جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

شهید عبدالرسول زرین

شهید عبدالرسول زرین ، مردی که آن قدر به دل دشمن وحشت انداخت تا به "صیاد خمینی” معروف شد. شهید زرین پس از ان که به تنهایی یک تپه را که یک گردان از پس آزاد سازی آن بر نیامده بود ، تصرف کرد از جانب حاج حسین خرازی به "گردان یک نفره ” معروف شد.

شهید عبدالرسول زرین

شهید عبدالرسول زرین ، مردی که آن قدر به دل دشمن وحشت انداخت تا به "صیاد خمینی معروف شد.

شهید زرین پس از ان که به تنهایی یک تپه را که یک گردان از پس آزاد سازی آن بر نیامده بود ، تصرف کرد از جانب حاج حسین خرازی به "گردان یک نفره معروف شد.

تصویر ذیل مربوط به منطقه بستان می باشد. وقتی که تک تیرانداز ایرانی تصمیم گرفت تا یک مانع را هدف قرار دهد و به صورت همزمان یک گلوله به لاله گوش او برخورد کرد.شهید عبدرسول زرین

موضوع از این قرار بود که این شهید و یک تک تیرانداز خبره عراقی به صورت همزمان همدیگر را هدف قرار می دهند و گلوله این شهید مغز تک تیر انداز عراقی هدف قرار می دهد.

تصویر او را امام خمینی (ره) دیده بود و وقتی این شهید بزرگوار به دیدار امام رفته ، ایشان او را شناخته بود.

به سراغ چند تن از فرماندهان زمان جنگ در استان کهگیلویه وبویراحمد رفتم اما کسی اطلاعات بدرد بخوری نداشت و به کسی دیگر معرفی می کرد. بالاخره به جایی رسیدیم که بهترین گزینه بود، مسئول حفظ و نشر آثار دفاع مقدس"سرهنگ پاسدار درفشی که از قضا خواهرزاده شهید زرین تک تیرانداز معروف بود! البته بنا به دلایلی ابتدا از توضیحات طفره رفت اما بالاخره راضی شد که اطلاعاتی به ما بدهد. گویا خانواده شهید خیلی راضی به این موضوع نیستند.

سرهنگ درفشی در خصوص توضیحات روی عکس گفت که بر اساس برخی اسناد موجود تعداد شلیک های وی 3000شلیک موفق بوده است نه 700شلیک.

 

سرگذشت سخت صیاد خمینی

صیاد خمینی لقبی بود که  به اون داده بودند. در برخی سایت ها تولد شهيد عبدالرسول زرين را سال 1320 اعلام کرده اند که سرهنگ درفش با قاطعیت اعلام کرده که تولد ایشان به 1330می رسد و قطعا تاریخ تولد اعلام شده از طرف سایت ها اشتباه است.

در 4سالگي پدر و در 6سالگي مادرش را از دست داد ، سرپرستي او را دايي اش بر عهده گرفت ، در 9سالگي با بيداري فطرت حق جويانه احساس کرد حق خود و نزديکانش را ديگران پايمال کردند.

تصميم به هجرت از آن محيط پر از خان و خان زاده گرفت اين نوجوان يتيم خدا جوي در15 سالگي بعد از طي طريق کوه و دشت تنها به اصفهان رسيد و بعد از مدتي کار و تلاش تشکيل خانواده داد و در سن 27سالگي اقوامش را که در کودکي گم کرده بود پيدا کرد.

و بالاخره منزل و مغازه اي با شغل لباس فروشي در حوالي مسجد باباعلي عسگر اصفهان تهيه کرد و مرتبا و عاشقانه در خانه خدا حضور يافت و از نيايش با رب البيت و تماس با روحانيون سيري نپذيرفت ، عشق به خدا و مبلغين دين خدا و برائت از دشمنان خدا سراپاي وجود او را تسخير کرد.

