پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

نژاد لرها

نژاد به بزرگ‌ترین گونه‌های انسان گفته می‌شود. نژادهای انسان به عنوان گروه‌های جمعیتی بزرگی تعریف می‌شوند که گنجینه ژنی، آن‌ها از یکدیگر متفاوت است.نژاد به خصوصیات بیولوژیکی شخص برمی‌گردد و شامل رنگ پوست، رنگ مو، رنگ چشم، اندازه و شکل جمجمه و مشخصاتی از این قبیل است.تغییرات نژادی زمانی نمود پیدا می‌کنند که، انسان‌هایی از دو نژاد متفاوت باهم وصلت کنند، به عنوان مثال وقتی شخصی با نژاد آفریقایی - آمریکایی با شخصی با اصلیت چینی ازدواج کند فرزندی که از این وصلت به وجود می‌آید مسلما در خصوصیات فیزیکی آن تغییراتی حاصل خواهد شد. بنابراین این چنین وصلت‌هایی منجر به تغییراتی در نژادهای بعدی خواهد شد. مثال: همه‌ی ما با نژادپرستی آشنایی داریم و نمونه‌های زیادی از آن را در طول تاریخ مشاهده کرده‌ایم. سفید پوستان علیه آفریقایی - آمریکایی‌ها، آلمان‌ها علیه یهودی‌ها که منجر به جنگ‌های خونین شده که همگی فقط بر سر نژاد بوده‌اند. به مرور زمان، تا حد زیادی از این اختلافات کاسته شده است اما هنوز آثاری از نژادپرستی در جهان دیده می‌شود. اما ما در این مقاله قصد داریم بدور از تعصباتی کور و یا خیال بافی های کودکانه تعریف درستی از نژاد لرها ارائه دهیم . پس اگر علامند به این موضوع بدور از تعصب هستید این مقاله را از دست ندهید

نژاد لرها

خداوند متعال مى فرماید: «یا اَیُّها النّاسُ اِنّا خَلَقْنَاکُمْ مِن ذَکَر وَ اُنثَى وَ جَعَلْنَاکُمْ شُعُوباً وَ قَبَآئِلَ لِتَعارَفُوا اِنَّ اَکْرَمَکُمْ عِندَ اللهِ اَتْقَیکُمْ»

؛ (اى مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره ها و قبیله ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید؛ و (اینها ملاک امتیاز نیست) گرامى ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست). 
اختلافات در رنگ، زبان، و وطن، همگى از عوامل عرضى است که مربوط به جوهر و حقیقت انسان نمى باشد. و از آیهفوق استفاده مى شود که قرآنمنکر قومیت نیست، بلکه به آن اعتراف کرده و آن را از شوون خلقت می داند، ولی آن را تنها به جهت شناخت و جذب و کمک به یکدیگر قرار داده نه وسیله اى براى تفاخر و نزاع؛ لذا خداوند در آخر آیهمى فرماید: 
«اِنَّ اَکْرَمَکُمْ عِندَ اللهِ اَتْقَیکُمْ»؛ (یعنی معیار برترى تقوااست.) و در سایه تقواو پرهیزکاری اختلافات برچیده و مسیر وحدت تحکیم خواهد بخشید.


 

اگر تعصب کور را کنار گذاشتید این مقاله علمی را بخوانید

06:54:10

2017-07-17

 

لرها آریایی یا آسانیک و یا سامی هستند؟

زمانی که صحبت از نژاد میشود اولین چیزی که ذهن را درگیر میکند این است که انسان ها همه یکی هستند و از یک نقطه به مناطق دیگر گسترش پیدا کرده اند .

پس دیگر نژاد چه معنایی میتواند داشته باشد؟

خب این حرف هم درست است و هم غلط . برای توضیح منشا نژاد لرها هیچ چاره ای جز برسی همگی نژادها بشری و پیدا کردن سرشاخه نداریم . به همین سبب باید به اولین نشانه های زندگی انسان بر روی کره خاکی بپردازیم تا به درک درستی از مفهوم نژاد برسیم و به تبع آن به  رمزگشایی نژاد لر پراخته باشیم.

کسی  به درستی نمیداند که نخستین انسان هوموساپینس (انسان هوشمند)، که نیاز انسان کنونی است ، در چه زمانی پا به عرصه هستی نهاده است. اما کهن ترین فسیل های هوموساپینس که در کشور اتیوپی یافت شده اند و امو یک و امو دو نام دارند نزدیک به 195 هزار سال براورد شده اند .

دانشمندان براورد میکنند که انسان امروزی، نزدیک به 60هزار سال پیش از موطن نخستین خود در آفریقا بیرون آمده است . در این زمان گسترش صحرای آفریقا برای مدتی وا می ایستد و آب و هوای مرطوب تری ، دست کم در بخش هایی از صحرای آفریقا بوجود می آید که بعد از ان فعل و انفعال ، انسان برای مهاجرت از ان بهره می گیرد.  انسان ها به دنبال خوراک و شکار کم کم از خاور افریقا به سوی شمال حرکت کردند و پا به خاور میانه نهادند .

پس چیزی که کاملا مشخص و واضح و اثبات شده است این است که هیچ انسانی ما قبل 60 هزار سال پیش در هیچ کجای دنیا جز آفریقا وجود نداشته است .

پس هرگونه خیال بافی که از ازل  یک قوم یا ملت یا نژاد خاص بومی یک منطقه بوده اند و در آنجا سکونت داشته اند اساسا غیر علمی و حرفه ای و تخیلی کودکانه و ناشی از بی سوادی است .

اما سوال اینجاست آیا همه اقوام به یک میزان تاریخ سکونت در یک منطقه جغرافیایی را دارند؟؟؟

بدون شک خیر .

پس سوال اصلی اینست : کدام اقوام کهن تر هستند؟

زمانی که به مسیر های مهاجرت انسان از افریقا به خاورمیانه و اروپا نگاه میکنیم ، میتوان درک کرد که تمامی تفاوت ها از اینجا آغاز میشود یعنی با خروج از آفریقا، و تغییر سبک زندگی و شرایط آب و هوایی و نوع تغزیه تغییرات و تفاوت ها اغاز میشود . اولین تفاوت ها تفاوت های ظاهریست یعنی تغییرات در رنگ پوست ، سایز جمجمه و ابعاد استخوان های بدن و غیره.......

 

اولین و مهم ترین تقسیم بندی نژادی تقسیم انسان بر اساس مشخصات ظاهری است . و درینجا چون بحث ما در مورد نژاد لرهاست پس باید به برسی نژادهای خاورمیانه بپردازیم

به طور کلی خاورمیانه داری سه گروه نژادی شاخص است : نژاد آریایی ، نژاد آسیانیک ، نژاد سامی  . مابقی گروه های نژادی در خاورمیانه  یا ترکیبی هستند یا زیر شاخه این سه گروه اصلی .

 

از نظر علم ژنتیک نژاد آریایی و نژاد آسیانیک بسیار به هم نزدیک هستند اما با چند تفاوت کوچک هردو نژاد سفید پوست هستند، هردو صورت های ظریف دارند ، هردو نژاد جز گروه هایی از انسان ها تقسیم بندی میشوند که جمجمه کوچک تری نسبت به سایر نژاد ها دارند .

اما تفاوت هایی هم دارند: مثلا آریایی ها لگن هایی پهن تر نسبت به آسانیک ها دارند ، و همین طور نسبتا قد آریایی ها نسبت به آسیانیک ها کوتاه تر است

نژاد سام با دو نژاد قبلی تفاوت هایی عمده دارد : سامی ها پوستی گندمی (سبزه) دارند ، چشم های بزرگ ، بینی عقابی ، هیکل تنومند ، قد بلند و جمجمه های بزرگ دارند.

 

حال میتوان درک بهتری از نژاد لرها پیدا کرد ......

حال به موضوع قدمت و دیرینگی اقوام در جهان و بخصوص در خاورمیانه میپردازیم

هرگونه نظری درین باره بدون ارائه مدرک ، اتلاف وقت و پریشان گویی است . زمانی میتوان مدعی قدمت و اصالت شد که بتوان اسناد قابل ارائه در سطح جهانی رو کرد نه اینکه فلان پزشک یا بهمان یا مورخ چه گفته است و آنرا ملاک نظر قرار داد . چون همیشه نظر نقض درین موارد به فور پیدا میشود. به همین سبب ما بر اساس اولین نشانه های حضور انسان در خارج از آفریقا به برسی قدمت و دیرینگی اقوام میپردازیم .

اولین نشانه غار کلدر در حوالی خرم اباد است . با قدمتی حدود 54 هزار سال که با اختلاف فاحش اولین نشانه سکونت انسان در خارج از افریقاست .

دومین نشانه غار یافته در خرم آباد است که متعلق به 40 هزار سال پیش است .

سومین نشانه تپه گیان در نهاوند است با 39 هزار سال قدمت می باشد.

چهارمین نشانه مجموعه غارهایی در اسپانیا و فرانسه با قدمتی ما بین 33  و 36 هزار سال پیش است .

نشانه های بعدی غار پبده در لالی بختیاری  با قدمت بیش از 17 هزار سال و بعد غار میرملاس در کوهدشت لرستان با قدمتی حدود 13 هزار سال که اولین نشانه های انسان پرسش گر را در خود دارد.

غار دوشه چگنی در حوالی خرم آباد هم 8 هزار سال قدمت در همین راستا قابل ذکر است که اولین اثر هنری جهان که یک نقاشی است را در خود دارد .

 

 آن چیزی که به وضوح مشخص است این است که مناطقی که لرها در آن زندگی میکنند کهن ترین سکونت گاه بشری است که بطور دائم از زمان خروج انسان از آفریقا با فاصله کمی به طور دائم محل زندگی گروه های بشری بوده است.

مردمانی که با برسی نشانه های انان براحتی میتوان دریافت که در طی 54 هزار سال گذشته یک نوع پیوستگی نژادی در میانشان وجود داشته و سیر تکامل آنان به طور پیوسته و در یک محدوده جغرافیایی مشخص ادامه پیدا کرده است.

 

حال سوال این است آیا مردمانی که در این مناطق زندگی می کرده اند همین لرها هستند که امروزه سکونت آنان است یا اینکه آن مردم با لرها نسبتی نداشته اند؟

ابتدا باید دانست در طول تاریخ چند مهاجرت به زاگرس صورت گرفته است؟

میتوان با قاطعیت اعلام کرد که در تمام ادوار تاریخ بشر، زاگرس فقط یکبار روی مهاجرت گسترده انسان ها را به خود دیده و آن هم مهاجرت اولین انسان غار نشین است و جالب توجه آنکه این انسان های غار نشینی که ساکن زاگرس شدند به حدی در این سکونتگاه موفق بودند که توانستند در طی یک دوره چند ده هزار سال دوام بیاورند و نژاد خود را تکثیر کنند و تمام مهاجرین بعدی را پس زده و این کوهستان و دشت های مجاور آن را هم مال خود کنند و برای یک دوره 54 هزار ساله مالک زاگرس و دشت های پیرامون آن باشند.  مردمانی که امروزه با نام لر شناخته میشوند بازماندگان مردمانی هستند که هیچ کدام نام لر نداشتند! یعنی میتوان با قاطعیت اعلام کرد که نام این مردم زاگرس نشین در دوره های زمانی مختلف مداوم تغییر میکرده و نام لور آخرین نامی است که بر آنان گذاشته شده است .

اما خود این مردم از نسل کهن ترین نژاد بشر هستند.  لرها همچون کشوری هستند که همیشه وجود داشته اما در هر دوره از تاریخ نامشان تغییر کرده است.

بدون شک ژنتیک لرها همسان با همان مردمان غار نشینی است که نشان های حضور آنان در بیش از 50 هزار سال پیش در زاگرس وجود داشته است.

 

حال باید به نشانه های تمدن بپردازیم ، یعنی به اولین سکونتگاه جمعی در جهان ، و اولین شهرنشینی ها و اولین تمدن ها

تمدن بدون آب امکان پذیر نیست . اولین تمدن ها در کنار رودخانه ها تشکیل شدند . کهن ترین تمدن های شناخته شده بشری حتی قبل از انکه نامی از کشور ها و امپراطوری ها باشد وجود کولونی هایی بود به نام دولت شهرها !!! یعنی مردمانی که در حاشیه یک رودخانه گرد هم می آمدند و تمدنی نو پا ایجاد میکردند که محدوده آن تمدن در حد همان شهر بود و هنوز مفهوم کشور ایجاد نشده بود .  اولین دولت شهر ثبت شده در تاریخ جهان مربوط به 11 هزار سال پیش است ، در جایی که امروزه شوش قرار دارد.

 

اولین باری که نامی از قومی که از زاگرس نشات گرفته به میان می آید در اینجاست . این قوم نامش را از محل زندگی اش  گرفته ، یعنی از سکونتگاه هزار ساله اش کوهستان . نام این قوم پروتو الامیت بود .

پروتو لغتی لاتین است به معنی اجداد اولیه کهن. و الامیت لغتی عبری است به معنی کوهستان. یا مردم کوهستان نام قومی که در شوش تشکیل دولت شهر داد در تمام کتب معتبر پروتو الامیت است ، یعنی اجداد مردم کوهستان .

به وضوح مشخص هست مردمانی که در دوره مهاجرت اولیه انسان ها به خارج از آفریقا در زاگرس سکونت گزیده بودند پروتو الامیت نامیده شده اند یعنی اجداد مردمان کوهستان . همین مردمان کم کم روند سیویلازیسیون یا متمدن شدن را طی کردند و توانستند در هزاره های بعدی دولت شهرهایی همچون سیماشکی که در محل خرم اباد فعلی قرار دارد را تشکیل دهند.  به مرور این دولت شهرهای از هم گسسته، بخاطر اشتراکات نژادی به هم متصل شدند و اولین واحد تمدنی را شکل دادند . در تاریخ این واحد تمدنی را با نام تمدن عیلام می شناسند . یعنی از اولین دوره حکومت موروثی سلسله آوان به پایتختی دزفول که تمدن عیلام به صورت یک امپراطوری و یک نهاد حکومتی منسجم پا به عرصه حضور میگذارد تا آخرین پژواک حضور عیلام در دو قرن پس از میلاد که هم زمان با طلوع امپراطوری ساسانی است که خود را وام دار عیلامیان و الیمایی ها میداند ادامه پیدا میکند .

وقتی به ریشه های مردمی به نام لر نگاه میکنیم از تمام جهات به یک نقطه مشترک که همان مهاجرت انسان از آفریقا به خاورمیانه است میرسیم .  یعنی به جرات میتوان گفت امکان پذیر نیست که نژاد لرها را چیزی جدایی از نژاد مردمان پروتو الامیت دانست . بی شک مردم در طی هزاران سال زندگی در کنار اقوام مختلف دچار اختلاط نژادی میشوند ، یعنی امکان پذیر نیست که بگوییم نژاد مردم یک منطقه هیچ تشابهی با مردمان مجاور آن ندارند . تاریخ بشر پر است از جنگ ها و مهاجرت ها و کوچ های اجباری . لرها هم از قاعده کلی مستثنی نیستند پس بی شک نژاد لرها نیز با اقوام همسایه آنان داری اشتراکاتی است.

اما سوال اینجاست این اشتراکات تا چه حد است؟این اشتراکات با کدام اقوام بیشتر و با کدام اقوام کمتر است؟

مناطق لرنشین در سرزمین هایی با اقوام سامی نژاد مشترک است و در مناطقی با آریایی ها و در مناطقی با آسیانیک ها.

جدای از نام اقوام مجاور لرها هدف ما پیگیری ریشه های نژادی است نه نام اقوام مهاجر لرها .

 

میزان اشتراک نژادی با اقوام مجاور همیشه تابع چند عامل است:

اول زمان ، دوم جنگ، سوم مهاجرت .

زمان:

زمان عامل بسیارمهمی است چون هرچقدر دو قوم مدت طولانی تری در کنار هم بوده باشند اشتراکات نژادی آنان بیشتر میشود . جنگ ها هم سهمی به سزا دارند و در آخر مهاجرت ها .

باتوجه به برسی های تاریخی که انجام شده است ، زمان حضور اقوام بین النهرینی در کنار لرها از بقیه بیشتر است(منظور بومیان این ناحیه که سامی نژاد هم هستند نه اعراب).  اقوام بین النهرینی همگی سامی هستند .

