شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

امیر سرتیپ غضنفر اذرفر

قهرمان گمنام جنگ، افتخار ارتش، بنیانگذار رنجری در ارتش،فرمانده عملیات بسیار مهم کربلای۷ و.... شیری از خطه لرستان را بهتر بشناسید

امیر سرتیپ غضنفر اذرفر

غضنفر آذرفر (۱۳۱۸ استان لرستان) فرمانده قرارگاه غرب کشور و فرمانده لشکر ۶۴ ارومیه در جریان جنگ ایران و عراق و فرمانده و طراح عملیات کربلای ۷ است. وی در سال ۱۳۱۸ در روستا مغانک در جنوب شهرستان الیگودرز در استان لرستان متولد شد. دین ایشان بر خلاف برخی نوشته‌ها اسلام می‌باشد و در زمان جنگ به حج نیز مشرف شده‌اند. وی پس از گذراندن چندین سال تحصیل در خوزستان، به واسطه تشویق‌های دبیر فیزیکش به نام آقای مجلسی  و رئیس دبیرستان، برای ادامه تحصیل راهی اصفهان شد و در دبیرستان ادب مشغول به تحصیل شد.

وی پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان، در سال ۱۳۳۶ در دانشکده افسری ثبت نام کرد. وی در طول تحصیل به زبان‌های انگلیسی و عربی تسلط پیدا کرد.

غضنفر اذرفر در سال 1339 به ارتش پیوست و پس از فارغ التحصیلی در لشکرهای لرستان و سپس کردستان بعنوان فرمانده دسته به خدمت مشغول گردید. در همین زمان و پس از طی دوره های هوابرد و تکاورو رنجر و همچنین دوره جنگ‌های ویژه (کلاه سبزهای مشهور ایران) در شمار دانشجویان عالی قرار داشت. وی تحت تأثیر هورفر معلم تاریخ دبیرستان ادب پس از فراغت از تحصیل از دانشکده افسری، در رشته تاریخ و ادبیات تحصیلاتش را ادامه داد.

ستوان اذرفرد جهت طی دوه های تکمیلی نظامی به خارج از کشور اعزام شد و دوره های تکاور، هوابرد و جنگ های ویژه شامل: جنگ های نامنظم، عملیات ویژه گریز و فرار، و جنگ های روانی را با موفقیت پشت سر گذاشت. از دیگر دوره های نظامی او میتوان به دوره جنگ های کوهستانی در کشور ایتالیا اشاره کرد که شامل زیست در کوهستان های بلند و برفگیر، اسکی نظامی، بهمن شناسی و بزم در برف بود.

گذراندن این دوره های نظامی لیاقت ستوان اذرفر جوان سبب شد تا از ان پس همواره از او بعنوان استاد در یگان های مختلف ارتش استفاده شود، پس از دریافت درجه سرگردی و در سالهای نزدیک به پیروزی انقلاب اسلامی، سرگرد اذرفر بعنوان فرمانده نیروهای ایرانی حافظ صلح ملل به جنوب لبنان اعزام شد. در همین منطقه بود که او توانست به در خواست کمک نیروهای دکتر چمران پاسخ مثبت دهد و با رساندن اذوقه و مهمات انها را از تنگنایی که در ان گرفتار شده بودند رهایی بخشد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی سرگرد اذرفر یگان تحت امرش را به وطن بازگرداند. مدتی بعد سرلشکر شهید فلاحی از سرگرد اذرفر درخواست کرد تا بهمراه یکدیگر به وزارت دفاع برود و انجا از سرگرد اذرفر بسیار تجلیل میشود و بعد از ان یعنی در سال 1359 فرمانده تیپ مریوان شدند و در اغاز شروع جنگ بین ایران و عراق وارد جنگ میشود.