به گفته سرهنگ درفشی به نقل از خود شهید: وی در تظاهرات ضد طاغوت شرکت مي کرد و مزاحمت هاي ساواک بر اراده محکم و مومنانه اش براي تحقق فرامين امام خميني (ره) کوچکترين خللي ايجاد نکرد و حتی به زندان افتاده و پس از آزادی ممنوع الخروج از اصفهان می شود و همچنین ممنوع الورود به اماکن عمومی مثل مساجد و جلسات می شود، تا اين که رژيم پوسيده ستم شاهي افول و آفتاب درخشان حکومت اسلامي طلوع نمود و همگان را از جمله شهيد زرين را به حمايت جانانه بر مي انگيخت تا اين که جنگ مستکبران و ايادي آن ها در کردستان و سپس خوزستان شروع شد.

در اين هنگام شهيد عبدالرسول زرين که افتخار عضويت در سپاه اصفهان را داشت به غرب کشور اعزام شد و مردانه و هوشيارانه به سرکوبي ضد انقلاب پرداخت.

 

گردان تک نفره

شهید حسین خرازی در مورد ایشون گفتند: او به اندازه یک گردان موثر بود.

در مواردی هم ایشون تونست به تنهایی چند تپه اشغال شده توسط عراقی ها رو تصرف کنه که اون تپه ها به نام خودشون ثبت شد.

شهيد عبدالرسول زرين که افتخار عضويت در سپاه اصفهان را داشت به غرب کشور اعزام شد و مردانه و هوشيارانه به سرکوبي ضد انقلاب پرداخت.

و بعد از آن سراسيمه به جبهه جنوب شتافت و در کنار سردار شهيد حاج حسين خرازي و سردار رحيم صفوي به نبرد پرداخت.

وي در جبهه ها نقش منحصر به فردي را ايفا کرد و در جنگ هاي نامنظم و ديگر عمليات ها به عنوان تک تير انداز ، نقش حساس و ظريف خود را بازي کرد و چنان ضربات محلکي را ماهرانه به ايادي دشمن وارد کرد که سپاه خصم را بعد از تلفات سنگين مادي و انساني دچار سر گيجه و تحير نمود.

عبد رسول زرینشهید زرین درکنار شمعخانی

 شهید عبدالرسول زرین

شهید زرین در کنار شهید خرازی

 

شهيد حاج حسين خرازي سر لشگر پر آوازه جبهه اسلام ، زرين را به خوبي مي شناخت و درباره اش حرفهاي زيادي زده است، رابطه اين دو رابطه پدر و فرزندي بوده و بارها همدوش با يکديگر صحنه هاي پر خطر و نفس گير را در کردستان و جنوب به چشم ديده اند.

زرين بارها زخمي شده بود و60 درصد از کار افتادگي داشت خرازي معافيت او را از رزم صادر کرده بود اما نشستن براي اين رزمنده دلاور معنائي نداشت ، و اگر نشستن و تسليم را مي شناخت در 15سالگي جسارت ترک موطن را نداشته و سرگردان بيابان وحشي نمي شد.

شهيد خرازي مي فرمايد: قبل از شروع جنگ تحميلي در کردستان و در گروه ضربت خيلي خوب خود را نشان داد. ديوانه دره و آوردگاه گاران شاهد دلاوري هاي اوست. گروه ضربت به فرماندهي حسين خرازي به هر وحشت کده اي سرک مي کشيد، و بارها با هنر اين پلنگ کوهستان يعني زرين از مهلکه ها گريخته و نشانه گيري هاي دقيق او ، بيشترين آسيب ها را به دشمن زده است.

تک تير انداز سرشناس نبرد، بارها آتش بار دشمن را در ارتفاعات صعب العبور ، فقط با يکبار فشار دادن ماشه تفنگ (( اس وی دی و اف پی کا)) خاموش کرده است.

با شروع جنگ تحميلي به جبهه هاي جنوب آمده وتا سال 63 به طور مداوم در اکثر عملياتهاي جنوب و غرب حضور فعال داشته است.

مسئوليتهاي مختلفي از جمله فرماندهي گردان و محور را بر عهده داشته و گروههاي مختلفي را آموزش داده و به عنوان تک تير انداز، بين گردان ها فرستاده است.

اين ادعاي بزرگي است ولي اتفاق افتاده، شوخي نيست، اين مطلب به تائيد حاج حسين خرازي رسيده است و قول اوست که به وسيله سلاح اس وی دی چند هزار دشمن بعثي را به هلاکت رسانيده و چندين فرمانده عراقي را از ميان برداشته است.