در رتبه بعدی اسیانیک ها قرار دارند همچون لولوبی ها و آگوتی ها در شمال مناطق لرنشین.

در رتبه آخر آریایی ها هستند که در کویر مرکزی فلات ایران زندگی میکنند.

پس بی شک باتوجه به عامل زمان اشتراک نژادی با لرها در میان سامی و آسیانیک بیش از اشتراک با آریایی هاست .

 

جنگ:

وقتی به عامل دوم یعنی جنگ نگاه میکنیم در تمام طول تاریخ آریایی ها فقط دو بار توانسته اند بر مناطق لرنشین مسلط شوند : یکی زمان هخامنشیان و دیگری پهلوی .  در تمام ادوار دیگر آریایی دیگر آریایی ها در بهترین حالت فقط حاکم کویر مرکزی بوده اند!

این آمار در بین اسیانیک ها بسیار بیشتر است . لولوبی ها و آگوتی ها و در نهایت قوم کاسی که در فرصت های بعدی در مورد آنان صحبت خواهیم کرد بارها تسلط کامل بر مناطق لرنشین را داشته اند.

پس اشتراک نژادی لرها با آسیانیک ها از نظر عامل جنگ بسیار بیشتر از اشتراک لرها با اریایی هاست.

 

در مورد عامل جنگ و اشتراک نژادی آن برای لرها و سامیان تنها میتوان گفت که عیلامیان و کاسیان به عنوان اجداد لرها با هیچ گروه نژادی به اندازه سامی ها زد و خورد نداشتند. در این میان میتوان به 33 جنگ عیلامی ها با اقوام سامی و 8 جنگ کاسی ها با سامی ها اشاره کرد . پس بی شک سامی ها بالاترین ترکیب نژادی را با لرها داشته اند . 

 

عامل سوم مهاجرت:

تنها قومی که توانستند در زاگرس لرنشین جایی برای خود دست و پا کنند قومی بود به نام کاسی . کاسی یک لغت به زبان های التصاقی و به معنی صاحب گله و گاو است.

کاسی ها مردمی دامدار بودند و بسیار جنگ آور. کاسی ها از نژاد آسیانیک بودند . این قوم در نهایت با عیلامیان ادغام شدند  اما عیلامیان از نظر جمعیتی چند برابر کاسی ها بودند به همین خاطر ژن غالب در میان لرها، عیلامی است . و اما بی شک کاسی ها تنها قومی بودند که با اجداد لرها ترکیب شدند و امروز نمیتوان نقش آنان را در ژنتیک لرها به هیچ وجه نادیده گرفت.

در نتیجه :

با توجه به گفتارهایی که داشتیم ، اشتراک نژادی لرها بر اساس سه عامل زمان، جنگ و مهاجرت و همین طور عامل مشخصه های ظاهری که لرها را در دسته مردمانی با پوستی گندمی (سبزه) و جمجمه بزرگ و بیشترین میزان بینی عقابی  را هم دارند(عیلامی ها بینی عقابی را خوش یوم میدانستند) ، بدون شک نمی توان لرها را به هیچ گروه نژادی جز سامی ها متعلق دانست. اما یک تفاوت عمده هم با مابقی سامی نژادان دارند و آن درصد بالای تشابه ژنتیکی با آسیانیک هاست آن هم بخاطر قوم کاسی که با عیلامی ها ادغام شده است .

پایان


اینجاست که مشخص میشود لر زیر مجموعه هیچ قوم دیگری نیست بلکه مادر بیشتر اقوام دیگر هست که امروزه خود را تافه ای جدا بافته میداند و......

پی نوشت: انتشار این گفتگو به معنی تایید بخشی یا تمام آن نیست، نقد و انتقاد و یا تایید ان با مخاطبان...

42 نظر

 • برزو حسین پور

  لورها نه آریایی هستند و نه سامی. لورها از نژاد کاسیت _ عیلامی هستند و از بازماندگان بومیان باستانی منطقه هستند.لورها دقیقأ بر جایگاه و جغرافیای زیستی تمدن و مدنیت کاسیت و عیلام نشسته اند. ماتیو ولفگانگ استولپر در تاریخ عیلام / دکتر یوسف مجید زاده در تاریخ و تمدن ایلام باستان ، صفحه ۵ / پروفسور والتر هینتس در شهریاری عیلام صفحه ۲۰۰ / رومن گیرشمن در تاریخ ایران قبل از اسلام / دانیل تی پاتس در تاریخ عیلام / پیر آمیه در تمدن عیلام / پروفسور مارسلا رمپوف ، میخاییل روستوف , جرج کامرون ، دکتر پرویز رجبی در تاریخ ایران باستان و … همگی لرها را از نژاد عیلامیان و کاسیان میدانند.


 • صدرا سالاروند

  ایرانیان قبل از اسلام ( دوره باستان ) از نژادی به مراتب خالص تر از امروز بودند و دارای پوست روشن ، چشمان آبی و موی بور بوده اند ( نظیر آلمانی ها ، اتریشی ها و ساکنان شمال اروپا ) ولی به واسطه ی حمله ی اعراب گرسنه و بیابان گرد و حمله ی مغولها و حملات اقوام وحشی که پیرامون ایران را گرفته اند ، نظیر افاغنه ، غز ، ترک و تاتار و اعراب و امثالهم دچار اختلاط نژادی شده و حالی که مشاهده میشود که قیافه بعضی از آنها نظیر افغانها و سیمای عده ای نظیر عربها و چهره بعضی شبیه اقوام ترکها و … است. در میان اعراب لبنان و شمال سوریه و فلسطین هم مردمان سفید پوست و موبور و چشم آبی زیاد هستند که میگویند علتش ریشه نژادی آنهاست که به فنیقی ها و قبل از آن به اروپاییان میرسد. فرح دیبا در کتاب "دختر یتیم" جلد یکم و همچنین در کتاب "اسرار دربار پهلوی" نوشته:احمد پیرانی ، صفحه ۴۷۴ مینویسد:در میان اقوام ایرانی به لرها علاقه ویژه ای داشتم چون فرهنگ ، سنت و موسیقی فوق العاده ای دارند و از نژادهای اصیل و دست نخورده ایران هستند در واقع اگر ما نژاد لر را در نظر بگیریم باید بگوییم آنها تنها قوم ایرانی هستند که در مسیر تاریخ به دلیل موقعیت جغرافیایی کوهستانی و زیست بوم خاص خود اصالت نژادی خود را حفظ کرده اند. شما اگر تاریخ ایران بعد از اسلام را مطالعه کنید می بینید که ایران به خاطر موقعیت جغرافیایی خود که پل بین شرق به غرب است همواره تحت تاخت و تاز اقوام وحشی بوده و اعراب و مغولان و ترکها و غزها و تاتار و ترکمن وافغان بر ایران تاخته و نژاد مردم ساکن در دشتها را ناخالص کرده اند.

 • مدیر وبسایت

  یونانی ها به عیلامی ها فینیقی میگفتند. اعراب بنی حمراء (فرزندان سرخ یا سرخ پوست همان طور که میدانید خرمشهر اسم باستانیش محمره بوده یعنی شهر سرخپوست ها یا عیلامی ها ) . اما چرا مردم عیلام را را سرخپوست یا فینیقی میخواندند؟ چون در سرزمین عیلام در هرمزگان جزیره ای بود و هست که رنگ خاکش مث خون قرمز هست، از این خاک یک نوع رنگ قرمز که ضد افتابی هم بود درست میکردند و به پوست خود میمالیدن ، سرخ پوست بودن منوط به این عمل بوده وگرنه پوستشون خدادادی قرمز نبوده. قاره امریکا و حتی اسرالیا اول بار توسط همین مردم عیلام در 5هزار سال پیش که اولین مهاجرت انها برای کشف سرزمین جدید بود اتفاق افتاد. و بعد از ان (اولین مهاجرت سرخپوستان اولیه یا بهتره بگم عیلامیان اولیه) به تبع مهاجرت های دیگری از دیگر نژادها به این سرزمین صورت گرفته که ادام همین عیلامیان یا سرخپوستان اولیه را میگیرند و امروزه به همه ان بومیان قاره امریکا و... سرخپوست میگویند. با تشکر


 • EbrahimAzarm

  در سرزمین لرهای بختیاری نام هایی وجود دارد که از سپیده دم تاریخ ایران سرچشمه میگیرد.درانتهای غرب جلگه خوزستان شهرباستانی ایذه قرار گرفته که پایتخت ایلامیان بوده منطقه ای با هزاران نقش برجسته ایلامی که در آن زمان به آیاپیر معروف بوده وبعدها به ایذج تغیرنام داده نام ایزج در اصل ازنام ایج به معنی انتها گرفته شده یعنی انتهای دشت وجلگه, روستای باستانی سوسن نیز با فاصله نسبتا زیادی از ایذه قرار دارد که یکی دیگراز پایتختهای ایلامی بوده که ناشناخته باقی مانده,گفتنیست نام شوش یا شوشان از نام سوسن گرفته شده شهرشوش وبنای چغازنبیل نماد بختیاریهاست. منطقه للر درشرق شیمبار که ميتوان گفت نام لر از این منطقه گرفته شده شهر اوان ایلامی یا دزفول امروزی پس از پیروزی شاپور اول ساسانی بر ارتش روم ۷۰هزار اسیر گرفت وبه دستور او پلی همراه با دژدر محل شهر اوان ساخته شد که به دژپل وبعد ازحمله اعراب به دزفول معروف شد.دیگرشهر مهم بختیاری شوشتر است با قدمت دوران ایلام که نام این شهر از همان شوش گرفته شده.در شمال سرزمین بختیاری یعنی سرزمین الیگودرز ودرود کنونی دو طایفه به نام آل ورز که در واقع اختصار واژه آل گودرز است که الیگودرز از آن مشتق شده است و طایفه گودرزی مقیم الیگودرز انتساب خود را به گودرز پهلوان شاهنامه میرسانند ودیگری آل کورز میباشد که در واقع این نیز اختصار واژه کیومرز یا کیومرث است. که بنا به گفته فردوسی ایشان فرمانروا بوده که در کوه ها زندگی میکرده و از سلاسه ایلام بود. کیومرز مربوط به دوره پیشدادیان و گودرز مربوط به کیانیان بود.و هوشنگ پیشدادی پسر کیومرز نخستین کسی بود که در این سرزمین بختیاری با زدن دو سنگ چخماق به یکدیگر که از آن جرقه حاصل شد و آتشی درست شد.واز این زمان آتش کشف شد.و هم او بود که شیوه استخراج فلزات را به بشریت آموزش داد و حتی نخستین کوره ذوب آهن ایران در محلی به نام شلا در حوالی منطقه باستانی شیمبار و سوسن در سرزمین بختیاری که در زمان پیشدادیان ساخته شد و سنگ آهن را ذوب کرد.(شلا نام همسر اینشوشی ناک پادشاه ایلام در هزاره دوم ق م بود که هردو به عنوان رب النوع مورد پرستش بودند و بر آیین بابلی برتری داشتند)و باستان شناسان بر این باورند که اگر ایلامیان سنگ آهن راذوب نمیکردند و از آن وسایل نمیساختند صنعت دنیا هزار سال عقب می افتاد.در شمال شرقی سرزمین بختیاری نیز مناطقی وجود دارد که پیشینه تاریخی دارند. شهرستانهای فریدون شهر و فریدن کنونی که از دیرباز جزو ولایت بختیاری بوده اند و از زمان رضا شاه با تجذیه خاک بختیاری ضمیمه اصفهان شد.نام فریدون شهر از نام فریدون شاه پیشدادی گرفته شده و همچنین نام کوه فریدون در این شهرستان که از فریدون نوه جمشید شاه پیشدادی گرفته شده و این همان کوهیست که فریدون دوران کودکی خود را در آن گذرانید.و دیگری روستای مشهد کاوه که در فریدن واقع گردیده است و آن را زادگاه و شهادتگاه کاوه آهنگر میدانند.چنانکه مبارزه با ظلم و ستم ضحاک از سرزمین بختیاری به رهبری کاوه دادگر آغاز گردید و با فریدون هم تبار خود متحد شد و ضحاک را اسیر کرد ودرفریدون کنار کوه دماوند بستند. و فریدون را به پادشاهی ایران برگزید.ودیگرشهر باستانی مسجدسلیمان یا آساک ایلامی که در کتیبه های آشور در شرق شوش و نزدیک انهنای رود کارون آورده شده . شهر رامهرمز امروزی که درزمان ایلامیان جوبجی نام داشت ودر زمان هرمز شاه ساسانی به رامهرمز تغیرنام داد. .منطقه چلگرد یا چهل گرد در استان بختیاری که رستم پهلوان نامی ایران بهاران برای آموزش فنون رزمی به جوانان چهل گردان بختیاری به چشمه دیمه چلگرد میرفت.و مصداق این گفته شعر فردوسی درباره رستم دستان است که میگوید:بهاران همیشه به دیمه بدی . و نام رود کارون که از نام سردار بزرگ بختیاری کارن در زمان اشکانی گرفته شده وبسیاری شهر و روستا که از دوران باستان ایران قدمت دارند.پرفسور گریشمن باستان شناس ایلامی گفته که در جای جای سرزمین بختیاری که پا گذاشتم ردپای آثار ایلامی را دیدم.


 • همه از نسل ایلامیم و کاسی

  بنازم مردمان پاکمان را … تمام مردمان لر زبان را / کسانیکه اصیل و ریشه دارند … زلال و سبز ، مانند بهارند / دل لر آسمانی صاف و آبی است … دل لر اهل نیرنگ و ریا نیست / بزرگ و سر بلند و پاک و والا … دلی پر شور دارد مثل دریا / همیشه لر جماعت هر کجا هست … صبور و مهربان و با وفا هست / ز کنگاور گرفته تا گناوه … دلس پاک و زلاله جور آوه / ز کلهرهای کرمانشان و لکها … بیا تا خاک ایلام مصفا / ز خاک خانقین تا بختیاری … دل ما مهربان و گرم و جاری / لران مینجایی و ثلاثی … همه از نسل ایلامیم و کاسی / اگر چه دور از هم افتادیم … دوباره در هوای اتحادیم / کریمخان ، لطفعلی خان ، آریوبرزن … به خود میبالم از اینکه لرم من / دنا و بیستون و زردکوه است … همیشه هر کجا لر باشکوه است. درود بر غیرت مردمان قوم لر


 • من یک لر ایلامی ام این را بدانید

  من یک لر ایلامی چادر نشینم _ من اولین نسل بشر روی زمینم / تعبیر خواب خسته تعریخ هستیم _ حتی هرودوت هم نمیداند که هستیم / تاریخ بخشی از سفال قوم مان است _ حتی هنر فرزند مفرغ هایمان است / ما بچه هایمان یک به یک پیغمبرانند _ حتی زمین و کوه هایمان لر زبانند / آیا چغازنبیل را میشناسید؟ _ من شوشی ام قوم خدا را میشناسید؟ / فرزند خوب حضرت این شوشیناکم _ از جنس نورم از تباری پاک پاکم / از ابتدا هم دشمن ضحاک بودیم _ ارمایل یا گرمایل در افلاک بودیم / ما ملتی را از قفس آزاد کردیم _ ما بغض ها را عاقبت فریاد کردیم / جمشید جم بی قوم ما فتحی ندیده _ رستم بدون ما کجا لشکر کشیده؟ / کوروش بیا بیدار شو حالم خراب است _ نوع بشر امروز در رنج و عذاب است / به آریوبرزن بگو بهتر بجنگد _ ققنوس باشد بلکه بهتر بجنگد / به شیر علی مردان بگو با دی بلال ات _ فرزند بی بی مریمی شیرت حلالت / سردار اسعد ملک تهران را بگیرد _ حق و حساب قوم لر را پس بگیرد / مانند کی لهراسب مرد و شیرزادی _ نشنیدی از جنگ سخت تامرادی / از نسل کی کاووس فرزندی بیاید _ مانند دکتر اعظمی مردی بزاید / در جنگ آهو دشت همراه غلام خان _ جنگیده ام با دشمنان خاک ایران / هر کس کمک میخواست ما را صدا کرد _ بعدأ که مشکل رفع شد از ما جدا کرد / ما فاتحان قله تاریخ هستیم _ فرزند ایرانیم و میهن میپرستیم / من یک لر ایلامی ام این را بدانید _ مانند لر تا آخر ایرانی بمانید. شعر از استاد حیدر میرانی


