شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

سردار سلیمانی

سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران خطاب به جوانان لر نوشت: دست تمام لرها را می‌بوسم و افتخار می‌کنم نَسَب لُر دارم.

سردار سلیمانی

نکته‌ای جالب در دست‌ نوشته اخیر سرلشکر سلیمانی خطاب به جوانان لُر + عکس

در دست‌نوشته فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران خطاب به جوانان لُر نکته‌ای جالب وجود داشت که در این مطلب مشاهده می‌کنید.

سرداربه گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که مدتی است با حضور مستقیم خود در روند امدادرسانی به مردم مناطق سیل‌زده بیش از پیش در دل و قلب مردم جای گرفته است؛ فرمانده‌ای که در برهه‌های مختلف در سنگر اسلام و انقلاب خدمت کرده است.

در ادامه متن و تصویرِ دست‌نوشته سردار سلیمانی خطاب به جوانان لُر را مشاهده می‌کنید که حاوی نکته‌ای جالب است و نشان می‌دهد سردار سلیمانی دارای نَسَب لر هست.

 

«بسمه تعالی

دست تمام لرها مخصوصا بسیجیان را می‌بوسم و افتخار می‌کنم نَسَب لُر دارم. التماس دعا»

 سردار سلیمانی لر است

منبع : وبسایتباشگاه خبرنگاران جوان

 


 

چندی پیش دوستی مطلب زیر را برای بنده فرستاد که بعد از انتشار ان مورد مخالفت چندی از دوستان قرار گرفت بهمین خاطر در فکر حذف این صفحه افتادم که با  مطلب بالا در وبسایت باشگاه خبرنگاران جوان برخورد کردم و مهر تایید دیگر درین خصوص شد ، مطلب ازین قرار بود که:

 

افتخار ایران و جهان اسلام هستند وی از لرهای بختیاری ،ایل هفت لنگ طایفه بابادی هم طایفه حاج محسن رضایی ، از اولاد شیخ ویس خان فرزند جهانگیرخان بابادی عالی انور ، و نبیره  باباجان، هستند.

مرحوم باباجان حاکم کرمان بودند. اجداد حاج قاسم از منطقه چهارمحال بختیاری و روستای قلعه تک در قدیم الایام به کرمان مهاجرت کردند ،حاج قاسم در مجله سبز مصاحبه کرد و فرمودند از لرهای بختیاری بودیم که از سرزمینهای بختیاری ابتدا به فارس و سپس به کرمان مهاجرت کردیم. خانواده های شیخ ویسی در جم زندگی میکنند و خانواده های سلیمانی در کرمان و از شیخ محمد ، علی میرزا و مصطفی شیخ ویسی میباشند و محل زندگیشان  ملک قنات از توابع رابر کرمان است. این تحقیق را برادران ایل بختیاری در رابطه با اجداد شیخ قاسم سلیمانی انجام داده اند.

 سردار سلیمانی لر هست

فرستنده مطلب: ارسالی از سوی همتباران


تقدیر و تشکر خانواده سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از بختیاری

پسر عموی سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از عشایر چهارمحال و بختیاری خصوصا" فرمانده سپاه حضرت قمر بنی هاشم (ع) (سردار اکبری) تقدیر و تشکر کرد.

به گزارش خبرنگار بسیج عشایری استان چهارمحال و بختیاری در پیام تقدیر و تشکر پسر عموی سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از عشایر چهارمحال و بختیاری خصوصا" فرمانده سپاه حضرت قمر بنی هاشم (ع) (سردار اکبری) بابت حضور پرشور عشایر غیور بختیاری در منزل شهید و گلزار شهدای کرمان و برگزاری مراسم بزرگداشت سردار دلها به سبک بختیاری آمده است:

 میهمانان عزیز سردار ، هم رزمان شهید سلیمانی ، مردم قدر شناس به محفل عزای سردار دلها خوش آمدید.

قطعا"میزبان شما سردار سپهبد شهید حاج قاسم و هم رزمان شهیدش هستند .

به مجلس شهدا خوش آمدید.

مردان بزرگ ایلم ، عشایر قهرمان و ولایتمدار بختیاری خیلی خوش آمدید.

همان طور که شهید قاسم نوشتند افتخارم این است که نسب لر دارم ، افتخار داریم ایل سلیمانی بخشی از پیکره ایل بزرگ بختیاری است.

ایل بختیاری از عشایر بزرگ و از اصیل ترین و پرجمعیت ترین و قدیمی ترین مردمان ایران اسلامی به شمار می آید.

ایل بختیاری بسیار منسجم و تاثیر گذاری در وقایع تاریخی و در همه دوران ها و حتی در انقلاب اسلامی و همراهی با نهضت امام خمینی (ره)  نقش و حضوری موثر داشتند.

ایل بختیاری در تحولات تاریخ گذشته در فتح قلعه قندهار افغانستان و فتح دروازه کشور هند در زمان نادر شاه و در دوران مشروطیت و آن جنبش عظیم ایل بختیاری نقش مهم و مشارکت کلیدی داشته است.

ایل بزرگم بختیاری در دفاع مقدس با تقدیم صدها شهید ارزشمند و ده ها سردار سرافراز شهید و اعزام مردان بزرگ و جوانان متدین به جبهه های حق علیه باطل و داشتن مجاهدان شجاع ، دلیر و با اصالت ولایتمداری و دین داری خود را ثابت نموده و دین خود را به انقلاب اسلامی ادا و افتخارات خود را  در صفحات زرین و پر افتخار تاریخ انقلاب اسلامی ثبت و مزین نموده اند .

