حتی از کاهش یک متر مکعب از تخصیص آب لُرستان و سد معشوره نخواهیم گذشت و پرونده قضایی را تا به سرانجام رسیدن ادامه میدهیم.


 • انتقال آب الیگودرز به قُم

  ۹۰ هزار مترمکعب حجم مخازن انتقال آب الیگودرز لُرستان به قُم بود.تاکنون برای آن ۱۳۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.البته رسانه میلی نام الیگودرز یا لُرستان را به هیچ وجه نیاورد و از عنوان کلّی و مُبهم《طرح انتقال آب از سرشاخه دز به قُم》یاد کرد! و نام لُرستان همیشه در اخبار به عَمد سانسور شد.الیگودرز هم اکنون تامین کننده اصلی آب شُرب ، صنعتی و کشاورزی شهرهای : خوانسار / گلپایگان / خُمین / محلات / دلیجان / شازند / نیم وَر / ساوه / سلفچگان و قُم میباشد! پرویز فتاح وزیر نیرو در زمان افتتاح گفت : آب انتقالی قُمرود یکی از بهترین آبهای شیرین دُنیاست که دارای ۴ سد انحرافی و ۶۰ کیلومتر تونل است که بزرگترین تونل انتقال آب خاورمیانه است! بیش از ۹۰ % آب قُم از خارج استان تامین میشود.سرانه مصرف آب شهروندان قُمی روزانه ۱۶۵ لیتر و از استاندارد جهانی خیلی بیشتر است.آب قم و ۹ شهر کویری شیرین شد ولی ۱۶ روستا بخاطر انتقال آب تخلیه شدند و تمام چاه ها / چشمه ها / قناتها و رودخانه های در مسیر طرح به کلی خشک شدند.هرچقدر قُم صنعتی تر و بزرگتر شود آب بیشتری انتقال میدهد و این چیزی جز مهاجرت ، فقر ، بیکاری و عدم صنعتی شدن شهرهای لُرنشین در پی ندارد.


 • انتقال آب کوهرنگ بختیاری به زاینده رود

  نقشه و طرح انتقال بخشی از آب رودخانه کوهرنگ بختیاری به زاینده رود اصفهان اولین بار به فکر《شاه طهماسب صفوی》رسید ولی شاه عباس آن را آغاز کرد و الکساندر گیب آن را به پایان بُرد (تاریخ ایران ، مهدی وزین افضل ، ص ۴۲۱).


 • ماهی دریای یزد!

  تمامی نیاز کشور به ماهی را میتوانیم در یزد تأمین کنیم!!! این جمله عجیب را محمد پور کاظمی ، رییس مؤسسه تحقیقات شیلات ایران بیان کرده است. وی در ادامه اظهارات خود افزود:در بافق یزد به صورت گلخانه ای ۲ واحد پرورش ماهی تیلاپیا ایجاد شده است! آیا تاکنون از خودتان پرسیده اید یزد کویری که اکنون به یکی از قطبهای تولید آبزیان و خاویار در ایران تبدیل شده با کدام آب اینکار را انجام میدهد؟ " مزیت نسبی" یکی از اصطلاحات پرکاربرد اقتصادی است که براساس آن اقتصادهایی موفق ترند که محصولات و خدمات خود را با کمترین هزینه نسبت به رقبا تولید کنند! مزیت نسبی که از طریق ایجاد یک صنعت در مستعدترین منطقه از نظر منابع به دست می آید به تولید کنندگان این امکان را میدهد تا تولیدات خود را با هزینه کمتری نسبت به رقبا به بازار اراعه دهند. اما متأسفانه در کشور ما به دلیل " لابی گری کویریها" ، آب بلاد لر نشین را با صرف هزینه های بسیار بالای اقتصادی ( حفر تونل ، لوله گذاری ، پمپاژ و تصفیه ) ، زیست محیطی و حتی امنیتی چند صد کیلومتر به آن طرفتر انتقال داده و تولیدات آن صنعت آب بر ( آب دوست ) را با صرف هزینه های حمل و نقل بالاتر ، دوباره به همان مناطق فقر زده لر نشین ، برای فروش ارسال میکنند!!! به عنوان مثال آب مناطق لر نشین را به بهانه آب شرب به شهرهای حاشیه کویر انتقال داده و سپس یخ بسته بندی شده / آب معدنی / برنج / و ماهی را به استانهای لرستان ، چارمحال بختیاری ، کهگیلویه و بویراحمد ، خوزستان و … میفروشند!!! آیا نمیتوان همان یخ را در استانهای پر آب لر نشین تولید کرد تا کارگران بلاد لر نشین مجبور نباشند برای کارگری در یک کارخانه یخسازی به استانهای کویری مهاجرت کنند؟ به واقع در حالیکه هم آب از خودمان است و هم نیروی کار ، چه دلیلی دارد این یخ یا آب معدنی در اصفهان کویری تولید شود؟؟؟ جای سؤال است که چرا به قیمت نابودی محیط زیست و اکوسیستم استانهای لر نشین میبایست در استان کویری یزد ۱۱۰۰ تن ماهی در سال تولید شود؟؟؟ آیا نمیتوان به جای انتقال آب با هزینه های سرسام آور و نابودی اکوسیستم مناطق لر نشین همان ۱۱۰۰ تن ماهی در دل کویر را در بلاد لر نشین پرورش داد؟؟؟ کدام عقل سلیم یا کدام نظریه توسعه حکم میکند استان کویری و بیابانی یزد یا قم و اصفهان وارد صنعت تولید ماهیان خاویاری شوند جز لابی گری کویریها در تهران؟ چرا در استان یزد تنها از یک فیل ماهی بیش از ۴ کیلوگرم خاویار به ارزش ۱۲ میلیون تومان استحصال میشود !!! ولی مناطق لر نشین به رغم استعداد بالا در این زمینه هم با بی آبی و هم با فقر تحمیل شده دست و پنجه نرم کنند؟؟؟ چرا یزد کم آب باید پیشگام تولید خاویار در ایران باشد؟ چرا استان کویری یزد باید مقام دوم تولید محصولات گلخانه ای / مقام هفتم تولید زعفران / مقام پنجم تولید زرد آلو / مقام اول تولید گوشت مرغ / مقام اول در تعداد مجتمع های گاوداری / مقام اول تولید روناس / مقام اول تولید گوشت بلدرچین و کبک / مقام سوم تولید پسته / مقام چهارم تولید انار و … را به خود اختصاص دهد در حالیکه در بسیاری از موارد مذکور هیچگونه استعدادی ( طبیعی و مالی ) ندارند؟ این حجم از حاتم بخشی از کیسه کیست؟ این همه صنایع بدون آب محال است در کویر دوام بیاورند!!! میزان سرمایه گذاری دولت در یزد ۳۰۰ برابر لرستان است. مگر میشود لرستان با دارا بودن ۱۴ میلیارد متر مکعب آب در سال _ ۳۹۳۰ دهنه چشمه _ بیش از ۳۲۵۰ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق _ ۱۵۲۷ قنات _ ۲۴۵۰ کیلومتر مسیر رودخانه و آبراه _ و دارا بودن آب و هوای کوهستانی و معتدل ، از ۸۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی تنها ۲۰ % زمینهای کشاورزی اش آبی باشند!!! ولی ۴۲ درصد زمینهای استان کویری یزد زیر کشت آبی باشند؟ آیا این چیزی بجز تبعیض نژادی و نابرابری ناحیه ای نیست؟ مگر میشود استان خشک یزد با ۱۵۰۰ هکتار سطح گلخانه ای سالانه ۴۲۶ هزار تن محصولات گلخانه ای تولید کند! ولی در لرستان با این همه آب و استعداد در حوزه کشاورزی تنها ۳۱ هکتار گلخانه !!! آنهم در دست بهره برداری باشد؟ به واقع در کشور قومگرای ایران برای داشتن یک صنعت لازم نیست منطقه شما استعداد آنرا داشته باشد بلکه باید در پایتخت لابی آن را داشته باشید!!! اگر کویری باشی که در دل کویر سالانه ۱۱۰۰ تن ماهی و ۴۲۶ هزار تن محصولات گلخانه ای هم تولید میکنی! ظاهرأ لابی های کویری حاضرند ماهی را با ماسک اکسیژن در دل کویر رشد دهند ولی در کنار آبها و چشمه های بلاد لر نشین پرورش ماهی نزنند! جالب اینجاست که به جای استانهای کویری در لرستان پرآب طرح سازگاری با کم آبی برگزار میشود و هزاران چاه مورد استفاده کشاورزان را پلمپ کردند!!! به واقع در کشور ما برای داشتن یک صنعت لازم نیست منطقه شما استعداد آن را داشته باشد بلکه داشتن لابی در پایتخت کفایت میکند. اگر منطقه شما کویری باشد ماهی ، یخ ، آب معدنی ، برنج و … هم تولید میشود. کوتاه سخن اینکه توزیع نا متعادل امکانات و خدمات اقتصادی ، اجتماعی ، کشاورزی و … به شدت عدالت اجتماعی را در ایران تحت شعاع قرار داده است بی جهت نیست که ایران رتبه دوم در جهان را از نظر نابرابری های ناحیه ای دارد! اگر به دنبال راهی برای کاهش نابرابری های منطقه ای و حرکت به سمت توسعه متوازن در کل کشور نباشیم در آینده باید شاهد تبدیل این نابرابری های اقتصادی به معضلات امنیتی باشیم. چشمات قراره که درآد لطفعلی خان … دور دور اخته هاست لطفعلی خان


 • استعمار شاخ و دُم ندارد!

  استعمار شاخ و دم ندارد! فرض کنید یک کشور نفت یک کشور دیگر را استخراج کرده و میفروشد و سود حاصل از آن را در کشور خود سرمایه گذاری می کند (مانند آنچه که بریتانیا در سالهای قبل از سال ۳۲ با نفت ایران کرد) فرض کنید که یک کشور ماده و منبع طبیعی پراهمیت تر و گرانتر از نفت مانند آب را از یک سرزمین به کشور خود انتقال میدهد و نه تنها هیچ پولی به بومیان نمیدهد بلکه مردم بومی را از آب شرب هم محروم کرده و معترضین را سرکوب و آنها را بعنوان مخل امنیت ملی سرمایه داران زندانی میکند! دقیقا چنین رفتاری با مردم خوزستان، لرستان و چهارمحال بختیاری توسط کویرنشینان میشود. نیروهای حافظِ منافع کویرنشینان《کویرلَند》در تیر ۱۳۹۴ مردم محروم بُلداجی را به گلوله بستند و در ۳ بهمن ۱۳۹۶ به تجمع اعتراضی مسالمت آمیز خوزستانیها مقابل استانداری خوزستان حمله کردند و چندین زن را زیر لگد و باتوم گرفتند!عباس کشاورز معاون وزیر کشاورزی در سفری که به خرم آباد مرکز لرستان داشته، گفته: لرستان دشت ندارد! پس نیاز به آب ندارد! و کشت دیم کنید تا آب به استانی دیگر (اصفهان) رود!!! چنین اظهارات غیرمسولانه، غیر علمی و بشدت تبعیض آمیز از زبان مدیری جاری میشود که اُصولاً میبایستی کمی سواد اکولوژیک و نیز مردم شناسی داشته باشد. دستکم این معاون وزیر میداند که انتقال آب موجب کاهش ذخیره های آب زیرزمینی غیرقابلِ جایگزین خواهد شد که خشک شدن چشمه ها، تالابها، جویبارها و رودخانه ها را در پی خواهد داشت! با خالی شدن سفره های زیر زمینی و انتقال آبهای سطحی، کل پوشش گیاهی، جنگلی، جانوری، کشاورزی و دامپروری از بین خواهد رفت و مضافاً بر این موجبِ تهدید حیات نه تنها در لرستان بلکه در خوزستان و بختیاری سیل مهاجرت به کویر و بروز بحرانهای اجتماعی خواهد شد. هم اکنون نه تنها بسیاری از شهرهای لرستان، بختیاری و خوزستان در بخش کشاورزی با کمبود آب مواجه هستند بلکه آب شرب جیره بندی شده است. لرستان ۸۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۹۰% آنها دیم است و اگر لرستان سد داشت سیل آن همه خسارت به شهرها نمیزد!در برخی مناطق لُرنشین با تانکر هم آب توزیع نمیشود و مردم با زحمت بسیار آب شرب خود را تهیه میکنند. بعلت خشکاندن رودخانه های خوزستان از جمله زهره و کارون آب دریا پیشروی کرده و میزان شوری آب موجب تعطیلی کشاورزی در هندیجان و نابودی نخلستانهای آبادان و خرمشهر شده است.


