پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

اثرات پانکردیسم بر جامعه لر

گروه تلگرامی جامعه لرتباران در گفتگو با ابوالفضل بابادی شوراب، اثرات پانکردیسم را بر مناطق همجوار بررسی کرد

اثرات پانکردیسم بر جامعه لر

باتوجه به اثرات و دخالت های جریانات پانکردی تجزیه طلب در منافع و هویت مردم لر و ناامن شدن جغرافیای زاگرس با حضور این شوونیست های قومی، موضوع میزان تاثیر تفکرات ضد توسعه ایی اقلیت پانکردیسم در جغرافیای همجوار بعنوان دغدغه تنی چند از نخبگان جامعه لر مطرح گردید و در این زمینه هیئت مدیره گروه تلگرامی جامعه لرتباران ایران ضرورت دید تا با آقای ابوالفضل بابادی شوراب از فعالان لر و تحلیلگران حوزه زاگرس حول این موضوع گپ و گفتی داشته باشد.

 

قابل ذکر است این گفتگوی تلگرامی در مورخه جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ برگزار گردید.

 

در ابتدا بفرمائید ریشه کلمه پان از کجا گرفته شده و پانکردها چه اهدافی را دنبال می کنند؟

پان در زبان یونانی پیشوندی است به معنای همه، اما از لحاظ علوم سیاسی در واقع نوعی برتری جویی و انحصارطلبی قومی ایدئولوژیک است که با حذف و تحقیر دیگری بدنبال بزرگ نمایی از جامعه خود است. متاسفانه پانکردیسم با هدف تحقیر و زیرمجموعه سازی از دیگر جوامع خصوصا لرها بدنبال اهداف برتری جویانه و شوونیستی برای خود می باشد.

 

این پانکردها بر اثر چه عوامل داخلی و خارجی شکل گرفته اند؟

اندیشه پانکردیسم از سال ۱۹۱۸ میلادی در ایران وجود داشته اما فاز اصلی و عملی تحرکات پانکردیسم در ایران از سال ۱۹۴۳ آغاز شده که هدف اساسی آنها مبتنی بر جدایی طلبی از ایران بوده و عملکرد آنها همواره همراه با شورش، ناامنی در کشور قرار داشته و حکومت شوروی سابق و احزاب کمونیستی جهان از حامیان و عوامل خارجی پشتیبان کننده این تفکر بوده اند.

پانکردیسم بر زندگی مردم کرد چه اثراتی گذاشته؟

فعالیت پانکردیسم نتایج ناگواری بر زندگی مردم کرد گذاشته و ره آورد فعالیت های برتری جویانه کردگرایی افراطی، هرج و مرج، ناامنی و نتیجتا فقدان رغبت و حضور سرمایه گذاران را در مناطق کردنشین به همراه داشته است. ضمنا رابطه و زمینه های تعامل میان کردها با جوامع دیگر خاصه جامعه لر را با چالش ها و مخاطرات بی شماری روبرو کرده است.

 

با توجه به همجواری استان های کردنشین با استان های لرنشین، تاثیرات این تفکرات بر استان های همجوار آنها چه بوده؟

پانکردیسم با افکار تجزیه طلبانه، برتری جویانه قومی، تلاش جهت ایجاد اختلاف بین شاخه های لر، گسترش طلبی جغرافیایی در محدوده های فرهنگی لر، بدنبال تهاجم فرهنگی و تصاحب سرزمین و سرمایه های اجتماعی و مادی لر می باشد و فضای نفرت انگیزی را میان دو جامعه لر و کرد شکل داده که شاید ضرورت داشته باشد تا نخبگان واقعی کرد شیوه و راهکار جدید و منطقی تری را برای زدودن تصویری که پانکردیسم از رابطه میان کرد و لر ارایه داده، بیابند.

 

شما بعنوان یک فعال لر چه راهکارهای عملی که امنیت کشور را به خطر نیندازد پیشنهاد می کنید؟

در وهله اول بعنوان یک فعال لر و در وهله دوم بعنوان یک شهروند ایرانی که مسائل جغرافیایی زاگرس را بررسی می کنم، معتقدم نخبگان و ‌فعالان قومی در این جغرافیا بایستی با حرکت در مدار قانون اساسی و‌ با شناسایی منافع راستین جامعه خویش و با حفظ احترام و حرمت دیگر اقوام، به کنشگری بپردازند.

