پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

چرایی ضرورت تشکیل استان لرستان بختیاری

باتوجه به اینکه تغییر در تقسیمات جغرافیایی در قانون اساسی امکانپذیر است و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صورت لزوم می توانند به چنین تغییراتی اقدام نمایند و ضمن اینکه مردم لربختیاری از زمان دولت پهلوی در پنج استان خوزستان، اصفهان، مرکزی، لرستان و چهارمحال و بختیاری پراکنده شده اند و با درنظرگرفتن پیروزی دولت دوازدهم و حمایت وصف نشدنی مردمان بختیاری (پراکنده شده در چندین استان) از این دولت، انتظارست که به خواست قومی (تاسیس استان بختیاری) بخشی از مردم بختیاری که مطالبه ایی عدالتخواهانه و ترقی جویانه است توجه گردد.

چرایی ضرورت تشکیل استان لرستان بختیاری

چرایی ضرورت تشکیل استان لرستان بختیاری (باتوجه به پیشروی های مدیران  اصفهان به خاک و مناطق لرنشین بختیاری)

 

مظلومیّت این قوم همین است که حتّی شخصیّت‌های روحانیشان هم شناخته شده نیستند، معروف نیستند؛ خب اینها بایستی جستجو بشود و تلاش بشود.(بیانات امام خامنه ایی در دیدار اعضای همایش نکوداشت شیر علی مردان خان بختیاری،26/12/1392)

 

باتوجه به اینکه تغییر در تقسیمات جغرافیایی در قانون اساسی امکانپذیر است و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صورت لزوم می توانند به چنین تغییراتی اقدام نمایند و ضمن اینکه مردم لربختیاری از زمان دولت پهلوی در پنج استان خوزستان، اصفهان، مرکزی، لرستان و چهارمحال و بختیاری پراکنده شده اند و با درنظرگرفتن پیروزی دولت دوازدهم و حمایت وصف نشدنی مردمان بختیاری (پراکنده شده در چندین استان) از این دولت، انتظارست که به خواست قومی (تاسیس استان بختیاری) بخشی از مردم بختیاری که مطالبه ایی عدالتخواهانه و ترقی جویانه است توجه گردد. 

در این بین هم در میان بختیاریها و هم غیر بختیاریان مخالفت هایی با این طرح شکل می گیرد.

شاید درک علت مخالفت دیگران با عدم وجود یک استان بختیاری در تقسیمات کشوری قابل فهم باشد، همانگونه که برخی لابی های قدرتمند جغرافیایی در پشت راست و چپ و وسط قایم می شوند و برای انتقال آب و منابع مختلف مردم لربختیاری تلاشی بی امان می کنند، مطمئنا برای تاسیس استان متمرکزی که قرارست در چهارچوب قانون اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، مدافع منافع مردم لربختیاری باشد، نیز مخالفت خواهند نمود.

هرچند هیچگاه متوجه نشدم و شاید این درد ندانستنش ابدی باشد، که چرا هرگاه عده ایی بدنبال زنده کردن حقی از مردم بختیاری (بطور مثال تاسیس استان بختیاری) بوده اند، عده ایی دیگر از مدعیان بختیاری، با لجاجت و عناد گل بخودی می زنند؟...

در این میان برخی دوستان بطور اشتباه آمیزی و برای رد این نظر که استانی به نام بختیاری وجود ندارد پای استان چهارمحال و بختیاری را وسط می کشند(صرفا بخش غربی و جنوبی آن هویتی بختیاری دارد) و مدعی می شوند که شماهایی که دنبال تشکیل استان بختیاری هستید پس این استان چهارمحال و بختیاری چیست؟

یا واقعیت را می دانند و عامدانه این قضاوت را می کنند و یا این پرسش ناشی از عدم آگاهی شان نسبت به شناخت این جغرافیا سرچشمه می گیرد.

در پاسخ به این دوستان خواهم گفت اگر این استان تماما بختیاری بود و یا حداقل بخشی از قدرت اجرایی اش توسط بختیاریها مدیریت می شد که نام رسانه محلی اش می بایست مزین بر معتبرترین کوه استان فوق الذکر و همچنین در سرزمین بختیاری (زردکوه = وه زوون محلی، "زرده") می بود، نه یک تپه کوچک در سرزمینی غیربختیاری نشین!!!!

