پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

شولستان کجاست ؟

سرزمین لرهای استان فارس در گذشته شولستان نام داشت. شولستان نام سرزمین ایل باستانی شول ها بود. شول از واژه کیسین و مردم کیسین قومی از عیلام بزرگ بودند. در منابع کهن یونانی در نواحی جنوب غرب ایران از مردمی به نام کیسین نام برده شده است که به صورت کِسین در سانسکریت و بمعنای شیر است. ایل دامدار "شول" قدیم را که خویشاوند نزدیک شبانکاره بوده اند می توان با واژه سانسکریتی و اوستایی سورَ به معنی شجاع و دلیر و جنگی سنجید چرا که این مردم را متمایل به جنگ و پیکار معرفی کرده اند. اصلاَ در سانسکریت ریشۀ کلمۀ شیر درندۀ فارسی در واژه های شورَ و سهورَ به معانی شجاع و درنده و قوی و قهرمان که نامهایی بر شیر بوده اند، باقی مانده است. از اینجا معلوم میشود که شیر در مقام حیوان توتمی لرها، "شول" نامیده می شده است که از همان ریشۀ شورَ سانسکریت می باشد.

شولستان کجاست ؟

 

شولستان , نام قدیمی منطقه لر نشین "ممسنی" در شمال استان فارس است و شول بمعنای شیرنام شاخه ی بزرگی از قوم لر بود که در اقصای نقاط ایالت فارس (ممسنی , رستم , کازرون ) و استان بوشهر(دشتستان ) و همچنین خوزستان( هندیجان و ماچول) پراکنده بودند.

 

گویند که این شاخه از قوم لر نخستین بار در لرستان بزرگ (لر کبیر) سکونت داشته است و در حدود سال ۳۰۰ ه.ق. نیمی از لرستان را تحت فرماندهی قرار داده بود و بوسیلهٔ سیف الدین ماکان روزبهان (که اجداد او از دوره ساسانیان بر این منطقه حکومت داشتند) اداره می‌شد و لرها او را با لقب پیشوا می‌خواندند.

مورخان اسلامی اطلاعی از این قبیله نداده‌اند، ولی نجم الدین نامی که از نوادگان او بود در زمان حمدا مستوفی در این منطقه حکومت می‌کرد. ابن بطوطه (۷۴۸ هَ. ق) در راه شیراز به کازرون به طوایف شول برخورد کرده‌است و میگوید اطراف کازرون را بلادالشول ( شولستان ) گویند که آنان طوایفی از اعاجم‌اند که صحرانشینند و میان آنها مردمانی پرهیزگار و متقی وجود دارد.

 

شهاب‌الدین العمری (متوفی بسال ۷۴۹ هَ. ق) گوید که طوایف لر شول با طوایف لر شبانکاره( در جنوب استان بوشهر ) خویشاوندی مستحکمی دارند.

لرهای شولی شاید نیاکان امروزی بسیاری از طوایف لرهای استان فارس ( ممسنی , رستم , کازرون، خشت ) و استان بوشهر (دشتستان و بندر دیلم , بندر امام حسن و بندر گناوه) و یا حتی هندیجان اند.

نام قدیمی بندر گناوه " شول گپ " از همین ریشه قومی منشا می گیرد ! حتی ممکن است که نام قدیمی بندر ماهشهر که "ماچوول " بوده در اصل" ماشول " بوده باشد و همچون اصطلاح چین و ماچین , اصطلاح شول و ماشول رایج بوده .( هرچند هم که ممکن است نام قدیمی ماهشهر " ماچول" از کلمه چول لری به معنی "خرابه / ویرانه و متروک" است بیاید

لسترنج در کتاب جغرافیای تاریخی سرزمین‌های خلافت شرقی می‌نویسد «بلادالشول» نام بلوکی است در فارس. این ناحیه در دوره ٔ ساسانیان داخل در منطقه ٔ شاپورخوره بود و قصبه ٔ آن را شاپور اول بنا نهاد و در سال ۲۳ ق. / ۶۴۳ م. عثمان بن ابی العاص این منطقه را به تصرف درآورد. شولستان پس از یک دوره ٔ ویرانی مجدداً در عهد اتابک چاولی (متوفی در ۵۱۰ هَ. ق. دست نشانده سلجوقیان) آباد گردید.

 

ایل باستانی شول بعد ازپراکندگی اکنون در منطقه ٔ فارس آثار مختصری از آنان بجای مانده‌است مانند: شول گپ (کوهی در شمال بوشهر)، دره شوری یا دره شولی(قبیله‌ای از قشقایی)، شول اباد در منطقه میوند بختیاری، دو قریه بنام شول یکی نزدیک دالکی و دیگری نزدیک شمال غرب شیراز است و شاید قریه ٔ شولی که در خارج شهر بوده‌است آخرین دژ قبیله ٔ شول بوده و از سبک معماری خانه‌ها پیداست که در حفظ و نگاهداری سنتهای ایرانی و خصوصیات آن می‌کوشیدند.

