جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

کلگه زرین در مسجد سلیمان

کلگه زرین در مسجد سلیمان

تپه باستانی کلگه زرین در شهر مسجدسلیمان واقع شده و به هزاره سوم قبل از میلاد تمدن ایلام مربوط است.

در سال 1355باستان شناسان سر مجسمه ای بزرگ با مقداری سکه طلا و کتیبه ای به طول6متر و عرض4متر که بر روی صخره ای میباشد کشف کردند که نشان از آیین ابراهیمی دارد. که بیانگر پذیرش آیین ابراهیمی از سوی مردم بوده است.

توضیح کتیبه چنین است:  مادری با دامن بلند که انتهای دامن او را دو بانوی دیگر در دست دارند در حالی که طفلی بر روی دستهای خود دارد به سوی قربانگاه میبرد. از بالا و سوی مقابل او و از جانب آسمان عقابی بزرگ  بال گشوده, قوچی را به چنگال گرفته و در فاصله مادر و قربانگاه ظاهر شده است. در این محل آثاری از هخامنشی و اشکانی و ساسانی نیز به دست آمده. گویند که مرکز مالی ایلامیان مدتی در همین محل بوده.

معنی لغوی کلگه زرین به تفکیک از این قرار است: کل+گه+زرین:


کلقلعه

گه:مکان و جایگاه

زرین:طلا.

ویا برخی محققین این چنین این نام را دانسته اند: کلگه زرین:کل+گاه+ زرین: محل قوچ زرین. به معنی قربانی کردن قوچ به جای انسان.

امروزه این بنا بسیار آسیب دیده و روی آن ساختمان ساخته اند وخسارت غیر قابل جبرانی بدان وارد ساختند. این تپه در حدود ۲۵۰ مترطول و ۱۵۰متر عرض دارد. در حفاری مختصری بقایایی دیواری عظیم نمایان شده. این بنا را احتمالا در دوره الیمایید باستان به گونه ای تختگاهی مستطیل شکل بازسازی کرده اند اشیایی از قبیل یک مجسمه نیم تنه سنگی, یک حوض سنگی, یک عدد سر ستون از سنگ سفید چهار گوش و مقداری سفال در این معبد بدست آمده .میتوان قدمت برخی از صفحات آن را به دوقرن پیش از میلاد نسبت داد بخصوص که سکه الیمایید در این مکان پیدا شده است.

 

0 نظر


آخرین مقالات