براستی زردکوه که یک برند کاملا بختیاری است از ظرافت، زیبایی و معروفیت بیشتری برخوردار است یا.......

چرا هیچ کس نمی پرسد اگر چهارمحال و بختیاری استانی با اکثریت بختیاری (چه برسد به تماما بختیاری نشین)است، چگونه در مرکز استان آن (شهرکرد) یک بختیاری هم بعنوان عضو این شورای شهر انتخاب نشده است؟

آیا می دانستید بواسطه پراکندگی بیش از پنج میلیون لربختیاری در استان های چهارمحال و بختیاری ، خوزستان، مرکزی، لرستان و اصفهان و باوجود اینکه در سرزمین بختیاری خود اکثریتند در این استان ها در اقلیت قرار گرفته اند؟

و ایا میدانید این بختیاریان پراکنده در چندین استان از نظر دیگرانی که با آنها هم استانی به حساب می آیند غیربومی و مزاحم نگریسته می شوند!

قابل ذکر است این تقسیمات استانی و پراکندگی بختیاریها به زمان پهلوی مرتبط است و همه می دانند که پهلوی ها چه دشمنی شدیدی با لرها خصوصا بختیاری داشتند و خانواده ظالم پهلوی، بزرگان لربختیاری بسیاری همچون شیرعلیمردان خان چهارلنگ، ابوالقاسم خان بختیار و علیمراد خان امامی را شهید کردند.

حال که سالهاست حکومت ظالم پهلوی برافتاده و درخت تنمومند نظام جمهوری اسلامی ایران ثمر داده، تشکیل استان بختیاری و دلجویی از مردمی که تحت ستم های بی شمار خاندان پهلوی، همواره همگام با آرمان های ایران اسلامی و علمای جلیل القدر بوده اند، بعنوان نیازی ملی احساس می گردد.

قطعا اگر این بخش های جغرافیایی که در چندین استان تقسیم شده اند به شکل قانونی و حقوقی (این خواسته به هیچ وجه فراقانونی نمی باشد) تشکیل یک استان دهند، باعث خواهد شد مردمان باسواد، تحصیلکرده، متدین و ولایتمدار لربختیاری از انزوای مدیریتی خارج شوند!

آنها که همواره با تشکیل استان بختیاری مخالفت می کنند، هیچگاه پاسخ نداده اند که چگونه بدترین و مرگ آورترین جاده های استان های پنجگانه (خوزستان،چهارمحال و بختیاری، لرستان،اصفهان،مرکزی) بایستی در مناطق بختیاری نشین باشند؟

چرا بایستی مسیرهای مواصلاتی اهواز-باغملک-ایذه و اهواز-مسجدسلیمان-کوهرنگ، هر روز و هر هفته بختیاری ها را به کام مرگ بکشاند؟

آیا تاسیس استان لرستان بختیاری به کاهش و یا توقف انتقال منابع آب جغرافیای بختیاری  به جغرافیاهای دیگر و نتیجتا حفظ محیط زیست زاگرس منجر نخواهد شد؟

آیا تشکیل استان بختیاری نهایتا منجر به پیشرفت شهرها و مردم این ناحیه نخواهد شد ؟

براستی سهم نمایش زبان و فرهنگ لرهای بختیاری در استان های پنجگانه کجا قرار دارد؟ و آیا با تشکیل این استان بختیاری و توجه این استان کاملا بختیاری آتی به مولفه های فرهنگ بومی بختیاری، منجر به ارتقای قدرت نرم و عملکرد کارسازتر در مبارزه با تهاجم فرهنگی دشمن بد سرشت نخواهد شد؟

ضمنا سهم معرفی قهرمانان و الگوهای انسانی قوم لربختیاری در عرصه های مهمی همچون به ثمرنشستن انقلاب شکوهمند اسلامی، دفاع هشت ساله مقدس، دفاع از حرم اهل بیت و دیگر افتخار آفرینی های ملی را کدام استان و رسانه محلی آن بایستی برعهده بگیرد و نگرفته؟