 

لرهای ممسنی یا همان شولستان کهن , نخستین قیام و شورش را در بین شاخه های قوم لر ,از سلسله قیام های قوم لر علیه رضاخان را آنها رقم زدند .

این قیام که به "جنگ دورگ مدو" بود و در سال ١٣٠٠ یعنی یک سال بعد کودتای انگلیسی رضاخان به وقوع پیوست، لرهای ممسنی بر علیه مالکیت حاج معین التجار بوشهری از مالکین و فئودال های نزدیک به مرکز که خون زاعین لر را در شیشه کرده بود طغیان کرده و نمایندگان او را با خفت از ممسنی بیرون می رانند. معین التجار که از طرفداران رضاشاه محسوب و یکی از بازرگانان عمده ایران قلمداد می شد و نماینده مجلس مشروطه در دور اول بود، ارتش قزاق رضاخانی را تحریک و رضاخان نیز از خدا خواسته به منطقه لشکر کشید و شورش های لرها علیه حکومت مرکزی و رضاخان استارت خورد که تا سال ۱۳۰۸ دوام یافت که به عملیات " فتح لرستان " و قتل عام و کوچ اجباری قوم لر انجامید!

بخش هایی از  ممسنی در دهه های اخیر به شهرستان های همجوار کازرون و سپیدان و اردکان الحاق شده و یا خود شهرستان های مستقل شده اند( شهرستان رستم). سطح سواد بالا و کشاورزی مرغوب از نقاط بارز این مردم  لر و این منطقه بهشت گونه است  همچنین  در چند سال گذشته با" کشف منابع نفتی در این منطقه "، مورد توجه حکومت مرکزی قرار گرفته  است

 

نگاهی گذرا به طوایف لر استان فارس

مسلما اولین نامی که بعد از لرهای فارس می اید ممسنی است اما محدود کردن لرهای استان به ممسنی یک اشتباه بزرگ و تیشه به ریشه خود زدن است.

 

لرهای استان فارس در :

 

1.سپیدان:

 

لرهای سپیدان در زمان قدرت شولی ها جزو شولستان بوده اند و پس از تضعیف شول ها در رابطه با حملات افغانی ها جزو خاک سردسیری ایل ممسنی قرار گرفته اند.

سپیدان به چهار بخش مرکزی(اردکان) و هماشهر و بیضا  و منطقه پشتکوه تقسیم میشود:

مردم بخش مرکزی سپیدان (اردکان)به گویشی از لری صحبت میکنند که مشابه لرهای کوهمره ای و لارستانی(اچمی) و تا حدودی دشتی است .

بخش کمهر و کاکان که از لرهای بویراحمدی اند و قبلا بنام دودانگه شناخته میشده و جزو ممسنی بوده ، هنوز بر خلاف تقسیمات سیاسی با طوایف بویراحمد و شهر یاسوج در ارتباط هستند.

مردم هماشهر به لری ممسنی و در بیضا نیز در روستاهای لر نشین (مثل روستای دشمن زیاری) به لری ممسنی سخن میگویند.(هماشهر پیشتر جزو خاک ممسنی بوده که درجهت تجزیه و تضعیف مناطق لر نشین به همسایه واگذار شد)

 

لهجه لری شولی در روستاهای شول و سنگر کماکان به قوت خود باقیست.

مولف انیس الناس تالیف 830 قمری از یکی از روسای شول بیضا به نام کاید تاج امیر یاد میکند و همین اثر نیز ازکاردی به نام شولی که در کازرون می ساختند سخن میگوید( تالیف شجاع  ص259)

 

 

2.کازرون:

 

شهرستان کازرون شامل چندین بخش است که در برگیرنده :

لرهای کوهمره ای (نودان.سمغان . پاپون و ...چند طایفه ی کوهمره ای مانند طایفه پاپونی از بومیان شهرستان رستم ممسنی هستند که به نواحی چنار شیجون / قائمیه مهاجرت کردند ... تاریخ و جغرافیای ممسنی ص177 )

(طایفه کرکانی که از تیره، تیرمردان شول قدیم میباشند در رستم و دشمن زیاری سکونت دارند و طایفه ای از کهن ترین ساکنان کوهمره نودان به همین نام هستند... تاریخ جغرافیای ممسنی ص171)

(طایفه دشتی از لرهای لیراوی که به کوهمره نودان مهاجرت کرده اند..تاریخ جغرافیای ممسنی ص177)

 

