چهار شنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

آیا عیلامیان (اجداد لرها ) منقرض شده بودند؟؟

وقتی به مدعیان نظریه انقراض عیلامیان توجه میکنیم به یک نکته جالب میرسیم، در کل دنیا تنها یک قوم مدعی منقرض شدن عیلامیان است !!! و آن قوم پارس و یا خود پارس پندارها هستند و مورخینی که از بنیاد پهلوی پول میگرفتند که بگویند عیلامیان منقرض شده اند. دلایلشون هم به حدی مضحک و سطحی است که حتی در حدی نیست که بخواهیم خیلی دقیق و عمیق به آن پاسخ دهیم . ما شعور و فهم مخاطبین خود را بسیار مورد اعتماد میدانیم و منطق کلام خود را غالب پرسشهایی از شما مخاطبین این گفتار مطرح میکنیم ، پاسخ شما هر چه بود ما میپذیریم . خب بریم سر اصل مطلب ...

آیا عیلامیان (اجداد لرها ) منقرض شده بودند؟؟

 

 

رد نظریه انقراض عیلامیان

 

مهلکترین تهاجمی که در طول تاریخ رخ داده تهاجم گسترده مغول ها به چین و در نهایت ایران است . به طوریکه به جرات میتوان گفت در هیچ برهه زمانی به این حد قساوت رخ نداده است . اما سوال این است که :

آیا مردم چین و ایران بعد از حمله مغول ها منقرض شده اند؟؟ قطعا پاسخ خیر است. پس چگونه امکان داشت عیلامیان با حمله آشوریان منقرض شوند؟ اگر عیلامیان منقرض شده اند پس الیمایی ها چه کسانی بودند ؟ و چرا الیمایی ها القاب پادشاهان عیلامی را بر خود داشتند؟ و چرا ایذه شهر مقدس عیلامیان را پایتخت کردند؟ چرا لباس عیلامیان را میپوشیدند؟ چرا خود را نوادگان عیلامیان معرفی میکردند؟

اگر عیلامیان منقرض شدند پس این همه کتیبه عیلامی را هخامنشیان برای چه کسانی به زبان و خط عیلامی نگارش میکردند ؟

چرا تمام مکان های نگارش کتیبه عیلامیان مورد استفاده ساسانیان قرار گرفت ( برای مثال حکاکی و نگارش کتیبه ای همچون نقش رستم)؟

مگر ساسانیان، عیلامیان منقرض شده را به گفته این آقایان میشناختند؟

اگر عیلامیان منقرض شده اند میشود دقیقا اسناد آن را ارائه دهید؟

چون کتیبه آشور بانیپال فقط در مورد مردم شوش و اطراف آن است نه همه خاک عیلام ! که شوش و کل خوزستان ده درصد خاک عیلام را در بهترین حالت شامل میشده !!!

آشوربانیپال در کدام کتیبه و کجا از شهرهای عیلامی به جز شوش نامبرده؟ آشور بانیپال در کدام مکان و کدام تاریخ با لشگریان کوهستان نشین جنگید و پیروز شد؟ کدام مورخی از دستیابی آشور بانیپال به کوهستان های عیلام نام برده  است؟

تصور انقراض عیلامیان چرا فقط در میان سلطنت طلبان و پارسگراها وجود دارد؟

مهم ترین عیلام شناسان تاریخ پرفسور والتر هاینتس لرها را نوادگان عیلامیان میداند. چرا پرفسور دانیل تی پاتس این حرف والترهاینتس را تایید میکند که لورها نوادگان عیلامیان هستند؟

اگر عیلامیان منقرض شده اند، آچین و آتامیتا چرا خود را پادشاه عیلام نامیدند و بر علیه داریوش قیام کردند؟

مگر نمیگویند عیلام منهدم شده بود؟ پس کتیبه بیستون و شرح قیام آتامیتا توسط داریوش برای چیست؟

اگر عیلامیان منقرض شده اند چرا سردار اسعد بختیاری در کتاب تاریخ بختیاری لورها را عیلامی و کاسی میداند؟؟

چرا تا قبل از روی کار امدن پهلوی هیچ نامی از انقراض عیلامیان نیست؟ نکنه رضا خان عیلامیان را منقرض کرده ما خبر نداریم؟

اصلا فکر انقراض عیلامیان و به تبع آن بی هویت کردن لرها به نفع چه کسانی و چه قومی است؟

