دو شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

"خود پارس پنداری" و " خود کُرد پنداری " در بین لُرها !

در ایران پان کردیست ترین کردها , که بیشترین حملات و دشنام ها را به لرها می دهند ایلامی های اصالتا لر تبارند که تا چندی پیش پشتکوه لرستان خوانده میشد و یا کرمانشاهی هایی که اصالتا لر هستند که البته در ایلامی ها خیلی شایع تر است!!

"خود پارس پنداری" و " خود کُرد پنداری " در بین لُرها !

 

* بیماری" خود دیگر پنداری " !

خود آیینه‌سان (looking glass self)


چارلز هورتون کولی جامعه‌شناس آمریکایی با ارائه نظریه خود آیینه‌سان  (looking glass self) استدلال کرد که "خود" یک شخص، از رهگذر تبادل او با دیگران پدید و رشد می‌یابد. آگاهی یک شخص از خودش، بازتاب افکار دیگران درباره خودش است؛ کولی برای روشن ساختن خصلت انعکاسی "خود"، آن را با آیینه مقایسه کرده است:

«همچنان‌که ما تصوری از سیما، اندام و لباسمان نداریم مگر آنکه خود را در آیینه برانداز کنیم، در ذهن دیگران نیز , ما , به‌گونه‌ای تخیّلی، برداشتی از ظاهر، رفتار ، کردار، شخصیت مان داریم و به‌صورتهای گوناگون از این برداشت متأثر می‌شویم.

مفهوم "خود آیینه‌سان" از سه عنصر اصلی ساخته می‌شود: "ظاهر ما به چشم " دیگری" یا  "دیگران " چگونه می‌نماید؟"، "داوری این دیگری" یا  "دیگران " درباره ظاهر ما چیست؟"  و سرانجام،  "داوری این دیگری" یا  "دیگران " ؛چه احساسی از خود, برای ما پدید می‌ آورد. غرور یا سرشکستگی؟

نقل است که ابوالفرج اصفهانی , از وزرای عهد دیلمی که مرد داشمندی بود و در سفرها هزار شتر فقط کتاب های کتابخانه او را حمل می کردند , سخت عرب زده و عرب پرست بود و از عجم بودن خود احساس شرم و حقارت و نفرت می کرد ! او آنچنان از همزبانان و هم تباران عجم شرم و نفرت داشت که حتی در آیینه نمی نگریست که روی عجمی را نبیند !

آقای صادق ظهراب بگی از عزیزان لک , در پست چندی پیش خود شکایت کرده اند که: " متاسفانه از آنجاييكه ما لرها نه راديو تلويزيون مردمي و مستقلي داريم ، نه احزاب مردمي و مستقلي و نه مسئولين بومي ( و آگاه )، بسياري از فرهيختگانمان هم كه يا جذب مركز ! شده اند و يا آواره و غربت نشين ( مانند زنده ياد استاد ايزدپناه )

هيچكس را نداريم كه از منافع ادبي هنري اجتماعي سياسي منطقه ايمان دفاع بكنند" مثل گوشت قرباني كه زير دست قصاب ناواردي باشد " در حال ضايع و بي هويت شدن ایم !

و مثالی از سرقت موسیقی لکی توسط کردها(گروه موسیقی به رهبری شهرام ناظری در تلوزیون کردستان تی وی ) آورده اند و گفته اند :

"متاسفانه عزیزان کُرد ما گویا تصمیم گرفته اند که تمام داشته های فرهنگی لرستان بزرگ را به اسم خود مصادره کنند "

همتبار عزیز من آقای صادق ظهراب بگی و اساسا همه ما لرها غافلیم که ناسیونالیسم های توسعه طلبی چون ناسیونالیسم کردی و یا فارسی فقط به سرقت چند پارچه موسیقی لری بسنده نمی کند ! یعنی همه ما لرها غافلیم که سرقت عظیم فقط سرقت چند پارچه موسیقی توسط ناسیونالیسم کردی نیست ! یا حتی این سرقت کلان فقط تاراج نفت و گاز و منابع ابی ما لرها توسط مناطق مرکزی فارس نشین نیست ! خیر !