A. قرا خمسه در شرق شهرستان : مشتان مهرنجان بوعلی صیف اباد بلیان که از لرهای لیراوی هستند

B. شهرستان قائمیه یا چنارشیجون که شامل لرهای کوهمره ای . ممسنی . لیراوی و چندین طایفه از بویراحمد و بختیاری است.

C. خشت و کمارج شامل لرهای بویراحمدی . ممسنی و لیراوی که در برخی مناطق ان به لری کوهمره ای هم صحبت میشود.

D. بخش مرکزی کازرون که شامل جره و بالاده و پایین ده میباشد و لرهای شولی و لیراوی بیشتر در بالاده سکونت دارن

 

 

3.لرهای سرحدی

لرهای سرحدی در سه شهرستان اقلید و اباده و مرودشت در زمان رضا خان پراکنده شدند همواره در طول تاریخ دارای سازمان ایلی خود بنام سرحدی بوده اند .

لهجه انها بیشتر به سمت لری بویراحمدی متمایل است تا ممسنی که شامل بخشهای: خنجشت، شهرمیان، خسروشیرین، دژکرد، سده، اسپاس، حسن اباد، احمد اباد و بکان  می باشد.

متاسفانه با جمعیت بالا و سابقه ایالتی طولانی امروز بشدت مهجور افتاده که مدعیانی از مهاجران سایر اقوام پیدا کرده.

حکایت لرهای سرحدی و فارسهای اقلید بی شباهت با حکایت بختیاری ها و چهارمحال نیست. اقلید در گذشته خود از بخشهای تابعه سرحد و بعدها تابعه اباده شده اما امروز پیشروی انها برای تصاحب قدرت و سلطه به گونه ای رسیده که نام اقلید و سرحدات به اقلید در سر برگ ها و تابلوهای دولتی کوتاه شده.

 

4.مرودشت :

شامل لرهای بهمئی و لرهای بخش  کامفیروز که طوایف انجا هم از لرهای شول  و هم بویراحمدی میباشد.

(لرهای بهمئی مرودشت که جمعیت قابل توچهی نیز دارند در زمان کریم خان زند به دلیل نپرداختن مالیات و جهت تنبیه به مرودشت تبعید شدند، شیخعلی خان زند مامور این ماجرا بود ...گیتی گشا ص39)

همچنین طایفه پهوند که اصالتا از دشمن زیاری به دولت اباد مرودشت مهاجرت کرده اند (تاریخ جغرافیای ممسنی ص172)

 

5.ایزدخواست:

لشنی های ایزد خواست در زمان پایان دوره زندیه در انجا حضور پیدا کرده اند و از لرهای لرستان (لشنی های دورود ) هستند. (لشنی ها از طوایف ایل زند هستند که پس از فروپاشی حکومت زندیه در اکناف ایران پراکنده شدند . تیره هایی از لشنی ها در فارس حضور دارند - اسکندر امان اللهی قوم لر )

 

6.جهرم:

تنگ قطب اباد جهرم جایگاه لرهای طایفه ی سلطانی دشمن زیاری میباشد که به دلیل اقدام به ترور فتحعلی شاه در ممسنی بشدت مغضوب قاجاریه گشته و سازمان طایفه انها بشدت از هم پاشیده شد.(تاریخ . جغرافیای ممسنی ص166 و تازیخ سیاسی اجتماعی ممسنی ص67)

 

7.فسا:

دو طایفه بنام لر در میان ایل عرب خمسه در فسا حضور دارند. لرهای فسا به نام طایفه ی لر کوچی که شامل تیرها عبدالرضایی صفری کوچی  و علیمرادی لر کوچی هستند . (کتاب وقایع ایل خمسه)

[[چون محمد خان ولد زکی خان زند از تیشه قهر اقا محمدخان به بصره گریخته بود . بعد از اطلاع از کشته شدن اقا محمد خان از بصره با معدودی به سرعت تمام به بهبهان و از انجا به کازرون امده جمعی از طایفه ممسنی بر او جمع شدند و بنیاد فسا نمود....منتخب التواریخ ص58]]

 

چند تیره از این طوایف در سروستان و کوار و ... در هنگام کوچ حضور می یابند.

 

8.فیروزاباد:

لرهای کهکی و گلکی ایل لر کوهمره در فیروز اباد در بخش کوهمره حضور دارند که قویا خود را لر میدانند.

همچنین از انجا که خوانین قشقایی زمینهای بسیاری را در فیروزاباد خریدند طوایف لر تبعیدی در ایل قشقایی همراه انها در انجا حضور پیدا کردند ... نام این طوایف شامل (لک، بویراحمدی، ممسنی، طیبی، عالیوندی، فیلوندی، حاجیوندی، بختیاری، کرائی، و این قبیل نام های طوایف لری است)

 

9.فراشبند:

تعیین حدود لرهای فراشبند کمی با سختی روبروست اما مطمئنا بخش مرکزی و نوجین که همسایه ی برازجان در بوشهر و کازرون در فارس است همگی تبار لری دارند و به لهجه دشتی صحبت میکنند.

