پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

بحرانی به نام وزارت نیرو

به نظر می‌رسد کلمه‌ی استان لرستان یک کلمه‌ی ممنوعه شده و گفتن آن موجب جلب‌توجه کارشناسان و سؤالات متعددی از وزارت نیرو می‌شود که وزارت نیرو از آن ترس دارد!

بحرانی به نام وزارت نیرو

قبل از هر چیز درگذشت جمعی از هم‌وطنانمان را که مظلومانه در سیل ناگهانی شیراز و لرستان و گلستان گرفتار شدند تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال صبر و شکیبایی برای بازماندگان مسئلت دارم.

غرض از نگارش این متن واکاوی بخش کوچکی از حقایقی است که منجر شده سیل در استان لرستان معلول بحرانی دیگر باشد و آن‌هم عاملی به نام ((بحران وزارت نیرو)) است.

اما اینکه وزارت نیرو چگونه عامل سیل در لرستان شده سعی می‌کنم به‌طور مختصر در چند سطر کوتاه توضیح دهم!

 

1- مطالعات برنامه‌ریزی منابع آب در حوضه‌های آبریز کرخه، دز و کارون قبل از انقلاب توسط مشاورین خارجی انجام‌گرفته که اسناد آن در آرشیو سازمان آب و برق خوزستان موجود است. مطابق این مطالعات 3 سد برای حوضه آبریز کرخه پیش‌بینی می‌شود تا تعادل در این حوضه آبریز بعد از احداث سدها برقرار شود.

سد کرخه، سد سیمره و سد گاو شمار (معشوره).

بر اساس این مطالعات اولویت اول نیز سد گاوشمار (معشوره) بوده که بایستی به لحاظ موارد فنی قبل از بقیه سدها ساخته می‌شده.

بعد از انقلاب این مطالعات توسط شرکت مشاور مهاب قدس 2 بار بازنگری شده.

بار اول حجم سد معشوره کاهش نداشته و همچنین بر خلاف مطالعات قبل از انقلاب سد کرخه در ابتدا ساخته شده و بعد سد سیمره و تا کنون بنا بر علت‌هایی که عنوان خواهد شد سد معشوره ساخته نشده است.

در بازنگری دوم که مسبب آن مستقیم نمایندگان استان خوزستان و ترس وزارت نیرو از تعداد بالای نمایندگان استان خوزستان بوده متاسفانه حجم مخزن سد گاوشمار به صد میلیون مترمکعب کاهش یافته و نیروگاه برق‌آبی آن حذف شده همچنین در طرح اول قرار بر زیر کشت رفتن 36 هزار هکتار از اراضی دشت کوهدشت و چگنی بوده که بنا بر آخرین مصاحبه‌ی مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای در بخش کشاورزی تنها تخصیصی برای کشت گلخانه‌ای در نظر گرفته شده!

 

2-مطالعات دیگر سدها و شبکه‌های آبیاری و زهکشی لرستان هم‌زمان با سدها و شبکه‌های آبیاری و زهکشی

خوزستان شروع‌شده اما توسعه منابع آبی در خوزستان انجام‌شده ولی در لرستان تنها چندین سد کوچک ساخته‌شده و سدهای اصلی همچنان با فشار نمایندگان استان خوزستان مرتب در حال بازنگری هستند

!

3- در سیلاب‌های اخیر لرستان و خسارت بسیاری که لرستان دید، تنها روز اول معاونت آب وزارت نیرو اشاره‌ای به عدم توسعه منابع آب در لرستان کرد و بعد از آن مشخص نیست که چطور خبرهای پایگاه‌های وزارت نیرو متمرکز به خوزستان شده و با سیاست‌گذاری وزارت نیرو ریاست جمهوری که قرار بود به لرستان سفر کند مسیرش را عوض کرد و هواپیمایش سر از خوزستان درآورد.

 

4- حضور ریاست جمهوری در خوزستان باعث شد علی‌رغم خسارت‌های ناشی از نادیده گرفتن مطالعات اولیه توسعه منابع آب در حوضه کرخه و دز و نادیده گرفتن علت در خطر افتان استان خوزستان یعنی عدم توسعه منابع آب در استان لرستان منجر به افتتاح 295 هزار هکتار از طرح 550 هزار هکتاری شبکه آبیاری و زهکشی استان خوزستان شد که عمدتاً پایین‌دست سد کرخه واقع شده است.

پیش از این خبرها حاکی از این بود که ادامه‌ی طرح 550 هزار هکتاری با اما و اگرهایی همراه شده و بحث‌هایی راجع به تخصیص آب آن مطرح است.

همچنین ریاست جمهوری با طرح افزایش ارتفاع سد دز موافقت کرده است.

این در حالی است که مناطق بسیاری از استان لرستان در محاصره‌ی سیلاب بوده و سیل جان هزاران نفر را در استان لرستان تهدید می‌کند و ریاست جمهوری با فرستادن وزیر بهداشت و درمان که هیچ سنخیتی با اوضاع موجود نداشته به تمسخر مردم لرستان پرداخته و پایگاه خبری وزارت نیرو هیچ خبری از وضعیت لرستان منتشر نمی‌کند و تنها به شوآف حضور وزیر نیرو در خوزستان پرداخته است.

 

5- بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 96، دکتر روحانی در ابتدا مهندس بی‌طرف را به‌عنوان وزیر پیشنهادی نیرو معرفی نمود که با میدان‌داری نمایندگان استان خوزستان و زیر سؤال بردن سیاست‌های وزارت نیرو در بخش سدسازی و انتقال آب منجر به عدم رأی اعتماد مجلس به مهندس بی‌طرف شد.

بعد از مهندس بی‌طرف ریاست جمهوری دکتر اردکانیان را معرفی کرد و این در حالی بود که دکتر اردکانیان اولین مغز سیاست‌گذار وزارت نیرو در زمان تصدی مهندس بی‌طرف بر وزارت نیرو بود.

در واقع یکی از مسببین انتقادهای نمایندگان به مهندس بی‌طرف دوباره به مجلس معرفی شد.

اما این بار دکتر اردکانیان با شعار مدیریت یکپارچه منابع آب به مجلس آمد و توانست همه ذی‌نفعان استانی را مجاب کند به او رأی اعتماد دهند!

6- اما اکنون و با توجه به سیلاب‌های اخیر و نقش سدها موجود در خوزستان به نظر می‌رسد تیم فکری دکتر اردکانیان روی به اثبات سیاست‌های انجام‌شده در زمان تصدی مهندس بی‌طرف آورده و تمام امکانات وزارت نیرو را به استان خوزستان منتقل نموده تا برنامه‌ی عظیم توجیه سیاست‌های غلط توسعه نامتقارن منابع آب را که پیش از این زیر سوال بوده توجیه کرده و دهان همه‌ی منتقدان را ببندد و شعار مدیریت یکپارچه منابع آب را به‌کلی فراموش کرده است!

 

7- این روزها وزیر نیرو و ریاست جمهوری در خوزستان فقط راجع به خوزستان صحبت کرده و تنها از کلمه‌ی مهار سیلاب‌های بالادست استفاده می‌کنند و حتی یک کلمه نگفتند این سیلاب‌ها حاصل از رواناب‌های جاری از استان لرستان هستند.

به نظر می‌رسد کلمه‌ی استان لرستان یک کلمه‌ی ممنوعه شده و گفتن آن موجب جلب‌توجه کارشناسان و سؤالات متعددی از وزارت نیرو می‌شود که وزارت نیرو از آن ترس دارد!

باید دید آیا زهرچشمی که نمایندگان استان خوزستان به پشتوانه‌ی کارشناسی سازمان آب و برق خوزستان در جریان رأی عدم اعتماد به مهندس بی‌طرف از وزارت نیرو گرفتند باعث شده سیاست‌گذاری وزارت نیرو در اختیار سازمان آب و برق خوزستان و نمایندگان استان خوزستان قرار گیرد و وزارت نیرو از استان خوزستان می‌ترسد یا بحث دیگری در میان است!

 

8- نمایندگان استان لرستان بعد از سال‌ها اهمیت موضوع را درک کرده و انتقادات تندی را بر علیه سیاست‌های وزارت نیرو مطرح نمودند و وعده‌ی استیضاح وزیر نیرو را دادند که باید دید چقدر بر سر وعده‌های خود خواهند ماند و از شعار مدیریت یکپارچه منابع آب دفاع خواهند کرد و حقوقی که در این سال‌ها از استان لرستان ضایع شده است را می‌توانند به مردم برگردانند.

 

این مطلب توسط سید حسین صادقیان در وبسایت یافته منتشر شده است که به علت حساسیت موضوع در سایت نگین زاگرس بازنشر شد

 

69 نظر

 • چرا نباید لرستان پرآب سدی داشته باشد؟

  سرچشمه شاید گرفتن به بیل - چو پر شد نشاید گرفتن به پیل (فیل). شش میلیارد متر مکعب آب پشت سد دز است و آب رها شده سد دز معادل کل ظرفیت نهایی پشت سد گاوشمار (معشوره) در صورت ساخت میباشد! با توجه به وضعیت بد آبی ماههای گرم سال در جنوب خرم آباد ، چگنی ، کوهدشت ، رومشگان و پلدختر لرستان که هرساله کشاورزان خسارات می بینند مجمع نمایندگان لرستان کجایند؟ چرا عکس العملی نشان نمیدهند؟ چرا سدی برای مهار سیل نمیسازند؟ آیا وقت آن نرسیده فکری اساسی برای حل بی آبی لرستان بکنند؟ نمیشود پول این همه خسارت را صرف ساخت سدهای گاوشمار (معشوره) و بختیاری کرد تا آب لرستان که در استانهای دیگر سر ریز میشود و به دشتهای عراق هدایت میشود یا به خلیج فارس میریزد در لرستان بماند و درد کشاورزان را حل کند؟ چطور است آب از لرستان به استانهای مجاور میرود ولی در خود لرستان مورد توجه قرار نمیگیرد! مگر کشاورزی و دامپروری بدون تخصیص آب ممکن است؟ اگر سد مخملکوه وجود داشت خرم آباد را سیل نمی برد! چرا نمایندگان لرستان ساکت هستند چه وقتی بهتر از حالا و چه مطالبه ای بالاتر از اینها؟ دیدیم بسی که آب سرچشمه خرد - چون بیشتر آمد شتر و بار ببرد! لرستان همیشه فدایی سیاست های غلط وزارت نیرو است. بقیه مارو به نفع خودشون مصادره کردند.


 • بی مهری به لرستان تمامی ندارد!

  در اخبار ساعت ۲۱ شبکه خبر ، مجری از وضعیت سیل در شهرهای لرستان و خوزستان میپرسد و وزیر نیرو جناب اردکانیان متولد یزد میگوید : این سیل نعمت است و ما میتوانیم آب شرب شهرهای مرکزی ایران مثل اصفهان و یزد و کرمان را تأمین کنیم! یعنی فقط فکر و ذهنشان به انتقال آب به حاشیه کویر است نه حل مشکلات سیل زدگان لرستان! سیل برای ما نقمت بود نه نعمت.


 • آرمین شهاوند

  ما باید بالادست حوزه خوزستان را برای مهار سیلاب و سدسازی پیگیری کنیم و دولت باید برای آب و سدهای لرستان سرمایه گذاری کند. ما باید همیشه فکر کنیم که با وضعیت سیلاب مواجه هستیم چون مشکلات سیل در خرم آباد و شهرهای جنوبی لرستان برای همه مشهود است. از ۱۳ میلیارد متر مکعب روان آبی که در لرستان وجود دارد تنها ۹۰ میلیون مترمکعب یعنی کمتر از یک درصد مهار شده است! در واقع لرستان سد ندارد بلکه بشکه و حوضچه هستند!


 • سلاحورزی

  لرستان نیازمند مصوبات جدی برای توان یابی منطقه ای است چون راه آهن تهران - جنوب با سیل لرستان از کار افتاد و ۶۵ کیلومتر از جاده خرم آباد - پلدختر بطور کلی محو و نابود شد همچنین سیل دیوار فرودگاه خرم آباد را خراب کرد و آب تمام فرودگاه را در بر گرفت و آزادراه خرم آباد - اندیمشک هم بدلیل ریزش کوه ها بسته شد و شهرهای معمولان و پلدختر غرق در آب شدند‌ و رانش زمین روستاهای زیادی را غیرقابل سکونت کرد اگر زلزله و سیل بیاید لرستان هیچگونه زیرساختی برای کنترل ندارد. در واقع لرستان بدلیل ضعف زیرساخت و توپولوژی منطقه در زمان بحران دچار ضعف شدید میشود و نیازمند توجه ویژه دولت است


 • رشنودی

  در همین دو هفته نخست بارندگی فروردین ۹۸ بیش از ۱۳ میلیارد مترمکعب آب از لرستان خارج شده و تمام ظرفیت سدهای لرستان فقط ۲۸۰ میلیون مترمکعب است و نمایندگان و مسئولان لرستان نمیتوانند حتی ۵ میلیون مترمکعب از وزارت نیرو تخصیص بگیرند!!! همین سدهای در دست ساخت لرستان به ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند و اگر به بهره برداری هم برسند باز هم ظرفیت کل آب لرستان ۵۰۰ میلیون متر مکعب هم نمیشود! و تازه بودجه این سدها را هم حذف کردند! سدهای کوچکی که حجمشان فقط ۵ تا ۱۰ میلیون مترمکعب است و اساسأ بشکه هستند تا سد! و هنوز هم اراده جدی برای شروع ساخت سد در لرستان وجود ندارد. سد دز ۶ میلیارد مترمکعب آب پشتش دارد.


 • چگنی

  لرستان منبع پایدار آب شرب ندارد و در هیچکدام از شهرهای لرستان آب دائمی نداریم و آب شرب تمامی شهرهای لرستان از طریق چشمه و قنات تأمین میشوند و هیچ سدی برای آب شرب در لرستان وجود ندارد که این مسئله به لحاظ پدافندی نیز خطرناک است. میانگین اراضی آبی کشور ۴۶ ٪ است ولی در لرستان تنها ۲۳٪ است!!! در یزد کویری ۱۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت گلخانه وجود دارد ولی در لرستان فقط ۵۰ هکتار!!! اگر در همین خرم رود لرستان چند کار آبخیزداری انجام میشد و سد مخملکوه احداث شده بود تمام زندگی مردم لرستان با ۱۵ درصد بارش باران از بین نمیرفت! در لرستان علاوه بر سد سازی به اقدامات آبخیزداری هم نیاز داریم چرا که اصلأ تعطیل شده است. از استانهای لرنشین هیچگونه نظرخواهی در مورد تخصیص آب نشده است و دیدگاه کارشناسی مطرح نیست و در تخصیصها مسائل اجتماعی کمتر منظور شده و بخاطر نگاه تکنیکال، بلاد لرنشین را با مشکل مواجه مواجه کرده است.


 • سیل سکوت

  تحریم باعث شده در مدیریت منابع مالی محدودیت داشته باشیم. متأسفانه کار احداث سد در بلاد لرنشین با تأخیر و تعلل پیگیری میشود. حوادث طبیعی در همه جا اتفاق می افتد ولی آنها پیشگیری و جبران خسارات میکنند. رسانه ها باید مسئولان را رصد کنند تا کسی کوتاهی نکند. مردم لرستان گرفتار بلایای انسانی شدند با بارور کردن ابرها و دستکاری طبیعت این اتفاقات رخ داد. با انشاءالله و ماشاءالله نمیشود بحران را مدیریت کرد. تغییر با دستهای خود مردم ممکن است وگرنه معجزه اتفاق نمی افتد. نبود سد برای مهار سیلاب لرستان ، جنگل تراشی در زاگرس ، تخریب طبیعت ، از بین بردن مراتع ، چرای بیش از حد دامها ، سوزاندن و ذغال کردن جنگلهای بلوط و اجرا نشدن طرحهای آبخیزداری موجب سیل هرساله در لرستان شده است. هیولای سیل همه چیز را در لرستان از بین برد و تمام رسانه ها و فعالان داخلی در مقابل غم مردم لر یا سکوت کردند یا به تحقیر و توهین پرداختند.


 • سیلی سیل به خفتگان

  ملکشاهی نماینده خرم آباد در مجلس در گفتگو با سایت یافته گفت : در سیلاب اخیر ۴۰۰ میلیون متر مکعب سیلاب از لرستان خارج شد و این در صورتی است که لرستان هیچ سدی برای مهار و کنترل سیلاب نداشت! اگر زیاده خواهی برخی و کارشکنی های وزارت نیرو نبود و ساخت سد گاوشمار (معشوره) انجام میگرفت شاهد سیل دهشتناک نبودیم. سیلی بنیان کن که هست و نیست مردم را در خود فرو برد. اگر معشوره ساخته میشد امروز شاهد چنین فاجعه ای با این عمق در شهرهای خرم آباد ، چگنی ، معمولان و پلدختر که در زیر آب غرق شدند نبودیم. اگر لرستان سدی برای مهار سیل داشت خوزستان در تب و تاب سیلی خانمان برانداز نبود. اگر لرستان سد داشت کشاورزان دو استان الآن هم و غم دسترنج های بر فنا رفته شان را نداشتند. سیل آمد و تمام دارایی روستایی و شهری را با خودش برد و خانه هایشان را آوار کرد و دسترنج سالیان را زیر گل و لای مدفون کرد.