سرقت کلان وعظیم , تاراج روح هویت لری و سرقت نیروی انسانی تحصیلکرده ماست ! مادران و پدران زحمتکش لک و بختیاری و بویراحمد و و فیلی با فقر و نداری فرزندی بزرگ کرده راهی دانشگاه می کنند ! این فرزند لک , بختیاری , فیلی , نهاودی , مسجدسلیمانی , کهگیلویه ایی , اما وقتی توسط ناسیونالیسم پارسی یا کردی اغفال شد و مبتلا به بیماری " خود کرد پنداری " و " خود پارس پنداری " گردید , به جای اینکه در خدمت عمران و آبادی فرهنگ و زبان و موسیقی و اقلیم و هویت خودش لکی , بختیاری , بویراحمدی, لیراوی ,کلهری باشد , دربست سرسپرده ناسیونالیسم کردی و پارسی و در خدمت زبان و فرهنگ و سیاست کردی و پارسی خواهد بود !

ناسیونالیسم یک ایده ولوژی است که بسیاری فارغ از آنکه فارس یا کرد باشند , جذب آن شده اند . سرسلسله دار پانترکیسم ضیاء گوگآلپ یک کرد بود , احمد کسروی که دم از زبان پاک فارسی میزد , خود ترک بود. یاشار کمال که به زبان خود هرگز ننوشت و به ترکی ولی شاهکار ها آفرید یک کرد بود ! و محمد ازون که به کردی شاهکار ها آفرید ولی به زبان مادری اش زازا هرگز ننوشت یک زازا بود !.

در ایران شونیست ترین , پان فارس های دو آتیشه بیشتر آذربایجانی و گیلک اند , همانطور که در ترکیه نژاد پرست ترین ترکها را نه دربین ترکها که بین لازهای کارادنیز (دریاه سیاه ) , وعرب های ماردین و هااتای یا مردمانی با تبار بوسنیایی و آلبانیایی و حتی خود کردها و زازا ها خواهید دید ! در ایران پان کردیست ترین کردها , که بیشترین حملات و دشنام ها را به لرها می دهند ایلامی های اصالتا لر تبارند که تا چندی پیش پشتکوه لرستان خوانده میشد و یا کرمانشاهی هایی که اصالتا لر هستند که البته در ایلامی ها خیلی شایع تر است!!

در مطلبی از آقای قهرمان قنبری خواندم که گویا لنین در مسله ملى،در مبحث شونيسم روسى, از شوينيستهايى غير روسى انتقاد مى كند كه شوينيزم شان از خود روسها غليظ تر است!؟ و جبارانه تر با اقليتهاى غير روسى( كه ممكن است خودشان هم به آن متعلق باشند) برخورد مى كنند. در واقع هم در ايران مثلا با ناسيوناليستها يا با كمى غلظت بيشتر شوينيستهاى با اصليتى فارس ( خراسانی , تهرانی , اصفهانی , شیرازی ) راحتتر مى توان ديالوگ برقرار كرد اما غير ممكن است با يك ناسيوناليست فارس با اصليت آذربايجانى يا بختيارى كه به شدت كاتوليك تر از پاپ هستند دو كلمه صحبت كرد يا ديالوگ برقرار کرد !! یا شونیست های کرد ایلامی که اصلیت لری دارند که از خود کردهای مهاباد و سنندج , به مراتب کاسه از آش داغ ترند !!

در واقع گروه دوم( بختیاری و گلیک و آذری پان فارس و یا آن لر ایلامی پان کرد ) از عقده حقارت رنج مى برد،او مدام لازم است كه وفادارى خودش را با نفى خودش اثبات كند!