 • استثمار

  استعمار شاخ و دم ندارد! فرض کنید یک کشور نفت یک کشور دیگر را استخراج کرده و میفروشد و سود حاصل از آن را در کشور خود سرمایه گذاری می کند (مانند آنچه که بریتانیا در سالهای قبل از سال ۳۲ با نفت ایران کرد) فرض کنید که یک کشور ماده و منبع طبیعی پراهمیت تر و گرانتر از نفت مانند آب را از یک سرزمین به کشور خود انتقال میدهد و نه تنها هیچ پولی به بومیان نمیدهد بلکه مردم بومی را از آب شرب هم محروم کرده و معترضین را سرکوب و آنها را بعنوان مخل امنیت ملی سرمایه داران زندانی میکند! دقیقا چنین رفتاری با مردم خوزستان، لرستان و چهارمحال بختیاری توسط کویرنشینان میشود. نیروهای حافظِ منافع کویرنشینان《کویرلَند》در تیر ۱۳۹۴ مردم محروم بُلداجی را به گلوله بستند و در ۳ بهمن ۱۳۹۶ به تجمع اعتراضی مسالمت آمیز خوزستانیها مقابل استانداری خوزستان حمله کردند و چندین زن را زیر لگد و باتوم گرفتند!عباس کشاورز معاون وزیر کشاورزی در سفری که به خرم آباد مرکز لرستان داشته، گفته: لرستان دشت ندارد! پس نیاز به آب ندارد! و کشت دیم کنید تا آب به استانی دیگر (اصفهان) رود!!! چنین اظهارات غیرمسولانه، غیر علمی و بشدت تبعیض آمیز از زبان مدیری جاری میشود که اُصولاً میبایستی کمی سواد اکولوژیک و نیز مردم شناسی داشته باشد. دستکم این معاون وزیر میداند که انتقال آب موجب کاهش ذخیره های آب زیرزمینی غیرقابلِ جایگزین خواهد شد که خشک شدن چشمه ها، تالابها، جویبارها و رودخانه ها را در پی خواهد داشت! با خالی شدن سفره های زیر زمینی و انتقال آبهای سطحی، کل پوشش گیاهی، جنگلی، جانوری، کشاورزی و دامپروری از بین خواهد رفت و مضافاً بر این موجبِ تهدید حیات نه تنها در لرستان بلکه در خوزستان و بختیاری سیل مهاجرت به کویر و بروز بحرانهای اجتماعی خواهد شد. هم اکنون نه تنها بسیاری از شهرهای لرستان، بختیاری و خوزستان در بخش کشاورزی با کمبود آب مواجه هستند بلکه آب شرب جیره بندی شده است. لرستان ۸۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۹۰% آنها دیم است و اگر لرستان سد داشت سیل آن همه خسارت به شهرها نمیزد!در برخی مناطق لُرنشین با تانکر هم آب توزیع نمیشود و مردم با زحمت بسیار آب شرب خود را تهیه میکنند. بعلت خشکاندن رودخانه های خوزستان از جمله زهره و کارون آب دریا پیشروی کرده و میزان شوری آب موجب تعطیلی کشاورزی در هندیجان و نابودی نخلستانهای آبادان و خرمشهر شده است.


 • پروژه کویر سبز

  نتیجه تحقیقات کارشناسی نشان میدهد که کارهایی که در اجتماع به حالت خلاف و ناهنجاری صورت میگیرد نه اَمری غیرطبیعی و نه نالایقی مردم است بلکه دست اندرکاران، تمام کلیات این کارها را تحت کنترل و به روش دلخواه تنظیم مینمایند تا بلکه انرژی و رمق مردم گرفته شود مثلاً مسکن که امروزه مشکل طبقه کارگر و ضعیف و نوخانه ها هست با یک مدیریت خیلی ابتدایی میتوان آنرا رفع کرد اگر زمینهای کشاورزی بین این شهر تا آن شهر را در نظر بگیری اگر یک هزارم یا یک پنج هزارم زمین را اختصاص به تنها کسانی که ضعیفند و درآمد ندارند بدهند و حتی پولش را هم بگیرند و با وام اندک و کمک نیروهای جهادی کمک کنند این مشکل حل میشود ولی اینکار نمیشود تا مشکل باشد و بیشتر هم بشود مابقی کارها نیز به همین صورت آموزش عمومی، جمع آوری سرمایه های سرگردان، کم کردن شکاف طبقاتی، تنظیم ناهنجاریها، اقتصاد ملتی و عمومی و یکسری کارها ولی ما فقط گوش میکنیم اونها هم شعاری که به مرحله عمل نمیرسه را سر میدهند. وقتیکه دائماً آب را از کهگیلویه، بختیاری و لرستان به کویرمرکزی انتقال میدهند جمعیت لُرها هم بدنبالش به کویر میرود و بعد از مدتی《فارسیزه》و《فارس زده》میشود و دیگر هویت لُری و منافع بلادلُرنشین برایش اهمیتی ندارد به این صورت روز به روز بر جمعیت وقدرت فارسها در کویر افزوده میشود! بجای اینکه لُرها به انتقالات آب اعتراض کنند و بجای مهاجرت در شهرهایشان بمانند و با مطالبه گری آنها را رونق ببخشند و آباد کنند ساده ترین کار یعنی《مهاجرت به کویر》را میپذیرند و جا خالی میکنند برای عربها و کردها! همین الان تمام معادن و صنایع جانمایی شده در کویرمرکزی منافعشان به جیب همان شهرهای کویری میرود و ما مجبوریم حتی با قیمت بیشتر از ارزش محصولات آنها را بخریم ولی در مورد آب متاسفانه با واژه ملّی بودن چپاول آنرا توجیه میکنند!!!


 • احداث《نیروگاه آبی》در کویرقُم

  آب الیگورز لُرستان را به قُم انتقال دادند و در کویر قُم《بزرگترین نیروگاه آبی》را تاسیس کردند! بعد در گلپایگان با همان آب انتقالی《سد کوچری》را ساختند! در قم《دریاچه گردشگری ۸ هکتاری جوان》را ساختند و در کَهک قم دارند برنجکاری میکنند! در لُرستان اجازه احداث مجتمع پرورش ماهی نمیدهند اما در کویرقُم خاویار تولید میکنند! کُل زمینهای گلخانه ای لُرستان ۸۰ هکتاراست اما در کویر یزد ۱۵۰۰ هکتار!!! از زمان محمدعلیشاه قاجار دارند از مسجدسلیمان نفت استخراج میکنند و دلارهای نفتی خرج بُرجسازی در تهران میشود! کارخانه تُن ماهی هایلی در اصفهان تاسیس شده که نه آب دارد نه دریا! کُهگیلویه روزانه به اندازه امارات نفت تولید میکند اما فقیرترین استان ایران است! ۶۴% تسهیلات بودجه مملکت فقط در تهران خرج میشود! 45% صنایع ایران در تهران است! تمامی صنایع آبخواه ایران در کویرمرکزی مُستقر شدند! صنایع فولاد و ذوب‌آهن در تمام دُنیا در کنار سواحل استقرار دارند اما در ایران صنعت فولاد درشهرهای خشک کویرند! اگر این استعمار و استثمار نیست پس چیست؟ منابع آب و نفت بلادلُرنشین را به کویرستان منتقل میکنند و سهم مردم لُر را هم با تحقیرسیستماتیک، جوک نژادی، بیکاری، مهاجرت و فقراقتصادی میدهند! به هرکسی که به این استثمار اعتراض کند مثل علیمردان خان انگ تجزیه طلب، راهزن و عامل بیگانه میدهند! کار استعمارگر همین غارت مستعمره است! استعمارشرقی به مراتب بدتر از استعمارغربی است!


 • ایذه در محاصره ۳ سد است ولی آب ندارد!!!

  سد کارون 4 که بزرگترین سد ایران است در شهرستان لُردگان بختیاری قرار دارد ولی اگر بروید بررسی کنید دارند به تمام روستاها با تانکر آبرسانی میکنند!!! تمام مدیریت سدهای استان بختیاری در دست《شرکت آب منطقه ای اصفهان》است! که بزرگترین توهین به شعور بختیاریهاست! هدف فقط توسعه لِجام گسیخته شهرهای کویری است و بس!!! در شهر ایذه خدا شاهده آرزوی یه حمام درست حسابی به دل مردم مانده یا آبها دائماً قطع هستند یا کم فشارند! ایذه وسط 3 سد بزرگ است ولی بهش آب نمیدهند! فاصله ایذه تا《سد کارون سه》فقط 15 کیلومتر است و تا کارون چهار فقط 60 کیلومتر و تا سد شهیدعباسپور 45 کیلومتر است ولی چون ایذه لُربختیاری هستند به عَمد مردم را در بی آبی و محرومیت گذاشتند نزدیک 80% جوانان تحصیلکرده ایذه در بیکاری و نداری به سر میبرند!


 • مشاهیر خُراسان

  رواج شاهنامه و کوروش پرستی بین لُرهای بختیاری زمان پهلوی دوم در جهت یکسان سازی فرهنگی صورت گرفته و با شیوع رسانه های شنیداری و دیداری به اوج خود رسید و همه نوع تلاشی برای ترویج این کتاب انجام دادند مردم لُر بجای اینکه《پیگیر مطالبات اقتصادی》و《رونق صنعت و کشاورزی و گردشگری》باشند از همه چیز خود گذشتن و شاهنامه خوان فارسها شدن! شمایی که جوانانتان در فقر و تنگدستی به سر میبرند و به غربت مهاجرت کردن چه به شاهنامه خوانی؟ مردم لُر بخاطر بیکاری و نبود کار و سرمایه آواره شهرهای اصفهان و تهران و شیراز شدند آنوقت عده ای سنگ افسانه‌های و شخصیتهای خیالی شاهنامه و کوروش را به سینه میزنند! چرا فقط در خوزستان اجازه شاهنامه خوانی داده میشود آنهم توسط لُرهای بختیاری؟ هیچ قومی به اندازه لُرها به شاهنامه علاقه‌مند نیست ولی ماحصل این علاقمندی برای لرها چه بوده؟ غیر از اینکه امروزه《فهم و شعور اجتماعی》لُرها توسط همین فارسهای نژادپرست به سخره گرفته میشود؟ غیر از اینست که سوژه جوکهای نژادی و مضحکه اوقات فراغت فارسهای تازه به دوران رسیده شدید؟ غیر از اینست با این همه نفت و آب و معادن در《شاخص فلاکت》رتبه اول نصیب لُرها شده؟ لرها ایرانیتر از همه اقوام بوده و تعصب همه را میکشند ولی مُزدشان توهین/تمسخر/فقر/بیکاری/مهاجرت وآوارگی بود! تعصب فارس را کشیدن چه سودی برای جامعه زجر کشیده لُر دارد؟ استانهای کویری که محتاج آب ما هستند همه صنعتی و ثروتمند شدند نمیدانم با این همه تضاد چطور کنار بیاییم؟ نمیدانم وقتی همه بدنبال کار و سرمایه هستند چرا ما تعصب《مشاهیر خراسان》را میکشیم که شهروندانش، لُرها را جدا از خود میدانند! لُرهایی که غَم کوبانی سوریه و مسلمانان میانمار و شیخ زکزاکی نیجریه را میخورند چرا هیچ واکنشی نسبت به غارت چندین باره آب بختیاری به کویراصفهان نشان نمیدهند؟


 • نفتی که سرزمینش را آباد نکرد

  مردم و نمایندگان لُرستانات اگر نمیتوانند جلوی غارت منابع لُرستانات را بگیرند حداقل درصدی را طلب کنند تا با آن حداقل امکاناتی برای منطقه محروم فراهم کنند! من مدت پنج سال ساکن مسجد سلیمان بودم از سال ۶۶ تا ۷۲ شهری بسیار فقر زده، محروم، بیکار و فاقد امکانات است درحالیکه 112 سال است که از مسجدسلیمان نفت استخراج میکنند! اگر موقع استخراج نفت، با چانه زنی فقط《سهم قیر》این چاهها رو طلب میکردند الان با همان فروش قیر، منطقه آباد شده بود این اتفاق در خیلی از مناطق لُرستانات درحال وقوع است، مثلا معدن بُنیاد در شهرچگنی لُرستان با برداشت بی رویه از معادن سنگ، چهره محیط زیست منطقه را نابود کرده و تاکنون یک ریال برای آبادانی منطقه خرج نکرده! حتی چهار تا درخت بجای این همه درخت که نابود کردند نکاشتند و پولهای کلان برداشت از معادن سنگ در تهران و اصفهان سرمایه گذاری میشود. لُرستان 70% سنگ ایران را تولید میکند اما سنگ را بصورت خام و کیلویی میفروشند و کارخانجات بُرش سنگ در قُم و اصفهان هستند!


 • کارنامه سفید!

  کارنامه سفید سیدموسی خادمی: اگر مردم لُرستان دکتر صابری را با زیرگذرهای کج و قناسش بخاطر میآورند! اگر با دیدن مُدبه کوه که بعدها بام خرم آباد نام گرفت یاد دکتر دهمرده بخاطرمان خطور میکند و اگر با عبور از زیرگذر گلدشت یادی از مهندس بازوند میکنیم اما هیچ نماد و نشانه‌ای پیدا نمیشود که سالها بعد با دیدن آن بخاطر بیاوریم زمانی استانداری بنام سیدموسی خادمی بر صندلی مدیریت اجرایی لُرستان تکیه زده و ثمره مدیریتش فلان پروژه یا حتی فلان جهتگیری مثبت بوده است! کارنامه سیدموسی خادمی《سفید》است 7 ماه از سیل ویرانگر لرستان میگذرد ولی هنوز جاده《ویسیان_معمولان》که دچار خسارت شده هنوز پروژه تغییر واریانت این جاده در مرحله برگزاری مناقصه گیر کرده است! در جریان سیل حدود 8 هزار میلیارد تومان خسارت در حوزه زیرساختها به لُرستان وارد شد ولی هنوز هیچکاری برای ترمیم خرابیها انجام نشده و هنوز سیل زدگان معمولان و پلدختر زیر چادر زندگی میکنند!!!


