چهار شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

اثرات پانکردیسم بر جامعه لر

گروه تلگرامی جامعه لرتباران در گفتگو با ابوالفضل بابادی شوراب، اثرات پانکردیسم را بر مناطق همجوار بررسی کرد

اثرات پانکردیسم بر جامعه لر

باتوجه به اثرات و دخالت های جریانات پانکردی تجزیه طلب در منافع و هویت مردم لر و ناامن شدن جغرافیای زاگرس با حضور این شوونیست های قومی، موضوع میزان تاثیر تفکرات ضد توسعه ایی اقلیت پانکردیسم در جغرافیای همجوار بعنوان دغدغه تنی چند از نخبگان جامعه لر مطرح گردید و در این زمینه هیئت مدیره گروه تلگرامی جامعه لرتباران ایران ضرورت دید تا با آقای ابوالفضل بابادی شوراب از فعالان لر و تحلیلگران حوزه زاگرس حول این موضوع گپ و گفتی داشته باشد.

 

قابل ذکر است این گفتگوی تلگرامی در مورخه جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ برگزار گردید.

 

در ابتدا بفرمائید ریشه کلمه پان از کجا گرفته شده و پانکردها چه اهدافی را دنبال می کنند؟

پان در زبان یونانی پیشوندی است به معنای همه، اما از لحاظ علوم سیاسی در واقع نوعی برتری جویی و انحصارطلبی قومی ایدئولوژیک است که با حذف و تحقیر دیگری بدنبال بزرگ نمایی از جامعه خود است. متاسفانه پانکردیسم با هدف تحقیر و زیرمجموعه سازی از دیگر جوامع خصوصا لرها بدنبال اهداف برتری جویانه و شوونیستی برای خود می باشد.

 

این پانکردها بر اثر چه عوامل داخلی و خارجی شکل گرفته اند؟

اندیشه پانکردیسم از سال ۱۹۱۸ میلادی در ایران وجود داشته اما فاز اصلی و عملی تحرکات پانکردیسم در ایران از سال ۱۹۴۳ آغاز شده که هدف اساسی آنها مبتنی بر جدایی طلبی از ایران بوده و عملکرد آنها همواره همراه با شورش، ناامنی در کشور قرار داشته و حکومت شوروی سابق و احزاب کمونیستی جهان از حامیان و عوامل خارجی پشتیبان کننده این تفکر بوده اند.

پانکردیسم بر زندگی مردم کرد چه اثراتی گذاشته؟

فعالیت پانکردیسم نتایج ناگواری بر زندگی مردم کرد گذاشته و ره آورد فعالیت های برتری جویانه کردگرایی افراطی، هرج و مرج، ناامنی و نتیجتا فقدان رغبت و حضور سرمایه گذاران را در مناطق کردنشین به همراه داشته است. ضمنا رابطه و زمینه های تعامل میان کردها با جوامع دیگر خاصه جامعه لر را با چالش ها و مخاطرات بی شماری روبرو کرده است.

 

با توجه به همجواری استان های کردنشین با استان های لرنشین، تاثیرات این تفکرات بر استان های همجوار آنها چه بوده؟

پانکردیسم با افکار تجزیه طلبانه، برتری جویانه قومی، تلاش جهت ایجاد اختلاف بین شاخه های لر، گسترش طلبی جغرافیایی در محدوده های فرهنگی لر، بدنبال تهاجم فرهنگی و تصاحب سرزمین و سرمایه های اجتماعی و مادی لر می باشد و فضای نفرت انگیزی را میان دو جامعه لر و کرد شکل داده که شاید ضرورت داشته باشد تا نخبگان واقعی کرد شیوه و راهکار جدید و منطقی تری را برای زدودن تصویری که پانکردیسم از رابطه میان کرد و لر ارایه داده، بیابند.

 

شما بعنوان یک فعال لر چه راهکارهای عملی که امنیت کشور را به خطر نیندازد پیشنهاد می کنید؟

در وهله اول بعنوان یک فعال لر و در وهله دوم بعنوان یک شهروند ایرانی که مسائل جغرافیایی زاگرس را بررسی می کنم، معتقدم نخبگان و ‌فعالان قومی در این جغرافیا بایستی با حرکت در مدار قانون اساسی و‌ با شناسایی منافع راستین جامعه خویش و با حفظ احترام و حرمت دیگر اقوام، به کنشگری بپردازند.

البته راهکارهایی که در این زمینه می توان معرفی کرد، گفتگوی دوطرفه میان نخبگان قانونمدار لر و کرد پیرامون حل اختلافات و چالش های قومی فیمابین و تقویت میهن پرستی مثبت و گسترش تعلقات نسبت به ایران عزیز می تواند در این زمینه راهگشا باشد.

 

این تفکرات منفی از لحاظ امنیتی چه تاثیری بر امنیت کشور خصوصا در مناطق کردی و استان های همجوار دارد؟

از لحاظ مسائل امنیت ملی، شوونیسم و برتری جویی قومی مبتنی بر جدایی از ایران در مناطق کردی، در گام اول باعث عدم توسعه در مناطق کردنشین می گردد و ضمنا مناطق همجوار را دچار بدبینی و‌ حساسیت نموده و در واقع چالش اضافی ای را بر چالش های موجود کشور می افزاید و دور تسلسل عقب ماندگی را در زاگرس تکمیل و نهادینه می کند.

 

استاد توقع شما از فعالین لرگرا در برخورد با این پدیده های شوم در منطقه چیست؟

فعالین لرگرا البته آنها که به ایران عشق می ورزند و در چهارچوب قانون اساسی مورد پذیرش جامعه، فعالیت می کنند بایستی میان جامعه کرد با تفکرات فاشیستی و ضد ایرانی پانکردیسم تمایز قائل شوند و از توهین و تهمت به کردتباران ایرانی خودداری نمایند و تمرکز و حساسیت خود را تنها بر آگاه سازی آحاد جامعه نسبت به عواقب فعالیت های پانکردیسم بر لرها، کردها و در کلیت ایران بگذارند.

 

جامعه لر چگونه باید از گزند افکار افراطی این چنینی در جامعه خود در امان باشند؟

پرسش مهم و بسیار اساسی است، لرها با عشق به ایران متولد می شوند، می زیستند و در آخر با اشتیاق وصف ناشدنی نسبت به این خاک پرمهر دار فانی را وداع می کنند.

با این تفسیر باید میان تعلق خاطر قومی لرها نسبت به جامعه خویش، با گرایشات شوونیستی جاهلانه و افراطی که در تضاد با ایرانیت ما است تمایز قائل شد.

اما بی شک دوری از گزند پان ها، تمسک به نگاه صفر و یکی نیست، بلکه بایستی به سنتز نئو لرگرایی یا همان گرایش قومی عقل محورانه و مبتنی بر نتیجه ملموس برای جامعه لری، دست پیدا کنیم.

54 نظر

 • مهمان نوازی مردم سقز کردستان از نوجوانان فوتبالیست

  کردها از مهمانان خود اینگونه استقبال کردند:بازی لیگ برتر نوجوانان کشور میان تیمهای طلایی پوشان خرم آباد با شهرداری سقز در شهر سقز کردستان برگذار شد. به گزارش ایسنا ، چنگیز اسماعیلی با اشاره به مزاحمتهای متعددی که در سقز برای تیم نوجوانان لرستان به وجود آوردند اظهار کرد:قبل از بازی به محض ورود به شهر سقز در خیابان یادبود ۴ موتور سوار با سلاح گرم جلوی اتوبوس ما را گرفتند و تهدید کردند که باید بدون امتیاز به خرم آباد برگردید !!! وی با بیان اینکه بازیکنان ما که عمدتأ ۱۵ ساله بودند و از این حجم مهمان نوازی کردها !!! ترسیده بودند با تعجب به این شیوه رفتار به مهاجمان خیره شده بودند و کردها میگفتند نه تنها بدون امتیاز بلکه بدون لباس ما را به لرستان میفرستند و داعم فحش و ناسزا میدادند !!! اسماعیلی افزود:بچه ها با ترس به داخل زمین رفتند ولی به علت سنگ پرانی و ورود تماشاگر نماها به زمین مسابقه ، ناچار شدیم به ۱۱۰ زنگ بزنیم و گفتیم که بچه ها امنیت جانی ندارند و پلیس یک خودرو مأمور فرستاد ولی با این وجود دقیقه ۱۰ بازی تماشاگران به داخل زمین آمدند که پلیس آنان را بیرون کرد !!! شرایط به سختی برای ما پیش میرفت و همچنان به طرف بازیکنان سنگ پرتاب میکردند و بازیکنان ما به علت شرایط تهدید تمرکز نداشتند و با ترس بازی میکردند و دقیقه ۴۰ گل خوردیم و زمان بین دو نیمه با اسکورت پلیس به رختکن رفتیم !!! در دقیقه ۵۰ داور بازیکن ما را اخراج کرد و ۵ دقیقه بعد بازیکن دیگر ما را هم اخراج کرد که ۹ نفره شدیم اما باز با این شرایط ، تماشاگران با سنگ پرانی به ما اجازه بازی ندادند ! دقیقه ۷۸ به علت هجوم تماشاگران به سمت نیمکت ما و پرتاب سنگ داور بازی را قطع کرد. ما خیلی دوست داشتیم بازی ادامه یابد و سقز تیمی نبود که ما را ببرد اما تماشاگران اجازه ندادند !!! بعد از قطع بازی هم تماشاگران به میدان آمده و با پرتاب سنگ و سلاح سرد تمامی ۱۱ بازیکن ما را کتک زدند !!! چنگیز اسماعیلی سرمربی تیم خرم آباد میگوید:به ما میگویند به خاطر شرایط حساس مصاحبه نکنید و مشکلات پیش آمده را مطرح نکنید اما وقتی بازیکن ما دو روز چشم باز نکرده و جمجمه اش شکسته و خونریزی داخلی کرده چرا نباید مصاحبه نکنیم؟؟؟ وقتی با سلاح گرم در ورودی شهر ما را تهدید به مرگ کردند و در حین بازی بارها به چمن ورزشگاه آمدند و بازیکنان ما را زخمی و مصدوم کردند چرا حالا هم باید حقیقت سانسور شود؟؟؟ باید بگوییم همه چیز خوب بوده؟ تمامی مدارک اعم از فیلم و عکس و صوت موجود است و ما آنها را به فدراسیون اراعه میدهیم.


 • ارتش دروغ پانکردیسم با ادعاهای بی سند!

  بار دیگر پانکردها که در جعل و دروغ دستی توانا و تلاشی خستگی ناپذیر دارند اینبار در اقدامی ناشیانه مدعی شدند در بازار کتاب ، اثری با عنوان " زبان شناسی همگانی" توسط:دکتر پریسا درخشانی مقدم ( استاد دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز ) چاپ شده که در آن زبان کردی را به عنوان زبان اصلی!!! تمدنهای بین النهرین ( سومری / عیلامی / آشوری / مادی / کاسی / گوتی / اکدی / و بابلی ) معرفی کرده است!!! اما این جاعلان تاریخ نمیدانند که کاسیان و عیلامیان و گوتیان ( گتوند ) خویشاوند نژادی هم بودند و جزو تمدنهای بین النهرین به حساب نمی آیند و در اصل بومیان اصلی ایران و زاگرس هستند که نژادشانم آسیانی یعنی بومی خود آسیاست! در خوانشی که از کتاب زبان شناسی همگانی داشتیم به هیچ عنوان چنین چیزی نبوده و یک ادعای بی ارزش مانند تمام ادعاهایشان بود. سپس در ارتباط با این گفتار و پی بردن به حقیقت امر ، با ناشر کتاب تماس گرفته و گفتگو کردیم که ایشان موضوع را کاملأ تکذیب کرد. گویا آنچه مایه چنین شایعه ای شده که برحسب نادانی و یا جعل شکل گرفته آن است که در این کتاب ، نویسنده از هفت خطوط کهن ( خط و نه زبان ) که شامل خطوط:عیلامی _ فنیقی _ مصری _ اکدی _ کرتی و … میباشد که مورد پایانی کرت ( به کسره کاف ) همان جزیره کرت در مدیترانه و در جنوب یونان است که گویا پانکردها تلفظ کرتی را کورتی خوانده اند و از آنجا که هر تمدنی دارای حرف کاف باشد کرده واری شمرده میشود ( البته بسیاری از تمدنها نیز بدون داشتن حتی یک حرف یکسان با کرد به قوم کرد چسب و پیوند زوری داده شدند! ) آنرا با کرد اشتباه گرفته اند! از سوی دیگر در فرتورهایی از کتاب یاد شده می بینید که گفته شده مهمترین زبان دوره ساسانی ، فارسی بوده و زبانهای کردی ، بلوچی ، مازنی ، لری و … محصول این دوره اند حالا چگونه کردی به یکباره تبدیل به زبان اقوام ۵ هزار سال پیش مثل:سومر ، عیلام ، کاسی ، آشوری و … شده است؟ آنهم با خاستگاه های نژادی متفاوت!!! پانکردها هنوز هیچ شیء ، کتیبه ، سکه و سندی پیدا نکردند تا ثابت کنند مادها اجداد کردها بودند و این نظریه در حد حرف ولادیمیر مینورسکی باقی ماند! حالا ادعای تمدنهای دیگر را هم میکنند! آخر چطور میشود ماد آریایی با عیلامی آسیانی و آشوری و سومری سامی از یک نژاد واحد باشند؟ دکتر هلن سانیسی به طور مکرر در آثارش بیان کرده که کمیاب بودن ارجاعات واضح و مشخص و همچنین عدم وجود تعریف دقیقی از مادها اثبات میکند که هرگز یک امپراتوری مربوط به ماد وجود نداشته بلکه ماد مجموعه قبایل متفاوت بودند که علیه حملات آشور باهم متحد شدند. در واقع از تمدن خیالی ماد هیچ اثری و آثاری باقی نمانده که ثابت کند که خط و زبان و نژاد آنها چه بوده است!


 • هویت مردم لر قربانی توسعه طلبی پانکرد

  هویت مردم لر قربانی توسعه طلبی ناسیونالیسم پانکرد و پانفارس است. پانفارسها که ذیل آریایی پارس ، زبان و فرهنگ و جامعه لر را هدف گرفته است. پانکردها نیز تاکنون از شناخت هویت مستقل مردم لر سر باز زده و انکار کرده و مذبوحانه سعی بر آن دارد که از مردمان لر در مرزهای شرقی خود به صورت دپو و خاکریز دفاعی بهره کشی سیاسی کنند! جریانات مرتجع و انحصارطلب پانکرد، هویت قوم لر را انکار میکنند. قطعأ اینان برابری خواه نیستند و عظمت طلب هستند و در ذهن خیالاتی شان، در پی دست یافتن به إبهای خلیج فارسند که این خواب باطلی است. این جریانات تا دیروز ترک کوهی خوانده میشدند حالا امروز اقدام به توسعه طلبی ارضی، سیاسی وفرهنگی میکنند. قطعأ فارسها با عقب نگه داشتن لرها از نظر اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی ، در تقویت کردها مقصر اصلی هستند.


 • دگرستیزی ناسیونالیسم پانکرد

  بی شک دگرستیزی ناسیونالیسم پانکرد به لر و ترک بسنده نخواهد کرد و همچون هر فاشیسم دیگری این نژادپرستی کشور را آبستن کینه وتنش قومی خواهدکرد. تمثیلی میان لرها رایج است با این عنوان:دس همسا غیرت سی ترم همسا. یعنی دست همسایگان برای بلندکردن جنازه همسایه شان کوتاه بود. این همسایه کیست؟ اینجا کنایه به چه کسی زده شده است؟ ما لرها در جنگ با رضاخان بودیم ولی این همسایه ما چه کسی بود که از او انتظار کمک میرفت؟ امروز همین همسایه از ضعف پیش آمده در جامعه لرها که به واسطه همین مجموعه جنگهای ۱۲ ساله پهلوی ( ۱۳۱۲ _ ۱۳۰۰ ) بر ضد لرها بود، بهترین بهره را بردند! آنانی که در یورش رضاخان به لرها از نیروهای نظامی و اجیرشده دولت او بودند. امروزه رسانه هایشان در کرمانشاه وایلام جولان میدهند و هویت جعلی وکذایی میسازند. دکتر روح اله بهرامی در کتاب "سلسله والیان لرستان" ، صفحه ۱۳۴ و ۱۳۵ ، متن قسم نامه های امرا و سرکردگان طوایف کرد مثل:محمد امیر اعظم ، سالار ارفع ، بهرام ، رستم و … را ذکر میکند که قسم یاد میکنند برای همکاری با دولت رضاخان وجهت پایان بخشیدن به قدرت والی پشتکوه و اضمحلال ونابودی او از هیچ خدمتی فروگذاری نکنند! با این تمهیدات بود که با اشاره دولت در کنار ارتش رضاخان دست به نسل کشی لرها در پشتکوه زدند به طوریکه سرهنگ غلامرضا منصور رحمانی در کتاب "کهنه سرباز" ، جلد ۱ ، صفحه ۵۵ مینویسد:لرها را واقعأ قلع و قمع کرد به طوری که پشتکوه ( ایلام ) برای سالها خالی از سکنه شد به همین خاطر عنوان قصاب لرستان به او دادند!!! کردهای نروژ ، آلمان و آمریکا هم به تازگی با همکاری قبیله های پانکرد که بالای کوههای قندیل تعلیمات دموکراتیک می بینند تنها میتوانند جزوه های عبداله اوجالان را بخوانند و با آن موافق باشند. حق ازدواج و دوست داشتن و احساسهای اخلاقی وانسانی که مانع از بمب گذاری و ترور مردم بیگناه شود را ندارند. همین اقلیم کردستان عراق اجازه بازگشت ایزدیها به شهرهای خودشان را نمیدهد! چه کسی و به چه دلیل باید به اینها اعتماد کند؟ در اینها کدام خصوصیات دموکراتیک بودن هست که حالا ادعای تشکیل حکومت آن را دارند؟ اینان قبایل و عشیره هایی اند که جز پتانسیل تبدیل شدن به ترور و خشونت ظرفیت دیگری از خود بروز نمیدهند. عراق ۴ میلیون ترکمن ساکن در کرکوک و اربیل دارد که توسط میلیشیای پانکرد قتل عام شدند و زمینهای آنان را به زور تصاحب نمودند. ناسیونالیسم پانکرد با پشتوانه تراژدیهای مردم کرد ، مظلوم نمایی و همکاری با قدرتهای جهانی مشروعیت کسب کرده و زمینه زیاده طلبی را فراهم کرده اند.اصطلاح جعلی کرد فیلی را توسط رسانه های خود طرح نمودند وگرنه در کدام منبع تاریخی فیلی ها را کرد خطاب کردند؟


 • همه کرد پنداری

  طیب طاهری در کتاب شرحی بر نحله های فکری و اعتقادی کردستان تمامی ادیان و اعتقادات ایران باستان را کردی معرفی کرده است!!! او زردشتی ، میتراییسم ، زروان ، مهرپرستی ، مزدکی ، مانوی ، ایزدی و حتی اهل حق و مشاهیرش را که همگی پسوند لرستانی دارند را نیز کرد معرفی کرده است! دروغ که کنتور ندارد. در فیلم اتاق تاریک دقیقه ۸۱ فردی که فامیلی اش کولیوند است خود را کرد ایلام میداند!!! طایفه کولیوند که لر لکزبان هستند حالا چطور کرد شدند؟ نام پیشین ایلام تا دوره رضاشاه پشتکوه لرستان بود و تمامی طوایف اصیلش تبار لری دارند حالا چطور یکباره کرد شدند؟ کردنماها و خود کرد پندارها در ایلام لباس عاریتی کردی میپوشند و رقص دو پای لری را به اسم کردی معرفی میکنند!!! این جماعت که دچار اختلال هویتی شدند چطور بخود اجازه میدهند رقص دوپای لری را با لباس کردی اجرا کنند؟


 • نظری

  برخی نویسندگان کرد مثل مرحوم رشید یاسمی در (کرد و پیوستگی نژادی و تاریخی او) - شیخ محمد مردوخ کردستانی (تاریخ کرد و کردستان) - محمد مرتضایی (زبان کردی و لهجه های آن) و... بدون ارائه ی هیچ سند تاریخی و دلیل موجهی اقوام ایرانی غیر کرد خصوصأ مردم قوم لر را بخش جدایی ناپذیر از کردها میدانند! گیو مکریانی در فرهنگ مهاباد در مورد زبان لری چنین مینویسد : کتاب دینکرد که به زبان پهلوی نوشته شده نموداری از گویشهای لر و کلهر و شوان و باربد نیز سروده های خود را به همین گویش می سروده است! آقای صدیق صفی زاده بورکه ای در بخشی از مقدمه فرهنگ کردی خود در مورد قوم لر مینویسد : لر از طوایف کرد است که در کوهستانهای غربی ایران از حدود آسیای صغیر تا خلیج فارس سکونت داشته اند در آغاز اسلام همگی این طوایف را به نام کرد میخواندند و لرها شاخه ای از قوم کرد هستند! آقای ظاهر سارایی مصحح و مترجم دیوان شعر غلامرضا ارکوازی (چاپ ۱۳۷۹) در صفحه ۳۵ و ۳۶ طبق یک تقسیم بندی عجیب و غریب برحسب موقعیت جغرافیایی زبان کردی را به ۵ بخش تقسیم کرده و کلهری ، فیلی و لکی را لهجه های کردی جنوبی و لری را کردی جنوب شرقی نامیده است! جالب اینجاست که این عزیزان رشته ادبیات را با علم زبان شناسی اشتباه دانسته اند و بدون هیچگونه سر رشته ای در علم زبان شناسی برای کردی ، گویشها و لهجه هایی را برحسب گذشت زمان دائم تدارک می بینند و هیچ سند زبانشناسی هم ارائه نمیدهند.


 • زبان لری ارتباطی با کردی ندارد!

  ظاهر سارایی که گرایشات پانکردی دارد زبان لری و فروع آن را به نام جعلی و کذایی کردی جنوب شرقی!!! نامگذاری کرده است آنهم بدون هیچ سند تاریخی و دلیل موجه علمی! صرف متفاوت افعال در زبان لری در مقیاس با کردی / همریشه بودن بسیاری از واژگان لری با واژگان پهلوی و اوستایی / نزدیک بودن واژه های لری به واژه های فارسی عامیانه / و نوع واژگانی که بومیان بلاد لرنشین در درازنای تاریخ برای زبان لری وضع کرده اند موجب شده که هیچ قرابتی از نظر نوع واژگان بین زبانهای لری و کردی وجود نداشته باشد. نبودن یک اطلس جامع در مورد زبانهای ایرانی باعث شده که برخی افراد معلوم الحال با گرایشات تند پانکردی به خود جرئت بدهند که به تحریف تاریخ و دستکاری حقایق بپردازند و مطابق با سلیقه ی شخصی خود بدون آنکه هیچگونه آشنایی با علم زبانشناسی داشته باشند هر چیزی که دلشان میخواهد بنویسند و به خود جامعه بدهند.


