شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

محسن رضایی

محسن رضایی (زاده ۱۰ شهریور ۱۳۳۳ مسجدسلیمان) (نام هنگام تولد سبزوار رضایی میرقائد) نظامی، اقتصاددان، استاد دانشگاه و سیاستمدار ایرانی است، که از اعضای ارشد و بنیانگذار سپاه پاسداران می‌باشد و هم‌اکنون به‌عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، همچنین مدرس دانشگاه امام حسین، فعالیت می‌کند.

محسن رضایی

رضایی در فاصله سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۶ برای مدت ۱۶ سال، فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را برعهده داشت و مؤسس دانشگاه امام حسین، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، مؤسس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله، مؤسس نیروهای سه‌گانه سپاه (نیروی زمینی، هوایی و دریایی سپاه پاسداران) است.

رضایی از پایه‌گذاران گروه منصورون، در اوایل دهه ۱۳۵۰ بود و پس از انقلاب ۱۳۵۷ نیز از افراد پایه‌گذار سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به‌شمار می‌آمد که ائتلافی متشکل از ۷ گروه مسلحِ مسلمان بود که به دعوت مرتضی مطهری برای رویارویی با سازمان مجاهدین خلق، تأسیس شد. وی عضو هیئت ۱۲ نفره تدوین اساسنامه سپاه در زمستان ۵۷ بود و در اردیبهشت سال ۱۳۵۸ با نظر روح‌الله خمینی واحد اطلاعات سپاه را تأسیس کرد و اولین فرمانده این واحد از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۳ بود. وی در سال ۱۳۶۰ با حکم روح‌الله خمینی به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد و در ۱۳۷۶ پس از استعفا از فرماندهی سپاه و کناره‌گیری از فعالیت‌های نظامی، به عنوان عضو و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد.

محسن رضایی در دهم شهریور ۱۳۳۳ به هنگام کوچ ایل بختیاری به سوی قشلاق در روستای بنه‌وار بابااحمد، از توابع شهرستان مسجدسلیمان در استان خوزستان زاده شد.

 

فرماندهی سپاه پاسداران

محسن رضایی و محمد بروجردی از اعضا تیم حفاظت روح‌الله خمینی بودند که به کوشش مرتضی مطهری، پس از بازگشت خمینی به ایران تشکیل شده بود. این آشنایی مختصر باعث گردید که در شهریور ۱۳۶۰، روح‌الله خمینی وی را به فرماندهی کل سپاه پاسداران منصوب نماید. او پنجمین فرمانده کل سپاه بعد از جواد منصوری، عباس دوزدوزانی، مرتضی رضایی و عباس آقازمانی (ابوشریف) بود.

 

تحول در اوضاع جنگ

با انتصاب رضایی در سال دوم جنگ، ایران در چهار عملیات پی در پی در عملیات‌های طریق القدس، ثامن الائمه، فتح المبین و بیت‌المقدس توانست بخش قابل توجهی از اراضی اشغال شده را آزاد و به مرزهای بین‌المللی برسد. غلامعلی رشید، جانشین سابق ستاد کل نیروهای مسلح ایران دربارهٔ تحوّل مدیریتی می‌گوید:

در سال نخست جنگ، (شهریور ۵۹ تا شهریور ۶۰) حسنی سعدی، قاسم سلیمانی، موسوی قوی‌دل و عزیز جعفری و عده‌ای دیگر بودیم اما آن تفکر خلاق که بتواند ما را جمع کند وجود نداشت. شهید صیاد شیرازی هم بود و محسن رضایی هم بود ولی این‌ها در رأس قدرت سپاه و ارتش نبودند. یاد مطلبی تاریخی افتاده‌ام. می‌گویند وقتی که نادر قوای خود را بسیج کرد و به کوبیدن نیروهای محمود افغان ادامه داد تا رسید به اطراف مورچه خورت اصفهان، دید سربازی خیلی عالی می‌جنگد. خود را رساند به او گفت، فلانی پس در این چند سال گذشته تو کجا بودی که این محمود افغان اینطور آمد تا اصفهان؟ آن سرباز گفت: من بودم نادر نبود! می‌خواستم همین نکته را اشاره کنم در سال دوم تحولی متأثر از تفکر و عزم و اراده فرماندهان بزرگوار ما پدید آمد که آن سرآغاز پیروزی‌ها شد.»

غلامعلی رشید دربارهٔ نبوغ جنگی و مدیریتی محسن رضایی می‌گوید:

 

سرعت فهم و نفوذ کلام فرمانده جوان سپاه سبب می‌شد که در میان سایر فرماندهان برتری و فاصله مشهودی داشته باشد، حلم، صبر، زیرکی، فهم عمیق و درک راهبردی و تاکتیکی از تحرکات دشمن و فرماندهی مقتدرانه بر مجموعه‌های سپاه از خصوصیات ویژه و برجسته ایشان بود بسیاری از فرماندهان و سرداران و امیران در تفکر راهبردی، فرماندهی، مدیریت بحران، بن‌بست شکنی و بسیج نیروها و امکاناتی همچون سیل بنیان‌کن و پای کار آوردن آن‌ها علیه دشمن، به گرد پای آقا محسن نخواهند رسید و درخشان‌ترین عملیات‌های جنگی خود را باید از او تقلید کنند، در آینده در نیروهای مسلح، کارها و اقدامات آقا محسن رضایی به عنوان یک سبک و مکتب دفاعی خواهد ماند و فرماندهان آینده با غرور باید کارها را «محسن وار» انجام دهند.»

«به‌طور معمول طرح‌هایی که آقا محسن پس از مشورت با برادران می‌داد برخاسته از یک تدبیر و طرح تازه و ابتکاری بود که در ذات خود سرعت عمل، ضربات غیرمنتظره و راهکارهای غیرقابل تصور برای دشمن داشت و غالباً دشمن را مبهوت و مغلوب می‌کرد. قدرت استدلال و تخیل عجیبی داشت و تشخیص‌های او گاهی بر اطلاعاتی‌ترین فرماندهان مثل شهید حسن باقری غلبه می‌کرد».

 

اقدامات و اصلاحات

تأسیس دانشگاه امام حسین

تأسیس قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا

تأسیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله

تأسیس نیروهای سه‌گانه سپاه (نیروی زمینی، هوایی و دریایی سپاه پاسداران)

 

نظر فرماندهان سپاه

نظر فرمانده کل قوا

سید علی خامنه‌ای در سال ۱۳۷۶ پس از کناره‌گیری محسن رضایی از فرماندهی سپاه، در حکم دبیری او می‌نویسد: «شما حقاً در این مدت همه استعدادهای خود را بکار انداختید تا سازمانی را که عظمت و کارایی و فداکاری و نشاط انقلابی آن، چشم تحلیل‌گران جهان را هم به خود متوجه ساخته‌است، از مجموعه‌ای از جوانان ایثارگر و عاشق اسلام و انقلاب و امام پدیدآورید و به رشد و بالندگی برسانید.»

 

نظر غلامعلی رشید

غلامعلی رشید، که از فرماندهان عالی‌رتبه نظامی ایرانی است و هم‌اینک فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا را برعهده دارد، در مقدمه کتاب «جنگ به روایت فرمانده» در خصوص محسن رضایی می‌گوید:

«برای عملیات طریق‌القدس آماده می‌شدیم این‌جانب به همراه شهید حسن باقری و برادر رحیم صفوی دربارهٔ گره‌های مواصلاتی به نظر واحدی رسیدیم لیکن در جلسه با آقا محسن ایشان آنچنان با استدلال و منطق نظامی قوی با ما بحث کرد که منطق او بر ما برتری یافت آن‌گونه که شهید حسن باقری پس از اتمام جلسه به من گفت آقا رشید! آقا محسن فرماندهی خودش را در این جلسه به همه ما اثبات کرد، او فرماندهی بزرگ است و خواهد بود. او در این مقدمه می‌افزاید بسیاری از فرماندهان و سرداران و امیران، در تفکر راهبردی و فرماندهی، مدیریت بحران، بن‌بست شکنی و بسیج نیروها و امکانات همچون سیل بنیان‌کن و پای کار آوردن آن‌ها علیه دشمن، به گرد پای آقا محسن نخواهند رسید و درخشان‌ترین عملیات‌های جنگی خود را باید از او تقلید کنند. در آینده در نیروهای مسلح، کارها و اقدامات آقا محسن رضایی به‌عنوان یک سبک و مکتب دفاعی خواهد ماند و فرماندهان آینده با غرور باید کارها را «محسن وار» انجام دهند.

و در ادامه، رشید می‌گوید: «برای اینکه عده‌ای نگویند فلانی مبالغه می‌کند تنها اندکی از ویژگی‌ها و خصوصیات برجسته محسن رضایی را یادآوری کردم».

 

نظر حسن باقری

حسن باقری جوان‌ترین فرماندهِ ایران در دوران جنگ ایران و عراق بود. وی به‌عنوان جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه نقش مهمی در موفّقیّت نیروهای ایران در عملیات‌های فتح‌المبین و رمضان، همچنین بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر داشت. غلامعلی رشید می‌گوید حسن باقری در زمان فرماندهی، یکی از برجسته‌ترین عناصر اطلاعاتی بود، به‌طوری‌که برادر محسن رضایی، همواره به نظریات اطلاعاتی وی تکیه می‌کرد.

