جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

کلگه زرین در مسجد سلیمان

کلگه زرین در مسجد سلیمان

تپه باستانی کلگه زرین در شهر مسجدسلیمان واقع شده و به هزاره سوم قبل از میلاد تمدن ایلام مربوط است.

در سال 1355باستان شناسان سر مجسمه ای بزرگ با مقداری سکه طلا و کتیبه ای به طول6متر و عرض4متر که بر روی صخره ای میباشد کشف کردند که نشان از آیین ابراهیمی دارد. که بیانگر پذیرش آیین ابراهیمی از سوی مردم بوده است.

توضیح کتیبه چنین است:  مادری با دامن بلند که انتهای دامن او را دو بانوی دیگر در دست دارند در حالی که طفلی بر روی دستهای خود دارد به سوی قربانگاه میبرد. از بالا و سوی مقابل او و از جانب آسمان عقابی بزرگ  بال گشوده, قوچی را به چنگال گرفته و در فاصله مادر و قربانگاه ظاهر شده است. در این محل آثاری از هخامنشی و اشکانی و ساسانی نیز به دست آمده. گویند که مرکز مالی ایلامیان مدتی در همین محل بوده.

معنی لغوی کلگه زرین به تفکیک از این قرار است: کل+گه+زرین:


کلقلعه

گه:مکان و جایگاه

زرین:طلا.

ویا برخی محققین این چنین این نام را دانسته اند: کلگه زرین:کل+گاه+ زرین: محل قوچ زرین. به معنی قربانی کردن قوچ به جای انسان.

امروزه این بنا بسیار آسیب دیده و روی آن ساختمان ساخته اند وخسارت غیر قابل جبرانی بدان وارد ساختند. این تپه در حدود ۲۵۰ مترطول و ۱۵۰متر عرض دارد. در حفاری مختصری بقایایی دیواری عظیم نمایان شده. این بنا را احتمالا در دوره الیمایید باستان به گونه ای تختگاهی مستطیل شکل بازسازی کرده اند اشیایی از قبیل یک مجسمه نیم تنه سنگی, یک حوض سنگی, یک عدد سر ستون از سنگ سفید چهار گوش و مقداری سفال در این معبد بدست آمده .میتوان قدمت برخی از صفحات آن را به دوقرن پیش از میلاد نسبت داد بخصوص که سکه الیمایید در این مکان پیدا شده است.

 

1 نظر

  • مشاهیر قوم لُر

    لُر همان است که ضربه دستش دل یاران زهرای مرضیه را شاد کرد (ابو لؤلؤ پیروز نهاوندی) ... لُر همان است که نخستین بار بر علیه خلیفه جور قیام کرد و از سرزمین لُر تا مصر علم استقلال کشید (ابوسعید بن بهرام گناوه ای) … لُر همان است که نخستین عملیات دریایی ایران پس از اسلام را انجام داد (صلاح الدین محمود لُر) … لُر همان است که سنت سخاوت گذاشت و ثلث منال حکومتش را خرج مهمانان کرد (نصرت الدین احمد اتابک لُربزرگ) … لُر همان است که مرد شمشیر و قلمش خواندند (امیر جلال الدین مسعود شاه لیراوی) … لُر همان است که عادلترین پادشاه ایران خوانند (کریمخان زند ملایری) … لُر همان است که شجاع ترین و دلیرترین شاهزاده تاریخ ایران گفتندش (لطفعلی خان زند) … لُر همان است که فاتح قندهار و سند و دهلی در زمان نادرشاه افشار بود (فوج کهگیلویه و بختیاری در لشکر نادرشاه افشار) … لُر همان است که شعر و مدح اهل بیت اش بر تارک ادبیات ایران میدرخشد (عمان سامانی) … لر همان فاتح تهران و سردار مشروطیت است (حاج علی قلی خان سردار اسعد بختیاری) … لُر همان پایه گذار شیعه اصولی در جهان تشیع است (آیت الله وحید بهبهانی) … لُر همان است که پوزه استعمار پیر را به خاک مذلت سایید (رئیسعلی دلواری و دلیران تنگستان و دشتستان و سواران بختیاری) … لُر همان است که دمار از ارتش رضاخانی درآورد (کی لهراسب باطولی و دلیران بویراحمد و خوانین لرستان) … لُر همان است که زنانش هنگ نظامی بریتانیای کبیر را شکست داد (زنان لُرده دشتستان) … لُر همان است که تنها کسی بود که در مقابل کشف حجاب رضاخانی قیام مسلحانه کرد (خدا کرم خان بهمنی) …لُر همان است که شجاعت و سخاوت و دیانت را توأمان داشت و زیر بار دو پهلوی نرفت (علی سمیل فخرایی دشتی) … لُر همان است که عالیترین مرجع جهان تشیع بود (آیت الله سیدحسین بروجردی) … لُر همان است که شجاعانه مقابل شاه ایستاد و پیام مرجعیت را به شاه رسانید (آیت الله کمالوند) … لُر سردار شهید محمد بروجردی است … لُر سردار شهید نعمت سعیدی است … لُر تیمسار غضنفر آذرفر فاتح حاج عمران و کربلای ۷ است ... لُر هزاران شهید و آزاده دفاع از ایران است ... لُر دکتر عبدالحسین زرینکوب، دکتر جعفرشهیدی، دکتر مهرداد اوستا، پروفسور سکندر بهاروند، دکتر علی‌محمد رنجبر، دکترمحمدمهدی فولادوند، دکترشاموربختیار و هزاران دانشمند و استاد و دکتر و مهندس است … به آن دلقکان یاوه گو می‌گوییم؛ ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگاه توست … عرض خود میبری و زحمت ما میداری.آخرین مقالات