شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

اثرات پانکردیسم بر جامعه لر

گروه تلگرامی جامعه لرتباران در گفتگو با ابوالفضل بابادی شوراب، اثرات پانکردیسم را بر مناطق همجوار بررسی کرد

اثرات پانکردیسم بر جامعه لر

باتوجه به اثرات و دخالت های جریانات پانکردی تجزیه طلب در منافع و هویت مردم لر و ناامن شدن جغرافیای زاگرس با حضور این شوونیست های قومی، موضوع میزان تاثیر تفکرات ضد توسعه ایی اقلیت پانکردیسم در جغرافیای همجوار بعنوان دغدغه تنی چند از نخبگان جامعه لر مطرح گردید و در این زمینه هیئت مدیره گروه تلگرامی جامعه لرتباران ایران ضرورت دید تا با آقای ابوالفضل بابادی شوراب از فعالان لر و تحلیلگران حوزه زاگرس حول این موضوع گپ و گفتی داشته باشد.

 

قابل ذکر است این گفتگوی تلگرامی در مورخه جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ برگزار گردید.

 

در ابتدا بفرمائید ریشه کلمه پان از کجا گرفته شده و پانکردها چه اهدافی را دنبال می کنند؟

پان در زبان یونانی پیشوندی است به معنای همه، اما از لحاظ علوم سیاسی در واقع نوعی برتری جویی و انحصارطلبی قومی ایدئولوژیک است که با حذف و تحقیر دیگری بدنبال بزرگ نمایی از جامعه خود است. متاسفانه پانکردیسم با هدف تحقیر و زیرمجموعه سازی از دیگر جوامع خصوصا لرها بدنبال اهداف برتری جویانه و شوونیستی برای خود می باشد.

 

این پانکردها بر اثر چه عوامل داخلی و خارجی شکل گرفته اند؟

اندیشه پانکردیسم از سال ۱۹۱۸ میلادی در ایران وجود داشته اما فاز اصلی و عملی تحرکات پانکردیسم در ایران از سال ۱۹۴۳ آغاز شده که هدف اساسی آنها مبتنی بر جدایی طلبی از ایران بوده و عملکرد آنها همواره همراه با شورش، ناامنی در کشور قرار داشته و حکومت شوروی سابق و احزاب کمونیستی جهان از حامیان و عوامل خارجی پشتیبان کننده این تفکر بوده اند.

پانکردیسم بر زندگی مردم کرد چه اثراتی گذاشته؟

فعالیت پانکردیسم نتایج ناگواری بر زندگی مردم کرد گذاشته و ره آورد فعالیت های برتری جویانه کردگرایی افراطی، هرج و مرج، ناامنی و نتیجتا فقدان رغبت و حضور سرمایه گذاران را در مناطق کردنشین به همراه داشته است. ضمنا رابطه و زمینه های تعامل میان کردها با جوامع دیگر خاصه جامعه لر را با چالش ها و مخاطرات بی شماری روبرو کرده است.

 

با توجه به همجواری استان های کردنشین با استان های لرنشین، تاثیرات این تفکرات بر استان های همجوار آنها چه بوده؟

پانکردیسم با افکار تجزیه طلبانه، برتری جویانه قومی، تلاش جهت ایجاد اختلاف بین شاخه های لر، گسترش طلبی جغرافیایی در محدوده های فرهنگی لر، بدنبال تهاجم فرهنگی و تصاحب سرزمین و سرمایه های اجتماعی و مادی لر می باشد و فضای نفرت انگیزی را میان دو جامعه لر و کرد شکل داده که شاید ضرورت داشته باشد تا نخبگان واقعی کرد شیوه و راهکار جدید و منطقی تری را برای زدودن تصویری که پانکردیسم از رابطه میان کرد و لر ارایه داده، بیابند.

 

شما بعنوان یک فعال لر چه راهکارهای عملی که امنیت کشور را به خطر نیندازد پیشنهاد می کنید؟

در وهله اول بعنوان یک فعال لر و در وهله دوم بعنوان یک شهروند ایرانی که مسائل جغرافیایی زاگرس را بررسی می کنم، معتقدم نخبگان و ‌فعالان قومی در این جغرافیا بایستی با حرکت در مدار قانون اساسی و‌ با شناسایی منافع راستین جامعه خویش و با حفظ احترام و حرمت دیگر اقوام، به کنشگری بپردازند.

البته راهکارهایی که در این زمینه می توان معرفی کرد، گفتگوی دوطرفه میان نخبگان قانونمدار لر و کرد پیرامون حل اختلافات و چالش های قومی فیمابین و تقویت میهن پرستی مثبت و گسترش تعلقات نسبت به ایران عزیز می تواند در این زمینه راهگشا باشد.

 

این تفکرات منفی از لحاظ امنیتی چه تاثیری بر امنیت کشور خصوصا در مناطق کردی و استان های همجوار دارد؟

از لحاظ مسائل امنیت ملی، شوونیسم و برتری جویی قومی مبتنی بر جدایی از ایران در مناطق کردی، در گام اول باعث عدم توسعه در مناطق کردنشین می گردد و ضمنا مناطق همجوار را دچار بدبینی و‌ حساسیت نموده و در واقع چالش اضافی ای را بر چالش های موجود کشور می افزاید و دور تسلسل عقب ماندگی را در زاگرس تکمیل و نهادینه می کند.

 

استاد توقع شما از فعالین لرگرا در برخورد با این پدیده های شوم در منطقه چیست؟

فعالین لرگرا البته آنها که به ایران عشق می ورزند و در چهارچوب قانون اساسی مورد پذیرش جامعه، فعالیت می کنند بایستی میان جامعه کرد با تفکرات فاشیستی و ضد ایرانی پانکردیسم تمایز قائل شوند و از توهین و تهمت به کردتباران ایرانی خودداری نمایند و تمرکز و حساسیت خود را تنها بر آگاه سازی آحاد جامعه نسبت به عواقب فعالیت های پانکردیسم بر لرها، کردها و در کلیت ایران بگذارند.

 

جامعه لر چگونه باید از گزند افکار افراطی این چنینی در جامعه خود در امان باشند؟

پرسش مهم و بسیار اساسی است، لرها با عشق به ایران متولد می شوند، می زیستند و در آخر با اشتیاق وصف ناشدنی نسبت به این خاک پرمهر دار فانی را وداع می کنند.

با این تفسیر باید میان تعلق خاطر قومی لرها نسبت به جامعه خویش، با گرایشات شوونیستی جاهلانه و افراطی که در تضاد با ایرانیت ما است تمایز قائل شد.

اما بی شک دوری از گزند پان ها، تمسک به نگاه صفر و یکی نیست، بلکه بایستی به سنتز نئو لرگرایی یا همان گرایش قومی عقل محورانه و مبتنی بر نتیجه ملموس برای جامعه لری، دست پیدا کنیم.

0 نظر


آخرین مقالات