چند ماهی از انقلاب نگذشته بود که گروه فرقان شروع به ترور انقلابیون از جمله مطهری و دیگران کردند. محسن رضایی جمعی از جوانان انقلابی را گرد هم جمع کرده و یک واحد اطلاعات درست کرد، روزی آیت‌الله خامنه‌ای جوانی را پیش او می‌فرستد به نام غلامحسین افشردی. محسن رضایی می‌گوید: «با او مصاحبه کردم، نظرم را جلب کرد و کار با او را شروع کردیم. به او گفتم از فردا اسم تو حسن باقری است. پیشرفت خوبی کرد. جنگ که شروع شد او را به جبهه فرستادم. وقتی فرماندهی سپاه را به عهده گرفتم دست راست مرا در جبهه به عهده داشت و به یکی از فرماندهان بزرگ ایران تبدیل شد.»

 

پیش‌بینی تحریم‌های اقتصادی آمریکا

 

سند منتشر شده از دست‌نوشته‌های حسن باقری از سخنان محسن رضایی دربارهٔ پیش‌بینی تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران

حسن باقری در دفتر خاطرات خود در تاریخ ۱۳/۱۱/۶۶ سخنانی از محسن رضایی نوشته‌است که پیش‌بینی وی دربارهٔ تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران را نشان می‌دهد. این دست نوشته ۲۸ سال بعد منتشر شد، در بخشی از این نوشته آمده‌است: «صحبت برادر محسن: آمریکا همان‌طور که از منافقین و بنی‌صدر به نتیجه نرسید از این جنگ، هم به نتیجه نخواهد رسید ولی بعد از جنگ دو کار علیه ما انجام خواهند داد، اول اینکه ایران را محاصره اقتصادی می‌کنند و دوم اینکه اعراب را به جای اسرائیل روبه‌روی ما قرار خواهند داد.»

 

ماجرای سیلی به صیاد شیرازی

محسن رضایی اوایل انقلاب اسلامی در اولین روزهای اسفند ماه سال ۵۷، به دنبال نیروهای متعهد و متدین در ارتش می‌گردد و با تهیه فهرست‌هایی از افراد وفادار به انقلاب، درصدد تماس با آن‌ها می‌شود. در آن زمان فهرستی از اصفهان به وی پیشنهاد می‌شود و از جمله کسانی که اسمشان در آن فهرست دیده می‌شد، علی صیاد شیرازی بود. پس از چند ماه و بعد از اینکه برای دولت موقت مشکلاتی پدید آمد، در کردستان نیز حادثه حمله اعضا حزب دمکرات به سنندج و مهاباد اتفاق افتاد. در آن زمان بنی صدر نقش فعالی در نیروهای مسلح بر عهده داشت و در واقع تعیین‌کننده فرماندهان مناطق برای مقابله با حوادث کشور بود. محسن رضایی دربارهٔ او می‌گوید:

بنده و بردار شهیدم صیاد شیرازی سال‌ها در یک سنگر و در حساس‌ترین دوران تاریخ ایران یعنی دفاع مقدس در کنار یکدیگر حضور داشتیم. پایداری و استقامت شهید صیاد شیرازی بر مواضع ارزشی در بین نیروهای ارتشی یکی از ویژگی‌های بارز شهید بود، البته بسیاری از ارتشی‌های ما بودند که با وجود اینکه پیش از انقلاب وارد ارتش شده بودند، اما وفاداری خود را به اسلام و انقلاب به اثبات رسانده بودند.

محسن رضایی، کتاب راه، ناشر مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، حسین اردستانی

 

پس از آغاز جنگ، حکومت عراق تلاش زیادی برای ایجاد شایعه بین ارتش و سپاه انجام می‌دهد، رادیو بغداد در برنامه‌ای اعلام می‌کند محسن رضایی به علت شدت اختلاف با صیاد شیرازی به وی سیلی زده‌است. محسن رضایی می‌گوید: «پس از عملیات والفجر مقدماتی یک روز با شهید صیاد در قرارگاه بودیم که شنیدیم رادیو بغداد می‌گفت که بین رضایی و صیاد شیرازی درگیری فیزیکی رخ داده، تا این جمله را از رادیو بغداد شنیدیم به ناکارآمدی جنگ روانی و استیصال دشمن بعثی خندیدم.»

 

چالش‌های سیاسی فرماندهی جنگ

در پی اعلام تعلیق فعالیت حزب جمهوری اسلامی و زایش دو جناح چپ و راست در جمهوری اسلامی اختلافات سیاسی در حاکمیت به‌ویژه بین رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر افزایش یافت و دامنه این اختلافات به جبهه‌های جنگ و سطوح فرماندهی سرایت کرد.

محسن رضایی در ۹ اردیبهشت ۱۳۶۶ در نامه‌ای به احمد خمینی با ذکر دلایلی چون امکانات کم و پشتیبانی ضعیف و پیش‌بینی اینکه نیروهای ایرانی بدون رفع این مشکلات تلفات سنگینی خواهند داد از مقام فرماندهی کل سپاه استعفا داد. آقای رضایی در استعفانامه خود نوشت که «علیرغم مقاومت‌های زیاد در مقابل مشکلات و نارسایی‌های میدان نبرد (که عمدتاً ناشی از افراد و عوامل داخلی جامعه و مسئولین کشور بوده‌اند)، مجبور به استعفا شده‌است.» روح‌الله خمینی با استعفای محسن رضایی مخالفت کرد و او تا سال ۱۳۷۶ در فرماندهی کل سپاه باقی ماند.

 

عملیات کربلای ۴ و ۵

یکی از چالش‌های مدیریتی محسن رضایی در دوران فرماندهی جنگ، عملیات کربلای ۴ و ۵ است؛ محسن رضایی و بعضی از فرماندهان مانند سردار محمد کوثری، عملیات کربلای ۴ و ۵ را بهم پیوسته می‌دانند در مجموع آن را نسبتاً موفق می‌دانند چرا که این دو عملیات به آزادسازی ۱۵۰ کیلومتر مربع خاک کشور، تصرف جزایر مهم بوآرین، فیاض، ام‌الطویل، تصرف شهرک دوعیجی، رودخانه دوعیجی، نهر جاسم و قسمتی از جاده شلمچه بصره منجر گردید.

هنگامی که عملیات شروع شد، نیروها بعد از گذشت چند ساعت با مشکل عجیبی روبرو شدند؛ در منطقه شلمچه جبهه باز شد ولی در منطقه خرمشهر و آبادان دشمن مقاومت عجیبی می‌کرد. محسن رضایی تصمیم می‌گیرد باقی نیروها از شلمچه ادامه تک بدهند ولی اکثر لشگرها در خرمشهر و آبادان بودند و برای انتقال به شلمچه و توجیه شدن و آمادگی پیدا کردن چند روز وقت می‌خواستند و از طرف دیگر دشمن در کل منطقه هوشیار شده و او هم نیروهایش را روبروی نیروهای ایرانی می‌آورد؛ بنابراین از نزدیکی‌های صبح به نیروها دستور داده شد که عملیات را متوقف کنند و به عقب برگردند و نیروها تقریباً تا قبل از ظهر به عقب برگشتند و دوازده روز بعد بلافاصله عملیات کربلای پنج را در منطقه عمومی شلمچه اجرا کردند که منجر به آزادسازی ۱۵۰ کیلومتر از اراضی ایران و بعضی تصرفات دیگر گردید و از تلخی مرحله اول عملیات کاسته شد.

 

تحصیلات

محسن رضایی در سال ۱۳۵۲ در رشته مهندسی مکانیک وارد دانشگاه علم و صنعت شد، اما به دلیل فعالیت‌های سیاسی و شرکت در برنامه‌های انقلاب اسلامی، تحصیل را رها کرد.

پس از پایان جنگ ایران و عراق، به دانشگاه علم و صنعت بازگشت ولی بار دیگر تحصیلات مهندسی خود را نیمه‌کاره گذاشت و در سال ۱۳۶۹ در مقطع کارشناسی اقتصاد در مرکز آموزش سازمان برنامه و بودجه تحصیلات خود را از ابتدا آغاز کرد. وی کارشناسی ارشد اقتصاد را از دانشگاه تهران اخذ نمود. سپس موفق شد در سال ۱۳۷۹ مدرک دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه تهران دریافت نماید.

 

فعالیت سیاسی

محسن رضایی در بنیاد توسعه پایدار

محسن رضایی در پی استعفاء از فرماندهی سپاه پاسداران در سال ۱۳۷۶ از حضور در کلیه نیروهای نظامی نیز کناره‌گیری نمود و وارد دنیای سیاست شد. در سال ۱۳۷۶ با حکم علی خامنه‌ای، به سمت دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد و از سال ۱۳۷۹ نیز ریاست کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده گرفت. محسن رضایی در این سال‌ها فعالیتش را در مجمع تشخیص مصلحت نظام متمرکز کرده‌است. از فعالیت‌های وی در مجمع تشخیص، می‌توان به تدوین سند چشم‌انداز بیست ساله ایران و کمک به اصلاح قانون سرمایه‌گذاری خارجی در ایران، اشاره نمود.

 

دیدگاه‌ها و نظریه‌ها سرلشکر محسن رضایی

سربازی حرفه‌ای

یکی از ایده‌های محسن رضایی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، سربازی حرفه‌ای بود. او دربارهٔ سرباز حرفه‌ای می‌گوید: «در سربازی حرفه‌ای، هم نیروهای نظامی توانمندتر می‌شوند و هم جوانان به جای خدمت اجباری زمانشان را در فراگیری و انجام یک شغل خواهند گذراند تا به نوعی کارآفرینی در کشور نیز تقویت شود و آمار بیکاری کاهش یابد.»