 • خیمه شب بازی پانکردیسم

  در کتاب استان شناسی ایلام در مقطع دوم دبیرستان ، زبانهای فیلی ، کرمانشاهی و لکی را کردی جنوبی معرفی کرده است که اسمی جعلی و کذایی است. نقشه های جعلی پانکردها تا تنگه هرمز را جزء نقشه خیالی کردستان بزرگ فرض کردند. پانکردها با القای کرد بودن ، میخواهند از لرها سرباز پیاده تدارک ببینند و آنها را گوشت جلو توپ کنند و از این تلرانس فرهنگی نهایت بهره را ببرند. لرها کاملأ ایزوله هستند و هیچ رسانه و مدیایی برای مقابله با هجوم کردیزاسیون ندارند و همین باعث شده که سیر هویت طلبی در بین لرها با کندی به پیش برود.


 • محمود

  کردها در جدید ترین اقدامشان ایل بزرگ شوهان که از ایلات لر استان ایلام و در واقع بزرگترین ایل این استان است،کرد به حساب آورده و اراجیف بسیاری در مورد قوم لر و ایل شوهان مطرح کرده اند.از جمله اینکه هیچ نشانه ای از این ایل در لرستان وجود ندارد!!!!و زبان کردی!!!! ایل شوهان به دلیل همجواری با لرها!!!! دچار کمی تغییرات و... شده است.برای مشاهده مابقی اراجیف در مورد ایل شوهان،لطفا واژه شوهان یا ایل شوهان رو در ویکی پدیا جستجو کنید


 • آیا مادها کُرد بودند؟

  کتابهای شرف نامه بدلیسی _ حدیقه ناصری _ زبده التواریخ سنندجی _ سیر الاکراد _ تحفه ناصری و…همگی به زبان فارسی نوشته شده اند.در ایران کردها به خط فارسی که متأثر از عربی است مینویسند.در ترکیه خط لاتین پایه خط کرمانجی است.در اقلیم کردستانم خط سُورانی شایع است.به هر میزان که در تاریخ فرو میرویم بیشتر شاهد گزافه گویی پانکردیسم هستیم.سوریه و ترکیه هیچگاه هویت و موجودیت کرد را نپذیرفته اند به نحوی که گویش کردی چندان جای بحث ندارد.صد و پنجاه هزار کرد سوری سال ۱۹۶۲ از داشتن شناسنامه و حق تابعیت محروم شدند و هویتشان با کمربند عربی انکار گردید.در مجله《دانستنیها》شماره ۱۳۹ ( ۱۸ مهر ۱۳۹۴ ) ، صفحه ۹۵ آمده که آیا کردها از اقوام مادها هستند؟برخی مستشرقین مثل مینورسکی برای اولین بار قاعل به این شد که گویش کردی شاید بازمانده همان زبان مادی باستان است. در اینکه کردی فعلی زیرشاخه ای از زبانهای ایرانی است شکی نیست ولی درباره ی اینکه آیا این کردی همان زبان اقوام مادی باستان هست یا نه ،هنوز هیچ دلیل قانع کننده و توجیه منطقی وجود ندارد که این فرضیه را اثبات کند چون از زبان مادی هیچ اثر مکتوب یا نوشته ای در دست نیست و تنها منابع موجود و مستقیم از زبان مادی به چند واژه محدود که در متون مورخان یونانی آمده است خلاصه میشود.کمیاب بودن ارجاعات واضح و مشخص و عدم تعریف دقیقی از زبان مادها شبهاتی را بین زبان شناسان به وجود آورده شده و نظر مینورسکی درحد همان حدس و گمان باقی ماند و واژه کرد هم در ایران باستان به معنای یک قوم مثل امروز نبوده بلکه معنی آن کوچ نشین به شکل کلی آن بود.دکتر《هلن سانیسی》معتقد است هرگز یک حکومت منسجم و یکپارچه که متعلق به مادها باشد وجود نداشته است.دکتر تورج دریایی در کتاب شاهنشاهی ساسانی ، صفحه ۱۴۳ مینویسد: در ادبیات پهلوی واژه کرد (kord) برای همه چادر نشینانی بود که معمولأ رابطه ی خوبی نیز با ساسانیان شهرگرا نداشتند.تاریخنویسان و جغرافیادانان از تمام ایلات ایران تحت عنوان《اَکراد》نام میبرند.در زبان فارسی واژه کُرد بر چوپان و شبان دلالت دارد (فرهاد نُعمانی، فئودالیسم در ایران، ص ۴۵۱).ایرانیان قدیم دیلمیان را《اَکراد طبرستان》و اعراب را《اَکراد سورستان》مینامیدند (فرهنگ مُعین ذیل واژه کُرد).دکتر صادق کیا در واژه نامه طبری، صفحه ۱۶۶ واژه کُرد را چوپان گوسفند معرفی میکند.در پهلوی هم واژه کُرد به صورت《کورتان》یا《کوریتان》به معنی شبانان آمده است (علی اکبر نیک خلق ، جامعه شناسی عشایر، ص ۲۱).


 • بهروز

  بهره کشی کردها از تاریخ: در مورد مهاجرت برخی طوایف لر از قبیل ایلات ممسنی و بختیاری و کمانکشی و شول و....از سوریه برخی از نویسندگان ذکر کرده اند که این طوایف از کردستان سوریه به ایران مهاجرت کرده اند،ذکر این واژه غلط دستاویزی شده برای کرد خطاب کردن عشایر لر از بختیاری و کهگیلوییه و ممسنی و...به دست پان اکراد.این فندق مغزها فکر میکنند در گذشته مناطق سکونت لرهایی که به ایران هجرت کرده اند کرد نشین و متعلق به اینان بوده است و طوایف مذکور هم کرد بوده اند!!!به همین خاطر دست به جعل و تحریف تاریخ میزنند.در حالی برخی دیگر از منابع دلیل مهاجرت این دسته از لرها را به دلیل نداشتن امنیت و قتل عام و کشتارشان از سوی صلاح الدین ایوبی نوشته اند و طبق نظر برخی دیگر از نویسندگان هم این نظر درست است و دلیل آن چالاکی و زبردستی این طوایف بوده که صلاح الدین را به وحشت انداخته.مگر حسکه و رقه سوریه همانند کرکوک و خانقین و... در عراق پس از سلطه داعش به دست کردها نیافتاد؟؟؟این شهرها با بیرون کردن اعراب به دست اینها افتاده.چون اقتصاد اینها با نفت گره خورده و بدون وجود چاه نفت و فروش آن اقتصادشان متلاشی خواهد شد.


 • هیچ اثر مکتوبی از مادها وجود ندارد!

  دکتر پرویز رجبی در کتاب تاریخ ایران (ایلامیها و آریاییها تا پایان دوره هخامنشی)صفحه ۲۷ مینویسد : دستیابی به تاریخ آشوریها ، بابلیها و ایلامیها بسیار آسانتر است از تاریخ مادها برخلاف ۳ قوم یاد شده که عادت به ثبت رویدادهای تاریخی داشتند از تاریخ پیش از هخامنشیان کوچکترین سند مکتوب بومی در دست نیست!!! جز اشاره های پراکنده مورخانی مانند هرودوت یونانی هیچ مطلبی و سندی از زبان مادها یا تاریخ آنها برجای نمانده است جز اینها حتی امیدی به پیدا شدن اثر مکتوبی بومی درباره مادها وجود ندارد!!! مرزهای مادی را نمیتوان به درستی تعیین کرد آغاز تاریخ سرزمینی ماد در تاریکی است و پایان آن در سایه روشن غروب آن!!! دکتر پرویز رجبی در تاریخ ایران صفحه ۲۹ مینویسد : به گزارش کتسیاس (پزشک یونانی اردشیر دوم هخامنشی) درباره مادهابه هیچ روی نمیتوان اعتماد کرد چون اکثر مورخان از جمله هرودوت او را دروغ زن معرفی میکنند!!! دکتر پرویز رجبی در صفحه ۳۴ ذکر میکنند : هیچ منبعی وجود ندارد که ما را مستقیمأ با اقتصاد و فرهنگ مادها آشنا کند!!! ملاحظه بفرمایید که هیچ کتیبه ، سند مکتوب ، سکه ، شیء تاریخی و منبع تاریخی وجود ندارد که از زبان مادها چیزی گفته باشد تا ما با مقایسه بفهمیم کرد بودند یا نه بلکه کرد نامیدن مادها فقط یک حدس و گمان و فرضیه است.


 • اسیر در زنجیر دروغ

  حقایق تاریخی معمولاً با آنچه که پانها برای مردم ساده حکایت میکنند اختلاف بُنیادی دارند. حقیقت تاریخی را نمیشود با تعصب عوض کرد. فردی بنام مجتبی آزادبخت در مقاله ای نوشته : آیا آگامنون《فرعون مصر در زمان موسی》لَک بود؟ خود زندگی حضرت موسی در هاله ای از افسانه است و در هزاره دوم قبل از میلاد مسیح میزیسته و مصر هزاران کیلومتر با مسقط الراس (زادگاه) لکها فاصله دارد و اصلاً نژاد بومیان اصلی مصر《قبطی》است حالا چطور ایشان پُل زدند بین این همه فاصله زمانی و مکانی؟یا در مطلب دیگری مُدعی شدند که پاکستان ۱۰ میلیون لَک دارد که در پنجاب و سند سکونت دارند!پس چرا در کتابهای گیتاشناسی و دایره المعارف به آن ۱۰ میلیون اشاره نشده؟در اطلس جامع گیتاشناسی صفحه ۸۵ آمده نژاد پاکستان متشکل از پنجابی ، پشتو و سندی است و زبانشانم اردوست.امان از جهل مرکب با ادعای موکد.


 • آناطولی جایگاه اصلی کردها

  در کتاب " تاریخ مردمان عرب " نوشته:دکتر آلبرت حورانی ، که توسط فرید جواهر کلام ترجمه شده است در صفحه ۱۴۱ مینویسد:جایگاه اصلی کردها کوه های آناطولی ترکیه بوده است. دکتر محمد معین در کتاب " فرهنگ فارسی " ، جلد سوم ، صفحه ی ۲۰۷۷ مینویسد:کرد یعنی عشایر چادر نشین یعنی گوسفند چران به مناسبت شبانی کردان. حمزه اصفهانی هم در کتاب سنی ملوک الارض و الانبیاء صفحه ۱۵۱ مینویسد:کرد یعنی بدوی یعنی رمه گردان.


 • خورشید وسط پرچم کردها نماد چیست؟

  خورشید وسط پرچم کردستان عراق نماد گانشای هندیهاست و پرچم هند به لحاظ رنگ دقیقاً شبیه پرچم کردهاست. دکتر حشمت الله طبیبی در مقدمه کتاب《تحفه ناصری》از قول ژاک دمورگان فرانسوی میگوید: زبان کردی شعبه ای از سانسکریت هندی است.تاریخنگاران غربی کُردی را به سانسکریت(هم خانواده اوستایی)نزدیکتر میدانند و کُرد را نه با فارس بلکه با هندیها از یک نژاد میدانند.درکتاب《شرفنامه بدلیسی》که توسط شرفخان زمان صفویه نوشته شده، منشا کُردها را شرق ایران ذکر کرده که صحت این ادعا را میرساند حتی زبانشناسان ریشه کردی را کلدانی میدانند.دیاکونف معتقداست که از قرن ۹ تا ۷ قبل ازمیلاد عُنصرزبان ایرانی ازمشرق به غرب پیشرفت آشکاری داشته و دیاکونف زبان کُردی را تلفیقی از ایرانی، افغانی و بلوچی میداند که پیوند صریحی با اوستا(زبان شرق ایران)دارد.یحیی مدرسی درکتاب《درآمدی برجامعه شناسی زبان》نظرات دیاکونف ومینورسکی را تاییدمیکند و میگوید: کُردی، بلوچی و افغانی از فارسی منشعب نشدند بلکه همپای سانسکریت و به موازات آن تحول یافته اند. رسم ختنه کردن دختران ، خالکوبی روی پیشانی و سنگسار نزد کردها و پاکستانیها معمول است.لباس ، عمامه و پرچم کردها شباهت بی مانندی با هندوها دارد.در لُغتنامه دهخدا آمده که گیلانیها کولی اند و کلهر از طوایف گیلان است که درشهر گیلانغرب کرمانشاه سکونت دارند.اسامی طوایف کولیها که در هند و پاکستان به ثبت رسیده اند مشابه اسامی طوایف کرد است مانند: کلیلایی ، گورونی ، سوران ، خرات ، سور ، جات(زُط) ، کاولی ، کراچی ، قادریا ، خانی ، بوکان و لوطی (لوتی). طوایف کُردی: کلیایی ، گورانی (گورونی) ، سورانی ، خرات ، زور ، جاف ، اردلان ، کاویانی (کاولی kaweli) ، کرمانچی ، قادری ، خانی ، بوکان و لوطی (لوتی).


 • دستبرد تاریخی پانکردها

  دستبرد تاریخی کردها: تجربه نشان داده نخبگان ملتهای نو پدید یا ناحیه گرایان سیاسی که ریشه های تاریخی و اشتراکات لازم برای آفرینش ملت نداشته اند ناگزیر به جعل تاریخ و تحریف بسیاری از واقعیات فرهنگی و تاریخی روی آورده اند و به آفرینش قهرمانهای ملی پرداخته اند ؛ نخبگان و روشنفکران کرد در جهت ساخت سابقه سیاسی برای کردها ناگزیر به خلق قهرمان ملی شده اند. پانکردها صلاح الدین ایوبی را قهرمان ملی معرفی میکنند اما نمیگویند که بیشتر سپاهش ترک بودند یا او بیشتر دلبستگی به اسلام داشت و او هیچگاه آنگونه که در تحلیل نخبگان معاصر کرد بازتاب یافته خود را کرد ندانسته است. نمونه دیگر کریم خان زند است که کردها او را قهرمان ملت کرد مینامند!!! شگفتا که سلسله زندیه را قاجارها که مورد پشتیبانی دو ایل بزرگ کرد یعنی اردلان و مکری بودند ، نابود کردند. زندیه توسط ۲ ایل کرد اردلان و مکری نابود شد ( دکتر مجتبی مقصودی ، همگونی جمعیتی و توسعه ملی در ایران ، صفحه ۱۴۲ ).


 • پلاستیک سازی

  از دیگر دروغهای شاخدار که متأسفانه از سوی همین افراد زودباور و ساده لوح در گروهها و کانالهای تلگرامی دست به دست میشد این بود که: لرهای بختیاری اصالتاً کرد هستند! جالب اینکه برخی افراد ناآگاه این ادعای صد درصد کذب را باور کرده اند و در دورهمی های مجازی به آن استناد میکنند!《دزدان هویت》ازحدود یکصد سال گذشته تاکنون برای جعل هویت مناطق لُرنشین اقدامات راهبردی زیادی انجام دادند که متأسفانه تاحدودی هم موفق بوده اند. کردی سازی استانهای ایلام (لُرستان پُشتکوه) و کرمانشاه که محل زندگی لرهای لک و مینجایی میباشد و نیز راه اندازی《رادیوکردی》در استان کرمانشاه، در سالهای پیش از انقلاب را میتوان دراین چارچوب تحلیل و تفسیر کرد.تجزیه طلبان که در دهه های اخیر به دنبال جداسازی استانهای کردستان و آذربایجان غربی بودند؛ حالا دیگر چند سالی است که به خیال واهی خود میخواهند لُرستان را هم ضمیمه کردستان بزرگ کنند.چندی پیش دریکی از کانالهای تلگرامی عکسی از《پل کشکان چگنی》واقع در شهرستان چگنی منتشر شد که در پایین آن نوشته شده بود: پل کشکان واقع در《کردستان جنوبی!》بر اثر القائات و تبلیغات پیدا و پنهان پانکردها در استانهای کرمانشاه و ایلام در دهه های اخیر نسلی《خود کردپندار》پا به عرصه گذاشته که کاملاً به پیشینه تاریخی و قومی خود پشت پا زده و هویت هزاران ساله خود را انکار می کند!


 • هتل روآندا

  کشور《روآندا》در آفریقاست و از دو قبیله سیاهپوست《هوتو》و《توتسی》تشکیل شده است. استعمارگران بلژیکی و فرانسوی که روآندا را استعمار کرده بودند برای اینکه به راحتی کشور روآندا در تحت تسلطشان باشد و قدرت بومیان را توسط خودشان و بدون هزینه دفع کند بینشان تفرقه انداختند. آنان عمداً به توتسی ها که جمعیتشان کمتر بود بیشتر توجه میکردند و به آنها گفتند که شما قدی بلندتر ، پوستی روشنتر و استخوان بندی کوچکتری دارید! و به تیره پوستان هوتو گفتند این موضوع حتی در شناسنامه ها هم بروز کرد و باعث کینه هوتوها شد! در صورتی که هر خارجی که به《روآندا》می آمد هیچ فرقی بین تُوتسی و هُوتو نمیدید و امکان تشخیص سخت بود. تا قبل از حضور استعمارگران بلژیکی و فرانسوی رابطه توتسی و هوتو دوستانه بود و فرهنگ و عقاید درهم آمیخته و یکسانی داشتند ولی القائات استعمارگران بلژیکی و فرانسوی موجب غرور توتسی شد و با خروج بلژیک در ۱۹۶۲ میلادی چند سال بعد وحشتناک ترین وقایع قرن ۲۰ میلادی به وقوع پیوست و در سایه بی تفاوتی سازمان ملل متحد ۸۰۰ هزار توتسی به دست فاشیستهای هوتو نسل کُشی و قتل عام شدند که مُسبب آن فقط منافع استعمارگران بلژیکی بود. فیلم《هتل روآندا》ساخته《سیدنی پولاک》در مورد نسل کشی توتسی هاست. جنگ همیشه با شعارهای خوب و قشنگ شروع میشود اما پایانی تلخ برای همه دارد.