 

فعالیت ها و مسئولیت ها

1. فرماندهی لشکر ۶۴ ارومیه ۱۳۶۷۱۳۶۵

2. در سال‌های ۱۳۳۶ تا ۱۳۳۸ و سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۳، خدمت در کردستان

3. فرماندهی لشکر ۲۸ کردستان

4. فرماندهی لشکر ۸ لرستان

5. فرماندهی قرارگاه غرب

 

وی در سال ۱۳۵۹ بر اثر اصابت ترکش خمپاره ضدانقلاب در پادگان مریوان از ناحیه دو پا مجروح شد.به دنبال پیروزی لشکر ۶۴ ارومیه در عملیات کربلای ۷ در اسفندماه ۱۳۶۵ سید روح‌الله خمینی طی تماس بی‌سیمی به وی تبریک گفت.

او فاتح عملیات کربلای 7 است که در خاک عراق نفوذ میکند و گوش یک سرباز عراقی رو میبره میذاره کف دستش و به او میگوید: برو ب صدام بگو منو "آذرفر" فرستاده.

*غضنفر آذرفر*

فاتح حاج عمران

فاتح تمرچین

فاتح پیرانشهر

پس از فتح حاج عمران؛ دو درجه تشویقی خود را پس می دهد و می گوید:

من برای خاکم جنگیدم نه برای درجه

________________________________________

شهید علی صیاد شیرازی از شاگردان او بود.

امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی در خاطرات خود  در کتاب ناگفته های جنگ درباره امیر اذرفر چنین میگوید: استاد بنده در رنجر بود، زمانی که از دانشکده فارغ تحصیل شدم ایشان استاد بود، خیلی شجاع است و بیان خوبی هم دارد. نیروهایی که میجنگد را خوب تحریک می کند و خودش هم چون اهل عمل است از او خیلی حساب می برند، بچه های سپاه هم دوستش دارند با اینکه یک خورده قُد هم هست ولی دوستش دارند، بخاطر صداقتش و راستی و درستی و شجاعتش.

14 نظر

 • تیمسار آذرفر:دلاوری از خطه لرستان !

  تیمسار غضنفر آذرفر متولد ۱۳۱۸ در الیگودرز لرستان است ایشان فرمانده قرارگاه غرب ایران _ فرمانده لشکر ۶۴ ارومیه _ فرمانده لشکر ۲۸ کردستان _ فرمانده لشکر ۳۰ گرگان _ فرمانده لشکر ۸۴ لرستان و طراح عملیات های کربلای ۷ و والفجر ۴ هستند. تیمسار آذرفر به زبانهای انگلیسی و عربی مسلط هستند و دوره های آموزشی تکمیلی ارتش ؛ دوره مقدماتی ، دوره هوابرد ، رنجری ( تکاوری ) ، دوره جنگهای ویژه( کلاه سبز) را با موفقیت گذرانده است. سپهبد شهید علی صیاد شیرازی شاگرد ایشان بوده است امیر سرتیپ آذرفر مؤسس دوره رنجری در ارتش ایران هستند و اوایل انقلاب فرمانده نیروهای ایرانی حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان بودند و به شهید چمران بارها کمک رسانده اند.


 • مهدی سلاحورزی

  درود به روح تمامی شهدای جنگ هشت ساله و درود فراوان بر تیمسار آذرفر فرزند دلیر لرستان. بنده افتخار شاگردی و سرباز بودن ایشان را داشته ام که تیمسار آذرفر با سربازان بسیار مهربان و خوش برخورد بودند و از این بابت احساس غرور میکنم. خدا نگهدارت باشد فرمانده …