 • انواع نژادها

  افراد بشر با اینکه باهم شکل یکسانی دارند معهذا بین آنها از جهات مختلف اختلافاتی وجود دارد که به کمک این اختلافات میتوان دسته ای را از دسته دیگر متمایز ساخت مانند : رنگ پوست / رنگ چشم / ریخت مو / بلندی یا کوتاهی قد / و شکل جمجمه سر. در تعریف نژاد میتوان گفت : مجموعه افرادی که از نظر وراثت و ویژگیهای ظاهری دارای خصوصیات یکسانی میباشند. در حال حاضر به ندرت میتوان مکان خاصی را مشخص کرد که افراد ساکن در آن ناحیه تمامأ از یک نژاد بوده و اختلاط نژادی صورت نگرفته باشد. اختلاط نژادها معلول دو عامل است : اول اینکه مسئله مهاجرت که طی آن انسانهایی از نژادهای مختلف به اقصی نقاط عالم رفته و در نتیجه پراکندگی مکانی نژادها را بوجود آورده اند / دومین مسئله آمیزش نژادهاست که بر اثر تداخل نژادها در همدیگر افراد جدیدی پا به عرصه وجود گذاشته اند که از هر نژادی خصوصیاتی را به ارث برده اند که ما در اصطلاح به این گروه افراد دورگه نام نهاده ایم. با توجه به این اختلافات ۶۰ گروه نژادی متفاوت در جهان وجود دارد اما آنها را کلی تر به ۳ نژاد : سفید / زرد / و سیاه تقسیم کرده اند. پوست سفید ، موهای موجدار و قد بلند خصوصیات نژاد سفید است. نژاد زرد قد کوتاه ، گونه برجسته ، چشم های بادامی و موهای صاف دارند. نژاد سیاه موهای مجعد ، بینی پهن و لبهای کلفت دارد. به علت تأثیر عوامل اقلیمی نژادهای مختلفی در روی زمین بوجود آمده است که رنگ پوست ، ترکیب مو و چینش صورتشان متفاوت است. اما این نظریات نژادی قطعی نیست چون در هند میلیونها نفر هستند که دانشمندان آنها را جزو نژاد قفقازی (سفید) دانسته اند مثل وداها و دراویدنها. حتی آفریقایی های زیادی وجود دارند که امروزه در جنوب صحرا زندگی میکنند و رنگ پوستشان به روشنی رنگ پوست مردم اسپانیا ، ایتالیا ، یونان و قبرس است. یا قبایل Ains ژاپن که مردم بومی و پشمالو بوده و بیشتر شبیه قفقازیها هستند. اولین کسیکه دست به طبقه بندی نژادی زد کارل فن لینه در سال ۱۷۳۵ میلادی میباشد که انسان را به ۴ نژاد : سیاهپوست آفریقایی / سفید پوست اروپایی / سرخپوست آمریکایی / و تیره پوست آسیایی تقسیم کرد. تجربه نشان داده که هوش و استعداد انسانهای دورگه بیشتر از انسانهایی هستند که از یک ریشه میباشند. علمای نژادشناس میگویند گونه های انسانی داعمأ درحال تغییر است حتی سیاهان آمریکایی نژادی جدا از سیاهان آفریقایی را تشکیل میدهند. بیش از ۲۶۹ ملت در جهان وجود دارد. برخی کشورها یک ملیتی هستند مثل ژاپن ، لهستان . برخی دو ملیتی هستند مثل کانادا ، فرانسه ، انگلیس ، چک ، اسلواکی و بلژیک. برخی چند ملیتی هستند مثل هند ، روسیه ، ترکیه و ایران.


 • اتابکی

  با اینکه عربی زبان گروه کثیری از مردم خاورمیانه است اما تفاوتهای فاحشی در نحوه تکلم و لهجه های آنان مشاهده میشود به طوری که غالبأ از درک کامل سخنان یکدیگر عاجز هستند. در هند ۱۴ زبان رسمیت دارد و اگر گویشها را هم حساب کنیم زبانهای هند به ۲۸۵ میرسد. زندگی هر ناحیه با منطقه دیگر تفاوت دارد و هرکدام تحت تأثیر محیط جغرافیایی ، اقتصادی و اجتماعی قرار گرفته اند و از لحاظ طرز گفتگو و تلفظ باهم تفاوت دارند. قدیمیترین فسیلهای کشف شده انسان در جزیره جاوه اندونزی و پکن چین پیدا شده که نشان میدهد جنوب شرق آسیا مهد تمدن است و تمدن چین ۵ هزار سال قدمت دارد و هند و بین النهرین ۶ هزار سال قدمت دارند.


 • ترکیب نژادی ایران

  در دایرة المعارف اطلاعات عمومی ، صفحه ۶۵ و ۶۶ آمده : پیش از ورود و استقرار آریاییها ، نژادهای بومی در ایران میزیسته اند که میتوان به نژادهای آسیانیک / مدیترانه ای / استرالیایی / نگرویی / و حامی اشاره کرد. اقوام عیلامی ، کاسیتی ، لولویی ، کادوسی و تپوری نیز از آن جمله اند. ورود اقوام بیگانه مانند : هند و اروپایی (آریایی) ، سامی (اعراب) ، عبری (یهودی) ، تورانی (ترکها) ، گرجی و چرسی باعث تعدد نژادها در ایران گردیده اند. گروه های نژادی ایران از نظر تکلم به ۶ دسته تقسیم میشوند : ترکمن ، کرد ، ترک ، لر ، عرب و بلوچ. ۱) ترکمانان که بیشتر در شمال خراسان وگلستان اقامت دارند و از نظر ظاهر شبیه مردم چین و مغولستان بوده و در واقع از بقایای مهاجمان به این سرزمین میباشند و طوایف : کوکلان ، یموت ، جعفریان و آتابای از آن جمله اند. ۲) ترک زبانان که بیشتر در آذربایجان سکونت دارند و در طول تاریخ بخاطر مهاجرت و آمیزش با ترکان عثمانی و تیره های گرجی و قفقازی تغییرات زیادی در زبانشان ایجاد گردیده است ایلات ترک عبارتند از : قشقایی ، شاهسوند ، ارسبارانی و خلخالی. قشقایی ها (قاچ قایی) را بعضی از طوایف مغول و برخی از طوایف ترکیه (خلج) میدانند که اجدادشان نخست در قفقاز میزیستند تیره های مهم قشقایی عبارتند از : کشکولی ، دره شولی و شش بلوکی. ۳) کردها که بزرگترین مرکز تمرکزشان در اردلان میباشد که شامل آذربایجان غربی و کردستان است کردها اکثریت پیرو مذهب تسنن هستند طوایف عمده کرد عبارتند از : مکری ، گوران ، سنجابی ، قبادی ، زعفرانلو و شادلو. ۴) لران در غرب و جنوب غربی ایران اقامت دارند و اکثریت پیرو مذهب تشیع میباشند طوایف مهم لر عبارتند از : بختیاری ، ممسنی ، بویراحمدی ، لک و... ۵) عرب زبانان در جنوب و غرب خوزستان و جزایر خلیج فارس ساکنند اینان بر اثر مجاورت با کشورهای همسایه عرب زبان پیوندهای نژادی و زبانی با آنان دارند از طوایف عرب میتوان به بنی طرف ، بنی کعب ، آل خمیس ، آل حمید ، آل کثیر ، بنی صالح ، بنی تمیم و صابیان اشاره کرد. ۶) بلوچها گرچه اکثریت در بلوچستان سکونت دارند اما تعدادی نیز در سیستان ، کرمان و پاکستان زندگی میکنند طوایف مهم بلوچ عبارتند از : یاراحمد زائی ، میرعبدی ، نارویی ، ریگی ، سارانی و سراوانی. بلوچها افرادی ورزیده ، بلند قد ، چشم سیاه یا کبود و گندمگون میباشند. آنان از اعقاب بلوچهای براهویی هستند.


 • در باب نژاد و اقوام ناحیه زاگرس

  در باب نژادها و اقوامی که در ناحیه ی زاگرس سکونت کرده اند گفته ی دکتر کنتنو دانشمند فرانسوی که دیدگاه ایشان نسبت به دیگر دانشمندان جدیدتر است در پی می آید : در حدود هزاره چهارم پیش از میلاد نخستین موجی که مهاجران به سرزمین ایران غربی روی آوردند که دانشمندان آنها را آزیانیک (آسیانی ) نام داده اند تا از سایر اقوام متمایز باشند. منشا این اقوام را به قریب احتمال همان فلات ایران دانسته اند که بومی و برآمده از همان زیست جغرافیایی بودند و در زاگرس بخاطر منابع غذایی اش مسکن اختیار کرده بودند و درصدد تصرف بلاد بین النهرین برآمدند این هجوم همان است که در آثار میان دو رود به نام حمله ی گوتی و کاسی شهرت دارد. دیدگاه های غیر علمی ، احساسی و گاه مغرضانه ی افرادی چون لرد کرزن که با دیده تحقیر ، توهین و نگاه استعمارگرایانه به مردمان ایران مینگریسته است دور از واقعیت و تا اندازه ای مبالغه آمیز است. اینان میخواهند که ایرانیت و اصالت لُرها را تخریب نموده و تاریخ آشکار آنان را در هاله ای از ابهام پنهان نمایند ولی پژوهشها و بررسیهای باستان شناسی و تاریخی که به طور مستمر انجام پذیرفته و به استناد این اسناد تاریخی ، مردمان لُر از اقوام کهن و تاریخی این سرزمین به شمار میروند و بیشتر دانشمندان و پژوهشگران تاریخی مثل : ماتیو ولفگانگ استولپر / والتر هینتس / رومن گیرشمن / مارسلا رمپوف / جورج کامرون / دانیل تی پاتس / میخاییل روستوف / پیر آمیه / دکتر یوسف مجید زاده / دکتر پرویز رجبی و...تاریخ و هویت ملی لُرها را با حکومت ایلامیان ، کاسیان ، لولوبیان و گوتیان نسبت داده اند. براساس شواهد و مدارک تاریخی ، این اقوام ده ها هزار پیش در گستره ی جغرافیایی کنونی مناطق لُرنشین ساکن بوده اند.


 • لُرها شخصیت نژادی خود را بدلیل جغرافیای کوهستانی حفظ کردند

  لُرها بازماندگان اقوام کاسیان و ایلامیان باستان و از نژاد آسیانی هستند و از قدیم الایام بومی غرب و جنوب غربی ایران بودند. کاسیان ۶۰۰ سال بر بین النهرین (بابل ) حکومت کردند و ایلامیان مدنیتی ۲ هزار ساله در جنوب غربی ایران داشتند و نخستین حکومت ایرانی را تشکیل دادند. لُرها شخصیت نژادی خود را به خاطر جغرافیای کوهستانی حفظ کردند و کمتر با اقوام مهاجر و مهاجم به ایران آمیزش پیدا کردند به گونه ای که حتی شاهان بزرگ هخامنشی نیز خود را در دادن خراج به این کوه نشینان ناگزیر می یافتند (جغرافیای تاریخی و تاریخ لُرستان ، صفحه ۴۴). حکومت ساسانی توجه ویژه ای به بلاد لُرنشین داشت و دژها ، پُلها و بناهای ساسانی در لُرستان گواه این مُدعاست. با توجه به افزایش حضور ساسانیان بنا به نوشته های تاریخی آخرین فرمانروای ساسانی در لُرستان هُرمزان بود که بر سیمره حکمرانی میکرد (عبدالحسین سعیدیان ، سرزمین و مردم ایران ، صفحه ۱۰۷۱ ). استقرار گروههای کوچکی از اعراب و ترکان در میان لُرها چندان تاثیر فرهنگی نداشته است (اسکندر امان اللهی بهاروند ، قوم لُر، ص ۴۵). در قرن اول و دوم هجری لُرستان مثل سایر ایالات ایران جزو سرزمینهای زیر فرمان خلفا بود ولی در قرن سوم هجری جزو حکومت آل بویه / بنی عنار / بُرسقیان (دوره سلجوقی ) / و بالاخره اتابکان لُر ۵ قرن از سال ۵۸۰ تا ۱۰۰۶ هجری قمری بر بلاد لُرنشین سلطنت کردند که ۲۲ تن به فرمانروایی رسیدند و آخرین آنها شاهوردیخان بود که چون در مقابل شاه عباس صفوی ایستاد در جنگی در سیمره دستگیر و کشته شد. پس از برافتادن سلسله اتابکان لُر ، حسین خان سلاحورزی از طرف شاه عباس حکمران لُرستان شد و سر سلسله وایان لُر فیلی بود که تا سال ۱۰۴۳ حکومت کرد و پس از مرگ وی از این دودمان لر فیلی کسان دیگری بر لُرستان حکومت کردند (عبدالحسین سعیدیان ، سرزمین و مردم ایران ، ص ۱۰۷۲ ). قوم لُر در طول تاریخ پر فراز و نشیب ایران همواره نقش مهمی ایفا کرده و در مقابل اسکندر مقدونی ، اعراب ، مغولان ، تیمور لنگ ، عثمانیها و دیگر دشمنان این سرزمین به دفاع از آب و خاک خود برخاسته است (دکتر مجتبی مقصودی ، قومیتها و نقش آنان در تحولات سیاسی ، ص ۶۳ ). برخی لُرها را از نسل شخصی بنام لُر دانسته اند اما برخی دیگر معتقدند که واژه لر نسبت مکانی دارد و لر محلی در ولایت مانرود (مادیان رود ) است که جایگاه اولیه لرتباران میباشد. این واژه نخستین بار در نوشته های برخی از مورخین و جغرافی دانان قرن ۳ هجری به گونه 《اللرید》، 《لارید》، 《بلاد اللور》و 《لورید》ضبط شده است. برخی مورخین همچون : مسعودی / اصطخری / ابن حوقل / حمدالله مستوفی / معین الدین نطنزی / قاضی احمد بن محمد غفاری کاشانی و...به تاریخ لُرها اشاراتی داشته اند. مسعودی مورخ قرن سوم هجری در کتاب 《التنبیه والاشراف》و صاحب تاج العروس نیز اقوام زاگرس را لُر نامیده است.