 

10.لامرد :

بخش گله دار لامرد لرهای سنی مذهب میباشند که از یاسوج به این منطقه مهاجرت کرده اند. در سدهٔ یازدهم قمری، ملا فریدون لُر با هزار خانوار از منطقه کهگیلویه به صحرای پال و اسیر می‌آید و پس از مدتی کوچ‌نشینی در ۶ کیلومتری باختر پال نشیمن می‌گزینند. گفته می‌شود که چون ملا فریدون و قبیله‌اش دارای گله و رمه‌هایی بودند، به سکونتگاه آنان نام گله‌دار داده‌شد.(طایفه ای مینجایی به نام گله دار در لرستان ایلام و خوزستان نیز حضور دارند)

(فارسنامه ناصری حاج حسن حسینی فسایی)

 

11.لارستان:

از دیرباز به دلیل قرار گرفتن در یک منطقه استراتژیک پذیرای اقوام مختلفی بوده اما در هر صورت توانسته هویت اصلی خود را حفظ کنند چه از نظر پوشش و چه زبانی (گویش اچمی به مانند لری کمزاری) بدون شک در زمره مردم لر قرار میگیرند.

گویش اچمی دارای فهم متقابل تنها برای لرها میباشد.

 

12.شیراز: لرهای محله چوگیا

(طایفه چوگیا که بر اثر اختلاف مالیاتی به مبلغ یک تومان چهار برادر به اسامی قاید مراد، قاید شعبان، قاید رضا، قاید طلا از منطقه چوگ رستم ممسنی به شیراز مهاجرت کرده اند و دارای اعقاب به نام چوگیان هستند - تاریخ جغرافیای ممسنی ص 176)

لرهای زندیه در بخش مرکزی و  در شهرستان گویم نیز لرهای ممسنی و شول .

مردم شول چوزک (پل جوزق که جزو خاک طایفه دشمن زیاری بوده و اثار ان در شهرستان گویم باقیست) که در منطقه پل چوزک دشمن زیاری نشیمن داشتند و از حامیان ولی خان بکش در غائله سال 1255 او بودند  نام برده میشود (مجله بررسیهای تاریخی،ستاد ارتش روابط عمومی شماره2 سال نهم خرداد تیراژ مسلسل ص103-4)

 

در اخر نیز شهرستان نخبه پرور ممسنی که مشتمل بر بخش های : مرکزی (نوراباد)، رستم، دشمن زیاری، ماهور میلاتی و فهلیان (برگرفته از نام پهله / فیلی )است

در گذشته به مانند طوایف کهگیلویه و بویراحمد طوایف ممسنی را نیز چهار بنیچه میگفتند : رستم، دشمن زیاری، بکش، جاوید

در واقع تنها تفاوت طوایف ممسنی نام هست و در هر صورت مردم ممسنی از ازل با هم پیوندهای ناگسستنی بسیاری دارند و در هر مهلکه و معرکه یار و دوشادوش هم جنگیده اند و همیشه خیر و منفعت یک طایفه دیگر طوایف را نیز شامل شده است.

تیرهای مشترک بسیاری در این طوایف وجود دارد ...

 

و از سایر ایلات لر چه مینجایی(پاپی... که در چند جا پراکنده اند) چه لک (بیرانوند. زند) و بختیاری(طایفه بختیاری و هزار اسپی در رستم) نیزدر میان این لرستان کوچک حضور دارند.

مردم ممسنی هرگز با این طوایف نه فقط بیگانگی نکرده اند بلکه پس از قتل میری خان ریاست ایل بکش را به خاندان لرآل امیر از خاندان اتابکان لرستان بزرگ واگذار میکنند که در نتیجه ان ولی خان بکش از قدرتمندترین خوانین دوران به قدرت میرسد. (خاندان ال امیر دارای تیره ای به نام بیرانوند است که در  ممسنی بیرونی(به یروه نی) گفته میشود. تیره امیر و امیر کرمائی در بویراحمد نیز از این خاندان میباشند.

هرچند عده ای تلاش دارند که تخم تفرقه را بپراکنند و اینگونه بنمایانند که ممسنی ها لرهای شولی را تحت جور و ستم قرار داده اند اما انچه که عیان است این است که بازماندگان شولی ها پس از حمله ی افغان ها در جای جای خاک امروزی ممسنی حضور دارند و به نام شولی نیز شناخته میشوند . پیوندهای خونی میان ممسنی و شولی ها ناگسستنی است.

 

15 نظر

 • .