 • عدم توجه به شهرهای لُرنشین

  گرو کشی و چندمین نامه تهدیدآمیز و تحریک آمیز نمایندگان اصفهان! آنها تامین《چهل میلیون متر مکعب آب شرب》مردم چهارمحال بختیاری را برای اجرای تونلهای سوم کوهرنگ و بهشت آباد که اهداف کشاورزی و صنعتی را دارند گرو گرفتند!!! از بند آخر نامه اینگونه برداشت میشود که نمایندگان اصفهان نظام را تهدید به برداشتن حمایت خود کردند! به نظر آنها کشور، نظامشان و شهدا را هم برای اجرای طرحهای انتقال آب گروگان گرفتند! واقعاً چه کسانی پشت صحنه طرحهای انتقال آب و نابودی سرزمینی ایران است؟ درخواست تشکیل استانی جدید در جنوب کرمان: مردم جنوب کرمان، قلعه گنج جیرفت و دیگر مناطق که سالهاست در محرومیت شدید ناشی از تمرکزگرایی بیش از حد شهرهای شمالی کرمان قرار دارند خواستار ایجاد استان جدید هستند! شمال کرمان مقصد بیشتر طرحهای انتقال آب چه از جنوب کرمان و چه از سرشاخه های کارون برای توسعه کشاورزی و صنعت و تفریح است و جنوب کرمان که بیشتر از اقوام لُر، بلوچ و عرب هستند در نهایت محرومیت بسر میبرند!!!هنوز بسیاری از مدارس قلعه گنج مدارس کپری هستند و دولت با انتقال آب از سرشاخه های هلیل رود به شمال کرمان علاوه بر نابودی محیط زیست جازموریان، محرومیت مضاعف را در حق مردم جنوب کرمان روا میدارد!!! لُرهای بختیاری اصفهان و چارمحال و خوزستان باید استان بختیاری را تشکیل دهند تا کمتر به بختیاریها ظلم شود! الآن چادگان و فریدونشهر اصفهان که لُر هستند حتی آب و برق و گاز و صنعت هم ندارند چون اصفهانیها فقط فارسها را قبول دارند!


 • قومگرایی یعنی چه؟؟؟

  آن دسته از نژادپرستان بی هویتی که به ما لقب قومگرا میدهند باید بدانند قومگرایی یعنی زیرپا گذاشتن اصل 15 قانون اساسی، ماده 30 حقوق کودک، ماده 27 میثاق حقوق مدنی و ندادن حق تدریس زبان مادری و تنها رسمیت بخشیدن به فارسی و تحمیل آن از طریق رسانه به غیرِفارسها! قومگرایی یعنی تخریب چندین ساله هویتهای ترکی، گیلکی و لُری از طریق جوکهای نژادی و توهینهای مکرر در صدا وسیمای میلی! قومگرایی یعنی طی 2 سال متوالی افزایش 80 درصدی بودجه استانهای فارس نشین کویری چون سمنان و یزد! قومگرایی یعنی نفت و گاز و آب بلادلُرنشین در اصفهان و قم و کاشان به صنعت تبدیل کردن و لُرها را در فقر نگهداشتن تا به مهاجرت اجباری به کویر روی آورند! قومگرایی یعنی سرزمین سرسبز لُرها را خشک کردن و انتقال آب آنها برای سرسبز کردن کویر فارسها! قومگرایی یعنی کودکان لُر زمستانهای طولانی را تحمل کنند ولی در تابستانها تشنه بمانند و در گوششان فرو کنند آب کم است اما در تهران دریاچه مصنوعی 7 هزار هکتاری با آب شیرین راه اندازی کنند و در قم دریاچه مصنوعی 7 هکتاری جوان را با آب الیگودرز لُرستان بسازند! قومگرایی یعنی 65% کل تسهیلات بودجه کشور فقط در تهران خرج میشود! قومگرایی یعنی تاكنون يک رئيس جمهور غيرفارس نداشتيم (روحانی و احمدی نژاد سمنانی_خاتمی یزدی_رفسنجانی کرمانی). قومگرایی یعنی از 18 وزیر کابینه 16 وزیر فارس هستند! قومگرایی یعنی نفت را زیر پای مردم لُر شهرهای: مسجدسلیمان، گچساران، پلدختر، دهلُران خارج کردن و پولش را در اصفهان و تهران و یزد و...خرج کردن! قومگرایی یعنی نفت در بلادلُرنشین باشد اما پالایشگاه و پتروشیمی و صنایع شیمیایی در تهران، تبریز، اصفهان و شیراز باشد! قومگرایی یعنی کُهگیلویه روزانه به اندازه کشور امارات نفت تولید میکند اما فقیرترین استان ایران است! قومگرایی یعنی آب کوهرنگ بختیاری را به کویراصفهان منتقل کنند ولی خود مردم با تانکر آب میخرند! قومگرایی یعنی سالی 12 میلیارد مترمکعب آب از لُرستان به خوزستان میرود اما 90% زمینهای کشاورزی لُرستان دیم است! قومگرایی یعنی متراژ تمام شهرکهای صنعتی لُرستان به اندازه یک شهرک صنعتی یزد نیست! و این سیاست نژادپرستان است که سالهاست با تغییر جای متهم و شاکی برای تزریق حس گناه به مردم تحت ستم خود را اهل حق و مردم معترض را پان و قومگرا مینامند تا زمینه سرکوب آنها را فراهم آورند تا با راحتی بیشتر، ثروت آنها را چپاول کنند.


 • امروز هویت یعنی اقتصاد

  سالی 12 میلیارد مترمکعب آب فقط از لُرستان به خوزستان میرود! حالا چارمحال بختیاری و کهگیلویه بویراحمد را هم حساب کنید که سالانه چندین میلیارد مترمکعب آب از بلادلُرنشین به خوزستان سرازیر میشود و تماماً به سمت زمینهای عربها میرود که سالانه چندین بار کشت میکنند و جالب اینکه بیشترین دشمنی و کینه را هم نسبت به لرهایی دارند که تمام منابع آبشان بدون ریالی بصورت مفت به خوزستان میرود! 90% زمینهای کشاورزی لُرستان دیم است و هیچ سد بزرگی ندارد! وقتیکه اصفهانیها انفعال و بیتفاوتی مناطق لُرنشین را می بینند باید بفکر الحاق مناطق پرآب کوهرنگ بختیاری و الیگودرز لُرستان به اصفهان باشند! تا زمانیکه لُرها به بیکاری اعتراض نکنند و پیگیر مشکلاتشان نباشند هیچ اتفاقی برای حل معضلاتشان صورت نمیگیرد! مردمان لُر بجای شاهنامه خوانی، کوروش پرستی و گذشته گرایی، پیگیر مطالبات اقتصادی باشند چون امروز هویت یعنی《اقتصاد》مردم ایران همه چیز را از دریچه اقتصاد می‌بینند و به اصالت، انسانیت و آدم بی‌آلایش هیچ اهمیتی نمیدهند!!!


 • مردم لُر واقف به مزیتهای قومی نیستند!!!

  در این بُرهه زمانی بهترین کار فعالان رسانه ای لُر آگاه کردن مردم بلادلُرنشین از حقوق آبی شان است که از سالها پیش شهرهای کویری بصورت مجانی دارند آب میبرند و تاکنون ریالی بابت انتقال آب به استانهای محروم لُرنشین پرداخت نکردند!!! ابتدا باید کشاورزی منطقه سهم آبش را با ساخت سد و کانال کشی بگیرد تا کشاورزی که رکن اصلی اقتصاد روستاها و شهرهای لُرستانات است مدرنیزه شود چون کلید رهایی از فقر پیشرفت در تولیدات کشاورزی است آن هم فقط با مدیریت و حفاظت از منابع آبی بدست خواهد آمد! متاسفانه لُرها هنوز به مزیتهای قومی خودشان واقف نیستند! آیا نماینده اصفهان《دکتر عابدی》باید بگوید در مقابل آب پول بگیرید؟؟؟ چرا نمایندگان شهرهای فقیر لُرتبار تا حالا هیچ صحبتی از حقآبه و پولی بابت انتقالات آب در مجلس نکرده اند؟ این واقعاً خیلی تاسف بار است که تاکنون از طرف نمایندگان، مسئولان و مردم شهرهای لُرنشین هیچ ادعایی در مقابل آبهای انتقال یافته به کویرمرکزی نداشته ایم!!! اگر بابت هر لیتر آب انتقالی فقط 1 ریال به استانهای لُرنشین پرداخت شود اقتصاد آنها را متحول میکند! نماینده دزفول در پی ثبت ملی آبشار شوی و دریاچه گردشگری تمی لُرستان است اما دریغ از بلند شدن یک صدای اعتراض از طرف مسئولان و نمایندگان لُرستان!!! تا زمانیکه لُرها منفعل و بیخیال هستند مطمئن باشید یک ما دو نمیشود!


 • خلع سلاح اقتصادی لُرها

  دبیرستان《صنعتی ارتش》زمان پهلوی دوم در مسجدسلیمان ساخته شد. یک هنرستان مجهزی که در دنیا نمونه آن فقط در《شفیلد انگلیس》بود که هزاران دستگاه برای قطعه سازی، مکانیک، الکترونیک، جوش تیگ و میگ و...داشت و با سوم راهنمایی برای ادامه تحصیل استخدام میکرد و دارای حقوق، بیمه، خوابگاه، کتابخانه و امکانات عالی با نظارت بالا بود. هنرستان صنعتی مسجدسلیمان در جوار کارخانجات تانک سازی شهید فرخ نیا (هخامنش سابق) بود. فقط مرکز زبانش بالای ۳ هزار عنوان کتاب برای یادگیری زبان داشت و صدها دستگاه مخصوص که متعلق به آزمایشگاه زبان بود. وقتیکه دانشگاه آزاد مسجدسلیمان افتتاح شد با درخواست حدود سی دستگاه از آنها را به دانشگاه آزاد مسجدسلیمان انتقال دادند. ارتش عراق سعی میکرد مجموعه پادگان و تانک سازی را بمباران کند ولی موقعیت عالی مسجدسلیمان مانع از خسارات میشد. متاسفانه بعلت عدم پیگیری نمایندگان و مسئولان مسجدسلیمان دستگاههای هنرستان صنعتی را فروختند و جمعش کردند درحالیکه یک امتیاز خوب برای شهرمسجدسلیمان بود. مشابه همین اتفاق درخرم آباد اُفتاد و مرکز آموزش ۰۲ را به تهران و مرکزآموزش ۰۷ را به کازرون منتقل کردند دریغ از بلندشدن صدای اعتراض یک نماینده و مسئول درلُرستان! مجتمع صنایع نظامی دورود را هم دارند به اصفهان منتقل میکنند و اگر مردم و نماینده بروجرد اعتراض نمیکردند پادگان مهندسی بروجرد را هم به تهران انتقال میدادند! مردم و نمایندگان لُرستان بیتفاوتند و نمیدانند با انتقال این مراکزآموزشی، پادگانها و مجتمع های صنعتی دارند چه ظلمی به نسل آینده میکنند! همین که آمار خلاف بالا رفته و محتویات ماشین را سرقت میکنند یا کیف قاپی میکنند یا آمار دزدی از منازل بالا میرود یا درب فلزی چاه فاضلاب را میدزدند تماماً مثل یک مجموعه بهم ربط دارند که منتج از بیخیالی مردم و مسئولان ماست که تنها دغدغه شان گرفتن حقوق ماهانه است!!! خرم آباد در بمباران هوایی رتبه پنجم را دارد اما نمایندگانش هیچوقت از تریبون مجلس از دولت نخواستند که جبران مافات کند اما دزفول و کرمانشاه از همین مزیت استفاده کردند و کلی امتیاز گرفتند!


 • در نکوهش نژادپرستی

  انسانهای سیاهپوست درآمریکا به بردگی کشیده شدند و برای همین بردگی《قانون》وجود داشت تا از حقوق《مالکان برده‌ها》حمایت کند و به خرید، فروش، شکنجه وکشتار آنها وجهه‌ای مُتمدنانه ببخشد واگر نبود مبارزات بزرگمردان معتقد به《انسانیت》ریشه این باورها خشکانده نمی‌شد! هیتلرنازی وهمفکرانش نیز به نام《برتری_نژادی》میلیون‌ها انسان را به کام مرگ فرستادند تا امپراطوری نژادبرتر را درجهان حکمفرما نمایند! بعداز این‌ها بود که عالمان غربی برای دفاع از حقوق《اقلیت‌های نژادی_قومی_دینی》قوانینی را وضع نمودند و به آنها حق حیات همچون اکثریت دادند بلکه از آن هم فراتر! به گونه ای که اکنون در این کشورها سخنرانی، نوشتن، رسم کردن و حتی اشاره به نژاد یا زبان یا دین"《کثریت》با عنوان《دفاع》از آن نوعی《نژادپرستی》محسوب می‌شود و قائل به آنرا در پرتگاه سقوط اجتماعی قرار میدهد! اما اقلیت‌ها به عکس، حق دفاع از زبان، دین، نژاد یا قومیت خود را برای《بقا》دارند و هیچکس نیست که آنها را متهم به《قومیت‌گرایی》یا《نژادپرستی》یا تضعیف اتحاد_ملی نماید! در کشور ما اما برای اقلیت‌ها پاشنه آشیل هر تهمتی، سخن از《خویش》است. اگر اقلیتی سخن از اصل ۱۵ قانون اساسی مبنی بر آموزش به زبان مادری نماید قومیتگراست! اگر کسی برای بقای فرهنگ درحال استحاله‌اش در فرهنگ غالب حرفی بزند نژادپرست‌ است! اگر کسی از تاریخ و تمدن خویش سخن براند متهم به زیرسوال بردن تاریخ کشور میشود و انگار او که اقلیت است جزوی از تاریخ این کشور نیست! اگر کاسه صبر کسی از تبعیض در استخدام‌ها سر برود و داد بزند؛ جواب میشنود که: اینقدر در خشخاش اختلافات مَته نزن و بگذار مردم زندگی‌شان را بکنند! و منظور از مردم《اکثریت》است! نژادپرستان یا به زبان دوست فرهیخته‌ام《میان‌مایه‌ها》نه این‌که بخواهند و نتوانند نه! بلکه واقعاً نمی‌توانند دنیا را از دید یک اقلیت ببینند که فرهنگ، پوشش، زبان، فرصت‌های شغلی، احترام، موقعیت اجتماعی، امکان رشد و پیشرفت و در یک کلام تمام زندگی خود را باخته است! نمی‌توانند! حرف میزند، متهم به "کانال دو" میشود؛ مینویسد، متهم به《تشویش اذهان》می‌شود؛ فریاد می‌زند، متهم به تعصب و نژادپرستی می‌شود؛ فساد و نژادپرستی وظلم را افشا کند، متهم به《خیانت》می‌شود و در هر قدم، از نگاه نژادپرستان مستحق 《سرب داغ》مرگ و طرد از وطن است! در مورد سیستم و دولت حرف نمیزنم. بلکه در مورد《رسوخ باورهای نژادپرستانه》سخن می‌گویم که بجای اذان در بدو تولد کودکان در گوشهایشان خوانده می‌شوند و اکثریت را با برتری برابر میدانند. شما هم یک نژادپرستید؟