 • هاویر سلاحورزی

  از نظر جغرافیایی لُرها در سرزمینی کوهستانی زندگی میکنند و علاوه بر لُرستان / ایلام / چارمحال بختیاری / کهگیلویه و بویراحمد / و خوزستان ، اعضای این قوم در استانهای مختلف ایران مانند : اراک ، قزوین ، فارس ، همدان ، البرز ، هرمزگان ، کرمانشاه ، قم و کرمان و خوار و ورامین تهران پراکنده اند. از نظر مذهبی لُرها تا پیش از ورود اعراب ، پیرو آیین زرتشت بودند. بعدها پس از تصرف ایران توسط قوای عرب ، مردم این مناطق به اسلام گرویدند و غالب ایشان پیرو مذهب شیعه گشتند. ظهور آل بویه بر تقویت تشیع در این منطقه تاثیر مهمی داشت ؛ هرچند که بعدها با حمله مغول برخی از افراد این قوم به اهل سنت پیوستند اما تعصبی که مردم این سرزمین نسبت به خانواده پیامبر مخصوصا امامان ۱۲ گانه نشان دادند باعث شد که فرقه های نوظهور بسیاری در میانشان رواج یابد. حروفیان و پیروان علی اللهی از جمله مشهورترین فرقه های موجود در این منطقه بودند که طرفداران بسیاری نیز داشتند (جغرافیای تاریخی و تاریخ لُرستان ، صفحه ۶۹ ). لُرها به دو زبان 《لُری 》و 《لکی》صحبت میکنند که اولی زبان اکثریت این قوم میباشد و دومی در بین برخی از طوایف لُرستان ، ایلام و کرمانشاه رایج است (دکتر مجتبی مقصودی ، قومیتها و نقش آنان در تحولات سیاسی ، صفحه ۶۴ ). دکتر سکندر امان اللهی بهاروند در کتاب قوم لُر صفحه ۵۳ زبان لُری را به دو بخش باختری (گویشهای مینجایی ، بروجردی ، نهاوندی و... ) و خاوری (شامل گویشهای بختیاری ، دزفولی ، شوشتری و... ) تقسیم مینماید. در مورد محل سُکنی و حدود و ثغور فعلی مناطق لُرنشین باید اذعان نمود که تا پیش از قرن سوم هجری ظاهرا بلاد لُرنشین را روی هم رفته لُرستان مینامیدند که بعدا به دو منطقه ی لُر بزرگ (بخش خاوری ) و لرکوچک (بخش باختری ) تقسیم گردید و مرز طبیعی بین این دو منطقه رودخانه دز میباشد. در این تقسیم بندی لُرستان باختری شامل استانهای ایلام ، لُرستان و بخشهایی از همدان از جمله : نهاوند ، تویسرکان و ملایر است ، اما لُرستان خاوری شامل منطقه ای میباشد که مرز شمالی آن رود دز و مرز جنوبی آن دشتستان (بوشهر ) است. این منطقه ، استان بختیاری ، بخش اعظم استان خوزستان ، بخشی از غرب استان اصفهان ، استان کهگیلویه و بویراحمد ، بخشی از استان فارس و بخش عمده ی استان بوشهر را در بر میگیرد (دکترمجتبی مقصودی ، قومیتها ونقش آنان درتحولات سیاسی ، ص ۶۵ ). با این همه مردم بلاد لُرنشین از نظر نژادی لُر هستند ولی در مناطق مختلف به لحاظ گویش و...خصوصیتهای فرهنگی و سنتهای خاص خود را یافته اند. سنت هایی که در فرازهای اصلی زندگی آنان رخ مینمایاند. با این همه وجه مشترک قوم لُر و طایفه های مختلف این قوم در طول تاریخ ایران ، به خاطر شیوه ی معیشت و نحوه ی زندگی عشایری همواره جنگجویی و رزم آوری بوده است و این جنگجویی را میتوان در ادبیات فولکلوریک مردم قوم لُر نیز یافت. از نظر اقتصادی شیوه معیشت مردمان لر تجارت ، کشاورزی ، دامداری و در شهرها کارهای فنی و خدماتی است. بلاد لُرنشین دارای منابع بزرگ زیرزمینی است : نفت ، نمک ، آهن ، گچ ، آهک ، گوگرد ، زغال ، سنگ و سیمان از جمله منابع موجود در این منطقه میباشد که امکان بهره برداری از آنها وجود دارد ولی با این همه بلاد لُرنشین به علت عدم توجه دولتها و سرمایه گذاری صنعتی نکردن جزء مناطق محروم و کمتر توسعه یافته ایران محسوب می‌شوند. بروز شکاف فرهنگی و ظهور نوعی شهرزدگی در میان اهالی ، روند نزولی زندگی ایلی را به دنبال خود آورده است (عزیز کیاوند ، در برزخ گذار ، صفحه ۵۵ ). کمبود امکانات بهداشتی ، آموزشی ، تسهیلات رفاهی ، نبود کارخانه ها و مراکز صنعتی ، رشد بیکاری ، نرخ بیسوادی و مشکلات اجتماعی را به میزان چشمگیری در مناطق لُرنشین افزایش داده و پیامدهای اجتماعی جدی به وجود آورده است (قومیتها و نقش آنان در تحولات سیاسی، صفحه ۶۶ ).


 • کاسیتها ساکن لرستان بودند

  قوم هیتی که در آسیای صغیر (ترکیه) بود با کاسیتها که ساکن لرستان بودند باهم پیمان اتحاد بستند انگیزه هیتیها این بود که به ثروتهای سرشار بابل دست یابند و انگیزه کاسیها نیز این بود که در این شهر یک سلسله فرمانروایی جدید بنیان بگذارند اتحاد هیتی و کاسی احتمال رفع تهدید همیشگی توسعه طلبی سیاسی و نظامی هوریها را نیز در بر داشت لشکرکشی شاه هیتی ها (مورسیلیس) به بابل احتمالأ نه تنها به دلیل چپاول بلکه به انگیزه جلب حمایت کاسیها در برابر تهدید هوری ها (که در بالادست دجله عراق بودند) در منطقه صورت گرفته بود (کتاب پادشاهی هیتی ، جلد ۱ ، صفحه ۱۰۴) هوریها منبع تهدید بودند و توسط هیتی ها شکست داده شدند در این اثنا کاسیان ساکن در لرستان بابل را تصرف کردند و به شدت تحت تأثیر فرهنگ پالوده و عالی بابل قرار گرفتند و بعد از دو نسل آنها کاملأ در این فرهنگ حل و بابلی مآب شدند آنها حتی از زبان مادریشلن دست کشیدند و به گویش اکدی رایج در بابل رو آوردند سلسله فرمانروایان کاسی بیش از ۵ قرن دوام داشت طولانی ترین و باثبات ترین سلسله در بابل بود آنها رهبرانی کارآمد و صاحب نفوذ بودند توانستند بخش اعظم دولتشهرهای جنوب و مرکز بین النهرین را تحت اختیار یا نفدذ خود بگیرند (بین النهرین باستان ، دان ناردو ، صفحه ۴۳).


 • بلاد لرنشین گهواره تمدن

  هنگامیکه دو روستا یا اجتماع کوچک در همسایگی هم باشند اعضایشان باهم ارتباط می یابند و چیزهای تازه ای از هم یاد میگیرند و باهم وصلت میکنند کارول کویگلی در کتاب تکامل تدریجی تمدنها (۱۹۶۱ میلادی نیویورک) مینویسد : هر تمدن یا در حقیقت هر جامعه ای با در هم آمیختن دو یا چند فرهنگ آغاز میشود و تمدنهای غنی از آمیزش چندین فرهنگ متفاوت ساخته میشدند در خاورمیانه هم تمامی تمدنها تلفیقی هستند مثلأ در سومر جوامعی در هم آمیختند و از آنها فرهنگ تازه ای سر بر آورد. کلاریس سویشر در کتاب خاور نزدیک باستان ، صفحه ۱۷ مینویسد : پژوهشگران با مطالعه شواهد بدست آمده تصور میکنند گروهی از سامیان (عربها) با گروهی از کوه نشینان درآمیختند که از دامنه های زاگرس در شمال و شرق بابل (بلاد لرنشین) آمده بودند گروهی از سامیان جنوبی احتمالأ از جامعه ای شکارگر به جامعه ای کشاورز و دامپرور گذر کردند و برای نخستین بار ساکن شدند یا شاید کوهنشینان زاگرس به سوی دشتهای جنوب حرکت کردند و سامیان (اعراب) شکارگر بعدأ به آنجا آمدند چون اعراب در آغاز بادیه نشین بودند و به جایی میرفتند که جانوران بیشتری وجود داشت شایدم طی دوره خشکسالی و پس از استقرار کشاورزان کوه نشین ، بادیه نشینان عرب از صحرا بسوی رودها و جلگه ها رفته باشند در هر صورت مردمانی با ویژگیهای کاملأ مختلف گرد هم آمدند به گفته کارول کویگلی در کتاب تکامل تدریجی تمدنها : سامیان که شکارگر و بادیه نشین بودند به جنگجویی و پدرسالاری تمایل داشتند و در دین به قدرت ایزدان مذکر آسمان اهمیت میدادند درحالیکه کوهنشینان بیشتر صلحجو و مادر سالار بودند و ایزدبانوی باروری و جنسیت را داشتند که در زمین بود! کوهنشینان کشاورزی را ابداع کردند و به اهلی کردن جانوران پرداختند و کاسیتها در لرستان بهترین اسبها را پرورش میدادند. از شرایط کشاورزی اولیه تصورات دینی پدید آمد و اعتقاد به یک ایزدبانوی مادر زمین پدید آمد که با نیروی باروری انسان و حیوان ارتباط داشت پس زنان موقعیت اجتماعی و اقتصادی والایی کسب کردند. ایلامیان باستان مادر سالار بودند و اعتقاد داشتند عنصر وراثت از زن منتقل میشود


 • تحول تمدنها : دیباچه ای بر تحلیل تاریخ

  هنگامیکه دینهای سامیان و کشاورزان کوه نشین درهم آمیختند اهمیت ایزدان نیز دستخوش تغییر شد. کارول کویگلی تاریخنگار در کتاب تحول تمدنها : دیباچه ای بر تحلیل تاریخ مینویسد : هنگامیکه مردمان کشاورز در دره های حاصلخیز تمدنها را به وجود آوردند مردان در حیات اجتماعی و اقتصادی اهمیت زیادی یافتند و خورشید هم در فعالیتهای اقتصادیشان اهمیت بسزایی یافت ولی کل این پیشرفتها با دخالت عقاید دینی سامی (عربها) که در آنها ماه مذکر (قمر) از اهمیت بیشتری برخوردار بود درهم آشفت و نوعی توالی آمیزه فرهنگی بوجود آمد. کلاریس سویشر در خاور نزدیک باستان صفحه ۲۱ مینویسد :سامیان شکارگر وحشی و جنگ طلب یا همان بادیه نشینان جنوب با کوهنشینان صلح طلب شمال درهم آمیختند باستان شناسان با یافتن اشیایی از فرهنگهای مختلف میتوانند جابجایی و مهاجرت اقوام مختلف را بیابند. مردمان منطقه کوهستانی ، بز ، گوسفند و گاو را اهلی کرده بودند ولی سامیان در جنوب گله های الاغ را میچراندند. مردمان منطقه کوهستانی یک ایزدبانوی مادر زمین را به منزله خدای اصلیشان داشتند که در سیمای موجودی ماده معرفی میشد از سوی دیگر سامیان که روز و شب مراقب گله هایشان بودند منازل ماه را برای نگه داشتن حساب زمان به کار میبردند و ماه را ایزدی مذکر میدانستند. شوسین شاه سومریهای شهرنشین از سامیان و سریانی های موسوم به اموری (مرتو) نفرت داشتند چون سامیان (اعراب) بادیه نشینانی بودند که برای چراندن گله هایشان به قلمرو شهرنشینان سومری تجاوز میکردند ژرژ رو باستان شناس فرانسوی متنی سومری را آورده که از اینان با تحقیر یاد کرده است : مرتویی (اموری) که غله نمیداند چیست ، مرتویی نه خانه میشناسد و نه شهر ، دهاتی ای بیکاره و تن لش از صحرا ، مرتویی که قارچ دنبلان میچیند ، که برای کشت زمین زانو خم نمیکند ، که گوشت خام میخورد ، که همه عمر بی خانمان است ، که پس از مرگش به خاک سپرده نمیشود (ژرژ رو ، تمدن عراق). از آنجا که بادیه نشینان شهرها را غارت میکردند و کاروانها را میزدند بنابراین شوسین شاه سومری علیه آنان دست به اقدام نظامی زد و بر آنان تاخت (کلاریس سویشر ، خاور نزدیک باستان ، ص ۷۴).


 • کشف جمجمه انسان هموساپین (هوشمند ) در غار کلدر خرم آباد

  در کاوش باستان شناختی غار تاریخی کلدر خرم آباد مرکز لرستان ، جمجمه انسان هموساپین (هوشمند) کشف شد که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب میشود. به گزارش اسکان نیوز ، بهروز بازگیر سرپرست کاوش غار کلدر گفت : با توجه به قدمت بالای شواهد فرهنگی به دست آمده از لایه های پارینه سنگی جدید غار کلدر که هم اکنون قدیمی ترین محوطه پارینه سنگی ایران است این داده میتواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تکامل بشر ومسیرهای مهاجرتی انسانهای هوشمند از قاره آفریقا به جنوب غرب آسیا ، منطقه اوراسیا و اروپا را پوشش دهد. مقدمات گونه شناسی توسط پروفسور جان وندرماد هلندی انجام شده و گزارش دقیقی توسط متخصصین آناتومی انسان ، علوم ژنتیکی و...به زودی اطلاع رسانی ممیگردد‌.


 • ایلامیان《پروتو لُرها》

  حسن پیرنیا در کتاب《تاریخ ایران》صفحه ۳۶ مینویسد : کلمه ایلام به معنی کوهستان است و کشور ایلام باستان شامل خوزستان ، لُرستان ، بختیاری و پشتکوه (استان ایلام) بود. سومریها و اکدیها ، ایلام را با علامت《Nim》مینوشتند که به معنی سرزمین مرتفع است. جورج کامرون در کتاب《ایران در سپیده دم تاریخ》مینویسد : ایلامیان نخستین مردمی بودند که در ایران از تمدن و فرهنگ بهره ور بوده اند و خط نقشی و نگاری را آنها اختراع کردند. دکتر پرویز رجبی درکتاب《هزاره های گُم شده》جلد ۲ ، ص ۵۴ ، مینویسد : اگر ایلام کوههای لُرستان و بختیاری را در شمال و شرق خود نداشت هرگز به شکوفایی و غنا دست نمی یافت این قلمروی کوهستانی را ایلامیها《اَنزان یا اَنشان》مینامیدند. چون کشور ایلام برای مردم بین النهرین سرزمینی مرتفع تر از بین النهرین بود بنابراین میتوان گمان کرد که ایلام در اصل بجای جلگه های پست خوزستان ، در جایی مرتفع یعنی کوههای بلاد لُرنشین قرار داشته است. دکتر یوسف مجید زاده درکتاب《تاریخ و تمدن ایلام》صفحه ۵ مینویسد: منطقی ترین فرض آن است که ایلامیها به《پروتو لُرها》تعلق دارند. دنیل تی پاتس در کتاب《باستان شناسی ایلام》صفحه ۷۹ مینویسد: پروفسور والتر هینتس ، ایلام شناس فقید آلمانی که برای نخستین بار با تکیه بر کتیبه ها و نگاره های به دست آمده درباره ی مردمان اولیه ی ایلام اظهار نظر کرده است اعلام میدارد که: ایلامیها《لُرهای اولیه》یعنی نیاکان ساکنان لُرستان جدید در غرب ایران هستند. پروفسور ریچارد نلسون فرای درکتاب《میراث باستانی ایران》صفحه ۹۷ مینویسد: ایلامیها با مردم لولوبی ، کاسی و گوتی پیوند نژادی داشته اند و بین آنها در هزاره دوم پیش از میلاد فرهنگ استواری در میان بوده است. هرتسفلد هم فرضیه پیوند نژادی و زبانی این اقوام باستانی را مطرح کرده است. دکتر پیر آمیه در《تاریخ ایلام》صفحه ۲ مینویسد: ایلامیها از نژاد آسیانی یا زاگرو ایلامی《Zagro _ Elamite》یعنی نه هندو اروپایی و نه سامی بوده اند.


 • دارالغُرور《لُرستان》

  سر اورال ایسیتن در کتاب جغرافیای تاریخی غرب ایران ، بخش ؛ طوایف و سکنه لرستان مینویسد:الوار ( لرها ) را میتوان تنها طایفه شمرد که کمتر با نژادهای دیگر مخلوط شده باشند و قیافه الوار به قیافه ایرانی های، قدیم شبیه است که در حجاری های هخامنشی و ساسانی دیده میشود همانطور که قیافه آنها تغییر نکرده ، زبان و عادات قدیمی آنها هنوز باقی است.


 • قدمت واژه《لُرستانات》

  واژه لرستانات در منابع مختلف معادل بلاد لرنشین یا لرستان بزرگ ( فیلی ، بختیاری و جنوبی ) آمده است مثلأ در کتاب زبده التواریخ ، جلد ۲ ، صفحه ۶۲۱ ، واژه لرستانات آمده است. کتاب زبده التواریخ از مهمترین وقایع نگاری نیمه نخست سده هشتم هجری ، شامل ؛ رویدادهای پس از مرگ تیمور گورکانی تا نیمه فرمانروایی شاهرخ تیموری، تألیف ؛ شهاب الدین عبدالله بن لطف الله خوافی یا بهدادینی ، مشهور به حافظ ابرو است که به سال ۸۳۳ متوفی شده است. همچنین شیخ بهایی در دیوانش یک شعری دارد با این عنوان:از لرستان یک لری زفت و کلان _ نوبتی آمد به شهر اصفهان.