برادران و مردان بزرگ ایلم به کرمان خوش آمدید.

هم رزم سردار سلیمانی برادر فداکارم سردار اکبری فرمانده دلاور بختیاری خوش آمدید.

افتخارات و رشادت و مردانگی مردان و زنان شیر دل عشایر ایل بختیاری در فداکاری آنان و مبارزات و ایستادگی و نبرد سپهداران و سرداران ، بزرگان و   و شیر زنان ایلم بختیاری در مقابل با بیگانگان و مبارزه با مستبدان قاجار و پهلوی و استعمار گران روس و انگلیس نشان از آزادگی و دینداری  آنان است و بر کسی پوشیده نیست.

نام علیمردان خان ، نام سرداران سرافراز و نام شهیدان گرانقدر و رزمندگان جان برکف ایل بختیاری مدال افتخار و سرافرازی عشایر کشور است.

مقام معظم رهبری در رابطه با ایل بختیاری فرمودند ما بختیاری ها و لرها را به صداقت ، به صفا ، به شجاعت  و به غیرت شناختیم، اینها در قبال عقاید اسلامی و عقاید مذهبی و عقاید تشییع بسیار پایدار و دارای پافشاری و پایمردی بوده اند .

 در طول زمان و زمان خود ما هم همین محسوس بود و این را دیدم که به سادات چقدر احترام می گذارند ، به طور مطلق به روحانیون .

ایل بزرگم بختیاری بختت یار و همیشه سربلند باشی.

 

 منبع: وبسایت بسیج نیوز

38 نظر

 • محمد

  سپاس. استان کرمان در کل حواشی جیرفت از لرتباران کهن مهاجر ب اون قسمت هستند.


 • جواد

  سردار سردار همه اقوام هست

 • محسن

  درودبرشماایشون دلاوری ازدلاوران ایران زمین بودندکه بدن خودشونوبرای دنیای اسلام سپرکردندایشون سربازایران زمین سربازولایت وسربازی ازجپهه مقاومت بودندپس نبایدایشون رومحدودبه یک قوم دونست مقتدایشان حسین ابن علی ع بودندوچه خوش به ایشون اقتداکردند


 • جواد

  درسته ریشه سلیمانی ها لر هستند. کسانی ک فکر میکنن دروغه نگاهی به طایفه شناسی بختیاری ها کنند


 • محسن

  ایشان از لرهای شهرستان رابر کرمان هستند و افتخار ایران واسلام که پوزه سگان داعشی و آمریکا و اسراییل جنایتکار رو به خاک مالیدند.درود بر سردار بزرگ حاج قاسم سلیمانی

 • غلامرضا

  سلام شهادت بزرگ مردایران راتسلیت میگویم ودشمن بدان ایران هزاران سلیمانی دارد.....


 • احمد

  افتخار میکنم ک سلیمانی ام و بختیاری


 • داریوش

  سردار گرچه بختیاری هستندولی متعلق به جهان اسلام هستند.خدا حفظشون کنه انشاالله


 • بختیاری

  در تمام گذر تاریخ این مملکت لرهای بختیاری حماسه آفرین بوده اند.


 • Amir

  با این سردار پر افتخار لر دنیا می لرزد.🎖🎖


 • ارسلان

  درود به همگی گر ایران ملک بختیاری نداشت گمانم که ز بخت یاری نداشت تمام ما لرها سرداران ایران هستیم تا ما نفس میکشیم کسی فکر تعرض به ایران را در سر نمیپروراند زنده باد ایران و ایرانی


 • ارسلان نصیری

  درود یزدان پاک برقومی که همیشه پاسداری از ایران زمینو افتخار ابدی خود میداند زنده باد سرزمین اهوراییمان


 • نیما

  درود برهمه ی لرتباران شجاع وبی باک که به خاطر سربلندی وطن از جان خودشان گذشتند...


 • رسول

  ایشان بابادی نیستن، سلیمانی‌ها از عشایر بویراحمدی در اطراف استان فارس بوده‌اند، که پیشتر نیز در منطقه بویراحمد سکونت می‌داشته‌اند. اجداد سلیمانی‌ها از منطقه چهارمحال بختیاری و روستای قلعه تک در قدیم‌الایام به کرمان مهاجرت کردند. آنها از لرهای بختیاری بوده‌اند که از سرزمینهای بختیاری ابتدا به فارس و سپس به کرمان مهاجرت کردند. ایل سلیمانی همان طوایف بویر احمدی هستند که حدود سال ۱۷۵۰ میلادی از فارس به کرمان آمده و در کوه پایه‌های کوه شاه ساکن شده‌اند.


 • فارس

  سلیمانی ها از شیرمردان بویراحمدی هستن که قبلا از فارس به کرمان مهاجرت کرده اند قبلا بویراحمد جز فارس بود


 • لرستان را دریابید

  حقا که این همه رشادت از یک مرد لر برمیاد. باعث افتخار هستن. بقول رهبر نبرد مردان لر دیدنیست تاشنیدنی


 • یداله فولادوند

  چهل درصد از منابع ابی بیش از نود درصد منابع نفتی نزدیک به صد در صد منابع گازی در مناطق لورنشین واقع و ملت لور با این همه ثروت در فقر و غارت توسط فارس ها و همچنین تحقیر روبرو است حال چه تفاوتی میکند که ایشان خود را لور بنامد یا ننامد تا حالا کجا بوده و اصولا برای ملت چه قدم مثبتی برداشته


 • بویری

  سلیمانی ها از طوایف بویراحمو بوده اند که از قدیم از فارس به کرمان مهاجرت کرده اند.

