پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

بحرانی به نام وزارت نیرو

به نظر می‌رسد کلمه‌ی استان لرستان یک کلمه‌ی ممنوعه شده و گفتن آن موجب جلب‌توجه کارشناسان و سؤالات متعددی از وزارت نیرو می‌شود که وزارت نیرو از آن ترس دارد!

بحرانی به نام وزارت نیرو

قبل از هر چیز درگذشت جمعی از هم‌وطنانمان را که مظلومانه در سیل ناگهانی شیراز و لرستان و گلستان گرفتار شدند تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال صبر و شکیبایی برای بازماندگان مسئلت دارم.

غرض از نگارش این متن واکاوی بخش کوچکی از حقایقی است که منجر شده سیل در استان لرستان معلول بحرانی دیگر باشد و آن‌هم عاملی به نام ((بحران وزارت نیرو)) است.

اما اینکه وزارت نیرو چگونه عامل سیل در لرستان شده سعی می‌کنم به‌طور مختصر در چند سطر کوتاه توضیح دهم!

 

1- مطالعات برنامه‌ریزی منابع آب در حوضه‌های آبریز کرخه، دز و کارون قبل از انقلاب توسط مشاورین خارجی انجام‌گرفته که اسناد آن در آرشیو سازمان آب و برق خوزستان موجود است. مطابق این مطالعات 3 سد برای حوضه آبریز کرخه پیش‌بینی می‌شود تا تعادل در این حوضه آبریز بعد از احداث سدها برقرار شود.

سد کرخه، سد سیمره و سد گاو شمار (معشوره).

بر اساس این مطالعات اولویت اول نیز سد گاوشمار (معشوره) بوده که بایستی به لحاظ موارد فنی قبل از بقیه سدها ساخته می‌شده.

بعد از انقلاب این مطالعات توسط شرکت مشاور مهاب قدس 2 بار بازنگری شده.

بار اول حجم سد معشوره کاهش نداشته و همچنین بر خلاف مطالعات قبل از انقلاب سد کرخه در ابتدا ساخته شده و بعد سد سیمره و تا کنون بنا بر علت‌هایی که عنوان خواهد شد سد معشوره ساخته نشده است.

در بازنگری دوم که مسبب آن مستقیم نمایندگان استان خوزستان و ترس وزارت نیرو از تعداد بالای نمایندگان استان خوزستان بوده متاسفانه حجم مخزن سد گاوشمار به صد میلیون مترمکعب کاهش یافته و نیروگاه برق‌آبی آن حذف شده همچنین در طرح اول قرار بر زیر کشت رفتن 36 هزار هکتار از اراضی دشت کوهدشت و چگنی بوده که بنا بر آخرین مصاحبه‌ی مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای در بخش کشاورزی تنها تخصیصی برای کشت گلخانه‌ای در نظر گرفته شده!

 

2-مطالعات دیگر سدها و شبکه‌های آبیاری و زهکشی لرستان هم‌زمان با سدها و شبکه‌های آبیاری و زهکشی

خوزستان شروع‌شده اما توسعه منابع آبی در خوزستان انجام‌شده ولی در لرستان تنها چندین سد کوچک ساخته‌شده و سدهای اصلی همچنان با فشار نمایندگان استان خوزستان مرتب در حال بازنگری هستند

!

3- در سیلاب‌های اخیر لرستان و خسارت بسیاری که لرستان دید، تنها روز اول معاونت آب وزارت نیرو اشاره‌ای به عدم توسعه منابع آب در لرستان کرد و بعد از آن مشخص نیست که چطور خبرهای پایگاه‌های وزارت نیرو متمرکز به خوزستان شده و با سیاست‌گذاری وزارت نیرو ریاست جمهوری که قرار بود به لرستان سفر کند مسیرش را عوض کرد و هواپیمایش سر از خوزستان درآورد.

 

4- حضور ریاست جمهوری در خوزستان باعث شد علی‌رغم خسارت‌های ناشی از نادیده گرفتن مطالعات اولیه توسعه منابع آب در حوضه کرخه و دز و نادیده گرفتن علت در خطر افتان استان خوزستان یعنی عدم توسعه منابع آب در استان لرستان منجر به افتتاح 295 هزار هکتار از طرح 550 هزار هکتاری شبکه آبیاری و زهکشی استان خوزستان شد که عمدتاً پایین‌دست سد کرخه واقع شده است.

پیش از این خبرها حاکی از این بود که ادامه‌ی طرح 550 هزار هکتاری با اما و اگرهایی همراه شده و بحث‌هایی راجع به تخصیص آب آن مطرح است.

همچنین ریاست جمهوری با طرح افزایش ارتفاع سد دز موافقت کرده است.

این در حالی است که مناطق بسیاری از استان لرستان در محاصره‌ی سیلاب بوده و سیل جان هزاران نفر را در استان لرستان تهدید می‌کند و ریاست جمهوری با فرستادن وزیر بهداشت و درمان که هیچ سنخیتی با اوضاع موجود نداشته به تمسخر مردم لرستان پرداخته و پایگاه خبری وزارت نیرو هیچ خبری از وضعیت لرستان منتشر نمی‌کند و تنها به شوآف حضور وزیر نیرو در خوزستان پرداخته است.

 

5- بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 96، دکتر روحانی در ابتدا مهندس بی‌طرف را به‌عنوان وزیر پیشنهادی نیرو معرفی نمود که با میدان‌داری نمایندگان استان خوزستان و زیر سؤال بردن سیاست‌های وزارت نیرو در بخش سدسازی و انتقال آب منجر به عدم رأی اعتماد مجلس به مهندس بی‌طرف شد.

بعد از مهندس بی‌طرف ریاست جمهوری دکتر اردکانیان را معرفی کرد و این در حالی بود که دکتر اردکانیان اولین مغز سیاست‌گذار وزارت نیرو در زمان تصدی مهندس بی‌طرف بر وزارت نیرو بود.

در واقع یکی از مسببین انتقادهای نمایندگان به مهندس بی‌طرف دوباره به مجلس معرفی شد.

اما این بار دکتر اردکانیان با شعار مدیریت یکپارچه منابع آب به مجلس آمد و توانست همه ذی‌نفعان استانی را مجاب کند به او رأی اعتماد دهند!

6- اما اکنون و با توجه به سیلاب‌های اخیر و نقش سدها موجود در خوزستان به نظر می‌رسد تیم فکری دکتر اردکانیان روی به اثبات سیاست‌های انجام‌شده در زمان تصدی مهندس بی‌طرف آورده و تمام امکانات وزارت نیرو را به استان خوزستان منتقل نموده تا برنامه‌ی عظیم توجیه سیاست‌های غلط توسعه نامتقارن منابع آب را که پیش از این زیر سوال بوده توجیه کرده و دهان همه‌ی منتقدان را ببندد و شعار مدیریت یکپارچه منابع آب را به‌کلی فراموش کرده است!

 

7- این روزها وزیر نیرو و ریاست جمهوری در خوزستان فقط راجع به خوزستان صحبت کرده و تنها از کلمه‌ی مهار سیلاب‌های بالادست استفاده می‌کنند و حتی یک کلمه نگفتند این سیلاب‌ها حاصل از رواناب‌های جاری از استان لرستان هستند.

به نظر می‌رسد کلمه‌ی استان لرستان یک کلمه‌ی ممنوعه شده و گفتن آن موجب جلب‌توجه کارشناسان و سؤالات متعددی از وزارت نیرو می‌شود که وزارت نیرو از آن ترس دارد!

باید دید آیا زهرچشمی که نمایندگان استان خوزستان به پشتوانه‌ی کارشناسی سازمان آب و برق خوزستان در جریان رأی عدم اعتماد به مهندس بی‌طرف از وزارت نیرو گرفتند باعث شده سیاست‌گذاری وزارت نیرو در اختیار سازمان آب و برق خوزستان و نمایندگان استان خوزستان قرار گیرد و وزارت نیرو از استان خوزستان می‌ترسد یا بحث دیگری در میان است!

 

8- نمایندگان استان لرستان بعد از سال‌ها اهمیت موضوع را درک کرده و انتقادات تندی را بر علیه سیاست‌های وزارت نیرو مطرح نمودند و وعده‌ی استیضاح وزیر نیرو را دادند که باید دید چقدر بر سر وعده‌های خود خواهند ماند و از شعار مدیریت یکپارچه منابع آب دفاع خواهند کرد و حقوقی که در این سال‌ها از استان لرستان ضایع شده است را می‌توانند به مردم برگردانند.

 

این مطلب توسط سید حسین صادقیان در وبسایت یافته منتشر شده است که به علت حساسیت موضوع در سایت نگین زاگرس بازنشر شد

 

48 نظر

 • چرا نباید لرستان پرآب سدی داشته باشد؟

  سرچشمه شاید گرفتن به بیل - چو پر شد نشاید گرفتن به پیل (فیل). شش میلیارد متر مکعب آب پشت سد دز است و آب رها شده سد دز معادل کل ظرفیت نهایی پشت سد گاوشمار (معشوره) در صورت ساخت میباشد! با توجه به وضعیت بد آبی ماههای گرم سال در جنوب خرم آباد ، چگنی ، کوهدشت ، رومشگان و پلدختر لرستان که هرساله کشاورزان خسارات می بینند مجمع نمایندگان لرستان کجایند؟ چرا عکس العملی نشان نمیدهند؟ چرا سدی برای مهار سیل نمیسازند؟ آیا وقت آن نرسیده فکری اساسی برای حل بی آبی لرستان بکنند؟ نمیشود پول این همه خسارت را صرف ساخت سدهای گاوشمار (معشوره) و بختیاری کرد تا آب لرستان که در استانهای دیگر سر ریز میشود و به دشتهای عراق هدایت میشود یا به خلیج فارس میریزد در لرستان بماند و درد کشاورزان را حل کند؟ چطور است آب از لرستان به استانهای مجاور میرود ولی در خود لرستان مورد توجه قرار نمیگیرد! مگر کشاورزی و دامپروری بدون تخصیص آب ممکن است؟ اگر سد مخملکوه وجود داشت خرم آباد را سیل نمی برد! چرا نمایندگان لرستان ساکت هستند چه وقتی بهتر از حالا و چه مطالبه ای بالاتر از اینها؟ دیدیم بسی که آب سرچشمه خرد - چون بیشتر آمد شتر و بار ببرد! لرستان همیشه فدایی سیاست های غلط وزارت نیرو است. بقیه مارو به نفع خودشون مصادره کردند.