چندتپه را به تنهائي تصرف نمود، تپه هايي که زرين تصرف کرده به نام خودش نام گذاري کرده اند .

شهيد خرازي در مورد دلاوري هاي اين شهيد فرموده است: انگار که ايشان جنگي به دنيا آمده بود و در جاي ديگر ايشان را گردان تک نفره زرين خطاب کرده بودند بدين لحاظ که او به اندازه يک گردان موثر بود.

زرين بسيار ساده و صميمي بود تواضع وفروتني عجيبي تمام وجودش را فرا گرفته بود ، حتي ذره اي تکبر از او ديده نشد ، با نگاه به قامت خاکي و ظاهر بسيار ساده اش هيچکس نمي توانست باور کند که او همان تک تير انداز بزرگ است.

سرانجام روح اين مجاهد با صفا و سر باز مخلص لشگر امام حسين(ع) بعد از بارها مجروحيت و به يادگار گذاشتن 7 فرزند و ده ها نکته عبرت انگيز با عشق به حسين بن علي (ع) در عمليات خيبر به درجه رفيع شهادت نائل آمدند.

فیلم لحظه ای که در مبارزه با تک تیرانداز عراقی از ناحیه گوش مورد اصابت قرار می گیرد ولی تک تیرانداز عراقی کشته شده است.

 

4 نظر

 • لُرستانات《دارالغرور》

  بنازم مردمان پاکمان را _ تمام مردمان لر زبان را / کسانیکه اصیل و ریشه دارند _ زلال و سبز مانند بهارند / دل لر آسمانی صاف و آبی است _ دل لر اهل نیرنگ و ریا نیست / بزرگ و سر بلند و پاک و والا _ دلی پر شور دارد مثل دریا / همیشه لر جماعت هر کجا هست _ صبور و مهربان و باوفا هست / ز کنگاور گرفته تا گناوه _ دلس پاک و زلاله جور آوه / ز کلهرهای کرمانشان و لکها _ بیا تا خاک ایلام مصفا / ز خاک خانقین تا بختیاری _ دل ما مهربان و گرم و جاری / لران مینجایی و ثلاثی _ همه از نسل ایلامیم و کاسی / اگر چه دور از هم افتادیم _ دوباره در هوای اتحادیم / کریمخان ، لطفعلی خان ، آریوبرزن _ به خود میبالم از اینکه لرم من / دنا و بیستون و زردکوه است _ همیشه هر کجا لر باشکوه است.


 • گردان یک نفره

  شهید عبد الرسول زرین متولد سال ۱۳۲۰ خورشیدی در روستایی در استان لر نشین کهگیلویه و بویر احمد متولد شد و در جبهه توسط سردار شهید حسین خرازی به خاطر دقت در تیر اندازی به " گردان تک نفره" مشهور شد. او بهترین تک تیر انداز ایران در جنگ ایران و عراق بود که هفتصد ( ۷۰۰ ) شلیک موفق داشت در صورتی که کریس کابل بهترین تک تیر انداز آمریکایی فقط ۱۶۰ شلیک موفق داشته است. صدام حسین بعثی برای شکارش یک تیم ۲۰ نفری تک تیرانداز بین المللی را اجیر کرده بود و هر بار هم با تلفات سنگین بر میگشتند. او در عملیات خیبر به شهادت رسید.