  عالی بود


 • حسین

  حقیقت بود، استان‌های دیگه هم همینطور لر داره ولی منکرش میشن ولی خیلی دقیق بود فقط لرهای لک و لرهای لشنی اکثر جاهای استان فارس هم داریم مثلا سمت ارسنجان و نی ریز و.....


 • شولستان

  دکتر عباس اقبال آشتیانی در کتاب《تاریخ ایران بعد از اسلام》صفحه ۷۸۳ مینویسد : لُرستان یعنی اراضی لُرنشین که به لُر بزرگ و لُر کوچک تقسیم میشوند و بین مساکن لُر بزرگ و شیراز ، ناحیه لُرنشین ثالثی نیز وجود داشت که به آن شولستان میگفتند. به جای شولستان امروزی مَمسنی و به جای لُر بزرگ ، کوه گیلویه و بختیاری قرار دارد و لُر کوچک شامل لُرستان و ایلام است و ناحیه فیلی به خرم آباد و اراضی پشتکوه (ایلام) گفته میشود. لُرهای شول در شرق لُرستان هم سکونت داشتند و در الیگودرز شهری بنام《شول آباد》وجود دارد.


 • شول طایفه قدیمی لُر

  محسن خواجه گیری: شول نام یکی از قدیمی ترین طوایف سرزمین لر: در سراسر سرزمین لر روستاها، طوایف و اماکنی به نام شول وجود دارد، شول حیات داوود در شهرستان گناوه استان بوشهر ، شول پسکون در دهستان وحدتیه شهرستان دشتستان استان بوشهر (خلیفه زاده 36)، شولستان شامل شهرستان ممسنی ، قسمتی از بیضاء و نیز مناطق همایجان ، کمهر ، کاکان و کامفیروز بوده است (خلیفه زاده 39) همه مناطق شولستان اکنون روستا ، رود و یا اماکنی به نام شول وجود دارد. طایفه شول در کوه گیلویه و بویراحمد نزد طایفه برایی و کی گیوی که در موگر ، کوشک و قلمدون ساکنند ، محل گرمسیری طایفه شول کوه گیلویه و بویراحمد در بالنگو واقع در دورگ رستم ممسنی و سردسیرشان در امیر آباد دشت روم است (خلیفه زاده47) ، شهر《شول آباد》مرکز بخش زز و ماهرو شهرستان الیگودرز استان لرستان، طایفه شول در روستای امیرالمومنین بخش زیدون شهرستان بهبهان و روستای سلطان آباد رامهرمز و داراویش شولی امامزاده حمزه دشت غزاله شهرستان ماهشهر ( خلیفه زاده 48,49) شول گپ تیره ای از طایفه اورک ایل بختیاری، همه رد ایل باستانی شول در سرزمین لر هستند. در عهد عمر بن خطاب خلیفه دوم طایفه شول به سرداری خاندان ماکان روزبهانی با لشکر خلیفه جنگیدند در کنار دو قسمت لر کوچک و لر بزرگ ، منطقه لرنشین سوم را شولستان گفته اند. طایفه شول در حوادث جنوب ایران در قرون مختلف اسلامی حضور داشته اند. سال 628 هجری سپاه شول به سرداری صلاح الدین محمود لُر جزیره کیش را فتح نمود (خلیفه زاده 90 ) شولان همه جا در کنار بقیه لرها از آنها نام برده شده است و بسیار جنگجو و شجاع بوده اند. منابع: برگرفته از کتاب《تاریخ شول حیات داود》اثر دکتر علیرضا خلیفه زاده ، انتشارات دریانورد 1394


 • سهراب

  سلام در شهرکرد و روستاهای اطراف طایفه های شولی زندگی می کنند که معروف به شول دلخان هستند اما کسی نمی داند از چه تاریخی در اینجا ساکن شده اند. لطفا در صورتی که اطلاعاتی دارید ما را هم در جریان بگذارید. تنها اطلاعاتی که از نسلهای قبل رسیده اینست که این افراد پس از جنگ و خونریزی مجبور به مهاجرت شده اند.


 • مهاجرت ترکان و مغولان موجب زندگی کوچ نشینی شد!