 • روزبهانی

  سیل آمد و تمام زیرساخت های استان فراموش شده لرستان را به کلی ساقط کرد. سیل مسیر توسعه را صد سال به عقب راند تا همچنان لرستان در مدار محرومیت گام بردارد. سیل آمد و هست و نیست را بر باد فنا داد. سیل تنها نبود ، بودند نمایندگانی که با زیاده خواهی او را هدایت کردند تا در پس شعارهای پوشالی انتخاباتی ، گل و لای بر سر لرستان و خوزستان بگیرند. سیل با همه وحشتناکی اش از سر لرستان گذشت و ما ماندیم و خانه های خرابمان ، ما ماندیم و آوارگی مان ، ما ماندیم و تمام داشته های زیر گل مانده مان ، ما ماندیم تا درس عبرتی برای دیگران باشیم و مردم لر فراموش نکنند که : باید بمیری سی یکی که بگریوه سیت! نباید مثل سابق لرها از کسانی دفاع کنند که امروزه به درد ما میخندند و نمک روی زخم ما میپاشند. باید تعصب و غیرت لری را به پای ارزش ها و مردمی ریخت که لیاقتش را داشته باشند نه این دلقکان و مگسان دور شیرینی که فقط چشمشان بدنبال منابع سرزمین لرهاست. همان هایی که در روز سختی بجای دلداری و همدردی ، به تحقیر وتمسخر مردم رنج کشیده لرستان پرداختند و خوشحالی خودشان را با توهین به لرها به روشنی نشان دادند. اما این را بدانند که زمین گرد است و ما هم کینه این توهینات را به دل داریم.


 • لرستان ضعف زیرساخت دارد

  رویا فخاریان : تقصیر شانس نیست ، خانه ما دری برای زدن نداشت ، دیوار خانه ما هم کوتاه ، کوتاهترین دیوار در کوچه و از همانجا فقر پایش به خانه ما نیز باز شد. به دلیل ضعف زیرساخت های لرستان و نبود سد برای مهار سیلاب ، باران به بلایی آسمانی تبدیل شد. جناب رییس جمهور ما مشکلاتی را که دولت سایه برایتان رقم میزند درک میکنیم اما مردم لرستان فقیرند اما نجیب و دست خالی را مشت میکنند تا غرورشان شکسته نشود ولی تبعیض را بر نمی تابند! مطالبات به حق مردم لرستان روی زمین مانده است یکی از مهمترین مطالبات سد سازی در این دیار پر آب ولی دیم کار است. قربانیان سیل به امکانات اولیه دسترسی ندارند. نجابت لرها سبب کم توجهی به آنان شده است. با خودمان رو راست باشیم و با صدای بلند کاستیها را فریاد بزنیم.


 • صبحی که لرستان به زیر آب رفت

  صبحی که خرم آباد به زیر آب رفت جهانگیری از خرم آباد رفت. در سفر رییس جمهور به خوزستان در میان سیل هم وعده تأمین خسارات احتمالی داده شد و هم پروژه تعریف شد و هم اعتبار در نظر گرفته شد و هم نقشه راه برای آینده مشخص گردید. اما در لرستان وزیر بهداشت آمد که نمیدانم چه ربطی به سیلاب دارد؟ لرستان ۸۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۹۰٪ آنها دیم است و هیچ سدی برای کنترل سیلاب سالیانه ندارد. نمایندگان و مسئولان لرستان هماهنگ مسأله را برای ریاست جمهوری تبیین بفرمایند و بگویند که اگر در شمال تهران سیلاب راه بیفتد در شهر ری سد نمیسازند. ای حکیم آب ز سرچشمه ببند! برای کنترل سیل باید سد در لرستان ساخت تا سیل در بالادست مهار شود و موجب زیان وخسارت به شهرها نشود.


 • بردیا افلاکی

  ساخت سدهای گاوشمار (معشوره) و بختیاری در لرستان برای نجات خوزستان راه حل اساسی است. بحران آب در شهرستانهای کوهدشت ، رومشگان ، پلدختر و چگنی کمتر از استانهای شرقی و جنوبی کشور نیست بطوری که دشتهای این شهرستانها با بحران جدی آب مواجه اند و سطح آب زیر زمینی این مناطق تا ۴ متر پایین آمده است و دشتهای ممنوعه اعلام شدند. در شرایط فعلی امکان سرمایه گذاری و فاینانس بخش خصوصی خارجی و داخلی عملأ صفر استو ایران بدلیل تحریم با محدودیت مالی روبرو است. در دو سیل اخیر (بهمن ۹۷ و فروردین ۹۸) زیرساختها و کشاورزی و شهرهای لرستان در هم کوبیده شدند چون لرستان سدی برای مهار سیلاب ندارد. هر ساله میزان قابل توجهی از آبهای سطحی لرستان به هدر میرود و نکته جالبتر اینکه در اوج بارندگی های لرستان ، کارگزاران دولت تازه بفکر برطرف کردن مشکلات فنی سدهای خوزستان می افتند. بارندگی و سیلاب خسارات زیادی در لرستان به بار می آورد و متأسفانه اقدامی در راستای ذخیره روان آبها نمیشود مثلأ در همین بارندگی های اخیر از ۱۳ میلیارد مترمکعب روان آبی که در لرستان وجود دارد تنها ۹۰ میلیون مترمکعب یعنی کمتر از یک درصد مهار شده است در واقع لرستان سد ندارد بلکه بشکه و حوضچه هستند.


 • زیناوند

  برخی سیل زدگان لرستان هنوز هیچ کمکی دریافت نکردند و بعضیها بیش از نیاز ، اقلام ضروری را به یغما بردند و گاه در فضای مجازی آگهی فروش میزنند! پلیس با این افراد برخورد قاطع کند. نظارت بر توزیع اقلام امدادی باید دقیق باشد تا سیلی که اموال مان را برده آبروی مان را هم نبرد. طبیعی است که مردم سیل زده عصبی و ناراحت باشند و احیانأ رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان دهند چون زندگی که در طول سالها برایش زحمت کشیدند در عرض چند ثانیه نابود شده و دچار شوک روحی شدند. مدیر بی مسئولیت بی معناست همه خصوصأ مدیران باید پاسخگوی مردم سیل زده باشند. بسیاری از راه ها ، پلها ، خانه ها و ... هیچ تاب آوری در برابر سیل نداشتند و فرو ریختند چرا با پیمانکاران متخلف برخورد قانونی نمیشود؟


 • از سلبریتی توقع تبلیغاتی میرود!

  علیرضا بیرانوند به عنوان یک چهره سرشناس (سلبریتی) برای حادثه سیل لرستان ورود کرد و کمکهای قابل توجهی به مناطق سیل زده لرستان کرد و مردم لرستان قدردان غیرت اوست اما آنچه از او توقع میرود جلب توجه رسانه ها ، مدیران ، نهادها و گروه های مرجع است نه کمک فیزیکی و واقعی! به زبان ساده تر از سلبریتی ها توقع تبلیغاتی میرود. پوشش علیرضا بیرانوند را با پوشش سردار آزمون در سیل آق قلای گلستان مقایسه کنید! حضور علیرضا با آن تیشرت سفید و شلوار جین پاره در منطقه سیلزده نشان از آموزش ناکافی سلبریتی های لرتبار است. مشکلات مردم سیل زده نباید در محاق خبری فرو برود. حامیان موقت و یاریگران غیر بومی در کوتاه مدت حضور دارند و منطقه سیلزده را به زودی ترک میکنند لذا باید به امدادگران و خیران محلی و بومی اعتماد کنیم و آنها را برای بازسازی سازماندهی کنیم.


 • لرستان دلسوز ندارد

  سیل که آمد همه چیز را با خودش برد ، جاده ها را خراب کرد ، خانه ها را ویران و همه اسباب اثاثیه را در یک چشم بهم زدن با خودش برد به دوردست های دور... سیل که آمد درست مثل ماری دور شهر پیچید و در یک چشم برهم زدن شهر را بلعید و رفت. دیگر از پلهای تاریخی پلدختر هیچ خبری نیست. پلهای دوره ساسانی مثل : پل کشکان ، پل شاپوری ، پل کلهرت (معمولان) ، پل گاومیشان و... از سیل بشدت خسارت دیدند و پایه هایشان فرو ریخت اما چون لرستان دلسوز نداشت نه صداوسیما ، نه رسانه ها و نشریات ، نه میراث فرهنگی و نه فعالان اجتماعی هیچ اشاره ای به پلهای باستانی لرستان نکردند اما اگر یک آجر از ۳۳ پل اصفهان که یک ششم قدمت پلهای لرستان را ندارد کم شود خدا میداند چه جنجالی در صداوسیما برپا میشود! تا زمانیکه مطالبه گر حقوقمان نباشیم در بر همین پاشنه میچرخد!


 • اوضاع اسفناک زندگی مردم سیل زده پلدختر

  اوضاع اسفناک زندگی مردم ، تخریب راههای مواصلاتی ، کوچه ها و خیابان های پر از گل خشک شده ، منازل مدفون شده زیر گل و لای ، اثاثیه آسیب دیده ، عدم بهداشت محیط و زیرساخت های شهری به خصوص شبکه های آب و فاضلاب در شهرهای سیل زده لرستان به شدت صدمه دیده و بحرانی است و با گزارشات گل و بلبلی تفاوت دارد! گل و لای در معابر در حال رسوب شدن است و مردم با چنگ و دندان در معابر تردد میکنند و دست خالی مشغول پاکسازی منازل هستند. توزیع غذا خانه به خانه صورت نمی پذیرد و مردم نمیدانند بفکر پاکسازی منازل غرق شده در گل باشند یا دویدن بدنبال غذا و یا در صف ایستادن برای آب و اقلام؟ مردم سیل زده دیگر رمق ندارند و صدایشان بالا نمی آید. آنها دچار شوک شدید روحی شده اند. مردم لرستان نجیب و آبرومندند و نمیخواهند به غرور و متانتشان آسیبی وارد شود. حاضرند گرسنه بمانند اما شخصیتشان حفظ شود. همگی لرتباران برای همدردی با سیل زدگان لرستان ، پروفایل و استوری های شخصی اینستاگرام و تلگرام اعم از صفحات شخصی و کانالها و گروه های فضای مجازی را تا اطلاع ثانوی به سیل پلدختر و معمولان اختصاص دهند. صدای مردم سیل زده لرستان به درستی به گوش مردم ایران نرسیده است. جاده های لرستان خلوت اند و از ترافیک ناشی از حرکت ماشینهای حامل کمکهای مردمی مثل زلزله کرمانشاه هیچ خبری نیست. مسئولی که در سفر به لرستان پایش در گل و لای فرو نرود همان بهتر که نیاید. پوشیدن کاورهای قرمز و آبی و مصاحبه پشت دوربین ها که هنر نیست!


 • چاغروند

  برخی از مردم سیل زده پلدختر از اصرار مسئولین بر نداشتن فوتی در حادثه سیل پلدختر بسیار متعجب اند و میگویند روزانه مشغول فاتحه خوانی و خاکسپاری اند اما چون شناسنامه و مدارک با دیگر وسایل منزل نابود شده اند و از طرفی ادارات و مراجع قانونی این روزها در پلدختر وجود و فعالیت ندارند و مردم مجال تشریفات قانونی و جواز دفن گرفتن را ندارند مراحل قانونی ثبت و اعلام فوتی ها قابل انجام نیست. البته که مسئولین براساس آمار پزشکی قانونی و ثبت احوال راست میگویند. دستگاه های ملی تمرکز خدمت رسانی را از آق قلای گلستان به پلدختر لرستان تغییر دهند چون به گفته رییس جمعیت هلال احمر کشور (علی پیوندی) اوضاع پلدختر و معمولان بسیار بدتر از گلستان است.


 • اجازه ندهید به اعتبار لرستان خدشه ای وارد شود

  ایجاد فضای نا امنی ، ظلم به سیل زدگان است. انعکاس اخبار نادرست و غیر واقعی در فضای مجازی و برخورد احساسی با مشکلات به وجود آمده برای مردم سیل زده در این شرایط بحرانی نه تنها کارساز نیست بلکه موجب ایجاد فضای نا امیدی در لرستان شده که این موضوع دشواری کار امداد رسانی را صد چندان میکند. اجازه ندهید به آبرو و اعتبار مردم لرستان خدشه ای وارد شود.


 • لرستان مغموم است

  زمان زلزله بم کرمان به عنوان امدادگر به منطقه اعزام شدیم در آنجا برخی به ماشینهای امدادی شلیک میکردند یا سگ زنده یاب را میدزدیدند به هر حال مردم آن منطقه حادثه دیده دچار شوک عصبی شده بودند ، ناراحت و محزون بودند و در چنین شرایطی هر عملی از انسان ممکن است سر بزند. شما زمانی که کسی خوابتان را بهم بزند آشفته میشوید حالا ، خود را جای کسی بگذارید که خانه خراب شده است! عرض بنده اینست زمانیکه این را میدانید چرا رسانه های بی وجود و بی سر و پا ، بخاطر ماستمالی کردن ، عدم توجه ، عدم رسیدگی ، عدم دیدن جایی به اسم لرستان ، با شانتاژ رسانه ای و اعمال کثیف ماکیاولیستی ، یک شوی تبلیغاتی به راه می اندازند ، آری ببینید مردم لرستان اینگونه اند ، مردم لرستان فلان و بهمانند و تلویحأ از مسئولیت شانه خالی میکنند و میگویند : اینان سزاوار کمک نیستند! تمام کنید این دلقک بازی هایتان را ، سالهاست جای شلاق های ستم برخی از شما قلم بدستان بی وجود و آدم های فاقد وجدان بر گرده لرستان مظلوم و رنج کشیده مانده است! بس کنید این نمایشهای مسخره را ، یک کمی شرافت انسانی داشته باشید ، یکمی انسانیت جای دوری نمیرود!


 • سرزمین رنج و درد و بی کسی

  در فیلمی که از سیل لرستان در فضای مجازی پخش شد پیرمرد اهل روستای دمرود معمولان با شکایت از عدم رسیدگی مسئولین امر گفت : نعمت روی زمین قسمت پر رویان است - خون دل میخورد آنکس که حیایی دارد!!! شش روز بعد از سیل که تمام خانه ام را برده هنوز کسی به ما سر نزده است برای امدادرسانی و ما شرف داریم دنبال هلیکوپتر نمی دویم که آب و نانی را به سمت ما پرت کنند!!! زخمی دردی وه تیر ناکسو - ای خدا ده ناکسو حقش بسو / سرزمین رنج و درد و بی کسی - لرسونه ، لرسونه ، لرسو


 • آبهای هفت دریا در مقابل رنج این مردم اندک است

  آه ، بابا ، آب دفترهای ما را برد - باز باران آمد اینجا ، خانه ها را آب برد / وای دارد اشک میریزد پدر آشفته است - وای مادر دختری از روستا را آب برد / توی خانه دختری میگفت دنبال دآ - گفت بابا گلونی بر سر دآ را آب برد / خانه زیر آب رفت و گفت کودک خانه کو؟ - ای خدا ما را کمک ، با خود دعا را آب برد / بی براری را دوباره یاد ما آورد سیل - از تبار کوهها ، چندین پیا را آب برد / خوت کمک کو إ خدا ، این را زنی آشفته گفت - کاش میدانست از اینجا خدا را آب برد / هرگز از اخبارگو نشنیده ام این مژده را - سیل آمد قصر زرین شما را آب برد.


 • بیداد آسمان

  وقتی که شهرها و روستاهای ما بدون مدیریت و مهندسی سیلاب در حریم رودخانه ها و مسیل ها (محل سیل) ساخته و توسعه می یابند نتیجه بهتر از این ویرانی نمیشود! وقتی سدهای بزرگی برای کنترل و مدیریت سیلابها و همچنین رونق کشاورزی در استان پر بارش لرستان ساخته نمیشود این خرابی های سیل طبیعی است! سیلاب با کسی دشمنی ندارد این روند طبیعی کار سیلاب است مگر اینکه مدیریت شود. اگر قرار است کمکی یا وامی داده شود و شهرها و روستاها بدون مدیریت و مهندسی سیلاب دوباره سر جای خود ساخته شوند همواره پتانسیل گرفتار شدن در سیلاب در آینده هم وجود دارد. جلوی باران را که نمیشود گرفت و در آسمان را نمیشود بست اما میتوان با علم و دانش طرح ها و سازه های محکمی را احداث کرد که در مقابل بلایا آسیب نبینند. بدون تدبیر و مدیریت ساختن ، یعنی ساختن برای طعمه شدن در سیلابهای بعدی لذا واقع بین و چاره اندیش باشیم.


 • غم اصلی بعد از سیل می آید

  حجم بارندگی یکسال در یکروز بارید و رودهای لرستان ظرفیت گنجایش این همه آب را نداشتند و طغیان کردند.بارور کردن ابرها کار همان هایی بود که به وزیر نیرو پیام دادند و اعلام آمادگی کردند.ما مردم لرستان در سیل تنها و بی کس بودیم و تازه غم بزرگتر ما پس از فروکش کردن سیل شروع میشود که نمایندگان شهرهای کویرنشین در مجلس سر انتقال آب لرستان به حاشیه کویر دعوا میکنند و طبق معمول مسئولان و نمایندگان لر مثل سابق سکوت میکنند.لرستان ۸۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد ۹۰ درصدشان دیم هستند.یزد کویری ۱۵۰۰ هکتار سطح گلخانه دارد و لرستان فقط ۵۰ هکتار. انتقال ثانیه ای ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب به کویر قم و اراک کم بود حالا باید منتظر فاز دوم انتقال به بیابانهای بی طول و عرض اصفهان و یزد باشیم.


 • توهینات وحشتناک پان پارسها به مردم سیل زده

  تداوم توهینات وحشتناک خود آریایی پندارها به مردم سیل زده لرستان که عامدانه چشم بر روی سیل لرستان بستند و آب و نفت بلاد لرنشین را چپاول میکنند اما بجای تشکر از ولی نعمتشان به لرها ناسزا میگویند. اگر مردم لر مانع پیشرفت و جهان اول شدن شما هستند پس دست از غارت بردارید و با فدرالیسم اقتصادی موافقت کنید. رسانه های تمرکزگرا لرستان را بایکوت خبری کردند و نه مشارکت لرها را در سیاست و تاریخ ملی بازتاب دادند و نه رنجشان را ، امروزه با جنگل تراشی ، سدسازی ، انتقال آب به کویر موجب به قهقرا رفتن زاگرس شدند. سیل ما را نابودتر کرد و مردم را در فقر و تنگدستی دو چندان قرار داد و در تله محرومیت گرفتار کرد. ما را فریادرسی جز خودمان نیست. ما یاوری جز خودمان نداریم. این روزهای تلخ و غم انگیز خواهد گذشت و باز هم بر ما ثابت خواهد شد که در این دیار بی مروت کسی دست یاری به سمتمان دراز نخواهد کرد و در روز عافیت فراموش نخواهیم کرد که تاوان این نامهربانی ها را چگونه پس بدهیم. مه وآ غم چه تنیا خراو خراو - مه د هوز وشتم د لون لفاو.


