دو شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

من لر هستم

من لر هستم

ﻣﻦ لر ﻫﺴﺘﻢ . ﭘﺪﺭﻡ ﺧﻮﺭﺷﯿﺪ ﻭﻣﺎﺩﺭﻡ ﻣﺎﻫﺘﺎﺏ . ﭘﺪﺭﻡ ﮐﻮﻩ ﻭﻣﺎﺩﺭﻡ ﺭﻭﺩ . من لرم ﺍﺯ ﺗﺒﺎﺭ ﺧﺎﮎ ﺍﯾﺮﺍﻥ، ﺍﺯ ﻧﮋﺍﺩ عیلام و کاسیت وبازمانده الیمائیس و الیمایی های سر افراز ﺍﺯ ﺗﺒﺎﺭ ﻣﺮﺩﻣﯽ ﮐﻪ ﺍﮔﺮ ﻧﺎﻡ ﻭ ﺭﺳﻤﺸﺎﻥ ﺑﻪ ﺑﻠﻨﺪﺍﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﻭﻟﯽ ﺑﻪ ﺑﻠﻨﺪﺍﯼ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻫﺴﺖ. ﻧﻪ ﻣﻬﺎﺟﺮ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﻡ ﻭ ﻧﻪ ﺭﺍﻧﺪﻩ شده، ﺍﺻﺎﻟﺘﻢ ﺭﺍ ﺍﺯ عیلام و کاسیت ﺑﺎﯾﺪ ﭘﺮﺳﯿﺪ ﻓﺮﻫﻨﮕﻢ ﺭﺍ ﺍﺯ نگاره های ﭼﻐﺎﺯﻧﺒﯿﻞ ﺑﺮ رخت ﻣﺮﺩﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﻗﻮﻣﻢ ﺑﯿﺎﺑﯿﺪ ﮐﻪ "شرم، فروتنی ﻭ سنگینی" ﯾﺎﺩﮔﺎﺭ ﺍﻫﻮﺭﺍﺳﺖ ﺑﺮ ﻟﺒﺎﺳﻤﺎﻥ... به لر بودنم افتخار می کنم به سرزمینم افتخار میکنم به مردمانم افتخار میکنم به تاریخ وفرهنگ رسوم وایین دیرینه ام به طبیعت بکرش به قله های سربه فلک کشیده زرده،تاراز،منار،.... به رودهای خروشان کارون،زرینه رود،... به کوگ خوش خرامان تاراز به بلوطهای زیبایش به چشمه سارانش به مالکنون عشایرش به اسطوره هاوحماسه سرایانش به آن تاریخی که درازایش به درازای تاریخ بشر است به آثار به جای مانده از گذشتگان، به استواری کول فره،اشکفت سلمان، بردنشانده،بردگوری ها،بردشیرها به ایینهای بازمانده از آناهیتا و میترا و زرتشت به چوقا؛ دبیت؛ کلاه خسروی؛ مینای هفت رنگش، گلونی . به ترنه زنان نجیبش؛ به صداقت وسادگی مردانش به شجاعت و شرافت و پاکدامنی شیر زنانش به لالایی مادرانش به رقص دستمال بازی ورزم چوب بازیش به گذشته وحال واینده اش... من بختیاری هستم افتخارم میکنم شاخه ای از قوم با افتخار لر هستم

45 نظر

 • یاسین منوچهری

  برخی به مردم لور ، قوم میگویند در صورتی که قوم برای نامیدن قبیله به کار میرود و نمیتوان جمعیتی ۱۲ میلیونی را در قالب قوم نامید یا تقسیم بندی کرد و درست این است که لور را یک ملت بدانیم زیرا ملت به گروهی از انسانها که دارای ریشه فرهنگی ، نژادی ، تاریخی و زبانی مشترکی هستند گفته میشود. ملت یک واحد انسانی مشخص است که احساس تعلق و وحدت نسبت به یکدیگر، دارند و در یک قلمرو جغرافیایی مشخص زندگی میکنند. ولی قوم برای نامیدن یک قبیله به کار میرود. تعریفی که از ملت شده مبنی بر وحدت زبان و نژاد و نیای مشترک و روح جمعی است و بیشتر و به حق باید از مردمی با تبار ایلی چون:لورها ، کردها ، بلوچ ها و ترکمن ها جستجو کرد تا مردمان انگل و بی هویت شهری فارس و ترک و عرب که بازمانده از یورش و تهاجم امپراتوری های فرسوده صفوی و عثمانی و عباسی بودند. آن قومی که حاکمیت یافت ملت نام گرفت و آن قومی که از حاکمیت بی بهره ماند قومیت نامیده شد. قومیت غالب ( فارس ) با ابزار نظامی به سرکوب ، حذف ، تغییر ، تحقیر ، تضعیف و ذوب فرهنگی اقوام غیر فارس در کوره ملت سازی کمر بست. رضا خان میر پنج آینه تمام نمای این اندیشه بود که افکار فاشیستی و نژاد پرستانه اش را به زور پیاده سازی کرد و ایران را با تمام تنوعاتش پرشیالیزه کرد بنابراین دولت مدرن ایران حالت تسلط قومی به خود گرفت و تکثر قومی و نژادی تبدیل به ناسیونالیسم قومی و نژادی شد و در این سیاست نه به وجوه مشترک همه اقوام بلکه بر مسلط کردن ویژگی های یک گروه قومی به همه گروه های دیگر تأکید کرد.


 • بهاروند

  اگر صفاتی در چندین نسل از قومی تداوم یابد به خصوصیت ژنتیکی آنان مبدل خواهد شد ، اجازه ندهیم فقر و محرومیت و مهاجرت و شهروند درجه سوم به نام مردم لور سند بخورد. اگر کسی دنبال حقوق مردم اش بود یا رسوم و فرهنگ قوم اش را معرفی کرد و یا در مقابل توهینات و زیاده طلبی های پانکردها و پان پارس ها ایستادگی کرد دال بر تجزیه طلب بودن او نیست بلکه این حق طلبی است.


 • امین رستمی

  من میتوانم تو و تمام افرادت را همینجا بکشم ولی نمی خواهم بعدها بگویند:لورها به میهمان خود رحم نکرده اند !!! سخن شیخ علی خان بیرانوند خطاب به سپهبد امیر احمدی ( قصاب لورستان ) . منبع:خاطرات امیر احمدی صفحه ۲۲۸ .


 • پادنا سکاوند

  ما لرها همان نامداران تاریخ هستیم که رد پاهای مان فراتر از سرزمین مان است .