 • بی مهری به لرستان تمامی ندارد!

  در اخبار ساعت ۲۱ شبکه خبر ، مجری از وضعیت سیل در شهرهای لرستان و خوزستان میپرسد و وزیر نیرو جناب اردکانیان متولد یزد میگوید : این سیل نعمت است و ما میتوانیم آب شرب شهرهای مرکزی ایران مثل اصفهان و یزد و کرمان را تأمین کنیم! یعنی فقط فکر و ذهنشان به انتقال آب به حاشیه کویر است نه حل مشکلات سیل زدگان لرستان! سیل برای ما نقمت بود نه نعمت.


 • آرمین شهاوند

  ما باید بالادست حوزه خوزستان را برای مهار سیلاب و سدسازی پیگیری کنیم و دولت باید برای آب و سدهای لرستان سرمایه گذاری کند. ما باید همیشه فکر کنیم که با وضعیت سیلاب مواجه هستیم چون مشکلات سیل در خرم آباد و شهرهای جنوبی لرستان برای همه مشهود است. از ۱۳ میلیارد متر مکعب روان آبی که در لرستان وجود دارد تنها ۹۰ میلیون مترمکعب یعنی کمتر از یک درصد مهار شده است! در واقع لرستان سد ندارد بلکه بشکه و حوضچه هستند!


 • سلاحورزی

  لرستان نیازمند مصوبات جدی برای توان یابی منطقه ای است چون راه آهن تهران - جنوب با سیل لرستان از کار افتاد و ۶۵ کیلومتر از جاده خرم آباد - پلدختر بطور کلی محو و نابود شد همچنین سیل دیوار فرودگاه خرم آباد را خراب کرد و آب تمام فرودگاه را در بر گرفت و آزادراه خرم آباد - اندیمشک هم بدلیل ریزش کوه ها بسته شد و شهرهای معمولان و پلدختر غرق در آب شدند‌ و رانش زمین روستاهای زیادی را غیرقابل سکونت کرد اگر زلزله و سیل بیاید لرستان هیچگونه زیرساختی برای کنترل ندارد. در واقع لرستان بدلیل ضعف زیرساخت و توپولوژی منطقه در زمان بحران دچار ضعف شدید میشود و نیازمند توجه ویژه دولت است


 • رشنودی

  در همین دو هفته نخست بارندگی فروردین ۹۸ بیش از ۱۳ میلیارد مترمکعب آب از لرستان خارج شده و تمام ظرفیت سدهای لرستان فقط ۲۸۰ میلیون مترمکعب است و نمایندگان و مسئولان لرستان نمیتوانند حتی ۵ میلیون مترمکعب از وزارت نیرو تخصیص بگیرند!!! همین سدهای در دست ساخت لرستان به ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند و اگر به بهره برداری هم برسند باز هم ظرفیت کل آب لرستان ۵۰۰ میلیون متر مکعب هم نمیشود! و تازه بودجه این سدها را هم حذف کردند! سدهای کوچکی که حجمشان فقط ۵ تا ۱۰ میلیون مترمکعب است و اساسأ بشکه هستند تا سد! و هنوز هم اراده جدی برای شروع ساخت سد در لرستان وجود ندارد. سد دز ۶ میلیارد مترمکعب آب پشتش دارد.


 • چگنی

  لرستان منبع پایدار آب شرب ندارد و در هیچکدام از شهرهای لرستان آب دائمی نداریم و آب شرب تمامی شهرهای لرستان از طریق چشمه و قنات تأمین میشوند و هیچ سدی برای آب شرب در لرستان وجود ندارد که این مسئله به لحاظ پدافندی نیز خطرناک است. میانگین اراضی آبی کشور ۴۶ ٪ است ولی در لرستان تنها ۲۳٪ است!!! در یزد کویری ۱۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت گلخانه وجود دارد ولی در لرستان فقط ۵۰ هکتار!!! اگر در همین خرم رود لرستان چند کار آبخیزداری انجام میشد و سد مخملکوه احداث شده بود تمام زندگی مردم لرستان با ۱۵ درصد بارش باران از بین نمیرفت! در لرستان علاوه بر سد سازی به اقدامات آبخیزداری هم نیاز داریم چرا که اصلأ تعطیل شده است. از استانهای لرنشین هیچگونه نظرخواهی در مورد تخصیص آب نشده است و دیدگاه کارشناسی مطرح نیست و در تخصیصها مسائل اجتماعی کمتر منظور شده و بخاطر نگاه تکنیکال، بلاد لرنشین را با مشکل مواجه مواجه کرده است.


 • سیل سکوت

  تحریم باعث شده در مدیریت منابع مالی محدودیت داشته باشیم. متأسفانه کار احداث سد در بلاد لرنشین با تأخیر و تعلل پیگیری میشود. حوادث طبیعی در همه جا اتفاق می افتد ولی آنها پیشگیری و جبران خسارات میکنند. رسانه ها باید مسئولان را رصد کنند تا کسی کوتاهی نکند. مردم لرستان گرفتار بلایای انسانی شدند با بارور کردن ابرها و دستکاری طبیعت این اتفاقات رخ داد. با انشاءالله و ماشاءالله نمیشود بحران را مدیریت کرد. تغییر با دستهای خود مردم ممکن است وگرنه معجزه اتفاق نمی افتد. نبود سد برای مهار سیلاب لرستان ، جنگل تراشی در زاگرس ، تخریب طبیعت ، از بین بردن مراتع ، چرای بیش از حد دامها ، سوزاندن و ذغال کردن جنگلهای بلوط و اجرا نشدن طرحهای آبخیزداری موجب سیل هرساله در لرستان شده است. هیولای سیل همه چیز را در لرستان از بین برد و تمام رسانه ها و فعالان داخلی در مقابل غم مردم لر یا سکوت کردند یا به تحقیر و توهین پرداختند.


 • سیلی سیل به خفتگان

  ملکشاهی نماینده خرم آباد در مجلس در گفتگو با سایت یافته گفت : در سیلاب اخیر ۴۰۰ میلیون متر مکعب سیلاب از لرستان خارج شد و این در صورتی است که لرستان هیچ سدی برای مهار و کنترل سیلاب نداشت! اگر زیاده خواهی برخی و کارشکنی های وزارت نیرو نبود و ساخت سد گاوشمار (معشوره) انجام میگرفت شاهد سیل دهشتناک نبودیم. سیلی بنیان کن که هست و نیست مردم را در خود فرو برد. اگر معشوره ساخته میشد امروز شاهد چنین فاجعه ای با این عمق در شهرهای خرم آباد ، چگنی ، معمولان و پلدختر که در زیر آب غرق شدند نبودیم. اگر لرستان سدی برای مهار سیل داشت خوزستان در تب و تاب سیلی خانمان برانداز نبود. اگر لرستان سد داشت کشاورزان دو استان الآن هم و غم دسترنج های بر فنا رفته شان را نداشتند. سیل آمد و تمام دارایی روستایی و شهری را با خودش برد و خانه هایشان را آوار کرد و دسترنج سالیان را زیر گل و لای مدفون کرد.


 • روزبهانی

  سیل آمد و تمام زیرساخت های استان فراموش شده لرستان را به کلی ساقط کرد. سیل مسیر توسعه را صد سال به عقب راند تا همچنان لرستان در مدار محرومیت گام بردارد. سیل آمد و هست و نیست را بر باد فنا داد. سیل تنها نبود ، بودند نمایندگانی که با زیاده خواهی او را هدایت کردند تا در پس شعارهای پوشالی انتخاباتی ، گل و لای بر سر لرستان و خوزستان بگیرند. سیل با همه وحشتناکی اش از سر لرستان گذشت و ما ماندیم و خانه های خرابمان ، ما ماندیم و آوارگی مان ، ما ماندیم و تمام داشته های زیر گل مانده مان ، ما ماندیم تا درس عبرتی برای دیگران باشیم و مردم لر فراموش نکنند که : باید بمیری سی یکی که بگریوه سیت! نباید مثل سابق لرها از کسانی دفاع کنند که امروزه به درد ما میخندند و نمک روی زخم ما میپاشند. باید تعصب و غیرت لری را به پای ارزش ها و مردمی ریخت که لیاقتش را داشته باشند نه این دلقکان و مگسان دور شیرینی که فقط چشمشان بدنبال منابع سرزمین لرهاست. همان هایی که در روز سختی بجای دلداری و همدردی ، به تحقیر وتمسخر مردم رنج کشیده لرستان پرداختند و خوشحالی خودشان را با توهین به لرها به روشنی نشان دادند. اما این را بدانند که زمین گرد است و ما هم کینه این توهینات را به دل داریم.


 • لرستان ضعف زیرساخت دارد

  رویا فخاریان : تقصیر شانس نیست ، خانه ما دری برای زدن نداشت ، دیوار خانه ما هم کوتاه ، کوتاهترین دیوار در کوچه و از همانجا فقر پایش به خانه ما نیز باز شد. به دلیل ضعف زیرساخت های لرستان و نبود سد برای مهار سیلاب ، باران به بلایی آسمانی تبدیل شد. جناب رییس جمهور ما مشکلاتی را که دولت سایه برایتان رقم میزند درک میکنیم اما مردم لرستان فقیرند اما نجیب و دست خالی را مشت میکنند تا غرورشان شکسته نشود ولی تبعیض را بر نمی تابند! مطالبات به حق مردم لرستان روی زمین مانده است یکی از مهمترین مطالبات سد سازی در این دیار پر آب ولی دیم کار است. قربانیان سیل به امکانات اولیه دسترسی ندارند. نجابت لرها سبب کم توجهی به آنان شده است. با خودمان رو راست باشیم و با صدای بلند کاستیها را فریاد بزنیم.