 • دریکوند

  اخیرأ مصوبه ای برای توسعه مناطق شرق و غرب ایران تصویب شده که در آن مدلی برای کل کشور طراحی کرده اند و ۱۰ استان توسعه نیافته در آن منظور شده که با توجه به این مصوبه امتیازات خوبی از جمله تسهیلات ۵٪ و دوره بازگشت سرمایه بیش از ۵ سال برای استانهای مشخص شده در نظر گرفته اند که متأسفانه سه استان لرنشین چارمحال بختیاری ، لرستان و کهگیلویه بویراحمد با بی مهری جزء آن نیستند!!!


 • بنگاه دروغ پردازی BBC فارسی

  در سیل بهمن ۹۷ خرم آباد ، فیلمی در فضای مجازی پخش شد که دو جوان خرم آبادی در حال نجات دادن ماهی هایی هستند که سیل آنها را به حاشیه رودخانه کشانده و آنها با پرتاب ماهی ها به رودخانه از مرگ تدریجی آنها جلوگیری میکنند اما در سیل نوروز ۹۸ پیج BBC فارسی ، فیلمی در اینستاگرام خود پخش کرد که چند جوان خرم آبادی موقع طغیان رودخانه دارند ماهی میگیرند!!!در صورتیکه فقط یک جا ماهی از آب رودخانه پرت شده بود و فردی ماهی را دوباره به رودخانه انداخت! همین برداشت bbc و تیتر فاشیستی آن باعث شد ملت همیشه در صحنه ایران زیر این پست هر آنچه که لایق خودشان بود به لرها نسبت دهند و مردم سیل زده را به سخره بگیرند! حالا بنگاه شایعه پراکنی BBC برداشت خودش را کرده که صحیح نیست. حالا به فرض مردمی که چند روز به دلیل سیل و نبود مواد غذایی دارند ماهیان پرت شده از آب را میبرند برای استفاده آیا حق این مردم رنج دیده اینست که اینگونه توسط یک رسانه بیگانه و بیخود به سخره گرفته شوند؟ کمک به مردم لرستان نمیکنید حداقل نمک به زخمشان نپاشید!!! در هر کجای دنیا از این اتفاقات بیفتد قلب بقیه هموطنان بدرد میآید اما در ایران وطن و هم میهن معنا ندارد اگر داشت که با آن همه اختلاس و پولشویی در پایتخت به غرور ۸۰ میلیون ایرانی توهین نمیکردند! ولی بعضی از انسان نماها در ایران بجای ابراز همدردی دارند زیر پست یک رسانه مزدور بیگانه که از پس مانده های توده ای های بی وطن تشکیل شده هزاران پیام توهین کننده به مردم سیل زده لرستان نمی فرستادند.


 • هزار حرف نگفته!

  اگر لرستان سدی برای کنترل سیلاب داشت سیل نوروز ۹۸ این همه خسارت به شهرها و روستاهای لرستان نمیزد و احتیاجی به رهاسازی آب سدهای خوزستان نبود!!! علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد. سیل آمد و آسیب زد و تخریب کرد چون این ذات آن است اما اگر سد در لرستان بود آسیبها را کنترل میکرد. رودخانه ، خانه رود است و اگر آن را خراب کنید ، رود ، خانه شما را خراب میکند‌.باید همه تدابیر را از قبل در نظر بگیرید.ایکاش موکبهای اربعین هم اکنون در مناطق سیل زده مستقر شوند تا مرهمی بر زخم سیل زدگان باشد.


 • شهری که امید میخواهد

  شهر پلدختر آب ندارد ، نصف شهر برق ندارد فقط چند کوچه گاز دارد فرماندار پلدختر که از اول سیل نبود عزل شد. سپاه آشپزخانه زده برای غذای گرم اما ظرفیتش برای هزار نفر است ولی جمعیت شهر ۷۰ هزارنفراست. سپاه در حال لایروبی معابر است اما زورش کم است. هنوز کسی به روستاها نرفته و خبری از مشکلاتشان ندارد. نت وصل نشده و تلفنها آنتن ندارند. حجم گروه های جهادی برای پاکسازی ۵ هزار خانه کم است. پلدختر فرماندار ندارد برای همین کار بازسازی کند است و بی برنامه. کمکهای مردمی دیر به پلدختر رسید چرا مردم مثل زلزله کرمانشاه کمک نمیفرستند؟ خبرنگاران و مسئولان با سروضع شیک و مجلسی می آیند و مردم آنها را توجیه گر کمکاری میدانند و بهشان تکه می اندازند که آمدید چند گزارش بگیرید بگید همه چیز خوبه؟ در یک کلام پلدختر و معمولان امید میخواهند چون سیل همه کاری با آنها کرده و مردم در جدال با گل و لای هستند که تا دو متر ارتفاع دارد وضع به حدی بد است که اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفته : بعید میدانم جاده خرم آباد به پلدختر امکان ترمیم داشته باشد! جهادگران قرارگاه امام رضا میگویند : جاده معمولان کامل نابود شده و جاده بشو نیست! جاده های روستاها هم یا از بین رفتند یا زیر انبوهی از آورده های سیلاب مدفون شدند. محموله های خارجی از کویت ، آلمان ، فرانسه ، سوییس ، اتحادیه اروپا و ارمنستان وارد ایران شده ولی به علت ضعف در توزیع حتی ممکن است به اهلش نرسد.سیل در لرستان خسارات شدیدی به بار آورد و ارتفاع آب تا پشت بام خانه ها بالا آمد و ارتباطات زمینی، را قطع کرد.


 • باروری ابرها

  سودابه حسنی دخت در اخبار ۱۴ شبکه اول گفت : مدیر مرکز باروری ابرها از امضای قرارداد وزارت نیرو با سازمان هوافضا و شرکت هواپیمایی تهران در این خصوص خبر داد که در استانهای مرکزی ، کرمانشاه ، چارمحال بختیاری ، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان جنوبی عملیات را آغاز خواهند کرد. گلکار افزود : وزارت نیرو بخش هزینه را متقبل میشود و با یک هواپیمای سپاه کار آغاز میشود و در ادامه دو فروند دیگر به آنها اضافه میشود. کار باروری ابرها ۲۰ سال است که در ایران انجام میشود و ۱۰ تا ۱۵ درصد در افزایش بارندگی ها تأثیر داشته است.


 • سونامی سیل

  بخاطر تأمین آب شهرهای کویری در جنوب غربی ایران سونامی سیل براه انداختند.فارس های فرش فروش این سیل را ببینند و شرمنده بشوند که بجای کمک به سیل زدگان میروند کنسرت و پارتی! آیا کمیته ای تشکیل شده برای حمایت از سیل زدگان؟ چاه های نفت پلدخترلرستان وخوزستان رفتند زیرآب بعد فارسها میرن جشن و کنسرت! ده ها رب المثل در مورد شخصیت پر غرور مردم لرستان (دارالغرور) گفته شده حالا نیروهای امدادگر سوار بر هلیکوپتر غذا و نان را برای مردم ما به زمین پرت میکنند! عزت و کرامت مردم لر از بین رفته که شما اینچنین برخورد میکنید؟ لرستان درگیر بزرگترین سیل قرن اخیر شد. مقصر رودها نیستند بلکه مدیرانی هستند که نتوانستند جاده های استاندارد ، پلهای ایمن و سدهای بزرگ غرای مهار سیلاب بسازند. بزرگی فاجعه سیل به قدری است که امدادرسانی کفاف نمیدهد و ۶۰٪ راههای ارتباطی استان را مختل کرده و ۱۰۰ پل را سیل با خودش برده و سیل همه ابعاد زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده و منازل / مزارع / منبع معیشت / راهها و زیرساختها را بطور کامل از بین بردند.چرا بنیاد مسکن و شهرداری معمولان و پلدختر اجازه دادند که لب رودخانه منزل بسازند؟ خرابی و آوارگی حاصل مدیریت غلط است.لرستان به جاده ، پل ، سد و امنیت احتیاج دارد. کارشناسان واقعی درباره آینده لرستان تصمیم بگیرند تا فرصتها و ثروتها به تباهی نرود.


 • پلدختر شهری غرق شده در گل و لای

  سیلاب آمد و بعد دیگر هیچ! شهر داغون شده ، زندگی مان نابود شده ، از خانه ام چیزی نمانده ، مغازه ام را سیل برد ، کمک رسانی خوب است اما این شهر به این زودی ها دیگر شهر نمیشود! پلدختر جزو نقشه ایران نیست ما را فدا کردند. هشدار به موقع به مردم داده نشد و تمام دارایی شان را آب برد. بعد از سالها زحمت دیگر خانه و زندگی نیست اما قسط وام هست! هلال احمر چادر و اقلام میآورد اما از شهرهای اطراف می آیند و به اسم پلدختری میگیرند و میبرند. کمک هست اما درست توزیع نمیشود. کمکها را میآورند اول شهر و بدست برخی میدهند و میروند. سیل آنقدر وحشتناک بود که مردم اگر خانه دو طبقه ای میدیدند درمیزدند و فرار میکردند طبقه بالا. زندگی مردم را گل گرفت. از شهرهای اطراف می آیند خودشان را گلمالی میکنند و اقلام کمکی را میگیرند و میبرند. بغض هیچ است در مقابل غم مردم پلدختر.


 • نبض زندگی در پلدختر کند میزند!

  سیل که نبود فقیر بودیم ، الآن دیگر نمیدانم وقتی دیگر هیچی نداریم اسم مان فقیر است یا چیز دیگری؟ مردم دیگر امید ندارند پلدختر سرپا شود. سیل هر چه هنر داشت روی شهر پلدختر رو کرد. سالی چندبار در پلدختر هشدار سیل میدهند بعضی مواقع هم سیل می آمد یک مقدار آب بالا می آمد و سریع تخلیه میشد. شب آمدند گفتند بارندگی است مراقب باشید قبلأ گاهی تا یک هفته باران می آمد ولی سیل راه نمی افتاد اینبار یکروز بارندگی باعث شد معمولان و پلدختر به زیر آب بروند حتی فرمانداری پلدختر را آب برد.


 • عصبانیت مردم پلدختر بخاطر آب و نان نیست

  باور کنید روز سیل پلدختر ۵ هزار نفر بالای پشت بام بودند چیزهایی از آن بالا میدیدیم که اشکم درآمد اما کاری از دستمان ساخته نبود ، میگفتند هلی کوپتر می آید اما شب شد و خبری نشد. آب که یک متر پایین تر رفت خود مردمی که آن طرف پل بودند و لودر و کمپرسی داشتند ماشین هایشان را به خیابانها انداختند و مردم را از سر پشت بامها سوار میکردند و میبردند آن ور پل. کدام هلال احمر ، کدام نیروی امدادی ، خود مردم پلدختر به داد هم رسیدند. فکر میکنید عصبانیت مردم برای نداشتن آب و نان است؟ والله درد ما این نیست... اندازه ۳ برابر جمعیت پلدختر کمک می آید ولی چیزی به مردم نمیرسد از کوهدشت و رومشگان می آیند و همان اول شهر کمکها را میگیرند و میبرند.معلوم نیست چه کسی توزیع میکند؟بخدا قسم در این مدت حتی یک چادر بدست ما نرسیده است. هلال احمر درست مدیریت نمیکند.اصلأ در شخصیت من نیست برای یک وعده غذا در صف بایستم اگر کمکی هست بیاورند درب منزل. باور کنید لوبیا و کنسرو نمیخواهیم فقط کمک کنند این گل و لای از وسط خانه و خیابان جمع شود.نبض زندگی در پلدختر کند میزند.شهری غرق شده در گل و لای. سیل هر چه بوده برده و آنچه که مانده گویی با منت برای پلدختری ها برجای گذاشته است. نبض زندگی در پلدختر وسط گل و لای کند میزند.


 • جودکی

  مراتع ، جنگلها ، جوی و کانال عمومأ مانع از هجوم سیل میشوند اما از اهمیت آنها غفلت شده و کمابیش لایروبی رودخانه ها به تعویق افتاده و سدها بصورت غیرکارشناسی در پایین دست لرستان احداث شدند. کارشناسان محیط زیست غالبأ این حجم از بارش را دور از انتظار ارزیابی کردند و عواقب آن را غیر مترقبه خواندند. باران بدست ما غیر مترقبه میشود و نه عوامل ماورایی! به قول معروف در لطافت طبع باران خلاف نیست ؛ باران بویژه باران بهاری که آب نیسان هم خوانده میشود نعمت است و ما به دست خود آن را به نقمت بدل کردیم.


 • درد نوکری مملکت ندارید

  مظفرالدین شاه قاجار در پانویس نامه های اداری پی در پی مینوشت : درد نوکری مملکت ندارید ، محض همین بی دردی است که کار مملکت سامان نمیگیرد! سد کرج بین سالهای ۱۳۳۳ تا ۱۳۴۰ به وسیله لینداتال و کلاپ دو مهندس باسواد آمریکایی و پس از چندین سال تحقیق و ممارست و خاکشناسی و شناخت استراکچر خاک ساخته شد. آیا دیده اید آب این سد طغیان کند و سبب ویرانی شود؟ علت اینست که متأسفانه عده ای شم و رمز کار را نمیدانند و میروند پشت سر هم سد ناایمن میسازند! آب لبریز میشود و سیلاب جریان می یابد و به سیلی وحشتناک تبدیل میشود. در تعطیلات عید ۹۸ بیش از ۲۰ استاندار و صد فرماندار مرخصی گرفتند و به خارج رفتند.چرا هرکس که به مقام و موقعیتی میرسد هوس رفتن مسافرت خارج میکند؟هلال احمر در شهرهای در معرض سیل پیغام صادر میکردند که خانه ها را ترک کنید و به مکان امن بروید! کجا امن است؟آخر جایی را تعیین نکردید که مردم بروند مگر مردم بیچاره چند خانه دارند که در موقع سیل به آنجا بروند؟


 • فانوس بهاروند

  دختران پلدختر ! از کدام پل گذر خواهید کرد ، وقتی همه پلها شکسته و هیچ پلی پشت سر نمانده است... رودی که زنده بود و زندگانی می بخشید میرفت تا جنوبی ترین جنوب ها ، اکنون با گل و لای می آید تا مرگ بیافریند. گل و لای تاریخی که بر تارک اش نشسته است. تلخ ، خشم برکشیده از آدمی و زمان ، خروشید و پلها را شکست... آن سوی پل ، دختری چشم به راه مانده است : چشمان آهو...


 • باران رحمت به سیل زحمت تبدیل شد

  نوروز ۹۸ باران رحمت از بی تدبیری مسئولان ما به سیل زحمت تبدیل شد و خسارات سنگینی به روستاها ، شهرها ، زمینهای کشاورزی ، پلها و راهها زد که مخوفترین و مهیب ترین چهره سیل را در پلدختر لرستان دیدیم. دختران دشت / دختران انتظار / دختران امید تنگ / در دشت بیکران / دختران رود گل آلود / دختران هزار ستون شعله به طاق بند دود / دختران عشقهای دور... در خوزستان سدها مانع پیشروی سیلاب شدند البته سدهای استاندارد و نه سدهای خاکی که اگر بشکند مصیبت را مضاعف میکند.چون ایران منطقه خشک است باید قدر بارانهای گاه گاهی را بدانیم و نگذاریم هدر برود خاصه اینکه ممکن است سیلابی باشد. از این رو باید سد احداث کرد. سال ۹۷ شاهکار بود وضعیت اقتصاد و قیمت ارز و زلزله و گرانی و جدیدأ سیل هم بهش اضافه شد حالا رفتیم سال ۹۸ خدا خودش رحم کند.


 • به جویی که یکروز بگذشت آب

  به جویی که یکروز بگذشت آب - نسازد خردمند از او جای خواب!!! از این صریحتر و روشنتر نمیشود که در مسیل رودخانه ، خانه نسازید. دکتر دیوید سوزوکی زیست شناس کانادایی درباره سیلهای آسیا گفته : ما باید برای پیشگیری و تعدیل مشکلاتی مانند سیل و خشکسالی و اختلالات اقلیمی با طبیعت همکاری کنیم. زمانیکه علیه طبیعت کار کنیم علیه خود کار کردیم...همکاری با طبیعت در درازمدت مؤثرتر و مقرون به صرفه تر است! اگر ما هنگام طراحی شهرها طبیعت را در ذهن خود میداشتیم میتوانستیم مشکلات کمتری را پیرامون سیلها و آلودگی و گرمای مفرط مشاهده و از هزینه های سنگین آن پیشگیری کنیم.