 • نادر از دست لُران زخم بلایی دارد

  این لرستان که چنین آب و هوایی دارد _ دشت و صحرا و جبلش حال و صفایی دارد / چشمه‌ها یک طرف و کوه نمایان جانم _ دیده را مات، که این به چه هوایی دارد / کوه کلاه، یافته، سرداب، ز قالی کوه گو _ اشترانکوه و سفیدکوه، چه نمایی دارد / به سفیدکوه و کِوَر و قصه هشتاد پهلو _ آب شیرین لُرستان چه شفایی دارد / آبشار بیشه و اَفرینه و تافش نگرم _ داروی درد من است این چه دوایی دارد / هرچه گویم سخن از چشمه و کوه، ای عاقل _ وصفشان در سخنم بَه چه صدایی دارد / ایل و تبار حسنوند و بیرانوند همگی _ پاپی و میر و بهاروند چه نوایی دارد / شرح ایل جودکی و ساکی و قائدرحمت _ بخشش لُر بزرگ نشو و نمایی دارد / ایل دلفان و دریکوند و قلاوند سخنی _ وصف اوصاف لُران صوت منایی دارد / سخن از وصف لُران، شهد و شکر، طعم دهان _ این سخن در نظرم رنگ و حنایی دارد / شیعه ‌مذهب، ز الست زاده که شیرین سخنند _ پیرو پیر طریقت چه حیایی دارد / همه از آدم و حوا، همه یک عضو بدن _ سیر تاریخ که این سابقه جایی دارد / شهرهایش چو بهشتند و هوایش چو نسیم _ وان بناها بنگر بَه چه بنایی دارد / خرم‌آباد و گریت، زاغه و ازنای دورود _ از اتابک و کریم خان، ردپایی دارد / نادر آن زاده شمشیر که مردان دلیر _ همه دانند که چه جور و جفایی دارد / شیر مردان لُر و پنجه آرش بنگر _ نادر از دست لُران زخم بلایی دارد / این غلو نیست کزین بیت سخن بشنیدی _ این حقیقت بخدا سابقه هایی دارد / دژ افلاک خرم‌آباد نمایان شده است _ هنر مرد دلیر است و نمایی دارد / وصف اوصاف لُران را همه کس نتوان گفت _ شعر خادم ز الست شوق بجایی دارد. شاعر: کریم خادمی پاپی