 • قوم سازها

  متاسفانه گروهی حمایت شده، سعی دارند قومیت تازه تاسیس شده به نام لک را به قومیتهای ایران اضافه کنند! چطور میشود قومی در هیچ کجای تاریخ نامی نداشته باشد، اسمی ازش برده نشود ولی به یکباره ظهور کند؟ و ادعای فرهنگ و تاریخ لُر و کُرد را کند؟ اولین بار در اواخر صفویه در کتاب《مُنتخب التواریخ نطنزی》ص 53 از طایفه لک در شمار طوایف لُر نام برده شده و قبل از صفویه هیچ اثری از لکها دیده نمیشود! لک یک واژه شمارش هندی به معنی《ده هزار》است که برای شمارش طوایف لُر و کرد استفاده میشده و در هیچ کجای تاریخ نامی از قومی بنام لک برده نشده است! درکتاب《کوچ نشینان ایران از عصر عَتیق تا دوره مُدرن》نوشته دکتر دانیل تی پاتس، صفحه ۲۴۸، لک به عنوان واحد شمارش خانوار آمده است! تنها جایی که لک به کار رفته شده در متون تاریخی اشاره به شمارش بوده است مثلاً طایفه بیرانوند از قوم لُر《دو لک》جمعیت داشته یعنی 20 هزارنفرجمعیت! پس از ورود اسلام و نبردنهاوند در 21 هجری بسیاری از عشایر حجاز در بین لرها و کردها ساکن شدند و فرهنگ و زبان لُر و کرد روی آنها تاثیرگذاشت. براساس《دانشنامه جهان اسلام》ایل دلفان از نسل قاسم ابن عیسی اَبودلف سردار مامون عباسی است که همراه《احمد عبدالعزیز》چندین سال در منطقه دلفان حکومت به راه انداخته بودن حتی ذکر شده که بازماندگان ابودلف را《دلفیان》یا《دلفانیان》میخواندند. بعد از دلفان، بزرگترین ایل بیرانوند است که طبق گفته هنری راولینسون که حدود 160 سال پیش به لرستان سفر کرده از قول میرزا بزرگ حاکم لرستان در ص 153 سفرنامه نوشته: طوایف باجلان و بیرانوند یکقرن پیش (255سال پیش) از نواحی موصل کوچ کرده و اینجا پناهنده شده اند مالیات سنگینی نمیپردازند اما در عوض 1500 اسب دراختیار حاکم میگذارند! خود بیرانوندها طبق شجره نامه شان معتقدند از نسل هجالی (مُحَرَف حجازی) هستند که برادر خدر بود و خدر هم پدر سلسال و سلسال هم جد مردم سلسله است که شامل طوایف: حسنوند / کولیوند / یوسفوند / و غیاثوند است. ابودلف نیای دلفان / سلسال و خدر نیای حسنوند و کولیوند و یوسفوند و غیاثوند / هجالی هم نیای بیرانوند است و اصلاً اسم خود شهرها گواه بر این قضیه است. حالا پانلکها با جعل تاریخ میخواهند نسب سازی کنند اما هیچ کتابی قبل از صفویه نیست که نام لک درآن باشد. جالب است که نام اصلی ابودلف که جد ایل دلفان است《هاشم بن محمد الخزالی》مُلقب به ابودلف بوده و این نشان میدهد خزایی های نهاوند که از دلفان (مسقط الراس لکها) به نهاوند مهاجرت کردند با دلفانیها همریشه هستند و از نسل ابودلف هستند باقی طوایف لُر هستن که با گذر زمان و کوچ لکها به موطنشان تحت تاثیر زبان لکها قرار گرفتند مثل رشنوها ، سلاحورزیها ، امیریها ، ساکیها ، سیاهپوشها و مالمیر (مال امیر = ایذه) الشتر که اصالتی لُری دارند یا امرایی ، طولابی ، سوری ، ضرونی ، شیراوند ، زیوداری ، گرمه ای ، کوشکی ، خوشنام وند ، قرعلیوند ، غضنفری ، رومیانی و گراوندها که اصالتی بختیاری دارند ولی به علت کوچ طوایف لکزبان از دلفان سردسیر به کوهدشت ماندگار شدند و طوایف لر را هم تحت تاثیر قرار دادند. محمدرضا والیزاده معجزی درکتاب《تاریخ ایلات و طوایف لُرستان》ص 689 مینویسد: ساکنین اولیه کوهدشت طوایفی اند که به زبان لُری سخن میگویند و لکها از دلفان کوچ کرده و در طرهان و سایر جاها سکونت گزیده اند مثلاً طایفه اولادقباد کوهدشت از اولادقباد دلفان جدا شده و به کوهدشت مهاجرت کردند این طایفه زمستان به طرهان می آمدند و تابستان به دلفان میروند. طایفه آزادبخت سابقاً جزء طایفه موموند دلفان بوده ولی به کوهدشت مهاجرت کردند و خود را از بخش سرماخیز دلفان نجات دادند.طایفه آیینه وند و مکی و کونانی از دلفان به کوهدشت مهاجرت کردند. اکبر یاوریان در《واژه نامه لُری》صفحه 368 مینویسد: دلفان منسوب به ابودُلف که سپس به دُلفی شهرت یافت و 4 پسر بنام ایتی (ایتیوند)، مومی (مومیوند)، بیژن (بیژنوند) و کاکا (کاکاوند) از او بجا ماند (به نقل ازایلات وعشایر سکندر امان اللهی بهاروند ص 22).اکبریاوریان درصفحه 642 مینویسد: بنابر گفته زین العابدین شیروانی نام لک برگرفته از واژه شمارش لک به معنی صدهزار میباشد زیرا تعداد خانواده اولیه لکها صدهزاربوده است (البته لک به معنی صد ، ده هزار و ده میلیون هم بکار رفته) این مطلب درکتاب ولادیمیر مینورسکی ترجمه محمدعزیزی به نقل از نشریه لرستان شناسی شقایق ص 90. در حاشیه بُرهان قاطع به نقل از فرهنگ غیاث این واژه لک آمده که لاکه از سانسکریت گرفته شده است. در دایره‌المعارف فارسی اثر غلامحسین مصاحب، جلد 2 ، ص 2498 آمده: لک واحد شمارش معادل کرور هندی است و شاه عباس صفوی لکها را به لرستان منتقل کرد و در آنجا سکونت داد طایفه سلسله قبلاً در ماهیدشت ساکن بود.ابودلف عجلی در شمال لرستان بود و طایفه باجلان از موصل آمده است.ایرج کاظمی در《دلفان درگذرتاریخ》درصفحه نخست(پیشگفتار)مینویسد: حمله مسلمانان به ایران که از سربازان عرب تشکیل میشد موجب مهاجرت قبائل عرب به این ناحیه گردید و در ص 30 مینویسد: یک تن از خاندان دَلفَی در این منطقه (دلفان) حکومت داشته که روی همین اصل این منطقه را دلفان نامیده اند و یا این قول که عده ای از مردم این منطقه نیز در اسارت عرب به میان طایفه دلفی فرستاده شدند پس از مدتی یکی از آنها به ایران فرار کرد و به دنبال توقفی در سیمره به این محل آمده و چون نامش دلفو بوده است این منطقه به نام او معروف گردیده و پنج طایفه موجود بازماندگان این فرد و پنج فرزند او به اسامی: ایوت / مومه / بیرن / کاکا / و میربیک معروف میباشند. علی محمدساکی در《جغرافیای تاریخی وتاریخ لرستان》ص137 مینویسد: دلفان نام مردی بوده نهاوندی الاصل که در جنگی اسیرگشته و پس از فرار از زندان به لرستان پناهنده شده و به تدریج این ناحیه را از امیر غضنفر طرهانی که سابقاً مالک خاوه بوده خریداری و میان چهار فرزند خود تقسیم میکند این 4 فرزند عبارتند از: ایتوند ، موموند ، بیرانوند و کاکاوند. ضمناً سلسله که به الشتر اطلاق شده نام برادر دلفان بوده و فرزندانش حسن ، کولی و یوسف میباشند و در واقع اهالی الشتر از بنی اعمام ساکنان دلفان به حساب می آیند (این نکته را سپهبد حاج علی رزم آرا در جغرافیای نظامی ایران آورده است). دکترفتح الله شفیع زاده درکتاب《لرستان درشعرشاعران》ص 308 مینویسد: بِیران فرزند شخصی بنام هیجال از اهالی حجاز است که در زمان امام رضا به قصد طوس از نجف عازم ایران شد و در سر راه خود در منطقه دلفان با دختری به نام سکینه از علویهای منطقه ازدواج کرد و صاحب دو پسر به نام بیران و باجول شد. محمدرضا والیزاده در《تاریخ ایلات وطوایف لرستان》ص12 مینویسد: ترقیات ایل بیرانوند از عهد قاجار شروع شد و قبل از قاجار از ایلات درجه دوم لرستان بود همه افراد بیرانوند عشق عجیبی به زمین دارند و هیچکدام به اندازه بیرانوند درصدد دست یافتن به اراضی جدید نبوده! بیرانوند از نسل مردی بنام هیجالی بوده اند که ظاهراً از حجاز به لرستان آمده و هیجالی محرف حجازی است آنها میگویند هیجالی در معیت یکنفر از علویان که شاهزاده ابراهیم نام دارد و در منطقه دلفان مشهور به بابای بزرگ میباشد به دلفان لرستان وارد شده و به روایتی از حجاز آمده است و متولی این علوی شده و در آنجا رحل اقامت افکنده است و چون مرد فاضلی بوده خود دارالتربیه ای در دلفان تاسیس کرده شاهزاده ابراهیم به علل سیاسی به دلفان آمده و عده ای از طلاب در آن دارالتربیه نزد او مشغول تحصیل علوم دینی میشوند و از آن جمله جوانی بنام هیجالی از حجاز آمده نزد شاهزاده ابراهیم به تلمذ میپردازد یکنفر از خانهای منطقه دلفان برای نیل به هدف خاصی یکی از دختران خود را نذر بابای بزرگ میکند و مقصودش برآورده میشود بابای بزرگ به خان میگوید این جوان طلبه که نژادش عرب است و از حجاز آمده جوانی فاضل و باتقواست و برای همسری دختر شما مناسب است و خان دلفان هم دختر را با طیب خاطر به عقد حجازی درمی آورد دختر دلفانی《سکینه》دو پسر میآورد بنام بیران و باجول که هر دو نسب به هجالی میرسانند.


 • واقعیات مقدسند

  رابینو از علمای جامعه شناس در صفحه 11 سفرنامه خود قبائل سلسله ، دلفان و بیرانوندها را لک میداند و معتقداست دلفانها و حسنوندها که محدوده سکونتشان تا نزدیک نهاوند و از آن طرف تا کرمانشاهان و قره سو میرسد از ریشه و نژاد عرب میباشند (ایرج کاظمی، دلفان در گذر تاریخ، ص 1). حجت اله حیدری درکتاب《تبارشناسی لرستان》ص9 مینویسد: از لابلای کُتب مختلف متوجه شده بودم که از زمان صفویه به این طرف نقل و انتقالاتی در میان ایلات لرستان صورت گرفته تعدادی از جاهای دیگر به لرستان آمده اند و تعدادی از لرستان کوچ کرده اند یا کوچانیده اند. در ص 13 مینویسد: یکی از نوادگان اُسرای جنگ نهاوند که اجدادش در شمال لرستان زندگی میکرده بنام《سرایی》از اسارت مسلمانان فرار میکند و برمیگردد و به نزد بابابزرگ میرود و بابابزرگ او را پذیرا و او را بسیار دوست میدارد و او را پسرخوانده خود معرفی میکند دختر یکی از طایفه دلفان را برای او میگیرد از این دختر دو پسر متولد میشود یکی بنام《خدر》و دیگری بنام《هیجالی》بنا به سفارش بابابزرگ خدر به الشتر و هیجالی به منطقه خالدعلی میروند و در این منطقه زاد و ولد زیاد میکنند. در ص 14 حیدری مینویسد: روایت دیگر اینست که سلسال از مردم نهاوند و پسر خدر و خدر از فرزندان یکی از اُسرای جنگی حجاز است که به منطقه الشتر بازمیگردد! آنچه مسلم است این مردم از نژاد اُسرای جنگ نهاوند میباشند. پان لکها ادعا میکنند که سنگ قبری متعلق به قرن 8 هجری در الشتر است بنام سلسال و ادعا میکنند که ما قبل از صفویه در این منطقه سکونت داشتیم ولی نمیگویند ممکن است این سلسال آن سلسال مورد نظر نباشد. درکتاب کریمخان زند ، جان ر پری ترجمه ساکی صفحات 9و10 / تاریخ سرزمین ایلام اثر ناصر راد ص 206 شجره نامه و نسب مردم سلسله آمده است. حجت اله حیدری در تبارشناسی لرستان ص 15 مینویسد: عده ای میگویند اصل و ریشه مردم سلسله از ماهیدشت است و بطور حتم ریشه این نظریه نوشته میرزا محمود کمالوند (وثوق الملک به تاریخ 1299 شمسی است)که بوسیله آقای سید یدالله ستوده (مدیرانتشارات شاپورخواست) جمع آوری شد و در ص 9 همان جزوه به چاپ رسید که عیناً نقل میشود: اول طوایف بزرگ پیشکوه سلسله است اصل آنها از بنی صالح است چندی در کله جوی ماهیدشت موطن بوده اند. حسین خان سلاحورزی که سرسلسله والیان لُرفیلی است در زمان میر شاهوردیخان اتابک لُر کوچک از ربیعه آمده و نزد او نوکر میشود (این دروغ است چون طبق کتاب سلسله والیان لرستان اثر دکتر روح اله بهرامی ص63 سلاحورزی ها برآمده از طایفه چنگروی نیای اتابکان لُر بودند و خود حسین خان سلاحورزی پسرعمه میرشاهوردیخان آخرین اتابک لُر بود) حسین خان سلاحورزی آدم زرنگ باکفایتی بوده او را میرآخور میکند و دو مرتبه شاهوردیخان او را با قسط مالیاتی به اصفهان میفرستد خدمت شاه عباس صفوی و معروف میشود و شاه عباس به او میگوید: اگر شاهوردیخان را از لرستان خارج کنم تو را والی لرستان میکنم! بعد از کشتن شاهوردیخان توسط شاه عباس به قول خود وفا میکند و حکم والیگری لرستان را به حسین خان سلاحورزی میدهد بعد حسین خان عرض میکند که من خارج از اهل بلد هستم باید نوکر و استعداد دیوانی داشته باشم شاه عباس حکم فرموده سلسله و دلفان را با 150 نفر سواره نوکر با خانه و کوچ از ماهیدشت به لرستان آورده به دست حسین خان سلاحورزی سپرده بودند و تا زمان سلطنت نادرشاه افشار این دو طایفه نوکر سلاحورزی بوده اند.


 • عُقلاء المجانین

  پان لَکها ادعای حکومت اتابکان لُرکوچک و والیان لُر فیلی را میکنند اما کوچکترین سند و مدرک تاریخی ندارند و اشارات منابع تاریخی به صراحت بر《لک نبودن》اتابکان لُر صحه میگذارد باز به تصریح همین منابع آنان از طوایف قدیمی و اصیل لُر بوده اند! نخستین اتابکان لُرکوچک نظیر: شجاع الدین خورشید / سیف الدین رستم / و عزالدین گرشاسف در گریت واقع در 15 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد در بخش پاپی اقامت داشتند (سعادت خودگو ، اتابکان لُر کوچک ، ص 52). شجاع الدین خورشید طبق رساله لرستان ولرها ص 45 تابستان در گریت و زمستان در دهلُران به سر میبردند! تاریخ گُزیده حمداللّه مستوفی سال 730 هجری نوشته شده و در ص 549 از طایفه جنگروی (چنگروی) نام میبرد که در کول مانرود اقامت داشتند ولی از《لک》نام نمیبرد!!! ولی یکقرن بعد در سال 816 معین الدین نطنزی در منتخب التواریخ ص 53 در ذکر نام طوایف لُر کوچک علاوه بر جنگروی از《لک》و زنگنه هم نام میبرد! نام جنگروی کهن تر از لک است اگر این طایفه جنگروی، لک بود هیچ دلیلی وجود نداشت که منبع مذکور هم از لک نام ببرد و هم از جنگروی!!! حوادث سیاسی اتابکان لُر تماماً در محدوده نواحی لُرنشین اتفاق افتاده است و محل زندگی و مقابرشان هم همینطور! دکتر سکندر امان اللهی بهاروند در کتاب قوم لُر ص 136 و حمید ایزدپناه در جلد اول آثار باستانی و تاریخی لرستان مُتفق القولند که《طایفه لک》که نام آن برای اولین بار در فهرست منتخب التواریخ نطنزی آمده، هسته اولیه طوایف لکزبان کنونی لرستان است! نطنزی در منتخب التواریخ از جنگروی ، هسته و لک نام برده بنابراین مشخص است که جنگروی و لک یکی نیستند وگرنه دلیلی نداشت نام آنها جدای از هم آورده شود! لکها مُهاجرند زیرا از اشاره نطنزی در سال 816 به لک ، زنگنه و سُلگی (دو تای آخری هیچگاه ساکن لرستان نبودند) دانسته میشود که طوایفی که نطنزی به فهرست تاریخ گزیده افزوده خارج از محدوده کنونی لرستان می زیسته اند! آیین یارسان طبق دایره المعارف فارسی نوشته غلام حسین مصاحب ص 315 ترکیبی از عقاید غُلاه شیعه _ عقاید صوفیه _ بقایای مذاهب زرتشتی و مانوی است و اعتقاد به حلول و تناسخ و تجسد جزء اصول عقاید آنهاست و در باب عقاید هم شبیه به معتقدات اسماعیلیه 7 امامی اند.زبان لری همان فارسی قدیم است و به فارسی نزدیکتر است و ترجیح حکام لرستان این بوده که به همان فارسی که فراگیرتر بوده و یک زبان درباری بوده بنویسند ولی عده ای با سوءاستفاده از این موضوع ادعا میکنند که زبان گذشته لرها، لکی بوده است! ما دیوان میرنوروز متعلق به زبان صفویه را داریم که هیچ فرقی با لری امروز ندارد و هرچه به عقب برویم لری به هیچ وجه شبیه لکی نمیشود!!! نمیشود زبان یک منطقه محدودی《دلفان》را به کُل سرزمین اتابکان لُر کوچک تعمیم و تسری داد که مصداق بارز سفسطه است با این استدلال آبکی ، پس لُری بختیاری هم لکی بوده و بعداً به فارسی نزدیک شده! پانها عادت دارند اظهارنظر کُلی و پوشالی بکنند و با تکیه بر منابع و مستندات تاریخی حرف نمیزنند!


 • تاریخ یعنی سند و مدرک

  طبق نوشته دایره‌المعارف فارسی تالیف غلامحسین مصاحب ذیل واژه لک، بیرانوند و باجولوند در اوایل عصرقاجار به لرستان کوچ کردند.دلفان تیول قاسم بن عیسی ابودلف عجلی در شمال غربی لرستان بوده که اتفاقاً اهل حق ها هم اکثراً از اعضای همین طایفه بودند. دهخدا در لغتنامه اش در مورد طوایف لک در قرن 12 هجری در موصل میگوید. در دانشنامه اسلام مَدخلهای بیرانوند و باجولوند به کوچ طوایف مذکور از نواحی غربی تر به لرستان اشاره شده است.تمام طوایف لک از طایفه ای بنام لک پدید آمدند که بجز دلفان که تیول ابودلف عجلی بوده بقیه آنسوتر و در ماهیدشت اقامت داشتند که بخشی از ایشان زمان شاه عباس صفوی پس از انقراض اتابکان لر برای حمایت از حسین خان سلاحورزی وارد مناطق شمالی لرستان شدند وگرنه لرستان تا اوایل صفویه منطقه ای با اکثریت مطلق لُرزبان بوده است. بسیاری از طوایف اصیل لُر مثل: ابوالعباسی / کیجاوی / مدویی / بیئی / شادلو / چگنی / هداوند و...در اوایل صفوی از لرستان به دلیل تمکین نکردن از والی جدید (حسین خان سلاحورزی) وحمایت از اتابکان لُر، مهاجرت داده شدند و این مهاجرتها در کتاب《نقاوه الآثار افوشته ای نطنزی مورخ زمان صفویه》در صفحه 495 توضیح داده شده است همچنین مُلا جلال مُنجم یزدی در《تاریخ عباسی》ص 159 و اسکندربیک منشی ترکمان در《تاریخ عالم آرای عباسی》جلد 2 ، ص 540 به قتل عام خاندان اتابکان لُر و مخالفان حسین خان سلاحورزی (والی جدید) را در یک تسویه حساب خونین در کنار رود سیمره و خرم آباد مقر حکومت لرستان انجام داد! دکتر روح الله بهرامی استاد تاریخ دانشگاه درکتاب《سلسله والیان لرستان》ص 64 مینویسد: کارگزاران شاه عباس درکنار قلعه فلک‌الافلاک به دستور او طرح ضیافت بزرگی ریختند و تمام بزرگان و سران طوایف و عشایر و ایلات لرستان را بدان ضیافت دعوت کردند شاه عباس اعلام نمود که میخواهد با مشاورت بزرگان و اُمرا اوضاع لرستان را سر و سامان دهد در این ضیافت بسیاری از سران لُر و طوایف لرستان از جمله اولاد و《اعقاب شجاع الدین خورشید》و همه گروه های طرفدار آنان شرکت داشتند شاه عباس دستور داد که در یک لحظه تمام مخالفین حسین خان سلاحورزی و تیره او را دستگیر کنند از جمله دستگیرشدگان میرقیصرخامه بیدل از امرای بزرگ لرستان و همچنین اولاد شاهوردی خان بودند دو نفر از فرزندان شاهوردیخان پس از دستگیری راهی زندان الموت گردیدند همچنین یکی از اولاد و احفاد وی بنام جهانگیر که به میان جماعت بیات (طایفه ترک) پناه برده بود دستگیر و مکحول و زندانی گردید (ملاجلال منجم یزدی، تاریخ عباسی ص 160). اسکندربیک منشی ترکمان درعالم آرای عباسی جلد 2 ، ص 541 مینویسد: جماعت خامه بیدل که با جماعت سلویزی عناد میورزید و اطاعت سلویزی نکرده مورد غضب شاهانه (شاه عباس) گشته و مفسدان طبقه را با جمعی دیگر از الوار که مظنه فساد بودند در خرم آباد به جزا رسانیدند! درنقاوه الآثار افوشته ای نطنزی صفحه 495 آمده که : ایلات سرکش لرستان که مصدر اغتشاش و آشوب بودند به منطقه خوار ری و ورامین کوچانیده شدند و 200 خانوار که خلاصه و زُبده آن قوم بودند کوچانیده و حکم جهان مطاع به نفاذ پیوست که این جماعت در ساحت خوار ری اقامت نماید! حجت الله حیدری در تبارشناسی لرستان ص 9 مینویسد: از لابلای کُتب مختلف متوجه شدم که از زمان صفویه به این طرف نقل و انتقالاتی در میان ایلات لرستان صورت گرفته ، تعدادی از جاهای دیگر به لرستان آمده اند و تعدادی از لرستان کوچ کرده اند و کوچانیده اند. در همین مهاجرتها بود که ایل بزرگ و سرنوشت ساز《امرایی》در طرحان به لکی گرایش پیدا کرد و تحت تاثیر لکزبان قرار گرفتند.کوهدشت اصالتی لُری داشت و عشایر نورآباد به علت بُرودت هوا قشلاقشان را به کوهدشت آمدند و الان لکزبانان کوهدشت مهاجرانی با اصالت نورآبادی اند مثل: اولاد قبادها / ایتیوند / شاهیوند / نورعلی / کونانی! طایفه سیاهپوش الشتر که شعرایشان از دلایل افتخار ما به زبان لکی اند مثل ملاحقعلی سیاهپوش و دکتر بنان هم اصالتاً از لرهای بختیاری دزفول هستند و اتفاقاً ملاحقعلی در زمان سرودن شعر زبان لری داشته و نوه ایشان در مقدمه دیوان شعرش بر این امر صحه گذاشته است. در لرستان بحث لکها تا فراگیر نشدن اینستاگرام پُر رنگ نبود و اساسا در لرستان نام طایفه را میپرسیدند و نمیگفتند لری یا لک؟ حالا پانلکها براساس چند قرینه غیرمستند که ممکن است اصلا قابل قبول نباشند دست به تحریف تاریخ میزنند! ادعا ساده است اما اثبات مشکل است!


 • ردپای تاریخ

  دانشنامه جهان اسلام میگوید: پس از ورود اسلام و فتح نهاوند بسیاری از عشایر عرب در بین لرها و کردها ساکن شدند و فرهنگ و زبان لُری و کُردی روی آنها تاثیر گذاشت براساس دانشنامه جهان اسلام ایل دلفان از نسل قاسم ابن عیسی ابودلف عجلی سردار مامون عباسی که همراه احمد عبدالعزیز چندین سال در منطقه دلفان حکومت به راه انداختند حتی ذکر شده که بازماندگان ابودلف را دلفیان یا دلفانیان میخواندند.در شجره نامه برخی طوایف لک آمده که از نسل هجالی (محرف حجازی عرب) هستند که برادر خدر بود و خدر هم پدر سلسال بود که جد طوایف سلسله است که شامل طوایف حسنوند، کولیوند، یوسفوند و غیاثوند است. نام اصلی ابودلف عجلی(جد دلفان) هاشم بن محمد الخزالی مُلقب به ابودلف و این نشان میدهد خزایی ها هم با دلفانها هم ریشه هستند و از نسل ابودلف هستند.ابودلف، هجالی، خدر و سلسال جد ایلات لک هستند و اسامی شهرها برگرفته از نام آنهاست.


 • مهاجرت کُردهای عراق به ایران

  در بین سالهای ۱۳۵۰ تا ۱۳۸۳ شمسی کشور ایران مرتباً میزبان پناهندگان کُرد عراقی بوده که به واسطه بحرانهای پیش آمده مجبور به مهاجرت به ایران شدند! بعد از سال ۱۹۷۵ میلادی/۱۳۵۴ شمسی و عقد قرارداد الجزایر مابین ایران و عراق بر سر اروند رود، دوباره کُردهای عراق به استانهای مرزی ایران مهاجرت کردند! سال ۱۳۶۶ و در پی بمباران شیمیایی حَلبچه بیش از ۴۰ هزار کُرد عراقی وارد ایران شدند! دوباره در جنگ خلیج فارس بین آمریکا و عراق حدود ۱۶ هزار کُرد عراقی وارد استانهای غربی ایران شدند! سال ۱۳۷۰ ارتش بعثی عراق برای مقابله با شورش مردم کُرد عراق در《عملیات انفال》با بمباران و تخریب شهر و روستاها، مردم کُرد را وادار به آوارگی کردند و ۴۵۰ هزار آواره کُرد عراقی در ۳۶ نقطه کرمانشاه استقرار یافتند!!! به گفته مهندس ابراهیم رضایی استاندار وقت کرمانشاه در سال ۱۳۸۱ و با حمله نظامی آمریکا و متحدانش به عراق بیش از ۲۲۰ هزار کُرد عراقی به ایران آمدند!!! ارتش عراق از سال ۱۹۶۳ میلادی (۱۳۴۲ شمسی) تا ۱۹۸۸/ ۱۳۶۷ بیش از ۴ هزار روستای کُردنشین هم مرز با ایران را نابود کرد (۲۵%جمعیت کردها) و آنان را مجبور به مهاجرت یا تبعید به ایران کرد! شیخ مردوخ کردستانی در《تاریخ کرد و کردستان》صفحه ۸۵ مینویسد: محل اصلی کردهای جاف که هم اکنون در کرمانشاه ساکن هستند سلیمانیه عراق بوده است! کردهای جاف از عراق و مرز ترکیه به ایران مهاجرت کردند و به عنوان نیروی نظامی و مزدپرور در خدمت ارتش رضاخان بودند و با قتل عام مردم قوم لر، دست به پاکسازی قومی در کرمانشاه و پشتکوه (ایلام) زدند و املاک لرها را به زور تصاحب و به کردهای جاف مهاجر از سلیمانیه و دیاربکر عراق دادند. کردهای جاف در دوره قاجار اصلاً ساکن ایران و کرمانشاه نبودند و در عراق سکونت داشتند و این حضور کنونی آنها در کرمانشاه به واسطه فشار اعراب عراق و کرمانج های ترکیه بر آنان بوده که سبب شده کردهای جاف به کرمانشاه مهاجرت کنند. طبق《گزارش فرهاد میرزا والی کردستان》درباره یاراحمد جاف یاغی معروف، حضور کُردهای جاف در کرمانشاه مربوط به پس از قاجار و دوره رضاخان است (کتاب یکصد سند تاریخی دوره قاجار، ابراهیم صفایی، سند شماره ۶۶).