بختیاری شهدای بسیاری برای سربلندی ایران اسلامی فدا کرده که این موضوع موجب فخر و مباهات برای جامعه ما بوده است، هرچند مدیران استان های پنجگانه برای بالا بردن آمار ثبت شهدای استان خود، تنها نام شهدای بختیاری را ثبت می کنند، اما به معرفی و بیان رشادت های این شهیدان برای ایران اسلامی اقدام نمی کنند، که انشاءالله با تاسیس استان بختیاری، زمینه ایی برای مطرح و معرفی شدن رشادت های شهدای لرتبار بختیاری نیز پیدا خواهد شد.

ضمنا قرارنیست اگر صد سال پیش تقسیمات جغرافیایی درون کشوری، به یک شکل خاصی بود، تا آخر همین گونه باشد! الحمدلله به یمن وجود نظام جمهوری اسلامی، امکان این تغییرات در چهارچوب قانون اساسی وجود دارد.

بطور قطع نسل جوان آگاه امروز لربختیاری، دیگر مسیر انزوا و عدم مطالبه گری را بر نمی گزیند و به شکلی منطقی، شرعی و قانونی به پیگیری خواسته های بومی و هویت خواهانه قومی خود می پردازد.

 

ابوالفضل بابادی شوراب

15 نظر

 • لر

  یک کلام حرف حساب. واقعا نبود یک استان بنام بختیاری برای پیشرفت این منطقه و مردمش هم لازم و هم ضروریست هست


 • ثنا

  بله این حق بختیاریهای عزیز است که استانی با نام استان بختیاری داشته باشند تا کمتر شاهد ظلم ها و تبعیضها علیه خود و نابودی فرهنگ و تاریخ و موسیقی شان باشند.بختیاریها اصیل ترین قوم ایرانی هستند که تاریخشان پر از افتخار و جوانمردی و دفاع ازسرزمین بوده.لازم است هر چه سریعتر استانی که محور فعالیتهایش کمک به مردم بختیاری و اشاعه فرهنگ اصیل این قوم شریف باشد، به ایجاد آن اقدام شود.


 • کمال صالحی

  لرهای بختیاری بین ۶ استان ایران تقسیم شده اند و هیچگونه مرکزیت سیاسی _ اداری ندارند و از داشتن رسانه ، تریبون و مدیای جداگانه محروم هستند در واقع با تجزیه سرزمین لرهای بختیاری بین ۶ استان قدرت سیاسی و اقتصادی شان را دفع کردند و با آسیمیله کردن ( ذوب فرهنگی ) شاهد این هستیم که نخبگان فکری لر بختیاری بیشتر خود را اصفهانی و اهوازی میدانند تا لر بختیاری !!! اگر استان بزرگ بختیاری تأسیس شود دیگر شاهد تحقیر ، تبعیض و توهین فرهنگی به مردم لر بختیاری نخواهیم بود و ثروت ها و منابع طبیعی مثل آب و نفت به تاراج نمی رود و صرف آبادانی کویر نمیشود.