 • بختیاری

  اجداد سپهبد سلیمانی به قول خودشون از قدیم مهاجرت کردند رفتند کرمان و دستخط منسوب به ایشان وجود دارد از طرفی در ایران میلیونها نفر فامیلی سلیمانی دارند که هیچ ربطی به ایشان پیدا نمیکند

 • سلیمانی

  سلام و درود خدمت شما. اصل و ریشه فامیل سلیمانی از قدیم متعلق به لرها بوده بزرگوار. اما هستند درشهرها و بین اقوام دیگری که در این چهل یا پنجاه ساله ی اخیر فامیلی سلیمانی اختیار کرده اند. ولی لرهایی که از طایفه سلیمانی هستند نخست درقدیم از خوزستان به چهارمحال بختیاری و بویراحمد رفته و بعد بنا به مساعل کوچ ایلات و مساعل دیگر به شهر ها و استان های دیگری رفته اند. لذا از طواف دیگری که درکنار آنان بوده اند باز بارضایت و اجازه دادن بزرگان فامیل، فامیلی سلیمانی برای خود اختیار کرده اند.از طرفی ترک هایی که عشایر بوده اند درآن زمان گروهی از انان که درکنار طواف سلیمانی لر درکوچ عشایری بودند، نیز همین فامیلی سلیمانی را برای خود اختیار کرده اند.


 • شاهین

  دوستان عزیزم شما چرا ب غلط تاریخ. و مینویسد من از سلیمانی های فارس هستم ک همه سلیمانی های موجود در فارس همگی ترک زبان اصل هستن هیچ شبهاتی ب نژاد عزیز و دوست داشتنی لر ندارن سردار هم از ایل ما میباشد ک ما با بزرگان ایل سلیمانی کرمان رابطه داریم و هیچ ربطی ب لر ها پیدا نمیکنه

 • بهنام

  داداش خودش داره میگه نسب لر دارم شما میگی ترکه

 • فاطمه

  با دست خط خودش نوشته افتخار میکنم نسب لر دارم شما میگی نه؟؟؟جلالخالق

 • فرشاد

  عجب روزگاریه... خودش نوشته لرم ... تو هرسایتی هم که بزنی این حرفو خودش زده اونوقت شما میگید ترکه ... عجبا .. فکر کنم حالت میزون نیست


 • اسماعیل

  درود خدا برقاسم سلیمانی و تمام لورستانات ایران


 • مولاداد حیدری

  هرقومی هست خداوند متعال قوت بده تن سالم داشته باشد خدمت گذار شیعه علی هست


 • سجاد

  سردار سلیمانی از بختیاری ها بوده و متعلق ب تمام اقوام


 • پیمان

  درود بر سپهبد سلیمانی ،باعث افتخار بختیاری


 • ALE

  شهید قاسم سلیمانی بزرگ مرد ایران ، از آن همه انسانهای آزاده است.


 • احمدی

  گر ایران بختیاری نداشت گمونم زبخت یاری نداشت.


 • زهره کریمی

  افتخار میکنم که قاسم سلیمانی از لرهای هفت لنگ بختیاری میباشد روحت شاد سردار که دنیا را لرزاندی روحت شاد


 • سپهبُد شهید قاسم سلیمانی

  سردار قاسم سلیمانی متولد رابر کرمان است ولی اصالتی از لُرهای بختیاری هفت لنگ، طایفه بابادی از اولاد شیخ ویس فرزند جهانگیرخان بابادی عالی انور و نبیره باباجان است. باباجان حاکم کرمان بود اجداد سردارسلیمانی از منطقه چهارمحال بختیاری و روستای قلعه تک در قدیم به کرمان مهاجرت کردند. سردارسلیمانی در مصاحبه با《مجله سبز》گفتند: از لُرهای بختیاری بودیم که از سرزمین بختیاری ابتدا به فارس و سپس به کرمان مهاجرت کردیم. خانواده شیخ ویسی در جم زندگی میکنند و خانواده سلیمانی در کرمان و از شیخ محمدعلی میرزا و مصطفی شیخ ویسی میباشند و محل زندگیشان ملک قنات از توابع《رابر کرمان》است.


 • علی رحمانشاهی

  درودبر همه ملت ایران وهمه طوایف ودرودبر روح پر فتوح وباغیرت سردار سلیمانی که با غیرت لریش داعش ازبين میبره وکاری میکنه که هیچ احدوناسی نمیتونست به این مرز وبوم تجاوز کنه روحت شاد سردار سرافراز درود بر تمام قوم لر افتخار ایران