 • منابع تاریخی چه میگوید؟

  منابع تاریخی متعددی وجود دارند که بر لُر بودن طوایف کرمانشاه و کلهرها صحه گذاشتند: در کتاب《زیر آفتاب سوزان ایران》نوشته اسکارفن نیدرمایر صفحه ۵۹ هویت کلهرها را به قوم لُر نسبت میدهد و مینویسد: کنسول ایرانی برایمان تعریف کرد که حاکم کرمانشاه《امیرمفخم》درحال حاضر با قوای بسیار در سرپل ذهاب به سر میبرد و با《لرهای کلهر》که از پرداخت عوارض خود استنکاف کرده اند درحال جنگ است. اسکندر بیگ ترکمان مورخ دوره صفویه در جلد اول کتاب《عالم آرای عباسی》آورده: کلهرها پیوند و شباهت عجیبی با لرها دارند. بارون دوبد در صفحه ۴۲۹ سفرنامه اش کلهر را جزو ایلات پشتکوه لرستان آورده و گفته: طایفه های پشتکوه به نام فیلی معروفند و پشتکوه را همواره بخشی از لرستان دانسته و در صفحه ۴۲۷ گفته: لرستان به دو بخش پیشکوه و پشتکوه تقسیم میشود. در کتاب《کردان گوران》صفحه ۹۲ آمده: گورانها اصالت لری دارند. دکتر فریچ خاورشناس آلمانی کلهر و لُر را یکی میدانست. میرزا خانلرخان اعتصام الملک (نایب اول وزارت امور خارجه) در صفحه ۷۱ کتابش کلهرها را با هویت لُر ثبت کرده و مینویسد: محمدحسن خان سرتیپ، حاکم کلهر در آن ایام از کرمانشاهان مرخص و روانه محال خود گردید بعد از ورود او بر ایل و《الوار کلهر》خبر رسید که و...حافظ هم شعری دارد با عنوان: کاش حافظ پسر احمد کلهر بودی_دوغ و دوشابه خور و شوخ و لر بودی. حافظ اتفاقی کلهر را با لُر نیاورده بلکه پیوند و شباهتی بینشان بوده که باهم آمدند. ناصرالدین شاه در سفرنامه اش اهالی اطراف سرپُل ذهاب را لُر ثبت میکند او در صفحه ۸۲ کتابش از سنگ سفیدی در حوالی سرپُل ذهاب میگوید که لرها اهالی آن منطقه میباشند برای این سنگ حکایتی دارند البته ناصرالدین شاه در صفحه ۶۲ همان کتابش اهالی حومه《طاق بستان》را هم لُر ثبت میکند در این مورد نمیتوان گفت ناصرالدین شاه اشتباه کرده زیرا او به اندازه کافی مشاور و تصحیح کننده در اختیار داشته است. ناصرالدین شاه در سراسر سفرنامه اش (صفحات ۶۲_۷۲_۷۴_۱۶۹) طایفه زنگنه کرمانشاه را با پیشوند لُر و بصورت "لُر زنگنه" درج کرده است. همچنین کتاب منتخب التواریخ در صفحه ۵۳ زنگنه را در مجموع طوایف لُر قرار داده است. درکتاب《دایره المعارف سرزمین و مردم ایران》صفحه ۴۰۱ چنین میخوانیم: در عصر مغول قسمت شمالی جاده قصرشیرین به کنگاور جزو کردستان و قسمت جنوبی این جاده جزو لرستان بوده و کرمانشاه بصورت ده کوچکی درآمده است. مرز لُرفیلی در غرب با عربهای دشت آشور و در شرق با ترکهای همدان به خوبی روشن است زیرا که زبان لُری فیلی سنخیتی با زبانهای عربی و ترکی ندارد! اما این مرز درحد شمالی بخاطر هم ریشه بودن با کردها نامعلوم است و میتوان این حد را جاده قصرشیرین به کنگاور دانست. علی اکبر وقایع نگار کردستانی در کتاب《بدایع اللغه》صفحه ۲۳ کرمانشاهان را داخل سرزمین لرستان میداند و مینویسد محل و مسکن جماعت لُر از اصفهان گرفته تا به سرحد شوشتر و دزفول و یکطرف آن به عراق و یکطرف آن به کردستان سنندج و یکطرف آن به همدان متصل است و کرمانشاهان نیز داخل لرستان است و طوایفی که ذکر میشود همگی از قوم لُر منشعب شده اند: طایفه بختیاری/ طایفه بیستیاروند/ طایفه سنجابی/ طایفه جلیلوند و...روشن است که آقای وقایع نگار طایفه سنجابی کرمانشاهان را در زمره طوایف لُر قرار داده و در کتاب《زیرآفتاب سوزان ایران》اثر اسکارفن نیدرمایر صفحه ۶۵ سنجابی را لُر دانسته است. در مورد طایفه سنجابی یاید گفت که ایل سنجابی یا بخشهایی از آن در زمان سلطنت نادرشاه از حدود کُهگیلویه به مناطق کرمانشاه کوچانده شده اند (کتاب مقدمه ای بر شناخت ایلها، چادرنشینان و طوایف عشایری ایران صفحه ۲۶۳).در تأیید وجود مردمان لُر در کرمانشاه《یاسنت لویی رابینو》چنین نوشته: کرمانشاه دارای شمار بسیاری روستا است که در بیشتر آنها کردها و لُرها زندگی میکنند (رابینو صفحه ۳۴، ۱۳۹۱) و باز در ادامه مینویسد: بزرگترین فرآورده های این ایالت پس از گندم، پشم است و رَمه های بزرگ کردها و لُرها در تپه های سرسبز این ایالت درحال چرا هستند (رابینو صفحه ۳۴) او همچنین در مورد وجود زبان لُری در کرمانشاه میگوید: بیشتر روستاهای کرمانشاه از گویشوران کردی و لُری هستند. جلیل ضیاء پور (۱۲۹۹_۱۳۷۸) درکتاب پوشاک ایلها، چادرنشینان و روستاییان ایران سال ۱۳۴۶ مینویسد: اهالی کرمانشاه را در دو محدوده کرد و لُر میداند و چنین نوشته: منطقه کرمانشاهان که مرکز آن کرمانشاه است و در جنوب کردستان و شمال لرستان قرار داد با اینکه دارای مردمی مختلف با خصوصیات و گویشهای متنوع است بخش شمالی آنرا کردها و جنوبی را لُرها اشغال کردند. کتاب《سفرنامه هوگو گروته》که سال ۱۹۰۷ به غرب ایران سفرکرده در صفحات ۸۸ و ۸۹ قضیه حمله کرندیها، سنجابیها و کلهرها به کرمانشاه را این چنین توضیح میدهد: روز و شب صدای تیراندازی قطع نمیشد، گروهی تیر می انداختند زیرا از کسی واهمه نداشتند بقیه شلیک میکردند برای اینکه میترسیدند و عده ای دیگر نیز میخواستند صرفاً به همسایگانشان بفهمانند که آنها نیز تفنگ دارند در خیابانها و دروازه های شهر پیروزی با لُرها و کردها بود. همچنین در ادامه ضمن توصیف شهر کرمانشاه مینویسد: بعد از گردش در محله های مختلف این شهر و معدود بناهای دیدنی اش آشنا شدم کردها و لُرهای تا دندان مسلح و زائران کربلا در کوچه های تنگ در رفت و آمد بودند. در《سالنامه ۹۲ ایلام》اکثریت مردم ایلام را اصالتاً لُر برشمرده اند. در قائده اراگتیو زبان، شناسه بجای چسبیدن به فعل به مفعول میچسبد مثلاً بجای آب خوردم میگویند آوم خوارد=آب مرا خورد! مردم برای آسان کردن مکالمه این کلمات را کوتاهتر میکردند تا به آسانی سخن برانند. قائده اراگتیو نشان قدمت پایین زبان کردی است! مردم ایلام و کرمانشاه هیچکدام با این قائده سخن نمیگویند و این نشان میدهد که این مردم کُرد نیستند بنده اصراری ندارم که ایلام و کرمانشاه لُر هستند ولی هرچه هستند، کُرد نیستند چون برخلاف کردها طبق قائده اراگتیو سخن نمیگویند.


 • مهاجرت کُردهای عراق به ایران

  دکتر حسین علاء درکتاب《روند جنگ ایران و عراق》جلد دوم، صفحه 522 مینویسد: کردهای عراق علیه صدام در اسفند 69 دست به قیام زدند و صدام آنان را به شدت سرکوب کرد و 100 هزار نفر کُرد را در《عملیات انفال》کُشت و مردم کُرد عراقی از خانه و کاشانه شان فرار کردند و بیش از یک میلیون《کُرد عراق》وارد ایران شدند!!! روزنامه آیندگان سال 1350 تیتر زده: یکصد هزار کُرد عراقی به ایران پناهنده شدند!!! در سالهای 50 تا 82 ایران مرتب میزبان پناهندگان کُردعراق بوده که به واسطه بحرانها و جنگ داخلی با رژیم بعث به ایران مهاجرت کردند و خیلیها در ایران ماندگار شدند و به عراق برنگشتند! از 1975 و بعد از قرارداد الجزایر صدها هزار کُردعراقی به ایران مهاجرت کردند سال 66 با بمباران شیمیایی حلبچه 40 هزار کُردعراقی وارد ایران شدند در جنگ اول خلیج فارس 15 هزار نفر و در سال 1370 با شروع عملیات انفال 450 هزار کُردعراقی طبق گفته《مهندس ابراهیم رضایی استاندار وقت کرمانشاه》در 36 نقطه کرمانشاه اسکان داده شدند و سال 81 با حمله آمریکا به عراق دوباره طبق اسناد وزارت کشور 250 هزار کُردعراقی به ایران مهاجرت کردند!!! هنوز هم سیر مهاجرت کردهای عراقی به استانهای آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و ایلام برقرار است! هدف دولت از پذیرش و اسکان اینهمه کُرد در ایران تغییر بافت جمعیتی در ارومیه ترک نشین و کرمانشاه و ایلام لُرنشین است! در مرامنامه احزاب کُرد آمده که این جریان مهاجرت اکرادعراق به ایران باید ادامه داشته باشد و هویت استانهای همدان، آذربایجان غربی، کرمانشاه، ایلام، لرستان و خوزستان باید عوض شود و موازنه جمعیتی به سمت کُردها سوق پیدا کند!!! لذا اگر آمارها و اسناد را مطالعه کنید از یک برنامه ریزی منظم و حرکت خزنده پانکردها مطلع میشوید که بطور جدی به دنبال مهاجرت و افزایش جمعیت کردها در شهرهای لُرنشین و ترک نشین هستند. مردمان لُر باید هوشیار باشند و نه با کردها وصلت کنند و نه به کردها خانه یا کار بدهند چون کُردجماعت شب هرجا بخوابه صبح بلند میشه میگه: اینجا کُردستان است! مردم نهاوند و ملایر و تویسرکان و اندیمشک و دزفول باید آگاه شوند که مهاجرت اکراد به شهرهایشان فقط زمینه تبلیغات پانکردها را سبب میشوند فردا بلایی که سر ایلام و ارومیه آوردند سر شما هم میآورند پس به مهاجر کُرد هیچ خانه یا کاری ندهید.


 • کُردیزاسیون بلادلُرنشین

  کلیپ سرودن آهنگ لُری شیرعلیمردان توسط پیشمرگهای کُرد (دختران جوان بزک کرده!) که برای تقویت این پندار که لُرها هم کُرد هستند در فضای مجازی پخش میشود! اما مسئولان امنیتی هیچ واکنشی به این دست درازی پانکردها نشان نمیدهند! میشل ایزدی و بسیاری دیگر از نظریه پردازان《کُردتبار مقیم خارج از کشور》بر این اعتقادند که تشکیل کشور کردستان بدون دسترسی به آبهای آزاد یک خطای استراتژیک بوده و محکوم به شکست است! با توجه به قرابت جغرافیای لُر به کرد، پروژه استحاله فرهنگی لُرها در ملّت کرد یا همان《کردیزاسیون لُرها》شروع شد. کردها از دو ابزار عمده برای این پروژه استفاده کردند: یکی خواب آلودگی اهالی قلم به دست در استانهای لُرنشین و دیگری دستگاه رسانه ای خارج از ایران که تنها بیش از سی کانال ماهواره ای را شامل میشد! ابتدا با موسیقی به عروسی هایمان آمدند و با ابزار هنر و شعار《برادری لر و کرد》پروژه استحاله فرهنگی خود را شروع کردند! ولی چون فرهنگ بزرگتر هرگز در فرهنگی کوچکتر از خود هضم نمیشود به سراغ ایجاد تفرقه میان لر و لک رفتند! یکبار متنی به زبان انگلیسی خواندم که در عین وقاحت نوشته بود: لکها دروازه ورود به بلادلُرنشین و پس از آن دستیابی به آبهای آزاد است! خلاصه کلام اینکه پروژه فوق در خواب آلوگی ما همچنان ادامه دارد و چندی پیش《تابلوی بام لُرستان در شهر خرم آباد》را با رنگ به بام کردستان!!! تغییر دادند! در جشن ثبت زبان لکی در نورآباد رقص کردی بزم محفلشان بود!با لباس کردی از بوشهر و کُهگیلویه و ایلام گرفته تا آبشار بیشه خوانندگان برای اجرای لری با《لباس کردی》تامین مالی میشوند و بسیاری تحرکات دیگر که ذکر همگی آنها در این مجال نمیگنجد! بارها به مسئولین سیاسی، فرهنگی و امنیتی استانهای لُرنشین خطر نفوذ《کردستان بزرگ》در لُرستان را گوشزد کردیم ولی کو گوش شنوا؟؟؟ یادمان باشد که قوم لُر آخرین سنگر حفظ تمامیت ارضی و ستون خیمه اتحاد ایران است! این همه فشار فرهنگی، سیاسی و اقتصادی برای درهم شکستن مردمان لُر است لذا باید خطر《همه کُرد پنداری》پانکردها را جدی بگیریم!


 • لُرفیلی

  در《منتخب التواریخ معینی ص ۵۰》در ذکر شعب《لُرکوچک فیلی》آمده: روزبهانی و فضلی و داوودعباسی و ایازکی و عبدالملکی و ابوالعباسی که به نام پدر موسوم اند و سلورزی و جنکرونی و لک و هسته و کوشکی و کارند و سنوبدی و الانی و زخوارکی و براوند و زنگنه و مانکره ای و رازی و سلکی و جودکی که به اسامی مواضع خود مشهور شده اند. ویلیام کنت لفتوس باستانشناس انگلیسی درکتاب《سفرها و تحقیقات در قلده و شوشیانا》که سال ۱۸۵۷ منتشر شده همواره از《لُرهای فیلی》نام میبرد. عباس العزاوی مورخ عراقی در کتاب عشایر عراق از《لُرهای فیلی》نام میبرد که در حوالی مندلی ساکن هستند. ایزابلا لوسی برد انگلیسی درکتاب سفرنامه پارس وکردستان سال ۱۸۳۱ میلادی لُرها را دو دسته فیلی و بختیاری معرفی میکند (منظور ایشان از این تقسیم بندی لرکوچک و لربزرگ است). گوریکوف خاورشناس روسی واژه فیلی را به قبایل ساکن پشتکوه و پیشکوه لُرستان نسبت میدهد و آنان را فیلی میخواند (منظور از پشتکوه استان ایلام است). شوبرل در کتابش اینچنین ذکر میکند: فیلیان از قبایل لُری هستند که در مناطق کوهستانی حائل در بین عراق_ایران سکونت دارند. لایارد باستانشناس انگلیسی نام فیلی را به تمام منطقه لرستان پشتکوه (ایلام) اطلاق میکند. در کتاب تاریخ مغول ص ۴۴۲ بر هویت لُری مناطق شرقی عراق تاکید شده است (جایی که امروزه جاعلان کردهای فیلی خوانند!). درکتاب مجمل التواریخ گلستانه ص ۲۰۴ بر هویت لُری مناطق شرقی عراق تاکید شده است! در کتاب تاریخ بختیاری اثر سردار اسعد از قول سرجان ملکم آمده: قبائل بختیاری و فیلی در کوهستانی که از اصفهان گرفته میشود تا شوشتر و کرمانشاهان سکنی دارند. در《تاریخ گیتی گشا》چندبار نام لُرستان فیلی ذکر شده است. در کتاب سفرنامه حاج سیاح چندبار نام《لُرستان فیلی》ذکر شده است. میرزا محمدحسین مستوفی زمان صفویه در رساله《آمار مالی و نظامی ایران》در ۱۱۲۸ قمری مینویسد: ایلات ایران دو فرقه اند فرقه ایرانی الاصل که به هیچ طایفه دیگری مخلوط نشدند که فرقه ایرانی الاصل خود شش طایفه(گروه) هستند طایفه اول《لُر》گویند لُران یکصد و هفتاد جماعتند که میان چهار طایفه بزرگ مخلوط اند اولی را طایفه فیلی، طایفه دوم را لک و زند گویند، طایفه سیوم را بختیاری گویند و طایفه چهارم را ممسنی گویند! مهمترین اسنادی که به هیچ وجه قابل انکار نیستند دو کتیبه قوچعلی و تخت خان واقع در ایلام (لرستان پشتکوه) هستند که در متن آنها به وضوح نام《لُرستان فیلی》ذکر شده است.


 • مَغلطه زبانی چیست؟

  مغلطه زبانی چیست؟ مولفه‌های متعددی شکل‌دهندۀ گروه قومی هستند و تقلیل آن به یک مولفه مانند «زبان» اشتباه محض است! چون زبان سیال است و تغییر میکند اما نژاد ثابت است!تلاشهای ملی‌گرایان کُرد در جهت کُردسازی گروه قومی-مذهبی ایزدی و مقاومت و اعتراضات متعدد ایزدیها بخوبی نشان میدهد که چگونه کُردیزاسیون بدنبال همه کُردپنداری است! از تطبیق این دو مورد، یک نمونۀ آموزشی برای نشان دادن خطای《تقلیل تعریف قومیت به زبان》بدست می‌آید. این خطا را می‌توان《مغلطۀ زبانی》نامید که آنرا می‌توان به این شکل تعریف کرد: مغلطۀ زبانی، محدود کردن تعریف یک ملت یا گروه قومی به یک عامل مانند زبان بمنظور بهره‌برداری‌های سیاسی و تبلیغاتی است. در مورد《کُردسازی ایزدیها》این مغلطه در مراحل زیر انجام می‌شود: الف) زبان ایزدیها «گویشی» از کُرمانجی است! ب) کُرمانجی خود گویشی از «زبان کُردی» است! ج) پس ایزدیها کُرد هستند!!! در مورد آشوریها، ارمنی‌ها و...هم روند مشابهی طی می‌شود. اما یک گروه قومی_مذهبی جدا و مستقل که با این ترفندهای آبکی، کُردیزه شد، چون پیوند و ارتباط واقعی با کُرد ندارد و در عمل《کُرد درجۀ دوم》و《کُرد پلاستیکی》محسوب می‌شود! در روز سخت و جنگ براحتی درمقابل دشمن بی‌رحم رها می‌شود《جامۀ بین‌المللی ایزدیان》در سایت رسمی خود در معرفی این گروه قومی_مذهبی و ارتباط با آن کُردها توضیح می‌دهد و حتی تکلم ایزدیان به «زبان کردی» را با استدلالی جالب زیر سوال می‌برد: «بحثهای بسیاری در مورد زبان رسمی ایزدیان وجود دارد که عمدتا متاثر از مسائل سیاسی است! ایزدیهای باشیق و بهزان به زبان آرامی_عربی بعنوان زبان مادری صحبت می‌کنند. زبان بسیاری از ایزدیها، کرمانجی است. گروهی، بلافاصله از این مساله اینگونه نتیجه می‌گیرند که ایزدیها کُرد هستند! بررسی‌های زبان‌شناسی نشان می‌دهد که آنچه «لهجه‌های کردی» نامیده می‌شود، تفاوتی به اندازۀ تفاوت زبانهای آلمانی و اسپانیایی دارند! به همین خاطر بیان این مساله که «ایزدیها کُردی صحبت می‌کنند»، نادرست است! بطورکلی بیان اینکه کسی به «زبان کردی» صحبت می‌کند، بسیار مبهم است و کسانیکه به کرمانجی صحبت می‌کنند، اصلاً سورانی و اورامی را متوجه نمی‌شوند!» حال می‌شود قضاوت کرد که فضای مسلط ایجاد شده تحت تاثیر《امپراتوری رسانه‌ای کردی》چگونه مغلطه‌های فاحش اینچنینی را بعنوان «حقایق مسلم» نزد میلیونها نفر جا انداخته است! آیا کسی تاکنون به این مساله فکر کرده که «زبان کردی» که طبق تبلیغات ناسیونالیسم کردی 4 لهجه دارد! خودش مستقل و جدا از این 4 لهجه چیست؟ کجاست؟ و توسط چه کسانی تکلم می‌شود؟