  مغولان که صحراگرد و شمن پرست بودند و مظاهر طبیعی را میپرستیدند اعتقاد داشتند که《زمین مادر حیات》است و نباید زندگی یکجانشینی داشت لذا نگاه بدبینانه ای به شهرنشینی داشتند و تمام زیرساختهای شهری و《تأسیسات آبیاری و آبرسانی》را خراب و مختل میکردند. در این وضعیت مردمان لُر باتوجه به آسیب رساندن مغولان به شهرها و قتل عامهای دسته جمعی تنها راه نجات را پناه آوردن به کوهها و زندگی متحرک میدانستند. دکتر علی اکبر نیک خلق در کتاب《جامعه شناسی عشایر ایران》صفحه ۲۱ مینویسد: در دوره مغول زندگی کوچ نشینی در لُرستان گسترش یافت زیرا زارعان بر اثر عدم امنیت به کوهها میگریختند و زندگی کوچ نشینی را آغاز میکردند! فتوحات و سلطنت تیمورلنگ در ایران قتل و غارتها و ویرانیهای بسیاری به بار آورد که موجب گسترش زندگی چادرنشینی گردید! به عقیده استاین ( Estaine ) لُرها که در چند قرن اخیر نیمه یکجانشین بوده اند در هزاره پیش از میلاد《حیات یکجانشینی》داشته اند. بوبک (Bobek) یکی دیگر از پژوهشگران که سکونتگاههای ماقبل تاریخ ایران را مورد مطالعه قرار داده است میگوید: وجود پاره ای گیاهان نظیر《فلومیس پرسیکا》در مناطق لُرنشین از لحاظ بوم شناسی گیاهی مبین وجود و رواج زراعت در روزگاران گذشته است و این خود نشانه آن است که کوچ نشینی از درون زندگی ده نشینی مبتنی بر کشاورزی برخاسته است. وجود آسیابها و خرابه های مسکونی در مناطق لُرنشین نشان میدهد که لُرها تا قبل از ترکتازیهای مغولان زندگی یکجانشینی داشته اند. مغولان هیچگاه به زاگرس تسلط نیافتند ولی میراث کوچ بلند و اصطلاحات کوچ را به یادگار گذاشتند. تمامی کلمات کوچ مثل: ایل_ایلخان_ییلاق و قشلاق_خان_یورت_قیقاچ و…تماماً مغولی هستند. از این زمان کوچهای بلند و گسترده با اطلاع از وسعت خرابی مغولان شروع شد. بیهقی میگوید: ما را شهر زادگاه بودی همچنان که آنان (مغولان) را بیابان! دکتر یعقوب احمدی در کتاب《جامعه شناسی ایلات و عشایر》صفحه ۱۰۶ مینویسد: تاریخ زندگی ترکها در ایران به نوعی تاریخ کوچ نشینی و تحرک است!


 • حسین ناصری برشنه

  باسلام. روستای برشنه در شهرستان سپیدان. در همان دوره شولستان برشولیا نامیده میشده و بعد از روستای برشنه روستاهای شول بزی و شول پلنگی در فاصله ی 6 کیلومتری برشنه قرار دارد. و در زمانهایی هم (بر شین )نامگذاری شده که گویش خاص لری برشنه ای هم در شهرستان سپیدان و کامفیروز بین اقوام برشنه رایج میباشد. برشولیا (bersholia) برشین(Bersian)..... برشن (bershan)... برشنه(bereshneh) بمعانی جایگاه ویژه-شان و منزلت-پایگاه شول-جایگاه شول-


 • ابوالحسن ارزانی

  با سلام تعداد 2500 شولی در روستای موگر در استان کهگیلویه و بویراحمد شهر یاسوج زندگی می کنند.همه ما افتخار میکنیم که شولی هستیم و دوست داریم دیگر برادرانمان را در سایر استان هم بشناسیم جاوید باد شولی و قوم بزرگ شول


 • جنگنامه کشم

  جنگنامه کشم، حاوى دو منظومه «جنگنامه كشم» و «جرون‌نامه» است به زبان فارسى كه در سال‌هاى 1032 قمری به نظم درآمده‌اند. «جنگ‌نامه كشم» سروده شاعرى ناشناس، روايتى منظوم از فتح جزيره قشم توسط سپاهيان ايران است ولی احتمالا سروده قدری شیرازی باشد چون اثر جرون نامه که درباره فتح قشم هست را خودش خوانده است. فرماندهی جنگ با پرتغالیها به عهده امامقلی بیگ ممسنی بود. جنگنامه کشم از سه نفر از دلاوران ایل باستانی ممسنی در نبرد ایران و پرتغال در هرمز نام می برد: ملک شیر ممسنی، امیر احمدی جاویدی و یوسف میرشکار. همچنین تاریخ الفضل التواریخ خوزانی از نقش عمده سیصد چریک لُر ممسنی به فرماندهی میرخلیل ممسنی در تصرف سنگرهای پرتغالی ها نام برده است. فرماندهی عملیات جنگ ایران با پرتغال به عهده امام قلی بیگ لُر ممسنی بوده است. همه رزم جویان ممسن تبار_بمانند در صفحه روزگار. در صفحه هشت جنگنامه کشم آمده: مَلک شیر مردی بود از ممسنی _ ز مردی بگویم بسی گفتنی.