 • چرا در انگلیس با ۹ ماه بارندگی در سال ، سیل نمی آید؟

  با نابودی درختان ، مراتع و آبخوان ها به سیل خوشامد گفتیم.وقتی خاک عریان میشود باران روی آن میبارد و به سرعت پایین می آید و میتواند یک پل بتنی را واژگون کند. رودخانه ها حریمی ندارند در ساحل رودخانه ساختمانهای چندین طبقه و هتل و ویلا ساختیم و لایروبی هم نکردیم و رسوباتی که در طی سالها با خود می آورد بر اثر فشار آب مثل سیمان سفت میشود.رودخانه ای که کف آن پر از گل و لای سفت شده سیمانی است کجا برود؟ آبخیز را از بین بردیم و خاک لخت در اختیار سیل گذاشتیم از طرفی هم رودخانه توان انتقال این همه آب را ندارد و طغیان میکند و فاجعه رخ میدهد.در انگلیس ۹ ماه سال باران میبارد ولی هیچگاه سیل خانه مردم را خراب نمیکند ولی در بنگلادش که نصف انگلیس باران میبارد یکباره ۱۰ هزار نفر آواره و ۲ هزار نفر میمیرند چون در بنگلادش ۱۵۰ میلیون جمعیت گرسنه هرچه از زمین سبز میشود را بلافاصله چرا میدهند تپه ها و دامنه های کوه هیمالیا صخره هایی به اندازه پنج برابر دفتر روزنامه را جدا کرده و وارد هفت رودخانه ای که در بنگلادش جریان دارند میکند که در آخر خلیج بنگلادش را میسازد اما در اروپا نهایتأ رودخانه کمی ورم میکند و حداکثر یک ماشین چپ میکند اما در ایران فاجعه به بار می آید! مسیل آب در شیراز را به پارکینگ تبدیل کردند ۲۰۰ ماشینی که در دروازه قرآن سیل برد به دلیل بازکردن نابهنگام سد خاکی بود.رودخانه را کور و آسفالت کردند بقول سعدی : غلامی که آب جوی آورد آب جوی آمد و غلام ببرد! وقتی سیستم طبیعت را بر هم زدیم پشت دستی میخوریم و طبیعت انتقام میگیرد چرا رودخانه را لایروبی نکردیم؟ چرا در لرستان پر باران سدی برای کنترل سیلاب نساختیم؟ اما کلی سد انحرافی برای انتقال آب به کویر طی این ۴۰ سال ساختند؟ ۱۳ سد را طی ۴۰ سال به تعداد ۶۵۰ سد رساندند!


 • خسارت سیل بیش از بودجه ۹۸ است

  غلامرضا تاجگردون رییس کمیسیون برنامه و بودجه گفت : دولت به تنهایی نمیتواند نسبت به تأمین خسارات سنگین وارد شده اقدام کند چون خسارات سیل نوروز بیش از بودجه سال ۹۸ است و باید از صندوق توسعه ملی پول برداشت شود. سیل زدگان لرستان در وضعیت نامناسبی قرار دارند و کشتزارها / احشام / منازل / باغات / پلها و راههای ارتباطی از بین رفتند و مردم دیگر سرمایه و منبع معیشتی ندارند.مسئولان باید خود را جای سیل زدگان بگذارند و برای جبران خسارات هم از مردم داخل و هم از کشورهای خارجی کمکها را دریافت کند تا وضعیت مناطق سیل زده دوباره عادی شود وگرنه وام ۵ یا ۱۰ میلیونی هیچ دردی را درمان نمیکند.


 • ماهی دریای یزد!

  تمامی نیاز کشور به ماهی را میتوانیم در یزد تأمین کنیم!!! این جمله عجیب را محمد پور کاظمی ، رییس مؤسسه تحقیقات شیلات ایران بیان کرده است. وی در ادامه اظهارات خود افزود:در بافق یزد به صورت گلخانه ای ۲ واحد پرورش ماهی تیلاپیا ایجاد شده است! آیا تاکنون از خودتان پرسیده اید یزد کویری که اکنون به یکی از قطبهای تولید آبزیان و خاویار در ایران تبدیل شده با کدام آب اینکار را انجام میدهد؟ " مزیت نسبی" یکی از اصطلاحات پرکاربرد اقتصادی است که براساس آن اقتصادهایی موفق ترند که محصولات و خدمات خود را با کمترین هزینه نسبت به رقبا تولید کنند! مزیت نسبی که از طریق ایجاد یک صنعت در مستعدترین منطقه از نظر منابع به دست می آید به تولید کنندگان این امکان را میدهد تا تولیدات خود را با هزینه کمتری نسبت به رقبا به بازار اراعه دهند. اما متأسفانه در کشور ما به دلیل " لابی گری کویریها" ، آب بلاد لر نشین را با صرف هزینه های بسیار بالای اقتصادی ( حفر تونل ، لوله گذاری ، پمپاژ و تصفیه ) ، زیست محیطی و حتی امنیتی چند صد کیلومتر به آن طرفتر انتقال داده و تولیدات آن صنعت آب بر ( آب دوست ) را با صرف هزینه های حمل و نقل بالاتر ، دوباره به همان مناطق فقر زده لر نشین ، برای فروش ارسال میکنند!!! به عنوان مثال آب مناطق لر نشین را به بهانه آب شرب به شهرهای حاشیه کویر انتقال داده و سپس یخ بسته بندی شده / آب معدنی / برنج / و ماهی را به استانهای لرستان ، چارمحال بختیاری ، کهگیلویه و بویراحمد ، خوزستان و … میفروشند!!! آیا نمیتوان همان یخ را در استانهای پر آب لر نشین تولید کرد تا کارگران بلاد لر نشین مجبور نباشند برای کارگری در یک کارخانه یخسازی به استانهای کویری مهاجرت کنند؟ به واقع در حالیکه هم آب از خودمان است و هم نیروی کار ، چه دلیلی دارد این یخ یا آب معدنی در اصفهان کویری تولید شود؟؟؟ جای سؤال است که چرا به قیمت نابودی محیط زیست و اکوسیستم استانهای لر نشین میبایست در استان کویری یزد ۱۱۰۰ تن ماهی در سال تولید شود؟؟؟ آیا نمیتوان به جای انتقال آب با هزینه های سرسام آور و نابودی اکوسیستم مناطق لر نشین همان ۱۱۰۰ تن ماهی در دل کویر را در بلاد لر نشین پرورش داد؟؟؟ کدام عقل سلیم یا کدام نظریه توسعه حکم میکند استان کویری و بیابانی یزد یا قم و اصفهان وارد صنعت تولید ماهیان خاویاری شوند جز لابی گری کویریها در تهران؟ چرا در استان یزد تنها از یک فیل ماهی بیش از ۴ کیلوگرم خاویار به ارزش ۱۲ میلیون تومان استحصال میشود !!! ولی مناطق لر نشین به رغم استعداد بالا در این زمینه هم با بی آبی و هم با فقر تحمیل شده دست و پنجه نرم کنند؟؟؟ چرا یزد کم آب باید پیشگام تولید خاویار در ایران باشد؟ چرا استان کویری یزد باید مقام دوم تولید محصولات گلخانه ای / مقام هفتم تولید زعفران / مقام پنجم تولید زرد آلو / مقام اول تولید گوشت مرغ / مقام اول در تعداد مجتمع های گاوداری / مقام اول تولید روناس / مقام اول تولید گوشت بلدرچین و کبک / مقام سوم تولید پسته / مقام چهارم تولید انار و … را به خود اختصاص دهد در حالیکه در بسیاری از موارد مذکور هیچگونه استعدادی ( طبیعی و مالی ) ندارند؟ این حجم از حاتم بخشی از کیسه کیست؟ این همه صنایع بدون آب محال است در کویر دوام بیاورند!!! میزان سرمایه گذاری دولت در یزد ۳۰۰ برابر لرستان است. مگر میشود لرستان با دارا بودن ۱۴ میلیارد متر مکعب آب در سال _ ۳۹۳۰ دهنه چشمه _ بیش از ۳۲۵۰ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق _ ۱۵۲۷ قنات _ ۲۴۵۰ کیلومتر مسیر رودخانه و آبراه _ و دارا بودن آب و هوای کوهستانی و معتدل ، از ۸۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی تنها ۲۰ % زمینهای کشاورزی اش آبی باشند!!! ولی ۴۲ درصد زمینهای استان کویری یزد زیر کشت آبی باشند؟ آیا این چیزی بجز تبعیض نژادی و نابرابری ناحیه ای نیست؟ مگر میشود استان خشک یزد با ۱۵۰۰ هکتار سطح گلخانه ای سالانه ۴۲۶ هزار تن محصولات گلخانه ای تولید کند! ولی در لرستان با این همه آب و استعداد در حوزه کشاورزی تنها ۳۱ هکتار گلخانه !!! آنهم در دست بهره برداری باشد؟ به واقع در کشور قومگرای ایران برای داشتن یک صنعت لازم نیست منطقه شما استعداد آنرا داشته باشد بلکه باید در پایتخت لابی آن را داشته باشید!!! اگر کویری باشی که در دل کویر سالانه ۱۱۰۰ تن ماهی و ۴۲۶ هزار تن محصولات گلخانه ای هم تولید میکنی! ظاهرأ لابی های کویری حاضرند ماهی را با ماسک اکسیژن در دل کویر رشد دهند ولی در کنار آبها و چشمه های بلاد لر نشین پرورش ماهی نزنند! جالب اینجاست که به جای استانهای کویری در لرستان پرآب طرح سازگاری با کم آبی برگزار میشود و هزاران چاه مورد استفاده کشاورزان را پلمپ کردند!!! به واقع در کشور ما برای داشتن یک صنعت لازم نیست منطقه شما استعداد آن را داشته باشد بلکه داشتن لابی در پایتخت کفایت میکند. اگر منطقه شما کویری باشد ماهی ، یخ ، آب معدنی ، برنج و … هم تولید میشود. کوتاه سخن اینکه توزیع نا متعادل امکانات و خدمات اقتصادی ، اجتماعی ، کشاورزی و … به شدت عدالت اجتماعی را در ایران تحت شعاع قرار داده است بی جهت نیست که ایران رتبه دوم در جهان را از نظر نابرابری های ناحیه ای دارد! اگر به دنبال راهی برای کاهش نابرابری های منطقه ای و حرکت به سمت توسعه متوازن در کل کشور نباشیم در آینده باید شاهد تبدیل این نابرابری های اقتصادی به معضلات امنیتی باشیم. چشمات قراره که درآد لطفعلی خان … دور دور اخته هاست لطفعلی خان


 • خسارت 792 میلیاردی سیل به خرم آباد

  خسارت ۷۹۲ میلیارد تومانی سیل بی‌سابقه‌ی ۱۲ فروردین‌ماه ۹۸ درلرستان وخرم‌آباد، بیشترین تخریب و آسیب را به زیرساخت‌های شهری وارد کرد. درمیان بی‌تفاوتی نمایندگان؛ اعتبارات خسارت سیل به خرم‌آباد درحال کاهش است! درشرایطی که تصور می‌شد، نمایندگان خرم‌آباد درمجلس با پیگیری‌های مداوم در کوتاه‌ترین زمان ممکن، ضمن تأمین اعتبارات لازم، تجهیزات و امکانات بیشتری برای شهر خرم‌آباد در نظر بگیرند؛ اما هیچ اقدام مشهودی انجام نگرفت!پر واضح است که بازسازی و ترمیم خسارات ۷۹۲ میلیارد تومانی فروردین ۹۸ خرم‌آباد از عهده‌ی شهرداری مرکز استان خارج است!هرچند که شهرداری با تمام تنگناهای موجود، عملیات بازسازی نقاط خطرآفرین شهر را آغاز کرده، اما اگر نمایندگان خرم‌آباد در مجلس بدون حرکت و رایزنی‌های لازم فقط نظاره‌گر باشند، وضعیت عمرانی شهر تغییرات اساسی نخواهد کرد ونمایندگان خرم‌آباد می‌بایست در مقابل افکار عمومی پاسخگو باشند!بنا بر اخبار دریافتی دولت مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان جهت بازسازی زیرساخت‌های خرم‌آباد درنظر گرفت که متأسفانه این رقم اندک نیز درحال کاهش می‌باشد!سؤالی که دراین شرایط به ذهن خطور می‌کند این است: چگونه شهری که ۷۹۲ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌هایش وارد شده، فقط ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار مالی برایش در نظر گرفته می‌شود؟و اینکه بر چه اساس و منطقی همان ۱۲۰ میلیارد تومان درحال کاهش هست؟بی‌گمان چند ماه دیگر زمان انتخابات فرا می‌رسد و همین نمایندگان امروزی مجلس، شال و کلاه بر سر، در کوی و برزن حاضر شده، سینه جلو می‌دهند که برای شهر خرم‌آباد چه‌ها که نکردیم! نمایندگان دیگر شهرها که نسبت به خرم‌آباد خسارت کمتری دیده‌اند با رایزنی و پافشاری اعتبارات قابل‌توجهی برای جبران خسارات سیل بخود اختصاص دادند؛ اما نمایندگان ما آن‌طور که باید و شاید در این زمینه با قدرت تأثیرگذار نبوده‌اند.امیرمحمد باقرزاده


 • استثمار

  استعمار شاخ و دم ندارد! فرض کنید یک کشور نفت یک کشور دیگر را استخراج کرده و میفروشد و سود حاصل از آن را در کشور خود سرمایه گذاری می کند (مانند آنچه که بریتانیا در سالهای قبل از سال ۳۲ با نفت ایران کرد) فرض کنید که یک کشور ماده و منبع طبیعی پراهمیت تر و گرانتر از نفت مانند آب را از یک سرزمین به کشور خود انتقال میدهد و نه تنها هیچ پولی به بومیان نمیدهد بلکه مردم بومی را از آب شرب هم محروم کرده و معترضین را سرکوب و آنها را بعنوان مخل امنیت ملی سرمایه داران زندانی میکند! دقیقا چنین رفتاری با مردم خوزستان، لرستان و چهارمحال بختیاری توسط کویرنشینان میشود. نیروهای حافظِ منافع کویرنشینان《کویرلَند》در تیر ۱۳۹۴ مردم محروم بُلداجی را به گلوله بستند و در ۳ بهمن ۱۳۹۶ به تجمع اعتراضی مسالمت آمیز خوزستانیها مقابل استانداری خوزستان حمله کردند و چندین زن را زیر لگد و باتوم گرفتند!عباس کشاورز معاون وزیر کشاورزی در سفری که به خرم آباد مرکز لرستان داشته، گفته: لرستان دشت ندارد! پس نیاز به آب ندارد! و کشت دیم کنید تا آب به استانی دیگر (اصفهان) رود!!! چنین اظهارات غیرمسولانه، غیر علمی و بشدت تبعیض آمیز از زبان مدیری جاری میشود که اُصولاً میبایستی کمی سواد اکولوژیک و نیز مردم شناسی داشته باشد. دستکم این معاون وزیر میداند که انتقال آب موجب کاهش ذخیره های آب زیرزمینی غیرقابلِ جایگزین خواهد شد که خشک شدن چشمه ها، تالابها، جویبارها و رودخانه ها را در پی خواهد داشت! با خالی شدن سفره های زیر زمینی و انتقال آبهای سطحی، کل پوشش گیاهی، جنگلی، جانوری، کشاورزی و دامپروری از بین خواهد رفت و مضافاً بر این موجبِ تهدید حیات نه تنها در لرستان بلکه در خوزستان و بختیاری سیل مهاجرت به کویر و بروز بحرانهای اجتماعی خواهد شد. هم اکنون نه تنها بسیاری از شهرهای لرستان، بختیاری و خوزستان در بخش کشاورزی با کمبود آب مواجه هستند بلکه آب شرب جیره بندی شده است. لرستان ۸۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۹۰% آنها دیم است و اگر لرستان سد داشت سیل آن همه خسارت به شهرها نمیزد!در برخی مناطق لُرنشین با تانکر هم آب توزیع نمیشود و مردم با زحمت بسیار آب شرب خود را تهیه میکنند. بعلت خشکاندن رودخانه های خوزستان از جمله زهره و کارون آب دریا پیشروی کرده و میزان شوری آب موجب تعطیلی کشاورزی در هندیجان و نابودی نخلستانهای آبادان و خرمشهر شده است.


 • پروژه کویر سبز

  نتیجه تحقیقات کارشناسی نشان میدهد که کارهایی که در اجتماع به حالت خلاف و ناهنجاری صورت میگیرد نه اَمری غیرطبیعی و نه نالایقی مردم است بلکه دست اندرکاران، تمام کلیات این کارها را تحت کنترل و به روش دلخواه تنظیم مینمایند تا بلکه انرژی و رمق مردم گرفته شود مثلاً مسکن که امروزه مشکل طبقه کارگر و ضعیف و نوخانه ها هست با یک مدیریت خیلی ابتدایی میتوان آنرا رفع کرد اگر زمینهای کشاورزی بین این شهر تا آن شهر را در نظر بگیری اگر یک هزارم یا یک پنج هزارم زمین را اختصاص به تنها کسانی که ضعیفند و درآمد ندارند بدهند و حتی پولش را هم بگیرند و با وام اندک و کمک نیروهای جهادی کمک کنند این مشکل حل میشود ولی اینکار نمیشود تا مشکل باشد و بیشتر هم بشود مابقی کارها نیز به همین صورت آموزش عمومی، جمع آوری سرمایه های سرگردان، کم کردن شکاف طبقاتی، تنظیم ناهنجاریها، اقتصاد ملتی و عمومی و یکسری کارها ولی ما فقط گوش میکنیم اونها هم شعاری که به مرحله عمل نمیرسه را سر میدهند. وقتیکه دائماً آب را از کهگیلویه، بختیاری و لرستان به کویرمرکزی انتقال میدهند جمعیت لُرها هم بدنبالش به کویر میرود و بعد از مدتی《فارسیزه》و《فارس زده》میشود و دیگر هویت لُری و منافع بلادلُرنشین برایش اهمیتی ندارد به این صورت روز به روز بر جمعیت وقدرت فارسها در کویر افزوده میشود! بجای اینکه لُرها به انتقالات آب اعتراض کنند و بجای مهاجرت در شهرهایشان بمانند و با مطالبه گری آنها را رونق ببخشند و آباد کنند ساده ترین کار یعنی《مهاجرت به کویر》را میپذیرند و جا خالی میکنند برای عربها و کردها! همین الان تمام معادن و صنایع جانمایی شده در کویرمرکزی منافعشان به جیب همان شهرهای کویری میرود و ما مجبوریم حتی با قیمت بیشتر از ارزش محصولات آنها را بخریم ولی در مورد آب متاسفانه با واژه ملّی بودن چپاول آنرا توجیه میکنند!!!