 • قدمت واژه《لُرستان》

  لُرستان《Lorestan》در واژه نامه پازند موبد شهرزادی صفحه ۲۹۳ بعنوان جایگاه تمدن عیلام کهن با حاکم نشین خرم آباد معرفی شده است.


 • کشفیات مان در حد شباهت دو کلمه نباشد!

  دکتر ابراهیم خدایی در مقاله《کریستوف کلمب باشیم اما کشفیات مان در حد شباهت دو کلمه نباشد》مینویسد:کاملأ اتفاقی است که اسامی شبیه زبان ما در دیگر زبانها یافت شود بدون اینکه کوچکترین ارتباطی با ما داشته باشند! ادعای هرگونه ارتباط باید علاوه بر شباهتهای ظاهری کلمات همراه با استدلال های تاریخی (روایتهای معتبر از گذشته) و یا فرهنگی (شباهتهای زبانی، فرهنگی و نژادی) همراه باشد تا بتوان حتی آن را در حد یک فرض مطرح کرد وگرنه حتی بیان آن در حد《فرضیه》نیز آسیب زاست! این《لوری》با آن《لر》فقط یک لام و راء به هم شبیه دارند، نه چیز دیگر! اگر این پانهای لرستیز دنبال خوراک می گردند که در کشور ارمنستان هم یک استان با نام لوری هست که تنها شباهت لفظی است و ارتباطی با قوم لر ندارد! همچنین در منابع انگلیسی مثل:از《اقیانوس هند تا ساحل مکران》نوشته ؛ صابر بدلخان صفحه ۲۵۷ و《مردم در حرکت》اثر دیوید فیلیپ ، صفحه ۲۹۵ آمده: The Luri are a nomadic Community found in the balochistsn region of iran and Pakistan. They must not be confused with Lor! Who are an entirely distinct people also living in iran. که معنی اش میشود: لوری ها جماعتی خانه به دوش هستند که در منطقه بلوچستان ایران و پاکستان پیدا میشوند و نباید آنها را با لرها اشتباه دانست که آنها (لرها) به کلی یک قوم کاملأ مجزا هستند و در ایران زندگی میکنند! برای ریشه یابی کلمه لور (Lur ) باید به خود ساختار آن کلمه و ریشه زبانی آن پرداخته شود و باید ذکر کرد که معنی هر کلمه را باید در زبانی که آن کلمه ساخته شده را بررسی کرد به عنوان مثال:سه کلمه چینی هه ، هو ، ها شاید در زبان فارسی یا بی معنی باشند ، یا معنای خاصی نداشته باشند و یا حتی توهین باشد، اما آیا در زبان چینی هم به همین شکل است ؟ وقتی به دموگرافی هند توجه می کنیم هرگز قومی به نام لور یا لوری در هند نبوده است و در ادبیات فارسی آنها را بیشتر لولی ، لوطی ، کولی (کابلی) خطاب کردند و در فرهنگ لغت فارسی عَمید ، صفحه ۸۹۸ آمده که لولی یا لودی به معنای کولی ، با نشاط و سرود گو است.


 • پان تُرکیسم

  پان تُرکیسم خو گرفته که با زیاده رویی ، هَتاکی و بُهتان نفع ببرد و برای اینکه عقده حقارتشان فروکش کند درصدد هستند تا ریشه اقوام ایرانی را به بیگانه و خارج از مرزها برسانند مثلأ در اوج بیسوادی و ناآگاهی در مطلبی خواندم که نوشته بودند ماهوتی اسم یک شهر در هند است و بر فرض خیال خامشان که نام فیل است او را به نام طایفه فیلی در لرستان میچسبانند! این عَلامه های دَهر نمیدانند که پهله یا پهلوی نامی بود که قبل از اسلام به شهرهای ری ، همدان ، اصفهان ، نهاوند و لُرستان اطلاق میشده است و پَهلو صفتی برای دلیری و شجاعت است مثلأ فردوسی میگوید:بفرمود تا گرز سام سوار _ بیارند زی پهلو نامدار! حالا فیلی فرگشت پهلوی و پهله دوران ساسانی است. فیلی در فرهنگ لغت لاروس ، جلد ۲ ، صفحه ۱۵۹۷ یعنی《مرد گرانمایه و گران جان》.در کتاب والیان لرستان نوشته؛ صادق شفیعی ، صفحه ۲۷ آمده:لُر کوچک در زمان صفویه به لرستان فیلی معروف گشت دلیل معروفیت لرستان به فیلی این بود که حسین خان بنیانگذار والیان لرستان از طایفه فیلی بود در مورد کلمه فیلی مترجم سفرنامه ژاک دمورگان در کتاب《جغرافیای غرب ایران》، صفحه ۲۰۸ مینویسد:چون مردم لرستان دائم شورش میکردند و میل به استقلال داشتند کلمه فیلی (شورشی) را به آخر نام آن منطقه افزودند! حسن پیرنیا هم در کتاب ایران قدیم صفحه ۱۳۱ آورده که مردمان لرستان استقلال طلب بودند و مطیع کردن آنها خیلی دشوار بوده چنانکه تسلط خارجیها بر آنها دوامی نداشته است! البته افسانه سُرایی و مُوهوم بافی پان تُرکیسم به اینجا ختم نمیشود و در ادامه ادعا کردند که روستایی در استان ماهاراشترای هند به نام ماهان است پس مردم ماهان کرمان هندی هستند!!! یا بندیل شهری در استان اوریسای هند را با زبان بندری هرمزگان یکی میدانند!《چون خودشان مهاجرند و میخواهند به همه انگ مهاجر بزنند》پان تُرکها ادعا کردند که گودر نام شهری در استان مادهیابراتش هند است و نام یک روستا هم در کرمان گودرز است پس کل کرمانیها هندو هستند! نایین شهری در استان هاریانای هند است پس مردم نایین اصفهان هم هندی هستند! میار نام شهری در استان اوتاراکند هند است پس مردم میار کلاردشت مازندران هندی هستند! بنکاش نام شهری در اوترپرادش هند است پس مردم بنکش آمل مازندران هندی هستند؟ حتی پان تُرکیسم در نظریه ای گیج و مَنگ اعلام کردند که پَشتونها و مازنیها از یک نژادند آنهم بدون هیچ سند و مدرکی!!! همچنین اظهار فضل کردند که در لُغتنامه دهخدا آمده که گیلانیها کولی هستند و کلهر از طوایف گیلان است که در گیلان غرب کرمانشاه زندگی میکنند!!!رامسر نام شهری در استان راجستان هند است پس رامسریها هندی اند؟ کوه گیلویه (کوه گیل) یا کوه جیلویه را پان ترکها به کوه کولی تغییر دادند و لابد آنها هم از هند آمدند؟ اینها تنها《شباهت لفظی》و《اشتراک لفظ》است و هیچ ارتباطی بین این اسامی نیست مثلاً سندان در فارسی یعنی ابزار آهنی ضخیم که آهنگران آهن را روی آن میگذارند ولی در عربی سندان به معنای گرگ قوی هیکل است! سو به ترکی میشود آب حال آنکه در فارسی شاید معنای بدی داشته باشد! گوز به ترکی یعنی چشم حال آنکه در زبان ما معنای بدی دارد! دیز به ترکی زانو میشود یا بوز به ترکی یخ میشود یا گون به ترکی امروز میشود حالا آنکه اینها در زبان ما فحش و ناسزاست پس باید قائل به تفاوت شد و با دیدن یک کلمه به ارائه فرضیه و تز نپرداخت(فتامل!)


 • عبور و مرور ژنها

  ما فرزند خانواده خودمان نیستیم بلکه فرزند مردمان خودمان هستیم یعنی شما یک پدر و مادر دارید اما ۴ تا پدر بزرگ و مادر بزرگ دارید و اگر یک درجه برویم عقبتر میشود ۸ تا و یک نسل برویم عقبتر میشود ۱۶ تا و اگر ۱۰ نسل برویم عقبتر میشود ۱۰۲۴ تا !!! یعنی ۱۰۲۴ نفر نقش بازی کردند در پیدایش شما ! حالا اگر ۲۰ نسل به عقب برگردیم تعداد اون آدمها میشه ۱ میلیون و ۵۰ هزار نفر و شما ۱۰۲۴ نفر یا ۱ میلیون را هرگز در یک خانواده یا طایفه پیدا نمیکنید و به خاطر اینکه از لحاظ ژنتیکی اینقدر به هم نزدیک هستیم یعنی هر چه به عقب برگردیم این ریشه نژادی رقیق تر میشود. همچنین والدین ما هم خودشان دو تا پدر و مادر دارند و این تصاعدی میرود بالا. در درون یک خانواده نمیتوانید با خودتان ازدواج کنید و مجبورید بروید با همسایه ، شهرک یا شهرهای مجاور دنبال همسر آینده بگردید. اینگونه ازدواج میکردند و غالبأ از محیط خانوادگی خارج میشدند. وقتی شما نیازمند ۱۰۲۴ نفر باشید آن تعداد در مردم متفاوت است و هر چه به عقب میروید نیازمند افراد بیشتری میشوید. لذا صحبت کردن از اصالت نژادی و تفخر به طایفه و ایل و قوم آنهم در کشوری مثل ایران که پل میان شرق و غرب بوده دور از عقل است. تنوع و کثرت در اقوام مختلف و همچنین تفاوت های ظاهری خود گوای این مدعاست. خودمان را محدود و محصور کردیم به نام اسامی طوایف و تمام انرژی مان را صرف بحثهای پوچ و منسوخ شده میشود و به فکر تنها چیزی که نیستیم توسعه و پیشرفت شهرهایمان است در واقع ما مردم لر به جای شهر محور بودن ، طایفه محور هستیم و خودمان را به جای شهر و صنعت با طایفه معرفی میکنیم لذا تفاخر به طوایف برای ما مهمتر از آبادانی شهر و موطن مان است به همین خاطر مشکلات اقتصادی _ اجتماعی در بلاد ما خودنمایی میکند در واقع ما پیش از آنکه یک لر باشیم یک وند هستیم!


 • هویت قومی و توسعه

  امروزه کمتر کشوری در دنیا یافت میشود که از لحاظ قومی کاملاً یکدست و همگون باشد. در بین 200 کشور جهان حدود 180 کشور ناهمگون و تلفیقی از نژادهای گوناگون هستند و تقریباً فقط 14 کشور کوچک از نظر قومی همگون هستند! و تنها 4 % مردم دنیا در کشورهایی زندگی میکنند که دارای گروه قومی هستند! کمتر کشوری در جهان میتوان یافت که دارای قومی واحد با ویژگیهای خاص مانند: زبان، تاریخ، فرهنگ و مذهب یکسان باشد! ایران از کشورهای چند قومیتی دنیاست که اقوامش قرنها در کنار هم زندگی میکنند و اگر زبان و مذهب را نادیده بگیریم کمتر متوجه وجوه تمایز و خاص این قومیتها میشویم. این اقوام همانند فرش چنان درهم تنیده شدند که تفکیکشان امکان پذیر نیست! ولی با تشکیل دولت مُدرن در زمان رضاخان حوادثی اتفاق افتاد که نگاه ها به مسئله قومیت جلب شد و موجب گردید که قومیت از جمله موضوعات مهم در فضای سیاسی ایران باشد. شورشها و بحرانهایی که در دهه های اخیر در کشور اتفاق افتاد موجب شد مسئله قومیت یکی از متغیرهای موثر در امنیت ملّی باشد و در سالهای گذشته عمدتاً به تنوع قومی به عنوان یک《تهدید》نگاه شده است! قوم لر نزدیکی مذهبی، فرهنگی و زبانی با اکثریت مردم ایران دارد و براساس پژوهش دکتر ناصر فکوهی؛ احساس تعلق ملی در بین لرها قوی است. پیشینه تاریخی قوم لُر نشان میدهد در مقاطع تاریخی، نامی نیک از خویش بجای گذاشته که اتابکان لُر، والیان لُرفیلی، کریمخان زند، مجاهدان مشروطه بخصوص سردار اسعد بختیاری و فرماندهان و رزمندگان جنگ ۸ ساله توانسته اند نامی نیک از خود به یادگار گذارند. اما علیرغم این پیشینه تاریخی درخشان که قوم لُر در دفاع از ایران داشته، و باوجود توانمندیهای محیطی، اقتصادی و انسانی بلاد لُرنشین، متاسفانه مثل سایر نقاط کشور توسعه نیافته و تمام مناطق لُرتبار جزء مناطق محروم و فقیر محسوب میشوند که بالاترین آمار بیکاری ومهاجرت را دارند! در اکثر پژوهشهای مراکز آماری و علمی، بلاد لُرنشین وضعیتی پایین تر از میانگین مناطق کشور دارند! متاسفانه مرکزگرایان مناطق پُربرکت و زرخیز لُرنشین را با سیستان و جنوب کرمان مقایسه میکنند و میگویند آنها هم فقیرند! همین بی توجهی های اقتصادی موجب دلسردی و سُستی پیوندهای ملی شده است. از توسعه فقط شعار سهم لرها شد و برای زدودن فقر بجز شعار چیزی ندیده ایم.


 • رساله لُرستان و لُرها

  ولادیمیر مینورسکی در《رساله لُرستان و لُرها》ص 13 مینویسد: مناطقی که لُرها در آن بسر میبرند مدتها پیش از کوچ آریاییها مسکون بوده و زیر نفوذ ایلامیان بوده است در شوش که در گذرگاه کوههای لُرستان قرار داد آثاری بدست آمده که نشان میدهد این شهر حدود 3 هزار سال پیش از میلاد آباد بوده است. همانطور که اتابکان لُر بزرگ ایذه《مال امیر》 را به پایتختی انتخاب کردند یقیناً در کهن ترین روزگاران فرمانروایان لرستان یعنی شاهان ایاپیر صرف نظر از ارتباطی که با شوش داشتند، دست کم جلگه کارون را زیر نفوذ گرفته بودند. آثار باستانی مال امیر که شامل کتیبه و حجاری است مربوط به تمدن بومیان یعنی ایلامیان است و ربطی به سامی ها (اعراب) ندارد (رجوع کنید به: بارون دوبد، لایارد، ژاکویه، هوسینک. ص 132 تا 143 از کتاب ماموریت به ایران_تالیف دو مرگان). اکتشافات هرتسفلد در منطقه ممسنی شامل حجاری و لوحه های گلی، دارای نوشته ایلامی مربوط به 1000 تا 1500 سال قبل از میلاد است! این نشانه ها روشنگر آن است که تا چه حد ایلامیان در دل کوههای لُرستان نفوذ داشته اند کهگیلویه که بین خوزستان و فارس قرار دارد ممکن است همان منطقه ناشناخته اَنشان باشد که نیاکان کوروش از آنجا برخاستند.


 • همزاد

  آیا شخصی دیگر با اینکه نسخه ای از شماست ولی شما نیست، روی سیاره زمین زندگی میکند؟مصریان قدیم نیز بر این باور بودند که تمامی زندگان دارای همزاد هستند که این همزادها را «کا» می‌نامیدند.مردم کشور چین کاملا قابل شناسایی هستند و با دیدن از راه دور نیز میتوان نژاد آنها را تشخیص داد. علی رغم تمام این مسائل، افرادی از کشورها و نژادهای مختلف وجود دارند که بسیار شبیه بهم هستند و چهره شان بطور عجیبی یکسان است.افرادیکه بدون نزدیکی یا قرابت ژنتیکی شباهت عجیبی بهم داشتند.حتما شما نیز تا به حال این جمله را شنیده اید که هر نفر در دنیا یک همزاد دارد.آنها از نژاد و کشورهای مختلف هستند و دیدنشان شما را به شگفتی وا میدارد.افراد یک خانواده در مقایسه با افرادیکه هیچ نسبتی با یکدیگر ندارند دارای شباهتهای ظاهری بیشتری هستند که همین امر نشان دهنده ارثی بودن شباهتهای ظاهری در انسانهاست. به همین دلیل دوقلوهای همسان که هر دو در داخل یک رحم پرورش یافته اند و ژنهای یکسانی را دارا هستند کاملاً شبیه یکدیگر میباشند. افراد متعلق به یک قومیت در مقایسه با افراد غریبه، معمولاً دارای یک دسته ژنهای مشابه با یکدیگر هستند مثلاً ساکنان جنوب آسیا همگی دارای پوستهای تیره یا قهوه ای رنگ هستند اما در مقابل مردمان ساکن کشورهای اسکاندیناوی موهایی روشن و پوستهای سفید رنگ دارند. به همین دلیل کمتر احتمال دارد تا شما بتوانید اشخاص آسیایی و اروپایی را پیدا کنید که از لحاظ ظاهری شبیه یکدیگر باشند.نژادهایی همانند چینیها با 1.3 میلیارد نفر و هندوها با 1.2 میلیارد نفر، بزرگترین گروههای قومی را تشکیل میدهند .بنابراین اگر شما به یکی از این گروهها تعلق دارید احتمال دیدن فردی با شباهت بسیار زیاد به خودتان بسیار بالاست. لازم به ذکر است که امروزه شباهتهای ژنتیکی که براساس قرار گرفتن جمعیتهای مختلف در یک منطقه جغرافیایی شکل میگیرد به دلیل مهاجرت دستخوش تغییرات گسترده ای شده است. به گفته بئودت در گذشته افراد بیشتر در یک منطقه ساکن بودند اما هم اکنون فردی از یک قاره با شخصی در قاره ای دیگر ازدواج میکند که همین امر باعث اختلال در نظم ژنتیکی موجود میشود.