 • شایان رضایی

  شنیده شده که پیشنهاد نامگذاری خیابانی به نام " کارون " در شهرکرد مرکز استان چارمحال بختیاری به علت برخی نگاه های قومیتی از دستور خارج شده حال آنکه برخی روشنفکران از شورای شهر ، شهرکرد انتظار نامگذاری نام مفاخر لر بختیاری را دارند !!! هفتاد درصد جمعیت استان چارمحال بختیاری لر تبار هستند و به هنگام انتخابات شورای شهر و مجلس کاندیدای غیر لر زبان یا از لباس های محلی لر زبانان و یا از موسیقی لری بختیاری و یا از نمادهای دیگر لرهای بختیاری برای تبلیغات و رأی آوری استفاده میکنند حالا چقدر خواسته ها و نظر آن هفتاد درصد جمعیت لر تبار استان در توزیع امکانات و تصمیم سازی و تصمیم گیری ها دخیل و سهیم است ؟ چرا هیچ کوچه ، خیابان و میدانی به نام مفاخر و مشاهیر لر بختیاری وجود ندارد ؟ چرا این همه از غارت آب استان بختیاری دم می زنید اما هیچ نام و نشانی از رودهای خروشان سرچشمه گرفته از سرزمین لرهای بختیاری مثل:کارون ، زاینده رود ، دیمه و کوهرنگ در نامگذاری شما وجود ندارد ؟ ما تا قبل از این فکر میکردیم دستگاه های امنیتی سبب تنگ نظری ها و باعث و بانی جلوگیری از نامگذاری مفاخر استان از هر قوم و قبیله ای بر روی مکان ها و یا عامل جلوگیری از همایش های مشروطه و قومی و موسیقی میشوند اما حالا یقین پیدا کرده ایم تنگ نظری های درونی سبب این اعمال سلیقه ای و جزیره ای کور بوده که هر ساله موجب واگرایی و عقب گرد و پسرفت استان چارمحال بختیاری از یک طرف و طمع همسایگان به منابع طبیعی و عمومی میشود. حیات شهرکرد به آب کوهرنگ بسته است و بیش از هفتاد درصد جمعیت استان لر تبار چارمحال بختیاری نقش عمده ای در ارتقای منزلت شهرکرد و سهم مهمی در ایجاد ارزش افزوده و سرمایه استان داشته و کل لر زبانان استان نقش ویژه ای در افزایش هژمونی استان دارند لذا امیدواریم حق محوری جایگزین تنگ نظری و سلیقه محوری گردد.


 • ایرانی

  تشکیل استانی بنام بختیاری از تمام مناطق بختیاری نشین حق این مردم وطن پرست و زجرکشیده هست تا بتوانند سرزمین خود و مردم خود را در پیشرفت سرعت دهد.


 • Ebrahimazarm

  نقشه ها رو جعل کردن همین یه وجب استانم که برامون مونده بودو دارن میگیرن اینا دشمنیشونا مستقیما نشون دادن چند ساله ما خودمونو به خواب زدیم از چی میترسیم آخرش بیشتر از یه جنگ سرنوشت ساز که نیست؟ اگه بیکار بشینیم اینا کل خاک بختیاری رو میگیرن .بخدا من از خاکمون نمیگذرم هر طور شده پسش میگیرم چند بار تا حالا استانداری شهرکرد و اصفهان رفتم هیچکس جواب درستی نمیده .اینا دستشون تو یه کاسست


 • نبض بیکاری در بختیاری قویتر از همیشه میزند

  در روزگاری که رکود و تحریم کمر اقتصاد ایران را شکسته و بیکاری و فقر فوران میکند کارگر جماعت حق دارد ناراضی باشد آنهم در چارمحال بختیاری که بیکارترین استان ایران است. دولت تنها کاری که برای کارگران انجام داد ، وعده و وعیدهای توخالی بود. درد و غم کارگران بختیاری را به وضوح میتوان در چشمشان دید. کارگران زورشان به گرانی و فقر نمیرسد. تهران هم که میروند جز میدانها پناهی برای کار ندارند. خشکسالیهایی که در اثر انتقال آب به اصفهان شروع شد بیستر روستاییان بختیاری شروع کردند به مهاجرت الان در جنوب تهران بیشتر کارگران لر هستند. کارگران بین زنده بودن و زندگی کردن دست و پا میزنند و شب گرسنه خوابیدن را به زن و فرزندان خود هدیه میدهند. انسانهای شرافتمندی که در دفتر برنامه ریزی متولیان امر جایی ندارند.از ۸ صبح تا ۶ عصر یک کارگر باید کار کند برای ۵۰ هزار تومان ! بدترین شرایط را قشر کارگر دارند زیرا نه بیمه دارند و از حداقل امکانات هم محرومند