 • سنجر۰

  ایرانی است وبس افتخاره ایران بودوشجاع درمقابل ظالمان

 • پولادوند

  ایشان طبق نقل قول از خودشان و دستخط موجود به اصالت لربختیاری خودشان اشاره کردند


 • فریبرزفروتن.اهواز

  نوشته:دکترفریبرزفروتن محقق،نویسنده،استاددانشگاه *سردارقاسم سلیمانی از لرهای لرستان است، باعرض سلام وادب .اخیرادرخصوص شجره نامه سردارسپهبدشهیدقاسم سلیمانی مطالب ومواردی درفضای مجازی توسط کاربران نوشته و به دست به دستبه اشتراک گذاشته شده و انتساب های اجتماعی مختلف ونادرستی به این سردار بزرگ بین المللی داده شده است.لذا ازآنجایی که این سردار بزرگ متعلق به تمام جهان اسلام وایران است وخدمات بزرگی انجام داده وهمواره خودرا سرباز ایران می دانست ،اما ازمنظر انسان شناسی وتبارشناسی اجتماعی به جهت روشنگری وشفافیت بیشتر ذکر نکاتی برای علاقمندان این موضوع لازم به توضیح ویاداوری بیشتر به شرح زیر تقدیم حضورتان می نمایم: ۱-درپیشینه ی طایفه وخانواده های مشهور ومعروف به سلیمانی ساکن دراستان کرمان درمنابع آمده که ازسال ۱۷۵۰میلادی یعنی ۲۷۰سال پیش اجداد سلیمانی ها از استان لرستان فعلی به ایلات خمسه دراستان فارس کوچ می نمایندوبه مدت۱۵۰سال دراستان فارس اقامت داشتند.سپس خانواده ی پدر بزرگ مرحوم حاج حسن سلیمانی (یعنی جدسوم حاج قاسم سلیمانی ) درحدود ۱۲۰سال پیش ازاستان فارس به منطقه قنات ملک وروستاهای همجوار و توابع رابر و بافت در استان کرمان کوچ می نمایند. دربهارسال۱۳۹۸شمسی پس ازآن سیل عظیم که استان های لرستان،ایلام وخوزستان با ان مواجه شدند و آسیب های زیادی را به زندگی وخانه وکاشانه ی مردمان لرتبار دراین استانها وارد نمود وحجم تخریب وخسارت خیلی زیادبود واز طرفی کمک های اقدامی دولت کافی نبود و کاربه کندی پیش می رفت وسیل این مناطق را غافلگیر کرده بود لذا مردم اعتراض وگلایه هایی درزمینه خدمات رسانی داشتندوازتمام مقام های عالی ایران تقاضای کمک ومساعدت همه جانبه اولیه رادربخش خدمات رسانی داشتند،تا اینکه سردارقاسم سلیمانی خود نیز در حادثه سیل وارد عمل شد ودرخوزستان باتشکیل جلساتی بامسئولان کمک رسانی ومدیریت بحران وفرماندهان نظامی به گفتگو نشستند و خط بن بست شکنی ازسیل را ترسیم نمودند و واردفازعملیاتی شدند.سردارسلیمانی در این قضیه،بین اقوام ومردمان مختلف سیل زده حضورپیدا کردندوازنزدیک درجریان مسائل ونظرات اتان قرارگرفت.دراین میان افرادی ازلرهای عزیز خدمت ایشان رسیدند و ازخدمات لرها به ایران درطول تاریخ می گفتند،که پس ازشنیدن سخنان انان، سردارسپهبدقاسم سلیمانی با لبخندصمیمانه ونگاه مهربانانه به آنان گفت که من خودم هم لرهستم وأن شاالله مشکل حل می شود.این سخن سردارموجب دلداری ودلگرمی انان شد. سپس برسربرگ شخصی خود، طی یادداشتی ان مرقومه ی معروف یعنی اعلام لربودنش را به با دست خط خود چنین نوشتند: باسمه تعالی دست تمام لرها خصوصا بسیجیان رامی بوسم وافتخار می کنم که نسب لر دارم. التماس دعا انچه از این مفاد این نوشته برداشت می شود،اعلام صریح سردارقاسم سلیمانی به نسب لر بودن شان هست وکاملا روشن است. ۲-برخی افراد درفضای مجازی احتمالا از روی تعلق خاطر وصرفابرای عرض ارادت بیشترشان به سردارقاسم سلیمانی بصورت سهوا ویا نادانسته اقدام به بیان ، ترسیم وتدوین شجره سازی های فامیلی منتسب به خود می نمایند که باابتدایی ترین بررسی ها به دلیل دور بودن از واقعیت انتسابی،فاقد اعتبار اجتماعی وسندیت می باشد ۳-دریکی ازاین شجره نامه های کذب وبی اساس و یا نسب نامه های خودساخته افراد درموردسردارسلیمانی امده است که : ایشان از نوادگان جهانگیرخان بابادی عالی انور،نبیره آشیخ ویس خان بابادی ونبیره آباباجان سلیمانی است.ازانجایی که بنده خود از نوادگان جهانگیرخان بابادی بختیاری هستم وبه جهت سالها تحقیق وپژوهش بر روی اسناد ومطالعات خانوادگی اولادان جهانگیرخان بابادی عالی انور ونیز به جهت شناخت کافی ودقیق ازشجره نامه و دودمان جهانگیرخان بابادی،آشیخ ویس خان بابادی واباباجان بابادی وهمچنین آشنایی نزدیک با نوادگان و وراث آنها ، بدینوسیله جعل وساختگی بودن این شجره نامه های انتسابی را اعلام می دارم. ۴- کوچ اولیه طایفه سلیمانی ازاستان لرستان به استان فارس درسال ۱۷۵۰میلادی (مطابق با۱۱۷۱هجری قمری)بوده درصورتی که تولد جهانگیرخان بابادی درسال ۱۱۷۷هجری قمری بوده.یعنی طایفه سلیمانی قبل از تولد جهانگیرخان ازلرستان به فارس کوچ کردند واین فرضیه که سلیمانی ها از وارثین جهانگیرخان هستند مردود است وهیچ موضوعیتی ندارد. ۵- یکی از فرزندان جهانگیرخان بنام آشیخ ویس خان بوده که ۳۰سال بعدازکوچ سلیمانی ها از لرستان به فارس به دنیاامد.وهیچ یک از فرزندانش ویانوه هایش از سرزمین بختیاری خارج نشدند ومزار انان گواه این مطلب است. ۶-یکی از نتیجه ی های آشیخ ویس خان ، آباباجان نام داشت که درسال دارای دو پسر به نام های :۱-سلطانعلی۲-شیخ ویس بود.دارای یک پسرذکوربنام غلامعلی)کارمندبازنشسته آتش نشانی ذوب آهن اصفهان). شیخ ویس متولد۱۲۹۰هجری شمسی بوده که به دلیل داشتن بیماری خاص درسال۱۳۲۰هجری شمسی دربیمارستان شرکت نفت مسجدسلیمان تحت درمان ومداوا قرارگرفت ولی بعداز چند روز بستری بیمارستان را ترک کرد واز ترس برخوردو رفتار انگلیسی ها با او ازمسجدسلیمان خارج شد.این فرضیه به دودلیل مردود است. دلیل اول:چون حاج حسن سلیمانی متولد۱۳۰۱هجری شمسی است ایشان (یعنی شیخ ویس دوم)متولد۱۲۹۰هجری شمسی است. لذا قطعا فاصله سنی هیچ پدری وفرزندش ۱۱سال نمی باشد،چون معقول وقابل پذیرش نیست. دلیل دوم:چون مزارهای پدربزرگ وپدرحاج حسن سلیمانی درروستای قنات ملک رابر استان کرمان موجودند. ۷-مرحوم حاج حسن سلیمانی متولدسال۱۳۰۱هجری شمسی بوده وکه درسال۱۳۹۶رحمت خدارفتندوسردارقاسم سلیمانی متولدسال ۱۳۳۵هجری شمسی و۱۳دیماه سال۱۳۹۸به شهادت رسیدودرگلزارشهداری کرمان به خاک سپرده شد.روحش شادویادش گرامی باد. ۲۹دی ماه۱۳۹۸.اهواز

