پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

گله دار

گله دار


 شهر گله دار  - جزیره ایی لرتبار در دل منطقه لارستان

دردل ایالت قدیمی لارستان و مردمان اچمی زبان در کرانه خلیج, شهری است به نام گله دار که مردمان اش به لری صحبت می کنند چرا که اصالتا چند صد سال پیش از کهگیلویه به سرکردگی کسی به نام ملا فریدون لر , بدان جا کوچیده اند و هرچند که گویا تغییر مذهب داده و سنی شده اند اما هنوز به زبان لری گپ می زنند .
شهر گله‌دار در بخش گله‌دار از توابع شهرستان مهر استان فارس در جنوب این استان و در مرز استان فارس و بوشهر واقع شده‌است این شهر... در نزدیکی منطقه باستانی فال و اسیر و آثار تاریخی تمب بت قرار دارد.

بنیان گذار این شهر ملا فریدون لُر از لرتباران کهکیلویه و بویر احمد بوده است.

 

تاریخچه گله دار

در فارسنامه ناصری تالیف حاج میرزا حسن حسینی فسایی آمده است که بلوک گله دار را در قدیم پال یا قال می گفته اند ، که از گرمسیرات فارس در جنوب شیراز بوده است که طول آن ۱۰ فرسخ (فرسنگ) و پهنای آن دو فرسخ و نیم بوده است و تا خلیج فارس بیش از چهارفرسخ فاصله ندارد . اما وجه تسمیه گله دار طبق همین سند چنین آمده است :

" ملا فریدون لر با هزار خانوار در سال ۱۰۷۰ هجری قمری در زمان سلاطین صفویه به نواحی فال آمده است و از از آنجا که به صورت ایل بودند و گله و کوسفند زیادی داشتند به منطقه فعلی گله دار کوچ کردند و پس از مدتی بزرگان آنان برای حفظ از باران و زمستان و گرمای تابستان هریک خانه ای از خشت و گل ساختند و بتدریج خانه ها زیاد شد و بر شوکت گله دار افزوده شد و بعد از مدت زمان اندکی با ریاست و حکومتی که بدست گرفتند نواحی فال را تصرف کردند و سپس برای دفع حملات دشمنان به ساختن برج و بارو پرداختند . به این ترتیب آنان هسته اولیه روستا را بوجود آوردند و به خاطر امرار معاش به دامداری و کشت و زرع پرداختند . لذا با افزایش جمعیت آنان از رونق فال کاسته شد . شمار خانه های گله دار به ۳۰۰۰ می رسید . مدیریت و اداره روستا بعد از ملا فریدون به پسرش ملا شکراله گله داری و سرانجام به احمد خان گله داری که بدست اقوام و عشیره خود کشته شد ، رسید .

اصلیت این ایل و طایفه از کهگیلویه و بویراحمد بوده که به این منطقه کوچ کرده اند و به خاطر اینکه این افراد شغلشان دامداری و دارای رمه و گله های فراوان بوده ، به گله داری معروف شدند و روستای خود را گله دار نام نهادند . اهالي منطقه ي گله دار پيرو مذهب شيعه ي اثني عشري وشماري از برادران اهل سنّت پيرو مذهب امام شافعي هستند كه در شهر گله دار وحومه مانند دهنو، هورمه، خواجه مراد، چاه محمّدحاجي و زندگي مي كنند.

صاحب فار سنامه ي ناصري معتقد است كه ((مردم گله دار موقع مهاجرت از كهگيلويه مذهب شيعه داشته اند وبه علّت مواصلت ومعاشرت با همسایگان سنی به مذهب تسنن گرویده اند .

مهاجرین گله داری در شیخ نشین های عربی همچون دوبی , قطر , کویت از قدیم حضور فعال داشته اند و از ثروتمندترین تجار آنجا هستند

طوایف گله دار

 