 • خط‌کشی لُرها در عملیات حاج عمران

  رزمندگان لرستان در عملیات پیچیده《حاج عمران》نقشی محوری ایفا کردند و با تقدیم ۳۰۰ شهید، عراق بعثی را شکست دادند. شهدای هشت سال جنگ، گواهان صادق و یادگاران اراده‌های استوار و آهنین هستند که در راه ایران با خون خود سعادت و پیروزی را برای ایران رقم زدند. رزم آفرینی رزمندگان لرستانی در جنگ، نام و آوازه «فرزندان لُرستان» را بر صفحه‌های زرین تاریخ ایران ثبت کرد. عملیات حاج عمران یکی از عملیات‌های بسیار مهم دوران جنگ بود؛ عملیاتی غرورآفرین که تعداد زیادی از رزمندگان جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند و به ایران هدیه کردند تا از مرزهای کشور و ناموس ملت در برابر دشمن عراقی دفاع کنند. رزمندگان لُرستانی در عملیات حاج عمران نقش بی‌بدیلی ایفا کردند و با حضوری قدرتمندانه در این عملیات دشمن را شکست دادند؛ رژیم بعث عراق در یک دفاع متحرک با 7 تیپ و 12 گردان کماندویی به هدف بازپس‌گیری پادگان حاج عمران، تصرف شهر پیرانشهر و مناطقی از خاک ایران به منطقه حاج عمران حمله کرد. حماسه آفرینی لشگر 57 لرستان در عملیات حاج عمران نیروهای عراقی در عملیات《حاج عمران》بنا داشتند پیرانشهر را تصرف و یک جبهه جدید در منطقه کردستان ایجاد کنند، در تاریخ 23 اردیبهشت سال 65 عراق با به‌کارگیری تیپ و لشگرهای متعدد و حجم آتش سنگین توپخانه و پشتیبانی نیروهای هوایی توانست در همان ابتدای عملیات ارتفاعات 2519 را به تصرف خود درآورد که با دلاوری‌های رزمندگان ایران در این عملیات سه هزار عراقی کشته و 200 نفر اسیر شدند. در آن زمان رشادت‌ رزمندگان مؤثر نبود چراکه دشمن بعثی به‌تلافی فتح فاو با تهاجمی گسترده و با توان زیاد به پیشروی خود ادامه داد، یگان 57 لرستان که در حال تدارک برای انجام عملیات در شاخ شمیران بود برای سد پیشروی‌های خطرناک دشمن به منطقه حاج عمران فراخوان شد! نیروهای اطلاعاتی، گردان‌های پشتیبانی رزم و 7 گردان از لشگر 57 که متشکل از گردان انبیاء، محرم، شهدا، ثارالله، محبین، ابوذر، مالک اشتر بودند توانستند در کمترین زمان ممکن منطقه را شناسایی و با انجام تک شبانه از حرکت عراق جلوگیری کنند و دشمن ناکام بماند. آسمانی شدن 300 شهید لُرستانی در عملیات حاج عمران: در عملیات حاج عمران شهرستان بروجرد 88 شهید، خرم‌آباد 63، الیگودرز 63، ازنا 30، کوهدشت 18، دورود 12، سلسله 11، پلدختر 7 و دلفان 22 شهید تقدیم ایران کردند که می‌توان از شهدای والامقامی همچون شهید سیدمصطفی میرشاکی، شهید درویش علی شکارچی، شهید علیراست پیرحیاتی و شهید روح‌الله سپهوند نام برد که‌ برگ زرین دیگری را در تاریخ ایران رقم زدند. اهمیت عملیات حاج عمران در دوم خردادماه سال 65 به‌گونه‌ای است که باملاحظه متن رهبر می‌توان به اهمیت واقعه حاج عمران و رزم جانانه لشکر 57 لرستان و سخن رهبر مبنی بر اینکه《نبرد "مردان لُر" بیش از آنچه شنیدنی باشد دیدنی است》دراین عملیات پی ‌برد. متن پیام رهبرانقلاب به مناسبت شهادت شهدای حاج عمران: "سلام مرا به مردم شهیدپرور لُرستان و شهر خرم‌آباد و علمای محترم ابلاغ کنید، من رشادت و پایداری مردم غیور لُر را در وقایع اخیر و جنگ شنیده و اطلاع دارم، لیکن در سال 59 شخصاً شاهد شجاعت و دلاوری‌های داوطلبان مخلص لُرستان بودم و از نزدیک روحیه مبارز آنان را شناخته‌ام،《نبرد آنان بیش ازآنچه شنیدنی باشد، دیدنی است》تأسف عمیق و تبریک و تسلیت مرا به مناسبت وقایع حاج عمران به همه آن عزیزان، به‌خصوص به خانواده محترم شهدا ابلاغ فرمایید. امیدوارم با شهد پیروزی در آینده‌ای نه‌چندان دور کام این امت بزرگ شیرین شود." مصطفی آشنا رزمنده جنگ در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: حاج عمران عملیات سرنوشت سازی بود که اگر انجام نمی‌شد پیرانشهر زیر توپخانه دشمن قرار می‌گرفت. رزمندگان لُرستانی نقش بی‌بدیلی در دفاع مقدس داشتند. این منطقه دارای ارتفاعات بلندی بود که تیپ و لشکرهای دیگری وارد عمل شده بودند ولی نتوانستند عراق را شکست دهند که لشکر 57 لُرستان به همراه چند گردان توانست هم قله‌های ارتفاعات را بگیرد و هم چندین شهر دشمن را زیر آتش