 • لک گرایی چگونه؟

  میرزاعلی‌اکبر وقایع‌نگار، مورخ کُرد سنندجی، در۱۲۰سال قبل، کرمانشاه را《داخل در خاک لُرستان》معرفی می‌کند و ایلات آنرا بخشی از ایلات لُر برمی‌شمارد. دقیقاً از همین دوران یعنی عصر قاجار، اوضاع شروع به تغییر می‌کند. قرار گرفتن کرمانشاه در مسیر تجارت و زیارت باعث بزرگ‌تر شدن و افزایش اهمیت آن می‌شود و این شهر به قطب اول جمعیتی در غرب کشور مبدل می‌شود. با بررسی تطبیقی مرزبندی‌های قومی و طبقاتی می‌توان شکل‌گیری ۳بخش را در شهر تشخیص داد: الف)فارسها که مهاجرین غیربومی‌اند و حکام شهر، روحانیت و تاجران یعنی طبقۀ حاکمۀ نخستین شهر را تشکیل می‌دهند. استقرار اینها در کرمانشاه منجر به سرکوب و محدودیت مذهب یارسان بعنوان مذهب اصلی بومیان می‌شود. موجودیت این بخش در ارتباط با دو «ف» قرار دارد: گویش ابداعی《فارسی کرمانشاهی》و محلۀ قدیمی《فیض آباد》ب)در تقابل با گروه اول و از دید آنها که هرگونه عشایری را《کُرد》می‌نامند، معنای《معیشتی》این واژه به‌معنای《قومیتی》تبدیل می‌شود و به ایلات لُر پیرامون کرمانشاه به‌ویژه کلهر، زنگنه وسنجابی اطلاق می‌گردد.این گروه، به‌ویژه اشرافیت ایلی و فرزندانشان، لایۀ بعدی قدرت در شهر را اشغال می‌کنند و در بوروکراسیِ درحال تورم شهر و بخش‌هایی از بازار جاگیر می‌شوند ج) سرانجام ایلات لک که از ساکنین قدیمی و بومی منطقه هستند، در دهۀ 1340 و 1350 شمسی و تحت تأثیر سیاست‌های ویران‌کنندۀ دولتی در حاشیۀ شهر کرمانشاه ساکن می‌شوند《جعفرآباد》یک مکان نمادین دراین روند محسوب می‌شود. با استقرار ایلات در حاشیۀ شهر، موج سنگین و شدید《لُر ستیزی》از جانب دو گروه اول با هدف گرفتن مستقیم لکها آغاز می‌شود و آنها《مهاجر》،《بی‌تمدن》و《عامل خلاف》تلقی‌شده و بی‌رحمانه‌ترین رفتارها و تبلیغات فاشیستی در مورد آنها اعمال می‌شود. ایدئولوژی مسلط و غالب کرمانشاهی تمام معضلاتی را که در محلات حاشیه‌ای همۀ شهرها وجود دارد و برای حل آنها باید دولت و مقامات را به چالش کشید، به لکها منتسب می‌کنند و آنان را مورد اتهام قرار می‌دهند.شدت و زشتی این برخوردها تا بحدی است که می‌توان پدیدۀ《طرد اجتماعی》(social exclusion) را در مورد لکهای کرمانشاه تشخیص داد. اما تودۀ مردم زحمتکش، شریف و باغیرت لک بیکار نمی‌نشینند و مقاومت خودجوش آنها در مقابل این طرد آغاز می‌شود.اگرفیلمها وعکسهای مراسم عروسی در کرمانشاه دهۀ 1340 را ببینید و نوع رقص، پوشش و موسیقی را با رقص، موسیقی و پوشش کرمانشاه امروز مقایسه کنید متوجه میشوید وقتی اندیشمندانی مثل بندیکت اندرسون و ارنست گلنر از《ساخته‌شدن》سریع و مصنوعی برخی اقوام سخن می‌گویند، دقیقا به چه چیز اشاره دارند. پیش از پرداختن به مقاومت خودجوش مردم لک درمقابل روند فاشیستی لک‌ستیزی در کرمانشاه، توضیحی در مورد معنای《قومیتی》واژۀ《کُرد》و وضعیت آن در شهر کرمانشاه در دوره‌های مختلف لازم است. به این دلیل از عبارت《معنای قومیتی》استفاده می‌کنیم که پیش از شکل‌گیری این سنخ از معنا《کُرد》معنای معیشتی هم داشته است و بعنوان معادل《کوچندگان و عشایر غیرعرب》هم استفاده شده اما این معنای قومیتی جدید هنوز با معنای مطلوب پانکُردها فاصله دارد. این معنای قومیتی ابداً بمعنای《اتحاد با سایر کردها》در سنندج، مهاباد و عراق نیست؛ بلکه بمعنای اتحاد برای رقابت بر سر کسب جایگاه بهتر در سلسله مراتب قدرت و منزلت در منطقه و شهرِ درحال توسعۀ کرمانشاه با همان لکهاست. این درحالی است که قدمت حضور لکها در این ناحیه همپای خود آنهاست و قرنها درکنار هم زندگی کرده‌اند. اما توسعۀ شتابان شهرنشینی، شرایط و میدان کاملاً جدیدی را بوجود می‌آورد. معنای جدید واژۀ《کُرد》این امکان را فراهم می‌آورد که اشرافیت ایلی کلهر و سنجابی و زنگنه و تیره‌های گوناگون و وابستگانشان، خود را در جایگاه《بومیان اصیل و قدیمی》و《مالکان طبیعی شهر》بنشانند و لُرها و بطور مشخص، لکها را《مهاجر》،《مزاحم》و《مسبب اصلی خلافکاری》معرفی کنند. مصطفی دیکیچ، اندیشمند برجستۀ مطالعات شهری، اشاره می‌کند که در رقابت‌های حوزه ی شهری، تعریف《دشمن مشترک》یا همان《دیگری بَرسازنده》اجازه می‌دهد تا صفوف《خودی》و《دوست》متحد و منسجم شود و رقابت بر سر قدرت، نظم و سامان بیابد. لکها دقیقاً در جایگاه همان《بیرون بَرسازنده》برای کُردهای کرمانشاه قرار داده شدند. درست مانند همان مثالی که دیکیچ می‌زند: محلۀ《بِلویله》در حاشیه پاریس که از طرف ساکنان محلات مرکزی بعنوان《آپاچی‌های بلویله》و《بربرها در دروازه》معرفی می‌شوند. در این مرحله، هنوز هیچ‌گونه کششخاص و مشهودی از جانب کُردهای کرمانشاه به سمت کردهای شمال کرمانشاه وجود ندارد: کرمانشاه مانند سنندج در جریان «جمهوری مهاباد» قاضی محمد کاملا ساکت است؛ نسبت به تحولات دهه‌هایبعدی در نواحی اردلان و مکریان کاملا بی‌اعتناست؛ و در سالهای بعد از انقلاب در راستای سرکوب اعتراضات کردها بسیج می‌شود!


 • دشمنی پانکردیسم با هویت لُری

  میرنوروز شخصیتی فرا قومی: رسول موحدیان. رفتار و کنشهای آدمیان از تفکر آنان برمیخیزد. در فرایند رفتار انسان، کمتر عملی را میتوان سراغ گرفت که بی هیچ فکر و تصوری، صورت پذیرد و بروز هر عمل در پی فکر پیشین است. به هرگونه و از هر زاویه ای که به تاریخ بنگریم، بیشک نمیتوانیم جایگاه و نقش شخصیتها وانسانهای بزرگ و تاثیر آنها را درترسیم مسیر تاریخ نادیده انگاشته و انکار کنیم.در تاریخ ایران زمین هستند بزرگانیکه جز میهندوستی وصداقت در کارنامه اعمال و گفتارشان به ثبت وضبط نرسیده است. درتاریخ معاصر سرزمینمان، نامی که نماد شعر و آهنگ_لری است در اذهان مردم ایران بخصوص لرها با یکنام قرین و همنشین است:《میرنوروز》که فراموش ناشدنی برای ملت وتاریخ این سرزمین است. میرنوروز ملقب به《رِند لُرستان》نام یکی از شاعران لُر در عصر صفویه است که تأثیرات فراوانی را بر استان‌های لرستان، ایلام و خوزستان گذاشت تا آنجا که هنوز برخی از شعرای لُر، اشعار حزن و طرب‌انگیز خود را بر مبنای اشعار او می‌سرایند و می‌نوازند. قطعاً او از مشهورترین شاعران لرزبان است که آمیختگی اشعار او با《موسیقی لُری》باعث فراگیری اشعارش در میان مناطق لرنشین شده‌ بطوریکه کمتر کسی در این مناطق وجود دارد که بیتی از او را حفظ نداشته باشد. در دیوان او اشعار فارسی نیز به چشم می‌خورد.تن برهنه در بن غاری چو خفاش_بهتر از دیدن روی قزلباش! یا شعر لُری: تُف دِ ری دَس پَتی ار کُر شایی_چی قَرون شا سلیمو ناروائی! ارج نهادن به شخصیت های ملی، به قوم و قبیله و شهر ارتباطی ندارد، سعدی، حافظ، شهریار و...همه شاعر و عاشق و وطنپرست بودند و هرکدام اهل یک شهرند اما در جهان تکریم میشوند حتی شاعری مانند: عبید زاکانی که بسیاری سروده‌هایش قابل ذکر و بازگویی نیست نیز بعنوان شخصیتی هنری مورد احترام مردم است! یا مولوی و سعدی و نظامی《هزلیات》زیادی دارند بنابراین میرنوروز نیز بعنوان هنرمندی توانا و «فرا قومی» چه در لُرستان یا خوزستان و ایلام و چه درایران نامی بلند دارد و آثاری فاخر. به پاس هنر ارزشمند این شاعر بزرگ و نامی لُر، برخی افراد فرهنگ دوست با هزینه شخصی اقدام به ساخت مجسمه ایشان در ترمینال شهرِ همسر وی یعنی دهلُران (ده لرها)نمودند و مورد استقبال مردم و اهل فرهنگ آن دیار قرار گرفت اما گویا اخیراً برخی قومگراها و متعصبین کوته بین بدون درنظر گرفتن تاریخ دهلُران به تاسی از شبکه های ماهواره ای در صدد تغییر هویت و فرهنگ مردم ایلام (لرستان پشتکوه) که ازاین جهان به قول معروف تنها نوک دماغشان را می‌بینند، با《عوام فریبی》و ایجاد حساسیتهای واهی، مسئولین شهرستان دهلُران را مجبور به جمع آوری مجمسه این شاعر نامی نموده اند!!! تا شاید به زعم شِنی خود، بتوانند وجه نام این شاعر بزرگ را نیز تخریب کنند و اثری از فرهنگ لُریاتی مردم استان ایلام بجای نگذارند! اما به پشتوانه چندین شبکه ماهواره ای خارج ازکشور، هرگز نمیتوانند تاریخ و واقعیتهای فرهنگی این استان را تحریف نمایند! چه تلاشی است بیهوده و بیحاصل که برخی برای زدودن و حذف نام بزرگمردی چون《میرنوروز》از تاریخ و ذهن و یاد ایران و ایرانی بعمل میآورند. اگر لُرها آهنگهای《ناصر رزازی》را در گوش دارند و قصه های حسین کُرد را میخوانند، اگر فارسها ساز و دهل لُری را موسیقی ایرانی میدانند، اگر کردها بعضاً موسیقی لری را در جشنهای خود مینوازند! اگر شعر سعدی بر سر درِ سازمان ملل میدرخشد و اگر...نه به قوم و شهر مبدأ توجه دارند که به اثر ملی و ارزش هنری آن میرقصند و میخوانند! حال زهی خیال باطل اگر عده ای نژادپرستِ انگشت شمار، با افکاری پوسیده، به سبک بچه ها خیال کنند با گرفتن چتری بر بالای سر خود، میتوانند جلوی بارش باران را بگیرند. ای دله سی دهلرو هی ميزنی زار_يه تونو يه دهلرو يه ديین يار!!! به امید تجدید نظر مسئولین شهرستان دهلُران.


 • حذف هدفمند هویت لُری در ایلام

  دهلُران و دره شهر و آبدانان و موسیان و مهران 70% جمعیتشان لُر هستند دهلُران که اکثراً از ایل بزرگ کایدخورده است و اکثر زمیندارها هم لُر هستند نماینده هم لُر است ولی این برچیدن مجسمه میرنوروز کار خود لُرهای طایفه گراست نه خودکُردپندارها!!! این لُرها هستند که متاسفانه در طایفه بازی غرق شدند و بفکر منافع قوم لُر نیستند! اگر میرنوروز فقط چند بیت مبتذل دارد پس چرا مولانا، سعدی، خیام، نظامی، عبیدزاکانی، حافظ، ایرج میرزا، عشقی و دیگران فاسد نیستند؟ آنها که بخشی بنام《هزلیات》دارند! این بخشهای از اشعار مولاناست و در این بین تنها میرنوروز شاعر شهیر لُر فاسد است؟ آیا شعر کنیزک و خر مولانا را خوانده‌اند؟ نظرشان در مورد این شعر سعدی در باب ششم چیست: زور باید نه زَر که بانو را_گرزی دوست تر که ده مَن گوشت!!! مگر میرنوروز در اشعارش چه گفته جز دوری یارش؟ کما اینکه مگر نام آوردن از محل و مکان در بدن انسان نشانه فساد است؟ شاید داستانی آموزنده در پشت این سخن به میان آوردن از آلت زنی و یا مردی باشد تنها مرتجعین و افرادیکه خود《مریض روانی و جنسی》هستند اینگونه فکر میکنند و برداشت میکنند! شهرستان دهلران وسیعترین شهرستان ایلام است و دومین شهرستان از نظر جمعیت در بخشهای شمالی دهلُران عده ای زندگی میکنند که خود را کُرد میدانند اینها چندی پیش به شهر دهلُران مهاجرت کرده و گاهی اوقات سخنان مُضحکی هم به زبان میرانند چون نه جمعیتی دارند نه ملکی، ولی متاسفانه عده ای از لُرتباران و لُرمانده ها که خود را لُر میدانند و شال و ستره و کلانمدی بسر میگذارند برای مقداری رای و دیدن دم این دوستان در انتخابات و دلخوش کردن آنها دست به چنین کارهای مانند: برداشتن مجسمه میرنوروز شاعر بزرگ لُر میزنند! شاعری گرانمایه از نسل اتابکان لُر و فوت شده در همین شهر دهلُران حال وظیفه ما چیست؟ چکار باید انجام دهیم؟ ابتدا باید باعث و بانیان این عمل شناسایی شوند و معرفی گردنند تا مردم لُر حوزه جنوب استان ایلام اینان و حامیانشان را بشناسند و رسوا عالمشان کنند بقول مرحوم اسفندیار غنضفری《اجناس ژاپنی در تمام منازل مردم جهان پیدا میشوند》در ذهن هر لُر نیز اشعاری از میرنوروز حضور دارد! برخی اشعار برزگری و بلال درمیان ایلات بختیاری و لُرجنوبی از اشعار و تک بیتهای دگرگون شده میرنوروز است که این امر سخن مرحوم امرایی را تایید میکند! دوم مردم لُر باید خود با ساخت NGO ها و جمعیتهای مردم نهاد خواب را از چشمان جرثومه های سرمایداری مرکزگرا در همه زمینه های محیط زیستی، اقتصادی، بهداشت، آموزشی و فرهنگی بربایند و اجازه پر روی به عاملین ندهند. نام آلت زن و مرد و دوست داشتن یکی مشکل اخلاقی نیست در اشعار مولانا خصوصاً شعر کنیزک و خر پشت آنهمه حرف جنسی یک پنداخلاقی وجود دارد و لاجرم نمیتوان بخاطر یک کلمه یا یک بیت حکم به فتوای شاعر داد! آیا اعتبار مولانا بخاطر شعر خر و کنیزک به زیر سوال برود و متهم به فساد شود؟ البته اینها بهانه ای برای حذف هدفمند هویت لُری در ایلام است!


 • کُرد در بدایع اللغه

  درکتاب《بدایع اللغه》نوشته علی اکبر وقایع نگار کُردستانی، صفحه ۲۶ آمده: کرمانشاهان نیز داخل لُرستان است و صفحه ۱۴۴ ذیل واژه کُرد نوشته:طایفه ای صحرانشین《کم فهم》را گویند خصوصأ چنانکه مشهور است که لفظ کُرد مبدل کرت است که به معنی《کوتاه》باشد و طوایف صحرانشین کُرد چون در فهم و عقل قصور دارند مسمی به این اسم شده اند!!! دکترعلی اکبر نیک خلق درکتاب《جامعه شناسی عشایرایران》صفحه ۲۰ مینویسد:تاریخ نویسان و جغرافیدانان از تمام ایلات و عشایر ایران تحت عنوان (اکراد) نام میبرند که تنها کردها را دربر نمیگیرند بلکه همه چادرنشینان را کُرد میگویند! فرهاد نعمانی درکتاب《تکامل فئودالیسم در ایران》صفحه ۴۵۱ مینویسد:در زبان فارسی واژه کُرد بر چوپان و شبان دلالت دارد! در گویش طبری واژه کُرد به معنی چوپان است اکنون در مازندران این واژه به《چوپان گوسفند》اطلاق میگردد حتی در واژه نامه طبری نوشته دکتر صادق کیا صفحه ۱۶۶ واژه کُرد را《چوپان گوسفند》معنی کرده! در زبان پهلوی همانطوری که در کارنامه اردشیر بابکان هم آمده واژه کُرد بصورت کورتان یا کوریتان بمعنی شبانان آمده! در اسرار التوحید نوشته ابوسعید ابی الخیر درقرن۴ هجری آمده:کُرد بود و گوسفند دار! دکتر یعقوب احمدی در《جامعه شناسی ایلات وعشایر》صفحه ۷۸ آورده:گروههای چادرنشین را در گذشته عمدتأ با نام《کُرد》یاد میکردند. منظور اکثر مورخین از کرد بیشتر شامل اقوامی است که دارای زندگی شبانی بودند و از طریق دامپروری و کوچ نشینی امرار معاش میکردند پروفسور ریچارد نلسون فرای در کتاب《عصر زرین فرهنگ ایران》صفحه ۲۷ آمده:نام کُرد در بسیاری از منابع عربی در متن پهلوی کارنامه اردشیر ساسانی بهمه بیابانگردان قطع نظر از اینکه ایشان از لحاظ زبانی یا نژادی با کُردان امروزی پیوند داشتند یا نداشتند اطلاق شده مثلاً مردمان لُر را کُرد دانستند همچنانکه بلوچها_کرمانیها_شیرازیها_دیلمیها و اعراب را هم کُرد دانستند! در گزارشهای اسناد لانه جاسوسی_ویژه نامه کردستان_شماره۳۱_صفحه۳۷ آمده:کُردها منسوب به قبایل نینوا هستند که در بین النهرین میزیستند کُردها جزء هلال خضیب هستند و از نظر نژادی《سامی》محسوب میشوند حمدالله مستوفی در《نزهه القلوب》صفحه ۲۹ آورده:این منطقه از اواخر دوره سلجوقی سال ۷۴۰ هجری برای اولین بار کُردستان نامیده شد


 • جعلیات پانکردیسم

  پانکردهای جاعل که عادت دارند تاریخسازی کنند فقط برحسب شباهت لفظی و دست بردن در اصل واقعیت بدنبال توسعه سرزمینی برای خود هستند و ادعا دارند اسم تبریز《توریژ》بوده که نامی کُردی است و شهر کُردهاست!!! در هیچ سند و مدرک تاریخی نوشته نشده که آذربایجان یا تبریز کُرد هستند! اما پانکردها در نقشه‌های فانتزی شان حدود اقلیم کردستان را تا سواحل خزر و خلیج فارس کشانده‌اند و دو قوم ترک و لُر را هم در نقشه ضد میهنی خود قرار دادند! لذا برای آشکار ساختن دروغهای پانکردها بدنبال حقیقت برآمدیم تا فرصت طلبان کذاب سوءاستفاده از شباهتهای لفظی نکنند. ایرج افشار سیستانی درکتاب《پژوهش در نام شهرهای ایران》صفحه 231 مینویسد: جغرافیانگاران عرب چون سمعانی، یاقوت حموی و...واژه تبریز را به کسر تاء《تِبریز》بیان میکنند و مردم بومی آنرا《تَربیز》میگویند. بنای تبریز را به زُبیده همسر هارون‌الرشید خلیفه عباسی نسبت میدهند و میگویند بیماری زُبیده درمان یافته و دستور داده شهری در آن محل بنا کنند و نامش را《تب ریز》بگذارند. اولیا چلبی مورخ تُرک، تبریز را به معنی《ستمه دوکوجو》یعنی ریزنده تف و تاب و این نام را با آتشفشان کوه سهند مربوط دانسته! تاریخ نگاران اَرمنی نام تبریز را《تورژ》یا《دورژ》دگرگون شده عبارت《دَ، ای، ورژ》به معنی انتقامگاه دانسته و نوشته‌اند: خسرو اشکانی (217_233 م) حکمران ارمنستان است که ان شهر را به یاد گرفتن انتقام《ارتبانوس》یا《اردوان》آخرین شاه اشکانی از اردشیر پاپکان بنیاد نهاده و نام آنرا《de_e_vrez》گذاشته است. (مینورسکی، تاریخ تبریز، ص ۷). باتوجه به گفته کاتب چلبی چون در پیرامون این شهر در دامنه کوه سهند چشمه های آبگرم ریزان و جوشان وجود داشته شاید به این سبب اینجا را《تَف ریز》و《تَب ریز》یعنی گرما ریز و گرما بیز نام داده باشند و یا به سبب آتشکده‌ای که درگذشته در این محل وجود داشته است《تف ریز》یا《تف بیز》نامگذاری کرده‌اند که در گذشت زمان به تبریز تغییر یافته است. (تبریز و پیرامون آن، شفیع جوادی، ص ۶۵).


 • کُرد از نگاه برتولد اشپولر

  برتولد اشپولر درتاریخ ایران، جلداول، ص 436 مینویسد: بسیاری از قبایل کُرد که از آنها در غرب ایران نام برده می‌شود نباید جزء کُردان به حساب آیند! زیرا بیشتر آنها مثل لُرها قبایل مهجوری بوده‌اند که زبان آنها به نحوی کهنه بوده و با فارسی نو برابری نمی‌کرده و ایشان را از اینرو کُرد نامیده‌اند که کسی زبان آنها را نمی‌شناخته و همین‌قدر می‌دانسته‌اند که زبان آنان متعلق به گروه زبانهای ایرانی می‌باشد! در همان کتاب ص 468 آمده: اقوامی که فاقد پایه فرهنگی بودند کاملاً بی‌پرده و در ملاعام به‌عنوان بی‌فرهنگ معرفی می‌شدند و نام آنان بطور مطلق به‌صورت دشنام به کار می‌رفت مانند نام کُرد! نسناس و کُرد و خلج و ترکمان و الکسار: حیوانی چند وحشی که در بیابانها و کوهها متولد میگردند و به شکل آدمی باشند! (کلیات عبیدزاکانی، ص 372). رابرت شرلی در صفحه 48 سفرنامه‌اش کردستان را سرزمین مردم بسیار وحشی توصیف میکند! ریچارد کاتم در ناسیونالیسم درایران، ص 72 مینویسد: کُردها از باستان تاکنون موفق به ایجاد دولتی ازآن خویش نشده‌اند چون فرهنگ کُرد فرهنگی پرتوان نبوده! فردریک میلنگن درکتاب زندگی صحرایی درمیان کردها، ص 149 مینویسد: اگر درسال 1248 شمسی کسی یک کُرد شهری را کُرد خطاب میکرد گویی به او توهین کرده بود! ایرانیان تحصیلکرده از این نام همانگونه استفاده میکردند که آمریکاییان امروزه واژه روستایی را به‌صورت نوعی تحقیر بکار میبرند! (Fredrick Millengen, wild life among koords). دکتر تورج دریایی درشاهنشاهی ساسانی، ص 143 مینویسد: چادرنشینان را به زبان پارسی میانه (پهلوی) کُرد مینامیدند! که برای تمام چادرنشینانی که معمولاً رابطه خوبی با ساسانیان شهرگرا نداشتند مورد استفاده قرار میدادند! در تاریخ ابن خلکان و کتاب قصص و اُمم که درباره علم انساب است آمده: کُرد از نسل عمرو مزیقیا می‌باشد که جدش از ملوک یمن بود و به ولایت عجم مهاجرت کرد و حتی شعری در این مورد هست که میگوید: لعمرک الاکراد من نسل فارس _ و لکنه کردین عمرو بن عامر: سوگند به جان شما کُرد از نسل فارس نیست بلکه کُرد فرزند عمرو بن عامر است. عمرو و پدرش از ملوک یمن بود و بعد از آن به شام منتقل شدند و مذهب کُرد من أوله إلی یومنا هذا (از ابتدا تاکنون) سُنی پیرو شافعی و حنفی بوده! کُرد در فرهنگ لاروس جلد دو، ص 1704 به معنی: راندن ستور (چهارپایان) است. کُرد در فرهنگ بدایع اللغه، ص 145 به معنی: چوپان و گوسفندچران است!