 • صبحی که لرستان به زیر آب رفت

  صبحی که خرم آباد به زیر آب رفت جهانگیری از خرم آباد رفت. در سفر رییس جمهور به خوزستان در میان سیل هم وعده تأمین خسارات احتمالی داده شد و هم پروژه تعریف شد و هم اعتبار در نظر گرفته شد و هم نقشه راه برای آینده مشخص گردید. اما در لرستان وزیر بهداشت آمد که نمیدانم چه ربطی به سیلاب دارد؟ لرستان ۸۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۹۰٪ آنها دیم است و هیچ سدی برای کنترل سیلاب سالیانه ندارد. نمایندگان و مسئولان لرستان هماهنگ مسأله را برای ریاست جمهوری تبیین بفرمایند و بگویند که اگر در شمال تهران سیلاب راه بیفتد در شهر ری سد نمیسازند. ای حکیم آب ز سرچشمه ببند! برای کنترل سیل باید سد در لرستان ساخت تا سیل در بالادست مهار شود و موجب زیان وخسارت به شهرها نشود.


 • بردیا افلاکی

  ساخت سدهای گاوشمار (معشوره) و بختیاری در لرستان برای نجات خوزستان راه حل اساسی است. بحران آب در شهرستانهای کوهدشت ، رومشگان ، پلدختر و چگنی کمتر از استانهای شرقی و جنوبی کشور نیست بطوری که دشتهای این شهرستانها با بحران جدی آب مواجه اند و سطح آب زیر زمینی این مناطق تا ۴ متر پایین آمده است و دشتهای ممنوعه اعلام شدند. در شرایط فعلی امکان سرمایه گذاری و فاینانس بخش خصوصی خارجی و داخلی عملأ صفر استو ایران بدلیل تحریم با محدودیت مالی روبرو است. در دو سیل اخیر (بهمن ۹۷ و فروردین ۹۸) زیرساختها و کشاورزی و شهرهای لرستان در هم کوبیده شدند چون لرستان سدی برای مهار سیلاب ندارد. هر ساله میزان قابل توجهی از آبهای سطحی لرستان به هدر میرود و نکته جالبتر اینکه در اوج بارندگی های لرستان ، کارگزاران دولت تازه بفکر برطرف کردن مشکلات فنی سدهای خوزستان می افتند. بارندگی و سیلاب خسارات زیادی در لرستان به بار می آورد و متأسفانه اقدامی در راستای ذخیره روان آبها نمیشود مثلأ در همین بارندگی های اخیر از ۱۳ میلیارد مترمکعب روان آبی که در لرستان وجود دارد تنها ۹۰ میلیون مترمکعب یعنی کمتر از یک درصد مهار شده است در واقع لرستان سد ندارد بلکه بشکه و حوضچه هستند.


 • زیناوند

  برخی سیل زدگان لرستان هنوز هیچ کمکی دریافت نکردند و بعضیها بیش از نیاز ، اقلام ضروری را به یغما بردند و گاه در فضای مجازی آگهی فروش میزنند! پلیس با این افراد برخورد قاطع کند. نظارت بر توزیع اقلام امدادی باید دقیق باشد تا سیلی که اموال مان را برده آبروی مان را هم نبرد. طبیعی است که مردم سیل زده عصبی و ناراحت باشند و احیانأ رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان دهند چون زندگی که در طول سالها برایش زحمت کشیدند در عرض چند ثانیه نابود شده و دچار شوک روحی شدند. مدیر بی مسئولیت بی معناست همه خصوصأ مدیران باید پاسخگوی مردم سیل زده باشند. بسیاری از راه ها ، پلها ، خانه ها و ... هیچ تاب آوری در برابر سیل نداشتند و فرو ریختند چرا با پیمانکاران متخلف برخورد قانونی نمیشود؟


 • از سلبریتی توقع تبلیغاتی میرود!

  علیرضا بیرانوند به عنوان یک چهره سرشناس (سلبریتی) برای حادثه سیل لرستان ورود کرد و کمکهای قابل توجهی به مناطق سیل زده لرستان کرد و مردم لرستان قدردان غیرت اوست اما آنچه از او توقع میرود جلب توجه رسانه ها ، مدیران ، نهادها و گروه های مرجع است نه کمک فیزیکی و واقعی! به زبان ساده تر از سلبریتی ها توقع تبلیغاتی میرود. پوشش علیرضا بیرانوند را با پوشش سردار آزمون در سیل آق قلای گلستان مقایسه کنید! حضور علیرضا با آن تیشرت سفید و شلوار جین پاره در منطقه سیلزده نشان از آموزش ناکافی سلبریتی های لرتبار است. مشکلات مردم سیل زده نباید در محاق خبری فرو برود. حامیان موقت و یاریگران غیر بومی در کوتاه مدت حضور دارند و منطقه سیلزده را به زودی ترک میکنند لذا باید به امدادگران و خیران محلی و بومی اعتماد کنیم و آنها را برای بازسازی سازماندهی کنیم.


 • لرستان دلسوز ندارد

  سیل که آمد همه چیز را با خودش برد ، جاده ها را خراب کرد ، خانه ها را ویران و همه اسباب اثاثیه را در یک چشم بهم زدن با خودش برد به دوردست های دور... سیل که آمد درست مثل ماری دور شهر پیچید و در یک چشم برهم زدن شهر را بلعید و رفت. دیگر از پلهای تاریخی پلدختر هیچ خبری نیست. پلهای دوره ساسانی مثل : پل کشکان ، پل شاپوری ، پل کلهرت (معمولان) ، پل گاومیشان و... از سیل بشدت خسارت دیدند و پایه هایشان فرو ریخت اما چون لرستان دلسوز نداشت نه صداوسیما ، نه رسانه ها و نشریات ، نه میراث فرهنگی و نه فعالان اجتماعی هیچ اشاره ای به پلهای باستانی لرستان نکردند اما اگر یک آجر از ۳۳ پل اصفهان که یک ششم قدمت پلهای لرستان را ندارد کم شود خدا میداند چه جنجالی در صداوسیما برپا میشود! تا زمانیکه مطالبه گر حقوقمان نباشیم در بر همین پاشنه میچرخد!


 • اوضاع اسفناک زندگی مردم سیل زده پلدختر

  اوضاع اسفناک زندگی مردم ، تخریب راههای مواصلاتی ، کوچه ها و خیابان های پر از گل خشک شده ، منازل مدفون شده زیر گل و لای ، اثاثیه آسیب دیده ، عدم بهداشت محیط و زیرساخت های شهری به خصوص شبکه های آب و فاضلاب در شهرهای سیل زده لرستان به شدت صدمه دیده و بحرانی است و با گزارشات گل و بلبلی تفاوت دارد! گل و لای در معابر در حال رسوب شدن است و مردم با چنگ و دندان در معابر تردد میکنند و دست خالی مشغول پاکسازی منازل هستند. توزیع غذا خانه به خانه صورت نمی پذیرد و مردم نمیدانند بفکر پاکسازی منازل غرق شده در گل باشند یا دویدن بدنبال غذا و یا در صف ایستادن برای آب و اقلام؟ مردم سیل زده دیگر رمق ندارند و صدایشان بالا نمی آید. آنها دچار شوک شدید روحی شده اند. مردم لرستان نجیب و آبرومندند و نمیخواهند به غرور و متانتشان آسیبی وارد شود. حاضرند گرسنه بمانند اما شخصیتشان حفظ شود. همگی لرتباران برای همدردی با سیل زدگان لرستان ، پروفایل و استوری های شخصی اینستاگرام و تلگرام اعم از صفحات شخصی و کانالها و گروه های فضای مجازی را تا اطلاع ثانوی به سیل پلدختر و معمولان اختصاص دهند. صدای مردم سیل زده لرستان به درستی به گوش مردم ایران نرسیده است. جاده های لرستان خلوت اند و از ترافیک ناشی از حرکت ماشینهای حامل کمکهای مردمی مثل زلزله کرمانشاه هیچ خبری نیست. مسئولی که در سفر به لرستان پایش در گل و لای فرو نرود همان بهتر که نیاید. پوشیدن کاورهای قرمز و آبی و مصاحبه پشت دوربین ها که هنر نیست!


 • چاغروند

  برخی از مردم سیل زده پلدختر از اصرار مسئولین بر نداشتن فوتی در حادثه سیل پلدختر بسیار متعجب اند و میگویند روزانه مشغول فاتحه خوانی و خاکسپاری اند اما چون شناسنامه و مدارک با دیگر وسایل منزل نابود شده اند و از طرفی ادارات و مراجع قانونی این روزها در پلدختر وجود و فعالیت ندارند و مردم مجال تشریفات قانونی و جواز دفن گرفتن را ندارند مراحل قانونی ثبت و اعلام فوتی ها قابل انجام نیست. البته که مسئولین براساس آمار پزشکی قانونی و ثبت احوال راست میگویند. دستگاه های ملی تمرکز خدمت رسانی را از آق قلای گلستان به پلدختر لرستان تغییر دهند چون به گفته رییس جمعیت هلال احمر کشور (علی پیوندی) اوضاع پلدختر و معمولان بسیار بدتر از گلستان است.


 • اجازه ندهید به اعتبار لرستان خدشه ای وارد شود

  ایجاد فضای نا امنی ، ظلم به سیل زدگان است. انعکاس اخبار نادرست و غیر واقعی در فضای مجازی و برخورد احساسی با مشکلات به وجود آمده برای مردم سیل زده در این شرایط بحرانی نه تنها کارساز نیست بلکه موجب ایجاد فضای نا امیدی در لرستان شده که این موضوع دشواری کار امداد رسانی را صد چندان میکند. اجازه ندهید به آبرو و اعتبار مردم لرستان خدشه ای وارد شود.