 • لُرهای ممسنی

  زکریا رستگار درکتاب《تنگستان》می‌نویسد: رییس علی دلواری از طایفه نیامتی بود که سال ۱۲۶۱ شمسی در شهر دلوار از توابع تنگستان متولد شد مادر رییس علی دلواری، شهین و پدرش زایر محمد از طایفه لُر ممسنی بود. اکبر نبوی در《ماهنامه شاهد یاران》مینویسد: اجداد رییس علی دلواری از لُرهای ممسنی بودند. حسین علی خان افشار در سفرنامه لُرستان و خوزستان صفحه ۱۷۱، می‌نویسد: لُرهای ممسنی از اخلاف شول ها به شمار می‌روند و ممسنی مانند کهگیلویه و بختیاری ساکن سلسله جبال زاگرسند و جملگی از قوم لُر به شمار می‌روند. کینتوس کورتیوس از مردمی بنام ممسنی یاد میکند که مدتی با شجاعت در برابر حمله لشکریان اسکندر ایستادگی کردند. لُرها رشید، قوی هیکل، شجاع و متهورند و در سرزمینی حاصلخیز زندگی میکنند طوایف کهگیلویه حدود چهل هزار خانوارند و با ایل قشقایی رفتاری دوستانه دارند. طایفه ممسنی در جنوب نزدیک بهبهان زندگی میکنند. جنگجویان این طایفه هنگام جنگ سینه خود را برهنه می‌سازند انگار خود را در معرض مرگ سریع قرار می‌دهند. همسایگان ممسنی و ارتش ایران از طایفه سوارکار و تیرانداز ممسنی واهمه دارند. دکتر رضا مهرآفرین درکتاب شهرهای ساسانی، صفحه ۲۷۹، می‌نویسد: ابن فقیه مینویسد انوشیروان ساسانی باب ممسنی را بساخت.


 • بویراحمد

  درود بر همتباران دلیر شول، همدیگر را پیدا کرده و اجازه ندهید فرهنگ کهن واصیلتان ناپدید شود.


 • بی توجهی به نابودی زاگرس

  چقدر جورج در ایران خوشبخت‌ است که در صدر اخبار قرار گرفت! فارسها با او همدردی کردند و در مشهد برای او شمع روشن کردند و صدای ستم‌دیدگی‌اش در جهان پیچید ولی فارسها هم سیل پارسال و هم آتش‌سوزی کهگیلویه را تمسخر کردند! جورج فلوید در کشوری زندگی میکرد که روزی پنجاه میلیون بُن غذا به نیازمندان می‌دهد و هشت سال رئیس‌جمهور سیاه‌پوست داشت، اما در ایران از هجده وزیر، شانزده وزیر فارس است و هیچ رییس‌جمهور غیرفارسی نداشته! ایران بعد از برزیل رتبه دوم نابرابری ناحیه‌ای و شکاف طبقاتی را دارد. بزرگترین زندانهای خاورمیانه در ایران است. پرداختن رسانه‌ها به جورج و بایکوت خبری آتش سوزی زاگرس، به شناخت ماهیت ستم در ایران بما کمک می‌کند. زاگرسیان طردشده از صحنه زندگی که ستم نظام‌مند بر آن‌ها روا می‌شود. بی‌اعتنا از نابودی زاگرس عبور می‌کنند، گویی زاگرس جزء ایران نیست یا بخشی از حاشیه‌است. در ایران محیط‌زیست از اولویت‌های آخر همه دستگاه‌های اجرایی است. بودجه‌اش از ده‌ها نهاد بی‌خاصیت کمتر است، بودجه تنفس جنگل یا درمان بیماری بلوط‌های زاگرس هیچ‌وقت درست پرداخت نشد و برای داشتن چند هلی‌کوپتر که به درد خاموش کردن تخصصی آتش بخورند، در اولویت نبوده است. دغدغه محیط‌زیست هیچ‌وقت دستور کار اصلی حکومت‌ نیست، جایی در قدرت رسمی ندارد فقط وقتی مهم می‌شود که آتش بگیرند وگرنه زیر فرش سیاست جارو می‌شود.🔥یک هفته است در خاموشی رسانه‌ها، زاگرس در شعله‌های آتش می‌سوزد! کانالهای تلگرامی! پایگاههای خبری! روزنامه داران! تلنویسان! روزنامه نگاران! خبرنگاران! قلم به دستان! هنرمندان! شاعران! همه خبرها را بایکوت کنید! قلم را فقط در عزای زاگرس بگریانید!!!