 

فدرالیسم اقتصادی

محسن رضایی بر اجرای فدرالیسم اقتصادی تأکید دارد و معتقد است که ایالات می‌توانند از نظر اقتصادی روی پای خود ایستاده و تصمیم‌گیری‌های کلان در سطح کشور داشته باشند. در طرح رضایی، فدرال اقتصادی نوع محدود شده‌ای از اداره کشور به سبک فدرالیسم و محدود به امور اقتصادی است. او در این روش اداره مسائل سیاسی و دفاعی را به صورت متمرکز قابل اجرا می‌داند.

 

دولت در سایه

ایده دولت سایه ایده دیگری از رضایی بود. به نظر وی دولت در سایه در کنار دولت رسمی باید متشکل از نخبگان و بهترین کارشناسان کشور تشکیل شود. او معتقد است از نخبگان همیشه تعریف و تمجید شده، اما کمتر نقشی سازمان یافته در اداره کشور داشته‌اند. در دیدگاه رضایی، وزارتخانه‌های نخبگی باید بر وزارتخانه‌های رسمی نظارت داشته باشد تا با انجام این نظارت بتوان معایب و محاسن دستگاه‌ها را رصد و پیگیری کرد. همچنین تولید فکر، مشاوره و ارائه پیشنهاد وظیفه دولت در سایه و دولت نخبگی است.

 

طرح اقتصادی انتظار

رضایی در دوم خرداد ۱۳۹۵ و در برنامه پایش که به مناسبت آزادسازی خرمشهر و به صورت زنده در صدا و سیمای ایران پخش می‌شد، خبر از تهیه طرح اقتصادی انتظار و تقدیم آن به دولت داد. وی گفت در این طرح ۳۱۳ نقطه از هزار شهر در ایران مشخص شده و حدود ۵۰۰۰ مدیر جهادی هم اعلام آمادگی کردند و ۱۱۰ بنگاه کارآفرین و ۳۳ دانشگاه مشخص شده‌اند. این ۳۱۳ نقطه توسعه‌ای در سراسر کشور شامل ۲۰ میلیون جمعیت آن مناطق است که در صورت اجرا شدن این طرح شاهد ایجاد یک میلیون شغل در سال پنجم و درآمد سالانه ۳۰ میلیارد دلار، خواهیم بود.

 

بانک مردم

ایده بانک مردم با هدف توسعه کسب و کار خانگی و اشتغال‌زایی برای ۵ میلیون نفر تأسیس شد. بانک مردم که با اولویت اشتغال‌زایی برای زنان خانه‌دار و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی راه‌اندازی می‌شود، کسب و کار خانگی و رفتن جوانان و دانشگاهیان به سمت تولید را حمایت می‌کند.

 

یارانه درآمدی ۱۱۰ هزار تومانی

رضایی، یارانه ۱۱۰ هزار تومانی شامل تخصیص و پرداخت یارانه درآمدی به دو شکل یارانه نقدی «۶۵ هزار تومانی» و «۴۵ هزار تومانی» به مردم است. بر اساس نظر رضایی این یارانه از مسیر تولید گذشته و با سود بیشتر به مردم داده می‌شود، یارانه درآمدی باعث می‌شود تولید رونق گرفته و از تورم جلوگیری می‌کند. او این یارانه‌ها را در اقتصاد مردمی و با ساختار فدرالیسم اقتصادی فرصتی را برای شکوفایی صنایع و بهره‌گیری از نخبگان استانها و اقوام می‌داند.

 

یارانه سبز

این ایده رضایی، یارانه‌ای است که با هدف تأمین امنیت قضایی کشور و توسعه کشاورزی، ساختاری و دام‌پروری به کشاورزان پرداخت می‌شود. این یارانه با هدف تغییر خاستگاه کشاورزی از سنتی به مدرن و بالا بردن بهره‌وری در کشاورزی کشور طراحی شده‌است. اهدافی که رضایی با ایده «یارانه سبز» آن‌ها را مد نظر داشت:

1.تبدیل کشاورزی سنتی به مدرن

2.اصلاح بذر، آبیاری و

3.راه‌اندازی صنایع تبدیلی

4.رونق کشاورزی، باغداری و دامداری

5.تأمین اجتماعی کامل کشاورزان، باغداران و دامپروران

6.استقلال و خودکفایی کشاورزی ایران و کاستن از حجم واردات

7.تبدیل ایران به قطب تولید محصولات و فراورده‌های کشاورزی و دامداری

 

رضایی یارانه سبز را ضد تورم می‌داند که با این روش می‌توان کشاورزی را توسعه و موجب ترقی آن شد.

 

 

انتخابات

 

ششمین انتخابات مجلس شورای اسلامی

محسن رضایی در سال ۱۳۷۸ خود را کاندیدای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در تهران کرد و در فهرست «ائتلاف خط امام و رهبری» (معروف به جناح راست) و جامعه روحانیت مبارز قرار داشت، اما موفق به کسب آرای لازم نشد.

 

نهمین انتخابات ریاست جمهوری

او همچنین در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ نیز با شعار انتخاباتی «دولت عشق» حضور یافت، اما دو روز پیش از برگزاری انتخابات کناره‌گیری خود را اعلام کرد. در بیانیه‌ای که او در آن زمان منتشر کرد، دلیل کناره‌گیری خود را «جلوگیری از پراکندگی آرای مردم» در اثر کثرت نامزدها عنوان کرد.

 

دهمین انتخابات ریاست جمهوری

رضایی یکی از نامزدهای دوره دهم ریاست جمهوری ایران نیز بود. وی در بین نامزدهای رسمی انتخابات، آخرین فردی بود که به صحنه وارد شد. رضائی با ایده «دولت ائتلافی» و به صورت مستقل وارد انتخابات شد. وی نفر سوم از بین کاندیداهای چهارگانه شد.

محسن رضایی پس از انتخابات به نتایج اعلام شده اعتراض نمود و آن را مورد تأیید قرار نداد. اما بعد، از اعتراض خود منصرف شد.

 

یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری

محسن رضایی در تاریخ ۱۴ اسفند ۹۱ در جمع مردم شهر دیواندره، به‌طور رسمی کاندیداتوری خود را اعلام کرد. رضایی در جمع مردم دیواندره اظهار داشت: پیشنهاد شده بود در تهران کاندیداتوری خود را اعلام، تا از امکانات وسیع رسانه‌ای استفاده کنم اما با اعلام کاندیداتوری در این شهر، بر رویکردم نسبت به پیشرفت و توسعه همه‌جانبه کشور و حل مشکلات مردم تأکید می‌کنم. همچنین ابوالقاسم رئوفیان، مسئول ستاد انتخاباتی «جبهه ایستادگی»، پس از معرفی محسن رضایی به عنوان کاندیدای جبهه ایستادگی، شعار انتخاباتی محسن رضایی را «دولت فراگیر و جامعه امید» اعلام کرد.

وی جزو ۸ نفری بود که صلاحیت آن‌ها برای انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان تأیید شد. محسن رضای در این انتخابات در رتبه چهارم قرار گرفت. محسن رضایی اعلام نمود با شعار «سلام بر زندگی» در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۹۲) شرکت کرد.

یکی از فعالیت‌های انتخاباتی محسن رضایی رونمایی از وبسایت ویکی رضایی بود که در آن طی برنامه‌ای مرحله به مرحله و تدریجی پس از ورود اطلاعات، داده و برنامه‌های اقتصادی ایران توسط کارشناسان و نخبگان، مردم ویرایش شده تا کارشناسان اطلاعات موثق‌تر و شاید اولویت‌های ضروری‌تری به دست آورند. این وبگاه برپایه سیاست‌های ویکی یعنی با مشارکت عمومی ساخته شده‌است.

تفاوت این مدل با سفرهای استانی این است که بتوان پیش از سفر به دورترین مناطق کشور، دیدگاه‌های مردم و اطلاعات آنان را با کمک نخبگان تجزیه و تحلیل کرده و بهترین تصمیم را برای آنان گرفت.

محسن رضایی در ۷ اسفند ۱۳۹۱ در همایشی تحت عنوان «دانشجوی پیشرو، انتخابات پیش رو» در دانشگاه رجایی شرکت نمود و در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان که آیا اجرای طرح فدرالیسم ایران، منجر به استقلال مناطقی از کشور نخواهد شد؟ گفت:

ایران تا قبل از دوره رضا شاه نیز به صورت فدرالی اداره می‌شد اما وی که تمایل داشت قدرت را به صورت یکپارچه در دست بگیرد دست به ایجاد حکومت استانی زد لذا اگر قرار بود استقلالی شکل بگیرد در آن دوران شکل می‌گرفت ضمن آن که این طرح فقط در زمینه اقتصاد کشور را فدرالی خواهد کرد.

 

قرار تعقیب بین‌المللی

حکم جلب بین‌المللی رضایی از سوی اینترپل (پلیس بین‌الملل) در تاریخ ۷ نوامبر ۲۰۰۷ و به درخواست دادگستری آرژانتین به اتهام جنایات منجر به مرگ، اوباشی و خرابکاری مبنی بر دخالت داشتن وی در انفجار مرکز همیاری یهودیان و در مقام فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صادر شده‌است. محسن رضایی در تاریخ شانزدهم بهمن ماه ۹۱ از لیست تعقیب پلیس بین‌الملل خارج شد.