این مساله پدیده و عارضه روانی است . همچون تازه مسلمان ها یا نوکیشان مسیحی که تازه به دینی گرویده اند که خود را مجاب می بینند بیش از پیروان این ادیان که این دین را پدر در پدر به ارث برده اند , به اصول و فرعیات و شرعیات این ادیان عمل و تظاهر کنند !

بي شک وقتي يکي را چون از شاخه اي مي برند و سپس روي شاخه اي ديگري پيوند مي زنند اين شاخه بي ريشه چون مي خواهد زنده بماند راه خدمت به ديگري را بر مي گزيند چرا که او پشتوانه اي در تبار اصلي خود ندارد!

وقتي او در موطن خود راهي براي بالندگي نمي يابد به بيگانه خواهي روي مي آورد چنين فردي تمام توان و اعتبار خود را براي کسب و جهه و موفقيت بيشتر به کار مي اندازد اينان اکثرا" کاسه داغ تر از آش شده و از هموطنان اصالتا روس یا فارس یا کرد خويش نيز به مراتب فاشیست ترند !

نویسنده: نورعلی مرادی بئوار الیما

 

11 نظر

 • بهزاد

  خیلی جالب بود و اخر حقیقت است . البته مسایل اقتصادی بسیار مهم است و از مسایل هویتی کمتر نیست ما اگر اقتصاد قوی داشته باشیم چه بسا اصلا این اعمال هم از یکسری بی هویت سر نخواهد زد


 • کامران شرفی

  حواسمان باشد از چاله به چاه نیفتیم ، برای ما لرها فرقی بین دستگاه ایدعولوژیکی که پرستش امامزاده های عربی را ترویج میکند با دستگاه ایدعولوژیکی که امامزاده های آریایی را تبلیغ میکند نیست. توجه داشته باشیم که گذشته مانند سرزمینی است که برای خودش کار کرده است نیاز امروز لورها اتحاد بین خودمان است نه آنکه دچار دو دستگی ناشی از ایدعولوژیکی شویم که منافع ما لرها در آن نیست. تیم سرخ و آبی یا چپ و راست یا آریایی و عربی دردی از ما دوا نمی کنند. ما لرها نود سال نخبگانمان با سکوت و ارعاب و خود باختگی اجازه دادند ناسیونالیسم افراطی آریایی هر چه میخواهد از راست و دروغ و جعل و اغراق و تحریف در گوش لرها بخواند و از آنها سربازانی بی جیره و مواجب برای رسیدن به اهدافش درست کند ولی بی خیالی نسبت به زبان مادری ، فرهنگ ، هویت و منافع مردم لور شدیم و دیگر نباید اجازه بدهیم که هر کس هر جور بخواهد ما را شستشوی مغزی بدهد


 • لر عیلامی

  لر عیلامی ام ، پارسی دروغ است … نشانم خایدالو ، أنشان و شوش است


 • Cyrus

  درود


 • برزو احمدی

  لرهای بختیاری مثلی دارند تحت این مضمون:یکی نترست سی خو ، شله پزه ، ارهد سی دیرون پلو اپهد ! یک خانم خونه بلد نبود تو خونه خودش برای خانواده اش شله بپزد میرفت برای دیگران پلو می پخت !!! حالا این حکایت خود فارس پندارهای سینه چاک شده است