 • لرستان مغموم است

  زمان زلزله بم کرمان به عنوان امدادگر به منطقه اعزام شدیم در آنجا برخی به ماشینهای امدادی شلیک میکردند یا سگ زنده یاب را میدزدیدند به هر حال مردم آن منطقه حادثه دیده دچار شوک عصبی شده بودند ، ناراحت و محزون بودند و در چنین شرایطی هر عملی از انسان ممکن است سر بزند. شما زمانی که کسی خوابتان را بهم بزند آشفته میشوید حالا ، خود را جای کسی بگذارید که خانه خراب شده است! عرض بنده اینست زمانیکه این را میدانید چرا رسانه های بی وجود و بی سر و پا ، بخاطر ماستمالی کردن ، عدم توجه ، عدم رسیدگی ، عدم دیدن جایی به اسم لرستان ، با شانتاژ رسانه ای و اعمال کثیف ماکیاولیستی ، یک شوی تبلیغاتی به راه می اندازند ، آری ببینید مردم لرستان اینگونه اند ، مردم لرستان فلان و بهمانند و تلویحأ از مسئولیت شانه خالی میکنند و میگویند : اینان سزاوار کمک نیستند! تمام کنید این دلقک بازی هایتان را ، سالهاست جای شلاق های ستم برخی از شما قلم بدستان بی وجود و آدم های فاقد وجدان بر گرده لرستان مظلوم و رنج کشیده مانده است! بس کنید این نمایشهای مسخره را ، یک کمی شرافت انسانی داشته باشید ، یکمی انسانیت جای دوری نمیرود!


 • سرزمین رنج و درد و بی کسی

  در فیلمی که از سیل لرستان در فضای مجازی پخش شد پیرمرد اهل روستای دمرود معمولان با شکایت از عدم رسیدگی مسئولین امر گفت : نعمت روی زمین قسمت پر رویان است - خون دل میخورد آنکس که حیایی دارد!!! شش روز بعد از سیل که تمام خانه ام را برده هنوز کسی به ما سر نزده است برای امدادرسانی و ما شرف داریم دنبال هلیکوپتر نمی دویم که آب و نانی را به سمت ما پرت کنند!!! زخمی دردی وه تیر ناکسو - ای خدا ده ناکسو حقش بسو / سرزمین رنج و درد و بی کسی - لرسونه ، لرسونه ، لرسو


 • آبهای هفت دریا در مقابل رنج این مردم اندک است

  آه ، بابا ، آب دفترهای ما را برد - باز باران آمد اینجا ، خانه ها را آب برد / وای دارد اشک میریزد پدر آشفته است - وای مادر دختری از روستا را آب برد / توی خانه دختری میگفت دنبال دآ - گفت بابا گلونی بر سر دآ را آب برد / خانه زیر آب رفت و گفت کودک خانه کو؟ - ای خدا ما را کمک ، با خود دعا را آب برد / بی براری را دوباره یاد ما آورد سیل - از تبار کوهها ، چندین پیا را آب برد / خوت کمک کو إ خدا ، این را زنی آشفته گفت - کاش میدانست از اینجا خدا را آب برد / هرگز از اخبارگو نشنیده ام این مژده را - سیل آمد قصر زرین شما را آب برد.


 • بیداد آسمان

  وقتی که شهرها و روستاهای ما بدون مدیریت و مهندسی سیلاب در حریم رودخانه ها و مسیل ها (محل سیل) ساخته و توسعه می یابند نتیجه بهتر از این ویرانی نمیشود! وقتی سدهای بزرگی برای کنترل و مدیریت سیلابها و همچنین رونق کشاورزی در استان پر بارش لرستان ساخته نمیشود این خرابی های سیل طبیعی است! سیلاب با کسی دشمنی ندارد این روند طبیعی کار سیلاب است مگر اینکه مدیریت شود. اگر قرار است کمکی یا وامی داده شود و شهرها و روستاها بدون مدیریت و مهندسی سیلاب دوباره سر جای خود ساخته شوند همواره پتانسیل گرفتار شدن در سیلاب در آینده هم وجود دارد. جلوی باران را که نمیشود گرفت و در آسمان را نمیشود بست اما میتوان با علم و دانش طرح ها و سازه های محکمی را احداث کرد که در مقابل بلایا آسیب نبینند. بدون تدبیر و مدیریت ساختن ، یعنی ساختن برای طعمه شدن در سیلابهای بعدی لذا واقع بین و چاره اندیش باشیم.


 • غم اصلی بعد از سیل می آید

  حجم بارندگی یکسال در یکروز بارید و رودهای لرستان ظرفیت گنجایش این همه آب را نداشتند و طغیان کردند.بارور کردن ابرها کار همان هایی بود که به وزیر نیرو پیام دادند و اعلام آمادگی کردند.ما مردم لرستان در سیل تنها و بی کس بودیم و تازه غم بزرگتر ما پس از فروکش کردن سیل شروع میشود که نمایندگان شهرهای کویرنشین در مجلس سر انتقال آب لرستان به حاشیه کویر دعوا میکنند و طبق معمول مسئولان و نمایندگان لر مثل سابق سکوت میکنند.لرستان ۸۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد ۹۰ درصدشان دیم هستند.یزد کویری ۱۵۰۰ هکتار سطح گلخانه دارد و لرستان فقط ۵۰ هکتار. انتقال ثانیه ای ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب به کویر قم و اراک کم بود حالا باید منتظر فاز دوم انتقال به بیابانهای بی طول و عرض اصفهان و یزد باشیم.


 • توهینات وحشتناک پان پارسها به مردم سیل زده

  تداوم توهینات وحشتناک خود آریایی پندارها به مردم سیل زده لرستان که عامدانه چشم بر روی سیل لرستان بستند و آب و نفت بلاد لرنشین را چپاول میکنند اما بجای تشکر از ولی نعمتشان به لرها ناسزا میگویند. اگر مردم لر مانع پیشرفت و جهان اول شدن شما هستند پس دست از غارت بردارید و با فدرالیسم اقتصادی موافقت کنید. رسانه های تمرکزگرا لرستان را بایکوت خبری کردند و نه مشارکت لرها را در سیاست و تاریخ ملی بازتاب دادند و نه رنجشان را ، امروزه با جنگل تراشی ، سدسازی ، انتقال آب به کویر موجب به قهقرا رفتن زاگرس شدند. سیل ما را نابودتر کرد و مردم را در فقر و تنگدستی دو چندان قرار داد و در تله محرومیت گرفتار کرد. ما را فریادرسی جز خودمان نیست. ما یاوری جز خودمان نداریم. این روزهای تلخ و غم انگیز خواهد گذشت و باز هم بر ما ثابت خواهد شد که در این دیار بی مروت کسی دست یاری به سمتمان دراز نخواهد کرد و در روز عافیت فراموش نخواهیم کرد که تاوان این نامهربانی ها را چگونه پس بدهیم. مه وآ غم چه تنیا خراو خراو - مه د هوز وشتم د لون لفاو.


 • دریکوند

  اخیرأ مصوبه ای برای توسعه مناطق شرق و غرب ایران تصویب شده که در آن مدلی برای کل کشور طراحی کرده اند و ۱۰ استان توسعه نیافته در آن منظور شده که با توجه به این مصوبه امتیازات خوبی از جمله تسهیلات ۵٪ و دوره بازگشت سرمایه بیش از ۵ سال برای استانهای مشخص شده در نظر گرفته اند که متأسفانه سه استان لرنشین چارمحال بختیاری ، لرستان و کهگیلویه بویراحمد با بی مهری جزء آن نیستند!!!


 • بنگاه دروغ پردازی BBC فارسی

  در سیل بهمن ۹۷ خرم آباد ، فیلمی در فضای مجازی پخش شد که دو جوان خرم آبادی در حال نجات دادن ماهی هایی هستند که سیل آنها را به حاشیه رودخانه کشانده و آنها با پرتاب ماهی ها به رودخانه از مرگ تدریجی آنها جلوگیری میکنند اما در سیل نوروز ۹۸ پیج BBC فارسی ، فیلمی در اینستاگرام خود پخش کرد که چند جوان خرم آبادی موقع طغیان رودخانه دارند ماهی میگیرند!!!در صورتیکه فقط یک جا ماهی از آب رودخانه پرت شده بود و فردی ماهی را دوباره به رودخانه انداخت! همین برداشت bbc و تیتر فاشیستی آن باعث شد ملت همیشه در صحنه ایران زیر این پست هر آنچه که لایق خودشان بود به لرها نسبت دهند و مردم سیل زده را به سخره بگیرند! حالا بنگاه شایعه پراکنی BBC برداشت خودش را کرده که صحیح نیست. حالا به فرض مردمی که چند روز به دلیل سیل و نبود مواد غذایی دارند ماهیان پرت شده از آب را میبرند برای استفاده آیا حق این مردم رنج دیده اینست که اینگونه توسط یک رسانه بیگانه و بیخود به سخره گرفته شوند؟ کمک به مردم لرستان نمیکنید حداقل نمک به زخمشان نپاشید!!! در هر کجای دنیا از این اتفاقات بیفتد قلب بقیه هموطنان بدرد میآید اما در ایران وطن و هم میهن معنا ندارد اگر داشت که با آن همه اختلاس و پولشویی در پایتخت به غرور ۸۰ میلیون ایرانی توهین نمیکردند! ولی بعضی از انسان نماها در ایران بجای ابراز همدردی دارند زیر پست یک رسانه مزدور بیگانه که از پس مانده های توده ای های بی وطن تشکیل شده هزاران پیام توهین کننده به مردم سیل زده لرستان نمی فرستادند.


 • هزار حرف نگفته!