 

خانواده

همسر محسن رضایی، معصومه خدنگ نام دارد، که رضایی از طریق امام جماعت مسجد جامع احمدیه نارمک، به عنوان عضوی از خانواده‌ای انقلابی با او آشنا شد و ازدواج کرد. فرزندانش به ترتیب احمد، سارا، علی، زهرا و مهدیه نام دارند. احمد رضایی، فرزند ارشد وی، در اولین دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی به ایالات متحده آمریکا پناهنده شد و با انجام مصاحبه‌هایی جنجال بسیاری در ایران آفرید. چند سال بعد و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم، محسن رضایی اعلام کرد فرزندش به ایران برگشته‌است. در ۲۲ آبان ۱۳۹۰ اعلام شد احمد رضایی میرقائد، در هتل گلوریا در شهر دبی به طرز مشکوکی درگذشته‌است. عده‌ای معتقدند وی در آمریکا فعالیت جاسوسی داشته‌است و در پی همین فعالیت‌ها، توسط سازمان‌های جاسوسی روس به قتل رسیده‌است. فرزند دیگر محسن رضایی، علی رضائی میرقائد همسر هدی طباطبایی و پدر تنها نبیره روح‌الله خمینی (محمد بنیامین رضایی) می‌باشد، که در حال حاضر معاون اطلاع‌رسانی، پروژهش و امور بین‌الملل دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌باشد. فرزند دیگر محسن رضایی، سارا رضایی هم در انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) در کنار پدرش به فعالیت‌های انتخاباتی پرداخت. برادر وی امیدوار رضایی نیز به مدت ۱۶ سال در دوره‌های پنجم، ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی، به عنوان نماینده مسجدسلیمان، لالی و هفتکل از استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی حضور داشت. وی در دوره نهم مجلس، برای حضور در انتخابات، نامزد نشد. امیدوار رضایی در ادوار پیشین همواره در هیئت رئیسه مجلس حضور داشت و از افراد نزدیک به علی لاریجانی (رئیس کنونی مجلس) به‌شمار می‌آید و هم‌اکنون به عنوان معاون قوانین مجلس شورای اسلامی فعالیت می‌کند.

 

بازگشت به سپاه پاسداران

سخنرانی محسن رضایی در ۲۲ بهمن بعد از بازگشت به سپاه پاسداران

در فروردین ۱۳۹۴، رضایی از بازگشتش به سپاه پاسداران خبر داد. وی دلیل اینکار را تدوین کافی سیاست‌های کلان اقتصادی کشور برای ۵۰ سال آینده در طول زمان حضورش در مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین در اولویت بودن امنیت ملی ایران برای سال‌های نزدیک به ناامنی‌هایی که در سال‌های ۱۳۹۳ و ۹۴ در مرزهای ایران حادث شده‌بود عنوان کرد.

 

تألیفات

1. ایران آینده در افق چشم‌انداز، انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تهران: ۱۳۸۵. شابک: ۹۶۴۴۲۲۴۳۹۶

2. آئین فتح؛ سخنرانی محسن رضایی پیرامون استراتژی جنگ در شرایط کنونی و اهمیت غافلگیری، مرکز تبلیغات جبهه و جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. تهران: ۱۳۶۳.

3. ای‍ران م‍ن‍طق‍ه‌ای، س‍ازم‍ان ج‍غ‍راف‍ی‍ای‍ی ن‍ی‍روه‍ای م‍س‍ل‍ح، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۳. شابک: ۹۶۴۸۴۰۸۴۴۰

4. ب‍دن‍ب‍ال خ‍ورش‍ی‍د، ن‍ه‍ض‍ت ف‍ره‍ن‍گ‍ی. ب‍ا ه‍م‍ک‍اری م‍ح‍س‍ن م‍ه‍رآب‍ادی و ص‍ادق ح‍ی‍درخ‍ان‍ی، ف‍ره‍ن‍گ‌گ‍س‍ت‍ر، ت‍ه‍ران: ۱۳۷۸.

5. حسنای پری ۱۳۸۶.

6. خاص پری ۱۳۸۹.

7. می‌خواهم مثل ابر بمیرم ۱۳۸۹.

8. ی‍ادداش‍ت‌های زائ‍ر ۱۸۶ ۱۳۸۳.

9. پ‍اس‍خ ب‍ه چ‍ن‍د پ‍رس‍ش درب‍اره ج‍ن‍گ ای‍ران و ع‍راق، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۴.

10. ت‍ب‍ی‍ی‍ن آث‍ار ج‍ری‍ان‍ه‍ای ت‍ج‍اری ب‍ر ب‍ه‍ره‌وری ص‍ن‍ع‍ت‍ی در ای‍ران، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۴.

11. تشکیل سپاه بدر، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۹.

12. ت‍ئ‍وری ارزش و ق‍ی‍م‍ت، ت‍ه‍ران: ۱۳۷۱.

13. چ‍ش‍م‌ان‍داز ای‍ران ف‍ردا، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۴.

14. حقوق متهم در نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۸.

15. دس‍ت‌ه‍ای پ‍ن‍ه‍ان، ت‍ه‍ران: ۱۳۷۸.

16. رویارویی سوم و جهاد اقتصادی، ت‍ه‍ران: ۱۳۹۰.

17. س‍رم‍ش‍ق‍ی ب‍رای س‍ی‍اس‍ت‍گ‍ذاری و ب‍رن‍ام‍ه‌ری‍زی ف‍ره‍ن‍گ‍ی، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۰.

18. سردار سرلشکر شهید احمد کاظمی، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۹.

19. سردار سرلشکر شهید احمد متوسلیان، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۹.

20. سردار سرلشکر شهید علی هاشمی، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۹.

21. سردار سرلشکر شهید محمد ابراهیم همت، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۹.

22. سردار سرلشکر شهید مهدی باکری، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۹.

23. سردار سرلشکر شهید مهدی زین‌الدین، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۹.

24. شهید فضل‌الله محلاتی، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۹.

25. شهید عبدالله میثمی، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۹.

26. موج دوم انقلاب، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۵.

27. ن‍ظری‍ه پ‍ول، اعتبار و ت‍ع‍ادل ع‍م‍وم‍ی، ت‍ه‍ران: ۱۳۸۴.

28. ن‍ه‍ض‍ت ب‍ی‌پ‍ای‍ان: م‍ج‍م‍وع‍ه م‍ص‍اح‍ب‍ه‌ه‍ای م‍ح‍س‍ن رض‍ای‍ی، ت‍ه‍ران: ۱۳۷۸.

29. فدرالیسم اقتصادی، ت‍ه‍ران: ۱۳۹۱.

 

جایزه‌ها و نشان‌های افتخار

این بخش شامل نشان‌ها و جایزه‌های رسمی سردار رضایی است که بر روی لباس همسان او نصب می‌شود ولی جایزه‌های غیرنظامی و غیررسمی را دربر نخواهد گرفت.

 

نشان فتح درجه یک Fath Medal 1st Order.jpg

نشان فتح درجه یکFath Medal 1st Order.jpg

نشان فتح درجه یکFath Medal 1st Order.jpg 

 

18 نظر

 • منوچهر عیسوند زیبایی

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضایی، سردار برقی در آیین اختتامیه شانزدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس که همزمان با سالروز عملیات خیبر در باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار شد، به بیان خاطره‌ای از این عملیات پرداخت و گفت: پس از گذشت سال‌ها از جنگ، از رزمنده‌ها و فرماندهان دفاع مقدس بسیار گفته شده است اما از فرمانده اصلی دفاع مقدس یعنی امام خمینی(ره) کم گفته‌ایم. وی افزود: روزی به خاطر درگذشت پسر محسن رضایی به منزل ایشان رفتیم. من در آنجا به ایشان گفتم که خاطره‌ای از شما و امام شنیده‌ام، آیا شما تایید می‌کنید و ایشان پس از شنیدن آن خاطره گفت بله. اکنون من آن خاطره را تاکنون برای جمعی نگفته‌ام برای شما بیان می‌کنم. سردار برقی ادامه داد: در عملیات خیبر از 3 محور عملیات را انجام دادیم که در دو محور موفق نشدیم و در نتیجه بر یک محور یعنی جزایر شمالی و جنوبی مجنون متمرکز شدیم. احمد آقای خمینی از تهران با آقامحسن تماس می‌گیرند و می‌گویند امام دعاگوی شما هستند و پیام فرستادند که از جزیره شمالی غافل نشوید. وی تصریح کرد: آقامحسن با این پیام امام، مضطرب می‌شوند و چند نفر از نیروهای اطلاعات و عملیات را مامور می‌کنند تا به شناسایی جزیره شمالی بپردازند. نیروها متوجه می‌شوند که کماندوهای عراقی در لابلای نیزارها کمین کرده‌اند تا به وقت مناسب به رزمندگان حمله کنند. با دستور آقامحسن، شبانه رزمندگان اسلام به آن‌ها یورش می‌برند و قلع و قمعشان می‌کنند. این فرمانده دفاع مقدس بیان کرد: امام به آقامحسن پیام دادند که جزایر باید حفظ شود به هر صورتی که شده. پس از پایان عملیات آقامحسن و جمعی از فرماندهان جهت ارائه گزارش خدمت امام می‌رسند. برادر رضایی می‌گوید من گزارش می‌دادم که امام گفت از جزیره خیالتان راحت است؟ من گفتم خط پدافندی زده‌ایم. امام در خلال صحبت‌های فرمانده کل سپاه 3 بار این جمله را تکرار می‌کنند. وی افزود: پس از پایان جلسه، آقامحسن به رحیم صفوی می‌گوید: از تاکیدات امام مضطربم، نیروها را بفرستید شناسایی کنند. نیروها به شناسایی می‌روند و متوجه می‌شوند دوباره همان اتفاق تکرار شده است. اگر آن تاکیدات امام نبود و در دل آقامحسن دلشوره ایجاد نمی‌شد، جزایر از دست می‌رفت.