 • ایمان لرستانی

  من آن صبحم که ناگاهان چو آتش در شب افتادم _ بیا ای چشم روشن بین که خورشیدی عجب زادم / ز هر چاک گریبانم چراغی تازه می تابد _ که در پیراهن خود آذرخش آسا در افتادم / چو از هر ذره ی من آفتابی نو به چرخ آمد _ چه باک از آتش دوران که خواهد داد بر بادم / تنم افتاده، خونین زیر این آوار شب _ اما دری زین دخمه سوی خانه ی خورشید بگشادم / الا ای صبح آزادی به یاد آور در آن شادی _ کزین شبهای نا باور منت آواز میدادم / در آن دوری و بد حالی نبودم از رخت خالی _ به دل می دیدمت وز جان سلامت میفرستادم / سزد کز خون من نقشی بر آرد لعل پیروزت _ که من بر درج دل مهری بجز مهر تو ننهادم / بجز دام سر زلفت که آرام دل سایه است _ به بندی تن نخواهد داد هرگز جان آزادم … درود بر شرف و غیرت مردان راستین لرستان ، مردانی که حتی فکر کردن به ایشان همیشه مایه افتخار و غرور است.


 • صالح کوشکی

  درود به بزرگمرد ارتش ؛ تیمسار آذرفر ، فرزند راستین الیگودرز. مطلب بسیار جالب و آموزنده ای بود. امیر سرتیپ آذرفر مؤسس دوره رنجری ( تکاوری ) در ایران میباشند و شاگرد سپهبد فولادوند( زاده الیگودرز و رییس دانشگاه جنگ و فرمانده آزادسازی آذربایجان در سال ۱۳۲۵ ) هستند. انشاءالله هر کجا هستند سالم و تندرست باشند. هرگز فراموش نخواهد شد دلاوری های سرتیپ آذرفر در کوههای سر به فلک کشیده کردستان و دشتهای تفت دیده خوزستان …


 • نادر از خراسان

  من در سالهای ۶۵ و ۶۶ سرباز لشکر ۶۴ ارومیه بودم و از لحظه لحظه عملیات کربلای ۷ که امیر سرتیپ آذرفر طراح و فرمانده آن بودند خاطره دارم و از نزدیک شاهد قاطعیت و مدیریت تیمسار آذرفر بودم. ایشان بسیار شجاع ، ورزیده و با ابهت بودند که این ویژگی شخصیتی ایشان بر تمامی پرسنل لشکر ۶۴ ارومیه تأثیر گذار بود. روح تمامی شهدای عملیات کربلای ۷ شاد باد.


 • بردیا هداوند

  درود بر غیرتت تیمسار آذرفر ، ای آرش زمان. نام تو همچون آریوبرزن ، سردار اسعدها و علیمردان ها بر سر زبانهاست. تو الگوی غیرت و مردانگی هستی. پایدار و سربلند باشی افتخار مردم لر. ایران بدون قوم لر فردا ندارد … ایران بدون قوم لر معنا ندارد.


 • احسان رشنو

  عملیات کربلای ۷ در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۶۵ با طرح ریزی و فرماندهی امیر سرتیپ غضنفر آذرفر انجام شد که لشکر ۶۴ ارومیه با کمترین تلفات در حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع از خاک ایران را آزاد کرد ! در این عملیات عرض جبهه در حدود ۲۰۰ کیلومتر بود و ۱۰۰ کیلومتر هم عمق داشت که ارتش ایران به دل نیروهای عراقی زد و در روز اول ۳۹۲ نفر را اسیر کرد! این عملیات فقط با حضور ارتش رقم خورد و امام خمینی با بی سیم پس از این پیروزی برای اولین و تنهاترین بار در طول تاریخ جنگ هشت ساله با سرتیپ آذرفر تماس گرفتند و گفتند:دعا میکنم برایتان سرهنگ ؛ انشاءالله موفق باشید من از این پیروزی ارتش خیلی خیلی خوشحال شدم عملیات شما با نام کربلای ۷ در تاریخ ثبت شد! این عملیات انعکاس زیادی در جهان و منطقه داشت و ۳۹ نماینده مطبوعاتی از سراسر جهان چون نیویورک تایمز آمدند تا ببینند که ارتش به تنهایی چگونه جنگید و توانست بدون تانک و توپخانه به این موفقیت نظامی برسد؟


 • فرزین چگنی

  بمان ملک ایران تو آباد و شاد _ که مادر مرا جان فدای تو زاد / تکاور قسم خورده تا زنده است _ گزندی بنام تو ایران مباد . لرستان زادگاه شیر مردانی همچون تیمسار آذرفر ، سردار شهید بروجردی ، سردار شهید مهدی زین الدین و … است.