البته راهکارهایی که در این زمینه می توان معرفی کرد، گفتگوی دوطرفه میان نخبگان قانونمدار لر و کرد پیرامون حل اختلافات و چالش های قومی فیمابین و تقویت میهن پرستی مثبت و گسترش تعلقات نسبت به ایران عزیز می تواند در این زمینه راهگشا باشد.

 

این تفکرات منفی از لحاظ امنیتی چه تاثیری بر امنیت کشور خصوصا در مناطق کردی و استان های همجوار دارد؟

از لحاظ مسائل امنیت ملی، شوونیسم و برتری جویی قومی مبتنی بر جدایی از ایران در مناطق کردی، در گام اول باعث عدم توسعه در مناطق کردنشین می گردد و ضمنا مناطق همجوار را دچار بدبینی و‌ حساسیت نموده و در واقع چالش اضافی ای را بر چالش های موجود کشور می افزاید و دور تسلسل عقب ماندگی را در زاگرس تکمیل و نهادینه می کند.

 

استاد توقع شما از فعالین لرگرا در برخورد با این پدیده های شوم در منطقه چیست؟

فعالین لرگرا البته آنها که به ایران عشق می ورزند و در چهارچوب قانون اساسی مورد پذیرش جامعه، فعالیت می کنند بایستی میان جامعه کرد با تفکرات فاشیستی و ضد ایرانی پانکردیسم تمایز قائل شوند و از توهین و تهمت به کردتباران ایرانی خودداری نمایند و تمرکز و حساسیت خود را تنها بر آگاه سازی آحاد جامعه نسبت به عواقب فعالیت های پانکردیسم بر لرها، کردها و در کلیت ایران بگذارند.

 

جامعه لر چگونه باید از گزند افکار افراطی این چنینی در جامعه خود در امان باشند؟

پرسش مهم و بسیار اساسی است، لرها با عشق به ایران متولد می شوند، می زیستند و در آخر با اشتیاق وصف ناشدنی نسبت به این خاک پرمهر دار فانی را وداع می کنند.

با این تفسیر باید میان تعلق خاطر قومی لرها نسبت به جامعه خویش، با گرایشات شوونیستی جاهلانه و افراطی که در تضاد با ایرانیت ما است تمایز قائل شد.

اما بی شک دوری از گزند پان ها، تمسک به نگاه صفر و یکی نیست، بلکه بایستی به سنتز نئو لرگرایی یا همان گرایش قومی عقل محورانه و مبتنی بر نتیجه ملموس برای جامعه لری، دست پیدا کنیم.