 • حسن بهمنی

  واقعاً ما بختیاریها از هر زمانی نجات بخش و فدایی خاک و میهن بودیم ولی این سیاست تمام دولتهای قبل و بعد از انقلاب اسلامی بوده که ماها را از همه جدا کرده شما بیا دزفول شاید 85 الی 90 درصد بختیاری هستن برو اصفهان برو مرکزی تا برسد به شیراز و دیگر شهرها ما تو هر استانی خوش نشین حساب میشویم لطفا کسانی که میتونن برای این قشر فقیر و زحمت کش یکاری بکنید ثواب دارد چرا باید ماها به خودمان ظلم بکنیم و بپزیریم این همه حقارت را


 • پولادوند

  ایل بختیاری بزرگترین ایل ایران است و لرهای بختیاری بین ۵ استان تقسیم شدند و اگر یک استان بنام بختیاری تشکیل شود قطعأ میتواند با وسعت و جمعیتی که دارد بهتر حقوق لرها را ادا کند.بلاد لرنشین به دلیل آمار بالای بیکاری / فقر اقتصادی / نبود صنایع اقتصادی قوی / عدم پروژه های اشتغالزا / وصل نبودن به شبکه ریلی کشور و...از لحاظ اوضاع اقتصادی و درآمدی ، مردم لر در سطح بالایی قرار ندارند. با وضعیتی که آب و نفت سرزمینهای لرنشین دارد باید تاکنون به قطب اصلی و اول کشاورزی و صنایع نفت و پتروشیمی تبدیل میشد. وکلا و نمایندگان مناطق لرنشین باید بفکر توسعه و مدرنیزه کردن کشاورزی لرستانات باشند چون ۸۰٪ اراضی کشاورزی شهرهای لرنشین از نوع دیم است و سالانه میلیاردها مترمکعب آب بصورت مجانی به شهرهای حاشیه کویر پمپاژ میشود. باید سد ، نیروگاه برق آبی و کارخانجات آب معدنی درشهرهای لرنشین تأسیس شود. بیشترین چیزیکه مردم لر را زجر میدهد اختلاف طبقاتی است. ما از نمایندگان تا حالا فقط شعار شنیدیم. مدیران اگر میخواهند احترامشان حفظ شود آمارهای سرکاری ندهند چون به هرحال خدا بندگان زیرکی دارد که توسط آنها رسوایشان خواهد کرد.


 • لرهای غیرایرانی

  در تاریخ ۲۹ مهر ۹۷ در اصفهان و با حضور نماینده کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان مدرسه ای تحت عنوان ( مدرسه اتباع خارجی ) افتتاح شد. در این مدرسه دانش آموزی با لباس لری در مدرسه پناهندگان و اتباع خارجی ( که علی الظاهر باید برای عراقیها و افاغنه باشد نه نوجوان لر بختیاری ) حضور یافته است. این اقدام با هر توجیهی غیر قابل درک و بخشش است. کیست که نداند لرها قدیمی ترین قوم ایران هستند که در طول تاریخ ، رسالتی جزء دفاع از تمامیت ارضی و مرزداری از مام وطن را نداشته اند. چند وقتی است صدای اعتراض فعالین هویتی لر تبار درآمده است که ما شهروند درجه سوم و یا کمتر ایرانی هستیم و آیا اصلأ ما از ایرانی بودن سهمی میبریم؟؟؟ سیاستگذاران فرهنگی ایران به جای شنیدن این صداها و تلاش برای رشد وضعیت اقتصادی و اجتماعی لرها و خروج ساکنان باستانی ایران از حس شهروند درجه دوم ، به یکباره ما را جزو اقشار و اتباع " خارجی و غیر ایرانی" معرفی و ما را به صورت نمادین در مدارس اتباع بیگانه ثبت نام میکنند !!! آیا این کار بدون پیام است؟ نقل شده است که در ایام قدیم ، دستفروشی به یکی از روستاهای لرستان وارد میشود چند نفر گردنه بگیر تمامی وسایل او را به غارت میبرند و پس از چپاول اموالش تا جا دارد دستفروش را کتک هم میزنند ! دستفروش در حالی که از درد ، نای صحبت کردن ندارد میگوید:بی وجدانها مگر اموالم را غارت نکردید دیگر چرا خودم را کتک میزنید؟ دیر آمده ام یا کم آورده ام برایتان؟ حال باید به برادران اصفهانی گفت:برادران من ، آبمان را کیلومترها با صرف میلیاردها هزینه ، در داخل لوله ها و تونلها انداختید و با آب غصبی کویرتان را آباد کردید ، با آبمان در اصفهان ۴۰ هزار هکتار برنجکاری کردید ، استخر پرورش ماهی راه انداختید و کارخانه آب معدنی و یخ ساختید ، سرانه فضای سبزتان را چندین برابر شهرهای شمال کردید، در یزد کویری سالانه ۱۱۰۰ تن ماهی پرورش دادید ، کویر را به قطب تولید خاویار تبدیل کردید ، در قم با آب الیگودرز دریاچه تفریحی ۸ هکتاری ساختید ، در کتاب مطالعات اجتماعی پایه ششم ۳۶ بار اسم اصفهان را آوردید و حتی یکبار هم اسم لرستان و لرها را نیاوردید ، با نفت و گاز و آب ما کویرتان را صنعتی و سر سبز کردید ، در حالی که مشکل آب آشامیدنی شهر اصفهان با ۱۱ درصد صرفه جویی در مصرف آب حل میشود اما آبمان را به بهانه شرب به کویرتان انتقال دادید ولی یخ بسته بندی شده و آب معدنی را به خودمان فروختید !!! همه اینها را کردید و ما هیچ نگفتیم ! اقلأ بگذارید دلمان با توهم ایرانی بودن خوش باشد ! بخدا وقاحت و جسارت هم حدی دارد ! عاجزانه از نمایندگان شهرهای لر نشین در مجلس خواستاریم جلوی این اقدامات نا پخته و نژادپرستانه که در شرایط حساس کنونی موجب ایجاد تفرقه بین اقوام ایران میشود را گرفته و با عاملان آن برخورد مناسب صورت بگیرد.