 • شهسواری

  یه روز یک لری میشه:پروفسور احسان کامرانی ( متولد پلدختر ) استاد دانشگاه هاروارد آمریکا و مخترع قرنیه چشم مصنوعی _ پروفسور باهر مغز سوم فیزیک جهان _ دکتر سعید شاملو بزرگترین استاد روانشناسی ایران _ دکتر بهرام عکاشه ( متولد مسجد سلیمان ) پدر زلزله شناسی و زمین شناسی ایران _ پروفسور کرم زاده ( متولد مسجد سلیمان ) استاد جهانی ریاضیات _ دکتر حسین الماسیان ( متولد خرم آباد ) پدر علم هیپنوتیزم ایران _ پروفسور توفیق موسیوند ( لر همدان ) مخترع قلب مصنوعی _ دکتر ملک حسینی ( لر بویر احمدی یاسوج ) تنها پزشک پیوند کبد در آسیا .


 • شهید عبد الرسول زرین لر کهگیلویه و بویر احمد

  شهید عبد الرسول زرین متولد سال ۱۳۲۰ خورشیدی در روستایی در استان لر نشین کهگیلویه و بویر احمد متولد شد و در جبهه توسط سردار شهید حسین خرازی به خاطر دقت در تیر اندازی به " گردان تک نفره" مشهور شد. او بهترین تک تیر انداز ایران در جنگ ایران و عراق بود که هفتصد ( ۷۰۰ ) شلیک موفق داشت در صورتی که کریس کابل بهترین تک تیر انداز آمریکایی فقط ۱۶۰ شلیک موفق داشته است. صدام حسین بعثی برای شکارش یک تیم ۲۰ نفری تک تیرانداز بین المللی را اجیر کرده بود و هر بار هم با تلفات سنگین بر میگشتند. او در عملیات خیبر به شهادت رسید. روحش شاد


 • کوشکی

  دیرگاهیست نام لر هم روح و هم جان من است ، این فلسطین همچنان مکه ی ایمان من است .


 • نام لرستان در دیوان شمس تبریزی در قرن ۶ هجری ، رباعی ۱۴۹۸

  گر شادم و گر عراق و گر لورستان ، روشن شده زان چهره ی چون نورستان / با منکر و با نکیر همدستی کن ، تا دست زنان رقص کند گورستان


 • الوندیان

  من یک لر هستم چون دانه های گندم در چنگ آسیابم ، اما هزار ریشه از ما میان صحراست


 • لر عیلامی ام

  لر عیلامی ام ، پارسی دروغ است … نشانم خایدالو ، أنشان و شوش است


 • هاویر سپهوند

  جرج ریترز در کتاب:مردانی از نسل کوروش مینویسد:لرها تمام مرگ ها را تجربه کرده اند:مردن با گلوله ، مردن با اعدام ، مردن زیر شکنجه در زندان ، مردن با سر بریده شدن ، مردن با بمب های شیمیایی ، مردن سته جمعی ، مردن از سرما و قحطی ، اما در طول تاریخ هیچ لری از ترس نمرده است .


 • سلاح دانش

  مهندس افشانی معاون عمرانی وزارت کشور در سومین جشنواره مردم لر گفت:اگر تا دیروز پشتوانه مردمان لر غیرت و برنو بود ، امروز باید خود را به سلاح دانش و بینش تجهیز کنند.


 • بروهی دیار دلیران

  لر که باشی متفاوتی . تفاوت داشتن به معنای برتری نیست . تو چیزهایی داری که همه ندارند . برای خودت شعر داری ، زبان داری ، موسیقی و ملودی داری ، رقص و نمایش داری ، دنیای فرهنگ و تاریخ داری . لر که باشی بیشتر از زبان رسمی کشورت ضرب المثل داری ، حکایت داری ، داستان داری ، تراژدی عشقی عبد ممد و خدابس داری . وقتی که استبداد گلوی ایران را بسته بود سردار اسعدها و ابوالقاسم ها و علیمردان ها داری . تو فتح تهران و قندهار داری . تمدن و مدنیت عیلام باستان و کاسیت و علیمایید و اتابکان و والیان لر داری . تو آریوبرزن ها ، کریم خان زندها ، قدم خیرها ، دلواری ها داری . لر که باشی هزار دلیل برای مفتخر بودن داری . آن بی اصل و نسب های مهاجری که بتو میخندند نداشته هایشان را چه راحت پشت جوک هایت میپوشانند. یادت باشد هزاران دلیل برای مغرور بودن داری . درود بر یکایک فرزندان این خاک قهرمان …


 • چنگایی

  پروفسور رومن گیرشمن باستان شناس معروف پس از تحقیقات و کاوش های فراوان در کتاب ( به جستجوی سیلک ) میگوید:اوج هنر ایران باستان در هنر برنز لرستان است.


 • سالاروند

  علی قهرمان فرزند بی بی نیلوفر بختیار و نوه ژنرال تیمور بختیار است که کلانتر شهر اورنج کانتی در لس آنجلس است. دیوید اسعد بختیاری ( David Bakhtiari ) متولد ۳۰ سپتامبر ۱۹۹۱ فرزند کارل اسعد بختیاری و نوه خان بختیاری سردار اسعد ، عضو تیم راگبی آمریکاست.


 • باجلان

  هر لحظه هراس قطع انگشت و سقوط ، یک عمر تو را دیده و کردیم سکوت / با این همه نفت و گاز و آب و خاکت ، این حق تو نیست دختر سبز بلوط . تبعیض ، تحقیر ، فرق و فقر حق مردم لر نیست.


 • پریسکا

  نتیجه تحقیقات بر روی استخوان های کشاورزان نخستین در منطقه زاگرس نشان میدهد DNA کشاورزان باستان اهل زاگرس بیش از همه به زرتشتی های ایران شباهت دارد و خیلی متفاوت از مردمانی است که زراعت را از ترکیه به اروپا بردند تفاوت شگفت انگیز ژن کشاورزان اولیه ساکنان شرق و غرب هلال حاصلخیز که تا پیش از این تصور میشد از یک نژاد هستند به عنوان دستاورد این پژوهش توسط یک تیم بین المللی در نشریه ساینس منعکس شده است.


 • کمالی

  خدابخشی نماینده الیگودرز لرستان:در متوسط کشاورزی ۴۶ درصد از زمین های زراعی آبی هستند در حالی که در لرستان تنها ۲۳ درصد از زمین های زراعی آبی هستند و در حوزه الیگودرز فقط ۱۱ درصد از زمینهای کشاورزی آبی هستند !!! این در حالی است که هر ثانیه صد و هشتاد میلیون متر مکعب آب از الیگودرز به اراک و گلپایگان و قم و کاشان میبرند !!!


 • سلسله توهینات به قوم لر ، بی غرض نیست !!!