 • پانکردیسم تکثر را نمی‌پذیرد

  دولت_ملتهای نوبنیاد چاره‌ای جز آسمیله و نابود کردن گویشوران زبانهای دیگر ندارند چون آنها تابع اصل: یک ملت، یک زبان و یک مذهب هستند. آیا عجیب نیست در بغداد کلهرها تلویزیون به زبان کلهری و نماینده مجلس دارند ولی در اقلیم کردستان خیر؟ رزازی حتی معترف میشود که زازاکی ها برخلاف تبلیغات و تمامیت خواهی پانکردیسم و یا به گذاره ای درست تر "پان سورانیسم" خود را کُرد نمیدانند آیا جز دلایل علمی، زبان‌شناختی و قومی دلیل آن نمیتواند این باشد که میخواستند خود را از آسمیله نجات دهند؟ مگر غیر از این بود در خود ایران نخبگان لُر علیه تمامیت خواهی پانکردیسم برخاستند و امروزه پانکردها آنها را پان لُر نامیده‌اند؟ فتنه‌گری و تمامیت‌خواهی پانکردها واکنش لُرها را در پی داشت وگرنه چرا باید امروزه لُرها به‌شدت علیه کردها موضع نشان دهند؟ پانکردیسم براساس خیانت، تروریسم، جعل تاریخ، دروغ، تمامیت‌خواهی و آسمیله غیرکُرد بنا شده! پانکردیسم تکثر زبانی را نمی‌پذیرد حتی در برگه های مجازی پانکردی می‌بینیم برای گویشوران گوران، کلهر و زازا و...که اصلاً سورانی را نمی‌فهمند فرسته هایی می‌نویسند که این زبانها با سورانی تفاوت چندانی ندارند! پانکردها اصلا منکر تفاوتها هستند! با چنین وضعی ما در آینده باید برخواستن ایده پان کلهر، پان گوران، پان سنجابی، پان جافی، پان هورامی باشیم (البته اگر بتوانند از زیر بار آسمیله سوران کمر راست کنند) چون تاریخ نشان داده در شرایط پرفشار و تنش تنها گروهای رادیکال میتوانند بهترین بازده و بازخورد را داشته باشند چیزی که پانکردیسم نشان داده به‌شدت از آن میترسد! پانکردیسم مانند سیاهچاله ای که زبانها و فرهنگها را در خود میبلعد هرگونه سخن از تکثرهای زبانی را گریز از مرکز (کدام مرکز؟) تلقی می‌کند و با پرخاش میگوید ما همه کُردیم! شگفتا!!! چگونه ما ایرانیها از همه اقوام میگوییم ایرانی هستیم ولی پانکردیسم نمی‌پذیرد کسی کوچکترین پافشاری بر کلهر، گوران و هورامی و...بودنش کند! آیا همان پافشاری عشیره ای واکنشی ناخواسته از پانکردهای قربانی نیست؟ ایده ایران برخلاف نمودهای تخیلی پانترک، پانکُرد و پانعرب طبق گفته فلاسفه جهان (هگل، ماکیاول و...) یک مکتب عینی (اوبژکیتو) است که واقعیت تاریخی دارد. ایران به اعتبار کهن ترین دولت_ملت بودن در جهان هرگز نیازی به نسل کشی، آسمیلاسیون (یکسان سازی) جعل و تاریخ دزدی نداشته، چیزی که درمیان پانهای خاورمیانه معمول است


 • سورانی مهاجر به کرمانشاه

  مهاجرت سورانیها به کرمانشاه: دیر زمانی بسیاری از مناطق و شهرهای کنونی کرمانشاه که جاف و سورانی هستند از تیره‌های گوران و کلهر بودند. براساس کتاب تاریخی شرفنامه بدلیسی (۹۴۵ قمری) یکی از تاریخ‌نگاران عثمانی این مسئله به درستی بیان شده! شرفنامه از منابع اصلی تاریخ مردم کُرد به‌شمار می‌آید. تاریخ گواهی می‌دهد که سورانی‌ها و جاف‌ها مهاجران عراق به این سرزمین هستند. امروزه بسیاری از ساکنین تاریخی این سرزمین مانند مکری و منگور و کلهر و...در شمال کردستان و مناطق آذربایجان غربی زبانشان آسمیله و سورانی شده است. شهرهای پاوه، الانی، روانسر، جوانرود، سرپل زهاب، پلنگان و..‌.از املاک کلهرها بوده ولی سورانی‌ها با کمک عثمانی آن‌را تصرف کرده‌اند (به‌نقل از تاریخ شرفنامه). زبان سنندج نیز تا مرز کرمانجها چیزی شبیه به گورانی بوده ولی زبان آن مناطق از صفویه به‌ بعد با زور و سیاست سورانی شده (به نقل از دکتر یارشاطر) امروز ولی دیگر دوره زور و شمشیر نیست بلکه رسانه جای آنرا گرفته و اینبار سورانی و دبیره آن به‌گونه‌ای دیگر به مناطق غیر سورانی نفوذ میکند. اکنون سخن از یکی بودن و برادری است! و یکی بودن تا بدانجا پیش رفته که همیشه یکی از گذارههای پر تکرار اینست: گورانی با سورانی تفاوت چندانی ندارد تفاوت تنها در لهجه است! کلهری با سورانی تفاوت چندانی ندارد مگر در لهجه! کرمانجی، سنجابی و قلخانی و...نیز به همین گونه! چنین دانسته های نابی توسط کانالها و برگه های پانکردی به خورد مردمی داده میشود که حتی سورانی را نمی‌فهمند! پلنگان نیز جزو گوران بوده که شامل: نوتحی و قلاع دیودز، نودز، دزمان، کواه‌کوز، مور، کلانه، نشور و...بوده است. شهرهای سورانی زبان امروز چون پلنگان، پاوه، روانسر، آلانی، ذهاب و...همگی ملک مردم بومی کرمانشاه چون کلهر و گوران و سایر اقوام کرمانشاه بود که به نقل از شرفنامه بدلیسی اشغال شدند! اصلاً در ایران سورانی زبان اصیل بجز منطقه موکریان نداریم و در کردستان تنها بانه است که میشود زبانش را سورانی انگاشت! زبان تکاب و شاهین دژ سورانی نیست بلکه بیشتر اردلانی است این جافها که اصلاً سورانی نیستند بلکه زبانشان شباهت دارد با سورانی!


 • سورانی مهاجر

  پانکردها برای فارسهایی که به کرمانشاه آمده و در بازار شهر طبق قانون شهروندی که هر ایرانی از آن برخوردار است کار و زندگی کردند، خواستار اخراج و حتی نسل کشی فارسها هستند ولی هرگز کوچکترین اشاره‌ای به مهاجربودن سورانیها و اشغال کرمانشاه نمیکنند! حتی تا بیست سال پیش حضور سورانیها در کرمانشاه ملموس نبود ولی امروزه نبض بازار کرمانشاه رسماً در دست این سورانیها و سنی هاست که اقتصاد کرمانشاه را در دست گرفته‌اند درحالیکه فارسها به همان پیشه بازاری خود ادامه میدهند و هرگز مافیا به راه نینداختند! مظلوم نمایی نکردند! لهجه کرمانشاهی را تحقیر نکردند! و با ازدواج و پیوند خانوادگی با خانواده‌های کرمانشاه پیوندی محکم ساخته‌اند. اینکه مردم کرمانشاه با کودک خود فارسی میگویند مختص آنها نیست و این گرایش به زبان رسمی در تمامی شهرها جریان دارد! یک فارس هرگز زمین‌ها و چراگاه دامها را بزور اشغال نکرد و به کرمانشاهی نگفت: حرامزاده پلاستیکی! دیروز کرمانشاه به زور شمشیر و امروز با توان رسانه ای در خطر آسمیله است! آموزشگاهای سورانی، خوانندگان سورانی، صفحات سورانی، همگی بالهای این یورش گسترده ملتسازی جعلی به کرمانشاه است! خط ناقص سورانی بر فضای مجازی سایه افکنده و خط کهن فارسی که اشعار دفاتر آیین یارسان بدان نوشته میشوند در معرض خطر قرار داده! نکته جایی غم انگیز میشود که بسیاری سورانی گویی و سوران نویسی را به‌عنوان زبان معیار! مایه فخر دانسته و روند آسمیله را سرعت میبخشند! مردم نمی‌دانند دیر زمانی جوانرود و روانسر ملک اجدادی کلهر و سنجابی و گوران بوده و امروز شهر هورامی پاوه در خطر نابودی است! مردم به یاد ندارند لباس گوران، کلهر و سنجابی با لباسی که امروزه آسمیله شده تفاوت چشمگیری داشته! اگر چشمتان را باز نکنید هرآنچه باقی‌مانده نیز از دست میرود! پانکردیسم برای ملتسازی ناچار به تمامیت خواهی است و این یک روند طبیعی است که همه ملتهای جعلی و نوبنیاد ناچار به انجام آن بوده‌اند. همانگونه که هگل میگوید: نطفه دولت جدید در ایران بسته شد نظامی که کثرتها را میپذیرفت در واحدی به نام ایران! ولی پانکردیسم کثرت را نمی‌پذیرد. تفاوت زبانی، دینی و فرهنگی را در بین کردها بر نمی‌تابد حتی نمی‌پذیرد لُر، کرد نیست و نمیخواهد کرد باشد! سیر ملتسازی پانکُرد بر جعل، تحریف، آسمیله، سرکوب و تمامیت خواهی استوار است. آنها منکر تفاوتها هستند و از آن می‌گذرند. آنها حتی برای اهداف خود به متون مقدس یارسان دست می‌برند و شرم نمی‌کنند! فریب نخورید پانکردیسم همان است که نشان میدهد!


 • نژاد کُرد دارای تنوع و تکثر است

  یکی از نمونه‌هایی که تجزیه‌طلبان پانکرد برای ملتسازی پوشالی، روی آن انگشت گذاشتن مسئله "نژاد و ژنتیک یکسان" کُردها با یکدیگر و تمایز نژادی با ایران و کشورهای همسایه و ادعای خلوص نژادی کردهاست! بدیهی است که نژاد مستقلی بنام کُرد وجود ندارد و تنها تولید مغز مسموم پانکردهاست که با جعلیات کودکانه از دانشمندان ناشناخته و موهومی که روی کردها پژوهش کرده‌اند برآیند آزمایشهای آنان را در فضای مجازی پخش می‌کنند که آنها کردها را ایرانی نمیدانند! تولید محتوای مبتذل و بدون سند برای مردم آگاه مایه طعن و تمسخر است ولی برای پانکردها تبدیل به وحی منزل می‌شود و بدون آنکه درستی این به اصطلاح پژوهش‌های بی پایه را بسنجند آنها را تبدیل به خوراکی برای رویکرد نفرت پراکنی و فاشیستی خود می‌کنند! مقاله‌هایی که به همراه لینک از سایت‌های معتبر در ادامه خواهد آمد اثبات میشود کردها از یک نژاد واحد نیستند و کردهای هر کشور دارای تفاوتهای ژنتیکی با کردهای کشورهای همسایه هستند و ادعای خلوص نژادی کردها یکسره باطل است! این پژوهشهای آکادمیک که با ادعای ژنتیکی پانکردها که به‌صورت عکس نوشته و بدون سند که به وبلاگهای بی اعتبار پانکرد می‌رسد متفاوت خواهد بود! پانکردها برای ملتسازی دست به جعل بنام پژوهش ژنتیکی می‌زنند ما نیز با آنها از همان زاویه نژادی ولی بر مبنای علمی و تئوریک سخن می‌گوییم! پانکردها همانطور که تکثر زبانی میان کردها را نمی‌پذیرند تکثر نژادی را هم منکر می‌شوند! آنچه با عنوان حقایق ژنتیکی کردها گردآوری شده، چکیده‌ بیش از چهل مقاله در اینباره است که کوشیده بمنظور سادگی از آوردن اصطلاحات سنگین خودداری کند و برپایه مدارک نوین بحث شود. این مقالات علمی بمانند برخی گروه‌های معلوم‌الحال نیست که مقاله‌های سیصدسال قبل را بعنوان مقاله نوین امروزی جا می‌زنند یا اینکه داده‌سازی دروغین را برای نیت‌های شوم‌شان انجام می‌دهند. آنچه که ما به‌عنوان قوم کُرد در خاورمیانه میان سه کشور ایران، ترکیه وعراق می‌شناسیم، قومی است که ساختار تباری یکسانی در همه تیره‌های خود نشان نمی‌دهد و سخن گفتن از هم نژادی آنان براساس دانش ژنتیک یکسره بی معناست. پانکردیسم همانگونه که با طرح دروغی بنام زبان مشترک تلاش می‌کند کردها را مورد یکسان سازی قرار دهد با طرح نژاد کُردی هم درصدد پوشاندن تفاوتهای ژنتیکی کُردها از یکدیگر است که حتی این تفاوت در تنوع چهره مردم کُرد آشکار است! کردها دارای نشانه‌های ژنتیکی از اقوام چیره و غالب بر خود هستند بمانند ارمنی‌ها، رومی‌های بیزانس، یونانیان، تازیان، ترکان عثمانی و حتی پارسیان! مطالعات بر دی‌ان‌ای (DNA) و ژنوم [مجموعه‌ی ژن‌های دارای کارکرد در بدن] بر کردها، به چندین بخش دسته‌بندی می‌شوند؛ که شامل: شباهات هندواروپایی، شباهات با ترک‌های ایران، شباهت با اقوام قفقازی مثل گرج‌ها و شباهت با یهودیان است! منابع: [1] World Factbook (https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/). Langley, Virginia: US Central Intelligence Agency. 2015. ISSN 1553-8133. Retrieved 2 August 2015. A rough estimate in this edition gives populations of 14.3 million in Turkey, 8.2 million in Iran, about 5.6 to 7.4 million in Iraq, and less than 2 million in Syria, which adds up to approximately 28–30 million Kurds in Kurdistan or in adjacent regions. The CIA estimates are as of August 2015 – Turkey: Kurdish 18%, of 81.6 million; Iran: Kurd 10%, of 81.82 million; Iraq: Kurdish 15–20%, of 37.01 million, Syria: Kurds, Armenians, and other 9.7%, of 17.01 million. [2[ The Kurdish Population by the Kurdish Institute of Paris, 2017 estimate. The Kurdish population is estimated at 15–20 million in Turkey, 10–12 million in Iran, 8–8.5 million in Iraq, 3–3.6 million in Syria, 1.2–1.5 million in the European diaspora, and 400k–500k in the former USSR - for a total of 36.4 million to 45. 6 million globally. [3] ""Wir Kurden ärgern uns über die Bundesregierung" - Politik - Süddeutsche.de". Süddeutsche.de. Retrieved 18 May 2019. [4] "Geschenk an Erdogan? Kurdisches Kulturfestival verboten". heise.de. Retrieved 18 May 2019. [5] Kinnane, Derek (1970). The Kurds and Kurdistan. London: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-218148-0. [6] Pelletiere, Stephen C. (1984). Kurds: An Unstable Element in the Gulf. Boulder, Colorado: Westview Press. ISBN 978-0-89158-689-0.


 • مادها کُرد نیستند

  پانکُردها چون تاریخ قابل افتخاری ندارند و اکثراً مهاجران مناطقی از عراق هستند لذا سعی در کردسازی دارند. کافیست در تاریخ یک سلسله یا شخصیت مبهم باشد سریعاً سر و کله کردها پیدا میشود! کردها حتی یک حکومت در چارچوب جغرافیای خود نداشته‌اند و همیشه بخشی از ساکنان دیگر کشورها بوده‌اند. دکتر پرویز رجبی در تاریخ ایران، صفحه 29 مینویسد: دستیابی به تاریخ آشوری‌ها، بابلی‌ها و ایلامیان بسیار آسانتر است از تاریخ مادها! چون برخلاف سه قوم یاد شده که عادت به ثبت رویدادهای تاریخی داشتند از تاریخ مادها کوچکترین سند مکتوب بومی در دست نیست! جز اشاره‌ مختصر مورخ یونانی (هرودوت) هیچ مطلبی و سندی از زبان مادها یا تاریخ آنها برجای نمانده و حتی امیدی به پیدا شدن اثر مکتوبی درباره مادها وجود ندارد! مرزهای ماد را نمی‌توان به درستی تعیین کرد آغاز تاریخ سرزمین ماد در تاریکی است و پایان آن در سایه روشن غروب آن! به گزارش کتسیاس (پزشک یونانی اردشیر دوم هخامنشی) درباره مادها به هیچ روی نمی‌توان اعتماد کرد چون اکثر مورخان از جمله هرودوت او را دروغگو معرفی می‌کنند! پرویز رجبی درتاریخ ایران، صفحه سی وچهار ذکر میکند: هیچ منبعی وجود ندارد که ما را مستقیماً با اقتصاد و فرهنگ مادها آشنا کند! ملاحظه بفرمایید که هیچ کتیبه، سند تاریخی، سکه، شیءتاریخی و منبع موثقی وجود ندارد که از زبان مادها چیزی گفته باشد تا ما با مقایسه بفهمیم کُرد بودند یا نه؟ بلکه کُرد نامیدن مادها فقط یک حدس، گمان و فرضیه است! مهدی وزین افضل درتاریخ《ایران باستان》صفحه 64 مینویسد: هیچ اثری از زبان مادها به دست نیامده و منسوب نمودن کُردها به ماد قطعاً درست نیست چون ادعاها بیشتر متکی به فرضیه است تا نقل و سند تاریخی! مادها اتحادیه قبایلی از نژادهای قفقازی و گرجی بودند تا در برابر حملات قوم خونریز آشور از خود دفاع کنند. حتی انیستیتو ژنتیک هم طبق دانش انتروپولوژی ثابت کرده که ماد، مجموعه قبایل با نژادهای مختلف بوده‌اند! مجله《دانستنیها》شماره 139، صفحه 95 نوشته: اینکه آیا این کردی همان زبان اقوام مادی هست یا نه؟ هنوز هیچ دلیل قانع کننده و توجیه منطقی وجود ندارد که این فرضیه را اثبات کند چون از زبان مادی هیچ اثر مکتوب یا نوشته ای در دست نیست! کمیاب بودن ارجاعات واضح و مشخص و عدم تعریف دقیق از مادها باعث شده دکتر《هلن سانیسی》بگوید: هرگز یک حکومت منسجم و یکپارچه که متعلق به مادها باشد وجود نداشته!


 • همکاری دکتر قاسملو با بعث عراق

  رابطه قاسملو و صدام از زبان فردریک تیسو + ویدیو فردریک تیسو عضو پزشکان بدون مرز فرانسوی و سرکنسول فرانسه در اقلیم کردستان که رابطه صمیمانه ای با قاسملو رهبر حزب دمکرات کردستان ایران داشته است! در جمعه شب مورخه ۱۵/۱۰/۱۳۹۶ مصاحبه‌ای جنجالی را با تلویزیون روداو داشت که هرچند بسیار زیرکانه و محتاط جواب میداد ولی باز هم مجبور به برخی اعترافات شد که نشان از رابطه حزب دمکرات کردستان با صدام و حزب بعث دارد [[صدامی که حلبچه و سردشت را شیمیایی کرد و کردها را نسل کشی و انفال و تعریب کرد]] در ابتدای این مصاحبه که طی برنامه "پەنجەمۆر" انجام شد فردریک تیسو میگوید: برای بازگشت به فرانسه دنبال مسیری میگشته ولی موفق نبوده تا اینکه قاسملو او را از راه بغداد به پاریس منتقل کرده و مدت یک هفته در بغداد در هتلی اقامت داشته‌اند و در جایی دیگر دوباره از همین رابطه سوال میشود! ترجمه ویدیو روداو: دکتر این سوال را مطرح کردم که شما با دمکرات دوست بودید و از راه بغداد هم رفت و آمد داشتید عراق چه نوع همکاریهایی را با حزب دمکرات داشت؟ فردریک تیسو: مشخصاً نمیدانم برای ما چیز عجیبی بود که بین دمکرات و صدام رابطه وجود داشت! روداو: صدام و قاسملو؟ فردریک تیسو: بله قاسملو برایم روشن ساخته بود که ناچار است پشتیبانی جذب کند تا بتواند به خارج سفر کند. همچنین شاید برای گرفتن اسلحه و پول و انجام کارهای دیگر بوده باشد. پی نوشت: چنین گروهک هایی که با دشمنان کُردها هم پیمان بودند و دستشان به خون مردم بی گناه آغشته است خود را مدافع مردم کُرد و رهبران خونخوار‌شان همچون قاسملو را پیامبر آشتی مینامند! قضاوت با وجدان بیدار شما عزیزان


 • گورانی، زازا و هورامی جزو کُردی نیستند!

  آیا زبانهای گورانی، زازایی و هورامی جزو زبانهای کُردی است؟ پانکردها همواره با پاک کردن صورت مسئله ای مانند گوناگونی گروه زبانهای کردی و تقلیل هرکدام از این زبانها به گویش و حتی لهجه، منکر تفاوت بزرگ ساختاری واژگان و دستوری آنها با یکدیگر هستند. هدف یک چیز است آسمیله تمام گروه‌های زبانی به سود یک جریان مشخص و تقلیل و سرکوب بقیه برای ایجاد دولت_ملت جعلی کُرد! فرتورهای کنونی از کتاب زبانها راهنمای زبان‌های ایرانی (به لاتین: Compendium Linguarum Iranicarum) با نام اختصاری CLI اثر هفده زبان‌شناس برجسته به سرپرستی رودیگر اشمیت، به زبان‌های آلمانی، انگلیسی و فرانسوی نوشته شده و توسط چهار نفر (زیر نظر حسن رضایی) به فارسی برگردانیده شده! همانگونه که می‌بینید کردی جزو زبانهای ایرانی است که بنا به گفته پروفسور ژویس بلو (Joyce Blau) که از زبان‌شناسان و ایران‌شناسان با گرایش زبان کردی است زبانهای زازایی، گورانی و هورامی را جزو کردی نمیداند! پرفسور بلو باور دارد زبانهای گورانی و زازا جزو شاخه شمال غربی زبانهای ایرانی است و با وجود همجواری با زبان کردی و باور به کرد بودن نمیتوان این زبانها را کُردی دانست! چون دگرگونی ویژه زبانهای کردی را نپذیرفتند. جویس بلو زازاها و گوران را در اصل از کرانه های کاسپین میداند که با مهاجرت درمیان کردها گم شدند ولی زبان آنها را کردی نمیداند! نباید گوناگونی بزرگ این زبانها را از نظر دور داشت و آنها را کوچک شمرد! پرفسور بلو دارای دکتری زبان‌شناسی از دانشگاه سوربن و همچنین استاد مؤسسه ملی زبان‌ها و تمدن‌های شرقی (INALCO) است. این مؤسسهٔ فرانسوی مرکزی برای آموزش عالی و تحقیقات علمی دربارهٔ زبان‌ها و تمدن‌های شرقی است و بسیاری از این زبان‌ها نیز در این مرکز تدریس می‌شوند.