زیر مجموعه کردن لورها در جهت منافع کدام قوم است؟

تمدن چین متعلق به مردم چین است. تمدن روم هم متعلق به مردم ایتالیا. هر تمدنی به مردم همان سرزمین است!!! حال چگونه است نوبت به لرها که رسیده تمدنی که در سرزمینشان بوده متعلق به آنان نیست؟ چه کسانی پشت بی ریشه نشان دادن لورها هستند؟

17 نظر

 • همایون

  فارس ها یا پارس ها باید واسه خودشون یک هویتی داشته باشند که بتونند اظهار وجود کنند .اما از انجا که دست و بالشان خالی بود مجبور شدن هویت عیلامیان را بدزدند و ب انقراض عیلام دل خوش کنند که همه جیز واقعی جلوه داده بشه.. ما بدنبال هویت گمشده خود هستیم جیزی ک از ما دزدیده شده..دیر وزود داره اما سوخت وسوز نداره


 • آلامتو

  ایلام و ایلامیان باستان با توجه به سهم کلان و نقش بنیادینی که در شکل گیری تمدن و شاهنشاهی هخامنشی داشتند با پویایی و پایایی به حیات اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی خود و میان کنش های شان با سرزمین پارس ادامه دادند ( بوشارله ۱۹۹۴ ؛ پاتس ، ۱۹۹۹ :۵۴ ) . سرزمین ایلام باستان حتی در روزگار سلوکی و اشکانی به صورت یک گروه متمایز که در منابع یونانی به نام Elymais شناخته شده پا بر جای بود ( هینتس ، ۱۳۷۶ ؛ ۸۹ _ ۱۱۸ ؛ هانسمن ، ۱۹۹۸ ؛ پاتس ، ۱۹۹۹ ، ۳۵۶ ) .


 • ساسان

  در پیرو فرمایش دوست خوبمان همایون باید بگم حقیقت همیشه پشت ابر نمی ماند و بلاخره حقایق بر همه آشکار خواهد شد و این گروه های پان فارس دروغ هایشان بر ملا و فاش خواهد شد. مثلا همین افراد پان فارس نتایج آزمایش های ژنتیکی و DNA ایرانیان را تحریف میکنند و ادعا دارند آریایی های واقعی ما هستیم. نتایج آزمایش های ژنتیکی ایرانیان نشان میدهد تبار پدری ایرانیان فعلی در حالت کلی کمتر از 10 درصد آریایی( هاپلوگروپ R1a)است. و بیش از 90 درصد ایرانیان فعلی جد پدری و نسب آریایی ندارند. ولی برعکس مردم ایران، مردم دری زبان تاجیک با وجود چشم بادامی بودن و یا پشتون های افغانستان غالبا جد پدری آریایی دارند. ولی تاجیک ها چون با زرد پوست ها مخلوط شده اند از نظر ظاهر تا حدودی شبیه چشم بادامی ها شده اند ولی کماکان جد پدری آریایی دارند و همه این نتایج نشان میدهد که نمی توان آزمایش های ژنتیکی و DNA را مثل تاریخ تحریف یا تفسیر به رای کرد.


 • عزیز

  ب نظر بنده دزفول شوشتر شوش بختیاری ولرستانی اینها همه از یک نژاد هستند چون هم زبان هستند واز عیلامیها هستند و اینها ایرانیهای باستان هستند


 • الیمایی تبار

  من خودم بختیاری ساکن دزفولم بقدری برام واضح هست که عیلامی هستم که دیگه هیچ نیازی به تحقیق ندارم. حوالی دزفول وشوش وشوشتراونقدر آثارونشانه های تمدن وتپه های باستانی عیلامی هست که بخوام نام ببرم یه ساعت طول میکشه. سرآمد اونا تپه های باستانی چغامیشِ دزفول ، چغازنبیل شوش وآثارتمدن الیمایی شوشتر هست.