 • پروژه کویر سبز

  نتیجه تحقیقات کارشناسی نشان میدهد که کارهایی که در اجتماع به حالت خلاف و ناهنجاری صورت میگیرد نه اَمری غیرطبیعی و نه نالایقی مردم است بلکه دست اندرکاران، تمام کلیات این کارها را تحت کنترل و به روش دلخواه تنظیم مینمایند تا بلکه انرژی و رمق مردم گرفته شود مثلاً مسکن که امروزه مشکل طبقه کارگر و ضعیف و نوخانه ها هست با یک مدیریت خیلی ابتدایی میتوان آنرا رفع کرد اگر زمینهای کشاورزی بین این شهر تا آن شهر را در نظر بگیری اگر یک هزارم یا یک پنج هزارم زمین را اختصاص به تنها کسانی که ضعیفند و درآمد ندارند بدهند و حتی پولش را هم بگیرند و با وام اندک و کمک نیروهای جهادی کمک کنند این مشکل حل میشود ولی اینکار نمیشود تا مشکل باشد و بیشتر هم بشود مابقی کارها نیز به همین صورت آموزش عمومی، جمع آوری سرمایه های سرگردان، کم کردن شکاف طبقاتی، تنظیم ناهنجاریها، اقتصاد ملتی و عمومی و یکسری کارها ولی ما فقط گوش میکنیم اونها هم شعاری که به مرحله عمل نمیرسه را سر میدهند. وقتیکه دائماً آب را از کهگیلویه، بختیاری و لرستان به کویرمرکزی انتقال میدهند جمعیت لُرها هم بدنبالش به کویر میرود و بعد از مدتی《فارسیزه》و《فارس زده》میشود و دیگر هویت لُری و منافع بلادلُرنشین برایش اهمیتی ندارد به این صورت روز به روز بر جمعیت وقدرت فارسها در کویر افزوده میشود! بجای اینکه لُرها به انتقالات آب اعتراض کنند و بجای مهاجرت در شهرهایشان بمانند و با مطالبه گری آنها را رونق ببخشند و آباد کنند ساده ترین کار یعنی《مهاجرت به کویر》را میپذیرند و جا خالی میکنند برای عربها و کردها! همین الان تمام معادن و صنایع جانمایی شده در کویرمرکزی منافعشان به جیب همان شهرهای کویری میرود و ما مجبوریم حتی با قیمت بیشتر از ارزش محصولات آنها را بخریم ولی در مورد آب متاسفانه با واژه ملّی بودن چپاول آنرا توجیه میکنند!!!