  اگر لرستان سدی برای کنترل سیلاب داشت سیل نوروز ۹۸ این همه خسارت به شهرها و روستاهای لرستان نمیزد و احتیاجی به رهاسازی آب سدهای خوزستان نبود!!! علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد. سیل آمد و آسیب زد و تخریب کرد چون این ذات آن است اما اگر سد در لرستان بود آسیبها را کنترل میکرد. رودخانه ، خانه رود است و اگر آن را خراب کنید ، رود ، خانه شما را خراب میکند‌.باید همه تدابیر را از قبل در نظر بگیرید.ایکاش موکبهای اربعین هم اکنون در مناطق سیل زده مستقر شوند تا مرهمی بر زخم سیل زدگان باشد.


 • شهری که امید میخواهد

  شهر پلدختر آب ندارد ، نصف شهر برق ندارد فقط چند کوچه گاز دارد فرماندار پلدختر که از اول سیل نبود عزل شد. سپاه آشپزخانه زده برای غذای گرم اما ظرفیتش برای هزار نفر است ولی جمعیت شهر ۷۰ هزارنفراست. سپاه در حال لایروبی معابر است اما زورش کم است. هنوز کسی به روستاها نرفته و خبری از مشکلاتشان ندارد. نت وصل نشده و تلفنها آنتن ندارند. حجم گروه های جهادی برای پاکسازی ۵ هزار خانه کم است. پلدختر فرماندار ندارد برای همین کار بازسازی کند است و بی برنامه. کمکهای مردمی دیر به پلدختر رسید چرا مردم مثل زلزله کرمانشاه کمک نمیفرستند؟ خبرنگاران و مسئولان با سروضع شیک و مجلسی می آیند و مردم آنها را توجیه گر کمکاری میدانند و بهشان تکه می اندازند که آمدید چند گزارش بگیرید بگید همه چیز خوبه؟ در یک کلام پلدختر و معمولان امید میخواهند چون سیل همه کاری با آنها کرده و مردم در جدال با گل و لای هستند که تا دو متر ارتفاع دارد وضع به حدی بد است که اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفته : بعید میدانم جاده خرم آباد به پلدختر امکان ترمیم داشته باشد! جهادگران قرارگاه امام رضا میگویند : جاده معمولان کامل نابود شده و جاده بشو نیست! جاده های روستاها هم یا از بین رفتند یا زیر انبوهی از آورده های سیلاب مدفون شدند. محموله های خارجی از کویت ، آلمان ، فرانسه ، سوییس ، اتحادیه اروپا و ارمنستان وارد ایران شده ولی به علت ضعف در توزیع حتی ممکن است به اهلش نرسد.سیل در لرستان خسارات شدیدی به بار آورد و ارتفاع آب تا پشت بام خانه ها بالا آمد و ارتباطات زمینی، را قطع کرد.


 • باروری ابرها

  سودابه حسنی دخت در اخبار ۱۴ شبکه اول گفت : مدیر مرکز باروری ابرها از امضای قرارداد وزارت نیرو با سازمان هوافضا و شرکت هواپیمایی تهران در این خصوص خبر داد که در استانهای مرکزی ، کرمانشاه ، چارمحال بختیاری ، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان جنوبی عملیات را آغاز خواهند کرد. گلکار افزود : وزارت نیرو بخش هزینه را متقبل میشود و با یک هواپیمای سپاه کار آغاز میشود و در ادامه دو فروند دیگر به آنها اضافه میشود. کار باروری ابرها ۲۰ سال است که در ایران انجام میشود و ۱۰ تا ۱۵ درصد در افزایش بارندگی ها تأثیر داشته است.


 • سونامی سیل

  بخاطر تأمین آب شهرهای کویری در جنوب غربی ایران سونامی سیل براه انداختند.فارس های فرش فروش این سیل را ببینند و شرمنده بشوند که بجای کمک به سیل زدگان میروند کنسرت و پارتی! آیا کمیته ای تشکیل شده برای حمایت از سیل زدگان؟ چاه های نفت پلدخترلرستان وخوزستان رفتند زیرآب بعد فارسها میرن جشن و کنسرت! ده ها رب المثل در مورد شخصیت پر غرور مردم لرستان (دارالغرور) گفته شده حالا نیروهای امدادگر سوار بر هلیکوپتر غذا و نان را برای مردم ما به زمین پرت میکنند! عزت و کرامت مردم لر از بین رفته که شما اینچنین برخورد میکنید؟ لرستان درگیر بزرگترین سیل قرن اخیر شد. مقصر رودها نیستند بلکه مدیرانی هستند که نتوانستند جاده های استاندارد ، پلهای ایمن و سدهای بزرگ غرای مهار سیلاب بسازند. بزرگی فاجعه سیل به قدری است که امدادرسانی کفاف نمیدهد و ۶۰٪ راههای ارتباطی استان را مختل کرده و ۱۰۰ پل را سیل با خودش برده و سیل همه ابعاد زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده و منازل / مزارع / منبع معیشت / راهها و زیرساختها را بطور کامل از بین بردند.چرا بنیاد مسکن و شهرداری معمولان و پلدختر اجازه دادند که لب رودخانه منزل بسازند؟ خرابی و آوارگی حاصل مدیریت غلط است.لرستان به جاده ، پل ، سد و امنیت احتیاج دارد. کارشناسان واقعی درباره آینده لرستان تصمیم بگیرند تا فرصتها و ثروتها به تباهی نرود.


 • پلدختر شهری غرق شده در گل و لای

  سیلاب آمد و بعد دیگر هیچ! شهر داغون شده ، زندگی مان نابود شده ، از خانه ام چیزی نمانده ، مغازه ام را سیل برد ، کمک رسانی خوب است اما این شهر به این زودی ها دیگر شهر نمیشود! پلدختر جزو نقشه ایران نیست ما را فدا کردند. هشدار به موقع به مردم داده نشد و تمام دارایی شان را آب برد. بعد از سالها زحمت دیگر خانه و زندگی نیست اما قسط وام هست! هلال احمر چادر و اقلام میآورد اما از شهرهای اطراف می آیند و به اسم پلدختری میگیرند و میبرند. کمک هست اما درست توزیع نمیشود. کمکها را میآورند اول شهر و بدست برخی میدهند و میروند. سیل آنقدر وحشتناک بود که مردم اگر خانه دو طبقه ای میدیدند درمیزدند و فرار میکردند طبقه بالا. زندگی مردم را گل گرفت. از شهرهای اطراف می آیند خودشان را گلمالی میکنند و اقلام کمکی را میگیرند و میبرند. بغض هیچ است در مقابل غم مردم پلدختر.


 • نبض زندگی در پلدختر کند میزند!

  سیل که نبود فقیر بودیم ، الآن دیگر نمیدانم وقتی دیگر هیچی نداریم اسم مان فقیر است یا چیز دیگری؟ مردم دیگر امید ندارند پلدختر سرپا شود. سیل هر چه هنر داشت روی شهر پلدختر رو کرد. سالی چندبار در پلدختر هشدار سیل میدهند بعضی مواقع هم سیل می آمد یک مقدار آب بالا می آمد و سریع تخلیه میشد. شب آمدند گفتند بارندگی است مراقب باشید قبلأ گاهی تا یک هفته باران می آمد ولی سیل راه نمی افتاد اینبار یکروز بارندگی باعث شد معمولان و پلدختر به زیر آب بروند حتی فرمانداری پلدختر را آب برد.


 • عصبانیت مردم پلدختر بخاطر آب و نان نیست

  باور کنید روز سیل پلدختر ۵ هزار نفر بالای پشت بام بودند چیزهایی از آن بالا میدیدیم که اشکم درآمد اما کاری از دستمان ساخته نبود ، میگفتند هلی کوپتر می آید اما شب شد و خبری نشد. آب که یک متر پایین تر رفت خود مردمی که آن طرف پل بودند و لودر و کمپرسی داشتند ماشین هایشان را به خیابانها انداختند و مردم را از سر پشت بامها سوار میکردند و میبردند آن ور پل. کدام هلال احمر ، کدام نیروی امدادی ، خود مردم پلدختر به داد هم رسیدند. فکر میکنید عصبانیت مردم برای نداشتن آب و نان است؟ والله درد ما این نیست... اندازه ۳ برابر جمعیت پلدختر کمک می آید ولی چیزی به مردم نمیرسد از کوهدشت و رومشگان می آیند و همان اول شهر کمکها را میگیرند و میبرند.معلوم نیست چه کسی توزیع میکند؟بخدا قسم در این مدت حتی یک چادر بدست ما نرسیده است. هلال احمر درست مدیریت نمیکند.اصلأ در شخصیت من نیست برای یک وعده غذا در صف بایستم اگر کمکی هست بیاورند درب منزل. باور کنید لوبیا و کنسرو نمیخواهیم فقط کمک کنند این گل و لای از وسط خانه و خیابان جمع شود.نبض زندگی در پلدختر کند میزند.شهری غرق شده در گل و لای. سیل هر چه بوده برده و آنچه که مانده گویی با منت برای پلدختری ها برجای گذاشته است. نبض زندگی در پلدختر وسط گل و لای کند میزند.


 • جودکی

  مراتع ، جنگلها ، جوی و کانال عمومأ مانع از هجوم سیل میشوند اما از اهمیت آنها غفلت شده و کمابیش لایروبی رودخانه ها به تعویق افتاده و سدها بصورت غیرکارشناسی در پایین دست لرستان احداث شدند. کارشناسان محیط زیست غالبأ این حجم از بارش را دور از انتظار ارزیابی کردند و عواقب آن را غیر مترقبه خواندند. باران بدست ما غیر مترقبه میشود و نه عوامل ماورایی! به قول معروف در لطافت طبع باران خلاف نیست ؛ باران بویژه باران بهاری که آب نیسان هم خوانده میشود نعمت است و ما به دست خود آن را به نقمت بدل کردیم.