 • محسن

  سلام استاد نمیدانم چرا عوام و تحصیل کرده های قوم لر بختیاری برایشان حجت شده که از لر جدا هستند ؟!درثانی ایران تشکیل شده از همه اقوام است و توطئه انگلیسی این فرصت تنوع فرهنگی را به تهدید بدل نموده است.اما در کل تاریخ هیچگاه لرها بمانند اقوام مدعی دیگر دنبال جدائی و استقلال و تجزیه نبوده و همیشه مدافع ایران بوده و هستند تاریخ دوره معاصر احمد پیشه وری و .....مطالعه بفرمائید.


 • ابراهیم

  با درود. زادگاه سردار سلیمانی قنات ملک نام دارد. طایفه سلیمانی و طایفه لری کرمان از نسل مین باشی ملک محمد ممسنی و گروهی از ایل لر ممسنی استان فارس هستند که به استناد کتاب تذکره صفویه کرمان در سال ۱۰۸۳ه.ق برای کمک به حاکم کرمان و بندرعباس در کرمان مامور به خدمت شدند. تذکره صفویه کرمان تالیف میرمحمد سعید مشیزی بردسیری. مقدمه و تصحیح باستاتی پاریزی نشر علم ۱۳۶۹ صفحات ۴۰۳ و ۴۰۵ سیرجان در آیینه زمان تالیف علی اکبر بختیاری انتشارات مرکز کرمان شناسی ۱۳۷۸ ص۲۴۵ در باره تبار ممسنی ایل لری کرمان مقاله مهاجرت اعراب به ایران و کرمان تالیف دکتر بهرامی مجله مطالعات ایرانی دانشگاه کرمان ۱۳۸۸ در خصوص طایفه ایرانی الاصل سلیمانی کرمان که از مهاجرین ایل لر ممسنی استان فارس بوده اند.


 • نادر از دست لُران زخم بلایی دارد

  این لرستان که چنین آب و هوایی دارد _ دشت و صحرا و جبلش حال و صفایی دارد / چشمه‌ها یک طرف و کوه نمایان جانم _ دیده را مات، که این به چه هوایی دارد / کوه کلاه، یافته، سرداب، ز قالی کوه گو _ اشترانکوه و سفیدکوه، چه نمایی دارد / به سفیدکوه و کِوَر و قصه هشتاد پهلو _ آب شیرین لُرستان چه شفایی دارد / آبشار بیشه و اَفرینه و تافش نگرم _ داروی درد من است این چه دوایی دارد / هرچه گویم سخن از چشمه و کوه، ای عاقل _ وصفشان در سخنم بَه چه صدایی دارد / ایل و تبار حسنوند و بیرانوند همگی _ پاپی و میر و بهاروند چه نوایی دارد / شرح ایل جودکی و ساکی و قائدرحمت _ بخشش لُر بزرگ نشو و نمایی دارد / ایل دلفان و دریکوند و قلاوند سخنی _ وصف اوصاف لُران صوت منایی دارد / سخن از وصف لُران، شهد و شکر، طعم دهان _ این سخن در نظرم رنگ و حنایی دارد / شیعه ‌مذهب، ز الست زاده که شیرین سخنند _ پیرو پیر طریقت چه حیایی دارد / همه از آدم و حوا، همه یک عضو بدن _ سیر تاریخ که این سابقه جایی دارد / شهرهایش چو بهشتند و هوایش چو نسیم _ وان بناها بنگر بَه چه بنایی دارد / خرم‌آباد و گریت، زاغه و ازنای دورود _ از اتابک و کریم خان، ردپایی دارد / نادر آن زاده شمشیر که مردان دلیر _ همه دانند که چه جور و جفایی دارد / شیر مردان لُر و پنجه آرش بنگر _ نادر از دست لُران زخم بلایی دارد / این غلو نیست کزین بیت سخن بشنیدی _ این حقیقت بخدا سابقه هایی دارد / دژ افلاک خرم‌آباد نمایان شده است _ هنر مرد دلیر است و نمایی دارد / وصف اوصاف لُران را همه کس نتوان گفت _ شعر خادم ز الست شوق بجایی دارد. شاعر: کریم خادمی پاپی