 • جواب خود آریایی پندار

  به قول لانگ لوای فرانسوی : تاریخ چیزی جز سند و مدرک نیست! ایکاش بجای فحشنامه به دیگران با ذکر سند و مدرک تاریخی از ادعای خود مبنی بر وجود نژادی بنام آریایی دفاع میکردید! آیا واقعأ نژادی مستقل و دست نخورده بنام آریایی وجود دارد؟ ایران به عنوان پل ارتباطی بین شرق و غرب هر چند سال یکبار مورد هجوم اقوام وحشی و مهاجر قرار گرفته است بطوریکه اسکندرمقدونی قصد هلنیزه کردن ایران را داشت و در یک شب هفتاد هزار دختر ایرانی را به عقد سپاه یونانی اش درآورد! حالا چطور دم از نژاد خالص آریایی میزنی؟ خود آریاییها مهاجر به ایران بودند و بومی اصلی ایران نیستند. در خود منابع زردشتی آمده که جماعت آریایی از شمال شرقی و شرق ایران وارد شدند. عیلام به معنای کوهستان است و تمدن ۵ هزار ساله عیلام باستان بسیار قدیمی تر از آریایی های مهاجرست‌. شوش پایتخت عیلام باستان کهن ترین شهر جهان است. تمام منشیان هخامنشیان عیلامی بودن و تمام ۳۰ هزار لوح کشف شده در تخت جمشید که معبدی خشتی متعلق به تمدن عیلام بوده همگی به خط عیلامی است. حتی شواهدی هست که نشان میدهد هخامنشیان و ساسانیان بازمانده و برآمده از تمدن عیلام (الیمایید) هستند. در زمان هخامنشیان اصلأ واژه بختیاری وجود نداشته که شما دارید آن را به هخامنشیان نسبت میدهید. واژه بختیاری نخستین بار به عنوان نام فامیلی میرجهانگیرخان آسترکی بکار رفته است آنهم زمان صفویه حالا شما آنها را آریایی میدانید.تقصیر شما نیست مقصر سیستم آموزشی است که از زمان رضاشاه در مدارس به کودکان اینطور القاء میکنند ایران خالی از سکنه و جمعیت و عاری از تمدن بوده تا اینکه آریاییها از شمال هند آمدند و ایران را ساختند!!! حتی یک برگسند تاریخی یا کتیبه ای وجود ندارد که اثبات کند مادها آریایی بودند. از تمدن ۵۰۰ ساله اشکانی کدام سکه یا سنگ نوشته یا کتیبه یا بنا باقیمانده که اثبات کند آریایی بودند؟ اصلأ تفاوتهای ظاهری در چهره ٬ زبان ٬ ژنتیک ٬ زیست بوم و ... خود گواه تفاوت نژادی است. اگر لرها آریایی بودند مطمعن باش الأن وضعیت اقتصادی و رفاهشان اینگونه اسفناک نبود. تمام شهرهای لرنشین در آمارهای منفی رتبه نخست را دارند و در فهرست شهر تبعیدگاهی هستند. این را هم بدان که هنر هخامنشیان تلفیقی از عناصر بابلی ٬ آشوری ٬ لیدی ٬ فنیقی و عیلامی بود. نماد اهورامزدا در اصل مربوط به سومری هاست. شیر نماد آشوریها بوده و سرستون های تخت جمشید برگرفته از معماری یونان و مصر است. تمام لوح های هخامنشیان هم به خط عیلامی است. حالا نمیدانم چه اصراری است که مدنیت های غیرآریایی را بد نشان دهیم.