خود قرار دهند. دراین عملیات شهدای زیادی تقدیم انقلاب شد. حدود 3 گردان در این عملیات شرکت کردند، قدرتمندترین یگانی که خط را شکست لشکر 57 لُرستان بود چراکه در این منطقه کوهستانی عملیات مشکل بود ولی لشکر 57 لُرستان توانست به‌خوبی این عملیات را انجام دهد. لشکر 57 لُرستان آمادگی این عملیات را داشت چراکه رزمندگان لُر با کوه و برزن آشنا بودند و اطلاعات عملیات قوی داشتند به‌طوری‌که اطلاعات عراق را بدست آورده و توانستند قله‌ها را فتح کرده و مشرف‌به چند تا از شهرهای عراق شوند. چون شهر بندری فاو را گرفتیم دست عراق از خلیج‌فارس کوتاه شد و دشمن می‌خواست در مجامع بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشد. رزمندگان لُر مانع تصرف پیرانشهر شدند به همین منظور دشمن عملیات و دفاع متحرکی انجام داد که چند شهر ازجمله مهران و پیرانشهر را تصرف کند؛ عراق در حاج عمران حمله کرده بود و تا حدودی ارتفاعات توسط دشمن تصرف‌شده بود و نزدیک پیرانشهر شدند که به لشکر 57 لُرستان مأموریت دادند مقابله کنند تا پیرانشهر تصرف نشود. در مرحله نخست گردان مالک اشتر و به ترتیب گردان‌های ابوذر، ثارالله و محبین عملیات کردند و شب آخر نیز گردان انبیا و شهدا وارد عمل شدند که سبب شد عراق نتواند پیرانشهر را تصرف کند. گردان‌های مالک اشتر، ابوذر و ثارالله در ارتفاعات 2519 عملیات کردند و گردان شهدا و انبیا در تپه شهدا وارد عمل شدند. در این عملیات 300 نفر از رزمندگان لُرستانی به شهادت رسیدند و خیلی مجروح شدند. سرهنگ ماشاالله بازگیر، فرمانده سپاه خرم‌آباد‌: نقش‌آفرینی رزمندگان لشکر57 لُرستان در عملیات حاج عمران مثال‌زدنی بود به‌طوری‌که اگر مقاومت رزمندگان لرستان نبود قطعاً پیرانشهر به تصرف دشمن درمی‌آمد. نیروهای لُرستان برای شروع عملیات جهت بازپس گرفتن ارتفاعات شاخ‌ شمیران در قالب 7 گردان پیاده و 5 گردان تخصصی در منطقه دربندی خان حضور داشتند که طی نامه‌ای از لشکر 57 لُرستان خواسته شد که سریعاً با تمام قوا از دربندی خان بسمت منطقه حاج عمران حرکت کرده و جلوی عملیات دشمن را دراین منطقه بگیرد. فراخوان برای استقرار لشکر 57 لُرستان در حاج عمران: پس از استقرار نیروها در حاج عمران مهمات و آتش‌بار را مستقر کرده و نیروها در 700 متری ارتفاعات حضور داشتند که عراق با دو تیپ وارد عمل شد. عراق در 12 کیلومتری پیرانشهر مستقر بود و اگر پیرانشهر را تصرف می‌کرد یک منطقه آزاد برای دموکرات و کومله می‌شد لشکر 57 لُرستان مأموریت سدکردن عراق را داشت چراکه عراق با پیشروی می‌خواست روی خط مرزی ارتفاعات تمرچین مشرف بر《شهر چومان مصطفی》در عراق راه یابد. سرهنگ بازگیر گفت: رزمندگان لُرستانی 28 اردیبهشت در سه‌راهی مرگ منطقه حاج عمران مستقر و آماده عملیات شدند، در شب 29 اردیبهشت《گردان مالک اشتر ازنا》شبانه بسمت ارتفاعات 2519 حرکت کرد، شب 31 گردان ثارالله از سمت راست، گردان ابوذر از سمت چپ و گردان محبین روی ارتفاعات 2519 حرکت کردند. بنا بود《گردان انبیاء خرم‌آباد》شب بعد به‌عنوان خط‌شکن در جناح چپ، گردان شهدا به فرماندهی شهید میرشاکی در سمت راست و گردان محرم در مواضع پدافندی قبل از تپه شهدا مستقر شوند؛ گردان ذوالفقار در سه خرداد از سه‌راهی مرگ عبور کرد و قرار شد گردان انبیاء و شهدا ارتفاعات را تصرف کنند و ما جلوی پاتک‌های دشمن را بگیریم. ساعت 1:30 شب خبردار شدیم گردان‌ها درحال موفقیت هستند بنابراین به سمت تپه شهدا رفتیم، نیروها تقسیم شدند و توانستیم دوقبضه را بالا ببریم که رزم فرزندان لُرستان در این عملیات سبب پیروزی شد. سال‌ 65 و اواخر 66 در منطقه حاج عمران سه بار عملیات صورت گرفت که ایران یک‌بار هم اجازه نداد دشمن از ارتفاعات 2519 پایین بیاید؛ در عملیات حاج عمران رشادت لرستان ثابت شد. لشکر 57 معادلات عراق را به‌هم‌ریخت. عراق با هشت لشکر آمده بود درحالی‌که ما یک لشکر بودیم، دشمن شبی یک تیپ وارد عمل می‌کرد درحالی‌که ما شبی یک یا دو گردان وارد عمل می‌کردیم و در آخر ناکام ماند و شکست خورد. با 14 اتوبوس به عملیات حاج عمران رفتیم در برگشت تنها 10 اتوبوس برگشت و 300 تن از آن‌ها شهید شدند.آخرین مقالات