 • مظلوم نمایی اصفهانیها برای انتقال آب

  فرقی بین روحانی، جهانگیری و رییسی نیست! در سکوت نمایندگان چارمحال بختیاری، لُرستان و خوزستان متاسفانه شاهد میدان داری نمایندگان ضد امنیتی اصفهان هستیم! جناب رییسی قاضی القضات مسیری که دارید میروید اشتباه است! عامل تخریب محیط زیست و نابودی مردمان چهارمحال بختیاری، لُرستان و خوزستان نشوید! در مورد حق آبه اصفهان باید ابتدا از خودتان بپرسید: کدام آب؟ و برای چه مصارفی؟ و کدام اراضی؟ و برای چند نوبت کشت در سال؟ اصفهان حتی براساس طومار شیخ بهایی حق آبه ای برای اراضی محدودی آنهم یک نوبت کشت در سال بوده است!!! که الآن دیگر آن اراضی وجود ندارند و تغییر کاربری داده شدند!!! و دیگر آن آب هم بخاطر افزایش جمعیت و سرانه شرب خودشان و تغییر اقلیم وجود ندارد!!! صنایع اصفهان را هم که خود اصفهانیها منتفع میشوند را هم اضافه کنید!!! فریب رِندی اصفهانیها را نخورید آنها برای فریب مردم و مسئولان مفاهیم جدیدی را اختراع کردند از جمله اینکه معتقدند آب موجود و تونل اول متعلق به کشاورزان است و دولت باید برای شرب آب انتقال دهد اگر اینگونه است در نقاط مختلف کشور هم از جمله: چهارمحال بختیاری همین کار را انجام دهند!!! تاکنون به قیمت آواره شدن هزاران نفر و نابودی محیط زیست چندین طرح انتقال آب به اصفهان اجرا شده! کوهرنگ 1 و 2 و 3 و لنگان و خدنگستان و گلاب و بهشت آباد و...چندین طرح دیگر هم در دست اجرا دارند!!! طرحهای قبلی هرکدام مطابق با آیین نامه تخصیص آب وزارت نیرو هیچکدام دائمی نیستند و باید دوباره با توجه به شرایط و خشکسالی در حوزه کارون مورد تجدید نظر قرار گیرند!!! متاسفانه قوه قضاییه وظیفه خود را در مقابل تخریب محیط زیست درست انجام نداده و حتی گفته میشود تحت فشار معاون اول شما دستور دادستان محلی که به علت مجوز باطل شده تونل سوم را متوقف کرده بود، بصورت غیرقانونی باطل شده و دوباره به این طرح باطل شده مجوز دادند! متاسفانه ما لُرهای بختیاری ساکن اصفهان در خط مقدم اعتراضات هستیم و بیشترین شهداء و بازداشتیها را داریم و از آنطرف مسئولین اصفهان از این اعتراضات سوءاستفاده میکنند که مردم اصفهان ناراضی هستند و مثلاً اگر زاینده رود جاری باشد میتوانیم مردم را آرام کنیم یا توی صف انتخابات بیاریم و اینگونه ما جان میدهیم و آنها معامله میکنند!!! سال گذشته که رییس قوه قضاییه آمدن اصفهان عمداً یکماه بی آبی راه انداختند و حتی شبی که دکترعلاءالدین بروجردی (رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس) آمد نجف‌آباد جزء معدود موارد، برق کل شهر را قطع کردند که بگویند بی آبی و بی برقی مشکل هرروزه اصفهان است!!! و بابت این اعتراضات کُلی امتیاز گرفتند و از آنروز حتی یک دقیقه بی آبی و بی برقی تا امروز نبوده است!!! با انتقال آب مشکل کویربودن اصفهان حل نمیشود و یک نسلکشی در حق مردم خوزستان، چهارمحال بختیاری ولُرستان اتفاق خواهد افتاد نگاه کنید به صنایع آب بَر اصفهان این انتقال آب برای مصارف صنعتی است ولی در استانهای زیردست هزاران نفر از بی آبی مجبور به ترک شهر و روستاهایشان خواهند شد و صدمات جبران ناپذیری به این مردم خواهند زد!!!


 • تبعیض آبی و نابرابری ناحیه‌ای

  زاینده رود متعلق به اصفهان نیست که فقط با نظر مسئولین آن بررسی شود! باید تمام ذینفعان زاینده رود حق برداشت داشته باشند! دیوان محاسبات گزارش مُستندی از هزینه‌ کَردهای غیرقانونی در پروژه های فاقدمجوز مانند:《گلاب》و《کوهرنگ سه》منتشر کرده اینها میتواند مبنای عمل قوه قضائیه باشد که چگونه انتقالات متعدد آب به کویر موجب تنش اجتماعی_سیاسی شده! پول اجرای پروژه‌های انتقال غیرقانونی آب از کجاست؟ ازهمان مجتمعهای صنعتی ذوب آهن و فولاد مبارکه، که دراصفهان مستقر هستند! چگونه پول برای تداوم پروژههای فاقدمجوز گلاب 2 و سد و تونل کوهرنگ 3 وجود دارد اما پول برای پرداخت تملکات پروژه و دادن حقوق اولیه ساکنین روستاهای محدوده پروژه وجود ندارد؟ مسئولین وزارت نیرو جواب بدهند چرا باوجود مخالفت سازمان محیط زیست《پروژه گلاب》تداوم داشته؟ مگر مردم شهرهای کوهرنگ، سامان، بُن، شهرکرد، بروجن و روستاهای مسیر《حق حیات و معیشت》و بهره برداری از نعمت آبشان را ندارند؟ این چه عدالتی است که همه برای حل مشکل یک شهرکویری《اصفهان نورچشمی》حاضرند حقوق اولیه این جمعیت کثیر را در استانی دیگر نادیده بگیرند؟ از مسئولین اصفهان بپرسید مگر《كاشت برنج》براساس مصوبات وزیران بغیر از استانهای شمالی ممنوع نیست؟ چرا چند هزارهکتار شالیکاری در اصفهان وجود دارد؟ چرا《سرانه فضای سبز اصفهان》از شهرهایی مانند رشت بالاتر است؟ چرا صنایع آب بَر و مجتمع های فولاد در اصفهان کویری توسعه مییابد؟ تشنگی اصفهان را باور کنیم یا《کاشت برنج》و توسعه فولاد را؟ یا سه نوبت کشت امسال کشاورزان را؟ یا نزدیک یک میلیارد متر مکعب آب رهاسازی شده از سد زاینده رود را؟ یک بام و چند هوا؟ طرح قانونی و مجوزدار آبرسانی بُن_بروجن که مسئولیت مشروب سازی نیمی از جمعیت چهارمحال بختیاری را به عهده دارد با وجود مصوبات و تعهدات دو دولت (احمدی نژاد و روحانی) و چندین وزیر با ممانعت و کارشکنی (اصفهان) چندسال از برنامه عقب افتاده! از استاندار و دادستان و مدیرکل اطلاعات اصفهان سوال کنید چگونه نزدیک به هزار اتومبیل به اسم《کشاورزان اصفهان》حرکت کردند و با خود لودر آوردند و محل آبگیر پروژه قانونی را تخریب کردند و هیچکس جلوی آنها را نگرفت؟آمران و برنامه ریزان و مجریان این اقدام تخریبی چه کسانی بودند؟ مدیرکل دادگستری و دادستان چه کردند و چرا نتایج رسیدگیهای قضاییشان را گزارش نمیدهند؟ اداره کل اطلاعات اصفهان در روز روشن با این حجم جمعیت و تحرکات برنامه‌ریزی شده حتی آب هم در دلش تکان نمیخورد؟ چه کسی مقصر است؟ با مقصرین برخورد کنید تا باورمان شود به عدالت رفتار میکنید!


 • توسعه سازگار با طبیعت

  توسعه سازگار و همگام با طبیعت اصلی است که هیچگاه در ایران به آن توجه نمیشود! در سالهای اخیر شاهد تشدید این موضوع نیز بوده‌ایم که این معضل عمدتاً با شعارهای پوپولیستی و عوام فریبانه و شانتاژ تبلیغاتی چگونه آخرین تیشه ها را به ریشه پیکره آبی ایران میزنند. لُرها بیشترین کسانی بودن که در این دور باطل زیان دیده و حق طبیعی حیات آنها نادیده گرفته شده است. تاسف از آنجا ناشی میشود که بسیاری از لُرها به این امر آگاه نیستند و حتی کسانیکه جرات میکنند و خود را بعنوان فعال لُر خطاب میکنند تنها جنبه های قومیتی و تعصبات قومگرایانه آنرا مینگرند و به بقیه زوایای این موضوع ناآگاه و جاهل هستند! ما جزئی از این جهان و طبیعت هستیم حال در این پاره هزار تیکه تقدیر بر آن شده لُر باشیم پس میبایست این تیکه را خوب آمایش و پیرایش و مشکلات آنرا رفع کنیم تا وظیفه خود را در قبال مادر طبیعت انجام داده باشیم. محیط زیست چیزی نیست که بشود براحتی از کنار آن گذشت. مطمئناً اگر در آینده‌ای نزدیک و یا در بازه زمانی کوتاه مدت توانستیم طرحهای ضد میهنی و ضدمحیط زیستی انتقال آب، نابودی جنگلها و توزیع ناعادلانه ثروت و مشکلات فرهنگی را در بین اتنیکهای ساکن ایران رفع و رجوع کنیم در میان جامعه و مناطق لُرنشین نیز از توسعه پایدار و همه جانبه میبایست بهره ببریم《سازگاری با طبیعت》یکی از این مهمترین اصول این روند خواهد بود!


 • خوزستان دومین مصرف‌کننده آب

  جلگه‌خوزستان جای مناسبی برای کشاورزی نیست مگر از آبرفت سنگهای آذرین تشکیل شده باشند مثل جلگه خزر یا عراق که آبرفت کوههای غنی از مواد معدنی ترکیه است. اما خاک خوزستان آهکی و رسی است و بجز مناطق شمال خوزستان بجز خاک رس چیزی وجود ندارد! تا قبل از کشف نفت در فاصله اروند تا دزفول چیزی وجود نداشت و عربهای جنوب خوزستان میگفتند: لیس ورا العبادان قریه! یعنی در شمال آبادان روستایی وجود نداشت! تنها در رامهرمز، دزفول و شوشتر به‌دلیل دانه بندی بهتر خاک و وجود ذرات آهکی نفوذ پذیری خاک وجود دارد! خاک رس آب را به‌شدت جذب میکند اما پس نمی‌دهد اصلاً برای همین کوزه‌ها را از رس میسازند! همین که سطح خاک خوزستان خیس میشود دیگر آب را رد نمی‌کند و آب روی زمین باقی می‌ماند بخاطر این رودهای متعدد در خوزستان وجود دارد و هنگامیکه باران می‌آید فوراً در خوزستان سیل جاری می‌شود اما اگر بعد از همان باران، زمین را نیم متر بکنیم می‌بینیم کاملاً خشک است! همین مسأله باعث شده برای کشاورزی در خوزستان چندین برابر مناطق دیگر به آبیاری نیاز باشد! و به کود شیمیایی هم وابسته است چون خاک از نظر معدنی فقیر است! خوزستان فقط آب و هوای گرم ومرطوب دارد اما خاکش غنی نیست و رس زیاد اجازه زهکشی نمیدهد! رسوبات غرب خوزستان مملوء از رس و آهک است و ارزش کشاورزی ندارد! گیاه خاک تنها در مناطقی که دارای مواد آلی و فعالیتهای زیستی باشند مانند مناطقی که درگذشته جنگل و چمنزار بوده ایجاد میشود اما خوزستان اصلاً گیاخاک ندارد و آب جذب خاک رس میشود و در زمین نفوذ نمی‌کند! جنس آبرفت خرمشهر از جنس آبرفت دجله وفرات است لذا خاک خرمشهر از اهواز بهتر است اما بازهم کیفیت خرمای خرمشهر به کیفیت خرمای بم یا بصره نمیرسد! اگر پرتغال، سیب، خرما و پیاز خوزستان را با لرستان مقایسه کنید، مزه متفاوت آنان را حس میکنید چون طعم محصولات وابسته به جنس خاک است! اگر دست از آبیاری غرقابی در خوزستان بردارند آن‌وقت مشکل گل‌آلود بودن آب آشامیدنی حل خواهد شد! بهترین خاک ایران، در کمربند ارومیه از شمال غرب به سمت جنوب شرق کشور که در آبرفت تشکیلات آتشفشانی دوران سوم زمین‌شناسی است که شامل مواد معدنی، ماسه فراوان و رس کافی است! اگر در خوزستان دوبار محصول می‌گیرند بخاطر خاصیت گرمسیر بودن است! نوع تمدنهای قدیمی بسته به نوع خاک، متفاوت بود مثلاً در بابل و مصر که خاک غنی داشتند کشاورزی حرف اول را میزد اما در ایلام باستان بجز در شمال خوزستان شهری نبود و تمدن ایلام محدود بود به نظامیگری! ولی سومر هفده شهر داشت که دلیل این مسأله نبود امکان کشاورزی بود! شوشتر از آب سد هیچی بهش نرسیده خودش کانال داریون زده! از شوشتر تا اهواز زمینها حاصلخیزند اما همشون دست عربهاست بعد از اون دیگه زمینها حاصلخیز نیستند! سمت دزفولم زمینها حاصلخیزند و بیشتر دست دزفولی هاست! زمینهای بین شوشتر و گتوند و عقیلی دست لرهای بختیاری است که بیشتر دیم هستند! زمینهای خوزستان بیشتر دیم بودند الان سد و کانال زیاد زدند آبی شدند ولی زمینهای شمال دزفول و اندمشک کانال براشون نکشیدن و فریبشان دادند! خاک حاصلخیز سیاه رنگ است و خاک بدرد نخور سرخ رنگ است! زمینهای دارای خاک سیاه و سنگلاخی بدرد کاشت برنج نمیخورند ولی برای باغداری بهترند که بخاطر کم بودن زمین حاصلخیز در ایران، باغات را باید در دامنه کوهها زد نه در جلگه! آبی که از سمت لُرستان میاد تماماً میره برای کشاورزی عربها که برنجکاری میکنند! جایی دیدم که در زمینهای غصبی که گرفتند دریاچه آب انبار کرده بودند! تمام آب بلادلُرنشین حتی آب کوهرنگ سودش را عربها میبرند! کشاورزی میکنند و برای لُرها خط ونشان میکشند.


