امیر سرتیپ غضنفر اذرفر | نگین زاگرس

چهار شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

امیر سرتیپ غضنفر اذرفر

قهرمان گمنام جنگ، افتخار ارتش، بنیانگذار رنجری در ارتش،فرمانده عملیات بسیار مهم کربلای۷ و.... شیری از خطه لرستان را بهتر بشناسید

امیر سرتیپ غضنفر اذرفر

 

غضنفر آذرفر (۱۳۱۸ استان لرستان) فرمانده قرارگاه غرب کشور و فرمانده لشکر ۶۴ ارومیه در جریان جنگ ایران و عراق و فرمانده و طراح عملیات کربلای ۷ است. وی در سال ۱۳۱۸ در روستا مغانک در جنوب شهرستان الیگودرز در استان لرستان متولد شد. دین ایشان بر خلاف برخی نوشته‌ها اسلام می‌باشد و در زمان جنگ به حج نیز مشرف شده‌اند. وی پس از گذراندن چندین سال تحصیل در خوزستان، به واسطه تشویق‌های دبیر فیزیکش به نام آقای مجلسی  و رئیس دبیرستان، برای ادامه تحصیل راهی اصفهان شد و در دبیرستان ادب مشغول به تحصیل شد.

 

وی پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان، در سال ۱۳۳۶ در دانشکده افسری ثبت نام کرد. وی در طول تحصیل به زبان‌های انگلیسی و عربی تسلط پیدا کرد.

 

غضنفر اذرفر در سال 1339 به ارتش پیوست و پس از فارغ التحصیلی در لشکرهای لرستان و سپس کردستان بعنوان فرمانده دسته به خدمت مشغول گردید. در همین زمان و پس از طی دوره های هوابرد و تکاورو رنجر و همچنین دوره جنگ‌های ویژه (کلاه سبزهای مشهور ایران) در شمار دانشجویان عالی قرار داشت. وی تحت تأثیر هورفر معلم تاریخ دبیرستان ادب پس از فراغت از تحصیل از دانشکده افسری، در رشته تاریخ و ادبیات تحصیلاتش را ادامه داد.

 

ستوان اذرفرد جهت طی دوه های تکمیلی نظامی به خارج از کشور اعزام شد و دوره های تکاور، هوابرد و جنگ های ویژه شامل: جنگ های نامنظم، عملیات ویژه گریز و فرار، و جنگ های روانی را با موفقیت پشت سر گذاشت. از دیگر دوره های نظامی او میتوان به دوره جنگ های کوهستانی در کشور ایتالیا اشاره کرد که شامل زیست در کوهستان های بلند و برفگیر، اسکی نظامی، بهمن شناسی و بزم در برف بود.

 

گذراندن این دوره های نظامی لیاقت ستوان اذرفر جوان سبب شد تا از ان پس همواره از او بعنوان استاد در یگان های مختلف ارتش استفاده شود، پس از دریافت درجه سرگردی و در سالهای نزدیک به پیروزی انقلاب اسلامی، سرگرد اذرفر بعنوان فرمانده نیروهای ایرانی حافظ صلح ملل به جنوب لبنان اعزام شد. در همین منطقه بود که او توانست به در خواست کمک نیروهای دکتر چمران پاسخ مثبت دهد و با رساندن اذوقه و مهمات انها را از تنگنایی که در ان گرفتار شده بودند رهایی بخشد.

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی سرگرد اذرفر یگان تحت امرش را به وطن بازگرداند. مدتی بعد سرلشکر شهید فلاحی از سرگرد اذرفر درخواست کرد تا بهمراه یکدیگر به وزارت دفاع برود و انجا از سرگرد اذرفر بسیار تجلیل میشود و بعد از ان یعنی در سال 1359 فرمانده تیپ مریوان شدند و در اغاز شروع جنگ بین ایران و عراق وارد جنگ میشود.

 

 

 

فعالیت ها و مسئولیت ها

 

  1. فرماندهی لشکر ۶۴ ارومیه ۱۳۶۷–۱۳۶۵
  2. در سال‌های ۱۳۳۶ تا ۱۳۳۸ و سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۳، خدمت در کردستان
  3. فرماندهی لشکر ۲۸ کردستان
  4. فرماندهی لشکر ۸ لرستان
  5. فرماندهی قرارگاه غرب

 

وی در سال ۱۳۵۹ بر اثر اصابت ترکش خمپاره ضدانقلاب در پادگان مریوان از ناحیه دو پا مجروح شد.به دنبال پیروزی لشکر ۶۴ ارومیه در عملیات کربلای ۷ در اسفندماه ۱۳۶۵ سید روح‌الله خمینی طی تماس بی‌سیمی به وی تبریک گفت.

 

او فاتح عملیات کربلای 7 است که در خاک عراق نفوذ میکند و گوش یک سرباز عراقی رو میبره میذاره کف دستش و به او میگوید: برو ب صدام بگو منو "آذرفر" فرستاده.

 

*غضنفر آذرفر*

 

فاتح حاج عمران

 

فاتح تمرچین

 

فاتح پیرانشهر

 

پس از فتح حاج عمران؛ دو درجه تشویقی خود را پس می دهد و می گوید:

من برای خاکم جنگیدم نه برای درجه


شهید علی صیاد شیرازی از شاگردان او بود.

امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی در خاطرات خود  در کتاب ناگفته های جنگ درباره امیر اذرفر چنین میگوید: استاد بنده در رنجر بود، زمانی که از دانشکده فارغ تحصیل شدم ایشان استاد بود، خیلی شجاع است و بیان خوبی هم دارد. نیروهایی که میجنگد را خوب تحریک می کند و خودش هم چون اهل عمل است از او خیلی حساب می برند، بچه های سپاه هم دوستش دارند با اینکه یک خورده قُد هم هست ولی دوستش دارند، بخاطر صداقتش و راستی و درستی و شجاعتش.

0 نظر


آخرین مقالات