 • در جستجوی مفهوم آریایی

  چرا در کتاب ریگ ودای هندوها واژه آریایی ۳۰ بار تکرار شده؟ مگر آریاییها منشأ هندی دارند؟ چرا هندوها و زرتشتیها برای آتش احترام زیادی قاعلند؟ چرا خدایان و مظاهر طبیعی هندو و زرتشتیها اسامی یکسانی دارند؟ استرابو و بطلمیوس واژه آریایی را در کتابش آورده اما جنبه زبانی دارد نه نژادی!!! ویلیام جونز انگلیسی منظورش از آریایی را خانواده زبانی میداند نه نژاد! آنکلی دو پرون فرانسوی که اوستا پژوه بود در قرن ۱۸ میلادی از آرین نام برد نه آریایی و میرزا آقاخان کرمانی و صادق رضازاده شفق برای اولین بار واژه آرین اروپایی را به آریایی ترجمه کردند! اواخر قرن ۱۹ میلادی نویسندگان رمانتیک آلمانی که درحال توسعه ایدئولوژی ناسیونالیست افراطی بودند و با برابری نژادی مشکل داشتند یواش یواش شباهت زبانی آریایی را تبدیل کردند به نسبت نژادی! چون واژه آرین (آریایی) بار حماسی داشت و باب میل رمانتیکها بود و زمینه یهودی ستیزی و سوء استفاده از مفهوم نژادی آریایی شروع شد. آریاییها در اروپای شرقی و جنوب روسیه بودند و با مهاجرت به ایران جایگزین جمعیتها و تمدنهای بومی شدند درحالیکه در حاشیه غربی ایران (بلاد لرنشین) حدود ۱۰ هزار سال پیش انقلاب کشاورزی شروع شد و اولین روستاها و کهن ترین شهرها مثل شوش متعلق به تمدن ایلام باستان بود و آثار باستان شناسی نشان میدهد بومیان اصلی ایران ایلامیان بودند. تمامی متون و کتیبه های هخامنشی به زبان و خط ایلامی است. در واقع آریایی بار زبانی داشته نه قومی - نژادی!!! اردشیر ساسانی در تیسفون که یهودی و آرامی زیاد داشته خودش را پادشاه ایران و انیران مینامد. در کتیبه کرتیر موبد زرتشتی از پارسها ٬ پارتها ٬ عراق (آسورستان) ٬ و آریابنه (بلاد عرب نشین) تحت عنوان آریایی نام میبرد و گرجستان و ارمنستان و انطاکیه (ترکیه) را انیرانی یعنی غیرایرانی مینامد درحالیکه ارامنه به ایرانیها نزدیکترند تا آسوریها و آریابنه که نژاد سامی دارند. پس میشود نتیجه گرفت که آریایی و ایران تنها یک مفهوم جغرافیایی و سیاسی داشته است نه بار نژادی! در دوران ساسانی کلمه ایران همیشه به نام شهرها چسبیده که باز مفهوم جغرافیایی را تقویت میکند. چیزی به اسم خلوص نژادی آنهم در کشور کثیرالمله ایران وجود نداشته و ندارد بلکه ایران مفهوم سیاسی دارد که هزاران نژاد در آن زندگی میکنند و تفاوت ظاهری و تعدد اقوام و زبانها خود گویای آن است! ناسیونالیسم پارسی ایده مدرنی است که همیشه با گذشته ارتباط دارد و بخاطرهمین دچار زمان پریشی هستند.نمیتوانیم منکر تمدن ایلام باستان شویم و شروع تاریخ ایران را از هخامنشیان بدانیم. تاریخ حذف شدنی نیست.


 • پروتو لر

  کلمه پروتو لر (proto Lor) به معنای لر پیشین در کتاب معتبر تاریخ باستان کمبریج (The Cambridge Ancient History ) به نقل از صفحه ۶۴۴ کتاب مینویسد : منطقی ترین فرضیه پیرامون عیلامیان این است که آنها پروتو لر (یعنی نیاکان لرها هستند) که زبانشان در عصر میانه ایرانی شد. عیلامیان سرزمین خودشان را هلتمتی مینامیدند که به معنای سرزمین چشم سیاهان است تم در زبان لری یعنی سیاه و تی هم میشود چشم. والتر هینتس عیلام شناس آلمانی عیلامیان را پروتو لر معرفی میکند و طبق نظریه پروفسور کنتو و آندره گدار عیلامیان و کاسیان جزء نژاد آسیانی (بومی ایران) دسته بندی میشوند که با اعراب سامی نژاد و آریاییهای مهاجر هیچ سنخیتی ندارند.