 • احداث《نیروگاه آبی》در کویرقُم

  آب الیگورز لُرستان را به قُم انتقال دادند و در کویر قُم《بزرگترین نیروگاه آبی》را تاسیس کردند! بعد در گلپایگان با همان آب انتقالی《سد کوچری》را ساختند! در قم《دریاچه گردشگری ۸ هکتاری جوان》را ساختند و در کَهک قم دارند برنجکاری میکنند! در لُرستان اجازه احداث مجتمع پرورش ماهی نمیدهند اما در کویرقُم خاویار تولید میکنند! کُل زمینهای گلخانه ای لُرستان ۸۰ هکتاراست اما در کویر یزد ۱۵۰۰ هکتار!!! از زمان محمدعلیشاه قاجار دارند از مسجدسلیمان نفت استخراج میکنند و دلارهای نفتی خرج بُرجسازی در تهران میشود! کارخانه تُن ماهی هایلی در اصفهان تاسیس شده که نه آب دارد نه دریا! کُهگیلویه روزانه به اندازه امارات نفت تولید میکند اما فقیرترین استان ایران است! ۶۴% تسهیلات بودجه مملکت فقط در تهران خرج میشود! 45% صنایع ایران در تهران است! تمامی صنایع آبخواه ایران در کویرمرکزی مُستقر شدند! صنایع فولاد و ذوب‌آهن در تمام دُنیا در کنار سواحل استقرار دارند اما در ایران صنعت فولاد درشهرهای خشک کویرند! اگر این استعمار و استثمار نیست پس چیست؟ منابع آب و نفت بلادلُرنشین را به کویرستان منتقل میکنند و سهم مردم لُر را هم با تحقیرسیستماتیک، جوک نژادی، بیکاری، مهاجرت و فقراقتصادی میدهند! به هرکسی که به این استثمار اعتراض کند مثل علیمردان خان انگ تجزیه طلب، راهزن و عامل بیگانه میدهند! کار استعمارگر همین غارت مستعمره است! استعمارشرقی به مراتب بدتر از استعمارغربی است!


 • ایذه در محاصره ۳ سد است ولی آب ندارد!!!

  سد کارون 4 که بزرگترین سد ایران است در شهرستان لُردگان بختیاری قرار دارد ولی اگر بروید بررسی کنید دارند به تمام روستاها با تانکر آبرسانی میکنند!!! تمام مدیریت سدهای استان بختیاری در دست《شرکت آب منطقه ای اصفهان》است! که بزرگترین توهین به شعور بختیاریهاست! هدف فقط توسعه لِجام گسیخته شهرهای کویری است و بس!!! در شهر ایذه خدا شاهده آرزوی یه حمام درست حسابی به دل مردم مانده یا آبها دائماً قطع هستند یا کم فشارند! ایذه وسط 3 سد بزرگ است ولی بهش آب نمیدهند! فاصله ایذه تا《سد کارون سه》فقط 15 کیلومتر است و تا کارون چهار فقط 60 کیلومتر و تا سد شهیدعباسپور 45 کیلومتر است ولی چون ایذه لُربختیاری هستند به عَمد مردم را در بی آبی و محرومیت گذاشتند نزدیک 80% جوانان تحصیلکرده ایذه در بیکاری و نداری به سر میبرند!


 • مشاهیر خُراسان

  رواج شاهنامه و کوروش پرستی بین لُرهای بختیاری زمان پهلوی دوم در جهت یکسان سازی فرهنگی صورت گرفته و با شیوع رسانه های شنیداری و دیداری به اوج خود رسید و همه نوع تلاشی برای ترویج این کتاب انجام دادند مردم لُر بجای اینکه《پیگیر مطالبات اقتصادی》و《رونق صنعت و کشاورزی و گردشگری》باشند از همه چیز خود گذشتن و شاهنامه خوان فارسها شدن! شمایی که جوانانتان در فقر و تنگدستی به سر میبرند و به غربت مهاجرت کردن چه به شاهنامه خوانی؟ مردم لُر بخاطر بیکاری و نبود کار و سرمایه آواره شهرهای اصفهان و تهران و شیراز شدند آنوقت عده ای سنگ افسانه‌های و شخصیتهای خیالی شاهنامه و کوروش را به سینه میزنند! چرا فقط در خوزستان اجازه شاهنامه خوانی داده میشود آنهم توسط لُرهای بختیاری؟ هیچ قومی به اندازه لُرها به شاهنامه علاقه‌مند نیست ولی ماحصل این علاقمندی برای لرها چه بوده؟ غیر از اینکه امروزه《فهم و شعور اجتماعی》لُرها توسط همین فارسهای نژادپرست به سخره گرفته میشود؟ غیر از اینست که سوژه جوکهای نژادی و مضحکه اوقات فراغت فارسهای تازه به دوران رسیده شدید؟ غیر از اینست با این همه نفت و آب و معادن در《شاخص فلاکت》رتبه اول نصیب لُرها شده؟ لرها ایرانیتر از همه اقوام بوده و تعصب همه را میکشند ولی مُزدشان توهین/تمسخر/فقر/بیکاری/مهاجرت وآوارگی بود! تعصب فارس را کشیدن چه سودی برای جامعه زجر کشیده لُر دارد؟ استانهای کویری که محتاج آب ما هستند همه صنعتی و ثروتمند شدند نمیدانم با این همه تضاد چطور کنار بیاییم؟ نمیدانم وقتی همه بدنبال کار و سرمایه هستند چرا ما تعصب《مشاهیر خراسان》را میکشیم که شهروندانش، لُرها را جدا از خود میدانند! لُرهایی که غَم کوبانی سوریه و مسلمانان میانمار و شیخ زکزاکی نیجریه را میخورند چرا هیچ واکنشی نسبت به غارت چندین باره آب بختیاری به کویراصفهان نشان نمیدهند؟


 • نفتی که سرزمینش را آباد نکرد

  مردم و نمایندگان لُرستانات اگر نمیتوانند جلوی غارت منابع لُرستانات را بگیرند حداقل درصدی را طلب کنند تا با آن حداقل امکاناتی برای منطقه محروم فراهم کنند! من مدت پنج سال ساکن مسجد سلیمان بودم از سال ۶۶ تا ۷۲ شهری بسیار فقر زده، محروم، بیکار و فاقد امکانات است درحالیکه 112 سال است که از مسجدسلیمان نفت استخراج میکنند! اگر موقع استخراج نفت، با چانه زنی فقط《سهم قیر》این چاهها رو طلب میکردند الان با همان فروش قیر، منطقه آباد شده بود این اتفاق در خیلی از مناطق لُرستانات درحال وقوع است، مثلا معدن بُنیاد در شهرچگنی لُرستان با برداشت بی رویه از معادن سنگ، چهره محیط زیست منطقه را نابود کرده و تاکنون یک ریال برای آبادانی منطقه خرج نکرده! حتی چهار تا درخت بجای این همه درخت که نابود کردند نکاشتند و پولهای کلان برداشت از معادن سنگ در تهران و اصفهان سرمایه گذاری میشود. لُرستان 70% سنگ ایران را تولید میکند اما سنگ را بصورت خام و کیلویی میفروشند و کارخانجات بُرش سنگ در قُم و اصفهان هستند!


 • قومگرایی یعنی چه؟؟؟

  آن دسته از نژادپرستان بی هویتی که به ما لقب قومگرا میدهند باید بدانند قومگرایی یعنی زیرپا گذاشتن اصل 15 قانون اساسی، ماده 30 حقوق کودک، ماده 27 میثاق حقوق مدنی و ندادن حق تدریس زبان مادری و تنها رسمیت بخشیدن به فارسی و تحمیل آن از طریق رسانه به غیرِفارسها! قومگرایی یعنی تخریب چندین ساله هویتهای ترکی، گیلکی و لُری از طریق جوکهای نژادی و توهینهای مکرر در صدا وسیمای میلی! قومگرایی یعنی طی 2 سال متوالی افزایش 80 درصدی بودجه استانهای فارس نشین کویری چون سمنان و یزد! قومگرایی یعنی نفت و گاز و آب بلادلُرنشین در اصفهان و قم و کاشان به صنعت تبدیل کردن و لُرها را در فقر نگهداشتن تا به مهاجرت اجباری به کویر روی آورند! قومگرایی یعنی سرزمین سرسبز لُرها را خشک کردن و انتقال آب آنها برای سرسبز کردن کویر فارسها! قومگرایی یعنی کودکان لُر زمستانهای طولانی را تحمل کنند ولی در تابستانها تشنه بمانند و در گوششان فرو کنند آب کم است اما در تهران دریاچه مصنوعی 7 هزار هکتاری با آب شیرین راه اندازی کنند و در قم دریاچه مصنوعی 7 هکتاری جوان را با آب الیگودرز لُرستان بسازند! قومگرایی یعنی 65% کل تسهیلات بودجه کشور فقط در تهران خرج میشود! قومگرایی یعنی تاكنون يک رئيس جمهور غيرفارس نداشتيم (روحانی و احمدی نژاد سمنانی_خاتمی یزدی_رفسنجانی کرمانی). قومگرایی یعنی از 18 وزیر کابینه 16 وزیر فارس هستند! قومگرایی یعنی نفت را زیر پای مردم لُر شهرهای: مسجدسلیمان، گچساران، پلدختر، دهلُران خارج کردن و پولش را در اصفهان و تهران و یزد و...خرج کردن! قومگرایی یعنی نفت در بلادلُرنشین باشد اما پالایشگاه و پتروشیمی و صنایع شیمیایی در تهران، تبریز، اصفهان و شیراز باشد! قومگرایی یعنی کُهگیلویه روزانه به اندازه کشور امارات نفت تولید میکند اما فقیرترین استان ایران است! قومگرایی یعنی آب کوهرنگ بختیاری را به کویراصفهان منتقل کنند ولی خود مردم با تانکر آب میخرند! قومگرایی یعنی سالی 12 میلیارد مترمکعب آب از لُرستان به خوزستان میرود اما 90% زمینهای کشاورزی لُرستان دیم است! قومگرایی یعنی متراژ تمام شهرکهای صنعتی لُرستان به اندازه یک شهرک صنعتی یزد نیست! و این سیاست نژادپرستان است که سالهاست با تغییر جای متهم و شاکی برای تزریق حس گناه به مردم تحت ستم خود را اهل حق و مردم معترض را پان و قومگرا مینامند تا زمینه سرکوب آنها را فراهم آورند تا با راحتی بیشتر، ثروت آنها را چپاول کنند.


 • امروز هویت یعنی اقتصاد

  سالی 12 میلیارد مترمکعب آب فقط از لُرستان به خوزستان میرود! حالا چارمحال بختیاری و کهگیلویه بویراحمد را هم حساب کنید که سالانه چندین میلیارد مترمکعب آب از بلادلُرنشین به خوزستان سرازیر میشود و تماماً به سمت زمینهای عربها میرود که سالانه چندین بار کشت میکنند و جالب اینکه بیشترین دشمنی و کینه را هم نسبت به لرهایی دارند که تمام منابع آبشان بدون ریالی بصورت مفت به خوزستان میرود! 90% زمینهای کشاورزی لُرستان دیم است و هیچ سد بزرگی ندارد! وقتیکه اصفهانیها انفعال و بیتفاوتی مناطق لُرنشین را می بینند باید بفکر الحاق مناطق پرآب کوهرنگ بختیاری و الیگودرز لُرستان به اصفهان باشند! تا زمانیکه لُرها به بیکاری اعتراض نکنند و پیگیر مشکلاتشان نباشند هیچ اتفاقی برای حل معضلاتشان صورت نمیگیرد! مردمان لُر بجای شاهنامه خوانی، کوروش پرستی و گذشته گرایی، پیگیر مطالبات اقتصادی باشند چون امروز هویت یعنی《اقتصاد》مردم ایران همه چیز را از دریچه اقتصاد می‌بینند و به اصالت، انسانیت و آدم بی‌آلایش هیچ اهمیتی نمیدهند!!!


 • مردم لُر واقف به مزیتهای قومی نیستند!!!

  در این بُرهه زمانی بهترین کار فعالان رسانه ای لُر آگاه کردن مردم بلادلُرنشین از حقوق آبی شان است که از سالها پیش شهرهای کویری بصورت مجانی دارند آب میبرند و تاکنون ریالی بابت انتقال آب به استانهای محروم لُرنشین پرداخت نکردند!!! ابتدا باید کشاورزی منطقه سهم آبش را با ساخت سد و کانال کشی بگیرد تا کشاورزی که رکن اصلی اقتصاد روستاها و شهرهای لُرستانات است مدرنیزه شود چون کلید رهایی از فقر پیشرفت در تولیدات کشاورزی است آن هم فقط با مدیریت و حفاظت از منابع آبی بدست خواهد آمد! متاسفانه لُرها هنوز به مزیتهای قومی خودشان واقف نیستند! آیا نماینده اصفهان《دکتر عابدی》باید بگوید در مقابل آب پول بگیرید؟؟؟ چرا نمایندگان شهرهای فقیر لُرتبار تا حالا هیچ صحبتی از حقآبه و پولی بابت انتقالات آب در مجلس نکرده اند؟ این واقعاً خیلی تاسف بار است که تاکنون از طرف نمایندگان، مسئولان و مردم شهرهای لُرنشین هیچ ادعایی در مقابل آبهای انتقال یافته به کویرمرکزی نداشته ایم!!! اگر بابت هر لیتر آب انتقالی فقط 1 ریال به استانهای لُرنشین پرداخت شود اقتصاد آنها را متحول میکند! نماینده دزفول در پی ثبت ملی آبشار شوی و دریاچه گردشگری تمی لُرستان است اما دریغ از بلند شدن یک صدای اعتراض از طرف مسئولان و نمایندگان لُرستان!!! تا زمانیکه لُرها منفعل و بیخیال هستند مطمئن باشید یک ما دو نمیشود!


 • چرا برای جلوگیری از سیل در لُرستان《سد》نمیسازند؟

  با توجه به حجم بالای روان آب در لرستان مهمترین کار《تکمیل سدهای ناتمام》است همچنین توجه ویژه به《آبخیزداری و آبخوان‌داری》ضرورت دارد البته این توجه صرفاً نباید در مرحله مطالعه باقی بماند چراکه با ارائه طرح و انجام اقدامات عملی و کاربردی می‌توان به نتیجه رسید!سدها نیمه کاره مانده‌اند؛ ضرورت رایزنی جدی《وزارت نیرو》با سازمان برنامه و بودجه برای اتمام سدهای نا تمام و دیگر طرح‌های مرتبط با جلوگیری از وقوع سیل باید با برنامه‌ریزی و بودجه مناسب در دستور کار قرار گیرند! وزارت نیرو باید رایزنی‌های بسیاری با سازمان برنامه و بودجه جهت تحقق اهداف خود داشته باشد. لایروبی رودخانه‌ها و سدها اصلی‌ترین کار کوتاه مدت برای جلوگیری از وقوع سیل است!لایروبی رودخانه‌ها و سدها را به‌عنوان اصلی‌ترین کار کوتاه مدت برای جلوگیری از وقوع سیل و خطرات احتمالی آن است! با وجود آنکه بیش از ۸ ماه از سیل ابتدای سال می‌گذارد هیچ لایروبی موثری در رودخانه‌های لرستان به‌ویژه در مجاورت شهرها صورت نگرفته، درحالیکه بهترین فصل برای لایروبی را از دست داده و با توجه به آغاز بارش‌ها کار پیچیده‌تر خواهد شد. سازمان مدیریت بحران کشور باید اهتمام جدی تری در رابطه با مقابله با سیل داشته باشد! تاکنون هیچ لایروبی مشخصی برای رودخانه‌ها و سدهای لرستان صورت نگرفته است! باید هرچه سریع‌تر دیوارهای حفاظتی که می‌تواند از ورود آب به شهرها جلوگیری کنند احداث شوند، هرچند اینکار در فصل سرما هزینه بیشتری را به دولت تحمیل می‌کند. طبق گزارش اداره مدیریت بحران لرستان 190 روستا در معرض خطر رانش قرار دارند که باید تصمیم جدی برای آن‌ها به منظور نجات جان ساکنان گرفته شود! سدها نیمه کاره مانده‌اند! ولی وزارت نیرو هیچ توجه ای به لُرستان ندارد!