 • راهی خرم آبادی

  از پشت نگاه او دلش پیدا بود … لبخند و عزیز گفتنش زیبا بود / حتی به مصاف و پنجه در پنجه مرگ … چون نام گلش عنایتش با ما بود . برای تیمسار آذرفر فرزند برومند الیگودرز لرستان آرزوی سلامتی و سربلندی میکنم


 • لُرستان《دارالغرور》

  سر اورال ایسیتن در کتاب جغرافیای تاریخی غرب ایران ، بخش ؛ طوایف و سکنه لرستان مینویسد:الوار ( لرها ) را میتوان تنها طایفه شمرد که کمتر با نژادهای دیگر مخلوط شده باشند و قیافه الوار به قیافه ایرانی های، قدیم شبیه است که در حجاری های هخامنشی و ساسانی دیده میشود همانطور که قیافه آنها تغییر نکرده ، زبان و عادات قدیمی آنها هنوز باقی است.

 • گ۳وظیفه مصطفی خدادادی

  درود خدابه روان پاک شهدا وبه سرباز گمنام کشور و وطن ابر مرد لرستان بلکه نه ابر مرد ایران زمین یک خاطره بسیار کوچک اززبان ستوانیکم محمدحسین زارع بچه بجنورد درپادگان تیپ ۲۵تکاور پسوه پیرانشهر به سال۱۳۷۲ خونی که در رگهای سرهنگ اذر فر وجودداشت در رگهای هیچ ایرانی نبود ۰ وهمچنین گروهباندوم کادر حسین حضلو که به من گفت یک روز در ماموریت بودیم که جناب سرهنگ به تنهایی وپیاده فقط با یک سر نیزه رفت توی خاک عراق بعد ازساعتی برگشت با دو سرعراقی۰۰۰ دران سال چیزی متوجه شدم که منطقه غرب وکردستان انقدر سرهنگ را می شناختن که استان لرستان اورا نمی شناختن ۰۰۰ اگر تیمسار گمنام ماند بخاطر سادگی بدون اقراق لرها می باشد.


 • محمد مصطفایی

  درود بر بزرگمرد اصیل لر بختیاری؛ حرفی ندارم جز اینکه بگم رشادت هنر مردان لر هست.


 • آقایی

  بادرود وسپاس فراوان به این دلاور مردتاریخ ایران بنده چند ماهی زمستان ۵۸ افتخار سرباز بودن در تیپ مریوان به فرماندهی ایشان را داشتم که زمان درگیریهایی داخلی با گروه های مخالف بود تمام شبانه روز در لباس رزم بود من در قسمت مخابرات بودم وایشان به مخابرات مراجعه میکرد وتماس کوتاهی با خانواده میگرفتند وچقدر مهربان خداوند ایشان را برای ما ارتش و میهن نگهدارد واز همینجا به ایشان درود نظامی نثار میکنم درود همشهری کریمان بزرگ بدرود