 • نظر جورج ناتانیل کرزن در مورد لرها

  لُرد جورج ناتانیل کرزون (۱۸۵۹_۱۹۲۵) در کتاب《ایران و قضیه ایران》جلد دوم، صفحه ۳۲۸ مینویسد: لُرها بازماندگان نسل و نژادی خالص و ممتاز بوده اند و همین قدر کافی است که اعتراف کنیم آنها از نسل و نسب ایرانی اند و از قرنها پیش در نواحی کوهستانی خویش زیسته اند! آیت الله مردوخ کردستانی در کتاب "تاریخ مردوخ"، جلد یکم، صفحه ۴۵ مینویسد: نزدیکترین زبان به زبان پهلوی ساسانی در درجه اول، زبان لری است چه محل الوار به مرکز پهلوی قدیم (تیسفون و مدائن) خیلی نزدیک بوده است و از مراوده با اجانب هم به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و زیستی (کوهستانی و صعب العبور بودن منطقه) محفوظ بوده اند


 • نظر جورج ناتانیل کرزن در مورد لرها

  جورج ناتانیل کرزون (۱۸۵۹_۱۹۲۵) در کتاب《ایران و قضیه ایران》جلد دوم، صفحه ۳۲۸ مینویسد: لُرها بازماندگان نسل و نژادی خالص و ممتاز بوده اند و همین قدر کافی است که اعتراف کنیم آنها از نسل و نسب ایرانی اند و از قرنها پیش در نواحی کوهستانی خویش زیسته اند! آیت الله مردوخ کردستانی در کتاب《تاریخ مردوخ》جلد یکم، صفحه ۴۵ مینویسد: نزدیکترین زبان به زبان پهلوی ساسانی در درجه اول، زبان لری است چه محل الوار به مرکز پهلوی قدیم (تیسفون و مدائن) خیلی نزدیک بوده است و از مراوده با اجانب هم به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و زیستی (کوهستانی و صعب العبور بودن منطقه) محفوظ بوده اند!


 • مهاجرت ترکان و مغولان موجب زندگی کوچ نشینی شد!

  مغولان که صحراگرد و شمن پرست بودند و مظاهر طبیعی را میپرستیدند اعتقاد داشتند که《زمین مادر حیات》است و نباید زندگی یکجانشینی داشت لذا نگاه بدبینانه ای به شهرنشینی داشتند و تمام زیرساختهای شهری و《تأسیسات آبیاری و آبرسانی》را خراب و مختل میکردند. در این وضعیت مردمان لُر باتوجه به آسیب رساندن مغولان به شهرها و قتل عامهای دسته جمعی تنها راه نجات را پناه آوردن به کوهها و زندگی متحرک میدانستند. دکتر علی اکبر نیک خلق در کتاب《جامعه شناسی عشایر ایران》صفحه ۲۱ مینویسد: در دوره مغول زندگی کوچ نشینی در لُرستان گسترش یافت زیرا زارعان بر اثر عدم امنیت به کوهها میگریختند و زندگی کوچ نشینی را آغاز میکردند! فتوحات و سلطنت تیمورلنگ در ایران قتل و غارتها و ویرانیهای بسیاری به بار آورد که موجب گسترش زندگی چادرنشینی گردید! به عقیده استاین ( Estaine ) لُرها که در چند قرن اخیر نیمه یکجانشین بوده اند در هزاره پیش از میلاد《حیات یکجانشینی》داشته اند. بوبک (Bobek) یکی دیگر از پژوهشگران که سکونتگاههای ماقبل تاریخ ایران را مورد مطالعه قرار داده است میگوید: وجود پاره ای گیاهان نظیر《فلومیس پرسیکا》در مناطق لُرنشین از لحاظ بوم شناسی گیاهی مبین وجود و رواج زراعت در روزگاران گذشته است و این خود نشانه آن است که کوچ نشینی از درون زندگی ده نشینی مبتنی بر کشاورزی برخاسته است. وجود آسیابها و خرابه های مسکونی در مناطق لُرنشین نشان میدهد که لُرها تا قبل از ترکتازیهای مغولان زندگی یکجانشینی داشته اند. مغولان هیچگاه به زاگرس تسلط نیافتند ولی میراث کوچ بلند و اصطلاحات کوچ را به یادگار گذاشتند. تمامی کلمات کوچ مثل: ایل_ایلخان_ییلاق و قشلاق_خان_یورت_قیقاچ و…تماماً مغولی هستند. از این زمان کوچهای بلند و گسترده با اطلاع از وسعت خرابی مغولان شروع شد. بیهقی میگوید: ما را شهر زادگاه بودی همچنان که آنان (مغولان) را بیابان! دکتر یعقوب احمدی در کتاب《جامعه شناسی ایلات و عشایر》صفحه ۱۰۶ مینویسد: تاریخ زندگی ترکها در ایران به نوعی تاریخ کوچ نشینی و تحرک است!


 • کُر لر

  درود، لرها آریایی نیستند چون قبل از ورود آریایی ها ساکن بودند. آثار کشف شده توی غارها و چغازنبیل نشون میده که حتی لباس و رقص اون موقع شبیه الان لرهاست. پس لرها کاسی، عیلامی هستن. ازنژاد لولوبی که بعد ها مطابق با همان کوچک و بزرگ گفتن به آنها تقسیم شدند، لر های به اصطلاح کوچک کاسی و لر های بزرگ عیلامی بودند در حالی که هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند، تاریخ غارهای کوهدشت نشان میدهند که قبل از کردها که آریایی و ماد هستند، لرها در آن مناطق نزدیک کرمانشاه تا جنوب میانرودان و خلیج فارس سکونت داشتند، در واقع بر خلاف باور عامیانه مردم، لر ها و کردها بیشترین تفاوت ژنتیکی و نژادی رو با هم دارند و لر ها ببشتر با گیلک ها هم نژادند که علتش هم همون سکنای کاسیت ها در زمان مهاجرت در آن مناطق هست.


 • نظر اوژن اوبن فرانسوی در مورد لُرها

  دکتر هوشنگ محمودی افشار در مقاله《بلوچ در شاهنامه》مجله مطالعات ایرانی، دانشگاه باهنر کرمان، شماره 23، بهار 1392، صفحه 136، مینویسد: اوژن اوبن (o.obene) فرانسوی میگوید: ساکنان سلسله جبال غربی و جنوبی یعنی کردها، لرها و بلوچها نمونه‌هایی از نژاد خالص ایرانی هستند که کاملاً دست نخورده مانده اند (اربابی، 1387 : 61) کلنل دیمز (Deams) مساله را از طریق علمی بررسی میکند و میگوید: جمجمه بلوچ از نوع پهن سران ایرانی است حال آنکه جمجمه عرب و هندی از نوع《دراز سران》است و خصوصیات مغزی و جسمی بلوچ مثل تاجیکان آریایی است (افشار سیستانی، 1371 : 364).


 • نام نژاد سامی در هیچ کتیبه‌ای نیامده!

  نژادی با عنوان سامی وجود ندارد! استعمار پس از ایجاد یك《ناسیونالیسم نژادی غلط》فرضیه‌های نژادی را مطرح كرد. مثلاً می‌گویند: نژاد_سامی و نژاد_ترک! نخست؛ ما می‌دانیم كه از نظر زیست‌شناسی تنها یك نژاد انسانی وجود دارد. از آن گذشته (هیچ كتیبه‌ای را نمی‌یابید كه در آن از قوم سامی نامی برده شده باشد). این لفظ از زبان‌شناسی وارد جامعه‌شناسی شد و اختراعی است كه بعداً معلوم شد اصلاً مبنای غلطی دارد! ولی متاسفانه وارد جامعه‌شناسی و تاریخ‌نگاری شد و امروزه شمار زیادی از اقوام سامی صحبت می‌كنند. برگرفته از کتاب: نادرستی فرضیه های نژادی: آریا، سامی و ترک اثر: پروفسور_شاپور_رواسانی.


 • نفت طلای سیاه یا بلای سیاه؟

  دکتر مجتبی مقصودی در کتاب《قومیت ها و نقش آنان در تحولات سیاسی سلطنت پهلوی》صفحه ۱۱۲ مینویسد: با آغاز جنگ جهانی اول (1914 میلادی) برخی از خوانین جوان بختیاری با سودای کسب قدرت بیشتر، به قوای عثمانی در کرمانشاه پیوسته، با سربازان آلمانی همکاری کردند. مسیو واسموس (لارنس آلمانی) نیز در تحریک ایشان جهت ایجاد افتراق میان مالکان بزرگ بختیاری که مالکیت مناطق نفت جنوب را در اختیار داشتند و《خوانین جوان بختیاری که گرایش به آلمان داشتند》و میشد از آنها در جهت قطع خطوط لوله نفت بهره برد، تلاش بسیار نمود. نزدیکی لُرهای بختیاری به آلمانیها که موجب دشمنی انگلیس با بختیاریها شد، اختلافات داخلی، عدم محبوبیت خارجی و بالاخره اعتلاف سران سایر ایلات بزرگ بر مخالفت با حضور ایشان در رأس هرم قدرت، سرانجام موجبات تضعیف قدرت سیاسی خوانین ایل بختیاری را فراهم آورده و تلاشهای رضاخان جهت استقرار امنیت در سراسر کشور، آخرین تلاشهای ایشان جهت دستیابی به قدرت سابق را مسکوت گذارد. ملاحظه بفرمایید که《خوانین تحصیلکرده جوان بختیاری》گرایش به آلمان داشتند و انگلیس که منافع خودش را در خطر میدید مجبور شد که نظم سراسری در کل ایران حکم فرما کند و به همین خاطر با دسیسه و طرح قبلی یک دولت میلیتاریستی را به سرپرستی رضاخان میرپنج و سیدضیاءطباطبایی روی کار آورد و لُرهای بختیاری را از صحنه قدرت کنار زد!


 • قدمت خرم آباد لُرستان

  دکترمحمود حریریان درکتاب《تاریخ ایران باستان》جلد۱، ص۴۷ مینویسد: در خرم آباد لُرستان نمونه هایی از دست افزارهای سنگی از دوره پارینه سنگی قدیم بدست آمده است (Braidwood ,1960, P 695).اغلب آثار دوره پارینه سنگی از منطقه زاگرس بدست آمده که قدمت آنها به ۶۰ هزار سال میرسد. درفاصله سالهای ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۵ در غارهای کُنجی و قُمری خرم آباد و پناهگاه سنگی ارژنه (ارجنه) حفریاتی انجام گرفت که قدمت آثار بدست آمده حدود ۴۰ هزار سال پیش تعیین شده است (McBurney, 1969, P 9).


 • تیمسار رضاقلی جلایر

  نظر تیمسار رضاقلی جلایر در مورد مردم لُرستان (پیشکوه و پشتکوه) و خصوصیات بارز قوم لُر: تیمسار《رضاقلی خان جلایر》هنگام حمله به لُرستان فرمانده فوج آهن بود و مدت‌ها در لُرستان با عشایر جنگیده بود. او می‌گوید الوار را می‌توان عشیره ای شمرد که《کمتر خون اجانب داخل عروق آن‌ها شده》و قیافه و لباس آنها قبل از متحدالشکل شدن به عینه وضع ایرانیان قدیم بود که در حجاریهای زمان هخامنشی و ساسانی دیده می‌شود! علت محفوظ ماندن خون الوار همان《وضع طبیعی لرستان》که در مواقع فوق العاده و انقلابات کشوری و هجوم اجانب خانه های خود را به دوش کشیده از یکجا به جایی دیگر رفته اند و در مکانهای کوهستانی و صعب العبور متواری شده اند تا از دسترس دشمن دور باشند! همانطور که قیافه لُرستانی تغییر نکرده زبان آنها نیز تقریباً زبان فرس قدیم است و هنوز لکی یکی از السنه باستانی کوهستانی ایرانی است که در برخی نقاط لُرستان معمول می‌باشد و حتی می‌توان گفت که در لغات مستقله میان الوار به هیچ وجه《کلمات عربی و ترکی》یافت نمی‌شود! یک صفت اجتماعی دارند که خیلی قابل توجه می‌باشد و آن عبارت است از مشاوره که در کلیه امور باهم دارند در حقیقت با لباس محلی خود《مجلس عالی مشاوره》تشکیل می‌دهند و هر یک از الوار اعم از خان و غیره در این مجلس حضور یافته و در مذاکرات دخالت می‌نمایند، پس از گفتگو و مذاکرات لازم هرچه اکثریت تصویب کردند بدون چون و چرا مجری خواهند شد. افراد لُر سابقاً کمتر زیربار می‌رفتند عادت به استقلال، آزادی و خودسری در سرزمین خود دارند، آنها باهوش و سواران ممتازی هستند دارای روح تعرض و حمله بوده و اسبهای آنها معمولاً کوچک اندام و پرطاقت است! الوار پشتکوه غالبا از تیره کُرد و برخی از طوایف کرمانشاه و پیشکوه هستند که به مرور رحل اقامت افکنده‌اند تاکنون‌ هم این رویه ادامه دارد و رفته رفته جمعیت پشتکوه زیاد می‌گردد، زندگی اهالی فوق العاده زیاد می‌باشد!


