پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

ویکی پدیای فارسی ابزاری برای کرد سازی

در طول دوسه سال گذشته، در ویکی پدیای فارسی، سلسله تحریفات بیشماری در مداخل مرتبط با مردم، فرهنگ، زبان و طوایف مختلف لُر صورت گرفته است.

ویکی پدیای فارسی ابزاری برای کرد سازی

به گزارش نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، ویکی پدیا یک دانشنامه کُدباز است که به زبان های مختلف دنیا اطلاعات گوناگونی ارائه می دهد و معمولا در جستجوهای اینترنتی نیز در رده های نخست موتورهایی همچون گوگل قرار دارد.

این دانشنامه توسط عموم کاربران قابل ویرایش است، اما سلسله مراتب مدیران و کاربران باسابقه آن در نسخه فارسی به گونه ای است برخی گروه ها کاملا بر مقالات این دانشنامه سیطره دارند. تا جایی که به مسایل مربوط به لر و لرستان بر می گردد، این دانشنامه کاملا تحت سیطره مدیران کُرد است.

این مدیران تقریبا اکثر طوایف لُر را به بهانه های مختلف کُرد معرفی می کنند، در بسیاری موارد طوایفی که بیش از 10 منبع موثق بر لر بودن ان ها تأکید دارند صرفا بر مبنای یک یا دو منبع که غالبا هم کُردیست جز طوایف کُرد معرفی می شوند.

اما از این فراتر، بسیاری از عناصر فرهنگی لُر به بهانه های مختلف تغییر مسیر یا حذف و یا ویرایش می شوند.

در یکی از جدیدترین نمونه ها، مدخلی که پیشتر با نام «لری بغدادی» در این دانشنامه وجود داشت و منابع معتبر زبان شناسی از آن حمایت می کرد، بدون هیچ استناد جدیدی به «کردی بغدادی» تغییر کرده است.

نام این زبان در دسته بندی جویس بلو به عنوان یکی از گویش های کُردی، اما با نام زبان «لری بغدادی» ثبت شده است! لذا واضح است حتی اگر این زبان را گویشی از کُردی بخوانیم حق نداریم به استناد همان جویس بلو از عنوان «کردی بغدادی» برای آن استفاده کنیم!

با این حال دانشنامه ویکی پدیا مدخل «لری بغدادی» را حذف و ان را به «کردی بغدادی» تغییر مسیرا داده است، حال آن که در هیچ منبعی نامی از «کُردی بغدادی» به این صراحت برده نشده است!

 

در همین زمینه:

نسبت بغداد با قلمرو فرهنگی و تاریخی لرستان/ لری بغدادی امروز در چه شرایطی است؟

 

9 نظر

 • شهاب

  دقیقا همینطوره که گفتید.نمونش هم اگر واژه ی مردم کرد رو سرچ کنید میبینید نوشته شده کردها در سراسر ایران در استانهای....از شمال گرفته تا جنوبی ترین نقاط زندگی میکنند.باور کنید همین چیزا رو ور میدارن مینویسن کردا پررو میشن دیگه.یارو اومده تو یه سایتی میگه ایران رو ما کردها ساختیم و آبادش کردیم.بعد میگه اسم ایران رو ما روی این کشور گذاشتیم!!!!ایران اول کرد بوده بعد کم کم با مهاجرت به سرزمینهای کردها زبان مردمش تغییرکرد!!!ویژگی زبان لری رو میدزدند به کردی میچسبونن؛مثلا نوشته کردی یک زبان کم و بیش اصیل!!! است این زبان از لغات ترکی و عربی کمتر بهره میگیرد...نصف کردی عربیه.من هر بار آهنگ کردی گوش دادم،آخر کلماتش به الف ختم میشه،درست مثل عربی که در زبان شعری از این سبک استفاده میشه و کلمات صدادار و کشیده نوشته میشن.


 • کورد کرماشان

  ناسونالیسم کردی چیست ؟ همان سیاستی که هویت لری مردم کرمانشاه و ایلام را به کردی تغییر داده است . هویت کردی ای که هنوزم با این مردم در کرمانشاه و ایلام بیگانست.