  سازمان صدا و سیما در اختیار یک قوم است و اصرار بر توهین سالانه به مردمان لر دارند ! وقتی سریال سراسر دروغ و تحریف سرزمین کهن متوقف شد طاقت نیاوردند و خیلی زود توهینی دیگر را آغاز کردند و به اقوام اصیل ایران توهین کردند کاری که این سازمان با امنیت داخلی میکند خیلی از دشمنان نتوانستند بکنند برای حفظ انسجام ملی بایستی عوامل نفوذی را که به اقوام اهانت میکنند و بر آن نیز اصرار دارند از دستگاه های تبلیغاتی _ رسانه ای اخراج کرد ! این سلسله توهینات بی برنامه و بی غرض نیست. چو بیشه تهی ماند از نره شیر … شغالان درآیند آنجا دلیر .


 • شهاب موحد

  قدیمی ترین اثر هنری منقوش دست بشر با چهل هزار سال قدمت در خرم آباد لرستان کشف شده و این اثر هنری سنگ نگاره ای رنگین کمان است که بر دیواره یک غاری بنام یافته در خرم آباد کنده شده است . در کل دنیا چند غار منقوش وجود دارد که اکثرأ مثل:یافته ، دوشه چگنی ، هومیان و میرملاس کوهدشت در لرستان هستند. آنان که تاریخ و فرهنگ خود را از دست داده اند مردم بدبختی هستند ، بدبخت تر از آنان کسانی هستند که در بازیافتن تاریخ و فرهنگ از دست رفته خود تلاشی نمی کنند ولی بدبخت ترین مردم کسانی هستند که تاریخ و فرهنگ خود را به ریشخند میگیرند. احمد کسروی


 • آری من لرم

  آری من لرم . اصالت کهن و پر افتخار ما ریشه در تاریخ این سرزمین دارد. در پس سالیان دراز ، سربلند و پر ابهت به ما رسیده است . این امانت ارزشمند را پاس بداریم و باشکوه تر به نسل بعدی منتقل کنیم تا آیندگانمان نام ما را به نیکی ببرند …


 • بیایید کمی لر باشیم !

  سالهاست دشمنان مردم لر با تفرقه افکنی در میان مردم ما با تمام توان در غارت و چپاول منابع و معادن و گسترش فقر و محرومیت در میان آنها سعی و تلاش میکنند. روزی بر عده ای از این مردم میتازند و روز دیگر به تمام این مردم توهین و اهانت میکنند و مدام در پی فتنه انگیزی و دشمنی این مردمان با یکدیگر میکوشند تا مبادا روی آرامش و توسعه ببینند و با آگاهی و پیشرفت و بوجود آمدن اتحاد در میان آنها ، سفره گسترده این سرزمین ، بر روی آنها بسته شود. مردمان لر بیایید دست در دست هم با اتحاد و آگاهی رسانی به تمام توده مردم لر ، سرزمین مان را به جایگاهی که شایسته آن است رشد و تعالی دهیم.


 • توهین به مردم لر ممنوع !

  هویت و اصالت کهن خود را پاسداری کنیم تا دیگران بخود اجازه ی توهین به افتخارات ما را به خود ندهند . این وظیفه یکایک ماست !


 • پروژه نفوذ !

  دقیقأ در زمانی که جان بولتن از لزوم ایجاد جنگ و اختلافات قومی و نژادی در ایران سخن میگوید ؛ حجت الاسلام شیخ حسن نوروزی ، نماینده رباط کریم تهران ، پا به پای سیاست های کاخ سفید به قوم لر هتاکی و اهانت میکند !


 • لر نژاد خالص ایرانی

  اوژن اوبن فرانسوی در کتاب ایران امروز ، چاپ سال ۱۳۶۲ ، صفحه ی ۱۶۲ عنوان میکند که در سلسله جبال غربی و جنوبی ایران ، لرها و کردها و بلوچ ها از نژاد خالص ایرانی هستند که کاملأ دست نخورده مانده اند ! در کتاب جامعه شناسی ایلات و عشایر اثر دکتر یعقوب احمدی ، صفحه ی ۱۷۳ آمده است که:کلنل دیمز عنوان میکند که دانشمندان جمجمه بلوچ و لر و کرد را از نوع پهن سران ایرانی میدانند حال آنکه جمجمع عرب و هندی ها از نوع دراز سران است !


 • غار تاریخی کلدر ؛ نخستین جایگاه انسان هوشمند

  لرستان یکی از نخستین زادگاه های انسان هوشمند ( همو ساپین ) در غرب آسیاست ! بهروز بازگیر سرپرست کاوش باستان شناختی غار کلدر خرم آباد اعلام کرد تا قبل از کاوشهای غار کلدر همه توجهات روی منطقه شامات متمرکز بود اما کاوشهای غار کلدر با ۵۴ هزار و ۴۰۰ سال قدمت منجر به تاریخ نگاری لایه های پارینه سنگی تازه ای شد. این باستان شناس از تنگه جبل الطارق اسپانیا _ سیسیلی ایتالیا _ کریدور فلسطین و باب المندب به عنوان ۴ مسیر احتمالی پراکنش و مهاجرت انسان های هوشمند ( همو ساپین ها ) نام برد. سایت کسار اکیل در لبنان با ۴۸ هزار سال قدمت _ منوت در فلسطین با ۴۹ هزار سال و غار کلدر خرم آباد با ۵۴ هزار و ۴۰۰ سال قدمت ، کهن ترین غار در زاگرس محسوب میشود که ابزارهای انسان های نعاندرتال و همو ساپین در این غار کشف شده است. بهروز بازگیر باستان شناس از چاپ کرنولوژی غار تاریخی کلدر به صورت رسمی در یکی از معتبرترین مجلات دنیا خبر داد و در ادامه به چاپ مقالات منتشر شده از نتایج کاوش غار کلدر در مجلات معتبر داخلی و بین المللی اشتره کرد. به گفته وی در نشریه معتبر نشنال جغرافی ، لرستان به عنوان نخستین زادگاه انسان های هوشمند در غرب قاره آسیا معرفی شد.