 • سید عبدالجبارابطحیان

  (جنوب روستای فهلیان در دامنه کوهی بنام ناپا کتیبه ای برروی تخته سنگی صاف که در بالای شهر متروکه فهلیان که در پائین ان حمام واسیاب آبی که متعلق به اوایل دوره صفویان میباشند قراردارد و این نوشته حک گردیده وتاریخ ان کتیبه سال ۱۱۶۳هجری قمری است و در آن کتیبه شخصی به نام خان صالح حاکم سرزمین شولستان خود را معرفی نموده وفهلیان را دران زمان سلطان نشین شولستان بیان کرده است .


 • سید عبدالجبارابطحیان

  در مورد نام ممسنی هم اکنون در منطقه چهارمجال روستایی به نام ممسنی باجمعیتی ۵۰۰پانصد نفر وجوددارد.دراوایل حکومت سلسله صفوی که اکثرانهاشیعیان بسیار تندرو بودند چندایل بززگ انهارا بازور به منطقه شولستان که اکثرا سنی مذهب بودند کوچانده شدند چون هم قدرتمندتروهم دولت مرکزی انهارا یاری میداد. شولشستانی هاراشکست وبرخی ازانان به گناوه وبرخی دیگر درنزدیک اردکان فارس خودتشکیل روستایی بنام شول تشکیل دادند وعده هم دراطراف شهرباستانی شاپور سکنی گزیدند.وفهلیان که دران زمان مرکز شولستان بود روبه تخربی نهاد وهنوز هم فرهنگ ورسوم وزبان فهلیانها بامردم سایر ممسنی تفاوت دارد. نقل از کتاب باستانی پاریزی.


 • میرزا ابراهیم ملتجی بویراحمدی

  میرزا ابراهیم ملتجی بویراحمدی از شاعران بنام لُر است. از سـرايندگان دوران مشـروطيت و از هـواداران محمد عليشاه قاجار بود. وی ديوان شعری متشكل از غزليات، رباعیـات، تركيب بند و مخمس را دارد که در بخش خطی كتابخانه مركزی دانشـگاه تهـران موجـود و بـه شـماره ۲۹۳۷ به ثبت رسیده است. این ديوان، گنجینه ای ارزشمند و منحصـر به فـرد و یکی از معتبرترين اسناد فرهنگی و ادبی استان كهگيلويه بویراحمد است. از قـراين بر می‌آید كه علاوه بر شاعری و تسلّط در اين فن از هنر خوش نويسی نيـز برخوردار بـوده اسـت. اشعار ديوان او بالغ بر ۱۷۰۰ بیت است، از دیوانش اطلاعات زیادی درباره خود به دست نمیدهد؛ جز تخلص، نام پدر، ایل، محل سکونت و منشیگری او، چیز دیگری نوشته نشده است. وی خود را این‌گونه معرفی می‌کند: «ميـرزا ابراهیم ملتجی خاک قدم عارفان و قلاشان پارس» ( داروی، ۱۱:۱۳۹۱). از مطالعه در دیوان او بر می‌آید که عارف مسلک و صوفی منش بوده است، وی با شاهنامه فردوسی، دیوان حافظ و سعدی همدم و مانوس بوده است. ردپای حافظ را می‌توان در دیوانش مشاهده کرد. در دیوان او ملامتی نیز به چشم می‌خورد یکی از مضامینی که در شعر او نمود زیادی دارد عشق است همچنان که حافظ و بقیه شعرای عارف مسلک، عقل را در بیان مشکلات لایعقل می‌دانند، وی نیز معتقد است هر کجا عشق درآید، ناموس و نام بر باد می‌رود و از خرد نباید مسئله عشق را پرسید: ‌‌‌از خـرد مسـئله عشـق نبايـد پرسيد _ ‌‌‌‌‌‌ز آنکه در عشق، خرد مسئله دان این همه نیست! ‌‌‌‌‌از مطالعه و مداقّه در دیوان او به ویژه غزلیات، اشارات زیادی از اصطلاحات عرفانی، آلات موسیقی، نام پهلوانان و شاهان شاهنامه، اصطلاحات شطرنج و عشّاق معروف مشاهده می‌شود. ‌ملتجی بویراحمدی در بین شاعران گذشته بیشتر از همه از حافظ تاثیر پذیرفته است. غزل زیر را به اقتفای غزلی از حافظ با مطلع: ‌‌رونق عهد شـباب اسـت دگـر بسـتان را _ ميرسد مژده گل بلبل خـوش الحـان را ‌‌‌(حافظ، ۱۵:۱۳۸۲) گفته است: ‌‌‌‌‌تيغ ابروی كجت كـرده خـراب ايـران را ‌‌‌‌‌‌_‌‌‌ فتنه چشم تو بـر هـم زده تركسـتان را / ترسم از لعل لبت، كـام نگـردد حاصـل ‌‌‌_ كه به پيمانه كشی می شـكند پيمـان را ‌‌‌‌‌‌‌‌(داوری، ۶۲:۱۳۹۱)آخرین مقالات