 • mohammad

  http://www.salampaveh.ir/67979/%D9%87%D9%8F%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%B1%DB%8C%D8%B4%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D9%87%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%85%D8%AD%D9%85/ اهانت به لر و لک در سایت اکراد نوکر اسراییل


 • ایرانی

  درود بر لرهای کرمانشاهی (لک، کلهر، زنگنه، سنجابی)


 • عابد میرزاییان چگنی

  لر دغدغه اش حفاظت از ایران است ، در خانه ی او تفنگی آویزان است / یادت نرود تفاله ی قاجاری ، که " اسعد " شیر فاتح تهران است !!!


 • هویت تروریست های داعشی که به مجلس در تهران حمله کردند !

  پانکردها حتی به هویت اصلی شهدای حمله تروریستی داعش به مجلس در تهران هم رحم نکردند و آنها را بنام خودشان کرد معرفی کردند ! در صورتی که آن پنج نفر داعشی که با لباس زنانه به مجلس حمله کردند کرد بودند و نامهایشان به قرار زیر است:قیوم فاطمی متولد مریوان کردستان روستای کیمنه _ رامین احمدی متولد پاوه کرمانشاه روستای هجیج _ سریاس صادقی متولد مریوان کردستان روستای ده زراو _ فریدون متولد ثلاث باباجانی کرمانشاه و …


 • کردی سازی اینترنتی !

  پان پارس ها با پانکردها همکاری نزدیک دارند و مدیران دانشنامه ویکی پدیا هم از این افراد هستند و طبق میل و سلیقه خودشان و بدون معرفی کردن هیچگونه سند و مدرک تاریخی ، اطلاعات دانشنامه ویکی پدیا را به نفع پانکردها ویرایش میکنند و مداخل مربوط به زبان ، هویت ، گویش های لری ، شهرهای بلاد لر نشین ، آثار تاریخی و سنت های لری و خلاصه تمام داشته های مردمان لر را در ویکی پدیا و سایر سایت های وابسته به خودشان را ویرایش میکنند و با نام کرد جا میزنند و ثبت میکنند !!! مثلأ گویش کلهرها را کردی جنوبی معرفی میکنند یا لک ها را زیر مجموعه کرد معرفی میکنند و از خودشان گویش های جدید اختراع میکنند نظیر:کردی کلهری _ کردی جنوبی _ کردی ایلامی ! قصد دارند با این کرد سازی ها مرزهای کشور خیالی و تخیلی کردستان را تا خلیج فارس و بوشهر که جزء سرزمین نژادی لرهاست و از اساس هیچ کرد بومی در آنجا یافت نمیشود برسانند ! حتمأ بعد از اینها هم گویش های جدیدی از پانکردها در خاک متعلق به لرها ، خلق و اختراع خواهد شد مثل:کردی ایذه ای ! کردی اهوازی ! کردی بوشهری !


 • اطلاعات ویکی پدیا موثق نیست !

  اطلاعات ویکی پدیا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست و داعمأ توسط گروهکهای سایبری پانکرد ویرایش میشوند گوشه بالا سمت چپ عکس یک مداد هست که اگر بر روی آن کلیک کنید میتوانید مطالب ویکی پدیا را به سلیقه خود ویرایش و تغییر دهید! هدف پانکردها از ویرایش مطالب مرتبط با قوم لر این است که اغراض و اهداف توسعه طلبی گروهکهای جدایی طلب پانکرد محقق شود و تاریخ را به نفع خودشان تحریف و جعل کنند.


 • ترفندهای رسانه ای را بشناسیم

  در اینستاگرام افرادی اجیر شده به اقوام ایرانی توهین میکنند این افراد به یک موضوع حساسیت برانگیز حمله میکنند ؛ بحخ فوتبالی / اقوام / مذاهب / و بعد مردم ساده هم میریزند تو صفحه برای پاسخگویی و کلی جر و بحث زیر پستها شکل میگیرد حالا که صفحه حسابی مخاطب جمع کرده ، جناب زرنگ خان ، صفحه پر بازدید را به یک مؤسسه تجاری با قیمت چند میلیونی میفروشد!!! یکمرتبه می بینید صفحه استقلال خر است شده صفحه (باربری و حمل و نقل عباس و شرکاء) و موضوع صفحه به کلی تغییر کرده و دیگه خبری از توهین به قومها نیست! حتی اکثر مخاطبان نمیتوانند تشخیص بدهند این صفحه تبلیغاتی جدید همان صفحه موهن سابق است! بهترین واکنش به این درآمدزایی کثیف این است که فقط آنها را ریپورت کنید.آخرین مقالات