 • بزرگترین آکواریوم خاورمیانه دراصفهان

  بی‌آبی منحصر به اصفهان نیست و زاینده‌رود هم متعلق به اصفهان نیست که فقط با نظر مسئولین آن بررسی شود! هزینه‌ در پروژه‌های فاقدمجوز مانند: گلاب و کوهرنگ سه چه توجیهی دارد؟ در حوزه آبی و پروژه‌های انتقال آب از بختیاری و سرشاخه‌ کارون به زاینده‌رود فساد درحال وقوع است! پول اجرای پروژه‌های انتقال غیرقانونی آب از کجا تامین میشود؟ ازهمان مجتمع های ذوب‌آهن و فولاد که دراصفهان مستقرند؟ چطور پول برای تداوم پروژه‌های فاقدمجوز گلاب و تونل کوهرنگ سه هست اما پول برای پرداخت تملکات و دادن حقوق اولیه ساکنین روستاهای محدوده پروژه وجود ندارد؟ وزیر نیرو پاسخ دهد؛ چرا باوجود مخالفت محیط زیست پروژه گلاب تداوم داشته؟ مگر مردم شهرهای کوهرنگ، سامان، بن، شهرکرد، بروجن و روستاهای مسیر، حق حیات و معیشت و بهره‌برداری از نعمت آبشان را ندارند؟ این چه عدالتی است که همه برای حل مشکل یک شهرکویری (اصفهان نورچشمی) حاضرند حقوق اولیه جمعیت کثیری در استان دیگری را نادیده بگیرند؟ مگر كاشت برنج براساس مصوبه دولت، غیر از استانهای شمالی ممنوع نیست؟ چرا چند هزارهکتار شالیکاری در اصفهان وجود دارد؟ چرا سرانه فضای سبز اصفهان از شهری مثل رشت هم بالاتر است؟ چرا صنایع آبخواه و مجمتع‌های فولاد در اصفهان درحال توسعه‌اند؟ تشنگی اصفهان را باور کنیم یا کاشت برنج و توسعه فولاد را؟ یا سه نوبت کشت کشاورزان را؟ یا نزدیک یک میلیارد مترمکعب آب رهاسازی شده از سد زاینده‌رود را؟ یک بام و چند هوا؟ چرا طرح مجوزدار آبرسانی بُن_بروجن که مسئولیت مشروب سازی نصف جمعیت چهارمحال بختیاری را به عهده دارد باوجود مصوبه و تعهد دولت با کارشکنی اصفهان عقب افتاده؟ چگونه هزار اتومبیل به اسم کشاورزان اصفهان حرکت کردن و لودر آوردند و محل آبگیر پروژه را تخریب کردند و هیچکس جلوی آنها را نگرفت؟ برنامه‌ريزان این اقدام تخریبی چه کسانی بودند؟ چگونه اطلاعات چهارمحال بختیاری سریعاً اقدامات پیشگیرانه میکند و با احضار و برخورد جلوی هرگونه تجمع را میگیرد! اما اطلاعات اصفهان روز روشن با این جمعیت و تحرکات برنامه‌ریزی شده آب در دلش تکان نمیخورد؟ دولت با مقصرین برخورد کند تا باورمان شود به عدالت رفتار میکنید!


 • لُرستان سَد ندارد!!!

  طبق مطالعات منابع آب در حوضه‌ آبریز کرخه که زمان شاه توسط مهندسین آمریکایی انجام‌گرفته و اسنادش در آرشیو سازمان آب خوزستان موجوداست سه سد برای حوضه آبریز کرخه پیش‌بینی ‌شد تا تعادل در این حوضه بعد از احداث سدها برقرار شود. سد کرخه، سد سیمره و سد گاوشمار (معشوره لرستان). براساس این مطالعات اولویت اول با سد گاوشمار بوده که به لحاظ موارد فنی قبل از بقیه سدها باید ساخته می‌شد! بعداز انقلاب این مطالعات توسط شرکت مشاور مهاب قدس دوبار بازنگری شد! بار اول حجم سد گاوشمار کاهش نداشت و برخلاف مطالعات قبل انقلاب سد کرخه ابتدا ساخته شده و بعد سیمره و تاکنون سد گاوشمار ساخته نشد! در بازنگری دوم که مسبب آن نمایندگان خوزستان بودن متاسفانه حجم مخزن سد گاوشمار به صدمیلیون مترمکعب کاهش یافت! و نیروگاه برق‌آبی آن حذف شد! همچنین قرار بر زیرکشت رفتن سی وشش هزارهکتار از اراضی کوهدشت وچگنی بود که آنهم حذف شد وتنها تخصیص ناچیزی برای کشت گلخانه‌ای درنظر گرفته شد! مطالعات سدها و شبکه‌های آبیاری و زهکشی لرستان هم‌زمان با خوزستان شروع‌شد اما توسعه منابع آبی درخوزستان انجام‌شد ولی در لرستان تنها چند سد کوچک (بشکه) ساخته‌شد و سدهای اصلی با فشار نمایندگان خوزستان مرتب به تعویق افتاد و درحال بازنگری هستند! در سیلاب‌های اخیر و خسارتی که لرستان دید، معاونت آب وزارت نیرو به عدم توسعه منابع آب در لرستان اشاره کرد! ولی وزارت نیرو فقط راجع به خوزستان و از کلمه‌ی مهار سیلاب‌های بالادست! استفاده می‌کند و حتی یک کلمه نگفت این سیلاب‌ حاصل از رواناب‌های لرستان است! بنظر می‌رسد لرستان یک کلمه‌ ممنوعه شده و گفتن آن موجب جلب‌توجه کارشناسان و سؤالات متعدد از وزارت نیرو می‌شود که از آن ترس دارند! نمایندگان لرستان اهمیت موضوع سدسازی را درک و استیضاح وزیر نیرو را بخاطر حقوقی که از لرستان ضایع شده را انجام دهند! سد دز شش میلیارد مترمکعب آب دارد ولی آب رها شده دز معادل کل ظرفیت نهایی پشت سد گاوشمار (معشوره) درصورت ساخت است! باتوجه به وضعیت بد آبی ماههای گرم در لرستان که هرسال کشاورزان خسارات می‌بینند نمایندگان لرستان دنبال ساخت سد برای مهار سیل باشند! پول این همه خسارت را صرف ساخت سد گاوشمار کنند تا آب لرستان که در خوزستان سرریز می‌شود و به دشتهای عراق هدایت می‌شود یا به خلیج‌فارس می‌ریزد در لرستان بماند و درد کشاورزان را حل کند! چطور است آب از لرستان به استانهای مجاور می‌رود ولی در خود لرستان مورد توجه قرار نمی‌گیرد! مگر کشاورزی و دامپروری بدون تخصیص آب ممکن است؟


 • آب دزدک

  رو در رویم می ایستد و میگوید: بیل ات را به ما دادی ما نیز آبت را میبریم! به تو که هیچ، به تو که هیچی در چشم تنگی ما، به هیچ کس ربطی ندارد. آبت را میبریم، راسی اینان که بیلشان را از من به عاریه برده اند، آبم را برده اند یا بریده اند؟ های! کسیکه بیل مرا برده ای! به من ربطی ندارد یعنی چه؟ یعنی من هیچ حقی ندارم؟ حتی حق بغض کردن، گریه کردن، زاری و فغان کردن و داد زدن هم؟ بیچاره من لُر، حتی حق حرف زدن هم ندارم سالهاست که دلم برای بی کسیم گرفته های! کسیکه بیل مرا بردی میدانم به تو ربطی ندارد اما، من دیگر میترسم گریه کنم مبادا اشکهایم را هم ببری هرچند که به من ربطی ندارد. راستی! کسیکه بیل مرا بردی، آخرش نفهمیدم نامت چه بود: آبخورک؟ آبدزدک؟ آب برک؟ آب بورک؟ ببخشید اصلا یادم نبود: به من ربطی ندارد که نامت چیست!


 • استان گرایی

  پرونشیالیسم یا استان گرایی (محل گرایی) provincialism. ناسیونالیسم چند سطح دارد یک وجهش پرونشیالیسم یا همان استانی گری و محلی گریست، که در بسیاری از متون اجتماعی در معنای افکار محدود و سطح پایین محلی گری نیز بکار رفته است! امروز ایران درگیر افکار کوته بینانه محلی است و متاسفانه در زمانیکه چنین فضایی تشکیل گردد، افراد با تیپ شخصیتی "جهان وطنی" و توسعه وطنی ناخواسته آسیب جدی می بینند زیرا که همواره مصالح وطن را برتر از منافع محدود محلی می بینند. امروز مردم یزد معتقدند که اگر باغشهر کوثر (هزار و دویست هکتار فضای سبز درون کویر خشک) درون شهرشان احداث شود باعث کاهش دمای شهرشان می شود! این پروژه را هنگامیکه در کنار انواع و اقسام پروژههای پر طمطراق محلی دیگر چون فولاد_یزد و فولاد_کویر و فولاد_اردکان و فولاد_اشکذر و فولاد_الماس_یزد و فولاد_ارفع و انواع و اقسام صنایع آب بَر دیگر قرار میدهیم حاصلی جزء مهاجر_پذیر کردن یزد به همراه نخواهد داشت که البته مهاجرپذیر شده است و باعث شده رشد جمعیت یزد بسیار بیشتر از متوسط کشوری باشد که همگی حاصل تفکرات پرونشیالیسم یا کوته بینانه محلی است! که متاسفانه وقتی که با انواع فسادهای ساختار یافته مثل تخصیص زمین رایگان ملی به پروژه_کوثر و فروش آن به مردم و پرداخت تنها سه درصد یعنی ٢٥ میلیارد تومن از ١٨٠٠ میلیارد تومان تعهدات مصوب همراه میشود باید با برفهای کوههای زاگرس و طبیعت چشمه سارهای بهشت_آباد خداحافظی کرد همانگونه که با زاینده‌رود خداحافظی کرده‌ایم و علاوه بر آن از آنجا که آن پروژه‌ها نیازمند تامین مالیست از بودجه های عمومی یعنی مالیاتهای دیگر شهرها تامین خواهد شد! بودجه‌هایی که باید میشد توسعه صنعت و کاهش بیکاری در استانهای چهارمحال و کهگیلویه و بویر احمد و...