9 نظر

 • مهمان نوازی مردم سقز کردستان از نوجوانان فوتبالیست

  کردها از مهمانان خود اینگونه استقبال کردند:بازی لیگ برتر نوجوانان کشور میان تیمهای طلایی پوشان خرم آباد با شهرداری سقز در شهر سقز کردستان برگذار شد. به گزارش ایسنا ، چنگیز اسماعیلی با اشاره به مزاحمتهای متعددی که در سقز برای تیم نوجوانان لرستان به وجود آوردند اظهار کرد:قبل از بازی به محض ورود به شهر سقز در خیابان یادبود ۴ موتور سوار با سلاح گرم جلوی اتوبوس ما را گرفتند و تهدید کردند که باید بدون امتیاز به خرم آباد برگردید !!! وی با بیان اینکه بازیکنان ما که عمدتأ ۱۵ ساله بودند و از این حجم مهمان نوازی کردها !!! ترسیده بودند با تعجب به این شیوه رفتار به مهاجمان خیره شده بودند و کردها میگفتند نه تنها بدون امتیاز بلکه بدون لباس ما را به لرستان میفرستند و داعم فحش و ناسزا میدادند !!! اسماعیلی افزود:بچه ها با ترس به داخل زمین رفتند ولی به علت سنگ پرانی و ورود تماشاگر نماها به زمین مسابقه ، ناچار شدیم به ۱۱۰ زنگ بزنیم و گفتیم که بچه ها امنیت جانی ندارند و پلیس یک خودرو مأمور فرستاد ولی با این وجود دقیقه ۱۰ بازی تماشاگران به داخل زمین آمدند که پلیس آنان را بیرون کرد !!! شرایط به سختی برای ما پیش میرفت و همچنان به طرف بازیکنان سنگ پرتاب میکردند و بازیکنان ما به علت شرایط تهدید تمرکز نداشتند و با ترس بازی میکردند و دقیقه ۴۰ گل خوردیم و زمان بین دو نیمه با اسکورت پلیس به رختکن رفتیم !!! در دقیقه ۵۰ داور بازیکن ما را اخراج کرد و ۵ دقیقه بعد بازیکن دیگر ما را هم اخراج کرد که ۹ نفره شدیم اما باز با این شرایط ، تماشاگران با سنگ پرانی به ما اجازه بازی ندادند ! دقیقه ۷۸ به علت هجوم تماشاگران به سمت نیمکت ما و پرتاب سنگ داور بازی را قطع کرد. ما خیلی دوست داشتیم بازی ادامه یابد و سقز تیمی نبود که ما را ببرد اما تماشاگران اجازه ندادند !!! بعد از قطع بازی هم تماشاگران به میدان آمده و با پرتاب سنگ و سلاح سرد تمامی ۱۱ بازیکن ما را کتک زدند !!! چنگیز اسماعیلی سرمربی تیم خرم آباد میگوید:به ما میگویند به خاطر شرایط حساس مصاحبه نکنید و مشکلات پیش آمده را مطرح نکنید اما وقتی بازیکن ما دو روز چشم باز نکرده و جمجمه اش شکسته و خونریزی داخلی کرده چرا نباید مصاحبه نکنیم؟؟؟ وقتی با سلاح گرم در ورودی شهر ما را تهدید به مرگ کردند و در حین بازی بارها به چمن ورزشگاه آمدند و بازیکنان ما را زخمی و مصدوم کردند چرا حالا هم باید حقیقت سانسور شود؟؟؟ باید بگوییم همه چیز خوب بوده؟ تمامی مدارک اعم از فیلم و عکس و صوت موجود است و ما آنها را به فدراسیون اراعه میدهیم.


 • ارتش دروغ پانکردیسم با ادعاهای بی سند!