 • خط‌کشی لُرها در عملیات حاج عمران

  رزمندگان لرستان در عملیات پیچیده《حاج عمران》نقشی محوری ایفا کردند و با تقدیم ۳۰۰ شهید، عراق بعثی را شکست دادند. شهدای هشت سال جنگ، گواهان صادق و یادگاران اراده‌های استوار و آهنین هستند که در راه ایران با خون خود سعادت و پیروزی را برای ایران رقم زدند. رزم آفرینی رزمندگان لرستانی در جنگ، نام و آوازه «فرزندان لُرستان» را بر صفحه‌های زرین تاریخ ایران ثبت کرد. عملیات حاج عمران یکی از عملیات‌های بسیار مهم دوران جنگ بود؛ عملیاتی غرورآفرین که تعداد زیادی از رزمندگان جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند و به ایران هدیه کردند تا از مرزهای کشور و ناموس ملت در برابر دشمن عراقی دفاع کنند. رزمندگان لُرستانی در عملیات حاج عمران نقش بی‌بدیلی ایفا کردند و با حضوری قدرتمندانه در این عملیات دشمن را شکست دادند؛ رژیم بعث عراق در یک دفاع متحرک با 7 تیپ و 12 گردان کماندویی به هدف بازپس‌گیری پادگان حاج عمران، تصرف شهر پیرانشهر و مناطقی از خاک ایران به منطقه حاج عمران حمله کرد. حماسه آفرینی لشگر 57 لرستان در عملیات حاج عمران نیروهای عراقی در عملیات《حاج عمران》بنا داشتند پیرانشهر را تصرف و یک جبهه جدید در منطقه کردستان ایجاد کنند، در تاریخ 23 اردیبهشت سال 65 عراق با به‌کارگیری تیپ و لشگرهای متعدد و حجم آتش سنگین توپخانه و پشتیبانی نیروهای هوایی توانست در همان ابتدای عملیات ارتفاعات 2519 را به تصرف خود درآورد که با دلاوری‌های رزمندگان ایران در این عملیات سه هزار عراقی کشته و 200 نفر اسیر شدند. در آن زمان رشادت‌ رزمندگان مؤثر نبود چراکه دشمن بعثی به‌تلافی فتح فاو با تهاجمی گسترده و با توان زیاد به پیشروی خود ادامه داد، یگان 57 لرستان که در حال تدارک برای انجام عملیات در شاخ شمیران بود برای سد پیشروی‌های خطرناک دشمن به منطقه حاج عمران فراخوان شد! نیروهای اطلاعاتی، گردان‌های پشتیبانی رزم و 7 گردان از لشگر 57 که متشکل از گردان انبیاء، محرم، شهدا، ثارالله، محبین، ابوذر، مالک اشتر بودند توانستند در کمترین زمان ممکن منطقه را شناسایی و با انجام تک شبانه از حرکت عراق جلوگیری کنند و دشمن ناکام بماند. آسمانی شدن 300 شهید لُرستانی در عملیات حاج عمران: در عملیات حاج عمران شهرستان بروجرد 88 شهید، خرم‌آباد 63، الیگودرز 63، ازنا 30، کوهدشت 18، دورود 12، سلسله 11، پلدختر 7 و دلفان 22 شهید تقدیم ایران کردند که می‌توان از شهدای والامقامی همچون شهید سیدمصطفی میرشاکی، شهید درویش علی شکارچی، شهید علیراست پیرحیاتی و شهید روح‌الله سپهوند نام برد که‌ برگ زرین دیگری را در تاریخ ایران رقم زدند. اهمیت عملیات حاج عمران در دوم خردادماه سال 65 به‌گونه‌ای است که باملاحظه متن رهبر می‌توان به اهمیت واقعه حاج عمران و رزم جانانه لشکر 57 لرستان و سخن رهبر مبنی بر اینکه《نبرد "مردان لُر" بیش از آنچه شنیدنی باشد دیدنی است》دراین عملیات پی ‌برد. متن پیام رهبرانقلاب به مناسبت شهادت شهدای حاج عمران: "سلام مرا به مردم شهیدپرور لُرستان و شهر خرم‌آباد و علمای محترم ابلاغ کنید، من رشادت و پایداری مردم غیور لُر را در وقایع اخیر و جنگ شنیده و اطلاع دارم، لیکن در سال 59 شخصاً شاهد شجاعت و دلاوری‌های داوطلبان مخلص لُرستان بودم و از نزدیک روحیه مبارز آنان را شناخته‌ام،《نبرد آنان بیش ازآنچه شنیدنی باشد، دیدنی است》تأسف عمیق و تبریک و تسلیت مرا به مناسبت وقایع حاج عمران به همه آن عزیزان، به‌خصوص به خانواده محترم شهدا ابلاغ فرمایید. امیدوارم با شهد پیروزی در آینده‌ای نه‌چندان دور کام این امت بزرگ شیرین شود." مصطفی آشنا رزمنده جنگ در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: حاج عمران عملیات سرنوشت سازی بود که اگر انجام نمی‌شد پیرانشهر زیر توپخانه دشمن قرار می‌گرفت. رزمندگان لُرستانی نقش بی‌بدیلی در دفاع مقدس داشتند.این منطقه دارای ارتفاعات بلندی بود که تیپ و لشکرهای دیگری وارد عمل شده بودند ولی نتوانستند عراق را شکست دهند که لشکر 57 لُرستان به همراه چند گردان توانست هم قله‌های ارتفاعات را بگیرد و هم چندین شهر دشمن را زیر آتش خود قرار دهند. دراین عملیات شهدای زیادی تقدیم انقلاب شد. حدود 3 گردان در این عملیات شرکت کردند، قدرتمندترین یگانی که خط را شکست لشکر 57 لُرستان بود چراکه در این منطقه کوهستانی عملیات مشکل بود ولی لشکر 57 لُرستان توانست به‌خوبی این عملیات را انجام دهد. لشکر 57 لُرستان آمادگی این عملیات را داشت چراکه رزمندگان لُر با کوه و برزن آشنا بودند و اطلاعات عملیات قوی داشتند به‌طوری‌که اطلاعات عراق را بدست آورده و توانستند قله‌ها را فتح کرده و مشرف‌به چند تا از شهرهای عراق شوند. چون شهر بندری فاو را گرفتیم دست عراق از خلیج‌فارس کوتاه شد و دشمن می‌خواست در مجامع بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشد. رزمندگان لُر مانع تصرف پیرانشهر شدند به همین منظور دشمن عملیات و دفاع متحرکی انجام داد که چند شهر ازجمله مهران و پیرانشهر را تصرف کند؛ عراق در حاج عمران حمله کرده بود و تا حدودی ارتفاعات توسط دشمن تصرف‌شده بود و نزدیک پیرانشهر شدند که به لشکر 57 لُرستان مأموریت دادند مقابله کنند تا پیرانشهر تصرف نشود. در مرحله نخست گردان مالک اشتر و به ترتیب گردان‌های ابوذر، ثارالله و محبین عملیات کردند و شب آخر نیز گردان انبیا و شهدا وارد عمل شدند که سبب شد عراق نتواند پیرانشهر را تصرف کند. گردان‌های مالک اشتر، ابوذر و ثارالله در ارتفاعات 2519 عملیات کردند و گردان شهدا و انبیا در تپه شهدا وارد عمل شدند. در این عملیات 300 نفر از رزمندگان لُرستانی به شهادت رسیدند و خیلی مجروح شدند. سرهنگ ماشاالله بازگیر، فرمانده سپاه خرم‌آباد‌: نقش‌آفرینی رزمندگان لشکر57 لُرستان در عملیات حاج عمران مثال‌زدنی بود به‌طوری‌که اگر مقاومت رزمندگان لرستان نبود قطعاً پیرانشهر به تصرف