 • ایزدی کُرد نیست!

  الیاس خلف رئیس انجمن ایزدی شنگال میگوید: ما ایزدیها کُرد نیستیم! کردهای تابع عثمانی درطول تاریخ بارها ایزدیها را نسلکشی کرده‌اند و در یورش وحشیانه داعش به شنگال با عقب‌نشینی عمدی و گریز از جنگ با داعش، ایزدیها را تنها و بی‌دفاع در برابر داعش رها کردند! فرجام این خیانت، کشتار و بردگی جنسی زنان ایزدی بود. ایزدیها تاوان جدایی از کردها و پشتیبانی نکردن از بارزانی را پس دادند ولی دلیل نشد حکومت عشیره ای اقلیم کردستان با دست آویز قرار دادن تصاویر رنج و دردی که خیانت خودشان عامل اصلی آن بود از جهانیان ترحم گدایی نکنند! دکتر عبدالواحد ملای اهل سنت کردستان درباره ایزدیها میگوید: ایزدی یعنی چه؟ میگویند از یزد ایرانند! که از واژه فارسی یزدان به معنی خداست! یعنی فارس از آب درآمدن! ملک طاووس (شیطان) را می‌پرستند چون میگویند شیطان اولین یکتاپرست بوده و بر انسان سجده نکرده! خودشان را نمیشورند! به کُرد زن نمی‌دهند! اصلاً خودشان را کُرد نمیدانند! همسرگیری از غیرخودشان را حرام میدانند و کسیکه از آنها مسلمان شود مثل خواهر دعا خلیل میکشندش! سخنان این مُلا مانند کشتن نومسلمانان و زن ندادن به کردها گرچه حقیقت و برخی دیگر بخاطر تعصب دینی است ولی ایشان نمیگوید دلیل جامعه ایزوله ایزدیها خود کُردها هستند که با کشتار و غارت این مردم چاره دیگری برای محافظت از جامعه شان باقی نگذاشتند! خاطرات کشتارهایی که کردها و سایر دشمنان ایزدیها با لباس آبی از ایزدیها کرده‌اند به قدری شوم است که ایزدیها هنوز لباس آبی نمیپوشند و آنرا نحس میدانند! البته ایشان اشاره‌ای نمیکند در دین اسلام هم ارتداد مساوی کشتن است ولی این برای مسلمانان بد نیست و تنها برای ایزدیها بد است! پانکردها با چه رویی از دلاوری و شرف پیشمرگه میگویند؟ صفحات مجازی ایزدی پ ک ک را متهم کردند کودکان ایزدی را میرباید و آنها را به زور در این گروهک تروریستی به خدمت می‌گیرد! گفتنی است پژاک شاخه پ ک ک بارها در ایران نوجوانان کُرد را دزدیده و با تهدید آنها را ناچار به ماندن در گروهک تروریستی کرده! درحالیکه کانالهای پانکرد اگر در مناطق کردنشین برگی از برگی بجنبد با مظلوم بازی آنرا پوشش می‌دهند! اما نسبت به کشتار سربازان، دزدیدن نوجوانان، اخاذی از کولبران و...خاموشی پیشه می‌کنند! عشیره بارزانی نه تنها پاسدار مال، جان و ناموس مردم اقلیم کردستان و بویژه ایزدیها نیست بلکه آنها را مورد تجاوز قرار میدهند! پیشمرگهای اقلیم تنها برای سرکوب و تعرض به زنان و کودکان مردم خود پهلوان میشوند وگرنه از هر جنگی میگریزند! شرم‌آور است نیرویی تا این اندازه فاسد، بزدل و سرکوبگر ادعای جنگیدن برای کردها را داشته باشد! آنهم نیروی نظامی که در برابر داعش میگریزد! در برابر بمباران شهروندان شیلادزه خاموش است! اما در اعتراضات مردم خود پهلوان میشود!


 • گروهک تروریستی پ ک ک

  مولود چاوش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه می‌گوید: بارزانی بمن گفت: پ ک ک پیش از آنکه دشمن ترکیه باشد دشمن من است! سخنان بارزانی می‌تواند به معنای کشتار شهروندان اقلیم کردستان بدست ترکیه باشد. مسعود بارزانی درحالی ادعای رهبری کردها را دارد که دربرابر بمبارانهای ترکیه و کشتار مردم شیلادزه نه تنها سکوت کرد بلکه معترضان مخالف بمباران را مزدوران پ ک ک خواند و مردم اقلیم کردستان چاره‌ای جز دادخواهی از حکومت مرکزی عراق نداشتند و این دولت مرکزی عراق بود که به ترکیه هشدار داد! این درحالیست که دولت مرکزی حق هیچگونه واکنش و اعمال قدرت سیاسی و نظامی در کردستان عراق را ندارد! آرامش درجامعه توسعه نیافته و مافیای عشیره ای کردستان عراق نشدنی است! مجاهدین خلق که بازوی اصلی صدام در انفال و کُردکشی بود یارغار و شریک دمُکرات بوده و هست! پیغمبر آشتی پانکردها (قاسملو) مزدوری صدام را میکرد مجاهدین که چیزی نیستند! تروریستهای پانکرد، مزدور سرسپرده، بی‌فرهنگ و قابل ترحمند! دشمنی پانکردها تا جایی است که پیامهایی دیده‌ام که گفته‌اند کردها می‌خواستند عراق را تجزیه کنند صدام چاره‌ای جز کشتار آنها نداشت! یا کردها ترکیه را ناامن کرده‌اند اردوغان کار خوبی میکند! دشمنی تروریستهای کوهی تنها با ایران است که هرگز کردها را انفال نسلکشی، بمباران شیمیایی و آسمیله نکرد! تروریست پانکرد، سخیف، مبتذل، بی مقدار، ترحم انگیز، روسپی و عقده ای است!


 • زازا کُرد نیست

  اعتراف ناصر رزازی به اینکه زازاها خود را کُرد نمیدانند! و زبان زازایی را مستقل میدانند. زبان زازاکی یکی از زبان‌های ایرانیِ شمال غربی است و به زبان‌های گیلکی، مازندرانی و تالشی بسیار نزدیک است. این زبان پیشتر به‌عنوان شاخه‌ای از کردی درنظر گرفته می شد اما امروزه زبان زازاکی براساس نظر بیشتر زبان‌شناسان، کردی محسوب نمی‌شود! و به‌دلیل تاریخ مستقل آنها را از هم جدا کرده‌اند! از نظر رزازی سورانی با انبوهی از واژگان عاریه‌ای از فارسی، عربی، ترکی و سایر زبانهای کردی، زبان است ولی هورامی با آن دستور زبان منحصر به فرد که غیر هورامیها آن را نمیفهمند لهجه است! آنهم لهجه‌ای از سورانی! خب چرا نمیتوانید هورامی که لهجه‌ای از سورانی است را بفهمید؟ کلهری و هورامی براساس چه روش و سندی لهجه هستند؟ آنهم لهجه‌ای از سورانی؟ البته چنانچه پیشتر ثابت شد هورامی اصلاً جزو زبان کردی نیست و البته برای رزازی نمی صرفد که بگوید این سورانی است که زبان کهن هورامی را درخطر نابودی قرار داده، رزازی هرگز نخواهد گفت: سورانی هنوز رسمی نشده، هورامی را نابود کرده! وای بحال وقتی که رسمی شود!


 • آیا گوردخمه قیزقاپان آرامگاه هوخشتره است؟

  آیا گوردخمه قیزقاپان آرامگاه هوخشتره و نماد کُرد بودن مادها است؟ در کردستان عراق و در نزدیکی سلیمانیه سنگ نگاره ای وجود دارد که به قیزقاپان شهره است که یک واژه ترکی به معنای رباینده دختر است. این اثر در روستای سورداشی سلیمانه قرار دارد و شامل یک دخمه ستوندار با سرستون های نوع ایونیک با پالمت حلزونی متاثر از فرهنگ آشوری و تصویر دو انسان است که دور یک آتشدان ایستاده‎اند که لباسهای متفاوتی دارند و یکی از ایشان کمان در دست دارد. در دست داشتن کمان، تنها دستاویزی است که باعث شده شماری این شخص را هوخشتره بپندارند. دیاکونوف با شک و تردید، این اثر را به ماد منسوب می‌کند. ولی مانند همیشه، قومگرایان دریافتهای تردیدآمیز را حقیقت بی‌چون و چرا خوانده و در آخر به این نتیجه می‌رسند که مادها کُرد بودند! درحالی تنها وقتی میتوان بدون تردید این اثر را آرامگاه هوخشتره خواند که سنگ نبشته ای داشته باشد که در آن نام ماد یا شاه ماد آمده باشد. آیا منطقه قیزقاپان در دوران حکومت ماد جزو قلمرو قومی و سرزمین اصلی ماد بوده؟ براساس گزارشهای آشوریها حتی در استانهای کُردستان و کرمانشاه، حکومتهای محلی دست نشانده آشور مثل: «نمری» ، «الیپی» و «بیت همبان» وجود داشته و آشوری‌ها پس از گذر از این سرزمینها در نواحی شرقی تر سخن از مادها می‌گویند. این موضوع را هم نادیده نگیریم که سرزمین اصلی ماد قبل از تشکیل دولت مثلثی میان همدان و ری و اصفهان بوده‌است. حتی پس از تشکیل دولت و اشغال کوهپایه های غربی زاگرس و سپس نابودی دولت آشور باز هم منطقه سلیمانیه امروزی جزء ماد نبوده چه برسد به اینکه جزء قلمرو قومی ماد باشد! حتی آذربایجان هم تا قبل از تشکیل دولت ماد، مادی نشین نبود و در زمان هخامنشی، آذربایجان بعنوان ماد کوچک شناخته می‌شود. در مرز غربی هم مناطق کردستان و کرمانشاه پس از تشکیل دولت ماد به تصرف این دولت درآمده‎ و سلیمانیه در دوران نابودی آشور بخشی از ماد شده! از دوران هخامنشی است که شاهد ورود مادها به این منطقه هستیم آنچنانکه پلوتارک مورخ یونانی در «تاریخ مردان نامی» که به جنگهای لوکولوس سردار رومی با تیگران شاه ارمنستان اشاره میکند میگوید: ساکنان آدیابن (آشور به مرکزیت اربیل) متشکل از آشوریها، مادها و ارمنی هاست. گزنفون درکتاب آنابسیس به شرح سفر خود از شرق دجله در قرن چهار قبل از میلاد سخن می‌گوید، حرفی از حضور مادها در این منطقه نمیزند. بنابراین، این منطقه زمان هوخشتره به تسخیر ماد درآمده و به نوعی منطقه‌ای اشغالی بوده و بعداً حضور مادها دراین منطقه بصورت مهاجرنشین بوده‌است. چرا باید شاه مملکتی که پایتختش در هگمتانه است را در کوه‌های مرزی دفن کنند؟ مانند اینست که در مصر، بابل و خوارزم به‎دنبال آرامگاه شاهان هخامنشی بگردیم یا اینکه در ایران وپاکستان بدنبال آرامگاه پیامبر اسلام باشیم! آیا این اثر متعلق به دوره ماد است؟ پرسش دیگری که مطرح می‌شود این است که اصلاً چرا باید این اثر مربوط به دوره ماد باشد؟ این گوردخمه نخستین بار توسط ادموندز در سال 1934 بررسی شد و سپس ارنست هرتسلفد درکتاب ایران در شرق نزدیک، که در سال 1941 منتشر شد آن را منسوب به دوره ماد کرد. بیشتر پژوهشگران آن زمان این نظر را پذیرفتند، اما پژوهش‎های تازه این نظر را رد می‎کند. هرتسفلد با مشاهده ستون‎های ایونیک که شبیه ستون‎های ایونیک حدود 600 قبل از میلاد در یونان بود، به این نتیجه رسید که این اثر متعلق به آن زمان است که مصادف است با دوره ماد ولی دلیلی ندارد هنر یونانی در قلمرو ماد رواج داشته باشد. بویژه که ماد اصلاً با یونان همسایه نبوده و ارتباطی میان ایشان وجود نداشته است. ضمناً این درحالیست که ستون‎های ایونیک در دوران سلوکی در ایران رواج پیدا کرده که این خود یکی از دلایلی است که مادی بودن اثر را با اما و اگر مواجه کرده و گمان اینکه پس از دوران هخامنشی ساخته شده رو تقویت می‌کند. چندسال پس از ادعاهای هرتسفلد، در نتیجه پژوهش‎های فون‎گال باستان‎شناس آلمانی نظریه مادی بودن قیزقاپان و تمام گوردخمه‎های مانند آن مردود شمرده شد و این گوردخمه‎ها مربوط به دوران پس از هخامنشی شمرده شدند. فون‎گال برای رد مادی بودن قیزقاپان این اَدله را مطرح کرده: 1) سنجش پیشینه سنگ‎تراشی گوردخمه قیزقاپان با آثار دیگر ایرانی نشان می‌دهد پیشینه این نوع سنگتراشی به دوران داریوش هخامنشی یعنی صدسال پس از زمان ادعایی هرتسفلد می‎رسد که این خود ناقض ادعای مادی بودن آن است. این هنر، بومی ایران و میان‎رودان نبوده و توسط داریوش هخامنشی از باختر آسیای صغیر آورده شده که استادکاران لودیایی انجامش می‎دادند. 2) این اثر دارای ایوان ستوندار است که رواج زیادی در معماری آشوری و هیتی داشته و در ایران نخستین بار در تپه‎ حسنلو و سپس نوشیجان ملایر بکار رفته است ولی از ویژگی‌های معماری هخامنشی است.


 • منظور از کُرد در کارنامه اردشیر بابکان چیست؟

  درکتاب زند وهومن یَسن، بخش کارنامه اردشیر بابکان، ص ۱۷۴ نوشته شده که: پس از مرگ اسکندر رومی، ایرانشهر ۲۴۰ کرده‌خدا (۲۴۰ کدخدا یا ملوک الطوایف) بود. سپاهان (اصفهان) و پارس و ناحیه‌های نزدیکترش به دست اردوان سالار بود. بابک مرزبان و شهردار (حکمران) پارس بود و از گماردگان اردوان بود. اردوان به استخر می‌نشست (پایتختش استخر بود) و بابک را هیچ فرزند نامبرداری نبود و ساسان شبان بابک بود و همواره با گوسفندان بود و از تخمه دارای دارایان (پسر دارا) بود در دُش‌خدایی اسکندر (زمان فرمانروایی اسکندر) به گریز و نهان‌روشی گشت و با شبانان کُردان (عشایر) رفت. درکتاب اَخبارُالطّوال ابوحنیفه دینوری، ص ۵۲، آمده: بهمن پسر اسفندیار، با دختر خود خمانی ازدواج کرد و چون مرگش فرا رسید، خمانی که از او باردار بود، بهمن دستور داد تاج را بر شکم او نهادند و به بزرگان گفت فرمانبرداش باشند. این رفتار بهمن باعث شد ساسان پسر بهمن که از زن دیگری بود از تصمیم پدر افسرده شود و گوسفندانی فراهم آورد و همراه عشایر (کُردان) به کوهستان رفت و به گوسفندچرانی پرداخت، بعدها اردشیر بابکان که خود را از اولاد ساسان می‌دانست با همین دلیل ادعای سلطنت کرد و بانی سلسله ساسانی شد. در تاریخ بعدها، گاهی ساسانیان را سرزنش می‌کردند و آنها را ساسان کُرد یا ساسان چوپان، و به عبارت دیگر چوپان زاده میخواندند (کوروش کبیر، دکتر باستانی، ص ۳۰) غزالی لوگری شاعر اهل بخارا می‌گوید: بخارا خوشتر از لوگر، خداوندا همیدانی _ ولیکن کُرد نشکیبید از دوغِ بیابانی. شاعر می‌گوید: میدانم بخارا (پایتخت) از لوگر روستای من بهتراست ولی کُرد طاقت ندارد از دوغ محروم باشد. این شاعر دربار بخارا را رها کرده و به سرزمین عشایری خود بازگردیده و این شعر را به عذرخواهی فرستاده! این شعر بخوبی معنای اصلی کُرد را می‌رساند که حتی در ماوراءالنهر هم کُرد را به چوپان و عشایر می‌گفتند و بار نژادی نداشته‌است. پروفسور ریچارد فرای درکتاب، عصر زرین فرهنگ ایران، ص ۲۷، می‌نویسد: نام کُرد در کارنامه اردشیر بابکان به همه بیابانگردان قطع نظر از اینکه ایشان از لحاظ زبانی یا نژادی با کُردان پیوند داشتند یا نداشتند اطلاق شده‌است! در سفرنامه سرهنگ گاسپار دروویل، ص ۱۳، می‌نویسد: کُردستان منطقه عشایری ایران است و در ص ۲۹، ذکر می‌کند: اروپایی ها همه عشایر ایران را بنام کُرد می‌نامند! پروفسور آساتوریان مورخ و کُردشناس می‌گوید: کهنترین منبع که لغت کُرد/کورت را بکار میبرد نوشتار پارسی‌میانه کارنامک اردشیر پاپکان است که گویا در قرن ششم میلادی تدوین شده است. لغت کُرد در این منبع چهاربار بکار رفته و واضح است که در تمامی این متن، این لغت یک لقب اجتماعی (و نه قومی) بوده و تنها معنی چادرنشینان و عشایر را می‌دهد. این لغت می‌تواند برای هر گروه زبانی ایرانی بکار رفته شود و هیچ معنی قومی ندارد و پیدا کردن معنی قومی برای آن یک کار بیهوده است. آیا ریشه‌ی ḱḗr* (درحالت غیرصریح: ḱr̥d*) به کُرد پیوندی دارد؟ صراحتاً بایستی گفت «نه» هیچ پیوندی ندارد. بر پایه تطور واجی، حرف ḱ* هندو-اروپایی به ȷ́* هندو-ایرانی (صدایی میان ج و چ) تبدیل می‌شود نه صدای /ک/! برای شاهد و گواهی دیگر می‌توان به دیسه‌ی دیگری از همین ریشه نگاه کرد: از همین ریشه ḱḗr* (درحالت غیرصریح: ḱr̥d*)، فعلی وجود دارد به دیسه ḱréddʰh₁eti* به معنای به «به دل نهادن»، «باوریدن»، «گرویدن» و «ایمان آوردن» که در زبان‌های زیر بازتاب یافته است: *ḱreddʰh₁-éh₂ هندو-ایرانی: *ćradᶻdʰáH / هندو-آریان: *śraddʰáH / سنسکریت: श्रद्धा (śraddhā́) / ایرانی: *jrazdáH / اوستایی: (zrazdā / سلتیک: *kreddīti / بریتونی: *krėdid / بریتون میانه: crediff, critim / کورونیش: cresy, krysi / ولزی میانه: credu / ولزی: credu / ایرلندی کهن: creitid / ایرلندی: creid / مانکس: creid / گالیک اسکاتلندی: creid / ایتالیک: *krezdō / لاتین: crēdō (از این ریشه می‌توان به croire فرانسوی، credere ایتالیایی، creer اسپانیایی، crer پرتغالی و...اشاره کرد). سخن پایانی: بخش بزرگی از جمعیت ایران تا صدسال پیش کوچ نشین بودند که در منابع تاریخی آنها را با اسم عام کُرد مینامیدند. آیا کوچنشینی و رمه داری توهین است؟ اگر چنین است که ما به بخش بزرگی از جمعیت مردم ایران که بازماندگان همین مردم هستند توهین کرده ایم! کتاب «راهنمای زبان‌های ایرانی» نوشته «رودیگر اشمیت» از کتاب‌های معتبر زبان‌شناسی می‌تواند سهم بزرگی در آگاهی و جلوگیری از پیش فرضهای پانکردها داشته باشد.


 • قطعه قطعه شدن هویت لُری

  پایگاه خبری گُلوَنی، رضا ساکی: ابراهیم خدایی از روزنامه‌نگاران لُرتبار در نقدی بر روی یادداشتم با عنوان «درباره قوم غُرزن لُر» نوشته است: «ضمن درود و احترام به رضای ساکی دردمند و دغدغه‌مند. خشک شدن کشکان و دیگر معضلات لر هیچکدام به اندازه از دست رفتن اعتبار و تضعیف هویت لُری اهمیت ندارند. بی‌توجهی سایت انسجام به موجودیت قومی لُر بخشی از پازلی است که یکسر آن جوک و تحقیر و تخریب لُر است و سر دیگر آن قطعه قطعه شدن هویت لُر میان فارس و کرد و…که به معنی حاشیه‌نشین شدن لُرها در همه چیز از جمله موسیقی، ادبیات بومی، فرهنگ بومی و… در درازمدت خواهد بود. هویت اجتماعی به معنی پیوند افراد جامعه با یکدیگر و همچنین پیوند ایشان با سرزمین و جامعه محل زیست خودشان است. بنده البته خود جنابعالی را هم از جمله افراد آگاه و حساس به مساله هویت می‌دانم، و درک نمی‌کنم که چرا اگر نمی‌توانید در این قائله از کم‌کاری و کم‌توجهی تیم یونسی به هویت لُری چیزی بنویسید باری چرا سکوت نمی‌کنید و نمی‌گذارید جمع دیگری که به این معضل حساسند کارشان را بکنند، ما خشکیدن کشکان را زائده و معلولی از خشکیدن هویت و تضعیف پیوندهای انسانی و پیوند انسان و سرزمین می‌دانیم، به تلاش‌های شما هم احترام می‌گذاریم. آیا این صحیح بود اگر وقتی جنابعالی با آنهمه دشواری مشغول زنده کردن روسری لُری بودید به شما بگوید ای بابا! فکری بحال بیکاری این مردم بکن، یا بلوط‌ها دارند خشک می‌شوند و تو به فکر یک روسری هستی؟ یادت باشد همان سایت‌ها و شبکه‌هایی دارند از یونسی گلایه می‌کنند که کمپین روز بلوط را هم راه انداختند، در روز گلونی نیز در کنار شما بودند و در انتشار خبر خشکیدن کشکان هم کم‌کاری نکردند.» نکته‌ای که می‌خواهم خدمت برادرم ابراهیم خدایی عرض کنم اینست که من به کرات از «برخی» و «اغلب» در نوشته‌ام استفاده کرده‌ام. به گمان من بخش مهمی از فعالان، نه عقلانی که احساساتی به قضایایی چون سایت انسجام ملی می‌پردازند. بنظرم مقایسه میان بیکاری و روز گُلوَنی و سایت انسجام ملی مقایسه‌ درستی نیست. عرض من این است که چرا انرژی‌مان صرف همان بلوط و کشکان نشود؟ چرا داریم روی چیزی کار می‌کنیم که مشخص است خطایی در برنا‌مه‌نویسی سایت است. چرا انرژی‌مان را در جهت چیزی هدر می‌دهیم که معلوم است سوءتفاهم است. من از کار دوستانم در سایت لُر آگاه هستم و غمگین می‌شوم وقتی می‌بینم تلاشی می‌کنند که به نظر من اولویت ما نیست. سخن من در تشخیص اولویت‌هاست. قصد جسارت به تلاش دوستان را ندارم. البته هدف اصلی‌ام از نوشتن این تُرهات، ایجاد فضای نقد است و هم اینکه در سطوحی از نخبگان جامعه که با آنها در ارتباط هستم، خطر همان اتهام غُرزدن را احساس می‌کنم. در ضمن معتقد به《دست‌های پنهان در جُک‌سازی علیه لُر》و دیگر قضایا نیستم. راستش به آن پازل اصلا اعتقاد ندارم. ما اگر صدمه می‌خوریم از خودمان می‌خوریم. مشکل ما اینست که با کمپین درست کردن و اعتراض راه انداختن به دنبال هویت‌سازی هستیم. هویت لُری نه با اضافه شدن یک کلمه به سایت انسجام ملی از بین رفته است، نه با اضافه شده کلمه لُر به آن احیا می‌شود.