 • نفتی که سرزمینش را آباد نکرد

  مردم و نمایندگان لُرستانات اگر نمیتوانند جلوی غارت منابع لُرستانات را بگیرند حداقل درصدی را طلب کنند تا با آن حداقل امکاناتی برای منطقه محروم فراهم کنند! من مدت پنج سال ساکن مسجد سلیمان بودم از سال ۶۶ تا ۷۲ شهری بسیار فقر زده، محروم، بیکار و فاقد امکانات است درحالیکه 112 سال است که از مسجدسلیمان نفت استخراج میکنند! اگر موقع استخراج نفت، با چانه زنی فقط《سهم قیر》این چاهها رو طلب میکردند الان با همان فروش قیر، منطقه آباد شده بود این اتفاق در خیلی از مناطق لُرستانات درحال وقوع است، مثلا معدن بُنیاد در شهرچگنی لُرستان با برداشت بی رویه از معادن سنگ، چهره محیط زیست منطقه را نابود کرده و تاکنون یک ریال برای آبادانی منطقه خرج نکرده! حتی چهار تا درخت بجای این همه درخت که نابود کردند نکاشتند و پولهای کلان برداشت از معادن سنگ در تهران و اصفهان سرمایه گذاری میشود. لُرستان 70% سنگ ایران را تولید میکند اما سنگ را بصورت خام و کیلویی میفروشند و کارخانجات بُرش سنگ در قُم و اصفهان هستند!


 • تجزیه لُرهای بختیاری بین 6 استان

  آیا باید استان بختیاری را تشکیل داد؟ باید تکثر گرایی را در مقابل پانگرایی تقویت کرد! لرها خصوصاً بختیاریها در استانهای چهارمحال بختیاری، لرستان، خوزستان اصفهان و...پراکندگی جمعیتی دارند یعنی با تشکیل استانهای کشور خاک بختیاری و بختیاریهای از نظر اداری بین این استانها تقسیم شده اند. شاید در یک سیستم دموکراتیک و شایسته سالار و مبتنی بر اصل تکثرگرایی فرهنگی ما با این موضوع هیچ مشکلی نداشته باشیم ولی متاسفانه در تمام این استانها آنها درگیر تعصبات بی جا و پانگرایی فارس و ترک و عرب و...قرار گرفتند تا جاییکه در تمام این استانها واقعیت سرزمینی آبا و اجدادی آنها را نفی میکنند حتی آنها را مهاجر نیز میخوانند آخر یکی نیست بگوید مهاجر از کجا؟ در استان اصفهان هیچ حقوق فرهنگی و سیاسی را برای آنها قائل نیستند که هیچ علیه مدیران لُر اصفهانی، کارگران کارخانه ها و...جبهه گیری هم میکنند شاید فشارها علیه الهیاری مدیر میراث فرهنگی اصفهان و دانیالی رییس محیط زیست اصفهان را همه در جریان باشند! الهیاری متولد منطقه فریدن از شهرهای بختیاری این استان بوده ولی آنها ایشان را همانند دانیالی غیر بومی میدانند و حتی برایش تظاهرات کردند! ملاک بومی بودن از نظر این‌ها《فارس بودن》است! در خوزستان نیز همین طور درحالیکه عرب‌ها تلویزیون و سیمای مخصوص خود و تدریس زبانشان در مدارس حتی برای غیرعرب‌ها را دارند لُرها را غیربومی و مهاجر میدانند! و فرهنگسرای لُرها《بهمن علاءالدین》به دستور نهادهایی با لودر تخریب میشود! در چهارمحال بختیاری استانی که نام بختیاری را دارد اوضاع خیلی بدتر است بیش از 80 % جمعیت این استان لُر بختیاری است ولی متاسفانه لُرها در این استان اینبار علاوه بر مهاجر و غیربومی، ضد انقلاب نیز خوانده میشوند و یک عده با《هویت مجعول چهارمحالی》که تمام نهادهای این استان را در دست دارند از این نهادها برای پیشبرد اهداف خاص خود سوءاستفاده میکنند! در استان چهارمحال بختیاری نه صداوسیمای لُری داریم نه آموزش زبان لُری نه حتی میگذارند نام یک بختیاری بر خیابانها و میادین آن باشد! در سطح کشوری نیز متاسفانه سیاستهای تبعیض آمیز اقتصادی و توسعه ای در کشور باعث《نهادینه شدن فقر و مهاجرت آنها》به اقصی نقاط کشور شده و سیاستهای فرهنگی نیز زبان و آداب آنها را نشانه رفته است. سدسازیها و انتقال آب به کویرمرکزی نیز باعث نابودی سکونتگاه ها فرصتهای توسعه ای در مناطق لُرنشین شده است. چه شدهدکه لُرها در سرزمین آبا و اجدادی شان در خوزستان مهاجرند؟ در کُهگیلویه بویراحمد مهاجرند؟ در فارس مهاجر؟ در بوشهر و...مهاجر حتی در چهارمحال بختیاری هم مهاجر؟هموطنان فارس و ترک بهتر نیست دست از پانگرایی بکشید و به تکثر فرهنگی اعتقاد داشته باشید؟ وقتی شنیدم در صفحات مجازی قشقاییها نیز لرها را در کهگیلویه و بویراحمد《مهاجر》عنوان کردند حداقل این صحبت از قشقایی نباید بشود آنهم ترکهای قشقایی که خود مهاجر ازبکستان هستند و سالهاست که با لُرها زندگی میکنند حتی از نظر فرهنگی و اجتماعی دیگر تفاوتی به غیر از زبان ندارند!