  بار دیگر پانکردها که در جعل و دروغ دستی توانا و تلاشی خستگی ناپذیر دارند اینبار در اقدامی ناشیانه مدعی شدند در بازار کتاب ، اثری با عنوان " زبان شناسی همگانی" توسط:دکتر پریسا درخشانی مقدم ( استاد دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز ) چاپ شده که در آن زبان کردی را به عنوان زبان اصلی!!! تمدنهای بین النهرین ( سومری / عیلامی / آشوری / مادی / کاسی / گوتی / اکدی / و بابلی ) معرفی کرده است!!! اما این جاعلان تاریخ نمیدانند که کاسیان و عیلامیان و گوتیان ( گتوند ) خویشاوند نژادی هم بودند و جزو تمدنهای بین النهرین به حساب نمی آیند و در اصل بومیان اصلی ایران و زاگرس هستند که نژادشانم آسیانی یعنی بومی خود آسیاست! در خوانشی که از کتاب زبان شناسی همگانی داشتیم به هیچ عنوان چنین چیزی نبوده و یک ادعای بی ارزش مانند تمام ادعاهایشان بود. سپس در ارتباط با این گفتار و پی بردن به حقیقت امر ، با ناشر کتاب تماس گرفته و گفتگو کردیم که ایشان موضوع را کاملأ تکذیب کرد. گویا آنچه مایه چنین شایعه ای شده که برحسب نادانی و یا جعل شکل گرفته آن است که در این کتاب ، نویسنده از هفت خطوط کهن ( خط و نه زبان ) که شامل خطوط:عیلامی _ فنیقی _ مصری _ اکدی _ کرتی و … میباشد که مورد پایانی کرت ( به کسره کاف ) همان جزیره کرت در مدیترانه و در جنوب یونان است که گویا پانکردها تلفظ کرتی را کورتی خوانده اند و از آنجا که هر تمدنی دارای حرف کاف باشد کرده واری شمرده میشود ( البته بسیاری از تمدنها نیز بدون داشتن حتی یک حرف یکسان با کرد به قوم کرد چسب و پیوند زوری داده شدند! ) آنرا با کرد اشتباه گرفته اند! از سوی دیگر در فرتورهایی از کتاب یاد شده می بینید که گفته شده مهمترین زبان دوره ساسانی ، فارسی بوده و زبانهای کردی ، بلوچی ، مازنی ، لری و … محصول این دوره اند حالا چگونه کردی به یکباره تبدیل به زبان اقوام ۵ هزار سال پیش مثل:سومر ، عیلام ، کاسی ، آشوری و … شده است؟ آنهم با خاستگاه های نژادی متفاوت!!! پانکردها هنوز هیچ شیء ، کتیبه ، سکه و سندی پیدا نکردند تا ثابت کنند مادها اجداد کردها بودند و این نظریه در حد حرف ولادیمیر مینورسکی باقی ماند! حالا ادعای تمدنهای دیگر را هم میکنند! آخر چطور میشود ماد آریایی با عیلامی آسیانی و آشوری و سومری سامی از یک نژاد واحد باشند؟ دکتر هلن سانیسی به طور مکرر در آثارش بیان کرده که کمیاب بودن ارجاعات واضح و مشخص و همچنین عدم وجود تعریف دقیقی از مادها اثبات میکند که هرگز یک امپراتوری مربوط به ماد وجود نداشته بلکه ماد مجموعه قبایل متفاوت بودند که علیه حملات آشور باهم متحد شدند. در واقع از تمدن خیالی ماد هیچ اثری و آثاری باقی نمانده که ثابت کند که خط و زبان و نژاد آنها چه بوده است!