دشمن درمی‌آمد. نیروهای لُرستان برای شروع عملیات جهت بازپس گرفتن ارتفاعات شاخ‌ شمیران در قالب 7 گردان پیاده و 5 گردان تخصصی در منطقه دربندی خان حضور داشتند که طی نامه‌ای از لشکر 57 لُرستان خواسته شد که سریعاً با تمام قوا از دربندی خان بسمت منطقه حاج عمران حرکت کرده و جلوی عملیات دشمن را دراین منطقه بگیرد. فراخوان برای استقرار لشکر 57 لُرستان در حاج عمران: پس از استقرار نیروها در حاج عمران مهمات و آتش‌بار را مستقر کرده و نیروها در 700 متری ارتفاعات حضور داشتند که عراق با دو تیپ وارد عمل شد. عراق در 12 کیلومتری پیرانشهر مستقر بود و اگر پیرانشهر را تصرف می‌کرد یک منطقه آزاد برای دموکرات و کومله می‌شد لشکر 57 لُرستان مأموریت سدکردن عراق را داشت چراکه عراق با پیشروی می‌خواست روی خط مرزی ارتفاعات تمرچین مشرف بر《شهر چومان مصطفی》در عراق راه یابد. سرهنگ بازگیر گفت: رزمندگان لُرستانی 28 اردیبهشت در سه‌راهی مرگ منطقه حاج عمران مستقر و آماده عملیات شدند، در شب 29 اردیبهشت《گردان مالک اشتر ازنا》شبانه بسمت ارتفاعات 2519 حرکت کرد، شب 31 گردان ثارالله از سمت راست، گردان ابوذر از سمت چپ و گردان محبین روی ارتفاعات 2519 حرکت کردند. بنا بود《گردان انبیاء خرم‌آباد》شب بعد به‌عنوان خط‌شکن در جناح چپ، گردان شهدا به فرماندهی شهید میرشاکی در سمت راست و گردان محرم در مواضع پدافندی قبل از تپه شهدا مستقر شوند؛ گردان ذوالفقار در سه خرداد از سه‌راهی مرگ عبور کرد و قرار شد گردان انبیاء و شهدا ارتفاعات را تصرف کنند و ما جلوی پاتک‌های دشمن را بگیریم. ساعت 1:30 شب خبردار شدیم گردان‌ها درحال موفقیت هستند بنابراین به سمت تپه شهدا رفتیم، نیروها تقسیم شدند و توانستیم دوقبضه را بالا ببریم که رزم فرزندان لُرستان در این عملیات سبب پیروزی شد. سال‌ 65 و اواخر 66 در منطقه حاج عمران سه بار عملیات صورت گرفت که ایران یک‌بار هم اجازه نداد دشمن از ارتفاعات 2519 پایین بیاید؛ در عملیات حاج عمران رشادت لرستان ثابت شد. لشکر 57 معادلات عراق را به‌هم‌ریخت. عراق با هشت لشکر آمده بود درحالی‌که ما یک لشکر بودیم، دشمن شبی یک تیپ وارد عمل می‌کرد درحالی‌که ما شبی یک یا دو گردان وارد عمل می‌کردیم و در آخر ناکام ماند و شکست خورد. با 14 اتوبوس به عملیات حاج عمران رفتیم در برگشت تنها 10 اتوبوس برگشت و 300 تن از آن‌ها شهید شدند.


 • سپهبد شاپور آذربرزین

  «شاپور» آذربرزین ( ۱۳۰۸ خرم‌آباد – ۱۳۹۴ لوس‌آنجلس) بنیان‌گذار و فرمانده اسبق پایگاه هوایی دزفول، معاونت سابق عملیاتی نیروی هوایی و جانشین فرمانده نیروی هوائی شاهنشاهی و از نخستین فرماندهان نیروی هوایی ارتش جمهوری‌اسلامی و پس از انقلاب مدتی را زندانی بود. همچنین امیر سرتیپ مسعود بختیاری (متولد ۱۳۲۰ در تهران) از فرماندهان ارتش در جنگ ایران و عراق، استاد دانشکده فرماندهی و ستاد و از طراحان عملیات بیت‌المقدس و صاحب نشان فتح خرمشهر است.آخرین مقالات