 • فرمانروایی ایلام را نمیتوان از ایران جدا کرد

  ایلام باستان حضوری دو هزار ساله (۲۵۰۰ تا ۶۴۰ قبل از میلاد) در تاریخ سیاسی ، نظامی ، مدنی و فرهنگی در جنوب غربی ایران دارند. از طریق منابع بین النهرینی میدانیم که حکومت پر معمای ایلام در برخوردهای مداوم خود با همسایگان غربی مانند : بابل و آشور نقش تعیین کننده ای داشته است. یکیاز دانشمندان (steve) پس از بازخوانی هزاران کتیبه ایلامی مینویسد که ایلامیها از اسرار خود به ندرت چیزی را بر زبان می آورند. باید نخستین آشنایی با حضور ایلامیها را مدیون تورات باشیم که بیشتر از ۲۰ بار نام ایلام را آورده است البته به صورت سامی عیلام (عیلام شکل سامی ایلام است و هنوز هم اغلب کاربرد نادرست دارد). برای نمونه در سال ۳۰ میلادی در میان شاهدان یهودی عروج مسیح مردمی نیز از ایلام حضور داشته اند (کتاب اعمال رسولان ، باب ۲ ، بند ۹). یعنی ۷ قرن بعد از اضمحلال سیاسی حکومت ایلام توسط آشور ، مردمی از ایلام در عروج مسیح حضور داشتند. در سفر پیدایش باب ۱۴ ، بند ۱ ، با اینکه از ایلام در مقام نخستین پسر سام یاد شده ، به گمان ، بیشتر قلمرو جغرافیایی منظور نظر بوده است ؛ چون ایلامیها در همسایگی شرقی بین النهرین مدتها در ارتباط و تعامل با تمدنهای بین النهرین بودند. پروفسور والتر هینتس آلمانی که برای نخستین بار با تکیه بر کتیبه ها و نگاره های به دست آمده ، تاریخ و تمدن ایلام را کاویده است تنها منبع اصلی ایلام شناسی است.


 • تشکیلات منظم دیوانی دربار هخامنشیان بر عهده ایلامیان بود

  تمدن ایلام باستان در امور دیوانی و حسابرسی به پیشرفتهایی نایل آمده بودند و بی دلیل نیست که در تشکیلات منظم دیوانی دربار هخامنشیان ، به ویژه داریوش ، ایلامیها از مقام تعیین کننده ای برخوردار بوده اند‌ بهترین دبیران هخامنشی ایلامی بودند و اسناد بایگانی عظیم هخامنشی که به زمان ما رسیده است به خط و زبان ایلامی است. در حفاریهای سالهای ۱۹۳۳ و ۱۹۳۴ در تخت جمشید حدود ۳۰ هزار لوح گلی به خط میخی ایلامی یافت شد که از آن میان حدود ۶ هزار لوح تقریبأ سالم بود از این تعداد در سال ۱۹۶۹ حدود ۲ هزار لوح به وسیله هالک (Hallock) در دانشگاه شیکاگو منتشر شد. ایلامیها از اختراع خط تصویری در حدود ۳ هزار سال پیش از میلاد ، بوسیله سومریها ، برای ساماندهی امور اداری غافل نماندند. نخستین لوح های گلی ایلامی که با خط تصویری به دست آمده از حدود ۲۹۰۰ پیش از میلاد است. خط تصویری ایلامی ۸۰ نشان هندسی داشت. خط هندسی به مرور جای خود را به خط میخی ایلامی برگرفته از کدی داد که تا سقوط پادشاهی ایلام در ۶۴۰ پیش از میلاد دوام آورد. دکتر پرویز رجبی در تاریخ ایران (ایلامیها و آریاییها تا پایان دوره هخامنشی) صفحه ۴ مینویسد : سهم تمدن ایلام در پیدایش خط میخی فارسی باستان بسیار تعیین کننده است به عبارت دیگر خط میخی فارسی باستان مدیون فرهنگ ایلامیها در اقتباس خط از بین النهرین و تکامل بخشیدن به آن است چون نبشته های داریوش و دیگر شاهان هخامنشی اغلب به ۳ خط فارسی ، بابلی و ایلامی اند.


 • خاستگاه ایلامیها

  دکتر پرویز رجبی در تاریخ ایران (ایلامیها و آریاییها تا پایان دوره هخامنشی) صفحه ۶ مینویسد : ایلامیها با لولوبی ، کوهنشینان لر شمال غربی خوزستان مشترکات چندی داشته باشند با توجه به نقش رنگی سربازان گارد ایلامی داریوش ، که با کاشیهای کاخ شوش به زمان ما رسیده است ، ظاهرأ چهره ایلامیها از نظر مردم شناسی متفاوت بوده است ، که خود کار بررسی را دشوار میکند گارد شاهی در این کاشیها از ۳ نژاد تشکیل یافته است : یک دسته سفید پوست اند که لابد پارسها منظور نظراند / دسته دیگر پوستی قهوه ای یا گندمگون / و گروه سوم رنگی تیره و تقریبأ سیاه دارند پیداست که دسته اخیر ایلامی بوده اند گمان میرود که گارد گندمگون از ایلامیهای کوهستان باشند که امروز لر نامیده میشوند در هر حال نژاد ایلامیهای زمینهای پست بیشتر تحت تأثیر قومهای آریایی قرار گرفته است تا سامی ها و ایلامی های لر که در سده های میانه فقط به زبان لری سخن میگفتند ( Hinz , Das Reick Elam , 18-19 ) .