 • کویرسبز اصفهان

  اصفهان از هر واژه برای انتقال آب استفاده میکند! راهکار اصفهان برای جلوگیری از فرونشست زمین حول چپاول آب میچرخد! چه بگوییم از دزدان آب و سکوت نمایندگان خوزستان، بختیاری و لُرستان! پورابراهیمی نماینده کرمان و ناهید تاج‌الدین نماینده اصفهان براحتی از دزدی آب با بودجه ملّی صحبت میکنند ولی نمایندگان خوزستان، بختیاری و لُرستان جرأت حرف زدن در مورد مخالفت با انتقال آب را ندارند! ذوب آهن، صنایع اتمی، لاستیک سازی، سفال، پالایشگاه وپتروشیمی از جمله پرمصرف ترین صنایع آبخواه در جهانند! کلکسیونی از پرمصرف ترین صنایع را در کویر مستقر کردیم! بصورت غلط شهراصفهان در کویر گسترش یافته و الآن دومیلیون جمعیت دارد و دهها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در شهری شده که حتی آب شرب ندارد! ظرفیت زیستی اصفهان پانصدهزارنفر است! وقتی جمعیت در یک منطقه بی آب جمع شده، نشان دهنده بی‌اعتنایی به توسعه پایدار است! فولاد مبارکه اصفهان قرار بود در بندرعباس احداث شود ولی با لابی، سر از اصفهان درآورد! برای تولید هر تن فولاد دویست هزار لیتر آب هدر میرود! سازمان محیط‌زیست مقصراست چون سواحل جنوب وشمال را به روی استقرار صنایع بست! به بهانه توسعه دولت احمدی‌نژاد هشت طرح فولاد در خشکترین مناطق کشور (سمنان، یزد و قم) احداث کردند! خب اینها منجر به رفاه و توسعه نمیشود بلکه هزینه سرمایه‌گذاری به زیان اقتصادی بدل میشود چون کویر با آب در تضاد است! هشتاد درصد جمعیت دنیا در سواحل زندگی میکنند اما در ایران از آبادان تا بلوچستان تنها دومیلیون زندگی میکنند! چرا از دوهزار کیلومتر ساحل غافلیم؟ کسیکه مجوز ساخت در کویر میدهد باید خسارت بی‌آبی را هم پرداخت کند! وقتی دورنمای منابع آب تاریک است چاره‌ای نیست که صنایع آبخواه را به سواحل منتقل کنیم و جمعیت را کنار آب ببریم! یزد نه رودخانه دارد! نه به دریا نزدیک است! اما سالی هزار تُن خاویار تولید میکند! اصفهان با آب انتقالی از کوهرنگ بختیاری به دومین استان صنعتی تبدیل شد! عباس کشاورز معاون وزیر کشاورزی در سفر به لُرستان گفت: لُرستان دشت ندارد! پس نیاز به آب ندارد! کشت دیم کنید تا آب به استانی دیگر (اصفهان) رود! هم خدمتی اصفهانی داشتم میگفت: آب اصفهان از بختیاری تامین میشه اگر آب مال ما بود قطره‌ای را به بختیاریها نمیدادیم! اصفهانیا به مسافر غریبه آدرس اشتباه میدن! بالاترین آمار بیماری اِم اِس رو اصفهانیا دارند چون حرص پول دارند و ازدواج فامیلی میکنند! گدا و پولدار را نمیتوان در اصفهان تشخیص داد!


 • گفتگوی ناشنوایان

  فردی از درگیری هواداران دو کاندید در پلدختر فیلم گرفته و برای رسانه معلوم‌الحال منوتو فرستاده! هموطنان هم با نوشتن هزاران ناسزا مارو شرمنده ادبشون کردن! متأسفانه ساختارهای پیشآمدرن و قبیله‌ای هنوز در بلادلُرنشین حاکم اند و اجازه نظم پذیری را نمی‌دهند! کلاً این مسئله جا نیفتاده که شما بعنوان یک شهروند حق رای و شعور انتخاب دارید! ما گرفتار گفتگوی ناشنوایان شدیم! ما میگیم اونا نمی شنوند و اونا میگن ما نمیخواهیم بشنویم! مگر قرار نیست نماینده ازطریق صندوق رای و با روشی مسالمت‌آمیز انتخاب شود پس زورآزمایی خیابانی برای چیست؟ در کشوری نژادپرست زندگی میکنیم که نام لُر از قبل، همیشه محکوم جلوه داده میشود! آنها خود را مُحق میدانند و ما را محکوم! مقبولیت لُرها در سطح ملّی کاهش پیدا کرده و افکارعمومی به شنیدن صدای اعتراض این قوم واکنشی نشان نمیدهند و عادت کردن با شنیدن نام لُر فقط به آن توهین کنند! این شرایط حاصل بی‌تفاوتی نمایندگان و مسئولانی است که ما بخاطرشان سرهم را میشکنیم! این درسته هرکسی هرچی دوست داره راجع به قوم لُر نظر بده و ما فقط سکوت کنیم؟ تاکی باید بی‌تفاوت باشیم؟ اگر لرها را نمی‌پذیرند پس چرا با فدرالیسم مخالفند؟ الگوی فدرال برای جماعات متمایز انسانی که در وسعت جغرافیایی پراکنده شده‌اند درست شده که اصل بر همزیستی است نه وحدت! واقعیت آن چیزی نیست که آنها در مورد لُرها شنیدند! واقعیت آن چیزی هست که ما لُرها لمسش کردیم و داریم باهاش زندگی میکنیم! ما سالها با فاشیسم و نژادپرستی زندگی کردیم! میگن لُرها ساده اند و همین را میزنند توی سرمون! معلومه در جامعه ای که کلاهبرداری و دروغ غالب شده سادگی و بی‌آلایش بودن چیز عجیبی است! معلومه غریب نوازی لُرها چیز عجیبی است! در دوره‌ای که زن افسار مرد را در دست گرفته غیرت و مردانگی لُرها چیز عجیبی است! فارسها ازدواج سفید، رابطه مثلثی، رابطه با خواهرزن و برادرشوهر را فرهنگ امروزی میدانند و لُرها را به تعصب متهم میکنند! سالها در اصفهان دانشجو بودم و آشکارا دیدم اگر دختر یا پسری به دیدار خانواده اش میرود باید خوراکش را با خود ببرد! اما اینکار در لُرهای خان منش و سفره دار ننگ است! لُرها بلد نیستند با پنبه مثل فارسها سر مردم رو ببرند بخاطر همین دلپاکی است که حقوق اقتصادی_اجتماعی آنها توسط سیاستمداران نادیده گرفته میشود!


 • نابرابری و تبعیض در ایران

  خوزستان علی‌رغم سطح زیرکشت بالای محصولات کشاورزی در رتبه پنجم ارزش افزوده کشاورزی کشور قرار دارد ️علت اصلی کاشت محصولات غیر باغی با ارزش افزوده پایین، مثل گندم در خوزستان دانست که با دارابودن قیمت دولتی و خرید انحصاری دولت، نقش مهمی در تأمین امنیت غذایی کشور برعهده دارد. درصورتیکه محصولات باغی و غیراستراتژیک چون: پسته، زعفران، چای و برنج که متعلق به بخش خصوصی و ارائه شده در بازار آزاد با نرخ آزادند رتبه استان‌های کویری را در این رتبه‌بندی افزایش داده است! تامین امنیت غذایی توسط خوزستان البته به قیمت هزینه‌های اکولوژیک و بحران‌های زیست‌محیطی بود که فشار مضاعفی بر مردم استان وارد کرده است. ️باید توجه کرد خوزستان از یکطرف به‌دلیل تولید نفت، رتبه دوم در تولید ناخالص ملی، بعد از تهران و از سوی دیگر با تولید محصولات استراتژیک کشاورزی نقش عمده‌ای در تحریک و حرکت پایدار موتور محرکه اقتصاد در یکصدسال گذشته را داشته است. منابعی که با سوءمدیریت، مدیران سیاسی مرکزگرا عمدتاً تلف شده است. خوزستان به‌دلیل عدم برخورداری از حضور سیاسی کافی در پایتخت و به‌دلیل اقتدارگرایی و تمرکز تصمیمات سیاسی در الیگارشی حاکم برآمده از سیاسیون کویری ایران، که همواره با سیاسی‌کاری و منطقه‌گرایی حقوق مردم دیگر استانها را ضایع کرده‌اند، هیچگاه از توسعه اقتصادی مناسب برخوردار نشده! نارضایتی اقوام گوناگون و مناطق غیرفارس و عدم توسعه‌یافتگی این مناطق، نشان از روح خاص یکجانبه‌گرایی و ناسیونالیسم فارسی دارد که در مدیران سیاسی مرکز ایران وجود داشته است. ️نفوذ در ارکان قدرت و نهادهایی چون سپاه، شورای نگهبان، دولت و وزارتخانه‌های مهم که در برخی موارد با «فرصت‌طلبی» نیروهای «انقلابی‌نما» در ابتدای انقلاب رخ داد، باعث شد بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های مخرب، بدون ملاحظات زیست‌محیطی و رعایت الزامات آمایش سرزمین در خاستگاه کویری این مدیران به اجرا درآید. تبعات این طرح‌ها هم‌اکنون، دامان مردمان محروم بلادلُرنشین را گرفته و هم با اصرار بر اجرای طرح‌های انتقال آب رو به مهاجرت به کویر آورده‌اند! طرح انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان، طرح انتقال از دریای خزر در کنار پروژه‌های کوهرنگ، خِرسان و بهشت آباد در سرچشمه‌های کارون، می‌رود تا مهر باطل بر حضور سرزمینی مردمان شریفی بزند که در برهه‌های حساس، با مقاومت و ایثار در طول تاریخ، تمامیت ایران را حفظ کرده‌اند. ️دموکراسی مشارکتی و حرکت به سمت عدالت اجتماعی راه بر توسعه سیاسی_اجتماعی می‌گشاید و زیاده خواهی و هجمه انحصارات قدرت و ثروت و زد و بندهای مشکوک را متوقف خواهد کرد.


 • انتقال آب بختیاری به اصفهان

  طرح‌های‌ انتقال آب و دزدی آب، راه چاره نیستند! آرمانی بزرگ، اما پرنقص برای مشکلات آب ایران: برخی از مخالفان می‌گویند که طرح‌های انتقال آب خلاف اصل پنجاه قانون اساسی است که حفظ محیط‌زیست را وظیفه‌ای عمومی دانسته و هرگونه فعالیت اقتصادی_عمرانی که موجب آلودگی یا باعث صدمات جبران‌ناپذیر به محیط‌زیست شود، ممنوع کرده است! دوگانگی دو مقوله مدیریت آب و حفظ محیط‌زیست موضوعی جدید نیست اما رشد فزاینده‌ای پیدا کرده است. مسئله کمبود آب در ایران ناشی از ترکیب چند عامل مختلف مانند: رشد بی‌رویه و نبود توازن در توزیع مکانی جمعیت، کشاورزی ناکارآمد، سوءمدیریت و عطش توسعه است. بااین‌حال ایران باید بیاموزد انتقال میان‌حوضه‌ای از یک منطقه جغرافیایی به منطقه دیگر و در مسافت‌های طولانی، راه‌حل جامع و کاملی برای مسئله آب نیست! در چند دهه اخیر مجموعه‌ای از طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارون، جریان طبیعی زاینده‌رود را به بیش از دوبرابر رساند، ذخیره‌ای بزرگ از آب‌های سطحی برای قطب استراتژیک اجتماعی_سیاسی در مرکزکویری ایران! ولی این تأمین آب، در عمل مشوق توسعه لجام‌گسیخته و ترغیب مردم به مهاجرت به کویرمرکزی بوده است! درعین‌حال از پیامدهای این طرح، بازگشت کم‌آبی تنها چندسال پس از پایان هر پروژه بود درحالی‌که در پایین‌دست، تالاب گاوخونی با کاهش آورد آب و عدم امکان حفظ مناسب زیست‌بوم‌های آبی مواجه است! به‌طورکلی و از دیدگاه درازمدت، پروژه‌های تأمین آب زاینده‌رود نه‌تنها وضعیت را بهبود نبخشیده که آنرا بدتر هم کرده است.


 • کویر بی طول و عرض اصفهان《سیر》نمی‌شود

  افزایش خروجی سد زاینده‌رود به سمت اصفهان! از پانزده فروردین شرکت آب اصفهان اقدام به افزایش خروجی سد زاینده‌رود کرد و تقریباً هر هفته حدود شصت میلیون مترمکعب آب به سمت اصفهان جاری می‌شود! شصت میلیون مترمکعب در یک محاسبه ساده در این دو ماه بیش از پانصدمیلیون مترمکعب آب برای مصارف کشاورزی، صنعت و تغذیه چاههای غیر مجاز اصفهان آزاد خواهد شد! در اصل مافیای آب با افزایش خروجی ها چند هدف را دنبال میکنند. 1) ایجاد حق آبه کاذب برای کشاورزی غیراصولی و اراضی بیابانی سابق! 2) توجیه طرحهای انتقال آب به بهانه کم آبی! 3) عدم پرداخت حق آبه محیط زیست و گاوخونی و دوباره توجیه طرحهای انتقال آب! در اصل پشت پرده باز کردن های این‌چنینی فقط توجیه طرحهای انتقال آب است! فعالان محیط زیست چرا این مواقع سکوت کرده و از حق گاوخونی دفاعی نمی‌کنند؟ آقای درویش ما با همه طرحهای انتقال آب مخالفیم طرحهایی که شما جرأت نمیکنید اسمی از آنها ببرید مثل کوهرنگ یک و دو و سه! آقای درویش برای خوشحالی مافیای آب صحبت نکنید شما نه تنها به فعالان محیط زیست بختیاری توهین کردید بلکه به خودتان و فهم مخاطبین خود هم توهین کردید. طرح بن_بروجن، که فقط چهل میلیون آب شرب را تامین می‌کند را برابر با طرحهای عظیم، کوهرنگ یک و دو و سه و بهشت آباد و لنگان و...قرار میدهید که اهداف کشاورزی،صنعتی و گردشگری دارند؟ برای بن_بروجن فعالان بختیاری مخالفتهای جدی داشتند و این چهل میلیون مترمکعب آب در حقیقت رشوه مافیای اصفهان برای اجرای طرح کوهرنگ سه بود! هرچند قبل از آن طرحهای بزرگ کوهرنگ یک و دو و چندین طرح دیگر اجرا شد و شما عامدانه منشأ اصلی طرح بن_بروجن یعنی سرشاخه های کارون را فراموش کردید؟ زاینده‌رود فصلی آیا اگر طرحهای انتقال آب نبودند موجودیت داشت؟ آیا می‌توان به مردم عادی چهارمحال بختیاری گفت که اصفهانیها با طرح بن_بروجن که هدف تأمین شرب دارد مخالفند و نباید آن را اجرا کنید ولی ما طرحهای بزرگ کوهرنگ یک و دو و سه، بهشت آباد و گلاب را برای صنعت، کشاورزی و گروشگری اجرا کنیم؟انتقادی تند به فعالان سیاسی اجتماعی زیست محیطی استان خوزستان! و انتقاد برای فعالان کهگیلویه و بویراحمد هم که در مقابل انتقال خِرسان سکوت کردند! فعالان عرب خوزستان که زمان انتخابات با شعارهای تفرقه انگیزانه و اکثراً لُرستیزانه، پا به عرصه انتخابات و دیگر محافل میگذارید و دم از تبعیض میزنید؟ درحالیکه منشاء تبعیض سیستماتیک علیه خوزستان (چه لُر و عرب) را فراموش کردید؟ هم اکنون در اوج اجرای طرح ای انتقال کارون در کدام محفل و مکانی هستید؟ چرا دم بر نمی زنید؟ مگر کارون در خوزستان خون زندگی و میثاق اتحاد لُر و عرب نیست؟ چرا در مورد قطع این شریان حیاتی سکوت کردید؟ مطالعه فرمایید. نامه مهم منتشر نشده سازمان بازرسی کل کشور به وزارت نیرو در رابطه با پروژه‌های انتقال آب کارون: بند چهار: در صورت رعایت استاندارد در مصرف در استان اصفهان حجم تخصیص یافته از منابع فعلی برای شرب حتی بدون کوهرنگ سه و بهشت آباد کفاف تمام نیازها تا افق مدنظر را دارد! بند پنج: مطابق مصوبه کمسیون تخصیص آب؛ منبع آب مورد نیاز صنایع؛ آب بازیافتی حاصل از تصفیه فاضلابها در افق آتی در استانهای اصفهان، کرمان و یزد است ولی در ابلاغیه شماره ۷۰۰ / ۲۹۲۵۹ / ۸۹ مورخ ۲۱ / ۶/ ۸۹ برخلاف مصوبه مذکور از آب انتقالی برای مصارف صنعت نام برده شده که علناً مغایر با قوانین است. متأسفانه با وجود این نامه تا به امروز با متخلفان برخورد نشده است! مطالعه این نامه برای درک تخلفات وزارت نیرو در اجرای پروژه‌های انتقال آب کارون راهگشاست.