 • مظلوم نمایی اصفهانیها برای انتقال آب

  فرقی بین روحانی، جهانگیری و رییسی نیست! در سکوت نمایندگان چارمحال بختیاری، لُرستان و خوزستان متاسفانه شاهد میدان داری نمایندگان ضد امنیتی اصفهان هستیم! جناب رییسی قاضی القضات مسیری که دارید میروید اشتباه است! عامل تخریب محیط زیست و نابودی مردمان چهارمحال بختیاری، لُرستان و خوزستان نشوید! در مورد حق آبه اصفهان باید ابتدا از خودتان بپرسید: کدام آب؟ و برای چه مصارفی؟ و کدام اراضی؟ و برای چند نوبت کشت در سال؟ اصفهان حتی براساس طومار شیخ بهایی حق آبه ای برای اراضی محدودی آنهم یک نوبت کشت در سال بوده است!!! که الآن دیگر آن اراضی وجود ندارند و تغییر کاربری داده شدند!!! و دیگر آن آب هم بخاطر افزایش جمعیت و سرانه شرب خودشان و تغییر اقلیم وجود ندارد!!! صنایع اصفهان را هم که خود اصفهانیها منتفع میشوند را هم اضافه کنید!!! فریب رِندی اصفهانیها را نخورید آنها برای فریب مردم و مسئولان مفاهیم جدیدی را اختراع کردند از جمله اینکه معتقدند آب موجود و تونل اول متعلق به کشاورزان است و دولت باید برای شرب آب انتقال دهد اگر اینگونه است در نقاط مختلف کشور هم از جمله: چهارمحال بختیاری همین کار را انجام دهند!!! تاکنون به قیمت آواره شدن هزاران نفر و نابودی محیط زیست چندین طرح انتقال آب به اصفهان اجرا شده! کوهرنگ 1 و 2 و 3 و لنگان و خدنگستان و گلاب و بهشت آباد و...چندین طرح دیگر هم در دست اجرا دارند!!! طرحهای قبلی هرکدام مطابق با آیین نامه تخصیص آب وزارت نیرو هیچکدام دائمی نیستند و باید دوباره با توجه به شرایط و خشکسالی در حوزه کارون مورد تجدید نظر قرار گیرند!!! متاسفانه قوه قضاییه وظیفه خود را در مقابل تخریب محیط زیست درست انجام نداده و حتی گفته میشود تحت فشار معاون اول شما دستور دادستان محلی که به علت مجوز باطل شده تونل سوم را متوقف کرده بود، بصورت غیرقانونی باطل شده و دوباره به این طرح باطل شده مجوز دادند! متاسفانه ما لُرهای بختیاری ساکن اصفهان در خط مقدم اعتراضات هستیم و بیشترین شهداء و بازداشتیها را داریم و از آنطرف مسئولین اصفهان از این اعتراضات سوءاستفاده میکنند که مردم اصفهان ناراضی هستند و مثلاً اگر زاینده رود جاری باشد میتوانیم مردم را آرام کنیم یا توی صف انتخابات بیاریم و اینگونه ما جان میدهیم و آنها معامله میکنند!!! سال گذشته که رییس قوه قضاییه آمدن اصفهان عمداً یکماه بی آبی راه انداختند و حتی شبی که دکترعلاءالدین بروجردی (رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس) آمد نجف‌آباد جزء معدود موارد، برق کل شهر را قطع کردند که بگویند بی آبی و بی برقی مشکل هرروزه اصفهان است!!! و بابت این اعتراضات کُلی امتیاز گرفتند و از آنروز حتی یک دقیقه بی آبی و بی برقی تا امروز نبوده است!!! با انتقال آب مشکل کویربودن اصفهان حل نمیشود و یک نسلکشی در حق مردم خوزستان، چهارمحال بختیاری ولُرستان اتفاق خواهد افتاد نگاه کنید به صنایع آب بَر اصفهان این انتقال آب برای مصارف صنعتی است ولی در استانهای زیردست هزاران نفر از بی آبی مجبور به ترک شهر و روستاهایشان خواهند شد و صدمات جبران ناپذیری به این مردم خواهند زد!!!


 • مظلوم نمایی اصفهانیها برای انتقال آب

  فرقی بین روحانی، جهانگیری و رییسی نیست! در سکوت نمایندگان چارمحال بختیاری، لُرستان و خوزستان متاسفانه شاهد میدان داری نمایندگان ضد امنیتی اصفهان هستیم! جناب رییسی قاضی القضات مسیری که دارید میروید اشتباه است! عامل تخریب محیط زیست و نابودی مردمان چهارمحال بختیاری، لُرستان و خوزستان نشوید! در مورد حق آبه اصفهان باید ابتدا از خودتان بپرسید: کدام آب؟ و برای چه مصارفی؟ و کدام اراضی؟ و برای چند نوبت کشت در سال؟ اصفهان حتی براساس طومار شیخ بهایی حق آبه ای برای اراضی محدودی آنهم یک نوبت کشت در سال بوده است!!! که الآن دیگر آن اراضی وجود ندارند و تغییر کاربری داده شدند!!! و دیگر آن آب هم بخاطر افزایش جمعیت و سرانه شرب خودشان و تغییر اقلیم وجود ندارد!!! صنایع اصفهان را هم که خود اصفهانیها منتفع میشوند را هم اضافه کنید!!! فریب رِندی اصفهانیها را نخورید آنها برای فریب مردم و مسئولان مفاهیم جدیدی را اختراع کردند از جمله اینکه معتقدند آب موجود و تونل اول متعلق به کشاورزان است و دولت باید برای شرب آب انتقال دهد اگر اینگونه است در نقاط مختلف کشور هم از جمله: چهارمحال بختیاری همین کار را انجام دهند!!! تاکنون به قیمت آواره شدن هزاران نفر و نابودی محیط زیست چندین طرح انتقال آب به اصفهان اجرا شده! کوهرنگ 1 و 2 و 3 و لنگان و خدنگستان و گلاب و بهشت آباد و...چندین طرح دیگر هم در دست اجرا دارند!!! طرحهای قبلی هرکدام مطابق با آیین نامه تخصیص آب وزارت نیرو هیچکدام دائمی نیستند و باید دوباره با توجه به شرایط و خشکسالی در حوزه کارون مورد تجدید نظر قرار گیرند!!! متاسفانه قوه قضاییه وظیفه خود را در مقابل تخریب محیط زیست درست انجام نداده و حتی گفته میشود تحت فشار معاون اول شما دستور دادستان محلی که به علت مجوز باطل شده تونل سوم را متوقف کرده بود، بصورت غیرقانونی باطل شده و دوباره به این طرح باطل شده مجوز دادند! متاسفانه ما لُرهای بختیاری ساکن اصفهان در خط مقدم اعتراضات هستیم و بیشترین شهداء و بازداشتیها را داریم و از آنطرف مسئولین اصفهان از این اعتراضات سوءاستفاده میکنند که مردم اصفهان ناراضی هستند و مثلاً اگر زاینده رود جاری باشد میتوانیم مردم را آرام کنیم یا توی صف انتخابات بیاریم و اینگونه ما جان میدهیم و آنها معامله میکنند!!! سال گذشته که رییس قوه قضاییه آمدن اصفهان عمداً یکماه بی آبی راه انداختند و حتی شبی که دکترعلاءالدین بروجردی (رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس) آمد نجف‌آباد جزء معدود موارد، برق کل شهر را قطع کردند که بگویند بی آبی و بی برقی مشکل هرروزه اصفهان است!!! و بابت این اعتراضات کُلی امتیاز گرفتند و از آنروز حتی یک دقیقه بی آبی و بی برقی تا امروز نبوده است!!! با انتقال آب مشکل کویربودن اصفهان حل نمیشود و یک نسلکشی در حق مردم خوزستان، چهارمحال بختیاری ولُرستان اتفاق خواهد افتاد نگاه کنید به صنایع آب بَر اصفهان این انتقال آب برای مصارف صنعتی است ولی در استانهای زیردست هزاران نفر از بی آبی مجبور به ترک شهر و روستاهایشان خواهند شد و صدمات جبران ناپذیری به این مردم خواهند زد!!!


 • تبعیض آبی و نابرابری ناحیه‌ای

  زاینده رود متعلق به اصفهان نیست که فقط با نظر مسئولین آن بررسی شود! باید تمام ذینفعان زاینده رود حق برداشت داشته باشند! دیوان محاسبات گزارش مُستندی از هزینه‌ کَردهای غیرقانونی در پروژه های فاقدمجوز مانند:《گلاب》و《کوهرنگ سه》منتشر کرده اینها میتواند مبنای عمل قوه قضائیه باشد که چگونه انتقالات متعدد آب به کویر موجب تنش اجتماعی_سیاسی شده! پول اجرای پروژه‌های انتقال غیرقانونی آب از کجاست؟ ازهمان مجتمعهای صنعتی ذوب آهن و فولاد مبارکه، که دراصفهان مستقر هستند! چگونه پول برای تداوم پروژههای فاقدمجوز گلاب 2 و سد و تونل کوهرنگ 3 وجود دارد اما پول برای پرداخت تملکات پروژه و دادن حقوق اولیه ساکنین روستاهای محدوده پروژه وجود ندارد؟ مسئولین وزارت نیرو جواب بدهند چرا باوجود مخالفت سازمان محیط زیست《پروژه گلاب》تداوم داشته؟ مگر مردم شهرهای کوهرنگ، سامان، بُن، شهرکرد، بروجن و روستاهای مسیر《حق حیات و معیشت》و بهره برداری از نعمت آبشان را ندارند؟ این چه عدالتی است که همه برای حل مشکل یک شهرکویری《اصفهان نورچشمی》حاضرند حقوق اولیه این جمعیت کثیر را در استانی دیگر نادیده بگیرند؟ از مسئولین اصفهان بپرسید مگر《كاشت برنج》براساس مصوبات وزیران بغیر از استانهای شمالی ممنوع نیست؟ چرا چند هزارهکتار شالیکاری در اصفهان وجود دارد؟ چرا《سرانه فضای سبز اصفهان》از شهرهایی مانند رشت بالاتر است؟ چرا صنایع آب بَر و مجتمع های فولاد در اصفهان کویری توسعه مییابد؟ تشنگی اصفهان را باور کنیم یا《کاشت برنج》و توسعه فولاد را؟ یا سه نوبت کشت امسال کشاورزان را؟ یا نزدیک یک میلیارد متر مکعب آب رهاسازی شده از سد زاینده رود را؟ یک بام و چند هوا؟ طرح قانونی و مجوزدار آبرسانی بُن_بروجن که مسئولیت مشروب سازی نیمی از جمعیت چهارمحال بختیاری را به عهده دارد با وجود مصوبات و تعهدات دو دولت (احمدی نژاد و روحانی) و چندین وزیر با ممانعت و کارشکنی (اصفهان) چندسال از برنامه عقب افتاده! از استاندار و دادستان و مدیرکل اطلاعات اصفهان سوال کنید چگونه نزدیک به هزار اتومبیل به اسم《کشاورزان اصفهان》حرکت کردند و با خود لودر آوردند و محل آبگیر پروژه قانونی را تخریب کردند و هیچکس جلوی آنها را نگرفت؟آمران و برنامه ریزان و مجریان این اقدام تخریبی چه کسانی بودند؟ مدیرکل دادگستری و دادستان چه کردند و چرا نتایج رسیدگیهای قضاییشان را گزارش نمیدهند؟ اداره کل اطلاعات اصفهان در روز روشن با این حجم جمعیت و تحرکات برنامه‌ریزی شده حتی آب هم در دلش تکان نمیخورد؟ چه کسی مقصر است؟ با مقصرین برخورد کنید تا باورمان شود به عدالت رفتار میکنید!


 • توسعه سازگار با طبیعت

  توسعه سازگار و همگام با طبیعت اصلی است که هیچگاه در ایران به آن توجه نمیشود! در سالهای اخیر شاهد تشدید این موضوع نیز بوده‌ایم که این معضل عمدتاً با شعارهای پوپولیستی و عوام فریبانه و شانتاژ تبلیغاتی چگونه آخرین تیشه ها را به ریشه پیکره آبی ایران میزنند. لُرها بیشترین کسانی بودن که در این دور باطل زیان دیده و حق طبیعی حیات آنها نادیده گرفته شده است. تاسف از آنجا ناشی میشود که بسیاری از لُرها به این امر آگاه نیستند و حتی کسانیکه جرات میکنند و خود را بعنوان فعال لُر خطاب میکنند تنها جنبه های قومیتی و تعصبات قومگرایانه آنرا مینگرند و به بقیه زوایای این موضوع ناآگاه و جاهل هستند! ما جزئی از این جهان و طبیعت هستیم حال در این پاره هزار تیکه تقدیر بر آن شده لُر باشیم پس میبایست این تیکه را خوب آمایش و پیرایش و مشکلات آنرا رفع کنیم تا وظیفه خود را در قبال مادر طبیعت انجام داده باشیم. محیط زیست چیزی نیست که بشود براحتی از کنار آن گذشت. مطمئناً اگر در آینده‌ای نزدیک و یا در بازه زمانی کوتاه مدت توانستیم طرحهای ضد میهنی و ضدمحیط زیستی انتقال آب، نابودی جنگلها و توزیع ناعادلانه ثروت و مشکلات فرهنگی را در بین اتنیکهای ساکن ایران رفع و رجوع کنیم در میان جامعه و مناطق لُرنشین نیز از توسعه پایدار و همه جانبه میبایست بهره ببریم《سازگاری با طبیعت》یکی از این مهمترین اصول این روند خواهد بود!


 • خوزستان دومین مصرف‌کننده آب

  جلگه‌خوزستان جای مناسبی برای کشاورزی نیست مگر از آبرفت سنگهای آذرین تشکیل شده باشند مثل جلگه خزر یا عراق که آبرفت کوههای غنی از مواد معدنی ترکیه است. اما خاک خوزستان آهکی و رسی است و بجز مناطق شمال خوزستان بجز خاک رس چیزی وجود ندارد! تا قبل از کشف نفت در فاصله اروند تا دزفول چیزی وجود نداشت و عربهای جنوب خوزستان میگفتند: لیس ورا العبادان قریه! یعنی در شمال آبادان روستایی وجود نداشت! تنها در رامهرمز، دزفول و شوشتر به‌دلیل دانه بندی بهتر خاک و وجود ذرات آهکی نفوذ پذیری خاک وجود دارد! خاک رس آب را به‌شدت جذب میکند اما پس نمی‌دهد اصلاً برای همین کوزه‌ها را از رس میسازند! همین که سطح خاک خوزستان خیس میشود دیگر آب را رد نمی‌کند و آب روی زمین باقی می‌ماند بخاطر این رودهای متعدد در خوزستان وجود دارد و هنگامیکه باران می‌آید فوراً در خوزستان سیل جاری می‌شود اما اگر بعد از همان باران، زمین را نیم متر بکنیم می‌بینیم کاملاً خشک است! همین مسأله باعث شده برای کشاورزی در خوزستان چندین برابر مناطق دیگر به آبیاری نیاز باشد! و به کود شیمیایی هم وابسته است چون خاک از نظر معدنی فقیر است! خوزستان فقط آب و هوای گرم ومرطوب دارد اما خاکش غنی نیست و رس زیاد اجازه زهکشی نمیدهد! رسوبات غرب خوزستان مملوء از رس و آهک است و ارزش کشاورزی ندارد! گیاه خاک تنها در مناطقی که دارای مواد آلی و فعالیتهای زیستی باشند مانند مناطقی که درگذشته جنگل و چمنزار بوده ایجاد میشود اما خوزستان اصلاً گیاخاک ندارد و آب جذب خاک رس میشود و در زمین نفوذ نمی‌کند! جنس آبرفت خرمشهر از جنس آبرفت دجله وفرات است لذا خاک خرمشهر از اهواز بهتر است اما بازهم کیفیت خرمای خرمشهر به کیفیت خرمای بم یا بصره نمیرسد! اگر پرتغال، سیب، خرما و پیاز خوزستان را با لرستان مقایسه کنید، مزه متفاوت آنان را حس میکنید چون طعم محصولات وابسته به جنس خاک است! اگر دست از آبیاری غرقابی در خوزستان بردارند آن‌وقت مشکل گل‌آلود بودن آب آشامیدنی حل خواهد شد! بهترین خاک ایران، در کمربند ارومیه از شمال غرب به سمت جنوب شرق کشور که در آبرفت تشکیلات آتشفشانی دوران سوم زمین‌شناسی است که شامل مواد معدنی، ماسه فراوان و رس کافی است! اگر در خوزستان دوبار محصول می‌گیرند بخاطر خاصیت گرمسیر بودن است! نوع تمدنهای قدیمی بسته به نوع خاک، متفاوت بود مثلاً در بابل و مصر که خاک غنی داشتند کشاورزی حرف اول را میزد اما در ایلام باستان بجز در شمال خوزستان شهری نبود و تمدن ایلام محدود بود به نظامیگری! ولی سومر هفده شهر داشت که دلیل این مسأله نبود امکان کشاورزی بود! شوشتر از آب سد هیچی بهش نرسیده خودش کانال داریون زده! از شوشتر تا اهواز زمینها حاصلخیزند اما همشون دست عربهاست بعد از اون دیگه زمینها حاصلخیز نیستند! سمت دزفولم زمینها حاصلخیزند و بیشتر دست دزفولی هاست! زمینهای بین شوشتر و گتوند و عقیلی دست لرهای بختیاری است که بیشتر دیم هستند! زمینهای خوزستان بیشتر دیم بودند الان سد و کانال زیاد زدند آبی شدند ولی زمینهای شمال دزفول و اندمشک کانال براشون نکشیدن و فریبشان دادند! خاک حاصلخیز سیاه رنگ است و خاک بدرد نخور سرخ رنگ است! زمینهای دارای خاک سیاه و سنگلاخی بدرد کاشت برنج نمیخورند ولی برای باغداری بهترند که بخاطر کم بودن زمین حاصلخیز در ایران، باغات را باید در دامنه کوهها زد نه در جلگه! آبی که از سمت لُرستان میاد تماماً میره برای کشاورزی عربها که برنجکاری میکنند! جایی دیدم که در زمینهای غصبی که گرفتند دریاچه آب انبار کرده بودند! تمام آب بلادلُرنشین حتی آب کوهرنگ سودش را عربها میبرند! کشاورزی میکنند و برای لُرها خط ونشان میکشند.


