پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

شیمبار و شلا

شیمبار و شلا

منطقه باستانی وحفاظت شده شیمبار وشلا در بخش اندیکای مسجدسلیمان واقع است که یکی از ناشناخته ترین مکانهای ایران بخصوص تمدن ایلام میباشد. در شیمبار دهها نقش برجسته با کتیبه ها از تمدن ایلام وجود دارد که هنوز ترجمه نشده اند بر بلندای قله جزیره مانند قلندرون که وسط شط شیمبار است آثار بنای بزرگ ایلامی دیده میشود که پناه گاه خوبی برای آنان بوده وبه قلعه اندرون معروف گشته است.

این منطقه به خاطر آب فراوان و کوههای سخت وجنگلهای انبوه مناسب ترین پناه گاه برای ایلامیان بوده است. در روی کوه دلا در تنگ سنان در غرب شط شیمبار نقش برجسته بزرگی از

الیمایی ها وچندین نقش برجسته دیگر با کتیبه وجود دارد که تا کنون دها مجسمه و سکه و اشیاء گران قیمت ایلامی در این منطقه یافته شده که متاسفانه بیشترشان توسط دلالان به فروش رسیده اند.

در جنوب شط تونلی بنام تونل نگین حفر شده که آب شط شیمبار را به دره زیبا و ناشناخته ی شلا انتقال میدهد این تونل به دستور دختر پادشاه الیمایی که نام او نگین بود در دل سنگ های سخت به طول سیصدمتر و ارتفاع شش متر حفر گردیده واین خود از عجایب ناشناخته ایران باستان است که آب پس از طی تونل نگین سرازیر میشود که تبدیل به آبشار بزرگ نگین میشود که ابتدای دره شلا میباشد، شلا نام همسر اینشوشیناک پادهشاه مقتدر ایلامیست که از ادوار مختلف تاریخ ایلام و الیمایی آثار فراوانی دارد. از جمله کاخ بزرگ ارکی که تنها کاخ موجود از تمدنهای ایلامی و الیمایی است با طاق های زیبای قوسی از جنس سنگ که ناشناخته ترین کاخ ایران است.وبعد از چغازنبیل بزرگترین بنای ایلامیست همراه با دیواری حفاظتی سنگی و بلند و به طول چندین کیلومتر در اطراف کل شلا، وجود کتیبه هایی در روی صخرهای کنار کاخ با حداقل بیست سطر که هنوز ترجمه نشده اند ، وجود سه آسیاب آبی بزرگ در کنار رود خانه شلاکه نشانگر جمعیت زیاد مردم در آن دوره در شلا بوده که امروزه بازسازی شده اند. وجود تپه ای باستانی که شبیه به یک شهر باستانیست که چندین جای تپه سوراخ هایی نفر رو در دل سنگ حفر شده است، وجود چندین نقش برجسته در روی کوههای اطراف، وجود برد گوری و گورستانی باستانی در مرکز شلا و همچنین یکی از اولین کوره های ذوب آهن ایلامی در شلا موجود میباشد. بسیاری مجسمه وسکه و... از جمله یک اردک طلا به اندازه اردک معمولی در شلا کشف شده که متاسفانه همگی ربوده شده اند. شلا از سمت شرق با روستای باستانی سوسن همسایه است. در انتهای شلا آب سد شهیدعباسپور است که با قایق به ایذه میرسید.

ما مانده ایم با این همه تمدن و فرهنگ با ارزش از مردمان عیلامی ـ الیمایی در مناقط لرنشین بخصوص بختیاری چرا عده ای ندانسته چشم میبندند و دهان باز میکنند و خود را به تاریخ مردمانی مهاجر یعنی آریایی نسبت میدهند که با فرهنگ مردم لر و عیلامی بیگانه بودند و هرچی داشتند از مردم عیلام اقتبارس کردند. 

یاد آن حرف پرفسور گریشمن افتادم که راجب سرزمین بختیاری میگوید: من جای جای سرزمین بختیاری نبود که پا نزارم و عیلام را نبینم.

 

نقش برجسته شلا

 

تونل نگین

 

ابشار شیمبار

 

منطقه شلا 6

 

منطقه شلا 1

 

منطقه شلا 3

 

منطقه شلا 3

 

منطقه شلا 4

 

منطقه شلا 5

 

 

منطقه حفاظت شده شیمبار

0 نظر


آخرین مقالات