 • تاریخ مردم ایلام باستان

  دکترمحمود حریریان درکتاب تاریخ ایران باستان، جلد اول، ص ۱۸۵، مینویسد: ایلامیها سرزمینشان را هلتمتی《سرزمین مقدس یا سرزمین خدایان》میخواندند که مرکب از هل به معنی سرزمین و تمتی به معنی مقدس یا خدایان بود (Poebel, 1932 ). واژه ایلام صورت اکّدی هلتمتی است. سومریها ایلام را نیم (سرزمین مرتفع) مینامیدند (Hinz, 1971, P 644 ) چون سرزمین ایلام علاوه بر دشت خوزستان شامل کوهستانهای شمال و شرق خوزستان نیز میشد اما حدود ایلام بسیار گسترده‌تر از این دشت بود که در ادوار اوج تاریخ ایلام حدود آن تا کویرمرکزی ایران، اصفهان، خرم آباد، درجنوب تا خلیج فارس، در مشرق تا شهرسوخته تا زابل و در مغرب تا دشت بین النهرین میرسیده است (نگهبان، مقدمه‌ای بر تمدن و تاریخ ایلام، مجله تاریخ، ص۱۰۸، شماره ۲، بهار ۱۳۵۶). مردم ایلام با تمدنهای بین النهرین یعنی: سومر، اکد، بابل و آشور ارتباط تجاری_بازرگانی داشتند و به فعالیتهای تجاری پُر سود میپرداختند. سرزمین ایلام از هزاره هشتم پیش ازمیلاد مسکون شد و از نیمه اول هزاره سوم پیش ازمیلاد وارد عصرتاریخی گردید. به گفته اومستد: موطن اصلی ایلامیها کوههای زاگرس بوده است (Olmstead, 1960, P 31 ). به گفته هینتس: ایلامیها《ایلامی》بودند منظور این است که آنها را باید از نژاد مستقل ایلامی و جدا از نژادهای دیگر دانست! نژادی که به نحوی دگرگونی ناپذیر مستقل بود. هنوز هیچ رابطه‌ای با اقوام دیگر پدیدار نشده است اما به نظر میرسد ایلامیها با لولوبیها یک《نژاد کوه نشین》و همسایگان آنها در شمال و با اقوام دیگری که《کاسیت》نامیده میشوند وجه اشتراک زیادی داشتند (تاریخ ایران باستان، دکترمحمود حریریان، ص ۱۸۶). با اینحال جمعیت ایلام نامتجانس بود بنظر میرسد که جمعیت ایلام باستان مختلط بود و شامل بومیان تیره پوست از نژادی نامعلوم که در حملات مکرر از دوره اکد (قرن ۲۴ ق.م) به تدریج از بین النهرین به جنوب ایلام نفوذ کرده بودند. بنا بنظر هینتس، محافظان قهوه‌ای پوست در نقوش شوش مربوط به دوره هخامنشی ممکن است ایلامیهای کوه نشین《نیاکان لُرهای کنونی》باشند (Hinz, 1972, P 21). قدیمیترین مراحل تعیین شده در شمال ایلام مربوط به ناحیه علی کش در ۲ کیلومتری غرب موسیان است. سلطه سومریها بر ایلام دائمی و قطعی نبود زیرا لوگَل بَنَد شاه سوم از سلسله اول اوروک سال ۲۷۰۰ ق.م به سومر حمله کرد. نظارت سومریها بر ایلامیها برای بازداشتن آنها از حمله به بین النهرین بود زیرا آنها هرگاه قدرت و فرصت می یافتند در حمله به بین النهرین تردید نمیکردند (تاریخ ایران باستان، حریریان، ص ۱۹۱).نخستین بار سلسله اون در ۲۵۷۰ در اون نزدیک دزفول تشکیل شد. تزیتَ اول در ۲۰۷۰ ق.م سلسله اول سیمشکی یا سیمش (Simas) را در خرم آباد لُرستان تاسیس کرد (تاریخ ایران باستان، حریریان، ص ۱۹۵). سربازان ایلام از شوش، کوههای انشان و سیمشکی گرفته میشدند. در سال ۱۹۱۶ ق.م ایلام در رویارویی با گونگونوم شاه لرس (از شهرهای سومر) بشدت شکست خوردند از آن پس شاهان سیمشکی بصورت موقت تابع لرس شدند ولی کودور_مبوک به بین النهرین حمله کرد و سال ۱۸۳۴ لرس را به سرزمین ایلام اضافه کرد. سال ۱۵۹۵ ق.م دولت هیتی در آسیای صغیر، دولت بابل را منقرض کرد و بعد از آن کاسیهای ساکن کوهستان ایلام سلسله سوم را در بابل بوجود آوردند. سلسله ایگ_هلکی سال ۱۳۵۰ ق.م در ایهیتک (نزدیک اصفهان) تاسیس شد یکی از شاهان این سلسله شهر دور_اونتاش (چُغا_زنبیل) را بنا کرد و معبد مطبق (زیگورات) عظیمی ساخت. از حاکم ایالت ایپیر (واقع در ایذه) تعدادی سنگ نگاره و سه کتیبه ایلامی در کول فرح و اشکفت سلمان نزدیک ایذه بختیاری باقی مانده است (Lbid, P 143 ). شهر مدکتو بقولی دره شهر است و هیدلو در شرق فهلیان است. سال ۶۴۷ ق.م جنگ بین هومبن_هلتش شاه ایلام و آشوربانی_اپلی شاه آشور آغاز شد که ایلامیها شکست خوردند و شاه ایلام به کوهها گریخت و به الیپی رفت که جنگجویان الیپی درسال ۶۴۴ ق.م او را دستگیر و به آشور تسلیم کردند! سپس آشور تا اَنشان پیش رفت و کوروش اول هخامنشی حکمران انشان به شاه آشور ابراز وفاداری کرد. ایلام بصورت ۳ نفره اداره میشد که شاه در راس بود و نایب‌السلطنه (برادر جوان شاه) مقام دوم را داشت و ولیعهد بود و شاهزاده شوش مقام سوم را داشت. شاه جدید پس از جلوس به تخت شاهی باید با بیوه شاه متوفی ازدواج میکرد و برادر جوانش نایب‌السلطنه میشد. بگفته جُرج کامرون: بسیاری از عناصر زبان ایلامی با زبانی که امروزه در قفقاز یافت میشود و تحت عنوان خانواده زبانهای قفقازی خوانده میشود، مشترک باشند که شباهت آوایی و نحوی دارد (Cameron, 1960, P 14) بنظر میرسد بسیاری از این عناصر نظایری باستانی در زبانهای مورد تکلم کاسیها، لولوبیها و گوتیها در زاگرس مرکزی، هالدیاییها در ارمنستان، هوریهای غیرآریایی شرق عراق، چندقوم آسیای صغیر و اتروسکها در ایتالیا داشته‌اند! شباهتهایی که بین زبان ایلامی و زبانهای دیگر مشاهده میشود طبعاً نشان دهنده قرابتهای زبانی است (تاریخ ایران باستان، حریریان، ص ۲۰۵). احترام ایلامیها به زنانگی جاویدان در قالب پرستش الهه ها تجسم می یافت و به این سبب زن بودن را شکلی جاودانه و در خور احترام میشمردند و پرستش مارها ریشه در جادو داشت (Lbid, P 41 ). در هزاره سوم پیش از میلاد مبانی《مادر سالاری》در جامعه وجود داشت الهه های مادر در راس خدایان پرستش میشدند و عبارت بودند از: پینیکیر الهه بومی شوش/ کی_ریریشَ که در لیان (بوشهر) بود/ پَرتی که در کوههای شرق اَنشان بود. در هزاره دوم پیش از میلاد مبانی پدرسالاری در ایلام بوجود آمد که هومبن در راس خدایان بود. در یک حجاری نزدیک ایذه متعلق به قرن ۸ ق.م مراسم قربانی کردن یک گاونر کوهان دار، یک بُز کوهی و سه قوچ که سه نوازنده چنگ، بربط و نی آنرا همراهی میکردند مشاهده میشود. هنگام عزیمت به جنگ در شوش مقابل مجسمه عظیم شیر (که هنوزم میان لرهای بختیاری مجسمه شیرسنگی روی قبور بزرگان کاربرد دارد) قوچهایی را قربانی میکردند (Hinz, 1971, P 59 ). مُهرهای ایلامی از شیشه یا قیر ساخته میشدند و دارای تصاویر شیر و حیوان شاخدار هستند (Lbid, P 32 ). همچنین مجسمه سنگی که بدن انسان و سر شیر دارد از ۳ هزار سال قبل ازمیلاد از تمدن ایلام باقیمانده است! هنگامیکه یکفرد ایلامی میمرد او را بدون کفن در زیر کف کلبه اش قرار میدادند و کوزه گلی در کنار پاهایش میگذاشتند. ایلامیها معتقد بودند نوشیدنی و غذا پس از مرگ لازم است! نقش برجسته های ایلامی تماماً در بلادلُرنشین است مثل حجاری کورنگون در کوههای بختیاری که تصویر یک الهه و تعدادی پرستشگر که مربوط به قرن ۱۵ تا ۱۱ ق.م است. نقش برجسته نقش رستم که نقر نقش برجسته بهرام دوم ساسانی در قرن ۳ میلادی روی آن باعث شده نقش ایلامی بطور کامل پاک شود و آنچه باقیمانده تنها دو شکل نقش شاه و ملکه ایلام است که متعلق به قرن ۹ ق.م است. نقش برجسته اُمرای ایلامی واقع در کول فرح و اشکفت سلمان نزدیک ایذه بختیاری که مربوط به قرن ۸ ق.م است (تاریخ ایران باستان، حریریان، جلد اول، ص ۲۱۳).


 • قدمت نام لُر

  لُرها بازمانده اقوام کاسی و ایلامی از نژاد آسیانی هستند که از قدیم الایام بومی جنوبغربی ایران بودند.کاسیان ۶۰۰ سال بر بین النهرین حکومت کردند و ایلام مدنیتی ۵ هزار ساله داشت و نخستین حکومت ایرانی را تشکیل دادند. لُرها شخصیت نژادی خود را بخاطر جغرافیای کوهستانی حفظ کردند و کمتر با اقوام مهاجر آمیزش پیدا کردند بگونه ای که حتی شاهان بزرگ هخامنشی نیز خود را در دادن خراج به این کوه نشینان ناگزیر می یافتند (جغرافیای تاریخی وتاریخ لُرستان، ص ۴۴).حکومت ساسانی توجه ویژه ای به بلاد لُرنشین داشت و دژها، پُلها و بناهای ساسانی در لُرستان گواه این مُدعاست. باتوجه به افزایش حضور ساسانیان بنا به نوشته های تاریخی، آخرین فرمانروای ساسانی در لُرستان هُرمزان بود که بر سیمره حکمرانی میکرد (عبدالحسین سعیدیان، سرزمین و مردم ایران، صفحه ۱۰۷۱). استقرار گروههای کوچکی از اعراب و ترکان در میان لُرها چندان تاثیر فرهنگی نداشته است (اسکندر امان اللهی بهاروند، قوم لُر، ص ۴۵). در قرن اول و دوم هجری لُرستان مثل سایر ایالات ایران جزو سرزمینهای زیر فرمان خلفا بود ولی در قرن سوم هجری جزو حکومت آل بویه/ بنی عنار/ بُرسقیان(دوره سلجوقی) و بالاخره اتابکان لُر ۵ قرن از سال ۵۸۰ تا ۱۰۰۶ هجری قمری بر بلاد لُرنشین سلطنت کردند که ۲۲ تن به فرمانروایی رسیدند و آخرین آنها میرشاهوردیخان بود که درمقابل شاه عباس صفوی ایستاد و در جنگی در سیمره دستگیر و کشته شد. پس از برافتادن سلسله اتابکان لُر《حسین خان سلاحورزی》ازطرف شاه عباس حکمران لُرستان شد و سر سلسله《وایان لُر فیلی》بود که تا سال ۱۳۰۸ شمسی حکومت کردند (عبدالحسین سعیدیان، سرزمین و مردم ایران، ص ۱۰۷۲).قوم لُر در طول تاریخ ایران همواره نقش مهمی ایفا کرده و درمقابل اسکندر مقدونی، اعراب، مغولان، تیمور لنگ، عثمانیها و دیگر دشمنان بدفاع از خود برخاسته است (دکتر مجتبی مقصودی، قومیتها، ص۶۳) برخی لُرها را از نسل شخصی بنام لُر دانسته اند اما برخی دیگر معتقدند که واژه لُر نسبت مکانی دارد و لُر محلی در ولایت مانرود (مادیان رود) است که جایگاه اولیه لُرتباران میباشد.این واژه نخستین بار در نوشته های برخی از مورخان و جغرافیدانان قرن ۲ و ۳ هجری بگونه《اللُرید》《لارید》《بلاد لُر》و 《لورید》ضبط شده است. مورخان مثل: مسعودی/اصطخری/یعقوبی/ابن حوقل/مستوفی/نطنزی/کاشانی و...به لُرها اشاره کردند. لُرد ناتانیل کرزون (۱۸۵۹_۱۹۲۵) در کتاب《ایران و قضیه ایران》،جلد دوم، ص ۳۲۸ مینویسد: لُرها بازماندگان نسل و نژادی خالص و ممتاز بوده اند و همین قدر کافی است که اعتراف کنیم آنها از نسل و نسب ایرانی اند و از قرنها پیش در نواحی کوهستانی خویش زیسته اند. نام لُرستان《Lorestan》در واژه نامه پازند موبد شهرزادی صفحه ۲۹۳ بعنوان جایگاه تمدن ایلام باستان با حاکم نشین خرم آباد معرفی شده است


 • درک منافع جمعی

  انسان موجودی اجتماعی است و گروهی زندگی میکند پس در این《محیط گروهی》منافع وی تعریف میشود. اینگونه بود که جوامع شکل گرفت. بعدها این جوامع بدلیل نزدیکی افراد و آمیزش میان گروهی که اصلیترین خصوصیت انسان و هر موجودی بجز پروکاریوت هاست ژنهایی رد و بدل شد. این امر باعث شد تا قومیتها، اتنیکها و ملیتها با خلق و خوی متفاوت و منحصر بفرد بوجود آید. این تیکه ها پازل تمدن بشر را میسازند. پس نخستین چیزی که باعث شد نسل بشر از عصر یخبندان و جنگها و قحطیها و بیماریها نجات پیدا کند چیزی جز《منافع جمعی و گروهی》نبود و نیست. هرگاه در تاریخ بشر، داخل قومی، منافع شخصی به جمعی ارجحیت یافت عملاً آن قوم و تمدن به فنا خواهد رفت! منافع شخصی فسادآور و نامشروع است و باعث زوال یک تمدن و یا توده میشود! اتنیکی که اکنون ما بنام لُر میشناسیم هم جدای از دیگر اتتیکها و تمدنها نیست شاید افرادی خارج از جامعه اولیه لُر به این جامعه وارد شدند ولی در طول زمان هویتی بنام لُر را پذیرفته‌اند و با ازدواج و تبادل ژنها تقریباً خلق و خوی لُری بخود گرفته‌اند. تنها دلیلی که این هویت همچنان پا برجاست اشتراک منافع است! چه بسیار توده بدلیل تضاد منافع از هم گسیخته اند و هرکسی به طرفی رفته است! اشتراک منافع جمع ها را بوجود میآورد اگر فرهنگی منطقه ای و...باشد بدلیل ازدواجها و درآمیختگی《یکانگی تباری، زبانی و فرهنگی》را نیز شامل میشود. چیزی که مهم است اشتراک منافع لُرها در مورد محیط زیست، منابع طبیعی و فرهنگ ایشان و خلاصه آزادی و حق حیات آنان است که اکنون با ندانم کاری عده ای بخطر افتاده است! متاسفانه بسیاری از لُرها با درک پایین خود هنوز نمیدانند آب در چه کرتی میباشند! متاسفانه کمبود مطالعه و نبود رسانه و تریبون سبب شده که عده ای ماکیاولیست با وعده های دورغین و در ظاهر تنها جز هارت و پورت و زد و بند هیچکاری و قدمی از ایشان مشاهده نمیشود. ضعفهای بسیاری بر فعالیتهای لرگرایی هم گرفته میشود. برخی تنها از فعالیت لرگرایی زنده باد لُر را یاد گرفته اند. پایش که افتاد آنرا نیز زیر پا میگذارند. آکیرو کوروساوا کارگردان ژاپنی فیلمی بنام《هفت سامورایی》با بازی توشیزو میفونه دارد که داستان دهقانان یک روستا برای دفع راهزنان، به دنبال سامورایی میگردند که در شهر تنها یک سامورایی به آنها پاسخ مثبت میدهد و 6 سامورایی دیگر به وی پیوسته و به کمک دهقانان، راهزنان را دفع میکنند. مزد ساموراییها در این جنگ که چهار نفرشان جان خود را از دست میدهند تنها سه وعده غذاست!!!