 • بزرگترین آکواریوم خاورمیانه دراصفهان

  بی‌آبی منحصر به اصفهان نیست و زاینده‌رود هم متعلق به اصفهان نیست که فقط با نظر مسئولین آن بررسی شود! هزینه‌ در پروژه‌های فاقدمجوز مانند: گلاب و کوهرنگ سه چه توجیهی دارد؟ در حوزه آبی و پروژه‌های انتقال آب از بختیاری و سرشاخه‌ کارون به زاینده‌رود فساد درحال وقوع است! پول اجرای پروژه‌های انتقال غیرقانونی آب از کجا تامین میشود؟ ازهمان مجتمع های ذوب‌آهن و فولاد که دراصفهان مستقرند؟ چطور پول برای تداوم پروژه‌های فاقدمجوز گلاب و تونل کوهرنگ سه هست اما پول برای پرداخت تملکات و دادن حقوق اولیه ساکنین روستاهای محدوده پروژه وجود ندارد؟ وزیر نیرو پاسخ دهد؛ چرا باوجود مخالفت محیط زیست پروژه گلاب تداوم داشته؟ مگر مردم شهرهای کوهرنگ، سامان، بن، شهرکرد، بروجن و روستاهای مسیر، حق حیات و معیشت و بهره‌برداری از نعمت آبشان را ندارند؟ این چه عدالتی است که همه برای حل مشکل یک شهرکویری (اصفهان نورچشمی) حاضرند حقوق اولیه جمعیت کثیری در استان دیگری را نادیده بگیرند؟ مگر كاشت برنج براساس مصوبه دولت، غیر از استانهای شمالی ممنوع نیست؟ چرا چند هزارهکتار شالیکاری در اصفهان وجود دارد؟ چرا سرانه فضای سبز اصفهان از شهری مثل رشت هم بالاتر است؟ چرا صنایع آبخواه و مجمتع‌های فولاد در اصفهان درحال توسعه‌اند؟ تشنگی اصفهان را باور کنیم یا کاشت برنج و توسعه فولاد را؟ یا سه نوبت کشت کشاورزان را؟ یا نزدیک یک میلیارد مترمکعب آب رهاسازی شده از سد زاینده‌رود را؟ یک بام و چند هوا؟ چرا طرح مجوزدار آبرسانی بُن_بروجن که مسئولیت مشروب سازی نصف جمعیت چهارمحال بختیاری را به عهده دارد باوجود مصوبه و تعهد دولت با کارشکنی اصفهان عقب افتاده؟ چگونه هزار اتومبیل به اسم کشاورزان اصفهان حرکت کردن و لودر آوردند و محل آبگیر پروژه را تخریب کردند و هیچکس جلوی آنها را نگرفت؟ برنامه‌ريزان این اقدام تخریبی چه کسانی بودند؟ چگونه اطلاعات چهارمحال بختیاری سریعاً اقدامات پیشگیرانه میکند و با احضار و برخورد جلوی هرگونه تجمع را میگیرد! اما اطلاعات اصفهان روز روشن با این جمعیت و تحرکات برنامه‌ریزی شده آب در دلش تکان نمیخورد؟ دولت با مقصرین برخورد کند تا باورمان شود به عدالت رفتار میکنید!


 • لُرستان سَد ندارد!!!

  طبق مطالعات منابع آب در حوضه‌ آبریز کرخه که زمان شاه توسط مهندسین آمریکایی انجام‌گرفته و اسنادش در آرشیو سازمان آب خوزستان موجوداست سه سد برای حوضه آبریز کرخه پیش‌بینی ‌شد تا تعادل در این حوضه بعد از احداث سدها برقرار شود. سد کرخه، سد سیمره و سد گاوشمار (معشوره لرستان). براساس این مطالعات اولویت اول با سد گاوشمار بوده که به لحاظ موارد فنی قبل از بقیه سدها باید ساخته می‌شد! بعداز انقلاب این مطالعات توسط شرکت مشاور مهاب قدس دوبار بازنگری شد! بار اول حجم سد گاوشمار کاهش نداشت و برخلاف مطالعات قبل انقلاب سد کرخه ابتدا ساخته شده و بعد سیمره و تاکنون سد گاوشمار ساخته نشد! در بازنگری دوم که مسبب آن نمایندگان خوزستان بودن متاسفانه حجم مخزن سد گاوشمار به صدمیلیون مترمکعب کاهش یافت! و نیروگاه برق‌آبی آن حذف شد! همچنین قرار بر زیرکشت رفتن سی وشش هزارهکتار از اراضی کوهدشت وچگنی بود که آنهم حذف شد وتنها تخصیص ناچیزی برای کشت گلخانه‌ای درنظر گرفته شد! مطالعات سدها و شبکه‌های آبیاری و زهکشی لرستان هم‌زمان با خوزستان شروع‌شد اما توسعه منابع آبی درخوزستان انجام‌شد ولی در لرستان تنها چند سد کوچک (بشکه) ساخته‌شد و سدهای اصلی با فشار نمایندگان خوزستان مرتب به تعویق افتاد و درحال بازنگری هستند! در سیلاب‌های اخیر و خسارتی که لرستان دید، معاونت آب وزارت نیرو به عدم توسعه منابع آب در لرستان اشاره کرد! ولی وزارت نیرو فقط راجع به خوزستان و از کلمه‌ی مهار سیلاب‌های بالادست! استفاده می‌کند و حتی یک کلمه نگفت این سیلاب‌ حاصل از رواناب‌های لرستان است! بنظر می‌رسد لرستان یک کلمه‌ ممنوعه شده و گفتن آن موجب جلب‌توجه کارشناسان و سؤالات متعدد از وزارت نیرو می‌شود که از آن ترس دارند! نمایندگان لرستان اهمیت موضوع سدسازی را درک و استیضاح وزیر نیرو را بخاطر حقوقی که از لرستان ضایع شده را انجام دهند! سد دز شش میلیارد مترمکعب آب دارد ولی آب رها شده دز معادل کل ظرفیت نهایی پشت سد گاوشمار (معشوره) درصورت ساخت است! باتوجه به وضعیت بد آبی ماههای گرم در لرستان که هرسال کشاورزان خسارات می‌بینند نمایندگان لرستان دنبال ساخت سد برای مهار سیل باشند! پول این همه خسارت را صرف ساخت سد گاوشمار کنند تا آب لرستان که در خوزستان سرریز می‌شود و به دشتهای عراق هدایت می‌شود یا به خلیج‌فارس می‌ریزد در لرستان بماند و درد کشاورزان را حل کند! چطور است آب از لرستان به استانهای مجاور می‌رود ولی در خود لرستان مورد توجه قرار نمی‌گیرد! مگر کشاورزی و دامپروری بدون تخصیص آب ممکن است؟


 • آب دزدک

  رو در رویم می ایستد و میگوید: بیل ات را به ما دادی ما نیز آبت را میبریم! به تو که هیچ، به تو که هیچی در چشم تنگی ما، به هیچ کس ربطی ندارد. آبت را میبریم، راسی اینان که بیلشان را از من به عاریه برده اند، آبم را برده اند یا بریده اند؟ های! کسیکه بیل مرا برده ای! به من ربطی ندارد یعنی چه؟ یعنی من هیچ حقی ندارم؟ حتی حق بغض کردن، گریه کردن، زاری و فغان کردن و داد زدن هم؟ بیچاره من لُر، حتی حق حرف زدن هم ندارم سالهاست که دلم برای بی کسیم گرفته های! کسیکه بیل مرا بردی میدانم به تو ربطی ندارد اما، من دیگر میترسم گریه کنم مبادا اشکهایم را هم ببری هرچند که به من ربطی ندارد. راستی! کسیکه بیل مرا بردی، آخرش نفهمیدم نامت چه بود: آبخورک؟ آبدزدک؟ آب برک؟ آب بورک؟ ببخشید اصلا یادم نبود: به من ربطی ندارد که نامت چیست!


 • استان گرایی

  پرونشیالیسم یا استان گرایی (محل گرایی) provincialism. ناسیونالیسم چند سطح دارد یک وجهش پرونشیالیسم یا همان استانی گری و محلی گریست، که در بسیاری از متون اجتماعی در معنای افکار محدود و سطح پایین محلی گری نیز بکار رفته است! امروز ایران درگیر افکار کوته بینانه محلی است و متاسفانه در زمانیکه چنین فضایی تشکیل گردد، افراد با تیپ شخصیتی "جهان وطنی" و توسعه وطنی ناخواسته آسیب جدی می بینند زیرا که همواره مصالح وطن را برتر از منافع محدود محلی می بینند. امروز مردم یزد معتقدند که اگر باغشهر کوثر (هزار و دویست هکتار فضای سبز درون کویر خشک) درون شهرشان احداث شود باعث کاهش دمای شهرشان می شود! این پروژه را هنگامیکه در کنار انواع و اقسام پروژههای پر طمطراق محلی دیگر چون فولاد_یزد و فولاد_کویر و فولاد_اردکان و فولاد_اشکذر و فولاد_الماس_یزد و فولاد_ارفع و انواع و اقسام صنایع آب بَر دیگر قرار میدهیم حاصلی جزء مهاجر_پذیر کردن یزد به همراه نخواهد داشت که البته مهاجرپذیر شده است و باعث شده رشد جمعیت یزد بسیار بیشتر از متوسط کشوری باشد که همگی حاصل تفکرات پرونشیالیسم یا کوته بینانه محلی است! که متاسفانه وقتی که با انواع فسادهای ساختار یافته مثل تخصیص زمین رایگان ملی به پروژه_کوثر و فروش آن به مردم و پرداخت تنها سه درصد یعنی ٢٥ میلیارد تومن از ١٨٠٠ میلیارد تومان تعهدات مصوب همراه میشود باید با برفهای کوههای زاگرس و طبیعت چشمه سارهای بهشت_آباد خداحافظی کرد همانگونه که با زاینده‌رود خداحافظی کرده‌ایم و علاوه بر آن از آنجا که آن پروژه‌ها نیازمند تامین مالیست از بودجه های عمومی یعنی مالیاتهای دیگر شهرها تامین خواهد شد! بودجه‌هایی که باید میشد توسعه صنعت و کاهش بیکاری در استانهای چهارمحال و کهگیلویه و بویر احمد و...


 • کویرسبز اصفهان

  اصفهان از هر واژه برای انتقال آب استفاده میکند! راهکار اصفهان برای جلوگیری از فرونشست زمین حول چپاول آب میچرخد! چه بگوییم از دزدان آب و سکوت نمایندگان خوزستان، بختیاری و لُرستان! پورابراهیمی نماینده کرمان و ناهید تاج‌الدین نماینده اصفهان براحتی از دزدی آب با بودجه ملّی صحبت میکنند ولی نمایندگان خوزستان، بختیاری و لُرستان جرأت حرف زدن در مورد مخالفت با انتقال آب را ندارند! ذوب آهن، صنایع اتمی، لاستیک سازی، سفال، پالایشگاه وپتروشیمی از جمله پرمصرف ترین صنایع آبخواه در جهانند! کلکسیونی از پرمصرف ترین صنایع را در کویر مستقر کردیم! بصورت غلط شهراصفهان در کویر گسترش یافته و الآن دومیلیون جمعیت دارد و دهها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در شهری شده که حتی آب شرب ندارد! ظرفیت زیستی اصفهان پانصدهزارنفر است! وقتی جمعیت در یک منطقه بی آب جمع شده، نشان دهنده بی‌اعتنایی به توسعه پایدار است! فولاد مبارکه اصفهان قرار بود در بندرعباس احداث شود ولی با لابی، سر از اصفهان درآورد! برای تولید هر تن فولاد دویست هزار لیتر آب هدر میرود! سازمان محیط‌زیست مقصراست چون سواحل جنوب وشمال را به روی استقرار صنایع بست! به بهانه توسعه دولت احمدی‌نژاد هشت طرح فولاد در خشکترین مناطق کشور (سمنان، یزد و قم) احداث کردند! خب اینها منجر به رفاه و توسعه نمیشود بلکه هزینه سرمایه‌گذاری به زیان اقتصادی بدل میشود چون کویر با آب در تضاد است! هشتاد درصد جمعیت دنیا در سواحل زندگی میکنند اما در ایران از آبادان تا بلوچستان تنها دومیلیون زندگی میکنند! چرا از دوهزار کیلومتر ساحل غافلیم؟ کسیکه مجوز ساخت در کویر میدهد باید خسارت بی‌آبی را هم پرداخت کند! وقتی دورنمای منابع آب تاریک است چاره‌ای نیست که صنایع آبخواه را به سواحل منتقل کنیم و جمعیت را کنار آب ببریم! یزد نه رودخانه دارد! نه به دریا نزدیک است! اما سالی هزار تُن خاویار تولید میکند! اصفهان با آب انتقالی از کوهرنگ بختیاری به دومین استان صنعتی تبدیل شد! عباس کشاورز معاون وزیر کشاورزی در سفر به لُرستان گفت: لُرستان دشت ندارد! پس نیاز به آب ندارد! کشت دیم کنید تا آب به استانی دیگر (اصفهان) رود! هم خدمتی اصفهانی داشتم میگفت: آب اصفهان از بختیاری تامین میشه اگر آب مال ما بود قطره‌ای را به بختیاریها نمیدادیم! اصفهانیا به مسافر غریبه آدرس اشتباه میدن! بالاترین آمار بیماری اِم اِس رو اصفهانیا دارند چون حرص پول دارند و ازدواج فامیلی میکنند! گدا و پولدار را نمیتوان در اصفهان تشخیص داد!


 • گفتگوی ناشنوایان

  فردی از درگیری هواداران دو کاندید در پلدختر فیلم گرفته و برای رسانه معلوم‌الحال منوتو فرستاده! هموطنان هم با نوشتن هزاران ناسزا مارو شرمنده ادبشون کردن! متأسفانه ساختارهای پیشآمدرن و قبیله‌ای هنوز در بلادلُرنشین حاکم اند و اجازه نظم پذیری را نمی‌دهند! کلاً این مسئله جا نیفتاده که شما بعنوان یک شهروند حق رای و شعور انتخاب دارید! ما گرفتار گفتگوی ناشنوایان شدیم! ما میگیم اونا نمی شنوند و اونا میگن ما نمیخواهیم بشنویم! مگر قرار نیست نماینده ازطریق صندوق رای و با روشی مسالمت‌آمیز انتخاب شود پس زورآزمایی خیابانی برای چیست؟ در کشوری نژادپرست زندگی میکنیم که نام لُر از قبل، همیشه محکوم جلوه داده میشود! آنها خود را مُحق میدانند و ما را محکوم! مقبولیت لُرها در سطح ملّی کاهش پیدا کرده و افکارعمومی به شنیدن صدای اعتراض این قوم واکنشی نشان نمیدهند و عادت کردن با شنیدن نام لُر فقط به آن توهین کنند! این شرایط حاصل بی‌تفاوتی نمایندگان و مسئولانی است که ما بخاطرشان سرهم را میشکنیم! این درسته هرکسی هرچی دوست داره راجع به قوم لُر نظر بده و ما فقط سکوت کنیم؟ تاکی باید بی‌تفاوت باشیم؟ اگر لرها را نمی‌پذیرند پس چرا با فدرالیسم مخالفند؟ الگوی فدرال برای جماعات متمایز انسانی که در وسعت جغرافیایی پراکنده شده‌اند درست شده که اصل بر همزیستی است نه وحدت! واقعیت آن چیزی نیست که آنها در مورد لُرها شنیدند! واقعیت آن چیزی هست که ما لُرها لمسش کردیم و داریم باهاش زندگی میکنیم! ما سالها با فاشیسم و نژادپرستی زندگی کردیم! میگن لُرها ساده اند و همین را میزنند توی سرمون! معلومه در جامعه ای که کلاهبرداری و دروغ غالب شده سادگی و بی‌آلایش بودن چیز عجیبی است! معلومه غریب نوازی لُرها چیز عجیبی است! در دوره‌ای که زن افسار مرد را در دست گرفته غیرت و مردانگی لُرها چیز عجیبی است! فارسها ازدواج سفید، رابطه مثلثی، رابطه با خواهرزن و برادرشوهر را فرهنگ امروزی میدانند و لُرها را به تعصب متهم میکنند! سالها در اصفهان دانشجو بودم و آشکارا دیدم اگر دختر یا پسری به دیدار خانواده اش میرود باید خوراکش را با خود ببرد! اما اینکار در لُرهای خان منش و سفره دار ننگ است! لُرها بلد نیستند با پنبه مثل فارسها سر مردم رو ببرند بخاطر همین دلپاکی است که حقوق اقتصادی_اجتماعی آنها توسط سیاستمداران نادیده گرفته میشود!


 • سیستم اداری فدرالیسم

  فدرالیسم چیست؟ فدرالیسم یک نظام سیاسی است که در آن قدرت میان دولت مرکزی و دولتهای منطقه‌ای متعدد تقسیم می‌شود. در فدرالیسم یک قانون اساسی وجود دارد که این قدرت را میان دولت و واحدهای آن به اشتراک می‌گذارد. این واحدها که به‌عنوان حکومتهای استانی یا منطقه‌ای شناخته می‌شوند، دارای قدرت عمل مستقل در برخی حوزه‌های حکومتی هستند. در ایالات متحده نیز قدرت میان حکومت‌های مرکزی، منطقه‌ای یا ایالتی تقسیم شده است. حکومتهای محلی دارای قدرتهای انحصاری برای صدور مجوز، فراهم ساختن بهداشت عمومی، برگزاری انتخابات و تشکیل دولتهای محلی، مراقبت از تجارت بین‌الملل و...هستند. این نظام سیاسی به منظور اطمینان از امنیت و استقلال در برابر تهدیدات داخلی و خارجی اتخاذ شده و هر استان دارای مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مخصوص به آن منطقه است. نمایندگان دولت استانی در نزدیکی مردم زندگی کرده و اغلب از همان جامعه هستند به‌طوریکه درک بهتری از این مشکلات داشته و راه حل‌های منحصر به فردی را ارائه می‌دهند. فدرالیسم نمایندگانی را برای جمعیتهای مختلف پیشنهاد می‌دهد. شهروندان استانهای مختلف امکان دارد که از آرمان‌ها، قومیت و فرهنگهای مختلفی برخوردار باشند. دولت مرکزی گاهی اوقات ممکن است این اختلافات را نادیده گرفته و سیاستهایی را اتخاذ نماید که اکثریت را پوشش می‌دهند. اینجاست که حکومت منطقه‌ای وارد عمل می‌شود. نیازهای محلی، سلایق و عقاید توسط حکومتهای ایالتی در نظر گرفته می‌شوند. حقوق اقلیت‌ها نیز حفظ می‌شود. دولتهای ایالتی دارای اختیار اتخاذ سیاستهایی بوده که ممکن است در سطح ملی یا دولتهای دیگر دنبال نشوند. بهینه سازی استفاده از منابع تقسیم کار بین دولت مرکزی و حکومتهای منطقه‌ای منجر به بهینه سازی استفاده از منابع می‌شود. دولت مرکزی می‌تواند بر امور بین‌الملل و دفاعی کشور تمرکز نماید، درحالیکه حکومت استانی می‌تواند نیازهای محلی را تأمین سازد. فدرالیسم مجال نوآوری و آزمایش را فراهم می‌سازد. حکومت‌های محلی می‌توانند دو رویکرد متفاوت برای انجام اصلاحات در هر ناحیه داشته باشند، خواه مالیات یا آموزش.