 • آرش بساک

  سرلشگرمحسن رضایی در مصاحبه‌ای در سال 1373 از خاطرات عملیات بدر گفته است: عملیات بدر در روز بیستم اسفند 1363 شروع شد. یک روز پیش از آغاز عملیات، آیت الله توسلی از بیت حضرت امام(ره) تماس گرفتند و گفتند امام فرمودند: به آقا محسن بگویید خط مقدم نرود، حفظ جان ایشان، واجب است.


 • سمیه فرخی

  امام خمینی (ره): به آقا محسن بگویید،حفظ جان ایشان واجب است. 👈 موضوع از این قرار بود که یکی دو روز پیش از آن، شهید محلاتی در جبهه بودند. فرماندهان، بدون اطلاع فرمانده(محسن رضایی) به ایشان گفته بودند، آقا محسن، خیلی به خط مقدم می‌رود، این‌ خطر ناک است. شما به نحوی این مسأله را به امام برسانید که ایشان را منع کنند.


 • رضا عبدالوند

  سردار غلامعلي رشيد: «به‌طور معمول طرح‌هايي كه آقا محسن پس از مشورت با برادران مي‌داد برخاسته از يك تدبير و طرح تازه و ابتكاري بود كه در ذات خود سرعت عمل، ضربات غيرمنتظره و راهكارهاي غيرقابل تصور براي دشمن داشت و غالبا دشمن را مبهوت و مغلوب مي‌كرد. قدرت استدلال و تخيل عجيبي داشت و تشخيص‌هاي او گاها بر اطلاعاتي‌ترين فرماندهان مثل شهيد حسن باقري غلبه مي‌كرد»


 • سلاحورزی

  نوع واکنش به توییت دکتر محسن رضایی که شامل بسیاری از همفکران و مخالفان فکری او شد نشان دهنده نوعی تخریب شخصیت و گذشتن از او بود ( نقشی که در خلا رییس تشخیص مصلحت نظام بازی کرد ) از باب همفکران برای تضعیف جایگاه او برای برنشاندن افراد شاخص مدنظر خود و از سوی مخالفان تضعیف بخاطر نقش او در بازی خارج از چارچوب در جریان cft. درست تر این است که اگر دکتر محسن رضایی میخواهد کار سیاسی کند حزب راه بیندازد و در انتخابات مجلس خودش و همفکران کاندیدا شوند البته تکلیف خود را با لباس نظامی روشن کند چون سرباز و سردار تحلیل سیاسی نمیدهند. انتظار از دکتر محسن رضایی میرود که در قالب یک تحصیلکرده دکترای اقتصاد به فعالیت بپردازد همچنان که دوستدارانش میل دارند او به عنوان چهره ای صاحب نظر در اقتصاد شناخته شود. امیدواریم دکتر رضایی به این امر توجه جدی داشته باشند تا کمتر مورد انتقاد قرار گیرند.


 • رشنو

  پیشنهادهایی که برای صلح بین ایران _ عراق اراعه میشد عمومأ غیر عملی و به نفع عراق بود و هیچ ضمانتی برای اجرای تعهدات عراق و نیز خروج نیروهای عراقی از اراضی اشغالی ایران وجود نداشت.عراق وحشیانه ترین جنایات را در حق مردم و نیروهای نظامی ایران روا داشت که شامل:بمباران مناطق مسکونی به شکل گسترده / موشک باران شهرها / حمله به تأسیسات زیربنایی / استفاده از سلاح شیمیایی علیه غیر نظامیان و … بوده است. سازمان ملل عراق را آغازگر جنگ شناخت و عراق را به پرداخت غرامت به ایران ملزم کرد!!!


 • هداوند

  صلاح عمر العلی عضو کادر اصلی حزب بعث ، وزیر فرهنگ عراق و سفیر عراق در سوییس در برنامه شاهد علی العصر در مصاحبه با احمد منصور در ژوییه ۲۰۱۶ در بیان خاطرات خود گفت:سپتامبر ۱۹۷۹ اجلاس سران عدم تعهد در کوبا برگزار شد نماینده ایران از صلاح عمر العلی میخواهد مقدمات دیدار هیعت ایران و عراق را فراهم کند عمرالعلی هم به وزیر امور خارجه عراق دکتر سعدون حمادی اطلاع میدهد و صدام حسین با ابراهیم یزدی دیدار میکند و ابراهیم یزدی به صدام میگوید خواهان هیچگونه مشکل و بحرانی در روابط ایران و عراق نیست! عمرالعلی مذاکره را مثبت توصیف میکند و صدام پس از اتمام مذاکره به عمرالعلی میگوید:این فرصتی است که هر قرن یکبار برای کشوری فراهم میشود ایرانیها الان درهم شکسته ، از هم گسسته و بی ثبات هستند. ارتش و نیروهای نظامی آنها آشفته و نزدیک به انحلال است. ایرانیها شط العرب را از ما گرفتند و ما را تهدید کردند الآن بهترین فرصت برای جبران است!!! چنان ضربه ای به ایران بزنیم که صدایش را جهان بشنود!!! این مذاکره یکسال قبل از آغاز جنگ ایران و عراق است و از این گفتگو روشن است که صدام حسین از یکسال پیش تصمیم خود را برای حمله گرفته بودو هدفش نیز اشغال خوزستان و گرفتن انتقام عراق از شاه بود. فیلم مصاحبه صلاح عمرالعلی با برنامه شاهد علی العصر ، قسمت ۸ و ۹ در یوتیوب موجود است.


 • چگنی

  زمان جنگ میان اردوگاه شرق و غرب مسابقه ای برای حمایت از ارتش عراق شکل گرفت. در ابتدای جنگ روابط سیاسی آمریکا و عراق قطع بود اما عراق نزار حمدون را در مقام کاردار سفارت به واشنگتن میفرستد و او مقدمات از سرگیری روابط را فراهم میکند و برای خرید تجهیزات از صنایع نظامی آمریکا با لابی اسراییل مذاکره میکند. دونالد رامسفلد آمریکایی با صدام عراقی دیدار میکنند و دفتر سازمان سیا در سفارت آمریکا در بغداد دوباره فعال میشود و با در اختیار گذاشتن عکسهای ماهواره ای از وضعیت نیروهای ایرانی در جبهه های جنگی ،عراق را در اتخاذ تصمیمهای مناسب عملیاتی یاری میکنند!!! کشورهای عربی از صدام حمایت مالی کردند. از آنجا که قوانین آمریکا اجازه فروش سلاح به دو کشور در حال جنگ را نمیدهد سفارت مصر در واشنگتن به دفتر خرید سلاح برای عراق تبدیل میشود. افسری عالی رتبه با درجه سرلشکری مأمور نظارت بر خرید سلاح برای عراق در پوشش خرید برای ارتش مصر میشود. حتی دولت آفریقای جنوبی نیز تسلیحات مدرن بویژه در بخش توپخانه در اختیار عراق میگذارد!


 • پولادوند

  حامد الجبوری وزیر امور خارجه عراق ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۴ در مصاحبه ای در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۰۸ اعلام کرد:سال ۱۹۸۲ دولت الجزایر بانی معاهده صلح بین ایران و عراق با مشاهده تلفات زیاد طرفین درصدد اقدام برای صلح بین دو کشور شد و شاذلی بن جدید رییس جمهور الجزایر ، وزیر خارجه خود ( محمد صدیق بن یحیی ) را مأمور صلح کرد و سال ۱۹۸۲ درحالی که از بغداد عازم تهران بود هواپیمای او در مرز ایران و عراق مورد اصابت موشک هوا به هوا قرار گرفت و در راه صلح بین دو کشور عراق و ایران جان خود را از دست داد!!! بنا به تحقیقات هواپیمای وزیر خارجه الجزایر با موشک روسی ساقط شده است و روسها تصریح کردند این موشکها در تاریخ معینی به عراق فروخته شده است لذا این جنگنده عراقی بوده که هواپیمای حامل محمد صدیق بن یحیی را ساقط کرده است. عراق عامدانه هواپیما را ساقط کرد تا تلاشها برای صلح ناموفق باقی بماند! حتی سازمان همکاری اسلامی تلاشهایی برای صلح انجام داد اما صدام موضوع جزایر ۳ گانه ابوموسی ، تنب بزرگ و کوچک را مطرح کرد چون عراق تمایلی به صلح نداشت! حامد الجبوری بیان میکند:هواری بومدین رییس جمهور الجزایر که بانی معاهده الجزایر بین ایران و عراق بود سال ۱۹۷۹ پس از سفر به عراق بر اثر ابتلا به بیماری ناشناخته ای جان داد. حامد الحبوری تأکید میکند علایم بیماری او بسیار به مسمومیت با سم تالیوم شباهت داشت و به احتمال زیاد شخص صدام بخاطر انتقام صلح الجزایر که تحقیر عراق بود او را کشت!