 • خط شکنی لُرها در عملیات حاج عمران

  رزمندگان لرستان در عملیات پیچیده《حاج عمران》نقشی محوری ایفا کردند و با تقدیم ۳۰۰ شهید، عراق بعثی را شکست دادند. شهدای هشت سال جنگ، گواهان صادق و یادگاران اراده‌های استوار و آهنین هستند که در راه ایران با خون خود سعادت و پیروزی را برای ایران رقم زدند. رزم آفرینی رزمندگان لرستانی در جنگ، نام و آوازه «فرزندان لُرستان» را بر صفحه‌های زرین تاریخ ایران ثبت کرد. عملیات حاج عمران یکی از عملیات‌های بسیار مهم دوران جنگ بود؛ عملیاتی غرورآفرین که تعداد زیادی از رزمندگان جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند و به ایران هدیه کردند تا از مرزهای کشور و ناموس ملت در برابر دشمن عراقی دفاع کنند. رزمندگان لُرستانی در عملیات حاج عمران نقش بی‌بدیلی ایفا کردند و با حضوری قدرتمندانه در این عملیات دشمن را شکست دادند؛ رژیم بعث عراق در یک دفاع متحرک با 7 تیپ و 12 گردان کماندویی به هدف بازپس‌گیری پادگان حاج عمران، تصرف شهر پیرانشهر و مناطقی از خاک ایران به منطقه حاج عمران حمله کرد. حماسه آفرینی لشگر 57 لرستان در عملیات حاج عمران نیروهای عراقی در عملیات《حاج عمران》بنا داشتند پیرانشهر را تصرف و یک جبهه جدید در منطقه کردستان ایجاد کنند، در تاریخ 23 اردیبهشت سال 65 عراق با به‌کارگیری تیپ و لشگرهای متعدد و حجم آتش سنگین توپخانه و پشتیبانی نیروهای هوایی توانست در همان ابتدای عملیات ارتفاعات 2519 را به تصرف خود درآورد که با دلاوری‌های رزمندگان ایران در این عملیات سه هزار عراقی کشته و 200 نفر اسیر شدند. در آن زمان رشادت‌ رزمندگان مؤثر نبود چراکه دشمن بعثی به‌تلافی فتح فاو با تهاجمی گسترده و با توان زیاد به پیشروی خود ادامه داد، یگان 57 لرستان که در حال تدارک برای انجام عملیات در شاخ شمیران بود برای سد پیشروی‌های خطرناک دشمن به منطقه حاج عمران فراخوان شد! نیروهای اطلاعاتی، گردان‌های پشتیبانی رزم و 7 گردان از لشگر 57 که متشکل از گردان انبیاء، محرم، شهدا، ثارالله، محبین، ابوذر، مالک اشتر بودند توانستند در کمترین زمان ممکن منطقه را شناسایی و با انجام تک شبانه از حرکت عراق جلوگیری کنند و دشمن ناکام بماند. آسمانی شدن 300 شهید لُرستانی در عملیات حاج عمران: در عملیات حاج عمران شهرستان بروجرد 88 شهید، خرم‌آباد 63، الیگودرز 63، ازنا 30، کوهدشت 18، دورود 12، سلسله 11، پلدختر 7 و دلفان 22 شهید تقدیم ایران کردند که می‌توان از شهدای والامقامی همچون شهید سیدمصطفی میرشاکی، شهید درویش علی شکارچی، شهید علیراست پیرحیاتی و شهید روح‌الله سپهوند نام برد که‌ برگ زرین دیگری را در تاریخ ایران رقم زدند. اهمیت عملیات حاج عمران در دوم خردادماه سال 65 به‌گونه‌ای است که باملاحظه متن رهبر می‌توان به اهمیت واقعه حاج عمران و رزم جانانه لشکر 57 لرستان و سخن رهبر مبنی بر اینکه《نبرد "مردان لُر" بیش از آنچه شنیدنی باشد دیدنی است》دراین عملیات پی ‌برد. متن پیام رهبرانقلاب به مناسبت شهادت شهدای حاج عمران: "سلام مرا به مردم شهیدپرور لُرستان و شهر خرم‌آباد و علمای محترم ابلاغ کنید، من رشادت و پایداری مردم غیور لُر را در وقایع اخیر و جنگ شنیده و اطلاع دارم، لیکن در سال 59 شخصاً شاهد شجاعت و دلاوری‌های داوطلبان مخلص لُرستان بودم و از نزدیک روحیه مبارز آنان را شناخته‌ام،《نبرد آنان بیش ازآنچه شنیدنی باشد، دیدنی است》تأسف عمیق و تبریک و تسلیت مرا به مناسبت وقایع حاج عمران به همه آن عزیزان، به‌خصوص به خانواده محترم شهدا ابلاغ فرمایید. امیدوارم با شهد پیروزی در آینده‌ای نه‌چندان دور کام این امت بزرگ شیرین شود." مصطفی آشنا رزمنده جنگ در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: حاج عمران عملیات سرنوشت سازی بود که اگر انجام نمی‌شد پیرانشهر زیر توپخانه دشمن قرار می‌گرفت. رزمندگان لُرستانی نقش بی‌بدیلی در دفاع مقدس داشتند. این منطقه دارای ارتفاعات بلندی بود که تیپ و لشکرهای دیگری وارد عمل شده بودند ولی نتوانستند عراق را شکست دهند که لشکر 57 لُرستان به همراه چند گردان توانست هم قله‌های ارتفاعات را بگیرد و هم چندین شهر دشمن را زیر