شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

شیمبار و شلا

شیمبار و شلا

منطقه باستانی وحفاظت شده شیمبار وشلا در بخش اندیکای مسجدسلیمان واقع است که یکی از ناشناخته ترین مکانهای ایران بخصوص تمدن ایلام میباشد. در شیمبار دهها نقش برجسته با کتیبه ها از تمدن ایلام وجود دارد که هنوز ترجمه نشده اند بر بلندای قله جزیره مانند قلندرون که وسط شط شیمبار است آثار بنای بزرگ ایلامی دیده میشود که پناه گاه خوبی برای آنان بوده وبه قلعه اندرون معروف گشته است.

این منطقه به خاطر آب فراوان و کوههای سخت وجنگلهای انبوه مناسب ترین پناه گاه برای ایلامیان بوده است. در روی کوه دلا در تنگ سنان در غرب شط شیمبار نقش برجسته بزرگی از

الیمایی ها وچندین نقش برجسته دیگر با کتیبه وجود دارد که تا کنون دها مجسمه و سکه و اشیاء گران قیمت ایلامی در این منطقه یافته شده که متاسفانه بیشترشان توسط دلالان به فروش رسیده اند.

در جنوب شط تونلی بنام تونل نگین حفر شده که آب شط شیمبار را به دره زیبا و ناشناخته ی شلا انتقال میدهد این تونل به دستور دختر پادشاه الیمایی که نام او نگین بود در دل سنگ های سخت به طول سیصدمتر و ارتفاع شش متر حفر گردیده واین خود از عجایب ناشناخته ایران باستان است که آب پس از طی تونل نگین سرازیر میشود که تبدیل به آبشار بزرگ نگین میشود که ابتدای دره شلا میباشد، شلا نام همسر اینشوشیناک پادهشاه مقتدر ایلامیست که از ادوار مختلف تاریخ ایلام و الیمایی آثار فراوانی دارد. از جمله کاخ بزرگ ارکی که تنها کاخ موجود از تمدنهای ایلامی و الیمایی است با طاق های زیبای قوسی از جنس سنگ که ناشناخته ترین کاخ ایران است.وبعد از چغازنبیل بزرگترین بنای ایلامیست همراه با دیواری حفاظتی سنگی و بلند و به طول چندین کیلومتر در اطراف کل شلا، وجود کتیبه هایی در روی صخرهای کنار کاخ با حداقل بیست سطر که هنوز ترجمه نشده اند ، وجود سه آسیاب آبی بزرگ در کنار رود خانه شلاکه نشانگر جمعیت زیاد مردم در آن دوره در شلا بوده که امروزه بازسازی شده اند. وجود تپه ای باستانی که شبیه به یک شهر باستانیست که چندین جای تپه سوراخ هایی نفر رو در دل سنگ حفر شده است، وجود چندین نقش برجسته در روی کوههای اطراف، وجود برد گوری و گورستانی باستانی در مرکز شلا و همچنین یکی از اولین کوره های ذوب آهن ایلامی در شلا موجود میباشد. بسیاری مجسمه وسکه و... از جمله یک اردک طلا به اندازه اردک معمولی در شلا کشف شده که متاسفانه همگی ربوده شده اند. شلا از سمت شرق با روستای باستانی سوسن همسایه است. در انتهای شلا آب سد شهیدعباسپور است که با قایق به ایذه میرسید.

ما مانده ایم با این همه تمدن و فرهنگ با ارزش از مردمان عیلامی ـ الیمایی در مناقط لرنشین بخصوص بختیاری چرا عده ای ندانسته چشم میبندند و دهان باز میکنند و خود را به تاریخ مردمانی مهاجر یعنی آریایی نسبت میدهند که با فرهنگ مردم لر و عیلامی بیگانه بودند و هرچی داشتند از مردم عیلام اقتبارس کردند. 

یاد آن حرف پرفسور گریشمن افتادم که راجب سرزمین بختیاری میگوید: من جای جای سرزمین بختیاری نبود که پا نزارم و عیلام را نبینم.

 

نقش برجسته شلا

 

تونل نگین

 

ابشار شیمبار

 

منطقه شلا 6

 

منطقه شلا 1

 

منطقه شلا 3

 

منطقه شلا 3

 

منطقه شلا 4

 

منطقه شلا 5

 

 

منطقه حفاظت شده شیمبار

1 نظر

  • مشاهیر قوم لُر

    لُر همان است که ضربه دستش دل یاران زهرای مرضیه را شاد کرد (ابو لؤلؤ پیروز نهاوندی) ... لُر همان است که نخستین بار بر علیه خلیفه جور قیام کرد و از سرزمین لُر تا مصر علم استقلال کشید (ابوسعید بن بهرام گناوه ای) … لُر همان است که نخستین عملیات دریایی ایران پس از اسلام را انجام داد (صلاح الدین محمود لُر) … لُر همان است که سنت سخاوت گذاشت و ثلث منال حکومتش را خرج مهمانان کرد (نصرت الدین احمد اتابک لُربزرگ) … لُر همان است که مرد شمشیر و قلمش خواندند (امیر جلال الدین مسعود شاه لیراوی) … لُر همان است که عادلترین پادشاه ایران خوانند (کریمخان زند ملایری) … لُر همان است که شجاع ترین و دلیرترین شاهزاده تاریخ ایران گفتندش (لطفعلی خان زند) … لُر همان است که فاتح قندهار و سند و دهلی در زمان نادرشاه افشار بود (فوج کهگیلویه و بختیاری در لشکر نادرشاه افشار) … لُر همان است که شعر و مدح اهل بیت اش بر تارک ادبیات ایران میدرخشد (عمان سامانی) … لر همان فاتح تهران و سردار مشروطیت است (حاج علی قلی خان سردار اسعد بختیاری) … لُر همان پایه گذار شیعه اصولی در جهان تشیع است (آیت الله وحید بهبهانی) … لُر همان است که پوزه استعمار پیر را به خاک مذلت سایید (رئیسعلی دلواری و دلیران تنگستان و دشتستان و سواران بختیاری) … لُر همان است که دمار از ارتش رضاخانی درآورد (کی لهراسب باطولی و دلیران بویراحمد و خوانین لرستان) … لُر همان است که زنانش هنگ نظامی بریتانیای کبیر را شکست داد (زنان لُرده دشتستان) … لُر همان است که تنها کسی بود که در مقابل کشف حجاب رضاخانی قیام مسلحانه کرد (خدا کرم خان بهمنی) …لُر همان است که شجاعت و سخاوت و دیانت را توأمان داشت و زیر بار دو پهلوی نرفت (علی سمیل فخرایی دشتی) … لُر همان است که عالیترین مرجع جهان تشیع بود (آیت الله سیدحسین بروجردی) … لُر همان است که شجاعانه مقابل شاه ایستاد و پیام مرجعیت را به شاه رسانید (آیت الله کمالوند) … لُر سردار شهید محمد بروجردی است … لُر سردار شهید نعمت سعیدی است … لُر تیمسار غضنفر آذرفر فاتح حاج عمران و کربلای ۷ است ... لُر هزاران شهید و آزاده دفاع از ایران است ... لُر دکتر عبدالحسین زرینکوب، دکتر جعفرشهیدی، دکتر مهرداد اوستا، پروفسور سکندر بهاروند، دکتر علی‌محمد رنجبر، دکترمحمدمهدی فولادوند، دکترشاموربختیار و هزاران دانشمند و استاد و دکتر و مهندس است … به آن دلقکان یاوه گو می‌گوییم؛ ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگاه توست … عرض خود میبری و زحمت ما میداری.آخرین مقالات