شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت

نشریه فرهنگی تحلیلی نگین زاگرس معرف مردمان لر

چرا لرهای فیلی در عراق بصورت الفیلی معرفی میکنند؟ درواقع چرا الف و لام که عربیست را اول کلمه فیلی ذکر میکنند؟

یکی از همتباران لر گفته بود : حیف است که لرهای فیلی عراق « الف و لام » عربی را در قبل « فیلی » مینویسند، نمیدانم منظورشان چیست ؟

چرا لرهای فیلی در عراق بصورت الفیلی معرفی میکنند؟ درواقع چرا الف و لام که عربیست را اول کلمه فیلی ذکر میکنند؟

شیعه در لغت به معنای پیرو و طرفدار است ، از این نظر پیروان عثمان را « شیعه عثمان » 
پیروان معاویه را « شیعه معاویه »
 و پیروان امام علی را « شیعه علی » میگفتند
بعدها کلمه «  الشیعه » به طور مشخص اصطلاحی برای پیروان امام علی شد
این زمان « الف و لام » در کلمه الشیعه به روشنی حکایت از پیروان اهل بیت « ع » دارد 
 
قدیمی ترین سند در این زمینه نامه ای است که شیعیان کوفه و در راس انها سلیمان بن صرد در عزای شهادت امام حسن برای برادرش امام حسین نوشتند .
متن این نامه در کتاب : تاریخ یعقوبی-  آورده شده است 
شیعیان به امام حسین نوشتند :«  ما اعظم ما اصیب به هذه الامه عامه و انت و هذه الشیعه خاصه »
در اینجا به نوعی تعبیر « عامه » برای عموم مسلمانان برابر « الشیعه خاصه » قرار گرفته است 

لرهای فیلی عراق برخلاف کردها و عربها و فارسها و ترکها همگی شیعه مذهب و با لرهای ایران اشتراک مذهبی ، تاریخی ، ایل و تبار ، فرهنگی ، و جغرافیای تاریخی دارند و بواسطه ی مذهب شیعه و جدا دانستن خود از سنی مذهبان کرد و عرب است که ، فیلی را بصورت « الفیلی » مینویسند

7 نظر

 • متینا

  ایرج افشار سیستانی در کتاب "مقدمه ای بر شناخت ایلها و چادرنشینان و طوایف عشایری ایران" صفحه۳۷۲ مینویسد:لران قدیمی ترین قبایل ایران زمین هستند که از روزگاران کهن در نواحی غرب و جنوب غرب و در امتداد دامنه های زاگرس ساکن بوده و هستند.دکتریعقوب احمدی در کتاب "جامعه شناسی ایلات و عشایر" صفحه۱۲۶مینویسد:در عراق نیز به گویشی شبیه گویش لری , پاهلی گفته میشود و متکلمان را کردهای پاهلی میخوانند (منظور از کرد شیوه معیشت و دامداری است).در همان کتاب صفحه۱۲۷ آورده شده که لرها به فیلی شهرت دارند.


 • تیسا

  در کتاب (تاریخ مغول) نوشته عباس اقبال آشتیانی صفحه ۴۵۴ آمده:لر کوچک شامل لرستان و پشتکوه است و غرض از این قسمت که در آن ایام لر کوچک خوانده میشده بیشتر ناحیه فیلی یعنی لرستان و اراضی پشتکوه بوده است


 • میرزایی

  در تاریخ حزین لاهیجی صفحه ۴۱ آمده است که:به بلده خرم آباد که مقر حکومت والی لرستان فیلی است رسیدم و آن ولایتی است بغایت معمور و در نیکویی آب و هوا و خرمی مشهور و از قدیم مسکن اقوام لر فیلی است که از صدهزار خانواده متجاوزند.