3 نظر

 • ebrahimazarm

  ورزشهایی که افتخار بوجود آوردن آنها مال قوم لر است اما امروز هیچ نامی از لر ندارند: 🤼‍♂ کشتی ورزشیست که افتخار آن مال قوم لر است خصوصأ کشتی فرنگی افسوس که بودجه های بسیار کمی بدان اخصاص میدهند و میدان این ورزش را هم مانند فوتبال که مهد فوتبال درمسجدسلیمان است, به استانهای دیگر کشانده اند و امروز هیچ سودو افتخاری از این ورزش نسیب قوم لر نمیشود.کشتی بختیاری هم که دو سال پیش بنام بختیاری ثبت شد بدلیل ندادن بودجه هیچ رشدی نکرد. 🏇ورزش اسب سواری بلحق مال قوم لر است چرا که لرهای کاسی صاحبان اولین اسبهای سوارکاری در جهانند اما امروز حتی اسبی با نژاد لر اصلا نمیشناسیم. 🏹در ورزش تیر اندازی با کمان نیز کلأ از دوره عیلام بهترین کمانداران جهان تا قرنها لرها بوده اند اما امروز این ورزش در استانهای لر نشین زیر ۵ درصد است و ورزش تیر اندازی با تفنگ نیز مانند تیرکمان هیچ جایگاه خاصی در استانهای لر نشین ندارد. 🎱ورزش پرتاب دیسک کاملأ ناشناخته مانده است این در صورتیست که لرها شهرت فراوانی در پرتاب سنگ دارند بگونه ای که تیمور لنگ در کتابش از جنگ با لرها چنین مینویسد:لرها آنچنان سنگ پرتاب میکردند که هرکدام از آن سنگها جان سربازانم را میگرفت. 🏔ورزش کوهنوردی از آنجایی که سرزمین لرها تمامأ کوهستانهای بلند است و چه مردها وزنهایی که قرنها وجب به وجب این کوههای سخت را زیر پا گذاشتندوکوچ کردند اما افسوس که در زمینه ورزش کوهنوردی هیچ هزینه ای برای لرها تعلق نگرفت. ⛷ورزش اسکی روی برف میتوانست جایگاه بسیار عالی در بین لرها داشته باشد چون کوهستانهای لرها در فصول مختلف سال مملو از برف است هنوزم زمستان از سایر استانها به پیست اسکیهای ما می آیند اما پیستهایی که فقط اسمشان پیست است افسوس که پیستی مجهز و حساب شده نداریم 🏊‍♂در ورزش شنا هم باز قوم ما بهترین شنا گران ایران را دارد چون کارون و دز و کرخه و خلیج فارس و... را داریم که هر روز مملو از شناگرانی نترس و قوی است اما هیچ هزینه ای آنچنانی برای جذب این شناگران لر نشد تا خود را نشان دهند. 🚣🏼‍♂ورزش قایقرانی:از دوره عیلام لرها در دریا قایق ران بوده اند و بسیار فوت و فن بلدند اما هیچ بودجه این برای این ورزش به شهرهای بندری لری تعلق نگرفته 🏋🏽‍♂وزنه از دیرباز با دستان لر آشناست چه سنگهای سنگینی که لرها در این سرزمین بلند کردند همچون وزنه های امروزی یا شاید سنگینتر اما آیا شهرهای امروزی لرها سالن وزنه برداری دارند؟اگرهم داشته باشند چند شهر بیشتر نیست. 🥊کاش ضرب بوکس جوان لر را آن قهرمانان المپیک میدیدند تا نام قهرمان برخود ننهد افسوس که هیچ کس فریاد ما را نشنید. 🚴🏽‍♂با اینکه چرخ اولین بار در تمدن عیلام اختراع شد امروز ما در زمینه دوچرخه سواری,موتور سواری و ماشین سواری یک پیست مناسب نداریم. ورزش دیگر کیوکوشینگ است که مسجدسلیمان بر حق پایتخت بهترین کیوکوشینگ کاران ایران است که آن هم بدلیل عقب راندن لرها هیچ رشدی نکرد. وبسیاری ورزش دیگر مانند شمشیر زنی,دو,پرش,


 • مژگان

  چه عالی لطفا در مورد ملافریدن لر بیشتر بنویسید پدربزرگ پدری من از نوادگان ملافریدون لر بوده و چون در زمان حیات ایشون ما به دنیا نیومده بودیم اطلاعات کاملی در مورد جدبزرگمون ملافریدون لر نداریم سپاسگزارم

 • سید

  طبق اظهارات بزرگان لر زبان اصالت گله داریهای محترم به ایل بزرگ بهمئی می رسد که در حال حاضر در غرب استان کهگیلویه و بویراحمد در شهرستانهای بهمئی و کهگیلویه و شرق استان خوزستان ،شهرستانهای بهبهان،رامهرمز،امیدیه، باغملک و ایذه و شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری مستقر هستند.


 • نظری

  ملا فریدون با هزار و اندی خانوار از طوایف و تیره های مختلف کهگیلویه قدیم(کهگیلویه و بویراحمد امروزی) به جنوب فارس مهاجرت کرد. این موضوع در زمان صفویه (شاه عباس کبیر) به دلیل درگیریهای مکرر صفویان با ایل بویری منطقه صورت گرفت. این درگیریهای سازمان یافته منجر به سومین فروپاشی ایل بویراحمد پس از حمله اعراب و حمله تیمور به ایل بویری گردید. تعدادی از عناصر انسانی ایل بویری به سرزمین های گله دار و دیگر نقاط فارس،ممسنی و رستم، بختیاری، کرانه های خلیج فارس شامل دیلم و گناوه و دشتستان و تنگستان ، ایل قشقایی و دیگر نقاط ایران مهاجرت کرده و با عناوین قائد و قائدان و بویری زندگی می کنند.آخرین مقالات