آتش خود قرار دهند. دراین عملیات شهدای زیادی تقدیم انقلاب شد. حدود 3 گردان در این عملیات شرکت کردند، قدرتمندترین یگانی که خط را شکست لشکر 57 لُرستان بود چراکه در این منطقه کوهستانی عملیات مشکل بود ولی لشکر 57 لُرستان توانست به‌خوبی این عملیات را انجام دهد. لشکر 57 لُرستان آمادگی این عملیات را داشت چراکه رزمندگان لُر با کوه و برزن آشنا بودند و اطلاعات عملیات قوی داشتند به‌طوری‌که اطلاعات عراق را بدست آورده و توانستند قله‌ها را فتح کرده و مشرف‌به چند تا از شهرهای عراق شوند. چون شهر بندری فاو را گرفتیم دست عراق از خلیج‌فارس کوتاه شد و دشمن می‌خواست در مجامع بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشد. رزمندگان لُر مانع تصرف پیرانشهر شدند به همین منظور دشمن عملیات و دفاع متحرکی انجام داد که چند شهر ازجمله مهران و پیرانشهر را تصرف کند؛ عراق در حاج عمران حمله کرده بود و تا حدودی ارتفاعات توسط دشمن تصرف‌شده بود و نزدیک پیرانشهر شدند که به لشکر 57 لُرستان مأموریت دادند مقابله کنند تا پیرانشهر تصرف نشود. در مرحله نخست گردان مالک اشتر و به ترتیب گردان‌های ابوذر، ثارالله و محبین عملیات کردند و شب آخر نیز گردان انبیا و شهدا وارد عمل شدند که سبب شد عراق نتواند پیرانشهر را تصرف کند. گردان‌های مالک اشتر، ابوذر و ثارالله در ارتفاعات 2519 عملیات کردند و گردان شهدا و انبیا در تپه شهدا وارد عمل شدند. در این عملیات 300 نفر از رزمندگان لُرستانی به شهادت رسیدند و خیلی مجروح شدند. سرهنگ ماشاالله بازگیر، فرمانده سپاه خرم‌آباد‌: نقش‌آفرینی رزمندگان لشکر57 لُرستان در عملیات حاج عمران مثال‌زدنی بود به‌طوری‌که اگر مقاومت رزمندگان لرستان نبود قطعاً پیرانشهر به تصرف دشمن درمی‌آمد. نیروهای لُرستان برای شروع عملیات جهت بازپس گرفتن ارتفاعات شاخ‌ شمیران در قالب 7 گردان پیاده و 5 گردان تخصصی در منطقه دربندی خان حضور داشتند که طی نامه‌ای از لشکر 57 لُرستان خواسته شد که سریعاً با تمام قوا از دربندی خان بسمت منطقه حاج عمران حرکت کرده و جلوی عملیات دشمن را دراین منطقه بگیرد. فراخوان برای استقرار لشکر 57 لُرستان در حاج عمران: پس از استقرار نیروها در حاج عمران مهمات و آتش‌بار را مستقر کرده و نیروها در 700 متری ارتفاعات حضور داشتند که عراق با دو تیپ وارد عمل شد. عراق در 12 کیلومتری پیرانشهر مستقر بود و اگر پیرانشهر را تصرف می‌کرد یک منطقه آزاد برای دموکرات و کومله می‌شد لشکر 57 لُرستان مأموریت سدکردن عراق را داشت چراکه عراق با پیشروی می‌خواست روی خط مرزی ارتفاعات تمرچین مشرف بر《شهر چومان مصطفی》در عراق راه یابد. سرهنگ بازگیر گفت: رزمندگان لُرستانی 28 اردیبهشت در سه‌راهی مرگ منطقه حاج عمران مستقر و آماده عملیات شدند، در شب 29 اردیبهشت《گردان مالک اشتر ازنا》شبانه بسمت ارتفاعات 2519 حرکت کرد، شب 31 گردان ثارالله از سمت راست، گردان ابوذر از سمت چپ و گردان محبین روی ارتفاعات 2519 حرکت کردند. بنا بود《گردان انبیاء خرم‌آباد》شب بعد به‌عنوان خط‌شکن در جناح چپ، گردان شهدا به فرماندهی شهید میرشاکی در سمت راست و گردان محرم در مواضع پدافندی قبل از تپه شهدا مستقر شوند؛ گردان ذوالفقار در سه خرداد از سه‌راهی مرگ عبور کرد و قرار شد گردان انبیاء و شهدا ارتفاعات را تصرف کنند و ما جلوی پاتک‌های دشمن را بگیریم. ساعت 1:30 شب خبردار شدیم گردان‌ها درحال موفقیت هستند بنابراین به سمت تپه شهدا رفتیم، نیروها تقسیم شدند و توانستیم دوقبضه را بالا ببریم که رزم فرزندان لُرستان در این عملیات سبب پیروزی شد. سال‌ 65 و اواخر 66 در منطقه حاج عمران سه بار عملیات صورت گرفت که ایران یک‌بار هم اجازه نداد دشمن از ارتفاعات 2519 پایین بیاید؛ در عملیات حاج عمران رشادت لرستان ثابت شد. لشکر 57 معادلات عراق را به‌هم‌ریخت. عراق با هشت لشکر آمده بود درحالی‌که ما یک لشکر بودیم، دشمن شبی یک تیپ وارد عمل می‌کرد درحالی‌که ما شبی یک یا دو گردان وارد عمل می‌کردیم و در آخر ناکام ماند و شکست خورد. با 14 اتوبوس به عملیات حاج عمران رفتیم در برگشت تنها 10 اتوبوس برگشت و 300 تن از آن‌ها شهید شدند.