 • اختراع چشم مصنوعی با قابلیت بینایی توسط مخترع لرستانی

  دکتر احسان کامرانی متولد شهر پلدختر لرستان توانسته با اختراع چشم مصنوعی با قابلیت بینایی ، دنیا را در حیرت فرو ببرد. دکتر احسان کامرانی پس از اخذ مدرک لیسانس مهندسی پزشکی از دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران و فوق لیسانس مهندسی برق گرایش کنترل از دانشگاه تربیت مدرس تهران ، مقطع دکترای مهندسی پزشکی را در دانشگاه مونترال کانادا به پایان رسانیده است. احسان کامرانی دکترای خود را در رشته مهندسی پزشکی از پلی تکنیک مونترال کانادا با موفقیت به اتمام رسانده و فوق دکترای مهندسی بیو اپتیک را نیز از دانشگاه هارواد آمریکا و فوق دکترای نانو مواد پزشکی را از دانشگاه پوهانگ کره جنوبی دریافت کرده است. وی اخیرأ توانسته اختراعی بزرگ در علم پزشکی به ثبت برساند و تمام دنیا را تحت تأثیر اختراع خود قرار دهد. او در مصاحبه ای اذعان داشت که به عنوان یک لرستانی افتخار میکنم که رشته تخصصی که علم آموزی کرده ام امروز با سفر به بیش از ۴۰ کشور جهان کارهای تحقیقاتی و پژوهشی متعددی را انجام داده ام. کامرانی با اشارهذبه ساخت سیستم جدید بینایی بخشی برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ عنوان کرد:با پیشرفت و توسعه پروژه در حال حاضر با مشارکت تیمی از کشورهای مختلف شامل آمریکا ، کانادا ، استرالیا ، سوعد و سنگاپور و کره جنوبی تحقیقات هنوز برای اطمینان بخشی از تأثیر داعمی و عدم احتمال آسیبهای جانبی آن در صورت استفاده طولانی مدت در حال انجام است. برای این نخبه لر تبار آرزوی موفقیت و سربلندی داریم.


 • زخم بی التیام

  به هر گوشه شهرم مینگرم زخم های بی التیامی به چشم میخورد … از کودک کار گرفته تا پیرمرد دست پینه بسته دور میدان کار … از دستفروشی جوان لیسانسه تا تکدی گری دختران جوان … درد فقر و اعتیاد و فحشا به کنار دلم درد میگیرد … همدمم شده چهره ی پژمرده و بغض زده ی پدران و مادران شهرم و همصدایم شده سکوت جوانان خوابیده در قبرستان این شهر. سالهاست عاطفه و مهربانی همراه با شادی و نشاط از شهرم به سرزمین های دور بار سفر بسته و گویا قصد بازگشت ندارد. هر روز به بهانه ای ، ناله ای در سینه ها بر میخیزد و طلوع هر صبح ، غروبی غمگین را به دنبال خواهد داشت. در بزرگترین دهکده جهان سوم زندگی را با تمام پیچ و خم هایش پست سر میگذارم و به امید فردایی تلخ تر از دیروز گذشته ام سالهاست که چشم انتظارم … جرایم تردد در شهرم اجبعری و سبقت گرفتن افسران راهنمایی رانندگی در جریمه کردن از سبقت گرفتن ماشینها بیشتر شده است ! تنها چیزی و نامی که فراموش شده ، شهر و شهروند است ! عده ای در برج و باروهای سر به فلک کشیده و عده ای در کف خیابان های بدون سقف در حال سپری کردن عمرشان هستند. تمام نهادها و ارگانها به گونه ای ریسمان اتصالشان به مردم وصل میباشد … من و شما همچون چاه کن با دستان خودمان چاه های عمیق برای خود و فرزندان مان حفر کرده ایم … آری انتخاب مان اشتباه است که انتصاب اشتباه به دنبال دارد … باید بپذیریم هرگز از روی اندیشه و تفکر تصمیم به انتخاب نگرفته ایم و کور کورانه و احساسی سوار بر موج های گوناگون شده ایم … تاریخ مان کهن اما فراموش شده … شجاعت و صداقتمان زبانزد خاص و عام اما پیگیری و خواسته هایمان کودکانه … استقامت و تعصب مان بیش از حد ، اما تصمیم گیری و خواسته هایمان بچگانه … اکنون دیگر هیچکس از کویر نشین و صحراگرد و جنگلی و پایتخت نشین گرفته تا ترک و عرب و کرد و فارس حتی حاضر به دیدن رویمان و شنیدن ناممان نیستند و همه به دنبال منافع خودشانند … سیاسی کاری _ سیاست بازی و ترفندهایشان فقط برای استان های محروم نگه داشته شده لر نشین است ! اما لقمه چرب و نرمشان از سفره انقلاب مختص اونهاست … ما همین که غیور ، شاهنامه خوان ، شجاع ، بی باک و حماسه آفرین هستیم کفایت میکند …