 • کوشکی

  در جنگ این تهدید وجود داشت که ایران بتواند عراق را بطور کامل شکست دهد چنانکه توانست شبه جزیره فاو را تصرف کند و شاهراه اصلی بصره به بغداد را قطع کند. سرانجام آمریکا بطور مستقیم به نفع عراق وارد جنگ شد و سال ۱۹۸۷ یکسال ماتده به انتهای جنگ هواپیمای میراژ عراق با موشکهای ضد کشتی اگوزست فرانسه به ناوچه یو آس آس استارک آمریکا حمله کرد و ۳۷ تن از خدمه کشته و ۲۱ نفر زخمی شدند دولت آمریکا ایران را متهم کرد که با گسترش جنگ در خلیج فارس سبب چنین حوادثی شده است. آمریکا این را بهانه ای برای ورود مستقیم به جنگ قرار داد و با هماهنگی خود آمریکا این حمله به ناوچه طراحی شد. سرانجام نیروی دریایی آمریکا سال ۱۹۸۸ در عملیاتی به نیروی دریایی ایران و دو سکوی نفتی متعلق به ایران حمله کرد که مجموع این اتفاقات ، موازنه جنگ را به سود عراق تغییر داد که در بهار ۶۷ با عملیات شهرالرمضان توانست جزیره فاو را پس بگیرد و ایران قطعنامه ۵۹۸ را قبول کند.شخص صدام آغازگر جنگ ، متجاوز ، تداوم بخش و بهره مند از تمام حمایتهای تسلیحاتی غرب و شرق بود که با دخالت مستقیم آمریکا در سال پایانی از شکست نجات یافت.


 • علیرضا دارایی

  دکتر محسن رضایی فرمانده سابق سپاه در جنگ ، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و نامزد سه دوره ریاست جمهوری را با منطق میشناسند چرا که تحصیلکرده علم اقتصاد است و نوع رفتارش در جریان انتخابات سالهای ۸۸ و ۹۲ باعث شد بسیاری او را سیاستمداری میانه رو ، جا افتاده و باسواد بدانند ولی متأسفانه این روزها شاید به علت غفلت مشاورانش و در نظر نگرفتن شرایط زمانه نکاتی را یاد میکند که جای نقد دارند از ماجرای گروگان گیری سربازان آمریکایی تا عملیات کربلای ۴ و توییت اخیرش درباره FATF. به نظر میرسد تحولات اخیر روی نظرات آقامحسن سایه انداخته چرا که از ایشان بعید است با مدرک دکترای اقتصاد حرفهایی از جنس حسن عباسی بزند بنظرم آنچه یک سیاستمدار را به واقعیت نزدیک میکند تنها حقیقت بینی است دکتر محسن رضایی نباید با حرفهای نسنجیده به اعتبار چندین ساله خود چوب حراج بزند.


 • فدرالیسم اقتصادی

  طرح فدرالیسم اقتصادی به معنای تجزیه یا جدایی نیست بلکه به مانند کانادا ، آلمان ، هند ، امارات ، آمریکا و...هر ایالتی میتواند با توجه به پتانسیلهای خود راههای مختلف اقتصادی و نوع توسعه خود را با توجه به منابع و پتانسیلی که در اختیار دارد به دست بیاورد. ایران نصف اروپا وسعت دارد و ما نمیتوانیم در بُرجهای تهران برای تمام ایالات و شهرها تصمیم گیری کنیم زیرا زیست بوم ، علایق و سلایق شهرها به مانند هم نیست مثلاً قُم کویری با لُرستان کوهستانی یک اقلیم مشابه ندارند و مردمان این استانها هم منظومه های فکری متفاوتی از هم دارند و نمیتوان یک نسخه عمومی برای همه پیچید. نوع نگاه مردم تبریز به توسعه با مردم سیستان فرق میکند در واقع ما با طرح فدرالیسم به مردم اقوام این حق را میدهیم که در چارچوب قانون برای پیشرفت و توسعه خود تلاش کنند ولی باستانگرایان افراطی و سلطنت طلبان تمرکزگرا با پیش کشیدن سوریه ای کردن ایران و ترس از تجزیه در واقع دارند بر روی مطالبات اقوام سرپوش میگذارند وقتیکه طبق آمارهای رسمی بیش از ۶۴ درصد تسهیلات بودجه مملکت فقط در تهران خرج میشود و تمام صنعت و سرمایه کشور در استانهای کویری اصفهان ، یزد ، قم ، سمنان و کرمان قرارد دارد طبیعی است که کویرنشینان مخالف هرگونه تغییری در ساختار سیاسی باشند چون دیگر دستشان از پولهای بی حساب و کتاب کوتاه میشود.


 • فدرالیسم اقتصادی

  فدرالیسم اقتصادی: عدم تحقق خواسته ها و انتظارات مردم از دولت موجب نارضایتی و بعضأ اعتراض شده است. فشار اقتصادی شدیدی بر طبقات پایین جامعه به وجود آمده و اختلاف طبقاتی در اجتماع بیشتر شده است. در این شرایط نا برابری هایی بین استانهای ایران در مسیر توسعه ، در طول سالیان متمادی ، گذاشته شده است که خود را به صورت اعتراض نشان میدهد که برخورد امنیتی با این معترضان بر حساسیتها می افزاید. توجه به موضوع قومیتها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. خطر تجزیه و یا به قولی "سوریه ای شدن ایران" صرفأ با جنگ در خارج از مرزها ، برطرف نمیشود ، بلکه به دست آوردن اعتماد از دست رفته اقوام ایران است که انسجام و استحکام تمامیت ارضی را محقق میسازد. هوای آلوده تهران ، اصفهان ، اراک ، مشهد و تبریز ، نتیجه بیکاری گسترده و فقر بسیاری از استانهای دیگر است. جای هیچ توجیهی نیست که ثروت ایران در تمام ایران به انصاف توزیع نشده است. این بی انصافی در توزیع ثروت گاه پهلو به چپاول هم زده است. آنجا که می بینیم استانهای نفت خیز و پرآبی مثل:لرستان ، خوزستان ، کوه گیلویه و بختیاری لم یزرع و فقیر مانده اند و استانهای خشک و بیابانی مانند اصفهان ، یزد و کرمان پر از صنایع متنوع گشته اند. اکنون درست همان استانهایی که از بیکاری و فقر ، بسیار آسیب دیده اند و رنج میکشند و دارای هویتهای قومی نیرومندی نیز هستند ، صدای اعتراضشان برخاسته و به فریاد تبدیل شده است. عجیب تر اینکه راهکارهایی که برای عبور از بحران اقتصادی موجود مطرح و پیگیری میشوند ، دقیقأ به له شدن همین استانهای محروم خواهد انجامید. آزاد سازی اقتصادی / حذف یارانه ها / رها کردن نرخ ارز برای تنظیم آن / و سایر راهکارها تمامأ دودی است که در چشم، استانهای محروم و فقیر خواهد رفت. بماند که همین استانها نیز از رانت و فساد سیستماتیزه شده امروزی ، بیشترین آسیب را می بینند و اندوخته های اندکشان ، پیش چشمشان بلعیده و نا پدید میشود. در نهایت به عنوان راهکار باید گفت که اگر امروزه خطری ایران را تهدید میکند ، بی محلی و کم اعتنایی به معضلات اقوام و استانهای محروم و فقیر است! استانهایی که بالقوه ثروتمند هستند و در عمل دستهایشان تهی است. بازگرداندن اعتماد به آنها صرفأ با واگذاردن ثروتهای این استانها به خودشان میباشد. فدرالیسم اقتصادی شاید تنها راهکاری باشد که دیر یا زود پیاده سازی آن ناگزیر میشود. تصمیم گیرندگان کلان مملکت ، برای نجات ایران و پیشگیری از بحران و فروپاشی ، باید به دنبال احیای اعتماد میان همه اقوام ایران به ویژه استانهای محروم باشند که زیر تیغ گرانی و فشار اقتصادی هستند. امید است که رصدکنندگان وضعیت کشور ، اوضاع را دقیقتر ببینند و گزارشهایشان را واقع بینانه بنویسند.


 • فدرالیسم

  فردی از درگیری هواداران دو کاندید در پلدختر فیلم گرفته و برای رسانه معلوم‌الحال منوتو فرستاده! هموطنان هم با نوشتن هزاران ناسزا مارو شرمنده ادبشون کردن! متأسفانه ساختارهای پیشآمدرن و قبیله‌ای هنوز در بلادلُرنشین حاکم اند و اجازه نظم پذیری را نمی‌دهند! کلاً این مسئله جا نیفتاده که شما بعنوان یک شهروند حق رای و شعور انتخاب دارید! ما گرفتار گفتگوی ناشنوایان شدیم! ما میگیم اونا نمی شنوند و اونا میگن ما نمیخواهیم بشنویم! مگر قرار نیست نماینده ازطریق صندوق رای و با روشی مسالمت‌آمیز انتخاب شود پس زورآزمایی خیابانی برای چیست؟ در کشوری نژادپرست زندگی میکنیم که نام لُر از قبل، همیشه محکوم جلوه داده میشود! آنها خود را مُحق میدانند و ما را محکوم! مقبولیت لُرها در سطح ملّی کاهش پیدا کرده و افکارعمومی به شنیدن صدای اعتراض این قوم واکنشی نشان نمیدهند و عادت کردن با شنیدن نام لُر فقط به آن توهین کنند! این شرایط حاصل بی‌تفاوتی نمایندگان و مسئولانی است که ما بخاطرشان سرهم را میشکنیم! این درسته هرکسی هرچی دوست داره راجع به قوم لُر نظر بده و ما فقط سکوت کنیم؟ تاکی باید بیتفاوت باشیم؟ اگر لرها را نمی‌پذیرند پس چرا با فدرالیسم مخالفند؟ الگوی فدرال برای جماعات متمایز انسانی که در وسعت جغرافیایی پراکنده شده‌اند درست شده که اصل بر همزیستی است نه وحدت! واقعیت آن چیزی نیست که آنها در مورد لُرها شنیدند! واقعیت آن چیزی هست که ما لُرها لمسش کردیم و داریم باهاش زندگی میکنیم! ما سالها با فاشیسم و نژادپرستی زندگی کردیم! میگن لُرها ساده اند و همین را میزنند توی سرمون! معلومه در جامعه ای که کلاهبرداری و دروغ غالب شده سادگی و بی‌آلایش بودن چیز عجیبی است! معلومه غریب نوازی لُرها چیز عجیبی است! در دوره‌ای که زن افسار مرد را در دست گرفته غیرت و مردانگی لُرها چیز عجیبی است! فارسها ازدواج سفید، رابطه مثلثی، رابطه با خواهرزن و برادرشوهر را فرهنگ امروزی میدانند و لُرها را به تعصب متهم میکنند! سالها در اصفهان دانشجو بودم و آشکارا دیدم اگر دختر یا پسری به دیدار خانواده اش میرود باید خوراکش را با خود ببرد! اما اینکار در لُرهای خان منش و سفره دار ننگ است! لُرها بلد نیستند با پنبه مثل فارسها سر مردم رو ببرند بخاطر همین دلپاکی است که حقوق اقتصادی_اجتماعی آنها توسط سیاستمداران نادیده گرفته میشود!