 • زبان ایلام باستان

  یوسیف اورانسکی درکتاب تاریخ زبان‌های ایرانی، زبان ایلامی را جدا از زبان هندو اروپایی میداند اما کُردی یک زبان هندو اروپایی است. دکترمحسن ابولقاسمی در کتاب تاریخ زبان فارسی، زبان ایلامی را یک زبان مستقل میداند حتی استخری در قرن ده میلادی در مسالک‌الممالک در مورد زبان خوزستان می‌نویسد: آنها زبان خودشان را دارند (خوزی) که نه عربی، نه سریانی و نه فارسی است. بی شک تاثیرات خوزی در لُری آشکارست منجمله مورخین خبر داده‌اند که خوزیها شین را سین و خ را ح تلفظ می‌کردند مثلاً خوز را هوز و شوش را سوس می‌گفتند که این خصیصه هنوز در بختیاری پابرجاست. ایلامیها هنگام عزیمت به جنگ در شوش مقابل مجسمه عظیم شیر (که هنوز میان لُرهای بختیاری مجسمه شیرسنگی روی قبور بزرگان مرسوم است) قوچهایی را قربانی می‌کردند (Hinz, 1971, P 59) نقش برجسته های ایلامی تماماً در بلادلُرنشین است مثل حجاری کورنگون در کوههای بختیاری. زبان ایلامی زبان جافتیک (یافثی) Japhtic از گروه زبانهای رایج در غرب ایران بنام قفقازی آسیانیک که به زبان زاگروکاسپین معروفند. بگفته جُرج کامرون: بسیاری از عناصر زبان ایلامی با زبانی که امروزه در قفقاز یافت می‌شود و تحت عنوان خانواده زبان‌های قفقازی خوانده میشود، مشترک باشند که شباهت آوایی و نحوی دارد (Cameron, 1960, P 14). تاکنون اجماع محققان، به منحصربه‌فردی زبان ایلامی است به قول دیاکونوف (تاریخ کمبریج، جلد یک) بقایای ایلامی بصورت زبان خوزی تا دوران اسلامی در بعضی مناطق خوزستان رایج بود. ابن ندیم در کتاب الفهرست از قول ابن مقفع می‌نویسد که خوزی زبانی است که شاهان و بزرگان در خلوت و هنگام بازی و خوشگذرانی با ملازمان و حواشی خود تکلم می‌کردند. طبق تحقیقات پژوهشگران زبان شناس، زبان خوزی از بقایای انزانی (ایلامی قدیمی) است که ریشه آن نه از خانواده‌ زبانهای آریایی و نه زبان‌ سامی بلکه از انواع زبان‌هایی است که آن‌ها را آسیایی-قفقازی می‌گویند (دکترجواد مشکور، نامه باستان، ص ۷۵۳). زبان قفقازی در حقیقت بایستی آنرا زبانی دگرگون شده از شاخه های زبان مدیترانه‌ای بدانیم از هزاره چهارم پیش از میلاد در قفقاز بین دریای کاسپین و دریای سیاه بکار میرفته است و زبانهای داغستانی، لزگی، آبخازی، چرکسی و چچنی و در راس آنها گرجی از زبانهای نزدیک به آن هستند (قوم‌های ایرانی پیش از آریایی‌ها، دکتر فریدون عبدلی صفحه ۲۴۳).


 • مشاهیر قوم لُر

  لُر همان است که ضربه دستش دل یاران زهرای مرضیه را شاد کرد (ابو لؤلؤ پیروز نهاوندی) ... لُر همان است که نخستین بار بر علیه خلیفه جور قیام کرد و از سرزمین لُر تا مصر علم استقلال کشید (ابوسعید بن بهرام گناوه ای) … لُر همان است که نخستین عملیات دریایی ایران پس از اسلام را انجام داد (صلاح الدین محمود لُر) … لُر همان است که سنت سخاوت گذاشت و ثلث منال حکومتش را خرج مهمانان کرد (نصرت الدین احمد اتابک لُربزرگ) … لُر همان است که مرد شمشیر و قلمش خواندند (امیر جلال الدین مسعود شاه لیراوی) … لُر همان است که عادلترین پادشاه ایران خوانند (کریمخان زند ملایری) … لُر همان است که شجاع ترین و دلیرترین شاهزاده تاریخ ایران گفتندش (لطفعلی خان زند) … لُر همان است که فاتح قندهار و سند و دهلی در زمان نادرشاه افشار بود (فوج کهگیلویه و بختیاری در لشکر نادرشاه افشار) … لُر همان است که شعر و مدح اهل بیت اش بر تارک ادبیات ایران میدرخشد (عمان سامانی) … لر همان فاتح تهران و سردار مشروطیت است (حاج علی قلی خان سردار اسعد بختیاری) … لُر همان پایه گذار شیعه اصولی در جهان تشیع است (آیت الله وحید بهبهانی) … لُر همان است که پوزه استعمار پیر را به خاک مذلت سایید (رئیسعلی دلواری و دلیران تنگستان و دشتستان و سواران بختیاری) … لُر همان است که دمار از ارتش رضاخانی درآورد (کی لهراسب باطولی و دلیران بویراحمد و خوانین لرستان) … لُر همان است که زنانش هنگ نظامی بریتانیای کبیر را شکست داد (زنان لُرده دشتستان) … لُر همان است که تنها کسی بود که در مقابل کشف حجاب رضاخانی قیام مسلحانه کرد (خدا کرم خان بهمنی) …لُر همان است که شجاعت و سخاوت و دیانت را توأمان داشت و زیر بار دو پهلوی نرفت (علی سمیل فخرایی دشتی) … لُر همان است که عالیترین مرجع جهان تشیع بود (آیت الله سیدحسین بروجردی) … لُر همان است که شجاعانه مقابل شاه ایستاد و پیام مرجعیت را به شاه رسانید (آیت الله کمالوند) … لُر سردار شهید محمد بروجردی است … لُر سردار شهید نعمت سعیدی است … لُر تیمسار غضنفر آذرفر فاتح حاج عمران و کربلای ۷ است ... لُر هزاران شهید و آزاده دفاع از ایران است ... لُر دکتر عبدالحسین زرینکوب، دکتر جعفرشهیدی، دکتر مهرداد اوستا، پروفسور سکندر بهاروند، دکتر علی‌محمد رنجبر، دکترمحمدمهدی فولادوند، دکترشاموربختیار و هزاران دانشمند و استاد و دکتر و مهندس است … به آن دلقکان یاوه گو می‌گوییم؛ ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگاه توست … عرض خود میبری و زحمت ما میداری.


 • شباهت زبان خوزی با لُری

  دکتر برتولد اشپولر در《تاریخ ایران در قرون نخستین اسلامی》جلد۱، صفحه ۴۳۱، زبان رایج خوزستان خوزی است که نه به عربی ارتباط داشته و نه به فارسی و حتی الفبای عربی برای تلفظ و تحریر خوزی کافی نبود و خوزی از بقایای زبان ایلامی است. ولادیمیر مینورسکی معتقداست: خوزیها از نسل ایلامیان بودند و زبان خوزی تا چند قرن بعد از فتح خوزستان توسط اعراب، زبان محلی مردم خوزستان بود. ابن حوقل در صورة الارض می‌گوید: با وجود زبان عربی و فارسی، خوزیان به زبان دیگری تکلم می‌کنند که سریانی و عربی نیست. مارتین هاواگ آلمانی معتقداست؛ خوزی زبان لوحهای گلی تخت جمشید است. الواح بارو و خزانه تخت جمشید به خط و زبان ایلامی است که ۱۹۳۳ توسط ارنست هرتسفلد کشف شدند و تعدادشان ۳۰ هزار کتیبه بودند که زمان رضاخان به دانشگاه شیکاگو آمریکا داده شدند. زبان خوزی حتی با الفبای عربی قابل کتابت نبود! ابن مقفع در مورد زبان خوزی آورده: خوزی زبانی بود که با آن شاهان و امیران ساسانی در خلوت و هنگام بازی و خوشی با پیرامونیان خود سخن می‌گفتند! پروفسور ریچارد نلسون فرای در تاریخ باستانی ایران، صفحه ۲۷ می‌نویسد: جغرافیدانان قرن ۱۰ هجری که به زبان عربی مینوشتند از وجود زبان خوزی در کوهستان زاگرس (بلاد لُرنشین) خبر دادند که ادامه زبان ایلامی تفسیر شده است. ریچارد نلسون فرای در میراث باستانی ایران، صفحه ۹۸ مینویسد: ایلامیان با دیگر مردم باستانی و پیش از تاریخ نجد (سرزمین کوهستانی) ایران پیوند نژادی داشتند و ایلامیان خود از کوههای مشرق به دشت خوزستان آمدند. ایلامیها را با نام اوجه یا هوجه میشناختند که نام قومی بود کوهستانی در مشرق شوش. ناصرخسرو قبادیانی میگوید: درباریان ساسانی چون به خلوت نشستندی به خوزی سخن راندی و دکتر زرین‌کوب نیز همین مسئله را بیان میکند. والتر هینتس آلمانی گویش شوشتری را دنباله زبان ایلامی میداند. یوسیف اورانسکی در《تاریخ زبان‌های ایرانی》زبان ایلامی را جدا از زبان هندو اروپایی می‌داند. دکترمحسن ابولقاسمی در تاریخ زبان فارسی، زبان ایلامی را یک زبان مستقل میداند. حتی استخری در قرن ده میلادی در مسالک‌الممالک در مورد زبان خوزستان می‌نویسد: آنها زبان خودشان را دارند (خوزی) که نه عربی، نه سریانی و نه فارسی است. بی شک تاثیرات خوزی در لُری آشکار است منجمله مورخین خبر داده‌اند که خوزیان شین را《سین》و خ را《ح》تلفظ می‌کردند مثلاً خوز را هوز و شوش را سوس می‌گفتند که این خصیصه هنوز در بختیاری پابرجاست. ایلامیها هنگام عزیمت به جنگ در شوش مقابل مجسمه عظیم شیر (که هنوز میان لُرهای بختیاری مجسمه شیرسنگی روی قبور بزرگان مرسوم است) قوچهایی را قربانی می‌کردند (Hinz, 1971, P 59) نقش برجسته های ایلامی تماماً در بلادلُرنشین است مثل حجاری کورنگون در کوههای بختیاری. زبان ایلامی زبان جافتیک Japhtic از گروه زبان‌های رایج در غرب ایران بنام قفقازی آسیانیک که به زبان زاگروکاسپین معروفند. تاکنون اجماع محققان، به منحصربه‌فردی زبان ایلامی است به قول دیاکونوف (تاریخ کمبریج جلد یک) بقایای ایلامی بصورت زبان خوزی تا دوران اسلامی در بعضی مناطق خوزستان رایج بود. پژوهشگران زبانشناس، خوزی را از بقایای انزانی (ایلامی قدیم) میدانند که ریشه آن نه از خانواده‌ زبانهای آریایی و نه‌ سامی، بلکه از انواع زبان‌هایی است که آن‌ها را آسیایی_قفقازی می‌گویند (دکتر جواد مشکور، نامه باستان، ص ۷۵۳) زبان قفقازی در حقیقت بایستی آن را زبانی دگرگون شده از شاخه های زبان مدیترانه‌ای بدانیم از هزاره چهارم پیش از میلاد در قفقاز بین دریای کاسپین و دریای سیاه بکار میرفته است و زبانهای داغستانی، لزگی، آبخازی، چرکسی و چچنی و در راس آنها گرجی از زبانهای نزدیک به آن هستند (قوم‌های ایرانی پیش از آریایی‌ها، دکتر فریدون عبدلی صفحه ۲۴۳). تعدادی از واژگان مشترک بین لُری و خوزی؛ تِیه: چشم / گِلال: رودخانه / دوندالوز: آویزان / مهره: شوه ره / خَره: گل / پِت: دماغ / چگا یا چُغا: تپه / تر: میتواند / نتر: نمیتواند / خوار: خواهر / بِرار: برادر / پِیا: مرد / مِیرَ: شوهر / أفتو: آفتاب / آو: آب / اِی لا: اینطرف / اُولا: آنطرف / شِیونیدن: بهم زدن / وِرسیدن: بلند شدن / رُومنیدن: ویران کردن / پَتی: خالی / شَک: تکان / بورگ: ابرو / گَپ: بزرگ / شوومی: هندوانه / گِریو: گریه / کُت کُت: تکه تکه / کِلک: انگشت / لُو: لب / سِیلا: سوراخ / لَفو: موج آب / خُفتیدن: خوابیدن و... اما سؤال اینجاست که چرا گویش شوشتری و دزفولی را که به لُری نزدیک است را زیرمجموعه فارسی میدانند؟ آیا دلیلش این نیست که فقط بخاطر قدرت رسانه و سندسازی پان پارسهاست که با اقتدار سیاسی و تبلیغاتی نام فارسی را بر تمامی گویشها نهاده اند همانطور که به جفا زبان مستقل لُری را گویشی از فارسی معرفی می‌کنند؟ چرا مورخان و باستان شناسان از زبان خوزی (ایلامی) و سابقه آن حرفی نمیزنند و آن را کتمان میکنند؟


 • تاریخ افول لُرها

  افول لُرها از دوران صفویه شروع شد. حکومت مستقل و پانصد ساله اتابکان لُرکوچک توسط شاه عباس سرنگون و به یکی از ۴ ولایت اصلی ایران تبدیل شد که هنوز دارالغرور لقب داشت. لُر بزرگ هم به ایالت بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و ممسنی تجزیه شد. البته شاهان ایران وجود اتابکان لُر و والیانی که در غرب ایران حکمرانی می‌کردند مزاحم قدرت خویش می‌پنداشتند و به انواع مختلف در تضعیف ایشان می‌کوشیدند فرامین نادرشاه برای سران طوایف و منصرف کردن آنها از اطاعت حکمران لُر نمونه کوچکی از این اعمال بوده‌است. در نتیجه حکومت ایران موفق شد، حکومت خاندانی را که به عقیده مارکوپولو، یکی از هشت خاندان گرداننده کشور ایران بود، کاملاً کوچک و محدود کرده و به قدرت آنها خاتمه دهد. اصولاً در تاریخ لُرستان باید اذعان داشت که حکومت نیمه مستقل لُران با مرگ شاهوردی خان که به گفته؛ ژاک دو مورگان در جغرافیای غرب ایران، قدرت او باعث رشک شاه عباس شده بود، به شدت ضعیف شد و از آن پس در لُرستان حکومتی نیرومند به وجود نیامد. روند افول و زوال به استثنای کوتاه مدت دوران زندیه ادامه یافت تا ضربه کاری و نهایی را رضاخان وارد سازد. لُرها با شانتاژ رسانه ای دستگاه تبلیغاتی پهلوی به خشونت، راهزنی و...متهم شدند و بنا شد که مواهب مدرنیزاسیون از نوع پهلوی اش به زور به آنها عرضه شود. آنها که طلیعه تمدن را با قتل عام دسته جمعی / نابودی مراتع و سرقت دامها توسط ارتش پهلوی / آتش زدن زیستگاهها / تبعید دسته جمعی / کوچ اجباری / نسل‌کشی و در یک کلام نابودی خشونت بار معیشت سنتی خویش درک کرده بودند در حیرت و سکوت به انتظار نشستند. لُرها با عبارت پر بسامد الوار اشرار در ادبیات رسمی پهلوی و گفتار روشنفکری ناسیونالیست فارسی اعم از چپ و راست در موقعیت ساحرگان سیلویا فدریچی قرار گرفتند و نخستین فیلم ناطق سینمای ایران به ثبت این بازنمایی از ایشان پرداخت. صد سال پروژه مدرنیزاسیون و دولت_ملتسازی در ایران (که با دلالتی پر معنا هنوز ناتمام میخوانندش!) به سبک آریایی_امتی، لُرها را به جایی رساند که سیل ویرانگر_بیانگر، تنها در چند روز به تصویر کشید: مردمی تحقیر شده، ناتوان و از همه مهمتر بیخطر (که با المانهایی مانند جانعلی، ممجو و کاراکترهای فیلم ایران برگر بازنمایی می‌شوند) که با همان زیر ساختهای دوران پهلوی اول شب را به صبح می‌آورند. لُرها سخت بی دفاع هستند چه در مقابل طبیعت و چه در مقابل دولت_ملت! از زره جامه تان اگر بشکوفید، باد دیوانه، یال بلند اسب تمنا را، آشفته خواهد کرد...


 • قوم لُر اول و آخر رفاقت است

  قوم لُر اول و آخر رفاقت است: فضل الله شود قربان قوم لُر _ همیشه اقوام لُر دارند دلی پر / لُر نماد عشق و شجاعت است _ قوم لُر اول و آخر رفاقت است / علاقه این قوم آواز است _ رقص اقوام من با ساز است / ما در خاک ایرانیم از دیرباز _ برای وطن هستیم یک سرباز / ما خویش را آریایی میدانیم _ خویش را ایرانی می‌خوانیم / اقوام ایران را دوست داریم _ تمام اقوام را ز دل می‌ستایم / خود را از قومی برتر نمی‌دانیم _ خویش را بهتر هم نمیخوانیم / قوم لُر همه را یکسان میداند _ تمام اقوام را همسان می‌خواند _ مینویسم این بیت را بی درنگ _ اینها هستند عقاید و فرهنگ .............. فضل الله آبشنگآخرین مقالات