 • تقابل آفتاب سوخته ها و سایه نشین ها:احد رستگار

  فوتبال سیستم سرمایه محور و سرمایه دار است که اما داعمأ در پی تولید ثروت در زمینه های مختلف است و اساس آن بر پایه هیاهو و سلبریتی پروری است. این سیستم خشن و بی رحم یک بازیکن را معرفی و معروف میکند. هر چه این بازیکن معروف تر بشود ، سود این سیستم بیش تر است. بازیکن معروف تر یعنی قیمت قرارداد بازی بیشتر ، فروش پیراهن بیشتر ، قراردادهای تبلیغاتی بیشتر و … برای آن بازیکن و در نهایت سود بیشتر برای همه. فوتبال رحم ندارد زیرا ممکن است به رغم این که یک فرد استعداد و توانایی و شایستگی تبدیل شدن به یک ستاره را دارد به علت هماهنگ نبودن و یا نداشتن مهارت در هماهنگ شدن با این سیستم نه تنها به جایگاه خود نرسد بلکه ، حتی نتواند در سطحی پایین تر از سطح فنی خود به فوتبال بپردازد و حتی به کلی از صحنه این ورزش محو بشود. مارادونا و سرگذشتش نمونه ای نزدیک و آشنا از این چنین بازیکنی است. نیما نکیسا ، فراز فاطمی و ابراهیم میرزا پور نیز از قربانیان این سیستم در ایران هستند. رد چنین سیستمی را در فوتبال ایران نیز میتوان دید. بدنه این سیستم متشکل از دلالان فوتبال است که مربیان یا بازیکنانی را یک شبه معرفی و معروف میکنند و هم ایشان را در کمتر از یک ساعت محو و نابود میکنند. این سیستم همان سیستمی است که وجود بازیکنان خود ساخته ای چون " وحید امیری" و" علیرضا بیرانوند" را تاب نمی آورد !!! داستان بازیکنانی که قامت تربیت و روح و شخصیتشان آنقدر بزرگ است که در چارچوب تعریف شده این سیستم جای نمیگیرند ! بازیکنانی که به زعم این سیستم ، محلی از اعراب ندارند ! شهرستانی اند و از پشت کوه آمده اند ! سیستمی که برای رسیدن به اهداف خودش حواشی و فشارهای بسیاری را بر بازیکنانی این چنینی وارد میکند. این سیستم بی رحم در راه رسیدن به هدفش همه چیز را نادیده میگیرد حتی روح و روان مردم یک قوم و حتی فراتر از آن مردم یک کشور را !!! اخلاقمندی برای این سیستم مفهومی ندارد. بسیاری از ما هجمه هایی را که چند ماه پیش از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه علیه علیرضا بیرانوند شروع شد را بخاطر داریم. بیرانوند که تا بازی قبل اسطوره پرسپولیسی ها و تماشاچیانش بود ، بی دلیل و با برنامه از پیش تعیین شده به یکباره مغضوب و آماج آزارهای کلامی ، تخریبات هدفدار و سنگسار رسانه ای در ورزشگاه ها و فضای مجازی قرار گرفت. سپس پیشکسوتانی مانند ؛ قلیچ دروازه بان سابق تیم پرسپولیس وارد میدان شدند که دروازه بانی کپسول را بهتر از بیرانوند دانست !!! البته ایشان وقتی به استناد نظر آمار و کلین شیت های بیرانوند محکوم شدند باز هم سنگر را خالی نکردند و بیرانوند را سنگسار رسانه ای کردند !!! سپس خبرنگاران وارد بازی شدند و با پیش کشیدن مطالب خصوصی زندگی بیرانوند سعی در اتهام زنی به او ، ترور شخصیت و به هم ریختن تمرکز او کردند ! البته این هجمه ها تا زمان اعلام اسامی بازیکنان تیم ملی توسط کیروش و حتی پس از آن نیز ادامه داشت. اما این همه فشار برای چه بود ؟ چرا این فشارها بر روی سردار آزمون ترکمن وارد نشد ؟ چرا سردار آزمون به رغم آماده نبودنش طی یکسال گذشته که بارها ثابت شده بود ، این چنین سرنوشتی نداشت ؟ سردار آزمونی که در سه بازی ایران در جام جهانی از ابتدا در ترکیب تیم بود و در طول نزدیک به ۲۵۰ دقیقه به جای گل زنی یا بازی درست دفاعی ، با روح و روان ۸۰ میلیون ایرانی روپایی زد ؟ سردار آزمونی که به عنوان مهاجم تمام کننده به زمین میرفت ولی بجای تلاش در زمین قدم میزد !!! شاید بپرسید فشارها و جنجال های وارده بر علیرضا بیرانوند چه ربطی به سردار آزمون دارد ؟ هیچ ربط مستقیمی در اینجا نیست چون خواستگاه و طبقه اجتماعی این دو و نفر سومی که اندکی بعد نامش را مینویسیم یکی نیست ! بیرانوند یک شهرستانی است یک لرستانی است که هر چه را به دست آورده از دسترنج خودش بوده است. حاصل تبلور یک استعداد جسمی خدادادی به وسیله یک اراده متکی به خود است. این داستان برای همه ما مردمان لر آشناست. لر خرم آبادی که برای رسیدن به شغل و کار هدف مورد نظرش مجبور است جلای وطن بکند و از دیار محروم نگه داشته شده لرستان ، راهی شهری بشود که برج های زمختش با پول رانت بالا آمدند و شبها را در پارکها ، ساختمان های نیمه کاره میخوابد و با تلاش فردی به موفقیت های ورزشی دست می یابد. اما همیشه ناز پروردگان حسود ، گذشته پر تلاش این فرد خود ساخته را که از قضا دستی در چنین سیستم هایی ندارد ، وسیله مضحکه و تحقیر او قرار میدهد ؛ اما بیرانوند هیچ عبایی از بیان گذشته اش ندارد. بیرانوند مانند همه هم تبارانش صراحت لهجه دارد و سادگی در کردار و صفای درون و همین باعث میشود تا خودش باشد و به هم وطنانش احترام بگذارد و در هر فرصتی به فکر شاد کردن دل ایشان باشد. سردار آزمون فرزند یک سرمایه دار بزرگ است. هر چه دارد از پدرش دارد. پدری که خود شخصأ برای منتقدان پسرش شاخ و شانه میکشد و پیامک تهدید آمیز میفرستد ، اما کسی این رفتار او را نقد نمیکند ! یا بی ادبی نمیخواند ! کسی آزمون را هو نمیکشد ! یا برایش جنجال درست نمیکند ! آری در جامعه فرا دست پرست و فرو دست ستیز ایران ، ثروتمند همیشه ستایش شده است گویی پول عیوب را خوب میپوشاند ! هیچ خبرنگاری از پدر و چگونگی کسب ثروت و سن و سال آزمون گزارش نمیگیرد ! اتفاقأ در میان انبوه تماشاگران ایران در روسیه ، پدر سردار آزمون را پیدا میکنند و تصویرش را پخش میکنند ! هیچ پیش کسوت فوتبالی برای او پیامک نصیحت گونه نمیفرستد و شکلک لایک او را حرکت بی ادبی نمیداند. کسی کل کل کردن های آزمون با مردم در صفحه مجازی را عمل بد نمیداند ؛ و در آخر این آزمون است که طلبکارانه و با کلی منت نهادن بر مردم رنجدیده ایران ، بی ادبانه به ۸۰ میلیون توهین میکند و از تیم ملی قهر میکند ! پسر گل بابا ، دل نازکی دارد. نه بشنود حق دارد همه را بنوازد و مثل همیشه پشت بابا و زیر سایه ایشان قایم میشود. در اجتماعی که همه چیز را از دریچه اقتصاد و پول اندازه میگیرند باید هم بیرانوند سنگسار رسانه ای شود و آزمون تبدیل به بت شود. نفر سوم یک عزیز بابای دیگر است که این یکی بر عکس بیرانوند و آزمون ، پدری گمنام ندارد ، اما مانند آزمون زیر سایه پدر گرامیشان هستند ! پدرشان شاید به اندازه پدر جناب آزمون مایه تیله نداشته باشند اما دوستان فوتبالی با معرفتی دارد. حتی فوتبال نویسان و فوتبال گویان و بسیاری از جراید و رسانه ها طرفدار او هستند. این نفر سوم دارای ژن خوب است. نام و نفوذ پدرش در سیستم فوتبال خیلی به درد میخورد. به لطف بابا ، فوتبال را در آکادمی های اروپا یاد گرفته و در چند تیم نه چندان معروف اروپایی و آمریکایی بازی کرده تا رزومه خوبی داشته باشد. امیر عابد زاده که از شانس بد بیرانوند ، سودای دروازه بانی اول تیم ملی شدن را دارد !!! تا جانشین پدر شود و نام پدر استمرار بخشد. دوستان بابا هم هوای ایشان را دارند و به هر شکلی بود یکی از دروازه بان های تیم ملی را حذف کردند تا او را در لیست تیم ملی بگذارند !!! جالب اینجاست که وقتی ایشان وارد تیم ملی شدند حاشیه های بیرانوند هم شروع شد !!! در این جام جهانی هیچ نقطه رویارویی مانند صحنه دوعل کریس و بیرانوند زیبا نبود ، آنجا که دو انسان از دو فرهنگ متفاوت اما از یک خواستگاه مشترک طبقاتی همدیگر را در چشمان هم دیدند. اینجاست که باید گفت دوعل یک بر یک مساوی کریس و بیرانوند نشان داد که به رغم وجود سیستم و تحمیل بازیکنان زیر سایه بزرگ شده ، هنوز هم فوتبال جایی برای بازیکنان تمرین کرده و سختکوش و آفتاب سوخته دارد. یادمان باشد هر چقدر هم که پولدار باشی و یا ژن خوب داشته باشی فوتبال هنوز نیازمند استعداد غریزی است !