 • کورد کرماشان

  کوردها کجای تاریخ قدرت داشته اند که بخواهند خلق دیگری را انکار هویتی کنند؟ نه دوست عزیز، کوردها هرگز لورها را انکار هویتی نکرده اند، بلکه برعکس، همواره این دو خلق برادر و دوست یکدیگر بوده اند. اما هویت هر مردمی را خود آن مردم تعیین می کنند. نمی وانید بگویید مردمی در بارۀ هویت خودشان اشتباه می کنند. یعنی خود مردم نمی دانند و یک نفر از خارج از آن مردم می داند هویت آنها چیست؟ در طول تاریخ مردم از اقوام و ایلات مختلف کوچ کرده و یا با زاد و ولد گروه های جدید قومی ایجاد کرده اند و یا اینکه با تغییر زبان با دینشان هویت خود را هم تغییر داده اند. هویت یک امر منجمد و غیرقابل تغییر نیستو همین دوستانی که دم از این حرف ها می زنند خودشان در کشورهای اروپایی اقامت گرفته و به واسطۀ یک نسل در ملتهای آلمان و فرانسه و سوئد حل شده و بخشی از آن ملت می شوند. چطور می توان دو خلق را از هم جدا کرد؟ هیچ راهی برای این کار وجود ندارد به جز آنکه به لحاظ سیاسی به دو گروه متمایز قائل باشیم. مسئلۀ هوین قومی و ملی در خلق های زاگروس به هیچ عنوان نژادی و مذهبی نیست و این دست پنهان جمهوری اسلامی است که می کوشد تا بین این خلق ها اختلاف و نفرت ایجاد کند. اگر کوردی هم به عزیز لوری بی احترامی کرده نباید آن را به حساب خلق کورد گذاشت. اگر از چیزی به نام پان کوردیسم می نالید، نباید آن را با یک پان دیگر جواب بدهید. ضمن اینکه در حال حاضر مهمترین دشمن مشترک هر دو خلق کورد و لور همانا رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی است و بس. کوردها هرگز خود را در برابر لورها تعریف نکردند. این گروهی پان لور نوظهور هستند که به نظر می رسد سرشان هم به اطلاعات وصل است و می خواهند هویت پان لوریستی خودشان را در برابر کوردها و جنبش بیش از صدسالۀ خلق کورد علم کنند. خلق های ایران یک دشمن بیش ندارند و لورها هم باید این را بفهمند که دشمن مشترکشان فقط و تنها فقط جمهوری اسلامی است.

 • مدیر وبسایت

  بجای این توجیهات زورکی بهتر نیست نگاهی به تاریخچه مردم کرمانشاه بندازی ؟ تاریخ کرمانشاه با کرد بودن بیگانست . کرد خواندن مردم زاگرس صرفا بخاطر نوع زندگی عشایری انها بوده و بس.


 • mohammad

  http://www.salampaveh.ir/67979/%D9%87%D9%8F%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%B1%DB%8C%D8%B4%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D9%87%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%85%D8%AD%D9%85/ اهانت به لر و لک در سایت اکراد نوکر اسراییل