 • تاریخچه تقسیمات کشوری در استان ایلام

  جواد رحیمی مقدم درکتاب تاریخچه تقسیمات کشوری در استان ایلام، صفحه ۱۷۰، می‌نویسد: در ۱۳۴۳ شمسی فرمانداری کل «ایلام و لُرستان پشتکوه» شامل شهرستانهای؛ ایلام، دهلُران، مهران و بدره تاسیس شد، ده سال بعد در ۱۳۵۳ این فرمانداری کل تبدیل به استان ایلام شد و واژه‌های لُرستان و پشتکوه از آن حذف شدند. دکتر حسن حبیبی درکتاب «سرگذشت تقسیمات کشوری» جلد۲، صفحه ۵۰، می‌نویسد: اولین تصویب‌نامه درباره تقسیمات کشوری ایلام به سال ۱۳۱۲ شمسی برمیگردد در تاریخ ۱۰ / ۸ / ۱۳۱۲ بنا به درخواست حکومت پشتکوه لُرستان بر طبق ابلاغ وزارت داخله، نام حسین آباد پشتکوه به شهر عیلام تغییر یافت چنانکه از این تصویب‌نامه استنباط می‌شود نام قبلی ایلام، حسین آباد پشتکوه و از نظر ساختار اداری این شهر تابعی از حکومت پشتکوه لُرستان بوده‌است و تمامی منابع و اسناد پیش از این تاریخ، اطلاق نام پشتکوه را بر محدوده جغرافیایی_سیاسی شهرستان ایلام کنونی تأیید می‌کنند، در این منابع به کرات نام پشتکوه و حاکمیت والیان آن (امیر جنگ، حسین قلی خان صارم السلطنه و...) به‌طور مشخص بر قسمتی از محدوده سیاسی لُرستان اطلاق می‌شد از آن جمله مکاتبات ناصرالدین شاه با حشمت الدوله حاکم لُرستان در خصوص والیان و امور سیاسی و اجتماعی پشتکوه در سال‌های ۱۳۱۰ قمری / ۱۲۷۱ شمسی همگی دال بر نامیده شدن این محدوده سیاسی به نام پشتکوه لُرستان است و به‌طور ضمنی حاکمیت لُرستان را بر پشتکوه به اثبات می‌رساند.


 • لُرکوچک یا لُرستان صغیر

  جورج ناتانیل کرزن درکتاب ایران و قضیه ایران، جلد دو، صفحه ۳۳۰، می‌نویسد: لُرکوچک یا لُرستان صغیر ناحیه‌ای است بین دزفول در جنوب و حدود کرمانشاه در شمال و بین آب دز در مشرق و سرحد عثمانی‌ در غرب که به دو حوزه تقسیم می‌شود، پیشکوه و پشتکوه و جبال زاگرس که کبیرکوه میخوانند فاصل بین آنهاست، تا استقرار خاندان قاجار بین این دو منطقه تفاوت سیاسی وجود نداشت، آقامحمدخان قاجار، پیشکوه را از والی لُرستان جدا کرد که از آن پس، وی فقط به حکومت پشتکوه اکتفا نموده ‌است از اینجاست که منطقه ایلی فیلی ها که سابقاً شامل همه لُرکوچک بود در نزد عام به حوزه پشتکوه محدود شده‌ است و فیلی ها مشتمل بر همه افراد و جمعیتی میشوند که در این ناحیه سکونت دارند.


 • در منابع تاریخی فقط لُرفیلی داریم نه کُردفیلی

  لُرستان فیلی از دو بخش پیشکوه (لُرستان) و پشتکوه (ایلام) تشکیل شده‌است؛ والیان لُرستان فیلی پس از انقراض اتابکان لُرکوچک از زمان شاه عباس صفوی تا زمان رضاشاه (1307ش) حدود چهار قرن به‌عنوان یک حکومت نیمه مستقل بر این منطقه سلطه داشته‌اند. (در زمان فتحعلی شاه حکومت والیان لُرستان فیلی محدود به پشتکوه شد) بنابراین "لُر فیلی" داریم و عنوان "کُرد فیلی" کاملاً جعلی و در امتداد کُردی سازی و تجزیه قوم لُر با هدف تشکیل کُردستان بزرگ می‌باشد و بیشتر در سالهای پس از سقوط صدام در عراق از سوی شبکه‌های پر شمار کُردی باب شد و این عنوان جعلی متأسفانه به رسانه‌های رسمی کشور هم رسوخ کرده و به بهانه‌های مختلف تکرار می‌شود. در دهه‌های اخیر تحت تاثیر القائات خود کُردپندارها تعداد زیادی از مردم لُرتبار استانهای ایلام و کرمانشاه خود را کُرد می‌دانند؛ نمونه‌های زیادی هست که پدر خود را لُر میداند و فرزند خود را کُرد میخواند. در اجرای مذکور جوان ایلامی بخشی از ترانه را با گویش کُردی سورانی خواند؛ قسم میخورم که این همتبار ایلامی اصلاً کُردی سورانی متوجه نمی‌شود. تجزیه قوم لُر و هویت زدایی از بخشهایی از این قوم بزرگ فقط به نفع توطئه گران خارجی و دنباله روهای آنها در داخل است. فعالان رسانه‌ای این نحله فکری در سالهای اخیر در سایه بیسوادی و کم اطلاعی چهره‌های معروف (سلبریتی) که اجرای برنامه‌های پر مخاطب تلویزیون را بر عهده گرفته‌اند، با شرکت هدفمند افراد فریب خورده، ضمن جعل داشته‌های فرهنگی و تاریخی قوم لُر و بازتعریف هویت جدید برای مفاخر لُرتبار دارند تئوری کُردی سازی کامل استانهای لُرنشین را در رسانه ملی نهادینه می‌کنند. درحالی‌که هم به نفع کشور و هم به نفع منطقه است که با تقویت جایگاه قوم لُر و اقدامات فرهنگی و رسانه‌ای، از هویت زادیی مردم لُر توسط پانکُردها و پان پارسها جلوگیری شود.


 • تاریخ مسعودی

  مسعود میرزا ظل‌السلطان فرزند ناصرالدین شاه قاجار و حاکم اصفهان و ایالات غربی کشور در کتاب خود موسوم به《تاریخ مسعودی》در خصوص حسینقلی خان ابوقداره حاکم لُرستان پشتکوه چنین می‌نویسد: والی پشتکوه که رئیس طایفه فیلی باشد هیچ سلطان مقتدری به اقتدار او نبود. بطور یقین شش هزار سوار و تفنگچی داشت و طبل انا و لاغیری را روزی چهار مرتبه بر درگاهش میزدند. امیدعلی حاتمی درکتاب ملک دلگیر (خاطرات تبعید لُرها به خراسان) صفحه ۴۱، می‌نویسد: در ماجرای کوچ و تبعید اجباری سال ۱۳۰۸ شمسی، تعداد زیادی از مردم طوایف سیف الدین (دریکوند)، میر، زینی وند، رُک رُک، کولیوند، زیدعلی و بارانی بیرانوند، سکوندهای مورموری و ماکنعالی، جودکی، پاپی، سادات، بازگیر، رشنو، سلاحورزی و... که در دهلُران و کبیرکوه زندگی میکردند به حکم سپهبد امیراحمدی کوچانده و تبعید شدند و ما بعداً فهمیدیم که این یک برنامه و نقشه از قبل طراحی شده بود و به طور کلی می‌خواستند کسی از طوایف لُر در منطقه پشتکوه باقی ‌نماند و افراد دیگری را جایگزین ما کنند به همین خاطر بعد از ما کُردهای زرین آباد را که به آنها تُشمال می‌گفتند و همچنین تعدادی از مردم بدره را بجای ما به پشتکوه آوردند. سرهنگ غلامرضا رحمانی درکتاب《کهنه سرباز》جلد 1، صفحه 55، می‌نویسد: یعنی لُرها را واقعاً قلع و قمع کردند به‌طوری‌که پستکوه لُرستان برای سالها خالی از سکنه شد به همین جهت عنوان قصاب لُر به سپهبد امیراحمدی دادند!!! در پشتکوه فقط آن عده‌ای از لُرها که به عراق گریختند زنده ماندند و بقیه تماماً کشته شدند. ویلیام داگلاس درکتاب《سرزمین شگفت انگیز》ص 177، می‌نویسد: سپهبد امیراحمدی و حبیب‌الله خان شیبانی بر روی مسافت دویدن اجساد بی سر، شرط‌بندی میکردند و سرمایه‌های عمومی لُرها را کامیون کامیون به تهران میبردند! کاوه بیات درکتاب《عملیات لُرستان》صدها سند تاریخی از کشتار، شکنجه، تبعید و آزار لُرها توسط حکومت پهلوی انتشار داده‌است. کاوه بیات درکتاب《شورش عشایری فارس》ص 102، می‌نویسد: توسل پهلوی به فرضیه توطئه، نوعی فرافکنی و تلاشی برای پرده‌پوشی بر ضعف و ناتوانی و سوءتدبیر و فساد خود دولت بود. دکتر داریوش رحمانیان درکتاب《ایران بین دو کودتا》ص 129، می‌نویسد: قساوت و خشونتی که امیراحمدی در سرکوب لُرها به کار برد در مواردی چنان بود که گویی فاتحی خونریز با قومی کاملاً بیگانه طرف است!!! جعفرشهری درکتاب《قلم سرنوشت》ص 291، می‌نویسد: رضاشاه پس از سرکوب لُرها برای اینکه بار دیگر متفق نشوند آنها را نفی بلد (تبعید) نمود و متفرقشان کرد، در یکی از کشتارهای امیراحمدی در جنگهای لُرستان بیش از 18 هزارنفر کشته شدند که حدود 10 هزارنفر را با سوزاندن کشته بود و بیش از 140 هزار لُر که در جابجایی و اسارت نابود شدند و از غارت و چپاول که سربازانش دست را بخاطر دستبند و گوش را بخاطر گوشواره بریدند، فجایعی که در کوچ دادن اجباری ده یکشان در اثر صدمات راه و بی کفشی و زجر و شکنجه‌های مامورین و گرسنگی و تشنگی به محل اسکان نمی‌رسیدند! رفتار و کرداری که گویا هر قدرت تازه به حکومت رسیده‌ای در این کشور جهت تمشیت و جلب قلوب مردم!!! دستور کار!!! و در اولویت می‌باشد؟!


 • تاریخچه نام کُرد در منابع تاریخی

  برتولد اشپولر درتاریخ ایران، جلد ۱، ص ۴۳۶ می‌نویسد: بسیاری از قبایل کُرد که از آنها در غرب ایران نام برده می‌شود نباید جزء کُردان به حساب آیند! زیرا بیشتر آنها مثل لُرها قبایل مهجوری بوده‌اند که زبان آنها به نحوی کهنه بوده و با فارسی نو برابری نمی‌کرده و ایشان را از اینرو کُرد نامیده‌اند که کسی زبان آنها را نمی‌شناخته و همین‌قدر می‌دانسته‌اند که زبان آنان متعلق به گروه زبانهای ایرانی می‌باشد! در همان کتاب ص ۴۶۷ آمده: اقوامی که فاقد پایه فرهنگی بودند کاملاً بی‌پرده و در ملاعام به‌عنوان بی‌فرهنگ معرفی می‌شدند و نام آنان بطور مطلق به‌صورت دشنام به کار می‌رفت مانند نام کُرد! نسناس و کُرد و خلج و ترکمان و الکسار: حیوانی چند وحشی که در بیابانها و کوهها متولد میگردند و به شکل آدمی باشند! (کلیات عبیدزاکانی، ص ۳۷۲). رابرت شرلی در ص ۴۸ سفرنامه‌اش، کُردستان را سرزمین مردم بسیار وحشی توصیف میکند! ریچارد کاتم در ناسیونالیسم درایران، ص ۷۰ می‌نویسد: کُردها از باستان تاکنون موفق به ایجاد دولتی ازآن خویش نشده‌اند چون فرهنگ کُرد فرهنگی پرتوان نبوده! فردریک میلنگن درکتاب زندگی صحرایی درمیان کردها، ص ۱۴۹، می‌نویسد: اگر در سال ۱۲۴۸ شمسی کسی یک کُرد شهری را کُرد خطاب میکرد گویی به او توهین کرده بود! ایرانیان تحصیلکرده از این نام همانگونه استفاده میکردند که آمریکاییان امروزه واژه روستایی را به‌صورت نوعی تحقیر بکار میبرند! (Fredrick Millengen, wild life among koords) تورج دریایی درشاهنشاهی ساسانی، ص ۱۴۳ می‌نویسد: چادرنشینان را به زبان پهلوی، کُرد می‌نامیدند! که برای تمام چادرنشینانی که معمولاً رابطه خوبی با ساسانیان شهرگرا نداشتند مورد استفاده قرار میدادند! در تاریخ ابن خلکان و کتاب قصص و اُمم که درباره علم انساب است آمده: کُرد از نسل عمرو مزیقیا می‌باشد که جدش از ملوک یمن بود و به ولایت عجم مهاجرت کرد و حتی شعری در اینباره می‌گوید: لعمرک الاکراد من نسل فارس _ و لکنه کردین عمرو بن عامر: سوگند به جان شما کُرد از نسل فارس نیست بلکه کُرد فرزند عمرو بن عامر است. عمرو و پدرش از ملوک یمن بود و بعد از آن به شام منتقل شدند و مذهب کُرد من أوله إلی یومنا هذا (از ابتدا تاکنون) سُنی پیرو شافعی بوده! کُرد در فرهنگ لاروس جلد۲، ص ۱۷۰۴، به معنی: راندن ستور (چهارپایان) است. کُرد در بدایع اللغه، ص ۱۴۵ به معنی: چوپان و گوسفندچران است! دکتر علاءالدین آذری در مجله هنر و مردم، شماره ۱۰۰، می‌نویسد: گالِش در گویش مازنی و گیلکی شبان گاو را می‌گویند چنانکه کُرد در همانجا شبان گوسفند است! (گاودار_گله دار، لغتنامه دهخدا ص ۱۸) کلمه کُرد در یک بازه زمانی به تمام قبایل ایرانی اطلاق می‌شد. این واژه به معنای عشایر، شبان گوسفند، کوچ‌نشین و کوچرو بوده، بخاطر همین قبایلی که چنین شیوه یا سبک و سیاق زندگی داشته‌اند از آنها به‌عنوان کُرد یاد میشد! ‌‌‌حال این شبهه فرصت جعل را برای پانکُردیسم فراهم کرده که از این کلمه سوءاستفاده ابزاری کنند تا مقاصد شوم خود را در سایر نقاط عملی کنند. تفکر پانکُردیسم براین مبناست که هرجا کلمه‌ای تحت عنوان کُرد باشد آنرا مرتبط با قوم کُرد می‌دانند به‌عنوان نمونه شهرکرد مرکز استان بختیاری را مرتبط با قوم کُرد میدانند! درحالیکه شهرکرد محل سکونت قوم لُر بوده و هیچ کُردی حتی تا شعاع 500کیلومتری آنجا زندگی نمیکند و نام شهر مرتبط با قوم کُرد نبوده بلکه بسته به پیشه مردم نامگذاری شده، چون در آنجا یک لباس ضخیم پشمی مناسب با سرما بنام کُردینه میبافتند. کُردین تن پوش نَمیدی برای عشایر و چوپانها بوده که محافظی در برابر باران و سرما باشد. دهکرد محل تولید این نمدها بوده که در ابتدا ده کُردین یا کُردینه پوشان بوده که در زبان محاوره تبدیل به دهکرد شد و بعدها به شهرکرد معروف شد. این تن‌پوش و نام شهرکرد بخوبی ثابت می‌کند که کُرد در فرهنگ گذشته ایران هیچگونه بار قومی نداشته و تنها به زندگی عشایری اطلاق میشده است. دکتر محمدمعین در فرهنگ فارسی، جلد ۳، صفحه 2079، می‌نویسد: کُردی KORDI نیم تنه ضخیمی که در قدیم روی قبا میپوشیدند و دارای آستین کوتاه بود. در فرهنگ فارسی عمید، صفحه 849، آمده: کُوردِین جامه پشمین گلیم و پلاس کردی هم گفته می‌شود. در واژنامه لُری نوشته؛ اکبر یاوریان، صفحه 581، آمده: کُردی یا کوردین نوعی پارچه پنبه ای ضخیم برای حفاظت از سرما است. همچنین کُردی یا کُردین هم‌اینک نیز در زبان لُرهای بختیاری به نوعی لباس چوپانی ضخیم گفته می‌شود که در برابر سرما از چوپانان محافظت میکند. شهرکرد امروزه هم نمد مالان بسیار دارد و حتی یک طایفه به فامیلی نمدمالی مُتصف گشته‌اند و طوایف گله‌دار، رعنایی و نمدمال از قدیم در کار تولید و فروش پارچه پنبه ای کُوردی یا کُوردین بوده‌اند. پانکُردیسم نمیدانند هر گِردی به معنای گردو نیست و تشابه لفظی بین تمام اقوام و زبانها وجود دارد.


 • بلادلُرنشین در محاصره پانها

  اقوام لُر و گیلک و مازنی از اقوام داخلی ایران هستند. تمام گروه‌های قومگرا و هویت طلب به نحوی پا جای پان‌ترکیسم می‌نهند. پانترکها در نقشه‌های خویش استانهای گیلان، قزوین، مازندران، تهران و گلستان را تورک نشین معرفی میکنند. نئوبعثی های جنوب خوزستان تمام مناطق لُرنشین خوزستان را خاک کشور خیالی الاحواز می‌دانند! پانکُردیسم تمام اراضی لُرنشین را از آن خود دانسته و لُرها را به دروغ کُرد می‌دانند. قومگرایان درصدد کاهش اتحاد ایرانیان و تبدیل ایرانیان به واحدهای کوچک قومی همراه با جنگ داخلی بین اقوام هستند. خب دوستان اگر همه این نکات را کنار هم بگذاریم ایران دچار جنگ داخلی شود و ترکیه و کشورهای عربی به بهانه حمایت از ترک زبانها و عربها و کردها در برابر یکدیگر وارد خاک ایران شوند سوای از فجایع بزرگ انسانی شاهد چند نکته دیگر خواهیم بود. 1: با توجه به نفرت پراکنی قومگرایان در ایران، همه اقوام از هم نفرت دارند و حاضر به اتحاد نخواهند شد. 2: حکومت مرکزی در اثر جنگ داخلی و خارجی آسیب دیده و توان ارسال نیرو به تمام نقاط را نخواهد داشت و از حمایت مردم هم برخوردار نخواهد بود. 3: هرکدام از اقوام که تنها بمانند مورد حمله مهاجمین قرار خواهند گرفت. 4: پس از شکست این اقوام در مقابل نیروهای پرتعداد و مجهز دشمن تسلیم می‌شوند. 5: قومگرایان عرب مورد حمایت سعودی و...که به مناطق لُرنشین چشم طمع دارند درصدد اخراج یا تابع کردن لُرهای مناطق تحت تصرف خویش بر می‌آیند. 6: نیروهای کُرد و حامیان غربی ایشان نیز شمال مناطق لُرنشین را تصرف کرده و با کُرد خواندن لُرها آنها را تابع خود می‌کنند. 7: اما در شمال با تصرف آذربایجان توسط ارتشهای ترکیه و باکو و همکاری پانترکها و پاکسازی آذربایجان از افراد غیرتُرک به‌سوی اراضی مورد ادعا پیشروی می‌کنند تا زنجان و قزوین و گیلان و همدان و اراک و مازندران را به نفع "توران_بزرگ" تصرف کنند و به علت عدم اتحاد مردم ایران، اقوام شمال کشور که حتی اگر باهم متحد شوند به زور به ۱۰ میلیون می‌رسند و صدالبته دچار اختلاف داخلی نیز هستند و با شورش ترک کلاها و ترک محلها و مهاجران تُرکزبان دیگر هم روبرو خواهند شد، توان مقابل با ارتشهای مجهز باکو و ترکیه و دست کم دو میلیون پانتورک آذربایجانی (با در نظر گرفتن جمعیت ۲۰ میلیونی تُرک زبانهای آذربایجانی) را ندارند و به سادگی مغلوب می‌شوند و دچار پاکسازی قومی و ترکسازی خواهند شد و برای آنها تاریخ جعلی ساخته خواهد شد و شاید چندین سال بعد فرزندانشان فریاد بزنند هارای هارای من تورکم! و در اینجا حضرات قومگرا نه تنها آرزوی کاسپیا را به گور می‌برند بلکه عامل نابودی خودشان و ایران و فجایع بسیار زیادی خواهند شد. حماقتی که حکومتهای دیلمی و آل زیار و سامانیان در ده قرن پیش انجام دادند و با جنگهای داخلی خود را به سلاجقه ترک فروختند. همان حماقتی که خاندانهای پارتی در دوران ساسانی انجام دادند و در حین جنگ با اعراب، ایران را تجزیه کردند و بعد که دیدند کاری از آنها بر نمی‌آید با مقاومتهای کوتاه، شکست خورده و تسلیم اعراب می‌شدند و هستی خود را می‌باختند.آخرین مقالات