 • فدرالیسم

  عدم تحقق خواسته‌ها و انتظارات مردم از دولت موجب نارضایتی و بعضاً اعتراض شده است. فشار اقتصادی شدیدی بر طبقات پایین جامعه به‌وجود آمده و اختلاف طبقاتی در اجتماع بیشتر شده است. در این شرایط نابرابری هایی بین استانهای ایران در مسیر توسعه در طول سالیان متمادی گذاشته شده که خود را به‌صورت اعتراض نشان می‌دهد که برخورد امنیتی با این معترضان بر حساسیتها می‌افزاید. توجه به موضوع قومیتها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. خطر تجزیه و به‌قولی "سوریه‌ای شدن ایران" صرفاً با جنگ در خارج از مرزها برطرف نمی‌شود بلکه بدست آوردن اعتماد از دست رفته اقوام ایران است که انسجام و استحکام تمامیت ارضی را محقق می‌سازد. هوای آلوده تهران، اصفهان، اراک، مشهد و تبریز نتیجه بیکاری و فقراقتصادی استانهای دیگر است. جای هیچ توجیهی نیست که ثروت ایران در تمام ایران به انصاف توزیع نشده! این بی انصافی در توزیع ثروت گاه پهلو به چپاول هم زده آنجا که می بینیم استانهای نفت خیز و پر آبی مثل: لُرستان، خوزستان، کُهگیلویه و بختیاری فقیر مانده‌اند و استانهای خشک و بیابانی مانند اصفهان، یزد، قم و کرمان پر از صنایع متنوع گشته‌اند. اکنون درست همان استانهایی که از بیکاری و فقر بسیار آسیب دیده‌اند و رنج میکشند و دارای هویتهای قومی نیرومندی نیز هستند صدای اعتراضشان برخاسته و به فریاد تبدیل شده است. عجیب تر اینکه راهکارهایی که برای عبور از بحران اقتصادی موجود مطرح و پیگیری میشوند دقیقاً به لِه شدن همین استانهای محروم خواهد انجامید. آزاد سازی اقتصادی/ حذف یارانه‌ها/ رها کردن نرخ ارز برای تنظیم آن/ و سایر راهکارها تماماً دودی است که در چشم استانهای محروم و فقیر خواهد رفت. بماند که همین استانها نیز از رانت و فساد سیستماتیزه شده امروزی، بیشترین آسیب را می‌بینند و اندوخته های اندکشان، پیش چشمشان بلعیده و ناپدید می‌شود. در نهایت به‌عنوان راهکار باید گفت که اگر امروزه خطری ایران را تهدید میکند، بی محلی و کم اعتنایی به معضلات اقوام و استانهای محروم و فقیر است! استانهایی که بالقوه ثروتمند هستند و در عمل دستهایشان تهی است. بازگرداندن اعتماد به آنها صرفاً با واگذاردن ثروتهای این استانها به خودشان می‌باشد. فدرالیسم اقتصادی شاید تنها راهکاری باشد که دیر یا زود پیاده سازی آن ناگزیر میشود. تخاصم و عدم مدارا بین اقوام ایران بخاطر نبود مرزهای مشخص و عدم یک سیاست اقتصادی پویاست. توهینات به قوم لُر زمانی شروع شد که برای کار راهی کلانشهرها شدند. کسانیکه با فدرالیسم دشمنی می‌ورزند؛ درحقیقت نگران از دست دادن ثروت و قدرت خود در مرکز هستند️. پولها و منابعی که فقط در یک کانون مجتمع شده و اقلیتی به آنها دسترسی دارند.