 • Leila.jb388

  سردار سلیمانی از قوم لر بختیاری هستند،نامه دختر سردار مهر تایید بر بختیاری بودن سردار زدند.نامه دختر سردار سلیمانی خطاب به ایل بزرگ بختیاری.


 • ایرانی عاشق سردار

  سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نه تنها متعلق به همه ایران بود بلکه متعلق به همه جهان اسلام و حتی همه آزادیخواهان و آزادگان جهان بود خداوند ایشان را با سرور و سالار شهیدان امام حسین علیه السلام محشور کند


 • Leilajb985

  نامه ی خانواده ی سردار سلیمانی به عشایر غیور بختیاری استان چهارمحال وبختیاری مهر تایید بر بختیاری بودن سردار سلیمانی است.


 • لر بختیاری ....جانم فدای ایران

  من لرم از دیار زاگرس ....از نژاد کوروش تا..مردی چون سردار سلیمانی .. من لرم پس برای ایرانم خون میدهم ...تا دست کسی به حرم آقایم رضا نرسد ... من لرم هر جا که ملتم آزرده بود برمیخیزم ...به مانند شیر زنی چو بی مریم ... آری من لرم اگر کشورم هم در آشوب بود چو آریوبرزن لر بر میخیزم .....


 • مریم

  قسمت جنوب غرب استان کرمان ،،مناطق کوهستانی هستند و ادامه رشته کوه زاگرس ،می باشد ،،و شهرها و آبادی های مرتفعی دارد و شامل شهرستان های بافت ،،بردسیر ،،رابر ،بخشی از سیرجان و جیرفت می باشد ،،،بخش ساردویه جیرفت مرتفع ترین دشت ایران با ارتفاع ۳۰۰۰متر است و لاله زار بردسیر نیز با ارتفاع ۳۰۰۰متر و شهر بافت از مرتفع ترین شهرهای ایران است ،،،،این قسمت کوهستانی ییلاق عشایر و جنوب استان که جلگه های حاصلخیز رود هلیل هستند قشلاق عشایر می باشند ، بله اقوام لر هم از قوم های مهم عشایر این منطقه هستند و کلا لهجه شهرستان های بافت ،،رابر ،،بردسیر ،،ارزویه ،،جیرفت ،،فارسی بختیاری هست ،،،لر تبار ها بیشتر در شهرستان های سیرجان ،،بافت ،رابر و خصوصا جیرفت هستند ،،،حتی نام خیابان اصلی و قدیمی جیرفت ،،،خیابان لرها است ،،،،و قوم لک و قوم های دیگری مثل عرب و ترک هم در این مناطق زندگی می کنند ،،،،،و سردار سلیمانی هم از ایل بزرگ سلیمانی هستند که لر تبارند ،،،،و بنده خودم اهل شهرستان جیرفت هستم که ییلاق ما ساردویه زیبا ،،،مرتفع ترین دشت ایران ،،با روستای قنات ملک و رابر ،،فاصله کمی دارد ،،،،جنوب غرب کرمان هم مثل بقیه مناطق عشایر نشین ،،ییلاق های خنک و زیبا با کوهای سربه فلک کشیده ،،چشمه سارها و باغ ها و دشت های زیبا هست ،،،کوه های پوشیده از ،،درختان بنه ،،اورس ،،کهکم ،،بادام کوهی و غیره ،،،،و مناطق گرمسیر قشلاقی که آن هم بسیار سرسبز و زیباست ،،،،و با رودخانه بزرگ هلیل که از کوهستان ها سرچشمه می گیرد و جلگه حاصلخیز جیرفت را آبیاری می کند ،،،،،و این باعث شده که جیرفت شهری باشد که به دلیل اهمیت و استعداد بزرگ کشاورزی و خاک حاصلخیز ،،دارای سازمان جهاد کشاورزی مستقل از استان باشد و استان کرمان ،،داری دو سازمان جهاد کشاورزی باشد ،،،،استانی که ۱۰درصد خاک ایران را دارد و ۲۵درصد باغات کشور را در خود جای داده است ،،،،متاسفانه هلیل این رود تمدن ساز هم به سرنوشت کارون و غیره دچار شده و می خواند در سرشاخه هایش سدسازی کنند و به کرمان و کویر آبرسانی کنند ،،،،شادی روح حاج قاسم ،،سردار شجاع ایران و جهان که هم ولایتی ما و افتخار ما بودند ،،صلوات


 • سپهبد شاپور آذربرزین

  «شاپور» آذربرزین ( ۱۳۰۸ خرم‌آباد – ۱۳۹۴ لوس‌آنجلس) بنیان‌گذار و فرمانده اسبق پایگاه هوایی دزفول، معاونت سابق عملیاتی نیروی هوایی و جانشین فرمانده نیروی هوائی شاهنشاهی و از نخستین فرماندهان نیروی هوایی ارتش جمهوری‌اسلامی و پس از انقلاب مدتی را زندانی بود. همچنین امیر سرتیپ مسعود بختیاری (متولد ۱۳۲۰ در تهران) از فرماندهان ارتش در جنگ ایران و عراق، استاد دانشکده فرماندهی و ستاد و از طراحان عملیات بیت‌المقدس و صاحب نشان فتح خرمشهر است.


 • Leila.jb985

  اگه هیچ کدوم از فرزندان جهانگیرخان بابادی عالی انور و نوه هاش از سرزمین های بختیاری خارج نشدند،حاج هاشم خان بابادی عالی انور فرزند محمدولی خان که حاکم الیگودرز بود مزارش الیگودرز ستآخرین مقالات