 • سلسله الیمایی بازمانده ایلامیان بودند

  پان آریایی ها که تمدن های پیشآ هخامنشی را کمرنگ جلوه میدهند و آثارشان را سانسور میکنند پاسخ دهند چرا اولین جایی که علیه داریوش هخامنشی قیام کرد ایلام به رهبری آثرینه و مرتیه بود؟ چرا منشیان و دبیران هخامنشی ایلامی بودند؟ چرا ۳۰ هزار لوح گلی بارو و تخت جمشید به خط و زبان ایلامی است؟ چرا بزرگترین کتیبه داریوش هخامنشی به زبان ایلامی است؟ چرا پارسیان بعد از مهاجرت به أنشان لباس ایلامی میپوشیدند؟ آنتیوخوس سوم شاه سلوکی سرانجام در حال غارت یک معبد ایلامی به دست پرستندگان خشمگین در سال ۱۸۷ قبل از میلاد به قتل رسید (تاریخ ایران باستان ، مهدی وزین افضل ، ص ۱۴۳). در دوره اشکانی ، سلسله الیمایی (بازماندگان ایلامی) مستقل بودند و سکه و مسکوکات ضرب میکردند. مجسمه مفرغی مرد شمی هم که در ایذه بختیاری کشف شد متعلق به تمدن الیمایی است. نقوش برجسته تنگ سروک در ایذه و حجاری های تنگه سااولک در بختیاری هم متعلق به سلسله الیمایی است (تاریخ ایران باستان ، ص ۱۸۰).


 • مهران

  نظرات رو خوندم ولی به یه نکته اشاره نکردید و اون اینکه کوروش کبیر همه جا خودش رو پادشاه شوش و انشان معرفی کرده. یعنی گفته من پادشاه عیلام و به عبارتی گفته من عیلامی هستم. لقب پادشاه پارس از پادشاهان بعد از کوروش کبیر استفاده شده. به همین دلیل برخی از مورخین اعتقاد دارن کوروش کبیر پارس نبوده و یه عیلامی بوده. جا داره این موضوع بیشتر مورد بررسی قرار بگیره


 • ایلامیان《پروتو لُرها》

  حسن پیرنیا در کتاب《تاریخ ایران》صفحه ۳۶ مینویسد : کلمه ایلام به معنی کوهستان است و کشور ایلام باستان شامل خوزستان ، لُرستان ، بختیاری و پشتکوه (استان ایلام) بود. سومریها و اکدیها ، ایلام را با علامت《Nim》مینوشتند که به معنی سرزمین مرتفع است. جورج کامرون در کتاب《ایران در سپیده دم تاریخ》مینویسد : ایلامیان نخستین مردمی بودند که در ایران از تمدن و فرهنگ بهره ور بوده اند و خط نقشی و نگاری را آنها اختراع کردند. دکتر پرویز رجبی درکتاب《هزاره های گُم شده》جلد ۲ ، ص ۵۴ ، مینویسد : اگر ایلام کوههای لُرستان و بختیاری را در شمال و شرق خود نداشت هرگز به شکوفایی و غنا دست نمی یافت این قلمروی کوهستانی را ایلامیها《اَنزان یا اَنشان》مینامیدند. چون کشور ایلام برای مردم بین النهرین سرزمینی مرتفع تر از بین النهرین بود بنابراین میتوان گمان کرد که ایلام در اصل بجای جلگه های پست خوزستان ، در جایی مرتفع یعنی کوههای بلاد لُرنشین قرار داشته است. دکتر یوسف مجید زاده درکتاب《تاریخ و تمدن ایلام》صفحه ۵ مینویسد: منطقی ترین فرض آن است که ایلامیها به《پروتو لُرها》تعلق دارند. دنیل تی پاتس در کتاب《باستان شناسی ایلام》صفحه ۷۹ مینویسد: پروفسور والتر هینتس ، ایلام شناس فقید آلمانی که برای نخستین بار با تکیه بر کتیبه ها و نگاره های به دست آمده درباره ی مردمان اولیه ی ایلام اظهار نظر کرده است اعلام میدارد که: ایلامیها《لُرهای اولیه》یعنی نیاکان ساکنان لُرستان جدید در غرب ایران هستند. پروفسور ریچارد نلسون فرای درکتاب《میراث باستانی ایران》صفحه ۹۷ مینویسد: ایلامیها با مردم لولوبی ، کاسی و گوتی پیوند نژادی داشته اند و بین آنها در هزاره دوم پیش از میلاد فرهنگ استواری در میان بوده است. هرتسفلد هم فرضیه پیوند نژادی و زبانی این اقوام باستانی را مطرح کرده است. دکتر پیر آمیه در《تاریخ ایلام》صفحه ۲ مینویسد: ایلامیها از نژاد آسیانی یا زاگرو ایلامی《Zagro _ Elamite》یعنی نه هندو اروپایی و نه سامی بوده اند.