 • طرح بهشت آباد

  طرح بهشت آباد قراراست سالانه یک میلیارد مترمکعب از آب استان بختیاری را با احداث سد و تونلی که مجوز محیط زیستی ندارد و زیست بوم بلادلُرنشین را نابود می‌کند برای رونق کشاورزی و صنعت اصفهان، انتقال دهد! درحالیکه می‌توان همان صنعت و کشاورزی را در کنار همان آب مناطق لُرنشین احداث کرد! با آب آشامیدنی و کشاورزی مردم لُر چندین هزار هکتار شالیکاری برنج و باغستان های رنگارنگ را در دل کویراصفهان راه‌اندازی کرده‌اند؛ یزد را به قطب تولید خاویار و ماهی ایران تبدیل کرده‌اند؛ هفتاد کیلومتر قبل از یزد و چهل کیلومتر بعد از یزد تماماً شهرک صنعتی است؛ صنایع آبخواه باید در کنار آب مناطق لُرنشین احداث می‌شدند را با لابی، در دل کویر جا داده و با هزینه‌های هنگفت زیست محیطی، آب آشامیدنی و کشاورزی هزاران روستا را چندصد کیلومتر از داخل تونل و لوله به کویر انتقال می‌دهند تا صنایع خود را چندطبقه کنند! موضوع دیگری که باعث تأسف است آنکه وقتی بحث از طرح‌های صرفه جویانه مصرف آب میشود مسئولین استانهای لُرنشین با این همه آب، کاسه داغتر از آش شده و این طرحها را به سرعت اجرا میکنند! چرا وقتی بحث پُر کردن چاههای غیرمجاز پیش می‌آید؛ مسئولین استانهای کویری این طرحها را زیر سبیلی رد می‌کنند ولی مایی که غرق در آب هستیم آتشمان از کویریان، تندتر است؟ چرا مسئولین استانهای لُرنشین هرچقدر که در ایجاب ضعیف هستند در سلب پیشتازند؟ چطور در اصفهان برنج را به‌صورت غرقابی کشت میکنند و در لُرستان گردهمایی《سازگاری با کم آبی》برگزار می‌کنند و بدنبال شیوه‌های نوین آبیاری همچون آبیاری تیپ هستند؟ چرا میزان زمینهای آبی در لُرستان می‌بایست سی درصد باشد و زمینهای آبی اصفهان بالای هفتاد درصد؟ این پرسشها مدتهای مدیدی است که برای مردم لُر بی پاسخ مانده‌! ولی امثال مهندس یوسف فرهادی در چارچوب قانون به‌صورت جدی پیگیر جلوگیری از انتقالات آب به کویر شده‌است. یوسف فرهادی مثل فعالین مدنی قوم لُر نه برانداز است و نه قومیت گراست بلکه بدنبال اجرای عدالت اجتماعی و توسعه متوازن در تمام ایران است! قرار بود آب انتقالی قمرود (از الیگودرز به قم) برای مصرف شُرب با دبی مشخص باشد اما انگار مسئولین یادشون رفته این آب آشامیدنی هست نه برای کشاورزی و صنعت! دارند به اندازه چهارده میلیون آب انتقال می‌دهند و دریاچه هشت هکتاری جوان را در قم ساختند و تمام بیابانهای اطراف قم را تبدیل به باغ پسته، شالیکاری و مجتمع تولید ماهی کرده‌اند!


 • رنج لُرها تصادفی نیست

  دلواپسی و رنجهای روحی مادران لُر: چرا لُرها برای کار باید راهی غُربت شوند؟ چرا یک لُرتبار باید از سرزمین پُر برکت لُرستان (آب فراوان، خاک حاصلخیز، منابع نفت و معادن) برای کارگری به کویر برود؟ چرا همیشه اقوام غیرفارس باید برای کار راهی دیار غربت در کویر شوند؟ چرا هیچ یزدی، اصفهانی و قُمی برای کار به زاگرس نمی آید؟ چرا این همه معادن سنگ، آب و نفت در استانهای لُرنشین است ولی صنایع فولاد و ذوب‌آهن که به‌شدت محتاج مواد اولیه زاگرس است در کویر یزد، اصفهان، کرمان و قم باشند؟ آیا همه اینها تصادفی است؟ آیا این منطقی و عادلانه است؟ چرا هرچه کارخانه و تمرکز صنایع است در چند شهر کویری متمرکز است؟ چرا نفتی که از دیار لُرها استخراج میشود کارخانجات و صنایع وابسته به آن مثل پالایشگاه و پتروشیمی در کویر است و نفت را با صرف میلیاردها تومان هزینه به این مناطق پمپاژ میکنند ولی در خود بلادلُرنشین هیچ پالایشگاه و پتروشیمی نیست؟ ️جوان تحصیلکرده لُر که در سرزمین پُر نعمت خود جایی برای کار و اشتغال پیدا نمیکند برای یافتن ساده ترین شغل روانه دیار غربت میشود که به چشم بیگانه، مُهاجر و غیربومی به او نگاه کنند؟ اگر در ایران عدالت و مساوات بود باید از یزد، اصفهان، کرمان و قم برای شغل به مناطق لُرنشین می آمدند نه بالعکس! فلاکت بی‌سابقه در استان لُرستان نشان می‌دهد که طبقات اجتماعی از نظر اقتصادی ضعیف‌تر در این استان بیش از پیش تحت‌فشار قرار دارند و به‌سختی امرارمعاش می‌کنند. البته هرچند ممکن است که مسئولین محترم استانی اقدامات مهم و قدم‌های بزرگی را برای کاهش نرخ بیکاری و کنترل تورم انجام داده باشند، اما آمارهای اعلام‌شده نشان ‌می‌دهند که اقدامات آن‌ها به اندازه‌ای که باید موثر نبوده تا لرستان را از کسب رتبۀ نخست فلاکت بازدارند. ازآنجاکه فراهم آوردن زمینه‌های عدالت اجتماعی و فقرزدایی در هر استان یکی از وظایف استانداران می‌باشد، شاید وقت آن رسیده که استاندار محترم به‌عنوان نمایندۀ عالی دولت و فردی که ادارۀ استان را بر عهده دارد در رابطه با اقداماتی که در این راستا انجام داده یا نداده‌اند به مردم توضیح دهند و در مقام مسئول پاسخگو باشند که چرا شاخص‌های اقتصادی و آماری اعلام شده بر بدتر شدن وضعیت اقتصادی مردم دلالت دارند. آیا گماردن نیروهای بومی و مطلع از نقاط ضعف و قوت استان در پست‌های کلیدی به‌جای استفاده از نیروهای غیربومی و ناآشنا با مسائل ریز استانی نمی‌توانست از کسب رتبۀ نخست فلاکت برای استان پیشگیری کند. جناب آقای خادمی، آیا وضعیت کنونی لرستان درس عبرتی نیست برای استان‌های دیگر که شاید در آینده جنابعالی استاندار آنجا باشید و احتمالاً در کنار معاونین و مدیران همراهتان به مدیریت آنجا بپردازید. ما که نمی‌دانیم و تا استاندار محترم توضیح ندهند نخواهیم دانست. از استاندار محترم خواهشمند هستم در جهت آگاه‌سازی هم‌استانی‌های عزیز که منتظر پاسخگویی شما هستند اقدام کنید و با توضیحات خود در جهت امر خداپسندانه آگاه‌سازی قدم خیر و مثبتی بردارید.


 • پروژه کویر سبز

  پروژه کویر سبز: مهندس جعفر شریف امامی رییس شبکه آبرسانی ایران بوده و در خاطراتش می‌نویسد: کاشان خشک بود و آب نداشت و اینان یک آب انبار بزرگ داشتند که پر از لاشه جاندار و حشره بود و از آن آب میخوردند و مردم به‌دلیل کثیفی و عدم نظافت زیر پوستشان کرم می‌افتاد! حالا کاشان دانشگاه صنعتی و دولتی و آزاد و پیامنور و غیرانتفاعی و دهها شهرک صنعتی مجهز دارد! آن زمان که کویرنشینان در فقدان آب، سردابه هایشان مملو از کرم و لجن بود لُرها از سخاوت چشمه‌ها و سرابها آب سرد و گوارا می نوشیدند همچنین وجود آثار و اَبنیه باستانی نمایشگر وضعیت قابل قبول از رفاه و زندگی مطلوب لُرها بوده است. استان کویری سمنان حتی آب نوشیدن ندارند می‌خواهند از دریای خزر برایشان آب انتقال دهند چرا باید یازده کارخانه تولید فولاد داشته باشد؟ چرا صنایع آب بَر در کنار سواحل یا مناطق پُرآب ایران احداث نمی‌شود؟ اسامی کارخانجات فولاد سمنان: کارخانه فولاد سمنان/ جهان فولاد/ کارخانجات نورد/ مجتمع فولاد بارز/ شرکت فولاد دامغان/ شرکت نورد گرم/ مجتمع فولاد فجر/ شرکت فولاد نوین/ شرکت دانا فولاد/ مجتمع فولاد شاهرود/ شرکت نورد فولاد صنعتی/ پتروشیمی کربنات سدیم سمنان/ پتروشیمی مروارید سمنان/ شرکت شیمیایی انرژی سمنان/ نیروگاه سیکل ترکیبی قدس سمنان/ نیروگاه شهید باکری سمنان/ نیروگاه سیکل ترکیبی سمنان و…فقط لُرها در ایران غریب نشین هستند! استثمار شاخ و دم ندارد! فرض کنید یک کشور نفت یک کشور دیگر را استخراج کرده و می‌فروشد و سود حاصل از آنرا در کشور خود سرمایه‌گذاری می‌کند (مانند آنچه که بریتانیا در قبل از ملی شدن نفت با ایران کرد) فرض کنید که یک کشور ماده و منبع طبیعی پراهمیت تر و گرانتر از نفت مانند آب را از یک سرزمین به کشور خود انتقال می‌دهد و نه تنها هیچ پولی به بومیان نمیدهد بلکه مردم بومی را از آب شرب هم محروم کرده و معترضین را سرکوب و آنها را به‌عنوان مخل امنیت ملی سرمایه داران، زندانی میکند! دقیقاً چنین رفتاری با مردم خوزستان، لُرستان و چهارمحال بختیاری توسط کویرنشینان میشود. نیروهای حافظِ منافع کویر (کویرلَند) در تیر نود وچهار مردم محروم بُلداجی را به گلوله بستند و در سه بهمن نود وشش به تجمع اعتراضی مسالمت‌آمیز خوزستانیها مقابل استانداری حمله کردند و چندین زن را زیر لگد و باتوم گرفتند! لرستان هشتصدهزار هکتار زمین کشاورزی دارد که نود درصدشان دیم است! اگر لُرستان سد داشت سیل آن همه خسارت به شهرها نمیزد!