 • خط‌کشی لُرها در عملیات حاج عمران

  رزمندگان لرستان در عملیات پیچیده《حاج عمران》نقشی محوری ایفا کردند و با تقدیم ۳۰۰ شهید، عراق بعثی را شکست دادند. شهدای هشت سال جنگ، گواهان صادق و یادگاران اراده‌های استوار و آهنین هستند که در راه ایران با خون خود سعادت و پیروزی را برای ایران رقم زدند. رزم آفرینی رزمندگان لرستانی در جنگ، نام و آوازه «فرزندان لُرستان» را بر صفحه‌های زرین تاریخ ایران ثبت کرد. عملیات حاج عمران یکی از عملیات‌های بسیار مهم دوران جنگ بود؛ عملیاتی غرورآفرین که تعداد زیادی از رزمندگان جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند و به ایران هدیه کردند تا از مرزهای کشور و ناموس ملت در برابر دشمن عراقی دفاع کنند. رزمندگان لُرستانی در عملیات حاج عمران نقش بی‌بدیلی ایفا کردند و با حضوری قدرتمندانه در این عملیات دشمن را شکست دادند؛ رژیم بعث عراق در یک دفاع متحرک با 7 تیپ و 12 گردان کماندویی به هدف بازپس‌گیری پادگان حاج عمران، تصرف شهر پیرانشهر و مناطقی از خاک ایران به منطقه حاج عمران حمله کرد. حماسه آفرینی لشگر 57 لرستان در عملیات حاج عمران نیروهای عراقی در عملیات《حاج عمران》بنا داشتند پیرانشهر را تصرف و یک جبهه جدید در منطقه کردستان ایجاد کنند، در تاریخ 23 اردیبهشت سال 65 عراق با به‌کارگیری تیپ و لشگرهای متعدد و حجم آتش سنگین توپخانه و پشتیبانی نیروهای هوایی توانست در همان ابتدای عملیات ارتفاعات 2519 را به تصرف خود درآورد که با دلاوری‌های رزمندگان ایران در این عملیات سه هزار عراقی کشته و 200 نفر اسیر شدند. در آن زمان رشادت‌ رزمندگان مؤثر نبود چراکه دشمن بعثی به‌تلافی فتح فاو با تهاجمی گسترده و با توان زیاد به پیشروی خود ادامه داد، یگان 57 لرستان که در حال تدارک برای انجام عملیات در شاخ شمیران بود برای سد پیشروی‌های خطرناک دشمن به منطقه حاج عمران فراخوان شد! نیروهای اطلاعاتی، گردان‌های پشتیبانی رزم و 7 گردان از لشگر 57 که متشکل از گردان انبیاء، محرم، شهدا، ثارالله، محبین، ابوذر، مالک اشتر بودند توانستند در کمترین زمان ممکن منطقه را شناسایی و با انجام تک شبانه از حرکت عراق جلوگیری کنند و دشمن ناکام بماند. آسمانی شدن 300 شهید لُرستانی در عملیات حاج عمران: در عملیات حاج عمران شهرستان بروجرد 88 شهید، خرم‌آباد 63، الیگودرز 63، ازنا 30، کوهدشت 18، دورود 12، سلسله 11، پلدختر 7 و دلفان 22 شهید تقدیم ایران کردند که می‌توان از شهدای والامقامی همچون شهید سیدمصطفی میرشاکی، شهید درویش علی شکارچی، شهید علیراست پیرحیاتی و شهید روح‌الله سپهوند نام برد که‌ برگ زرین دیگری را در تاریخ ایران رقم زدند. اهمیت عملیات حاج عمران در دوم خردادماه سال 65 به‌گونه‌ای است که باملاحظه متن رهبر می‌توان به اهمیت واقعه حاج عمران و رزم جانانه لشکر 57 لرستان و سخن رهبر مبنی بر اینکه《نبرد "مردان لُر" بیش از آنچه شنیدنی باشد دیدنی است》دراین عملیات پی ‌برد. متن پیام رهبرانقلاب به مناسبت شهادت شهدای حاج عمران: "سلام مرا به مردم شهیدپرور لُرستان و شهر خرم‌آباد و علمای محترم ابلاغ کنید، من رشادت و پایداری مردم غیور لُر را در وقایع اخیر و جنگ شنیده و اطلاع دارم، لیکن در سال 59 شخصاً شاهد شجاعت و دلاوری‌های داوطلبان مخلص لُرستان بودم و از نزدیک روحیه مبارز آنان را شناخته‌ام،《نبرد آنان بیش ازآنچه شنیدنی باشد، دیدنی است》تأسف عمیق و تبریک و تسلیت مرا به مناسبت وقایع حاج عمران به همه آن عزیزان، به‌خصوص به خانواده محترم شهدا ابلاغ فرمایید. امیدوارم با شهد پیروزی در آینده‌ای نه‌چندان دور کام این امت بزرگ شیرین شود." مصطفی آشنا رزمنده جنگ در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: حاج عمران عملیات سرنوشت سازی بود که اگر انجام نمی‌شد پیرانشهر زیر توپخانه دشمن قرار می‌گرفت. رزمندگان لُرستانی نقش بی‌بدیلی در دفاع مقدس داشتند. این منطقه دارای ارتفاعات بلندی بود که تیپ و لشکرهای دیگری وارد عمل شده بودند ولی نتوانستند عراق را شکست دهند که لشکر 57 لُرستان به همراه چند گردان توانست هم قله‌های ارتفاعات را بگیرد و هم چندین شهر دشمن را زیر آتش خود قرار دهند. دراین عملیات شهدای زیادی تقدیم انقلاب شد. حدود 3 گردان در این عملیات شرکت کردند، قدرتمندترین یگانی که خط را شکست لشکر 57 لُرستان بود چراکه در این منطقه کوهستانی عملیات مشکل بود ولی لشکر 57 لُرستان توانست به‌خوبی این عملیات را انجام دهد. لشکر 57 لُرستان آمادگی این عملیات را داشت چراکه رزمندگان لُر با کوه و برزن آشنا بودند و اطلاعات عملیات قوی داشتند به‌طوری‌که اطلاعات عراق را بدست آورده و توانستند قله‌ها را فتح کرده و مشرف‌به چند تا از شهرهای عراق شوند. چون شهر بندری فاو را گرفتیم دست عراق از خلیج‌فارس کوتاه شد و دشمن می‌خواست در مجامع بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشد. رزمندگان لُر مانع تصرف پیرانشهر شدند به همین منظور دشمن عملیات و دفاع متحرکی انجام داد که چند شهر ازجمله مهران و پیرانشهر را تصرف کند؛ عراق در حاج عمران حمله کرده بود و تا حدودی ارتفاعات توسط دشمن تصرف‌شده بود و نزدیک پیرانشهر شدند که به لشکر 57 لُرستان مأموریت دادند مقابله کنند تا پیرانشهر تصرف نشود. در مرحله نخست گردان مالک اشتر و به ترتیب گردان‌های ابوذر، ثارالله و محبین عملیات کردند و شب آخر نیز گردان انبیا و شهدا وارد عمل شدند که سبب شد عراق نتواند پیرانشهر را تصرف کند. گردان‌های مالک اشتر، ابوذر و ثارالله در ارتفاعات 2519 عملیات کردند و گردان شهدا و انبیا در تپه شهدا وارد عمل شدند. در این عملیات 300 نفر از رزمندگان لُرستانی به شهادت رسیدند و خیلی مجروح شدند. سرهنگ ماشاالله بازگیر، فرمانده سپاه خرم‌آباد‌: نقش‌آفرینی رزمندگان لشکر57 لُرستان در عملیات حاج عمران مثال‌زدنی بود به‌طوری‌که اگر مقاومت رزمندگان لرستان نبود قطعاً پیرانشهر به تصرف دشمن درمی‌آمد. نیروهای لُرستان برای شروع عملیات جهت بازپس گرفتن ارتفاعات شاخ‌ شمیران در قالب 7 گردان پیاده و 5 گردان تخصصی در منطقه دربندی خان حضور داشتند که طی نامه‌ای از لشکر 57 لُرستان خواسته شد که سریعاً با تمام قوا از دربندی خان بسمت منطقه حاج عمران حرکت کرده و جلوی عملیات دشمن را دراین منطقه بگیرد. فراخوان برای استقرار لشکر 57 لُرستان در حاج عمران: پس از استقرار نیروها در حاج عمران مهمات و آتش‌بار را مستقر کرده و نیروها در 700 متری ارتفاعات حضور داشتند که عراق با دو تیپ وارد عمل شد. عراق در 12 کیلومتری پیرانشهر مستقر بود و اگر پیرانشهر را تصرف می‌کرد یک منطقه آزاد برای دموکرات و کومله می‌شد لشکر 57 لُرستان مأموریت سدکردن عراق را داشت چراکه عراق با پیشروی می‌خواست روی خط مرزی ارتفاعات تمرچین مشرف بر《شهر چومان مصطفی》در عراق راه یابد. سرهنگ بازگیر گفت: رزمندگان لُرستانی 28 اردیبهشت در سه‌راهی مرگ منطقه حاج عمران مستقر و آماده عملیات شدند، در شب 29 اردیبهشت《گردان مالک اشتر ازنا》شبانه بسمت ارتفاعات 2519 حرکت کرد، شب 31 گردان ثارالله از سمت راست، گردان ابوذر از سمت چپ و گردان محبین روی ارتفاعات 2519 حرکت کردند. بنا بود《گردان انبیاء خرم‌آباد》شب بعد به‌عنوان خط‌شکن در جناح چپ، گردان شهدا به فرماندهی شهید میرشاکی در سمت راست و گردان محرم در مواضع پدافندی قبل از تپه شهدا مستقر شوند؛ گردان ذوالفقار در سه خرداد از سه‌راهی مرگ عبور کرد و قرار شد گردان انبیاء و شهدا ارتفاعات را تصرف کنند و ما جلوی پاتک‌های دشمن را بگیریم. ساعت 1:30 شب خبردار شدیم گردان‌ها درحال موفقیت هستند بنابراین به سمت تپه شهدا رفتیم، نیروها تقسیم شدند و توانستیم دوقبضه را بالا ببریم که رزم فرزندان لُرستان در این عملیات سبب پیروزی شد. سال‌ 65 و اواخر 66 در منطقه حاج عمران سه بار عملیات صورت گرفت که ایران یک‌بار هم اجازه نداد دشمن از ارتفاعات 2519 پایین بیاید؛ در عملیات حاج عمران رشادت لرستان ثابت شد. لشکر 57 معادلات عراق را به‌هم‌ریخت. عراق با هشت لشکر آمده بود درحالی‌که ما یک لشکر بودیم، دشمن شبی یک تیپ وارد عمل می‌کرد درحالی‌که ما شبی یک یا دو گردان وارد عمل می‌کردیم و در آخر ناکام ماند و شکست خورد. با 14 اتوبوس به عملیات حاج عمران رفتیم در برگشت تنها 10 اتوبوس برگشت و 300 تن از آن‌ها شهید شدند.


 • سپهبد شاپور آذربرزین

  «شاپور» آذربرزین ( ۱۳۰۸ خرم‌آباد – ۱۳۹۴ لوس‌آنجلس) بنیان‌گذار و فرمانده اسبق پایگاه هوایی دزفول، معاونت سابق عملیاتی نیروی هوایی و جانشین فرمانده نیروی هوائی شاهنشاهی و از نخستین فرماندهان نیروی هوایی ارتش جمهوری‌اسلامی و پس از انقلاب مدتی را زندانی بود. همچنین امیر سرتیپ مسعود بختیاری (متولد ۱۳۲۰ در تهران) از فرماندهان ارتش در جنگ ایران و عراق، استاد دانشکده فرماندهی و ستاد و از طراحان عملیات بیت‌المقدس و صاحب نشان فتح خرمشهر است.


 • فدرالیسم

  فدرالیسم به زبان ساده: فدرالیسم یک سازماندهی مناسب است برای کشورهای چند ملیتی که از اتنیکهای مختلف تشکیل شده اند. وظایف دولت بین دوسطح فدرال و ایالات تقسیم میگردند. هر سطح دارای کابینه؛ دستگاه قضایی؛ و مجلس نمایندگان مستقل خود خواهند بود و منابع مالی مستقل و مشترک خواهند بود و دولتهای ایالتی در سیاست گزاریهای دولت فدرال مشارکت خواهند داشت. در سیستم مدیریتی فدرال؛ صلاحیتها از پایین به بالا تفویض می‌شود و ایالتها دارای حق وتو می‌باشند. تمامی معضلات کنونی ما اقوام ایران (خصوصا لُرها) براثر تمرکزگرایی و تراکم قدرت و ثروت در دست یک اتنیک خاص (فارس) بوجود آمده است. سنترالیسم سد بزرگی بوده است بر سر راه دموکراسی و باعث عقبماندگی ما در بین کشورهای جهان شده است. در نظام فدرال؛ تصمیم‌گیری براساس دیکتاتوری اکثریت بر اقلیت نیست؛ بلکه براساس توافق و اجماع عمومی و مذاکره است. از مهم‌ترین پیش شرطهای موفقیت نظام فدرال؛ وجود فرهنگ سیاسی و پذیرش تنوع و تکثر و عدم برتری طلبی و سلطه گری می‌باشد. فدرالیسم باعث انسجام ملی و شکوفایی اقتصادی می‌گردد چون حاکمیت سیاسی ساختار دموکراتیک پیدا میکند و تبعیض و بی‌عدالتی اجتماعی از بین خواهد رفت؛ در نتیجه از فروپاشی و تجزیه جلوگیری می‌شود. کشورهای پیشرفته غربی مثل آلمان و آمریکا و کانادا؛ خود از مواهب فدرالیسم استفاده می‌کنند ولی برای کشورهای جهان سوم حکومت متمرکز تجویز می‌کنند. برای خود حکومت‌های سکولار تشکیل داده‌اند ولی برای ما حکومت مذهبی ایجاد می‌کنند تا از پیشرفت ما جلوگیری کنند. فدرالیسم تبلور دموکراسی و حق اراده عمومی می‌باشد؛ یعنی حق حاکمیت ملی؛ که ما علی‌رغم تحولات سیاسی مختلف؛ همواره از آن محروم بوده‌ایم.آخرین مقالات