 • لرتبار ایرانی

  ما لر هستیم. و لر می مانیم


 • آیا کوروش بختیاری بوده است ؟

  کوروش ابدأ بختیاری نبوده است چون مردم لر بختیاری عمومأ ترکیبی از چند قوم باستانی از جمله:عیلامی ، گوتی و کاسیت هستند و در اکثر مناطق لر نشین آثار مربوط به تمدن عیلام باستان مشاهده میشود از دیگر سوی یافته های علمی گویای این است که مردم بلاد لر نشین به طور کلی شباهت بسیاری به اقوام باستانی گوتی ، لولوبی ، کاسیت و ایلام دارند و قابل توجه اینکه این اقوام آریایی نبودند و بومی خود فلات ایران به شمار می آمدند. گوتی ها نیز از لحاظ نژاد و زبان بسیار نزدیک به عیلامیان بودند و الآن منطقه ای به نام " گتوند " در شمال خوزستان است. کسانی که چنین سخن حیرت آوری را مطرح نمودند و برای تخریب هویت مردم لر ، کوروش را بختیاری دانستند خود از مردم لر نبودند و براساس اهداف خاص از جمله به قصد استحاله هویتی مردمان لر و در جهت اهداف سیاسی چنین مدعی شدند. برخی چنان در این ادعا غرق اند که حاضر به شنیدن حقیقت نیستند به هر روی نگارنده بر خود وظیفه میداند که حق را بر زبان آورد هر چند برای عده ای ناخوشایند باشد. کوروش در هیچ کتیبه و متنی اشاره ای به بختیاری بودن خود نکرده و تنها گفته که پدرانش شاه أنشان بودند که در تپه ملیان در دشت بیضاء در نزدیک دژ سپید و در ۳۶ کیلومتری شیراز است و پاره آجری با کتیبه ای به خط میخی عیلامی این سخن را تأیید میکند. از طرف دیگر پوشش مردم پارسی باستان با پوشش بختیاری ها متفاوت است و امروزه بختیاری شباهتی با کوروش ندارد نه در پوشش ! نه در زبان ! و نه در سبک زندگی و اندیشه ! لرهای بختیاری یک قوم غیر آریایی هستند چون در بررسی های ژنتیکی مارکر R۱a نشانگر اقوام تاریخی آریایی و همچنین میتانی ها است از طرف دیگر می بینیم که طی آزمایش های ژنتیکی این مارکر در میان لرهای بختیاری بسیار اندک است چیزی در حدود ۹ درصد یعنی تقریبأ هر لر بختیاری کمتر از ۹ درصد نشانگر ژنتیک آریایی دارد! گفتار آخر اینکه پان پارس ها برای تحقیر و تمسخر هویت قومی ما چنین ادعاهای غیر علمی را مطرح میکنند تا به زعم خود فکر و ذهن ما را به بازی گرفته و به ما و رفتارهای ما بخندند ! اگر در یک محفل آکادمیک بگویید کوروش بختیاری بود ، شما را مورد ریشخند قرار میدهند زیرا این سخن بی سند و غیر منطقی است !


 • وقتی که نقش خون به دل ما مصور است

  در مسابقه بین تیمهای فوتبال پرسپولیس تهران و نفت مسجدسلیمان در ورزشگاه آزادی ( جمعه ۲۶ مرداد ۹۷ ) هواداران پرسپولیس از تساوی مقابل مسجد سلیمان ناراحت بودند و دقایق پایانی بازی چهل هزار تماشگر پرسپولیس یک صدا و با برنامه ریزی شروع به توهین به قوم لر و شهر مسجد سلیمان کردند! چنین اتفاقات دور از اخلاقی فقط در کشور جهان سوم ایران می افتد همان جایی که مردمش همواره لاف آریا بازی و تمدن و تاریخ و اصالت سر میدهند ولی ظرفیت مساوی یا شکست یک مسابقه را هم ندارند. صدا و سیمای میلی هم طوری رفتار میکرد که انگار تیم نفت مسجد سلیمان غیر ایرانی است! فحاشی و سنگ پراکنی هوادران پرسپولیس سانسور شد در حالیکه رسانه ملی باید بیطرف و صادق باشد ولی از فیلم بردار و مجری و گزارشگر بازی همه یکطرفه به نفع تیم تهرانی قضاوت کردند و علیه تیم شهرستانی موضع گرفتند. جالب اینجاست که به جای اعتراض نمایندگان خوزستان و مناطق لر نشین ، نماینده آذربایجان شرقی از این توهین و تبعیض ناراحت میشود و شجاعانه در مجلس به این حاشیه های بازی پرسپولیس با مسجدسلیمان واکنش نشان میدهد! از ۱۸ نماینده خوزستان هیچکسی نسبت به توهین تماشاگران تهرانی به قوم لر و عرب واکنش نشان نداد! بخاطر همین سکوت هاست که در کتاب جغرافیای سیاسی ایران نوشته دکتر محمد رضا حافظ نیا ، نام قوم لر از لیست اقوام ایران حذف میشود و در صفحه ۱۵۹ کتاب تمام مناطق لر نشین فارس اعلام میشوند تا جمعیت و وسعت فارسها افزایش یابد در حالیکه ۷۰ درصد ایران غیر فارس است! خنده دارترین سکانس اینجاست که مردم لر طرفدار تیمهای سرخابی تهرانی هستند همان هایی که در ورزشگاه آزادی چه سال ۹۱ در بازی استقلال و گهر دورود شعار مرگ بر لر سر دادند و چه در مقابل نفت مسجدسلیمان که باز توهین و دشنام نژادی دادند! آیا بهتر نیست هوادار تیمهای بومی خودمان باشیم تا شاهد توهینات ردیفی پان فارسها نشویم؟