 • سهم لُرها از ثروت ملّی؟

  سهم لُرها از ثروت ملّی: اولین چاه نفت ایران و خاورمیانه در شهر لُرنشین مسجدسلیمان به بهره‌برداری رسید و سپس از طریق لوله‌کشی به پالایشگاه بندرآبادان منتقل شد. سرچشمه و منشأ تمام سفره های نفتی از بلاد لُرنشین است. چاههای نفت وگاز از سرزمین اجدادی ما لُرها تراوش میشود و به رگ اقتصادی ایران تزریق میشود. حالا سهم نیروهای بومی تحصیلکرده ما از این نعمت خدادادی و ثروت سرزمینی چیست؟ نفت از شهرهای ما تراوش میشود اما پالایشگاه و پتروشیمی در اصفهان، تهران، تبریز و شیراز است! نیروهای شاغل در صنعت نفت و گاز و سدهای واقع در جغرافیای لُرستانات چند درصد بومی هستند؟ رودهایی که از کوههای ما سرچشمه میگیرد چه دردی از باغات و زمینهای کشاورزی دیم ما را دوا کرده است؟ پرسنل پتروشیمی خرم آباد ترک تبریزند! تبعیض استخدامی چرا باید برای نیروی بومی باشد؟ چرا این اتفاقات ناگوار فقط باید برای لُرها رخ دهد؟ ما که نه بازارچه مرزی داریم، نه کالای قاچاق از مرزها وارد میکنیم، نه ادعای تجزیه‌طلبی داریم، پس چرا باید مستحق این همه محرومیت اقتصادی باشیم؟ معمولاً بخاطر همین فقراقتصادی و بیکاری، در دنیای مجازی و محافل نشست و برخاست، مضحکه اوقات فراغت و سوژه جوک نژادی میشویم! فارسها نالایقی مدیریتی را زیر خرباری از جوک متهوع پنهان میکنند. وقتی هم برای احقاق خود تضییع شده مان به ادارات و سازمانها مراجعه میکنیم هیچکس پاسخگوی ما نیست! استانهای فارس زبان در صدر سرانه سپرده گذاری هستند مثل: تهران، اصفهان، یزد، شیراز، قم، سمنان، البرز و…این یعنی مرکزگرایی! سرانه سپرده گذاری در کهگیلویه هزار وهفتصد تومان است ولی مردم تهران بیست برابر بیشتر از کهگیلویه است. کهگیلویه ای که روزانه پانصدهزار بشکه نفت معادل کشور امارات تولید میکند اما فقیرترین استان است! درآمد سرانه هر شهروند تهرانی پنج میلیون تومان بوده درحالیکه متوسط درآمد یک شهرستانی فقط سیصد هزارتومان است! این تفاوت فاحش، عدم توزیع عادلانه ثروت را نشان میدهد. تهران واصفهان به تنهایی شصت و دو درصد از کل تسهیلات بودجه کشور را از آن خود کردند. حدود شصت درصد از پول کل کشور در تهران است. چهل درصد صنایع بزرگ ایران در تهران است. یک سوم تولید ناخالص داخلی ایران در اصفهان تولید میشود. اگر فکر کنید می‌بینید برنامه‌هایی در کار است که یک منطقه قومیتی کویری را آباد کند و یک منطقه سرشار از نفت، گاز، آب، بنادر و راههای استراتژیک را تعمداً عقب نگه دارد. هشتاد درصد سپرده بانکی لُرستان صرف سرمایه‌گذاری در کلانشهرها می‌شود. کل سپرده‌های ایران در بانکها شیصد و پانزده هزار میلیارد تومان است که سیصدو هشتاد و پنج هزار میلیارد تومان در تهران است. سهم تهران در نظام بودجه‌ریزی کشور پنجاه و سه درصد کل تسهیلات کشور است! فقر، ناآگاهی و خرافه پرستی مردم لُر در عدم دستیابی ما به توسعه سهیم است. توزیع نابرابر درآمدها، عدم بهره‌مندی مطلوب اقشار کم درآمد جامعه از امکانات عمومی، فقدان یک نظام جامع و فراگیر تأمین اجتماعی و…موجب نابرابری ناحیه‌ای و شکاف اقتصادی شده است. در اصل چهل وهشت قانون اساسی آمده که توزیع ثروت، درآمد و امکانات باید در جامعه به‌طور مساوی و عادلانه تقسیم شود! استعمارگر همیشه در پی آزار مستعمره خویش است و استعمارشرقی به مراتب از استعمارغربی خطرناکتر است. بشر یک موجود منفعت طلب است همه در پی کسب منفعت خود هستند. آیا اصفهان با گز / یزد با باقلوا / کرمان با زیره / قم با سوهان / مشهد با فیروزه / اراک با سنجد / کاشان با قالی / و تبریز با کفش، صنعتی و پیشرفته شدند؟ با آب انتقالی لُرها به کویر در اصفهان بزرگترین آکواریوم خاورمیانه را ساختند. در قم دریاچه هشت هکتاری جوان و در یزد دریاچه‌های مصنوعی ساختند که سالی هزار تُن ماهی تولید میکند! فقط لُرها در ایران غربت نشین هستند. آیا ما لرها از ایرانی بودن سهمی میبریم؟


 • پیامد انتقال آب: فروچاله

  عاقبت استان بختیاری را در صورت اجرای تونل ننگین بهشت‌آباد، هم‌اینک در آینه دشت کبودرآهنگ همدان ببینید! خشکی، بی‌آبی و کویری شدن بیشتر دشتهای استان بختیاری، خشکیدن صدها چشمه، چاه، قنات و کل تالابها رودخانه‌های منطقه، مشکل آب شرب و منشاء گرد و خاک شدن دشتها به‌علت زهکشی تونل در عمق سیصد تا دو هزار متری زیر زمین، فاجعه‌ای حتمی خواهد بود که مردم استان بختیاری کمابیش با آن آشنا هستند اما در اینجا خطری بزرگ و حتمی را به مردم گوشزد می‌نماییم که تاکنون کمتر به آن توجه شده است. شاهد این مدعا بسیاری از دشت‌های این کشور از جمله کبودرآهنگ می‌باشد که در فیلم می‌بینید یا فروچاله میناب و...فروچاله‌های عظیم و ناگهانی که در دشتهای استان ایجاد خواهد شد و هرکدام می‌تواند دهها یا صدها ساختمان را به اعماق زمین بکشاند، جاده‌ها، بزرگراهها، باغها، مراتع و تاسیسات را تخریب و مدفون سازد و دهها یا صدها نفر را بکام مرگ بکشاند از اثرات قطعی ابر تونل هفتاد کیلومتری بهشت‌آباد در سرچشمه اصلی کارون خواهد بود که در اثر تخلیه سفره‌های زیرزمینی و فرونشست اتفاق خواهد افتاد. فرونشست‌های عظیم کبودرآهنگ که به هفده عدد می‌رسد، حاصل برداشت بی رویه آب توسط پمپاژ از چاههاست این درحالی است که اثرات این چاهها با همه خطرناکی، به هیچ وجه قابل مقایسه با فجایع دهشتناک تونل بهشت‌آباد نیستند. شک نکنید درصورتیکه جلوی تونل اهریمنی بهشت‌آباد گرفته نشود، فاجعه‌ فرونشست، یک سرنوشت قطعی و حتمی و مکرر در بسیاری از دشتهای استان بختیاری خواهد بود. در نتیجه شهرها و روستاهای بسیاری در منطقه خطر، قرار خواهند گرفت. باید دید این همه اصرار مافیای آب برای این طرح به‌ قیمت هرگونه تخریب و جنایت محیط‌زیستی، نابودی رودخانه‌ها و چشمه‌ها، فلاکت مردم و... چیست؟ بعید نیست که اقدامات جنایتکارانه مافیای آب توسط افراد نفوذی از بیرون از کشور و توسط بیگانگان و دشمنان برای برهم زدن امنیت و اتحاد ملی و از بین بردن قابلیت زیستی نقاط مهم و آبخیز کشور، توسعه فقر و نهایتاً ضربه زدن به نظام و حیثیتش سازماندهی شود. لذا امیدواریم قوه قضاییه به‌خاطر منافع کشور و نظام هرچه زودتر جلوی گستاخی فاجعه بار مافیای آب را بگیرد.


 • امروز فلاکت! فردا هلاکت!

  امروز فلاکت! فردا هلاکت! معنی خمسه خمسه را رزمندگان و جنگ‌دیده‌ها خوب می‌فهمند. گلوله‌های خمپاره‌ای که وقتی در پنج نوبت پیاپی و نزدیک به هم شلیک می‌شدند، گمان می‌شد که از سلاح خاصی با توان شلیک پنج خمپاره به صورت هم‌زمان رها شده‌اند. نسل جدید لرستان اما دارد خمسه‌خمسه را به گونه‌ای دیگر تجربه می‌کند. آمارها و نمودارها با چنان سرعتی بر سر مردم خراب می‌شوند که گویی چندین اداره و نهاد دست به دست هم داده‌اند که فلاکت و پس‌رفت و درماندگی را بی‌امان و پیاپی ارزانی مردم کنند. بعید به نظر می‌رسد یک نهاد مانند استانداری هرچند هم که بزرگ و عریض و طویل باشد بتواند به تنهایی این حجم از شکست و بیچارگی را خلق کرده باشد. طبیعتاً برای متحمل شدن این شکست بزرگ، هم‌دستی چندین اداره دیگر هم لازم است. واقعیت‌ها نشان می‌دهند پنج دستگاه لرستان که متولی تثبیت قیمت‌ها و اشتغال هستند بالاترین نقش را در به وجود آمدن چنین وضعیتی دارند، موقعیتی که در آن همچون خمپاره‌های خمسه خمسه بر سر مردم لرستان فقر و تورم می‌بارد و احتمالاً بعد از فلاکت، کارمان به هلاکت نیز خواهد کشید. ما در زیر باران خمپاره‌هایی زندگی! می‌کنیم که معاون امور هماهنگی اقتصادی استانداری آتش تهیه آن را می‌ریزد و《دستگاه‌های تعاون، کار و امور اجتماعی》،《صنعت، معدن و تجارت》،《جهاد کشاورزی》،《میراث فرهنگی》و《سازمان مدیریت》با هدر دادن تسهیلات و اعتبارات و منابع این استان، آن را پشتیبانی می‌کنند. آیا کسی می‌داند این ناکامی‌ها و آمارهای فاجعه‌بار چه زمانی به مسئولین لرستان بر خواهد خورد؟ یک ماهی هست که از اعلام شاخص فلاکت استان‌ها می‌گذرد و بار دیگر لرستان در کمال غرور مسئولانش! مجدداً در سکوی اول قرار گرفته و جام فلاکت را نصیب خود کرده است. با این وجود مدیران لرستان در نهایت بی‌عاری و بی‌تفاوتی، کار خود را می‌کنند و راه خود را می‌روند و حتی جمله‌ای در دفاع از خود و یا در مقام عذرخواهی از مردم بر زبان نمی‌آورند. جالب است که معاون استاندار و دیگران نیز عکس‌العملی نشان نمی‌دهند؛ معاون امور هماهنگی اقتصادی در راس هرم اقتصاد لرستان و دستگاه‌های اقتصادی و برنامه‌ریز گویا به خواب زمستانی رفته‌اند و متاسفانه به جای اینکه مردم در قرنطینه و دستگاه‌ها در فکر خدمت‌رسانی باشند، این مسئولین هستند که ادارات خود را از موضوع اقتصاد قرنطینه کرده‌اند و مردم را در میدان رها کرده‌اند. چه کسی باید از اداره کار و رفاه و امور اجتماعی بپرسد خروجی طرح های تکاپو، کارا و اشتغال روستایی چه شد؟ سال گذشته طرح های متعددی در راستای صنایع و طرح‌های روستایی با محوریت جهاد کشاورزی اجرا شده است و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به آنها تعلق گرفت اما منجر به چه خروجی شده است؟ میراث فرهنگی و گردشگری به جز افزایش سفره‌خانه‌ها که بعضاً هنجارشکن هستند و معایب آنها به مراتب بیشتر از مزایای آنهاست چه سرمایه‌گذاری دیگری کرده است؟ سازمان صنعت معدن تجارت نیز با یارانه تسهیلات و تبصره‌های مختلف بودجه از جمله تبصره ۱۸ چه کرده است؟ نقش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در تحقق شعار سال‌های گذشته که عمدتاً اقتصادی بوده‌اند چیست؟ سند اشتغال به کجا رسید؟ مگر ما پایلوت اقتصاد مقاومتی نبودیم؟ چند درصد از اعتبارات طرح‌های توجیهی که توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هزینه شد به بهره برداری رسید؟ مرکز جذب سرمایه گذاری کدام سرمایه‌گذار را جذب کرده است؟ چرا معاونین اقتصادی قبلی و فعلی استانداری که مسئولیت مستقیم این وضعیت را بر عهده دارند، هیچ توضیحی به مردم نمی‌دهند! چرا معاون هماهنگی امور عمرانی حداقل در بحث هماهنگی به وظیفه خود عمل نمی کند وبا اخلاق وادبیات تند مسئولین را فراری می دهد! استفاده از ظرفیتهای مردمی و سازمان های مردم نهاد در هر حوزه‌ای به ویژه محیط‌زیست می‌تواند بسیار موثر و راهگشا باشد و باری از دوش دولت بردارد چرا محیط زیست لرستان اعتقادی به حضور سمن های زیست محیطی ندارد وعملکرد آنها را محدود کرده است! حفاظت از محیط زیست، به عنوان زیستگاه بشر یک مطالبه و حقوق شهروندی است و مردم می خواهند بدانند که سازمان حفاظت از محیط زیست لرستان در زمینه رفع آلودگی ها ، و در زمینه استفاده از بعد اقتصادی محیط زیست بدون اینکه خدشه ای به اکوسیستم وارد شود چه فعالیت های داشته است؟ اینها همه سوالات بی جوابی است که لرستان را به این روز انداخته است و دردناک‌تر آن‌که به زودی و با عوض شدن این تیم اجرایی و پایان کار دولت، این عده از هدردهندگان منابع بیت‌المال و نویدآورندگان فلاکت و بدبختی، بدون هیچ مواخذه و محاکمه‌ای یا به برج و باروهای‌شان می‌خزند و یا با همین ژست‌های قهرمان‌نما در سنگری دیگر مشغول به فلاکت کشاندن ملت و به هلاکت رساندن منابع می‌شوند. لیلا سلیمانی/شهاب آسمانیآخرین مقالات