 • فاروق دامنی بلوچ ( ایرانشهری )

  فاروق دامنی ( هموطن بلوچ اهل ایرانشهر ) این شعر را در تاریخ ۱۵ مهر ۹۷ تقدیم مردم قوم لر کرده است:بنام آنکه گفتی حی دادار … جناب حضرت حق زیب گفتار / چه خوش گفتی برادر من دلیرم … بلوچم در رشادت همچو شیرم / برای دشمنانم سخت و سنگم … به عشق خاک ایران مرد جنگم / ولی من با عزیزان یار غارم … چو کوهی پشت آنان استوارم / تو ای فرزند ایل بختیاری … لرستانی تو هم پر افتخاری / لرستان مأمن فرهنگ و دین است … نماد سربلندی در زمین است / جوانانش دلیر و پهلوان اند … فروغ ملک ایران در جهان اند / اصیل و با وقار ، پاک و صاف اند … زنان و دخترانش با عفاف اند / برادر با بلوچ و ترک و کرد اند … سترگ و سنگ خارا و ستردند / رفیق و هموطن را یار غارند … به چشم دشمنانش همچو خارند / صدایت را شنیدم ای برادر … بلوچم من براس ات ( برادرت ) تا که آخر / تو بشنو این پیامم در لرستان … پیام یک بلوچ از شرق ایران / که ما ایرانی ایم از هر تباری … بلوچ و ترک و کرد و لر بختیاری / همه از نسل پاک آریاییم … و با عشق و مرام و با صفاییم . بروهی مردم بلوچ و لر


 • حرف ، حرف غیرت لر بی و بس !

  قهر و کینه من دلا رنگی نداشت … مالمون خوبی دل تنگی نداشت / حرف ، حرف غیرت لر بی و بس … خویی گری و سیرت لر بی و بس. کسی که به قوم لر خدمت میکند نیازی ندارد که به طایفه خود تفاخر کند. بروهی مردمان لر


 • بهرنگ آزاد مهر

  من لرم از مردمان کاسی ام _ سخت کوشان دل زاگرسی ام / مفتخر هستم به اصل و ریشه ام _ زاده فرهنگ زیبا پیشه ام / بر شناخت قوم لر یک سخن است _ زینت هر موزه از قوم من است / این سخن را قاطع میگویم بدان _ لر فقط ، لر هست از غیرش مخوان / از لحاظ ریشه و سیر و گذر _ هیچ سنخیت ندارد با دگر / آریا یا این و یا آن بافی است _ ما فقط گوییم لر ، این کافی است .


 • البرز چگنی

  سر اورال ایسیتن در کتاب جغرافیای تاریخی غرب ایران ، بخش ؛ طوایف و سکنه لرستان مینویسد:الوار ( لرها ) را میتوان تنها طایفه شمرد که کمتر با نژادهای دیگر مخلوط شده باشند و قیافه الوار به قیافه ایرانی های، قدیم شبیه است که در حجاری های هخامنشی و ساسانی دیده میشود همانطور که قیافه آنها تغییر نکرده ، زبان و عادات قدیمی آنها هنوز باقی است.


 • پست اینستاگرامی علیرضا بیرانوند

  پست اینستاگرامی علیرضا بیرانوند که روی دشمنان قوم لر را سیاه کرد:بنازم مردمان پاکمان را _ تمام مردمان لر زبان را / کسانیکه اصیل و ریشه دارند _ زلال و سبز مانند بهارند / دل لر آسمانی صاف و آبی است _ دل لر اهل نیرنگ و ریا نیست / بزرگ و سر بلند و پاک و والا _ دلی پر شور دارد مثل دریا / همیشه لر جماعت هر کجا هست _ صبور و مهربان و باوفا هست / ز کنگاور گرفته تا گناوه _ دلس پاک و زلاله جور آوه / ز کلهرهای کرمانشان و لکها _ بیا تا خاک ایلام مصفا / ز خاک خانقین تا بختیاری _ دل ما مهربان و گرم و جاری / لران مینجایی و ثلاثی _ همه از نسل ایلامیم و کاسی / اگر چه دور از هم افتادیم _ دوباره در هوای اتحادیم / کریمخان ، لطفعلی خان ، آریوبرزن _ به خود میبالم از اینکه لرم من / دنا و بیستون و زردکوه است _ همیشه هر کجا لر باشکوه است. درود میفرستیم به غیرت علیرضا بیرانوند و آرزوی سربلندی و بهروزی برای او داریم.


 • من یک لر ایلامی ام این را بدانید…مانند لر تا آخر ایرانی بمانید:حیدر میرانی

  حیدر میرانی شاعر لر اهل ایلام:من یک لر ایلامی چادر نشینم … من اولین نسل بشر روی زمینم / تعبیر خواب خسته تاریخ هستیم … حتی هرودوت هم نمیداند که هستیم / تاریخ بخشی از سفال قوم مان است … حتی هنر ، فرزند مفرغ هایمان است / ما بچه هایمان یک به یک پیغمبرانند … حتی زمین و کوه هایمان لر زبانند / آیا چغازنبیل را می شناسید؟ … من شوشی ام قوم خدا را می شناسید؟ / فرزند خوب حضرت این شوشیناکم … از جنس نورم از تباری پاک پاکم / از ابتدا هم دشمن ضحاک بودیم … ارمایل یا گرمایل در افلاک بودیم / ما ملتی را از قفس آزاد کردیم … ما بغضها را عاقبت فریاد کردیم / جمشید جم بی قوم ما فتحی ندیده … رستم بدون ما کجا لشکر کشیده؟ / کوروش بیا بیدار شو حالم خراب است … نوع بشر امروز در رنج و عذاب است / به آریوبرزن بگو بهتر بجنگد … ققنوس باشد بلکه بهتر بجنگد / به شیر علی مردان بگو با دی بلال ات … فرزند بی بی مریمی شیرت حلالت / سردار اسعد ملک تهران را بگیرد … حق و حساب قوم لر را پس بگیرد / مانند کی لهراسب مرد و شیرزادی … نشنیدی از جنگ سخت تا مرادی / از نسل کی کاووس فرزندی بیاید … مانند دکتر اعظمی مردی بزاید / در جنگ آهو دشت همراه غلام خان … جنگیده ام با دشمنان خاک ایران / هر کس کمک میخواست ما را صدا کرد … بعدأ که مشکل رفع شد از ما جدا کرد / ما فاتحان قله تاریخ هستیم … فرزند ایرانیم و میهن پرستیم / من یک لر ایلامی ام این را بدانید … مانند لر تا آخر ایرانی بمانید.