 • هویت مردم لر قربانی توسعه طلبی پانکرد

  هویت مردم لر قربانی توسعه طلبی ناسیونالیسم پانکرد و پانفارس است. پانفارسها که ذیل آریایی پارس ، زبان و فرهنگ و جامعه لر را هدف گرفته است. پانکردها نیز تاکنون از شناخت هویت مستقل مردم لر سر باز زده و انکار کرده و مذبوحانه سعی بر آن دارد که از مردمان لر در مرزهای شرقی خود به صورت دپو و خاکریز دفاعی بهره کشی سیاسی کنند! جریانات مرتجع و انحصارطلب پانکرد، هویت قوم لر را انکار میکنند. قطعأ اینان برابری خواه نیستند و عظمت طلب هستند و در ذهن خیالاتی شان، در پی دست یافتن به إبهای خلیج فارسند که این خواب باطلی است. این جریانات تا دیروز ترک کوهی خوانده میشدند حالا امروز اقدام به توسعه طلبی ارضی، سیاسی وفرهنگی میکنند. قطعأ فارسها با عقب نگه داشتن لرها از نظر اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی ، در تقویت کردها مقصر اصلی هستند.


 • دگرستیزی ناسیونالیسم پانکرد

  بی شک دگرستیزی ناسیونالیسم پانکرد به لر و ترک بسنده نخواهد کرد و همچون هر فاشیسم دیگری این نژادپرستی کشور را آبستن کینه وتنش قومی خواهدکرد. تمثیلی میان لرها رایج است با این عنوان:دس همسا غیرت سی ترم همسا. یعنی دست همسایگان برای بلندکردن جنازه همسایه شان کوتاه بود. این همسایه کیست؟ اینجا کنایه به چه کسی زده شده است؟ ما لرها در جنگ با رضاخان بودیم ولی این همسایه ما چه کسی بود که از او انتظار کمک میرفت؟ امروز همین همسایه از ضعف پیش آمده در جامعه لرها که به واسطه همین مجموعه جنگهای ۱۲ ساله پهلوی ( ۱۳۱۲ _ ۱۳۰۰ ) بر ضد لرها بود، بهترین بهره را بردند! آنانی که در یورش رضاخان به لرها از نیروهای نظامی و اجیرشده دولت او بودند. امروزه رسانه هایشان در کرمانشاه وایلام جولان میدهند و هویت جعلی وکذایی میسازند. دکتر روح اله بهرامی در کتاب "سلسله والیان لرستان" ، صفحه ۱۳۴ و ۱۳۵ ، متن قسم نامه های امرا و سرکردگان طوایف کرد مثل:محمد امیر اعظم ، سالار ارفع ، بهرام ، رستم و … را ذکر میکند که قسم یاد میکنند برای همکاری با دولت رضاخان وجهت پایان بخشیدن به قدرت والی پشتکوه و اضمحلال ونابودی او از هیچ خدمتی فروگذاری نکنند! با این تمهیدات بود که با اشاره دولت در کنار ارتش رضاخان دست به نسل کشی لرها در پشتکوه زدند به طوریکه سرهنگ غلامرضا منصور رحمانی در کتاب "کهنه سرباز" ، جلد ۱ ، صفحه ۵۵ مینویسد:لرها را واقعأ قلع و قمع کرد به طوری که پشتکوه ( ایلام ) برای سالها خالی از سکنه شد به همین خاطر عنوان قصاب لرستان به او دادند!!! کردهای نروژ ، آلمان و آمریکا هم به تازگی با همکاری قبیله های پانکرد که بالای کوههای قندیل تعلیمات دموکراتیک می بینند تنها میتوانند جزوه های عبداله اوجالان را بخوانند و با آن موافق باشند. حق ازدواج و دوست داشتن و احساسهای اخلاقی وانسانی که مانع از بمب گذاری و ترور مردم بیگناه شود را ندارند. همین اقلیم کردستان عراق اجازه بازگشت ایزدیها به شهرهای خودشان را نمیدهد! چه کسی و به چه دلیل باید به اینها اعتماد کند؟ در اینها کدام خصوصیات دموکراتیک بودن هست که حالا ادعای تشکیل حکومت آن را دارند؟ اینان قبایل و عشیره هایی اند که جز پتانسیل تبدیل شدن به ترور و خشونت ظرفیت دیگری از خود بروز نمیدهند. عراق ۴ میلیون ترکمن ساکن در کرکوک و اربیل دارد که توسط میلیشیای پانکرد قتل عام شدند و زمینهای آنان را به زور تصاحب نمودند. ناسیونالیسم پانکرد با پشتوانه تراژدیهای مردم کرد ، مظلوم نمایی و همکاری با قدرتهای جهانی مشروعیت کسب کرده و زمینه زیاده طلبی را فراهم کرده اند.اصطلاح جعلی کرد فیلی را توسط رسانه های خود طرح نمودند وگرنه در کدام منبع تاریخی فیلی ها را کرد خطاب کردند؟


 • همه کرد پنداری

  طیب طاهری در کتاب شرحی بر نحله های فکری و اعتقادی کردستان تمامی ادیان و اعتقادات ایران باستان را کردی معرفی کرده است!!! او زردشتی ، میتراییسم ، زروان ، مهرپرستی ، مزدکی ، مانوی ، ایزدی و حتی اهل حق و مشاهیرش را که همگی پسوند لرستانی دارند را نیز کرد معرفی کرده است! دروغ که کنتور ندارد. در فیلم اتاق تاریک دقیقه ۸۱ فردی که فامیلی اش کولیوند است خود را کرد ایلام میداند!!! طایفه کولیوند که لر لکزبان هستند حالا چطور کرد شدند؟ نام پیشین ایلام تا دوره رضاشاه پشتکوه لرستان بود و تمامی طوایف اصیلش تبار لری دارند حالا چطور یکباره کرد شدند؟ کردنماها و خود کرد پندارها در ایلام لباس عاریتی کردی میپوشند و رقص دو پای لری را به اسم کردی معرفی میکنند!!! این جماعت که دچار اختلال هویتی شدند چطور بخود اجازه میدهند رقص دوپای لری را با لباس کردی اجرا کنند؟