 • حدیث درد

  کویریها آب ما را غصب کردند و منابع نفت وگاز را به کویر انتقال دادند و حالا اینچنین پروار شدند و لگد پرانی میکنند! چرا باید شهرهای لر نشین با وجود تأمین بودجه کشور در این وضع وخیم به سر ببرند و کسانی که پول مایحتاج زندگیشان از بلاد لر نشین تأمین میشود به خودمان فخر فروشی کنند؟ آیا وقت آن نیست با گوشزد پیشینه تاریخی و سرگذشتی که بر پدر بزرگان ، مادر بزرگان و نیاکانشان در زمان حمله اعراب ، مغولان ، تیمور لنگ ، محمود افغان و … روا رفته به آنها یاد آور شویم که چه بوده اند و چه کسانی همواره منجی آنها بوده اند؟ لرها بدلیل نداشتن رسانه و تریبون و فارسها به دلیل چنبره زدن بر رسانه ها از پهلوی تا کنون سعی در فراموشی گذشته رقت بار خود و از بین بردن افتخارات و حماسه های مردم لر دارند ؛ زهی خیال باطل ! انقلاب مشروطه و مجاهدت لرهای بختیاری در فتح اصفهان و تهران را به مشروطه من درآوردی اصفهانی !!! تغییر دادند ! داعمأ از آریایی گری و باستان پرستی دم میزنند اما نمیگویند بعد از سقوط ساسانیان تا زمان معاصر همیشه از عرب و ترک و مغول و روس و انگلیس شکست خوردند و ادعای نژاد آریایی و اصالت دست نخورده ، گزافی بیش نیست! آیا موعد آن نیست که با حق طلبی و مطالبه گری به حقوق حقه خود دست یابیم؟ هنگامی که به جای دفاع از هویت و حقوق شهروندی مان ، بجای جلوگیری از غارت منابع نفت و آب ، خود اولین راه را خالی کردن میدان و مهاجرت و زندگی در بیغوله های شهرهای کویری به عنوان شهروند درجه چندم می بینیم باید هر روز شاهد ؛ توهینات / زخم زبانها / دشنامهای نژادی / و اعمال فاشیستی مردمانی باشیم که سرزمین شان بجز شن و ماسه و آفتاب سوزان چیزی ندارد ! آیا از چنین مردمی انتظار احترام دارید؟ آیا هنگامه آن نیست که توهین کنندگان نژادپرست پارس ، با پاسخی درخور مواجه شوند تا یاد بگیرند با ولی نعمتان خود چگونه رفتار کنند؟ چرا باید همیشه قوم لر مورد اهانت قرار گیرد؟؟؟ آیا تا به حال دیده اید از طریق رسانه ها و صداوسیما و خبرگزاریها ، فردی از لرتباران به دیگران توهین کند؟؟؟ چرا این جریان توهین به لطف رسانه ها همیشه یکسویه و یکطرفه بوده؟ ننگ بر آنانی که همیشه در حال " ماستمالیزاسیون" این توهینات نژادی بوده اند و هیچ تحرک و واکنشی در جهت دفاع از حقوق مردم لر ندارند! آیا با هر گام عقب رفتن و سکوت ما ،این هتاکان مجهول النسب و تخم افغانی ، گستاخ تر نشده اند؟ یکبار و برای همیشه به تقلید از نیاکانمان به این بوزینگان خوش رقص بفهمانیم پای خود را از گلیمشان دراز تر نکنند. ما با زبان سرخ و سر سبز آمدیم … تیغ زبان ، برنده تر از تیغ خنجر است.آخرین مقالات