 • آریوبرزن منم در فکر اسکندر نباش:حیدر میرانی

  کوروش ام تاریخ قوم لر بجایم مانده بود _ قسمتی از مفرغی زیبا برایم مانده بود / آریوبرزن منم در فکر اسکندر نباش _ ابتدا قوم لر در دستهایم مانده بود / پهلوان قوم کاسیت ام حمورابی کجاست _ پادشاهی بابلی در قصه هایم مانده بود / مثل باباطاهرم جامانده ای از قوم لر _ مهربانی لابه لای شعرهایم مانده بود / خان زندم داستانم را به قاجاری نگو _ لطفعلی خانی برای دردهایم مانده بود / اسعدم از بختیاری ، فاتح تهران منم _ هشتصد سرباز لر در ماجرایم مانده بود / من رییس و شیر دلوارم ، لر بوشهری ام _ روی ساحل رد پای اسبهایم مانده بود / بعد صدها قرن تاریخ من از میراثمان _ یک تفنگ خالی برنو برایم مانده بود. شعر از استاد حیدر میرانی شاعر ایلامی


 • ایران بدون قوم لر معنا ندارد

  ما از تبار کوروش ایم از تخت جمشید _ فرزند الوندیم با برفی که بارید / از پشتکوه معرفت یا آل خورشید _ با زخم های کهنه ای از جنس تبعید / از جنس مفرغ مانده ای همراه اکسید _ ایران بدون قوم لر معنا ندارد / از دوره میبردند ما را سوی لوشان _ تبعید میکردند ما را تا خراسان / گاهی به ابهر گاهی از اوقات تهران _ از مندلی تا خانقین و مرز مهران / میبرد ما را تا بلندی های جولان _ در قلب لر جز نام ایران معنا ندارد / از شیرهای بهمعی تا شهسواری _ از خرم آبادی و لک تا بختیاری / لیراوی و کر کرایی ، آسماری _ لرهای شولستان و ایل بی قراری / بر سنگ قبرمان نوشته بی براری _ ایران بدون قوم لر معنا ندارد. شعر از:حیدر میرانی ، شاعر اهل ایلام


 • لرستان کهن تاریخ ز عهد دور دارد

  لرستان مردمی غیور دارد - درون کلبه ی دل نور دارد / علیمردان و شیران پور دارد - اتابکهای لر در گور دارد / صفا و صورت مسرور دارد - بهشتی که زنان حور دارد / قدم خیر و قضیب النور دارد - سلحشور مردمی پر زور دارد / کهن تاریخ ز عهد دور دارد - شراب از شیردال پر شور دارد / کمانچه نغمه ای داوود دارد - فلک الافلاک و نیز مانرود دارد.


 • دکتر آرش جودکی

  دکتر آرش جودکی متولد ۱۳۴۷ که سال ۷۳ برای ادامه تحصیل به کشور بلژیک رفت. ایشان دانش آموخته فلسفه سیاسی از دانشگاه های FUNDP در شهر نامور و UCL در شهر لواین لاینو میباشد. دکتر آرش جودکی دکترای خود را در رشته فلسفه سیاسی از دانشگاه Fundp وابسته به آکادمی دانشگاهی لواین دریافت کرد و از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۸ در آن دانشگاه بعنوان استادیار تدریس کرد و هم اکنون در پژوهشکده فلسفه سیاسی مشغول به کار است و چندین کتاب و مقاله چاپ کرده است.


 • پروفسور منوچهر چگنی

  پروفسور منوچهر چگنی سال ۱۳۳۷ در خرم آباد متولد شد و دکترای فیزیک پلاسمای خود را در سال ۶۸ از دانشگاه لوند سوئد گرفت و سال ۷۴ به درجه پروفسوری رسید. او پدر موتور پلاسمای ایران است. اختراعات او : اختراع اولین لیزر فرا بنفش N2 در سال ۶۱ / ساخت دستگاه برش سنگ تا عمق ۶ متری به روش پلاسما / تولید اولین موشک سوخت جامد در ایران به سال ۶۰ / اولین سازنده موتور پلاسمای ایران / ساخت فیلتر اپتیکی مادون قرمز در سال ۶۳ / ساخت زغال اکتیو که جاذب مواد رادیواکتیو و تصفیه کننده عوامل شیمیایی است / ساخت انواع ماسکهای ضد شیمیایی / طراحی آشکار ساز عوامل شیمیایی لیزری / تأسیس مرکز پلاسما و لیزر ایران / دستیابی به نیروی ضد جاذبه در مقیاس آزمایشگاهی / ابداع بیش از ۳۰ مورد اختراع در علوم پلاسما و لیزر / پروفسور چگنی همچنین مقالات و نظریات زیادی در مورد اختر فیزیک دارد.


 • سید کمال الدین جزایری

  سیدکمال الدین جزایری سال ۱۳۳۱ در خرم آباد متولد شد و لیسانس مهندسی آبیاری را از دانشگاه جندی شاپور گرفت و فوق لیسانس را در دانشگاه اوکلاهامای آمریکا در زمینه ماشین آلات کشاورزی و دکترای خود را از دانشگاه تربیت مدرس تهران گرفت.دکتر جزایری عضو هیئت علمی دانشگاه چمران اهواز است و سال ۷۱ استاد نمونه دانشگاه شد. او اختراع هد نئوماتیک کمباین را در سال ۸۲ ثبت کرد. دکتر جزایری دارای ترجمه ها و نگارش کتابها و مقالات بسیاری در زمینه رشته تخصصی شان است و بیش از ۱۰ مقاله علمی - پژوهشی دارند و استاد مشاور و راهنمای چندین پایان نامه ارشد بودند.


 • دکتر حسین بهاروند

  دکتر حسین بهاروند متولد سال ۱۳۵۰ است ایشان لیسانس زیست شناسی از دانشگاه شیراز ، فوق لیسانس از شهید بهشتی و دکترا از دانشگاه خوارزمی دارد.دکتر حسین بهاروند استاد ممتاز ، مؤسس و رییس پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلولهای بنیادی پژوهشگاه رویان است و رییس گروه زیست شناسی دانشگاه علم و فرهنگ است. از ایشان ۴ کتاب به زبان انگلیسی توسط انتشارات SPRINGER و John wiley چاپ شده است. تاکنون ۲۹۷ مقاله بین المللی / ۱۰۲ مقاله داوری شده داخلی به همراه ۷ فصل در کتب بین المللی چاپ شده است. او ۷ کتاب به زبان فارسی و ۸ کتاب ترجمه شده دارد که با استناد به Google scholar بیش از ۶۹۵۰ بار به مطالعات ایشان رجوع شده و دارای ۴۳ h-index است. دکتر بهاروند عضو هیئت تحریریه ۸ مجله علمی بین المللی است. او در جشنواره رازی ، خوارزمی ، دکتر هادوی ، بنیاد ملی نخبگان و... جایزه گرفته و سال ۸۹ اثرش بعنوان کتاب برگزیده شناخته شد. سال ۹۴ استاد برجسته کشور شد. سال ۲۰۱۴ جایزه بین المللی یونسکو را برد و بهترین سخنران در کنگره باروری خاورمیانه شد. سال ۸۲ دکتر حسین بهاروند تولید سلولهای بنیادی انسان را آغاز کرد و ریاست پژوهشگاه رویان را از سال ۸۵ تاکنون به عهده دارد.