 • نظر جورج ناتانیل کرزن در مورد لرها

  جورج ناتانیل کرزون (۱۸۵۹_۱۹۲۵) در کتاب《ایران و قضیه ایران》جلد دوم، صفحه ۳۲۸ مینویسد: لُرها بازماندگان نسل و نژادی خالص و ممتاز بوده اند و همین قدر کافی است که اعتراف کنیم آنها از نسل و نسب ایرانی اند و از قرنها پیش در نواحی کوهستانی خویش زیسته اند! آیت الله مردوخ کردستانی در کتاب《تاریخ مردوخ》جلد یکم، صفحه ۴۵ مینویسد: نزدیکترین زبان به زبان پهلوی ساسانی در درجه اول، زبان لری است چه محل الوار به مرکز پهلوی قدیم (تیسفون و مدائن) خیلی نزدیک بوده است و از مراوده با اجانب هم به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و زیستی (کوهستانی و صعب العبور بودن منطقه) محفوظ بوده اند!


 • قدرت عادت

  نرخ بیکاری در استانهای لُرستان، ایلام، چارمحال بختیاری و کُهگیلویه بویراحمد خیلی بالاست! تورم به 40 % رسیده و زیرساختهای مناسب برای《اشتغال جوانان》وجود ندارد و گرفتار پاشنه آشیل همه ماجراها《تحریم》است! چالز داهیک در کتاب《قدرت عادت》چه زیبا به توصیف اسیر شدن ذهن انسان در حلقه عادت میپردازد! شنیدن روزانه اخبار اختلاسهای چندهزار میلیاردی/ مهاجرت جوانان نخبه از کشور/ تاکیدات کلی و بدون نگاه علمی مسئولین به دغدغه‌های اجتماعی/ انتشار آمارهای بیکاری در سایه بی توجهی مسئولین/ افزایش روزافزون آلودگی و جمعیت تهران بدلیل مهاجرت جویندگان کار/ تعطیلی صنایع وکارخانجات/ بگیر و ببندهای سیاسی واقتصادی و...بسیاری از مسئولان را گرفتار عادتی بنام《بیتفاوتی》و《پوست کلفت شدن》در برابر مشکلات کرده است! خُرم آنکس که در این محنت گاه_خاطری را سبب تسکین است!آخرین مقالات