 • درد نوکری مملکت ندارید

  مظفرالدین شاه قاجار در پانویس نامه های اداری پی در پی مینوشت : درد نوکری مملکت ندارید ، محض همین بی دردی است که کار مملکت سامان نمیگیرد! سد کرج بین سالهای ۱۳۳۳ تا ۱۳۴۰ به وسیله لینداتال و کلاپ دو مهندس باسواد آمریکایی و پس از چندین سال تحقیق و ممارست و خاکشناسی و شناخت استراکچر خاک ساخته شد. آیا دیده اید آب این سد طغیان کند و سبب ویرانی شود؟ علت اینست که متأسفانه عده ای شم و رمز کار را نمیدانند و میروند پشت سر هم سد ناایمن میسازند! آب لبریز میشود و سیلاب جریان می یابد و به سیلی وحشتناک تبدیل میشود. در تعطیلات عید ۹۸ بیش از ۲۰ استاندار و صد فرماندار مرخصی گرفتند و به خارج رفتند.چرا هرکس که به مقام و موقعیتی میرسد هوس رفتن مسافرت خارج میکند؟هلال احمر در شهرهای در معرض سیل پیغام صادر میکردند که خانه ها را ترک کنید و به مکان امن بروید! کجا امن است؟آخر جایی را تعیین نکردید که مردم بروند مگر مردم بیچاره چند خانه دارند که در موقع سیل به آنجا بروند؟


 • فانوس بهاروند

  دختران پلدختر ! از کدام پل گذر خواهید کرد ، وقتی همه پلها شکسته و هیچ پلی پشت سر نمانده است... رودی که زنده بود و زندگانی می بخشید میرفت تا جنوبی ترین جنوب ها ، اکنون با گل و لای می آید تا مرگ بیافریند. گل و لای تاریخی که بر تارک اش نشسته است. تلخ ، خشم برکشیده از آدمی و زمان ، خروشید و پلها را شکست... آن سوی پل ، دختری چشم به راه مانده است : چشمان آهو...


 • باران رحمت به سیل زحمت تبدیل شد

  نوروز ۹۸ باران رحمت از بی تدبیری مسئولان ما به سیل زحمت تبدیل شد و خسارات سنگینی به روستاها ، شهرها ، زمینهای کشاورزی ، پلها و راهها زد که مخوفترین و مهیب ترین چهره سیل را در پلدختر لرستان دیدیم. دختران دشت / دختران انتظار / دختران امید تنگ / در دشت بیکران / دختران رود گل آلود / دختران هزار ستون شعله به طاق بند دود / دختران عشقهای دور... در خوزستان سدها مانع پیشروی سیلاب شدند البته سدهای استاندارد و نه سدهای خاکی که اگر بشکند مصیبت را مضاعف میکند.چون ایران منطقه خشک است باید قدر بارانهای گاه گاهی را بدانیم و نگذاریم هدر برود خاصه اینکه ممکن است سیلابی باشد. از این رو باید سد احداث کرد. سال ۹۷ شاهکار بود وضعیت اقتصاد و قیمت ارز و زلزله و گرانی و جدیدأ سیل هم بهش اضافه شد حالا رفتیم سال ۹۸ خدا خودش رحم کند.


 • به جویی که یکروز بگذشت آب

  به جویی که یکروز بگذشت آب - نسازد خردمند از او جای خواب!!! از این صریحتر و روشنتر نمیشود که در مسیل رودخانه ، خانه نسازید. دکتر دیوید سوزوکی زیست شناس کانادایی درباره سیلهای آسیا گفته : ما باید برای پیشگیری و تعدیل مشکلاتی مانند سیل و خشکسالی و اختلالات اقلیمی با طبیعت همکاری کنیم. زمانیکه علیه طبیعت کار کنیم علیه خود کار کردیم...همکاری با طبیعت در درازمدت مؤثرتر و مقرون به صرفه تر است! اگر ما هنگام طراحی شهرها طبیعت را در ذهن خود میداشتیم میتوانستیم مشکلات کمتری را پیرامون سیلها و آلودگی و گرمای مفرط مشاهده و از هزینه های سنگین آن پیشگیری کنیم.


 • چرا در انگلیس با ۹ ماه بارندگی در سال ، سیل نمی آید؟

  با نابودی درختان ، مراتع و آبخوان ها به سیل خوشامد گفتیم.وقتی خاک عریان میشود باران روی آن میبارد و به سرعت پایین می آید و میتواند یک پل بتنی را واژگون کند. رودخانه ها حریمی ندارند در ساحل رودخانه ساختمانهای چندین طبقه و هتل و ویلا ساختیم و لایروبی هم نکردیم و رسوباتی که در طی سالها با خود می آورد بر اثر فشار آب مثل سیمان سفت میشود.رودخانه ای که کف آن پر از گل و لای سفت شده سیمانی است کجا برود؟ آبخیز را از بین بردیم و خاک لخت در اختیار سیل گذاشتیم از طرفی هم رودخانه توان انتقال این همه آب را ندارد و طغیان میکند و فاجعه رخ میدهد.در انگلیس ۹ ماه سال باران میبارد ولی هیچگاه سیل خانه مردم را خراب نمیکند ولی در بنگلادش که نصف انگلیس باران میبارد یکباره ۱۰ هزار نفر آواره و ۲ هزار نفر میمیرند چون در بنگلادش ۱۵۰ میلیون جمعیت گرسنه هرچه از زمین سبز میشود را بلافاصله چرا میدهند تپه ها و دامنه های کوه هیمالیا صخره هایی به اندازه پنج برابر دفتر روزنامه را جدا کرده و وارد هفت رودخانه ای که در بنگلادش جریان دارند میکند که در آخر خلیج بنگلادش را میسازد اما در اروپا نهایتأ رودخانه کمی ورم میکند و حداکثر یک ماشین چپ میکند اما در ایران فاجعه به بار می آید! مسیل آب در شیراز را به پارکینگ تبدیل کردند ۲۰۰ ماشینی که در دروازه قرآن سیل برد به دلیل بازکردن نابهنگام سد خاکی بود.رودخانه را کور و آسفالت کردند بقول سعدی : غلامی که آب جوی آورد آب جوی آمد و غلام ببرد! وقتی سیستم طبیعت را بر هم زدیم پشت دستی میخوریم و طبیعت انتقام میگیرد چرا رودخانه را لایروبی نکردیم؟ چرا در لرستان پر باران سدی برای کنترل سیلاب نساختیم؟ اما کلی سد انحرافی برای انتقال آب به کویر طی این ۴۰ سال ساختند؟ ۱۳ سد را طی ۴۰ سال به تعداد ۶۵۰ سد رساندند!


 • خسارت سیل بیش از بودجه ۹۸ است

  غلامرضا تاجگردون رییس کمیسیون برنامه و بودجه گفت : دولت به تنهایی نمیتواند نسبت به تأمین خسارات سنگین وارد شده اقدام کند چون خسارات سیل نوروز بیش از بودجه سال ۹۸ است و باید از صندوق توسعه ملی پول برداشت شود. سیل زدگان لرستان در وضعیت نامناسبی قرار دارند و کشتزارها / احشام / منازل / باغات / پلها و راههای ارتباطی از بین رفتند و مردم دیگر سرمایه و منبع معیشتی ندارند.مسئولان باید خود را جای سیل زدگان بگذارند و برای جبران خسارات هم از مردم داخل و هم از کشورهای خارجی کمکها را دریافت کند تا وضعیت مناطق سیل زده دوباره عادی شود وگرنه وام ۵ یا ۱۰ میلیونی هیچ دردی را درمان نمیکند.


 • ماهی دریای یزد!