 • نوکر لرها

  مخلص شیر بچه های لر


 • حسين

  درود بر لرستان بزطرگ


 • مهاجرت کُردهای عراق به ایران

  در بین سالهای ۱۳۵۰ تا ۱۳۸۳ شمسی کشور ایران مرتباً میزبان پناهندگان کُرد عراقی بوده که به واسطه بحرانهای پیش آمده مجبور به مهاجرت به ایران شدند! بعد از سال ۱۹۷۵ میلادی/۱۳۵۴ شمسی و عقد قرارداد الجزایر مابین ایران و عراق بر سر اروند رود، دوباره کُردهای عراق به استانهای مرزی ایران مهاجرت کردند! سال ۱۳۶۶ و در پی بمباران شیمیایی حَلبچه بیش از ۴۰ هزار کُرد عراقی وارد ایران شدند! دوباره در جنگ خلیج فارس بین آمریکا و عراق حدود ۱۶ هزار کُرد عراقی وارد استانهای غربی ایران شدند! سال ۱۳۷۰ ارتش بعثی عراق برای مقابله با شورش مردم کُرد عراق در《عملیات انفال》با بمباران و تخریب شهر و روستاها، مردم کُرد را وادار به آوارگی کردند و ۴۵۰ هزار آواره کُرد عراقی در ۳۶ نقطه کرمانشاه استقرار یافتند!!! به گفته مهندس ابراهیم رضایی استاندار وقت کرمانشاه در سال ۱۳۸۱ و با حمله نظامی آمریکا و متحدانش به عراق بیش از ۲۲۰ هزار کُرد عراقی به ایران آمدند!!! ارتش عراق از سال ۱۹۶۳ میلادی (۱۳۴۲ شمسی) تا ۱۹۸۸/ ۱۳۶۷ بیش از ۴ هزار روستای کُردنشین هم مرز با ایران را نابود کرد (۲۵%جمعیت کردها) و آنان را مجبور به مهاجرت یا تبعید به ایران کرد! شیخ مردوخ کردستانی در《تاریخ کرد و کردستان》صفحه ۸۵ مینویسد: محل اصلی کردهای جاف که هم اکنون در کرمانشاه ساکن هستند سلیمانیه عراق بوده است! کردهای جاف از عراق و مرز ترکیه به ایران مهاجرت کردند و به عنوان نیروی نظامی و مزدپرور در خدمت ارتش رضاخان بودند و با قتل عام مردم قوم لر، دست به پاکسازی قومی در کرمانشاه و پشتکوه (ایلام) زدند و املاک لرها را به زور تصاحب و به کردهای جاف مهاجر از سلیمانیه و دیاربکر عراق دادند. کردهای جاف در دوره قاجار اصلاً ساکن ایران و کرمانشاه نبودند و در عراق سکونت داشتند و این حضور کنونی آنها در کرمانشاه به واسطه فشار اعراب عراق و کرمانج های ترکیه بر آنان بوده که سبب شده کردهای جاف به کرمانشاه مهاجرت کنند. طبق《گزارش فرهاد میرزا والی کردستان》درباره یاراحمد جاف یاغی معروف، حضور کُردهای جاف در کرمانشاه مربوط به پس از قاجار و دوره رضاخان است (کتاب یکصد سند تاریخی دوره قاجار، ابراهیم صفایی، سند شماره ۶۶).


 • الحیاه السیاسیه فی العراق

  ﺩﺭ ﻳﻜﻰ از ﻛﺘﺎﺑﻬﺎی ﺗﺎﺭﻳﺦ، از ﻣﺘﻦ ﻧﺎﻣﻪ ﺑﺮﺍﺩﺭ ﻫﻮﻻﻛﻮﺧﺎﻥ ﻣﻐﻮﻝ ﺑﻪ ﺧﻮﺩ ﻫﻼﻛﻮ ﻗﺒﻞ اﺯ ﺣﻤﻠﻪ ﺑﻪ ﺑﻐﺪﺍﺩ آﻣﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ: ﻟﺮﻫﺎ ﻭ ﻛﺮﺩﻫﺎ ﺩﺭ ﺑﻐﺪﺍﺩ ﺧﻄﺮی ﺑﺰﺭﮒ ﺑﺮای ﻣﻐﻮﻟﻬﺎ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺑﻮﺩ. ﺑﺮﺩﺍﺷﺖ: ‏(ﻣﻮﺭﺥ ﻟُﺮﻫﺎ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻛُﺮﺩﻫﺎ ﺟﺪﺍ ﺩﺍﻧﺴﺘﻪ ﺍﺳﺖ) منبع: ﻛﺘﺎﺏ ‏(ﺍﻟﺤﻴﺎﺓ ﺍﻟﺴﻴﺎﺳﻴﺔ ﻓﻲ ﺍﻟﻌﺮﺍﻕ ﻓﻲ ﺍﻟﻌﺼﺮ ﺍﻟﻌﺒﺎﺳﻲ ﺍﻷﺧﻴﺮ‏)، ﺗﺄﻟﻴﻒ؛ دکتر ﻣﺤﻤﺪ ﺻﺎﻟﺢ ﺩﺍﻭﺩ ﺍﻟﻘﺰﺍﺯ ﻋﺎﻡ 1971 میلادی. این هم یک سند از هزاران سندی که میگوید لُرها مردمی مستقل از اقوام کُرد و فارس هستند، با زبان، فرهنگ و تاریخ مخصوص به خود.همچنین که لُرها از دیرباز از ساکنین بومی بغداد و شرق عراق بوده اند یعنی لُرهای فیلی!آخرین مقالات