 • نابرابری و تبعیض در ایران

  خوزستان علی‌رغم سطح زیرکشت بالای محصولات کشاورزی در رتبه پنجم ارزش افزوده کشاورزی کشور قرار دارد ️علت اصلی کاشت محصولات غیر باغی با ارزش افزوده پایین، مثل گندم در خوزستان دانست که با دارابودن قیمت دولتی و خرید انحصاری دولت، نقش مهمی در تأمین امنیت غذایی کشور برعهده دارد. درصورتیکه محصولات باغی و غیراستراتژیک چون: پسته، زعفران، چای و برنج که متعلق به بخش خصوصی و ارائه شده در بازار آزاد با نرخ آزادند رتبه استان‌های کویری را در این رتبه‌بندی افزایش داده است! تامین امنیت غذایی توسط خوزستان البته به قیمت هزینه‌های اکولوژیک و بحران‌های زیست‌محیطی بود که فشار مضاعفی بر مردم استان وارد کرده است. ️باید توجه کرد خوزستان از یکطرف به‌دلیل تولید نفت، رتبه دوم در تولید ناخالص ملی، بعد از تهران و از سوی دیگر با تولید محصولات استراتژیک کشاورزی نقش عمده‌ای در تحریک و حرکت پایدار موتور محرکه اقتصاد در یکصدسال گذشته را داشته است. منابعی که با سوءمدیریت، مدیران سیاسی مرکزگرا عمدتاً تلف شده است. خوزستان به‌دلیل عدم برخورداری از حضور سیاسی کافی در پایتخت و به‌دلیل اقتدارگرایی و تمرکز تصمیمات سیاسی در الیگارشی حاکم برآمده از سیاسیون کویری ایران، که همواره با سیاسی‌کاری و منطقه‌گرایی حقوق مردم دیگر استانها را ضایع کرده‌اند، هیچگاه از توسعه اقتصادی مناسب برخوردار نشده! نارضایتی اقوام گوناگون و مناطق غیرفارس و عدم توسعه‌یافتگی این مناطق، نشان از روح خاص یکجانبه‌گرایی و ناسیونالیسم فارسی دارد که در مدیران سیاسی مرکز ایران وجود داشته است. ️نفوذ در ارکان قدرت و نهادهایی چون سپاه، شورای نگهبان، دولت و وزارتخانه‌های مهم که در برخی موارد با «فرصت‌طلبی» نیروهای «انقلابی‌نما» در ابتدای انقلاب رخ داد، باعث شد بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های مخرب، بدون ملاحظات زیست‌محیطی و رعایت الزامات آمایش سرزمین در خاستگاه کویری این مدیران به اجرا درآید. تبعات این طرح‌ها هم‌اکنون، دامان مردمان محروم بلادلُرنشین را گرفته و هم با اصرار بر اجرای طرح‌های انتقال آب رو به مهاجرت به کویر آورده‌اند! طرح انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان، طرح انتقال از دریای خزر در کنار پروژه‌های کوهرنگ، خِرسان و بهشت آباد در سرچشمه‌های کارون، می‌رود تا مهر باطل بر حضور سرزمینی مردمان شریفی بزند که در برهه‌های حساس، با مقاومت و ایثار در طول تاریخ، تمامیت ایران را حفظ کرده‌اند. ️دموکراسی مشارکتی و حرکت به سمت عدالت اجتماعی راه بر توسعه سیاسی_اجتماعی می‌گشاید و زیاده خواهی و هجمه انحصارات قدرت و ثروت و زد و بندهای مشکوک را متوقف خواهد کرد.


 • انتقال آب بختیاری به اصفهان

  طرح‌های‌ انتقال آب و دزدی آب، راه چاره نیستند! آرمانی بزرگ، اما پرنقص برای مشکلات آب ایران: برخی از مخالفان می‌گویند که طرح‌های انتقال آب خلاف اصل پنجاه قانون اساسی است که حفظ محیط‌زیست را وظیفه‌ای عمومی دانسته و هرگونه فعالیت اقتصادی_عمرانی که موجب آلودگی یا باعث صدمات جبران‌ناپذیر به محیط‌زیست شود، ممنوع کرده است! دوگانگی دو مقوله مدیریت آب و حفظ محیط‌زیست موضوعی جدید نیست اما رشد فزاینده‌ای پیدا کرده است. مسئله کمبود آب در ایران ناشی از ترکیب چند عامل مختلف مانند: رشد بی‌رویه و نبود توازن در توزیع مکانی جمعیت، کشاورزی ناکارآمد، سوءمدیریت و عطش توسعه است. بااین‌حال ایران باید بیاموزد انتقال میان‌حوضه‌ای از یک منطقه جغرافیایی به منطقه دیگر و در مسافت‌های طولانی، راه‌حل جامع و کاملی برای مسئله آب نیست! در چند دهه اخیر مجموعه‌ای از طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارون، جریان طبیعی زاینده‌رود را به بیش از دوبرابر رساند، ذخیره‌ای بزرگ از آب‌های سطحی برای قطب استراتژیک اجتماعی_سیاسی در مرکزکویری ایران! ولی این تأمین آب، در عمل مشوق توسعه لجام‌گسیخته و ترغیب مردم به مهاجرت به کویرمرکزی بوده است! درعین‌حال از پیامدهای این طرح، بازگشت کم‌آبی تنها چندسال پس از پایان هر پروژه بود درحالی‌که در پایین‌دست، تالاب گاوخونی با کاهش آورد آب و عدم امکان حفظ مناسب زیست‌بوم‌های آبی مواجه است! به‌طورکلی و از دیدگاه درازمدت، پروژه‌های تأمین آب زاینده‌رود نه‌تنها وضعیت را بهبود نبخشیده که آنرا بدتر هم کرده است.


 • کویر بی طول و عرض اصفهان《سیر》نمی‌شود

  افزایش خروجی سد زاینده‌رود به سمت اصفهان! از پانزده فروردین شرکت آب اصفهان اقدام به افزایش خروجی سد زاینده‌رود کرد و تقریباً هر هفته حدود شصت میلیون مترمکعب آب به سمت اصفهان جاری می‌شود! شصت میلیون مترمکعب در یک محاسبه ساده در این دو ماه بیش از پانصدمیلیون مترمکعب آب برای مصارف کشاورزی، صنعت و تغذیه چاههای غیر مجاز اصفهان آزاد خواهد شد! در اصل مافیای آب با افزایش خروجی ها چند هدف را دنبال میکنند. 1) ایجاد حق آبه کاذب برای کشاورزی غیراصولی و اراضی بیابانی سابق! 2) توجیه طرحهای انتقال آب به بهانه کم آبی! 3) عدم پرداخت حق آبه محیط زیست و گاوخونی و دوباره توجیه طرحهای انتقال آب! در اصل پشت پرده باز کردن های این‌چنینی فقط توجیه طرحهای انتقال آب است! فعالان محیط زیست چرا این مواقع سکوت کرده و از حق گاوخونی دفاعی نمی‌کنند؟ آقای درویش ما با همه طرحهای انتقال آب مخالفیم طرحهایی که شما جرأت نمیکنید اسمی از آنها ببرید مثل کوهرنگ یک و دو و سه! آقای درویش برای خوشحالی مافیای آب صحبت نکنید شما نه تنها به فعالان محیط زیست بختیاری توهین کردید بلکه به خودتان و فهم مخاطبین خود هم توهین کردید. طرح بن_بروجن، که فقط چهل میلیون آب شرب را تامین می‌کند را برابر با طرحهای عظیم، کوهرنگ یک و دو و سه و بهشت آباد و لنگان و...قرار میدهید که اهداف کشاورزی،صنعتی و گردشگری دارند؟ برای بن_بروجن فعالان بختیاری مخالفتهای جدی داشتند و این چهل میلیون مترمکعب آب در حقیقت رشوه مافیای اصفهان برای اجرای طرح کوهرنگ سه بود! هرچند قبل از آن طرحهای بزرگ کوهرنگ یک و دو و چندین طرح دیگر اجرا شد و شما عامدانه منشأ اصلی طرح بن_بروجن یعنی سرشاخه های کارون را فراموش کردید؟ زاینده‌رود فصلی آیا اگر طرحهای انتقال آب نبودند موجودیت داشت؟ آیا می‌توان به مردم عادی چهارمحال بختیاری گفت که اصفهانیها با طرح بن_بروجن که هدف تأمین شرب دارد مخالفند و نباید آن را اجرا کنید ولی ما طرحهای بزرگ کوهرنگ یک و دو و سه، بهشت آباد و گلاب را برای صنعت، کشاورزی و گروشگری اجرا کنیم؟انتقادی تند به فعالان سیاسی اجتماعی زیست محیطی استان خوزستان! و انتقاد برای فعالان کهگیلویه و بویراحمد هم که در مقابل انتقال خِرسان سکوت کردند! فعالان عرب خوزستان که زمان انتخابات با شعارهای تفرقه انگیزانه و اکثراً لُرستیزانه، پا به عرصه انتخابات و دیگر محافل میگذارید و دم از تبعیض میزنید؟ درحالیکه منشاء تبعیض سیستماتیک علیه خوزستان (چه لُر و عرب) را فراموش کردید؟ هم اکنون در اوج اجرای طرح ای انتقال کارون در کدام محفل و مکانی هستید؟ چرا دم بر نمی زنید؟ مگر کارون در خوزستان خون زندگی و میثاق اتحاد لُر و عرب نیست؟ چرا در مورد قطع این شریان حیاتی سکوت کردید؟ مطالعه فرمایید. نامه مهم منتشر نشده سازمان بازرسی کل کشور به وزارت نیرو در رابطه با پروژه‌های انتقال آب کارون: بند چهار: در صورت رعایت استاندارد در مصرف در استان اصفهان حجم تخصیص یافته از منابع فعلی برای شرب حتی بدون کوهرنگ سه و بهشت آباد کفاف تمام نیازها تا افق مدنظر را دارد! بند پنج: مطابق مصوبه کمسیون تخصیص آب؛ منبع آب مورد نیاز صنایع؛ آب بازیافتی حاصل از تصفیه فاضلابها در افق آتی در استانهای اصفهان، کرمان و یزد است ولی در ابلاغیه شماره ۷۰۰ / ۲۹۲۵۹ / ۸۹ مورخ ۲۱ / ۶/ ۸۹ برخلاف مصوبه مذکور از آب انتقالی برای مصارف صنعت نام برده شده که علناً مغایر با قوانین است. متأسفانه با وجود این نامه تا به امروز با متخلفان برخورد نشده است! مطالعه این نامه برای درک تخلفات وزارت نیرو در اجرای پروژه‌های انتقال آب کارون راهگشاست.


 • آب منبع زندگی و قدرت است

  آب منبع زندگی و قدرت است. آب به‌عنوان زیربنای تمدن توصیف میشود. رودخانه‌های بزرگی نظیر: کارون، دجله، فرات، سند، نیل و یانگ تسه درطول تاریخ زمینه‌ساز ظهور تمدنهای بزرگی مثل: ایلام، بابل، مصر و چین شده‌اند. شهرهای مدرن امروزی نظیر: رُتردام هلند/ لندن انگلیس/ نیویورک آمریکا/ شانگهای چین/ دوبی امارات و…توسعه موفقیت‌آمیز خود را مدیون دسترسی آسان به آب هستند. هشتاد درصد جمعیت دنیا در کنار سواحل زندگی می‌کنند اما در ایران از آبادان تا بلوچستان تنها دومیلیون نفر زندگی می‌کنند! ما از دوهزار کیلومتر ساحل جنوب چرا غافلیم؟ وقتی دورنمای منابع آبی تاریک است چاره‌ای نیست که صنایع آبخواه را به کنار سواحل منتقل کنیم. فولادمبارکه اصفهان قرار بود کنار ساحل (بندرعباس) احداث شود ولی با لابی، سر از اصفهان درآورد! خود محیط زیست در اینباره مقصر است چون سواحل جنوب و شمال را به روی استقرار صنعت بست! گفتند ورود به سواحل ابداً ممنوع! خب صنعت کجا برود؟ به بهانه توسعه زمان احمدی‌نژاد هشت طرح فولادی را در خشکترین منطقه "سمنان، یزد و قم" احداث کردند. اینها منجر به رفاه و توسعه نمیشود بلکه هزینه سرمایه‌گذاری به زیان اقتصادی بدل میشود چون کویر متضاد آب است! صنایع ذوب‌آهن و فولاد/ صنایع اتمی/ لاستیک سازی/ سفال/ پالایشگاه و پتروشیمی از جمله پرمصرف ترین صنایع آبخواه در جهانند و ما کلکسیونی از پرمصرف ترین صنایع جهان را در شهرهای کویری مستقر کرده‌ایم! در مقابل نیز به صنعت گردشگری، صنایع تک، صنایع استحصال انرژی خورشیدی، بادی، زمین گرمایی و جزر و مَد که کمترین نیاز به آب دارد، کمترین توجه را کرده‌ایم! اگر به همین وضع ادامه دهیم حدود هفتاد درصد مردم ایران برای زنده ماندن ناچار به مهاجرت هستند. درحال حاضر هفتاد درصد جمعیت کشور با سرانه زیر نهصد مترمکعب آب در سال زندگی میکنند و این از نظر استانداردهای جهانی یعنی فاجعه! ایران با بهره‌برداری از نود و هفت درصد آبهای سطحی خود عملاً تمام رودخانه‌ها را خشک کرده! درحال حاضر وضع آبی برخی از شهرها به سطحی رسیده که آن شهرها از نظر تعاریف علمی و استانداردهای جهانی به شهر مُرده تعبیر می‌شوند حتی بارش ایده‌آل و نفوذ آب به زمین، جایی برای ذخیره آن وجود ندارد چون خاک بی ثمر شده است.


 • چرا صنایع آبخواه در کویر است؟

  ورود کارگر لُر ممنوع! موسسه کارآفرینان یزد در کانال تلگرام خود آگهی استخدام شرکت فولاد یزد را اعلام کرده که یکی از شرایط استخدام اینست که کارگر متقاضی لُر نباشد! نژادپرستان کویری اینقدر وقیح شدند که علناً در آگهی استخدام شرط می‌گذارند از قوم لُر نیرو نمیگیریم! این درحالی است که آب بلادلُرنشین با تونل (نه لوله) به یزد منتقل می‌شود و کارخانجات آبخواه مثل فولاد، ذوب‌آهن، سرامیک، لاستیک سازی، پالایشگاه و پتروشیمی در کویر احداث میشوند! یزد بدون آب کوهرنگ بختیاری فقط سه روز دوام میآورد. بە متن نگاە کنید مدرک مهم نیست فقط لُر نباشد! لابد اگر قاتل یا بزهکار باشد ایرادی ندارد؟ در یزد دەها هزار کارگر افغانی هست این بود تولید داخلی و حمایت از کارگر ایرانی؟ آیا لُرها از خودشان پرسیده‌اند چرا ما برای کارگری باید بە غربت برویم اما در کل زاگرس حتی یک کارگر کویرنشین نیست؟ چرا هربار کە آمریکا از حمله بە ایران منصرف می‌شود فارسها نوک پیکان توهین را بسوی ما می‌گیرند؟ آیا دیگر نیاز بە لُر سلحشور ندارند؟ جوکهای نژادیتان تَە کشید‌ شروع بە توهین کردید؟ چرا کُلِ زاگرس به اندازە استان یزد کارخانە ندارد؟ امیدوارم قوم لُر بە خود بیاید و کمتر سنگ مشاهیر فارس را به سینه بزنند؟ زاگرس سرشار از آب، نفت و گاز است چرا مردمیکە روی گنج خوابیده‌اند مجبورند برای امرار معاش به کویر بروند؟ اگر در مناطق لُرنشین هم سرمایه‌گذاری صنعتی میشد امکان نداشت جوانان تحصیلکرده ما برای کار آواره کویر شوند. میزان سرمایه‌گذاری دولت در یزد سیصد برابر لُرستان است.️ چرا اصفهان، یزد، قم و سمنان که منابع طبیعی ندارند باید صنعتی شوند ولی کُهگیلویه، بختیاری، لُرستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان که هم منابع طبیعی دارند و هم از لحاظ بافت تاریخی_فرهنگی سرآمد دیگر استانها هستند نباید صنعتی شوند و جز فقیرترین استانها هستند؟ اکثر چاههای نفت در بلادلُرنشین هستند صد سال از مسجدسلیمان بختیاری نفت استخراج میکنند اما فقیرترین شهر ایران است. کُهگیلویه دارای پنجمین ابر مخزن نفت جهان و بزرگترین منابع گاز خاورمیانه است اما کُهگیلویه پایین ترین درآمد سرانه را دارد و فقیرترین استان ایران است. شهرهای نفت خیز دهلُران، پلدختر، بهبهان، رامهرمز، اندیمشک و...هم وضعیت مشابه دارند. ممسنی در فارس هجده درصد جمعیتش دانشجواست ولی هیچ امکانات مطلوب آموزشی و دانشگاهی ندارد. اندیمشک سه سد بزرگ جهانی دارد و هشتاد درصد برق ایران را تامین میکند اما بیکارترین شهر خوزستان است. متاسفانه بودجه تمام کشور جارو میشود به سمت تهران و خرج بُرجسازی میشود. شصت و پنج درصد تسهیلات بودجه مملکت فقط در تهران خرج میشود. تمام صنعت کشور در استانهای کویری قُم، سمنان، یزد و اصفهان جمع شده و آب بلادلُرنشین را از طریق تونل به کویر می‌برند.آخرین مقالات