  تمامی نیاز کشور به ماهی را میتوانیم در یزد تأمین کنیم!!! این جمله عجیب را محمد پور کاظمی ، رییس مؤسسه تحقیقات شیلات ایران بیان کرده است. وی در ادامه اظهارات خود افزود:در بافق یزد به صورت گلخانه ای ۲ واحد پرورش ماهی تیلاپیا ایجاد شده است! آیا تاکنون از خودتان پرسیده اید یزد کویری که اکنون به یکی از قطبهای تولید آبزیان و خاویار در ایران تبدیل شده با کدام آب اینکار را انجام میدهد؟ " مزیت نسبی" یکی از اصطلاحات پرکاربرد اقتصادی است که براساس آن اقتصادهایی موفق ترند که محصولات و خدمات خود را با کمترین هزینه نسبت به رقبا تولید کنند! مزیت نسبی که از طریق ایجاد یک صنعت در مستعدترین منطقه از نظر منابع به دست می آید به تولید کنندگان این امکان را میدهد تا تولیدات خود را با هزینه کمتری نسبت به رقبا به بازار اراعه دهند. اما متأسفانه در کشور ما به دلیل " لابی گری کویریها" ، آب بلاد لر نشین را با صرف هزینه های بسیار بالای اقتصادی ( حفر تونل ، لوله گذاری ، پمپاژ و تصفیه ) ، زیست محیطی و حتی امنیتی چند صد کیلومتر به آن طرفتر انتقال داده و تولیدات آن صنعت آب بر ( آب دوست ) را با صرف هزینه های حمل و نقل بالاتر ، دوباره به همان مناطق فقر زده لر نشین ، برای فروش ارسال میکنند!!! به عنوان مثال آب مناطق لر نشین را به بهانه آب شرب به شهرهای حاشیه کویر انتقال داده و سپس یخ بسته بندی شده / آب معدنی / برنج / و ماهی را به استانهای لرستان ، چارمحال بختیاری ، کهگیلویه و بویراحمد ، خوزستان و … میفروشند!!! آیا نمیتوان همان یخ را در استانهای پر آب لر نشین تولید کرد تا کارگران بلاد لر نشین مجبور نباشند برای کارگری در یک کارخانه یخسازی به استانهای کویری مهاجرت کنند؟ به واقع در حالیکه هم آب از خودمان است و هم نیروی کار ، چه دلیلی دارد این یخ یا آب معدنی در اصفهان کویری تولید شود؟؟؟ جای سؤال است که چرا به قیمت نابودی محیط زیست و اکوسیستم استانهای لر نشین میبایست در استان کویری یزد ۱۱۰۰ تن ماهی در سال تولید شود؟؟؟ آیا نمیتوان به جای انتقال آب با هزینه های سرسام آور و نابودی اکوسیستم مناطق لر نشین همان ۱۱۰۰ تن ماهی در دل کویر را در بلاد لر نشین پرورش داد؟؟؟ کدام عقل سلیم یا کدام نظریه توسعه حکم میکند استان کویری و بیابانی یزد یا قم و اصفهان وارد صنعت تولید ماهیان خاویاری شوند جز لابی گری کویریها در تهران؟ چرا در استان یزد تنها از یک فیل ماهی بیش از ۴ کیلوگرم خاویار به ارزش ۱۲ میلیون تومان استحصال میشود !!! ولی مناطق لر نشین به رغم استعداد بالا در این زمینه هم با بی آبی و هم با فقر تحمیل شده دست و پنجه نرم کنند؟؟؟ چرا یزد کم آب باید پیشگام تولید خاویار در ایران باشد؟ چرا استان کویری یزد باید مقام دوم تولید محصولات گلخانه ای / مقام هفتم تولید زعفران / مقام پنجم تولید زرد آلو / مقام اول تولید گوشت مرغ / مقام اول در تعداد مجتمع های گاوداری / مقام اول تولید روناس / مقام اول تولید گوشت بلدرچین و کبک / مقام سوم تولید پسته / مقام چهارم تولید انار و … را به خود اختصاص دهد در حالیکه در بسیاری از موارد مذکور هیچگونه استعدادی ( طبیعی و مالی ) ندارند؟ این حجم از حاتم بخشی از کیسه کیست؟ این همه صنایع بدون آب محال است در کویر دوام بیاورند!!! میزان سرمایه گذاری دولت در یزد ۳۰۰ برابر لرستان است. مگر میشود لرستان با دارا بودن ۱۴ میلیارد متر مکعب آب در سال _ ۳۹۳۰ دهنه چشمه _ بیش از ۳۲۵۰ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق _ ۱۵۲۷ قنات _ ۲۴۵۰ کیلومتر مسیر رودخانه و آبراه _ و دارا بودن آب و هوای کوهستانی و معتدل ، از ۸۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی تنها ۲۰ % زمینهای کشاورزی اش آبی باشند!!! ولی ۴۲ درصد زمینهای استان کویری یزد زیر کشت آبی باشند؟ آیا این چیزی بجز تبعیض نژادی و نابرابری ناحیه ای نیست؟ مگر میشود استان خشک یزد با ۱۵۰۰ هکتار سطح گلخانه ای سالانه ۴۲۶ هزار تن محصولات گلخانه ای تولید کند! ولی در لرستان با این همه آب و استعداد در حوزه کشاورزی تنها ۳۱ هکتار گلخانه !!! آنهم در دست بهره برداری باشد؟ به واقع در کشور قومگرای ایران برای داشتن یک صنعت لازم نیست منطقه شما استعداد آنرا داشته باشد بلکه باید در پایتخت لابی آن را داشته باشید!!! اگر کویری باشی که در دل کویر سالانه ۱۱۰۰ تن ماهی و ۴۲۶ هزار تن محصولات گلخانه ای هم تولید میکنی! ظاهرأ لابی های کویری حاضرند ماهی را با ماسک اکسیژن در دل کویر رشد دهند ولی در کنار آبها و چشمه های بلاد لر نشین پرورش ماهی نزنند! جالب اینجاست که به جای استانهای کویری در لرستان پرآب طرح سازگاری با کم آبی برگزار میشود و هزاران چاه مورد استفاده کشاورزان را پلمپ کردند!!! به واقع در کشور ما برای داشتن یک صنعت لازم نیست منطقه شما استعداد آن را داشته باشد بلکه داشتن لابی در پایتخت کفایت میکند. اگر منطقه شما کویری باشد ماهی ، یخ ، آب معدنی ، برنج و … هم تولید میشود. کوتاه سخن اینکه توزیع نا متعادل امکانات و خدمات اقتصادی ، اجتماعی ، کشاورزی و … به شدت عدالت اجتماعی را در ایران تحت شعاع قرار داده است بی جهت نیست که ایران رتبه دوم در جهان را از نظر نابرابری های ناحیه ای دارد! اگر به دنبال راهی برای کاهش نابرابری های منطقه ای و حرکت به سمت توسعه متوازن در کل کشور نباشیم در آینده باید شاهد تبدیل این نابرابری های اقتصادی به معضلات امنیتی باشیم. چشمات قراره که درآد لطفعلی خان … دور دور اخته هاست لطفعلی خان


 • خسارت 792 میلیاردی سیل به خرم آباد

  خسارت ۷۹۲ میلیارد تومانی سیل بی‌سابقه‌ی ۱۲ فروردین‌ماه ۹۸ درلرستان وخرم‌آباد، بیشترین تخریب و آسیب را به زیرساخت‌های شهری وارد کرد. درمیان بی‌تفاوتی نمایندگان؛ اعتبارات خسارت سیل به خرم‌آباد درحال کاهش است! درشرایطی که تصور می‌شد، نمایندگان خرم‌آباد درمجلس با پیگیری‌های مداوم در کوتاه‌ترین زمان ممکن، ضمن تأمین اعتبارات لازم، تجهیزات و امکانات بیشتری برای شهر خرم‌آباد در نظر بگیرند؛ اما هیچ اقدام مشهودی انجام نگرفت!پر واضح است که بازسازی و ترمیم خسارات ۷۹۲ میلیارد تومانی فروردین ۹۸ خرم‌آباد از عهده‌ی شهرداری مرکز استان خارج است!هرچند که شهرداری با تمام تنگناهای موجود، عملیات بازسازی نقاط خطرآفرین شهر را آغاز کرده، اما اگر نمایندگان خرم‌آباد در مجلس بدون حرکت و رایزنی‌های لازم فقط نظاره‌گر باشند، وضعیت عمرانی شهر تغییرات اساسی نخواهد کرد ونمایندگان خرم‌آباد می‌بایست در مقابل افکار عمومی پاسخگو باشند!بنا بر اخبار دریافتی دولت مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان جهت بازسازی زیرساخت‌های خرم‌آباد درنظر گرفت که متأسفانه این رقم اندک نیز درحال کاهش می‌باشد!سؤالی که دراین شرایط به ذهن خطور می‌کند این است: چگونه شهری که ۷۹۲ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌هایش وارد شده، فقط ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار مالی برایش در نظر گرفته می‌شود؟و اینکه بر چه اساس و منطقی همان ۱۲۰ میلیارد تومان درحال کاهش هست؟بی‌گمان چند ماه دیگر زمان انتخابات فرا می‌رسد و همین نمایندگان امروزی مجلس، شال و کلاه بر سر، در کوی و برزن حاضر شده، سینه جلو می‌دهند که برای شهر خرم‌آباد چه‌ها که نکردیم! نمایندگان دیگر شهرها که نسبت به خرم‌آباد خسارت کمتری دیده‌اند با رایزنی و پافشاری اعتبارات قابل‌توجهی برای جبران خسارات سیل بخود اختصاص دادند؛ اما نمایندگان ما آن‌طور که باید و شاید در این زمینه با قدرت تأثیرگذار نبوده‌اند.امیرمحمد باقرزاده


 • استثمار

  استعمار شاخ و دم ندارد! فرض کنید یک کشور نفت یک کشور دیگر را استخراج کرده و میفروشد و سود حاصل از آن را در کشور خود سرمایه گذاری می کند (مانند آنچه که بریتانیا در سالهای قبل از سال ۳۲ با نفت ایران کرد) فرض کنید که یک کشور ماده و منبع طبیعی پراهمیت تر و گرانتر از نفت مانند آب را از یک سرزمین به کشور خود انتقال میدهد و نه تنها هیچ پولی به بومیان نمیدهد بلکه مردم بومی را از آب شرب هم محروم کرده و معترضین را سرکوب و آنها را بعنوان مخل امنیت ملی سرمایه داران زندانی میکند! دقیقا چنین رفتاری با مردم خوزستان، لرستان و چهارمحال بختیاری توسط کویرنشینان میشود. نیروهای حافظِ منافع کویرنشینان《کویرلَند》در تیر ۱۳۹۴ مردم محروم بُلداجی را به گلوله بستند و در ۳ بهمن ۱۳۹۶ به تجمع اعتراضی مسالمت آمیز خوزستانیها مقابل استانداری خوزستان حمله کردند و چندین زن را زیر لگد و باتوم گرفتند!عباس کشاورز معاون وزیر کشاورزی در سفری که به خرم آباد مرکز لرستان داشته، گفته: لرستان دشت ندارد! پس نیاز به آب ندارد! و کشت دیم کنید تا آب به استانی دیگر (اصفهان) رود!!! چنین اظهارات غیرمسولانه، غیر علمی و بشدت تبعیض آمیز از زبان مدیری جاری میشود که اُصولاً میبایستی کمی سواد اکولوژیک و نیز مردم شناسی داشته باشد. دستکم این معاون وزیر میداند که انتقال آب موجب کاهش ذخیره های آب زیرزمینی غیرقابلِ جایگزین خواهد شد که خشک شدن چشمه ها، تالابها، جویبارها و رودخانه ها را در پی خواهد داشت! با خالی شدن سفره های زیر زمینی و انتقال آبهای سطحی، کل پوشش گیاهی، جنگلی، جانوری، کشاورزی و دامپروری از بین خواهد رفت و مضافاً بر این موجبِ تهدید حیات نه تنها در لرستان بلکه در خوزستان و بختیاری سیل مهاجرت به کویر و بروز بحرانهای اجتماعی خواهد شد. هم اکنون نه تنها بسیاری از شهرهای لرستان، بختیاری و خوزستان در بخش کشاورزی با کمبود آب مواجه هستند بلکه آب شرب جیره بندی شده است. لرستان ۸۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۹۰% آنها دیم است و اگر لرستان سد داشت سیل آن همه خسارت به شهرها نمیزد!در برخی مناطق لُرنشین با تانکر هم آب توزیع نمیشود و مردم با زحمت بسیار آب شرب خود را تهیه میکنند. بعلت خشکاندن رودخانه های خوزستان از جمله زهره و کارون آب دریا پیشروی کرده و میزان شوری آب موجب تعطیلی کشاورزی در هندیجان و نابودی نخلستانهای آبادان و خرمشهر شده است.