 • دکتر حسین الماسیان

  دکتر حسین الماسیان سال ۱۳۱۷ در خرم آباد لرستان متولد شد و لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشکده علوم تربیتی تهران گرفت و دکترای خود را در زمینه هیپنوتراپی از کلینیکال هیپنوتراپیست آمریکا گرفت.دکتر حسین الماسیان به پدر علوم هیپنوتیزم ایران معروف است و مدرک استادی در علم یوگا و ریکی دارد. فعالیتها : انجام پژوهش در زمینه مسائل فوق روانی / استاد مشاوره در دانشکده علوم تربیتی تهران / تأسیس مرکز روانشناسی خودکاوی یاران شید در تهران / همکاری با مؤسسات و مراکز علمی آمریکا ، آلمان هند و نپال در خصوص هیپنوتیزم / استاد مشاور در دانشکده پلیس تهران / همکاری با دانشکده روانشناسی شهیدبهشتی / فعالیت در بیمارستان پارس و آبان تهران / همکاری با دانشگاه شیراز / انجام عمل زایمان بدون بیهوشی از طریق هیپنوتیزم / انجام ۴ عمل سزارین بدون بیهوشی از طریق هیپنوتیزم / نگارش و ترجمه کتابها و مقالات مختلف در زمینه علوم روانشناختی ، هیپنوتیزم ، علوم تربیتی ، یوگا و ریکی.


 • پروفسور سکندر امان اللهی بهاروند

  پروفسور سکندر امان اللهی بهاروند سال ۱۳۱۶ در خرم آباد مرکز لرستان متولد شد. ایشان فوق دیپلم خود را از دانشگاه بالتیمور آمریکا گرفت ، لیسانس جامعه شناسی خود را از دانشگاه مورگان خواند ، فوق لیسانس انسان شناسی را در دانشگاه مریلند گرفت و در دانشگاه رایس تگزاس دکترا گرفت. ایشان محقق برتر بنیاد ملی علوم آمریکاست و سال ۵۳ عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز شد. دکتر بهاروند استاد مدعو دانشگاه هاروارد انگلیس ، آرهوس دانمارک ، برگن نروژ ، آمریکا و... بوده است. تألیفات پروفسور بهاروند : شناخت فرهنگ / خنیاگری و خنیاگران / سازش فرهنگی مردم کوهستان و تحولات آن / اندیشه های انسان شناسی / دوره پیش از تاریخ در لرستان / ایلات و عشایر ایران / کوچ نشینی در ایران / نظام اجتماعی ایل بهاروند / ترجمه دو سفرنامه درباره لرستان / ترجمه رساله لرستان و لرها / ترجمه گذر از ذهاب به خوزستان / نقد خاطرات حسین قلیخان نظام السلطنه مافی / کتاب قوم لر / کتاب جغرافیای لرستان / مسائل و مشکلات کوچ نشینان / توسعه و تهاجم فرهنگی از دیدگاه انسان شناسی / علل کندی توسعه در لرستان / روال کوچ نشینی در ایران / مسائل و مشکلات انسان شناسی در ایران / نقش انسان شناسی در شناخت انسان و فرهنگ و دهها مقاله علمی - پژوهشی که ذکرشان در این مقال نمیگذرد.


 • محمدعلی ساکی سکاوند

  مرحوم علیمحمد ساکی سکوند سال ۱۳۱۴ در خرم آباد متولد شد و پس از اخذ دیپلم ، سال ۳۸ لیسانس و سال ۴۲ فوق لیسانس جامعه شناسی از دانشگاه تهران گرفت و دبیر دبیرستانهای طهماسبی و بهار خرم آباد شد. سال ۴۸ رییس آموزش پرورش ایذه و شوشتر شد و به علت تحولی شگرف در فرهنگ آموزش به عنوان بهترین مسئول آموزش در ایران انتخاب شد. سال ۵۰ شهردار خرم آباد شد و تا سال ۵۶ در آن سمت ماند و دریاچه کیو / هتل کیو / هتل جلب سیاحان / هتل شهرداری / شهربازی و بوستان دانشجو / احداث کمربند سبز دور شهر / تأسیس پنج کتابخانه / ساخت میادین شهر / تعریض خیابانهای قدیمی / احداث چایخانه سنتی / تبدیل کاروانسرا به بازارچه / و غسالخانه جدید احداث کرد و به شهردار جاویدان و خوشنام تبدیل شد بطوریکه خرم آباد بعد از تهران ، اصفهان و شیراز تمیزترین و زیباترین شهر ایران انتخاب شد. آثار : کتاب جغرافیای تاریخی و تاریخ لرستان / ترجمه سفرنامه ویل دورانت / ترجمه سفرنامه آرنولد ویلسن / ترجمه سفرنامه فریا استارک / ترجمه سفرنامه هنری راویلسون / ترجمه سفرنامه دیار الموت / ترجمه زندگینامه کریمخان زند / تصحیح گلشن مراد و قلاع حشاشین / ترجمه سیاحت نامه مسیو چریکف / مقاله مردم شناسی ایران / باجلوند ؛ دانشنامه جهان اسلام / ایلات لر / مقاله تاریخ گیتی گشای زندیه / مقاله میر نوروز / مقاله دفینه در لرستان / رفع اشتباهات خاطرات اعتماد السلطنه / دروغها و سهوهای رستم التواریخ / ژاندارمری در لرستان / بررسی کتاب قوم لر / و روزنامه اخبار مشروطیت. سالهاست که خرم آبادی ها در موطن خویش غریب هستند و مغلوب و تابع برخی خرده فرهنگها و رسوم ناشایست مهمانان ناخوانده شهرشان همانند استخدامات طایفه ای و اقوامی یا حضور در گرمای کشنده میانروز بر مزار اموات شده اند. شاید به همین دلایل بود که مرحوم شهردار ساکی ترجیح داد به تهران مهاجرت کند و واپسین لحظات زندگی اش را در غربت بگذراند اما او نامی جاویدان در خرم آباد دارد و یکی از سرآمد مردان دیار لرستان بود. روحش شادآخرین مقالات