 • نظری

  برخی نویسندگان کرد مثل مرحوم رشید یاسمی در (کرد و پیوستگی نژادی و تاریخی او) - شیخ محمد مردوخ کردستانی (تاریخ کرد و کردستان) - محمد مرتضایی (زبان کردی و لهجه های آن) و... بدون ارائه ی هیچ سند تاریخی و دلیل موجهی اقوام ایرانی غیر کرد خصوصأ مردم قوم لر را بخش جدایی ناپذیر از کردها میدانند! گیو مکریانی در فرهنگ مهاباد در مورد زبان لری چنین مینویسد : کتاب دینکرد که به زبان پهلوی نوشته شده نموداری از گویشهای لر و کلهر و شوان و باربد نیز سروده های خود را به همین گویش می سروده است! آقای صدیق صفی زاده بورکه ای در بخشی از مقدمه فرهنگ کردی خود در مورد قوم لر مینویسد : لر از طوایف کرد است که در کوهستانهای غربی ایران از حدود آسیای صغیر تا خلیج فارس سکونت داشته اند در آغاز اسلام همگی این طوایف را به نام کرد میخواندند و لرها شاخه ای از قوم کرد هستند! آقای ظاهر سارایی مصحح و مترجم دیوان شعر غلامرضا ارکوازی (چاپ ۱۳۷۹) در صفحه ۳۵ و ۳۶ طبق یک تقسیم بندی عجیب و غریب برحسب موقعیت جغرافیایی زبان کردی را به ۵ بخش تقسیم کرده و کلهری ، فیلی و لکی را لهجه های کردی جنوبی و لری را کردی جنوب شرقی نامیده است! جالب اینجاست که این عزیزان رشته ادبیات را با علم زبان شناسی اشتباه دانسته اند و بدون هیچگونه سر رشته ای در علم زبان شناسی برای کردی ، گویشها و لهجه هایی را برحسب گذشت زمان دائم تدارک می بینند و هیچ سند زبانشناسی هم ارائه نمیدهند.


 • زبان لری ارتباطی با کردی ندارد!

  ظاهر سارایی که گرایشات پانکردی دارد زبان لری و فروع آن را به نام جعلی و کذایی کردی جنوب شرقی!!! نامگذاری کرده است آنهم بدون هیچ سند تاریخی و دلیل موجه علمی! صرف متفاوت افعال در زبان لری در مقیاس با کردی / همریشه بودن بسیاری از واژگان لری با واژگان پهلوی و اوستایی / نزدیک بودن واژه های لری به واژه های فارسی عامیانه / و نوع واژگانی که بومیان بلاد لرنشین در درازنای تاریخ برای زبان لری وضع کرده اند موجب شده که هیچ قرابتی از نظر نوع واژگان بین زبانهای لری و کردی وجود نداشته باشد. نبودن یک اطلس جامع در مورد زبانهای ایرانی باعث شده که برخی افراد معلوم الحال با گرایشات تند پانکردی به خود جرئت بدهند که به تحریف تاریخ و دستکاری حقایق بپردازند و مطابق با سلیقه ی شخصی خود بدون آنکه هیچگونه آشنایی با علم زبانشناسی داشته باشند هر چیزی که دلشان میخواهد بنویسند و به خود جامعه بدهند.


 • خیمه شب بازی پانکردیسم

  در کتاب استان شناسی ایلام در مقطع دوم دبیرستان ، زبانهای فیلی ، کرمانشاهی و لکی را کردی جنوبی معرفی کرده است که اسمی جعلی و کذایی است. نقشه های جعلی پانکردها تا تنگه هرمز را جزء نقشه خیالی کردستان بزرگ فرض کردند. پانکردها با القای کرد بودن ، میخواهند از لرها سرباز پیاده تدارک ببینند و آنها را گوشت جلو توپ کنند و از این تلرانس فرهنگی نهایت بهره را ببرند. لرها کاملأ ایزوله هستند و هیچ رسانه و مدیایی برای مقابله با هجوم کردیزاسیون ندارند و همین باعث شده که سیر هویت طلبی در بین لرها با کندی به پیش برود.


 • محمود

  کردها در جدید ترین اقدامشان ایل بزرگ شوهان که از ایلات لر استان ایلام و در واقع بزرگترین ایل این استان است،کرد به حساب آورده و اراجیف بسیاری در مورد قوم لر و ایل شوهان مطرح کرده اند.از جمله اینکه هیچ نشانه ای از این ایل در لرستان وجود ندارد!!!!و زبان کردی!!!! ایل شوهان به دلیل همجواری با لرها!!!! دچار کمی تغییرات و... شده است.برای مشاهده مابقی اراجیف در مورد ایل شوهان،لطفا واژه شوهان یا ایل شوهان رو در ویکی پدیا جستجو کنیدآخرین مقالات