 • پروژه کویر سبز

  نتیجه تحقیقات کارشناسی نشان میدهد که کارهایی که در اجتماع به حالت خلاف و ناهنجاری صورت میگیرد نه اَمری غیرطبیعی و نه نالایقی مردم است بلکه دست اندرکاران، تمام کلیات این کارها را تحت کنترل و به روش دلخواه تنظیم مینمایند تا بلکه انرژی و رمق مردم گرفته شود مثلاً مسکن که امروزه مشکل طبقه کارگر و ضعیف و نوخانه ها هست با یک مدیریت خیلی ابتدایی میتوان آنرا رفع کرد اگر زمینهای کشاورزی بین این شهر تا آن شهر را در نظر بگیری اگر یک هزارم یا یک پنج هزارم زمین را اختصاص به تنها کسانی که ضعیفند و درآمد ندارند بدهند و حتی پولش را هم بگیرند و با وام اندک و کمک نیروهای جهادی کمک کنند این مشکل حل میشود ولی اینکار نمیشود تا مشکل باشد و بیشتر هم بشود مابقی کارها نیز به همین صورت آموزش عمومی، جمع آوری سرمایه های سرگردان، کم کردن شکاف طبقاتی، تنظیم ناهنجاریها، اقتصاد ملتی و عمومی و یکسری کارها ولی ما فقط گوش میکنیم اونها هم شعاری که به مرحله عمل نمیرسه را سر میدهند. وقتیکه دائماً آب را از کهگیلویه، بختیاری و لرستان به کویرمرکزی انتقال میدهند جمعیت لُرها هم بدنبالش به کویر میرود و بعد از مدتی《فارسیزه》و《فارس زده》میشود و دیگر هویت لُری و منافع بلادلُرنشین برایش اهمیتی ندارد به این صورت روز به روز بر جمعیت وقدرت فارسها در کویر افزوده میشود! بجای اینکه لُرها به انتقالات آب اعتراض کنند و بجای مهاجرت در شهرهایشان بمانند و با مطالبه گری آنها را رونق ببخشند و آباد کنند ساده ترین کار یعنی《مهاجرت به کویر》را میپذیرند و جا خالی میکنند برای عربها و کردها! همین الان تمام معادن و صنایع جانمایی شده در کویرمرکزی منافعشان به جیب همان شهرهای کویری میرود و ما مجبوریم حتی با قیمت بیشتر از ارزش محصولات آنها را بخریم ولی در مورد آب متاسفانه با واژه ملّی بودن چپاول آنرا توجیه میکنند!!!


 • احداث《نیروگاه آبی》در کویرقُم

  آب الیگورز لُرستان را به قُم انتقال دادند و در کویر قُم《بزرگترین نیروگاه آبی》را تاسیس کردند! بعد در گلپایگان با همان آب انتقالی《سد کوچری》را ساختند! در قم《دریاچه گردشگری ۸ هکتاری جوان》را ساختند و در کَهک قم دارند برنجکاری میکنند! در لُرستان اجازه احداث مجتمع پرورش ماهی نمیدهند اما در کویرقُم خاویار تولید میکنند! کُل زمینهای گلخانه ای لُرستان ۸۰ هکتاراست اما در کویر یزد ۱۵۰۰ هکتار!!! از زمان محمدعلیشاه قاجار دارند از مسجدسلیمان نفت استخراج میکنند و دلارهای نفتی خرج بُرجسازی در تهران میشود! کارخانه تُن ماهی هایلی در اصفهان تاسیس شده که نه آب دارد نه دریا! کُهگیلویه روزانه به اندازه امارات نفت تولید میکند اما فقیرترین استان ایران است! ۶۴% تسهیلات بودجه مملکت فقط در تهران خرج میشود! 45% صنایع ایران در تهران است! تمامی صنایع آبخواه ایران در کویرمرکزی مُستقر شدند! صنایع فولاد و ذوب‌آهن در تمام دُنیا در کنار سواحل استقرار دارند اما در ایران صنعت فولاد درشهرهای خشک کویرند! اگر این استعمار و استثمار نیست پس چیست؟ منابع آب و نفت بلادلُرنشین را به کویرستان منتقل میکنند و سهم مردم لُر را هم با تحقیرسیستماتیک، جوک نژادی، بیکاری، مهاجرت و فقراقتصادی میدهند! به هرکسی که به این استثمار اعتراض کند مثل علیمردان خان انگ تجزیه طلب، راهزن و عامل بیگانه میدهند! کار استعمارگر همین غارت مستعمره است! استعمارشرقی به مراتب بدتر از استعمارغربی است!


 • ایذه در محاصره ۳ سد است ولی آب ندارد!!!

  سد کارون 4 که بزرگترین سد ایران است در شهرستان لُردگان بختیاری قرار دارد ولی اگر بروید بررسی کنید دارند به تمام روستاها با تانکر آبرسانی میکنند!!! تمام مدیریت سدهای استان بختیاری در دست《شرکت آب منطقه ای اصفهان》است! که بزرگترین توهین به شعور بختیاریهاست! هدف فقط توسعه لِجام گسیخته شهرهای کویری است و بس!!! در شهر ایذه خدا شاهده آرزوی یه حمام درست حسابی به دل مردم مانده یا آبها دائماً قطع هستند یا کم فشارند! ایذه وسط 3 سد بزرگ است ولی بهش آب نمیدهند! فاصله ایذه تا《سد کارون سه》فقط 15 کیلومتر است و تا کارون چهار فقط 60 کیلومتر و تا سد شهیدعباسپور 45 کیلومتر است ولی چون ایذه لُربختیاری هستند به عَمد مردم را در بی آبی و محرومیت گذاشتند نزدیک 80% جوانان تحصیلکرده ایذه در بیکاری و نداری به سر میبرند!


 • مشاهیر خُراسان

  رواج شاهنامه و کوروش پرستی بین لُرهای بختیاری زمان پهلوی دوم در جهت یکسان سازی فرهنگی صورت گرفته و با شیوع رسانه های شنیداری و دیداری به اوج خود رسید و همه نوع تلاشی برای ترویج این کتاب انجام دادند مردم لُر بجای اینکه《پیگیر مطالبات اقتصادی》و《رونق صنعت و کشاورزی و گردشگری》باشند از همه چیز خود گذشتن و شاهنامه خوان فارسها شدن! شمایی که جوانانتان در فقر و تنگدستی به سر میبرند و به غربت مهاجرت کردن چه به شاهنامه خوانی؟ مردم لُر بخاطر بیکاری و نبود کار و سرمایه آواره شهرهای اصفهان و تهران و شیراز شدند آنوقت عده ای سنگ افسانه‌های و شخصیتهای خیالی شاهنامه و کوروش را به سینه میزنند! چرا فقط در خوزستان اجازه شاهنامه خوانی داده میشود آنهم توسط لُرهای بختیاری؟ هیچ قومی به اندازه لُرها به شاهنامه علاقه‌مند نیست ولی ماحصل این علاقمندی برای لرها چه بوده؟ غیر از اینکه امروزه《فهم و شعور اجتماعی》لُرها توسط همین فارسهای نژادپرست به سخره گرفته میشود؟ غیر از اینست که سوژه جوکهای نژادی و مضحکه اوقات فراغت فارسهای تازه به دوران رسیده شدید؟ غیر از اینست با این همه نفت و آب و معادن در《شاخص فلاکت》رتبه اول نصیب لُرها شده؟ لرها ایرانیتر از همه اقوام بوده و تعصب همه را میکشند ولی مُزدشان توهین/تمسخر/فقر/بیکاری/مهاجرت وآوارگی بود! تعصب فارس را کشیدن چه سودی برای جامعه زجر کشیده لُر دارد؟ استانهای کویری که محتاج آب ما هستند همه صنعتی و ثروتمند شدند نمیدانم با این همه تضاد چطور کنار بیاییم؟ نمیدانم وقتی همه بدنبال کار و سرمایه هستند چرا ما تعصب《مشاهیر خراسان》را میکشیم که شهروندانش، لُرها را جدا از خود میدانند! لُرهایی که غَم کوبانی سوریه و مسلمانان میانمار و شیخ زکزاکی نیجریه را میخورند چرا هیچ واکنشی نسبت به غارت چندین باره آب بختیاری به کویراصفهان نشان نمیدهند؟


 • نفتی که سرزمینش را آباد نکرد

  مردم و نمایندگان لُرستانات اگر نمیتوانند جلوی غارت منابع لُرستانات را بگیرند حداقل درصدی را طلب کنند تا با آن حداقل امکاناتی برای منطقه محروم فراهم کنند! من مدت پنج سال ساکن مسجد سلیمان بودم از سال ۶۶ تا ۷۲ شهری بسیار فقر زده، محروم، بیکار و فاقد امکانات است درحالیکه 112 سال است که از مسجدسلیمان نفت استخراج میکنند! اگر موقع استخراج نفت، با چانه زنی فقط《سهم قیر》این چاهها رو طلب میکردند الان با همان فروش قیر، منطقه آباد شده بود این اتفاق در خیلی از مناطق لُرستانات درحال وقوع است، مثلا معدن بُنیاد در شهرچگنی لُرستان با برداشت بی رویه از معادن سنگ، چهره محیط زیست منطقه را نابود کرده و تاکنون یک ریال برای آبادانی منطقه خرج نکرده! حتی چهار تا درخت بجای این همه درخت که نابود کردند نکاشتند و پولهای کلان برداشت از معادن سنگ در تهران و اصفهان سرمایه گذاری میشود. لُرستان 70% سنگ ایران را تولید میکند اما سنگ را بصورت خام و کیلویی میفروشند و کارخانجات بُرش سنگ در قُم و اصفهان هستند!آخرین مقالات