 • لُرستان حاکم نشین عیلام

  لُرستان《Lorestan》در واژه نامه پازند موبد شهرزادی صفحه ۲۹۳ بعنوان جایگاه تمدن عیلام کهن با حاکم نشین خرم آباد معرفی شده است.


 • پیرزا

  اعیلامیها درکتیبهاشون خودشون هتیمتی میگفتندنه اعیلامی واین کلمه هنوز هم درلرهای بختیاری بکارمره


 • مهاجرت ترکان و مغولان موجب زندگی کوچ نشینی شد!

  مغولان که صحراگرد و شمن پرست بودند و مظاهر طبیعی را میپرستیدند اعتقاد داشتند که《زمین مادر حیات》است و نباید زندگی یکجانشینی داشت لذا نگاه بدبینانه ای به شهرنشینی داشتند و تمام زیرساختهای شهری و《تأسیسات آبیاری و آبرسانی》را خراب و مختل میکردند. در این وضعیت مردمان لُر باتوجه به آسیب رساندن مغولان به شهرها و قتل عامهای دسته جمعی تنها راه نجات را پناه آوردن به کوهها و زندگی متحرک میدانستند. دکتر علی اکبر نیک خلق در کتاب《جامعه شناسی عشایر ایران》صفحه ۲۱ مینویسد: در دوره مغول زندگی کوچ نشینی در لُرستان گسترش یافت زیرا زارعان بر اثر عدم امنیت به کوهها میگریختند و زندگی کوچ نشینی را آغاز میکردند! فتوحات و سلطنت تیمورلنگ در ایران قتل و غارتها و ویرانیهای بسیاری به بار آورد که موجب گسترش زندگی چادرنشینی گردید! به عقیده استاین ( Estaine ) لُرها که در چند قرن اخیر نیمه یکجانشین بوده اند در هزاره پیش از میلاد《حیات یکجانشینی》داشته اند. بوبک (Bobek) یکی دیگر از پژوهشگران که سکونتگاههای ماقبل تاریخ ایران را مورد مطالعه قرار داده است میگوید: وجود پاره ای گیاهان نظیر《فلومیس پرسیکا》در مناطق لُرنشین از لحاظ بوم شناسی گیاهی مبین وجود و رواج زراعت در روزگاران گذشته است و این خود نشانه آن است که کوچ نشینی از درون زندگی ده نشینی مبتنی بر کشاورزی برخاسته است. وجود آسیابها و خرابه های مسکونی در مناطق لُرنشین نشان میدهد که لُرها تا قبل از ترکتازیهای مغولان زندگی یکجانشینی داشته اند. مغولان هیچگاه به زاگرس تسلط نیافتند ولی میراث کوچ بلند و اصطلاحات کوچ را به یادگار گذاشتند. تمامی کلمات کوچ مثل: ایل_ایلخان_ییلاق و قشلاق_خان_یورت_قیقاچ و…تماماً مغولی هستند. از این زمان کوچهای بلند و گسترده با اطلاع از وسعت خرابی مغولان شروع شد. بیهقی میگوید: ما را شهر زادگاه بودی همچنان که آنان (مغولان) را بیابان! دکتر یعقوب احمدی در کتاب《جامعه شناسی ایلات و عشایر》صفحه ۱۰۶ مینویسد: تاریخ زندگی ترکها در ایران به نوعی تاریخ کوچ نشینی و تحرک است!آخرین مقالات